Americký Kongres schválil rozpočet Pentagonu na rok 2019

Americké tanky Abrams v Německu; větší obrázek; ilustrační fotka / Public domian

Senátoři amerického Kongresu se v rekordním čase dohodli na podobě rozpočtu Pentagonu pro fiskální rok 2019 (říjen 2018 až srpen 2019). Vojenský rozpočet ve výši 719 miliard dolarů, resp. zákon o vojenském rozpočtu pro fiskální rok 2019 NDAA (National Defense Authorization Act), čeká už jen na podpis prezidenta Donalda Trumpa.

Americký Kongres přijímá zákon o vojenském rozpočtu NDAA již 58 roků po sobě. Letos senátoři schválili NDAA před začátkem dalšího fiskálního roku, což bylo poprvé od roku 1997. Obvykle dohady v Kongresu nad vojenským rozpočtem trvají až do pozdního podzimu.

 

 

NDAA je schvalován v několika kolech. Nejdříve zákon schvaluje Sněmovna reprezentantů USA (dolní komora Kongresu) a poté Senát (horní komora Kongresu). Následně NDAA podepisuje americký prezident, což se nyní očekává do několika týdnů. Jak Bílý dům, tak obě komory Kongresu jsou pod kontrolou republikánů.
 

Základní rozpočet Pentagonu pro rok 2019 je 639 miliard dolarů a na financování operací ozbrojených sil v zahraničí (Afghánistán, Irák, Sýrie, Somálsko, Jemen, atd.) je určeno 69 miliard dolarů.
 

NDAA na 1800 stránkách mimo jiné stanovuje zvýšení počtu vojáků o 15 600 žen a mužů americká armáda posílí o 4000 vojáků, námořnictvo o 7500 námořníků, letectvo o 4000 členů leteckého personálu a námořní pěchota o 100 mariňáků. Zároveň dojde k navýšení platů o 2,6 % (největší nárůst za 10 let).
 

Zřejmě nejcitlivější část zákona je pasáž o dodávkách F-35 do Turecka. NDAA dočasně zastavuje přesun stíhaček F-35 do Turecka. Dále ukládá ministerstvu obrany (do 90 dní od přijetí NDAA) vypracovat zprávu o celkovém strategickém vztahu s Tureckem, o všech prodejích amerických zbraní do Turecka a o rizicích vyplývajících se zavedením ruských systémů protivzdušné obrany S-400 do turecké armády. Zákon také požaduje vydání dvou amerických občanů (Andrewa Brunsona a Serkana Golgena), které vězní turecké úřady.
 

Firma Lockheed Martin již vyrobila první dvě turecké F-35, na kterých začínají cvičit turečtí piloti na americké základně Luke Air Force Base v Arizoně. Původně letouny měly přeletět do Turecka v listopadu 2019, ale letouny zůstanou v USA až do vyřešení všech kontroverzí mezi USA a Tureckem.
 

Americký ministr obrany Jim Mattis však varoval, že odstřihnutí Turecka z programu F-35 může zvýšit jednotkovou cenu a opozdit dodávky. „Pokud se turecký dodavatelský řetězec naruší, bude to mít za následek přerušení výroby letadel a opoždění dodávek 50 až 75 F-35. Potrvá zhruba 18 až 24 měsíců, než se najde nový výrobce dílů a obnoví se výroba,“ varoval Mattis.
 

Klíčovou částí NDAA je také opuštění tvrdého postoje proti čínským firmám, zejména proti technologickým gigantům ZTE a Huawei. Zákon sice požaduje větší kontroly ale nezakazuje vládním úřadům a firmám nakupovat od čínských firem zboží a služby nebo těmto firmám prodávat americké součástky. Jde o ústupek Donaldu Trumpovi, který požadoval zmírnění postoje proti jmenovaným čínským firmám.
 

Nyní pár čísel, která prosákla do médií NDAA vyhrazuje 40,8 miliardy dolarů na nákup nového vybavení pro „překonání krize ve vojenském letectví“ (zvýšení počtu bojových letek z 55 na 58), 17,7 miliardy dolarů na opravu vojenské techniky americké armády nebo 23,5 miliardy dolarů na modernizaci a opravy budov a další vojenské infrastruktury.
 

Zákonodárci mimo jiné souhlasili s nákupem 77 nových stíhaček F-35, 15 vzdušných tankerů KC-46A Pegasus nebo s investicí 129 milionů dolarů na modernizaci motorů dopravních letadel C-130 Hercules. Letectvo si naopak ponechá svůj radarový letoun E-8C (Joint STARS) a zruší program jeho náhrady.

 

NDAA dále povoluje stavbu čtvrté letadlové lodě třídy Gerald R. Ford (CVN-81), která vstoupí do služby v roce 2030. Dále zákon schvaluje stavbu tří pobřežních lodí LCS, šesti torpédoborců a dvou útočných ponorek třídy Virginia. Současně námořnictvo investuje 200 milionů dolarů do modernizace loděnic, kvůli očekávanému zahájení stavby nových ponorek třídy Columbia v letech 2022 až 2023.

 

Přesnější seznam nakupovaných zbraní bude znám až po zveřejnění zákona NDAA veřejnosti.

