Arabské jaro 2.0 jako důsledek rusko-ukrajinské války
- 8. 4. 2022
- 73 komentářů
- Jan Buchar
346 milionů Afričanů, více než čtvrtina obyvatel kontinentu, čelí potravinové krizi. Přes polovinu celkových dodávek pšenice na Blízký východ a do severní Afriky pochází z Ukrajiny. Zákazy vývozu, vysoké ceny a rostoucí náklady na dopravu ohrožují zásobování a zvyšují riziko vypuknutí násilných povstání.
Ukrajina a Rusko jsou významnými vývozci pšenice, ječmene, kukuřice, slunečnicových semen a slunečnicového oleje. Ukrajinský podíl na celosvětovém vývozu ječmene a pšenice se podle think tanku Bruegel v roce 2021 zvýšil na 14 %, respektive 10 %. Ruský ve stejné době vzrostl na 12 % v případě ječmene a 18 % v případě pšenice. Institut SIPRI oběma zemím přisuzuje více než polovinu světové produkce slunečnicového oleje, 19 % ječmene, 14 % pšenice a 4 % kukuřice.
Již v únoru 2022 před začátkem rusko-ukrajinské války se ceny potravin vyšplhaly na rekordně vysokou úroveň. Příčinu tohoto výkyvu lze spojit s narušením dodavatelských řetězců ve spojitosti s protipandemickými opatřeními a s oživením poptávky související s jejich rozvolněním. Konflikt na Ukrajině a následné hospodářské sankce pravděpodobně znamenají, že potraviny zůstanou drahé i nadále.
V obchodu s obilovinami určuje cenu logistika. Přechod k jiným, vzdálenějším dodavatelům bývá velmi nákladný, což umocňuje růst nákladů na pohonné hmoty pro lodní dopravu. Země, které dnes závisí na levném a dostupném dovozu obilovin z Ruska a Ukrajiny, budou výpadky jen obtížně a nákladně nahrazovat. K nejzranitelnějším regionům patří z tohoto pohledu Blízký východ a Severní Afrika, jejichž spotřeba obilovin se téměř celkově spoléhá na dovoz.
Vůbec nejohroženější země Jemen a Libanon se s nedostatkem potravin potýkají dlouhodobě. Dovozy z Ruska a Ukrajiny tvoří 31 % a 47 % z celkově dováženého objemu obilovin. Ve válkou zmítaném Jemenu čelí asi 31 000 lidí hladomoru a 17 milionů dalších potřebuje potravinovou pomoc. Cena za kilogram pšeničné mouky se v posledních týdnech zvýšila pětinásobně. Místní produkce v Libanonu pokrývá pouze 20 % domácí poptávky. V roce 2020 země dovezla 630 000 tun pšenice, z čehož 80 % koupila od Ukrajiny.
Úrodná černozem na Ukrajině a v Rusku; větší foto / ESDAC
Situace je kritická i na dalších místech. V Somálsku, ve kterém na začátku roku vypukl hladomor, pochází 90 % dovážené pšenice z Ruska a Ukrajiny. Její cena v březnu vzrostla o 300 %. V případě Libye ukrajinské a ruské zásilky velmi pravděpodobně pokrývají 55 % dovozu. Některé další země sice více plodin samy vypěstují, ale v případě dovážených obilovin zcela závisí na Rusku a Ukrajině. Patří k nim Arménie (92 % dovozu z těchto dvou zemí), Gruzie (85 %) a Ázerbájdžán (77 %).
Do problémů se navíc dostává i Egypt, největší světový dovozce pšenice. Se svými 100 miliony obyvateli představuje třetí nejlidnatější zemi v Africe. Třetina Egypťanů žije pod hranicí chudoby a stejný počet obyvatel tvoří osoby mladší patnácti let. Egypt loni dovezl 70 % své pšenice z Ruska a Ukrajiny a ruští návštěvníci přinášeli značnou část příjmů pro jeho turistický průmysl. Podle průzkumu z minulého roku více než 40 % Egypťanů chyběly v nedávné době peníze na jídlo.
Koncem března vyčlenil Katar na pomoc Egyptu pět miliard amerických dolarů, Saúdská Arábie 15 miliard dolarů a Spojené arabské emiráty tři miliardy dolarů. Část peněz půjde egyptské centrální bance, která občanům země poskytne příspěvky na potraviny, jejichž ceny prudce rostou. Další prostředky půjdou na podporu egyptského zemědělství. Donátoři se oprávněně obávají povstání v Egyptě kvůli nedostatku potravin.
Ukrajinské farmáře neohrožuje jen válka, ale také nedostatek a vysoké ceny pesticidů a hnojiv.
„Až ceny vyskočí a chudí lidé nebudou moci uživit své rodiny, ocitnou se na ulici,“ varovala na konci března Kristalina Georgievová, výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu. „O problémech v jedné zemi víme jedno – přesouvají se. Na jednom místě nezůstávají.“ Arabské jaro, vlna protestů a povstání na Blízkém východě před deseti lety, začala v Tunisku. Později se ale rozšířila do celého regionu. „Ceny potravin daly lidi do pohybu,“ uvedl k arabskému jaru Rami Zurayk, profesor agronomie na Americké univerzitě v Bejrútu. Egypt byl jeho klíčovým dějištěm.
Vliv rusko-ukrajinské války se neomezuje pouze na vývoz obilovin, ale i na jejich produkci. Rusko a Bělorusko jsou prvním a šestým největším světovým vývozcem hnojiv, což představuje celkem pětinu celosvětové nabídky. Na Rusko připadá téměř desetina celosvětové výroby dusíkatých a fosforečných hnojiv a spolu s Běloruskem se podílí přibližně třetinou na produkci potaše. Moskva již oznámila zákaz vývozu hnojiv do „nepřátelských zemí“. Unie naproti tomu zavedla sankce na běloruskou potaš, na jejímž dovozu přitom z 27 % závisí.
Výroba hnojiv, především jejich důležité součásti čpavku, je energeticky velmi náročná a využívá se k ní zemní plyn. Na celosvětové spotřebě energie se podílí 1 až 2 %. Narušení globálního trhu s hnojivy proto mít zásadně ovlivní zemědělské výnosy a příjmy podniků. V EU budou zemědělci postiženi jak zvýšením cen, tak zavedením obchodních omezení.
Rusko i Ukrajina zavedly vývozní restrikce pro potraviny kvůli napjatým domácím dodávkám. Kyjev minulý měsíc zakázal export řady potravinářských výrobků (žita, ječmene, pohanky, prosa, cukru, soli a masa) do konce roku 2022. Moskva zatím uzavřela Azovské moře pro obchodní plavidla, ale své černomořské přístavy, odkud se přepravuje většina obilovin, ponechala otevřené. Tváří v tvář prudce rostoucím cenám potravin začala již v prosinci 2021 omezovat jejich vývoz.
