Americko-turecké vztahy v troskách: Žádné stíhačky F-35
- 14. 8. 2018
- 107 komentářů
- Jan Grohmann
Americký prezident svým podpisem stvrdil letošní zákon o vojenském rozpočtu NDAA (National Defense Authorization Act) pro fiskální rok 2019. Zákon vyžaduje po ministerstvu obrany hloubkové přezkoumání vojenských vztahů mezi USA a Tureckem. Tyler Rogoway z webu The Drive se pokusil o bližší náhled do celé problematiky.
Turecko plánuje nakoupit 100 stíhaček F-35A Lightning II. Závazně objednalo již 30 letounů a do programu investovalo 1,2 miliardy dolarů. Podíl tureckého průmyslu na programu F-35 má postupně dosáhnout 12 miliard dolarů.
Mezi USA a Tureckem, a vlastně i Tureckem a Západem, však panují vážné politické neshody. Obecně se Západu nelíbí vnitřní i zahraniční politika tureckého prezidenta Recep Erdogana, neochota vydat amerického pastora Andrewa Brunsona a v souvislosti s programem F-35 nákup ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) S-400.
Prezident USA Donald Trump v pátek navíc vydal pokyn pro dvojnásobné zvýšení dovozního cla na hliník (20 %) a ocel (50 %) z Turecka. Zpráva okamžitě způsobila pokles turecké liry na historické minimum a dále zatřásla již tak notně oslabenou ekonomickou stabilitou Turecka. Erdogan zase dnes uvedl, že Turecko bude bojkotovat elektroniku ze Spojených států.
Problémů ve vztazích USA-Turecko je ale celá řada ‒ zhoršující se vztahy Turecka a Izraele nebo turecký postoj vůči Kurdům, kteří jsou hlavními západními spojenci v boji proti Islámskému státu.
Vážné neshody jsou ve vojenské oblasti. Kongresmani v zákoně NDAA požadují do 90 dnů vypracování zprávy o turecko-amerických vztazích, včetně postavení letecké základny Incirlik, kterou využívá americké letectvo.
Klíčové je zjistit, zda nákup S-400 může ohrozit bezpečnost amerických zbraňových systémů používaných společně Tureckem a USA. Jde zejména o stíhačky F-35A Lightning II a F-16 Fighting Falcon, systémy protivzdušné obrany Patriot, dopravní vrtulníky CH-47 Chinook, UH-60 Black Hawk a bitevní vrtulníky AH-64 Apache.
Problém je, že každý tento stroj má unikátní radiolokační a elektromagnetický podpis, včetně unikátních prostředků radioelektronického boje a obrany proti nepřátelské PVO ‒ Spojené státy se obávají, že obsluha (dokonce i přímo ruská) S-400 se může na těchto systémech cvičit, hledat slabiny a výsledky se následně dostanou do rukou Rusů.
Turecko provozuje šest CH-47 Chinook a plánuje nákup 11 dalších strojů, 57 UH-60M (+ 50 strojů) a 245 stíhaček F-16. V extrémním případě Washington přestane poskytovat pro tyto stroje náhradní díly a technickou podporu, jak se to ostatně v minulosti již stalo několikrát (Írán, Venezuela).
Středem pozornosti je ale především stíhačka F-35, která bude tvořit páteř západních leteckých sil po několik příštích desetiletí. První turecká F-35A byla již vyrobena, ale zůstává na americké základně Luke v Arizoně, protože zde turečtí piloti provádí výcvik.
Proti tvrdému postupu proti Turecku byl ministr obrany Jim Mattis, který Turecko vnímá jako klíčového partnera v oblasti a navíc upozorňuje, že odstoupení Turecka z programu F-35 přinese další zdražení a zdržení programu F-35.
Avšak oboustranné vyhrocené kroky mezi administrativou Donalda Trumpa a Recep Erdogana, a ostatně poněkud chmurný vztah mezi oběma prezidenty, neukazují na zlepšení vztahů v nejbližší době. Erdogan navíc tvrdí, že Washington na svém území chrání Muhammada Fethulláha Gülena. Právě Gülen měl být podle Erdogana vůdcem pokusu o převrat v roce 2016.
