Americký plán pozemní operace proti Islámskému státu

Foto: Vojáci NATO v Afghánistánu; ilustrační foto / Public Domain
Vojáci NATO v Afghánistánu; ilustrační foto / Public Domain

Bývalý zástupce náčelníka generálního štábu americké armády Jack Keane nabídl americkému Kongresu řešení, jak zničit Islámský stát pomocí pozemní operace. Keane je jedním ze strůjců úspěšného potlačení iráckého povstání v roce 2007.

Pozemní operace je nevyhnutelná

Keane odešel z armády v roce 2003 a nyní pracuje v Ústavu pro studium války (Institute for the Study of War). Na začátku roku 2007 Keane společně s Frederickem Kaganem vydal studii Choosing Victory: A Plan for Success in Iraq, ve které načrtl možnosti potlačení sunnitského povstání v Iráku.

Dokument utvrdil prezidenta George Bushe v potřebě vyslat do Iráku dalších 21 500 vojáků. Podle mnohých byl Keane jednou z klíčových postav potlačení iráckého povstání v roce 2007. Nyní Keane nabízí své zkušenosti znovu.

Keane měl 18. listopadu stání před Sněmovním výborem pro vnitřní bezpečnost a zahraniční věci (House committees on Homeland Security and Foreign Affairs), ve kterém diskutoval o vzestupu islámského radikalismu v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži.

Útoky připravily o život 129 lidí, rozesely strach na západě a zapříčinily volání široké evropské veřejnosti a politiků po tvrdé akci proti Islámskému státu.

V pondělí například americký senátor John McCain a prezidentský kandidát Lindsey Graham volali po masivní pozemní operaci v Sýrii. Podle McCaina a Grahama mezinárodní operace, za přispění vojáků z arabských států, musí počítat s nasazením 80 000 až 100 000 vojáků. Spojené státy mohou přispět 8000 až 10 000 vojáky.

“IS je nejúspěšnější teroristická organizace v novodobé historii," řekl Keane zákonodárcům sněmovního výboru. “To, co IS vykonala za poslední týdny je bezprecedentní a celkem ohromující. Zatímco vede konvenční válku v Iráku a Sýrii, IS připravila teroristické útoky v celosvětovém měřítku proti lidem ze zemí, kteří bojují proti IS."

Keane se také připojil ke kritikům strategie Baracka Obamy označovanou jako "strategická trpělivost” - což je podle Keana omluva pro “nedostatek agresivní a soudržné strategie.”

“Spojené státy a naši alianční partneři se musí probudit,” uvedl Keane. “IS je ve válce s námi a civilizací, ale podle mého soudu, Spojené státy nejsou v opravdové válce s IS - ani náš prezident, ani náš Kongres a už vůbec ne americký lid.”

Podle Keana je nutné výrazné navýšení vojenských aktiv Spojených států v Sýrii a Iráku. Keane také volá po úderných operacích speciálních sil ve velkém měřítku na “kritické uzly a funkce Islámského státu.” Keane odhaduje počáteční potřebu na 10 000 amerických vojáků.

“Jednou provždy je třeba vyslat potřebný počet poradců, instruktorů a leteckých návodčích, kteří jsou opravdu potřební ke zvýšení bojové efektivity,” uvedl Keane. “Je třeba dramaticky zvýšit počty operací dronů, vyslat odminovací (IED - pozn. red.) vozidla, vrtulníky Apache a celou řadu tolik potřebného vybavení.”

Nutné je vytvořit pro uprchlíky bezpečné zóny v severozápadní Sýrii podél tureckých hranic a v jihozápadní Sýrii podél jordánské hranice .”Ochrana na zemi od mezinárodních sil; ochrana ze vzduchu pomocí leteckých koaličních sil a pomocí jordánských a tureckých protivzdušných systémů na jejich straně hranice,” vysvětluje zásady ochrany běženců Keane.

Příliš opatrnosti

Několik amerických zákonodárců kritizovalo současnou leteckou kampaň jako příliš neefektivní, protože ji svazuje opatrnost z vedlejších škod - tedy mrtvých civilistů. Každý mrtvý civilista v současné době vyvolává masivní negativní mediální kampaň s negativními dopady na průběh vojenské operace.