Hlavní typy půdy v Evropě; větší foto / ESDAC
Jak se tato rizika v čase vyvinou, bude záviset na několika faktorech. Velké zemědělské podniky na Ukrajině pozastavily kvůli obavám o bezpečnost svou činnost. Hlavní infrastruktura, zejména přístavy, odkud se většina plodin vyváží, zůstává prozatím nedotčena. Není ale v provozu. Zemědělské mapy ukazují koncentraci obdělávaných polí v konfliktních oblastech na východě a jihovýchodě Ukrajiny. To naznačuje, že zemědělská půda v těchto místech mohla být poškozena nebo alespoň neoseta.
Nižší nabídka potravin a vyšší ceny budou v nadcházejících měsících přetrvávat. Globální inflace prudce vzroste v důsledku kombinovaného skokového růstu cen energií a plodin. Se zvýšením cen základních potravin vzroste potřeba humanitární pomoci a politická rizika. Když ceny potravin naposledy dosáhly současných maxim, připravily půdu pro povstání v rámci arabského jara. Řada zemí již uplatňuje vývozní omezení, aby si zajistila vlastní zásoby. Zároveň tím však zhoršuje problémy těch nejzranitelnějších.
Plný dopad rusko-ukrajinské války se pravděpodobně projeví až po vyčerpání zásob při sklizni na podzim. Hlavním problémem pro zemědělce v EU zůstane prudký nárůst cen vstupních materiálů, včetně hnojiv a pohonných hmot. Někteří z nich se letošnímu šoku vyhnuli, protože se předzásobili. To ovšem povede k pouhému odsunutí problému na později. Hospodářskou udržitelnost zemědělských podniků může zajistit cílená podpora národních nebo unijních orgánů.
Území EU má navíc blízko k nejzranitelnějším regionům a musí tak svým zemědělcům umožnit výrazně zvýšit produkci obilí. Plodiny určené k výrobě potravin je třeba upřednostnit před krmivy a biopalivy, po nichž v rozvinutých zemích panuje kvůli prudkému růstu cen energií vysoká poptávka. Unijní zemědělci v současnosti pěstují energetické plodiny na přibližně 15 % orné půdy. Vzhledem k rozsahu současné krize musí být pro současnou osevní sezónu zrušen požadavek, aby pět procent orné půdy zůstalo z ekologických důvodů neobděláváno.
EDIT: Dopady rusko-ukrajinské války se projeví již při sklizni během letošního podzimu.
Zdroje: Bruegel, SIPRI, SIPRI2, Business Insider, Guardian, ICRC
Související články
PREMIUM Orbán: Za rusko-ukrajinskou válku maďarské rodiny platit nebudou
Válka na Ukrajině radikálně změnila politickou realitu Maďarska. Příští týden, v neděli 3. ...
- 21.03.2022
- 42 komentářů
- Jan Buchar
PREMIUM Proč vypukla rusko-ukrajinská válka?
Odpověď na tuto otázku hledá celý svět. Jeden názorový proud z rozpoutání konfliktu viní ...
- 27.03.2022
- 42 komentářů
- Jan Buchar
PREMIUM Příliš vysoká cena za geopolitické vakuum na západním Balkáně
Válka na Ukrajině vyostřuje napětí mezi proruskými a prozápadními zeměmi západního Balkánu. Téměř ...
- 30.03.2022
- 4 komentářů
- Jan Buchar
PREMIUM Ukrajina, McKinsey nebo Korsika – co rozhodne francouzské volby?
Do prezidentských voleb ve Francii zbývá posledních pár dní. Voliče nejvíce zajímají vnitropolitická ...
- 04.04.2022
- 0 komentářů
- Jan Buchar
Vyšel nový ceník ČEZu: 7,1CZK/kWh v silovce (před rokem 2,3) s distribucí to bude letos za cca 10CZK/kWh Nárůst ceny plynu 500%, elektřiny 300%. Vládě se ještě chvíli bude dařit ...Zobrazit celý příspěvek
Vyšel nový ceník ČEZu: 7,1CZK/kWh v silovce (před rokem 2,3) s distribucí to bude letos za cca 10CZK/kWh
Nárůst ceny plynu 500%, elektřiny 300%. Vládě se ještě chvíli bude dařit všechny problémy schovávat pod modrožlutou vlajku. Do doby než dostane většina firem a lidí vyučtování energií.
https://www.cez.cz/edee/conten... Skrýt celý příspěvek1) Vykaslat se na biopaliva a muzeme zvysit vyrobu potravin a/nebo snizit spotrebu hnojiv. 2) Prodlouzit provoz uhelnych a jadernych elektraren - zmensime spotrebu plynu. 3) ...Zobrazit celý příspěvek
1) Vykaslat se na biopaliva a muzeme zvysit vyrobu potravin a/nebo snizit spotrebu hnojiv.
2) Prodlouzit provoz uhelnych a jadernych elektraren - zmensime spotrebu plynu.
3) Zrusit restrikce na topeni pevnymi palivy - opet snizime spotrebu plynu.
4) Snizit dane na paliva - stlaci inflaci.Skrýt celý příspěvekHmm... ale ty biopaliva byly jednou z metod, jak se EU snažila snižovat závislost na ruské ropě. Navíc přesun technické řepky na potravinářskou vyřeší trh. Cena oleje v důsledku ...Zobrazit celý příspěvek
Hmm... ale ty biopaliva byly jednou z metod, jak se EU snažila snižovat závislost na ruské ropě. Navíc přesun technické řepky na potravinářskou vyřeší trh. Cena oleje v důsledku výpadku ukrajinského a ruského poletí nahoru takovým tempem, že za chvíli předběhnout panenský olivový.
Snížením spotřeby hnojiv se dostaneš s výnosy na ha u takové pšenice ze 7 tun na 2,5 a ani nebudeš vědět jak.
Plynovky mají primárně stabilizační úlohu. Ne výrobu bazálu. To jaderkou nenahradíš, uhelkou horko těžko. Ale stejně při výpadku ruského uhlí z trhu a nedostatečné kapacity vagonů pro jeho přepravu problém neřešíš, jen vytváříš jinde.
Většina moderní nebo modernizované zástavby nemá ani funkční komíny, takže nápad úplně mimo realitu. A asi si nepamatuješ, jak to vypadalo ve městech ještě v devadesátkách, když začala topná sezona. To fakt nechceš.
