Armáda chce pořídit malá nákladní auta místo terénních osobáků

Armáda chce pořídit malá nákladní auta místo terénních osobáků
Nissan Navara / Nissan (Zvětšit)

V současné době probíhá výběrové řízení na malá terénní auta pro Armádu České republiky, v rámci něhož by armáda chtěla pořídit více než tisíc kusů za přibližně 1,6 miliardy korun. Jde v pořadí už o druhý pokus pořídit nové vozy, první výběrové řízení ministerstvo obrany před časem zrušilo.

Armáda se hodlá v nejbližších letech zbavit obstarožních sovětských osobních terénních vozů UAZ 469 a také nahradit automobily Land Rover Defender stejné kategorie. Ty už mají také něco za sebou, a navíc se přestaly před pár lety vyrábět. Podle titulu výběrového řízení armáda hledá nový „automobil osobní terénní“ (běžně se používá zkratka AOT). 

Ovšem z požadavků, které obdrželi zájemci o dodávky vozidel armádě, vyplývá, že ministerstvo chce pro armádu vozidla kategorie pickup. Z hlediska legislativy uchazeči o tuto armádní zakázku tak stojí před rozporem. Osobní vozidla totiž spadají do kategorie M, ovšem pickupy jsou legislativně řazeny do kategorie N, tedy jde o nákladní vozy. Mezi osobní vozy kategorie M se řadí i armádou používané uazy a defendery, které chce armáda nahradit, zdálo by se tedy logické, že ministerstvo bude hledat odpovídající „osobák“.

Výběrové řízení je však nastaveno tak, že do armády má jako nový vojenský „automobil osobní terénní“ zamířit malý civilní náklaďák. V předchozím zrušeném výběrovém řízení ministerstvo požadovalo automobily kategorie M, tedy osobní. Ve druhém pokusu o nalezení náhrady za staré sovětské uazy a následně i stárnoucí defendery už ale chce vozy kategorie N. Z několika vyjádření armádních a ministerských představitelů se dá vytušit, že tento obrat vyplývá ze snahy po dlouhém otálení už konečně pořídit nové vozy, pokud možno za co nejnižší cenu, a zároveň vytvořit zdání, že se vlastně od prvního výběrového řízení nic nezměnilo.


UAZ 469; větší foto / Wikimedia Commons

Levné neznamená nejlepší

Že je cena úhelným kamenem celé budoucí zakázky je zjevné, pokud porovnáme ceny na našem trhu dostupných offroadů a pickupů. Malé náklaďáky jsou opravdu nejlevnějšími terénními vozy. Pickupy jsou mimo jiné levné proto, že se při jejich navrhování a výrobě používají desítky let staré technologie a konstrukční řešení. Především jde o tzv. nosný rám, ale také tuhé nápravy s odpružením pomocí listových per nebo obyčejných vinutých pružin. Tyto prvky ministerstvo přímo požaduje, přitom téměř všichni světoví výrobci od nich ustupují nebo je doplňují moderními řešeními. Čím dál více nových terénních vozidel se zbavuje nosného rámu a nahrazují jej moderními samonosnými karosériemi, protože jsou dnes mnohem odolnější a tužší. 

Pickupy se konstrukčně vlastně příliš neliší od starých Pragovek V3S, kterých se armáda už před časem ve velkém zbavila a nahradila je novými tatrovkami s moderním řešením podvozku, včetně vzduchového odpružení. Ovšem tatrovky rozhodně nejsou to nejlevnější ve své kategorii. Armáda si nepořídila civilní verze tatrovek přemalované na zeleno, aby se ušetřilo, ale mnohem dražší vojenské speciály. Tatry tvoří páteř logistické kapacity armády. Jsou jich tisíce a v jejich případě ministerstvo při nákupech obrazně řečeno koruny v ruce nepřevrací. Je tedy zvláštní, že při modernizaci logistické flotily lehkých terénních vozidel se chce vydat přesně opačným směrem a šetřit za každou cenu.

To, že jsou pickupy poměrně levné civilní náklaďáčky, u kterých se majitelé musejí spokojit s velkými kompromisy, potvrzuje i malý prostor v tzv. dvoukabině, kterou ministerstvo požaduje. Teoreticky je určena pro pět osob, ale jak známo pět dospělých má problém vměstnat se i do běžného menšího sedanu. Pickupy střední třídy s doukabinou mají v interiéru ještě méně místa. Zadní sedadla jsou vhodná pro převoz lidí jen na velmi krátké vzdálenosti. Zároveň ale dvojkabina zkracuje nákladní prostor, takže ve výsledku má takovýto pickup problém obstát i jako náklaďák. 

Ministerstvo ale zároveň chce pickupy vybavit tzv. hardtopem, což je odnímatelná střecha na nákladový prostor. S ním pickup působí jako auto s dvouprostorovou karosérií, třeba jako Land Rover Defender. Jenže u pickupu nelze použít jeho celkovou délku, protože kabina a nákladový prostor jsou oddělené, na rozdíl od dvouprostorového vozu. Uživatelé kombíků nebo klasických offroadů ten rozdíl znají velmi dobře.


Land Rover Wolf; větší foto / Wikimedia Commons

Znovu stejná chyba?

Zdá se také, že by se mohla opakovat již dávná historie, která armádě přinesla řadu potíží. Defendery, které slouží v české armádě totiž ve skutečnosti nejsou vojenská vozidla, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ministerstvo obrany od 90. let pro armádu pořizovalo pouze upravené civilní defendery, které jsou na hony vzdálené opravdu vojenskému defenderu označovanému jako Land Rover Wolf, který používá například armáda britská. Defendery české armády tedy zdaleka nemají takovou odolnost, výkony, výdrž a životnost, jakou by vojáci od vojenského vozu očekávali. Proto musí armáda za přetěžované, opotřebované a poruchové defendery hledat náhradu. Ministerstvo však chce opět udělat stejnou chybu jako před desítkami let, a znovu plánuje nakoupit pro službu v armádě civilní automobily.

V médiích se objevil komentář náčelníka generálního štábu Aleše Opaty se zmínkou, že armáda poptávané pickupy nebude používat jako bojová vozidla. Je tedy zjevné, že budou jezdit především po běžných silnicích a občas se podívají do terénu. Civilní pickupy nepatří mezi nejbezpečnější automobily na běžných cestách, to ostatně ukazují různé testy jízdních vlastností a crashtesty. Ministerstvo ve svých požadavcích na nová vozidla navíc chce, aby některé bezpečnostní systémy nebyly vůbec instalovány, nebo aby byly deaktivovány. To by dávalo smysl u opravdu vojenských vozidel, sloužících v boji. Ale poptávané pickupy většinu své služby v následujících 10 či 15 letech stráví v běžném provozu, na normálních silnicích, mezi moderními automobily 21. století.

