Anatomie únosu, aneb jak přežít zajetí

anatomie únosu, aneb jak přežít zajetí
Foto: Svět je nebezpečné místo. Snadno se vám může stát, že se ocitnete s hlavní samopalu u hlavy. / NBC

Svět je nebezpečné místo. Tím hůře, musíte-li se z jakýchkoliv důvodů pohybovat v místech válečných konfliktů, na územích ovládaných gerilami nebo piráty. Pak se vám snadno může stát, že se ocitnete se samopalem u hlavy a skončíte jako rukojmí propagandy, nebo záminka pro tučné výkupné. Jak přežít takový průšvih, o tom jsou následující řádky.Tisíc a jeden důvod proč být unesen

Psal se rok 1983, když se skupina šestašedesáti československých občanů stala obětí únosu angolské povstalecké skupiny, zvané Unita. Po zajetí následoval vyčerpávající pochod močály do hor, dlouhý 1300 km. Utrpení, spojené s vyčerpáním, hladem, žízní a nemocemi tehdy nepřežil jeden člověk. Jako další příklad si můžeme uvést případ tří českých občanů-novinářů, kteří byli uneseni v roce 2004 v Iráku.

Každý, kdo z jakýchkoliv důvodů pobývá v rizikových oblastech, jako jsou válečná území, místa obývaná gerilami povstalců, gangy či piráty, musí počítat s tím, že se může stát obětí únosu. Důvody únosců mohou být různé. Cílem únosců může být získání výkupného, jako to často dělají piráti v oblasti somálského rohu, nebo může jít o snahu využít rukojmí jako živý štít a k propagandě, jak to dělal např. Saddám Husajn, nebo zajatec poslouží k výměně za vězněné spolubojovníky únosců atd.

Jsou různé formy, jakými se můžete v zahraničí stát rukojmím. Může jít například o nenásilné zabavení pasu, nebo můžete být zatčeni a obviněni ze špionáže. To vás může potkat v zemích, kde vládnou diktátorské režimy či v zemích České republice nepřátelských. Důvody bývají většinou politické. Jde například o to, získat výhody v diplomatických jednáních, zneužít občany znepřátelené země k propagandě atp. Druhým způsobem, jak vzít rukojmí, je násilné jednání. Přepadení, ohrožování zbraní, střelba, spoutání. V tomto okamžiku se většinou stáváte objetí kriminálního činu, jehož motivací může být například výkupné.

Krok č. 1 - neztratit sebekontrolu

Zastavme se blíže nad druhou možností, kdy nás někdo zajme pod pohrůžkou násilí. Dostali jste se do středu násilného incidentu a je proti vám použito hrubé násilí. Co můžete dělat? Nic moc. Jste v šoku spoutáni, je vám znemožněno vidění a jste odvlečeni např. do auta. V této situaci je třeba snažit se udržet si alespoň zbytky sebekontroly. Je totiž skutečností, že právě v tomto okamžiku je váš život ohrožen nejvíce. I výborně vycvičení teroristé jsou v případě takovéto akce nervózní a spouště jejich samopalů jsou o to “citlivější”.

Po prvotním zděšení se u vás mohou dostavit pocity, jako je naštvanost, nebo podrážděnost. Je však nutné udržet podobné emoce na uzdě. Experti na podobné krizové situace doporučují, aby rukojmí s teroristy zachovávali tzv. pasivní kooperaci. Je třeba zůstat v klidu a povzbuzovat ostatní rukojmí, aby také zůstali v klidu.

anatomie únosu, aneb jak přežít zajetí

Foto: V roce vtrhl rozvášněný dav na americkou ambasádu v Teheránu, kde posléze drželi několik desítek amerických diplomatů a zaměstnanců ambasády jako rukojmí. Celé drama trvalo 444 dní a mělo dalekosáhlé důsledky na americkou politiku. / Britannica.com

Když se vyhrocená situace zklidní, pozorně sledujte dění. Kolik je únosců? Jaká je jejich motivace? Kde jsem a kam mě vezou? Kdo skupinu vede? Jaké mají teroristé zbraně?  Je také třeba připravit se na dlouhé hodiny utrpení a nepohodlí. Musíte počítat s tím, že budete spoutáni, že vám bude znemožněno vidění, budete mít hlad a žízeň a nebudete si moci dojít na toaletu. Zima, nebo naopak horko, nedostatek spánku a také časté přesuny. Právě ty jsou oblíbenou taktikou teroristů, obzvláště v městském prostředí. Přesuny rukojmí totiž znesnadňují jejich vypátrání.