Jak odstoupení Turecka ovlivní program F-35? Díly pro F-35 vyrábí mimo jiné turecké firmy Alp Aviation, AYESAS, Kale Aviation, Kale Pratt & Whitney a Turkish Aerospace Industries ‒ potrvá minimálně dva roky, než se za tyto výrobce najde náhrada. Kromě toho jedno z tří plánovaných evropských servisních center pro údržbu motorů F-35 vzniká v Turecku. Další dvě centra se staví v Norsku a Nizozemsku.
Podle NDAA ministerstvo obrany musí vypracovat studii popisující průmyslové zapojení Turecka do programu F-35, dále nutné kroky zmírňující negativní dopady odstřihnutí tureckého výrobního řetězce nebo navrhnout alternativní systémy PVO, které by mohla turecká vláda koupit místo S-400.
Aby však problémů nebylo málo, na letecké základně Incirlik se nalézají americké jaderné hlavice B61. Před necelým týdnem přitom skupina tureckých právníků z „neziskovky“ Association for Social Justice and Aid (financována okolím Erdogana) požádala turecké soudy, aby zatkly téměř desítku amerických vojenských pracovníků v Turecku kvůli údajným vazbám na pokus o převrat proti prezidentovi Erdoganovi v roce 2016.
Právníci rovněž požadují zákaz letů ze základny Incirlik a provedení razie na základně pro hledání dalších důkazů o možném zapojení Američanů do převratu. Otázkou samozřejmě je, jak v takovém prostředí mohou Američané zajistit bezpečnost jaderných pum, i když je možné, že už je základny odsunuli. Pokud však jaderné zbraně zůstávají na základně, představují nedozírné strategické riziko, nejen vůči USA, ale především vůči Evropě.
Zdá se, že Turecko se velmi rychle politicky a ideologicky vzdaluje od Západu, směrem více k Rusku a Íránu. Co tento gigantický geopolitický posun přinese regionu a Alainci, je těžké předvídat.
EDIT 14.8.: Turecku hrozí ztráta obchodu ohledně dodávek 30 bitevních vrtulníků T129 ATAK do Pákistánu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Vrtulníky obsahují americké součástky a Washington uvažuje o neudělení vývozní licence.
Zdroj: The Drive
Související články
Bojový křest izraelských stíhaček F-35I „Adir“
Podle šéfa izraelského letectva Amikama Norkina izraelské stealth stíhačky páté generace F-35I ...
- 22.05.2018
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Výroba F-35 Lightning II trvá 41 541 hodin
Podle nejnovější zprávy Kontrolní komise amerického Kongresu GAO (Government Accountability Office) ...
- 10.06.2018
- 113 komentářů
- Jan Grohmann
Turecko obdrželo první stíhačky F-35A Lightning II
Před několika dny ve výrobním závodě firmy Lockheed Martin ve Fort Worth (Texas) zástupci turecké ...
- 23.06.2018
- 89 komentářů
- Jan Grohmann
Pentagon objednal 11. sérii stíhaček F-35 Lightning II
Pentagon se s firmou Lockheed Martin dohodl na dodávkách 11. výrobní série stíhaček F-35 Lightning ...
- 16.07.2018
- 43 komentářů
- Jan Grohmann
petris: islamistický diktátor v Jordánsku ? tímhle jsi zabil zbytek textu co jsi napsal. Pokud jde o spojení mezi Šíity v Íránu, přes Irák až do Sýrie, tak koridor tady je už ...Zobrazit celý příspěvek
petris:
islamistický diktátor v Jordánsku ? tímhle jsi zabil zbytek textu co jsi napsal. Pokud jde o spojení mezi Šíity v Íránu, přes Irák až do Sýrie, tak koridor tady je už dávno, Kurdové jsou daleko od něj a nemají na to vliv. Nevím jak by mohli být Kurdové plnohodnotní spojenci, kdy nemají uznanou vládu, samostatný stát nebo vyřešenou vnitřní politiku atd.Skrýt celý příspěvekKOLT Ja vidím našu realpolitik tak, že: 1, Kurdi niesú žiadni naši spojenci a neexistuje vojna proti ISIS. Kurdi sú využívaní USA k naplneniu ich zámeru ilegálne okupovať celý ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT
Ja vidím našu realpolitik tak, že:
1, Kurdi niesú žiadni naši spojenci a neexistuje vojna proti ISIS. Kurdi sú využívaní USA k naplneniu ich zámeru ilegálne okupovať celý východný breh Eufratu a tým zabrániť priamemu pozemnému spojeniu šítskych populácií od Iránu cez Irak, Sýriu až k izraelským hraniciam. ISIS je v tom použitý len ako zámienka pre ospravedlnenie tejto okupácie.