Snížení daní ok, ale problém není cena, spíš úplná nedostupnost nebo výpadky.Skrýt celý příspěvek
největším problémem budou hlavně spekulace. To jsme viděli už u cen PH kdy bezdůvodně vystřelily do astronomických výšin. Přitom produktovody dál jely jako kdyby se nic nedělo, ...Zobrazit celý příspěvek
největším problémem budou hlavně spekulace. To jsme viděli už u cen PH kdy bezdůvodně vystřelily do astronomických výšin. Přitom produktovody dál jely jako kdyby se nic nedělo, dokonce ruský tranzit přes UA vzrostl. Přitom podle vojenské logiky by odříznutí UA režimu od tranzitních poplatků patřilo mezi první místa seznamu nátlaku.
U zemědělské produkce záleží jak se ustálí fronta po porážce AFU, agro podniky by nějak poškozené být neměly, bojovalo se hlavně u měst, technika se přesouvá nejčastěji po dopravních tazích. Dá se předpokládat že Rusko to bude nějak chtít ukončit alespoň hlavní akce do 8. května. A pokud by se začalo s osetím do půlky května tak se toho ještě dá dost zachránit.Skrýt celý příspěvekSeje se v březnu. V květnu je pozdě.
Co nebude zaseto do týdne, už se nezaseje.Seje se v březnu. V květnu je pozdě.
Co nebude zaseto do týdne, už se nezaseje.u nás. Při Černém moři to mají poněkud posunutější, takže zachránit to zčásti mohou. Ovšem největší problém pro farmáře je prý nedostatek nafty - co může zkonfiskovat armáda tak ...Zobrazit celý příspěvek
u nás. Při Černém moři to mají poněkud posunutější, takže zachránit to zčásti mohou. Ovšem největší problém pro farmáře je prý nedostatek nafty - co může zkonfiskovat armáda tak sebere.Skrýt celý příspěvek
Značná část obilovin jsou ozim. Jen menšina na Ukrajině pěstované pšenice jsou jařiny. Takže tam platí co se nezaselo loni, může se zasít až tento podzim...
Značná část obilovin jsou ozim. Jen menšina na Ukrajině pěstované pšenice jsou jařiny. Takže tam platí co se nezaselo loni, může se zasít až tento podzim...
Tak ceny PH vzrostly, protože primarne vzrostla cena ropy. A ta vzrostla kvůli deficitu na trhu. Cena plynu je rovněž vyšší. V obou případech je to kvůli omezení Ruských surovin. ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ceny PH vzrostly, protože primarne vzrostla cena ropy. A ta vzrostla kvůli deficitu na trhu.
Cena plynu je rovněž vyšší. V obou případech je to kvůli omezení Ruských surovin.
Tady je vhodné připomenout, že export svých surovin si nejprve Rusové omezili sami. Ve snaze vyšponovat ceny a vytvořit na Evropu tlak. Dodávka plynu z Rudka za loňský rok byla 150 bcm, zatímco umí 200 bcm. U ropy umí exportovat přes 5 mbd, zatímco loni to bylo o dost méně. Plnili si doma zásoby. Protože omezení stále pokračuje, nyní naopak z důvodu sankcí, cena dále vzrostla.
Spekulanti v tom nehrají roli. Spekulant chce levně koupit a draze prodat. Pokud je na trhu dost suroviny, cenu moc nezdvyhne. Pokud je jí málo, cena vzroste tak jako tak. Tím že onen spekulant to co koupí i prodá, tak se bilance ani ustalena cena neovlivní. Ačkoli se spekulanti často různě obviňují, jejich efektem je pravý opak. Zajišťují na trhu likviditu a tím naopak menší volatilitu. Obchodníků, tedy spekulantů je ale mnoho. A sem tam v minulosti se některým povedlo pár kousků, jako je vysponovani ceny akcie malé společnosti. Ale vždy to bylo na krátký okamžik, u akcií to byly hodiny. Protože jsou to ale zpravidla ztrátové akce, tak se to neděje moc často. A takoví spekulanti z trhu pak zmizí. Trh s ropou je velmi velký a na ovlivnění spekulantem by bylo potřeba velmi mnoho prostředků, současně spekulant dosáhne pouze na obchodováné produkty na burze, nikoli na dlouhodobé kontrakty. A také tu hraje roli čas. Pokud spekulant skoupí všechnu volnou ropu v květnu, tak byste se o tom dozvěděl, protože by to bylo ve všech zprávách. Ale pravděpodobně by i prodělal, protože rafinerije mají zásoby, část dodávek je dlouhodobá a na zbytek si počká do června a drahou ropu od spekulanta nemusí kupovat. Takže by to ten spekulant musel dělat dlouhodobě. Tedy potřeboval ještě více peněz. Ale zbytek trhu by na to zareagoval a cena ropy by stoupla. Byl by na trhu totiž nedostatek. Takže by už nemohl spekulant kupovat levně. A v okamžiku, kdy se rozhodne své zásoby prodat, tak cena začne klesat. Na trhu bude přebytek. Proto se takto spekulanti nechovají. Dnešní spekulant je spíše prognostik, který odhaduje, kde se bude cena nacházet za pár dnů, nebo za měsíc. A tedy jinými slovy podílí se na cenotvorbě na trhu. Sem patří i Sorosuv útok na libru v roce 1992. Kdy kurz libry měl být nižší, než byl. Kdyby nebylo Sorose, libra by stejně oslabila. Pouze to urychlil. Podobně i dnes, po vypuknutí války na Ukrajině ceny obilí výletly hned.Skrýt celý příspěvek
Z dlouhodobého hlediska přesahujícího několik lidských generací musí přijít zlom v tomto globálním problému v podobě řetězců přesahujících kontinety. Je to do budoucna neudržitelné ...Zobrazit celý příspěvek
Z dlouhodobého hlediska přesahujícího několik lidských generací musí přijít zlom v tomto globálním problému v podobě řetězců přesahujících kontinety. Je to do budoucna neudržitelné a vše se nám vrátí v podobě častějšího výskytu klimatických extrémů.
Lidstvo se přemnožilo v oblastech, kde je příroda nedokáže nasytit. Podobně jak je na tom export/import energie ..uhlí z austrálie a kanady k nám, ...
Pak je z toho například i další řetězec, kdy asiaté mají hlad po vepřovém, tak se kvůli tomu vykácí deštné pralesy v jižní americe, aby se tam pěstovala soja na krmivo, soja se doveze do španělska, německa, dánska, USA ,kde se k tomu přidá obilí z ukrajiny, ruska, kanady a pokrokoví západní zemědělci najednou mají skvělé výsledky v produkci vepřového, i když nemají odpovídající výměru polí pro krmivářské plodiny, pěkně se pochválí jak jim rostou prodeje vepřového masa, které vyvezou do Asie.
Zajímavá je i jedna z cest původu dřevěných briket, v německu mají v Baumaxu dřevěné brikety původem ze sibiře, ale dostávají se tam tak, že na sibiři se vymýtí prales, dřevo v podobě kulatin jede do Číny, tam se z něj udělají polotovary a nábytek do celého světa. Štěpku nakládají v rámci výtěžnosti lodní dopravy do USA a EU, kde se z této štěpky udělá biopalivo v podobě briket.