Ještě těžší situaci mají rukojmí unesení například v horských oblastech, či v oblastech neprostupných džunglí. Jsou vlečeni, často celé dny, neprostupnou, či nehostinnou krajinou. Hlavním nepřítelem pak nejsou jen zbraně únosců, ale také vyčerpání či choroby.

Krok č. 2 - vytěžit ze slabosti

Doba vašeho věznění již trvá několik týdnů. I když se vaše situace může jevit zoufalá, skutečnost je taková, že vaše šance na přežití každým dnem stoupají. Nejvíce ohrožení jsou v této době staří a chronicky nemocní lidé. Lze totiž předpokládat, že se jim nedostává adekvátní léčby, což může vést ke zhoršování jejich zdravotního stavu a dokonce je to může ohrožovat na životě.

Ne vždy však nemoc musí znamenat nevýhodu. Někdy se vyplatí pokusit ze své nemoci co nejvíce vytěžit. Když budete přehrávat vyčerpání nebo nevolnost, mohlo by se vám podařit vzbudit soucit. Získáte hodinku spánku navíc, nějaké jídlo, vodu. To nikdy neodmítejte! Hrdost vám život nezachrání a vy nikdy nevíte, kdy se budete moci najíst a napít znovu. Pokud jste zajatec, zmírní vaši věznitelé tlak, přestanou vás bít.

Krok č. 3 - navázat kontakt

Zajímavý psychologický jev ukazují pokusy, které se dělaly v bývalém Československu. Skupina lidí, izolovaná v podzemní štole simulovala let na Mars. Jako jeden ze zdrojů potravy si pěstovali zvířata, konkrétně křepelky. Ty byly sice určeny k jídlu, ale v okamžiku, kdy skupina lidí zvířata pojmenovala, bylo těžší je zabít. Jsou to přeci živé bytosti.

anatomie únosu, aneb jak přežít zajetí

Foto: Dánská rukojmí, unesená somálskými piráty a následně za dramatických okolností osvobozena týmem amerického námořnictva SEAL Team 6, který se proslavil likvidací Osamy Bin Ládina. / AP/Telegraph

A to je další důležitý faktor pro vaše přežití. Jste již v zajetí delší dobu, zkuste vytipovat nejslabšího z vašich věznitelů a ukažte mu, že jste lidská bytost. Bude vás pak těžší zabít. Mluvte o dětech, o rodině, pokud máte nějakou fotografii, ukažte ji a ptejte se: “Také máte děti?”.

Krok č. 4  - Stockholmský syndrom

Po delší době zajetí se začíná skupinová dynamika mezi únosci a rukojmími měnit. Vyjednávání se vlečou. Vám se může zdát, že oficiální místa projevují jen málo snahy o vaše osvobození. Vždyť přeci požadavky únosců nejsou tak zásadní, aby jim nebylo možno vyhovět výměnou za váš cenný život. Ukončení celé té anabáze se najednou stane společným zájmem vaším i teroristů.V extrémním případě se vám sami vaši věznitelé i jejich důvody začnou zdát oprávněné, až sympatické. Mezi rukojmími a vězniteli vznikne jakési pozitivní pouto. Jsme to buď my (unesení a únosci), nebo oni (úřady). Jde o přirozenou podvědomou snahu přežít, a pocit sympatií k únoscům u některých rukojmí trvá i nějaký čas po vysvobození.

Krok č. 5 - záchranná akce

K vysvobození rukojmí může dojít několika způsoby.  Buď se teroristé vzdají, nebo vás propustí výměnou za nějaké ústupky.

V extrémním případě je pro vaši záchranu podniknuta záchranná operace. Ta je většinou nečekaná, velice rychlá a razantní. V tomto okamžiku jste ve velkém nebezpečí. Jednak hrozí, že se vás vaši únosci pokusí zabít, ale daleko častěji se stává, že rukojmí zahyne v přestřelce. 

Video: Ukázka z francouzského filmu “Speciální jednotka”, pojednávajícího záchranné akci na osvobození dvou novinářů ze spárů Talibánu / YouTube   

V okamžiku vpádu záchranného týmu do místnosti se nejspíše leknete a budete v šoku. V tom okamžiku je třeba zalehnout k zemi a krýt si rukama hlavu. Musíte počítat s tím, že vy, i když jste rukojmí, budete záchranným týmem také pokládán za hrozbu. Můžete mít např. na sobě bombu. Takže bezprostředně po vpádu jednotky a eliminaci teroristů budete podroben prohlídce. Je třeba dodržovat instrukce vojáků a to zejména, probíhá-li záchranná operace na nepřátelském území a je třeba zajistit bezpečnou evakuaci.

