Analýza mobilních dat: Covid-19 zpomaluje ruský vojenský průmysl

Analýza mobilních dat: Covid-19 zpomaluje ruský vojenský průmysl
Orbital Insight využívá mimo jiné prvků umělé inteligence k analýze satelitních snímků / Orbital Insight (Zvětšit)

Web Defense One zveřejnil analýzu kalifornské firmy Orbital Insight, podle které došlo k významnému utlumení výroby v ruských vojenských podnicích. Orbital Insight v analýze využil intenzitu mobilní komunikace ruských uživatelů.

Pandemie koronaviru Covid-19 přímo nebo nepřímo ovlivnila hospodářství všech zemí světa. Zřejmě nejvíce zasaženým vojenským programem je výroba bojových letadel F-35 Lightning II. Není divu, jde o velmi komplexní letoun, jehož výroba vyžaduje perfektně fungující široký dodavatelský řetězec. 

Ostatně Spojené státy jsou jednou z nejvíce postižených zemí vůbec. Americké ministerstvo obrany proto předpokládá, že kvůli pandemii u většiny hlavních vojenských projektů MDAP (Major Defense Acquisition Programs) dojde k tříměsíčnímu zpoždění. Pod MDAP spadají všechny programy, u kterých jsou vývojové náklady větší než 480 milionů dolarů nebo pořizovací cena větší než 2,79 miliardy dolarů (v cenách z roku 2014).

Ellen Lord, akviziční šéfka Pentagonu, uvedla, že nejvíce zasažený je letecký průmysl a zpomalení lze vypozorovat v loďařském průmyslu. Lord také vyjádřila obavy zhruba o 100 malých firem v kosmickém průmyslu.

Silně zasažené je rovněž Rusko. Ostatně vše vypovídající je zrušení tradiční vojenské přehlídky 9. května, letos u 75. výročí konce Velké vlastenecké války. Rusko má nyní pátý největší počet nakažených, ale zároveň po Spojených státech provedlo největší počet testů.

Ruská vláda dopad pandemie na ruský průmysl nijak nekomentuje. Podle analýzy Orbital Insight, kterou citují také ruská média (Gazeta, RIA, RBK, Lenta), ale došlo v některých ruských podnicích k výraznému zpomalení výroby. Orbital Insight k tomuto závěru údajně došel po analýze anonymních mobilních dat „od různých partnerů“, a to za pomocí „strojového učení a datové vědy.“

„Tato data mohou vědcům umožnit sledovat rozsáhlé trendy v oblasti lidského pohybu v reálném čase, což může pomoci informovat vedoucí politiky o účinku konkrétních omezení ‒  nebo o dopadu / následku jejich porušení,“ cituje Defense One Roberta Cardilla, poradce firmy Orbital Insight, který dříve vedl americkou Národní geoprostorovou zpravodajskou agenturu NGA (National Geospatial-Intelligence Agency). NGA je jedním ze 16 členů americké zpravodajské komunity IC (United States Intelligence Community).


Intezita mobilní komunikace u vybrané čveřice ruských firem; větší foto / Orbital Insight

Cardillo dále uvedl, že analytici následně využili mobilní data k „vytvoření základní linie činnosti a pak k hledání odchylek a přerušení [činnosti].“

„Ve zpravodajské profesi je úkolem člověka rozumět normálním věcem, takže člověk odhalí nenormální věci. [Orbital Insight] snímá globální aktivitu ‒ nebo její nedostatek ‒ způsobem, který umožňuje pochopit základní vzorce chování. Toto základní porozumění umožňuje nejen odhalit změnu těchto vzorců, ale  ‒ což je důležitější  ‒ odvodit význam,“ uvedl Cardillo.

Za Armádní noviny uveďme, že mobilní telefony se nepoužívají jen k soukromým účelům, ale jde o zcela zásadní komunikační nástroj k řízení a organizaci výroby prakticky ve všech podnicích. Mobily slouží ke komunikaci s dalšími firmami, dodavateli, odběrateli, k nákupu materiálů, služeb, strojů, nástrojů, dílů, zajišťování logistiky atd. Utlumení mobilní komunikace tedy jasně ukazují na útlum v životě firmy.

Která mobilní data Orbital Insight sledoval, není známo. Firma možná dokázala sledovat reálný pohyb uživatelů (pomocí GPS, wi-fi, přípojných bodů, měření latence) a vyčetla tak různé vzorce chování ‒ například, kdo jezdí (či nejezdí) do práce.