Takto si v jednom koloběhu lidstvo ničí planetu kvůli zisku pro horních 5% obyvatel planety a zároveň krmí komunisty v Číně.Skrýt celý příspěvekTo je krátkozraký pohled. To putování surovin po světě není kvůli 5%, ale kvůli těm zbývajícím 95%, kteří chtějí lacinější zboží. Bohatí si mohou dovolit lokální dražší suroviny, ...Zobrazit celý příspěvek
To je krátkozraký pohled.
To putování surovin po světě není kvůli 5%, ale kvůli těm zbývajícím 95%, kteří chtějí lacinější zboží. Bohatí si mohou dovolit lokální dražší suroviny, chudí ne (a nebo za cenu omezení jinde, což se jim nechce).
A k tomu se přidávají imbecilní nápady zelených a jiných magorů, kteří vnucují lidem biopaliva a jiné údajně ekologické a svět zachraňující blbosti, kvůli kterým se pak kácí ty pralesy a pěstují plantáže olejových palem a podobně.
Samozřejmě že růst lidské populace nutně vyžaduje větší plochy půdy pro pěstování potravin a nebo (ekologisty opět zakazované) nové technologie, jako jsou GMO plodiny. S tím se nedá nic dělat, pokud nechceme lidi cílěně vraždit.Skrýt celý příspěvekDálkový obchod probíhal už v paleolitu s pazourkem a mezinárodní výměna a konkurence je motorem technologického a ekonomického rozvoje. Jak dopadá snaha o soběstačnost za každou ...Zobrazit celý příspěvek
Dálkový obchod probíhal už v paleolitu s pazourkem a mezinárodní výměna a konkurence je motorem technologického a ekonomického rozvoje. Jak dopadá snaha o soběstačnost za každou cenu jsme viděli ve východním bloku, kldr, venezuele, apod.Skrýt celý příspěvek
jenže základní věci, tedy když se obchod naruší aˇť vlivem válečných událostí nebo přírodních vlivů přeruší by měly být doma. Tedy prioritně produkce potravin, základní stavební ...Zobrazit celý příspěvek
jenže základní věci, tedy když se obchod naruší aˇť vlivem válečných událostí nebo přírodních vlivů přeruší by měly být doma. Tedy prioritně produkce potravin, základní stavební materiály (ano i ty protože kvůli eko lobby nejsou nové kamenolomy), zásoby paliv a připravené vybavení na případ potřeby náhlé potřeby těžby i jinak nerentabilních ložisek.Skrýt celý příspěvek
To můžeš poradit třeba Lucembursku, že by si mělo pořídit nějaké kamenolomy a mělo by být potravinově soběstačné. Realitou je, že jediný problém je závislost na monopolním ...Zobrazit celý příspěvek
To můžeš poradit třeba Lucembursku, že by si mělo pořídit nějaké kamenolomy a mělo by být potravinově soběstačné. Realitou je, že jediný problém je závislost na monopolním dodavateli. V případě dostatečné diverzifikace dodávek žádný problém nevznikne.Skrýt celý příspěvek
popisuješ extrém, taková zemička jako Lucemburk, Andora, San Marino nebo i Černá Hora budou vždy závislé na okolí, ale valná většina evropských států by při výrazném uskromnění ...Zobrazit celý příspěvek
popisuješ extrém, taková zemička jako Lucemburk, Andora, San Marino nebo i Černá Hora budou vždy závislé na okolí, ale valná většina evropských států by při výrazném uskromnění přežila bez rozkladu společnosti. ČR se SR by v případě nouze hospodářsky fungovaly opět jednotně a dostupné zdroje by stačily i palivově, ropy je sice málo takže by se musela využít i ložiska co jsou jinak těžce nerentabilní a také syntetizovat benzín z uhlí.Skrýt celý příspěvek
Popisuju realitu, která se v menší či větší míře týká řady i větších zemí než je San Marino. Využívat zdroje, které na daném území prostě nejsou nebo jejich exploatace je extrémně ...Zobrazit celý příspěvek
Popisuju realitu, která se v menší či větší míře týká řady i větších zemí než je San Marino. Využívat zdroje, které na daném území prostě nejsou nebo jejich exploatace je extrémně nákladná a výtěžek minimální je prostě nesmysl. Zkušenosti z nejen naší krušné historie a i ze současného zahraniční jasně ukazují, že rozklad společnosti nezpůsobí to, když vypadne jeden z dodavatelů, ale když se mermomocí snažíme o "soběstačnost". Jak jsem již uváděl výše (a ty zapomněl reagovat), problém není dovoz. Problém je to, když jsme závislí na JEDINÉM MONOPOLNÍM dodavateli. V okamžiku kdy máme dostatečně diverzifikované dodávky čehokoli, nebo jsme schopni dodávky v odpovídající době diverzifikovat, pak žádný problém nenastane, i když se z jednoho dodavatele stane jako z puťky masový vrah. Pro lopaty řečeno, nemusím se úporně snažit těžit žalostné zbytky uhlí, abych je prohnal kolonou, abych měl co nalít do nádrže, stačí když nebudu závislý na jedné trubce ale krom těch trubek budu mít několik a navíc ještě ropné a plynové terminály. Nebo se nemusím rozčilovat nad tím jak je vysoká cena obilovin, když nedám na zelené vylízance a budu mít podepsanou dohodu TTIP a zruším nesmyslné regulace, abych mohl dovážet GMO kukuřici z USA a normálně prodávat mouku z GMO na trhu.Skrýt celý příspěvek
ale já psal o těch nejzákladnějších věcech - tedy aby lidi měli co jíst, šla voda a elektřina, bylo z čeho stavět domy. Půdu máme na soběstačnost a troufl bych si tvrdit že po ...Zobrazit celý příspěvek
ale já psal o těch nejzákladnějších věcech - tedy aby lidi měli co jíst, šla voda a elektřina, bylo z čeho stavět domy. Půdu máme na soběstačnost a troufl bych si tvrdit že po zrušení řepky by se ani pole moc rozšiřovat nemusela.
Ad monopolní dodavatel, evidentně myslíš uhlovodíky. Jenže ty jsou na daném území a monopol by měl ten kdo to tam vlastní, ať by mluvil libovolnou řečí. Je to totiž nejjednoduší a nejméně nákladná cesta narozdíl od tankerů či stavění potrubí pod Středozemím.Skrýt celý příspěvekTakže, tady blábolíš cosi o soběstačnosti (což je extrémně drahá politika) ale když jde o to být nezávislý na jednom dodavateli a diverzifikovat dodávky, tak je třeba najednou ...Zobrazit celý příspěvek
Takže, tady blábolíš cosi o soběstačnosti (což je extrémně drahá politika) ale když jde o to být nezávislý na jednom dodavateli a diverzifikovat dodávky, tak je třeba najednou zvolit "nejméně nákladnou cestu"? Měl bys vnést trochu logiky do těch svých ekonomických fantasmagorií.