Nabízí se úvaha, proč by tedy pro účely, na které chce armáda civilní pickupy pořídit, nebyla vhodná militarizovaná SUV. Mnohá SUV se, co do nosnosti, prostoru v interiéru i schopností v terénu, civilním pickupů vyrovnají. Jsou rovněž mnohdy levnější na nákup i na servisování. Pickupy také zásadně překonávají v pasivní i aktivní bezpečnosti, v jízdních vlastnostech na silnici a ekonomice provozu. Velká část se jich navíc vyrábí v Evropě, a dokonce i v Česku a na Slovensku. Jde například o vozy Škoda Kodiaq, Karoq, Hyundai Tuscon, Kia Sportage, VW Tuareg či Audi Q7 a Q8 nebo Land Rover Discovery a Land Rover Defender. 


Land Rover Defender; větší foto / Land Rover

A právě přímý nástupce v české armádě používaného defenderu nad všemi SUV vyráběnými ve střední Evropě vyniká. Land Rover Defender nové generace se vyrábí ve slovenské Nitře, a přestože jde o SUV, má v sobě offroadové geny a vlastnosti starého defenderu posunuté do 21. století. Nový defender se dokonce začal vyrábět i v užitkové variantě a výrobce pracuje také na vojenské verzi. Ta se má představit v blízké době. Nabízí se tedy jednoznačná úvaha. Proč neproměnit slova o přínosu spolupráce Česka a Slovenska v oblasti obrany v konkrétní činy?

Na červnové bezpečnostní konferenci v Praze za účasti ministrů obrany zemí V4 se premiér Andrej Babiš ministra obrany Lubomíra Metnara zeptal, proč česká armáda nedostane slovenské samohybné houfnice Zuzana 2 (na českém podvozku), když se často mluví o nutnosti a výhodách vzájemné spolupráce. Naproti tomu Slovensko nakupuje z Česka vozy Tatra, uvažuje například o pořízení cvičných letounů Aero L-39NG pro své letectvo, nakupuje nové osobní zbraně pro své vojáky od České zbrojovky atd.

Slovenská armáda ale rovněž provozuje nemalé množství obstarožních UAZů 469 a starých Land Roverů Defender nebo Mercedesů třídy G. Naskýtá se tedy možnost česko-slovenského projektu náhrady starých automobilů osobních terénních moderním vozem vyráběným na Slovensku pro ozbrojené síly obou zemí. Na výrobě připravované vojenské verze Land Roveru Defender nové generace by mohly velmi snadno participovat i české firmy. A dodávky stovek či tisíců vozů by znamenaly pro armády Česka a Slovenska i nižší cenu nákupu i menší náklady na servisní služby a nehrozily by problémy s dostupností náhradních dílů.

Když ještě zůstaneme u výroby automobilů, tak je na místě konstatovat, že rok 2020 přinesl mimo jiné soumrak pro pickupy v Evropě. Prodá se jich na tomto trhu tak málo, že se nevyplatí je zde vyrábět. A tak výroba Mercedesu třídy X ve Španělsku a VW Amarok v Německu končí zcela bez přímé náhrady. Výrobní linky na modely Nissan Navara a Renault Alaskan se z Barcelony stěhují do Jihoafrické republiky. Žádné další pickupy tak v Evropě už nevzniknou, pokud si je tedy armáda pořídí, vyrobí je někde v zámoří nebo v Africe či Japonsku a odtamtud budou putovat i náhradní díly.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Land Rover Defender: legenda se znovu hlásí do služby

Ministerstvo obrany ČR dne 23. prosince 2019 zastavilo výběrové řízení na zakoupení nových osobních ...

Polská armáda získá Nissany Navara. Česká armáda nástupce UAZů stále hledá

Polské ministerstvo obrany dne 13. března představilo nástupce polských víceúčelových terénních ...

Covid-19 dusí španělský průmysl. Polská armáda proto kupuje Ford Ranger XLT

Polská armáda oproti plánům nakoupí terénní pick-upy Ford Ranger XLT. Původně polská armáda ...

Pick-upy pro Armádu ČR: Toyota Hilux vs. Isuzu D-Max

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) za maximálně dvě miliardy korun (včetně DPH) pořídí 1200 ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • JaHoDa
  17:53 21.09.2020

  Ještě jedna připomínka k níže uvedeným návrhům na Full-size pickup. Ano, je pravda, že uveze více a je tam více místa na zadní lavici. Nicméně opravdu je to třeba ?

  Protože ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě jedna připomínka k níže uvedeným návrhům na Full-size pickup. Ano, je pravda, že uveze více a je tam více místa na zadní lavici. Nicméně opravdu je to třeba ?

  Protože ve všech jiných aspektech je na tom Full-size hůře než mid-size: terén, spotřeba, vnější rozměry, jízda v městském prostředí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Al Capone
  08:58 21.09.2020

  Pořád se tu píše že pick-up se bude používat pro pro logistiku, popojíždění mezi útvary, atd. A čím se budou nahrazovat LR u bojových útvarů?
  Např. dle tohoto článku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pořád se tu píše že pick-up se bude používat pro pro logistiku, popojíždění mezi útvary, atd. A čím se budou nahrazovat LR u bojových útvarů?
  Např. dle tohoto článku (https://www.armadninoviny.cz/e... je u mechanizovaného praporu v sestavě 36 ks LR.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   10:00 21.09.2020

   Čím asi? To je zapeklitá otázka.

   Čím asi? To je zapeklitá otázka.

   • Al Capone
    11:21 21.09.2020

    Mě je jasné čím. Byla to řečnická otázka. Námět k zamyšlení.
    Diskuze typu že to bude "lakírka" nemá smysl. To auto bude muset zvládnout mnohem víc včetně bojového nasazení.

    Mě je jasné čím. Byla to řečnická otázka. Námět k zamyšlení.
    Diskuze typu že to bude "lakírka" nemá smysl. To auto bude muset zvládnout mnohem víc včetně bojového nasazení.

    • Scotty
     11:41 21.09.2020

     Proč by měl pick-up "bojové nasazení" zvládnout hůř než UAZ nebo LRD?

     Proč by měl pick-up "bojové nasazení" zvládnout hůř než UAZ nebo LRD?

     • Al Capone
      12:24 21.09.2020

      To netuším. A vzhledem k tomu že jsem nepslat nic ve smyslu zvládne to hůř než..., tak mi vaše otázka přijde zbytečná.

      To netuším. A vzhledem k tomu že jsem nepslat nic ve smyslu zvládne to hůř než..., tak mi vaše otázka přijde zbytečná.

