ANALÝZA: Ruské zbrojní dodávky do Sýrie, část 1.
- 21. 10. 2015
- 42 komentářů
- Václav Kopecký
Toto je první článek s krátké série, která se pokusí zmapovat ruské zapojení do syrského konfliktu. Články se budou zabývat jak zbrojními dodávkami syrskému režimu, tak se pokusíme nastínit důvody, jaké Rusko vedly k přímé intervenci na straně asadova režimu. První článek věnujeme zbrojním dodávkám syrskému režimu do doby přímého ruského zapojení do konfliktu v září tohoto roku.
Ještě před začátkem povstání v Sýrii byly mezi Moskvou a Damaškem dojednány poměrně významné zbrojní kontrakty. Sýrie v Rusku dojednala jak nákupy nových zbraňových systémů, tak generální opravy své stárnoucí techniky.
S propuknutím povstání v březnu 2011, které se následně přelilo do občanské války, se zbrojní dodávky zkomplikovaly. Rusko stálo od počátku konfliktu na straně syrského režimu, ale omezovalo svou aktivitu pouze na dodávky náhradních dílů a už předem nasmlouvaných oprav strojů.
Dodávky nových zbraňových systémů přišly až později, s tím, jak se situace pomalu otáčela v neprospěch damašského režimu.
Letecká technika
Rusové dosud do Sýrie nedodali žádnou novou leteckou techniku kromě dvou typů bezpilotních prostředků (viz. níže). Veškerá letecká technika, která se do Sýrie z Ruska během konfliktu dostala (pomineme-li stroje ruského letectva nasazené v Sýrii od září 2015), byla pouze přepravována zpět, neboť se jednalo o syrské stroje po servisních opravách a modernizacích, které probíhaly v Rusku.
Syrské letectvo SyAAF (Syrian Arab Air Force) mělo v Rusku dojednaný také prodej cvičných proudových strojů Jak-130. První z nich měly být dodány během roku 2015, dosud však dodávka neproběhla a není jisté, jestli se vůbec uskuteční.
Vrtulníky
Roku 2008 bylo do Ruska přepraveno minimálně 20 syrských bojových vrtulníků Mi-25 (exportní označení pro Mi-24D). Přítomnost strojů byla fotograficky zaznamenána na ruské letecké základně Chkalovsk v Kaliningradu.
Tyto stroje prošly generální opravou a modernizací a 16 kusů bylo do Sýrie dopraveno ještě před začátkem povstání. Předpokládá se, že zbylé čtyři stoje měly být přepraveny do Sýrie roku 2012 na lodi Alaed , která se však musela vrátit zpět do Kaliningradu po komplikacích s britskou pojišťovací společností, která pod nátlakem vlád USA a Velké Británie lodi zrušila pojištění.
Osud čtyř vrtulníky je nejasný, mohly být dopraveny do Sýrie později, nebo stále zůstávají v Rusku.
Do Kaliningradu byl dopraven k modernizaci také neznámý počet vrtulníků Kamov Ka-28 - zda se vrátily zpět do Sýrie, není jasné.
Bojová letadla
Ještě před začátkem syrské krize prošly v Rusku mezi léty 2008-2010 údržbou a modernizací syrské migy. Jejich přítomnost byla fotograficky zaznamenána na ruské vojenské základně Krasnodar, jednalo se konkrétně o čtyř stoje MiG-23ML.
Nejmodernějšími stroji v arzenálu syrského letectva jsou Su-24. SyAAF obdrželo verzi Su-24MK (což byla verze Su-24M určená pro export) mezi léty 1988-1990 v celkovém počtu 22 kusů a další dva stroje ve verzích MK a MR (průzkumná varianta, bez výzbroje vybavená elektronickými sledovacími systémy) byly do Sýrie dodány během 90. let z Libye.
Libyjci své Su-24 nemohli plně provozovat, protože se jim nedostávalo náhradních dílů kvůli mezinárodnímu embargu. Rozhodli se proto k jejich odprodeji.
Syrské Su-24 byly v nedávné době modernizovány v Rusku na verzi M2, a to v počtu 21 ks, průzkumný Su-24MR modernizací neprošel. Vylepšení na verzi M2 jsou obdobná jako u strojů Su-24M2 provozovaných Alžírskem a Ruskem.
Modernizací tak prošly systémy řízení palby, navigace a zaměřování cílů. Verze M2 je schopna mimo jiné používat munici KAB-500/1500, Kh-31A, Kh-31P, Kh-59 a R-73.
