Americký plán pozemní operace proti Islámskému státu

Foto: Vojáci NATO v Afghánistánu; ilustrační foto / Public Domain
Vojáci NATO v Afghánistánu; ilustrační foto / Public Domain

Bývalý zástupce náčelníka generálního štábu americké armády Jack Keane nabídl americkému Kongresu řešení, jak zničit Islámský stát pomocí pozemní operace. Keane je jedním ze strůjců úspěšného potlačení iráckého povstání v roce 2007.

Pozemní operace je nevyhnutelná

Keane odešel z armády v roce 2003 a nyní pracuje v Ústavu pro studium války (Institute for the Study of War). Na začátku roku 2007 Keane společně s Frederickem Kaganem vydal studii Choosing Victory: A Plan for Success in Iraq, ve které načrtl možnosti potlačení sunnitského povstání v Iráku.

Dokument utvrdil prezidenta George Bushe v potřebě vyslat do Iráku dalších 21 500 vojáků. Podle mnohých byl Keane jednou z klíčových postav potlačení iráckého povstání v roce 2007. Nyní Keane nabízí své zkušenosti znovu.

Keane měl 18. listopadu stání před Sněmovním výborem pro vnitřní bezpečnost a zahraniční věci (House committees on Homeland Security and Foreign Affairs), ve kterém diskutoval o vzestupu islámského radikalismu v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži.

Útoky připravily o život 129 lidí, rozesely strach na západě a zapříčinily volání široké evropské veřejnosti a politiků po tvrdé akci proti Islámskému státu.

V pondělí například americký senátor John McCain a prezidentský kandidát Lindsey Graham volali po masivní pozemní operaci v Sýrii. Podle McCaina a Grahama mezinárodní operace, za přispění vojáků z arabských států, musí počítat s nasazením 80 000 až 100 000 vojáků. Spojené státy mohou přispět 8000 až 10 000 vojáky.

“IS je nejúspěšnější teroristická organizace v novodobé historii," řekl Keane zákonodárcům sněmovního výboru. “To, co IS vykonala za poslední týdny je bezprecedentní a celkem ohromující. Zatímco vede konvenční válku v Iráku a Sýrii, IS připravila teroristické útoky v celosvětovém měřítku proti lidem ze zemí, kteří bojují proti IS."

Keane se také připojil ke kritikům strategie Baracka Obamy označovanou jako "strategická trpělivost” - což je podle Keana omluva pro “nedostatek agresivní a soudržné strategie.”

“Spojené státy a naši alianční partneři se musí probudit,” uvedl Keane. “IS je ve válce s námi a civilizací, ale podle mého soudu, Spojené státy nejsou v opravdové válce s IS - ani náš prezident, ani náš Kongres a už vůbec ne americký lid.”

Podle Keana je nutné výrazné navýšení vojenských aktiv Spojených států v Sýrii a Iráku. Keane také volá po úderných operacích speciálních sil ve velkém měřítku na “kritické uzly a funkce Islámského státu.” Keane odhaduje počáteční potřebu na 10 000 amerických vojáků.

“Jednou provždy je třeba vyslat potřebný počet poradců, instruktorů a leteckých návodčích, kteří jsou opravdu potřební ke zvýšení bojové efektivity,” uvedl Keane. “Je třeba dramaticky zvýšit počty operací dronů, vyslat odminovací (IED - pozn. red.) vozidla, vrtulníky Apache a celou řadu tolik potřebného vybavení.”

Nutné je vytvořit pro uprchlíky bezpečné zóny v severozápadní Sýrii podél tureckých hranic a v jihozápadní Sýrii podél jordánské hranice .”Ochrana na zemi od mezinárodních sil; ochrana ze vzduchu pomocí leteckých koaličních sil a pomocí jordánských a tureckých protivzdušných systémů na jejich straně hranice,” vysvětluje zásady ochrany běženců Keane.

Příliš opatrnosti

Několik amerických zákonodárců kritizovalo současnou leteckou kampaň jako příliš neefektivní, protože ji svazuje opatrnost z vedlejších škod - tedy mrtvých civilistů. Každý mrtvý civilista v současné době vyvolává masivní negativní mediální kampaň s negativními dopady na průběh vojenské operace.

Keanův plán volá po “zničující letecké kampani bez omezení,” která srazí na kolena vojenské schopnosti Islámského státu. Současná letecká kampaň je příliš opatrná, což má za následek žádné nebo málo oběti mezi civilisty. Na druhé straně však Islámský stát dál pokračuje ve vraždění civilistů.

“Můžeme to udělat, víme jak to udělat a může vytvořit velmi účinnou leteckou kampaň, která přinese výsledek, “ uvedl Keane.