Keanův plán volá po “zničující letecké kampani bez omezení,” která srazí na kolena vojenské schopnosti Islámského státu. Současná letecká kampaň je příliš opatrná, což má za následek žádné nebo málo oběti mezi civilisty. Na druhé straně však Islámský stát dál pokračuje ve vraždění civilistů.

“Můžeme to udělat, víme jak to udělat a může vytvořit velmi účinnou leteckou kampaň, která přinese výsledek, “ uvedl Keane.

Na druhou stranu jsou zde i odpůrci pozemní kampaně. Republikánský senátor Eliot Engel při slyšení sněmovního výboru upozornil, že Islámský stát chce Spojené státy zatáhnout do pozemní operace. “Zprávy ukazují, že IS chce nalákat Spojené státy do pozemní operace, do války, ve které mohou bojovat,” uvedl Engel.

“Zdá se, že pokaždé, když jsme intervenovali, jenom jsme to zhoršili… Jak si můžeme být jisti, že opět nezapadneme do další vleklé pozemní války, do které si myslím, že americký lid nechce ani není připraven jít?” položil otázku Engel.

Keane souhlasil, že podobnému scénáři je nutno se vyhnout. “Většina analytiků nevolá po vyslání velkých pozemních bojových jednotek, aby šly do Sýrie nebo zpět do Iráku,” uvedl Keane.

Hlavním řešením problému je podle Keana podpora domorodých sil a vyvinout stejné úsilí nalézt politické řešení, jaké americká administrativa vyvinula při řešení íránského jaderného programu.

“Naše snaha podpořit domorodé síly byla, podle mého názoru, velmi nedostatečná,” uvedl Keane. “Pokud někde vyšleme naše bojové brigády, musí to být pouze ve spojení s koalici arabských a NATO států. Nemyslím si, že bychom měli nasadit větší síly.”

Zdroj: Military.com

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelský ministr obrany: Začala třetí světová válka

Izraelský ministr obrany Moše Ya'alon vyzval západní země, aby se připravily na dlouhou konfrontaci ...

Francie jde do boje s Islámským státem. Jaké má zbraně?

Francie začíná po vražedném běsnění islámských teroristů v Paříží více investovat do boje s ...

Rusko v Sýrii dokazuje nárůst svých vojenských schopností

Ruská letecká kampaň v Sýrii je poměrně malého rozsahu, avšak ukazuje na významný pokrok ve ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • RiMr71
  13:27 23.11.2015

  TO máš těžký Belde, někomu zase nesedí ta výrazná korektnost a homogenizace velmocí, vydávaná za nadhled. Já osobně si víc vážím jednoznačného názoru (přestože s ním nesouhlasím) ...Zobrazit celý příspěvek

  TO máš těžký Belde, někomu zase nesedí ta výrazná korektnost a homogenizace velmocí, vydávaná za nadhled.
  Já osobně si víc vážím jednoznačného názoru (přestože s ním nesouhlasím) u kterého mám pocit, že je podložený nějakou životní zkušeností, než nemastného neslaného názoru nenázoru stylu "všichni jsou stejní, hrátky velmocí blablabla".

  Občas totiž nastává situace, kdy jednoznačné rozhodnutí, i když třeba špatné, je menší zlo než žádné rozhodnutí a ponechání problémů k volnému růstu v jakési pomýleně humanistické snaze vyvážit násilí, zlo a naládované zbraně anylýzami, komisemi, úzkostlivým vyvažováním názorů a brainstormingy...

  Jak to bylo...
  "Co můžete říct na svou obhajobu?"
  "Inu... To máte tak..."
  "Stačí. Ke zdi! Další!"

  Či velmi výstižné:
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  19:02 22.11.2015

  Me osobne posledni dobou celkem mrzi struktura prispivatelu na AN , z 90% je to bud a nebo ( Bud jdes s nami nebo jsi proti nam ) . Cili podporuji jednu stranu , coz je bohuzel v ...Zobrazit celý příspěvek

  Me osobne posledni dobou celkem mrzi struktura prispivatelu na AN , z 90% je to bud a nebo ( Bud jdes s nami nebo jsi proti nam ) . Cili podporuji jednu stranu , coz je bohuzel v ocich vetsiny USA vs Rusko . A navic jsou vetsinou zaslepeni z obou smeru .

