Americké zbraně pro Saúdskou Arábii vs. lidská práva

Donald Trump a saúdský korunní princ Mohammed bin Salman dojednávají podmínky miliardového zbrojního obchodu. / The White House

Mnohamiliardové dodávky zbrojního materiálu ze Spojených států do Saúdské Arábie ohrožuje stále trvající konflikt v Jemenu i současné zmizení novináře Jamala Khashoggiho. Proti tradičně dobrým vztahům obou zemí se zvedá opozice zejména v americkém Kongresu.

Spojené státy mají za sebou dlouhou historii přátelských vztahů se Saúdskou Arábií. Jsou také největším dodavatelem zbraňových systémů do země, a to včetně špičkových víceúčelových letounů, válečných lodí nebo tanků. Saúdská Arábie je například jeden z mála amerických spojenců, který provozuje špičkové letouny F-15.

Donald Trump navíc minulý rok v Saúdské Arábii dojednal prodej zbraní ve výši 110 miliard dolarů. Jde o potenciální prodej zbraní během následující dekády, ale již nyní se finalizují podmínky dodávek amerických zbraní, vybavení a služeb v hodnotě 14,6 miliardy dolarů. Přesný seznam zbraní tohoto balíčku ale není znám.

Avšak již za předešlé vlády Baracka Obamy došlo k nákupům zbraní v rekordní hodnotě. Příkladem je saúdská akvizice čtyř špičkových fregat MMSC (Multi-Mission Surface Combatant), které vychází z lodí LCS (Littorial Combat Ship) třídy Freedom.

Na rozdíl od svého slabě vyzbrojeného předchůdce jsou MMSC osazeny 76mm automatickým kanónem, protilodními střelami Harpoon, torpédy a především 16 vertikálními sily Mk41. Za dodávku čtyř jednotek zaplatí Saúdové 11,2 miliardy amerických dolarů, další miliardu bude stát integrace vertikálních sil Mk41 a výzbroj plavidel.

Předešlá administrativa rovněž v roce 2016 podepsala smlouvu v hodnotě 1,5 miliardy na dodávku 115 kusů tanků M1A2S Abrams. Podle webu Breaking Defense mohou být dodávky lodí MMSC a tanků Abrams zahrnuty (plně nebo částečně) ve jmenovaném balíčku za 14,6 miliardy dolarů.

Avšak ne vše jde podle amerického plánu ‒ v minulém roce Spojené státy nabídly Saúdské Arábii systém protiraketové obrany THAAD v hodnotě 15 miliard dolarů. Prodej osobně v Saúdské Arábii podpořil prezidentův zeť Jared Kushner, který společně se zástupci firmy Lockheed Martin Saúdům nabídl za THAADy o 20 % nižší prodejní cenu.

I přes tuto nabídku Saúdská Arábie o nákupu nerozhodla v termínu, a nyní se jeví jako nejpravděpodobnější nákup ruských kompletů S-400. Jedná se již o druhý případ (po Turecku), kdy spojenec USA dává přednost ruským kompletům protivzdušné a protiraketové obrany S-400. Saúdská Arábie tak nepochybně dává USA najevo, že si může mezi spojenci vybírat.

Na vývoji americko-saúdských vztahů se negativně odrazila občanská válka v Jemenu. Saúdská Arábie v Jemenu bojuje na straně vládních jednotek proti Íránem podporovaným rebelům. Avšak v tomto konfliktu přišlo podle OSN o život již více než 6600 civilistů. Větší část obětí mají na svědomí údajně ozbrojené síly Saúdské Arábie, zejména její letecké údery. Proto také v červnu minulého roku 47 senátorů hlasovalo (leč neúspěšně) pro zablokování prodeje přesné americké letecké munice v hodnotě 500 milionů dolarů do Saúdské Arábie.

Spojené státy Saúdskou Arábii v tomto konfliktu podporují materiálně prodejem munice a také poskytují nepřímou podporu v podobě vzdušných tankerů či leteckého průzkumu. V americkém Kongresu však postupně narůstá opozice vůči prodeji zbraní Saúdské Arábii, zvlášť s přihlédnutím ke zmíněným civilním obětem. Například předseda výboru pro republikánské zahraniční vztahy Bob Corker řekl novinářům, že nedávno varoval nepojmenované vojenské firmy, aby se Saúdy neuzavíraly žádné nové zbrojní kontrakty.

Novým problematickým bodem společných vztahů je nedávné zmizení novináře Jamala Khashoggiho píšícího pro The Washington Post. Saúdská Arábie je Tureckem podezřívána z vraždy Khashoggiho na ambasádě v Ankaře. V této otázce zažádala komise amerického Kongresu administrativu Bílého domu k přezkoumání praktik Saúdské Arábie ve věci porušování lidských práv.

Napjaté vztahy si vyžádaly i návštěvu amerického ministra zahraničí Mike Pompea v Ankaře a Rijádu. Situace se již však odráží i na podpoře Trumpa vůči Saúdům: „Situace se nám vůbec nelíbí, nicméně si nejsme jistí, jestli bychom kvůli tomu měli zastavit obchod ve výši 110 miliard dolarů, neboť [Saúdové - pozn. red. ] vědí, že mají čtyři až pět alternativ, z nichž dvě jsou opravdu dobré [Rusové nebo Číňané - pozn. red. ] , které by ale nebyly pro mě přijatelné.“

Spolupráce se Saúdskou Arábií je však pro Spojené státy naprosto klíčová. Saúdská Arábie má hned několik strategických „karet“ s celosvětovým dopadem ‒ je významným dovozcem amerických zbraní, funguje jako přirozený mocenský oponent Íránu a celá Saúdská Arábie slouží jako americké vojenské, hospodářské a politické zázemí na Středním východě.

Saúdská Arábie má navíc schopnost rychle snižovat nebo zvyšovat těžbu ropy a tak ovlivňovat jeji cenu na světových trzích. Právě možnost ovlivnit ceny ropy je významnou předností, ale také politickou zbraní Saúdské Arábie. Ostatně díky Saúdské Arábii a její schopnosti hlídat světové ceny ropy se neopakovala ropná krize ze 70. let minulého století.

Saúdská Arábie je si své výjimečné pozice vědoma ‒ nedávno porušila tabu trvající 45 let a pohrozila, že případné vměšování se do politiky Saúdské Arábie může vést k silnému růstu ceny ropy. V každém případě je jistá jedna věc. Pokud Američané odmítnou spolupráci se Saúdy, jejich místo velmi rychle nahradí Rusové a Číňané, jejichž vlády se nemusí příliš starat o svou pověst v médiích.

Zdroj: Breaking Defense, RT, Bloomberg

 

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová Saúdská Arábie? Princ Mohamed bin Salmán a vize 2030

Ve středu 21.6. došlo ke změně v následnictví na saúdském trůnu. Jednaosmdesátiletý král Salmán ...

Dobrá zpráva pro Evropu: Saúdové nakoupí 48 stíhaček Eurofighter Typhoon

Z Británie přišla skvělá zpráva pro evropský průmysl a evropské zaměstnance. V pátek Saúdská Arábie ...

Strategická polsko-americká deklarace a americká základna v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda se v útery sešel ve Washingtonu s americkým prezidentem Donaldem ...

Ruský S-400 jako symbol odklonu Saúdské Arábie od Spojených států?

Raed Ben Khalid Qarmali, saúdský velvyslanec v Ruské federaci, v pátek 21. září vyjádřil obavy nad ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • GlobeElement
  13:10 26.10.2018

  gangut - ať se vám to líbí nebo ne, Irák (ale i Lybie a další státy) měl se socialistickými zeměmi velice přátelské vztahy. Nejen, že jsme tam dodávali zbraně, ale i technologické ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gangut - ať se vám to líbí nebo ne, Irák (ale i Lybie a další státy) měl se socialistickými zeměmi velice přátelské vztahy. Nejen, že jsme tam dodávali zbraně, ale i technologické celky a naši odborníci tam dělali kde co, včetně těžby ropy.

  Irák totiž budoval arabskou verzi socialismu a byl nepřítelem Izraele, který byl spojencem USA, takže nějaká protiváha byla ze strany SSSR žádoucí.

  Irán nebyl klientem USA, ale měl s nimi dobré vztahy. S Egyptem ještě lepší, což je zajímavé, když člověk vidí současné arabsko-iránské soupeření, ale je to tak.

  Irán má od SSSR a nyní Ruska odstup kvůli historickým zkušenostem. Ještě nezapomněli na Perskou socialistickou sovětskou republiku.
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  20:13 25.10.2018

  Element
  Motáte piate cez deviate.
  Kedy sa zavádzal Mig-21 do výzbroje? Ste si istý?
  Irák bol hýčkaný len ako dobrý zákazník. Nič viac, nič menej. Jadrový reaktor mu budovali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Element
  Motáte piate cez deviate.
  Kedy sa zavádzal Mig-21 do výzbroje? Ste si istý?
  Irák bol hýčkaný len ako dobrý zákazník. Nič viac, nič menej. Jadrový reaktor mu budovali Francúzi, chemickú výrobu západný nemci. Mig-29 dostala najskor India, ak sa dobre pamatám. Asi preto lebo to bol dobrý zákazník. Nemyslíte?
  A vaše motanice okolo šáha a Iránu. Ešte raz. Irán za šáha bol klientom Spojených štátov. So soc. blokom mal neutrálne vzťahy. Po revolúcii bol Irán nepriateľom jak USA tak ZSSR. Ono komunistická ideológia sa s teokratickým režimom príliš nemusela.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  15:38 25.10.2018

  gangut - Irák byl hýčkaným mazlíčkem SSSR. Kupříkladu Mig-21 dostal dřív, než státy Varšavské smlouvy. Na druh dostal tak obrovské množství zbraní a technologických celků, že to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gangut - Irák byl hýčkaným mazlíčkem SSSR. Kupříkladu Mig-21 dostal dřív, než státy Varšavské smlouvy. Na druh dostal tak obrovské množství zbraní a technologických celků, že to nezaplatila ani jeho ropa a museli jsme mu to odpustit.

  Irán nebyl naším nepřítelem. Šáh jezdil na návštěvy do zemí sovětského bloku, u nás se mu dostalo hezké přezdívky Rezavé Pohlaví. Ale nebyl to ani spojenec, protože se zase neměl rád s některými arabskými státy a ty jsme si rozmazlovali.
  S USA měl dobré vztahy, dokud nenastoupila teokratická vláda, nebýt věznění diplomatů by je měl možná pořád, tuhle věc ani Irán ani USA nezvládli.

  Ano, Egypt dostal po uzavření míru s Izraelem americkou hospodářskou pomoc a nejspíš ji dostává dodnes. USA se tak snaží udržet mezi Araby a Židy mír. A celkem to vychází. Sadat se ovšem dobře snášel i s Iránem, šáh do Egypta utekl po převratu a se socialistickými zeměmi si taky rozuměl,, Egypt byl významným trhem pro zbraně i technologické celky.

  Proč byla v Iránu revoluce? No, asi nebyli spokojeni s vládou, řekl bych. Asi jako na Ukrajině.
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  19:14 24.10.2018

  Vraja
  Niečo som písal o Sojuze? Alebo je snáď o nom článok?

  Emelent
  Sýria ani Irak si robili svoju politiku,Neboli spojencom socialistických krajín. Nakupovali od nich zbrane ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vraja
  Niečo som písal o Sojuze? Alebo je snáď o nom článok?

  Emelent
  Sýria ani Irak si robili svoju politiku,Neboli spojencom socialistických krajín. Nakupovali od nich zbrane a spolupracovali s nimi, pretože Izrael. Rovnako spolupracovali aj s Francúzskom, kým robilo akú takú nezávislú politiku. Rovnako aj Egypt. Keď ten za Sadata uzavrel dohodu s izraelom, zrazu nemal problém nakupovať od USA,
  Irán nikdy nehral na obe strany. Za šáha bol klientom USA. A po revolúcii bol nepriatelom jak USA tak ZSSR.
  A k tomu drancovaniu a k ľudským právam - prečo teda vlastne tá revolúcia v Iráne prebehla? V prozápadnej bohatej krajine s osvieteným panovníkom. Aká sila dokázala zjednotiť demokratickú opozíciu s iránskymi komunistami a klerikálmi?
  Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  18:46 24.10.2018

  Gangute,chcete říci,že bývalý SSSR,předchůdce dnešního Ruska si někdy lámal hlavu s lidskými právy a nebo nikdy žádný stát nedracoval???Jinak nutno přiznat SA to,že po obvinění z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gangute,chcete říci,že bývalý SSSR,předchůdce dnešního Ruska si někdy lámal hlavu s lidskými právy a nebo nikdy žádný stát nedracoval???Jinak nutno přiznat SA to,že po obvinění z vraždy novináře to hned přiznali..Kdežto Vášemu vysněnému SSSR trvalo cca 40 roků přiznat to,co už věděl celý svět že vyvraždění polské inteligence v Katyni bylo dílem SSSR.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  22:48 23.10.2018

  Gangut - Sýrie nikdy nebyla americkým spojencem, patřila ke spojencům socialistických zemí stejně jako Irák. Operace Pouštní bouře se účastnilo i Rusko, co z toho lze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gangut - Sýrie nikdy nebyla americkým spojencem, patřila ke spojencům socialistických zemí stejně jako Irák. Operace Pouštní bouře se účastnilo i Rusko, co z toho lze dedukovat?

  Irán to vždy hrál na obě strany, proto on a Izrael neměl ruské zbraně. Americká přítomnost v SA je relativně nová, způsobena právě invazí Iráku do Kuvajtu.