2, Toho nášho najlepšieho spojenca na Blízkom Východe myslíš Izrael, ktorého premiér, v okamihu keď si myslel že sú vypnuté mikrofóny, EÚ vyhrážal že buď zanikne alebo bude mať "dobré vzťahy" s Izraelom? Ako sa hovorí, keď máš takého spojenca, už nepotrebuješ nepriateľa...
3, Možno by EÚ nemohol vydierať, keby krajiny EÚ a USA účelovo neplatili politickú opozíciu, nevytvárali a nevyzbrojovali ozbrojenú "opozíciu" z islamistických grázlov v krajinách ako Líbya a Sýria a nerobili politický background islamistickým diktátorom v SA, Katare a Jordánsku, ktoré ten cirkus financujú. To nerobí Erdogan, my si to robíme sami.
4, Islamizáciu Európy si úspešne robíme sami, viď odsek 3. Erdogan nás len využíva, pretože sme hlupáci, pretože nám asi odpadli gule po druhej svetovej, pretože nám v Európe asi vypršala naša civilizačná doba expirácie.Skrýt celý příspěvekKOLT: sice je to off topic, ale myslím si, že porovnání s československem po druhé světové válce to nesnese porovnání. U nás byly v roce 1945 ještě v živé paměti letopočty 1938 a ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: sice je to off topic, ale myslím si, že porovnání s československem po druhé světové válce to nesnese porovnání. U nás byly v roce 1945 ještě v živé paměti letopočty 1938 a 1939, to tu poválečné politické reprezentaci moc nepomohlo. Komunisté k tomu lépe přečkali protektorát, protože již dříve byli zvyklí působit v ilegalitě, tak neměli takové "ztráty" oproti ostatním. K tomu si připočítejte kam nás západ obětoval v 45. roce.
Turecko je oproti tomu pořád ekonomicky a bezpečnostně spojené s NATO a EU.Skrýt celý příspěvekPavolR: však "maďar" Ármin Vámbéry je v podstatě jedním ze zakladatelů tohoto hnutí. Erdogan rozhodně není prvním Tureckým, vrcholným politikem, který Turanismu propadl. Příkladem ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR:
však "maďar" Ármin Vámbéry je v podstatě jedním ze zakladatelů tohoto hnutí. Erdogan rozhodně není prvním Tureckým, vrcholným politikem, který Turanismu propadl. Příkladem může být Enver Paša, který po prohrané válce a politických neshodách s Atatürkem odjel do Turkestánu (dříve součást carského ruska), kde v podstatě vedl velké protisovětské povstání. Možná to byl idealista, ale alespoň za své názory zemřel v boji.
ps. Maďaři mě nepřestávají fascinovat (není myšleno negativně) :-)Skrýt celý příspěvekSnad aliance takhle nevyklidí strategické pozice, Trumpovi nelze občas věřit ani nos mezi očima, zítra může být vše jinak, jen aby se mezitím na burzách kamarádi nabalili. Turecko ...Zobrazit celý příspěvek
Snad aliance takhle nevyklidí strategické pozice, Trumpovi nelze občas věřit ani nos mezi očima, zítra může být vše jinak, jen aby se mezitím na burzách kamarádi nabalili. Turecko má natolik strategickou pozici, že se o něj ekonomicky rádi postarají rusové, čína i Írán. A jestli se tito všichni ještě spojí s Azerbajdžánem, tak se bude možná divit i Izrael, komu to vlastně poskytoval technologie.