  Kdyby to bylo u podobnych politickych hadek o nicem , tak by to nebyl problem ,ale je to stale casteji i u technickych veci . No snad neprijde den , kdy se nevyplati diskuzi na AN ani procitat .

  Doufam , ze to neni nejaka masivnejsi reakce na uverjenovani clanku na idnes.czSkrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:17 20.11.2015

  Shania Jo, letecká podpora je přehnaná. Ale aby nějaká teroristická organizace si mohla dovolit pod nebem, které "ovládá" USAF si provozovat stát, který i obchoduje je opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Jo, letecká podpora je přehnaná. Ale aby nějaká teroristická organizace si mohla dovolit pod nebem, které "ovládá" USAF si provozovat stát, který i obchoduje je opravdu zarážející. Ještě více je zarážející to, že žádný ze států, který IS dodává zbraně, apod. plus ty, kteří s ním obchodují nejsou vystaveny žádnému alespoň mezinárodnímu tlaku či případně sankcím a tvrdým postihům z podpory terorismu.Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  16:08 20.11.2015

  ratataarmata: To jste to moc nezachránil. SSSR mělo skoro třista milionů obyvatel - můj údiv nad číslem 150 milionů nebyl proto, že by byl přehnaný, ale proto, že byl malý a ...Zobrazit celý příspěvek

  ratataarmata: To jste to moc nezachránil. SSSR mělo skoro třista milionů obyvatel - můj údiv nad číslem 150 milionů nebyl proto, že by byl přehnaný, ale proto, že byl malý a představitel kterého jste zmínil bys to tak asi těžko mohl vypustit z úst... Varšavská smlouva + SSSR měla pak obyvatel ještě více, když jen poláků je 39 milionůSkrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:06 20.11.2015

  Po pravdě řečeno taky nechápu, jaktože ty kilometrové kolony A-10ky a AC-130ky nenaháněli jak králíky už dávno...

  Myslím, "protože Turecko".
  Aby se to Turkům nevymstilo..

  Po pravdě řečeno taky nechápu, jaktože ty kilometrové kolony A-10ky a AC-130ky nenaháněli jak králíky už dávno...

  Myslím, "protože Turecko".
  Aby se to Turkům nevymstilo..

 • premyslcz
  15:59 20.11.2015

  To Shania: ja to vidim stejne jako kolega, ta koalicni letecka mise fungovala asi tak jako kdyz pasáček pase housata, ten bič v podobě leteckých útoků jenom korigoval kam ISIS smí ...Zobrazit celý příspěvek

  To Shania: ja to vidim stejne jako kolega, ta koalicni letecka mise fungovala asi tak jako kdyz pasáček pase housata, ten bič v podobě leteckých útoků jenom korigoval kam ISIS smí a kam ne. Proto "zdrcující" bombardovaní mělo efekt růstu oblasti směrem do Syrie kde došlo ke kontaktu s Arabskou Syrsko armadou. Cil byl jasny svrhnout prezidenta Assada ( zamerne nepouzivam slovo diktator potoze to je slovo ktere se dnes pouziva nepravem, s diktatora Lukašenka se v mediich stal prezident Lukašenko ... , stejně jako je prezident Putin)Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  15:45 20.11.2015

  Rim, skor sa malo davno zakazat obchodovat s ISIS. Infrastrukturu budu potrebovat, bez nej bude trvat obnova Syrie mnohonasobne dlhsie.

  Rim, skor sa malo davno zakazat obchodovat s ISIS. Infrastrukturu budu potrebovat, bez nej bude trvat obnova Syrie mnohonasobne dlhsie.