  A proletářská hesla o drancování si nech na prvomájový průvod.
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  21:16 23.10.2018

  Global tak 99% lidí tady vy něco o historii nevyjímaje konflikt USA Írán a to jedno procento seš ty

  Global tak 99% lidí tady vy něco o historii nevyjímaje konflikt USA Írán a to jedno procento seš ty

 • gangut
  20:41 23.10.2018

  GlobeElement
  Iste, Vztahy boli skvelé vládla proamerická bábka, ktorá si s ľudskými právami nerobila hlavu a američania s britmi Irán drancovali. To vyvolalo revolúciu ktorá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement
  Iste, Vztahy boli skvelé vládla proamerická bábka, ktorá si s ľudskými právami nerobila hlavu a američania s britmi Irán drancovali. To vyvolalo revolúciu ktorá vyniesla k moci klerikálov. Štandartná americká zahraničná politika. On ani Castro nebol komunista keď bojoval proti Batistovi ani Násir sa neorientoval na Sojuz kým na Egypt netlačili Briti a Francúzi aj južný Vietnam mohol vyzerať úplne inak, keby tam nedosadili masiara.
  V priamom prenose sa bývalý spojenec američanov z vojny proti Husajnovi Sýria meni na ruský satelit a iránci sú na hraniciach Izraela. A čia je to vina?
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  20:22 23.10.2018

  Gangut - to bylo v roce 1953, až do roku 1979 byly vztahy Irán-USA dobré.
  Na každý pád i tohle bylo daleko před útokem na WTC, nebo ne?

  Gangut - to bylo v roce 1953, až do roku 1979 byly vztahy Irán-USA dobré.
  Na každý pád i tohle bylo daleko před útokem na WTC, nebo ne?

 • gangut
  20:07 23.10.2018

  GlobeElement
  konflikt Irán - USA je trochu starší, zvrhnutím demokraticky zvolenéj vlády premiéra Mosadeka CIA a inštaláciou bábkovej vlády šáha Páhlavího. - chce to znát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement
  konflikt Irán - USA je trochu starší, zvrhnutím demokraticky zvolenéj vlády premiéra Mosadeka CIA a inštaláciou bábkovej vlády šáha Páhlavího. - chce to znát historii.
  Skrýt celý příspěvek

 • major
  19:53 23.10.2018

  Len pre úplnosť - Nemci v nedeľu pozastavili vývoz zbraní do SA a Merkelová tlačí aj na ostatné štáty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Len pre úplnosť - Nemci v nedeľu pozastavili vývoz zbraní do SA a Merkelová tlačí aj na ostatné štáty EÚ:
  https://zpravy.aktualne.cz/zah...
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  19:16 23.10.2018

  Tom75 - konflikt Irán - USA je trochu starší, začíná revolucí, útokem na velvyslanectví, uvězněním diplomatů - chce to znát historii.

  Tom75 - konflikt Irán - USA je trochu starší, začíná revolucí, útokem na velvyslanectví, uvězněním diplomatů - chce to znát historii.

 • logik
  14:58 23.10.2018

  danny: saudové už se přiznali, takže je to už trochu OT debata, ale v obou případech je zde obvinění poškozeného státu vůči jinému státu.

  V případě Británie sesbírané důkazy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny: saudové už se přiznali, takže je to už trochu OT debata, ale v obou případech je zde obvinění poškozeného státu vůči jinému státu.

  V případě Británie sesbírané důkazy (zmínils tendenčně jen některé z nich a to se do médií nedostaly všechny), byly dostatečně silné k tomu, aby jejich soud vydal zatykač - tedy pokud VB nelže, tak ty důkazy jsou naprosto dostatečně "usvědčující". Pokud VB lže, může to být jakkoli. Čím se to liší od případu v Turecku? To také, pokud nelže, tak má silné důkazy proti pachateli, ale také zatím nemáme jedinou možnost ověřit, že opravdu nelže.

  Jak např. víš, že manželka toho novináře nelže? Nijak. Buďto věříš, nebo nevěříš. Stejně jako věříš nebo nevěříš VB.

  PS: Jestli je tam rozdíl, tak u Turecka jsme (do přiznání saudů) neměli žádný nezávislý zdroj potvrzující Tureckou verzi. U Britské jsme takový zdroj měli, např. Ruské lži ohledně údajné identity těch turistů, které se daly vyvrátit veřejně dostupnými zdroji (např. fotky "Petrova" na nástěnce ruské vojenské akademie atd...).

  Rimr: Vystihs to přesně.
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  13:53 23.10.2018

  Znáš Íránce který spachal v EU atentát nebo zaútočil 11 září v USA ?

  Znáš Íránce který spachal v EU atentát nebo zaútočil 11 září v USA ?

 • GlobeElement
  13:07 23.10.2018

  tom75 - toho v Teheránu.

  tom75 - toho v Teheránu.

 • tom75
  12:27 23.10.2018

  Rimr kterýho zmrda v Jemenu máš na mysli? Toho ze školního autobusu nebo z vybombene nemocnice či z naky zmasakrovaný svatby?

  Rimr kterýho zmrda v Jemenu máš na mysli? Toho ze školního autobusu nebo z vybombene nemocnice či z naky zmasakrovaný svatby?

 • RiMr71
  12:09 23.10.2018

  ...tak není to nic nového... Kdy ž mohly USA v minulosti úzce spolupracovot, přímo kolaborovat a mohutně dotovat zbraněmi a materiálem zločinný diktátorský režim (SSSR) vedený ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...tak není to nic nového... Kdy ž mohly USA v minulosti úzce spolupracovot, přímo kolaborovat a mohutně dotovat zbraněmi a materiálem zločinný diktátorský režim (SSSR) vedený nelítostným diktátorem Stalinem jen proto, aby pomohli položit na záda jiného zm*da, tak proč by v takové pragmatické politice nepokračovali i nyní, když jin na rozdíl od Ivana Ahmed navíc ještě platí?
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  19:48 22.10.2018

  Danny - nebavíme se o Ukrajině, ale o Turecku a SA. Že tebe ta nostalgie po Rusku vždycky dožene. Mezi ruským zásahem v Sýrii a Saudským v Jemenu žádný rozdíl není.

  O vraždě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danny - nebavíme se o Ukrajině, ale o Turecku a SA. Že tebe ta nostalgie po Rusku vždycky dožene. Mezi ruským zásahem v Sýrii a Saudským v Jemenu žádný rozdíl není.

  O vraždě Chášadžího žádný přímý důkaz není, dokonce není aní jisté, že je mrtvý. Pokud SA lhala, že v pořádku odešel, může lhát zas, že byl zabit. Všechny informace máme od turecké strany, navíc jen filtrované.

  V tomto případě západ neutrpěl žádnou škodu. Jen vypadá divně, že se kamarádí s hnusákem.
  Když on v té čtvrti nikdo hodný nebydlí.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  19:47 22.10.2018

  Danny - nebavíme se o Ukrajině, ale o Turecku a SA. Že tebe ta nostalgie po Rusku vždycky dožene

  Danny - nebavíme se o Ukrajině, ale o Turecku a SA. Že tebe ta nostalgie po Rusku vždycky dožene

 • danny
  17:42 22.10.2018

  GlobeElement: tak pokud se Jemenský režim nezhroutil a Hádího úprk do Rijádu neznamená pád režimu, zajímalo by mě, jestli bereš jako prezidenta Ukrajiny Janukoviče?:-) Jinak Jemen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement: tak pokud se Jemenský režim nezhroutil a Hádího úprk do Rijádu neznamená pád režimu, zajímalo by mě, jestli bereš jako prezidenta Ukrajiny Janukoviče?:-) Jinak Jemen už několik let nevykazuje základní znaky funkčního státu.

  Logik: Neříkáš pravdu. Tvrzení Británie jsem neoznačil za výmysl, ani nevolám po předložení věrohodných důkazů.
  Pouze britské tvrzení "v blízkosti Skripalova domu se pohybovali dva Rusové, které považujeme za tajné agenty a ti pravděpodobně aplikovali nervový jed na kliku" označuji za přinejlepším nepřímý důkaz pokusu o vraždu.
  Zatímco turecká policie vyšetřuje oznámení turecké občanky, jejíž snoubenec vstoupil do budovy saudské ambasády a už nevyšel ven, navíc přestal reagovat jeho telefon. Turecká policie konfrontovala saudské úřady s dotazem, kam se pohřešovaná osoba poděla. Po 14 dnech, kdy Saudi nebyli schopni jakkoli podložit své tvrzení, že osoba opustila budovu přiznávají, že již není mezi živými. To je přímý důkaz toho, že dotyčná osoba zmizela v objektu saudské ambasády (nikoli toho, jakou metodou). Co na tom nechápeš?

  Nic nepřekrucuji. V obou případech byla cílem útoku soukromá osoba s blízkým vztahem k pravděpodobnému útočníkovi - bývalý agent a bývalý prominent. V obou případech občan pravděpodobného útočníka. Ani v jednom případě nebyl cílem útoku hostitelský stát. V obou měly osoby oprávnění k pobytu na území hostitelského státu, tím pádem tyto mají povinnost chránit život a práva osob, jimž povolení k pobytu poskytly. Jediný spojenec byl poškozen v případě Turecka, oběť měla silné vazby na USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  16:35 22.10.2018

  logik
  A priznanie saudov, že zomrel na ambasáde si tiež vymyslel Erdogan?

  logik
  A priznanie saudov, že zomrel na ambasáde si tiež vymyslel Erdogan?

 • logik
  16:23 22.10.2018

  "Argumentace by možná platila, kdyby se prali dva hajzlíci"
  Ale oni se perou dva hajzlici. Edrogan je hajzlik, SA je hajzlik. Todle je především záležitost Turecka a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Argumentace by možná platila, kdyby se prali dva hajzlíci"
  Ale oni se perou dva hajzlici. Edrogan je hajzlik, SA je hajzlik. Todle je především záležitost Turecka a SA.

  "Jenže v tomto případě náš spojenec "
  Spojenec proč? Kupuje zbraně? To kupuje i od Ruska. USA tam má základnu? Británie měla ještě donedávna základnu v Číně (Hongkong). Nechceš doufám tvrdit, že byla spojenec VB.
  USA mají v současné době se SA dosti pragmatický vztah. Označení za spojence je dosti pofidérní. Ve vztahu k iránu? Dejme tomu. Ve vztahu k Al Kaidě? To těžko....

  Navíc situaci překrucuješ - rozdíl mezi tímto případem a VB není o tom, kdo vraždil, ale především v tom, KOHO POŠKODIL. Reakce je jiná především proto, že tady nedošel k úhoně žádný spojenec.

  "Existuje minimálně jeden přímý důkaz v případě Saudů. Oběť zločinu vstoupila do budovy ambasády a prokazatelně ji neopustila po vlastních nohou. "
  Což je "dokázáno" tvrzením Edrogana o tom, že na kamerách záznam odchodu nemají.
  Právě jsi krásně demonstroval svůj nestejný metr: podobná tvrzení ze strany Británie označuješ za výmysly a voláš po předložení věrohodnějších důkazů.
  Věříš jen tomu, čemu chceš.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  16:01 22.10.2018

  danny - Hádí setrvává u moci ze stejného důvodu, jako Asad. Jednou byl zvolen a jeho odpůrci jsou povstalci, stejně jako Asadovi v Sýrii. Rozdíl je jen v tom, že v Jemenu se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny - Hádí setrvává u moci ze stejného důvodu, jako Asad. Jednou byl zvolen a jeho odpůrci jsou povstalci, stejně jako Asadovi v Sýrii. Rozdíl je jen v tom, že v Jemenu se povstalcům podařilo obsadit hlavní město, ale žádné legální právo vládnout nemají.

  Jemenský režim se nezhroutil, jen ustoupil a nyní se za pomoci spojenců ze zahraničí snaží ovládnou zemi.

  Liga arabských států existuje již 70 let, není to nic založeného účelově kvůli Jemenu.

  A co se týče lidských práv, nepamatuji si, že bych jimi kdy argumentoval. Vždy argumentuji možná sobeckým, nicméně podle mne racionálním postojem - podporuji toho, kdo mi prospívá nebo alespoň neškodí a kritizuji toho, kdo mi škodí nebo hrozí.

  Pokud ten, kdo je mým spojencem je zároveň zastáncem lidských práv a svobod, je to super. Když není - škoda, ale když ho potřebuju, nebudu na něj útočit.

  A aby nedošlo k omylu - nemám názor na to, kdo by měl v Jemenu vládnout a jakým vládcem je Saleh nebo Hádí. Opozice je tvořena podobnou směsicí politických, náboženských, etnických skupin jako v Sýrii s příměsí extrémistů všech barev. Jen říkám, že Saudská intervence v Jemenu a ruská v Sýrii je totéž v bledě modrém.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:40 22.10.2018

  cernakus: sorry jako, pondělí dopoledne, to nejsem schopný dát dohromady číslo popisné při vyplňování adresy. Máš, samozřejmě pravdu:-)

  cernakus: sorry jako, pondělí dopoledne, to nejsem schopný dát dohromady číslo popisné při vyplňování adresy. Máš, samozřejmě pravdu:-)

 • danny
  15:36 22.10.2018

  GE: rozdíl mezi Jemenem a Sýrií: Abdar Rabbú Mansúr Hádí v březnu 2015 uprchl do RIjádu po té, co byl svržen a nějakou dobu se po útěku ze Saná skrýval v Adenu. Tam sice požádal o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GE: rozdíl mezi Jemenem a Sýrií: Abdar Rabbú Mansúr Hádí v březnu 2015 uprchl do RIjádu po té, co byl svržen a nějakou dobu se po útěku ze Saná skrýval v Adenu. Tam sice požádal o ochranu a o pomoc, nicméně organizátorem boje proti povstalcům byla SA, která zorganizovala vytvoření Ligy arabských států. Po masivních operacích spojených armád jejich členů vytváří LAS vládu, do jejíhož cela instalují Hádího.
  Sýrie proti tomu nikdy neztratila schopnost výkonu státní moci, a to včetně schopnosti organizovat volby atd...
  Asad samozřejmě přežil jen díky včasnému zásahu Rusů, ale k tomu došlo ještě před zhroucením režimu.