Co tedy Orbital Insight odhalila? K útlumu došlo ve firmě Saljut, která vyrábí motory AL-31F pro letouny Su-24 a čínské J-10. Podle Orbital Insight v moskevské továrně pracuje o 2000 méně lidí, což je čtvrtina všech zaměstnanců.

Ve firmě Uralvagonzavod v Nižním Tagilu, kde vznikají tanky T-90M a T-14, pracuje o 3500 méně lidí. Gidromaš, výrobce podvozků a hydrauliky pro letouny Su-30MK a Su-34, poslal domů 2000 lidí. Naopak Kazaňský závod, kde vznikají nové strategické bombardéry Tu-160M2, nevykazuje žádné známky odchylky v mobilních datech.


Orbital Insight podle rychlosti odezvy mobilních zařízení zkoumal, jak lidé dodržují sociální odstup během pandemie.

Stojí však za pozornost, že podle tatarstánských novin Biznes Online také v Kazaňském závodu došlo k problémům. Například zkušební piloti z Moskvy nebo zástupci dodavatelského řetězce se nemohou kvůli pandemii dostat do Kazaně. Kazaňský závod z podobných důvodů musel zastavit taky zavádění moderních strojů do výroby. Ukazuje se tedy, pokud jsou informace Biznes Online správné, že data Orbital Insight nevytvářejí úplný obrázek (což ale firma zřejmě nikdy netvrdila).

Začátkem dubna prezident Vladimir Putin uvedl, že opatření pro boj proti šíření infekce nesmí zastavit práci vojenského průmyslu. „Tyto akce [boj proti epidemii] by měly být vyvážené, přiměřené skutečné situaci v každém regionu, zejména pokud jde o zajištění stabilní, rytmické práce ve výrobních podnicích, které samozřejmě zahrnují vojensko-průmyslový komplex,“ uvedl Putin.

Michael Kofman, výzkumný pracovník výzkumné organizace CNA (Center for Naval Analyses) a americký odborník na ruskou armádu, uvedl, že je překvapen schopností Orbital Insight analyzovat ruská mobilní data. Všechna ruská mobilní data musí být totiž uložená na serverech v Rusku. „Skutečnost, že tato společnost je schopna agregovat anonymní údaje o používání mobilů, je skutečným přínosem pro zájemce o pochopení úrovně produktivity a produkce ruského vojensko-průmyslového komplexu,“ komentoval data Orbital Insight Kofman.

Defense One dále v článku představil neméně zajímavou analýzu Babel Street. Tato společnost se specializuje na datovou analýzu přirozeného jazyka a sentimentu. Babel Street v tomto případě zkoumala reakce ruských uživatelů zejména na ruských sociálních sítích.


Velká data; větší foto / Myworkforwiki, CC BY-SA 3.0

„Na začátku existovalo tuny pozitivního sentimentu. Lidé přijali vládní linii, že Rusko je tady, aby pomohlo světu. Myslím, že věci opravdu začaly hořknout, když viděli, jak s touto nemocí přicházejí přátelé a sousedé,“ řekl McDaniel Wicker, viceprezident pro rozvoj podnikání Babel Street. „Jsme schopni získat spoustu poznatků z některých našich zdrojů dat, které ukazují sociální neklid objevující se v některých z [ruských] oblastí ... dříve, než se informace objeví v anglojazyčném tisku.“

Výše uvedené informace se rozhodně netýkají jen Ruska. Článek na Defense One ukazuje možnosti analýzy tzv. Velkých dat (Big data), tedy obrovského množství nestrukturovaných dat. Dříve taková analýza pomocí lidské síly nebo běžného softwaru nebyla možná. Mezi Velká data patří například snímky povrchu Země. Například dnes dokáží komerční satelity snímkovat povrch Země každých 90 minut.

Nyní ale s nástupem prvků umělé inteligence (strojového učení, rozpoznávání obrazu, slov, syntaxe, mluveného slova) je možné Velká data využít k analýzám společenských, ekonomických nebo zemědělských fenoménů a trendů. Chytrý software například dokáže spočítat množství bojové techniky (a určit jejich typ; na základě dřívějších snímků pak také intenzitu používání, odhadnout technický stav) na daném území za zlomek sekundy. Ostatně něco podobného má zvládnout také budovaný český systém MODES (modulární expertní systém).