Na druhou stranu jsou zde i odpůrci pozemní kampaně. Republikánský senátor Eliot Engel při slyšení sněmovního výboru upozornil, že Islámský stát chce Spojené státy zatáhnout do pozemní operace. “Zprávy ukazují, že IS chce nalákat Spojené státy do pozemní operace, do války, ve které mohou bojovat,” uvedl Engel.

“Zdá se, že pokaždé, když jsme intervenovali, jenom jsme to zhoršili… Jak si můžeme být jisti, že opět nezapadneme do další vleklé pozemní války, do které si myslím, že americký lid nechce ani není připraven jít?” položil otázku Engel.

Keane souhlasil, že podobnému scénáři je nutno se vyhnout. “Většina analytiků nevolá po vyslání velkých pozemních bojových jednotek, aby šly do Sýrie nebo zpět do Iráku,” uvedl Keane.

Hlavním řešením problému je podle Keana podpora domorodých sil a vyvinout stejné úsilí nalézt politické řešení, jaké americká administrativa vyvinula při řešení íránského jaderného programu.

“Naše snaha podpořit domorodé síly byla, podle mého názoru, velmi nedostatečná,” uvedl Keane. “Pokud někde vyšleme naše bojové brigády, musí to být pouze ve spojení s koalici arabských a NATO států. Nemyslím si, že bychom měli nasadit větší síly.”

Zdroj: Military.com

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelský ministr obrany: Začala třetí světová válka

Izraelský ministr obrany Moše Ya'alon vyzval západní země, aby se připravily na dlouhou konfrontaci ...

Francie jde do boje s Islámským státem. Jaké má zbraně?

Francie začíná po vražedném běsnění islámských teroristů v Paříží více investovat do boje s ...

Rusko v Sýrii dokazuje nárůst svých vojenských schopností

Ruská letecká kampaň v Sýrii je poměrně malého rozsahu, avšak ukazuje na významný pokrok ve ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • cejkis
  00:07 20.11.2015

  Proč vozidla Toyota dodané FSA na příkaz Obamy skončily u bojovníků Islámského státu ?

  Proč vozidla Toyota dodané FSA na příkaz Obamy skončily u bojovníků Islámského státu ?

 • cejkis
  00:06 20.11.2015

  US nikdy neuvalilo sankce na společnosti obchodující s ropou Islámského státu. US nikdy neuvalilo sankce na Turecko přes které se prodává ropa Islámského státu. US nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

  US nikdy neuvalilo sankce na společnosti obchodující s ropou Islámského státu.
  US nikdy neuvalilo sankce na Turecko přes které se prodává ropa Islámského státu.
  US nikdy nebombardovalo rafiérie Islámského státu.
  US nikdy nebombardovalo ropné tankery islámského státu.
  Proč ?

  Včera řada z výše uvedeného shořela po náletu ruských strojů. Kluci v US a Saudské arábii musí být pořádně naštvaní.Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  23:53 19.11.2015

  Poučka z historie co Vam to pripomina (ISIS) Turci u Vidne 1527 http://www.palba.cz/viewtopic.... Turecká armáda postupovala Uhrami a dopouštěla se strašlivých ...Zobrazit celý příspěvek

  Poučka z historie co Vam to pripomina (ISIS)
  Turci u Vidne 1527 http://www.palba.cz/viewtopic....
  Turecká armáda postupovala Uhrami a dopouštěla se strašlivých násilností. Byla to cílená aktivita, kdy šlo o to, vyděsit protivníka natolik, aby v podstatě ve své duši prohrával ještě dříve, než se poprvé zkříží zbraně. Brutalita dosáhla vrcholu u Budína. Jeho posádka, celkově 20 000 mužů, se vzdala výměnou za zachování životů a následně byla pobita do posledního muže. To byl pro křesťanské vojáky zásadní morální zlom.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  23:48 19.11.2015

  cejkis: moc pěkné, akorát novináři pracující pro RT a FOX NEWS nevěřím, že říká vše vid. To že za celou situaci může US je pravda, tentokrát ale tím, že neudělali dost a stále ...Zobrazit celý příspěvek

  cejkis: moc pěkné, akorát novináři pracující pro RT a FOX NEWS nevěřím, že říká vše vid.

  To že za celou situaci může US je pravda, tentokrát ale tím, že neudělali dost a stále nedělají.Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  23:38 19.11.2015

  Je to všetko pekné, ale to by Turecko nemohlo byť v NATO a Saudi, ako veľmi dobrý spojenci, keď sú to zrejme najväčší podporovatelia IS. A hlavne Turecko predstavuje problém.

