Americký plán pozemní operace proti Islámskému státu

Foto: Vojáci NATO v Afghánistánu; ilustrační foto / Public Domain
Vojáci NATO v Afghánistánu; ilustrační foto / Public Domain

Bývalý zástupce náčelníka generálního štábu americké armády Jack Keane nabídl americkému Kongresu řešení, jak zničit Islámský stát pomocí pozemní operace. Keane je jedním ze strůjců úspěšného potlačení iráckého povstání v roce 2007.

Pozemní operace je nevyhnutelná

Keane odešel z armády v roce 2003 a nyní pracuje v Ústavu pro studium války (Institute for the Study of War). Na začátku roku 2007 Keane společně s Frederickem Kaganem vydal studii Choosing Victory: A Plan for Success in Iraq, ve které načrtl možnosti potlačení sunnitského povstání v Iráku.

Dokument utvrdil prezidenta George Bushe v potřebě vyslat do Iráku dalších 21 500 vojáků. Podle mnohých byl Keane jednou z klíčových postav potlačení iráckého povstání v roce 2007. Nyní Keane nabízí své zkušenosti znovu.

Keane měl 18. listopadu stání před Sněmovním výborem pro vnitřní bezpečnost a zahraniční věci (House committees on Homeland Security and Foreign Affairs), ve kterém diskutoval o vzestupu islámského radikalismu v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži.

Útoky připravily o život 129 lidí, rozesely strach na západě a zapříčinily volání široké evropské veřejnosti a politiků po tvrdé akci proti Islámskému státu.

V pondělí například americký senátor John McCain a prezidentský kandidát Lindsey Graham volali po masivní pozemní operaci v Sýrii. Podle McCaina a Grahama mezinárodní operace, za přispění vojáků z arabských států, musí počítat s nasazením 80 000 až 100 000 vojáků. Spojené státy mohou přispět 8000 až 10 000 vojáky.

“IS je nejúspěšnější teroristická organizace v novodobé historii," řekl Keane zákonodárcům sněmovního výboru. “To, co IS vykonala za poslední týdny je bezprecedentní a celkem ohromující. Zatímco vede konvenční válku v Iráku a Sýrii, IS připravila teroristické útoky v celosvětovém měřítku proti lidem ze zemí, kteří bojují proti IS."

Keane se také připojil ke kritikům strategie Baracka Obamy označovanou jako "strategická trpělivost” - což je podle Keana omluva pro “nedostatek agresivní a soudržné strategie.”

“Spojené státy a naši alianční partneři se musí probudit,” uvedl Keane. “IS je ve válce s námi a civilizací, ale podle mého soudu, Spojené státy nejsou v opravdové válce s IS - ani náš prezident, ani náš Kongres a už vůbec ne americký lid.”

Podle Keana je nutné výrazné navýšení vojenských aktiv Spojených států v Sýrii a Iráku. Keane také volá po úderných operacích speciálních sil ve velkém měřítku na “kritické uzly a funkce Islámského státu.” Keane odhaduje počáteční potřebu na 10 000 amerických vojáků.

“Jednou provždy je třeba vyslat potřebný počet poradců, instruktorů a leteckých návodčích, kteří jsou opravdu potřební ke zvýšení bojové efektivity,” uvedl Keane. “Je třeba dramaticky zvýšit počty operací dronů, vyslat odminovací (IED - pozn. red.) vozidla, vrtulníky Apache a celou řadu tolik potřebného vybavení.”

Nutné je vytvořit pro uprchlíky bezpečné zóny v severozápadní Sýrii podél tureckých hranic a v jihozápadní Sýrii podél jordánské hranice .”Ochrana na zemi od mezinárodních sil; ochrana ze vzduchu pomocí leteckých koaličních sil a pomocí jordánských a tureckých protivzdušných systémů na jejich straně hranice,” vysvětluje zásady ochrany běženců Keane.

Příliš opatrnosti

Několik amerických zákonodárců kritizovalo současnou leteckou kampaň jako příliš neefektivní, protože ji svazuje opatrnost z vedlejších škod - tedy mrtvých civilistů. Každý mrtvý civilista v současné době vyvolává masivní negativní mediální kampaň s negativními dopady na průběh vojenské operace.