Modernizace syrských Su-24 začala roku 2010 a byla kompletně dokončena roku 2013. Prvních 11 modernizovaných strojů se vrátilo do Sýrie bez větších problémů hned po opravách, ale zbylých deset zůstalo v Rusku až do podzimu roku 2013.
První Su-24M2 se do akce zapojily v listopadu 2012 a značně posílily kapacitu SyAAF, které trápí problémy se značným opotřebováním jejich letounů. Dne 28. listopadu 2012 zaznamenalo SyAAF první ztrátu modernizované Su-24M2, když byl jeden stroj sestřelen nad Daret Izzah v provincii Aleppo.
SyAAF využilo svých modernizovaných Su-24 k otestování britské protivzdušné obrany na Kypru, když jeho stroje 2. září a 5. října 2013 pronikly do kyperského vzdušného prostoru a donutily k reakci britské letouny Typhoon, které jsou umístěny na letecké základně v kyperské Akrotiri.
Od počátku povstání mělo Syrské letectvo problémy se vzdušným průzkumem, neboť flotila jejich průzkumných strojů MiG-21R, MiG-25R a MiG-25RB byla z větší části uzemněná pro technické problémy.
Průzkumnou roli z části převzaly drony, zejména íránského původu, které byly Syřanům dodávány v rámci vojenské pomoci. Jednalo se o stroje Pahdad, Mohajer, Yasir a Shahed-129.
Drony Orlan-10 a Eleron-3SV
Na fotografiích pořízených v červenci roku 2015 poblíž města Kasab a provincii Latakia byly zachyceny havarované ruské drony. Jednalo se o první důkaz, že Rusko zásobuje Sýrii bezpilotními prostředky. Další dron Orlan-10 byl sestřelen před několika dny u města Aleppo.
Sestřel u města Kasab potvrdil, že Rusko vyvíjí v Sýrii silnou zpravodajskou aktivitu, neboť je velmi nepravděpodobné, že by Sýrie byla schopna a ochotna nakoupit poměrně nové a drahé ruské drony a měla dostatečné kapacity pro výcvik obsluhy, když syrští vojáci dosud využívali íránské bezpilotní prostředky.
Je tedy pravděpodobné, že obsluhu dronů zajišťují ruské týmy. Ty v zemi působí už od počátku konfliktu a jejich přítomnost byla prozrazena na podzim loňského roku po obsazení jednoho ze specializovaných středisek provozovaných ruskou vojenskou informační službou Osnaz GRU, známé jako Center S, poblíž al-Hara v provincii Daraa.
Dron zřícený poblíž syrského Kasabu je ruský typ Orlan-10, jehož nasazení bylo zaznamenáno také na východní Ukrajině v květnu loňského roku. Orlan-10 je vybavený 12 kamerami umístěnými v trupu letounu, díky nimž dokáže vytvořit 3D mapu bojiště.
Je pravděpodobné, že se vybavení tohoto dronu může uzpůsobit na základě požadavků konkrétní mise, například o kamery s nočním viděním.
Druhý dron, typu Eleron-3SV havaroval po vznícení poblíž města Arafit drženého Frontou an-Nusra.
Pozemní technika
Syrská vláda si ještě před začátkem konfliktu v Rusku objednala několik zbraňových systémů, z nichž ne všechny byly dodány. Zejména u systémů protivzdušné obrany to byla reakce na izraelský útok na jaderné zařízení v Deir ez-Zor z roku 2007.
V Rusku byly zakoupeny systémy Pantsir-S1, 9K317 Buk-M2 a Pechora-2M, které byly dodány do Sýrie ještě před krizí, nebo na jejím začátku.
Sýrie měla také zájem o protiletadlový systém dlouhého dosahu S-300. Ten však nejspíše nebyl dodán. Podle různých zdrojů se informace o syrských S-300 značně liší.
Některé zdroje uvádějí jeho dodání, jiné pouze připouští, že některé části systému byly do Sýrie dopraveny, ale systém není kompletní a schopný operačního nasazení. Další zdroje naopak uvádějí, že k přepravě S-300 do Sýrie nedošlo.
Syrský BTR-82A
BTR-80 a BTR-82A
Transportéry BTR-80 se do Sýrie dostaly nejspíše na přelomu let 2013 a 2014. Tyto stroje byly doručeny v rámci smlouvy o likvidaci syrských chemických zbraní. Úkolem BTR-80 bylo chránit transporty chemických zbraní a po skončení mise se měly vrátit zpět do Ruska. To se však nestalo a byly dále využívány syrskou armádou.
