Americký raketový systém dlouhého dosahu Typhon

Americký raketový systém dlouhého dosahu Typhon
Raketový systém Typhon / Foto: US Army (Zvětšit)

Na každoroční výstavě a konferenci americké armády AUSA 2021 (Association of the United States Army) byl představen projekt nového pozemního raketového systému dlouhého dosahu Typhon. Systém poslouží k odpalování víceúčelových střel SM-6 a Tomahawk.

Americká armáda (US Army) definovala šest nebo sedm klíčových oblastí svého rozvoje. Zdaleka nejdůležitější oblastí jsou přesné zbraně dlouhého dosahu LRPF (Long Range Precision Fires). Důvody jsou prosté – čínské a ruské pozemní síly mají mnohem výkonnější a početnější arzenál raketových systémů, ať už země-vzduch nebo země-země.

US Army komplex Typhon zařazuje mezi nově definovanou schopnost středního dosahu MRC (Mid-Range Capability). Klíčovým prvkem Typhonu je odpalovací vozidlo se čtveřicí výklopných víceúčelových transportních a vypouštěcích kontejnerů. Každý kontejner je v podstatě suchozemskou verzí námořní vertikální šachty Mk41 VLS (Vertical Launching System).

Typhon tedy teoreticky pojme všechny námořní střely určené pro VLS. Z počátku půjde o střely Tomahawk a SM-6. Nejnovější verze Tomahawků (Block IV a V) lze použít proti pozemním i námořním cílům, a to na vzdálenost až 1800 kilometrů.


Demonstrátor odpalovacího zařízení komplexu Typhon byl otestován v roce 2019.

Velmi zajímavá je víceúčelová střela SM-6 Block IA. Dolet střely je uváděn různě, stránky Missile Threat uvádí 370 kilometrů. Střela je vybavená naváděcí hlavou převzatou ze střely vzduch-vzduchu AMRAAM, dále inerciální a satelitní navigací, i obousměrným datalinkem. Střela umí zasáhnout aerodynamické i balistické cíle, stejně tak i hladinové nebo pozemní. Díky vysoce nadzvukové rychlosti Mach 3,5 střely SM-6 v kompletech Typhon poslouží zejména k ničení tzv. „pomíjivých“ cílů na zemi nebo na moři. Bojová hlavice SM-6 váží ale pouze 64 kilogramů, takže efekt v cíli je ohraničený.

Po roce 2024 Typhon získá nejnovější střely SM-6 Block IB. Tyto nové střely mají létat hypersonickou rychlostí (více než Mach 5) a mít mnohem delší dostřel proti pozemním nebo hladinovým cílům (údajně až 740 kilometrů). Vzdálenost 740 kilometrů při rychlosti letu Mach 5 lze překonat do osmi minut.

SM-6 Block IB získá výkonnější raketový motor (s větším průměrem) a upravené aerodynamické plochy. Počítá se také s větší bojovou hlavicí.


SM-6; větší foto / Foto: Missile Defense Agency, Public Domain

Teoreticky lze Typhon osadit také střelou SM-3 určenou k ničení balistických raket ve střední fázi letu a výhledově také novou rodinou vyvíjených střel NGSW (Next Generation Strike Weapons; viz infografika na konci článku).

Kontejnery se střelami jsou umístěny na přívěsu a taženy pomocí nákladního tahače M983A4. Tahače M983A4 slouží také k přepravě kompletů protivzdušné obrany (PVO) Patriot i střel LRHW (viz níže). V každé baterii Typhon budou čtyři odpalovací vozidla, tedy celkově 16 raket připravených k výstřelu.

Typhon vyplní mezeru mezi budoucími takticko-operačními raketami PrSM (Precision Strike Missile) s doletem 550 kilometrů (později až 1000 km) a strategickou hypersonickou zbraní LRHW (Long Range Hypersonic Weapon) s doletem přes 2770 kilometrů, nedávno oficiálně pojmenovanou jako Dark Eagle.