Keanův plán volá po “zničující letecké kampani bez omezení,” která srazí na kolena vojenské schopnosti Islámského státu. Současná letecká kampaň je příliš opatrná, což má za následek žádné nebo málo oběti mezi civilisty. Na druhé straně však Islámský stát dál pokračuje ve vraždění civilistů.

“Můžeme to udělat, víme jak to udělat a může vytvořit velmi účinnou leteckou kampaň, která přinese výsledek, “ uvedl Keane.

Na druhou stranu jsou zde i odpůrci pozemní kampaně. Republikánský senátor Eliot Engel při slyšení sněmovního výboru upozornil, že Islámský stát chce Spojené státy zatáhnout do pozemní operace. “Zprávy ukazují, že IS chce nalákat Spojené státy do pozemní operace, do války, ve které mohou bojovat,” uvedl Engel.

“Zdá se, že pokaždé, když jsme intervenovali, jenom jsme to zhoršili… Jak si můžeme být jisti, že opět nezapadneme do další vleklé pozemní války, do které si myslím, že americký lid nechce ani není připraven jít?” položil otázku Engel.

Keane souhlasil, že podobnému scénáři je nutno se vyhnout. “Většina analytiků nevolá po vyslání velkých pozemních bojových jednotek, aby šly do Sýrie nebo zpět do Iráku,” uvedl Keane.

Hlavním řešením problému je podle Keana podpora domorodých sil a vyvinout stejné úsilí nalézt politické řešení, jaké americká administrativa vyvinula při řešení íránského jaderného programu.

“Naše snaha podpořit domorodé síly byla, podle mého názoru, velmi nedostatečná,” uvedl Keane. “Pokud někde vyšleme naše bojové brigády, musí to být pouze ve spojení s koalici arabských a NATO států. Nemyslím si, že bychom měli nasadit větší síly.”

Zdroj: Military.com

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelský ministr obrany: Začala třetí světová válka

Izraelský ministr obrany Moše Ya'alon vyzval západní země, aby se připravily na dlouhou konfrontaci ...

Francie jde do boje s Islámským státem. Jaké má zbraně?

Francie začíná po vražedném běsnění islámských teroristů v Paříží více investovat do boje s ...

Rusko v Sýrii dokazuje nárůst svých vojenských schopností

Ruská letecká kampaň v Sýrii je poměrně malého rozsahu, avšak ukazuje na významný pokrok ve ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Vestly
  21:42 19.11.2015

  shal, prišli, az ked bolo zrejme, ze Asad nevyhra. Po 5 rokoch obcianskej vojny jeho armada stratila moralku a zacala sa stahovat takmer na vsetkych frontach. Po zacati Ruskej ...Zobrazit celý příspěvek

  shal, prišli, az ked bolo zrejme, ze Asad nevyhra. Po 5 rokoch obcianskej vojny jeho armada stratila moralku a zacala sa stahovat takmer na vsetkych frontach.
  Po zacati Ruskej podpory prebrala SyAA znova iniciativu.

  Nebolo by odveci pozriet si statistiky, Rusi mali v Syrii viac uderov za mesiac, ako cela koalicia za rok a pol.Skrýt celý příspěvek

 • shal
  20:56 19.11.2015

  JirkaM: Spíše to je tak, že Rusové se přidali až když IS začal prohrávat. Největší práci k zastavení postupu IS a jeho oslabení a zatlačení zpět udělali Kurdové a USA.

  JirkaM: Spíše to je tak, že Rusové se přidali až když IS začal prohrávat. Největší práci k zastavení postupu IS a jeho oslabení a zatlačení zpět udělali Kurdové a USA.

 • JirkaM
  20:52 19.11.2015

  ratataarmata, já jen vím, že dokud ISIS bombardovaly USA, tak se ISIS dařilo dobře, vesele si publikoval ta svá otřesná videa, nerušeně provozoval nejméně jednu rafinérii jejíž ...Zobrazit celý příspěvek

  ratataarmata, já jen vím, že dokud ISIS bombardovaly USA, tak se ISIS dařilo dobře, vesele si publikoval ta svá otřesná videa, nerušeně provozoval nejméně jednu rafinérii jejíž produkci exportoval pomocí mnoha set cisteren. Nepřipadá vám to divné?