Každopádně platí, že lidi v ČR snad mají co jíst, voda a elektřina jde. Potraviny i stavebniny dokonce vyvážíme. Bláboly o "drahém potrubí pod Středozemím a tankerech" vypadají ve světle trubky na dně Baltského moře a rusácké snaze dohnat USA v exportu LNG stavbou plynových terminálů dost směšně.
Nejméně nákladná cesta je mít převis nabídky nad poptávkou. Když rusáci začali ještě před invazí na Ukrajinu svou klasickou vyděračskou plynovou hru, tak se cena plynu na trhu se začala snižovat právě díky dodávkám LNG z USA.Skrýt celý příspěvek
Keď som pred mesiacom písal vo veľkej diskusii o vojne na ukrajine , že z toho čouhají problémy v poľnohospodárstve a možné nepokoje na blízkom východe a arike, tak som bol ...Zobrazit celý příspěvek
Keď som pred mesiacom písal vo veľkej diskusii o vojne na ukrajine , že z toho čouhají problémy v poľnohospodárstve a možné nepokoje na blízkom východe a arike, tak som bol z..ebaný, že myslím na vlastné brucho.Skrýt celý příspěvek
Musíte tam napsat sláva Ukrajině, pak je to v pohodě :-)
Musíte tam napsat sláva Ukrajině, pak je to v pohodě :-)
Doplnění informací o Rusku z roku 2020. "Méně se hovoří o tom, že rozkvět ruského zemědělství je silně závislý na importu semen, sazenic, genetického materiálu a technologií a ...Zobrazit celý příspěvek
Doplnění informací o Rusku z roku 2020.
"Méně se hovoří o tom, že rozkvět ruského zemědělství je silně závislý na importu semen, sazenic, genetického materiálu a technologií a dalšího zboží ze zahraničí. Téměř v každém oboru a stadiu zemědělské výroby je možné najít alespoň dílčí závislost na něčem z dovozu. Když začneme na samém začátku, tak až 98% semen cukrové řepy se importuje a bez nich by rekordní úroda řepy nebyla. Produkce brambor naplnila 95% soběstačnost, ale z toho se zhruba 80% sadby brambor dováží. Produkce drůbežího masa láme rekordy, ale většinu násadových vajec musí Rusko importovat. Inseminace skotu stojí na genetickém materiálu ze zahraničí. A takto je možné pokračovat i v dalších oborech."
https://eagri.cz/public/web/mz... Skrýt celý příspěvekV případě dovozu osiv, sadby, nosných vajec může jít také o genetiku a množení sadby nových odrůd pro pozdější vlastní potřebu. Jsou v tom pozadu, jako ostatně ve všem. Dokonce i ...Zobrazit celý příspěvek
V případě dovozu osiv, sadby, nosných vajec může jít také o genetiku a množení sadby nových odrůd pro pozdější vlastní potřebu. Jsou v tom pozadu, jako ostatně ve všem. Dokonce i obnovu lesních porostů stále nechávají na přírodě samotné a nemají žádné lesní hospodařství, které funguje už od časů Marie Terezie u nás.Skrýt celý příspěvek
Jen tak pro úplnost je ale dobré doplnit, že dřív museli dovážet až tu výslednou potravinu. Dnes si umí vypěstovat surovinu, tu zpracovat a zabalit. To je výrazný posun v přidané ...Zobrazit celý příspěvek
Jen tak pro úplnost je ale dobré doplnit, že dřív museli dovážet až tu výslednou potravinu. Dnes si umí vypěstovat surovinu, tu zpracovat a zabalit. To je výrazný posun v přidané hodnotě celého procesu. Co se týče dovozu semen a genetického materiálu, opět v tom nejsou výjimkou, jedná se naopak o celosvětový standard. Stačí se jen podívat, kolik toho najezdí prase a následně jeho části, než se dostanou do našeho supermarketu.Skrýt celý příspěvek
Tady bych nesouhlasil. Arabské jaro předcházel první green deal, respektive první evropská směrnice nařizující používání biopaliv tzv první generace. To mělo za následek změnu ...Zobrazit celý příspěvek
Tady bych nesouhlasil. Arabské jaro předcházel první green deal, respektive první evropská směrnice nařizující používání biopaliv tzv první generace. To mělo za následek změnu plodin, začala se ve velkém pěstovat řepka, sója a kukuřice a vyráběl se z toho ethanol a bionafta. A protože prodej na tyto účely byl výhodnější, než prodej na výrobu potravin, zdražily potraviny. Asi o 100%.
Arabské jaro bylo vyvoláno zdražením pšenice.Skrýt celý příspěvek
Budeme mít i velké problémy v ČR. Ceny plynu jsou v aktuálních nabídkách 5x proti 2021. Chybí materiály a výrobky, od poloviny roku nebude mít řada firem co prodávat. Jsou kvóty ...Zobrazit celý příspěvek
Budeme mít i velké problémy v ČR.
Ceny plynu jsou v aktuálních nabídkách 5x proti 2021.
Chybí materiály a výrobky, od poloviny roku nebude mít řada firem co prodávat. Jsou kvóty na cihelné výrobky, hydroizolace, minerální vlnu, na sadrokarton se čeká už měsíc, tepelná čerpadla mají také alokace. Ceny železa jsou dvojnásobné.
V automotiv chybí polotovary. Budou chybět hnojiva. V každém oboru chybí výrobky.
Na konci léta začnou vyúčtování energií a odstartuje sociální armagedon.
Vláda to ještě chvíli bude maskovat modrožlutou aktivitou, ale již dnes jim musí být jasné, že nemají šanci v dalších volbách uspět.Skrýt celý příspěvekhm mozno som detailista, ale ake polotovary v automotive ? nemyslis polovodice ? aj ked momentlane chyba na trhu vsetko, takze ceny a dostupnost rastli za posledny rok nasobne! ...Zobrazit celý příspěvek
hm mozno som detailista, ale ake polotovary v automotive ? nemyslis polovodice ?
aj ked momentlane chyba na trhu vsetko, takze ceny a dostupnost rastli za posledny rok nasobne! zijeme v zaujimavych casoch....Skrýt celý příspěvekAno, polovodiče. Tato položka se ovšem objevuje i například v průmyslových automatech. Termíny dodání například Siemens Simatic ani nejsou k dispozici.
Ano, polovodiče. Tato položka se ovšem objevuje i například v průmyslových automatech. Termíny dodání například Siemens Simatic ani nejsou k dispozici.
