Americký Kongres schválil rozpočet Pentagonu na rok 2019

Americké tanky Abrams v Německu; větší obrázek; ilustrační fotka / Public domian

Senátoři amerického Kongresu se v rekordním čase dohodli na podobě rozpočtu Pentagonu pro fiskální rok 2019 (říjen 2018 až srpen 2019). Vojenský rozpočet ve výši 719 miliard dolarů, resp. zákon o vojenském rozpočtu pro fiskální rok 2019 NDAA (National Defense Authorization Act), čeká už jen na podpis prezidenta Donalda Trumpa.

Americký Kongres přijímá zákon o vojenském rozpočtu NDAA již 58 roků po sobě. Letos senátoři schválili NDAA před začátkem dalšího fiskálního roku, což bylo poprvé od roku 1997. Obvykle dohady v Kongresu nad vojenským rozpočtem trvají až do pozdního podzimu.

 

 

NDAA je schvalován v několika kolech. Nejdříve zákon schvaluje Sněmovna reprezentantů USA (dolní komora Kongresu) a poté Senát (horní komora Kongresu). Následně NDAA podepisuje americký prezident, což se nyní očekává do několika týdnů. Jak Bílý dům, tak obě komory Kongresu jsou pod kontrolou republikánů.
 

Základní rozpočet Pentagonu pro rok 2019 je 639 miliard dolarů a na financování operací ozbrojených sil v zahraničí (Afghánistán, Irák, Sýrie, Somálsko, Jemen, atd.) je určeno 69 miliard dolarů.
 

NDAA na 1800 stránkách mimo jiné stanovuje zvýšení počtu vojáků o 15 600 žen a mužů americká armáda posílí o 4000 vojáků, námořnictvo o 7500 námořníků, letectvo o 4000 členů leteckého personálu a námořní pěchota o 100 mariňáků. Zároveň dojde k navýšení platů o 2,6 % (největší nárůst za 10 let).
 

Zřejmě nejcitlivější část zákona je pasáž o dodávkách F-35 do Turecka. NDAA dočasně zastavuje přesun stíhaček F-35 do Turecka. Dále ukládá ministerstvu obrany (do 90 dní od přijetí NDAA) vypracovat zprávu o celkovém strategickém vztahu s Tureckem, o všech prodejích amerických zbraní do Turecka a o rizicích vyplývajících se zavedením ruských systémů protivzdušné obrany S-400 do turecké armády. Zákon také požaduje vydání dvou amerických občanů (Andrewa Brunsona a Serkana Golgena), které vězní turecké úřady.
 

Firma Lockheed Martin již vyrobila první dvě turecké F-35, na kterých začínají cvičit turečtí piloti na americké základně Luke Air Force Base v Arizoně. Původně letouny měly přeletět do Turecka v listopadu 2019, ale letouny zůstanou v USA až do vyřešení všech kontroverzí mezi USA a Tureckem.
 

Americký ministr obrany Jim Mattis však varoval, že odstřihnutí Turecka z programu F-35 může zvýšit jednotkovou cenu a opozdit dodávky. „Pokud se turecký dodavatelský řetězec naruší, bude to mít za následek přerušení výroby letadel a opoždění dodávek 50 až 75 F-35. Potrvá zhruba 18 až 24 měsíců, než se najde nový výrobce dílů a obnoví se výroba,“ varoval Mattis.
 

Klíčovou částí NDAA je také opuštění tvrdého postoje proti čínským firmám, zejména proti technologickým gigantům ZTE a Huawei. Zákon sice požaduje větší kontroly ale nezakazuje vládním úřadům a firmám nakupovat od čínských firem zboží a služby nebo těmto firmám prodávat americké součástky. Jde o ústupek Donaldu Trumpovi, který požadoval zmírnění postoje proti jmenovaným čínským firmám.
 

Nyní pár čísel, která prosákla do médií NDAA vyhrazuje 40,8 miliardy dolarů na nákup nového vybavení pro „překonání krize ve vojenském letectví“ (zvýšení počtu bojových letek z 55 na 58), 17,7 miliardy dolarů na opravu vojenské techniky americké armády nebo 23,5 miliardy dolarů na modernizaci a opravy budov a další vojenské infrastruktury.
 

