ANALÝZA: Ruský systém S-400 Triumf vs. americké stealth letadlo F-35 Lightning II, část 3.

ANALÝZA: Ruský systém S-400 Triumf vs. americké stealth letadlo F-35 Lightning II, část 3.
Formace F-35A / USAF (Zvětšit)

Souboj technologií protivzdušných raketových prostředků a vojenské letecké techniky je vděčné a hlavně věčné téma nemající konce. Obzvláště to platí dnes, kdy jde nejen o prvenství ve vojenství, ale i o komerční úspěchy na trhu se zbraněmi. Typickými představiteli tohoto věčného souboje jsou raketový systém protivzdušné obrany (PVO) S-400 „Triumf“ a víceúčelové taktické stealth letadlo páté generace F-35 Lightning II.

mini-AWACS

V dnešním článku se podíváme na základní rysy a schopnosti víceúčelového taktického stealth letadla páté generace F-35 Lightning II, resp. na schopnosti použitelné v boji proti pokročilé PVO, jakou představuje komplet S-400. Není bez zajímavosti, že F-35 je spíše útočný letoun, než stíhací. Jedním z úkolů F-35 je právě boj proti pokročilé PVO.

Letoun F-35 je zcela nová letecká platforma. Pokud pomineme problematiku obří akviziční a provozní ceny a složitého provozního zabezpečení, a zůstanem pouze u takticko-technických schopností, tak na F-35 se nedá dívat jako na klasickou víceúčelovou stíhačku, resp. na víceúčelové taktické bojové letadlo. Ostatně vypovídající je, že se F-35 přezdívá „mini-AWACS“.

Na F-35 je nutné se dívat jako na datový uzel, určený pro síťově propojený způsob vedení války NCW (Network Centric Warfare; vysvětlíme dále). F-35 je doslova „informační houba“, který násává pomocí plejády senzorů informace z okolí. Klíčové je, že výkonné počítačové systémy letounu záplavu informací umí zpracovat (poslední F-35 mají 25× rychlejší počítač než starší F-35) a do sítě posílat informace již v kompaktní a vytříbené formě.

Tato data si pak mohou stáhnout jednotky ve vzduchu, na moři, ve vesmíru nebo na zemi. Jinak řečeno, všechny informace, které ve vytříbené a graficky přívětivé formě vidí pilot dané F-35, může vidět jiné letadlo, ale s příslušným vybavením také velitel tanku, kapitán bojové lodě nebo velitel jednotky speciálních sil.

Předešlé díly
ANALÝZA: Ruský systém S-400 Triumf vs. americké stealth letadlo F-35 Lightning II, část 1.
ANALÝZA: Ruský systém S-400 Triumf vs. americké stealth letadlo F-35 Lightning II, část 2.

F-35 ale budou zejména komunikovat mezi sebou, sdílet si vysokorychlostním datalinkem MADL (Multi-Function Advanced Datalink; údajně odolným proti rušení) data a koordinovat svůj postup. Stejně tak, pokud to situace dovolí, budou F-35 spolupracovat s dalšími letouny, například s průzkumným E-8 Joint STARS (Joint Surveillance Target Attack Radar System). E-8 pomocí svého výkonného radiolokátoru se syntetickou aperturou AN/APY-7 dokáže s velkým rozlišením skenovat plochu 50 000 km2 a na ní sledovat současně až 600 pohybujících cílů na vzdálenost více než 250 km.

F-35 má tolik schopností a možností využití, že podle Jacka Bartosiaka, nejznámějšího polského odborníka na geoplotiku a strategii, mimo jiné člena washingtonského institutu Potomac Foundation, možná ani sami Američané zatím plně nechápou, jaký potenciál F-35 má. Pro F-35 se totiž tvoří zcela nové manuály, taktiky a doktríny vedení leteckého boje.


Umístění hlavních senzorů na F-35, větší foto / Lockheed Martin

Senzory F-35

Hlavním senzorem F-35 je radiolokátor AN/APG-81 typu AESA. Radiolokátor slouží jak k vyhledávání cílů ve vzduchu i na zemi, tak k vedení elektronického boje. Přesné parametry radiolokátoru jsou tajné, ale podle zveřejněných výsledků jednoho z testů dokázal AN/APG-81 vysledovat 23 cílů na vzdálenost 160 km do 19 sekund, prvních 19 cílů přitom do tří sekund. Všechny cíle byly poté radiolokátorem neustálé sledovány. Přesné parametry AN/APG-81 jsou neznámé, ale odhady dosahu se pohybují kolem 200 až 300 km pro detekci cílů s odraznou plochou (RCS) 1m2.

AN/APG-81 zvládne mapovat zemský povrch s velkým rozlišením, podobně jako to dokáže v mnohem větším měřítku AN/APY-7 na E-8 Joint STARS. Palubní software na F-35 pomocí inteligentního zpracování obrazu automaticky rozpozná klíčové objekty na zemi, např. typ obrněné techniky. Radiolokátor přitom umí objevit, sledovat a navést zbraně i na pohybující se objekty, ať už na zemi nebo na moři.

Klíčovou otázkou samozřejmě je, jako dlouho trvá uzavření řetězce ničení (kill chain), tedy jak dlouhá je doba od prvotního objevení cíle, jeho rozpoznání, identifikace, přijetí rozhodnutí o akci, získání povolení k útoku, zaměření cíle a zničení cíle. Tohle je samozřejmě údaj, který je tajný a tedy nezjistitelný. Soudě podle propagačních videí (to nelze samozřejmě brát směrodatně) a jiných prohlášení (viz dále) se jedná o sekundy.


AN/APG-81

Dalším klíčovým senzorem je elektro-optický dopředný infračervený pasivní senzor AN/AAQ-40 EOTS (Electro-Optical Targeting System). Jde v podstatě o průzkumný a zaměřovací kontejner Sniper XR (Sniper Extended Range). Samozřejmě na rozdíl od podvěšených kontejnerů Sniper je EOTS integrovaný přímo do trupu F-35 a využívá speciálně tvarovanou senzorovou stealth hlavici (pod pilotní kabinou).

EOTS v podstatě kombinuje dopřednou infračervenou kameru (FLIR), laserový značkovač a systém infračerveného sledování a detekce cílů (IRST). EOTS může tedy poskytovat detailní a stabilizované obrázky cílů ve vzduchu, na zemi nebo na moři, ale stejně tak je sledovat a navést na ně zbraně. Pro nové modely F-35 bude k dispozici již notně pokročilejší verze EOTS Advanced.

Třetím klíčovým senzorem je AN/AAQ-37 DAS (Distributed Aperture System). Jde o o systém infračervených kamer se sférickým pokrytím pro sledování blízkého okolí letadla. DAS umožňuje upozornit a přesně sledovat blížící se nepřátelské střely a letadla (případně na ně navést zbraně), stejně tak poskytuje přesné informace o poloze vedeného letadla (wingmana) nebo jiných přátelských letadel, pro provádění taktických manévrů.

DAS mimo jiné umí odhalit a sledovat (ve všech směrech) odpálenou střelu země-vzduch nepřátelské PVO a vypočítat místo odpalu.

Palubní software F-35 přitom zvládne práci všech senzorů koordinovat. Například pokud DAS odhalí odpal střely, ať už země-země, země-vzduch nebo vzduch-vzduch, okamžitě může sledování střely převzít radiolokátor AN/APG-81 nebo EOTS. Rozlišení DAS je tak velké, že na zemi (samozřejmě nevíme, na jakou vzdálenost) zachytí záblesky palby dělostřelectva a nebo protileteckých hlavňových zbraní. DAS rovněž automaticky rozpozná cíle a určí, zda jsou přátelské nebo nepřátelské.


DAS

Čtvrtým základním senzorem jsou prostředky elektronického průzkumu a boje AN/ASQ-239. Systém dokáže sledovat, identifikovat, analyzovat a reagovat na nejrůznější elektromagnetické signály, které vysílají nepřátelské cíle, ať už letadla, lodě, střely, ale také samozřejmě komplexy PVO protivníka. Stejně tak AN/ASQ-239 pomocí AN/APG-81 umí rušit nepřátelské střely s radiolokačním naváděním nebo radiolokátory nepřátelských letadel či PVO.

F-35 data ze všech čtyř klíčových senzorů zvládne v reálném čase zpracovávat, analyzovat, třídit a poté slučovat do jediného graficky přívětivého a rychle srozumitelného taktického obrázku. Velká síla F-35 je v tom, že do taktického obrázku, který se zobrazuje v pilotní kabině na obřím displeji, nejsou zahrnuty jen informace z vlastních senzorů, ale také od ostatních F-35 či jiných leteckých (např. Joint STARS), pozemních (radilokátory vlastní PVO), námořních (Aegis) nebo vesmírných platforem (průzkumné satelity).

Všechny zásadní informace ze senzorů, včetně obrazy infračervených a radarových senzorů, jsou přitom promítány přímo do průhledového displeje helmy pilota F-35. Díky technologii rozšířené reality jsou také do obrazu pilotní helmy promítány počítačové značky a taktické informace (i z jiných platforem). Výsledkem je nebývalá úroveň 3D situačního povědomí pilota o pozici vlastních a nepřátelských sil, a o celkové situaci na bojišti.

Lockheed před měsícem představil pokročilejší verzi Advanced EOTS. Vlevo obraz z původního EOTS, vpravo nejnovější Advanced EOTS

Bojování v síti

F-35 bude jedním ze základních stavebních prvků síťově propojeného způsobu vedení války NCW zemí NATO. Cílem doktríny, resp. spíše ideje, NCW je využít robustní a odolnou počítačovou síť pro získání informační nadvlády nad protivníkem, pro zkrácení délky řetězce ničení, zrychlení tempa operací a pro efektivní používání zbraní (menší spotřeba munice). V podstatě jde o vojenskou obdobu digitalizace civilních organizací a obchodu.

Například ještě v roce 1991 americké jednotky během operace Pouštní bouře získavaly představu o probíhající operaci jen pomocí tištěných map, faxových zpráv a hlasové komunikaci. Trvalo tak 24 až 36 hodin, než byly všechny informace od jednotek sesbírané, vytříděně, analyzovány a manuálně (telefonem, faxem) zaslané na centrální velitelství. NCW umožní zasílání informací okamžitě.

Například při jedné z posledních demonstrací nazvané Project Riot spolupracoval letoun F-35 se špionážním letounem U-2 a pozemním střediskem řízení a velení. Během testu F-35 detekoval „střelu dlouhého dosahu“ a informace o střele sdílel přes U-2 do velitelského střediska, takže velitel mohl rychle aktivovat protiopatření.

„Tato konektivita nové úrovně zkracuje časovou dobu od získání dat k přijetí rozhodnutí z minut na sekundy, což je rozhodující v boji proti současným protivníkům a pokročilým hrozbám,“ stojí v tiskové zprávě Lockheed Martin.


AN/ASQ-239

Demonstrace Project Riot mimo jiné prokázala schopnost F-35 sdílet data ve prospěch protiraketové obrany a schopnost U-2 fungovat jako datové relé (předávat data mezi F-35 a velitelstvím). U-2 letící ve výšce 20 000 metrů může teoreticky přímo datově propojit F-35 a pozemní stanici na vzdálenost 1000 km i více.

„F-35 díky pokročilým senzorům a konektivitě dokáže shromažďovat a plynule sdílet kritické informace, čím zlepší bezpečnost a efektivitu společných sil,“ uvádí Greg Ulmer, viceprezident a generální ředitel Lockheed Martin pro program F-35. „Žádný jiný stíhací letoun na světě nemá tuto schopnost – a tento test byl kritickým krokem na cestě k uvolnění plného potenciálu [F-35] pro operace s více doménami.“

Další naprosto klíčovou součástí NCW a systému F-35 je budovaný Integrovaný bojový velitelský systém raketové a protivzdušné obrany IBCS (Integrated air and missile defense Battle Command System) americké armády (US Army). Jedná se v podstatě o velitelské a kontrolní stanoviště, které dokáže datově propojit nejrůznější senzory, zbraně a jiná místa velení a řízení, a vytvářet jednotný taktický obrázek bojiště.

IBCS například pomocí radarů PVO, nebo pomocí dat z F-35 (jak bylo popsáno výše), dokáže zachytit útočící rakety, vypočítat místo jejich odpalu a okamžitě na toto místo navést palbu z letadel, ale i z pozemních raketových systémů země-země nebo z lodí plujících stovky kilometrů daleko.


Princip fungování IBCS

Stejně tak IBCS zvládne navádět střely země-vzduch (Patriot) pomocí dat z externích senzorů, například pomocí letadel AWACS nebo F-35. IBCS umí rovněž navádět výkonné protiletadlové a protiraketové střely vypálené z lodí se systémy Aegis.

V případném boji proti PVO bude samozřejmě záležet, zda půjde o předem naplánovanou akci, nebo půjde o živelný boj, kdy budou F-35 nečekaně napadeny. Avšak i v druhém případě, je velká šance na zničení nepřátelské PVO. Systém DAS, který sféricky pokrývá F-35, dokáže jednoduše odhalit a sledovat odpálenou střelu a vypočítat místo odpalu. Tuto informaci lze okamžitě předat jiným letounům (mimo dosah nepřátelské PVO), které na dané místo zaměří své senzory a odpálí zbraně dlouhého dosahu.

V případě předem naplánované operace se šance na vyřazení S-400 dramaticky zvyšují, protože do celé operace lze začlenit nejrůznější průzkumné systémy, letecké klamné cíle, rušičky, střely s dlouhým doletem (JASSM, JASSM-ER), dělostřelectvo nebo operace speciálních sil.

Zbraně

F-35 může proti pozemním cílům použít celou paletu zbraní, ať už jde o laserem naváděné pumy rodiny Paveway, satelitem naváděné pumy JDAM (Joint Direct Attack Munition; 28 km) nebo JSOW (Joint Standoff Weapon; dolet až 130 km). Všechny tyto zbraně lze nést ve vnitřních zbraňových šachtách.

Klíčovou zbraní amerických F-35 se ale stanou malé, přesně naváděné klouzavé pumy GBU-53/B SDB II (Small Diameter Bomb II) s doletem 70 km. Puma SDB II najde cíle ve dne i v noci, ve všech meteorologických podmínkách, a to i při aktivaci zadýmovací clony nebo flér protivníka. F-35 ve vnitřních zbraňových šachtách pojme až osm pum SDB II, které mohou najednou zaútočit až na osm samostatných cílů, nebo na méně cílů, ale z různých směrů a pod různými úhly.

Zdá se, že ještě efektivnější bude britská střela SPEAR (Selective Precision Effects At Range), která navíc funguje ve verzi pro elektronický boj SPEAR-EW (SPEAR-Electronic Warfare). Britské letectvo tandem střel SPEAR-3 / SPEAR-EW nasadí v boji proti nejpokročilejší PVO.


Princip nasazení střel SPEAR

Poslední verze SPEAR-3 váží 100 kg a má dolet 140 km. Do vnitřních zbraňových šachet F-35 se kromě dvojice AMRAAMů vejde až osm střel SPEAR-3. Střela je vybavená rozkládacími křídly a malým proudovým motorem, takže má nejen větší rychlost a dolet, ale dolet není navíc omezen výškou odhozu (jako u SDB II).

Pro boj s nepřátelskou PVO je nutné, aby letoun F-35 nesl všechny zbraně uvnitř zbraňových šachet a oddálil tak maximálně dobu, kdy nepřátelský radar F-35 přesně zaměří k navedení zbraní země-vzduch. Jak jsme uvedli v předešlém článku, naváděcí radiolokátor 92N6E kompletu S-400 zaměří F-35 na vzdálenost „přes 30 km“.

Letos vydaný švédský dokument Bursting the Bubble? Russian A2/AD in the Baltic Sea Region: Capabilities, Countermeasures, and Implications uvádí, že při použití nejnovějších střel krátkého (9M96) a středního dosahu (9M96DM) s aktivním naváděním lze zvýšit dosah S-400 proti cílům velikosti stíhacího letounu na 30 až 50 km.

Mimochodem pro střely 9M96 / 9M96DM je určen komplet S-350 Viťaz, který může s S-400 působit. Tyto střely nepotřebují, aby po většinu času bylo letadlo ozařováno naváděcím radarem, přesto potřebují z pozemních radarů data upřesňující pozici letadla. S-400 tak musí použít radar a tedy odhalit svou pozici.


S-350 Víťaz; větší foto / Zumlik, CC BY-SA 3.0

Pokud je S-400 v pohotovostním režimu (komplet je rozvinut, radary vypnuty, rakety v odpalovací poloze), tak od zahájení detekce cíle do odpálení dvou raket uběhne minimálně 36 sekund. Pokud je cíl ve vzdálenosti více než 30 km, tak od zachycení až ke zničení cíle uběhne zhruba minuta. Celou minutu tak má F-35 na reakci nebo na zasílání dat jiným letadlům.

Další klíčové zbraně použitelné proti PVO, a nositelné ve vnitřních zbraňových šachtách F-35, je protiradiolokační střela AGM-88G AARGM-ER (Advanced Antiradiation Guided Missile Extended Range) a střela s plochou dráhou letu JSM (Joint Strike Missile). AARGM-ER s náporovým motorem se dokáže navádět na vysílání radiolokátorů (i když jsou posléze vypnuty) a to na vzdálenost až 200 km.

AARGM-ER se má také stát základem pro novou generaci zbraní vzduch-země s dlouhým doletem SiAW (Stand in Attack Weapon). Dá se tedy očekávat, že ve vnitřních zbraňových šachtách F-35 nesená SiAW bude moci rovněž ničit cíle na vzdálenost 200 km.

Střela JSM při odhozu z nízké letové hladiny zasáhne cíl na vzdálenost 180 km. Při odhozu z velké výšky je dolet JSM přes 550 km. Během letu je JSM naváděná inerciálně, satelity (GPS) a pomocí měření profilu terénu (TERCOM). V závěrečné fázi je navedená na cíl pomocí infračerveného senzoru.


DAS a AN/APG-81 detekují a sledují vypuštěné střely

Závěr

Letouny F-35 nebudou jen další bojové letouny, ale stanou se páteřní platformou pro síťový způsob vedení boje zemí NATO a amerických spojenců, a to pro následujících několik dekád. Každé z více než 3100 plánovaných F-35 se stane létajícím senzorem a datovým uzlem globální vojenské sítě a nad touto sítí budou mít kontrolu Američané.

Pokud zůstaneme u velmi teoretického souboje F-35 vs S-400, tak F-35 vůči kompletu S-400 má více než slušné šance. Pokud F-35 objeví komplet S-400 na vzdálenost 30 km a více, je velká šance na zničení S-400, ještě před odpalem raket země-vzduch.

Horší je, pokud by se F-35 dostaly do vzdálenosti 30 km od naváděcího radiolokátoru S-400, protože jedna baterie S-400 může mít až 64 raket středního doletu 9M96DM (pravděpodobný je ale mix raket středního a dlouhého doletu) a dokáže na 36 cílů najednou navádět rakety (navádí se dvě střely na jeden cíl).

Opět ale platí, pokud F-35 poletí v rozprostřené formací několik desítek či stovek kilometrů od sebe, tak v okamžiku odpálení raket S-400 senzory letounu F-35 (včetně pasivních, a tedy nedetekovatelných DAS, EOTS a prostředků elektronického boje) okamžitě objeví pozici radiolokátoru a také pozici odpalovacího vozidla S-400. Nepřátelská PVO sice může používat prostředky elektronického boje, ale ty mohou rušit jen určitou část vzdušného prostoru, tedy nikoliv všechny F-35 letící v rozprostřené formaci.

Zdroj. foi.se, Ausia Power, NG, 2, F35.com

Nahlásit chybu v článku


Související články

F-35A Lightning II a F-22A Raptor společně

Americké letectvo (U.S. Air Force) započalo se společným výcvikem pilotů svých nejmodernějších ...

Víceúčelový bojový letoun Boeing F-15EX na prvních obrázcích

Firma Boeing zveřejnila první vizualizace nového víceúčelového bojového letadla Boeing F-15EX. ...

ANALÝZA: Ruský systém S-400 Triumf vs. americké stealth letadlo F-35 Lightning II, část 1.

Souboj technologií protivzdušných raketových prostředků a vojenské letecké techniky je vděčné a ...