Pokud jste přežili, gratulujte si. Vyhráno však nemáte. I dlouhou dobu po otřesném zážitku se může dostavit stav, zvaný PTSD, neboli posttraumatický stressový syndrom. Ale o tom až někdy příště.

Zdroj: The Management of Released Hostages (Advances in psychiatric treatment)

Nahlásit chybu v článku


Související články

Mexiko zatklo několik drogových bossů, válka ale pokračuje

Mexická vláda oznámila, že byl 10. září zatčen Juan Carlos Morales, jeden ze spoluzakladatelů ...

Kosmičtí záchranáři

Éra raketoplánů skončila a před NASA stojí nové výzvy, z nichž největší je vývoj nové kosmické lodi ...

Útok na americký konzulát v Benghází byl naplánovanou teroristickou akcí

Útok na americký konzulát v Benghází 11. září letošního roku byl předem připravenou a organizovanou ...

Příběh zavražděných amerických vojáků

V těchto dnech vyplouvá na povrch rok starý příběh amerických vojáků, kteří byli zavražděni svými ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ultramarinus
  09:07 22.03.2013

  Hubna:
  Pokud se obtezuji vas unaset misto okamziteho atentatu, zjisti si to z vasich dokladu. Pravdepodobne driv, nez by vas jako "biliho" zabili. Mam posledni dobou pocit, ze ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hubna:
  Pokud se obtezuji vas unaset misto okamziteho atentatu, zjisti si to z vasich dokladu. Pravdepodobne driv, nez by vas jako "biliho" zabili. Mam posledni dobou pocit, ze ty dve dvacitky v Pakistanu unesli na zakazku pro nejakyho mistniho oligarchu (i Pakistan ma milionare a miliardare), kterymu chybela bloncka a zrzka ve sklepnim haremu, nebo ze budou holky "vydelavat" unoscum kvantitou obslouzenych zakazniku.

  Zacinam mit pocit, ze o tech uz neuslysime. "Osobni spotreba" sexualni otrokyne, bile a "zapadacky vypadajici" vubec nevyzaduje predani informaci jeji rodine nebo statu. A ani neni tak tezke je nekde par let "dobrovolne" udrzet a vytrenovat si je v posteli podle svych predstav, vzdyt je Afghanska oblast, stejne jako Pakistanska hasisovym rajem. Pote, co nekoho na drogu navyknete, uz za ni udela cokoliv komukoliv (nebo si necha udelat) a sance ze bude CHTIT utect i ve chvili kdy by mohl(a), jsou dost nizoucke.

  Doufam ze se mylim a unosci co chteji prachy si spocitali, ze se jim vyplati nechat tu jejich rodiny nejakej ten tejden nebo mesic silet, nez si reknou o vykupny.
  Skrýt celý příspěvek

 • DWD
  21:48 21.03.2013

  Zdravim, unesen jsem byl, clanek je velice zjednodusene napsany. Nekym kdo unesen nebyl, to je zrejme na prvni pohled. I islamisti jsou nakonec lidi. Jinak plati, cim hloupejsi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdravim, unesen jsem byl, clanek je velice zjednodusene napsany. Nekym kdo unesen nebyl, to je zrejme na prvni pohled. I islamisti jsou nakonec lidi. Jinak plati, cim hloupejsi jsou unosci, tim nebezpecnejsi to je, takze celkove jsou nebezpecnejsi unosy u nas (take proto, ze se do toho snadneji zamicha zachranna akce). Velky problem je, kdyz si s unosci nerozumite ... tedy mluvi jazykem, ktery neznate ... velice zalezi s kym jste unesen. Vsiml jsem si, ze neni dulezite jaka narodnost jste pro islamisty, tak to si dovoluji rozporovat, to je naopak nejdulezitejsi a klidne zemrete za to co rekl o islamu napriklad Zeman. Urcite pomaha znalost kultury, jazyka atd. Napsal bych vice, ale nemam moc casu ... casem chci o svych zkusenostech dokoncit rozepsany roman ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Hubna
  22:49 31.01.2013

