Americký bombardér B-21 Raider získá jaderné střely

-
21. 9. 2016
-
23 komentářů
-
Jan Grohmann
Americké letectvo (US Air Force) pro bombardér B-21 vybralo bojové jméno “Raider” (Nájezdník). Jednou z klíčových zbraní B-21 se stanou nové střely vzduch-země dlouhého dosahu LRSO (Long Range Stand-Off ) schopné na cíl doručit konvenční nebo jadernou bojovou hlavici.
Nejnovější informace o bombardéru B-21 Raider zazněly 19. záři na konferenci amerického letectva Air, Space & Cyber Conference.
“Bombardér B-21 a jméno Raider nás spojuje s naším bohatým dědictvím a není slavnější odkaz, než ten, který se stal 18. května 1942, kdy 80 odvážných mužů v 16 bombardérech B-25 Mitchell, startujících z letadlové lodě Hornet, ukázalo Japoncům, že máme vůli a jsme připraveni bojovat,” uvedl na konferenci generál Robin Rand, šéf Velitelství amerického letectva pro globální údery AFGSC (Air Force Global Strike Command).
B-21 Raider je odpovědí amerického letectva na zavádění pokročilých systémů protivzdušné obrany (PVO), resp. prostředků odepření přístupu letectva do chráněné oblasti A2/D2 (Anti-Access/Area-Denial).
Rusko dokáže pomocí prostředků A2/D2 (stíhací letouny, rakety země-vzduch, atd.) kontrolovat vzdušný prostor stovky kilometrů hluboko od svých hranic a především chránit své dělostřelecké/raketové prostředky dlouhého dosahu - ty mohou ničit cíle vzdálené stovky nebo tisíce kilometrů od ruských hranic.
B-21 Raider ale nelze chápat jako ultimativní zbraň. Jde de facto o ekonomickou zbraň, která donutí protivníky investovat značné finanční, průmyslové, surovinové a lidské zdroje do výstavby výkonnějších systémů PVO. Strana s robustnější ekonomikou - tedy strana, která je schopna uzbrojit protivníka - vyhrává.
“Od našich vedoucích představitelů uslyšíte: ´Tři hlavní modernizační priority letectva jsou F-35 Lightning II, KC-46 Pegasus a B-21,” uvedl na konferenci generálporučík Mike Holmes, zástupce náčelníka štábu letectva pro strategické plány a požadavky.
“Pro naše hlavní programy jednoduše najdeme finanční prostředky a uděláme z nich priority v našem rozpočtu… protože potřebujeme zajistit naší schopnost penetrovat vzdušný prostor protivníka,” dodal Holmes.
Na konferenci se také diskutovalo o podobě B-21, zbraňových systémech i o optimálním počtu letadel. Podle generála Randa letectvo potřebuje minimálně sto B-21. Při takovém počtu lze v jeden okamžik nasadit cca 50 až 60 bombardérů B-21.
“Musíme mít nějaký bod, od kterého se odrazíme,” uvedl na konferenci Rand. “Máme celkově 158 bombardérů B-52, B-1 a B-2 a já si za žádnou cenu nedokáži představit, že americké letectvo a náš národ si může dovolit méně strojů.”
Podle Randa je také rozhodnuto o další důležité vlastností B-21 - z počátku půjde o klasický pilotovaný stroj. Teprve v pozdější fázi se uvažuje o vývoji bezpilotní verze B-21.
Jednotková cena B-21 Raider se odhaduje na 550 milionů dolarů. První letka B-21 dosáhne počáteční operační schopnosti v roce 2030.
Jednou z klíčových zbraní B-21 se stane nová střela vzduch-země LRSO (Long Range Standoff) dlouhého dosahu, která v letectvu nahradí starší střely ALCM (Air Launched Cruise Missile).
Bližší technické podrobnosti o LRSO nejsou k dispozici, vždyť i řada parametrů starších střel ALCM je utajovaná. Dolet střely LRSO je ale odhadován na cca 2000 km. Podle Pentagonu si program LRSO vyžádá 20 miliard dolarů. Střely LRSO vstoupí do služby před rokem 2030.