Pokud v Turecku pojede turistický ruch, tak to ekonomicky přežije, stále zbývá dost trhů, které od nich nakoupí.Skrýt celý příspěvekRase: Pre náš región je zaujímavé, že k turanizmu (v Erdoganovom prípade odetom do osmanského kaftanu) majú tradične sklon inklinovať aj Maďari - obzvlášť účastný režim má sklon ...Zobrazit celý příspěvek
Rase:
Pre náš región je zaujímavé, že k turanizmu (v Erdoganovom prípade odetom do osmanského kaftanu) majú tradične sklon inklinovať aj Maďari - obzvlášť účastný režim má sklon operovať s maďarko-tureckým bratstvom. Orbán sa začal dosť intenzívne obracať smerom k Turecku. Popri bulharskom premierovi bol ako jediný európsky politik na Erdoganovej inaugurácii a následne otvorene loboval u Putina za turk-stream. Som vcelku zvedavý, či si za tejto situácie Erdogan vydupe projekt stavby megalomanskej mešity v ma´darsku, ktorá je už dlhšie plánovaná. ;)Skrýt celý příspěvekErdogan rozjel v Turecku velice zajímavou hru, kdy se snaží ze země vytvořit samostatnou, lokální mocnost, opírající se o Turanismus - tedy Pan-Turkismus (podobná blbost jako ...Zobrazit celý příspěvek
Erdogan rozjel v Turecku velice zajímavou hru, kdy se snaží ze země vytvořit samostatnou, lokální mocnost, opírající se o Turanismus - tedy Pan-Turkismus (podobná blbost jako Pan-Slovanismus, Pan-Germanismus). Turci tak přestávají brát jako svůj píseček Východ středozemního moře (jak tomu bylo za Osmanů) ale stylizují se do ochránce všech Turkických národů (tedy na Východě až k čínským Ujgurům). Stačí se podívat na jejich vazby na Pákistán, Ázerbájdžán, Afghánistán, Středoasijské republiky a Kazachstán. Erdogan si teď vytváří vlastní okruh spojeneckých států, mimo sféry vlivu Arabů a Indů (spojenců USA), Íránců (spojenců rusů). Zda se mu v této politice bude dařit je otázka. Osobně si myslím, že na to nemá. Navíc není nejmladší a kdo ví jaké politické názory bude mít jeho nástupce.
Zrušení prodeje F-35 a kroky USA beru jako dobré rozhodnutí. Zároveň to neznamená, že se dostávají do vleku Rusů. Přeci jen Turkům jde o vlastní politiku. Klidně tak místo F-35 můžou pořídit třeba čínské J-31... možnost zrušení dodávek náhradních dílů by je mohlo velice silně bolet (podobně jako po revoluci Írán). Incirlik je problém, ale Němci se z něj přesunuli do přátelského Jordánska, Američané můžou rovněž, nebo do Rumunska. Možností je dost. Obecně se dá říct, že úder na ekonomiku Erdogan nečekal a mohlo by to být mnohem větší hrozbou než onen pokus o "puč". Erdogan rozjel hru na kterou nemá - bohužel pro TurkySkrýt celý příspěvekPetris: EEU je něco kde nechce být ani Bělorusko a to je na Rusku ekonomicky závislé. Takže pokud chceš někde vidět Turky tak maximálně v "BRICS". Je sice krásné jak se tu ...Zobrazit celý příspěvek
Petris: EEU je něco kde nechce být ani Bělorusko a to je na Rusku ekonomicky závislé. Takže pokud chceš někde vidět Turky tak maximálně v "BRICS".
Je sice krásné jak se tu stále tváříte ohledně toho, puče z USA. Jen se, ale zamyslete na čí kartu Turecko po puči jede. A čeho se mu podařilo tím pučem zbavit, tedy vyhlazení pozice.Skrýt celý příspěvekKOLT - Souhlasím a podepisuji se! :) Zapomněl jsem dodat, že zbraně, a už vůbec F-35, se jim prodávat samozřejmě nesmí a zdá se, že to Američané ani neudělají. Jen jsem chtěl ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT - Souhlasím a podepisuji se! :) Zapomněl jsem dodat, že zbraně, a už vůbec F-35, se jim prodávat samozřejmě nesmí a zdá se, že to Američané ani neudělají. Jen jsem chtěl zmínit, že Turecko není jen Erdogan a jeho stoupenci, ale že opozice je tam stále dost silná na to, aby se s tím se štěstím (opravdu velkým) dalo nějakým způsobem ještě něco udělat.Skrýt celý příspěvek
petris, naše realpolitik je o tom, že dnešní Turecko a) vraždí naše spojence ve válce proti ISIS; b) vyhrožuje našemu nejlepšímu spojenci na Blízkém východě; c) vydírá Evropu ...Zobrazit celý příspěvek
petris, naše realpolitik je o tom, že dnešní Turecko a) vraždí naše spojence ve válce proti ISIS; b) vyhrožuje našemu nejlepšímu spojenci na Blízkém východě; c) vydírá Evropu pomocí migrantů; d) cíleně provádí islamizaci Evropy. Prostě není náš spojenec.Skrýt celý příspěvek
Superme, já vím, mně je jich také líto. Ale vemte si přirovnání k ČSSR po 2. sv. Kolik Čechů a hlavně Slováků a Maďarů bylo proti komunistické diktatuře? Přesto ta ovládla stát a ...Zobrazit celý příspěvek
Superme, já vím, mně je jich také líto. Ale vemte si přirovnání k ČSSR po 2. sv. Kolik Čechů a hlavně Slováků a Maďarů bylo proti komunistické diktatuře? Přesto ta ovládla stát a transplantovala srdce Evropy do p*dele Asie. I kdyby nás na Západě zbožňovali sebevíc, těžko by nám v té chvíli mohli prodávat zbraně. Erdogan díky vítězství v posledních volbách zazdil Turecko možná na desetiletí v islamistickém světě. Polovina obyvatel země je proti. Ale druhá je pro a převážila díky hlasům Turků v zemích EU. Dodávat jim teď zbraně je prostě příliš velké riziko.