ANALÝZA: Ruský systém S-400 Triumf vs. americké stealth letadlo F-35 Lightning II, část 2.

Souboj technologií protivzdušných raketových prostředků a vojenské letecké techniky je vděčné a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • korbendalas
    17:11 24.12.2019

    No když vidim kolik toho vyzařuje - radary, spojení se zemí , spojení s jinými letadly a satelitní komunikace tak pasivní systemy pruzkumu budou mít žně a to jak starší systemy ...Zobrazit celý příspěvek

    No když vidim kolik toho vyzařuje - radary, spojení se zemí , spojení s jinými letadly a satelitní komunikace tak pasivní systemy pruzkumu budou mít žně a to jak starší systemy který potřebujou aby cíl vyzařoval tal nový CPL kdy stačí aby v prostoru bylo nějaké jiné záření třeba FM radio. to letadlo pokud bude chtít bojovat bude zářit jak vánoční stromeček, takže poznat jeho polohu nebude těžký to by zvládla i stará Tamara. Zajímalo by mě jestli někdo testoval střelbu protiradiolokačních raket na letoun nebo jen na pozemní cíle typu radiolokátor. Další věc je že staré systemy VOLCHOV VEGA a Něva mají režim střelby na rušič kdy se zaměřují na zdroj elektromagnetické energie, chtělo by to zjistit jestli to umí i nový systemy a jestli ty starý mají schopnost zachytit frekvenci radarů F-35. Zatim jestli takhle bude zářit tak to moc stealth nebude to ho uvidí kdejakej pasivní system.Skrýt celý příspěvek

  • SKmartinTO
    01:17 17.11.2019

    Dnes je 17. November. Vážení Bratia Česi a Slováci.) Czechoslovaci.) Dnes je deň, keď naše hlasy boli vypočuté a vďaka davu sme získali vytúženú slobodu. Naše ...Zobrazit celý příspěvek

    Dnes je 17. November.

    Vážení Bratia Česi a Slováci.)

    Czechoslovaci.)

    Dnes je deň, keď naše hlasy boli vypočuté a vďaka davu sme získali vytúženú slobodu.

    Naše Ozbrojené sily ČSSR sa postavili na správnu stranu .)

    Nech nikdo nezabudne na obete Červeného teroru, ktorý znivočil našu dušu a nakazil ju nenávisťou, slabosťou a sebazaprením.

    Nech naša generácia nezabudne na skutočných otcov nášho národa T.G.Masaryka a M.R.Stefanika.

    Nech nám odpustia Bratia Česi zradu Tisa a jeho falošnú ľudácku slobodu.

    Nech Všemocný Boh a Inteligecia ochraňuje naše národy . EU . USA . a slobodný svet slova a myšlienky, kde sa nebojíme vyjadriť svoj názor a postoj.

    Sputnici ...!

    спутник
    теперь ты должен наконец идти домой

    Naše národy prežili mnoho .)

    Jedno nás však spája .)

    Túžba vzdelania a sebaurčenia je našou mocnou zbraňou proti propagande a otroctvu boľševizmu 21 storočia.

    Odpúšťame .)

    Nikdy nezabudneme .)

    https://youtu.be/X2KfSihtKFU... Skrýt celý příspěvek

  • NeoXII
    12:13 08.11.2019

    Ako viditeľné Tu-160 uvidelo "neviditeľné" F-35 a uletelo im: ...Zobrazit celý příspěvek

    Ako viditeľné Tu-160 uvidelo "neviditeľné" F-35 a uletelo im: https://www.hlavnespravy.sk/am... Skrýt celý příspěvek

    • Lukash
      14:08 10.11.2019

      Výpovedná hodnota a doveryhodnosť hlavných správ je 0. Ale ich publiku to evidentne stačí :)

      Výpovedná hodnota a doveryhodnosť hlavných správ je 0. Ale ich publiku to evidentne stačí :)

    • pavel rampir
      13:56 11.11.2019

      Také jsem znechucen- loni přiletělo na letecký den V Duxfordu F-22 a bylo vidět ! A když letělo ve skupině s P-51 tak tento letoun z WWII mu uletěl zatáčkou a sudovitým výkrutem ...Zobrazit celý příspěvek

      Také jsem znechucen- loni přiletělo na letecký den V Duxfordu F-22 a bylo vidět !
      A když letělo ve skupině s P-51 tak tento letoun z WWII mu uletěl zatáčkou a sudovitým výkrutem !
      To je ale skandál pane NeoXII-fakt máte zajímavé jméno, takové neviditelné....Skrýt celý příspěvek

  • SKmartinTO
    00:37 28.10.2019

    Vážený čitatelia a diskutujúci. ) pre nás ktorý tento program milujeme .) https://www.lockheedmartin.com... F 16 pre Vzdušné sily OS SR / Slovak Air ...Zobrazit celý příspěvek

    Vážený čitatelia a diskutujúci. ) pre nás ktorý tento program milujeme .)

    https://www.lockheedmartin.com...

    F 16 pre Vzdušné sily OS SR / Slovak Air Force

    AESA AN/APG-83 Scalable Agile Beam Radar (SABR)

    na stiahnutie

    https://www.lockheedmartin.com...

    Contra factum non datur argumentum .)

    naša kráska .)

    https://scontent.fprg2-1.fna.f...

    úspešný týždeň všetkým. )Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    14:22 24.10.2019

    Tohle vypadá jako by F-22 byl stále top a F-35 by si s ním asi ...Zobrazit celý příspěvek

    Tohle vypadá jako by F-22 byl stále top a F-35 by si s ním asi neporadila.

    https://nationalinterest.org/b...

    Security limitations are a serious issue for the F-22 community. Raptor pilots are often not allowed to utilize the full capabilities of their jets during international exercises. “F-22 units are often directed to participate in exercises as part of Air Force efforts to build relationships with partners,” notes a recent report from the Government Accountability Office . “However, due to security concerns regarding exposing the F-22’s unique capabilities, F-22 pilots may be restricted from flying the aircraft the way they would in combat, according to Air Force officials. As a result, the value of the training is reduced and these types of exercises can result in the F-22 pilots developing bad habits that must be corrected in future training, according to Air Force officials.”Skrýt celý příspěvek

    • Lukash
      12:13 27.10.2019

      Stále si nepochopil že úlohou F35 nieje poradiť si vo vzdusnom súboji s F22? Koncept jej použitia je uplne iný. Vo vzdušnom súboji nemá F22 dnes reálnu konkurenciu.

      Stále si nepochopil že úlohou F35 nieje poradiť si vo vzdusnom súboji s F22? Koncept jej použitia je uplne iný. Vo vzdušnom súboji nemá F22 dnes reálnu konkurenciu.

  • Olivav
    09:38 24.10.2019

    Zajímavé video ukazující údržbu F-22

    https://www.youtube.com/watch?...

    Zajímavé video ukazující údržbu F-22

    https://www.youtube.com/watch?...

  • pavel rampir
    10:00 23.10.2019

    během WWIILuftwaffen ztratila : bojové 61105( 40613 zn, 20492 poš.) nebojové (provozní)25628 to od 1.září39- 10.ledna 45 ...Zobrazit celý příspěvek

    během WWIILuftwaffen ztratila : bojové 61105( 40613 zn, 20492 poš.)
    nebojové (provozní)25628
    to od 1.září39- 10.ledna 45
    dalších 8478 do konce vály
    zdroj : Olaf Grohler, Letecká válka 1939-1945


    Vaše spekulace o B-17 jako stroji který měl porazit Německo když zadání USAAC bylo v roce 1934 a vzlet v roce 1935 ? A B-24 měl porazit koho nebo co ? Jak jinak měli létat oba stroje nad Německo než bez doprovodu když žádný stíhací letou tam až do počátku roku 1944 nedoletěl ? Co má společného taktika těžkých bombardérů z WWII z letounem F-35 ?
    Jsem si jist že vaše přízpěvky jsou vpodstatě bezcenné a je zbytečné se jimy zabývat.
    Pane Palo Psatko můžete mít svoje názory ale ne svoje FAKTA !Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
      12:03 23.10.2019

      Pane Pavel Rampir, že by tu už konečne niekomu dockvaklo? Chyba len maly krôčik a pochopite prečo je spomenuta B-17. Z jednoducheho dôvodu: B-17 mala byt realne jedinym a ...Zobrazit celý příspěvek

      Pane Pavel Rampir, že by tu už konečne niekomu dockvaklo? Chyba len maly krôčik a pochopite prečo je spomenuta B-17. Z jednoducheho dôvodu: B-17 mala byt realne jedinym a univerzalnym liekom na vzdušnu vojnu v Europe. Jedinym liekom, lebo doprovodna stihačka potrebnych parametrov (Mustang), ako sam pišete, došla až na začiatku roku 1944 a realne preto, lebo B-17 mala važne straty.
      Takže teraz sa situacia opakuje. Pre europske bojisko opät z Ameriky prichadza jedno "univerzalne" riešenie označene F-35. Lietadlo, ktore ma zničit tisick ruskych tankov a otečiek, rozbuchat komplet všetku rusku protivzdušnu obranu od Kalinigradu po Ural, znastit z oblohy všetky najnovšie Sučka a zastarale Migy, vybombit veliace a politicke centra a ako sa piše v članku: priebežne o tom informovat všetky stupne velenia najlepšie v 3D od vojačika po prezidenta.
      Proste opäť sa veri na užasnu schopnost jediného stroja, hoci europske dejiny takuto ideu vyvracaju.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        13:11 23.10.2019

        "Pane Pavel Rampir,"

        A tím ten příspěvek měl skončit. Zbytek je opět ve smyslu posledních dvou vět.

        "Pane Pavel Rampir,"

        A tím ten příspěvek měl skončit. Zbytek je opět ve smyslu posledních dvou vět.

      • GlobeElement
        13:30 23.10.2019

        Akorát že to tak není. B-17 neoperovaly bez krytí stíhacími letouny, pokud to nebylo východisko z nouze. Nálety B-17 bez stíhačů byly provedeny jen do německého vnitrozemí a to jen ...Zobrazit celý příspěvek

        Akorát že to tak není.
        B-17 neoperovaly bez krytí stíhacími letouny, pokud to nebylo východisko z nouze. Nálety B-17 bez stíhačů byly provedeny jen do německého vnitrozemí a to jen proto, že stíhačka s potřebným doletem neexistovala. Na akce proti bližším cílům létaly společně se stíhačkami.

        Velení doufalo, že bombardéry budou mimo dosah stíhaček a že skupina (ne jedna!) B-17 se dokáže navzájem bránit pomocí palubních zbraní, ale ukázalo se, že to nefunguje. Totéž ovšem platilo i pro Liberatory. Stejná představa, stejné výsledky.

        Naštěstí pro posádky bombardérů byly již v té době vyvíjeny stíhače dlouhého doletu - P-47 Thunderbold (1942), P-38 Ligtning (1941) a P-51 Mustang (1940, s motorem Merlin 1943).

        Zbraně a protizbraně se neustále vyvíjejí a co platí dnes, nemusí být pravda zítra. I proti F-35 se určitě časem najdou účinné prostředky. Ale to neznamená, že je to marný koncept - jen je to řešení pro současné bojiště.Skrýt celý příspěvek

        • palo satko
          14:33 23.10.2019

          No a ešte mi treba vysvetlit prečo ten bombarder Američania sami nazvali Flying Fortress Lietajuca pevnost a prečo ho na ukor nosnosti bomb ovešali personalom a gulomentmi.

          No a ešte mi treba vysvetlit prečo ten bombarder Američania sami nazvali Flying Fortress Lietajuca pevnost a prečo ho na ukor nosnosti bomb ovešali personalom a gulomentmi.

          • GlobeElement
            14:49 23.10.2019

            Ale ona to byla létající pevnost. Vydržel toho dost a bránit se taky uměl. To přece neznamená, že je nezničitelná.

            P-51 Mustang taky nežral trávu a nebyl chlupatý.

            Ale ona to byla létající pevnost. Vydržel toho dost a bránit se taky uměl. To přece neznamená, že je nezničitelná.

            P-51 Mustang taky nežral trávu a nebyl chlupatý.

          • Jirosi
            16:15 23.10.2019

            Jméno bombardéru dal reportér. Ale o čem chceš diskutovat, když nevíš ani takové základy. Který bombardér z té doby neměl obranou? Vše co dáš do letadla je na úkor nosnosti! ...Zobrazit celý příspěvek

            Jméno bombardéru dal reportér. Ale o čem chceš diskutovat, když nevíš ani takové základy.
            Který bombardér z té doby neměl obranou?
            Vše co dáš do letadla je na úkor nosnosti! Obranné věže se na bombardéry montovali i po válce!Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            08:47 24.10.2019

            Jirosi, dobre riesenie by bolo spolcne s B-17 zacat vyrabat aj Mustanga. Rovnako ku F-35 chyba litadlo co vybojuje vzdusnu nadvladu voci cinskym a ruskym klonom F-22. Tiez chyba ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi, dobre riesenie by bolo spolcne s B-17 zacat vyrabat aj Mustanga. Rovnako ku F-35 chyba litadlo co vybojuje vzdusnu nadvladu voci cinskym a ruskym klonom F-22. Tiez chyba liatadlo co dovezie kopec bomb a tiaz take co pomoze s technikov na zemi.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            09:25 24.10.2019

            B-17 = B-2
            P-47 = F-35
            P-51 = F-22

            Zkus se už od poutat od těch hloupých argumentací jednoho článku. Ten měl za cíl dehonestaci F-35.

            B-17 = B-2
            P-47 = F-35
            P-51 = F-22

            Zkus se už od poutat od těch hloupých argumentací jednoho článku. Ten měl za cíl dehonestaci F-35.

          • palo satko
            11:11 24.10.2019

            Jirosi, takze ked si Poliuaci kupia F-35 dostanu k tomu aj B-2 a F-22? To mas odkial?

            Jirosi, takze ked si Poliuaci kupia F-35 dostanu k tomu aj B-2 a F-22? To mas odkial?

          • Jirosi
            12:35 24.10.2019

            Pokud neznáš fakta(Jaké jsou požadavky programu Harpie), a nemáš ani argumenty(Kde jsme psal o Polsku), tak se tu akorát dál ztrapňuješ.

            Pokud neznáš fakta(Jaké jsou požadavky programu Harpie), a nemáš ani argumenty(Kde jsme psal o Polsku), tak se tu akorát dál ztrapňuješ.

        • pavel rampir
          16:30 23.10.2019

          Píši nad Německo- a tam v letech 1942-43 doletěly P-38 a P-47ale jen do velmi malé hloubky Třetí Říše. Postupem času jejich dolet narůstal díky zvětšování přídavných palivových ...Zobrazit celý příspěvek

          Píši nad Německo- a tam v letech 1942-43 doletěly P-38 a P-47ale jen do velmi malé hloubky Třetí Říše. Postupem času jejich dolet narůstal díky zvětšování přídavných palivových nádrží ale až do příchodu P-51B většina důležitých cílů byla mimo dolet doprovodných stíhacích strojů.
          Že se najde systém proti F-35 je jasné-ale i tento letoun se bude zlepšovat a zde se mluví o současném S-400 nemýlím li se.Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            20:05 23.10.2019

            Problem nebol len v tom kam doleteli sprievodne stihacky, ale ze to bombardovanie ani s ochranou Mustangov nemalo zasadny uspech. Hitler zmenil hlavneho manazera zbrojnej vyroby a ...Zobrazit celý příspěvek

            Problem nebol len v tom kam doleteli sprievodne stihacky, ale ze to bombardovanie ani s ochranou Mustangov nemalo zasadny uspech. Hitler zmenil hlavneho manazera zbrojnej vyroby a Nemci pri vyrobe zbrani fungovali v roku 1944 najlepsie pocas celej vojny. Ak chcete poslem Vam peknu knihu. Napisal ju Hans Kehrl a vola sa Krisen manager Dritten Reich. Ale je v nemcine, co dnesnej generacii pripada ako jazykova chyba. :)
            Proste vsetky tie "F-35 omalovatka" vobec nemusia fungovat. Ja som zil v krajine ktora mala Mig 29, Mig 27, Mig 21, Mig 23, Su 25 a nejake Albatrosy. Proste s jednym vrtakom nenavrtate rozne diery.Skrýt celý příspěvek

          • Lukash
            21:26 23.10.2019

            Mig 27 sme mali kedy?

            Mig 27 sme mali kedy?

          • SKmartinTO
            21:56 23.10.2019

            Pán palo satko na 29 lietame aj dnes https://m.facebook.com/SlovakA... na tie 16 sa teší každý príčetný človek a 35 je snom každého profesionálneho ...Zobrazit celý příspěvek

            Pán palo satko

            na 29 lietame aj dnes

            https://m.facebook.com/SlovakA...

            na tie 16 sa teší každý príčetný človek a 35 je snom každého profesionálneho bojového pilota .) racio. prehľad o bojisku, pilotaž REB a všetky tie "omalovatka?..)

            osobne som videl RF pridelenca ako slintal ked tu mrchu videl.) je to skrátka kráska ktorú treba rešpektovať.

            nechcem sa vás dotknúť ale spochybňovať úlohu B17 je nechutné /LUDACKE/ vzhladom na výsledok WWII.

            a pán satko verte tomu ze to bombardovanie malo zásadný vplyv na vysledok toho odporného konfliktu.Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            22:12 23.10.2019

            No a v kterem roce nemci presli konecne an valecnou vyrobu? "nemalo zasadny uspech" - jako na moralku, dusevni stav, unavenost, ubytovani delniku, obnova tovaren atd... pripadne ...Zobrazit celý příspěvek

            No a v kterem roce nemci presli konecne an valecnou vyrobu?

            "nemalo zasadny uspech" - jako na moralku, dusevni stav, unavenost, ubytovani delniku, obnova tovaren atd... pripadne nalety na rafinerie atd... a vazalo obrovske zdroje od lidi, letadel, AAA, tak vyvoje.

            A jen v nemecku 353,000–635,000 mrtvychSkrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            22:18 23.10.2019

            "Hitler zmenil hlavneho manazera zbrojnej vyroby a Nemci pri vyrobe zbrani fungovali v roku 1944 najlepsie pocas celej vojny. " Vaše znalosti jsou skoro trapné. Němci zahájili ...Zobrazit celý příspěvek

            "Hitler zmenil hlavneho manazera zbrojnej vyroby a Nemci pri vyrobe zbrani fungovali v roku 1944 najlepsie pocas celej vojny. "

            Vaše znalosti jsou skoro trapné. Němci zahájili totální válku, až v roce 1943!
            Do té doby stále vyráběli civilní zboží! Na co logicky navazuje nárůst výroby v roce 1944. Ten by, ale bez bombardování, a na něj navázaných investic do oprav, techniky, lidí byl podstatně větší.

            I kdyby F-35 ty "omalovatka" nefungovali, tak stále všechny vámi vyjmenované typy strčí do kapsy.Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            08:52 24.10.2019

            Lukas, tak sa vravelo Migu 23 BN

            Lukas, tak sa vravelo Migu 23 BN

          • Lukash
            09:21 24.10.2019

            Nie MiG 27 sme nikdy nemali, 27 je konštrukčne iná ako 23 BN.

            Nie MiG 27 sme nikdy nemali, 27 je konštrukčne iná ako 23 BN.