“Myslím si, že střela LRSO je nejdůležitější součásti modernizačního úsilí (modernizace jaderného arzenálu - pozn. red.), především díky možnosti nasadit LRSO na všechny americké bombardéry B-52, B-1, B-2 a v budoucnu i na B-21 Raider,” uvedl na konferenci generálproučík amerického letectva Jack Weinstein.
Zdroj: af.mil
Související články
Nová americká taktická jaderná puma B61-12
Americké letectvo v rámci širokého programu modernizace amerického jaderného arzenálu představilo ...
-
16.08.2016
-
28 komentářů
-
Jan Grohmann
Dalekonosné střely Ch-32 pro ruské bombardéry Tu-22M3
Podle ruského internetového portálu Izvestija ruské letectvo/námořnictvo do výzbroje brzy zavede ...
-
28.08.2016
-
37 komentářů
-
Jan Grohmann
Největší nákladní letadlo světa An-225 v čínských rukou
Ukrajinská společnost Antonov a čínská obchodní společnost AICC (Aerospace Industry Corporation of ...
-
05.09.2016
-
17 komentářů
-
Jan Grohmann
Boeing T-X: Cvičné letadlo pro americké letectvo
Firma Boeing a švédský SAAB včera představili dvojici nových cvičných proudových letadel pro program ...
-
14.09.2016
-
16 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Raider je krásné jméno pro tento výjmečný stroj. Američanům vymýšlení motivačních názvů hodně jde. Mrzí mě to, že to vypadá jako B2, čekal jsem něco jiného, něco na typ B1 Lancer ...Zobrazit celý příspěvek
Raider je krásné jméno pro tento výjmečný stroj. Američanům vymýšlení motivačních názvů hodně jde. Mrzí mě to, že to vypadá jako B2, čekal jsem něco jiného, něco na typ B1 Lancer nebo podobného tvaru, ale vypadá to že se poučili z F 35 lighting a jdou do ověřených technologií z B2 a F 35, místo kompletně nového návrhu. Jedna z nejzajímavějších věcí bude zda Northrop zvládne projekt lépe než Lockheed Martin F 35, ale jak již zde bylo napsáno Northrop to se samokřídly umí. Důležitá je taky velká pumovnice, protože žádné hardpoints na křídlech neexistujou. Také by opravdu neměli kupovat méně než 100 pokud tím chtějí nahradit jak B52 tak B1. Doufám, že se o tomto výborném stroji dozvíme brzy další informace.Skrýt celý příspěvek
to crusader Státní zadlužení Číny je opravdu relativně nízké. Problémem jsou obrovské dluhy podniků (často státních), samosprávných celků a měst. V ekonomickém tisku se to téma ...Zobrazit celý příspěvek
to crusader
Státní zadlužení Číny je opravdu relativně nízké. Problémem jsou obrovské dluhy podniků (často státních), samosprávných celků a měst. V ekonomickém tisku se to téma objevuje poměrně často, včetně varování, že výše dluhů a hlavně tempo jejich růstu je pro Čínu obrovským rizikem do budoucna. Naposled třeba:
http://byznys.ihned.cz/c1-6544... Skrýt celý příspěvekHaló? To je Puškino? Da. Prej teď točilo na Moskvou něco černýho ve tvaru trojůhelníku! Kdy? No teď! Viděli jste to? Neviděli. Myslím na radaru! Taky ne. Pizděc!
Haló? To je Puškino? Da. Prej teď točilo na Moskvou něco černýho ve tvaru trojůhelníku! Kdy? No teď! Viděli jste to? Neviděli. Myslím na radaru! Taky ne. Pizděc!