     • Migi
      13:28 21.09.2020

      Al Capone: ta pointa je v tom, ze to, ze je LRD na bojovym praporu jeste neznamena ze to je automaticky bojove vozidlo. Ano ty auta se daji pouzit na prevoz neceho nekam i v bojovy ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Al Capone: ta pointa je v tom, ze to, ze je LRD na bojovym praporu jeste neznamena ze to je automaticky bojove vozidlo. Ano ty auta se daji pouzit na prevoz neceho nekam i v bojovy situaci, ale naprosto drtivá vetsina ukolu LRD u bojovych praporu je pro logistiku, popojíždění mezi útvary atp.
      Skrýt celý příspěvek

     • Al Capone
      19:39 21.09.2020

      Migi
      Jste si tím tak jisty?
      Například rekognoskační družstvo minometné baterie je vybaveno pouze LR. Samozřejmě chápu že se nepohybuje v dotyku s nepřítelem ale není ani dostatečně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Migi
      Jste si tím tak jisty?
      Například rekognoskační družstvo minometné baterie je vybaveno pouze LR. Samozřejmě chápu že se nepohybuje v dotyku s nepřítelem ale není ani dostatečně v zázemí. Takže úkolů bude mnohem více než popojíždění mezi útvary nebo logistika v tylu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      15:41 22.09.2020

      tak zrovna rekognoskační družstvo je opravdu dostatečně v zázemí. Myšlenka že cokoliv se přiblíží na 2 km od "fronty" musí mít pancíř je poměrně úsměvná a hlavně naprosto nereálná, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tak zrovna rekognoskační družstvo je opravdu dostatečně v zázemí. Myšlenka že cokoliv se přiblíží na 2 km od "fronty" musí mít pancíř je poměrně úsměvná a hlavně naprosto nereálná, to by jsme museli opancéřovat například všechny tatry...
      Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   10:50 22.09.2020

   Jaké extra přednosti má jako ten LR, že by pickup měl být taková šílená komplikace? Vždyť se do něj nic nevejde, balistická ochrana = 0, má problémy ujet pár set km bez ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jaké extra přednosti má jako ten LR, že by pickup měl být taková šílená komplikace? Vždyť se do něj nic nevejde, balistická ochrana = 0, má problémy ujet pár set km bez poruchy.
   Nejspíše mi v tom topicu uniká něco zásadního, když se podívám na web a vidím:
   http://autowpaper.com/toyota-h...
   https://www.valka.cz/CZE-JPN-T...
   https://www.autocar.co.uk/car-...
   Skrýt celý příspěvek

  • Al Capone
   06:30 23.09.2020

   Můžete prosím napsat kde jsem uvedl že to auto má být pancéřované?
   Já neobhajuji řešení A nebo B nebo pancíř....Vůbec se nevyjadřuji co to má být za auto.
   Pouze jsem se pozastavil ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Můžete prosím napsat kde jsem uvedl že to auto má být pancéřované?
   Já neobhajuji řešení A nebo B nebo pancíř....Vůbec se nevyjadřuji co to má být za auto.
   Pouze jsem se pozastavil nad tvrzením některých diskutujících že to auto bude určeno pro logistiku, převoz mezi útvary, vození svačiny a já nevím co ještě.
   Auto co nahradí LR a UAZ tak půjde i ke specifickým jednotkám které je budou využívat tak aby splnily svoje úkoly (nap. to rekognoskační družstvo)
   Skrýt celý příspěvek

   • Migi
    12:02 23.09.2020

    V tom případě nechápu to vaše vymezení proti autu typu hilux. Ten argument že půjde hlavně o logistiku byl na to, že by ty auta měla být víc "bojová". A on teda i to ten LRD třeba ...
    Zobrazit celý příspěvek

    V tom případě nechápu to vaše vymezení proti autu typu hilux. Ten argument že půjde hlavně o logistiku byl na to, že by ty auta měla být víc "bojová". A on teda i to ten LRD třeba na rekognoskačním družstvu 90% jezdí po silnici mezi posádkama, že jo....
    Skrýt celý příspěvek

    • Al Capone
     12:36 23.09.2020

     Já nechápu kde jste vzal že vymezuji proti autu typu Hilux. Mě osobně je celkem jedno co vyberou.
     A co už vůbec nechápu kde jte vzal údaj že 90% stráví na silnici. To je údaj v ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Já nechápu kde jste vzal že vymezuji proti autu typu Hilux. Mě osobně je celkem jedno co vyberou.
     A co už vůbec nechápu kde jte vzal údaj že 90% stráví na silnici. To je údaj v době míru nebo války? Jak budou provádět svojí činnost? To jako že minometná baterie bude z 90% střílet ze silnice a jejího blízkého okolí protože rekognoskační družstvo dál nejezdí aby určilo vhodnější palebná postavení?
     Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      22:32 23.09.2020

      Tak vymezujete se proti argumentu, který se používá v diskusi o vhodnosti/nevhodnodnosti Hiluxu...
      A samozřejmě že je to údaj v době míru. Protože se bavíme o tom co ty auta ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak vymezujete se proti argumentu, který se používá v diskusi o vhodnosti/nevhodnodnosti Hiluxu...
      A samozřejmě že je to údaj v době míru. Protože se bavíme o tom co ty auta skutečně budou reálně příští X let provádět....
      Skrýt celý příspěvek

     • Al Capone
      09:56 24.09.2020

      Migi
      Nevymezuji se proti Hiluxu. Pokud je AČR chce tak já s tím problém nemám.
      Vymezuju se proti argumentu že půjde hlavně o logistiku.
      Řekněme že s Vámi budu souhlasit že 90% času ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Migi
      Nevymezuji se proti Hiluxu. Pokud je AČR chce tak já s tím problém nemám.
      Vymezuju se proti argumentu že půjde hlavně o logistiku.
      Řekněme že s Vámi budu souhlasit že 90% času stráví na silnici.
      90km pro přesun na cvičák, 10km jízda terénem a plnění úkolu. Ale pořád si myslím že to podstatné je těch 10% kdy se provádí výcvik, kdy to auto potřebujete ke splnění úkolu.

      A znovu opakuji že neřeším typ vozidla. Pokud je AČR chce tak předpokládám že splní vše co se od něj čeká.
      Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      23:40 24.09.2020

      Důležitých je celých 100% tak aby bylo to auto schopno plnit co nejlépe každý (nebo aspoň drtivou většinu) úkol, který bude dělat.

      Důležitých je celých 100% tak aby bylo to auto schopno plnit co nejlépe každý (nebo aspoň drtivou většinu) úkol, který bude dělat.