Co sem četl tak nějaká firma z UK presidlila jejich výrobu do Boleslavi včetně zaměstnanců a už vyrábí.. Sice ne tolik ale už jedou tak se to bude lepsit
Co sem četl tak nějaká firma z UK presidlila jejich výrobu do Boleslavi včetně zaměstnanců a už vyrábí.. Sice ne tolik ale už jedou tak se to bude lepsit
Kabelový svazek a polovodič, to jsou naprosto rozdílné věci :D. Do MB se přestěhovala firma, která na Ukrajině vyráběla kabelové svazky pro vozy z MB......
Kabelový svazek a polovodič, to jsou naprosto rozdílné věci :D. Do MB se přestěhovala firma, která na Ukrajině vyráběla kabelové svazky pro vozy z MB......
Tvl a co jako chceš? I kdybychom na rusko-ukrajinskou válku úplně zapomněli, tak dodavatelské řetězce budou stejně narušené, energie budou stejně vysoké... To bychom museli žít ...Zobrazit celý příspěvek
Tvl a co jako chceš? I kdybychom na rusko-ukrajinskou válku úplně zapomněli, tak dodavatelské řetězce budou stejně narušené, energie budou stejně vysoké... To bychom museli žít někde na druhé straně planety aby nás to neovlivňovalo, ale i u toho vážně pochybuju.Skrýt celý příspěvek
Válku na Ukrajině lze vyřešit jen dohodou. A zatím Evropa pod tlakem Američanů a Zelenského ještě nezačala dohodu hledat. Nyní musí již proběhnout Donětsk se spoustou mrtvých. ...Zobrazit celý příspěvek
Válku na Ukrajině lze vyřešit jen dohodou. A zatím Evropa pod tlakem Američanů a Zelenského ještě nezačala dohodu hledat. Nyní musí již proběhnout Donětsk se spoustou mrtvých. Doufám, že to bude poslední milník a pak se začne tvořit dohoda.Skrýt celý příspěvek
Jak by taková dohoda podle vás měla vypadat? Například kolik území by měla Ukrajina obětovat, kolik jejích občanek by mělo být znásilněno, kolik obyvatel odvlečeno na Sibiř? Kdyby ...Zobrazit celý příspěvek
Jak by taková dohoda podle vás měla vypadat? Například kolik území by měla Ukrajina obětovat, kolik jejích občanek by mělo být znásilněno, kolik obyvatel odvlečeno na Sibiř? Kdyby čr byla ve stejné situaci, taky byste navrhoval takovou dohodu? Jenom abychom věděli, co si na tohle téma myslíte.Skrýt celý příspěvek
Takže máme jako Ukrajinu donutit, aby se vzdala svého území a zapomněla na všechno, co tam Rusko napáchalo? Chápu ten tvůj komentář správně? Taky bys tohle říkal o Československu ...Zobrazit celý příspěvek
Takže máme jako Ukrajinu donutit, aby se vzdala svého území a zapomněla na všechno, co tam Rusko napáchalo? Chápu ten tvůj komentář správně? Taky bys tohle říkal o Československu v roce 1938?Skrýt celý příspěvek
Souhlasím s tebou, že by se měla válka na Ukrajině řešit dohodou. Lišíme se asi v detailu, jak by ta dohoda měla vypadat: Já si myslím, že Putin se Zelenským by se měli dohodnout ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlasím s tebou, že by se měla válka na Ukrajině řešit dohodou. Lišíme se asi v detailu, jak by ta dohoda měla vypadat:
Já si myslím, že Putin se Zelenským by se měli dohodnout na tom, že se Rusko stáhne a zaplatí válečné reparace.
Ty si myslíš, že by se měli dohodnout na tom, že Ukrajina kapituluje.Skrýt celý příspěvekTo přeci není pravda. Zelensky a Macron volají po jednání a dohodě minimálně dva měsíce. Ale Putin o žádnou dohodu nestojí. Otevřené deklaroval svůj cíl - zničit Ukrajinu jako stát ...Zobrazit celý příspěvek
To přeci není pravda. Zelensky a Macron volají po jednání a dohodě minimálně dva měsíce. Ale Putin o žádnou dohodu nestojí. Otevřené deklaroval svůj cíl - zničit Ukrajinu jako stát a vyvraždit její obyvatelstvo.Skrýt celý příspěvek
Nechapu, co s tim ma nase soucasna vlada spolecneho... Co takhle naridit podnikum, aby jely na 110% nebo co je rovnou znarodnit? :-D Holt se ted par let nepojede na dovolenou do ...Zobrazit celý příspěvek
Nechapu, co s tim ma nase soucasna vlada spolecneho... Co takhle naridit podnikum, aby jely na 110% nebo co je rovnou znarodnit? :-D Holt se ted par let nepojede na dovolenou do Jugosky no... ;-)Skrýt celý příspěvek
Možná si to neuvědomujete a tak pohledem nákladů na provoz domu. Pokud někdo platil za zemní plyn 20tis ročně v roce 2021, tak pokud nechal stávajícího dodavatele, bude platit cca ...Zobrazit celý příspěvek
Možná si to neuvědomujete a tak pohledem nákladů na provoz domu.
Pokud někdo platil za zemní plyn 20tis ročně v roce 2021, tak pokud nechal stávajícího dodavatele, bude platit cca 38tis. A pokud musel změnit dodavatele, bude platit cca 115tis. V dalších letech už budou platit 115tis všichni. Pokud dojde k zastavení dodávek zemního plynu, tak pokud se na Vás plyn vůbec dostane, predikce nárůstu je k 300tis za rok za stejný dům.
A teď si tyto likvidační ceny promítněte do průmyslu, ztráty pracovních míst, nedostatku zboží. Tohle není o dovolené v Jugoslávii. Tohle je o sociálním armagedonu.Skrýt celý příspěvekVíš co to byla ropná krize 1973? Cena ropy vzrostla ze 3 dolarů za barel na 12. A ropa byla tenkrát mnohem kritičtější surovinou než je dnes plyn. Co se stalo? Svět se tím ...Zobrazit celý příspěvek
Víš co to byla ropná krize 1973? Cena ropy vzrostla ze 3 dolarů za barel na 12. A ropa byla tenkrát mnohem kritičtější surovinou než je dnes plyn.
Co se stalo? Svět se tím srovnal, přizpůsobil se.Skrýt celý příspěvekRopa se týkala především dopravy, částečně energetiky a výroby plastů. Dnes je ekonomika mnohem komplexnější a vzájemné provázanosti vytvářejí síť vazeb, jejiž poškození bude mít ...Zobrazit celý příspěvek
Ropa se týkala především dopravy, částečně energetiky a výroby plastů. Dnes je ekonomika mnohem komplexnější a vzájemné provázanosti vytvářejí síť vazeb, jejiž poškození bude mít horší následky, než ropná krize v r. 73Skrýt celý příspěvek
Žiadne veľké problémy nie sú ! Ak sú problémy , ako vždy sú nejaké, tak ich EU hravo vyrieši. Je iba jedna prvda , že po tejto vojne už bude Europa iná ako bola! Prestane sa ...Zobrazit celý příspěvek
Žiadne veľké problémy nie sú ! Ak sú problémy , ako vždy sú nejaké, tak ich EU hravo vyrieši.
