První digitální bojové brýle IVAS pro US Army

-
11. 10. 2022
-
8 komentářů
-
Jan Grohmann
Americká armáda (US Army) převzala první digitální bojové brýle s technologií rozšířené reality IVAS (Integrated Visual Augmentation System). Do konce příštího roku američtí vojáci získají 10 000 brýlí IVAS.
Program zavádění bojových brýlí IVAS do US Army je minimálně jeden rok opožděn. Není divu – jde o přelomový krok poskytující pěchotě technologii používanou piloty stíhaček páté generace.
IVAS kombinuje odolný náhlavní průhledový displej (HUD), optoelektronické senzory pro noční / termální vidění, kabeláž, výpočetní jednotku umístěnou na vestě, konformní přenosnou baterii, rádio pro spojení v rámci družstva, přístup do bojové sítě a zařízení pro virtuální bojový trénink SiVT (Squad Immersive Virtual Trainer).
IVAS jsou ale více než super-pokročilé brýle pro noční vidění (NVG). Úkolem IVAS je zejména poskytnout vojákům novou úroveň situačního povědomí. Tedy odpovědi na ty nejzákladnější otázky vojáka: Kde jsem? Kde je nepřítel? Kde jsou mé jednotky? Kam jdu? Co je mým úkolem? Teoreticky IVAS vojákům umožní mnohem rychleji odhalit, identifikovat a zaútočit na protivníka, zlepšit orientaci v terénu, vést mnohem agilnější manévrový boj a zrychlit rozhodovací proces.
Současně IVAS dovolí provádět virtuální bojový výcvik (viz dále) a efektivnější přípravu / nácvik před bojovou akcí. Dobrá příprava před akcí dovoluje podřízeným lépe pochopit záměr velitele a koncepci operace.
Vojáci s IVAS se umí napojit na senzory vozidla; větší foto / U.S. Army, Spc. Chandler Coats
V příštím roce US Army odebere 5000 brýlí IVAS 1.0 a stejný počet vylepšených IVAS 1.1. Zavedení těchto raných verzí umožní vyřešit dětské nemoci a dokončit „finální“ verzi IVAS 1.2 – ta bude zavedena napříč celou US Army.
IVAS 1.2 získá zejména nový senzor pro noční vidění a lepší konstrukci – současné brýle IVAS se připevňují popruhy. Štíhlejší a lehčí IVAS 1.2 lze umístit pomocí standardního úchytu přímo na přilbu, podobně jako NVG. IVAS 1.2 tedy půjde odklápět a lehce demontovat. Také datová / napájecí kabeláž se přesune do zadní části přilby a nepovede kolem ramene na hruď.
IVAS 1.0, kromě rádia, váží 1,54 kilogramu. Z toho 1,08 kilogramu připadá na samotné brýle. Ve verzi 1.2 se vývojáři snaží snížit celkovou hmotnost na 1,29 kilogramu nebo méně, pod úroveň současných špičkových brýlí pro noční vidění ENVG-B (Enhanced Night Vision Goggle–Binocular).
Američtí vojáci získají IVAS 1.2 v roce 2025. Náklady na celý program se odhadují na více než 20 miliard dolarů a Pentagon zvažuje nákup až 40 000 brýlí IVAS.
IVAS; větší foto / U.S. Army, Spc. Chandler Coats, 5th Mobile Public Affairs Detachmen
„Nechceme spěchat se zavedením IVAS, dokud nebude připraven," řekl brigádní generál Christopher Schneider, šéf akvizičního oddělení pro rychlé vyzbrojování a vybavování vojáků PEO Soldiers (Program Executive Office Soldier).
Brýle IVAS 1.0 dostanou nejdříve jednotky podřízené Velitelství pro výcvik a doktríny TRADOC (Training and Doctrine Command). TRADOC řeší výcvik US Army a vytváří operační doktríny – zásady a principy, podle kterých se řídí činnost ozbrojených sil v bojových operacích. Pokročilejší IVAS 1.1 zamíří k bojovým jednotkám. Americká média spekulují o elitních jednotkách 82. a 101. výsadkové divize a o 75. pluku Rangers.
Verze 1.0 a 1.1 vypadají na první pohled podobně. Obě zařízení mají stejně dobré nebo lepší noční vidění než většina současných NVG, plus termovizní senzory. Brýle umožňují také „pasivní cílení“, tedy zaměřování a označování cílů bez použití demaskujícího laserového značkovače.
„Pokud povedeme boj s téměř rovnocenným protivníkem, bude také vybaven nočním viděním. A když použijete laser, uvidí laser také,“ řekl Schneider. S pasivním cílením to není problém. „Nezjistí, že na ně míříte, dokud je nezasáhnete.“
Pro posílení situačního povědomí vojáků IVAS využívají technologii rozšířené reality – na pozadí reálného světa domněle vykreslují počítačem generovanou grafiku, symboliku, značky, infografiku a textové zprávy. Zvládají rovněž vykreslovat objekty, terén nebo postavy. To lze využít v rámci běžného výcviku, nebo v rámci přípravy na bojovou operaci – lze vykreslovat 3D mapy a objekty místa působení.
