Ample Strike 2015: Výcvik předsunutých leteckých návodčích

Ample Strike 2015
Ample Strike 2015; větší foto / Autor

Když v naší armádě předsunutí letečtí návodčí začínali, tak o jejich služby nemělo v pozemních silách mnoho jednotek zájem. Dnes je situace zcela jiná a cvičení Ample Strike 2015, které je určeno na přípravu těchto specialistů, je největším cvičením vzdušných sil v tomto roce.

Letectvo kryje záda vojákům

Patrola se vynořila z lesa a postupuje k blízkým budovám. Delší dobu byla hlídka kryta masivním plotem, ale jakmile se dostala do volného prostoru mezi domy, byla přibita k zemi intenzivní palbou.

Patrola se stahuje. Jelikož je pěšího typu, tak nemá žádné podpůrné zbraně. V její sestavě jsou však dva předsunutí letečtí návodčí. Velitel hlídky se domlouvá s návodčím na povolání letecké podpory.

V okolí panuje mlha a přidělení letounu na podporu je nejisté. Hlídka má štěstí. Byl jí přidělen letoun, který je vyzbrojen pumami s naváděním přes GPS. Může tedy útočit přes mraky. V okamžiku, kdy se spojil návodčí s letounem, zadává mu pomocí devítiřádkového systému údaje potřebné pro útok.

Ample Strike 2015

Vzhledem k tomu, že tento typ munice má větší střepinový efekt, tak se celá hlídka stahuje dále od budovy, na kterou bude proveden nálet. Za moment je slyšet přelet proudového letounu. Jenže žádný výbuch se nekoná.

Celá situace se neodehrávala v Afghánistánu, ale v areálu kasáren 22. vrtulníkové základny u Náměšti nad Oslavou. Hlídkující jednotku tvořili naši vojáci z Přáslavic a byli k nim přiděleni předsunutí letečtí návodčí z Dánska. Zasahujícím letounem byl L-159 ALCA z Čáslavi.

Ample Strike 2015

Celá komunikace mezi jednotkou a návodčími a návodčími s letounem probíhala v anglickém jazyce. Nácvik byl určen k nácviku postupů od vyžádání letounu, po okamžik těsně před provedením samotného útoku. Návodčí musí pracovat v určitém stresu, podobném jako v reálné situaci.

Ano, zde sice nehrozí, že by je mohl někdo zabít, ale na druhou stranu protivník neustále dotírá, velitel jednotky se dožaduje pomoci, letoun je ve vzduchu a mimochodem všechno sledují instruktoři, kteří budou celý postup rozebírat do detailů, aby se zjistila i ta nejmenší chyba nebo zaváhání.

České Hindy, alias vrtulníky Mi-24 působí ve vojenské výcvikovém prostoru Libavá, kde pro ně bylo připraveno polní letiště FARP; větší foto / 22. vrtulníková základna

Nejde však pouze o jeden nálet. Dokud je letoun ve vzduchu, tak se cvičí. Jednotka stále postupuje prostorem a několikráte si žádá o leteckou podporu. Po určité době však letoun zahlásí, že končí a odlétá zpět na základnu. Pro vojáky na zemi to však znamená jen střídání návodčích a musí s sebou hodit, protože na dráze v Náměšti startuje slovinský Pilatus, který bude simulovat útočící letoun.

Uvedené stanoviště bylo pouze jedním ze šesti, kde se prováděl nácvik letecké podpory a výcvik předsunutých leteckých návodčích a na všech byl podobně intenzivní pohyb. Cvičení Ample Strike 2015 je národním cvičením s mezinárodní účastí. Celkem se do cvičení zapojilo 18 států a účastní se jej na 1200 vojáků, z toho 300 zahraničních.

Předsunutí letečtí návodčí pocházejí ze 16 zemí a vytvořili 25 týmů. Letecká technika je operována ze základen v Náměšti a v Čáslavi a také ze dvou polních letišť ve výcvikových prostorech Libavá a Boletice, které se anglicky označují FARP – Forward Arming and Refueling Point.

Při cvičeních jsou předsunutí letečtí návodčí přiřazováni k jednotkám pozemních sil AČR. Zde jsou dánští návodčí součástí hlídky, kterou tvoří vojáci z Přáslavic; větší foto / Autor

Právě využití těchto polních letišť ve výcvikových prostorech zvýšilo efektivitu celého cvičení. Eliminují se dlouhé přelety vrtulníků, což šetří čas, palivo i resursy strojů. Z FARP Boletice operují americké vrtulníky AH-64 Apache a z FARP Libavá působí české Mi-24, které jsou jinak domovem v Náměšti.