Zákonodárci mimo jiné souhlasili s nákupem 77 nových stíhaček F-35, 15 vzdušných tankerů KC-46A Pegasus nebo s investicí 129 milionů dolarů na modernizaci motorů dopravních letadel C-130 Hercules. Letectvo si naopak ponechá svůj radarový letoun E-8C (Joint STARS) a zruší program jeho náhrady.

 

NDAA dále povoluje stavbu čtvrté letadlové lodě třídy Gerald R. Ford (CVN-81), která vstoupí do služby v roce 2030. Dále zákon schvaluje stavbu tří pobřežních lodí LCS, šesti torpédoborců a dvou útočných ponorek třídy Virginia. Současně námořnictvo investuje 200 milionů dolarů do modernizace loděnic, kvůli očekávanému zahájení stavby nových ponorek třídy Columbia v letech 2022 až 2023.

 

Přesnější seznam nakupovaných zbraní bude znám až po zveřejnění zákona NDAA veřejnosti.

 

Zdroj: Military TimesThe Hill

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polský obranný rozpočet 2017: 232 miliard Kč

Polské ministerstvo financí předložilo návrh státního rozpočtu na rok 2017. Polské ministerstvo ...

Hádky nad americkým obranným rozpočtem pokračují

Spojené státy se opět po roce nachází v patové situaci ve schvalování obranného rozpočtu pro ...

Americký vojenský rozpočet pro fiskální rok 2019

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhuje pro fiskální rok 2019 (1. října 2018 – ...

Obchod století: Stíhačky, konvertoplány a tankery pro Izrael

Izrael s americkou firmou Boeing dojednává obří nákup vojenské techniky za 11 miliard dolarů. V ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Gibon
  20:39 07.08.2018

  Je celkom mozne, ze Turecko by na tie F35 ani nemuselo mať :-)

  https://spravy.pravda.sk/ekono...

  Je celkom mozne, ze Turecko by na tie F35 ani nemuselo mať :-)

  https://spravy.pravda.sk/ekono...

 • RiMr71
  15:42 06.08.2018

  ...i když pominu toto tvrzení jako takové, prostě ho budu ignorovat - opět mě zajímá, jakým způsobem k tomu vašemu scénáři USA potřebuje NATO, aby ho mohlo zneužít?

  ...i když pominu toto tvrzení jako takové, prostě ho budu ignorovat - opět mě zajímá, jakým způsobem k tomu vašemu scénáři USA potřebuje NATO, aby ho mohlo zneužít?

 • nedy68
  13:44 06.08.2018

  RiMr71 Bylo to myšleno např. kde chce mít USA základnu, něco se semele. Třeba Kosovo. A kolem Ruska je toho dost. Turecko to vidí jak to prochází a dělá si to po svém, Tím ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71
  Bylo to myšleno např. kde chce mít USA základnu, něco se semele. Třeba Kosovo. A kolem Ruska je toho dost. Turecko to vidí jak to prochází a dělá si to po svém, Tím neobhajuji Krym a pod.Skrýt celý příspěvek

 • shal
  22:33 03.08.2018

  Moc doufám, že jediné místo, kde si Turci sáhnou na F-35 bude americká základna.

  Moc doufám, že jediné místo, kde si Turci sáhnou na F-35 bude americká základna.

 • Jara
  21:55 03.08.2018

  Rase Jo jen mě zajímalo v jakém je to stádiu,případně jak to pokračuje,vy býváte ten pravý na podobné info, díky

  Rase Jo jen mě zajímalo v jakém je to stádiu,případně jak to pokračuje,vy býváte ten pravý na podobné info, díky

 • Jirosi
  21:54 03.08.2018

  Proxy: Po tolika letech vymývání mozku lidem od dětí, těžko něco dělat. Ale za tohle mohou jejich vlastní elity. Když chceš všechno většinou nedostaneš nic. Bohužel, svět má i ...Zobrazit celý příspěvek

  Proxy: Po tolika letech vymývání mozku lidem od dětí, těžko něco dělat. Ale za tohle mohou jejich vlastní elity. Když chceš všechno většinou nedostaneš nic.