          • pavel rampir
            10:05 24.10.2019

            Albert Speer,vedoucí průmyslové výroby od roku 1942 do konce války, Norimberský proces : ...Skutečný význam bombardovací ofenzivy vychází s faktu že druhou frontu otevřela dlouho ...Zobrazit celý příspěvek

            Albert Speer,vedoucí průmyslové výroby od roku 1942 do konce války,
            Norimberský proces :
            ...Skutečný význam bombardovací ofenzivy vychází s faktu že druhou frontu otevřela dlouho před invazí do Evropy.Tato fronta byla na nebi nad Německem. Flotily bombardérů se mohly objevit kdykoli nad kterýmkoli německým městem nebo významnou továrnou. Tato fronta je gigantická. Každý čtvereční metr se stal frontou. Obrana Říše proti vzdušným útokům vyžadovala vyrobit tisíce protiletadlových děl, hromadit obrovské množství munice po celé zemi a udržovat tisíce vojáků kteří mohli sloužit na ftontě....
            ..koncem roku 1944 dokázal říct Hitlerovi s velkou osobní odvahou že jejich hra se blíží ke konci : "je to otázka přesnosti odhadu podle které je možno s jistotou předpokládat zhroucení německé ekonomiky.."
            Dva velké úspěchy spojenecké bombardovací ofenzivy musí být přiznán Američanům: porážka luftwaffe díky zavedení doprovodných stíhačů,hlavně P-51 B,C, D a smrtící palivová ofenziva.
            " Britové nám způsobili bolestné a krvavé zranění, "řekl Milch po válce " ale američané nás bodli do srdce ."
            Po ztrátě ropných polí v Ploesti Německo mělo jediný zdroj paliva- syntetická výroba benzínu z uhlí. Nálety na rafinerie ve Slezku, Sasku, Slovenska a jinde dramaticky ovlivnily bojeschopnost Wehrmachtu a Luftwaffe. V roce 1940 nálet pilotního žáka Luftwaffe byl 400-500 hodin, v roce 1944 120 a dále klesal. Pro srovnání- v USAAF to bylo 500-600hodin. Nedostatek paliva byl důležitým důvodem neúspěchu ofenzivy Němců v Ardenách.
            Další bylo ničení dopravní infrastruktury. Seřa´dovací nádraží, mosty, lokomotivní depa. Doprava jak silničí tak železniční byla deptána že se musela stáhnou do noci. I tak byla problematická. Co bylo platno vyrobit když to nebylo možno dopravit na frontu ?Výroba musela být decentralizována, železniční tunely, jeskyně...po válce byly nalezeny tisíce draků letade které nebyly osazeny motory a hlavňovou výzbrojí- stály na vagonech někde v Německu....
            40% vynikajífích kanonů Flak.41 88mm bylo nasazeno v obraně Říše- mohly sloužit na frontách jako protitankové. 30% optické výroby a 50% elektrotechnické výroby země, vše soustředěno pro protileteckou obranu.
            Hodnotit účinky strategického bombardování je obtížnější v tom že výsledky se dostavují pomaleji. Byl to postupný rozklad vojensko-průmyslového komlexu Německa, ničení prostředků normálního života, nutnost odklánět děla a letadla k obraně domova když fronty byly ještě stovky kilometrů daleko.
            To je skutečný přínos strategického bombardování RAF a USAAF.
            Mrzí mě že v článku o F-35 řeším WWII-ale ten člověk Palo Satko to zde rozvinul v naprosto chaotickém a neprofesionálním podání. O F-35 si rád přečtu kvalitní úvahy ale o bombardovací ofenzivě spojenců mě nemusí nikdo poučovat. Tímto bych rád tohle téma pro sebe uzavřel.Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            11:22 24.10.2019

            Pavel Rampir, tu smrtici palivovu ofenzivu urobila Cervena armada, tym ze obsadila Rumunsko a to sa pridalo na stranu Spojencov. A ten argument, ze flaky zostrelovali americke ...Zobrazit celý příspěvek

            Pavel Rampir, tu smrtici palivovu ofenzivu urobila Cervena armada, tym ze obsadila Rumunsko a to sa pridalo na stranu Spojencov. A ten argument, ze flaky zostrelovali americke bombardery a tym pomahali ruskym tankom je ako z Nevedka. Nemci nikdy netrpeli nedostatkom zbrani, ale v druhej polovici vojny mali problem s vycvicenymi muzmi a na konci s palivom.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            15:24 24.10.2019

            Pavol satko: V době kdy Rudá armáda obsazovala Rumunsko, byly rafinérie v Ploješti už dávno bombardování právě těmi B 17. Takže Ruská ofenziva na Německé zásobování palivem neměla ...Zobrazit celý příspěvek

            Pavol satko:
            V době kdy Rudá armáda obsazovala Rumunsko, byly rafinérie v Ploješti už dávno bombardování právě těmi B 17. Takže Ruská ofenziva na Německé zásobování palivem neměla žádný vliv.
            Jinak je velmi zajímavé sledovat jak sis vymyslel něco co nikdo netvrdil a teď proti tomu statečně bojuješ.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    19:48 22.10.2019

    Čekal bych trochu jiný závěr této série, směřující více k tomu, proč vlastně amíci nechtějí riskovat prodej F 35 zemi, která disponuje systémem S 400? (podle toho co je tu ...Zobrazit celý příspěvek

    Čekal bych trochu jiný závěr této série, směřující více k tomu, proč vlastně amíci nechtějí riskovat prodej F 35 zemi, která disponuje systémem S 400?
    (podle toho co je tu uváděno, by amíci mohli teoreticky klidně spát a vydělat peníze za F 35)
    Přesto se dodávky F 35 do Turecka konat na 99,999% realizovat nebudou, důvodů proč může být mnoho, například:

    1. Jsou si vědomi slabin Stealth technologie z jiných směrů, protože sami jistě mají výsledky z techniky, kterou používají na polygonech, včetně S 300 a starších VHF radarů, reálné hodnoty odrazné plochy pro nejrůznější frekvenční pásma radarů a směry ozáření jsou velmi proměnlivé než se uvádí a tím existuje možnost, že se Turecko přijde na to jak správně rozestavit radary do husté vícevrstvé sítě pro přikrytí v potřebných oblastech. Nebo dokonce dokáží ve spolupráci s rusy provést úpravy i u střeleckého radaru, tak aby vyždímali ze systému co se dá, k tomu všemu jim vlastnictví F 35 mohlo dokonale posloužit. (například lze u střeleckého radaru ve spolupráci s přehledovými zajisti delší čas sledování určitého prostoru ve kterém VHF radary mají detekci, dá s tím zvednout původní dosah i o 35% protože mohou do bufferu posílat data ke zpracování podobně jako SAR a ISAR technologie). Při možnosti mít i na zemi F 35 pak lze například vzít komponenty střel a zjistit reálné možnosti na jakou dálku jsou schopny F 35 detekovat, jak budou fungovat/nefungovat nekontaktní zapalovače (jsou-li rádiové) a provést úpravy pro zvýšení efektivity PVO systému.

    2. Existuje možnost, že amíci sami dobře vědí co systémy S 300/400 dokáží, k pár systémům přístup mají, minimálně S 300 mají na polygonu v USA, cvičí proti S 300 s Řeky nebo Bulhary a Slováky, tak že je reálné odvodit schopnosti těchto systémů.
    Musíme brát na zřetel, že technická data, které má autor k dispozici a vychází z nich, protože jiné zkrátka nemá, nemusí být zcela přesné, reálné hodnoty detekce cílů s určitou odraznou plochou jsou hodně vypovídající o systémech a nevěřím tomu, že veřejnosti budou známé reálné hodnoty.

    3. Důvod nedodání F 35 může být odlišný, armáda, která bude mít ve své vlastní síti zapojeny systémy S 400 dohromady s F 35 bude nebezpečnou silou přes kterou se jen tak někdo nedostane, ať už z důvodu kvalit F 35 a její možnosti ve spojení s průzkumem nízkofrekvenčními radary, ale i nebezpečí toho, že Turecko by mělo jiný než alianční PVO/ PRO systém, který NATO a amíci dokonale neznají a tím je pro ně potencionálně nebezpečný. To už by si turci opravdu mohli dělat na blízkém východě co sami chtějí.Skrýt celý příspěvek

    • Marw
      21:41 22.10.2019

      Alebo je to este jednoduchsie a proste vzhladom na vyvoj v Turecku nemali velku chut dodavat im svoje spickove vybavenie. Kupa S400 moze byt len dobra zamienka vysupnut ich z ...Zobrazit celý příspěvek

      Alebo je to este jednoduchsie a proste vzhladom na vyvoj v Turecku nemali velku chut dodavat im svoje spickove vybavenie. Kupa S400 moze byt len dobra zamienka vysupnut ich z programu F-35 a s technikou to nemusi mat vobec nic spolocne.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        23:10 22.10.2019

        jsou to turci, nevyzpytatelní, jako skoro každý na východ od nás, ale stále jsou strategickým partnerem pro USA a peníze za letadla se hodí, při těch nákladech, které s tím jsou. ...Zobrazit celý příspěvek

        jsou to turci, nevyzpytatelní, jako skoro každý na východ od nás, ale stále jsou strategickým partnerem pro USA a peníze za letadla se hodí, při těch nákladech, které s tím jsou.
        Více bych opravdu sázel na to, že by se při testování nebo cvičení F 35 vs S 400 dalo hodně věcí z S 400 dostat do Ruska. Turci mají stále přístup k lepším technologiím ze západu, než Rusko, obohatit těmito komponenty ruské radary by mohlo přinést vyšší výkonnost.Skrýt celý příspěvek

    • logik
      23:03 22.10.2019

      To, že každý radar jde tréninkem proti skutečnému nepříteli zefektivnit, v tom máš pravdu. Ale je naprosto neodůvodněné vyvozovat z toho, že Stealth má nějaké slabiny. Dostatečným ...Zobrazit celý příspěvek

      To, že každý radar jde tréninkem proti skutečnému nepříteli zefektivnit, v tom máš pravdu. Ale je naprosto neodůvodněné vyvozovat z toho, že Stealth má nějaké slabiny. Dostatečným důvodem pro nedodání je to, že by to zlepšilo schopnost Ruských radarů detekovat S-400. Jestli to zvedne detekční vzdálenost z 1km na 2km, nebo z 30km na 300km, můžeme leda konspiračně spekulovat....Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        18:55 23.10.2019

        Současná stealth technologie je založena částečně na pohlcování elektromagnetických vln v dané frekvenční oblasti a hlavně na odrazu do jiného směru, než zpět k monostatickému ...Zobrazit celý příspěvek

        Současná stealth technologie je založena částečně na pohlcování elektromagnetických vln v dané frekvenční oblasti a hlavně na odrazu do jiného směru, než zpět k monostatickému radaru, to tu bylo popsáno v prvním díle série. Jde o to, že je to optimalizováno pro přední polosféru, z diagramů, které sem někdo v odkazech vkládal je vidět, že už od úhlu sledování od čela letounu 25- 30°a více se odrazná plocha zvětšuje, pokud pak dokážete rozestavit PVO systémy, tak že minimálně jeden bude koukat na cíl z takového úhu zvětší se vám dosah, při tom co uvádí by šlo o zvednutí dosahu až na 100 km při RCS -10 dB.
        Důvod odstoupení od prodeje, který uvádíte se mi jeví také jako velmi pravděpodobný.
        Pokud autor pracuje s konkrétními čísly, dá se z nich odvozovat i dále o jaké zlepšení půjde. Šíření elektromagnetických vln má obecně platné zákonitosti a pokud Vám někdo řekne, že při odrazné ploše 4 metry uvidíte cíl na 250 km (viz první díl) tak se dá snadno dopočítat teoretiké dosahy i pro odlišné odrazné plochy, to už jsou výpočty, ne spekulace, ovšem stále jde o výpočty z výchozích parametrů sdělených v článku, na kolik jsou přesné, to se můžeme pouze domnívat.Skrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          19:13 23.10.2019

          Super ale aj tie rozostavané pvo systémy budú mať proste svoj koniec a na Tom konci bude len 1 pvo systém.. a tak si tam eskadra f-35 pekne pohrá s tým pvo a začne ich ničiť z ...Zobrazit celý příspěvek

          Super ale aj tie rozostavané pvo systémy budú mať proste svoj koniec a na Tom konci bude len 1 pvo systém.. a tak si tam eskadra f-35 pekne pohrá s tým pvo a začne ich ničiť z kraja..

          Lebo keď už spekulujeme, že f-35 vyletia do siete pvo tak môžme rovno, že vletia na jej koniec..
          Ono je štatisticky 50:50 či vletia do siete alebo do kraja, však?

          Lenže zabúdate, že f-35 má spike manažment, teda natáčať stále lietadlo správne proti radarom.. a dovidí na pozemné ciele tiež 100km+.. v pasívnom mode..
          A to sa má tiež zlepšovať..

          A kto má viac peňazí na neustále zlepšovania to dobre všetci vieme..

          Ono nie je problém, že by pvo nedokázalo zostreliť 1-2 f-35 lietajúcich v 10km, ale tých 10 čo letí tesne pri zemi, ktorý dostanú detailné informácie si poradia s tým rozvinutým zosieťovaným pvo..
          A keď padne to tak čo zabráni v zálohe číhajúcim f-15/f-22 a f-35 zabrániť útoku na pozemné ciele?

          A cena tej zničenej siete pvo je o koľko krát väčšia od ceny 1-2 stíhačiek a hlavne koľko bude trvať nahradiť sieť pvo a koľko 1-2 stíhačky?Skrýt celý příspěvek

          • Vladimir10
            19:32 23.10.2019

            Kde má konec kruh ? Kde má konec šestiúhelník ?

            Kde má konec kruh ? Kde má konec šestiúhelník ?

          • Torong
            20:01 23.10.2019

            Vladimir10:

            Na svém obvodu?

            Vladimir10:

            Na svém obvodu?

          • Vladimir10
            00:18 24.10.2019

            Ve smyslu výše uvedeného, že začnu ničit obranu od nějakého konce, myšleno tak, že na tom konci už nemám souseda který by mě podpořil, tak kruh nemá ani začátek ani konec.

            Ve smyslu výše uvedeného, že začnu ničit obranu od nějakého konce, myšleno tak, že na tom konci už nemám souseda který by mě podpořil, tak kruh nemá ani začátek ani konec.

          • darkstyle
            13:01 24.10.2019

            Vladimir10 Super, takže budeš mať kruh, kde budeš mať napechovanú PVO.. Rusko je veľké, tak sa vykašlú na kruh a zaútočia na iný cieľ veď cieľov je tam habadej.. Proste Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

            Vladimir10

            Super, takže budeš mať kruh, kde budeš mať napechovanú PVO..

            Rusko je veľké, tak sa vykašlú na kruh a zaútočia na iný cieľ veď cieľov je tam habadej..

            Proste Rusko dnes nemá dosť moderných PVO aby ochránilo všetky svoje mestá, nemá ich ani toľko koľko má amerika tankovacích lietadiel.. (myslím, to tak, že nemá dosť PVO aby vytvorilo toľko kruhov)
            A keď ten kruh začne žiariť, tak tam z 500 či 1000 km vzdialenosti pošlú stealth strelu lietajúcu nízko nad zemou, ktorá môže niesť do 200 ks dronov
            viď program perdix a spol..

            Veď už za 2. svetovej sa veselo obchádzali opevnené body, alebo dobre bránené pozicie.. niektoré ako pobaltie (cca) dokonca do konca vojny boli ponechané tak a išlo sa na Berlín.. Ale keď ti letectvo rozbombarduje prístupové cesty a okolie toho kruhu?Skrýt celý příspěvek

        • Shania
          22:04 23.10.2019

          1. zadny reprezentativni rcs diagram F-35 neexistuje. 2. bistaticke radary jsou hudba budoucnosti, obzvlast pokud jich ma byt dost na to, aby to neco znamenalo. 3. to ze je dizajn ...Zobrazit celý příspěvek

          1. zadny reprezentativni rcs diagram F-35 neexistuje.
          2. bistaticke radary jsou hudba budoucnosti, obzvlast pokud jich ma byt dost na to, aby to neco znamenalo.
          3. to ze je dizajn stroje udelan tak, ze odrazi vlny od radaru, jeste neznamena, ze je odrazi tim spavnym smerem...
          4. PVO si muzes rozmistit jak chces, cokoliv co zacne vysilat, bude pod utokem. A vyprovokovat PVO, aby zacla vysilat je presne to co nepritel chce.
          5. vzdalenost zachyceni si muzes pocitat jak chces, je to 35 km pro radar S-400 s 15let starym udajem o rcs, za perfektnich podminek a jde o zachyceni, ne o sledovani a nebo zamereni... takze to sniz o 20-40% vzdalenost, na kterou S-400 dokaze F-35 spolehlive sledovat. Pricti k tomu REB a mnoho dalsich faktoru a F-35 se dostanou na dolet JDAMU... tak jak to bylo demonstrovano na cvicenich...

          6. takze dalsi faktor REB, kdysi bylo zmineno, ze F-35 ma lepsi schopnosti nez Prowler, ktereho nahrazuje. Dnes tu mame dalsi info:

          Knotts proudly stated that, “the F-35 has 10 times the dedicated jamming power of the F-18 Growler variant.”
          https://www.wingsmagazine.com/...

          Tedy minimane nez growler dostane NGJ (ted ma growler stejne pody jako prowler), udaj je samozdrejme marketing, ale minimalne to poukazuje na dobre schopnosti v teto oblasti a min v pasmu X. Tedy proti FCR.

          Tradicne, formace us stroju doprovazi 1-2 stand off REB stroje, dnes growlery.

          Formace F-35 tohle posouvaji uplne na jiny level a brzy se to jeste podstatne zlepsi...

          Stara klasika:
          https://www.reddit.com/r/F35Li...

          While a lot of missions are conducted with the JOTT partners, the Dutch F-35s periodically fly with the 148th Fighter Squadron 'Kickin' Ass', the RNLAF's F-16 training unit in Tucson, Arizona, to evaluate and validate new tactics. 'The first time we go to test all these advanced capabilities to their fullest potential was about a year ago, with and against our F-16s in Tucson,' says Knight. 'The initial scenario was that our two F-35s would escort a four-ship of F-16s across a notional border and protect them against another eight-ship of F-16s simulating a modern adversary. A relatively inexperienced flight leader was in charge of the F-16s on our side and Lt Col Joost 'Niki' Luijsterburg, the Tucson detachment commander, was responsible for the adversaries. Up to this point, we had only practised these scenarios in the simulators and while we had a decent game-plan, we were all anxious to see how the F-35 would perform in real life. We figured that the F-35's stealth would keep us out of harm's way for most of the fight, but that we also need to protect the friendly F-16s, maximise the lethality of their missiles and get them to the target. To make this happen, we planned to initially use electronic attack against the adversary F-16s, see if we could avoid having them detect friendly fighters and datalink the location of the hostile aircraft to our F-16s. This way we could use the F-16s on our side to shoot down the initial wave of enemy fighters and keep our own missiles available once the 'Blue Air' F-16s had to focus on their target attack. The plan worked flawlessly.

          Pripadne dalsi citace k reb zde v prnim prispevku
          https://www.quora.com/Can-the-...

          8. takze tim vsim chci jen rict, ze do "neviditelnosti" F-35 vstupuje mnoho faktoru... situace je velmi komplexni i v situaci 1vs1, natoz pak v ramci celych zbranovych systemu...Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            16:27 25.10.2019

            ad 1. Taky si myslím, že to co vídám v odkazech na nějaké f16 net forum nemusí být nutně pravdivé, realné detekční parametry radaru F 35 se asi taky hned tak nedozvíme. ad 2. ...Zobrazit celý příspěvek

            ad 1. Taky si myslím, že to co vídám v odkazech na nějaké f16 net forum nemusí být nutně pravdivé, realné detekční parametry radaru F 35 se asi taky hned tak nedozvíme.
            ad 2. Neuvažuji tu bistatické radary, jednak z toho úvodu, který uvádíte, myšleno je to tak, že z jiných směrů je RCS vyšší než z čela, právě na minimalizaci čelní RCS se stealth letadla stavějí. Z ostatníh úhlů sledování už to taková hitparáda nebude.
            ad 3. To souvisí s 2. je to tak, že někdo někde udělal laboratorní obrázek modelu, když modelace RCS funguje přesně pro standardní letadla, tak pro stealth může být také vcelku přesná, pokud platí, že nějakých 80% je odrazivost jiným směrem, než zpět k radaru a 20% pohlcení elmg vln.
            ad 4. Jde o to co bude stále v sestavě PVO vysílat, nejspíše pouze radary základního průzkumu, střelecké se mohou rozkrýt až v případě nutnosti, síť přehledových radarů může být koncipována nezávisle od střeleckých, tak že nebude vše na jednom stanovišti
            ad 5. Ano, můžu si spočítat, ale pouze z veřejně dostupných hodnot u kterých jsem na pochybách, protože reálné detekční vzdálenosti s přihlédnutím k RCS cíle jsou velmi citlivé informace. V případě detekce stealth letadel bude jistě cíl už v zóně, kde radar bude schopný i sledovat takovýto cíl, největším problémem jsou přesnosti a rozlišení v úhlových souřadnicích, které se jako limitující projevují na větších dálkách než bude detekce stealth cíle.

            ad6. S REB u stealth opatrně, cokoliv to letadlo vyšle může být použito pro jeho lokalizaci, muselo by jít o REB z jiných platforem kryjících daný prostor. Vždy bude výhodnější neriskovat prozrazení vlastního F 35. Lze předpokládat, že pro vlastní obranu proti střelám je na špičkové úrovni.
            Díky za odkazy, je to zajímavé čtení.

            ad 8. Situace 1:1 je asi pouze hypotetická, operace se tak neorganizují. A trend je spíše zaměřen na to neposílat letadla s piloty do oblastí, kde může nastat problém, od toho jsou UAV a Stand off munice.
            Asi nemá smysl řešit všechny možné scénáře, od toho tu jsou jiní, když vidím koment od darkstyle o eskadrách F 35, tak už jenom zbýbá dodat, že pokud jim náhodou dojde munice, tak na radar PVO systému zcela jistě spadne meteorit.Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            19:34 25.10.2019

            Flanker.jirka Ono aj tomu pvo môžu dôjsť rakety, čo potom.. Ano máš pravdu, že trend je stáť s lietadlom čo najďalej od horúcej oblasti.. A v dnešnej dobe nastupujú stealth ...Zobrazit celý příspěvek

            Flanker.jirka

            Ono aj tomu pvo môžu dôjsť rakety, čo potom..