Jedna z posledních dodávek transportérů BTR byla zaznamenána 20. srpna, když loď ruské černomořské flotily Nikolay Filchenkov proplouvala přes Istanbul. Na její palubě bylo vyfotografováno několik nákladních vozidel KAMAZ a také několik transportérů BTR částečně zakrytých plachtami.
Lze předpokládat, že množství převáženého materiálu bylo tak velké, že se tyto nákladní vozy a transportéry už nevešly do běžného přepravního prostoru uvnitř lodi.
Na konci srpna tohoto roku byly BRT-82A s jistotou nasazeny do akce v oblasti Latakie, což následně vedlo ke spekulacím o přítomnosti ruských vojáků v Sýrii, neboť na videonahrávce byl zachycen rozhovor v ruštině mezi posádkou transportéru a dalšími vojáky.
Do akce v okolí Latakie byly nasazeny síly Syrské arabské armády SyAA (Syrian Arab Army), Národních obranných sil NDF (Nation Defence Forces) a Republikánských gard RG. Právě syrské Republikánské gardy disponují nejlepší výzbrojí a frontu u Latakie posílily svými tanky T-72, bojovými vozidly pěchoty BMP-2 a samohybnými houfnicemi 2S3 Akatsiya ráže 152 mm.
UR-77 Meteorit v ulicích Damašku
UR-77 Meteorit
Na začátku října 2014 bylo v bojích v damašské čtvrti Jobar Republikánskými gardami poprvé použito protiminové vozidlo UR-77 Meteorit, které vzniklo na podvozku transportéru MT-LB.
Vozidlo je určeno na vytváření koridorů v minových polích a likvidaci IED. UR-77 bylo poprvé nasazeno ruskými silami v Čečensku, kde bylo primárně využíváno na likvidaci domů obsazených povstalci, a údajně také v Angole. Má se za to, že kromě zmíněné Angoly, nebyly UR-77 nikdy exportovány mimo SSSR.
V korbě vozidla je pod speciálním poklopem umístěna raketa, k níž je připevněno lano, na které je přichycena trhavina. Raketa po odpalu rozvine lano a výbušniny umístěné na něm se posléze odpálí, čímž vytvoří v předpokládaném minovém poli koridor o délce 80 - 90 m a šířce 6 m.
Obdobný systém byl využívám také Američany v Iráku a Afghánistánu (tzv. Mick Lick – MCLC systém využívá na laně připevněné nálože trhaviny C4 a je vystřelován raketami ze speciálně upraveného tanku Abrams).
Do nasazení UR-77 v Jobaru nebylo vozidlo v Sýrii nikdy viděno. Tento typ je stroje je pro Asadovy jednotky velmi důležitý, neboť kvůli častému využívání IED a min povstalci, vede k vysokým ztrátám obrněné techniky.
Stejně tak boj v složitém městském terénu je pro obrněnou techniku velmi nebezpečný. Na příklad při ofenzívě v Daraya roku 2012 ztratily Republikánské gardy velké množství tanků a je nepravděpodobné, že pokud by UR-77 měly už dříve, tak by ho nepoužily.
UR-77 bylo nejspíše dodáno z Ruska a je pravděpodobné, že ho v Sýrii obsluhují cizí vojáci, neboť vycvičit obsluhu trvá poměrně dlouho.
BM-30 Smerch
Další v řadě novinek v Syrské armádě jsou salvové raketomety BM-30 Smerch, jejichž snímky se objevily na konci roku 2014. Použití BM-30 bylo zdokumentováno už dříve, když se objevily na fotkách z Kfar Zita a at-Tah v severní části provincie Hamá zbytky jejich raket 9M55K.
Neznámý počet BM-30 se do Sýrie dostal nejspíše z Ruska nebo Běloruska někdy na počátku roku 2014 a podle všech informací spadají pod velení SyAA a nikoli Republikánských gard.
BM-30 je salvový raketomet ráže ráže 300 mm. Odpalovací zařízení pro 12 střel je umístěno na šasi automobilu MAZ-543M, maximální dostřel, závisející na typu použité munice, je 70 - 90 km.
Jednou ze nejčastěji používaných střel je raketa 9M55K s dostřelem až 90 km, která obsahuje 72 kusů submunice 9N235 a je velmi efektivní proti živé síle a lehce obrněným vozidlům .