  Bohužel, svět má i jiné problémy. Sice by bylo skvělí kdyby vše fungovalo jako na drátkách, ale bohužel je to boj o to kdo přežije. Zrovna Turecko překročilo už tu neviditelnou hranici i z pohledu USA.Skrýt celý příspěvek

 • Proxy
  21:19 03.08.2018

  Určitě by na tom byli lépe, kdyby se dokázali sjednotit v nějakém silném a funkčním státě. S Izraelem mi šlo konkrétně a přístup ne-islámských států k rezoluci 181 OSN a o ...Zobrazit celý příspěvek

  Určitě by na tom byli lépe, kdyby se dokázali sjednotit v nějakém silném a funkčním státě. S Izraelem mi šlo konkrétně a přístup ne-islámských států k rezoluci 181 OSN a o vojenskou podporu izraelské nezávislosti. Pokud by islámský svět výsledek hlasování akceptoval, měli by se dnes asi lépe, ale o mírové soužití ze dne na den si nedokáži představit.

  Každopádně byli v situaci ustoupit, nebo vojensky se bránit a prohrát proti ne-islámsky vyzbrojenému Izraeli. Místo aby OSN došláplo na boje o Jeruzalém se jim posílají zbraně, což si myslím vypovídá o celkem zaujatém postoji OSN od začátku. A existence Izraele bude akorát tyhle nepokoje podporovat. Ani jedna strana neustoupí. Hlavně mi šlo o kontext, kdy do jedné země se jede osvobozovat od diktátora a v druhé zemi se s diktátory přátelí, protože ropa musí být. Například Erdogan se chová absurdně, ale Turecko je pro NATO důležité.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:23 03.08.2018

  Proxy: "kdyby v následných konfliktech nedošlo k přímé a nepřímé podpoře, která vedla k vítězství a ukotvení Izraele." Ti muslimové taky neválčily zrovna se svými vlastními ...Zobrazit celý příspěvek

  Proxy: "kdyby v následných konfliktech nedošlo k přímé a nepřímé podpoře, která vedla k vítězství a ukotvení Izraele."

  Ti muslimové taky neválčily zrovna se svými vlastními zdroji. A do válek a nadějí jim dávala podpora velmocí. Bohužel se stali obětí studené války, ale to do dnes nepochopily.
  Vybrali si sami nikdo je nenutil. Dávno mohli mít svůj stát, svůj klid, svoji ukázku svých možností. Hold si zvolily bídu a utrpení. To není ani naše, ani vina Izraele.Skrýt celý příspěvek

 • Proxy
  19:08 03.08.2018

  OT: Principem poválečného rozhodnutí OSN mělo být mírové soužití a neutralita. Samozřejmě lidé se nejsou schopní dohodnout a pranice o Jeruzalém nejsou nic nového. „Západní“ část ...Zobrazit celý příspěvek

  OT:
  Principem poválečného rozhodnutí OSN mělo být mírové soužití a neutralita. Samozřejmě lidé se nejsou schopní dohodnout a pranice o Jeruzalém nejsou nic nového. „Západní“ část OSN díky svému vlivu rozdělení odhlasovala, což bych osobně akceptoval jako neutrální řešení (z pozice Muslimů ale asi těžko), kdyby v následných konfliktech nedošlo k přímé a nepřímé podpoře, která vedla k vítězství a ukotvení Izraele.

  Válka nikdy vlastně neskončila, kompromis nejsou schopní najít a Západ pokračuje v ozbrojování Izraele. O svobodě je to jen zřídka, spíš o spojencích (což platí pro většinu velmocí). A těžko dojde někdy k míru, když na obou stranách dochází k neustálému zbrojení a napadání. Je to smutné a vzhledem k povaze lidí to bude pokračovat, dokud bude jedna strana území okupovat.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  17:59 03.08.2018

  Jara: pokud jde o Altay, tak teprve nedávno dojednali že motor bude Ukrajinský, nemůžeme čekat zázraky. Kdo ví, kdy vůbec postaví první sérii - ta bude mít nejspíš motory z ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara:
  pokud jde o Altay, tak teprve nedávno dojednali že motor bude Ukrajinský, nemůžeme čekat zázraky. Kdo ví, kdy vůbec postaví první sérii - ta bude mít nejspíš motory z Ukrajiny, a dál se uvidí jak půjde jejich domácí výroba. Korejci ale taky mají s licenční výrobou problém a i další várka K-2 bude mít MTU z Německa. Osobně jsem u Turků docela pesimista a myslím si, že projekt dají k ledu a dál budou řešit hlavně modernizaci současných strojů. U stíhaček to bude asi stejné a místo F-35 budou jen dál dokupovat náhradní díly k F-16 co už mají... zkrátka nemají penízeSkrýt celý příspěvek

 • Jara
  16:09 03.08.2018

  V čem je Izrael nelegální?? Co je to zas za žvásty? Izrael vznikl jak vznikl a svojí existenci si tvrdě vybojoval, má co si zaslouží.

