AMPV: Tažný kůň amerických obrněných jednotek vstupuje do služby

AMPV: Tažný kůň amerických obrněných jednotek vstupuje do služby
AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) / Public Domain (Zvětšit)

Příští měsíc firma BAE Systems začne po několika letech testování sériově vyrábět nová víceúčelová obrněná vozidla AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle). Vozidla AMPV v americké armádě (US Army) nahradí zastaralé obrněné transportéry (OT) M113. AMPV je tak bez nadsázky nazýván novým tažným koněm amerických obrněných brigád ABCT (Armored Brigade Combat Team).

Hlavní údernou sílu US Army tvoří obrněné brigády ABCT s tanky Abrams, bojovými vozidly pěchoty (BVP) Bradley a samohybnými houfnicemi Paladin. V těchto brigádách najdeme také 2897 víceúčelových OT M113, které slouží k přepravě vojáků, vybavení, munice, ale také jako velitelská stanoviště, evakuační vozidla nebo nosiče minometů. Dalších 1922 transportérů M113 se nachází v podpůrných brigádách EAB (Echelons Above Brigade).

Vozidla M113 sice tvoří 32 % flotily obrněných vozidel ABCT, ale první M113 armáda přijala do výzbroje již v roce 1960. Největší slabinou M113 je jednoznačně mizerná balistická ochrana, která už byla nedostatečná v 60. letech ‒ hliníkový pancíř M113 odolá pouze běžné munici ráže 7,62×39 mm. Například kolové bojové vozidlo Stryker odolá nejen průbojné munici ráže 7,62 mm, ale také výkonější kulometné munici ráže 14,5 mm. OT M113 se proto již déle nenasazují do ostrých bojových operací.

Transportér M113 má také slabou protiminovou ochranu ‒ ve Vietnamu vojáci raději jezdili na korbě M113, kde byli ve větším bezpečí před výbuchem miny.

V každé brigádě ABCT se nachází:

 • 19 víceúčelových M113A3;
 • 41 velitelských M1068A3;
 • 15 nosičů minometů M1064;
 • 31 evakuačních M113A3;
 • 8 vozidel první pomoci M577.

Na místo M113 začnou letos k americkým jednotkám přicházet pásová vozidla AMPV, která mají zejména výrazně lepší balistickou ochranu, lepší taktickou mobilitu, větší vnitřní užitný prostor, lepší pracovní prostředí posádky a robustnější a výkonnější generátory elektrické energie (nutné k pohonu senzorů, výkonných rádií, rušiček, zbraní, obranných systémů atd.). Od vystavení žádosti o nabídku (RFP; listopad 2013) až po předání prvních sériových AMPV jednotkám US Army tedy uběhlo pět a půl roku.


AMPV vs. M113 / US Army

Vývojová fáze programu AMPV přišla „jen“ na 383 milionů dolarů, protože AMPV využívá podvozek BVP Bradley. Oba stroje mají 75 % shodných dílů, což výrazně snižuje logistiku brigády. AMPV je tedy v podstatě BVP Bradley, ale bez bojové věže a s lepším pancéřováním (díky úspoře hmotnosti po odstranění věže). Navíc podvozek Bradley, včetně pohonné jednotky a pojezdového ústrojí, využívají také modernizované houfnice M109A7 Paladin.

BAE Systems začne příští měsíc vyrábět první z 297 AMPV, které US Army objednala za 873 milionů dolarů v rámci počáteční nízkosériové výroby LRIP (Low Rate Initial Production). V rámci LRIP vznikne celkově 460 vozidel za 1,2 miliardy dolarů a celkově armáda nakoupí 2936 AMPV.

Výše programu dosahuje 11 miliard dolarů, pokud se armáda rozhodne vozidly AMPV nahradit také M113 u brigád EAB, cena vzroste o dalších 6,5 miliardy dolarů.