Kromě BM-30 je v syrských ozbrojených složkách hojně používán také salvový raketomet BM-27 Uragan ráže 220 mm. BM-27 byly ve výzbroji Syrské armády už před počátkem občanské války.
Rušička R-330P Piramida-I
Podle dostupných informací používá SyAA dva typy rušiček, a sice SPR-1 a R-330P. Mělo se za to, že tyto rušičky SyAA provozuje už od 80. let, ale nové snímky potvrzují, že do Sýrie byly v posledních letech dodány další R-330P, pocházející z největší pravděpodobností z Ruska.
R-330P Piramida-I je postavena na šasi pásového transportéru MT-LB a je určena k detekci, napadání a rušení zvukové a datové komunikace protivníka. Rušička je vybavena dvěma anténami, jedna je určena pro detekci a pronikání do vysokofrekvenčního vysílání (VHF) a druhá je určena pro rušení komunikace na vybraných frekvencích.
Dosah rušičky je na VHF až 25 km. Rušička je schopná blokovat komunikace, a tím značně komplikovat jakékoliv spojení mezi jednotkami protivníka.
Podle dostupných informací byly R-330P nasazeny v SyAA od konce 80. let. Spolu s rušičkami SPR-1 byly zařazeny ke stejným útvarům, jejichž domovské základny byly poblíž Damašku.
Závěr
Výše uvedené zbraňové systémy Sýrie získala zejména v posledních dvou letech, kdy se začala projevovat značná opotřebovanost syrských vládních sil. Záměrně jsem do tohoto výčtu dovezené techniky neuváděl například tanky, bojová vozidla pěchoty a nákladní automobily, neboť se nedá přesně určit, zda byly do Sýrie nějaké nové kusy dodány nebo ne.
Zaměřil jsem se pouze na novinky, které dosud SyAA nepoužívala a osvětlení situace v SyAAF. V dalším článku se podrobněji zaměřím na nové typy ručních palných zbraní dodaných z Ruska.
Zdroje: Luftwaffe A.S, Oryx Blog
Související články
POLEMIKA: Ďábel proti Ďáblu - Islámský stát proti Al-Qaidě
Na přelomu srpna a září byly v médiích zveřejněny dva články, které prezentovaly názory amerického ...
- 01.10.2015
- 11 komentářů
- Václav Kopecký
Otázka vítězství v 21. století
Vítězství patří mezi nejstarší a nejuniverzálnější koncepty s jakými se ve vojenství lze potkat. ...
- 06.10.2015
- 25 komentářů
- Matej Kandrík
Letecké údery spojenců na Islámský stát jen na oko?
Spojené státy a další země koalice provádějí v rámci Operace bytostné odhodlání (Operation Inherent ...
- 14.10.2015
- 171 komentářů
- Jan Grohmann
Spojené státy zabily již 20 000 bojovníků Islámského státu?
Jak měřit úspěch leteckého bombardováni? Podle shozených bomb, podle počtu náletů? Jedním z mediálně ...
- 19.10.2015
- 27 komentářů
- Jan Grohmann
Kozlus, tu techniku nemusi obsluhovat Syrska armada, ale skor samotni Rusi. Poradcov tam maju dost, podla mna je len otazka casu, dokym tam nezacnu bojovat mensie zoskupenia Ruskej ...Zobrazit celý příspěvek
Kozlus, tu techniku nemusi obsluhovat Syrska armada, ale skor samotni Rusi. Poradcov tam maju dost, podla mna je len otazka casu, dokym tam nezacnu bojovat mensie zoskupenia Ruskej Armady.
Leviathan, použili ho už v Gruzinsku, nevidim dovod, prečo by ho ako reklamu pre export nepoužili aj v Syrii. Taktiez sa hovori o Syrskej objednavke exportnej verzie Iskanderov.