  Musím tě zklamat, opravdu nelituji, že Putin nezíská větší vliv v SA ani kdekoli jinde ve světě. Jsem rád, že jsou Rusové tam, kde jsou, že nemají moc sil, aby vystrkovali růžky příliš daleko, ale zároveň si nepřeji, aby se rozpadli nebo příliš zeslábli. Jsem vyznavačem multilaterálního světa.

  Tvoje argumentace, že vlastně žádná škoda islamistického šmejda je za hranou slušné diskuse, k tomu se tudíž nevyjadřuji. Jen si, pokud jdeš v reál politice až tak daleko, odpusť jakékoli moralizování ve věci lidských práv k jakémukoli státnímu aktérovi, ano?
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:20 22.10.2018

  logik: tvoje argumentace by možná platila, kdyby se "prali dva hajzlíci". Jenže v tomto případě náš spojenec vraždí a unáší svoje občany, kteří jsou aktuálně nepohodlní jedné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: tvoje argumentace by možná platila, kdyby se "prali dva hajzlíci". Jenže v tomto případě náš spojenec vraždí a unáší svoje občany, kteří jsou aktuálně nepohodlní jedné mocenské klice v královské rodině. K těmto aktivitám opakovaně využívá diplomatická zastoupení a civilní infrastrukturu hostitelských zemí. Osoby, které jsou cílem útoků mají obvykle status politického uprchlíka, nebo alespoň přiznán dlouhodobý pobytový status hostitelské země.
  Existuje minimálně jeden přímý důkaz v případě Saudů. Oběť zločinu vstoupila do budovy ambasády a prokazatelně ji neopustila po vlastních nohou. Souběžně s tím oficiální saudské autority tvrdily, že se v prostorách ambasády nenachází, což potvrdila prohlídka tureckými vyšetřovateli. Pokud nechápeš rozdíl mezi přímým důkazem o zmizení osoby a nepřímými důkazy v případě Skripala, zkusil bych poposednout.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  11:29 22.10.2018

  logik - ještě bych doplnil, že Skripal byl agent pracující pro západ, kdežto Chášukdží sympatizoval s palestinskými teroristy a islamisty. Způsob, jakým byl sprovozen ze světa je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik - ještě bych doplnil, že Skripal byl agent pracující pro západ, kdežto Chášukdží sympatizoval s palestinskými teroristy a islamisty. Způsob, jakým byl sprovozen ze světa je pravda hnusný, ale vážně bychom měli litovat, že už nežije?

  Jakou škodu nám zavražděním Chášukdžího Saudi způsobili?
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  11:26 22.10.2018

  danny - říká se tomu politika, někdy též reálná politika. Pokud chceš prosazovat nějakou ideologii bez ohledu na následky, skončíš špatně.
  On to občas někdo udělá a pak se diví, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny - říká se tomu politika, někdy též reálná politika. Pokud chceš prosazovat nějakou ideologii bez ohledu na následky, skončíš špatně.
  On to občas někdo udělá a pak se diví, že v Egyptě vyhraje volby Muslimské bratrstvo, v Palestině Hamas, v Turecku Erdogan a namísto světové lásky a bratrství se mu všude kolem množí nepřátelské režimy.

  A nebo se můžeš chovat takto odporně, podržet nějakého mizeru, jako to za II. světové války udělaly USA se Stalinem, abys zabránil vítězství nějakého horšího mizery.

  V tvém případě se ovšem obávám, že spíše lituješ promarněné příležitosti, jak nahradit americký vliv v SA ruským. Jestli někdo mlčí o vraždě na SA ambasádě pak je to Putin.

  Co se Jemenu týče, vysvětli, v čem se liší angažmá SA v Jemenu od angažmá Ruska v Sýrii.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:23 22.10.2018

  raziel: A jaké jiné důkazy než "média povídala" jsou v případě Saudského únosu?

  cejkis: Co je bezpáteřního na tom, že když je někdo spojenec a někdo na něj zaútočí, tak že se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel: A jaké jiné důkazy než "média povídala" jsou v případě Saudského únosu?

  cejkis: Co je bezpáteřního na tom, že když je někdo spojenec a někdo na něj zaútočí, tak že se za něj postavím, zatímco když se perou "dva hajzlíci", tak zůstanu neutrální a do konfliktu se nemíchám?
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:05 22.10.2018

  Logik, GE: Hezká ukázka fluidní morálky a bezpáteřnosti. Hájíte, chlapi, fakt neobhajitelné. A k tomu to občas okořeníte zjevnou nepravdou, až blbostí.

  Ono se taky nesmí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik, GE: Hezká ukázka fluidní morálky a bezpáteřnosti. Hájíte, chlapi, fakt neobhajitelné. A k tomu to občas okořeníte zjevnou nepravdou, až blbostí.

  Ono se taky nesmí zapomínat na drobný detail. Těch rozpuštěných-vypuštěných, zmizelých a unesených saudských občanů z různých zemí všude po světě už je pěkných pár desítek. MbS se dost utrhl ze řetězu. Že si platí nejlepší světové píáristy, kteří z něj dělají velkého reformátora je jedna věc. Že nechává likvidovat jednoho za druhým členy vlastní rozvětvené rodiny, jiná. A překvapivě většinou dost vlivné bratránky, kteří zase mají spoustu přátel a společných podniků ledaskde na Západě. Takže to není ojedinělý exces, ale pověstná poslední kapka.
  Ke zlehčování Jemenu (hrozně mě baví, jak za poslední čtyři roky postupně klesá počet civilních obětí, asi je ty SA rakety křísí) se fakt raději vyjadřovat nebudu.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  10:58 22.10.2018

  danny:

  zasaď si ty svá čísla do reálného rámce. Více jak roční HDP státu by mu asi jen tak poslat nemohl ;-)

  danny:

  zasaď si ty svá čísla do reálného rámce. Více jak roční HDP státu by mu asi jen tak poslat nemohl ;-)

 • danny
  10:53 22.10.2018

  Donald: Nazdar Salmáne, jsi celkem v loji, nezdá se ti?
  Salmán: Hmmm....
  Donald: Vidíš, aspoň něco že přiznáš. Mám pro tebe velkorysou nabídku. Pošli 500 mld. a já ti na oplátku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Donald: Nazdar Salmáne, jsi celkem v loji, nezdá se ti?
  Salmán: Hmmm....
  Donald: Vidíš, aspoň něco že přiznáš. Mám pro tebe velkorysou nabídku. Pošli 500 mld. a já ti na oplátku pošlu mého nejlepšího spin doctora a pár specialistů na psyops. A když to pošleš rychle, přidám tweet, že těm tvejm pohádkám věřím. Slušná nabídka, ne?
  Salmán: Hmmm... To je fér... Jen mě napadá, co kdybychom to zaokrouhlili na 2 000 mld. a začali tvrdit, že v tom má prsty Írán a Hizballáh?
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:48 22.10.2018

  ty seš mandelinka bramborová na druhou ;)

  ty seš mandelinka bramborová na druhou ;)

 • raziel87
  10:47 22.10.2018

  Líbí se mi jak tu Logik s Globem opět operují s důkazy "západní média povídala"
  jako s neotřesitelným a ničím vyvratitelným faktem :-)

  Kluci mě se líbíte, fandim vám :-). Bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Líbí se mi jak tu Logik s Globem opět operují s důkazy "západní média povídala"
  jako s neotřesitelným a ničím vyvratitelným faktem :-)

  Kluci mě se líbíte, fandim vám :-). Bez Vás by byly ty diskuze tak prázdné,
  v přímém přenosu den co den člověk čte, jak jsme si všichni rovni, jen někteří
  jsme si rovnější....protože, přichází Logikova slohová práce. :THUMBS UP:
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:47 22.10.2018

  Líbí se mi jak tu Logik s Globem opět operují s důkazy "západní média povídala"
  jako s neotřesitelným a ničím vyvratitelným faktem :-)

  Kluci mě se líbíte, fandim vám :-). Bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Líbí se mi jak tu Logik s Globem opět operují s důkazy "západní média povídala"
  jako s neotřesitelným a ničím vyvratitelným faktem :-)

  Kluci mě se líbíte, fandim vám :-). Bez Vás by byly ty diskuze tak prázdné,
  v přímém přenosu den co den člověk čte, jak jsme si všichni rovni, jen někteří
  jsme si rovnější....protože, přichází Logikova slohová práce. :THUMBS UP:
  Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  10:16 22.10.2018

  Logik
  Šlo jen o prostou vraždu . Promiň ale ty seš vůl.

  Logik
  Šlo jen o prostou vraždu . Promiň ale ty seš vůl.

 • logik
  10:11 22.10.2018

  cejkis, tesil: A proč by jako západní státy měli přistupovat stejně k situaci, kdy někdo napadne je respektive jeho blízkého spojence - a kdy někdo napadne stát, se kterým jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cejkis, tesil: A proč by jako západní státy měli přistupovat stejně k situaci, kdy někdo napadne je respektive jeho blízkého spojence - a kdy někdo napadne stát, se kterým jsou vztahy přinejmenším problematické?

  To je snad jasné, že když nějaký stát napadlo jednoho z nejbližších spojenců, že je reakce podstatně ostřejší, ne????

  PS: Navíc, ani zdaleka nejde o stejný případ, ten zločin se stal de jure na území Saudské Arábie, nešlo tedy o nepřátelský akt vůči cizímu státu. A nedošlo k porušení konvence o chemických zbraních, šlo jen o (byť velmi brutální) prostou vraždu.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  10:00 22.10.2018

  rasto 123 - Zase, není to tak Jednoduché. V čem se liší angažmá SA na straně oficiální jemenské vlády od angažmá Ruska na straně Asada v Sýrii? Vždyť je to úplně to samé. Jen ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  rasto 123 - Zase, není to tak Jednoduché. V čem se liší angažmá SA na straně oficiální jemenské vlády od angažmá Ruska na straně Asada v Sýrii? Vždyť je to úplně to samé. Jen ty náboženské směry tam jsou přehozené.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  09:42 22.10.2018

  Tesil - ona to není úplně stejná situace. Rusko je soupeř, kdežto SA něco jako spojenec. Rusko použilo chemické zbraně na veřejném prostranství a dodnes to popírá, SA vraždila ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil - ona to není úplně stejná situace. Rusko je soupeř, kdežto SA něco jako spojenec. Rusko použilo chemické zbraně na veřejném prostranství a dodnes to popírá, SA vraždila "doma" a už se přiznala.

  A hlavně - vypovězení diplomatů pozici Putina v Rusku posílilo, kdežto v SA by to vládnoucí osoby oslabilo a to není v zájmu západu.

  Upřímně - v takových situacích jsem rád, že to nejsem já, kdo musí přijmout rozhodnutí.
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto123
  00:38 22.10.2018

  "Paradoxně právě dobrý vztah k USA je nutí alespoň trochu se "držet zpět", právě proto, že mají alespoň nějakou motivaci se alespoň trochu chovat jako "hodní hoši". Když tuto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Paradoxně právě dobrý vztah k USA je nutí alespoň trochu se "držet zpět", právě proto, že mají alespoň nějakou motivaci se alespoň trochu chovat jako "hodní hoši". Když tuto motivaci ztratí, furt je tady hromada i relativně vyspělých zemí, co s nima bude čile obchodovat: Čína, Rusko, zdráhat se nebude asi ani Indie.... "

  Držať ich späť ? V čom ? Jemen je presne ukážka toho , že sú "utrhutí z reťaze" . Podpora islamizácie v EU je len "čerešnička na torte". Oni nie sú dobrí. Sú zlí a chráni "ich len to, že sú ekonomicky spojený s USA a EU a nábožensky sú proti Iránu.


  "Kdyby civilizovaný svět v tomto uměl držet basu, byla by to jiná, ale takhle to je pro USA neřešitelný oříšek. Když nebude se Saudy obchodovat, nažene je do náručí např. Číny, čímž posílí jiný totalitní režim, a USA dostane "kapky" za blblou zahraniční politiku. Když s ním obchodovat bude, budou ho kritizovat za podporu nedemokratických režimů. A teď babo raď...."


  Ale toto sa v USA rieši už dlhšiu dobu. Konšpirátori to načali po páde dvojičiek. Nevedia ako tento zdedený a dedený záväzok riešiť. Tak tam príde Čína a .... nič. Čína prevezme patronát nad ekonomikou.

  "Po vojne je každý generál : ) Na námestiach v roku 1989 sa vážne preberalo, že dobehneme Rakúsko za "dva-tri roky" ja pesimista som hovoril, že to bude 10 rokov .... skrátka bola eufória a tak ako sme snívali, že za pár rokov dobehneme svet, tak Havel sníval, že k tomu zbrane nepotrebujeme ....
  "

  Dušan, Rakúsko by sme predbehli , ale to by sa nesmeli riešiť maďarské menšiny, cirkev, repatatríácie.... rozdelenie štátu. zmenu ekonomiky. ... zbrane by boli len bonus, ale nie nutný.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  23:48 21.10.2018
  Oblíbený příspěvek

  logik
  cejkis nechce aby se Evropa stavěla za Turecko,ale aby se měřilo všem stejně.
  Což se evidentně neděje.

  logik
  cejkis nechce aby se Evropa stavěla za Turecko,ale aby se měřilo všem stejně.
  Což se evidentně neděje.