  Ultramarinus: Teď je čistě hypoteticky. Kdybych se dostal do rukou nějakých islamistických fanatiků, a můžou být odkudkoli, pochybuju, že by si říkali: Aha, to je Čech a ne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus: Teď je čistě hypoteticky. Kdybych se dostal do rukou nějakých islamistických fanatiků, a můžou být odkudkoli, pochybuju, že by si říkali: Aha, to je Čech a ne Američan, on na nás ty drony neposílal, on nám "děti nezabil". Jim je to putna, vidí bílího a zas tolik nerozlišují. Pokud je teda nevede někdo s vyššími cíly.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  11:03 31.01.2013

  A kolik Frantiku, britu, nebo amiku cte tyhle stranky a nase cesky psane komentare v nich? I tak myslim, ze si cesi jeste v tom, kolik rodin potencionalnich unoscu nastvali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A kolik Frantiku, britu, nebo amiku cte tyhle stranky a nase cesky psane komentare v nich? I tak myslim, ze si cesi jeste v tom, kolik rodin potencionalnich unoscu nastvali odstrelenim dospeleho (tj starsiho nez 18let) pribuzneho, mohou v porovnani s ostatnima celkem piskat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pim Burger
  21:23 30.01.2013

  Článek určitě není špatný, jen se musím přiznat, že jsem čekal trošku podrobnější rozbor než jez, když můžeš, pij, když můžeš, nezlob a při střelbě si lehni na zem, zatímco se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek určitě není špatný, jen se musím přiznat, že jsem čekal trošku podrobnější rozbor než jez, když můžeš, pij, když můžeš, nezlob a při střelbě si lehni na zem, zatímco se zkoušíš odmilovat od svých únosců...
  Skrýt celý příspěvek

 • Obi
  19:03 30.01.2013

  Pekne spracovaný film z danou tématikou únosu je Proof of life s Russell Crowe a Meg Ryan.

  Pekne spracovaný film z danou tématikou únosu je Proof of life s Russell Crowe a Meg Ryan.

 • Sunakashi
  15:25 30.01.2013

  Ultramarinus: nasi armadu jsem nemel vubec na mysli ani ceske obyvatele...myslena byla situace dnesnich konfliktu kde kdyz se dostane amik nebo brit nebo frantik do zajeti ma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus: nasi armadu jsem nemel vubec na mysli ani ceske obyvatele...myslena byla situace dnesnich konfliktu kde kdyz se dostane amik nebo brit nebo frantik do zajeti ma velkej problem a clenove techto ruznych skupin casto pochazi z lidi kteri prisli o sve blizke "deti" tim muze byt klidne 20 lety syn ktery to koupil bud v boji na uteku ci omylem a ze oni ty rodiny nemaji maly....

  pletes dohromady "valecne zajeti" to je v dnesnim stylu konfliktů terorisi vs nejaky stat ci spolecenstvi s celosvetove pachanou trestnou cinosti "unosu" mimo valecnou zonu
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  14:53 30.01.2013

  Kolik ze bombardovani cizich uzemi provedla ACR? Kolik deti v poslednich 20 letech zabila? Jestli vubec nejake, tak to bude tak male cislo, ze bys mel vetsi sanci vyhrat sportku, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolik ze bombardovani cizich uzemi provedla ACR? Kolik deti v poslednich 20 letech zabila? Jestli vubec nejake, tak to bude tak male cislo, ze bys mel vetsi sanci vyhrat sportku, nez v 8 mld obyvatel Zeme potkat jejich prime pribuzne...

  Navic si nejak nedovedu predstavit unosce, co vynalozi usili a riziko na unos jen proto, aby podlehnul sile okamziku a uneseneho zabil, aby si zchladil zahu. Muzou to byt fanatici s hromadou osobni averze, ale jsou efektivni a disciplinovani - alespon do urcite miry.
  Skrýt celý příspěvek

 • K4rl
  14:41 30.01.2013

  Doporučil bych SAS tajemství přežití. Tam to máte taky.

  Doporučil bych SAS tajemství přežití. Tam to máte taky.

 • Sunakashi
  11:37 30.01.2013

  hehe no ono se ptat na deti nemusi bejt uplne nejlepsi... pokud bomby vaseho statu mu zabili jeho deti to by taky mohla bejt vase posledni otazka...

  hehe no ono se ptat na deti nemusi bejt uplne nejlepsi... pokud bomby vaseho statu mu zabili jeho deti to by taky mohla bejt vase posledni otazka...