Sledování ropného průmyslu z vesmíru pomáhá politikům a investorům pochopit, co se ve světě skutečně děje.

Schopnosti Orbital Insight jsou ale mnohem širší. Firma dokáže například odhadnout výnos produkce sóji a kukuřice ve Spojených státech z otevřených zdrojů, zejména pomocí satelitních snímků a statistiky výnosů z minulých let. Pomocí satelitních snímků parkovišť u obchodních domů lze zase sledovat chování spotřebitelů.

Firma Orbital Insight rovněž sleduje objem ropy zakoupené a uskladněné Čínou a dospěla k závěru, že existuje násobný rozpor mezi oficiálními a skutečnými údaji. Firma to zjistila pomocí analýzy záběrů čínských ropných zásobníků. Každá ropná nádrž má plovoucí víko. Americká firma ze satelitních snímků dokáže vypočítat nejen počet nádrží, ale také jejich výšku, objem a délku stínů, které okraje nádrže vrhají na plovoucí víko nádrže. Z toho lze vyčíst naplněnost zásobníků ropou.

Takové informace mají strategický význam, protože lze odhadnout, kdy dojde k naplnění nádrží a následně k fatálnímu přerušení těžby ropy (přerušenou těžbu nelze levně obnovit). Navíc bez proudící ropy (třením zahřívající potrubí) mohou s fatálními důsledky zamrznout ruské ropovody na Sibiři. 

Americká firma zásoby ropy sleduje již čtyři roky. Například dnes průmysl z celého světa hlásí, že v ropných zásobnících je už jen 150 až 200 milionů barelů ropy. Dr. James Crawford, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Orbital Insight, ale uvádí, že v ropných tancích leží nevyužito stále dvě miliardy barelů ropy. Orbital Insight automatizovaně sleduje 26 000 ropných zásobníků po celém světě, což představuje 80 celkové skladovací kapacity.

Je jasné, že výše uvedené informace jsou jen zlomkem toho, co dokáže Orbital Insight (nebo jiné firmy) vyhodnotit, nejen v Rusku, ale kdekoliv na světě.

Zdroj: Biznes online, Defense One

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský vojenský průmysl se topí v dluzích. Ruská vláda nabízí odepsání dluhů

Podle ruského vicepremiéra Jurije Borisova podniky ruského obranně-průmyslového komplexu (OPK) dluží ...

Transportér Bumerang symbolem finanční krize ruského vojenského průmyslu

Podle Aleksandra Krasovickije, šéfa Vojenské průmyslové společnosti (MIC), se náklady na program ...

Kdo bude v Rusku vyrábět tanky? Ruské ministerstvo obrany žaluje výrobce tanků T-14 Armata

Ruské ministerstvo obrany požaduje u moskevského soudu po firmě Uralvagonzavod (UVZ) navrácení 250 ...

Výzvy a problémy ruského vojenského průmyslu

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov, šéf moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • krllo
  15:02 13.05.2020

  Podle dnešní zprávy ČT je v USA největší nezaměstnanost od roku 1929.

  Podle dnešní zprávy ČT je v USA největší nezaměstnanost od roku 1929.

 • rabo123
  00:40 12.05.2020

  Fabius, čísla treba brať aj na počet obyvateľov. Španielov, Talianov by som nedával do rovná sa s Ruskom a určite nie s USA. Rusko má inak diferencované hospodárstva a aj ...Zobrazit celý příspěvek

  Fabius, čísla treba brať aj na počet obyvateľov. Španielov, Talianov by som nedával do rovná sa s Ruskom a určite nie s USA. Rusko má inak diferencované hospodárstva a aj prepojenie na okolitý svet je iné ,ako bolo v minulosti. Sú viac orientovaní na domáce hospodárstvo. Rusko si stále drží svoj rezervný fond a nie sú informácie, že by ho začali uvoľňovať a to je "vankúš" pre prípadné ekonomické problémy.Skrýt celý příspěvek

  • satai
   07:06 12.05.2020

   ' Rusko si stále drží svoj rezervný fond a nie sú informácie, že by ho začali uvoľňovať a to je "vankúš" pre prípadné ekonomické problémy.'

   o'rly?

   ' Rusko si stále drží svoj rezervný fond a nie sú informácie, že by ho začali uvoľňovať a to je "vankúš" pre prípadné ekonomické problémy.'

   o'rly?