   • CerVus
    17:17 23.09.2020

    V tom případě vůbec nechápu čím si představujete, že by měli jezdit u bojových útvarů. Z toho co teď píšete navíc celkem jasné vyplývá, že je vám to úplně jedno, to zas přináší ...
    Zobrazit celý příspěvek

    V tom případě vůbec nechápu čím si představujete, že by měli jezdit u bojových útvarů. Z toho co teď píšete navíc celkem jasné vyplývá, že je vám to úplně jedno, to zas přináší otázku proč jste to téma vůbec načal.
    Já mám třeba naježděné tisíce km jak s LR, tak s pickupy takže mám celkem reálnou představu co ty auta umí. Z principu věci auto u bojových útvarů může být totožné jako u logistických, protože v opravdovém střetu vydrží v podstatě to samé. Nic nebrání tomu, aby měly bojové jednotky auta trochu více uzpůsobená. Upravený hilux je mnohem lepším vojenským autem než LR v základu.
    Skrýt celý příspěvek

    • Al Capone
     09:34 24.09.2020

     Ale já jsem nikde nenapsal že pick-up to nezvládne, že je horší než... apod.
     Že je mi jedno co se vybere za auto? Parametry výběru jsou jasně dané. To splňuje nekolik typů které ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ale já jsem nikde nenapsal že pick-up to nezvládne, že je horší než... apod.
     Že je mi jedno co se vybere za auto? Parametry výběru jsou jasně dané. To splňuje nekolik typů které jsou +/- stejné. Rozhodnou nejlepší dodací podmínky. Nevím proč mám psát že jsem si vysnil to nebo ono.
     Téma jsem založil proto že nesouhlasím s některými diskutujícími ohledně toho, že půjde hlavně o logistiku. Ty auta budou součástí bojových jednotek stejně jako dnes LR.
     Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      10:11 24.09.2020

      Když ona je to s tou logistikou pravda. Drtivou většinu času ta auta stráví na silnici a to i u bojových jednotek. A ta část, která se občas do terénu podívá s ním nebude mít ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Když ona je to s tou logistikou pravda. Drtivou většinu času ta auta stráví na silnici a to i u bojových jednotek. A ta část, která se občas do terénu podívá s ním nebude mít výraznější problémy ať vyhraje téměř cokoli. Ono to není o tom, že ta auta jezdí někde v lese nebo po mokřadech, ale o polních a lesních cestách. A v dnešní době jsou pracovní pickupy s patřičným obutím sakra schopná terénní auta. Občas tu padnou zmínky o tom, že by byly lepší F150, ale ty jsou v terénu nebo lese horší.
      Ono opravdu vypadá příšerně, když člověk vidí uprostřed zimy na silnici LR kajman, jak s ním byli nějací ubožáci vysláni na služebku. Né že by normální LR neprofukoval, ale kajman je extrém.
      Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      11:17 24.09.2020

      Tady je prostě problém s finanční a vlastně i logistickou stránkou věci. Nejuniverzálnější auto by byl Jeep J8. Klasický offroad, který má sundavací skořepinový hardtop a spoustu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tady je prostě problém s finanční a vlastně i logistickou stránkou věci. Nejuniverzálnější auto by byl Jeep J8. Klasický offroad, který má sundavací skořepinový hardtop a spoustu dostupných verzí. Jenže je oproti řekněme hiluxu podstatně dražší a díky své koncepci má dražší a náročnější provoz. A MO vyjma vrtulníků kouká v posledních letech vždy primárně na co nejnižší cenu.
      Skrýt celý příspěvek

 • chalupab
  07:22 18.09.2020

  ...a je stále dokola, stále o tom samém....jak přes kopírák - radary, vrtulníky, děla, BVP, balistika, maskáče, boty..... -
  1) nekompetentnost těch co rozhodují o utrácení peněz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...a je stále dokola, stále o tom samém....jak přes kopírák - radary, vrtulníky, děla, BVP, balistika, maskáče, boty..... -
  1) nekompetentnost těch co rozhodují o utrácení peněz daňového poplatníka
  2) personální a odborná nevybavenost Ministerstva obrany v oblasti nákupů, akvizic, přípravy a provádění výběrových řízení
  3) chybějící česká "DARPA"
  4) chybějící Agentura pro centralizované a koordinované společné nákupy a akvizice pro branné a bezpečnostní složky
  Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   13:34 18.09.2020

   A tohle napíše člověk, který byl součástí problému.

   A tohle napíše člověk, který byl součástí problému.

   • Maximus
    17:33 21.09.2020

    Zrovna pan Chalupa, jak jsem měl možnost jej osobně poznat, tak se hodně snažil ty problémy řešit. Žába na prameni je jinde - MO sloužilo od "devadesátek" ke sponzoringu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zrovna pan Chalupa, jak jsem měl možnost jej osobně poznat, tak se hodně snažil ty problémy řešit. Žába na prameni je jinde - MO sloužilo od "devadesátek" ke sponzoringu jednotlivců a ve své podstatě i politických stran. Už pan Kalousek, když byl zde jen náměstkem, měl svoji taxu. A o GŠ raději ani nemluvím.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     19:26 21.09.2020

     Ještě že byl od toho řešení včas odstaven.

     Ještě že byl od toho řešení včas odstaven.

  • flanker.jirka
   11:46 20.09.2020

   body 1 a 2 vám jasně ukazují, že právě díky neodbornosti nikdy nikoho nenapadane zřídit efektivně fungující věci v bodech 3 a 4.
   A vzhledem k tomu, že se tak děje neustále od roku ...
   Zobrazit celý příspěvek

   body 1 a 2 vám jasně ukazují, že právě díky neodbornosti nikdy nikoho nenapadane zřídit efektivně fungující věci v bodech 3 a 4.
   A vzhledem k tomu, že se tak děje neustále od roku 1993 se dá říct, že systém MO ČR je takto úmyslně řízen.
   Politikům se to hodí, protože z velkých zakázek jde ulít více koblih nebo červených mikin pro politiky.
   Skrýt celý příspěvek

 • Taran
  19:23 17.09.2020

  Jako nejlepší se mi jeví asi Jeep Gladiator, solidní prověřená koncepce, slušná motorizace, počítá se sendavacím hardtopem už z výroby a v případě nouze by zvládl převezt i ležáka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jako nejlepší se mi jeví asi Jeep Gladiator, solidní prověřená koncepce, slušná motorizace, počítá se sendavacím hardtopem už z výroby a v případě nouze by zvládl převezt i ležáka narozdíl od zbytku
  Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   19:42 17.09.2020

   Teraz ste „udeřil hřebík na hlavičku“ a áno tento kandidát by bol jeden z adeptov... keby nebolo jedno veľké ALE !!! "výrazně omezené rozměry na délku" !!!

   JEEP GLADIATOR s 5 540 ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Teraz ste „udeřil hřebík na hlavičku“ a áno tento kandidát by bol jeden z adeptov... keby nebolo jedno veľké ALE !!! "výrazně omezené rozměry na délku" !!!