 • Shania
  14:55 20.11.2015

  semtam: zase nepřeháněj s tím, že jim dělali letecký dozor, proti komu? Proti Iracké armadě, nebo Asadovi, kterého ISIS zatím absolutně nezajímá? Nebo kurdskému letectvu, které by ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam: zase nepřeháněj s tím, že jim dělali letecký dozor, proti komu? Proti Iracké armadě, nebo Asadovi, kterého ISIS zatím absolutně nezajímá? Nebo kurdskému letectvu, které by už davno srovnala města ISIS se zemí?:)Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:50 20.11.2015

  S tím ničením ropné infrastruktury - jak je to ošemetné, nějaké hodnocení, o tom svědčí i zcela čerstvá zpráva: "Ruské ministerstvo zahraničí se vyjádřilo proti francouzským ...Zobrazit celý příspěvek

  S tím ničením ropné infrastruktury - jak je to ošemetné, nějaké hodnocení, o tom svědčí i zcela čerstvá zpráva:

  "Ruské ministerstvo zahraničí se vyjádřilo proti francouzským útokům na ropnou infrastrukturu IS v Sýrii, protože jsou činěny bez souhlasu syrské vlády.
  "Máme podezření, že francouzští partneři chtějí omezit ropné kapacity pod kontrolou syrské vlády, před budoucími ofenzivami syrské armády a brzkým návratem této infrastruktury pod kontrolu syrské vlády. ...""

  Takže když neničili zařízení ISIS - tak byli obviňování. že neničí. A když ničí zařízení užívané ISIS, tak jsou obviňováni že ničí, protože mají nějaké "postranní úmysly".

  Prostě jedině ruské bomby jsou ty správné!!! :D

  Ale to je jedno... hlavně ať to tam sypou..Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  13:01 20.11.2015

  ratataarmata A kde je zdroj šíření? Jinak tyto spisy byli použity i v Německu. Protože již od vydání byli světově známý. A Arabové nepotřebovali probouzet nenávist vůči Židům, ...Zobrazit celý příspěvek

  ratataarmata

  A kde je zdroj šíření? Jinak tyto spisy byli použity i v Německu. Protože již od vydání byli světově známý. A Arabové nepotřebovali probouzet nenávist vůči Židům, protože již dávno vznikl Izrael a války kolem něj. Ale kdo ví, třeba za tím stojí KGB.

  JJ, IS vyhladí pár národů, pošle dolů civilní letadlo. A až po Paříži to jde i když proti IS útočí přes rok. Jestli jim umožnili obchodovat, získávat příjem. Tak jejich angažmá byla jen hnusná komedie. Vlastně dělali letecký dozor vyhlazovací operaci menšin. Ale jakmile se sáhne na důležitější národ (ne opravdu nejsou fašisti) tak jim ty rafinérky začínají pomalu ničit.Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  12:44 20.11.2015

  semtam, přijde ti zajímavé, že to po Paříži jde? Jak vidno i zázraky se dějí? Tak je to ale vždycky, po popálení malé rómské holky ve Vítkově to najednou taky šlo, posbírali ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam, přijde ti zajímavé, že to po Paříži jde? Jak vidno i zázraky se dějí? Tak je to ale vždycky, po popálení malé rómské holky ve Vítkově to najednou taky šlo, posbírali všechny pachatele a pozavírali je a fůru let a následně rozjeli akce jako Power apod. Taky zázrak? Výdyť neonacisté tu cíleně Romy napadjí a štvou proti nim od revoluce, ale musel přijít Vítkov a od té doby už to jde.Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  12:39 20.11.2015

  semtam, trapas seš ty, nikde nepíšu že tzv. "Spisy" KGB sepsala, píšu že je po celou éru SSSR mistrně využívala a také přeložila do arabštiny a v mnohamilionovém nákladu ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam, trapas seš ty, nikde nepíšu že tzv. "Spisy" KGB sepsala, píšu že je po celou éru SSSR mistrně využívala a také přeložila do arabštiny a v mnohamilionovém nákladu rozdistribuovala na Blízkém východě, aby vyvolala nenávist Arabů vůči USA a Izraeli a podařilo se. Že tohle falzum bylo sepsáno už v carském Rusku ve svých příspěvcích výslovně zmiňuji.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:29 20.11.2015

  Shania Tak je velmi zajímavé, že to po Paříži jde. Jak vidno i zázraky se dějí. Že by islámští extrémisté byly ve zbytku světa nějak laxní či by je přetáhl jen IS je docela ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Tak je velmi zajímavé, že to po Paříži jde. Jak vidno i zázraky se dějí. Že by islámští extrémisté byly ve zbytku světa nějak laxní či by je přetáhl jen IS je docela naivní. Islamisté aktivně působí snad v celé subsaharské Africe.
  A "soustředění" islamistů v IS neodvratně vede k radikalizaci, zkušenostem, kontaktů i zdrojů pro šíření islamismu do světa.

