Přelom v boji z blízka: První pušky XM7 a kulomety XM250 pro americké výsadkáře

Přelom v boji z blízka: První pušky XM7 a kulomety XM250 pro americké výsadkáře
Puška XM7 / PEO Soldier Public Affairs, U.S. Army (Zvětšit)

Vojáci slavné 101. výsadkové divize (101st Airborne Division) převzali první útočné pušky XM7 a kulomety XM250 nového pěchotního zbraňového systému NGWS (Next Generation Weapon System). Ten se skládá ze čtyř základních částí: Pušky XM7, kulometu XM250, náboje XM1186 a zaměřovače XM157.

XM7 (dříve XM5) a XM250 od firmy SIG Sauer nedávno prošly kvalifikačním testováním výroby PQT (Production Qualification Testing). Jde o důležitý milník akvizičního procesu. PQT ověřuje, zda výrobní procesy a zbraně splňují stanovené technické specifikace a normy před začátkem hromadné výroby. Zkouší se spolehlivost, výkon, přesnost, bezpečnost atd. Díky PQT uživatel získává důvěru v produkt.

Cílem PQT je zajistit, že pušky vyrobené v rámci sériové výroby dostanou stejné technické vlastnosti a kvalitu jako ty, které byly testovány a schváleny během předchozího kvalifikačního testování QT (Qualification Testing) – jeho úkolem je ověřit prototypy.

Nyní proběhne omezené uživatelské hodnocení LUT (Limited User Test) a poté závěrečné operační testování a hodnocení OT&E (Operational Test and Evaluation) – u nás známe jako „vojskové zkoušky“. LUT od 10. října zajistí zejména vojáci 101. divize v testovacím centru ATC (Aberdeen Test Center) v Marylandu. Vojáci první sady zbraní převzali minulý týden. Během LUT vojáci zbraně otestují mimo jiné v džungli, poušti a na Arktidě. Ověří kompatibilitu zbraní a příslušenství s dalšími prvky výstroje, výzbroje a vojenské techniky. Vyzkouší spolehlivost a trvanlivost zbraní, náročnost a proces údržby atd.

Tak lze rozpoznat případné nedostatky nebo potřebné úpravy, ještě před spuštěním hromadné výroby. Ostatně o jedné výzvě se ví – o hmotnosti pušky XM7. Ale o tom až posléze. Díky LUT se vojáci také seznámí s novou technikou a začnou pracovat na nových taktikách a doktrínách. Cílem finálního OT&E je provést komplexní a vyčerpávající testování nového vojenského systému v reálných operačních podmínkách. Po konci OT&E se odstraní písmeno „X“ (eXperimental) z označení obou zbraní, munice a zaměřovače.

V programu NGSW se vše točí kolem nového náboje XM1186 ráže 6,8×51 mm – nová puška, kulomet a zaměřovač slouží „pouze“ k jeho doručování na cíl. Jedná se o náboj výkonnostně podobný civilnímu .270 Win Short Mag. SIG Sauer prodává také civilní verzi .277 Fury. Kromě toho je k dispozici verze se sníženým dostřelem, slepé náboje, stopovací a značkovací (pro FX zbraně).

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

US Army touží po ráži 7,62 mm a vyhlíží pušky NGSW

Americká armáda (US Army) trvá na zavedení nové pušky v NATO ráži 7,62×51 mm, která částečně nahradí ...

Konec karabin M4 a kulometů M249: Americká armáda přechází k ráži 6,8 mm

Americká armáda (US Army) se bez nadsázky několik desítek let snaží najít náhradu za karabiny M4 ...

NGSW: Nové útočné pušky a kulomety pro americkou armádu

Program NGSW (Next Generation Squad Weapons) v roce 2023 vojákům americké armády (US Army) poskytne ...

PREMIUM NGSW: Sig Sauer dodá americké armádě nové pušky a kulomety

Americká armáda (US Army) vybrala nové zbraně pro svá pěchotní družstva NGSW (Next-Generation Squad ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.