 • Fabius Maximus
  22:15 11.05.2020

  Myslím, že asi nikdo nepochybuje, že Covid-19 způsobí v mnoha zemích velké ekonomické škody. Rusko není žádnou výjimkou, tím spíš, že s denním nárůstem cca 10 tis. případů bude už ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že asi nikdo nepochybuje, že Covid-19 způsobí v mnoha zemích velké ekonomické škody. Rusko není žádnou výjimkou, tím spíš, že s denním nárůstem cca 10 tis. případů bude už brzy zemí s druhým největším počtem případů onemocnění na světě.
  I tak mě překvapil výhled americké centrální banky FED, že americká ekonomika klesne ve 2. čtvrletí o 35%.
  https://www.zerohedge.com/econ...
  U Italů, Španělů a Rusů tak čekám podobná čísla.
  Je samozřejmě otázka, jak rychle pak přijde oživění a jak silné bude a jestli nepřijdou další vlny nemoci.
  Čína asi už nabírá otáčky, v dubnu už jí meziročně roste prodej aut na 2 mil. kusů měsíčně, snad to pomůže i Škodě.
  https://www.patria.cz/zpravoda... Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  19:44 11.05.2020

  Stačí se podívat v jakém stavu je automobilový průmysl a nemusíš být členem Mensy,abys pochopil,že se jaksi něco podělalo.

  Stačí se podívat v jakém stavu je automobilový průmysl a nemusíš být členem Mensy,abys pochopil,že se jaksi něco podělalo.

 • danny
  12:17 11.05.2020

  K zastavení nebo výraznému zpomalení došlo kolem celé planety. To se dá vyčíst i z tiskových zpráv jednotlivých podniků a nařízení vlád v jednotlivých zemích. Při znalosti ...Zobrazit celý příspěvek

  K zastavení nebo výraznému zpomalení došlo kolem celé planety. To se dá vyčíst i z tiskových zpráv jednotlivých podniků a nařízení vlád v jednotlivých zemích. Při znalosti dodavatelsko-odběratelských řetězců se člověk dostane k podstatně přesnějším odhadům impaktu na jednotlivé strategické projekty.
  Na zkoumání fotek čínských zásobníků ropy fakt není potřeba AI. Tohle uměli zpravodajci ze špionážních fotek ještě dávno před zavedením snímkování povrchu zemského ze satelitu.Skrýt celý příspěvek

  • satai
   12:24 11.05.2020

   Ten rozdíl je, kolik to stojí... Těch analytiků koukajicích do fotek můžeš mít pár tisíc, každý zvládne pár hodin denně... ...té AI můžeš mít kolik chceš. Analytiky uvolníš na ...Zobrazit celý příspěvek

   Ten rozdíl je, kolik to stojí...

   Těch analytiků koukajicích do fotek můžeš mít pár tisíc, každý zvládne pár hodin denně...

   ...té AI můžeš mít kolik chceš.

   Analytiky uvolníš na zajímavější věci. AI může řešit rutinu - kontrolovat něco co den je pak triviální.Skrýt celý příspěvek

  • achi67
   13:09 11.05.2020

   To, co ve skutečnosti dělá ten zásadní průlom v možnostech analýzy, jsou ta tzv. Big Data. To není jen vědět, kolik je aktuální zásoba ropy, například, ale na zakládě dalších dat, ...Zobrazit celý příspěvek

   To, co ve skutečnosti dělá ten zásadní průlom v možnostech analýzy, jsou ta tzv. Big Data. To není jen vědět, kolik je aktuální zásoba ropy, například, ale na zakládě dalších dat, třeba těch mobilních, odhadovat spotřebu, distribuci, možné problémy s nedostatkem či naopak s přebytkem množství, ovlivnění těžby, ceny a následné promítnutí do dalších odvětví. Je to o komplexnosti pohledu, ne o jedno konkrétním předmětu zájmu. A tam už to bez AI opravdu nejde.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    14:00 11.05.2020

    Já mám dlouhodobě pocit, že se role AI v rámci rozvědky trochu přeceňuje. Němci za války sledovali podle telefonního provozu pohyb spojeneckých armád. A spojenci je vodili za nos ...Zobrazit celý příspěvek