            Ano máš pravdu, že trend je stáť s lietadlom čo najďalej od horúcej oblasti..
            A v dnešnej dobe nastupujú stealth wingmani.. dokým dostane f-35 všetko to čo v článku píšu ako advanced a podobne..

            Tak to tu bude..
            A ako to pvo rozozná či zboku ožiarilo wingmana alebo f-35?
            Keď signatúru f-35 nevideli??

            No keď sa plánujú tisíce f-35 tak eskadri tam a eskadri sem je možné rozhadzovať.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            22:08 25.10.2019

            darkstyle pokud PVO systém uvidí cokoliv co bude považováno za hrozbu v daném případě tak nejspíše povede palbu, jak to bude s přesností identifikace cíle, bude záležet na ...Zobrazit celý příspěvek

            darkstyle
            pokud PVO systém uvidí cokoliv co bude považováno za hrozbu v daném případě tak nejspíše povede palbu, jak to bude s přesností identifikace cíle, bude záležet na technologiích, některé systémy mají backup v podobě optických systémů, některé používají ISAR režim radarů, nebo technologií NCTR.
            Klidně může stačit to, že budou mít jasno v rozlišení vlastní/cizí a povedou palbu, klidně to může být uav nebo MALD.Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            00:16 27.10.2019

            1. a 2. problem tech diagramu bezram je, ze RAM ti neprida cca 10-20% plosne. Ruzna tloustka a duraz v kritickych mistech tu signaturu uplne zmeni. Z toho co nam rekli, tak ...Zobrazit celý příspěvek

            1. a 2. problem tech diagramu bezram je, ze RAM ti neprida cca 10-20% plosne.
            Ruzna tloustka a duraz v kritickych mistech tu signaturu uplne zmeni.

            Z toho co nam rekli, tak signatura je vysoka z boku.

            6. ano z jinych platforem, nicmene F-35 maji byt schopne rusit uzkym paprskem. Takze pokud utoci na radar, tak budou mit maximalne vektor, pokud budou mit nejaky elit blizko ruseneho radaru.

            A dokud nebudou rakety, co maji kombinovan IR/ARH navadeni, tak bude pro PVO dost tezke F-35 sestrelit.Skrýt celý příspěvek

  • Zvonik
    11:09 22.10.2019

    Já si myslím, že kydy NATOřiťolezců netřeba brát vážně. Až světová válka ukáže útočnost zbraní ve finále. - Dost nepěkně řečeno pro milovníky válek.

    Já si myslím, že kydy NATOřiťolezců netřeba brát vážně. Až světová válka ukáže útočnost zbraní ve finále. - Dost nepěkně řečeno pro milovníky válek.

    • danny
      12:00 22.10.2019

      Zvonik: nějak jsem nepochopil smysl tvého příspěvku.

      Zvonik: nějak jsem nepochopil smysl tvého příspěvku.

    • SKmartinTO
      12:10 22.10.2019

      a čo na to hovorí Váš psychiater ? .)

      a čo na to hovorí Váš psychiater ? .)

  • SKmartinTO
    03:40 22.10.2019

    Vážený, toto je info článok o možnostiach našej .) F35 Lightning v službách USA a NATO. O Ano.) RF je mierumilovna čoho dôkazom je UKRAJINSKY KRYM a Donbas .) a že bratia sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Vážený, toto je info článok o možnostiach našej .) F35 Lightning v službách USA a NATO.

    O Ano.) RF je mierumilovna čoho dôkazom je UKRAJINSKY KRYM a Donbas .) a že bratia sa nestratia?! hnus...

    Je milé sledovať prekvapené reakcie diskutujúcich na zlomok dostupných informacii o tejto krásnej mrche.) väčšina informácii je v režime prisne tajné a tieto omrvinky ukazujú len toľko kolko treba.)

    Skvela praca AN .) klobúk dole pan Grohmann, vaša analyticka revízia dostupnych info je zrozumiteľná a pochopiteľná

    a kľúčom k pochopeniu tejto tryologie je vzdelanie priatelia.

    chcete vediet viac ?

    https://www.regrutacia.sk/...
    https://kariera.army.cz... Skrýt celý příspěvek

    • stronger.p
      09:45 22.10.2019

      Rád se nechám poučit o vzdělání člověkem, který napíše, ve slově trilogie, tvrdé y....

      Rád se nechám poučit o vzdělání člověkem, který napíše, ve slově trilogie, tvrdé y....

      • SKmartinTO
        12:04 22.10.2019

        O.) to je strašné, napísať v slove triologia tvrdé Y .) hlboko sa Vám ospravedlňujem. ) za seba a moj smartfon.) Ang klavesnica, odpuste prosím, .)Ach tie nočné služby . )...

        O.) to je strašné, napísať v slove triologia tvrdé Y .) hlboko sa Vám ospravedlňujem. ) za seba a moj smartfon.) Ang klavesnica, odpuste prosím, .)Ach tie nočné služby . )...

        • crusader
          12:19 22.10.2019

          Co znamená slovo triologia?

          A to jako myslíte vážně, že mi služba v armádě dá vzdělání? V čem jsou vojenské školy lepší než civilní?

          Co znamená slovo triologia?

          A to jako myslíte vážně, že mi služba v armádě dá vzdělání? V čem jsou vojenské školy lepší než civilní?

          • flanker.jirka
            18:57 22.10.2019

            snad nepochybujete nad kvalitou českého vojenského školství? V technické oblasti patřilo k nejlepší školám.

            snad nepochybujete nad kvalitou českého vojenského školství? V technické oblasti patřilo k nejlepší školám.

        • vixl
          14:48 22.10.2019

          Nikomu se neospravedlňuj, to tě psát nenaučí. A nesváděj to na mobil, inteligentní člověk si po sobě své příspěvky čte dříve než je odešle. Když už něco, raději si zopakuj ...Zobrazit celý příspěvek

          Nikomu se neospravedlňuj, to tě psát nenaučí. A nesváděj to na mobil, inteligentní člověk si po sobě své příspěvky čte dříve než je odešle.
          Když už něco, raději si zopakuj základku.Skrýt celý příspěvek

          • satai
            15:12 22.10.2019

            "inteligentní člověk si po sobě své příspěvky čte dříve než je odešle."

            Chybí čárka.

            "inteligentní člověk si po sobě své příspěvky čte dříve než je odešle."

            Chybí čárka.

          • RiMr71
            20:54 22.10.2019

            ...tímto pruděním z F-35 horší a z SU-57 lepší letadlo neuděláte...

            ...tímto pruděním z F-35 horší a z SU-57 lepší letadlo neuděláte...

    • danny
      12:05 22.10.2019

      SKmartinTO: no, přesněji řečeno, článek je o možnostech F-35 ve službách USA. Ve službách AČR by to bylo poněkud slabší, jelikož většinu z komponent, které z F-35 dělají tu tím, ...Zobrazit celý příspěvek

      SKmartinTO: no, přesněji řečeno, článek je o možnostech F-35 ve službách USA. Ve službách AČR by to bylo poněkud slabší, jelikož většinu z komponent, které z F-35 dělají tu tím, čím je, nemáme a mít nebudeme. Ani Integrated air and missile defense Battle Command System, ani RQ-4, ani AWACS...Skrýt celý příspěvek

    • Clavo
      12:32 22.10.2019

      Podľa mňa papier znesie veľa. A takýto článok určite na AN nájdem aj o Patriote, aká je to špičková PVO a v reále Saudom nefungovala.

      Podľa mňa papier znesie veľa. A takýto článok určite na AN nájdem aj o Patriote, aká je to špičková PVO a v reále Saudom nefungovala.

  • fotr
    19:43 21.10.2019

    Dost často tu čtu příspěvky které rozebírají možnost jaderné války mezi Ruskem a USA a mohu vám zodpovědně říci že minimálně Rusko o něčem takovém dávno ani neuvažuje a už nejméně ...Zobrazit celý příspěvek

    Dost často tu čtu příspěvky které rozebírají možnost jaderné války mezi Ruskem a USA a mohu vám zodpovědně říci že minimálně Rusko o něčem takovém dávno ani neuvažuje a už nejméně 20 let ani neaktualizovalo plány pro preventivní úder jadernou zbraní směrem k USA. Rusko dnes naopak dělá vše pro maximální zabezpečení jaderných zbraní aby nemohlo dojít k nějakému náhodnému odpalu nebo zneužití nějakou fanatickou skupinou. Samozřejmě mají plány pro ,,poslední odvetu,, ale rozhodně nezaútočí preventivně první jak některé ,,prehistorické,, plány počítaly. V Rusku už dávno nerozhodují rudí, fanatičtí komisaři ale chladně kalkulující ,,pracháči,, kteří by válkou hodně (vše) ztratili.
    Myslím že USA na tom bude vůči Rusku stejně.Skrýt celý příspěvek

    • vixl
      00:20 22.10.2019

      Jenže to eurohujerskou propagandou vymytým mozkům nevysvětlíš. A že jich je tady většina. Ani jim nedojde, že ta propaganda proti Rusku má jediný účel - zakrýt a odvést pozornost ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenže to eurohujerskou propagandou vymytým mozkům nevysvětlíš. A že jich je tady většina.
      Ani jim nedojde, že ta propaganda proti Rusku má jediný účel - zakrýt a odvést pozornost od islámské migrační invaze do EU.
      Občas se takových hujerů na diskuzích ptám, proč by rusáci na nás nebo jinou západní zemi útočili, když už tady mají majetků jak sraček, co by tím získali? Všichni zmlknou a jsou schopni tak akorát plácat nesmysly o ruských trolech.

      Druhá věc co mě fascinuje na tomto "konzervativním armádním magazínu" je ani jedna zmínka o Turecku. A přitom by si to zasloužilo analýzu. Je Turecko opravdu spojenec? Je turecké vyhrožování EU projevem spojenectví? Je Turecko opravdu součástí NATO?Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        07:16 22.10.2019

        "Jenže to eurohujerskou propagandou vymytým mozkům nevysvětlíš. " Podle vás je "Palo Satko" eurohujer? On je jediný kdo tu vyhrožoval jádrem. Potom tu máme faktické napadené ...Zobrazit celý příspěvek

        "Jenže to eurohujerskou propagandou vymytým mozkům nevysvětlíš. "

        Podle vás je "Palo Satko" eurohujer? On je jediný kdo tu vyhrožoval jádrem.
        Potom tu máme faktické napadené Ukrajiny, což je z pohledu Ruska Západní země.Skrýt celý příspěvek

        • PetrTechnik
          12:18 22.10.2019

          Plácáte hlouposti, Ukrajina není z Ruského pohledu západní země. A ani Rusové je tak nevnímají. V Rusku pracuje obrovské množství Ukrajinců na pozicích středního a vyššího ...Zobrazit celý příspěvek

          Plácáte hlouposti, Ukrajina není z Ruského pohledu západní země. A ani Rusové je tak nevnímají. V Rusku pracuje obrovské množství Ukrajinců na pozicích středního a vyššího managementu. Dá se říct, že bez Ukrajinců by měli Rusové celkem značné problémy v těžební průmyslu. Pro Rusko je Ukrajina nebezpečná v tom,že tamní politici jsou ke koupi stejně jako housky na krámě, to vyváří pro Rusko nebezpečný prostor z vojenského hlediska. Pokud se podíváte na mapu , tak z Ukrajiny je velká část Ruska doslova jako na dlani, pro elektronické sledování. Nehledě na to, že v dobách SSSR byla Ukrajina centrem jižní obrany.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            19:57 22.10.2019

            Na kterou světovou stranu od Ruských hranic leží Ukrajina... Oni se vždy důvody najdou. Ukrajina není pro Rusko nebezpečná z vojenského hlediska. Ukrajina je pro Rusko nebezpečná ...Zobrazit celý příspěvek

            Na kterou světovou stranu od Ruských hranic leží Ukrajina...
            Oni se vždy důvody najdou.

            Ukrajina není pro Rusko nebezpečná z vojenského hlediska.
            Ukrajina je pro Rusko nebezpečná z úplně jiného důvodu. Ekonomický úspěch Ukrajiny by znamenal ohrožení pro Ruský systém vlády. To vám fakt nedošlo?Skrýt celý příspěvek

          • danny
            10:31 23.10.2019

            Jirosi: jenže tohle riziko tak hypotetické, že prostě nemá smysl se ním reálně zabývat. Ano, pro Rakouskou ekonomiku by taky mohlo být velkým rizikem, kdyby se najednou Rumunsko ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi: jenže tohle riziko tak hypotetické, že prostě nemá smysl se ním reálně zabývat. Ano, pro Rakouskou ekonomiku by taky mohlo být velkým rizikem, kdyby se najednou Rumunsko zvedlo a stal se z něj ekonomický tygr. Je to reálné? Těžko. Má smysl se na to připravovat? Ne.
            Rusko v souvislosti s Ukrajinou poškodilo a) omezení přístupu na kapitálové trhy b) ztráta článků dodavatelsko-odběratelského řetězce a to hlavně v oblasti high-tech komponent c) průmyslové základny včetně značného množství pracovních sil.
            To nějak horko-těžko doplňuje, a kvalifikovaní dělníci z Ukrajiny jsou nezbytnou podmínkou to, aby se to vůbec mohlo nějak povést. Pokud by se ekonomická situace na Ukrajině zlepšila natolik, že se zastaví transfer kvalifikovaných sil do Ruska, tak to pro ekonomiku Ruska znamená zásadní problém. Ohrožení systému skvělým příkladem zářného vývoje na Ukrajině je utopie.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            12:26 23.10.2019

            Danny: Nebezpečí je hypotetické, ale zásah vojenský zásah proti němu faktický. 30. let politické nestability opravdu není náhoda. Poškození Ruské ekonomiky došlo, ale ve srovnání ...Zobrazit celý příspěvek

            Danny: Nebezpečí je hypotetické, ale zásah vojenský zásah proti němu faktický.
            30. let politické nestability opravdu není náhoda.
            Poškození Ruské ekonomiky došlo, ale ve srovnání z poškození té Ukrajinské je to poněkud malá vada na kráse.

            Rakousko vs Rumunsko je hodně špatný případ.
            Pokud by v Rakousku došlo pomocí změny systému vlády, a přiklonění se k Rusku k rychlému ekonomickému růstu. Myslíte, že by to neohrozilo Německou politiku?Skrýt celý příspěvek

        • tctx
          14:16 22.10.2019

          Spis je to tak, ze pohledu Ruska je Ukrajina Rusko.

          Spis je to tak, ze pohledu Ruska je Ukrajina Rusko.

        • vixl
          14:49 22.10.2019

          Děkuji za tvůj typický příspěvek do slovíčkové vojny. Na víc nemáš?

          Děkuji za tvůj typický příspěvek do slovíčkové vojny. Na víc nemáš?

          • tctx
            15:24 22.10.2019

            Neni zac. Ono je docela dulezite, aby sis tohle uvedomil.

            Mimo jine proto, protoze spadame do hodne podobne kategorie, co se toho uhlu pohledu tyka.

            Neni zac. Ono je docela dulezite, aby sis tohle uvedomil.

            Mimo jine proto, protoze spadame do hodne podobne kategorie, co se toho uhlu pohledu tyka.

  • Englbert
    17:21 21.10.2019

    Super letadlo, ktere nema a nebude mit minimalne 20 let konkurenci v tom co umi a k cemu bylo vymysleno a postaveno. Nejake dogfighty v dnesni dobe nikoho nezajimaji. A az se ...Zobrazit celý příspěvek

    Super letadlo, ktere nema a nebude mit minimalne 20 let konkurenci v tom co umi a k cemu bylo vymysleno a postaveno. Nejake dogfighty v dnesni dobe nikoho nezajimaji. A az se propoji roje dronu s f35, tak to bude teprve mazec. Dalsim je to co je zverejneno. A nebo si snad myslite, ze amici u f35 odhali vsechny vychytavky?Skrýt celý příspěvek

    • mudry.udrzbar
      16:54 22.10.2019

      k tym dogfightom - to je prave otazka ci by skutocne uz nemali nikoho zaujimat. To si mysleli uz Amici vo Vietname a potom dodatocne montovali Phantomom kanony... V kazdom len ...Zobrazit celý příspěvek

      k tym dogfightom - to je prave otazka ci by skutocne uz nemali nikoho zaujimat. To si mysleli uz Amici vo Vietname a potom dodatocne montovali Phantomom kanony... V kazdom len trochu vyrovnanom konflikte 20 storocia to koncilo u dogfightu napr. Korea (to je este pravek), Vietnam, opakovane Izreael vs Arabi, Irak x Iran, India x Pakistan - tu doslo k dogfightu pred par mesiacmi...

      Inak suhlas, ze F-35 je 20 rokov pozadu a ani v tom dogfighte by som uplne nepodcenovalSkrýt celý příspěvek

      • logik
        23:11 22.10.2019

        Jen opakuješ známý.... mýtus. Kanón přidali pouze novému pozemnímu Phantomu, nikoli námořnímu. A námořní nijak nezaostávaly v úspěšnosti oproti těm pozemním s kanónem (mám dojem, ...Zobrazit celý příspěvek

        Jen opakuješ známý.... mýtus.

        Kanón přidali pouze novému pozemnímu Phantomu, nikoli námořnímu. A námořní nijak nezaostávaly v úspěšnosti oproti těm pozemním s kanónem (mám dojem, že na tom byly snad dokonce líp, ale to už možná kecám a hledat se mi to nechce). Problém byl ve výcviku a taktice vzdušných soubojů, ne v kanónu.Skrýt celý příspěvek

        • Vojna a mír
          08:00 23.10.2019

          Nejde o mýtus!! Během bojů nad Vietnamem zjistili že: 1. Boje na nadzvukových strojích probíhají ve většině případů v podzvukových rychlostech a často s nutností vizuální ...Zobrazit celý příspěvek

          Nejde o mýtus!!
          Během bojů nad Vietnamem zjistili že:
          1. Boje na nadzvukových strojích probíhají ve většině případů v podzvukových rychlostech a často s nutností vizuální identifikace cíle.
          2. Při následných manévrech a střelbě PLŘS na krátkou vzdálenost docházelo k tomu, že musel pilot odpalovat více PLŘS najednou na jeden cíl vlivem jejich nespolehlivosti.
          3. Vlivem způsobů vzdušných bojů, piloti často při manévrovém boji a dostání se za soupeře neměli čím po něm vystřelit, protože vzdálenost na PLŘS byla příliš malá.