Vzhledem k tomu, že cílem cvičení je nácvik součinnosti pilotů taktického a vrtulníkového letectva s předsunutými leteckými návodčími při podpoře pozemních operací, je do cvičení zapojena celá řada jednotek pozemních sil AČR. Ve vojenských výcvikových prostorech se pohybuje technika 7. mechanizované brigády z Hranic, 13. dělostřeleckého pluku z Jinců, 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.

Na cvičení se dále podílejí i 14. pluk logistické podpory z Pardubic, 15. ženijní pluk z Bechyně, 53. pluk průzkumu a elektronického boje z Opavy, 4. brigáda rychlého nasazení Žatec a 103. centrum CIMIC/PSYOPS z Olomouce. Cvičení probíhá od 31. srpna do 22. září 2015.

Ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice bylo vybudováno polní letiště FARP, ze kterého v rámci cvičení vzlétají americké vrtulníky AH-64 Apache. Foto: 22. vrtulníková základna; větší foto / 22. vrtulníková základna

Cvičení se účastní i poměrně široká paleta strojů. Německo zastupují po jednom kusu letounu Pilatus PC-9 a Learjet, který je pro tyto účely značně upravený. Slovinské letectvo zastupují dva letouny Pilatus PC-9. Američané vyslali na cvičení pětici bitevních vrtulníků AH-64 Apache a jeden letoun AT-6C.

Slovensko zastupují dva letouny L-39 Albatros a vrtulník Mi-17. Česká republika provozuje v rámci cvičení tři kusy vrtulníků Mi-24, jeden vrtulník Mi-171, čtyři letouny L-159 ALCA a jeden letoun JAS-39 Gripen. Na vyžádání je také k dispozici i transportní letoun C295 CASA z letecké základny Praha-Kbely.

Přes tisíc provedených útoků

Koordinace celého cvičení rozloženého na takové veliké ploše, kde probíhá tolik navedení ve stejnou dobu, není rozhodně nic snadného. Potěšitelné je, že dosud vše probíhalo v rámci norem a bez vážnějších problémů. K 15. září večer bylo provedeno 1177 navedení a z toho bylo neúspěšných pouze 33.

V současnosti jsou tato čísla již jiná, ale stačí k dokumentování veliké úspěšnosti. Samozřejmé je, že cvičení se účastní předsunutí letečtí návodčí, kteří již mají absolvován celý základní výcvik. Cvičení je tak zaměřeno na rozvoj a porovnání schopností a sjednocení postupů. 

Slovinský Pilatus PC-9 tankuje před vzletem v rámci cvičení; větší foto / 22. vrtulníková základna

Příkladem je onen úvodní scénář, kdy české jednotce byli přiděleni dánští návodčí. Přesto mezi návodčími panuje různá úroveň. Přítomni jsou například návodčí od útvaru pro speciální operace amerického letectva, ale také zástupci sousedního Rakouska a řady dalších větších či menších zemí.

Vyžádání letecké podpory v boji rozhodně nefunguje tak, že běžný voják zavolá z telefonního automatu na rohu ulice a celé letectvo se přetrhne, aby rozbombardovalo blízkou čtvrť. To je možné ve filmu, ale realita je o něčem jiném. Navedení letadla na cíl na zemi je poměrně specializovaná činnost, kterou nemůže dělat každý.

Předsunutí letečtí návodčí musí působit ve stresových podmínkách a nesmí dělat chyby. Samotný postup navedení je už poměrně sofistikovaný a neustále se vylepšuje v návaznosti na zkušenosti z reálných bojových situací. Ruku v ruce s přípravou předsunutých leteckých návodčích musí jít i příprava pilotů, aby v krizi vše fungovalo jak má. Špatně shozenou pumu už nikdo nevrátí. 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Kladivo na Islámský stát: Bitevníky L-159 ALCA letí do Iráku

První české bitevníky L-159 ALCA dorazí do Iráku v první polovině záři. Informaci potvrdil iráckým ...

Český cvičný a bitevní letoun L-39NG poprvé ve vzduchu

V pondělí 14. září 2015 provedla tovární posádka AERA Vodochody AEROSPACE a.s. ve složení Miroslav ...

Vojáci 5. strážní roty jsou připravení na Afghánistán

5. strážní rota BAF (Bagram Air Field) v operaci Resolut Support se již 6 měsíců intenzivně ...

Výdaje na obranu? Ministr obrany krčí rameny a doufá, že bude líp

Asi budete znát ty chvíle, kdy všechna slova a představy jsou správné, ale přesto výsledek jen ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!