Volil bych tedy politiku, která by jasně dávala najevo, že bychom rádi viděli Turecko opět demokratické, že je nám líto Turků, kteří trpí v Erdoganově diktatuře (a oni už reálně trpí všichni, díky zhoršující se ekonomice; o politických procesech, které zasahly snad už víc jak milion lidí ani nemluvě). Nicméně dokud bude Turecko vést islamistický diktátor, není naším spojencem. Víc asi dělat nemůžeme. Tedy, nějaká ta akcička CIA by samozřejmě mohla pomoct ;-) Bez Erdogana by se diktatura asi dlouho neudržela, on všechny silné osobnosti kolem sebe zlikvidoval. Jenže na tohle už dneska nikdo nemá koule. Možná Izrael, ale pro něj zase není Turecko zatím takový problém, aby mu to stálo za to riziko.Skrýt celý příspěvekJasne "Článok", ak to pomôže vyrovnať sa s realitou, Turecko je vlastne Severná Kórea :) Jirosi: Nejedná sa o to čo by z toho mali, oni boli to tej situácie vmanévrovaní ...Zobrazit celý příspěvek
Jasne "Článok", ak to pomôže vyrovnať sa s realitou, Turecko je vlastne Severná Kórea :)
Jirosi: Nejedná sa o to čo by z toho mali, oni boli to tej situácie vmanévrovaní vojenským/politickým konaním Ruska a Iránu na Blízkom Východe a reťazou neokrôchaných reakcií USA začínajúcich nepodareným pučom. Turecko sa od západu odkláňa, pretože západ prestal rešpektovať jeho geopolitické zámysly a potreby a zároveň východ mu poskytuje priestor na ich realizáciu v miere ktorá obmedzuje geopolitické zámysly USA na Blízkom Východe. Realpolitik nie je a nikdy nebola a nebude o morálke.Skrýt celý příspěvekMěli bychom rozlišovat prospěch Erdogana a prospěch Turecka jako celku. Nám se může zdát, že pro Turecko by bylo nejlepší, aby se s námi kamarádilo, jako dříve. Pro Erdogana ale ...Zobrazit celý příspěvek
Měli bychom rozlišovat prospěch Erdogana a prospěch Turecka jako celku.
Nám se může zdát, že pro Turecko by bylo nejlepší, aby se s námi kamarádilo, jako dříve.