Co přesně IVAS umí znázorňovat a jaký je skutečný pohled skrz brýle je utajováno. Můžeme tedy jen spekulovat o možnostech a schopnostech. Navíc tato technologie má před sebou dekády vylepšování a rozvoje. Vždyť NVG se zdokonalovaly 70 let.
Potenciál využití je v podstatě omezen pouze lidskou představivostí. Například v kombinaci s bojovými vozidly pěchoty Stryker se vojáci s IVAS umí napojit na senzory vozidla a mít stejný pohled jako řidič, velitel nebo střelec. To již bylo otestováno. Něco takového je možné samozřejmě i u jiných vozidel, vrtulníků či dronů. Brýle IVAS proto mohou efektivně využívat palubní střelci vrtulníků.
Voják s ENVG-B a s bezdrátovým zaměřovačem FWS-I; větší foto / US Army
Navíc ve spojení s 360° kamerami má výsadek vojáků s IVAS nerušený výhled skrz pancíř vozidla – jde tedy o pokročilejší verzi izraelského systému Iron Vision. „Díváte se kolem sebe a je to, jako by na vozidle nebylo žádné pancéřování,“ řekl brigádní generál Larry Burris, šéf víceoborového týmu (Cross Functional Team) pro ničivost vojáků (Soldier Lethality) ve Velitelství pro budoucnost (Army Futures Command). „Otočím hlavu doprava a [systém] automaticky detekuje kameru, která je umístěná na pravé straně vozidla.“
Vojáci pomocí brýlí IVAS mohou také 3D skenovat zájmový prostor nebo objekt, uložit vše do paměti, a poté prostor virtuálně vykreslit pro účely výcviku nebo nácviku.
Samozřejmostí je integrace se zavedenými digitálními zaměřovači FWS-I (Family of Weapons Sights-Individual) – ty již spolupracují s ENVG-B. Zaměřovač FWS-I umožňuje přenášet obraz ze zbraně do brýlí, případně dokonce použít „obraz v obraze“ – na pozadí obrazu z brýlí lze vložit menší obraz zaměřovače. Spekulace: s využitím prvků strojového učení mohou IVAS automaticky rozpoznávat drony a vypočítávat jejich dráhu. Ve spojení s FWS-I tak umožní efektivní sestřelování dronů pomocí ručních palných zbraní.
Samozřejmě IVAS potřebuje ještě mnoho let ladění a vylepšování. Roční zpoždění způsobily problémy se spolehlivostí softwaru, deformací obrazu a problémy s vlhkostí. Klasické NVG mají pozorovací úhel 40°, vývojáři se u IVAS snažili rozšířit zorné pole na 80°, ale kvůli deformacím obrazu bylo nutné zúžit zorné pole „jen“ na 70°.
Problém je také s analogovými senzory pro noční vidění, které pracují se zbytkovým osvětlením. Tato analogová trubicová technologie funguje perfektně. Obraz z NVG ale nelze jednoduše počítačově zpracovat a poté například využít systémy strojového učení. Ostatně i špičkové ENVG-B využívají analogovou technologii.
Existují sice digitální senzory pro noční vidění, ale ty mají horší výkon než analogové systémy. Podle brigádního generála Schneidera ale armáda již údajně objevila nadějný digitální senzor s odpovídající kvalitou. S jeho integrací se počítá do IVAS 1.2.
Generální inspektorát ministerstva obrany (Department of Defense Office of Inspector General) také v říjnu 2021 kritizoval armádu za to, že nebere dostatečně na zřetel, zda takto zásadní technologii (na první pohled omezující pohodlí) vojáci vůbec chtějí. Do testování se zapojilo (v té době) několik desítek vojáků, ale to je podle inspektorátu nedostatečné.
Podle mluvčího PEO Soldier David Pattersona se však technologie posunuje stále dopředu a jde o přelomovou technologii. Každá přelomová technologie podle mluvčího potřebuje čas, než bude široce přijímána.
Zdroj: Defense News
Související články
Kombinovaná termovize a noční vidění pro vojáky
Britský zbrojní gigant BAE Systems v rámci programu americké armády ENVG III/FWS-I (Enhanced Night ...
-
14.05.2015
-
4 komentářů
-
Jan Grohmann
Přístroje nočního vidění MUM-14 pro Armádu ČR
Ministr obrany Martin Stropnický informoval včera vládu o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) ...
-
19.01.2016
-
13 komentářů
-
Jan Grohmann
IVAS: Američtí pěšáci získají průhledové displeje v roce 2022
Na vojenské základně Fort Pickett ve Virginii jsou v těchto dnech testovány brýle s průhledovými ...