Darkstyle
USA maju z armádneho rozpočtu na sociálne vydavky vyčlenených cca 80 mld. Platy, náborové príspevky, dochodky a neviem cp všetko.Darkstyle
USA maju z armádneho rozpočtu na sociálne vydavky vyčlenených cca 80 mld. Platy, náborové príspevky, dochodky a neviem cp všetko.darkstyle Mohl byste prosím dát odkaz na vaše údaje o zadluženosti Číny? Podle mých údajů je na tom mnohem lépe. Japonsko 229%, Řecko 176%, ....Itálie 132%, Portugalsko 129%, ...Zobrazit celý příspěvek
darkstyle
Mohl byste prosím dát odkaz na vaše údaje o zadluženosti Číny?
Podle mých údajů je na tom mnohem lépe.
Japonsko 229%, Řecko 176%, ....Itálie 132%, Portugalsko 129%, ....USA 104%,......Velká Británie 89% ....EU 85%....Ukrajina 79%.....
Německo 71%.............Slovensko 53%.............Čína 44%....
Česká republika 41 %...................................Rusko 18%
nejlépe jsou na tom Saudská Arábie 6% a Brunei 2,3%Skrýt celý příspěveklogik.. sory.. tam to s obratnostou bolo hlavne mierene na MIG-29.. jasne, ze mig-31 obratna neni.. pri tak dlhom texte a zmazavaniu casti textov ti potom obcas vyjde ...Zobrazit celý příspěvek
logik..
sory.. tam to s obratnostou bolo hlavne mierene na MIG-29..
jasne, ze mig-31 obratna neni.. pri tak dlhom texte a zmazavaniu casti textov ti potom obcas vyjde nezmysel..
sholva
o radaroch ti napisal logik, nejdem sa tu opakovat..
preco drahe?
ved usa maju rozpocet 500+ miliard realne..
inak uvedomuje si niekto, ze priemerny plat vojaka US army je 100 000 rocne?
a ze 100 000 x 100 000 je len 10 miliard rocne..
takze na platy daju za kazdych 100 000 vojakov "len" 10 mld..
ale oni maju 50x viac..
takze ohanat sa tu platami lebo ich maju vyssie od ruskych alebo cinskych.. je na smiech /netvrdim, ze si to napisal - pozor!!!!/
takze drtivu vatsinu davaju na nakup techniky, udrzbu a vyvoj..
a rusko nato nikdy nemalo ani nebude mat..
Cina nevydrzi..
lebo je zadlzena po usi..
ved za 10 rokov zvysila celkove "statne" zadlzenie zo 145% na 255% HDP
ale ake nizke HDP mala pred 10 rokmi a ake vysoke ho ma teraz..
a nezadlzovat sa zatial nexce..
palo satko
a ukaz mi jednu krajinu, ktora toho schopna je..
aspon v USA sa tim terminom blizia na rozdiel od ostatnych..
pri cene je to na % zvysenia cca rovnake..Skrýt celý příspěvekSholva: Zaslon byl dobrej radar, ale byla to PESA technologie. Tu rusové uměli dobře. Ale s PESA nedosáhneš nikdy tý flexibility (a tedy schopnosti nebýt detekován a rušen, ...Zobrazit celý příspěvek
Sholva: Zaslon byl dobrej radar, ale byla to PESA technologie. Tu rusové uměli dobře. Ale s PESA nedosáhneš nikdy tý flexibility (a tedy schopnosti nebýt detekován a rušen, schopnosti rušit cizí radar atd...) jako s AESA.
AESA radar vyžaduje výkonné polovodičové prvky, a na tomto poli rusko sice má nějaké výsledky, ale rozhodně ke špičce na světě nepatří tak, jak patřil u PESA radarů.
A co se týče nekoupě F22, tak to nebylo ekonomické, ale politické rozhodnutí. Měli na ně - ale nechtěli ty peníze dát.