 • logik
  23:24 21.10.2018

  cejkis:
  - Turci mají důkazy úplně stejně, jako Britové. Materiály od tajných služeb, kterým můžeš a nemusíš věřit. Tváříš se, že Ti jde o měření stejným metrem, ale přitom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cejkis:
  - Turci mají důkazy úplně stejně, jako Britové. Materiály od tajných služeb, kterým můžeš a nemusíš věřit. Tváříš se, že Ti jde o měření stejným metrem, ale přitom stejným metrem neměříš.

  - Turecko směřuje k podobné diktatuře, jako je v Saudské Arábii, také proto je dnes Turecko daleko více orientováno na jiné (polo)totalitní země, a se západní Evropou má dnes vztahy dosti napjaté. Proč by se měla tedy Evropa za Turecko stavět?
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:19 21.10.2018
  Oblíbený příspěvek

  Čekal jsem, že ihned celá Evropa vyhostí saudské diplomaty za rozřezání novináře, když už mají Turci důkazy. A pak jsem si vzpomněl, že se diplomaté vyhazují jen v případě Ruska ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čekal jsem, že ihned celá Evropa vyhostí saudské diplomaty za rozřezání novináře, když už mají Turci důkazy. A pak jsem si vzpomněl, že se diplomaté vyhazují jen v případě Ruska bez důkazů. Tak pardon.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  22:02 21.10.2018

  Logik - Ono je to ještě složitější, protože USA do SA prodává. Tedy z finančního hlediska je SA nepotřebuje. Ta potřebuje země, které nakupují ropu - a to USA nejsou.

  Kdyby USA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik - Ono je to ještě složitější, protože USA do SA prodává. Tedy z finančního hlediska je SA nepotřebuje. Ta potřebuje země, které nakupují ropu - a to USA nejsou.

  Kdyby USA přestaly do SA vyvážet, pro SA by to žádná tragédie nebyla, zato by to byla výhra pro Rusko a Čínu.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:48 21.10.2018

  dusan:
  "že svoju zaostalú diktatúru udržia len za pomoci z vonka - hlavne USA"
  Fór je v tom, že Saudi nutně pomoc zvenku nepotřebují. Samozřejmě, ztráta podpory USA by je bolela, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan:
  "že svoju zaostalú diktatúru udržia len za pomoci z vonka - hlavne USA"
  Fór je v tom, že Saudi nutně pomoc zvenku nepotřebují. Samozřejmě, ztráta podpory USA by je bolela, ale rozhodně to není nic, co by položilo režim. Byť by to možná vedlo k tomu, že by režim musel sáhnout k (ještě) represivnějším metodám, než které používá teď. Peněz na své udržení by měl - obzvlášť teď, když je ropa vysoko - víc než dost.

  Paradoxně právě dobrý vztah k USA je nutí alespoň trochu se "držet zpět", právě proto, že mají alespoň nějakou motivaci se alespoň trochu chovat jako "hodní hoši". Když tuto motivaci ztratí, furt je tady hromada i relativně vyspělých zemí, co s nima bude čile obchodovat: Čína, Rusko, zdráhat se nebude asi ani Indie....

  Kdyby civilizovaný svět v tomto uměl držet basu, byla by to jiná, ale takhle to je pro USA neřešitelný oříšek. Když nebude se Saudy obchodovat, nažene je do náručí např. Číny, čímž posílí jiný totalitní režim, a USA dostane "kapky" za blblou zahraniční politiku. Když s ním obchodovat bude, budou ho kritizovat za podporu nedemokratických režimů. A teď babo raď....
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  20:16 21.10.2018

  Právě že Muhammad bin Salmán to mění. A nepřátelská reakce západu jeho reformy vrátí zpět.
  Svět není jednoduchý.

  Právě že Muhammad bin Salmán to mění. A nepřátelská reakce západu jeho reformy vrátí zpět.
  Svět není jednoduchý.

 • dusan
  19:22 21.10.2018

  GlobeElement

  Režim je už konzervatívny, protizápadný a protiizraelský už dnes .... je pravda, že radikálna opozícia dynastie je ešte viac.

  Saudi sú však pragmatici a vedia, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement

  Režim je už konzervatívny, protizápadný a protiizraelský už dnes .... je pravda, že radikálna opozícia dynastie je ešte viac.

  Saudi sú však pragmatici a vedia, že svoju zaostalú diktatúru udržia len za pomoci z vonka - hlavne USA. Skrátka je to "manželstvo z rozumu" z oboch strán. Nie je to žiadny vrúcny vzťah, ale pragmatická kalkulácia.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  18:22 21.10.2018

  Mimochodem - četli jste jeho články?

  http://www.dailystar.com.lb/Ja...

  Mimochodem - četli jste jeho články?

  http://www.dailystar.com.lb/Ja...

 • GlobeElement
  18:08 21.10.2018

  dusan - Trump by tlakem na Saudy mohl způsobit pád prince Faisala a posílení konzervativních protizápadních a protiizraelských kruhů. Myslíš, že by to něčemu pomohlo?

  dusan - Trump by tlakem na Saudy mohl způsobit pád prince Faisala a posílení konzervativních protizápadních a protiizraelských kruhů. Myslíš, že by to něčemu pomohlo?

 • logik
  16:38 21.10.2018

  Pánové, Havel jako prezident především neměl ani náhodou pravomoce nějakou výrobu utlumovat. Je sice pravda, že zpočátku měl velký neformální vliv na exekutivu, ovšem s nástupem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, Havel jako prezident především neměl ani náhodou pravomoce nějakou výrobu utlumovat. Je sice pravda, že zpočátku měl velký neformální vliv na exekutivu, ovšem s nástupem moci především Klause, který se stal v podstatě nejsilnější postavou české politiky již v rámci poslaneckého klubu OS i první porevoluční vlády, se o nějakém Havlově vlivu na exekutivu dá mluvit tak rok, max. dva po "sametu", a byl čím dál tím slabší.
  A i kdyby Havel ten vliv v době likvidace toho průmyslu měl, tak jeho úkolem nebylo mít "ekonomický rozhled". To bylo právě úkolem ministra financí, průmyslu a premíéra.

  Takže Havel mohl mít svoje idealistické vize, které mohli být nakrásně naivní, ale za likvidaci zbrojního průmyslu v ČR (jestli za něj někdo může) fakt nemůže. To jen Ti, kteří to mají opravdu na triku, využili klasického triku, hodit to na jiného (a nejlépe mrtvého, ten se nemůže bránit....).
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  13:43 21.10.2018

  GlobeElement

  Trump má na viac ...

  Saudi potrebujú pre svoju politiku za chrbtom svetovú veľmoc .... a tá je zatiaľ len jedna .... USA ...

  Rusko je pre SA možno zaujímavé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement

  Trump má na viac ...

  Saudi potrebujú pre svoju politiku za chrbtom svetovú veľmoc .... a tá je zatiaľ len jedna .... USA ...

  Rusko je pre SA možno zaujímavé ... reálne však nemôže garantovať Saudom toho veľmi málo.... dodávky zbraní či technológii áno ... ale to tak asi všetko ... ekonomicky je to druhá či skôr tretia liga ..... skôr sú to súperi pri vývoze ropy, EÚ je politicky roztrieštená ..... Čína je asi najhorúcejší kandidát na "patróna" ... ale práve konflikt s Trumpom ukázal, že ekonomicky je tá stále druhá liga, ktorá si to nemôže dovoliť rozdať s USA ...

  Inak povedané, jediným garantom postavenia SA vo svetovej politike sú USA ... nik iný .... preto mohol Trump kľudne "pritvrdiť" .... Saudi by museli sklapnúť .... a držať hubu a krok : )

  Ich "vojna" so surovinami čo sa komicky vyhrážajú by mala efekt krátkodobý ... v strednodobom by stratil na význame a v dlhodobom horizonte by to bola ekonomická samovražda.


  Tesil

  Po vojne je každý generál : ) Na námestiach v roku 1989 sa vážne preberalo, že dobehneme Rakúsko za "dva-tri roky" ja pesimista som hovoril, že to bude 10 rokov .... skrátka bola eufória a tak ako sme snívali, že za pár rokov dobehneme svet, tak Havel sníval, že k tomu zbrane nepotrebujeme ....


  Reálne však masívna konverzia bola nutná ... a bola by problematická i keby tam boli "jastrabi" ... možno by to dopadlo ešte horšie .... skrátka čo by bolo keby bolo nemá zmysel preberať. Na Slovensku išlo skôr o to, že sa podniky rozkradli a nie o to, že by nezvládli konverziu ... to väčšina privatizérov ani neriešila ....
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  08:51 21.10.2018

  Havel nemohl zbrojni vyrobu utlumit, protoze na to nemel pravomoce. ve skutecnosti ji zarizl obrovskz prebytek lacinych zbrani po konci stdene valky.

  ale zpet k Saudum - tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Havel nemohl zbrojni vyrobu utlumit, protoze na to nemel pravomoce. ve skutecnosti ji zarizl obrovskz prebytek lacinych zbrani po konci stdene valky.

  ale zpet k Saudum - tak cenneho spojence nelze ztratit, ani kdyby toho chlapa zaziva sezrali. Jako Rusko neodepise Asada, USA neodepisi Saudy.

  At se prihlasi, kdo by se na miste Trumpa zachoval jinak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  21:20 20.10.2018

  Havel odtržený od reality– často je Havlovi vyčítáno ukončení výroby zbraní v mnoha podnicích v tehdejším Československu. Tady bych se nicméně Havla zastal s tím, že tato výroba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Havel odtržený od reality– často je Havlovi vyčítáno ukončení výroby zbraní v mnoha podnicích v tehdejším Československu. Tady bych se nicméně Havla zastal s tím, že tato výroba sice byla ve velkém objemu, nicméně, a zcela logicky, se jednalo často o výrobu do zemí Varšavské smlouvy a do tzv. spřátelených zemí (téměř výlučně v rozvojovém světě) a že je velkou otázkou rentabilita takové výroby, za kterou jsme často dostávali jiné zboží (mnohdy pochybné hodnoty a kvality), nebo jsme za ní nedostali zaplaceno vůbec. Co je však rozhodně k vytknutí, je důvod, proč Havel tuto výrobu utlumil a který jen podtrhuje mnohé výše zmíněné Havlovi vlastnosti – nerozhodoval se na základě nějaké ekonomické analýzy, i s ohledem například na dotčené podniky a jejich zaměstnance, ale rozhodnutí padlo čistě z ideologických důvodů. Prostě vyrábět zbraně je špatné a po mě potopa! Navíc s přihlédnutím k tomu, že prázdné místo na trhu ihned vyplnily jiné země, se jednalo o plácnutí do vody Havla, který jej zřejmě učinil spíš proto, aby byl západním světem poplácán po zádech, jak je vlastně úžasný.

  Napsal nějaký P.Polák a já s ním swouhlasím na 100%.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:53 20.10.2018

  Pavel 1
  Samozřejmě mate taky pravdu, ale Havel a všichni politici po něm na tom měli také velkou zásluhu

  Pavel 1
  Samozřejmě mate taky pravdu, ale Havel a všichni politici po něm na tom měli také velkou zásluhu

 • Pavel1
  20:46 20.10.2018

  "Jmenoval se Havel a poslal náš zbrojní průmysl do kopru." Zrovna tahle 100x opakovaná lež se nemá šanci stát pravdou, protože je to opravdu extrémní kravina. Realita je taková, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Jmenoval se Havel a poslal náš zbrojní průmysl do kopru." Zrovna tahle 100x opakovaná lež se nemá šanci stát pravdou, protože je to opravdu extrémní kravina. Realita je taková, že jestli někdo poslal náš zbrojí průmysl do kopru, tak to byli jen a pouze komouši. 40 let komunistického dotování zbrojního průmyslu, jen proto, aby byly splněny ideologií motivované ztrátové (nebo na hranici rentability) dodávky zbraní psychopatům typu saddám či kaddáfí (nebo do sssr), nemluvě o tom, že mnoho pohledávek nám nebyly nikdy uhrazeny a musely být odepsány, ani jinak skončit nemohlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:41 20.10.2018

  lopata: na takové politiky si občas zkouší hrát i v EU, EU nechce vyvážet zbraně do Ázerbájdžánu, a ejhle, když to česká firma úmyslně obešla a za prostředníka použila Izrael, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lopata: na takové politiky si občas zkouší hrát i v EU, EU nechce vyvážet zbraně do Ázerbájdžánu, a ejhle, když to česká firma úmyslně obešla a za prostředníka použila Izrael, tak se nic nestalo. Chybí efektivní právní kroky k privedeni k zodpovědnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:39 20.10.2018

  Tesil

  Problém u Havla nebyl v tom, že by ctil onu humanitu, ale v tom, že neměl rád armádu jako takovou a navíc dělal to, co si přáli USA. Navíc to byl levičák jak bič. Třeba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil

  Problém u Havla nebyl v tom, že by ctil onu humanitu, ale v tom, že neměl rád armádu jako takovou a navíc dělal to, co si přáli USA. Navíc to byl levičák jak bič. Třeba vůbec se mu nelíbil koncept politických stran. Na místo toho by radši viděl občanská fóra.