          Už na verze C a jejich námořní ekvivalent byly podvěšovány kontejnery s kanóny. I když zaměřovač nebyl vybaven módem pro střelbu kanónem ( až do verze E)bylo to prý lepší než nic.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            08:41 23.10.2019

            Ve Vietnamu: 1. Všechny boje probíhaly v podzvukových rychlostech. Nadzvuková rychlost se i dnes používá jen výjimečně. 2. Vždy byla nutná vizuální identifikace, zas tak dokonalé ...Zobrazit celý příspěvek

            Ve Vietnamu:

            1. Všechny boje probíhaly v podzvukových rychlostech. Nadzvuková rychlost se i dnes používá jen výjimečně.
            2. Vždy byla nutná vizuální identifikace, zas tak dokonalé radary neměli
            3. Rakety byly odpalovány na vzdálenosti, na jaké by byl kanón stejně nepoužitelný

            Použití palubního kanónu je již 40 let naprostou raritou. Poslední sestřel, o kterém vím (ale samozřejmě nemusím vědět všechno) se udál v 70. letech.Skrýt celý příspěvek

          • Vojna a mír
            15:03 24.10.2019

            Globe..: Píšete známá fakta a souhlas, ale ...... Já psal o jejich zjištěných, které pro vedení NAVY a USAF bylo v té době jiné, než předpokládali, když navrhovali F4 a určovali ...Zobrazit celý příspěvek

            Globe..:
            Píšete známá fakta a souhlas, ale ......
            Já psal o jejich zjištěných, které pro vedení NAVY a USAF bylo v té době jiné, než předpokládali, když navrhovali F4 a určovali požadavky na něj.
            Oni z toho faktu byli překvapeni. F4 konstruován jako stabilní platforma ( pro odpal PLŘS) s výkonným radarem a velkou nosností PLŘS. Kanón od začátku nebyl zvažován, protože předpokládali, že boje se povedou ve vysokých rychlostech na větší vzdálenost za použití PLŘS.
            Problémy s funkčností PLŘS (hlavně AIM 7) byly zjištěny také ( mělo na svědomí vysoká vlhkost a špatné skladování u jednotek) . Že se během boje dostanou mockrát na vzdálenost, kde je odpal PLŘS nemožný, taky.
            Tyto věci, jako výsledky rozborů z akcí vedli k zabudování kanónu od verze E.Skrýt celý příspěvek

      • Shania
        00:00 27.10.2019

        Tady https://www.youtube.com/watch?...

        USN pilot rika, ze pridani kanonu omezovalo vykony stroje - vetsi vaha na cumaku a kvuli tomu byli radi, ze ho nemeli.

        Tady https://www.youtube.com/watch?...

        USN pilot rika, ze pridani kanonu omezovalo vykony stroje - vetsi vaha na cumaku a kvuli tomu byli radi, ze ho nemeli.

  • danny
    17:08 21.10.2019

    Pěkná trilogie, díky. Beru to jako teoretické cvičení, ale to není na škodu. Nevíte někdo, jaký má být dosah radaru proti pozemním cílům? To by v případě zamaskované PVO mohlo ...Zobrazit celý příspěvek

    Pěkná trilogie, díky. Beru to jako teoretické cvičení, ale to není na škodu.

    Nevíte někdo, jaký má být dosah radaru proti pozemním cílům? To by v případě zamaskované PVO mohlo hrát dost významnou roli.

    V článku mám problém akorát s jistým nekritickým přijímáním superparametrů F-35. Trochu za vlasy mi připadá tvrzení "Američané zatím plně nechápou, jaký potenciál F-35 má".

    A vzhledem ke své současné pracovní praxi mám trochu problém s důvěrou v tu nebývalou úroveň fůze dat. Když vezmu v úvahu, jak je komplikované užitečně a interpretovatelně zobrazit data v libovolném firemní BI nástroji, jak dlouho některé výpočty trvají, i když to běhá na specializovaném železe, tak ve mě vrtá červ pochybností.
    Dovedu si představit každou tu úlohu samostatně. Ale jak hardware F-35 zpracovává najednou data ze satelitů, dronů, radaru skenujícího povrch a vzdušný prostor, hromady dalších senzorů, detekuje, zaměřuje a ještě dopočítává REB..., to je nějak mimo mou představivost. O tom, jak to tomu chudákovi za kniplem přechroustat do nějaké srozumitelné podoby, ani nemluvím.

    On je totiž ohromný rozdíl, mezi zobrazením radarového obrazu se všemi duchy a šumy, který si mozek operátora přebere a tím, kdy někdo chce po stroji, aby v té záplavě dat sám vybral, co jsou data relevantní, správná a konzistentní a ještě je interpretoval.

    U každého projektu se potýkáme s tím samým. Modelování a high-tech hrátky jsou zábava. Ta ale přichází až jako odměna po mnohonásobně obtížnější fázi sběru a přípravy dat.

    To není zpochybňování kvalit F-35. Za ně i kdyby uměla 10% toho, co se píše v propagačních materiálech, tak je to zázrak. Ale uvěřit všemu mi nějak nejde.Skrýt celý příspěvek

    • Shania
      18:33 21.10.2019

      SAR tak okolo 100km, V AA rezimu, pokud bude pouzivat LPI rezimy, tak bude dosah kratsi nez je uvedeno v clanku. Tady je jedna ze 17 eseji, vydana k vyvoji F-35, co ti to trochu ...Zobrazit celý příspěvek

      SAR tak okolo 100km, V AA rezimu, pokud bude pouzivat LPI rezimy, tak bude dosah kratsi nez je uvedeno v clanku.

      Tady je jedna ze 17 eseji, vydana k vyvoji F-35, co ti to trochu objasni
      F-35 Mission Systems Design, Development, and Verification
      https://pdfs.semanticscholar.o...

      Sensor fusion je jedna z tech nejdrazsich a nejkomplexnejsich veci na F-35 a jeji zdaleka nejsilnejsi zbran, proto me vzdycky bavilo, kdyz se fuze u 4gen stroju stavela na stejnou uroven.

      Jeste u ranneho 3i softwaru byl problem spojit vic jak dve F-35, prave kvuli duchum.

      Je nekolik urovni na kterych F-35 data zpracovava
      1. svoje data ve vysoke kvalite - cista nezpracovana data ze senzoru.
      2. data z okolnich F-35 (pripadne jinych systemu, ktere tohle zvladnou), ktera jsou jiz zpracovana/ nebo castecne zpracovana
      3. data pres LINK 16 a podobne.

      Vsechno dela stroj automaticky.

      Zobrazeni na displayi lze hodne upravit podle toho co pilot zrovna potrebuje. A neni zadny problem se v tom vyznat. Hlavni cast vycviku v tehle oblast pujde na to, aby delal pilot spravna takticka rozhodnuti podle dostupnych informaci.

      To co je v propagacnich materialech neni zdaleka vse co F-35 umi/bude umet. Tenhle clanek je jen spicka ledovce .
      Napr nektere z block 4 schopnosti do 2025
      http://www.f-16.net/forum/view...

      Nejen USA, nikdo neni schopen si predstavit co F-35 vsechno muzes delat a vyuziti jde napric mnoha domenami a slozkami ozbrojenych sil. Novy piloti nezkazeni navyky a operacnimi postupy to trochu posunuli dopredu, ale tohle pujde jeste daleko za to..Skrýt celý příspěvek

      • Charlie
        08:10 22.10.2019

        Senzor fusion je jedna z nejlepších fíčur, ale nikdo nám neřekne kolik toho je vlastně schopnej palubní počítač F-35 přelouskat. Přeci jen samotný éro má dost vlastních senzorů ...Zobrazit celý příspěvek

        Senzor fusion je jedna z nejlepších fíčur, ale nikdo nám neřekne kolik toho je vlastně schopnej palubní počítač F-35 přelouskat. Přeci jen samotný éro má dost vlastních senzorů (radar, FLIR, DAS, systém REB) a když mu začne jít ještě další feed (byť přelouskanej) od dalších F-35, AWACSů, dronů... nic není nekonečný, ani velikost RAM a procesoru.

        Stejně tak jak jsou reálný dosahy radaru, jeho odolnost proti rušení, jak snižuje dosah využívání víc režimů najednou - všude se píše max že to je nejpokročilejší radar AESA s vynikajícíma AA a AG schopnostma. Jenže pořád je to relativně malej radar na stíhačce s omezeným výkonem v X pásmu, což prostě dává nějaký fyzikální limity (počet najednou sledovanejch cílů, rozlišení radaru, citlivost antény) při daný použitý (byť nejlepší dostupný) technologii.

        Stejně tak ten kamerovej systém - určo to je užitečná fíčura, ale zase to jsou relativně mrňavý kamerky, který rozhodně nebudou mít ani rozlišení, ani optiku jako EOTS, takže na jakou vzdálenost to vlastně rozpozná objekt (tvrdí že balistickou střelu to bylo schopný sledovat na 800km) a na jakou to dokáže rozlišit co to vlastně je. A kolik těch raket to vlastně dokáže sledovat? Protože prostě taky to nebude schopný najednou sledovat všechny okolní éra, do toho trackovat nějaký balistický střely na horizontu a ještě počítat všechny rakety co jich v dohledu lítá, nějak to bude muset určit priority.

        A oni tvrdí, že systém má bránit informačnímu přehlcení pilota, ale co bude bránit informačnímu přehlcení toho systému - on ten software je tak dobrej jako jeho programátoři a ti jsou schopní taky občas udělat pěknou botu. Co to bylo za situaci kdy si měl Phalanx vybrat mezi dvěma cíli a protože se nedokázal rozhodnout, tak se prostě vypnul?

        Jenže to sou věci který se úzkostlivě tajej, protože jít s kartama ven takhle na začátku je prostě blbost a amíkum to stálo i za vážnou rozepři s jedním z největších partnerů v programu, než aby to dostali do blízkosti potenciálně nepřátelskejch systémů. Ony i ty reálný parametry radarů a raket v tý čtyřstovce nemusej bejt takový jak se píše na netu...Skrýt celý příspěvek

        • logik
          10:57 22.10.2019

          Pokud si uvědomíš, že sledovat několik cílů uměl i Mig-31 před kolika? čtyřiceti? lety a jak se od té doby posunul výkon CPU..... A samozřejmě, že v každém SW jsou chyby - proto ...Zobrazit celý příspěvek

          Pokud si uvědomíš, že sledovat několik cílů uměl i Mig-31 před kolika? čtyřiceti? lety a jak se od té doby posunul výkon CPU.....

          A samozřejmě, že v každém SW jsou chyby - proto se také to letadlo tak dlouho testuje.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          10:57 22.10.2019

          "Stejně tak jak jsou reálný dosahy radaru, jeho odolnost proti rušení" Otázka není zda jde zarušit, ale kolik letadel současně jste v dané oblasti schopen rušit. Když ty ...Zobrazit celý příspěvek

          "Stejně tak jak jsou reálný dosahy radaru, jeho odolnost proti rušení"

          Otázka není zda jde zarušit, ale kolik letadel současně jste v dané oblasti schopen rušit. Když ty schopností nemá jeden AWASC, ale každý stíhač!Skrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          10:59 22.10.2019

          Charlie Obavy Na cvičeniach pôsobí práve proti tomu všetkému naraz a víťazí.. Na tie cvičenia sú prizvaný aj zahraničný letci.. Samý zahraničný letci si môžu a aj cvičia podobne ...Zobrazit celý příspěvek

          Charlie

          Obavy
          Na cvičeniach pôsobí práve proti tomu všetkému naraz a víťazí..
          Na tie cvičenia sú prizvaný aj zahraničný letci..
          Samý zahraničný letci si môžu a aj cvičia podobne doma..
          Izrael predsa lieta presne v takej situácii ako opisuješ nad Sýriou každý týždeň..
          A že by im systém nestíhal som nepočul, skôr komentujú piloti, že majú celý blízky východ ako na dlani..

          1)DAS
          Kamerový systém zaznamenal štart na 800 míľ vzdialenej rakety, máš to v článku vo videu, bol to falcon 9.. To je porovnateľné so štartom ICBM..
          Kamerový systém tu nemá od-prezentované video ako letí v neznámej výške a na zemi rozpoznáva autá a chodcov
          Prepáč, ale dnes sú priemyselné systémy na kontrolu más, ktoré dokážu sledovať obrovské množstvo cieľov naraz. Obávať sa či dokáže naraz sledovať das s vlastným počítačom viac cielov je smiešne - reálne naraz v ich sektore nepoletí viac ako 10-20 balistických rakiet, úlohou F-35 bude primárne odoslať údaje ďalej do centra PVO nie ich zamerať a zničiť.. Ako by to centrálny počítač zasiahlo?? A ako to zahltí pilota, keď si môže kľudne štarty takýchto rakiet vypnúť na zobrazovaní? Koľko cieľov PVO alebo techniky na zemi realne bude? Maximálne tam bude mať brigádu a pár stanovíšť PVO..

          2)
          Radar je to malý, ale pozeral si z akých materiálov je spravený a na akej technologickej úrovni je? Prečítali ste si akú výkonnostnú výhodu mu to dáva?
          A čo výhoda lietadla, že lieta vo výške?
          Keď to všetko zrátam, pričom vylepšenia sú na ceste - ono F-35 skôr bude dostávať info od ďalších F-35 a od systému riadenia IBCS.. Načo je podľa teba vyvíjaný..
          Počítač tam ide s 25 násobným výkonom..Skrýt celý příspěvek

          • Charlie
            13:49 22.10.2019

            1) tomu já rozumim, jenže mně by zajímalo jak se to bude chovat, když ta F-35 poletí nad bojištěm v nějakejch 10km výšky a okolo bude normální akce - horizont bude už docela ...Zobrazit celý příspěvek

            1) tomu já rozumim, jenže mně by zajímalo jak se to bude chovat, když ta F-35 poletí nad bojištěm v nějakejch 10km výšky a okolo bude normální akce - horizont bude už docela daleko, tam můžou startovat nějaký taktický nebo operačně taktický rakety, do toho okolo vlastní i cizí letouny v přestřelce BVR a dole po sobě rakeťáci povedou přestřelku z MLRS/GRADů - a do toho datovej feed z dronů, bordel z rušení, paprsky vyhledávacích i naváděcích radarů vlastních i cizích... To éro nejni ZAS tak velký abych mohl dovnitř nacpat nějakej extra obří hardware, takže ten palubní počítač musí mít SAKRA robustní software kterej musí dokázat primárně odfiltrovat zmatek co ho nezajímá (první potenciální problém - co když odfiltruju důležitou informaci), pak to všechno přelouskat a v nějakým srozumitelným výstupu předat pilotovi, kterej stejně 90% neuvidí, protože by se z toho zbláznil.

            2) I ten sebelepší radar je ve finále limitovanej fyzikálníma zákonama a primárním parametrem je velikost vyzářenýho výkonu a velikost antény. Což neznamená že ten radar je blbej, ale má taky limity. Výhodou F-35 je, že se dvě můžou domluvit a zatímco jedna pojede vyhledávání pozemních cílů, druhá si ohlídá vzdušnej prostor, což je super páč to umožní netříštit výkon radaru a i pozornost pilota. Jenže zase F-35 se zaplým radarem má STEALTH v pytli :/ a teď babo raď. Asi proto vymejšlej ty drony, který budou čmuchat vepředu a piloti v pětatřicítkách si v klidu v pasívním režimu přijmou datafeed a v pravej čas nikým nepozorování odhodí bomby/rakety a čau...

            A těm izraelskejm pilotům věřím, to je jasný že když sedí na něčem může prohledávat radarem vzduch i zem a ještě dostávat další info od jinejch strojů je to pecka. jenže kolik jim toho uteklo (protože prostě na tý ploše je reálně takovejch cílů že to je nemožný pokrýt kus po kusu). Navíc největší jejich výhodou je že tam lítaj proti PVO která je reálně 30 let stará a v pohodě si jí dávali s jejich F-16, natož v tomhle. Docela by mě zajímaly výkony nějakejch fakt moderních radarů jako jsou třebas jejich MADRy při detekci jejich F-35.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            16:24 22.10.2019

            Charlie: Ale ty rakety z Gradu budou spíše klamné cíle pro PVO, když hledají cíl podobné velikosti F-35.

            Charlie: Ale ty rakety z Gradu budou spíše klamné cíle pro PVO, když hledají cíl podobné velikosti F-35.

        • Shania
          17:46 22.10.2019

          Pocet sledovanych cilu je pres sto. F-35 sit pres MADL muze navazat 25 spojeni. Tedy 6 formaci o 4 F-35 a jeden uzel co je propoji ven. Tech refresh procesoru, ted zvysil vykon o ...Zobrazit celý příspěvek

          Pocet sledovanych cilu je pres sto. F-35 sit pres MADL muze navazat 25 spojeni. Tedy 6 formaci o 4 F-35 a jeden uzel co je propoji ven.

          Tech refresh procesoru, ted zvysil vykon o 25% a tohle probiha kazdych 5-8 let.

          Tady neco k poctu procesoru
          http://data.parliament.uk/writ...

          Some misconceptions, particularly about the F-35, have been in the press
          recently—for instance, that it has less memory than the iPhone, and things
          like that. These are wildly inaccurate—I mean, 10 gigabytes. On an F-35,
          depending on the model, there are somewhere between 500 and 1000
          separate processors on one single aircraft. Most of them have got memory
          associated with them, and two of those bits of memory I know are 96
          gigabytes. Among 500 to 1000 processors there is an enormous amount of
          capability, redundancy and so on that is built in already. What it’s going to
          be like in 2026, I don’t know, but for the moment we are comfortable.

          ---------Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            21:12 22.10.2019

            25% --> x 25

            25% --> x 25

      • danny
        10:56 22.10.2019

        Shania: díky za parametry i za linky. A znovu opakuju, z těch popisů jsou deklarované nebo zamýšlené schopnosti fakt impozantní. Moje skepse vychází z toho, že se data analytikou ...Zobrazit celý příspěvek

        Shania: díky za parametry i za linky. A znovu opakuju, z těch popisů jsou deklarované nebo zamýšlené schopnosti fakt impozantní.
        Moje skepse vychází z toho, že se data analytikou a vším kolem živím. A tak mi často procházejí rukama materiály špiček v oboru (tedy v rámci civilního sektoru) a obvykle popis možného vypadá hodně podobně.
        Bohužel, taky zažívám fázi definice požadavků, vývoj, hledání slepých cest, integraci a ladění. Výsledek je většinou velmi vzdálen od původní vize. Denně zažívám, jak je náročné sladit všechny prvky a dotáhnout projekt do fáze, kdy přináší peníze.
        Popisovaný rozsah integrace systémů u F-35 a deklarované výsledky např. v rychlosti zpracování, komplexitě atd... je o celé dimenze vzdálen čemukoli, co jsem zatím viděl reálně běhat. Vím, jak je obtížné najít aspoň trochu schopného business architekta, projekťáka, IT architekta, analytiky a programátory, kteří kromě kódování mají přesah, nějaké tušení o reálném životě.
        Jenom sladit všechny ty mašinky a senzory, aby dohromady fungovaly, navzájem se nerušily, fungovali za všech letových režimů a dodávaly korektní měření, je nadlidský úkol. Ale propojit to se vším tím kolem, vyžaduje schopnost velmi komplexního chápání světa a je pro mě záhada, jak se jim to podařilo.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          13:45 22.10.2019

          "Výsledek je většinou velmi vzdálen od původní vize. Denně zažívám, jak je náročné sladit všechny prvky a dotáhnout projekt do fáze, kdy přináší peníze." Účelem F-35 není ...Zobrazit celý příspěvek

          "Výsledek je většinou velmi vzdálen od původní vize. Denně zažívám, jak je náročné sladit všechny prvky a dotáhnout projekt do fáze, kdy přináší peníze."

          Účelem F-35 není generovat peníze! To je možná ten rozdíl. Firmy požadují ekonomické řešení. Armáda funkční.
          Systém nemusí vždy 100% fungovat. Pokud máte ve vzduchu stále více jak jediný stroj. Vždy muže ostatním dodávat informace ten, který je dokáže zajistit z největší jistotou.Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            15:06 22.10.2019

            Z toho duvodu jsou US AESA radary naklonene a nemaji gimbal. Aby se tohle omezilo.

            Z toho duvodu jsou US AESA radary naklonene a nemaji gimbal. Aby se tohle omezilo.