Mig31 - tam máš pravdu, ty má jen rusko a kazaši. Hlavně ale Mig 31 není vůbec obratnější než F15, jak tvrdil darsktyle - to letadlo je naopak dosti neobratné. Je to interceptor na zachytávání střel s plochou dráhou letu, výzvědných letadel a bombardérů. Není dělané na obratnost, ale na maximální rychlost a dostup - a to umí dobře. Na souboj se stíhačkama dělanej není - v BVR souboji by díky své horší velkému radarovému odrazu a horší manévrovatelnosti (díky čemuž se těžko vyhne raketě) tahal hodně za kratší konec provazu.Skrýt celý příspěvekV roce 2030, kdy plánuje Usrael nasadit svoje sračkomety, tak již bude DÁVNO v bankrotu, Fašingtonem bude znít mandarínština a z White Bungalow bude čínská tržnice s prodejem ...Zobrazit celý příspěvek
V roce 2030, kdy plánuje Usrael nasadit svoje sračkomety, tak již bude DÁVNO v bankrotu, Fašingtonem bude znít mandarínština a z White Bungalow bude čínská tržnice s prodejem riflí a triček s potiskem Vladimíra Vladimíroviče....:)....tož tak, zdejší sádelnatí ogaři s plochými nohami a velkými břichy....:)Skrýt celý příspěvek
darkstyle: 196 nejsou ani dvě stovky, takže ano, slabé dvě stovky. Jinak pokud se nepletu, a co jsem dohledal, tak jich má letectvo k dispozici 183, bo zbytek jsou testovací. A ani ...Zobrazit celý příspěvek
darkstyle: 196 nejsou ani dvě stovky, takže ano, slabé dvě stovky. Jinak pokud se nepletu, a co jsem dohledal, tak jich má letectvo k dispozici 183, bo zbytek jsou testovací. A ani nejsou všechny operačně nasaditelné - kvůli nedostatku náhradních dílů, jelikož Lockheed zrušil linku, zašantročil přípravky a jiné problémy.
S MiG-31? Vážně? Já měl zato, že to bylo letadlo výhradně pro sověty a že nikde ke slovu nepřišlo.
Abychom si rozuměli, já vůbec nesnižuji kvality USAF. Jen si dovoluji pochybovat, že si může USA dovolit masivně nakupovat letadlo, které papírově má stát půl miliardy dolarů. Když porovnám s F-22, kde jeden kus přijde sakumprásk na skoro 400 mil. USD, tak mi to přijde nereálné a nesplnitelné. A tím spíš nenakoupitelné v potřebných počtech.
A co Čína? Pokud se Čína ekonomicky udrží, tak USA za chvíli přeroste. Ono s miliardou lidí to není zas tak těžké, zvlášť když si může dovolit jim prakticky neplatit a nechat je otrocky dřít, zatímco Západ tam přesouvá know-how, bo je tam laciná práce.
A k radarům a jejich kvalitě - to už vůbec je k smíchu, to co píšete. Namátkou vám doporučím ke studiu například něco o radaru Zaslon, je to zajímavé čtení - hlavně proto, kdy ho vlastně vyrobili, co uměl a nechám na vás, abyste si zkusil představit, kam se od té doby mohli posunout. Nebo o ruské optotronice. Samozřejmě, že Amíci umí kvalitní radary, ale řeči typu, že mají nejlepší radary na světě, to je hodně silné. Stejně jako tvrdit, že nejlepší je mají Rusi. Nikdo neví, co všechno umí špičkové výrobky těch nebo oněch. Čili jakékoliv prohlášení o nejlepším výrobku je k smíchu.
Jinak, nekritická zaslepenost vlastní dokonalostí je stejně nebezpečná jako podceňování protivníka. Obojího se milý pane darkstyle očividně dopouštíte. Vaše věc.Skrýt celý příspěvekMoc me to zajima tesim se. A propo aspon nezvani a konaji. A jestli f-35,f-22,a trebas b-21 je predrazene???! Odpovidam no a?! Platime to? Neplatime! A pro nas jako fanousky ...Zobrazit celý příspěvek
Moc me to zajima tesim se. A propo aspon nezvani a konaji. A jestli f-35,f-22,a trebas b-21 je predrazene???! Odpovidam no a?! Platime to? Neplatime! A pro nas jako fanousky techniky jeto dobre zese neco deje a posouvaji se technologie v pred!!!Skrýt celý příspěvek
Vypada to jako B2 protoze udelat evoluci neceho je principielne jednodussi a levnejsi nez neco vyvijet od nuly. Myslim si ze Raider bude re imaginace B2. Tj. Chci letadlo, ktere ...Zobrazit celý příspěvek
Vypada to jako B2 protoze udelat evoluci neceho je principielne jednodussi a levnejsi nez neco vyvijet od nuly.