  Že pro Rusko to nic neznamená, tak to odpusťte, ale to jen svědčí o základní neznalosti problematiky. Radikální islamismus vnímá Rusko jako hrozbu nejen na svém území ale i na území států střední Asie. A mnoho bojovníků IS a FSA je právě z těchto států.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:45 20.11.2015

  semtam: koalice ničila rafinerie už před tím, aktivita ale je velmi nízká a můžeš to přisoudit nedostatku ověřených cílů/ obava o civilní ztráty/nedostatečná politická vůle udělat ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam: koalice ničila rafinerie už před tím, aktivita ale je velmi nízká a můžeš to přisoudit nedostatku ověřených cílů/ obava o civilní ztráty/nedostatečná politická vůle udělat něco zásadnějšího, navíc pro většinu států v koalici není ISIS žádná hrozba a možná je současný stav i vyhovující, protože ten konflikt váže velkou část extrémistů, kteří by pak dělali asi co?...

  Rusové problém ani s jednou z uvedených věcí problém nemají, jejich nepřítel jsou hlavně rebelové a Asad je ve velkém ohrožení.

  sanityangel1: a co jako že US vyvolali revoluci v Iranu, byla studená válka a všechny strany mají špinavé ruce, v zemích třetího světa to byl vždycky zkorumpovaný diktátor vs banda šílených revolucionářů a naopak. Pokud US nechtěli, aby všechny tyto země ovdali komunisti, tak se muselo hrát podle stejných pravidel.

  Obě strany udělali strašnou spoustu chyb nebo kroků, které se později otočili proti nim. Ale myslet si, že kdyby např. západ dal od blízkého východu ruce pryč, tak bude stabilní pod diktátory navždy je dost mimo. Jednou by je ty problémy stejně dohnali, a čím víc by tam žilo lidí, tím horší by byl výsledek.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  10:29 20.11.2015

  Tak zrovna USA při vzniku IS se tvářili, jako že nic a vlastně je to problém Iráku (Sýrie asi ne) v té době. Tím pádem IS vyslali signál, že mají volné ruce. ratataarmata Kde ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak zrovna USA při vzniku IS se tvářili, jako že nic a vlastně je to problém Iráku (Sýrie asi ne) v té době. Tím pádem IS vyslali signál, že mají volné ruce.

  ratataarmata

  Kde jste tohle vzal? Spisy byly poprvé vydány v Rusku roku 1903. Tak nějaká KGB je trapas. Navíc nedlouho po jejich vydání byly spisy snad každým označeny za podvrh či plagiát satiry.
  Prohlášení Chruščova bude jasná patlanina. Nejspíše i hoax. Protože semena antisemitismu byla zaseta v každém evropském národě již dávno. Tak Hitler měl z čeho stavět tak či tak.

  jsk1

  USA začali ničit hlavně po útocích v Paříži. Kdyby USA zničili rafinérie IS, tak by IS neprodal ani barel ropy.

  FSA má součást An-Nusru, která je prokazatelně al-Kajda. Je ale pravdou, že al-Kajda je spíše pojem než organizace.

  Většina lidí je opravdu zabita ruskýma zbraněma. Ruské (sovětské) zbraně mají všechny strany v konfliktu.