   JEEP GLADIATOR s 5 540 mm má hneď žiaľ rozmerový problém v max. dĺžke podobne ako mnohí ďalší... keďže "Základní rozměry: délka: 5 000 - 5 400 mm"

   A aby bolo jasno. Čo sa týka pick up-ov tak oni v článkoch (videu) nekritizujú pick up-y ako také, ale tzv. malé pick-upy "výrazně omezené rozměry na délku" a s tým popísané neduhy miesto na zadných sedadlách, ložná plocha atď.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    21:12 17.09.2020

    Jasně. Vůbec se celým článkem netáhne jako červená nit myšlenka že je pick-up zastaralá a překonaná koncepce a jediné auto které má smysl kupovat je nový LRD. To že by se v článku ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jasně. Vůbec se celým článkem netáhne jako červená nit myšlenka že je pick-up zastaralá a překonaná koncepce a jediné auto které má smysl kupovat je nový LRD. To že by se v článku kritizovaly požadované vnější rozměry jsem opravdu nezaznamenal.
    Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     08:52 18.09.2020

     Přesně tak, viz tato pasáž z článku, z té kouká LRD jak sláma z Burešových bot: "A právě přímý nástupce v české armádě používaného defenderu nad všemi SUV vyráběnými ve střední ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Přesně tak, viz tato pasáž z článku, z té kouká LRD jak sláma z Burešových bot: "A právě přímý nástupce v české armádě používaného defenderu nad všemi SUV vyráběnými ve střední Evropě vyniká. Land Rover Defender nové generace se vyrábí ve slovenské Nitře, a přestože jde o SUV, má v sobě offroadové geny a vlastnosti starého defenderu posunuté do 21. století. Nový defender se dokonce začal vyrábět i v užitkové variantě a výrobce pracuje také na vojenské verzi. Ta se má představit v blízké době. Nabízí se tedy jednoznačná úvaha. Proč neproměnit slova o přínosu spolupráce Česka a Slovenska v oblasti obrany v konkrétní činy?"
     Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      09:12 18.09.2020

      Jestli má AČR koupit SUV, tak to už může rovnou sáhnout po Kodiaku. Alespoň podpoříme vlastního výrobce a je jistota, že to auto nebude mít spolehlivost desetileté Alfy Romeo.

      Jestli má AČR koupit SUV, tak to už může rovnou sáhnout po Kodiaku. Alespoň podpoříme vlastního výrobce a je jistota, že to auto nebude mít spolehlivost desetileté Alfy Romeo.

     • Taran
      18:22 18.09.2020

      Jako všechny auta jsou dneska strašne elektronický, ale LRD mi přijde rozhodně víc high-tech než jeep a to po 2 letech (kterou zvládne relativne bezudrzbove cokoli) záruky ze ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jako všechny auta jsou dneska strašne elektronický, ale LRD mi přijde rozhodně víc high-tech než jeep a to po 2 letech (kterou zvládne relativne bezudrzbove cokoli) záruky ze smlouvě nebude prdel servisovat protože plánovaná životnost bude nesporně delší a navíc motorizace v čekoli evropském jsou dost naprd, jeep je koncečně právě porad jeste old school a má vlastnosti (hardtop a pod tim rám, sklopné čelní, snadno sundané dveře) které se mohou hodit
      Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     12:17 20.09.2020

     Uvidíme, kterým směrem se potáhne červená nit myšlenkových pochodů MO ČR. Fullsize pick-up, konkrétně Gladiátor, by byl dobrý. Mohlo by jít i platformu pro lehká vozidla k ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Uvidíme, kterým směrem se potáhne červená nit myšlenkových pochodů MO ČR. Fullsize pick-up, konkrétně Gladiátor, by byl dobrý. Mohlo by jít i platformu pro lehká vozidla k výsadkovému pluku. Mít větší počet takových vozidel v armádě se může z dlouhodobého hlediska jenom vyplatit. (něco podobného bylo k vidění i na podvozku Toyoty a Mercedesu)

     Funkce přepravy osob a materiálu místo starých UAZ 469 stejně většina jednotek řeší nasazením Fabií nebo T 810.
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:26 20.09.2020

      Proto je zavedení auta které zvládne oboje víc než výhodné.

      Proto je zavedení auta které zvládne oboje víc než výhodné.

     • skelet
      15:46 20.09.2020

      Pozn.Gladiator je mid-size, ne full-size. Tedy patří do stejné kategorie jako onen Hillux apod. Full-size je Tam, F150 atd.
      Btw. Skuhra se tady, že v Hillux a Ranger je málo místa ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pozn.Gladiator je mid-size, ne full-size. Tedy patří do stejné kategorie jako onen Hillux apod. Full-size je Tam, F150 atd.
      Btw. Skuhra se tady, že v Hillux a Ranger je málo místa a pak je chcete narvat do miniauta jako je Fabie
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:07 20.09.2020

      Scotty
      ano, ale podle mně je klasický menší pick up, jak si jej MO ČR představuje, nedostačující. Psal jsem, že by byla dobrá platforma, na kterou se postaví i lehká pěchota.

      Scotty
      ano, ale podle mně je klasický menší pick up, jak si jej MO ČR představuje, nedostačující. Psal jsem, že by byla dobrá platforma, na kterou se postaví i lehká pěchota.

     • flanker.jirka
      17:15 20.09.2020

      skelet
      Nikomu nepřeji cestovat v pěti lidech ve Fabii, ale taková je realita v AČR. Aktuálně se takto využívají. Tak že nikam nikoho nechci "narvat"
      Právě Hilux a Ranger beru jako ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Nikomu nepřeji cestovat v pěti lidech ve Fabii, ale taková je realita v AČR. Aktuálně se takto využívají. Tak že nikam nikoho nechci "narvat"
      Právě Hilux a Ranger beru jako malá a plná nedostatků.
      Níže jsem tu psal například o Toyotě Land cruiser a Mercedesu G wagon v military provedení. Na celkový prostor a modularitu vypadá dobře třeba LRPV Gepard.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:45 20.09.2020

      flanker.jirka
      Proč by měl být nedostatečný?

      flanker.jirka
      Proč by měl být nedostatečný?

     • skelet
      18:19 20.09.2020

      mrknou se na životní prostor.. nijak nezaostává zatím v čem jezdí české rodiny.

      mrknou se na životní prostor.. nijak nezaostává zatím v čem jezdí české rodiny.