          • danny
            10:52 23.10.2019

            Jirosi: to jsi ale nemyslel vážně, že:-) Předpokládám, že z tebe mluví mládí a malé povědomí o reálném životě. A také nulové zkušenosti s jakoukoli akvizicí technologie, vlastním ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi: to jsi ale nemyslel vážně, že:-) Předpokládám, že z tebe mluví mládí a malé povědomí o reálném životě. A také nulové zkušenosti s jakoukoli akvizicí technologie, vlastním vývojem atd...
            V armádních akvizicích se překvapivě také kouká na efektivitu vynaložených nákladů. Z toho důvodů je také řada perspektivních projektů rušena. Na druhou stranu řada firem investuje významné procento zisku do primárního vývoje, do hledání nových cest atd... bez přímého tlaku na okamžitý výnos. A mezi takové domény zrovna vývoj AI atd... patří.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            13:00 23.10.2019

            Danny: Proto se říká, že za většinu výzkumů vděčíme zbrojení, letům do vesmíru, atd. Primární výzkum financuje stát. Právě přes takové projekty jako byla F-35. Soukromý sektor i ...Zobrazit celý příspěvek

            Danny: Proto se říká, že za většinu výzkumů vděčíme zbrojení, letům do vesmíru, atd.
            Primární výzkum financuje stát. Právě přes takové projekty jako byla F-35. Soukromý sektor i přes svoje zdroje by nikdy takový projekt nezačal. Rizika jsou prostě příliš velká. Kdežto stát to prostě zamázne, a jede se dál.

            Zkuste vytáhnout hlavu z kanceláře. Právě v Ai je spousta firem co začínaly jako start-up.Skrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          19:41 23.10.2019

          Danny zahrajte sa na takú myšlienkový hru. Tvoja firma vyčlení 1 MLD dolarov na vývoj tak roziahleho integračného systému.. Prejdú 3 roky a vy ste tu celú sumu minuli a prídete za ...Zobrazit celý příspěvek

          Danny zahrajte sa na takú myšlienkový hru.

          Tvoja firma vyčlení 1 MLD dolarov na vývoj tak roziahleho integračného systému..
          Prejdú 3 roky a vy ste tu celú sumu minuli a prídete za vedením že by ste potrebovali miliardu navyše, možno aj dve a keď sme už pritom, tak pošlite tri..
          Čo spraví podľa teba vedenie?
          Lebo lockheedu práve na software už vláda niekoľko krát poslala tie tri a nie jednu.. Navyše..

          Teraz si predstavme situáciu, že tiež po minutej miliarde prídete za vedením, že konkurencia práve predstavila produkt, ktorý má dnes lepšie parametre ako ste si vy vo sne predstavili u toho Vášho..

          Sú tri možnosti:
          1. Lockheedu pošlú z vlády Skrýt celý příspěvek

  • UnionPacific
    16:57 21.10.2019

    Mimochodom,autor zabudol na fakt,že F35 je stealth aj so zapnutým radarom...zdroj,teda radar totiž nejde lokalizovať.

    Mimochodom,autor zabudol na fakt,že F35 je stealth aj so zapnutým radarom...zdroj,teda radar totiž nejde lokalizovať.

    • Vladimir10
      10:21 22.10.2019

      I vypnutý radar zvyšuje celkové RCS. Kdyby tam ten radar nebyl RCS by bylo nižší. Pro určité frekvence i vypnutý radar bude pasivně vyzařovat v rezonanční oblasti. Pro uřčité ...Zobrazit celý příspěvek

      I vypnutý radar zvyšuje celkové RCS. Kdyby tam ten radar nebyl RCS by bylo nižší. Pro určité frekvence i vypnutý radar bude pasivně vyzařovat v rezonanční oblasti. Pro uřčité frekvence se radar bude chovat jako pevná reflexní deska.Skrýt celý příspěvek

      • Shania
        17:47 22.10.2019

        Z toho duvodu jsou US AESA radary naklonene a nemaji gimbal. Aby se tohle omezilo.

        Z toho duvodu jsou US AESA radary naklonene a nemaji gimbal. Aby se tohle omezilo.

        • Vladimir10
          10:34 23.10.2019

          Každé řešení má své výhody ale i nevýhody. Nevýhodou tohoto řešení je, že se sníží dosah radaru ve směru od kterého je radar odkloněn. Rovněž se sníží celkový úhel pokrytí.

          Každé řešení má své výhody ale i nevýhody. Nevýhodou tohoto řešení je, že se sníží dosah radaru ve směru od kterého je radar odkloněn. Rovněž se sníží celkový úhel pokrytí.

          • Torong
            20:04 23.10.2019

            Což je naprosto irelevantní, pokud dosah a úhel pokrytí splní požadavky letectva...

            Což je naprosto irelevantní, pokud dosah a úhel pokrytí splní požadavky letectva...

          • Vladimir10
            00:10 24.10.2019

            A až se někdy potkají dvě letadla se stejným stealth a jedno bude mít delší dosah radaru a úhel pokrytí tak to relevantní začne být.

            A až se někdy potkají dvě letadla se stejným stealth a jedno bude mít delší dosah radaru a úhel pokrytí tak to relevantní začne být.

          • Riiiederner
            11:54 25.10.2019

            Až je skutečně to pravé slovo a takovýto střet uvidíme možná tak na red flag ne ve skutečném boji už kuli tomu že píšete že obě letadla budou mít stejné stealth.

            Až je skutečně to pravé slovo a takovýto střet uvidíme možná tak na red flag ne ve skutečném boji už kuli tomu že píšete že obě letadla budou mít stejné stealth.

  • UnionPacific
    16:47 21.10.2019

    Dobrý deň priatelia. Jedna otázka : ptečo sa f35 porovnáva s takou haraburdou ako s400,ktorá je 20 rokov stará ? Buďme voči rusom féroví,vývoj s400 prebiehal v 90. Rokoch a ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrý deň priatelia. Jedna otázka : ptečo sa f35 porovnáva s takou haraburdou ako s400,ktorá je 20 rokov stará ? Buďme voči rusom féroví,vývoj s400 prebiehal v 90. Rokoch a finišoval presne vtedy,keď vývoj f35 iba začínal....ako by vyzeralo porovnanie s S500 ?Skrýt celý příspěvek

    • Robo
      23:58 21.10.2019

      A jak by ste chtěl asi F-35 porovnávat s něčím co vlastně ještě ani neexistuje . A při rychlosti se kterou se v dnešním Rusku zavádí jakékoliv nové systémy - i mnohem jednodušší , ...Zobrazit celý příspěvek

      A jak by ste chtěl asi F-35 porovnávat s něčím co vlastně ještě ani neexistuje . A při rychlosti se kterou se v dnešním Rusku zavádí jakékoliv nové systémy - i mnohem jednodušší , tak S-500 budeme porovnávat až s letounem 6.gen .
      Ta vaše haraburda bude ještě dlouho to nejlepší co bude moci Rusko reálně nabídnout a použít .Skrýt celý příspěvek

      • UnionPacific
        04:47 22.10.2019

        To nie je moja haraburda,ale ich haraburda,ja žiadnu Pvo nevlastním.

        To nie je moja haraburda,ale ich haraburda,ja žiadnu Pvo nevlastním.

    • GlobeElement
      08:46 23.10.2019

      Jaká haraburda? Není to tak dávno, kdy jsme se tady dočetli, jak má Izrael utrum v Sýrii, protože tam Rusové poslali S-400, nedostižný, nepřekonatelný, vždy vítězící a 100% smrtící ...Zobrazit celý příspěvek

      Jaká haraburda? Není to tak dávno, kdy jsme se tady dočetli, jak má Izrael utrum v Sýrii, protože tam Rusové poslali S-400, nedostižný, nepřekonatelný, vždy vítězící a 100% smrtící PVO systém a najednou je to haraburda?Skrýt celý příspěvek

      • UnionPacific
        15:54 23.10.2019

        Ale to ste sa nedočítal odo mňa ale tipujem,od Givicza, ten napísal mraky podobných bludov.

        Ale to ste sa nedočítal odo mňa ale tipujem,od Givicza, ten napísal mraky podobných bludov.

        • GlobeElement
          16:02 23.10.2019

          Nejspíš.

          Nejspíš.

  • Charlie
    16:14 21.10.2019

    Nic proti článku, sice střílet S-400 po F-35 je asi to samé jako když Syřani pálí Vegy po izraelských F-16 ale jako teoretický cvičení cajk (a autor to myslím i sám zmiňoval na ...Zobrazit celý příspěvek

    Nic proti článku, sice střílet S-400 po F-35 je asi to samé jako když Syřani pálí Vegy po izraelských F-16 ale jako teoretický cvičení cajk (a autor to myslím i sám zmiňoval na začátku).

    Co mi ale přijde trochu divný:

    1) Porovnání dosahů radiolokátorů. Ten na F-35 je fakt vymazlenej (na druhou stranu některý další éra mají podobný kousky taky), ale pořád je to poměrně malej X-band radar s omezeným výkonem, což limituje jeho dosah. Oproti tomu to naváděcí monstrum na čtyřstovce bude mít výkon někde uplně jinde (tipuju tak 100x větší) a i anténa je v jinejch rozmezích (což je pro radar pokud vím dost podstatná záležitost a ovlivňuje to řadu jeho parametrů). I kdyby byla F-35 AESA o generaci nebo dvě dál tak to spíš bude stahovat parametrovej náskok.

    Na tohle ale navazuje i stinná stránka těhle hraček - jakejkoliv radar je děsně vidět a čím větší, tím horší. Dobrá anténa nám umožní potlačit postranní laloky, ale stejně je to maják pro každej REB v okolí. Jenže to platí jak pro tu čtyřstovku, tak i pro tu F-35 - ta taky tím svým nemůže blikat jen tak, pokud chce zůstat v STEALTH módu.

    2) Uváděný časy zničení. Na jednu stranu desítky sekund u deaktivovanýho kompletu a na drujou jednotky u stíhačky, přitom v reálu, pokud bude systém PVO jen trochu rozvinutý, bude mít včasné informace od přehledových radarů a pasivních systémů nadřazených stupňů. Situační přehled jedné F-35, která letí v tichém módu a nepřijímá data od jiných zdrojů informace bude obdobný S-400 s vypnutými radary (ono na 40km bude stejně blbě vidět ta zamaskovaná čtyřstovka někde u lesa jako ta F-35 mezi mraky).

    Osobně si myslím, že v tuhle chvíli má navrch F-35, a to prostě proto že má lepší podporu - AWACS, JSTARS, všechny ty drony, družice, další stíhačky a to celý zakapotovaný do úhlednýho balíčku malý pohyblivý stíéhačky se slušným doletem. Jenže pokud bude mít PVO trochu slušný rozvinutí, tak se bude navzájem krýt, přepínat aktivní radary, využívat pasivních systémů a dělat všechno proto, aby si udržela přehled o situaci a přitom nerozkryla svojí sestavu. Takže pilot klidně může vědět, že támhle v dáli je aktivní radar S-400, jenže na otevření jeho zbraňovajch šachet mezitím bude čekat TOR někde pod ním. S-400 bude mezitím postřelovat ty AWACSy a další éra, má na to i rakety - starší řada 5V55 obsahuje typy s dostřelem kolem 150km na aerodynamický cíle a pokud je mi známo, typy sou zpětně kompatibilní.

    Ono celkem věrnej pohled do problematiky střetu PVO a letectva může poskytnout Yom Kippur - tam proti sobe stály PVO a letectvo porovnatelné technické úrovně (a myslím že izraelští piloti předčili svou kvalitu obsluhy egyptských PVO) a síť SAMů kryjící egyptská vojska a Suez způsobila izraelcům těžké ztráty, než se jim jí podařilo rozbít (pokud je mi známo, dost jim pomohli sami egypťani špatně povedeným přesunem blíž k frontě).Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      16:37 21.10.2019

      První úder, jde na ty přehledové radary. Většina jsou statické instalace. Ty sami potřebují ochranu PVO. To, ale platí i pro AWASC. Potom, to jdou další na cokoliv co začne ...Zobrazit celý příspěvek

      První úder, jde na ty přehledové radary. Většina jsou statické instalace. Ty sami potřebují ochranu PVO. To, ale platí i pro AWASC.
      Potom, to jdou další na cokoliv co začne vysílat.
      Přitom těch F-35 bude určitě ve vzduchu v oblasti víc, než kolik bude velkých radarů S-400.Skrýt celý příspěvek

      • Charlie
        08:13 22.10.2019

        To jistě jo, ale zas ty obsluhy u těch radarů neseděj jak blbci a nečekaj na raketu, že jo? Mají možnosti REB, v okolí budou rozmístěný rušičky a klamný cíle... spousta těch ...Zobrazit celý příspěvek

        To jistě jo, ale zas ty obsluhy u těch radarů neseděj jak blbci a nečekaj na raketu, že jo? Mají možnosti REB, v okolí budou rozmístěný rušičky a klamný cíle... spousta těch protiradarovejch raket dlouhýho dosahu si pamatuje odkud bylo poslední vysílání a pomocí GPS se na ně navede, ale rušičky GPS nejsou tak raritní záležitost, stejně tak můžu cyklovat mezi víc radarama různejch pásem... v Namu měli Američani nad severovietnamcema dost velkej technologickej náskok a stejně dokázali držet PVO funkční a měli v rukávu dost ošklivý triky.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          13:38 22.10.2019

          Ty to píšeš jako by tyhle vychytávky neznali výrobci protiradarových střel...
          Inerciální navigace ti nic neříká. Tam ti pomůže jen přesun, nebo sestřel.

          Ty to píšeš jako by tyhle vychytávky neznali výrobci protiradarových střel...
          Inerciální navigace ti nic neříká. Tam ti pomůže jen přesun, nebo sestřel.

  • Olivav
    15:14 21.10.2019

    Super, tak pár orgasmů už tu bylo dosaženo. Politicky korektní názory tu visí jak prapor rudý, beru Chipsy a budu zbaven nudy. Zápas se nám pomaličku rozjíždí, a soupeři ...Zobrazit celý příspěvek

    Super,

    tak pár orgasmů už tu bylo dosaženo.

    Politicky korektní názory tu visí jak prapor rudý,
    beru Chipsy a budu zbaven nudy.
    Zápas se nám pomaličku rozjíždí,
    a soupeři se kopou do hýždí.

    Hup pro pivko a chipsy ať si to můžeme správně užít.

    Pokud by se splnil vlhký sen některých válečníku a RF se pustila do křížku s USA a je mi jedno kdo by si začal, tak pán bůh s námi a se světem.Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
      23:08 21.10.2019

      Neplakej tu soudruhu, pak nedostaneš výsluhu! Musíš bránit tu Rus krásnou, neboj, tu tě nezabásnou. Musíš doufat, věřit, ctít! Jen počkej vrahu z walstreetu! Až Raptorný zapne svůj ...Zobrazit celý příspěvek

      Neplakej tu soudruhu,
      pak nedostaneš výsluhu!
      Musíš bránit tu Rus krásnou,
      neboj, tu tě nezabásnou.
      Musíš doufat, věřit, ctít!
      Jen počkej vrahu z walstreetu!
      Až Raptorný zapne
      svůj plazmový štít!!!Skrýt celý příspěvek

      • vixl
        00:31 22.10.2019

        Neboj, i na tebe dojde. V současnosti přijímané represivní zákony nejsou na obranu svobody a demokracie. Až bude v EU strukturách dostatek muslimů, stanou se i USA oficiálním ...Zobrazit celý příspěvek

        Neboj, i na tebe dojde. V současnosti přijímané represivní zákony nejsou na obranu svobody a demokracie. Až bude v EU strukturách dostatek muslimů, stanou se i USA oficiálním nepřítelem euroislámského svazu. I ty se staneš nepřítelem systému.

        První vlaštovkou je proběhlý seminář o nenávisti, rasismu a xenofobii na internetu pro policii a další fízly pod vedením generálního prokurátora Zemana a soudruha nejvyššího soudce Rychetského a pod záštitou nejspravedlivějsí soudružky trockistky Šabatové.Skrýt celý příspěvek

        • Robo
          01:31 22.10.2019

          No , pokud by se tento vás nesmyslný scénář vyplnil , furt na tom budeme stokrát líp než v Rusku nebo Číně dnes .

          No , pokud by se tento vás nesmyslný scénář vyplnil , furt na tom budeme stokrát líp než v Rusku nebo Číně dnes .

          • Olivav
            09:16 22.10.2019

            To jako vážně? Minimálně v Čečně je Kadyrov střílí jako škodnou, pokud tam chtějí nějaké islámské excesy. A to Čečna už je docela extrém. Asi, nemáš ani tucha o čem vixl píše. Já ...Zobrazit celý příspěvek

            To jako vážně? Minimálně v Čečně je Kadyrov střílí jako škodnou, pokud tam chtějí nějaké islámské excesy. A to Čečna už je docela extrém. Asi, nemáš ani tucha o čem vixl píše.

            Já bohužel tyhle sci-fi teorie taky pročetl, ať vím o čem tito zvláštní lidé mluví. Neznamená to, že mezi ně patřím a sdílím ejjich pohled na svět, ale pokud by měl pravdu, tak bůh s námi: To bych asi už reálně zabalil kufr a jel raději do Ruska nebo USA. V USA lidi znám v Rusku jsem nebyl, takže by záleželo na tom, kde bych měl šanci zdrhnout.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            16:08 22.10.2019

            Pokud jsou mrtvý, kdo bojuje v Sýrii?

            Pokud jsou mrtvý, kdo bojuje v Sýrii?

          • Olivav
            09:00 23.10.2019

            Jirosi koukni jak milý je Kadyrov k islamistům, i když sám sebe vyhlásil tím jediným správným. Rozhodně bych nesoudil, kde by bylo lépe. Jak jsem psal, tak nevíte jaké jsou úvahy ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi koukni jak milý je Kadyrov k islamistům, i když sám sebe vyhlásil tím jediným správným.

            Rozhodně bych nesoudil, kde by bylo lépe. Jak jsem psal, tak nevíte jaké jsou úvahy na téma Islamizace EU v některých kruzích.

            Sám s tím nejsem stotožněn, ale prostě jejich scénář je fakt extrém. Tam bych opravdu netvrdil, že nebude v RF či Číně lépe.

            I když teď jsem od kamaráda něco o Číně slyšel a byla to hrůza. Orwell v praxi. Možná ani ten Orwel nebyl v mnohém tak šílený jaká je tam v "rozvinutých" částech denní realita.Skrýt celý příspěvek

          • Olivav
            09:03 23.10.2019

            Zkuste se kouknout na http://leva-net.webnode.cz/... a nebudete v mnohém věřit svým očím. Já nemám sílu ty jejich výmylsy ani dočíst. A to jako fakt. Sice tu mám mezí místními best ...Zobrazit celý příspěvek

            Zkuste se kouknout na http://leva-net.webnode.cz/... a nebudete v mnohém věřit svým očím.

            Já nemám sílu ty jejich výmylsy ani dočíst. A to jako fakt.

            Sice tu mám mezí místními best boys nálepku, ale to nemění nic na faktu, že jste mi ukradení, protže nevíte, která bije a jaké názory se šíří přes své růžové brýle.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            12:41 23.10.2019

            Je zajímavé, že ten web je právě plný těch úžasných východních myšlenek za kterými se chcete stěhovat :)))

            Je zajímavé, že ten web je právě plný těch úžasných východních myšlenek za kterými se chcete stěhovat :)))

          • Olivav
            12:58 23.10.2019

            Jirosi, člověče proboha a to jako přečíst si něco ze zdroje, který je na druhé straně barikády je špatně? Mít přehled je blbost? To jako číst si příspěvky obou "ideologických" ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi,

            člověče proboha a to jako přečíst si něco ze zdroje, který je na druhé straně barikády je špatně? Mít přehled je blbost?

            To jako číst si příspěvky obou "ideologických" stran je špatně. Takže vy kritizujete něco o čem nemáte představu? Pokud ano, tak Vám a všem podobného názoru doporučuji cestu do USA. Pak zaveďte debatu na podobná témata (platí to pro veškerá témata) a myslím, že jakmile zjistí v těch vzdělanějších kruzích, že se bavíte o něčem o čem nemáte představu, tak se s vámi bavit nebudou a budete za blba.

            To platí i pro západní Evropu. Možná proto nás mají jako trochu méně vyspělé.

            Asi tak. USA a západní Evropa prostě u inteligence předpokládá alespoň základní znalost zdrojů jinak se odkecáte.