V rámci LRIP si výrobce především osvojuje výrobu a připravuje se na spuštění plné sériové výroby (FRP). Při výrobě AMPV se například ve velkém uplatní svařovací roboti, kteří zvládnou až 80 % svarů na korbě. Při svařování je navíc použitá nová technologie HEBAW (High Energy Buried Arc Welding) od BAE Systems, která až o 90 % zkracuje svařovací časy a omezuje teplotní narušování svařovaného materiálu. Například v případě AMPV nejdelší svar na břiše korby vyžaduje od lidského svářeče 27× změnit pozici ‒ robot udělá celý svar precizně a najednou.

Několik prvních desítek AMPV armáda pošle obratem do Evropy v rámci odstrašující iniciativy EDI (European Deterrence Initiative), která po ruské anexi Krymu v roce 2014 má zvýšit americkou vojenskou přítomnost v Evropě.


Představení AMPV

Celkově vznikne pět variant AMPV, které budou působit v ABCT s BVP Bradley a tanky Abrams:

Za postupujícími BVP a tanky pojede AMPV určené k velení a řízení boje (Command & Control). Mobilní velitelské stanoviště AMPV je výrazně více odolné než klasická statická velitelská stanoviště (která jsou prvořadé cíle pro nepřítele). Navíc díky blízkosti k jednotkám velitelské AMPV může komunikovat s vojáky i v podmínkách silého radioelektronického rušení.

Další verzí je evakuační vozidlo (Medical Evacuation) schopné přepravit tři zdravotníky a šest sedících nebo čtyři ležící pacienty. V současné době transport zraněných zajišťují vrtulníky, ale to v přítomnosti moderních kompletů protivzdušné obrany nebude možné. K přímé záchraně zraněných vojáků poslouží AMPV pro lékařské ošetření (Medical Treatment). V této verzi najdou místo čtyři specialisté pro urgentní medicínu a jeden pacient v ohrožení života. Oba stroje budou působit hned za postupujícími vojáky, BVP a tanky.

Nosič minometů (Mortar Carrier) poslouží jako mobilní základna pro ručně nabíjené minomety Soltam K6 ráže 120 mm. Dostřel minometů je sice menší než u houfnic Paladin, ale účinek miny ráže 120 mm a granátu ráže 155 mm je v cíli podobný. Nosiče minometů „na zavolání“ zajistí palebnou podporu jednotkám na čáře dotyku. Minomety dokáží střílet klasickou i přesně naváděnou munici.

Poslední je víceúčelová verze (General Purpose) sloužící k transportu vojáků (posil), munice, zásob, náhradních dílů nebo výzbroje, jako jsou přenosné protitankové raketové komplety. Víceúčelová verze poslouží v nouzi také k evakuaci raněných vojáků.

Zdroj: fas.org, Breaking Defense

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

AMPV: Americká armáda nahrazuje transportéry M113

Americká armáda (U.S. Army) v rámci programu AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) vybrala nástupce ...

Obrněné transportéry AMPV pro americkou armádu

Americká armáda (U.S. Army) získá 29 prototypů nových pásových obrněných transportérů AMPV (Armored ...

AMPV: Nástupce legendárních obrněnců M113 představen

Firma BAE Systems minulý týden v Pensylvánii představila prototyp nového víceúčelového obrněného ...

AMPV: Americká armáda testuje nástupce transportérů M113

Britská firma BAE Systems předala v rámci vývojové a inženýrské fáze (EMD) první testovací prototypy ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Rase
  12:17 22.02.2019

  Tecka:
  já myslel že už kupujete Borsuka a přitom jen kupujete velitelské Rosomáky :-D dokonale si mě zmátl :-D
  ps. volitelsko-štábní Pandury už máme taky koupené a ve výrobě.

  Tecka:
  já myslel že už kupujete Borsuka a přitom jen kupujete velitelské Rosomáky :-D dokonale si mě zmátl :-D
  ps. volitelsko-štábní Pandury už máme taky koupené a ve výrobě.

