Argentina: Spojenec Západu na globálním jihu

Argentina: Spojenec Západu na globálním jihu
Argentinský prezident Javier Milei / President of the Republic of Armenia, CC BY-SA 3.0 DEED (Zvětšit)

Z dříve jedné z nejbohatších zemí světa se stala země zmítaná vleklou finanční krizí, chronickým předlužením a trojcifernou inflací. Politická kultura Argentiny je hluboce rozdělená po dekádách socialistického populismu a vojenské vlády, která naopak levicové elementy brutálně potlačovala.

Argentinský prezident Javier Milei slíbil drastickou hospodářskou a politickou restrukturalizaci a zavázal nasměrovat zahraniční politiku Argentiny směrem k hlubší spolupráci se Spojenými státy a Západem obecně. To zahrnuje snížení důrazu na blok volného obchodu Mercosur (Mercado Común del Sur, čili Společný trh Jihu, členy jsou Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay) a distancování se od Číny, druhého největšího obchodního partnera Argentiny.

Návrat volného trhu

Zvolení Mileie narušuje dosavadní politické paradigma Argentiny. Milei nepochází ani z peronistického, ani z antiperonistického tábora, které argentinské politice dlouho dominovaly. Mileiovi se podařilo získat hlasy odpůrců establishmentu toužících po změně v zemi, která prošla ztracenou dekádou – Argentina již deset let nezaznamenala hospodářský růst, přibližně 45 % země se nachází pod hranicí chudoby a inflace v zemi se pohybovala okolo 150 %. Milei vyhrál volby s největším náskokem v moderních demokratických dějinách Argentiny – ale zatím to nevypadá, že by si svůj silný mandát vykládal jako hlasování o důvěře v „anarchokapitalismus“, na němž vystavěl svou kampaň.

Milei zřejmě obsadí klíčová místa jak ze svých „pravověrných“, tak ze zkušených členů předchozí centristické administrativy bývalého prezidenta Mauricia Macriho. Milei tedy přes svůj značný excentrismus v kampani chápe, že prosadit program ekonomických reforem přece jen nepůjde motorovou pilou a že v demokratickém zřízení bude muset vybudovat funkční koalici. Milei zmírnil několik svých extrémnějších postojů s ohledem na reálné možnosti vládnutí, ustoupil od zrušení centrální banky, zaujal diplomatičtější přístup k Číně a Brazílii a do svého kabinetu jmenoval několik konzervativců, aby posílil svou politickou pozici.

Milei se stal jedním z nejzarytějších obhájců volného trhu v regionu, respektive v Západním světě, a během prezidentské kampaně často zdůrazňoval jediný způsob změny Argentiny: Vytvořit novou kulturní hegemonii schopnou nahradit kolektivismus, socialismus, keynesiánství a perónismus. V tomto duchu, avšak tentokrát směrem k celému Západu, se nesl jeho široce medializovaný projev na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, kde připomínal Miltona Friedmana na steroidech. Každopádně jeho projev byl nejzajímavějším bodem letošní konference.[1]

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Argentina: slabá ekonomika, žádné stíhačky

Argentinské letectvo FAA (Fuerza Aérea Argentina) je stejně jako celé Argentinské ozbrojené síly ...

Teroristické hnutí Hizballáh v Jižní Americe

Libanonská šíitská teroristická organizace Hizballáh působí kromě své domoviny po celém světě. Jedna ...

Italské kolové tanky Centauro II pro Brazílii

Italská společnost Leonardo (ve spolupráci s Iveco) zaznamenala velký obchodní úspěch v Latinské ...

Tatra se poprvé představí na veletrhu LAAD Defence & Security 2024 v Brazílii

Kopřivnická automobilka exportuje své automobily do různých částí světa uživatelům z řady ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.