Myslim si ze Raider bude re imaginace B2. Tj. Chci letadlo, ktere se chova / vypada jako B2 ale chci ho od zakladu postavit nejmodernejsimi postupy. Tj. Drak zvenku bude vypadat velmi podobne vnitrek muze byt uplne jiny pocinaje vnitrnimy nosniky (material, tvar, umisteni)Skrýt celý příspěvekdarkstyle Kde prosím došlo ku konfrontácíí F-15 s Mig-31? Skóre síce možu mať pekné ale konflikty typu "letectvo celej NATO X par Srbských Mig-29 v zakladnej osekanej verzii" ...Zobrazit celý příspěvek
darkstyle
Kde prosím došlo ku konfrontácíí F-15 s Mig-31?
Skóre síce možu mať pekné ale konflikty typu "letectvo celej NATO X par Srbských Mig-29 v zakladnej osekanej verzii" nema veľú výpovednú hodnotu.
K veci: polemizovať o potrebnosti nového amerického bombardéru asi nie je namieste rovnako ako hľadať za tým reakciu na vývoj systémov PVO. Ak chcú USA naďalej udávať tempo vo vývojí vojenských systémov, musia logicky investovať aj do vývoja bombardérov aj keď sú pred konkurenciou x rokov popredu už teraz. Preto si myslím, že prvoradou pohnutkou k tomuto projektu je vývoj technológií.
Aj v prípade B-2 nie je doležitý ich počet ale to, že ten bombardér dokázali vyvynúť a vyrobiť, od neho sa možu pri vývoji ďalej odraziť za situácie, keď stovky kusov jednoducho nepotrebujú.
V ďaleko vetšej miere možeme takýto postup vidieť u Rusov, ktorí v ťažých časoch po rozpade ZSSR (u niektorých projektov aj teraz) modernú techniku často vyrábali iba v jednotkách kusov, doležitý bol ale samotný vývoj a udržanie kontaktu v oblasti zbraňových technológií so svetovou špičkou.Skrýt celý příspěvekStandaBlabol: Podobnost je logická, přeci jen konstruktéři u Northropu mají rádi samokřídla :) Posun oproti B2 vidím hlavně v samotných materiálech a hlavně snáze zapojitelných ...Zobrazit celý příspěvek
StandaBlabol:
Podobnost je logická, přeci jen konstruktéři u Northropu mají rádi samokřídla :)
Posun oproti B2 vidím hlavně v samotných materiálech a hlavně snáze zapojitelných součástkách (plug-in systém) dle potřeby. Tahle výhoda je pěkně vidět mezi F-22, který ji nemá, a F-35, který má již moderněji pojaté vnitřnosti. Obdobné to bude v porovnání B-2 a B-21. Náznakem příští generace letounů (kde to bude standard), je zmíněná možnost mít letoun pilotovaný člověkem, nebo schopnost letu bez osádky.
