Americký kongres se zajímá o obnovení výroby F-22A Raptor

F-22A Raptor; větší foto / U.S. Air Force

Výbor pro ozbrojené síly Kongresu (House Armed Services Committee) zaúkoloval americké letectvo k vypracování studie o možném obnovení výroby stíhaček F-22A Raptor. Studie posoudí jak finanční a časové požadavky obnovení výroby F-22A Raptor, tak i dopad rozšíření flotily F-22A na schopnosti amerického letectva.

F-22A stále láká

“Výbor nařídil tajemníku letectva provést komplexní posouzení a studii nákladů spojených s obnovením výroby letadel F-22 a o výsledku podat zprávu do obranného výboru Kongresu, nejpozději do 1. ledna 2017,” píše se v oficiálně výzvě výboru.

“S ohledem na rostoucí hrozby pro americkou vzdušnou nadvládu v důsledku zmenšení technologické mezery protivníky a na zvyšující se poptávky spojenců a partnerů po vysoce výkonném, víceúčelovém letadle schopném obstát ve vyvíjejícím se a zhoršujícím se globálním prostředí, výbor se domnívá, že tyto návrhy (obnovení výroby F-22A - pozn. red.) stojí za prozkoumání,” dočteme se dále ve výzvě.

Výsledná zpráva bude přístupna veřejnosti. Výbor mimo jiné požaduje po letectvu popis budoucích leteckých i pozemních (PVO) hrozeb ve střednědobém i dlouhodobém horizontu, zhodnocení postavení F-22A v současných leteckých operacích, plány na modernizaci nebo vyřazení letadel F-15C z výzbroje, datum zavedení nové stíhačky 6. generace a odhadovaný konec technické životnosti současných F-22A.

U nových F-22A požaduje výbor znát odhad nákladů za obnovení výroby i cenu za případnou výrobu dalších 194 stíhaček F-22A tak, aby letectvo získalo dříve požadovaných 381 strojů, a také čas operačního nasazení nově vyrobených F-22A. Letectvo také případně popíše náklady a důvody, pokud bude požadovat ještě více letadel F-22A pro další úkoly (například vývoj stíhacích bombardérů na základě F-22A).

Výroba “raptorů” skončila v roce 2011. Místo původně požadovaných 749 stíhaček (později 381 - po roce 2000) bylo vyrobeno pouze 187 strojů. Avšak v současné době je pouze 123 F-22A schopno nasazení v bojových operacích. Ostatní letadla složí k výcviku nebo procházejí opravami a údržbou.

O ukončení výroby F-22A ve prospěch stíhaček F-35A Lightning II rozhodl tehdejší americký ministr obrany Robert Gates. Podle řady vyjádření vojenských analytiků, ale i představitelů letectva, ukončení výroby F-22A byla jedna z největších vojenských strategických chyb Washingtonu.

Američané před několika lety neočekávali masový střet s vyspělým protivníkem. Avšak v současnosti je takový scénář, především po ruské anexi Krymu, opět ve hře.

O letadla F-22A přitom dlouhodobě projevuje zájem řada států - především Austrálie, Japonsko nebo Izrael. V případě obnovení výroby F-22A Raptor, a také vývoji verze F-22A určené pro export, se dá očekávat zájem řady dalších zemí.

F-22A Raptor demo

Ne tak rychle...

Na druhé straně však stojí nesmírná finanční náročnost obnovení výroby F-22. Podle studie nezávislé výzkumné organizace RAND Corporation z roku 2010 výroba 75 nových F-22A Raptor pro americké letectvo přijde na 17 miliard dolarů (227 milionů dolarů za jedno F-22).

Obrovským problém bude obnovení výrobní linky, a to i přesto, že Lockheed Martin (výrobce F-22) všechny stroje, výrobní pomůcky a přípravky údajně “pečlivě uložil a katalogizoval”. Avšak podle magazínu National Interest v některých případech, kdy letectvo potřebovalo znovu vyrobit konkretní díl pro poškozené F-22A, potřebné nástroje a přípravky nebylo možné dohledat.