  Nebo znáš něco, kdy se Havel vymezil proti nějakému zbrojnímu obchodu?
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:37 20.10.2018

  Tesil: myslíte toho samého Havla, který nechtěl slyšet na naléhání jinych, aby zrušil vývoz tanků T 55 do Sýrie? :-)

  Tesil: myslíte toho samého Havla, který nechtěl slyšet na naléhání jinych, aby zrušil vývoz tanků T 55 do Sýrie? :-)

 • Tesil
  19:53 20.10.2018
  Oblíbený příspěvek

  Lopata
  ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lopata

  Jednou bych chtěl zažít frajera (vysokého politika velmoci/supervelmoci, ale ještě radši našeho, domácího), co se neposere a řekne: ,,Dodávat zbraně do země, jejíž výklad lidských práv (právního řádu/zákonnosti) .........

  Takový frajer tu byl.Jmenoval se Havel a poslal náš zbrojní průmysl do kopru.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  08:30 20.10.2018

  Takže SA už se přiznala: https://www.novinky.cz/zahrani...

  Zajímavý je i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže SA už se přiznala: https://www.novinky.cz/zahrani...

  Zajímavý je i Blesk "Americký prezident Donald Trump věří saúdskoarabskému vysvětlení smrti novináře. To, co se mu stalo, považuje za nepřijatelné. Odvetná opatření by ale podle něj neměla zahrnovat zrušení prodeje amerických zbraní Rijádu, napsala agentura Reuters." Zdroj : https://www.blesk.cz/clanek/zp...
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  07:07 20.10.2018

  Lopata
  Príklad by bol. Mistraly pre Rusko. Otázka je, či sa francúzi tí praví frajeri, či sa "neposrali" z Ruska alebo či sa "posrali" z američanov. To je tá relativita.

  Lopata
  Príklad by bol. Mistraly pre Rusko. Otázka je, či sa francúzi tí praví frajeri, či sa "neposrali" z Ruska alebo či sa "posrali" z američanov. To je tá relativita.

 • Snownomad
  03:39 20.10.2018

  se tady rozčilujete nad rozřezaným v Turecku, ale ve skutečnosti to může být jen hra zmrdů a rozřezaný možná ani není rozřezaný

  se tady rozčilujete nad rozřezaným v Turecku, ale ve skutečnosti to může být jen hra zmrdů a rozřezaný možná ani není rozřezaný

 • Snownomad
  03:36 20.10.2018

  rozřezaný v Afghánu
  https://i0.wp.com/www.syrianew...

  rozřezaný v Afghánu
  https://i0.wp.com/www.syrianew...

 • Lopata
  23:07 19.10.2018

  Jednou bych chtěl zažít frajera (vysokého politika velmoci/supervelmoci, ale ještě radši našeho, domácího), co se neposere a řekne: ,,Dodávat zbraně do země, jejíž výklad lidských ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jednou bych chtěl zažít frajera (vysokého politika velmoci/supervelmoci, ale ještě radši našeho, domácího), co se neposere a řekne: ,,Dodávat zbraně do země, jejíž výklad lidských práv (právního řádu/zákonnosti) je natolik odlišné od našeho (nebo v protikladu k našemu), je pro nás morálně neakceptovatelné - tudíž nerealizovatelné a je mi jedno o kolik dolarů/korun tím díky naší morální nepružnosti přijdeme."

  Na takovího frajera fakt s napětím čekám...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  19:48 19.10.2018

  Globeelement: ono je to hlavně utopie, moralizovat prodej zbraní, praxe ukazuje, že vždy se najde nějaký dobrák, kterému to nevadí. A když už někde někdo vymyslí sankce, tak se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Globeelement: ono je to hlavně utopie, moralizovat prodej zbraní, praxe ukazuje, že vždy se najde nějaký dobrák, kterému to nevadí. A když už někde někdo vymyslí sankce, tak se vždy najde řešení jak je obejít.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:00 19.10.2018

  Superme: Netreba hľadať príklady na iných kontinentoch, stačí sa opýtať, či by táto stránka bola v češtine, keby mali Američania zábrany spolčovať sa v záujme víťazstva hoci aj s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme: Netreba hľadať príklady na iných kontinentoch, stačí sa opýtať, či by táto stránka bola v češtine, keby mali Američania zábrany spolčovať sa v záujme víťazstva hoci aj s masovými vrahmi a zločineckými režimami, a prehliadať ich výčiny (Katyň).
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  18:39 19.10.2018

  flanker.jirka - To by ovšem znamenalo, že vyhraje ten, kdo měl na začátku konfliktu více zbraní. To je většinou útočník.

  Jsi si jistý, že to je nejlepší řešení?

  flanker.jirka - To by ovšem znamenalo, že vyhraje ten, kdo měl na začátku konfliktu více zbraní. To je většinou útočník.

  Jsi si jistý, že to je nejlepší řešení?

 • flanker.jirka
  16:13 19.10.2018

  Zbraně vs. lidská práva :-D
  Pokud by politici a zbrojaři měli za zrnko máku morálního přesvědčení, tak by se dávno u zrodu konfliktu obě strany odstřihly od zbraní a bylo by po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbraně vs. lidská práva :-D
  Pokud by politici a zbrojaři měli za zrnko máku morálního přesvědčení, tak by se dávno u zrodu konfliktu obě strany odstřihly od zbraní a bylo by po válce. Ale co by pak vlastně zbrojaři dělali?
  Smiřme se s tím, že od doby, kdy člověk poznal, že může klackem druhému ublížit je z toho byznys a peníze těm pánům nahoře nesmrdí.
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  14:57 19.10.2018

  Soucasny nepritel USA a Izraele je Iran. Se Saudi maji skoro perfektni vztahy, skoro jako s Egyptem. Turecko sedi tak nekde uprostred. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Soucasny nepritel USA a Izraele je Iran. Se Saudi maji skoro perfektni vztahy, skoro jako s Egyptem. Turecko sedi tak nekde uprostred.

  https://www.nbcnews.com/news/m...
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  14:30 19.10.2018

  gangut - Jak říkám. Možná mají Američané (i my) pochybná spojenectví v arabském světě. Jenže je to Írán, kdo vyhrožuje Izraeli zničením, zatímco Saúdové s ním, byť tajně, jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gangut - Jak říkám. Možná mají Američané (i my) pochybná spojenectví v arabském světě. Jenže je to Írán, kdo vyhrožuje Izraeli zničením, zatímco Saúdové s ním, byť tajně, jsou ochotni mluvit a dokonce veřejně uznali, že mají Izraelci právo na vlastní zemi. Nechci a nebudu zlehčovat tu šílenou vraždu, ale Izrael a celý arabský poloostrov je v malé "Studené válce". Taková je realita a ta situace nemá dobré řešení. Doporučuji se podívat na film "Sicario". Je sice o drogové válce v Mexiku, ale je tam krásně vidět, že v některých situacích si člověk musí vybrat mezi dvěma zly, přičemž jedno z nich můžeš alespoň částečně kontrolovat zatímco to druhé ani trochu.

  Latinská Amerika: Chile, Peru, Kolumbie, Paraguay, Guatemala, Argentina, Brazílie, výcvik bolivijských vojáků a pomoc při zabití Che Guevary atd. Stačí si nastudovat dějiny o (mé oblíbené) Latinské Americe. "Operace kondor" víceméně zabránila tomu, aby se z Latinské Ameriky stal komunistický kontinent. A i díky tomu můžeme říct, že ty státy jsou dnes demokraciemi - většina těchto diktatur "padla" po rozpadu SSSR.

  Asie - Jižní Korea, Indonésie (zničení komunistické strany díky armádě - za podpory USA) nebo Tchajwan. Na tomto kontinentě však ten největší boj teprv přijde. Boj proti šíření čínskému vlivu - pomoc Indii, Japonsku, Filipínám, atd... se děje již dnes.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  14:26 19.10.2018

  Tohle je docela dobré shrnutí.

  https://www.foxnews.com/opinio...

  USA nemohou udělat nic a přesto něco udělat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je docela dobré shrnutí.

  https://www.foxnews.com/opinio...

  USA nemohou udělat nic a přesto něco udělat musí.
  Ať udělají cokoliv, bude to špatně. Když neudělají nic, bude to špatně.

  Může je z toho vytáhnout skutečně jen svalení viny na opozici, konzervativce.

  Jednou už to vyšlo (po válce v Japonsku).
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  14:06 19.10.2018

  GlobeElement

  ako hovorieval moj oblubeny prednasajuci "to late prítelko"

  GlobeElement

  ako hovorieval moj oblubeny prednasajuci "to late prítelko"

 • GlobeElement
  13:56 19.10.2018

  Slavoslav - ono to tak nějak dopadne. Princ prohlásí, že to byla akce nějakého odbojného příbuzného, napaří mu doživotní domácí vězení v hotelu, zavřou pár nešťastných agentů, celé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav - ono to tak nějak dopadne. Princ prohlásí, že to byla akce nějakého odbojného příbuzného, napaří mu doživotní domácí vězení v hotelu, zavřou pár nešťastných agentů, celé to svalí na protivládní síly a ještě z toho vytlučou politický kapitál.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  13:42 19.10.2018

  Mohli Saudov donutit priznat sa a Saudi to mohli hodit na komando, ze prekrocilo svoje pravomoci a mali ho len doviest domov na vysluch.

  A komando by nasledne nemuselo niekde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mohli Saudov donutit priznat sa a Saudi to mohli hodit na komando, ze prekrocilo svoje pravomoci a mali ho len doviest domov na vysluch.

  A komando by nasledne nemuselo niekde zomriet pri autonehodach, ale by bolo exemplarne potrestane.

  Princ by si zachoval ciastocne tvar a tym, ze by musel odpisat komando a verejne priznat ucast by dostal dost vyrazne zaucho, aby ho nenapadlo robit taketo blbosti nabuduce.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:33 19.10.2018

  RiMr, i porouchané hodiny ukazují dvakrát denně správný čas ;-)

  Každopádně já bych to Saudům dal trochu sežrat, protože jinak budeme fakt za kokoty. Ale embargo nemá politicky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr, i porouchané hodiny ukazují dvakrát denně správný čas ;-)

  Každopádně já bych to Saudům dal trochu sežrat, protože jinak budeme fakt za kokoty. Ale embargo nemá politicky smysl. Spíš bych ubral s tou rétorikou o ochraně lidských práv a demokracii jinde. Problém je, že spousta lidí to požaduje, takže politici podle toho jednají. Dobré řešení to prostě fakt nemá. V čemž je právě ten problém. U nás bude na jakékoliv řešení nadávat ne nepodstatná část obyvatel. V Rusku či Číně to vládnoucí strana vždycky dokáže podat tak, aby z toho vyšla s čistým štítem, takže těch nesouhlasících bude o řád méně.... S tím prostě nic nenaděláte.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:28 19.10.2018

  "Ako už napísal pan Plesl: ...."

  TO myslíš Plesla z MFDnes? TO skutečně a vážně někdo cituje Plesla, poslušnou estébákovu čubičku, co si to od Bureše nechává dělat veřejně a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Ako už napísal pan Plesl: ...."

  TO myslíš Plesla z MFDnes? TO skutečně a vážně někdo cituje Plesla, poslušnou estébákovu čubičku, co si to od Bureše nechává dělat veřejně a ještě se tím chválí?

  Neskutečné...
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  12:42 19.10.2018

  Grull

  ja napriklad nehovorim o ruseni kseftov ci odvrhnuti strategickeho spojenca v danej oblasti a strate vplyvu. Teraz to bude cynickce, ale za to jeden ludsky zivot nestoji, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Grull

  ja napriklad nehovorim o ruseni kseftov ci odvrhnuti strategickeho spojenca v danej oblasti a strate vplyvu. Teraz to bude cynickce, ale za to jeden ludsky zivot nestoji, kedze by to v konecnom dosledku stalo tych zivotov pravdepodobne viac.

  Ale tvarit sa, ze je vsetko v poriadku ked si niekto rozstvrti cloveka na konzulate? To je uz trochu silna kava. Minimalnesaudov dokopat k nejakemu prijatiu zodpovednosti a dalo by sa to aj tak, ze by si zachovali tvar a sucasne by to bol dost jasny signal, kde je pre nich hranica
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  12:04 19.10.2018

  major: Koľko krajín západu a ako? Nejaký zrušený kšeft? alebo aspoň diplomatická nóta? sankcia? niečo podobne ako Magnitského zákon? zrušenie zahraničnej cesty??

  major: Koľko krajín západu a ako? Nejaký zrušený kšeft? alebo aspoň diplomatická nóta? sankcia? niečo podobne ako Magnitského zákon? zrušenie zahraničnej cesty??

 • GlobeElement
  11:38 19.10.2018

  USA ani západ tady není od toho, aby někoho trestal. Snaha USA aby v okolních zemích byla pokud možno demokracie je čistě pragmatická - demokratický stát je mnohem méně agresivní, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  USA ani západ tady není od toho, aby někoho trestal. Snaha USA aby v okolních zemích byla pokud možno demokracie je čistě pragmatická - demokratický stát je mnohem méně agresivní, než diktatura. Pokud je diktatura přátelská (vůči nám), je blbost ji svrhnout. Výsledkem by taky mohla být nepřátelská diktatura.

  Což se ukázalo v arabském jaru.

  To mimochodem bylo do značné míry způsobeno podporou biopaliv. Ta totiž zvýšila několikanásobně ceny obilí a proto se lidé v chudých zemích začali bouřit. Obama (ale západ obecně) si naivně myslel, že je to příležitost k demokratizaci těchto zemí - výsledkem byl spíše opak.