 • Rase
  15:07 20.02.2019

  Docela rád bych na tom podvozku viděl nějaký věžový minomet, rozhodně lepší než ručně nabíjený minomet, přeci jen morální vzpruha pro vojáky je poněkud lepší, když vidí něco ...Zobrazit celý příspěvek

  Docela rád bych na tom podvozku viděl nějaký věžový minomet, rozhodně lepší než ručně nabíjený minomet, přeci jen morální vzpruha pro vojáky je poněkud lepší, když vidí něco podobnějšího tanku (rovněž opačný efekt na nepřítele). Zajímavá by byla i lehká houfnice v ráži 105 mm. Zmíním, že v rámci programu NGCV vyvíjejí američané jak věž s minometem 120 mm a i houfnicí 105 mm.Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
   14:34 21.02.2019

   Z innej beczki...na jakim etapie jest czeski przetarg na BVP? U nas ..WRESZCIE ! Zakup systemu BMS w tym roku „Program ma być realizowany etapowo. W pierwszej fazie przewidziano ...Zobrazit celý příspěvek

   Z innej beczki...na jakim etapie jest czeski przetarg na BVP?
   U nas ..WRESZCIE ! Zakup systemu BMS w tym roku

   „Program ma być realizowany etapowo. W pierwszej fazie przewidziano pozyskanie (poprzez modernizację KTO) 12 wozów dowódczo-bojowych szczebla pluton/drużyna oraz 3 wozów dowódczo-bojowych szczebla batalion-kompania (opartych na KTO z wieżą Hitfist) i jednego wozu dowódczego zbudowanego w oparciu o transporter w wersji bazowej. W drugiej – po przeprowadzeniu testów – 44 wozów, w tym 43 dowódczo-bojowych i jednego dowódczego, co pozwoli na ukompletowanie pierwszego batalionu.

   Wreszcie, w trzecim etapie – po przebadaniu kompletnego batalionu - ma być zamówionych kolejnych 250 wozów, w tym 232 dowódczo-bojowe, 8 szkolnych (również z wieżami Hitfist) oraz dziesięć dowódczych. To umożliwi pełne wyposażenie kolejnych czterech batalionów. W ogłoszeniu Inspektoratu Uzbrojenia zaznaczono, że pożądany termin realizacji to 14 miesięcy od podpisania umowy dla I etapu, 26 miesięcy dla II etapu i 50 miesięcy dla całego kontraktu. Kpt. Płatek w odpowiedzi na pytanie o moment rozpoczęcia dostaw stwierdził: „Harmonogram dostaw będzie zawarty w umowie.”.

   Należy zaznaczyć, że w skład systemu, oprócz wspomnianych wozów wchodzą także elementy przeznaczone do użycia również poza systemem Rosomak BMS, w tym:

   Oprogramowanie (aplikacja) wsparcia dowodzenia;
   Szerokopasmowa radiostacja pokładowa IP;
   Pokładowy i przenośny terminal BFT (Blue Force Tracker);
   Podsystem ochrony kryptograficznej bazujący na technologii SCIP (POK SCIP).
   Samo zamówienie obejmuje – obok dostawy wyżej wymienionych elementów, modernizacji transporterów i opracowania podsystemu ochrony kryptograficznej także dostawę pakietu logistycznego, aparatury kontrolno-pomiarowej, wykonanie laboratorium szkoleniowego w wersji kontenerowej (LS), szkolenie personelu i wykonanie dokumentacji technicznej.”Skrýt celý příspěvek

   • Tecka
    14:59 21.02.2019

    Ps. Jeszcze dodam ,tłumacząc sens wklejenia dłuższego tekstu.. wyjaśniła się przyszłość wież Hitfist,chodziły plotki, że po wdrożeniu ZSSW pójdą do magazynu

    Ps. Jeszcze dodam ,tłumacząc sens wklejenia dłuższego tekstu.. wyjaśniła się przyszłość wież Hitfist,chodziły plotki, że po wdrożeniu ZSSW pójdą do magazynu

    • Rase
     15:38 21.02.2019

     Už jsem se lekl, že ty věže ZSSW-30 nezavedete. Není třeba v plánu, ty věže Hitfist následně osadit na Rosomáky? (přijde mi to lepší než je dát jen na sklad).