  V čem je Izrael nelegální?? Co je to zas za žvásty? Izrael vznikl jak vznikl a svojí existenci si tvrdě vybojoval, má co si zaslouží.

 • Jirosi
  16:06 03.08.2018

  nelegálního Izraele?? To je zase co za výkřik do tmy?

  nelegálního Izraele?? To je zase co za výkřik do tmy?

 • Proxy
  15:55 03.08.2018

  Ty LCS mě také zarazily. Jinak souhlasím s NATO a Tureckem (Erdoganovi čistky jsou celkem absurdní), ale vzhledem k evropské toleranci Šáríi v zemích jako Saúdská Arábie nebo přímé ...Zobrazit celý příspěvek

  Ty LCS mě také zarazily. Jinak souhlasím s NATO a Tureckem (Erdoganovi čistky jsou celkem absurdní), ale vzhledem k evropské toleranci Šáríi v zemích jako Saúdská Arábie nebo přímé podporování nelegálního Izraele je to business as usual... :(Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:34 03.08.2018

  Doufám že jim nakonec F35 nedají....

  Rase
  Už nějaký Altay s ukrajinským dvoutaktem jezdí?

  Rimr71
  Nemáte francouzského šéfa, že jste na ně tak alergický?

  Doufám že jim nakonec F35 nedají....

  Rase
  Už nějaký Altay s ukrajinským dvoutaktem jezdí?

  Rimr71
  Nemáte francouzského šéfa, že jste na ně tak alergický?

 • RiMr71
  13:46 03.08.2018

  "pobyt v alianci jen zneužívá. Učí se od USA"


  ...zatím nejlepčí hláška - tož, jak konkrétně USA zneužívá pobytu v NATO? TO mě fakt zajímá a natotata...

  "pobyt v alianci jen zneužívá. Učí se od USA"


  ...zatím nejlepčí hláška - tož, jak konkrétně USA zneužívá pobytu v NATO? TO mě fakt zajímá a natotata...

 • danny
  13:26 03.08.2018

  Mě teda hlavně překvapuje nákup hned třech nových LCS. Myslel jsem, že je ten program pro neuvěřitelnou kombinaci problémů odpískán. Nevíte někdo, jestli to nějak zásadně ...Zobrazit celý příspěvek

  Mě teda hlavně překvapuje nákup hned třech nových LCS. Myslel jsem, že je ten program pro neuvěřitelnou kombinaci problémů odpískán. Nevíte někdo, jestli to nějak zásadně překonstruovali nebo čím si zajistil přežití?Skrýt celý příspěvek

 • Maco
  11:41 03.08.2018

  NATO sa nesklonuje.

  NATO sa nesklonuje.

 • nedy68
  11:24 03.08.2018

  Turecko je v NATU hlavně k vůli své poloze. Kdyby bylo v jižní Americe v Natu by bylo těžko.To samé platí o "partnerech" Ukrajině, Gruzii,... Turecko si je toho a své síly vědomo ...Zobrazit celý příspěvek

  Turecko je v NATU hlavně k vůli své poloze. Kdyby bylo v jižní Americe v Natu by bylo těžko.To samé platí o "partnerech" Ukrajině, Gruzii,...
  Turecko si je toho a své síly vědomo a nechce být jen vazalem a cítí se být regionální mocností. V Sýrii se asi dá něco urvat tak anektovalo kus území. Kdyby to nebyl spojenec, byly by sankce za obsazení cizího státu? Mám pocit, že pobyt v alianci jen zneužívá. Učí se od USA.Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  23:11 02.08.2018

  Tu to mas detailnejsie za fisklany rok 2018. Authorizes $141.5 billion for military personnel, including costs of pay, allowances, bonuses, death benefits, and permanent change ...Zobrazit celý příspěvek

  Tu to mas detailnejsie za fisklany rok 2018.
  Authorizes $141.5 billion for military personnel, including costs of pay, allowances, bonuses, death benefits, and permanent change of station moves.

  https://www.google.sk/url?sa=t... Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  23:05 02.08.2018

  Czertik: urcite tam budu este polozky ako udrzba a servis techniky, vyskum a vyvoj, prevadzkove naklady a podobne.

  Czertik: urcite tam budu este polozky ako udrzba a servis techniky, vyskum a vyvoj, prevadzkove naklady a podobne.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2