Len pre info, SAA už hodnu chvilu s uspechom používa Smerche a Uragany.Skrýt celý příspěvekvestly: absolutne cisla nemaju ziaden zmysel (priklad: ak mas mesacny prijem povedzme 2000$ tak ti banky bez okolkov pozicaju kludne aj 100.000$ ci viac..) Americky dlh je z ...Zobrazit celý příspěvek
vestly: absolutne cisla nemaju ziaden zmysel (priklad: ak mas mesacny prijem povedzme 2000$ tak ti banky bez okolkov pozicaju kludne aj 100.000$ ci viac..) Americky dlh je z velkej casti voci vlastnym obcanom, ktory si zakupili statne dlhopisy ako zabezpeku na dochodok.. podstatne je ze Americka ekonomika je zdrava.. na druhej strane Rusko je totalne zavisle od exportu surovin, pricom terajsia cena ropy ich v podstate likviduje... Rusi utopili obrovske mnozstvo penazi len zachranovanim rublu, a este nie je koniec...Skrýt celý příspěvek
Čo sa týka toho videa o údajnej "neutrónovej bombe", áno konšpirátori to všade napísali, kde sa len dalo a samé kraviny k tomu. Ani nevedia, ako neutrónová bomba funguje, teda veľa ...Zobrazit celý příspěvek
Čo sa týka toho videa o údajnej "neutrónovej bombe", áno konšpirátori to všade napísali, kde sa len dalo a samé kraviny k tomu. Ani nevedia, ako neutrónová bomba funguje, teda veľa ľudí si myslí, že iba rozpráši radiáciu bez silného výbuchu a tlakovej vlny, pričom aj pri neutrónovej bombe nastáva tlaková vlna, akurát nie až tak silná, ako pri bežnej jadrovej bombe. V prípade toho videa, pri výbuchu neutrónovej bomby v tej oblasti, by už potom žiadna oblasť nebola, a aj keby, tak aj tak by prestala fungovať elektronika. Skôr to vyzeralo na termobarickú bombu, tie záblesky tomu zrejme aj nasvedčujú, tie záblesky je spálený alebo skondenzovaný kyslík, ktorý bol zahriatý na vysokú teplotu, čo vlastne termobarická bomba robí, dokonca tuším dokáže spaliť kyslík úplne, vytvorí vákuum, teda ak sa nemýlim. Ale to konšpirátori aj tak nepochopia.Skrýt celý příspěvek
Vestly: - Iskander v Syrii?? :))))) vies vobec o com hovoris? - Rusi pozemnu operaciu vylucuju, takze ani pritomnost T-72B3 nie je pravdepodobna, urcite to nedodaju SAA. - ...Zobrazit celý příspěvek
Vestly:
- Iskander v Syrii?? :))))) vies vobec o com hovoris?
- Rusi pozemnu operaciu vylucuju, takze ani pritomnost T-72B3 nie je pravdepodobna, urcite to nedodaju SAA.
- Ka-52 , to je uz ina kava, necudoval by som sa, keby boli na ceste
- Osobne si myslim, ze z dalsich zbrani sa v Syrii objavia delostrelecke a raketove systemy, ale uricte nic najnovsie. Vobec by som sa necudoval, keby sa islo cestou najlacnejsich Gradov a Gvozdik. Nic ine si SAA zatial "nezasluzi", pretoze by to bud stratili alebo pokazili.
PS: 18 trilionov?? Dovolim si ta poucit, ze anglictina nepozna pojmy ako miliarda, biliarda, ci triliarda. Takze v anglictine existuju iba pojmy - milion, bilion (nasa miliarda), trilion (nas bilion) ... atd atd. Takze ak USA maju dlh 15 (nie 18) trilionov v anglictine, zn. to ze maju dlh 15 bilionov v slovencine (cestine). Zaroven si ta dovolim poucit, ze ak krajina vyprodukuje HDP v hodnote 18 bilionov USD, tak si dlh vo vyske 88% HDP kludne moze dovolit. A ak az 80% tohoto dlhu vlastnia rezidenti USA, cize domaci investori, tak je to uplna brnkacka. A ked uvazime, ze dlh zahranicia voci USA je rovnako velky , ako dlh USA voci zahraniciu, tak reci o bankrote su iba detske talafatky.Skrýt celý příspěvekjj284b Rusku asi vážně docházejí peníze a šetří, nasvědčuje tomu i situace na Ukrajině, kde mnoho bojovníků ze strany proruských sil složil zbraně a odešlo, Důvod? Peníze, už ...Zobrazit celý příspěvek
jj284b
Rusku asi vážně docházejí peníze a šetří, nasvědčuje tomu i situace na Ukrajině, kde mnoho bojovníků ze strany proruských sil složil zbraně a odešlo, Důvod? Peníze, už delší dobu nedostali zaplaceno a ani to nevypadalo že další peníze dorazí. Má se zatím jednat o stovky až tisíc bojovníků a to jen v jedné relativně malé oblasti. Tuto informaci mám z velice důvěryhodného zdroje.Skrýt celý příspěvekT-72B3 a podobna technika: To asi ne. Pro Syrska vojska je to zbytecne, protoze se da predpokladat, ze maji problem s vycvikem na soucasnou techniku, takze maximalne dostanou ...Zobrazit celý příspěvek
T-72B3 a podobna technika: To asi ne. Pro Syrska vojska je to zbytecne, protoze se da predpokladat, ze maji problem s vycvikem na soucasnou techniku, takze maximalne dostanou soucasnou techniku. Nebo taky jen dodavky nahradnich dilu a rekativniho pancerovani. Dost se tam ted pouzivaji T-55, pry proto, ze maji lepsi namer dela. V Afganistanu dosli rusove ke stejnemu zaveru a jednotky prezbrojovali z T-72 na T-55.
