ARGUS-IS – první skutečná vojenská křišťálová koule
-
14. 2. 2013
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
V současné době asymetrických konfliktů je smrtelně důležité mít dokonalé povědomí o situaci na bojišti. Dnes však bitevní pole netvoří jen přehledný otevřený terén, ale především členité městské prostředí nebo průmyslové komplexy. Americká DARPA proto od roku 2007 pracuje na "nebeském oku" ARGUS-IS, jenž dokáže pořizovat v reálném čase záběry bitevního pole v obřím rozlišení 1,8 Gpx.
ARGUS-IS (Autonomous Real-Time Ground Ubiquitous Surveillance Imaging System) je primárně určen pro bezpilotní letouny. Jeho 368 5megapixelových senzorů Aptina MT9P031 (běžně se používají ve smartphonech) dokáže z výšky 6 100 metrů pořizovat videozáznam území o ploše 25 km2, a to v rozlišení 15 cm/pixel. Lze tak velmi snadno rozeznat automobily nebo i jednotlivé osoby.
Jedná věc je pořídit detailní videozáznam, a druhá věc je schopnost se v něm orientovat. ARGUS-IS dokáže pořizovat v reálném čase video se snímkovací frekvencí 12 obrazů za sekundu. Důmyslný software a výkonný počítač, pak dokáže na snímcích poznat a sledovat tisíce pohybujících se objektů a až 65 cílů zobrazovat v detailních záběrech.
Kamera ARGUS-IS má čtyři objektivy, každý o 92 senzorech. Použití čtyř oddělených objektivů je nutné k tomu, aby se při skládání celého obrázku eliminovaly prázdné mezery mezi záběry jednotlivých 5MB kamer.
Jedním z největších problémů je, jak dostat obrovské množství dat z letadla do pozemního střediska. V situaci, kdy každý pixel snímku má velikost 12 bitů, vytváří kamera systému ARGUS-IS každou sekundu 32,4 GB dat. Za 30 sekund se naplní pevný disk průměrného domácího PC. Za hodinu snímkování objem dat tvoří 116,6 TB.
Foto: Výstup ze systému ARGUS-IS. Kolem centrálního obrázku jsou detailní výřezy zájmových oblastí / DARPA
ARGUS-IS je vybaven digitálním datalinkem (Common Data Link) s přenosovou rychlostí pouze 34,25 MB/s. Je tedy jasné, že systém musí být vybaven opravdu výkonným počítačem a důmyslným softwarem pro kompresi dat. V opačném případě bude obrovská rozlišovací schopnost ARGUS-IS k ničemu.
Vtip komprese je v tom, že většinou obraz zůstává statický, proto není nutné posílat novou fotografii přes datalink. Kompresní software zajímají pouze místa, kde je zaregistrován pohybující se objekt. Společně s použitím technologie komprese JPEG2000 se objem dat zmenší tisícinásobně akorát pro přenosovou kapacitu datalinku.
Podle agentury DARPA lze v pozemním středisku uchovat až 70 hodin zkomprimovaného záznamu. Je jasné, že zpracování, tak obrovského množství dat v surové podobě je pro jednoho člověka nereálné. ARGUS-IS je proto vybaven systémem Ground Exploitation System (GES), který zpracovává informace do přívětivé obrazové formy s grafickými symboly, podobně jako program Google Earth. To umožňuje uživatelům sledovat pomocí grafických značek tisíce objektů a v detailních oknech (maximálně 65) si cíle zobrazovat v detailech.
Zdroj: DARPA
Související články
Elektromagnetické zbraně v US Navy
Americká armáda pokračuje ve vývoji elektromagnetických zbraní. Nyní však stojí před důležitým ...
-
24.01.2013
-
12 komentářů
-
Jan Grohmann
EASE - bezpilotní vznášedlo pro průzkum budov
Boj v budově je pro vojáky noční můrou. Nepřehledné prostory, krátké vzdálenosti, spousta místností ...
-
31.01.2013
-
2 komentářů
-
Jan Grohmann
Black Hornet - bezpilotní vrtulník do kapsy
Britská četa postupuje podél afghánské silnice. Znenadání se ozve střelba a celá jednotka je palbou ...
-
06.02.2013
-
9 komentářů
-
Jan Grohmann
Další úspěšný test amerického systému národní protiraketové obrany
Včera proběhl další úspěšný test amerického systému národní protiraketové obrany. Americký křižník ...
-
13.02.2013
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
Zajimavy system, takovy satelit do kapsy... Ten system komprese je dobry, ale pri mlze, desti, snezeni, nebo pisecne bouri stejne preda pendrek.
Zajimavy system, takovy satelit do kapsy... Ten system komprese je dobry, ale pri mlze, desti, snezeni, nebo pisecne bouri stejne preda pendrek.
Načítám diskuzi...