Je iba jedna prvda , že po tejto vojne už bude Europa iná ako bola!
Prestane sa plýtvať , prekurovať , žiadna energetický vysokonáročné výroby.
Vidieť , že nemáte ani šajnu o tom o čom hovoríte !
Napr. ten sadrokarton ! Čím viac sa bude plyn nahradzovať uhlím , tým viac bude suroviny z osírenia spalín z kotolov na výrobu sadrokartonu !
Tehla , hydroizilície , minerálna vlna sa bude rovnaká z pecí na uhlie , tak ako z plynových pecí !
Čo máš ešte za problém cejkis ? Čo ti ešte napísali do manuálu , tovarišči ?Skrýt celý příspěvekŽádné problémy nie su, ok. Žijte si ve svém virtuálním světě. Pro ostatní ilustrace v podobě článku Metrostavu, je to tuším 4. od shora o ...Zobrazit celý příspěvek
Žádné problémy nie su, ok. Žijte si ve svém virtuálním světě.
Pro ostatní ilustrace v podobě článku Metrostavu, je to tuším 4. od shora o materiálech.
https://noviny.metrostav.cz/5-... Skrýt celý příspěvekTy si žil posledné dva roky na marse ? Nedostatok čipov od počítačov po automotive, nič ? Zdražovanie plynu ? Zdražovanie elektriny až tak, že niektorým odberateľom vzrástli ...Zobrazit celý příspěvek
Ty si žil posledné dva roky na marse ?
Nedostatok čipov od počítačov po automotive, nič ?
Zdražovanie plynu ?
Zdražovanie elektriny až tak, že niektorým odberateľom vzrástli ceny tak, že prestali platiť (vďaka pošukovia z Nemecka a Rakúska) ?
Už som čítal aj nedostatku neonu, a bežných kovov ako hlíník a horčík.
Bude aj nedostatok potravín a bud drahé, ak sa miesto repky nezačne siať pšenica.Skrýt celý příspěvekNo tak například těch čipů bude víc, protože čipy už nepůjdou do Ruska.
No tak například těch čipů bude víc, protože čipy už nepůjdou do Ruska.
Ano, o tom se psalo už měsíce před válkou. Výpadek dodávek obilí bude pro severní Afriku rána. Ale po přečtení tohoto je člověk ani moc ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, o tom se psalo už měsíce před válkou. Výpadek dodávek obilí bude pro severní Afriku rána.
Ale po přečtení tohoto je člověk ani moc nelituje.
https://www.idnes.cz/zpravy/za...
Arabi nikdy nevynechají možnost naštvat ty, kdo je živí.Skrýt celý příspěvekPřesně tak, ti lidé vůbec netuší, komu drží palce. Neznají dějiny Ruska, jeho brutální masakry, imperialismus a kolonialismus. Snad akorát Egypt si zaslouží podporu Západu.
Přesně tak, ti lidé vůbec netuší, komu drží palce. Neznají dějiny Ruska, jeho brutální masakry, imperialismus a kolonialismus. Snad akorát Egypt si zaslouží podporu Západu.
Sorry kámo ale ak by som bol tuctový Afričan tak by som mal rovnaký názor. Neviem o tom, že by Ruská impéria niekedy kolonizovala niektorý štát Afriky. Ale viem o X Európských ...Zobrazit celý příspěvek
Sorry kámo ale ak by som bol tuctový Afričan tak by som mal rovnaký názor. Neviem o tom, že by Ruská impéria niekedy kolonizovala niektorý štát Afriky. Ale viem o X Európských štátoch, ktoré ešte pred desiatkami rokov mali kolónie v Afrike. Takže čo je na ich názore také nepochopiteľné?
„Putin ..... nemá na rukou otrokářskou ani kolonizační krev Afriky"Skrýt celý příspěvekProsím o informaci, který africký stát kolonizovala Ukrajina.
Prosím o informaci, který africký stát kolonizovala Ukrajina.
O Ukrajinu se vždycky jenom válčilo - Mongolové, Poláci, Tataři, Turci, Rusové. A miliony obyvatel dnešní Ukrajiny skočilo v otroctví.
O Ukrajinu se vždycky jenom válčilo - Mongolové, Poláci, Tataři, Turci, Rusové. A miliony obyvatel dnešní Ukrajiny skočilo v otroctví.
Nevšimol som si, že by tu niektorý diskutujúci tvrdil, že Ukrajina kolonizovala niektorý Africký štát. Ako by aj mohla keď vznikla iba v r. 1991. Alebo že by som sa mýlil kámo?
Nevšimol som si, že by tu niektorý diskutujúci tvrdil, že Ukrajina kolonizovala niektorý Africký štát. Ako by aj mohla keď vznikla iba v r. 1991. Alebo že by som sa mýlil kámo?
No, nějaké náznaky by se našly :-). SSSR se také angažoval v několika afrických konfliktech a určitě to nedělal pro jejich krásné černé oči, ale kvůli přístupu k surovinám a zájmu ...Zobrazit celý příspěvek
No, nějaké náznaky by se našly :-). SSSR se také angažoval v několika afrických konfliktech a určitě to nedělal pro jejich krásné černé oči, ale kvůli přístupu k surovinám a zájmu o vojenské základny. Nicméně je pravda, že ruská koloniální a otrokářská minulost se týká především Eurásie, a tudíž o ní Afričané nic nevědí. A ještě bych dodal, že spousta rasismu, krve a otrokářství lpí na Afričanech samotných. Poslední evropská kolonie zanikla někdy před 50 lety a Afričani se vesele vraždí a zotročují sami mezi sebou, jakž ostatně činili odjakživa ještě před příchodem Evropanů či Arabů, na kteréžto bychom také neměli zapomínat.Skrýt celý příspěvek
Ty kecy o zlých Evropanech kolonizujících Afričany jsou jsou fakt jenom kecy. Evropani přišli do Afriky až na konci 19. století. Ve skutečnosti Afriku kolonizovala Osmanská ...Zobrazit celý příspěvek
Ty kecy o zlých Evropanech kolonizujících Afričany jsou jsou fakt jenom kecy. Evropani přišli do Afriky až na konci 19. století.
Ve skutečnosti Afriku kolonizovala Osmanská říše.