    Já mám dlouhodobě pocit, že se role AI v rámci rozvědky trochu přeceňuje. Němci za války sledovali podle telefonního provozu pohyb spojeneckých armád. A spojenci je vodili za nos simulací provozu neexistující armády. IA pomáhá při preprocesingu. Ale je zrádná, obecně se snadno učí předsudkům. A bez expertů, kteří pak meziprodukt umějí vyhodnotit, jsou skoro k ničemu. Navíc tím, že AI krmí a šlechtí data scientisti, kteří nerozumí zdrojům ani použití, je riziko zcela chybných závěrů o to vyšší. A nadřazený stupeň velení má pak tendence bezvýhradně přejímat výsledky, bo Bigdata a AI a postupně ztrácejí schopnost samostatného myšlení, natož rozhodování, pokud to nemají supr vyfutrovaný hezkýma grafama.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     14:59 11.05.2020

     Sa mi nechce veriť, že dokážeš odhaliť zdroj správ a nedokážeš si ich overiť.

     Sa mi nechce veriť, že dokážeš odhaliť zdroj správ a nedokážeš si ich overiť.

    • Jirosi
     15:03 11.05.2020

     "Big data" může plnit člověk viz. ukázka z WW2. Což, je právě ukázka toho jak snadno lze oklamat omezenou lidskou kapacitu. Zatím co Ai vyhodnotí vše co lze získat, právě dnes si ...Zobrazit celý příspěvek

     "Big data" může plnit člověk viz. ukázka z WW2. Což, je právě ukázka toho jak snadno lze oklamat omezenou lidskou kapacitu.
     Zatím co Ai vyhodnotí vše co lze získat, právě dnes si ty simulace mohou krásně verifikovat. Když si v novinách můžete přešít jaké jsou dopady vs změny dat.Skrýt celý příspěvek

     • vixl
      21:30 11.05.2020

      Ahoj Jyrozi,
      tvoje jazykové schopnosti čím dál víc upadají.

      Jak si můžu něco přešít v novinách?

      Ahoj Jyrozi,
      tvoje jazykové schopnosti čím dál víc upadají.

      Jak si můžu něco přešít v novinách?

  • Englbert
   15:01 11.05.2020

   Tak tiskovym zpravam treba cinskych podniku lze urcite duverovat.;-)

   Tak tiskovym zpravam treba cinskych podniku lze urcite duverovat.;-)

   • palo satko
    16:31 11.05.2020

    Spravam nemusis, ale zmluvam sa celkom vyplati. Opytaj sa v Apple, GM Tesle, ...... Vsetci sa nabaluju na zmluvach s cinskymi firmami. Ze s tym posielali americku pracovnu silu do ...Zobrazit celý příspěvek

    Spravam nemusis, ale zmluvam sa celkom vyplati. Opytaj sa v Apple, GM Tesle, ...... Vsetci sa nabaluju na zmluvach s cinskymi firmami. Ze s tym posielali americku pracovnu silu do chudoby je pre oligarchou nezaujimave.Skrýt celý příspěvek

    • Englbert
     13:49 12.05.2020

     Jak jste prisel na to, ze americka pracovni sila tre bidu z nouzi? To je totalni nesmysl. Americka ekonomika v roce 2019 slapala velmi dobre a bohtla i pracovni sila. V USA to ...Zobrazit celý příspěvek

     Jak jste prisel na to, ze americka pracovni sila tre bidu z nouzi? To je totalni nesmysl. Americka ekonomika v roce 2019 slapala velmi dobre a bohtla i pracovni sila. V USA to neni tak jako treba v rusku kde neskutecne bohatne par set oligarchu a politiku zatimco obycejny rusky pracant preziva jak to jde. V USA neskutecne bohatne take par desitek tisic lidi, nicmene stredni trida a nizsi trida tech pracujicich si v poslednich letech vede take velice dobre. Urcite bych byl radeji pracujicim v NY ci LA nez v Moskve ci Petrohradu. Ceny a naklady podobne, ale vydelek nekolika nasobne nizsi.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  11:46 11.05.2020

  Korona je problem. Vsade. Prave citam na NYT ze zamestnanci Bieleho domu sa boja ist do prace. Maju obavy ze sa nakazia v stiesnenych pomeroch v kancelariach Zapadneho kridla. Toto ...Zobrazit celý příspěvek