Obnovení výroby proto nebude rozhodně snadné a jistě si vyžádá vypracovaní nové, nebo aspoň upravené technologie výroby. Bude nutno tak nakoupit nové stroje (3D tiskárny), znovu vyrobit výrobní a montážní přípravky, pořídit nástroje a vše začlenit do nové technologie výroby. To vše vyžaduje čas, finance a velké organizační úsilí.

Dalším problémem je “zastaralá” avionika F-22A Raptor. Ač je “raptor" doslova posety senzory, jeho počítačové systémy mají původ až v 90. letech minulého století. Například jádra počítačů F-22A běží na taktovací frekvenci 25 MHz. Pro porovnání, taktovací frekvence současných stolních počítačů se počítají v jednotkách GHz.

Při obnovení výroby F-22A tak bude jistě nutné zcela přepracovat avioniku. Na druhou stranu letectvo může ve F-22A použít celé bloky avioniky ze stíhaček F-35 Lightning II - to výrazně ušetří náklady.

Avšak letectvo se musí také zamyslet nad úpravou celých konstrukčních celků, jako je drak a motory. F-22A je již 10 let nevýkonnější vojenské letadlo na obloze, ale jeho konstrukce spadá do 80. let minulého století. Letectvo musí posoudit, které technologie F-22 jsou (a především v následujících dekádách) budou použitelné, a které technologie bude potřeba vyvinout od začátku.

Další proměnou je běžící vývoj nové americké stíhačky 6. generace pro americké letectvo a námořnictvo. Nový stroj dorazí do výzbroje zřejmě kolem roku 2030. Je tedy otázkou, kde směrovat peníze Pentagonu - do obnovení, modernizace a rozšíření flotily a schopností F-22A (například vývoj stíhacího bombardéru) nebo se “hnát” za stíhačkou 6. generace?

Nesmíme však také zapomenout na obrovské lobbistické možnosti Lockheed Martin v americkém Kongresu i Pentagonu. Lockheed Martin jistě bude přesvědčivě “přemlouvat” zainteresované osoby ve prospěch obnovení výroby F-22A Raptor.

Zdroj: H.R. 4909—FY17 NAtional Defense Authorization Bill

Nahlásit chybu v článku


Související články

OV-10 Bronco: Vietnamská legenda opět v akci

V minulém roce byly do bojů s Islámským státem zkušebně nasazeny dva zasloužile lehké turbovrtulové ...

Pravé letadlo 21. století: F-35 zůstane v provozu do roku 2070

Vývoj, výroba a operační nasazení stíhaček F-35 Lightning II je největší zbrojní projekt všech dob. ...

TR-X: Lockheed Martin lobuje za nástupce U-2S Dragon Lady

Lockheed Martin za vlastní náklady vyvíjí nové výškové špionážní letadlo TR-X. Lockheed nabízí ...

Bitevní letadla AC-130 dostanou vlastní drony

Jedním z hlavních problémů posádek bitevních letounů AC-130 je najít a pozitivně identifikovat cíle ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Shania
    16:44 27.04.2016

    Tak tady je nějaké nové info k FGFA z indické ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak tady je nějaké nové info k FGFA z indické strany
    http://www.newindianexpress.co...

    Ale vzhledem k tomu, že moc dobře vím jak media umějí kvalitně informovat, tak to nemusí byt tak velký problém. Časem uvidíme.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    16:25 27.04.2016

    Realisticky vzate, podla mna do toho nepojdu. restart bude stat vela, a AirForce by muselo tie peniaze vziat z inych projektov.. Airforce chce 6gen stroj vo vyvoji, a nechcu ho ...Zobrazit celý příspěvek

    Realisticky vzate, podla mna do toho nepojdu. restart bude stat vela, a AirForce by muselo tie peniaze vziat z inych projektov.. Airforce chce 6gen stroj vo vyvoji, a nechcu ho zasa vyvijat 20 rokov.. rovnako si nemozu dovolit znizit rozpocet pre F-35, kedze od toho zavisi nie len Airforce, ale aj Navy a USMC..