Námořní střely pro VLS šachty; větší foto / Foto: Lockheed Martin

Řízení a velení baterie Typhon zajistí jediné operační centrum BOC (Battery Operations Center) a jedno pomocné komunikační vozidlo na podvozku vozidla Humvee BSV (BOC Support Vehicle). Součástí baterie budou i transportní a přebíjecí vozidla.

Baterie nebude mít vlastní senzory. Centrum BOC získá údaje o cílech skrze bojové sítě řízení palby (AFATDS, JADOCS atd.). Očekává se také napojení na všeobjímající systém řízení a velení IBCS (Integrated Battle Command System). Čím dál komplexnější IBCS je určen především pro potřeby PVO, ale získává další a další schopnosti, včetně možnosti řídit palbu na pozemní cíle.

Komplex Typhon vzniká pod vedením armádního Úřadu pro rychlé schopnosti a kritické technologie RCCTO (Rapid Capabilities and Critical Technologies Office). Hlavním kontraktorem projektu Typhon je firma Lockheed Martin. Firma v listopadu 2020 obdržela smlouvu na stavbu a testování první prototypové baterie ve výši 339 milionů dolarů.

První ostrý odpal střel SM-6 a Tomahawk z prototypové baterie Typhon proběhne mezi dubnem a červnem 2023. Armáda počítá s dosažením počáteční operační připravenosti první baterie v záři 2023. Poté mají být zformovány další tři baterie. V záři 2023 armáda hodlá zavést do výzbroje také první „hypersonickou baterii“ Dark Eagle.

Armáda označuje Typhon za mnohem významnější zbraň než futuristický Dark Eagle – armáda hodlá flexibilnější a levnější Typhony zavést v mnohem větších počtech. Typhon navíc využívá stávající výrobní řetězec střel a obslužného hardwaru.


Rodinu námořních střel Standard Missile (SM) a Tomahawk v budoucnu doplní nové střely NGSW; větší foto / US Navy

Pozemní odpalovací zařízení pro střely Tomahawk hodlá zavést také americká námořní pěchota (USMC) – o jaký konkrétní systém půjde, není známo. USMC může teoreticky využít technologie projektu Typhon. Tomahawky v USMC doplní robotické raketomety (ROGUE) se střelami NSM (Naval Strike Missile) a raketomety HIMARS.

Na závěr menší poznámka – Typhon je další ukázkou změny myšlení, kterou prošly americké ozbrojené síly v posledních letech. Do nástupu Číny a Ruska Pentagon trpěl doslova obsesí z nových a přelomových technologií. Každý nový zbraňový systém musel být extrémně ambiciózní, přelomový, revoluční a dokonalý. V případě US Army je ukázkovým projektem neúspěšný FCS (Future Combat Systems). Výsledkem byly investice v desítkách miliard dolarů, které k ničemu praktickému nevedly.

V posledních letech ale Pentagon změnil strategii – z dostupných technologií chce vytlačit maximum. Typhon je toho zářným příkladem. Pentagon se také nebojí používat komerční technologie. Například místo vývoje a výroby futuristického, do posledního šroubku nového, bojového vozidla pěchoty využije již technicky vyzrálé zahraniční platformy.

Ostatně nic jiného Pentagonu nezbývá – není možné čekat jednu generaci na dosažení nové schopnosti. Naopak, nyní platí – rychleji a častěji inovuj, nebo prohraješ. 

Zdroj: BMPDThe Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Střela SM-6 jako víceúčelová zbraň amerického námořnictva

Americké námořnictvo v polovině prosince otestovalo schopnost rakety SM-6 (Standard Missile 6) ničit ...

Víceúčelová americká střela SM-6 dosáhla plných operačních schopností

Americké námořnictvo (US Navy) dokončilo poslední sérií testů protiletadlové, protiraketové a ...

Šíření raket středního doletu: Američané vyzkoušeli pozemní verzi střely Tomahawk

Američané v neděli cvičně odpálili „suchozemskou“ verzi střely s plochou dráhou letu Tomahawk. Jde ...

Americká námořní pěchota dostane střely Tomahawk

Americká námořní pěchota (USMC) získá střely s plochou dráhou letu Tomahawk odpalované ze země. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!