Od zacatku rusove tvrdi, ze tam pozemni jednotky nenasadi, takze uske tanky nevidim moc realne. O vysadkarich ale nikdo nemluvil, takze jejich nasazeni se vyloucit neda :)Skrýt celý příspěvekCina: Prave ted je nejvhodnejsi doba pro vstup Ciny do oblasti. Cina sice planuje budovani dopravni cesty do Evropy po zemi, ale zaroven by se ji velmi hodilo lepsi zabezpeceni ...Zobrazit celý příspěvek
Cina: Prave ted je nejvhodnejsi doba pro vstup Ciny do oblasti. Cina sice planuje budovani dopravni cesty do Evropy po zemi, ale zaroven by se ji velmi hodilo lepsi zabezpeceni namornich tras - proto to budovani zakladen na tech malych ostrovech. Zaroven je ted perfektni doba, aby v Syrii, nebo v Iraku ziskala pozemni zakladnu vice mene zadarmo. Pokud by se o neco podobneho snazili v dobe, kdy je v oblasti klid, tak by je tam nejspis nikdo nepustil. Takhle pomuzou vladam v Syrii a v Iraku a za to muzou dostat zakladnu. Zaroven si udelaji reklamu pro svoje zbrojni technologie. Cinska armada dlouho nebojovala, takze realne zkusenosti z leteckych uderu a z pozemniho boje by se jim velmi hodili.
Ka-52 a Mi-28N - nedivil bych se nasazeni do konce mesice. Zakladna uz je pripravena a tyhle stroje se tam budou hodit nejen pri ostraze ruske zakladny ale i pri protizemnich uderech. Maji podstatne lepsi pristrojove vybaveni a tedy i schopnost preziti, nez ty Mi-24P, co tam ted jsou. Plus samozrejme realne bojove zkusenosti a reklama.Skrýt celý příspěvekPodla mna Syriu Rusi vyuziju na otestovanie novych zbrani, preto by som nebol prekvapeny ak tam v dohladnej dobre uvidime T-72B3, Iskandery, Ka-52 atd. jj284b, niekto by ...Zobrazit celý příspěvek
Podla mna Syriu Rusi vyuziju na otestovanie novych zbrani, preto by som nebol prekvapeny ak tam v dohladnej dobre uvidime T-72B3, Iskandery, Ka-52 atd.
jj284b, niekto by povedal, že na pokraji krachu je krajina s dlhom vise 18 trilionov dolarov, ale kto vie..Skrýt celý příspěvekDavid: Rusi su na pokraji financneho krachu, takze to prezbrojenie nebude ktovie ake rychle... T-90 a T72B3 budu aj nadalej hlavnym tankom armady... Aj pri nabehu seriovej vyroby ...Zobrazit celý příspěvek
David: Rusi su na pokraji financneho krachu, takze to prezbrojenie nebude ktovie ake rychle... T-90 a T72B3 budu aj nadalej hlavnym tankom armady... Aj pri nabehu seriovej vyroby T-14, potrva velmi dlho kym zacnu prichadzat k jednotkam vo vacsom pocte... takze Assad velmi dufat nemoze ze mu Rusi dodaju nejake modernejsie zbrane.. skor by mohol dostat nejake tanky z Donbasu (T72B)Skrýt celý příspěvek
jarpe: Pravda je to zjednodušení, v téhle oblasti se mezi sebou řežou Arabové, Kurdové, Drůzové, Peršani a mno dalších národů a etnik. Supreme: Egypt má u Rusů jistotu, že mu ...Zobrazit celý příspěvek
jarpe: Pravda je to zjednodušení, v téhle oblasti se mezi sebou řežou Arabové, Kurdové, Drůzové, Peršani a mno dalších národů a etnik.