  V současném globalizovaném světě se země navzájem potřebují a nelze se izolovat. EU kritizuje Rusko za agresi na Ukrajině, ale ropu a plyn od něj kupuje dál. SA možná rozřezala nepohodlného novináře na kusy, ale jako strategický spojenec je nenahraditelná a prozápadní princ je darem z nebes. Uvalit embargo na prozápadní a přátelsky se chovající SA a zrušit embargo vůči Iránu je hloupost.

  Mimochodem, k těm cenám ropy - pokud jste to nezaznamenali, těžba ropy v USA díky využití břidlic stále roste, USA se po dlouhé době staly 2. největším producentem ropy na světě a začaly ropu vyvážet. SA v souvislosti s hrozbou nějakého trestu za kuchání novináře nepohrozila snížením cen ropy, ale naopak zvýšením. Máte někde ve svých teoriích chybu, vážení.

  Těžba ropy z břidlic stojí v průměru 23,50 USD za barel. Z normálních písků je to 21 USD za barel. SA ji má nejnižší, asi 9 USD za barel. Současná cena je okolo 80 USD za barel. Kde je problém?
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  11:34 19.10.2018

  Jako, vím, že to zní blbě, ale proberte se. Tady jde o velký prachy a tím myslím, Fakt Velký. Nějaká tyranie, lidský práva nebo xxxx civilistů nikoho nezajímá. Ok, mediálně to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jako, vím, že to zní blbě, ale proberte se. Tady jde o velký prachy a tím myslím, Fakt Velký. Nějaká tyranie, lidský práva nebo xxxx civilistů nikoho nezajímá. Ok, mediálně to jistě proběhne, ale do týdne se najde jinej velkej průser a z médií to zmizí a jak píší dole, vyšumí do ztracena.

  To, že by si USA nechali ujít takovej kšeft, je nereálné a riskovat, že se Saúdi naserou a začnou blbnout s cenou ropy, nikdo riskovat nebude.

  Jak se bude mít světová ekonomika, když ropa vyleze nad 100, 150 či 200 za barel? USA začnou zase frakovat, protože to by se již vyplatilo, ale ta cena tu prostě bude a hádejte kdo bude remcat u benzínky :-P
  Skrýt celý příspěvek

 • major
  11:07 19.10.2018

  Host: Áno, bavíme sa o jednom - o tom je článok. Navyše som ti ukázal, že citát tvojho obľúbenca naň nesedí - keďže proti SA vystúpilo niekoľko krajín "západu" ešte pred ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Host: Áno, bavíme sa o jednom - o tom je článok. Navyše som ti ukázal, že citát tvojho obľúbenca naň nesedí - keďže proti SA vystúpilo niekoľko krajín "západu" ešte pred vraždou.

  Inak čo dôvera v tohto tvojho citovaného obľúbenca? Netrpí? Myslím, že príkladov jeho pokrytectva je tiež až-až...
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  10:43 19.10.2018

  major: jednoho pripadu?? tých pokryteckých analogii je už až až,,..

  major: jednoho pripadu?? tých pokryteckých analogii je už až až,,..

 • major
  10:32 19.10.2018

  Host: Nie, dôveru podkopávajú tupé inštinkty lovcov a zberačov - presne tie, na ktoré sa tak ľahko cieli pri manipulácii verejnosti. Pocity, že na základe jedného prípadu je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Host: Nie, dôveru podkopávajú tupé inštinkty lovcov a zberačov - presne tie, na ktoré sa tak ľahko cieli pri manipulácii verejnosti. Pocity, že na základe jedného prípadu je potrebné niečo radikálne zmeniť. Navyše často prípadu zmanipulovaného.

  Západ netrestá SA = demokracia umrela!

  Kanada, či Švédsko nie sú západ, tam nie je demokracia? Alebo tam demokracia teda neumiera a má zmysel a umrela len inde na "západe"?

  A to, že nepomôžeme všetkým neznamená, že nepomáhame nikomu alebo že to nemá zmysel. Toto skutočne nie je otázka buď / alebo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  10:06 19.10.2018

  David.. pardon ale predviedol ste klasickú ukážku ospravedlnenia v štýle: ale na západě biju černochov.. .. a to bezohľadu na to že vo svojom príspevku máte perly ako: Berme to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  David.. pardon ale predviedol ste klasickú ukážku ospravedlnenia v štýle: ale na západě biju černochov.. .. a to bezohľadu na to že vo svojom príspevku máte perly ako: Berme to také tak, že Saúdská Arábie i přes všechny své problémy je prozápadní stát... toto je fakt non plus ultra. to som musel vypíchnuť
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  09:56 19.10.2018

  Otázka možného nedodání objednaných zbraní je ošemetná. Já si říkám - čeho by se tím dosáhlo? Nejde mi jen o otázku finanční ( byť je mi jasné, že i ta hraje svou roli, ale i o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otázka možného nedodání objednaných zbraní je ošemetná. Já si říkám - čeho by se tím dosáhlo? Nejde mi jen o otázku finanční ( byť je mi jasné, že i ta hraje svou roli, ale i o otázku politickou
  Mimochodem - Trump si Saúdy jako spojence nevybral, nelze mu to tedy dávat za zodpovědnost. Saúdská Arábie je dlouholetým, tradičním spojencem USA. Hodit takového spojence přes palubu je blbost, bylo by to také chápáno jako zrada!
  Berme to také tak, že Saúdská Arábie i přes všechny své problémy je prozápadní stát. orientuje se nejen na USA, ale na Západ jako takový. A jen tak mimochodem - i my, Česká republika, jsme součástí onoho západu. Je proto možná lepší mít problematického spojence než stát, který by byl vůči nám otevřeně nepřátelský
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  09:53 19.10.2018

  Ako už napísal pan Plesl: Tohleto mistrovstvi sveta v pokrytectvi je presne to, co na zapade kontinulane podkopava duveru v demokracii. Lidi opravdu nejsou blbci. Bud dusledne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ako už napísal pan Plesl: Tohleto mistrovstvi sveta v pokrytectvi je presne to, co na zapade kontinulane podkopava duveru v demokracii. Lidi opravdu nejsou blbci. Bud dusledne tvrde vuci vsem, anebo si ty kecy o lidskych pravech a liberalismu muzeme nastouchat klacikem do konecniku...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:49 19.10.2018

  Níže se nakouslo, že Obama vyprovokoval Arabské jaro. To asi stejná pitomost jako říct, že revoluce v Evropě (Jaro národů), roku 1848 způsobili "žido-zednáři" nebo něco podobného. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Níže se nakouslo, že Obama vyprovokoval Arabské jaro. To asi stejná pitomost jako říct, že revoluce v Evropě (Jaro národů), roku 1848 způsobili "žido-zednáři" nebo něco podobného. Obě zasáhly velký počet států a všude skončily dřív nebo později. V Uhersku to došlo do stavu, kdy musela vypomoct i přizvaná ruská armáda. povstání v Polsku bylo tehdy jen chabé, to samé v Praze. Na barikádách se bojovalo v Německu, Francii. Horko bylo i v Itálii. Tedy docela podobný scénář jako byl při Arabském jaru, jen se odehrál jinde.
  Vždycky když je společnost nějakým způsobem nezdravá a dlouho bublají na povrchu potlačované tendence, stačí jiskřička a revoluce se šíří velmi rychle. V roce 1848 to začalo na Sicílii a za chvíli hořela většina Evropy. Arabské jaro začalo v Tunisu roku 2010 a rovněž se velice rychle rozšířila. Spojitost vidím hlavně v tom, že v obou případech se jednalo o absolutisticky vedené státy, které se poněkud zajedly a společnost potřebovala narovnání vztahů s vládou. V Evropě to nakonec dopadlo vypsáním ústavy, zvolením nových vládců a dalšími ústupky. U Arabů byl výsledek dost bídný (tradičně) ale příčina je dost podobná jako v roce 1848.
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  09:31 19.10.2018

  oprava: MbS (promiňte)

  oprava: MbS (promiňte)

 • Muhaha
  09:22 19.10.2018

  Pánové se nakonec nějak domluví. Současné "rozhořčení" se vysedí, vyšumí to do ztracena. Kdo si teď ještě připomíná únos libanonského premiéra, nebo způsob, jakým byl rozdrcen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové se nakonec nějak domluví. Současné "rozhořčení" se vysedí, vyšumí to do ztracena. Kdo si teď ještě připomíná únos libanonského premiéra, nebo způsob, jakým byl rozdrcen demokratizační proces v Bahrajnu?
  Např. pokud USA a SA Turecku slíbí, že SA nepřevezmou patronát nad Kurdy v Sýrii a nebudou je financovat, Turek přestane přikládat pod kotlem a nakonec se "zjistí", že vše bylo trochu jinak, než nyní chrlí do světa turecká mediální masírka (jistě zcela nezávislá a objektivní).
  MsB je zbrklý primitiv, ale i on musí vědět, že udělal chybu a za tu také nějakým způsobem zaplatí. A pokud to bude v petrodolarech, tak budou spokojeny i USA.
  Klíčem k pochopení americké pozice je nezbytnost udržení dolaru jako rezervní měny. Pokud by tato pozice byla zásadně ohrožena, tak si myslím, že skončí nejen MsB, ale klidně i celý Saudův rod. A asi i globální ekonomika, jak ji nyní známe.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  09:08 19.10.2018

  GlobeElement

  ale no tak. Kolko ludi sa tu na diskusiach ohana zapadnymi hodnotami. Uctou k zivotu a podobne ked hovori o takom Rusku ci Cine a teraz si ty isty ludia v tejto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement

  ale no tak. Kolko ludi sa tu na diskusiach ohana zapadnymi hodnotami. Uctou k zivotu a podobne ked hovori o takom Rusku ci Cine a teraz si ty isty ludia v tejto diskusii robia z huby rit. A ano prirovnanie k Skripalovi je korektne. Lisi sa to len v detailoch.

  Ak mam za seba povedat hanbim sa za doterajsi postoj zapadu k tejto prakticky dokazanej vrazde cloveka (nech uz mal minulost akukolvek) drzo vykonanej v inom state. Bud budeme spolocnost posatvena na budovana na istych honodtach, alebo oportunisti ktory budu menit nazor len podla toho co je momentalne najvyhodnejsie.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  08:49 19.10.2018

  Cernakus

  s tvým výkladem v zásadě souhlasím. Poklesem cen ropy ale SA sledovala i vlastní cíle. Dobře si pamatuji kdy namistrovanej fracek MBS v době kulminující války v Syrii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus

  s tvým výkladem v zásadě souhlasím. Poklesem cen ropy ale SA sledovala i vlastní cíle. Dobře si pamatuji kdy namistrovanej fracek MBS v době kulminující války v Syrii přijel za Putinem a pokusil se klást ultimáta ve stylu stáhněte se ze Syrie jinak vás ekonomicky zničíme poklesem cen.

  Putin s ním samozřejmě vyrazil dveře.....od té doby jedná jen s králem Salmánem - viz S-400, návštěva během MS ve fotbale a pod.

  Uvidíme jestli má v USA taky někdo koule jako Putin srovnat MBS do latě nebo zas budou panáčkovat a žvatlat o ztrátě pracovních míst
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  08:32 19.10.2018

  gangute, ty to vedeš.

  Kauza Skripal vypukla, protože Rusko zavraždilo člověka na území Británie. a kromě toho zabilo i jednoho britského občana.

  Vražda občana Saudské arábie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gangute, ty to vedeš.

  Kauza Skripal vypukla, protože Rusko zavraždilo člověka na území Británie. a kromě toho zabilo i jednoho britského občana.

  Vražda občana Saudské arábie na saudské ambasádě v Turecku se ani Británie, ani USA přímo netýká. Ten novinář měl jen povolení k pobytu (byl to rezident, ne občan) v USA. Žádnou ochranu USA neměl.

  Pokud sis nevšiml, tak USA nechávají na pokoji jakýkoliv režim, pokud se jím necítí ohroženy. Kdyby Castro nekonfiskoval americké rafinérie, nechaly by na pokoji i Kubu (a nikdy na ni přímo neútočily). Páchání dobra je spíše evropskou disciplínou.
  Skrýt celý příspěvek

 • major
  08:29 19.10.2018

  Turci na to idú dobre - poskytli USA všetky dostupné dôkazy, ešte predtým prepustili amerického patora Brunsona (dali mu symbolicky 3-ročný trest). Snažia sa využiť šancu ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Turci na to idú dobre - poskytli USA všetky dostupné dôkazy, ešte predtým prepustili amerického patora Brunsona (dali mu symbolicky 3-ročný trest). Snažia sa využiť šancu ako Saudom trošku znepríjemniť život. Na miliardy to ale asi nebude stačiť - nejaké symbolické ty-ty-ty by to ale chcelo. Je smutné, že jediní, čo sa odvážia otvoriť si hubu sú Švédsko a Kanada (a Saudi im to dali pocítiť). Mimochodom - sú to asi tie najprehnitejšie západné demokracie podľa ruskej propagandy.

  gangut: Ale no tak:

  "Ukrajinské vedení provádí protistátní politiku... Bylo by velmi bolestné, kdyby šla nynější ukrajinská státní moc v jeho [Saakašviliho] stopách" - Putin

  https://ct24.ceskatelevize.cz/...

  To hádam nie je určovanie čo je podľa Ruska správne a čo nie? A to je len posledné vyjadrenie. Už si snáď zabudol ako si Kremeľ vymýšľal o utláčaných Rusoch na Ukrajine - div nešlo o novodobý holokaust? Leitmotív o ukrajinských fašistoch živia dodnes.