    takze podla mna to najskor dopadne tak, ze sa nakupi 70+ F-15E vo verzii aku chystaju dodat Izraelu, s AESA radarom a upravenym trupom pre znizene RCS.. F-22 je skvela, no restart vyroby je uz dnes pridrahy, a tak ci tak by trval dlho (nove stroje by tu neboli skor ako v 2020)Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    08:25 27.04.2016

    pro RiMr71: Já už na tyhle výkřiky ani neodpovídám, ono to nemám moc smysl. V čem je PAK-FA koncepčně modernější skutečně netuším, když je to +- podobný stroj. Jak lze posoudit ...Zobrazit celý příspěvek

    pro RiMr71: Já už na tyhle výkřiky ani neodpovídám, ono to nemám moc smysl. V čem je PAK-FA koncepčně modernější skutečně netuším, když je to +- podobný stroj. Jak lze posoudit materiálovou zastaralost u přísně střežených technologií, také nevím. Pokročilé aerodynamická koncepce je pak otázkou, protože US a RF přístup k tomuto je prostě jiný. Čemu vadí procesor na 25 Mhz, pokud plní správně svoji funkci, také nevím*. Proč by musel být vyměněn motor nebo radar, když obojí patří i v této chvíli k absolutní špičce, mi nějak uniká. Tak jako tak bude docházet k modernizaci stroje (např. do Typhoonů se také montují nové AESA radary), takže není problém tyto vyvinout a zapracovat do nových strojů přímo, do starých přestavbou – a ještě se tím sníží cena vývoje přepočtená na jedno letadlo. Tak v čem je sakra problém.

    *) Je zajímavé, jak stará elektronika vadí u F-22, ale zároveň je přeci jedno, že Armata díky sankcím nemusí mít přístup k nejnovější západní elektronice, protože u té je přeci rozhodující, že plní svou funkci, ne jestli je to nejnovější výkřik techniky...Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    15:36 26.04.2016

    ...jo to myslel PAK-FA???!

    ...to snad ne..

    ...jo to myslel PAK-FA???!

    ...to snad ne..

  • logik
    12:43 24.04.2016

    strikehawk: Co takhle zapojit hlavu? Kdyby ten váš vysněný PAK-FA překonával F22 ve většině parametrů, tak by asi reakce nebyla, obnovit výrobu toho překonaného stroje, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    strikehawk: Co takhle zapojit hlavu? Kdyby ten váš vysněný PAK-FA překonával F22 ve většině parametrů, tak by asi reakce nebyla, obnovit výrobu toho překonaného stroje, ale vyvinout stroj lepší, že?Skrýt celý příspěvek

  • sanityangel1
    12:02 24.04.2016

    Ja se domnivam, ze i zarputili zboznovatele F22 by mohli uznat, ze procak, ktery tika na frekvenci 25 MHz neni posledni vykrik techniky. Takze samotne znovuzprovozneni vyrobni ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja se domnivam, ze i zarputili zboznovatele F22 by mohli uznat, ze procak, ktery tika na frekvenci 25 MHz neni posledni vykrik techniky.

    Takze samotne znovuzprovozneni vyrobni linky 2-3 roky ( ne, opravdu to nefunguje tak, ze Johny zavola Jamesovi, aby ty masiny prevezl do vyrobni haly, kde pak zmackne tlacitko "Production start"). Ono F22 se stava z desetitisicu soucastek, z nichz urcita cast se proste uz nevyrabi, napr. kvuli jejich zastaralosti nebo krachu dodavatele. Obdobny problem meli tusim s raketoplany a jejich udrzovanim.
    A upgrade F22 opravdu neprobiha tak, ze pribehne typek navari novy radar, vymeni zakladni desku s procakem, spusti upgrade softwaru a zada nove seriove cislo. Zmena vyrobnich materialu take neprobiha tim, ze tam zacnou sypat nove smesi do vyrobni linky.