Pro Erdogana ale v současné situaci je nejdůležitější ukázat na vnějšího nepřítele, který může za všechny problémy (a jeho sympatizanty, kteří patří do vězení) a také "světlo na konci tunelu" - tj. zahraniční spojence (Rusko+Čína+??), kteří mohou Turecku pomoci v historickém období, kdy USA opouští pozici světového lídra...Skrýt celý příspěvekRiMr, přesně, není dobrého řešení, jsou jen špatná a horší. S těmi atomovkami v Incirliku by mě zajímalo, jak to je. Skutečně by je dokázali Amíci odvézt, aniž by "se to ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr, přesně, není dobrého řešení, jsou jen špatná a horší. S těmi atomovkami v Incirliku by mě zajímalo, jak to je. Skutečně by je dokázali Amíci odvézt, aniž by "se to rozkřiklo"? Každopádně představa, že Turci dělají razii v americké části základny a zabavují důkazy o americkém zapojení v puči, ve mně vyvolává hodně nepříjemné pocity. Kdyby v Bílém domě seděl Obama, zmohli by se Amíci pravděpodobně jen na ostré protesty. S ohledem na aktuální obsazení by pravděpodobně byly ve vzduchu strategické bombardéry ještě dřív, než by Turci americkou část obsadili....Skrýt celý příspěvek
To co budoval Ataturk a jiní sekulární vůdci desítky let zničí jeden neandrtálec za pár let. Avšak i přesto si myslím, že bychom neměli jejich následovníky jen tak hodit přes ...Zobrazit celý příspěvek
To co budoval Ataturk a jiní sekulární vůdci desítky let zničí jeden neandrtálec za pár let. Avšak i přesto si myslím, že bychom neměli jejich následovníky jen tak hodit přes palubu. Turecko je dnes dikatura, a ještě k tomu islamistická, ale i přesto se na předvolebních mítincích shromáždili miliony lidí, kteří s s touto diktaturou nesouhlasí. A myslím si, že nechat tyto lidi v tomto boji samotné by byla chyba.
„Vládce, který potřebuje víru, aby mu pomáhala vládnout je slabochem. A žádný slaboch by neměl vládnout.“ - Mustafa Keal AtaturkSkrýt celý příspěvekPetris: Co by proboha z vazalství na Rusku v EEU měli? Ten spolek má jediný cíl obnovit slávu SSSR.. a tam Turecko nikdy nepatřilo. Hlavně teď když je s něho, ta velmoc. ...Zobrazit celý příspěvek
Petris: Co by proboha z vazalství na Rusku v EEU měli? Ten spolek má jediný cíl obnovit slávu SSSR.. a tam Turecko nikdy nepatřilo. Hlavně teď když je s něho, ta velmoc.
Konečně jedou zase uvidíme jestli jsou důležitější peníze nebo morálka...Skrýt celý příspěvekdante1, souhlas. Jasně, že ztratit Turecko bude pro Západ strategická prohra. Navíc západní část Turecka není zdaleka tak pro-Erdoganovská, jako východ. Nicméně s ohledem na ...Zobrazit celý příspěvek
dante1, souhlas. Jasně, že ztratit Turecko bude pro Západ strategická prohra. Navíc západní část Turecka není zdaleka tak pro-Erdoganovská, jako východ. Nicméně s ohledem na výsledek voleb už asi není cesty zpět, minimálně ne v brzké době. Erdogan zabetonuje svoji pozici, takže v dalších volbách už není reálná šance, že bude poražen. V tuto chvíli je tedy Turecko pro nás v podstatě nepřítel. Je to smutné, ale je to tak. A pokud se nechceme jednou dívat vlastním zbraním do hlavně zepředu, bude lepší jim žádné další neprodat. Už kvůli Řecku, Kurdům a Izraeli.Skrýt celý příspěvek
...no tak si Turek místo stovky F-35 koupí Raptorného a třeba i dva! Nebo "sučka", dyť rusák říkal, že jsou stejně minimálně dobré jako F-22 nebo F-35...! Nevěřím tomu, že ...Zobrazit celý příspěvek
...no tak si Turek místo stovky F-35 koupí Raptorného a třeba i dva!
Nebo "sučka", dyť rusák říkal, že jsou stejně minimálně dobré jako F-22 nebo F-35...!
Nevěřím tomu, že amíci atomovky ještě v Turecku mají, ty jsou dávno pryč.
Je to neveselé, jde o další situaci, která má jen různě špatná řešení. A dodávat současnému musulmanskému Turecku F-35 je jedno z těch nejhorších.Skrýt celý příspěvekTurecko nema co do techniky taky zadnou spicku, letectvo postavene na letitych F-16, tankove vojsko furt postavene na Pattonech a ani Leo2 nejsou v nejnovejsich inkarnacich... o ...Zobrazit celý příspěvek
Turecko nema co do techniky taky zadnou spicku, letectvo postavene na letitych F-16, tankove vojsko furt postavene na Pattonech a ani Leo2 nejsou v nejnovejsich inkarnacich... o schopnostech veleni bych si po cistkach taky dovolil pochybovat. Nakonec to je takova severni korea, proste pocty, ale technikou je vetsina starych armad NATO dal.
Oznacit Turecko za 2. nejsilnejsi armadu NATO je podle me hloupost.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...