            Víc nemá smysl dodávat. Zatím se tam se mnou všichni baví a nenálepkují ;-) jen čeští Pepíci s tím mají problém.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            15:09 23.10.2019

            Zajímavý výstup na základě mého příspěvku na to, že ten zdroj není ukázkou prohnilého západu. Ale snůškou nesmyslů z východu. Možná by bylo lepší než to číst, zamyslet se, za ...Zobrazit celý příspěvek

            Zajímavý výstup na základě mého příspěvku na to, že ten zdroj není ukázkou prohnilého západu. Ale snůškou nesmyslů z východu.

            Možná by bylo lepší než to číst, zamyslet se, za jakým cílem to ti lidé šíří po internetu. Ale chápu, že to pro lidí co mají nadhled(životní zkušenosti) je to úvaha zcela mimo jejich vidění světa. Tak je potřeba si ji nepřipouštět.Skrýt celý příspěvek

          • Olivav
            19:52 23.10.2019

            Jirosi, takže asi další blbeček, co nedokáže pochopit, že Vixl má jiný pohled na svět asi podobný tomu na webu. Za předpokladu, že by měl pravdu, tak úvahy vás svazáků bez ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi,

            takže asi další blbeček, co nedokáže pochopit, že Vixl má jiný pohled na svět asi podobný tomu na webu. Za předpokladu, že by měl pravdu, tak úvahy vás svazáků bez rozhledu, kteří vidíte jen to svoje nic jiného než to svoje nečtete, tak berou uza své.

            Když někoho kritizuješ, tak bez znalosti pozadí z kterého vychází to je na západě známka ubohosti, zabedněnosti a trapnosti.

            Takže asi tak. Jak jsem psal já nemám žaludek to číst moc dlouho, ale rámcově jsem se s nápady typu Islamizace díky Calergiho plánu seznámil. Pak jsem kouknul na Calergiho úvahy a našel, že nic co mu podsouvají nenapsal.

            Z druhé strany jsou žvásty jako, že Marx chtěl v roce 1948 vyhladit slovany Holokaustem. No to co mu podsouvají je lež, protože to co se účelově vytrhává z kontexu je Engels v roce 1949. Dalo mi hodně práce to najít ty texty jsem neznal, ale ve vodách webu směrem na západ to šlo hezky dohledat.

            Ono se účelově přetáčí na obou stranách a člověk jako lidská bytost je to poslední co zajímá soudruhy z EU, kapitalisty s Wall Streetu i rudokožce z Moskvy i ty šikmé borce z Pekingu. Asi tak, že je to účelovka ze všech stran. Jen každý má to své stádečko věrných. Já nepatřím do žádného z nich a můžeš či nemusíš mi věřit, ale je mi to jedno.

            Nálepku mám jako se dávaly dříve a dávali je taky během historie různé strany.

            Opravdu dnes je u nás hodně indoktrinovaných.

            Mimochodem - borci okolo leva-netu jsou dle mnohých klasifikování jako spolek splňující všechny rysy sekty. Jaksi i v rodině máme někoho kdo to docela uznává. Zatím jsem ho nepřesvědčil ať otevře oči. Marná snaha.

            Proto ten web znám.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            22:32 23.10.2019

            Olivav: Ty si psal, že to nemáš sílu číst. Ne já, tak se přestaň navážet do mě co sem četl, a nečetl. Ty teorie lezou z každého druhého konspiračního webu na netu. Mě nebaví stále ...Zobrazit celý příspěvek

            Olivav: Ty si psal, že to nemáš sílu číst. Ne já, tak se přestaň navážet do mě co sem četl, a nečetl. Ty teorie lezou z každého druhého konspiračního webu na netu.

            Mě nebaví stále číst to samé, jen z jinou katastrofou. Přitom si stále přeposílají ty samé články. Západ funguje přes 400. let! Stále se najdou proroci co mu přináší zkázu. Ono pořád nic, nechápu proč by se to mělo zítra změnit.
            Když to porovnám jak to za těch 400. let vypadalo tam kam se máme schovat. Tak dík, věřím raději v ten západ.Skrýt celý příspěvek

      • Olivav
        09:27 22.10.2019

        Rimr71 to je hologram jak má být, novou svazáckou vlaku musí ctít, když někdo hodí na hvězy pohled zlý , tak je už ze své nory vylezlý. Jak pruhy jen tak někdo nevelebí, tak ho ...Zobrazit celý příspěvek

        Rimr71 to je hologram jak má být,
        novou svazáckou vlaku musí ctít,
        když někdo hodí na hvězy pohled zlý ,
        tak je už ze své nory vylezlý.

        Jak pruhy jen tak někdo nevelebí,
        tak ho strašne zlobí,
        musí pak už rychle vyblít ňáky kec,
        aby na bezbožníka spadla klec.

        Dotyčný se rychle kaje,
        Rimr plusové body sbíraje,
        nový svazák to je borec,
        nebo..... blbec?

        Ti naši noví svazáci
        jiný názor zatrací.
        To jsou pane demokrati,
        těm se z východu žíly krátí.

        Pozor hoši na své činy,
        vypoštíte z láhve džiny.
        Demokracie je vám cizí,
        jako názor jiný než vymizí.

        Jste jak slepí blázni,
        ale s pevnou třídní kázní.
        Nemáte už v těle studu,
        jen těm druhým jste pro ostudu.

        Čau bojovníku. Já nepláču, ale je mi smutno, kde se nachází naše spolčenost. Z jedné prdele do druhé a hlavně nemít názor, a pokud ano tak jedině ten správný.

        A pokd hošíku brečíš nad tím koncem co jsem napsal, že si nepřeji konflikt USA vs RF, ale ty ano a je vás víc v čele s Enterprise F-35, tak sorry, ale něco je ve společnosti sakra špatně. Vemte si flinty a jdete se s podobnými kretény z druhé strany postřílet někde na louce. Myslím, že tím lidstvu velmi prospějete.Skrýt celý příspěvek

        • RiMr71
          20:58 22.10.2019

          OK, vyhráls Jasánku.

          OK, vyhráls Jasánku.

          • Olivav
            08:57 23.10.2019

            A ty jsi u mě vyhrál titul blbec roku. Až budeš za jásotu a správného názoru bojovat za ty jediné správné, tak já budu raději čekat až se podobní pitomci postřílí ...Zobrazit celý příspěvek

            A ty jsi u mě vyhrál titul blbec roku.

            Až budeš za jásotu a správného názoru bojovat za ty jediné správné, tak já budu raději čekat až se podobní pitomci postřílí navzájem.

            Lidstvo stále nikam nedospělo.

            Naštěstí můj život podobná paka neovlivňují ani zbla a na profesní ani osobní úrovni už se o svůj osud až tak neobávám.

            Takže si Jasánka bnes vylepín na nástěnku a budu se kochat dalším výronem místních inteligentů.Skrýt celý příspěvek

          • RiMr71
            23:24 23.10.2019

            Uklidni se, muslimáky taky nemusím, ale to neznamená, že polezu na lopatu rusákům či jiné bolševické chátře.

            Uklidni se, muslimáky taky nemusím, ale to neznamená, že polezu na lopatu rusákům či jiné bolševické chátře.

  • Lukash
    14:45 21.10.2019

    "Aj vtedy môžeme mat problem..." Palko vy nie vy nebudete mat problem ako my v NATO, vy budete predpokladám bojovať na druhej strane :D

    "Aj vtedy môžeme mat problem..." Palko vy nie vy nebudete mat problem ako my v NATO, vy budete predpokladám bojovať na druhej strane :D

    • Lukash
      14:47 21.10.2019

      sorry patrilo to pod iný príspevok

      sorry patrilo to pod iný príspevok

    • palo satko
      10:44 22.10.2019

      Nuž, viete ako sa vravi: "Nech aj boli Rusi lotri, ale do Afganistanu sme nemuseli!" Lenže naši dnešni spojenci maju užasnu schopnost nas namočit do mnohych lotrovin a tak nam ...Zobrazit celý příspěvek

      Nuž, viete ako sa vravi: "Nech aj boli Rusi lotri, ale do Afganistanu sme nemuseli!" Lenže naši dnešni spojenci maju užasnu schopnost nas namočit do mnohych lotrovin a tak nam (mne) nič ine nezostane, len sa branit spolu s hlupakmi.Skrýt celý příspěvek

      • Riiiederner
        11:40 25.10.2019

        No do afg jsme možná nemuseli i když ono už bylo za trest mit doma rusaky tak to máš jedno.

        No do afg jsme možná nemuseli i když ono už bylo za trest mit doma rusaky tak to máš jedno.

  • palo satko
    14:22 21.10.2019

    Už ked Američania stavali lietajucu pevnost B-17 boli očareni vidinou že ich lietadlo "vždy prejde". Rovnaku myšlienku prestavuje aj F-35 a članok ju naplno propaguje. Ako to ...Zobrazit celý příspěvek

    Už ked Američania stavali lietajucu pevnost B-17 boli očareni vidinou že ich lietadlo "vždy prejde". Rovnaku myšlienku prestavuje aj F-35 a članok ju naplno propaguje. Ako to nakoniec tragicky dopadlo s B-17 v Europe mnohi vieme. Takže realita buduceho bojiska bude asi ina a iste sa nebude bojovat tak, aby Američania mali len vyhody a ich super len nevyhody. Ale.
    V člankoch je opis schopnosti F-35 v porovnani so sučasnym S400. Lenže pri schopnostiach F-35 nie su datumy. Nie je tam: toto vie F-35 od roku ......, toto bude vediet F-35 do roku ......, toto z F-35 vie využit armada, namornictvo a vesmirne velenie dnes, toto budu vediet vyziť v roku ......, toto bude odovzdane spojencom v Europe a budu to vediet využivat. Takto tu mame proti dnes existujucej S400 postavenu napoly futuristicku F-35 so schopnostami ktore ma, može za par rokov mat a ktore možno nikdy nebude mat. Ale možno to dobre tak ako chceme a F-35 bude hlavnym lietadlom europskeho NATO. Aj vtedy môžeme mat problem, s tym, že budeme schopni vykonat len to čo F-35 vie a prave to môže byt limitujuce ako pri B-17.

    Je jasne že članok nemohol pojat problem komplexne aj s taktikou druhej ruskej strany. V ramci tradičneho ruskeho vojenskeho myslenia, nevieme nič o ruskych postupoch obrany voči F-35 ktore su viazane nie len na samotny system S400 ale hlavne na ostatne opatrenia inych systémov a vojenskej taktiky. Všetky naše scenare vychadzaju s predpokladu, že "my rozdavame karty". Lenže tomu tak vôbec nemusi byt. Proste ani len netušime, čo urobit o 20 rokov s F-35, ked Rusi "zaparkuju" svoje buduce "S1000" vedla novych Iskanderov stredneho doletu na namestiach hlavnych miest pobaltskych republik, čo realne možu vykonat už dnes v priehu jedneho dna, a budu vyžadovat zastavenie bojov a bezletovu zonu nad celou Europou inač dopadnu tie dalekonosne Iskandery na naše hlavne mesta..Skrýt celý příspěvek

    • satai
      14:30 21.10.2019

      Tak není zbraň, co by neměla protizbraň.

      Ale aby ty S-400 nebyly v tomhle kontextu spíš Maginotova linie.

      Tak není zbraň, co by neměla protizbraň.

      Ale aby ty S-400 nebyly v tomhle kontextu spíš Maginotova linie.

      • fotr
        19:52 21.10.2019

        Ano, to se o zbraních říká ale platí to pro jeden ,,typ,, a ne pro celý systém. Jednotlivé součásti (letadlo, tank, pěšák, loď a pod.) lze zničit ale celý systém ne. Ten soubor ...Zobrazit celý příspěvek

        Ano, to se o zbraních říká ale platí to pro jeden ,,typ,, a ne pro celý systém. Jednotlivé součásti (letadlo, tank, pěšák, loď a pod.) lze zničit ale celý systém ne. Ten soubor všech položek nakonec vyhraje pokud je dostatečně kvalitativně nadřazen sytému protivníka.
        Co se Maginotovi linie týče, tak ta byla na rozdíl od S400 statická. DDSkrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          16:07 22.10.2019

          Říct ve srovnání Letectvo vs PVO, že PVO je pohyblivá je dobrý JOKE!

          Říct ve srovnání Letectvo vs PVO, že PVO je pohyblivá je dobrý JOKE!

          • Vladimir10
            10:40 23.10.2019

            Je smutné, že nevidíš rozdíl mezi bunkrem a mobilním odpalovacím zařízením.

            Je smutné, že nevidíš rozdíl mezi bunkrem a mobilním odpalovacím zařízením.

          • Jirosi
            12:34 23.10.2019

            Bunkr(0km/h) vs Tank(40-60km/h)
            PVO(60km/h) vs Letadlo(800+km/h)

            Bunkr(0km/h) vs Tank(40-60km/h)
            PVO(60km/h) vs Letadlo(800+km/h)

          • Vladimir10
            13:10 23.10.2019

            Letadlo s PVO spolu závodí na závodní dráze ? Nebo jde o to, zda mobilní odpalovací zařízení po odpalu stihne utéct z pozice ? Řešit tuhle otázku mi jako JOKE nepřijde. Je to ...Zobrazit celý příspěvek

            Letadlo s PVO spolu závodí na závodní dráze ?

            Nebo jde o to, zda mobilní odpalovací zařízení po odpalu stihne utéct z pozice ?
            Řešit tuhle otázku mi jako JOKE nepřijde.

            Je to stejná blbost jako tvrdit, že houfnice neuteče odvedné palbě protože jede jen 60 km/hod a granát letí mnohem rychleji.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            15:44 23.10.2019

            Tanky neporazily bunkry na závodní dráze, ale tím, že jely jinudy. Přesunová rychlost PVO ji nedovoluje reagovat na oblet = stejný princip. Mě představa brigády PVO jedoucí za ...Zobrazit celý příspěvek

            Tanky neporazily bunkry na závodní dráze, ale tím, že jely jinudy.
            Přesunová rychlost PVO ji nedovoluje reagovat na oblet = stejný princip.
            Mě představa brigády PVO jedoucí za letouny, aby je dostala do záměru opravdu úsměvná přijde.

            Pokud očekáváte, že F-35 bude házet na PVO hloupé bomby pomoci SVP-24. Případně bude jen cílem na obloze, pro odhalení pozice pro úder dělostřelectva.
            Pak, máte pravdu!Skrýt celý příspěvek

          • Vladimir10
            20:18 23.10.2019

            Tak to by mne opravdu nenapadlo, že PVO bude muset běhat po zemi a stíhat letadla. A letadlová loď se svoji doprovodnou PVO je taky statický cíl když nedohoní letadlo. A když ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak to by mne opravdu nenapadlo, že PVO bude muset běhat po zemi a stíhat letadla. A letadlová loď se svoji doprovodnou PVO je taky statický cíl když nedohoní letadlo.
            A když stojí na kotvě v přístavu, tak je statický cíl na druhou ?

            PVO brání plochu. Třeba na obranu ČR jich bude stačit pár. A nikam běhat nepotřebuje. A protože bude na vozidlech a bude moci měnit pozici třeba 5x za den tak nebude statická. Na rozdíl od bunkru který pozici nezmění ani za sto let.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            22:38 23.10.2019

            Bunkrů jsme měli tisíce, a nestačilo to. Nikdy to nestačí.

            Bunkrů jsme měli tisíce, a nestačilo to. Nikdy to nestačí.

    • Poly
      14:47 21.10.2019

      Už ked Američania stavali lietajucu pevnost B-17 boli očareni vidinou že ich lietadlo "vždy prejde".

      To sis zase vymyslel a nebo máš několikero důvěryhodný zdrojů?

      Už ked Američania stavali lietajucu pevnost B-17 boli očareni vidinou že ich lietadlo "vždy prejde".

      To sis zase vymyslel a nebo máš několikero důvěryhodný zdrojů?

      • palo satko
        16:04 21.10.2019

        Ved si nastuduj vyvoj Lietajucej pevnosti. Mysleli si, ze sa samotna alebo v boxe s inymi dokaze ubranit stihackam. No a kruto na to doplatili.

        Ved si nastuduj vyvoj Lietajucej pevnosti. Mysleli si, ze sa samotna alebo v boxe s inymi dokaze ubranit stihackam. No a kruto na to doplatili.

        • Jirosi
          16:46 21.10.2019

          "No a kruto na to doplatili." Někdo hodnotí jednu misi, někdo se podívá jak ta vzdušná válka dopadla. Z dobových fotek Německých měst, to moc nevypadá, že by tu válku B-17 ...Zobrazit celý příspěvek

          "No a kruto na to doplatili."

          Někdo hodnotí jednu misi, někdo se podívá jak ta vzdušná válka dopadla. Z dobových fotek Německých měst, to moc nevypadá, že by tu válku B-17 prohráli.Skrýt celý příspěvek

        • Poly
          16:56 21.10.2019

          Ulhaný prolhaný lháři, tak teď jsi narazil. B-17 je jedním z mála historických letounů, který mě hodně zajímá a díky tomu jsem si toho o něm dost načetl. Nikdy jsem nezaznamenal ...Zobrazit celý příspěvek

          Ulhaný prolhaný lháři, tak teď jsi narazil. B-17 je jedním z mála historických letounů, který mě hodně zajímá a díky tomu jsem si toho o něm dost načetl. Nikdy jsem nezaznamenal požadavek, aby byl schopný toho, že "vždy prejde".Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            20:09 21.10.2019

            Tak si nastuduj ako zdvovodnil hromadnu vyrobu B17 a B24 gen. Henry H. Arnold. Ale to pre teba blbecku iste utajena osoba. Toho blbecka mas za toho klamara.

            Tak si nastuduj ako zdvovodnil hromadnu vyrobu B17 a B24 gen. Henry H. Arnold. Ale to pre teba blbecku iste utajena osoba. Toho blbecka mas za toho klamara.

          • Jirosi
            14:03 22.10.2019

            "Už ked Američania stavali lietajucu pevnost B-17 boli očareni vidinou že ich lietadlo "vždy prejde"." Boeing vyvýjel B-17 od roku 1934! Gen. Henry H. Arnold se dostal do funkce ...Zobrazit celý příspěvek

            "Už ked Američania stavali lietajucu pevnost B-17 boli očareni vidinou že ich lietadlo "vždy prejde"."

            Boeing vyvýjel B-17 od roku 1934!
            Gen. Henry H. Arnold se dostal do funkce až v září roku 1938.
            V té době, se možná bavily o vývoji B-29. Ale ta už přesně toho co si popisoval nad Japonském dosáhla. Létala mimo dosah Jap, stíhacího letectva.Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            17:35 22.10.2019

            Jirosi vyvyjat a vyrabat je velky rozdiel. Bol to Arnold, ktory prehovoril Roosevelta na vyznamne vyrobu velkych počtov lietadiel a 10 nasobny narast vycviku pilotov. Pozri si jeho ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi vyvyjat a vyrabat je velky rozdiel. Bol to Arnold, ktory prehovoril Roosevelta na vyznamne vyrobu velkych počtov lietadiel a 10 nasobny narast vycviku pilotov. Pozri si jeho skrateny životopis. GENERAL HENRY H. ‘HAP’ ARNOLD: ARCHITECT OF AMERICA’S AIR FORCE https://www.historynet.com/gen... Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            18:57 22.10.2019

            Budeme slovíčkařit, nebo fakta? B-17 byla přijata dubnu 1938... Arnold stále 5 měsíců skluz září 1938. Proč najednou mluvíš o letadlech. Nikoliv o B-17? To bude tím, že velitel ...Zobrazit celý příspěvek

            Budeme slovíčkařit, nebo fakta?
            B-17 byla přijata dubnu 1938... Arnold stále 5 měsíců skluz září 1938.

            Proč najednou mluvíš o letadlech. Nikoliv o B-17?
            To bude tím, že velitel letectva chce peníze pro letectvo. Je mu jedno jaké stroje to budou když je za dveřmi válka. Protože, už neměli čas na vývoj nových typů od začátku(i ten běžel B-29/B-32). Tak si objednali co měli k dispozici B-17/B-24!

            Proč si to opět nepřeložil, že by text neodpovídal tebou udávané skutečnosti?
            "A week later, Arnold was promoted to lieutenant general. Thereafter, he was included in all military meetings in the White House."