  A jak to, že pánové z ISIS tak hysterčí, když Rusové útočí na umírněnou demokratickou opozici?

  Logické vysvětlení je, že USA na ISIS neútočili doopravdy, zatímco Rusové ano.

  A abych odpověděl na otázku, USA Assada pokud vím nebombardovaly, ale jejich spojenec Izrael ano. Použil k tomu letadla, která od USA dostal zdarma. Jak to bylo s těmi raketami, které Američané na Sýrii odpálili a které záhadně spadly do moře nevím.Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  20:36 19.11.2015

  JirkaM, bombardovaly snad USA někdy Assada? Nikdy. A pozice ISIS? Ano, již rok s výsledkem 20 tisíc zabitých islamistů.

  JirkaM, bombardovaly snad USA někdy Assada? Nikdy. A pozice ISIS? Ano, již rok s výsledkem 20 tisíc zabitých islamistů.

 • ratataarmata
  20:34 19.11.2015

  Když čtu jak USA údajně stvořily podporují islámský stát nedá mi nepřipomenout jednu stěžejní historickou událost. Dnešní Rusko již není Sovětský svaz, ale jeho předáci jsou jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Když čtu jak USA údajně stvořily podporují islámský stát nedá mi nepřipomenout jednu stěžejní historickou událost. Dnešní Rusko již není Sovětský svaz, ale jeho předáci jsou jeho děti vzešlé z líhně KGB. Pokud si myslíte, že nenávist Arabů vůči všemu západnímu (a vůči Izraeli) má dávné a přirozené kořeny, pak ani netušíte jak krutě se mýlíte. Ještě v šedesátých letech si Arabské země západ předcházely. Pak se ale něco stalo, nastal zlom. Rusko - tedy tehdejší SSSR - si uvědomilo, že dohnat západ se jim nepodaří a že ve vojenské rovině má západ také navrch. Západ měl - už jen díky obyvatelstvu žijícím v západní "zóně" početní převahu nad SSSR. Z odtajněných archivů a mnohem spíš z výpovědí přeběhlých sovětských agentů a agentů komunistických tajných služeb (např. rumunských) vyplývají informace o přímo ďábelském - a bohužel uskutečněném - plánu KGB, který měl tuto situaci zvrátit. SSSR marně sháněl mimo území, které zabral po roce 1945 v Evropě další spojence proti západu. Jeho ateistický fízlácký komunismus totiž nelákal téměř nikoho. Nemohli-li sehnat spojence, napadlo je, že se bez nich obejdou, pokud stvoří nového silného nepřítele západu. Volba padla na Araby! Tento plán pochází z roku 1972, a inicioval jej tehdejší náčelník KGB Jurij Andropov. Údajně to byl přímo on, kdo přišel s myšlenkou radikalizace islámského světa proti Západu a Izraeli. Vše vystihuje jeho výrok, že "jedna miliarda nepřátel může způsobit mnohem větší škody než 150 miliónů". V čem tedy spočívala ona operace? Rusové nechali přeložit tzv. "Spisy siónských mudrců" do arabštiny a v stamilionových nákladech je vytiskli a distribuovali v arabských zemích. Tyto tzv. "spisy" totiž nebyly v arabském světě téměř vůbec známy, měly dopad pouze v evropském kontextu (byly sepsány ještě v carském Rusku s cílem probudit antisemitismus). Právě šíření milionů výtisků Protokolů a současné vytváření obrazu USA jako sionistického nástroje určeného k podřízení světa židovským zájmům je patrně nejvýznamnějším zdrojem arabského antiamerikanismu oděného do hávu antisemitismu.Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  20:34 19.11.2015

  Proti Islámskému státu, nebo proti Assadovi? Dokud se ISIS dařilo dobře, tak se tam Amíci zrovna nehrnuli.