     Už jsem se lekl, že ty věže ZSSW-30 nezavedete. Není třeba v plánu, ty věže Hitfist následně osadit na Rosomáky? (přijde mi to lepší než je dát jen na sklad).

     • Tecka
      15:49 21.02.2019

      Zobaczymy co będzie ... Hitfist , to wysokie koszty serwisu i duża awaryjność ..

      Zobaczymy co będzie ... Hitfist , to wysokie koszty serwisu i duża awaryjność ..

     • Rase
      16:05 21.02.2019

      Tecka:
      jo, to naše RCWS-30 jsou na tom taky prý dost bídně. Docela by mě zajímalo, jestli nějaká věž tyhle problémy nemá :-D

      Tecka:
      jo, to naše RCWS-30 jsou na tom taky prý dost bídně. Docela by mě zajímalo, jestli nějaká věž tyhle problémy nemá :-D

     • Tecka
      16:38 21.02.2019

      Wieże od RM ?

      Wieże od RM ?

     • Rase
      19:01 21.02.2019

      Tecka:¨ doufám že ano. Ještě si říkám, že i věže od Kongsbergu budou kvalitní, když mají takový prodejní úspěch. Ta jejich nová MCT-30 vypadá naprosto ...Zobrazit celý příspěvek

      Tecka:¨
      doufám že ano. Ještě si říkám, že i věže od Kongsbergu budou kvalitní, když mají takový prodejní úspěch. Ta jejich nová MCT-30 vypadá naprosto úžasně:
      http://www.palba.cz/album/albu... Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      08:40 22.02.2019

      Tak,ciekawe ...zwarta,zamknięta architektura. Oby u Was wybrano podwozie z wieżą w osi pojazdu i możliwością montażu wież z koszem..a będzie dobrze

      Tak,ciekawe ...zwarta,zamknięta architektura. Oby u Was wybrano podwozie z wieżą w osi pojazdu i możliwością montażu wież z koszem..a będzie dobrze

   • Rase
    15:48 21.02.2019

    Nezbývá než vám pogratulovat a závidět :-) Pokud jde o nová BVP pro AČR, tak během tohoto měsíce má být zaslána výzva všem čtyřem kandidátům (GDELS, BAE, PSM a Rheinmetall). V ...Zobrazit celý příspěvek

    Nezbývá než vám pogratulovat a závidět :-)

    Pokud jde o nová BVP pro AČR, tak během tohoto měsíce má být zaslána výzva všem čtyřem kandidátům (GDELS, BAE, PSM a Rheinmetall). V březnu má dojít k setkání s těmito uchazeči v tendru (snad nikdo neodstoupí). V rámci tendru budou stanovené nepřekročitelné požadavky, které musí potenciální vítěz bezpodmínečně splnit. Zatím se mluví o důrazu na balistickou a protiminovou ochranu, pokud jde o kontroverzní počet osádky - tedy 3+6+dva specialisté (3+8 je prostě moc), tak ministr obrany i náčelník generálního štábu mlží a vyhýbají se přímé odpovědi. Mluví se o tom, že v prvním čtvrtletí proběhne výběr dodavatele a v létě podepsání kontraktu. Rovněž budou připraveny finance na první splátku a plánovaný začátek výroby nových BVP. První vozidla (5 ks) budou dodána od výrobce v roce 2020. V roce 2024 má být splacena celá částka (zhruba 50 mld kč) a následujícího roku dokončení dodávek nových BVP. Zkrátka ještě letos snad budeme znát vítězeSkrýt celý příspěvek

    • Tecka
     16:14 21.02.2019

     Życzę powodzenia !
     Info powiązane z wieżami dla Rosomak i potencjalnie dla Borsuk ... w zakładach Mesko, jest montowana linia do montażu i produkcji Spike LR2

     Życzę powodzenia !
     Info powiązane z wieżami dla Rosomak i potencjalnie dla Borsuk ... w zakładach Mesko, jest montowana linia do montażu i produkcji Spike LR2

Načítám diskuzi...