 

Zdroj: Military TimesThe Hill

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polský obranný rozpočet 2017: 232 miliard Kč

Polské ministerstvo financí předložilo návrh státního rozpočtu na rok 2017. Polské ministerstvo ...

Hádky nad americkým obranným rozpočtem pokračují

Spojené státy se opět po roce nachází v patové situaci ve schvalování obranného rozpočtu pro ...

Americký vojenský rozpočet pro fiskální rok 2019

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhuje pro fiskální rok 2019 (1. října 2018 – ...

Obchod století: Stíhačky, konvertoplány a tankery pro Izrael

Izrael s americkou firmou Boeing dojednává obří nákup vojenské techniky za 11 miliard dolarů. V ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Czertik
  22:51 02.08.2018

  no uvidime jak to s f-35 a tureckem dopadne, ale osobne bych si pral aby turecku se nedodalo nic a bylo krouhano i v jinych vecech. holt bezpecnosta budoucnost by mela byt ...Zobrazit celý příspěvek

  no uvidime jak to s f-35 a tureckem dopadne, ale osobne bych si pral aby turecku se nedodalo nic a bylo krouhano i v jinych vecech.
  holt bezpecnosta budoucnost by mela byt dulezitejsi nez soucasne, navic docasne, ekonomicke vyhody pri vyrobe f-35.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  22:48 02.08.2018

  pokud amici utrti 100 mld dolacu za nakup nove techniky a modernizace budov a techniky a dalsich 70 mld za jejich valceni...za co proboha utrati zbytek ? to jde vsechno jen na ...Zobrazit celý příspěvek

  pokud amici utrti 100 mld dolacu za nakup nove techniky a modernizace budov a techniky a dalsich 70 mld za jejich valceni...za co proboha utrati zbytek ?
  to jde vsechno jen na platy a provozni naklady ?

  kde sou ty casy studene valky kdy amici vynakladali jen kolem 20% celkovych nakladu na platy.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:56 02.08.2018

  No možno nebudú mať Turci nového nič.... Vzhľadom na nelichotivú ekonomickú situáciu možno bude pre Erdogana dôležitejší chlieb pre Turkov ako "hry" v podobe F-35. Turecko je ...Zobrazit celý příspěvek

  No možno nebudú mať Turci nového nič....

  Vzhľadom na nelichotivú ekonomickú situáciu možno bude pre Erdogana dôležitejší chlieb pre Turkov ako "hry" v podobe F-35.

  Turecko je ekonomicky naviazané na západ a s tým si to Turecko komplikuje stále viac a viac (hlavne zo strany Turecka, ale i populisti na západe si do Turkov radi "kopnú"). Nejde o vlády, ale ak sa začnú sťahovať z Turecka západní investori, tak to môže byť pre Turecko dosť vážne a priority pre nich budú iné.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:53 02.08.2018

  oprava, už blbnu, on i ten J-31 je dvoumotorák, ale tak nějak nejlépe dokáže zastoupit F-35 - alespoň opticky

  oprava, už blbnu, on i ten J-31 je dvoumotorák, ale tak nějak nejlépe dokáže zastoupit F-35 - alespoň opticky

 • Rase
  18:50 02.08.2018

  Pokud by Turci řekli, že koupí Su-57, byl by to jen politický krok. Přeci jen těžký dvoumotorák 5. generaci si už pár let kuchtí sami - viz TAI TF-X. Obdobně vyspělý jednomotorák ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by Turci řekli, že koupí Su-57, byl by to jen politický krok. Přeci jen těžký dvoumotorák 5. generaci si už pár let kuchtí sami - viz TAI TF-X. Obdobně vyspělý jednomotorák na trhu není, nebo vlastně je - čínský Shenyang J-31. Erdoganovy řeči, že jednoduše koupí jiný letoun je vtipná. Asi tak, jako když jim Němci neprodali motory na tank Altay... najednou zjistili, že za ty prachy jim nikdo nic neprodá. nakonec vydyndali převod technologií z Ukrajinců, ale zpoždění s výrobou samotných tanků je už hodně citelné a prakticky v nedohlednu.Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  18:40 02.08.2018

  Som rad, ze vo Washingtone pochopili co je Erdogan zac a ze chrania svojich zvysnych spojencov - Grecko a Izreal pred tymto diktatorom.

  Som rad, ze vo Washingtone pochopili co je Erdogan zac a ze chrania svojich zvysnych spojencov - Grecko a Izreal pred tymto diktatorom.

 • RiMr71
  17:45 02.08.2018

  Turecko - F-35 - výborně! Moc by mě zajímalo, co místo toho Turci nakoupí - všichni tak nějak předpokládají, že "sučka" (které jsou přece podle ruských vysokých čepic stejně ...Zobrazit celý příspěvek

  Turecko - F-35 - výborně!

  Moc by mě zajímalo, co místo toho Turci nakoupí - všichni tak nějak předpokládají, že "sučka" (které jsou přece podle ruských vysokých čepic stejně dobré jako F-35, čímž zdůvodňují pomalé ale vytrvalé přivírání příliš drahého šuplete s Raptorným), ale... aby to nebyly Rafale :) TOhle je přesně ta situace kdy se frantíci rádi zachovají jako... prostě frantíci... :)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2