  Proti Islámskému státu, nebo proti Assadovi? Dokud se ISIS dařilo dobře, tak se tam Amíci zrovna nehrnuli.

 • ratataarmata
  20:00 19.11.2015

  To co sledujeme asi rok v přímém přenosu je patrně nejkratší možné vyjádření rozdílu mezi postojem klubu odvážných a hejnem zbabělců: Odvážní - EU & NATO & USA: pomáhat ...Zobrazit celý příspěvek

  To co sledujeme asi rok v přímém přenosu je patrně nejkratší možné vyjádření rozdílu mezi postojem klubu odvážných a hejnem zbabělců:

  Odvážní - EU & NATO & USA:
  pomáhat potřebným prchajícím před hrdlořezy & bojovat proti hrdlořezům v jejich hnízdech (řešení problémů teď hned)

  Zbabělci - Okamura, Orbán, LePenovci a jim podobní:
  nepomáhat potřebným & nebojovat proti hrdlořezům v jejich zemích protože se nás to prý netýká - strkání hlavy do písku (odkládání řešení problému)

  Přesně tak to je!Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  19:09 19.11.2015

  Nejhorsi na teto valce je, ze jako první v této válce umřela "pravda". Uz nevime kdo stoji proti komu, kdo podporuje koho a kdo je v koalici s kým.

  Nejhorsi na teto valce je, ze jako první v této válce umřela "pravda". Uz nevime kdo stoji proti komu, kdo podporuje koho a kdo je v koalici s kým.

 • Wenet01
  18:04 19.11.2015

  Vtipné a smutné zároveň...krom zanedbatelného faktu platícího jen pro jiné země, že k tomu nemají žádný mandát dle mezinárodního práva a ke komunikaci se Syrskou vládou by se jistě ...Zobrazit celý příspěvek

  Vtipné a smutné zároveň...krom zanedbatelného faktu platícího jen pro jiné země, že k tomu nemají žádný mandát dle mezinárodního práva a ke komunikaci se Syrskou vládou by se jistě nesnížili - už zbývá jen ten detail ,že IS financuje jejich spojenec SA a Katar a všemožně mu pomáhá člen NATO Turecko....Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:59 19.11.2015

  Minimálně rok jsem přesvědčený, že mnohem větší užitek by přineslo vyslání pozemních sil, klidně relativně malých, než pouhé útoky ze vzduchu. Přitom cena by byla ve výsledku ...Zobrazit celý příspěvek

  Minimálně rok jsem přesvědčený, že mnohem větší užitek by přineslo vyslání pozemních sil, klidně relativně malých, než pouhé útoky ze vzduchu. Přitom cena by byla ve výsledku nižší. Jenže když on Obama slíbil, že do Iráku pozemní vojsko nepošle....Skrýt celý příspěvek

 • astor
  16:36 19.11.2015

  Zajímalo by mě, jak Američani při vytváření široké koalice s arabskými státy v oblasti donutí své tradiční spojence z oblasti, kteří finančně a logisticky podporující islámské ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímalo by mě, jak Američani při vytváření široké koalice s arabskými státy v oblasti donutí své tradiční spojence z oblasti, kteří finančně a logisticky podporující islámské teroristy, takto nečinit a jak potrestá své spojence o zlom krk nakupující ukradenou naftu.
  Dokud si USA neudělá v tomto pořádek, nemá šanci na úspěch. Ovšem mohli by udělat gesto,nebýt zaprdění a všechny utečence z oblastí, které rozvrátili buď sami přímou agresí a nebo podporou místní ozbrojené iredenty si mohli odvést do svého ráje za velkou louží. Určitě by se pak v USA konal ohromný společenský a hospodářský boom.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  16:07 19.11.2015

  Podme do toho, je treba napravit ty strategicke chyby, kterymi si ziskal Obama popularitu. Kdyby poslechl Krale Davida, nemuseli bychom se dnes o takovych vecech vubec bavit.

  Podme do toho, je treba napravit ty strategicke chyby, kterymi si ziskal Obama popularitu. Kdyby poslechl Krale Davida, nemuseli bychom se dnes o takovych vecech vubec bavit.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3