            Tahle věta tebou zmiňovaný odstavec vystihuje asi nejlépe.Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            20:36 22.10.2019

            Jirosi preco by mal Arnold chciet ine typy, ked bol presvedceny a nebol sam, rovnaku doktrinu o dialkovych bombarderov vyznavali aj Briti, ze B-17 je perfektny stroj. Nakoniec tomu ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi preco by mal Arnold chciet ine typy, ked bol presvedceny a nebol sam, rovnaku doktrinu o dialkovych bombarderov vyznavali aj Briti, ze B-17 je perfektny stroj. Nakoniec tomu veria mnohi ludia dodnes aj tu v diskusii. Problem nebol v liatadle ale vo vyraznom zvyseni vyroby. Vtedy boli USA skor proti ucasti vo vojne.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            07:42 23.10.2019

            B-17 na dobu vzniku opravdu dobrým těžkým bombardérem byl. Pokud máš jiný podobný stroj z roku 1934-38 sem sním. Začni argumentovat k tomu co si napsal ty. To bude tím, že sem ...Zobrazit celý příspěvek

            B-17 na dobu vzniku opravdu dobrým těžkým bombardérem byl. Pokud máš jiný podobný stroj z roku 1934-38 sem sním.
            Začni argumentovat k tomu co si napsal ty.

            To bude tím, že sem vycházel z toho co se psalo v tom životopise.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
      15:04 21.10.2019

      Chceš dátumy? tak od 2022-2024 budú mať všetky vylepšené verzie tých systémov.. Tie základné má vyše 200 lietajúcich kusov už dnes.. a už tie základné posúvajú dáta do ...Zobrazit celý příspěvek

      Chceš dátumy? tak od 2022-2024 budú mať všetky vylepšené verzie tých systémov..

      Tie základné má vyše 200 lietajúcich kusov už dnes.. a už tie základné posúvajú dáta do niekoľkých sekúnd ďalej

      AJ pri S-400 máme spomenuté budúce rakety, teda to futurično (teda skôr pri nových raketách u S-350)
      Napríklad u rakety 40N6E priamo u S-400 ktorá má mať ten najdlhší dosah som už počul, že ju zaviedli minimálne 3X v posledných 10 rokov.. (vyjadrenia buď generálov alebo priamo výrobcu) A čuduj sa svete najnovšie ju zaviedli/zavádzajú tento rok Znova..

      takže áno, keďže Rusko klame pri S-400 o jej schopnostiach, tak musíme brať do úvahy len to čo je dnes alebo o 1-2 roky bude a pri F-35 kde dodali všetko čo sľúbili môžeme pozrieť aj trocha ďalej do budúcnosti = proste daň za zjavné klamstvá (áno F-35 sa dodalo neskôr ako pôvodný sľub - ale nikdy neklamali o tom, že niečo dodali, keď to dodané nebolo - to je pre mňa sakramentský rozdiel v prístupoch a keby sa to stalo prvý krát tak nič nepoviem)

      Ja proste viem "prepáčiť" oneskorené dodanie , ale už nie klamstvo o dodaní samotnom..

      A v neposlednom rade..
      Predsa len je rozdiel, niečo vyvinuté vylepšiť ako vyvíjať schopnosť úplne novú..
      Viď. posledné video napríklad ukazuje štart rakety falcon 9 a jeho sledovanie pomocou DAS-u na cez 1000km (800 míľ).. to je terajší DAS, nie ten budúci..
      Krásna demonštrácia schopností..
      Alebo ten EOTS - tak na prvom GIF máme 480p , čo je dostačujúce pri tej budove ako i pri tej priemyselnej inštalácii na jej určenie a zameranie zbraňbami- už ten advance, že môžem podľa nej spočítať počet pokazených zubov osoby ak by stála na terase domu alebo sa pozrieť či na druhom obrázku to treba natrieť alebo nie je už fakt len obrovský bonus..Skrýt celý příspěvek

      • palo satko
        16:22 21.10.2019

        Ale tie uzasne senzory, snimace a compy, mozes o 5 rokov, alebo aj skor, lacnejsie zavesit na konvencne lietadlo.

        Ale tie uzasne senzory, snimace a compy, mozes o 5 rokov, alebo aj skor, lacnejsie zavesit na konvencne lietadlo.

        • Jirosi
          17:04 21.10.2019

          A bude to stačit, být už je krok za nimi?

          A bude to stačit, být už je krok za nimi?

        • darkstyle
          20:18 21.10.2019

          A navrhujem, aby integráciu senzorov, počítačov do konvenčných lietadiel zaplatil osobne Paľo satko.. Hlavne to je fest múdre riešenie, keď väčšina konvenčných už dosluhuje alebo ...Zobrazit celý příspěvek

          A navrhujem, aby integráciu senzorov, počítačov do konvenčných lietadiel zaplatil osobne Paľo satko..

          Hlavne to je fest múdre riešenie, keď väčšina konvenčných už dosluhuje alebo sú v druhej polovici svojej životnosti (lietadlá f-16 a f-18)..

          To je parádny nápad to do nich pchať.. nevadí, že majú polovičný dolet od f-35, to sa podá..Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            07:48 22.10.2019

            Prečo ja? Neboj ešte si "ovešame" za miliardy tie naše F-16 novymi americkymi zazračnymi hračkami. Aj ti Trubam DPH na žradlo zvyši, aby na na ne bolo. :)

            Prečo ja? Neboj ešte si "ovešame" za miliardy tie naše F-16 novymi americkymi zazračnymi hračkami. Aj ti Trubam DPH na žradlo zvyši, aby na na ne bolo. :)

          • darkstyle
            11:04 22.10.2019

            Lebo ty to navrhuješ? Prečo by si za svoj vlastný návrh trochu nezaplatil.. navrhujem minimálne 1% nákladov.. Takže chceš do F-16 napchať tie všetky fičúri - podľa tvojej ...Zobrazit celý příspěvek

            Lebo ty to navrhuješ?

            Prečo by si za svoj vlastný návrh trochu nezaplatil.. navrhujem minimálne 1% nákladov..

            Takže chceš do F-16 napchať tie všetky fičúri - podľa tvojej logiky.. to ta DPH bude inak rásť..

            A ja skôr kúpim uže na splátky ako turbana..Skrýt celý příspěvek

    • El Duderino
      15:17 21.10.2019

      Givisk Je Rusko jedine, kt ma atomovky? Je zapad jediny, kt ma velke mesta? Ak su odpovede nie, tak sem tieto zufale imitacie argumentov netahajte. Ak nie je technicky argument, ...Zobrazit celý příspěvek

      Givisk
      Je Rusko jedine, kt ma atomovky? Je zapad jediny, kt ma velke mesta? Ak su odpovede nie, tak sem tieto zufale imitacie argumentov netahajte. Ak nie je technicky argument, hned zacnu lietat atomovky . . . .

      A k tomu co budu robit F-35 o 20 rokov (ale urcite aj ovela skor) odprucam napriklad clanok o XQ-58A Valkyrie z min. tyzdna.Skrýt celý příspěvek

      • palo satko
        16:18 21.10.2019

        Kde som spomenul atomovky? Opat si vymyslite vlastne vsuvky a snazite sa mi ich vyvratit. Pred par mesiacmi sa tu prisahalo ze Rusi maju Kalibre ktore doletia v Europe dalej ako ...Zobrazit celý příspěvek

        Kde som spomenul atomovky? Opat si vymyslite vlastne vsuvky a snazite sa mi ich vyvratit. Pred par mesiacmi sa tu prisahalo ze Rusi maju Kalibre ktore doletia v Europe dalej ako 500 km. Inac to nie je moj argument. To je uvazovany scenar z americkeho webu War on the Rocks od americkeho letca, pkl. Pietrucha, co nema rad F-35. :)Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          17:01 21.10.2019

          500kg vs 0,1-0,5Mt TNT...

          500kg vs 0,1-0,5Mt TNT...

    • Robo
      01:26 22.10.2019

      To co píšete o B-17 je pouhá lež , fabulace a výmysl . B-17 je legendární nadčasový stroj který měl lví podíl na porážce Německa . I proto jich bylo vyrobeno téměř 13.000 a v ...Zobrazit celý příspěvek

      To co píšete o B-17 je pouhá lež , fabulace a výmysl .
      B-17 je legendární nadčasový stroj který měl lví podíl na porážce Německa .
      I proto jich bylo vyrobeno téměř 13.000 a v brazilské armádě sloužily do roku 1968 .
      Svůj účel bezezbytku splnily .
      Samozřejmě nebyli nesestřelitení , ale nepřítele porazili . V tom jsou naopak vzorem všem dnešním strojům .Skrýt celý příspěvek

      • palo satko
        07:53 22.10.2019

        Naozaj B-17 porazil Nemecko? Nemyslišm, že keby boli tak učinne nebolo by ich treba 13 000 ale stačilo by 130?

        Naozaj B-17 porazil Nemecko? Nemyslišm, že keby boli tak učinne nebolo by ich treba 13 000 ale stačilo by 130?

        • satai
          08:53 22.10.2019

          Neblábol

          Neblábol

    • pavel rampir
      09:58 22.10.2019

      Zajímám se oletectví a létání od dětství, je mě 64 let. Moje parketa je WWII takže rád se nechám poučit lidmi kteří znají problematiku dnešních moderních strojů. Ale ty bláboly a ...Zobrazit celý příspěvek

      Zajímám se oletectví a létání od dětství, je mě 64 let. Moje parketa je WWII takže rád se nechám poučit lidmi kteří znají problematiku dnešních moderních strojů.
      Ale ty bláboly a výtřiky kterými nás obohacuje pan Palo satko mě již nenechávají chladným :-)
      Ameriská USAAF nikdy tevrdila že její stroje nikdo nesestřelí. Britové na začátku války zle pochodili když bombardovací ofenzivu zahájili ve dne. Stáhli se pod ochranu tmy a aspoň zpočátku to fungovalo.Později se německá PVO velize zlepšila ale od ůtoků je to nikdy neodradilo.
      Američané ale považovali ( a správně) noční útoky za velice nepřesné. Rozhodli se že své těžké bombardéry B-17 a B-24 osadit mnohem těžší obrannou výzbrojí (až deset .50 gun) a útočit ve dne. V té době neexistoval ( 1942 a 1943) doprovodný stíhací stroj potřebného doletu.Ztrány proto byly velice těžké( 17.8.1943 nálet na Schweifurt, ztráty 15,9%, 14.10 tamtéž 60strojů setřeleno z 291-20,6 % !! Prví nálet na Berlín 6.3.1944 64 sestřelených strojů.
      Ale nikdy žádný nálet nebyl přerušen pro činnost PVO !!! Slova toho odborníka Psatka...ako tragicky dopadly B-17 v Europe....jsou směšným argumente. Později s příchodem doprovodných stíhacích strojů s dostatečným doletem (hlavně P-51) ztráty dramaticky klesly a německé PVO byla smetena z oblohy a slábla na zemi.
      Z toho je patrno že útok letecva je systém a ne věc jednotlivých stojů. PVO vždy bude v nevýhodě proti útočníkovi- a to platí i dnes. A stroj F-35 ne jako typ letadla ale jako systém přináší převrat ať se to líbí či nelíbí komukoliv- Pala Psatka ale nepočítám, ten bude vše sestřelovat s bohorovným klidem operátora přehledového radaru zachyceného nějakým Wield Wisel.Skrýt celý příspěvek

      • palo satko
        10:56 22.10.2019

        Ja len vychadzam z americkych zdrojov: "Unfortunately, that last assumption was entirely mistaken. The B-17 was a great aircraft, but the strategy was wrong — it could not fly ...Zobrazit celý příspěvek

        Ja len vychadzam z americkych zdrojov: "Unfortunately, that last assumption was entirely mistaken. The B-17 was a great aircraft, but the strategy was wrong — it could not fly unescorted in daylight and survive. “Precision” daylight bombing came with a cost — 8th Air Force alone lost more men over Europe than the entire Marine Corps lost in both world wars combined. "
        Preklad:
        Tento posledný predpoklad bol, žiaľ, úplne mylný. B-17 bolo skvelé lietadlo, ale stratégia bola nesprávna - nemohlo letieť bez doprovodu za denného svetla a prežiť. Náklady na „presné“ bombardovanie pri dennom svetle mali svoju cenu - 8. Air Force stratila v Európe viac mužov ako celý Marine Corps stratil v oboch svetových vojnách dohromady.
        Zdroj: https://warontherocks.com/2019... Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          13:20 22.10.2019

          8. Letecká armáda ve WW2 válce ztratila 26 000 letců. Což, je asi dva na jednu B-17 pro 10 lidí. Proč si nevybral porovnání z jinými letectvy té doby? Britské Bomber Comand ...Zobrazit celý příspěvek

          8. Letecká armáda ve WW2 válce ztratila 26 000 letců. Což, je asi dva na jednu B-17 pro 10 lidí. Proč si nevybral porovnání z jinými letectvy té doby?

          Britské Bomber Comand ztratilo během války 55 000 lidí.
          Přitom používaly letouny z menším počtem osádek!
          Tímto se nechci dotknou cti těchto mužů, ale ti kluci z USAF k tomu dokázali takový malí detail. Smetly do té doby neporazitelnou Luftwaffe z oblohy.Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            14:36 22.10.2019

            Samozrejme, že "sundali" Nemce z oblohy. Lenže nie B-17. Vypočet podielu na zničeni Luftwaffe je samozrejme zložity, lebo tri zakladne fronty v zatvorke uvedene zostrelene nem. ...Zobrazit celý příspěvek

            Samozrejme, že "sundali" Nemce z oblohy. Lenže nie B-17. Vypočet podielu na zničeni Luftwaffe je samozrejme zložity, lebo tri zakladne fronty v zatvorke uvedene zostrelene nem. lietadla: Zapadny, (6875) Stredomorie (6511) a Vychodny front (9948) maju ine časove obdobia bojov a aj inu štrukturu zostrelenych nemeckych lietadiel.
            No a prečo B-17? Realne bola B-17 postavena tiež ako lietadlo, ktore malo rozhodnut vojnu na europskom bojisku. Po čase budu mat niektore zapadne krajiny a Polsko len F-35, tak tiež sa predpoklada, že F-35 im vyhra letecku vojnu. Alebo si mysliš, že si ju kupuju aby ju prehrali?Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            16:05 22.10.2019

            USAF operovali jak na západě, tak na středomořském bojišti. 6875+6511 = 13386 vs 9948... Piloti Luftwaffe startovali proti bombardérům, nikoliv proti stíhacímu letectvu! B-17 ...Zobrazit celý příspěvek

            USAF operovali jak na západě, tak na středomořském bojišti.
            6875+6511 = 13386 vs 9948...
            Piloti Luftwaffe startovali proti bombardérům, nikoliv proti stíhacímu letectvu!

            B-17 nebyl konstruován pro rozhodnutí vojny na Evropském bojišti, ale jako nástupce svého předchůdce u letectva.
            Kdežto F-35 má z F-16 společné jen to, že ji nahrazuje jako masová stíhačka u USAF.Skrýt celý příspěvek

          • StandaBlabol
            22:10 22.10.2019

            Palo satko, ta čísla nemůžou být správně, nebo spíš nebudou kompletní. 1) Prakticky po celou válku, s výjimkou prvních měsíců operace Barbarossa, ztráceli Němci víc letadel ...Zobrazit celý příspěvek

            Palo satko,

            ta čísla nemůžou být správně, nebo spíš nebudou kompletní.

            1) Prakticky po celou válku, s výjimkou prvních měsíců operace Barbarossa, ztráceli Němci víc letadel proti západním spojencům než proti SSSR. Dokonce i v době bitev u Kurska nebo Stalingradu byly průměrné denní ztráty na západě vyšší. Navíc až do června 1941 - skoro dva roky - byly ztráty více méně jen proti Západu.
            2) Celkové číslo cca. 23.000 ztrát je podezřele malé. Jen Bf 109 vyrobili Němci přes 30.000.

            Němci kromě rozdělení východní fronta/středomoří/západ vedli jako samostatnou leteckou frontu "obranu Říše". A tam počty letadel i jejich ztráty v letech 1943/44 brutálně rychle rostly. Tipuju, že tohle ti tam chybí.Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            15:26 23.10.2019

            Ten udaj je z tejto študie http://www.ww2.dk/Dan%20Zamans... Asi je rozdiel ratat len bojove straty a straty celkom. lebo v celkovych možu byt aj stroje ...Zobrazit celý příspěvek

            Ten udaj je z tejto študie http://www.ww2.dk/Dan%20Zamans...

            Asi je rozdiel ratat len bojove straty a straty celkom. lebo v celkovych možu byt aj stroje zničene inym sposobom: havarie, opotrebene, poškodene pri zanechani na letisku,.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            16:31 23.10.2019

            Zajímavé, že když si uváděl ztráty v mužích, tak ti to nevadilo. Další sice super zdroj, ale opět totální dezinterpretace uvedených dat. Z této tabulky jsou ty čísla. Tohle fakt ...Zobrazit celý příspěvek

            Zajímavé, že když si uváděl ztráty v mužích, tak ti to nevadilo.
            Další sice super zdroj, ale opět totální dezinterpretace uvedených dat.
            Z této tabulky jsou ty čísla. Tohle fakt nemá cenu komentovat.

            "Table B-1. Total Luftwaffe aircraft losses and losses in each theatre of operations, 1941 –1943."Skrýt celý příspěvek

          • StandaBlabol
            19:19 23.10.2019

            Palo Satko, tak po tom uvedení zdroje už to dává smysl. Vybral jsi jen část války. Dobu do června, kdy Luftwaffe bojovala jen proti Západu a celý rok 1944, kdy se soustředila na ...Zobrazit celý příspěvek

            Palo Satko,

            tak po tom uvedení zdroje už to dává smysl. Vybral jsi jen část války. Dobu do června, kdy Luftwaffe bojovala jen proti Západu a celý rok 1944, kdy se soustředila na obranu Říše (a na Východní frontu připadá jen cca 20% ztrát) jsi vynechal. Proto tak malá čísla ztrát a poměr, který nepůsobí věrohodně.Skrýt celý příspěvek

  • fotr
    14:17 21.10.2019

    To je ohromující výčet schopností, že? Přiznám se že jsem do teď takto rozsáhle o schopnostech F35 neuvažoval i když samozřejmě vím že je to velice schopný stroj a nedávno jsem tu ...Zobrazit celý příspěvek

    To je ohromující výčet schopností, že? Přiznám se že jsem do teď takto rozsáhle o schopnostech F35 neuvažoval i když samozřejmě vím že je to velice schopný stroj a nedávno jsem tu nadnesl to že by mohl pravděpodobně i zastoupit velký AWACS. Články jsou výborné, díky.

    Lukash, jj284b
    Máte pravdu, také se vždy směji podobným komentářům lidí co nechápou která bije a očekávají že se SU 57 a F35 budou někde nahánět v ostrých obratech leteckého souboje na kulomety jako za 2WW.
    PS: upřímně řečeno si to vše co má na palubě ani neumím představit, respektivě ty výstupy z celého systému a jaké to je kvantum dat.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      15:15 21.10.2019

      Většina je v základní ceně. Je celkem vtipný to porovnat ze schopnosti Jas-39. A to už jen z pohledu jaké zpětné vazby tyto schopnosti dávají ostatním složkám pro přípravu obrany, ...Zobrazit celý příspěvek

      Většina je v základní ceně. Je celkem vtipný to porovnat ze schopnosti Jas-39. A to už jen z pohledu jaké zpětné vazby tyto schopnosti dávají ostatním složkám pro přípravu obrany, proti podobně vyzbrojenému protivníků.Skrýt celý příspěvek

    • Roland
      15:31 21.10.2019

      kdyby jen s SU57 - bohužel už nenajdu komentář, kde někdo vážně tvrdil, že kdyby F35 nemělo tohle, tohle, tohle a ještě vyplo támhleto a tohleto, tak že by ho sundal i mig15... na ...Zobrazit celý příspěvek

      kdyby jen s SU57 - bohužel už nenajdu komentář, kde někdo vážně tvrdil, že kdyby F35 nemělo tohle, tohle, tohle a ještě vyplo támhleto a tohleto, tak že by ho sundal i mig15...

      na otázku proč by to F35 měl dělat už neodpověděl

      ps. ty schopnosti co má F35 mít jsou neuvěřitelný. Co by mě hodně zajímalo je jak to mají zabezpečený proti rušení/hacknutí (a teď nemyslím jen letadlo, ale celý kill chain)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2