  Na psychologickou válku si musíme dát opravdu bacha. Neustálá štvavá kampaň proti prezidentu ČR nebo i vládě pokud jedná jinak než je mocným po chuti a neustálé nálepkování protivníka (rozuměj lidé s opačným či jiným názorem) nelichotivými tituly.Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  08:52 20.11.2015

  Podle toho co vím: - SA nakupuje zbraně proti Iránu, viz. Sunnité vs. Šíité, tisíc let starý spor - USA zničily kolem 200 malých rafinérii, zničily 116 cisteren - obavy USA ze ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle toho co vím:
  - SA nakupuje zbraně proti Iránu, viz. Sunnité vs. Šíité, tisíc let starý spor
  - USA zničily kolem 200 malých rafinérii, zničily 116 cisteren
  - obavy USA ze ztrát civilistů jsou až patologické, muslimové a to i ti umírnění
  velmi špatně nesou když muslima zabije bezvěrec, ideální je když se muslimové
  vraždí mezi sebou
  - FSA není Al Kajda atd, každý dodaný TOW od SA (USA žádné zbraně v Sýrii nikomu nedodáaly!) musí být dokumentován (záznam odpálneí na cíl, za použitý kontejner pak dostanou novou střřelu)
  - naprostá většina lidí je zabita ruskýma zbraněma
  - otázku zůstáva komu z mocností nestabilní situace v Sýrii více vyhovuje - každý nechť si udělá vlastní názor
  - pozor na psychologickou válku vedenou intenzivně právě u nás!!Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  01:39 20.11.2015

  sanityangel1, nemáš zač, vodit slepé přes přechody je občanská povinnost. Ad Írán - události okolo pádu Mosadeka se nijak - naprosto nijak - nevylučují s vlivovou kampaní KGB ...Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1, nemáš zač, vodit slepé přes přechody je občanská povinnost. Ad Írán - události okolo pádu Mosadeka se nijak - naprosto nijak - nevylučují s vlivovou kampaní KGB usilující o antisemitské a protiamerické směřování islámského světa skrze šíření Spisů siónských mudrců.Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  01:12 20.11.2015

  Wenet01, východní blok nebyl pouze SSSR, proti západu stála přece Varšavská smlouva. To na vysvětlenou oněch 150 milionů. Ruské operace využívající falza známého jako Spisy ...Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01, východní blok nebyl pouze SSSR, proti západu stála přece Varšavská smlouva. To na vysvětlenou oněch 150 milionů. Ruské operace využívající falza známého jako Spisy siónských mudrců mají bohatou historii. I pokud jde o jejich využívání sovětskými tajnými službami v Evropě před druhou světovou válkou. A bohužel i po ní. Hodně naznačuje operace s kódovým označením Zarathustra z padesátých let, ke které Nikita Chruščov prohlásil „semena antisemitismu v Německu jsme zaseli my a oživit je můžeme jen my“. Spočívala v šíření německého překladů Spisů siónských mudrců v Německu. Před válkou je hltali pravičáci, po válce je KGB naopak distribuovala - mimo jiné - německým a evropským levičákům. Pokud něco víš o antikapitalistické levičácké bojůvce RAF v Německu, pak jistě víš, že byla brutálně antisemitská. Což lehce podkopává oblíbené představy o "židobolševicích". Pokud jste někdo četli deníky od Ivana Alexejeviče Bunina (nejznámější od něj je povídková sbírka Temné aleje) z období bolševické revoluce (jež měla být vedena Židy) popisuje v nich antisemitské pogromy, pořádané bolševiky přímo v Moskvě. Deníky vyšly u nás pod titulem Proklaté dny.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  00:10 20.11.2015

  NA jakou válku se připravuje Saudská arábie, když od US kupuje níže uvedený seznam ?

  https://pbs.twimg.com/media/CU...

  NA jakou válku se připravuje Saudská arábie, když od US kupuje níže uvedený seznam ?

  https://pbs.twimg.com/media/CU...

 • cejkis
  00:08 20.11.2015

  Proč Saudská arábie kupuje od US střely TOW a dodává je FSA ? Proč Saudské arábie kupuje od Chorvatů raketomety a dodává je FSA ? Proč Saudská arábie kupuje od Číny a Pakistánu ...Zobrazit celý příspěvek

  Proč Saudská arábie kupuje od US střely TOW a dodává je FSA ?
  Proč Saudské arábie kupuje od Chorvatů raketomety a dodává je FSA ?
  Proč Saudská arábie kupuje od Číny a Pakistánu protiletadlové zbraně a dodává je FSA ?

  Když FSA je AlKajda, AlNusra a bandy místních kriminálníků.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3