  Je to všetko pekné, ale to by Turecko nemohlo byť v NATO a Saudi, ako veľmi dobrý spojenci, keď sú to zrejme najväčší podporovatelia IS. A hlavne Turecko predstavuje problém.

 • ruleta
  23:32 19.11.2015

  ratataarmata - Podivej se na rozhovor s Michaelem Flynnem (do roku 2014 reditel DIA) v srpnu 2015 na Al Jazeere, kde rika, ze USA pomahala s vyzbrojovanim salafistu a Al Kaidy v ...Zobrazit celý příspěvek

  ratataarmata - Podivej se na rozhovor s Michaelem Flynnem (do roku 2014 reditel DIA) v srpnu 2015 na Al Jazeere, kde rika, ze USA pomahala s vyzbrojovanim salafistu a Al Kaidy v Syrii.Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  23:27 19.11.2015

  sanityangel1 - Nic proti, ale CIA tak maximalne napomohla svrhnout. Tim neomlouvam vmesovani se do vnitrnich vztahu zemi, ale jaksi v ramci zeme musela byt siris hybna sila, ktera ...Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1 - Nic proti, ale CIA tak maximalne napomohla svrhnout. Tim neomlouvam vmesovani se do vnitrnich vztahu zemi, ale jaksi v ramci zeme musela byt siris hybna sila, ktera poptavku CIA splnila a naplnila, z principu to nemohli byt jen a jen zaplaceni vojaci ponevadz by prevrat CIA nemel dlouheho trvani.Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  23:27 19.11.2015

  To premyslcz: Njn, ja jsem se domnival, ze to Izraelcum pali, ale to vypada, ze uplne zmagorili. Smyslem melo byt Asada oslabit na uroven, kdy neni pro Izrael nebezpecny a ne jej ...Zobrazit celý příspěvek

  To premyslcz:
  Njn, ja jsem se domnival, ze to Izraelcum pali, ale to vypada, ze uplne zmagorili. Smyslem melo byt Asada oslabit na uroven, kdy neni pro Izrael nebezpecny a ne jej znicit. Pokud nechaji Asada padnout, tak to co nastoupi bude mnohem horsi viz. Libye, Irak, Afghanistan.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  23:25 19.11.2015

  Hrozně mě baví číst PR články vypouštěné z USA jako balónky v době, kdy se na světlo dostává pravda o Islámském státu a jeho podpoře ze strany USA, Saudské arábie, Kataru a ...Zobrazit celý příspěvek

  Hrozně mě baví číst PR články vypouštěné z USA jako balónky v době, kdy se na světlo dostává pravda o Islámském státu a jeho podpoře ze strany USA, Saudské arábie, Kataru a Turecka.

  Tady máte pohromadě tu americkou nádheru....
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  23:18 19.11.2015

  Drahy Ratataarmato, jsem rad, ze jste mi to objasnil. A ja si myslel, ze je to tim, ze v Iranu v 1953 CIA svrhla demokraticky zvoleneho premiera Mosaddek: "V březnu 1953 ...Zobrazit celý příspěvek

  Drahy Ratataarmato,

  jsem rad, ze jste mi to objasnil. A ja si myslel, ze je to tim, ze v Iranu v 1953 CIA svrhla demokraticky zvoleneho premiera Mosaddek:

  "V březnu 1953 schválil prezident Eisenhower operaci Ajax. CIA navázala kontakt s generálem Fazlulláhem Záhidíhem, jenž měl připravit na Mosaddekovo svržení armádu věrnou šáhovi. Kancelář CIA začala podplácet íránské poslance, aby přestali podporovat premiéra. Američtí agenti začali kupovat i kriminálníky, kteří napadali duchovní a snažili se vzbudit dojem, že za tím stojí Mosaddek a jeho věrní.

  Američané kupovali íránské novináře, kteří líčili premiéra jako zkorumpovaného, prokomunistického a antiislámského. Na pomlouvačnou kampaň vydala CIA přes milion dolarů. Američané

  zaplatili bandy bitkařů, kteří táhli ulicemi Teheránu, stříleli na mešity, rozbíjeli obchody a vyřvávali: "Ať žije Mosaddek! Ať žije komunismus!"

  Nová íránská raketa krátkého doletu řízená laserem.Někteří mulláhové se dali z obav před rudým nebezpečím na stranu šáha. V hlavním městě vládly chaos a násilí.

  Američané podplatili četné velitele policie a armády a zmobilizovali 19. srpna proti premiérovi masovou demonstraci. Zaplacení příslušníci bezpečnostních složek začali obsazovat ministerstva a sdělovací prostředky.