Grull:
Ten hypersonický "bombardér" je jiný projekt, na něm pracuje Darpa. Stejně tak je konstruován "špionážní" letoun, nástupce U-2 atd. Přeci jen Raiderů má být cca 100 kusů, oproti tomu tohle budou drahé speciály - asiSkrýt celý příspěvekdarkstyle ked pises tieto hatlaniny aspon si prever informacie tisice super modernych F15 si pozri aspon ake su stare stroje pouzivane v USAF a nevychadzaj len z oficialnych ...Zobrazit celý příspěvek
darkstyle
ked pises tieto hatlaniny aspon si prever informacie
tisice super modernych F15 si pozri aspon ake su stare stroje pouzivane v USAF a nevychadzaj len z oficialnych zdrojov kedze tiez je to len propaganda
USA uz niesu to co boli
A aj ked mas najmodernesjiu techniku neznamena to ze mas jednoznacnu vyhoduSkrýt celý příspěvekProč to na první pohled vypadá jako B-2? Bude to její vylepšená verze? Nebo to bude její levnější varianta, kde se uplatní technologie vyvinuté pro velkosériovou výrobu F-35? ...Zobrazit celý příspěvek
Proč to na první pohled vypadá jako B-2? Bude to její vylepšená verze? Nebo to bude její levnější varianta, kde se uplatní technologie vyvinuté pro velkosériovou výrobu F-35? Nejspíš mix obojího?
Není mi jasné, proč to má být stealth. Pokud budou hlavní výzbrojí rakety s dosahem 2000 km, tak by to klidně mohli odpalovat z upravených dopravních Boeingů, určitě by to vyšlo mnohem levněji. Ostatně už to tak udělali v případě P-8 Poseidon (Boeing 737).Skrýt celý příspěveksholva.. slabe 2 stovky? 196 kusov ak sa nemysim az take slabe 2 stovecky to nie su.. cim je proboha F-22 nenasaditela? lebo lieta nad syriou a tak mi to moc nenasaditelne ...Zobrazit celý příspěvek
sholva..
slabe 2 stovky? 196 kusov ak sa nemysim az take slabe 2 stovecky to nie su..
cim je proboha F-22 nenasaditela?
lebo lieta nad syriou a tak mi to moc nenasaditelne nie je??
a naco by ich vlastne USA malo vyrabat viac?
maju predsa F-15C/E - ktorych maju tisice.. pocita sa s nimi veelmi dlho, su plne modernizovane, maju najlepsi radar /po F-22 a F-35/ na svete a maju uzasne skore zostrelu 105:0 v ich prospech..
pokial viem PAK FA bude pomalsia ako F-22 /o tom paskvile co idu dostavat buduci rok netreba sa ani zmienovat/ vo svojej plnej verzii ked dostane izdelie 30 okolo roku 2022-2025, skoro bez stealtu /nebude pouzitelny/ jedine bude manervovatelnejsi - ale pri lietadlach o vzdusnu nadvladu nikdy neslo predsa o manervovatelnost - ved aj MIG-29 aj MIG-31 su obratnejsie stroje ako F-15 a aj tak dostali vzdy na frak..
F-15 dostanu vo fiskalnom roku 2017 ako novy IRST system ako aj Epawss system - vsetko systemy, aby v kazdom jednom ohlade, nielen radarovom boli zase daleko pred hocicim co ma protivnik vo svojom arzenale - a oba systemy stoja tazke miliardy..
s F-15 sa pocita okolo roku 2040..
a F-22 v tom istom fiskalnom roku /2017/ dostane moznost mat konecne najmodernejsie rakety vzduch-vzduch a IRST-cko nove..
tralala- presne ked rusaci dostanu PAK FA, tak nanu bude mat jak 200 F-22 tak aj 1000+ F-15..
a co cina?
ta tiez v tom roku dostane J-21.. tiez nie z motorom 5 generacie ale 4..
a nebude mat ani taku optoelektorniku ako rusko..
a tiez rovnako ocakavaju, ze dostanu motory 5. generacie 2022-2025 - divna nahoda nie??
otazkou je budu skotocne o 7-10 rokov mat tie motory?
lebo ked mi niekto povie ze o rok o dva to budem mat a nie je z ruska tak viem, ze to mat bude alebo sa max o rok o dva oneskory ak nastanu problemy..
ale ked mi niekto povie, ze bude mat o 10 rokov konecne stihacku ktora aj tak nebude tak dobra ako F-22.. no aby to nebolo aj o 20..Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...