Slavné odvlékání otroků do Ameriky bylo čistě místní záležitostí. Západní Afriku běloši kolonizovali až dvacet let poté, co bylo v USA otroctví zakázáno.
Takže pokud chtějí v severní Africe fandit Rusku, které se chová stokrát hůř, než se k Africe choval západ, ať se nažerou písku, na Sahaře ho mají dost.Skrýt celý příspěvekOsmanská ríša bola prvá, čo tam lovila otrokov a zkladala mestá ale nerob zo seba aj z nás vola. Europania majú toho na rováši dosť a v 17tom alebo 18tom storočí si afriku ...Zobrazit celý příspěvek
Osmanská ríša bola prvá, čo tam lovila otrokov a zkladala mestá ale nerob zo seba aj z nás vola.
Europania majú toho na rováši dosť a v 17tom alebo 18tom storočí si afriku začali parcelovať. Pozri sa na mapu kolonií v afrike, než začneš fantazírovať.Skrýt celý příspěvekPřed Osmany tam dojeli i Arabové, kteří měli export otroků pod palcem. Ale Afričané se vesele vraždili a brali do otroctví dávno předtím, a dělají to i dnes.
Před Osmany tam dojeli i Arabové, kteří měli export otroků pod palcem. Ale Afričané se vesele vraždili a brali do otroctví dávno předtím, a dělají to i dnes.
Ne, Evropani si v 17. a 18. století Afriku skutečně neparcelovali. Parcelovali si Ameriku. Afrika byla jasně Arabská a následně Osmanská. Evropské kolonie vznikají až kolem roku ...Zobrazit celý příspěvek
Ne, Evropani si v 17. a 18. století Afriku skutečně neparcelovali. Parcelovali si Ameriku. Afrika byla jasně Arabská a následně Osmanská.
Evropské kolonie vznikají až kolem roku 1885.Skrýt celý příspěvek
Sorry kámo, ale nadávat na Západ, kterej Africe poskytuje suverénně největší potravinovou i finanční pomoc a přát si prohru Ukrajiny, na které jsou dokonce přímo závislý je od ...Zobrazit celý příspěvek
Sorry kámo, ale nadávat na Západ, kterej Africe poskytuje suverénně největší potravinovou i finanční pomoc a přát si prohru Ukrajiny, na které jsou dokonce přímo závislý je od Afričanů fakt chucpe. Pořád se odvolávat na kolonialismus taky nemůžou, když si už desítky let vládnou sami.Skrýt celý příspěvek
Voe, rok Afriky byl v roce 1960. Od té doby jede afrika na sebe. A co tam teď mají? Železnice z 30. let a bídu. Co nepostavili v posledních letech evropani, amíci nebo čínani tak ...Zobrazit celý příspěvek
Voe, rok Afriky byl v roce 1960. Od té doby jede afrika na sebe. A co tam teď mají? Železnice z 30. let a bídu. Co nepostavili v posledních letech evropani, amíci nebo čínani tak stojí za starou belu. Stěžovat si na něco, co bylo před více než 60 lety a omlouvat tak svou neschopnost je ubohé. Jediné země, co za něco stojí, jsou země u Středozemního moře a JAR (proč asi)Skrýt celý příspěvek
To není úplně pravda, se podívejte, jak vypadá dneska třeba centrum Lagosu. Ale máte pravdu, že kvůli extraktivní povaze ekonomik mnoha těch zemí (ostatně v Rusku můžeme sledovat ...Zobrazit celý příspěvek
To není úplně pravda, se podívejte, jak vypadá dneska třeba centrum Lagosu. Ale máte pravdu, že kvůli extraktivní povaze ekonomik mnoha těch zemí (ostatně v Rusku můžeme sledovat podobnou) a politické nestabilitě mnohé země ztratily hrozně moc času.Skrýt celý příspěvek
Před třemi týdny jsem v Lagosu v Nigérii byl a dost špatné. Sice největší ekonomika Afriky ale pořád míle daleko od Evropy. Vše poničené, chudoba, špína nedostatek elektřiny ...Zobrazit celý příspěvek
Před třemi týdny jsem v Lagosu v Nigérii byl a dost špatné. Sice největší ekonomika Afriky ale pořád míle daleko od Evropy. Vše poničené, chudoba, špína nedostatek elektřiny atd.
Nicméně je vidět, že se to mění a za dalších pár desítek let, pokud bezpečnostní situace dovolí, možná…Skrýt celý příspěvekPodobne to vyzerá aj v "pokrokovej" Keni, kde som bol pred tromi rokmi. A to aj v blízkosti turitických centier. Záplavu odpadkov nemá kto odniesť, rád by som vedel, či tam ...Zobrazit celý příspěvek
Podobne to vyzerá aj v "pokrokovej" Keni, kde som bol pred tromi rokmi.
A to aj v blízkosti turitických centier.
Záplavu odpadkov nemá kto odniesť, rád by som vedel, či tam vôbec funguje nejaká zberná služba na odpadky.Skrýt celý příspěvek
To, že z geografických důvodů Rusko nemělo kolonie v Africe je vlastně hrozná škoda. Pokud by tak tomu totiž bylo, tak teď celá Afrika drží palce Ukrajině a namísto fotbalových ...Zobrazit celý příspěvek
To, že z geografických důvodů Rusko nemělo kolonie v Africe je vlastně hrozná škoda. Pokud by tak tomu totiž bylo, tak teď celá Afrika drží palce Ukrajině a namísto fotbalových míčů by pro ně šili vesty. Zkrátka reálná zkušenost oči otevírá...Skrýt celý příspěvek
To je zlý pohlad na europu a veľmi chybný. Kolonizacia by prebehla, nech by hociktorý narod alebo kontinent ziskal prevahu a moznosti na jej uskutocnenie. To ze to bola europa je ...Zobrazit celý příspěvek
To je zlý pohlad na europu a veľmi chybný. Kolonizacia by prebehla, nech by hociktorý narod alebo kontinent ziskal prevahu a moznosti na jej uskutocnenie. To ze to bola europa je vysledok geolokacie, dajme tomu nahody. Lacna pracovna sila(otroctvo) umoznilo rast a technologicky skok, ktory nasledne splodil bohatstvo, ktore sa dalej sirilo aj do afriky. Bez kolonizacie by svet nebol tam kde je. Na svete je len par druhov domestikovatelnych zvierat a plodin, z toho je minimum v afrike, alebo juznej amerike. Prebiehalo to ako to prebiehalo, bohuzial ale keby je to naopak a su to africania kolonizujuci europu, bolo by to rovnake. Kolonizacia je nevyhnutnou sucastou ludstva a nie krivdou europy voci nemu. To ze sa tam drancuje dnes je ina vec. Na druhu stranu, nedrancujeme my, drancuje ich cina alebo ktokolvek iny, poripade sa drancuju navzajom.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...