  Korona je problem. Vsade. Prave citam na NYT ze zamestnanci Bieleho domu sa boja ist do prace. Maju obavy ze sa nakazia v stiesnenych pomeroch v kancelariach Zapadneho kridla. Toto je vyhoda aj nevyhoda demokracie. Rusi nemusia zazracne analyzovat data z druzice, staci citat noviny.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   11:51 11.05.2020

   A v Rusku je akože čo? Nie náhodou demokracia a kapitalizmus? (aj keď len v rámci moˇžností). Časy sa trochu zmenili súdruh a už tí riaditelia podnikov normálne vykazujú štatistiky ...Zobrazit celý příspěvek

   A v Rusku je akože čo? Nie náhodou demokracia a kapitalizmus? (aj keď len v rámci moˇžností). Časy sa trochu zmenili súdruh a už tí riaditelia podnikov normálne vykazujú štatistiky a podávajú rozhovory. Aj v Rusku...Skrýt celý příspěvek

   • satai
    12:05 11.05.2020

    Demokratura...

    Demokratura...

   • palo satko
    12:29 11.05.2020

    Preco to pises mne? Musis to dat vediet Americanom, ze staci zavolat do Kazane riaditelovi. Inac medzi nami vojenskymi expertami, zbrojarsky priemysel velmi Covid neohrazuje na ...Zobrazit celý příspěvek

    Preco to pises mne? Musis to dat vediet Americanom, ze staci zavolat do Kazane riaditelovi. Inac medzi nami vojenskymi expertami, zbrojarsky priemysel velmi Covid neohrazuje na rozdiel od turistiky alebo restauracnych sluzieb. V zbrojarstve je dobre nechat najlepsich expertov doma na homeoffice az do septembra, tak ako urobil americky majitel jednej nezbrojarskej slovenskej firmy kde pracuje moja znama.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     12:47 11.05.2020

     Dobre vieš ako som to myslel. Tie časy keď sa tajne chodilo do zbrojovky ktorá oficiálne ani neexistovala sú už preč. Dnes v podstate každý môže z pohodlia obývačky sledovať ...Zobrazit celý příspěvek

     Dobre vieš ako som to myslel. Tie časy keď sa tajne chodilo do zbrojovky ktorá oficiálne ani neexistovala sú už preč. Dnes v podstate každý môže z pohodlia obývačky sledovať hociktoré miesto na planéte alebo si dohľadať informácie ktoré boli kedysi nemysliteľné aby si sa k ním dostal. Stačí pár klikov na webe a zistíš napríklad telefón do ústredia FSB. Kedysi si ani netušil kto je šéfom KGB a jediný kontakt s nimi bol, až keď si po teba prišli domov alebo do práce.

     Taký je dnes svet. Necítime sa v ohrození tak sme poľavili v tajnostiach a zahmlievaníSkrýt celý příspěvek

    • Englbert
     15:04 11.05.2020

     Samozrejme, ze ohrozuje. Neprimo. Po covidu se bude hure prosazovat modernizace jakekoliv armady. Lide budou chtit, aby se penize nalili nekam jinam bez do zbrani. A kdo tim bude ...Zobrazit celý příspěvek

     Samozrejme, ze ohrozuje. Neprimo. Po covidu se bude hure prosazovat modernizace jakekoliv armady. Lide budou chtit, aby se penize nalili nekam jinam bez do zbrani. A kdo tim bude tratit? Zbrojarske firmy vsude na svete.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   15:07 11.05.2020

   Utajovaní je právě jeden z důvodů proč tu máme tu krizi...

   Utajovaní je právě jeden z důvodů proč tu máme tu krizi...

   • palo satko
    16:34 11.05.2020

    To veris tej bachorke o cinskom utajovani Covidu? Tak potom Americanom nic nepovedali a nam, Cechom a Slovakom povedali, lebo mame lepsie cisla?

    To veris tej bachorke o cinskom utajovani Covidu? Tak potom Americanom nic nepovedali a nam, Cechom a Slovakom povedali, lebo mame lepsie cisla?

    • satai
     16:40 11.05.2020

     Samozřejmě, že to Číňani tutlali.

     To nic nemění na tom, jak stupidní byla Trumpova následná reakce, čas měl i tak...

     Samozřejmě, že to Číňani tutlali.

     To nic nemění na tom, jak stupidní byla Trumpova následná reakce, čas měl i tak...

    • Jirosi
     17:02 11.05.2020

     V Rusku to tutlaní ještě dneska :)

     V Rusku to tutlaní ještě dneska :)

Načítám diskuzi...