     • flanker.jirka
      22:03 20.09.2020

      Scotty
      oddělená kabina a korba, pak je tam málo místa, z praktického hlediska by bylo lepší mít vozidlo stavěné podobně jako UAZ, kde se dá k nákladovému prostoru dostat bez ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      oddělená kabina a korba, pak je tam málo místa, z praktického hlediska by bylo lepší mít vozidlo stavěné podobně jako UAZ, kde se dá k nákladovému prostoru dostat bez nutnosti vystupovat.
      A při opravdu tvrdém a dlouhodobějším zacházení by jste potřeboval starší generace pick upu, které ještě byly opravdu stavěny pro pro práci venku a ne jako módní trend pro obyvatelé měst.
      UAZ vydržel v armádě díky jednoduchosti a odolnosti proti hrubému zacházení, kdy se na autech střídalo větší množství řidičů.
      Takové zacházení pick up nevydrží.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:06 20.09.2020

      skelet
      většina pick upů má na zadních sedadlech prostor právě tak akorát pro děti nebo dospělého spíše jako provizorium. Vojáci jsou povětšinou urostlé postavy, budou tam mít ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      většina pick upů má na zadních sedadlech prostor právě tak akorát pro děti nebo dospělého spíše jako provizorium. Vojáci jsou povětšinou urostlé postavy, budou tam mít problémy. A až se za pár let někdo rozhodně pick up používat i jinak než pro přepravu inkoustů, tak to bude k ničemu, nemáte si tam ani kde odložit ruční zbraň.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:39 20.09.2020

      flanker.jirka
      /oddělená kabina a korba, pak je tam málo místa, z praktického hlediska by bylo lepší mít vozidlo stavěné podobně jako UAZ, kde se dá k nákladovému prostoru dostat ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      /oddělená kabina a korba, pak je tam málo místa, z praktického hlediska by bylo lepší mít vozidlo stavěné podobně jako UAZ, kde se dá k nákladovému prostoru dostat bez nutnosti vystupovat./
      Nemyslím si že je to tak zásadní. Hlavně auta s pevnou střechou jsou na nějaký převoz nákladu obtížně použitelné.
      /A při opravdu tvrdém a dlouhodobějším zacházení by jste potřeboval starší generace pick upu, které ještě byly opravdu stavěny pro pro práci venku a ne jako módní trend pro obyvatelé měst./
      To je pochopitelně nesmysl.
      /Vojáci jsou povětšinou urostlé postavy, budou tam mít problémy. A až se za pár let někdo rozhodně pick up používat i jinak než pro přepravu inkoustů, tak to bude k ničemu, nemáte si tam ani kde odložit ruční zbraň./
      Řekl bych že vojáci ví jak vypadá pick-up a abych parafrázoval ta vědí co chtějí. Mimochodem víte v jakém autě zastřelili rotného Procházku? To jen k tomu jak je pick-up v reálném nasazení nepoužitelný.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      23:42 20.09.2020

      Hillux a ani Ranger nejsou voňavky pro poséry. Těmi jsou Mercedes X a zčásti Amarok. Hilux a F150 používají zemědělci, energetici a těžaři. Uvnitř v kabině jsou na tom podobně jako ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hillux a ani Ranger nejsou voňavky pro poséry. Těmi jsou Mercedes X a zčásti Amarok. Hilux a F150 používají zemědělci, energetici a těžaři. Uvnitř v kabině jsou na tom podobně jako v autech nižší střední třídy. Obecně jsou SUV a terénní auta uvnitř malá. Je to daň za jejich robustnost.
      Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      09:58 21.09.2020

      I dozadu se vleze normálně rostlý voják v neprůstřelce. Jasně, že tři se tam nevlezou (potažmo vlezou ale tím to končí). Jeli jsme v hiluxu dokonce i šesti. A to na něj nadávám, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      I dozadu se vleze normálně rostlý voják v neprůstřelce. Jasně, že tři se tam nevlezou (potažmo vlezou ale tím to končí). Jeli jsme v hiluxu dokonce i šesti. A to na něj nadávám, že je z konkurentů nejmenší.
      Ta korba má i své kladné stránky. Vleze se tam víc věcí, vlezou se tam větší věci než do landcruiseru, dá se sundat bouda a převážet vojáky, dá se tam hodit nástavba s lafetou (řešení pro bojové útvary), dají se na tom převážet mnohem širší a delší věci než je ložná plocha.
      Skrýt celý příspěvek

   • Taran
    18:24 18.09.2020

    chápu ale nevím proč debilně zakázky limitují rozměry, kdyz tak at se naucej ridit do 6m na pohodu i v praze, jestli chtej jen posunovac tak si muzou poridit octavku scouta ...
    Zobrazit celý příspěvek

    chápu ale nevím proč debilně zakázky limitují rozměry, kdyz tak at se naucej ridit do 6m na pohodu i v praze, jestli chtej jen posunovac tak si muzou poridit octavku scouta ...jestli neco co k necemu je tak full size pick-up
    Skrýt celý příspěvek

 • Ilawar
  11:46 17.09.2020

  Je pravda, že samonosná karoserie má na měřící stolici větší tuhost než rámový podvozek.
  Jenže to platí jen do prvního překročení meze pevnosti - buď nárazem nebo do první míle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je pravda, že samonosná karoserie má na měřící stolici větší tuhost než rámový podvozek.
  Jenže to platí jen do prvního překročení meze pevnosti - buď nárazem nebo do první míle boulder crawl. Pak už to tu tuhost nemá, respektive je karoserie po nárazu zkroucená.
  A dost pochybuji, že armáda bude auta se samonosnou karoserií vozit každoročně na rovnací stolici :-p

  Jinak ten požadavek tendru na Double Cab mi přijde je pitomý. V kategorii mid-size je ta ložná plocha malá.
  Lepší by mi přišlo koupit půl na půl Single Cab a Wagon (celá kabina).

  Jediné auto které má solidně velkou ložnou plochu i v kombinaci s Double Cab je Land Cruiser 70.
  Což je auto, které by jako terénní lehké logistické auto měla armáda koupit.
  I u LC 70 by mi větší smysl dávala kombinace půl na půl Single Cab a Wagon.
  https://www.toyota.com.au/land...
  https://www.toyota.com.au/-/me...

  A jestli je Dajbych jediný v ČR co umí dodat LC 70 - tak dobře pro něj. Nikomu z dalších dealerů nic nebrání, aby se s Toyotou domluvil a LC 70 sem vozil taky.

  Generálové a vyšší důstojníci si mohou na normální ježdění pořídit Karoq, na Doupov nebo do Boletic s tím dojedou.
  Skrýt celý příspěvek

 • stroup
  20:52 16.09.2020

  redakce AN dostala nové služební auto? protože jinak si takový článek vysvětlit nedokážu.. Otázkou je zda to AN stojí za to..

  redakce AN dostala nové služební auto? protože jinak si takový článek vysvětlit nedokážu.. Otázkou je zda to AN stojí za to..