Supreme: Egypt má u Rusů jistotu, že mu budou dodávat zbraně, když bude platit a nebudou řešit nějaké lidské práva jak Západ. Právě otázkou je jestli jsou ochotni přijít o podporu SA, neboť Saudové Egyptu poskytují poměrně štědré příspěvky na armádu atd. Egypťani se dle mého soudu budou snažit uklidnit situaci na Sinaji a ne riskovat nasazení v Sýrii, které by vedlo k obdobné katastrofě jako jejich angažmá v Jemenu v 60. letech. Egyptský příchod do Sýrie by mohl zradikalizovat značnou část domácí populace, neboť by hrozilo, že se začne identifikovat se sunnitskými radikály ze Sýrie. Muslimské bratrstvo Sísí potlačil, ale nezničil ho. Bratři mají v Egyptě pořád hodně příznivců a je otázkou co by se stalo, kdyby začali aktivněji vystupovat proti vládě.
Pro Izrael je lepší Asad než radikální islamisté. V tuto chvíli jim ale může současná situace vyhovovat. Hizbullah je zapletený v Sýrii, Írán také. Problém to bude z dlouhodobého hlediska, protože tahle situace se může za pár let kompletně obrátit proti Izraeli. Podle mě Rusům pomáhají ve zpravodajské rovině, ale nějaké angažmá v Sýrii by byla jen voda na mlýn islamistů, kteří by si konečně mohli zastřílet na "nenáviděné Židy a pomoci Palestinským bratrům v boji s okupanty".Skrýt celý příspěvekvkopecky - Tak Egypt si po příchodu Sísího buduje velmi dobré vztahy s Rusy. Důkazem jistě může být nedávný souhlas Rusů, že Francie Egyptu může dodat lodě Mistral. Dále nákup ...Zobrazit celý příspěvek
vkopecky - Tak Egypt si po příchodu Sísího buduje velmi dobré vztahy s Rusy. Důkazem jistě může být nedávný souhlas Rusů, že Francie Egyptu může dodat lodě Mistral. Dále nákup Egypta vrtulníků Kamov - KA 52, Mig-29M, Mi-35M, Mi-17, protiletadlové systémy Tor-ME, raketové systémy pobřežní obrany K-300P Bastion, protitankové systémy Kornet, ruční zbraně atd.
A právě problémy s IS na Sinaji by mohli Egypt přimět se více angažovat. Protože dokud bude IS, tak s nimi v Egyptě budou mít problémy také. Ale je samozřejmě otázka, zda by byli ochotni obětovat právě zhoršení vztahů se Saúdy.
Co se Izraele týče, tak tam převládá názor, že lepší Assad, než kterákoliv jiná "opoziční" skupina. Podle mého i s Rusy již spolupracují. Nemyslím tím přímo vojensky, ale v poskytování informací.
Čína samozřejmě už něco dodala. Ale zase nic extra to taky nebylo. Měla by se do toho více zapojit.
Jinak Kanada se do bombardování IS nezapojí. Samozřejmě to zajistili velcí kamarádi všech islamistů... levicový liberálové. O to více doufám ve vítězství republikánského kandidáta na post Amerického prezidenta (Trump nebo Rubio).Skrýt celý příspěvekOsobně si myslím, že onen trend ruských zbrojních dodávek ještě zintenzivní. Rusko v současné době realizuje přezbrojení své armády, do výzbroje začnou přicházet nové typy zbraní ...Zobrazit celý příspěvek
Osobně si myslím, že onen trend ruských zbrojních dodávek ještě zintenzivní. Rusko v současné době realizuje přezbrojení své armády, do výzbroje začnou přicházet nové typy zbraní (tank T-14, BVP Kurganec atd). Rusko také snižuje početní stavy své výzbroje. k dispozici tak je velké množství starší, ale dosud bojeschopné techniky - tanky T-72, vozidla BMP-2 a BTR-80, SHD 2S1 a 2S3. Tuto výzbroj přitom již syrská armáda měla či má ve výzbroji, nebude tak třeba nějakého zdlouhavého přeškolování. Tyto zbraňové systémy má přitom k dispozici i íránská armáda, která se v Sýrii také rozsáhle angažuje. Takže si myslím, že této ruské, resp. sovětské techniky bude v Sýrii čím dál více. Ano, bude mít značné ztráty, ale je to technicky nejjednodušší a možná jediné možné řešeníSkrýt celý příspěvek
Supreme: Egypt má dost svých vlastních problémů, jak s nestabilní Libyí, krizí v Jemenu a bojem proti IS na Sinai. Tudíž nečekám, že by se zrovna hrnuli do dalšího dobrodružství ...Zobrazit celý příspěvek
Supreme: Egypt má dost svých vlastních problémů, jak s nestabilní Libyí, krizí v Jemenu a bojem proti IS na Sinai. Tudíž nečekám, že by se zrovna hrnuli do dalšího dobrodružství někde jinde. Další věcí je, že Egypt je spojencem Saudska Arabie, která stojí v opozici proti Asadovi.