    Takze vymena cele avioniky - od palubniho pocitace, radaru, senzoru atd. , zmena slozeni + pripadne vylepseni draku, zmena motoru, upgrade sofwaru atd. To je prace na 8-10 let. V podstate by z puvodni F22 nic nezustalo.
    Je nacase si rici, ze projekt F-35 sejmul F22 nadobro. Tim, ze se Amici rozhodli jit cestou F-35, a ne postupnym upgradem F22 + nechali demontovat vyrobni linky, tim ji zabili a ted debatovat o znovuobnoveni vyroby je nonsense.
    V tom ma Shania pravdu.Skrýt celý příspěvek

  • apache
    10:02 24.04.2016

    strikehawk: "Technologie a trendy jsou dnes jinde...." Můžeš být prosím konkrétnější? Kde jsou? "Existuje s jistotou jeden ve fázi prototypu, který ve většině parametrů F22 ...Zobrazit celý příspěvek

    strikehawk: "Technologie a trendy jsou dnes jinde...."
    Můžeš být prosím konkrétnější? Kde jsou?

    "Existuje s jistotou jeden ve fázi prototypu, který ve většině parametrů F22 překonává." Můžeš být prosím konkrétnější? A kde bereš tu jistotu?Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    21:08 23.04.2016

    Bo ČLR? Jenže ČLR je ekonomický přítel, tak je lepší to svádět na Rusko, které je tak arogantní/hloupé, že k tomu zavdává i příčinu

    Bo ČLR? Jenže ČLR je ekonomický přítel, tak je lepší to svádět na Rusko, které je tak arogantní/hloupé, že k tomu zavdává i příčinu

  • strikehawk
    20:02 23.04.2016

    KOLT Použivej hlavu Kolte a nespamuj tady každý příspěvek jednovetnymi výkřiky. Existuje s jistotou jeden ve fázi prototypu, který ve většině parametrů F22 překonává. Procpak ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT

    Použivej hlavu Kolte a nespamuj tady každý příspěvek jednovetnymi výkřiky. Existuje s jistotou jeden ve fázi prototypu, který ve většině parametrů F22 překonává. Procpak by se asi jinak USA cítil ohrozen a zvažoval obnoveni výroby?Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    18:37 23.04.2016

    Sokrates: preklep o jeden rok.. posledny bol doruceny v Maji 2012

    Sokrates: preklep o jeden rok.. posledny bol doruceny v Maji 2012

  • KOLT
    16:46 23.04.2016

    pro Sokrates: Omlouvám se za palec dolů, překlep jsem se :-(

    pro Sokrates: Omlouvám se za palec dolů, překlep jsem se :-(

  • KOLT
    16:45 23.04.2016

    A že těch aerodynamicky pokročilejších, materiálově modernějších a koncepčně pokročilejších strojů dnes ve světě létají celá hejna :-)))

    A že těch aerodynamicky pokročilejších, materiálově modernějších a koncepčně pokročilejších strojů dnes ve světě létají celá hejna :-)))

  • Sokrates
    10:00 23.04.2016

    jj284b: V 2013 schádzali z linky na základni Dobbins už len potkany. :-)

    jj284b: V 2013 schádzali z linky na základni Dobbins už len potkany. :-)

  • strikehawk
    08:57 23.04.2016

    Americký kongres a příští prezident budou mít zatraceně těžký rozhodování, protože přijaté řešení může mít ve finále ještě horší dopad než chybné ( ve světle dnešního stavu ...Zobrazit celý příspěvek

    Americký kongres a příští prezident budou mít zatraceně těžký rozhodování, protože přijaté řešení může mít ve finále ještě horší dopad než chybné ( ve světle dnešního stavu programu F-35 a pokroků ve vývoji PAK-FA) zastavení výroby a zakonzervování linky F-22.
    Ani jedna varianta není dobrá a skrývá nemalé úskalí. Osobně si myslím, že obnovení výroby by bylo právě takovou chybou. Přeci jen, konstrukce F-22 s aerodynamickým řešením, materiály a celkovým pojetím spadá do 80 tých let. Technologie a trendy jsou dnes jinde....Skrýt celý příspěvek

  • Maroš
    18:46 22.04.2016

    Prepáčte že mimo tému ale čo je toto?:) http://www.aktuality.sk/clanok...

    Prepáčte že mimo tému ale čo je toto?:) http://www.aktuality.sk/clanok...