  A so Skripalom si asi robíš srandu. Ak bellingcat.com dokáže len z verejných zdrojov rozkryť identitu tých dvoch "turistov", tak asi akými informáciami disponovala britská vláda. Prečo vlastne teraz nehovoríš o nepriamych dôkazoch, však sa tiež mohlo jednať len o 15 "turistov", nie?

  Najväčšie kecy o demokracii a západných hodntách majú obhajcovia východných diktátorov.
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  00:00 19.10.2018

  Clanek
  Ale tu nejde o predaje zbrani.
  Ide o doveryhodnosť hodnot, na ktorých stojí náš svet. Bez nich je pojem západná civilizácia alebo demokracia len obal bez obsahu.
  Videli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek
  Ale tu nejde o predaje zbrani.
  Ide o doveryhodnosť hodnot, na ktorých stojí náš svet. Bez nich je pojem západná civilizácia alebo demokracia len obal bez obsahu.
  Videli sme cirkus okolo kauzy Skripal. Nepriame dokazy a spústa mediálneho šumu. Nasledovali sankcie a kritika "slobodného" sveta. Tu máme vraždu preukázatelne spáchanú oficiálnymi orgánmi štátu, na človeku, ktorý požíval oficiálnu ochranu Spojených štátov. A reakcia? Je to OK, pretože s nimi kšeftujeme. To je tá sloboda? To sú tie ludské práva?
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  23:41 18.10.2018

  Nejvetsi vyvozci zbrani do SA po USA jsou UK, FR, DE a Rusko / Cina az pak dalece za evropou. USA jasne nejvic, ale i trojlistek nahore vyjmenovanych se co do objemu taky nema za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejvetsi vyvozci zbrani do SA po USA jsou UK, FR, DE a Rusko / Cina az pak dalece za evropou. USA jasne nejvic, ale i trojlistek nahore vyjmenovanych se co do objemu taky nema za co stydet, bavime se o desitkach procent toho co saudi nakupuji. Takze se netvarme jak je USA pokrytecke. Pravdou je, ze pokud jde o prodej zbrani, nejake dobry umysl nesleduje nikdo. Vsem jde jen o kseft a kdo se s tim zabiji je docela jedno (najdou se vyjimky, jako treba Kanada, ktera stopla veskery vyvoz zbrani do SA, to jsou ale oboustrane marginalni castky).
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  23:39 18.10.2018

  Sperme
  Ved presne o tom to je. Činsky režim nerieši lidska prava v zahraniči, rieši svoje záujmy. Tak isto rusko. To Usa riešia ludske prava v zahraničí, ale ako Trump otvorene ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sperme
  Ved presne o tom to je. Činsky režim nerieši lidska prava v zahraniči, rieši svoje záujmy. Tak isto rusko. To Usa riešia ludske prava v zahraničí, ale ako Trump otvorene priznal., len pokiaľ sa im to hodí. Ako ste správne napisal hrajú sa na slobodu.U nás sa tomu hovorí pokrytectvo. U vás nie?
  A o tej vdake - ktoráže to krajina latinskej ameriky alebo Azie vďačí USA za slobodu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  23:13 18.10.2018

  gangut - Problém je, že Američanům vděčí za svobodu spousta zemí včetně nás. Ačkoliv se to v arabském světě nepovedlo, tak v Evropě, Latinské Americe nebo některých asijských zemí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gangut - Problém je, že Američanům vděčí za svobodu spousta zemí včetně nás. Ačkoliv se to v arabském světě nepovedlo, tak v Evropě, Latinské Americe nebo některých asijských zemí ano. Zatímco Čína maximálně terorizuje celé své okolí, okupuje území a ničí život milionům svých občanů. Rusové zase místo toho, aby odsoudili zločiny svých komunistů za SSSR okupují území v Gruzii, Moldavsku nebo na Ukrajině.

  Takže ano, nevidím důvod, proč by Čínský režim měl řešit nějaká lidská práva v zahraničí, když doma zavíraj miliony svých občanů do "převýchovných táborů" a další miliony mučí, zabíjí a berou jim orgány jen proto, že doma meditují (příklad). Naštěstí je v tomhle Západní společnost "trochu" jinde a i když máme některá pochybná "spojenectví" - jako právě SA - pak doma mají lidská práva velkou důležitost. A i díky tomu se v této společnosti dobře žije a miliony Číňanů (hlavně těch bohatších a vzdělaných - ti na to totiž mají prostředky) sní o tom, že budou žít právě v USA, UK nebo Austrálii. Číňané ani Rusové si na vzor demokracie hrát jednoduše nemůžou, protože jimi nejsou a ví to úplně všichni.
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  22:26 18.10.2018

  poly, dante a spol.
  Jeden obrovský a zásadný problém tu je.
  Rusko a Čína so saudmi bez problémov obchodovať možu. Oni sa nehrajú na svetového ochrancu a vzor slobody a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  poly, dante a spol.
  Jeden obrovský a zásadný problém tu je.
  Rusko a Čína so saudmi bez problémov obchodovať možu. Oni sa nehrajú na svetového ochrancu a vzor slobody a demokracie, nesnažia sa nikomu určovať čo je správne a čo nie, nezavádzajú sankcie, rozne Magnitského zákony a nebombardujú v mene ochrany ľudských práv.
  Spojené štáty to všetko robia a v tomto kontexte je to čo Trump otvorene pomenoval obrovské pokrytectvo. A všetci to vidia.
  Západný svet vytvára fantastické konšpirácie o neuveritelne efektívnych ruských propagandistických médiáchi a supertroloch ktorý statusmi na fb dokážu ovplyvniť voľby v najvačšej demokracii a pritom si neuvedomujeme, že "prehrávame" len vďaka svojej nedoveryhodnosti a devalvácii hodnot ktoré tzv. západná kultúra vraj predstavuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Danosť
  21:54 18.10.2018

  Poly

  Datum: 18.10.2018
  Čas: 19:04
  Otázka-
  Tak a konečně máme dnešního vítěze - pokrytce. My, který to neovlivníme, můžeme a oni ne? To je teda hezky zvrácená ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poly

  Datum: 18.10.2018
  Čas: 19:04
  Otázka-
  Tak a konečně máme dnešního vítěze - pokrytce. My, který to neovlivníme, můžeme a oni ne? To je teda hezky zvrácená logika.//
  Odpoveď-
  Nevieš čítať? Ja som písal že sa za to ako občan SR hanbím. No písal som o tom že zo strany USA jeto o to horšie lebo majú moc to zastaviť, navyše sa hrajú na svetového policajta..
  Otázka-
  Trápí mě jedno dilema. S tím ale určitě poradíš. Co třeba Itálie, ta by ještě mohla vyvážet zbraně do SA, aniž by byla za ty špatné? A nebo třeba Švédsko? To asi jo ne? Přece není členem toho pekelného spolku NATO.//
  Odpoveď-
  Nie, každý kto sa hlási k západnému svetu, ľudských práv a demokracie, by sa mal dištancovať od takýchto krajín a nevyvážať tam zbrane.
  Otázka-
  I když, kdyby byli kámoši s mírotvorcem a vůbec nejlepším člověkem na světě, Putinem, tak by jistě měli extra plus body. To by se dal přehlédnout i nějaký ten sale v Severní Koreji nebo//
  Odpoveď-
  Kto tvrdí že Putin je mierotvorca je kokot.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:40 18.10.2018

  Ssmozrejmě, že jim USA prodá zbraně, každému je úplně jedno jestli někde v poušti chcípne 6000, 10000,60000 civilistů, je to jedno Američanům, Rusům, mně, Vám, každému.... jen naše ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ssmozrejmě, že jim USA prodá zbraně, každému je úplně jedno jestli někde v poušti chcípne 6000, 10000,60000 civilistů, je to jedno Američanům, Rusům, mně, Vám, každému.... jen naše pokritectví nás nutí obhajovat si válčení o vliv a peníze ušlechtilými důvody, ono se pak něják lépe spí
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  20:48 18.10.2018

  Ciekawa lektura,warto przeczytac:
  https://www.buzzfeednews.com/a...

  Ciekawa lektura,warto przeczytac:
  https://www.buzzfeednews.com/a...

 • Tecka
  20:48 18.10.2018

  Ciekawa lektura,warto rzeczytac:
  https://www.buzzfeednews.com/a...

  Ciekawa lektura,warto rzeczytac:
  https://www.buzzfeednews.com/a...

 • cernakus
  20:47 18.10.2018

  pks_
  Vyřadit korunního prince a faktického vládce Saudské Arábie? Poté, co odstavil od moci třetinu svého rodu po čistkách 2016-2017? Tak to asi těžko, chlapče.

  Leda vojenskou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pks_
  Vyřadit korunního prince a faktického vládce Saudské Arábie? Poté, co odstavil od moci třetinu svého rodu po čistkách 2016-2017? Tak to asi těžko, chlapče.

  Leda vojenskou cestou z venčí. Ale na to je ještě moc brzo.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  20:42 18.10.2018

  PS:

  Jinak jsem dost přemýšlel, proč Arabáši v roce 2015 odmítli přestat se snížováním ceny ropy, i když je o to USA žádaly. A mám na to teorii, že to byla msta za Arabské jaro, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PS:

  Jinak jsem dost přemýšlel, proč Arabáši v roce 2015 odmítli přestat se snížováním ceny ropy, i když je o to USA žádaly. A mám na to teorii, že to byla msta za Arabské jaro, které vyvolali Obamovi sluníčkáři v roce 2011. Saudská Arábie se sním sice krvavě a forfrem vypořádala (a nejen u sebe, ale i v okolních arabských emirátech), ovšem s ohledem na to, jak je mentalitou arabů mstivost, tak jejich negativní postoj ke zvýšené světových cen ropy v roce 2015 byla prostou mstou za toto arabské jaro.
  S některými charakterovými vlastnostmi arabů je prostě nutné počítat a chovat se podle nich.
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  20:38 18.10.2018

  Já bych věděl o jednom "americkém" řešení:
  Stačí najít a potrestat viníky - tj. vyřadit / zlikvidovat Mohameda bin Salmána.
  Americké zbraně potečou dál, jen budou rezivět ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych věděl o jednom "americkém" řešení:
  Stačí najít a potrestat viníky - tj. vyřadit / zlikvidovat Mohameda bin Salmána.
  Americké zbraně potečou dál, jen budou rezivět ve skladištích na poušti - prostě win:win.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  20:37 18.10.2018

  naivita RAžů je až děsivá.

  Samozřejmě tady zcela zjevně nejde o nic jiného, nežli, o pokračování rozkolu z let 2014-2016, kdy původní příkaz Američanů Saudům, že mají potopit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  naivita RAžů je až děsivá.

  Samozřejmě tady zcela zjevně nejde o nic jiného, nežli, o pokračování rozkolu z let 2014-2016, kdy původní příkaz Američanů Saudům, že mají potopit Ruskou ekonomiku potopením ceny ropy (Saudové vyhověli), mělo vedlejší efekt - hromadný úhyn amerických a kanadských frakerů. Když si tehdejší government uvědomil, že ho toto "vyhladovění" Ruska bude stát podstatně více nežli Rusko samotné, tak dali příkaz Saudům přestat. Jenže, ti odmítli.A od té doby se ten rozkol táhne a řekl bych i prohlubuje - vinou Američanů, kteří nedokáží pochopit arabskou mentalitu.

  Změny v monarchii v posledních čtyrech letech jsou pak důsledky faktu, že rozkol je hlubší, než se zdálo a vládnoucí kasta se začíná obávat možnosti, že by doššlo k opravdovému schizmatu s USA, které by pak mohlo na základě situace, kdy SA je středověká, rasistická a ultra-krvavá diktatura, změnit postoj až k nepřátelskému a dokonce se pokusit vládnoucí kastu nahradit nějakou jinou (to by nebyl žádný velký problém).

  Aktuální namletí nějakého blba do karbanátků není pro Američany ve skutečnosti žádný problém. Prvně to dělají sami a za druhé, toto naprosto běžně tolerují svým "spojencům" s Izraelem včele. Ta řezničina je trochu problém pro Turky, kteří teď vypadají jako paka a zároveň vykvákli, že ambasádu měli napíchnutou čímž dost rozvířili nejen pošramocené vztahy s USA, ale i jakž takž solidní vztahy se Saudskou monarchií.

  Takže aktuální tóčo je jen forma nátlaku na SA, aby pochopila, kde je její místo (donor Amerického blahobytu a poslušný mopsík americké proxy války - viz její stvoření ISIS v Sýrii na pokyn USA, nebo genocida Jemenců, na pokyn USA).

  Samozřejmě, může se stát, že s ohledem na velké diletantství politiků USA dojde k zveřejnění rozkolu a pak bude velmi obtížné udržet vztah pán-vzteklý pes před americkou veřejností, která jak známo bývá na humusácké chování háklivější.

  Obecně vzato se to USA sype. A důvodem je IMHO nikoliv Trump, jak mnozí jeho nepřátelé tvrdí, ale aktuální schizma v americkém establishmentu, za které Trump tak úplně nemůže (i když není zcela bez viny). Ostatně, byl tu nedávno článek, že běží občanská válka v USA. Tak bych to sice nenazval, ale čůrací soutěž to je zcela jednoznačně. A protože ta krize nevznikla sama od sebe, ale vychází z faktu, že běžný občan "západního civilizačního okruhu" je dnes vylízané povrchní a emočně nestabilní pako, tak obdobné schizma hoří i v EU.