Izrael do konfliktu zasahovat nebude, pokud nebude cítit přímé ohrožení, což v tuto chvíli nehrozí. Arabové se řežou mezi sebou a nikdo se nenaváží do Izraele, tudíž je to nechává relativně v klidnými.
Čína dodala Asadovi nějaké zbraně a techniku a dokonce se objevily spekulace, že hodlá zasahovat proti Ujgurům, kteří bojují na straně IS a al-Qaidy, ale mec tomu nevěřím. Číňani se zatím nikdo do ničeho nepouštěli a Asad zas není tak důležitý spojenec aby riskovali vlastní techniku a lidi.Skrýt celý příspěvekStejně by mě zajímalo, proč doteď nejsou žádné sankce na země jako je SA, Katar nebo Turecko, kteří podporují terorismus v oblasti (země Perského zálivu nejenom tam)?! Vždyť Turci ...Zobrazit celý příspěvek
Stejně by mě zajímalo, proč doteď nejsou žádné sankce na země jako je SA, Katar nebo Turecko, kteří podporují terorismus v oblasti (země Perského zálivu nejenom tam)?! Vždyť Turci páchají zločiny proti Kurdům. Ale s míru tvůrcem Obamou to ani nehne?
Je škoda, že Izrael, Čína nebo třeba Egypt zatím nemají koule se přidat vojensky na Ruskou stranu, ačkoliv všechny tři tyto země tu podporu Rusku vyjadřují.Skrýt celý příspěvekgreen_korytnacka: V květnu to video kolovalo v kontextu sitace v Jemenu a teď už Sýrie, zajímavé. A že prý to mohla být neutronová bomba :-D Konspirátoři a trollové mají zlaté ...Zobrazit celý příspěvek
green_korytnacka:
V květnu to video kolovalo v kontextu sitace v Jemenu a teď už Sýrie, zajímavé. A že prý to mohla být neutronová bomba :-D Konspirátoři a trollové mají zlaté časy. Zkopíruji sem komentář, který jsem k tomu videu před časem kamsi napsal:
"Stačí se podívat na GoogleEarth. V místě výbuchu je plechová hala 100x45 metrů, částečně krytá 1,5 m širokou, 140 m dlouhou a patrně docela vysokou zdí. Vidět je první výbuch (dopad střely) a pak to udělalo bumbác celé. Ty "třipitky" sice připomínají atomové částice dopadající na čidlo kamery, ale to by byl celý výbuch pokrytý tímto šumem, nejen okrajové části. Takže to mohou být jen plechy té budovy. Pro mě jasný sklad munice/paliva, ale konspirátoři mají třeba jiné "zaručené" informace. Ad neutronová bomba: ... no, to snad ani nepotřebuje komentář
Ale tak nějak se novináři (s divokou fantazií) živit musí."Skrýt celý příspěvekSaudsko Arabské TOW dos decimují techniku Asada. Na stránce je nějakých 60-70 videí kde je ničená obrněná technika Asada a to je jen za tento měsíc. http://justpaste.it/OctoberATG... Zobrazit celý příspěvek
Saudsko Arabské TOW dos decimují techniku Asada. Na stránce je nějakých 60-70 videí kde je ničená obrněná technika Asada a to je jen za tento měsíc. http://justpaste.it/OctoberATG... Skrýt celý příspěvek
To jako, ze to byla atomovka? :-D Spis zasah skladu munice, nebo termobaricka hlavice.
Ale vlastne proc ne? UA sasci taky tvrdili, ze proti nim Rusko pouzilo dve atomovky :-DTo jako, ze to byla atomovka? :-D Spis zasah skladu munice, nebo termobaricka hlavice.
Ale vlastne proc ne? UA sasci taky tvrdili, ze proti nim Rusko pouzilo dve atomovky :-Dhttps://youtu.be/mdXMS3Sxlvg?t... myslite zeby toto video mohlo byt prave? pretoze vybuchy na nom vyzeraju nuklearne.
https://youtu.be/mdXMS3Sxlvg?t... myslite zeby toto video mohlo byt prave? pretoze vybuchy na nom vyzeraju nuklearne.
Načítám diskuzi...