Americký voják po 11. záři 2001

Americký voják v roce 2001 a v roce 2011
Foto: Americký voják v roce 2001 a v roce 2011 / KiT UP

Útok na světové obchodní centrum WTC byl strašlivou události. Neméně kruté bylo (a stále je) i následné válečné tažení v Iráku a Afghánistánu. Díky oběma konfliktům však doslova explodoval vývoj nové výstroje a výzbroje pro americké vojáky. Voják Spojených států v roce 2001 připomínal svým vybavením ještě jakéhosi pohrobka vietnamské války.  O deset let později se však díky své výzbroji a výstroji může směle porovnávat s bojovníky známé ze sci-fi filmu Starship Troopers. Pojďme se tedy podívat, jakou cestu ušel americký voják za první dekádu 21. století.

Americký voják v roce 2001

Nejprve si představme bojovníka před 11. zářím 2011.  Má na sobě těžkou kevlarovou přilbu, a pokud má štěstí, nosí na sobě nejnovější neprůstřelnou vestu Interceptor.

Americký voják v roce 2001

Foto: Americký voják v roce 2001 / KiT UPVe vestě ale pravděpodobně nenajdeme, dnes standardní, SAPI pláty. Pro nošení munice a vybavení používá voják v roce 2001 nosné řemení, které se od vietnamského konfliktu příliš nezměnilo.Zrovna si vyměnil svou starou útočnou pušku M16 za karabinu M4.  Nemůže ale počítat s tím, že si na zbraň uchytí další vybavení. Kvůli chybějícím montážním lištám může zapomenout na laserový značkovač, dálkoměr nebo přídavnou infračervenou svítilnu pro noční vidění.

Americký voják v roce 2011

Těžkou kevlarovou helmu vyměnil za lehkou a nízkoprofilovou přilbu. Na těle nosí anatomický tvarovaný nosič SAPI plátů. Nosit může také neprůstřelnou vestu, jenž může být doplněna dalším přídavným pancéřováním - dle poslání mise.

Americký voják v roce 2011

Foto: Americký voják v roce 2001 / KiT UP

Nosné řemení je již dávno pryč. Místo toho má ke své neprůstřelné vestě připevněno řadu sumek a kapes, pro pohodlné uložení munice a jiného vybavení. Pod vestou nosí nehořlavou taktickou košili („combat shirt“), místo dříve běžné maskáčové bundy.

Před dlouhou dobou opustil lesní kamuflážní vzor typu „woodland“. Nyní se pyšní nejmodernějším maskováním, které pomocí superpočítačů navrhovali nejlepší odborníci na optiku.

Jeho puška je ověšena laserovým značkovačem, infračervenou svítilnou, dálkoměrem a nejmodernější zaměřovací optikou. 

Americký voják prošel za deset roků výraznou změnou. Neprůstřelné vesty a přilby jsou lehčí a odolnější, voják má schopnost vidět nepřítele dříve a zároveň ho zasáhnout rychleji a přesněji než kdy jindy. Navíc válečné konflikty ještě neskončily, a tak vývoj nového vybavení jede stále na plné obrátky.

Zdroj: KiT UP

Nahlásit chybu v článku


Související články

Balistické přilby FAST - to nejlepší pro 601. skupinu speciálních sil

V dnešním příspěvku si představíme balistickou helmu FAST (Future Assault Shell Technology) od malé ...

Digitální bojovník: Elektronika bude zabudována v uniformě

Sdílení informací patří mezi jednu z klíčových vlastností každé moderní armády. Pomocí bezdrátové ...

Vojáci získají schopnosti Predátorů

 Brýle pro noční vidění jsou skvělá věc, ale mají svá omezení. Člověk může vidět "téměř" jako ve ...

Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2010

Americká armáda 23. srpna zvolila vítěze každoroční soutěže o nejlepší inovace v oboru. Soutěž ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Ace
  17:21 23.09.2011

  Myslim, ze by autor nemel chrlit clanky jak na bezicim pasu a zamerit se spise na kvalitu nez na kvantitu clanku.

  Myslim, ze by autor nemel chrlit clanky jak na bezicim pasu a zamerit se spise na kvalitu nez na kvantitu clanku.

 • Jan Grohmann
  22:47 22.09.2011

  Děkuji za připomínky. Člověk někdy obdivuje, co se dá z malého kousíčku obrázku vyvodit. ;) Obrázek jsem převzal z originálního zdroje v neměnné podobě. Jedná se "pouze" o ...Zobrazit celý příspěvek

  Děkuji za připomínky. Člověk někdy obdivuje, co se dá z malého kousíčku obrázku vyvodit. ;) Obrázek jsem převzal z originálního zdroje v neměnné podobě. Jedná se "pouze" o ilustrační foto amerického vojáka z roku 2001, upravovat ho tedy nebudu. I když máte pravdu, že v tomhle konkrétním případě tam ten "rail" i laserový značkovač je. Asi měl dotyčný voják štěstí… :)Skrýt celý příspěvek

 • Muaddib
  20:51 22.09.2011

  BYJEC: ano jistě...

  je vidět, že máte se DI systémem nastříleno...

  autorovi bych doporučil jinou fotku vojáka z 2001, na rozdíl od popisu má ta M4 raily a PEQ...

  BYJEC: ano jistě...

  je vidět, že máte se DI systémem nastříleno...

  autorovi bych doporučil jinou fotku vojáka z 2001, na rozdíl od popisu má ta M4 raily a PEQ...

 • byjec
  20:07 21.09.2011

  Jo a ještě tam chybí, že se mu ta zbraň ověšená tisíci kokotinama v 90% případů vysype ještě než vystřelí, protože je to kokotina založená na sto let starym a nespolehlivym ...Zobrazit celý příspěvek

  Jo a ještě tam chybí, že se mu ta zbraň ověšená tisíci kokotinama v 90% případů vysype ještě než vystřelí, protože je to kokotina založená na sto let starym a nespolehlivym mechanismu :o)))Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...