-
21.11.2019
-
4 komentářů
-
Jan Grohmann
IVAS: Armádní brýle pro rozšířenou realitu za 20 miliard dolarů
Americká armáda (US Army) uzavřela s firmou Microsoft obří desetiletou rámcovou smlouvu na dodávku ...
-
02.04.2021
-
22 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Za mně rozhodně jedna z nejzajímavějších nových technologií. Práce na tom bude ještě teda hromada a Microsoft, který dané brýle vytváří, má prý docela problémy s vývojem, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Za mně rozhodně jedna z nejzajímavějších nových technologií. Práce na tom bude ještě teda hromada a Microsoft, který dané brýle vytváří, má prý docela problémy s vývojem, ale potenciál je obrovský.
Navíc tato technologie je jedna z těch, která časem jednoduše najde využití i v civilním sektoru, kde masivně pomůže s produktivitou, takže nelze nefandit :)Skrýt celý příspěvekVšak, tuším, IFM na Ampérovi, někdy před 5 lety, něco podobného vystavovalo. Šlo v podstatě o myšlenku: na co by ten nejlepší chodil do terénu, když může radit více lidem. Takže ...Zobrazit celý příspěvek
Však, tuším, IFM na Ampérovi, někdy před 5 lety, něco podobného vystavovalo.
Šlo v podstatě o myšlenku: na co by ten nejlepší chodil do terénu, když může radit více lidem. Takže například údržba... méně zkušení, nebo ne moc chytří půjdou něco opravovat, nebude si vědět rady, tak nasadí brýle a zavolá. Ten lepší mu řekne proměř, zkontroluj, výměň a hned může radit dalšímu. Docela zajímavé v tom pohledu, že i na údržbu složitých zařízení nemusí platit nikoho kvalifikovaného, ale jen "lopaty"Skrýt celý příspěvekPoznám jednu firmu na slovensku, kde vyvíjajú aplikáciu presne na tento účel. Testovali rôzne okuliare.
Ale takých je viac vo svete.Poznám jednu firmu na slovensku, kde vyvíjajú aplikáciu presne na tento účel. Testovali rôzne okuliare.
Ale takých je viac vo svete.
Nedavno som cital ze asi polovine vojakov ktory IVAS skusali mali bud zavrate alebo rovno zvracali. Zrejme to nebude pre kazdeho.
Nedavno som cital ze asi polovine vojakov ktory IVAS skusali mali bud zavrate alebo rovno zvracali. Zrejme to nebude pre kazdeho.
Podobný problém ako pri jazde autom u niektorých ľudí. Mozog reaguje na neprirodzený obraz vyvolaním zvracania, lebo to považuje za priznak otravy jedlom. Uvidíme, či to pôjde ...Zobrazit celý příspěvek
Podobný problém ako pri jazde autom u niektorých ľudí. Mozog reaguje na neprirodzený obraz vyvolaním zvracania, lebo to považuje za priznak otravy jedlom. Uvidíme, či to pôjde odstrániť, ja myslím že hej.Skrýt celý příspěvek
Všetky tieto novinky vyzerajú super, a majú možnosť výrazne zvýšiť bojaschopnosť a efektivitu armád, a zmeniť spôsob boja, čo by to tej strane ktorá to má, poskytlo veľkú výhodu, ...Zobrazit celý příspěvek
Všetky tieto novinky vyzerajú super, a majú možnosť výrazne zvýšiť bojaschopnosť a efektivitu armád, a zmeniť spôsob boja, čo by to tej strane ktorá to má, poskytlo veľkú výhodu, ale predsa len, zaujímalo by ma kde je tá hranica, za ktorou by to už bolo všetko celkovo príliš zložité a ekonomicky či zdrojovo neudržateľné, alebo len ťažko a zdĺhavo nahraditeľné...
Lebo stroje majú síce takmer neobmedzené možnosti, ale človek nie. A neviem či a ako veľmi je ešte možné, a efektívne klásť ( a aj ) do budúcnosti na vojakov ďalšie nároky na väčší a dlhší výcvik a ďalšie spôsobilosti ktoré by museli vedieť všetky efektívne využiť.
Obávam sa toho, aby sa nestalo to, že pri väčšom globálnom konflikte s rovnocenným protivníkom ( napríklad USA vs Čína alebo ktovie čo nás čaká ) by o tieto schopnosti z dôvodu prílišnej technickej zložitosti, strát a potreby dlhšieho výcviku čoskoro prišli, ako je to možné dobre vidieť pri vojne na Ukrajine kde už rusi sú skoro na hrane svojich možností a bojujú s desiatkami rokov starým vybavením a technikou, a podľa toho to aj vyzerá... Aj keď väčšinu z toho asi kvôli hrozbe vojny s nato a ďalšej eskalácii ešte nepoužili...
Ale toto vyzerá veľmi nádejne
( takmer iste :), a dúfam že sa im to čo najskôr podarí doladiť a poslať vojakom.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...