 • cejkis
  19:38 16.09.2020

  Armáda má jedinou šanci a to okamžitě objednat finální počet vozidel typu Amarok či podobný než to zmizí z evropského trhu.

  Armáda má jedinou šanci a to okamžitě objednat finální počet vozidel typu Amarok či podobný než to zmizí z evropského trhu.

 • Executioner
  19:37 16.09.2020

  Článek je plný nepravd a je zcela zřejmě napsán jako reklama. Není divu že se pod něj ani nikdo konkrétní nepodepsal.

  Článek je plný nepravd a je zcela zřejmě napsán jako reklama. Není divu že se pod něj ani nikdo konkrétní nepodepsal.

  • Brakant
   12:29 22.09.2020

   Přesně tak, nenápadný lobbing (a ne první) pro LR Defender, tedy auťák, co stojí v nejlevnějším provedení 1,3 milionu Kč, tedy pomalu dvojnásobek základní ceny těch pickupů, které ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Přesně tak, nenápadný lobbing (a ne první) pro LR Defender, tedy auťák, co stojí v nejlevnějším provedení 1,3 milionu Kč, tedy pomalu dvojnásobek základní ceny těch pickupů, které koneckonců pořizuje i řada jiných armád. Svoje MB G jimi nahrazují třeba Nizozemci (Amaroky v úpravě Rheimetall)...
   Skrýt celý příspěvek

 • bredy
  19:35 16.09.2020

  Vždy se mi líbí diskuse o jakémkoliv počtu sedících v jakémkoliv autě. V UAZu jsem seděl na zadních sedadlech jen jedinkrát. Moc prostorů tam asi nebilo. Ale určitě si pamatuji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vždy se mi líbí diskuse o jakémkoliv počtu sedících v jakémkoliv autě. V UAZu jsem seděl na zadních sedadlech jen jedinkrát. Moc prostorů tam asi nebilo. Ale určitě si pamatuji jedno . Radši se skrčit a vézt se než jít pěšky. Neříkám že bi měla armáda uvažovat a Fiatu panda. Ale ruku na srdce. Jezdí dnes a denně armáda v UAZu na max počtu lidí na max vzdálenost? Samozřejmě že vím že dnes výstroj na vojákovi neustále nárůstá. Ale i tak bych volil daleko jiné přednosti budoucího vozů.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  19:34 16.09.2020

  Tenhle tendr bude ještě lepší zábava než jsem si myslel ;-)

  Vše umocňují liberální demokraté v Bruselu, kteří hájí svůj neomarxismus pod zeleným hábitem. V době, kdy z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tenhle tendr bude ještě lepší zábava než jsem si myslel ;-)

  Vše umocňují liberální demokraté v Bruselu, kteří hájí svůj neomarxismus pod zeleným hábitem. V době, kdy z evropského trhu mizí jeden diesel motor za druhým, plánuje se likvidace produkce pickupů a SUV chce armáda zajistit několik let dodávek pickupů s motorem, který již nebude možné v EU certifikovat a ještě chtějí možnost leteckého paliva.

  Bude to opravdu zábava ;-))

  PS: VW Amarok se spojí s Fordem Ranger a mělo by se to vyrábět pro zbytek světa v JAR.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:54 16.09.2020

   Už minule se tu řešilo že armáda má možnost provozovat vozidla splňující jen Euro3. Takže jaké jsou limity pro civilní produkci je nemusí zajímat.

   Už minule se tu řešilo že armáda má možnost provozovat vozidla splňující jen Euro3. Takže jaké jsou limity pro civilní produkci je nemusí zajímat.

   • CerVus
    20:26 16.09.2020

    Ona se armáda může rozhodnout jak chce, ale výrobcům se musí vyplatit sem vozit auta, která jinde v EU nemůže prodávat. V EU musí nadále zůstat minimálně modelová řada daného auta.
    Zobrazit celý příspěvek

    Ona se armáda může rozhodnout jak chce, ale výrobcům se musí vyplatit sem vozit auta, která jinde v EU nemůže prodávat. V EU musí nadále zůstat minimálně modelová řada daného auta.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     20:46 16.09.2020

     Tak zájem o tendr projevilo 13 firem. Dá se předpokládat že u aut co nabízejí to nebude problém. Ze značek minimálně Toyota, Isuzu a Ford nebude mít problém.

     Tak zájem o tendr projevilo 13 firem. Dá se předpokládat že u aut co nabízejí to nebude problém. Ze značek minimálně Toyota, Isuzu a Ford nebude mít problém.

     • cejkis
      21:24 16.09.2020

      Vy vůbec nejspíše netušíte, co se děje v Evropě s motory.

      Tak pro představu..

      https://www.idnes.cz/auto/zpra...

      Vy vůbec nejspíše netušíte, co se děje v Evropě s motory.

      Tak pro představu..

      https://www.idnes.cz/auto/zpra...

     • Scotty
      22:18 16.09.2020

      Jak to souvisí s naším tendrem? Znovu opakuji že Euro6d se armády nijak netýká.

      Jak to souvisí s naším tendrem? Znovu opakuji že Euro6d se armády nijak netýká.

     • CerVus
      22:32 16.09.2020

      Tak třeba co vím, tak Ford Ranger, který bych normálně viděl jako z toho výběru to nejlepší problém má. Ve 2022 přijde nová generace jenže armáda požaduje dodávky původního typu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak třeba co vím, tak Ford Ranger, který bych normálně viděl jako z toho výběru to nejlepší problém má. Ve 2022 přijde nová generace jenže armáda požaduje dodávky původního typu rozprostřené do 2024.
      A s těmi motory to může být stejné. Tehdy je nabídnout mohli, do budoucna to může být problém a může to být důvod proč se zájemce z tendru stáhne. Nakonec se může stáhnout většina zájemců. Ale 13 firem to samo sebou nebude jestli se požadavek zúžil na pickupy. To by jsme se tu v reálu bavili o nějakých 4 možnostech. A možná ani to ne.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:59 16.09.2020

      CerVus
      Ministerstvo eviduje 13 žádostí o účast (pochopitelně někteří prodejci nabízí stejnou značku). Jestli dokáže Ford zaručit dodávky je otázka na jejich prodejce a potažmo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      CerVus
      Ministerstvo eviduje 13 žádostí o účast (pochopitelně někteří prodejci nabízí stejnou značku). Jestli dokáže Ford zaručit dodávky je otázka na jejich prodejce a potažmo výrobce. Pokud to pro ně bude problém tak nepodají nabídku. S motory problém není vůbec žádný, protože se ta auta dodávají i na méně náročné trhy. Kde nejsou zdaleka tak přísné emisní normy.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      23:34 16.09.2020

      Cervus můžeš být v klidu. Objednávka od AČR by pro Toyotu znamenala produkci necelých tří dní , pro Ford pak necelé čtyři dny. Problém nebude jestli výrobci stihnou dodat, ale ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Cervus můžeš být v klidu. Objednávka od AČR by pro Toyotu znamenala produkci necelých tří dní , pro Ford pak necelé čtyři dny. Problém nebude jestli výrobci stihnou dodat, ale jestli AČR bude schopná přebírat.
      Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      08:09 17.09.2020

      Uvedené značky nebudou mít problém, pokud dealer nakoupí všechny auta rychleji tj. do ukončení produkce než požaduje armáda. V podstatě to bude stát někde na ploše a někdo v tom ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Uvedené značky nebudou mít problém, pokud dealer nakoupí všechny auta rychleji tj. do ukončení produkce než požaduje armáda. V podstatě to bude stát někde na ploše a někdo v tom bude mít dost peněz.