  Toho pak právě využívají Rusko a Čína, které výše zmíněným degradovaným obyvatelstvem jsou podstatně méně prorostlé, k posilování svých pozic (takže se například serou do té Saudské Arábie a snaží se rozkol rozhořet, ne hasit nebo nechat být).

  Je to prostě historicky ověřený fakt, dekadentní říše se hroutí zevnitř. Vnější nepřítel jen dílo dokoná až když je říše rozhlodaná.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sprite
  20:25 18.10.2018

  To co dělají Saudové je hodně nechutné, Trump by si měl lépe vybírat přátele.
  Podpora terorizmu, zabíjení novinářů, bombardování civilistů, žádná lidská práva... ale hlavně že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To co dělají Saudové je hodně nechutné, Trump by si měl lépe vybírat přátele.
  Podpora terorizmu, zabíjení novinářů, bombardování civilistů, žádná lidská práva... ale hlavně že mají peníze. Na to on slyší. No, snad už to nebude trvat dlouho a kongres bude patřit Demokratům...
  Skrýt celý příspěvek

 • dante1
  20:15 18.10.2018

  Dalo by se říct neřešitelná situace.Když jim ty zbraně nedodají ,nakoupí je stejně někde jinde takže problém se tím vůbec nevyřeší,jediné co to přinese bude že si kapsy namastí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dalo by se říct neřešitelná situace.Když jim ty zbraně nedodají ,nakoupí je stejně někde jinde takže problém se tím vůbec nevyřeší,jediné co to přinese bude že si kapsy namastí místo USA,Čína a nebo Rusko ale civilisti budou umírat dál tak či tak :-(
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  19:28 18.10.2018

  Reálná alternativa by možná nebyla, kdyby se v domnění, že existuje nebouraly za řevu o lidských právech mnohem méně odporné režimy než je Saudská Arábie...takže alternativa jistě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Reálná alternativa by možná nebyla, kdyby se v domnění, že existuje nebouraly za řevu o lidských právech mnohem méně odporné režimy než je Saudská Arábie...takže alternativa jistě je. Stačí si všimnout, že zavádíme demokracii kde se dá...tedy pokud se to netýká jen těch odporných režimů, co neumí poslouchat, ale je to skutečně z proklamovaných důvodů - v čemž vězí vše. Pokud je to diktatura, vraždí lidi a běžný postup dvaceti let nevyvolá světový armagedon (ČLR, Rusko), stačí ji přeci vyměnit a zdemokratizovat. Vím, ona přeci poslouchá a odebírá...takže nic a mrkneme po neposlušném režimu, kde se sice neporcují nepohodlní po ambasádách, ale není tam demokracie:)
  Skrýt celý příspěvek

 • Poly
  19:04 18.10.2018

  Danosť

  No je to obrovský rozdiel, Slovensko sa nehrá na svetového policajta a nedokáže ovplyvniť vojnu v zahraničí tak ako to dokáže USA. Ved načo majú tak obrovsé výdaje na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danosť

  No je to obrovský rozdiel, Slovensko sa nehrá na svetového policajta a nedokáže ovplyvniť vojnu v zahraničí tak ako to dokáže USA. Ved načo majú tak obrovsé výdaje na armádu ked nedokážu nič zastaviť?


  Tak a konečně máme dnešního vítěze - pokrytce. My, který to neovlivníme, můžeme a oni ne? To je teda hezky zvrácená logika. Trápí mě jedno dilema. S tím ale určitě poradíš. Co třeba Itálie, ta by ještě mohla vyvážet zbraně do SA, aniž by byla za ty špatné? A nebo třeba Švédsko? To asi jo ne? Přece není členem toho pekelného spolku NATO. I když, kdyby byli kámoši s mírotvorcem a vůbec nejlepším člověkem na světě, Putinem, tak by jistě měli extra plus body. To by se dal přehlédnout i nějaký ten sale v Severní Koreji nebo
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:55 18.10.2018

  RiMr71:
  Souhlas. Todle nemá dobrý řešení. Na jednu stranu ty zbraně saudové stejně někde nakoupěj, jen tím daj vydělat např. Číně, jejíž vztah k lidským právům si s tím Saudským ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71:
  Souhlas. Todle nemá dobrý řešení. Na jednu stranu ty zbraně saudové stejně někde nakoupěj, jen tím daj vydělat např. Číně, jejíž vztah k lidským právům si s tím Saudským příliš nezadá....

  Danosť:
  Ono je trochu rozdíl, když se člověk baví a obchoduje se zbraněma s diktaturou, u které není reálná alternativa, a když se podporují totality, kde reálná alternativa je (a abychom se nebavili o Sýrii, tak např. Donbas).
  Skrýt celý příspěvek

 • Danosť
  18:41 18.10.2018

  Vy neviete pripustiť to že USA je komplic pri vraždení civilistov a sú zmrdi presne ako Rusko.

  Vy neviete pripustiť to že USA je komplic pri vraždení civilistov a sú zmrdi presne ako Rusko.

 • Danosť
  18:37 18.10.2018

  kubo4747 miešate tu dve úplne rozdielne veci, výrobcu a predávajúceho. Výrobca vyrobí nôž, no on ho zväčša dodá obchodu ktorý ho distribuuje.. To je ako s výrobcom zbrane on tú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kubo4747 miešate tu dve úplne rozdielne veci, výrobcu a predávajúceho. Výrobca vyrobí nôž, no on ho zväčša dodá obchodu ktorý ho distribuuje.. To je ako s výrobcom zbrane on tú zbraň vyrobí no štát ten predaj umožní.. Navyše nôž neviete komu predáte lebo je to bežná kuchynská potreba no na zbraň treba zbrojný pas atd. Tu ide o to že všetkým je jasné že tie zbrane sa použijú aj pri vražde veľkého počtu civilistov, navyše krajine ktorá absolútne nerešpektuje ľudské práva a kto im to predá? No predsa ten čo dbá na ľudské práva, hrá sa na policajta a šíri demokraciu teda USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • Danosť
  18:37 18.10.2018

  kubo4747 miešate tu dve úplne rozdielne veci, výrobcu a predávajúceho. Výrobca vyrobí nôž, no on ho zväčša dodá obchodu ktorý ho distribuuje.. To je ako s výrobcom zbrane on tú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kubo4747 miešate tu dve úplne rozdielne veci, výrobcu a predávajúceho. Výrobca vyrobí nôž, no on ho zväčša dodá obchodu ktorý ho distribuuje.. To je ako s výrobcom zbrane on tú zbraň vyrobí no štát ten predaj umožní.. Navyše nôž neviete komu predáte lebo je to bežná kuchynská potreba no na zbraň treba zbrojný pas atd. Tu ide o to že všetkým je jasné že tie zbrane sa použijú aj pri vražde veľkého počtu civilistov, navyše krajine ktorá absolútne nerešpektuje ľudské práva a kto im to predá? No predsa ten čo dbá na ľudské práva, hrá sa na policajta a šíri demokraciu teda USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  18:16 18.10.2018

  Čo je na tom, keď niekto niekomu predáva zbrane? To ako ich ten druhý využije nie je predsa moja a ani nikoho starosť. Keď tam zbrane nepredá USA, tak tam predá Rusko, Čína alebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čo je na tom, keď niekto niekomu predáva zbrane? To ako ich ten druhý využije nie je predsa moja a ani nikoho starosť. Keď tam zbrane nepredá USA, tak tam predá Rusko, Čína alebo hocikto iný. Tu ide čisto len o biznis. Moralizovanie nad tým a ani neviem čo ešte sú len dristy pre média a verejnosť alebo politika.

  To ako keby niekto kritizoval výrobcu kuchynských nožov za to, že niekto niekoho zabíja práve jeho nožmi a potom by ste ho kritizovali, že tých vrahov, hoci aj nepriamo, ale predsa len podporuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Danosť
  18:10 18.10.2018

  dusan nesúhlasím a hanbím sa za Slovensko. Presne tak sa hanbím ako ked sme dovolili bombardérom preletieť ponad naše územie pri bombardovaní Srbska.

  No je to obrovský rozdiel, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan nesúhlasím a hanbím sa za Slovensko. Presne tak sa hanbím ako ked sme dovolili bombardérom preletieť ponad naše územie pri bombardovaní Srbska.

  No je to obrovský rozdiel, Slovensko sa nehrá na svetového policajta a nedokáže ovplyvniť vojnu v zahraničí tak ako to dokáže USA. Ved načo majú tak obrovsé výdaje na armádu ked nedokážu nič zastaviť?
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:06 18.10.2018

  USA dodávají zbraně Saúdům,ti mají vazby na teroristy.Většina aktérů z 11.9.byli Saúdové.Přesto Spojené státy nelogicky napadly Afganistán.
  Že by za tím vším stála role SA,která v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  USA dodávají zbraně Saúdům,ti mají vazby na teroristy.Většina aktérů z 11.9.byli Saúdové.Přesto Spojené státy nelogicky napadly Afganistán.
  Že by za tím vším stála role SA,která v rámci zemí OPEC trvá na platbách v US dolarech?
  Skrýt celý příspěvek

 • Danosť
  18:02 18.10.2018

  RiMr71 kremloboti ti kukajú doma z chladničky. Samozrejme nemali by tam predávať zbrane ani Rusi či Číňania.. washingtonbooti sú totiž rovnako blbý ako kremloboti ja medzi nimi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71 kremloboti ti kukajú doma z chladničky. Samozrejme nemali by tam predávať zbrane ani Rusi či Číňania.. washingtonbooti sú totiž rovnako blbý ako kremloboti ja medzi nimi rozdiel nevidím. RiMr71 ty si washingtonboot lebo niesi schopný kritiky USA no naproti tomu si zakaždým musíš kopnúť do Ruska. Ved sú úplne rovnaký, ked okupuje Rusko, je to strašné ale ked USA je to v rámci slobody a demokracie.. Vreštíš tu zakaždým ked niečo spácha Rusko, niekedy aj bez dôkazu no USA podľa teba nerobia nič zlé a aj primitívneho twitterového Trumpa z ktorého máš určite pernamentnú erekciu tu chváliš..
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:45 18.10.2018

  Danosť

  Asi by bolo treba začať od seba ....

  Pred pár rokmi sme my Slovensko, ale nepochybujem, že i Česko, vyviezli svoje zbrane do SA ..... a vzhľadom na to, že ich tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danosť

  Asi by bolo treba začať od seba ....

  Pred pár rokmi sme my Slovensko, ale nepochybujem, že i Česko, vyviezli svoje zbrane do SA ..... a vzhľadom na to, že ich tam nepotrebujú bolo každému jasné, že idú pre islamistov, hlavne do Sýrie ...

  A čo na kritiku náš premiér Fico ?.... v podstate obchod pochválil, lebo "dáva na Slovensku ľuďom prácu" (čo je pri použitých zbraniach dosť úsmevné) a "ak nedáme my, dajú iní" .... takže by som brzdil moralizovanie .....lebo v podstate proti tomuto "pragmatickému" stanovisku neprotestoval nik.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:37 18.10.2018
  • (10)

  Trump uhodil hřebíček na svou přelivem zkrásněnou hlavičku - když USA vycouvají z těchto důvodů (které jsou naprosto pochopitelné, Saudi jsou středověká krutá diktatura) z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trump uhodil hřebíček na svou přelivem zkrásněnou hlavičku - když USA vycouvají z těchto důvodů (které jsou naprosto pochopitelné, Saudi jsou středověká krutá diktatura) z nasmlouvaných kšeftů, tak po nich pragmatičtí Číňáci a ekonomicky skomírající rusáci jen skočí, uřezané prsty neuřezané prsty...
  A stejné to bude i tady na AN :)
  Když si USA kšefty nechají, tak budou kremloboti posměšně komentovat jednostrannost amerického smyslu pro humanitu (a oprávněně) a když z toho USA vycouvají a obrovské zakázky vezme Rusko, tak tady ti stejní budou mlaskat nad obchodními úspěchy své matičky Rusy.

  Tohle má jen špatná řešení a já osobně bych tady souhlasil s Trumpema ty kšefty nepouštěl. Demokrati a sockomouši z Hollywoodu budou stejně kvičet, ti Trumpa prostě nenávidí ze samé podstaty věci, ti by ho kritizovali i kdyby spáchal sepuku...

  Takže jestli si někdo myslíte "zbljať, kšefty nepouštět", tak #metoo...
  Skrýt celý příspěvek

 • Danosť
  17:31 18.10.2018
  Oblíbený příspěvek

  Každý podporovateľ USA zahraničnej politiky môže byť pyšný:)
  Svetový ´´policajt,, je vlastne komplic masovej vraždy min. 6600civilistov lebo sa obáva že by civilisti nezomreli pod ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Každý podporovateľ USA zahraničnej politiky môže byť pyšný:)
  Svetový ´´policajt,, je vlastne komplic masovej vraždy min. 6600civilistov lebo sa obáva že by civilisti nezomreli pod paľbou jeho zbrane ale zbrane napr z Číny:-)
  Keby sa chovali takto všetci policajti tak by začali vykrádať domy, predávať drogy, nelegálne zbrane atd. Lebo by to zlodejom, narkomanom a vrahom tovar predal predsa niekto iný a oni by nezarobili.. Zamyslite sa nad tým je to to isté..

  Podľa mňa by sa mal každý kto chce šíriť po svete demokraciu, ľudské práva atd. správať tak, aby predaju zbraní do takýchto krajín zabránil, miesto toho USA robí z takejto krajiny regionálnu veľmoc ktorá si môže robiť čo chce lebo má prachy..
  Skrýt celý příspěvek