  Svržený premiér stanul před vojenským soudem. Rozsudek tři roky vězení byl stanoven už předem. Poté co si ho odseděl, uchýlil se do domácího vězení na své venkovské sídlo asi 180 kilometrů severovýchodně od Teheránu, kde žil až do své smrti roku 1967."

  Odtajneno z archivu CIA po 60 letech:

  http://www.tyden.cz/rubriky/za... Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  23:16 19.11.2015

  Kozlus: SA je asi takový spojenec jako bylo SSSR spojenec pro USA a UK ve WW2.

  Výsledek toho spojenectví možná taky jednou bude dost podobný.

  Kozlus: SA je asi takový spojenec jako bylo SSSR spojenec pro USA a UK ve WW2.

  Výsledek toho spojenectví možná taky jednou bude dost podobný.

 • Shania
  23:01 19.11.2015

  premyslcz: mě taky baví, ta představa některých, že uprchlíci (muži mají zůstat bojovat) nebo ještě líp, že z těch co už tu jsou zformujeme armadu a pošleme je bojovat za svou ...Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz: mě taky baví, ta představa některých, že uprchlíci (muži mají zůstat bojovat) nebo ještě líp, že z těch co už tu jsou zformujeme armadu a pošleme je bojovat za svou zemi. Akorát to má haček v tom, že neřekli jestli budou bojovat za asada, povstalce, isis, nebo nějakou jinou z frakci a čeho jako vlastně mají dosáhnout.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  23:00 19.11.2015

  premyslcz: V Jemenu utoci nasi nejlepsi spojenci v oblasti, navis SA ted kupuje chytre bomby za dalsich 1,4G dolaru, tak se o nejake valce neslusi mluvit.

  premyslcz: V Jemenu utoci nasi nejlepsi spojenci v oblasti, navis SA ted kupuje chytre bomby za dalsich 1,4G dolaru, tak se o nejake valce neslusi mluvit.

 • premyslcz
  22:43 19.11.2015

  Pokud se tady hovori ohledne invaze kam ano kam ne, tak obdivuji jak mladi Huthiove v Jemenu v triku a xandalech neutikaji do Evropy a brani svoji zemi pred SA, Sae a armadou ze ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se tady hovori ohledne invaze kam ano kam ne, tak obdivuji jak mladi Huthiove v Jemenu v triku a xandalech neutikaji do Evropy a brani svoji zemi pred SA, Sae a armadou ze Sudanu. Akorat tento konflikt je moc daleko, v jine sfere vlivu a nedelaji se kvuli ni konference ve Vidni.
  http://youtu.be/idFr8uwLiaA...
  Kazdopadne je to asi prima kseft pro americke zbrojovky, protoze tam je "umrtnost techniky" neskutecna. Viz odkaz.
  V teto valce zase tajne spolupracuje SA s islamskym statem v Jemenu. Melo by se to vzit jednim vrzem pres arabsky polostrov kdyz uz tam jednou ta technika je ...
  Rozkaz znel jasne nebyl cas se ptat kdo je kdo :)Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  22:27 19.11.2015

  A pozemni operace USA moc pravdepodobna neni. V USA se uz mluvi hlavne o volbach a Obama konci a ted nemuze vyvadet, protoze by tim uplne pohrbil demokraty, kteri to uz takhle maji ...Zobrazit celý příspěvek

  A pozemni operace USA moc pravdepodobna neni. V USA se uz mluvi hlavne o volbach a Obama konci a ted nemuze vyvadet, protoze by tim uplne pohrbil demokraty, kteri to uz takhle maji nahnuty. Dalsi vec je, ze zapadni vojaci tam budou za okupanty. Vlastne, zapadni invaze (spolu s turkama) by tu zemi mohla pekne sjednotit.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  22:23 19.11.2015

  Lide z jedne ne moc vyznamne univerzity ( MIT nebo tak nejak se jmenuje) dokazali, ze ty rakety pouzite pri tom chemickem utoku nemohli priletet od Asadovych jednotek. Media? ...Zobrazit celý příspěvek

  Lide z jedne ne moc vyznamne univerzity ( MIT nebo tak nejak se jmenuje) dokazali, ze ty rakety pouzite pri tom chemickem utoku nemohli priletet od Asadovych jednotek. Media? Totalni ignorace - prezident prece rekl neco jinyho.