  • jj284b
    14:46 22.04.2016

    Stanyk: ak je F22 starik, tak co potom F15C... ci ostatne 4gen stroje... jedinu nevyhodu ma F22 v tom, ze ta linka neostala v prevadzke... takto by tie stroje dostavali priebezne ...Zobrazit celý příspěvek

    Stanyk: ak je F22 starik, tak co potom F15C... ci ostatne 4gen stroje... jedinu nevyhodu ma F22 v tom, ze ta linka neostala v prevadzke... takto by tie stroje dostavali priebezne updaty ovela rychlejsie.Skrýt celý příspěvek

  • JardaBrum
    13:00 22.04.2016

    Stanyk: F22 rozhodně není stařík :-) spíš v nejlepších letech. Doba kdy se takt procesoru každého půl roku zdvojnásoboval je pryč. Hlavní je stabilita a že běží všechny úlohy. A ...Zobrazit celý příspěvek

    Stanyk: F22 rozhodně není stařík :-) spíš v nejlepších letech. Doba kdy se takt procesoru každého půl roku zdvojnásoboval je pryč. Hlavní je stabilita a že běží všechny úlohy.
    A "efektivní" dolet? On je na tom nějaký stíhač lépe?
    Já si osobně myslím že ho ti amíci až tolik nepotřebují. Jinak by zahájili výrobu a nenařizovali studii.Skrýt celý příspěvek

  • Stanyk
    12:26 22.04.2016

    F22 je co se týče elektroniky a vybavení asi taky docela stařík, byť pro účely, pro které byl navržen, není lepšího stroje. Nicméně nemají USA na podobné letadlo dnes trochu jiné ...Zobrazit celý příspěvek

    F22 je co se týče elektroniky a vybavení asi taky docela stařík, byť pro účely, pro které byl navržen, není lepšího stroje. Nicméně nemají USA na podobné letadlo dnes trochu jiné požadavky? To letadlo vzniklo jako reakce na silné sovětské stroje a protiletadlovou obranu. Ale pozornost USA se otáčí směrem k Číně. Je tam jiná síť letišť (už jen kvůli moři) u spojenců atd. Splňovalo by F22 dostatečně požadavky efektivní dolet v případě ochrany svých spojenců?Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    12:25 22.04.2016

    JardaBrum: kym prakticky vsetky PVO systemy pouzivaju X-band na vedenie palby, tak bude STEALTH hrat dolezitu rolu... podobne, na detekciu cielov v BVR a vedenie palby je na ...Zobrazit celý příspěvek

    JardaBrum: kym prakticky vsetky PVO systemy pouzivaju X-band na vedenie palby, tak bude STEALTH hrat dolezitu rolu... podobne, na detekciu cielov v BVR a vedenie palby je na lietadlach zatial X-Band radar jedina mozna cesta (IRST nema dosah, nevie merat rychlost ciela atd atd...) takze STEALTH lietadla su jedina mozna cesta vpred, a vyzera to tak ze si to ti exoti v kongrese konecne uvedomili ze inej cesty niet... maju obrovske mnozstvo 4gen lietadiel ktore treba nahradit do 10 rokov, takze vyjov 6gen lietadla, aj ked uz musi zacat, nie je ziadne vyhodisko, lebo realne stroje skor ako o 20-30 rokov z toho nebudu... a F35 aj ked je to multirole, vsetky roly pokryt nemoze... hlavne s ohladom na hrozbu ze by sa Cina ci Rusko mohli ako tak technologicky priblizit ich 5gen projektami... skratka treba mat v zaloho to najlepsie co maju..no 187(130 u bojovych letiek) strojov je priliz malo na pokrytie vsetkych oblasti kde ich treba...Skrýt celý příspěvek

  • JardaBrum
    11:01 22.04.2016

    Technická: hodně se tu řeší radary, senzory, stealth.... no to má i F35 a lepší. A možná se už v nějaké šikmooké hlavě vylíhlo superprotiopatřeníčko .... spekuluju, pardon. Já ...Zobrazit celý příspěvek

    Technická: hodně se tu řeší radary, senzory, stealth.... no to má i F35 a lepší. A možná se už v nějaké šikmooké hlavě vylíhlo superprotiopatřeníčko .... spekuluju, pardon.
    Já cením supercruise 1 963 km/h kdopak jiný do dá? Paráda a navíc je krásný.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3