Antiraketa PAC-3 MSE systému Patriot úspěšně vyzkoušena

PAC-3 MSE
Foto: Antiraketa PAC-3 MSE těsně po vypuštění, ilustrativní foto / Lockheed Martin

Lockheed Martin uskutečnil v prosinci minulého roku úspěšný dvojí test nové antirakety PAC-3 MSE systému Patriot, která využívá osvědčené naváděcí soustavy, ale je poháněná silnějším raketovým motorem. Při prvním testu došlo k úspěšnému zásahu cíle imitujícího balistickou raketu a při druhém naopak k vyzkoušení autodestrukčního systému.PAC-3 MSE - evoluce osvědčeného systému země-vzduch

Protiletadlový a protiraketový systém MIM-104 Patriot (PAC-1) začal být vyvíjen už v šedesátých letech minulého století jako systém země-vzduch neboli také SAM (Surface-to-Air Missile). Do armády Spojených států byl zařazen v osmdesátých letech a později se dostal do výzbroje dalších zemí. Jeho nespornou výhodou je řada bojových nasazení, které poskytly dostatek podkladů pro další modernizaci.

Verze MIM-104C (PAC-2) byla nasazena také během Války v Perském zálivu, kdy mimo jiné chránila Saudskou Arábii a Izrael před iráckými balistickými raketami krátkého doletu Scud. Patriot je proto považován za vůbec první široce a úspěšně nasazený protiraketový systém svého druhu. 

Dalším vývojovým stupněm se stal MIM-104F (PAC-3), který přinesl modernizaci nejen pozemního vybavení ale také samotných antiraket. O Patriotu poslední verze se mluví především jako o protiraketovém systému. Mimo jiné je stále zmiňován jako obranný prostředek proti ruským taktickým raketám Iskander-M, které mohou hypoteticky ohrozit východní a střední Evropu.

PAC-3 MSE

Foto: Antiraketa PAC-3 MSE při vypuštění, ilustrativní foto / Lockheed MartinSilnější antiraketa PAC-3 SME

Pozemní součásti systému Patriot (radar, elektronika, vozidla) patří mezi to nejlepší, co na světě existuje. Jisté rezervy jsou však v samotných antiraketách, konkrétně v jejich výkonu. Standardní antiraketa systému PAC-3 má dostřel 160 km a výškový dostup přes 24 km. V případě použití proti balistickým raketám se ale dostřel snižuje na 20 km, respektive 15 km.

Lockheed Martin proto přistoupil k vývoji silnější antirakety PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement) se silnějším raketovým motorem od společnosti Aerojet. Díky výkonnějšímu motoru disponuje antiraketa PAC-3 MSE o 50 % větším dálkovým i výškovým dosahem. Konstrukce antirakety je jako v případě standardní PAC-3 třístupňová a využívá stejných nebo jen drobně upravených letových systémů.

Antiraketa PAC-3 MSE má však o 4 cm větší průměr a je o něco delší. Raketový motor zároveň využívá jiné směsi tuhých pohonných látek. V souvislosti s většími výkony museli konstruktéři přistoupit i ke zvětšení křidélek a aerodynamických ploch.

Samotné vypouštění probíhá z mobilního odpalovacího podvozku, který obsahuje celkem čtyři kontejnery. Výhodou je také to, že kontejnery jsou kompatibilní jak s novým PAC-3 MSE, tak se standardními PAC-3 antiraketami.

PAC-3 MSE

Foto: Snímek z dřívějšího testu antirakety PAC-3 MSE, ilustrativní foto / Lockheed MartinPAC-3 MSE - úspěšný sestřel i autodestrukce

K prvnímu úspěšnému testu modernizované antirakety PAC-3 MSE došlo 6. prosince minulého roku na raketové střelnici ve White Sands v Novém Mexiku. Systém Patriot zjistil narušení vzdušného prostoru a vypálil proti narušiteli antiraketu PAC-3 MSE. Ta následně zachytila a zničila svůj cíl imitující taktickou balistickou raketu.

Následně došlo k druhému testu. Cílem testu nebylo zničení balistické rakety nebo její hlavice ale vyzkoušení autodestrukčního systému. Podle vyjádření společnosti Lockheed Martin, jakožto výrobce systému Patriot, byl i druhý test úspěšný.

Nové antirakety PAC-3 MSE mají být zařazovány do výzbroje po boku nových PAC-3. Dále chystá americká armáda nasazení nového navigačního softwaru optimalizovaného proti vrtulníkům, bezpilotním prostředků a letounům s nižší radarovou odrazivostí. 

Nahlásit chybu v článku


Související články

SIMBAD-BC – raketová obrana bojových lodí

Evropská společnost MBDA informovala o prodeji prvních kusů námořního raketového obranného systému ...

HELLADS - 150kW vzdušný laser již v roce 2014

Americká agentura DARPA v rámci programu HELLADS vyvíjí kompaktní 150kW laser použitelný na bojových ...

DAGR - laserem naváděné rakety Hydra 70

Firma Lockheed Martin před několika dny v rámci programu DAGR provedla sérií testů svého nového ...

VTOL X-plane – vysokorychlostní letadla s kolmým vzletem a přistáním

Americká agentura DARPA odstartovala nový program vývoje letadel s kolmým vzletem a přistáním, tzn. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...