  Turecka invaze do Syrie - nic jineho to bez mandatu RB OSN ani neni - co to je zase za kravovinu? Rikaji, ze chteji zabezpecit hranice proti pasovani zbrani a bojovniku. Z turecke strany hranice to nejde? No jo, ale to by se nedostali az k Alepu, ze. Turek proste potrebuje udrzet otevrenou zasobovaci trasu kamaradickum. Kurdi by jim ty "umirnene" totiz postrileli.Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  21:54 19.11.2015

  Přišli až v momentě kdy byli pozváni Assadem a ten tak mohl učinit až ve chvíli kdy věděl, že nebude odmítnut a to se stalo až když Německo podepsalo Nordstream 2, čímž padla ...Zobrazit celý příspěvek

  Přišli až v momentě kdy byli pozváni Assadem a ten tak mohl učinit až ve chvíli kdy věděl, že nebude odmítnut a to se stalo až když Německo podepsalo Nordstream 2, čímž padla nutnost spolupracovat s přítelem IS Tureckem...
  Do Ukrajinské krize to vypadalo, že se Assad nějak udrží a stačí ho podporovat bez intervence - rusům dalo dost práce znemožnit američanům vojenskou akci, do které se jim sice nechtělo, ale po chemickém útoku (pravděpodobně z dílny Turecka) je dohnalo vlastní prohlášení. Po Ukrajinské krizi si Ivan musel vyřešit tranzit do EU a nemohl si zaříznout vztahy s Tureckem.
  Ohledně sionských mudrců a podobných kravin...tak SSSR válčil proti sunnitským wahábistům v Afghanistánu a radikalizoval je tak maximálně proti sobě, Izrael byl s Arabským světem ve válce dávno před Andropovem a SSSR neměl 150 milionů obyvatel...asi zbytečné ten blábol dál komentovat. Příště bych byl raději za Ruskem placené autobusy emigrantům, kdy se mudrci nemohou zatím shodnout proč touto diverzní akci Putin Evropě pomáhá dostat lékaře a inženýry z bodu A do bodu B, nebo o KGB organizující terorismus ve Francii - bude to zábavnějšíSkrýt celý příspěvek

 • Lopoz
  21:51 19.11.2015

  Tak a je to tady. Presne to co jsem si myslel ze nastane po utoku ve francii. Tj. udalost ktera nam opet dovoli dostat moralni mandat lezt nekam kde nemame co delat. Je videt ze ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak a je to tady. Presne to co jsem si myslel ze nastane po utoku ve francii. Tj. udalost ktera nam opet dovoli dostat moralni mandat lezt nekam kde nemame co delat. Je videt ze nekdo asi nemuze skousnout pritomnost rusu v Syrii. Pokud to americane opravdu mysli vazne meli by vyslat pozemni jednotky do iraku a dalsich africkych zemi kde isis operuje. Ale aha tam uz asi nemaji svoje "zajmy".Skrýt celý příspěvek

 • astor
  21:46 19.11.2015

  Pro Ratataarmata: Vždy jsem se domníval, že konspirační teorie jsou vlastní toliko antiamerickemu táboru. A vidíte, extrémně blbé konspirace dokáže zplodit i druhá strana. Jako by ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Ratataarmata:
  Vždy jsem se domníval, že konspirační teorie jsou vlastní toliko antiamerickemu táboru. A vidíte, extrémně blbé konspirace dokáže zplodit i druhá strana. Jako by neexistovalo sociální inženýrství ze strany vítězných mocností po WW I,které založilo arabské autokracie v oblasti,okupační zóny a proti vůli původního obyvatelstva organizované přistěhovalectví zvenku a tím položilo základy dnešní nestability . A do toho ty Protokoly sionských mudrců...:-))))Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  21:45 19.11.2015

  Na eliminaci Syrske arabske armady je tam Israel Bojovnici An nusra v zidovskych ...Zobrazit celý příspěvek

  Na eliminaci Syrske arabske armady je tam Israel
  Bojovnici An nusra v zidovskych nemocnicich
  https://news.vice.com/article/...
  https://www.youtube.com/watch?...
  Strelba pres hranice
  http://www.reuters.com/article...
  Bombardovani v Syrii
  http://www.bbc.com/news/world-...
  Bombardovani Damasku
  http://www.timesofisrael.com/s...
  Sestrel Su 24
  http://www.algemeiner.com/2014...
  Rozhovor s bojovnikem s An-nusra o dodavkach zbrani
  http://www.timesofisrael.com/s...
  Samozrejme je toho vic jak sestrelu letadel tak bombardovani po Syrii, ale nejzajimavejsi byl rozhovor s rakouskym dustojnikem UN, ktery popisoval kontakty mezi israelskou armadou a nusrou. I pasivitu israele ktery dohlizel na unos vojaku UN.
  http://www.ibtimes.co.in/un-re... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3