      Představa, že nějaká automobilka bude posléze dodávat motor určený pro jinou část světa pouze do ČR mimo režim homologace a zajišťovat disponibilitu dílů pro tak malý počet vozů, to je opravdu ekonomická utopie.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:35 17.09.2020

      cejkis
      Tenhle problém by mohl mít teoreticky jen Ford. Ostatní automobilky budou dodávat svoje modely minimálně do roku 2023 jak požaduje armáda.
      Výrobce dodá jakýkoli motor který ...
      Zobrazit celý příspěvek

      cejkis
      Tenhle problém by mohl mít teoreticky jen Ford. Ostatní automobilky budou dodávat svoje modely minimálně do roku 2023 jak požaduje armáda.
      Výrobce dodá jakýkoli motor který má v nabídce a splňuje požadavky armády. S civilní homologací si armáda taky nemusí lámat hlavu. Dodávky dílů také v nebudou problém. Co si servis objedná to většinou do pár dní dostane (na rozdíl od UAZu nebo LRD).
      Skrýt celý příspěvek

     • CerVus
      10:21 17.09.2020

      Tady by měl Ford problém, ale v dalším bodu. Pokud AČR nebude schopná převzít auta v kratším horizontu, tak Ford narazí na fakt, že ty vozy nesmí být starší 12 měsíců.
      Jasmě že k ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tady by měl Ford problém, ale v dalším bodu. Pokud AČR nebude schopná převzít auta v kratším horizontu, tak Ford narazí na fakt, že ty vozy nesmí být starší 12 měsíců.
      Jasmě že k Fordu jsou alternativy, ale Hilux mě nijak extra nebere. Je to co se místa v kabině nejmenší pickup. Amarok nesplňuje nějaký z požadavků na motor a Nissan má problémy vyrobit samotná auta. Potom už moc alternativ není Triton je přeznačený Hilux a D-Max je takový nemastný neslaný. I když ten už je tedy v AČR zavedený.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:49 17.09.2020

      Ještě je tu minimálně možnost v Land Cruiseru 79.

      Ještě je tu minimálně možnost v Land Cruiseru 79.

     • CerVus
      11:28 17.09.2020

      Scotty: Ten je ale opravdu malý. Ma na dnešní dobu strašně krátký rozvor. Vzadu je snad ještě méně místa než v 5D 110.

      Scotty: Ten je ale opravdu malý. Ma na dnešní dobu strašně krátký rozvor. Vzadu je snad ještě méně místa než v 5D 110.

     • Scotty
      17:33 17.09.2020

      Jen se snažím najít všechny možnosti. Reálně se bude rozhodovat mezi Hiluxem, Land Cruiserem, Rangerem, D-Maxem a Navarou.
      Přičemž u Nissanu a Fordu jsou otazníky.

      Jen se snažím najít všechny možnosti. Reálně se bude rozhodovat mezi Hiluxem, Land Cruiserem, Rangerem, D-Maxem a Navarou.
      Přičemž u Nissanu a Fordu jsou otazníky.

     • CerVus
      19:29 17.09.2020

      Scotty: Jo, to chápu. Ono, kdyby se výběr rozšířil i na offroady, tak by dával smysl i Jeep J8, který se také účastnil předváděčky.

      Scotty: Jo, to chápu. Ono, kdyby se výběr rozšířil i na offroady, tak by dával smysl i Jeep J8, který se také účastnil předváděčky.

     • Scotty
      21:17 17.09.2020

      Jeep je údajně hodně drahé auto jak na pořízení tak na údržbu, ale osobní zkušenost nemám tak nemůžu posoudit.

      Jeep je údajně hodně drahé auto jak na pořízení tak na údržbu, ale osobní zkušenost nemám tak nemůžu posoudit.

    • Brakant
     12:33 22.09.2020

     Toyota, Ford, VW počítají s nabídkou i v další generaci (Toyota uvedla modernizovaný Hilux teď, za dva roky tady bude nová generace Ranger/Amarok - bude to jedno a totéž auto).

     Toyota, Ford, VW počítají s nabídkou i v další generaci (Toyota uvedla modernizovaný Hilux teď, za dva roky tady bude nová generace Ranger/Amarok - bude to jedno a totéž auto).

     • CerVus
      13:15 22.09.2020

      Ano, ta auta poběží dál v nové generaci a nebudou se ani výrazně lišit, ale armáda chce vozy stejné generace. Je to prostě tím, že se uzavře smlouva na přesně danou věc, která je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano, ta auta poběží dál v nové generaci a nebudou se ani výrazně lišit, ale armáda chce vozy stejné generace. Je to prostě tím, že se uzavře smlouva na přesně danou věc, která je omezena třeba v tomto případě rozměry a nová generace bude mít rozměry jiné.
      Je to to samé, kdy se od CZUB odebraly Breny první generace, i když všichni vědí jaký to je krám a kdy už byl k dispozici Bren 2. Batohy to samé. 20 let se odebírá ten samý model i když má výrobce modernizovaný protože to je prostě v evidenci a má to své kčm.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:26 22.09.2020

      Mimochodem batohy se teď vybírají nové.

      Mimochodem batohy se teď vybírají nové.

 • Maulincio
  18:14 16.09.2020

  Není pick-up jako pick-up a stačí si sednout do Hiluxu popřípadě Rangera a zjistíte, že 4 lidi jsou s výbavou asi maximálka a 5 jen když je nezbytná nouze. I na hory jedeme radši ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Není pick-up jako pick-up a stačí si sednout do Hiluxu popřípadě Rangera a zjistíte, že 4 lidi jsou s výbavou asi maximálka a 5 jen když je nezbytná nouze. I na hory jedeme radši osobákem než Hiluxem protože 5 dospěleých lidí se tam pohodlně na delší dobu prostě nevleze, midsize pick-upy popřípadě compacty jsou prostě takový. Jestli má armáda mít pick-up pro 5 vojáků s vybavením, tak mi z toho vychází jedině fullsize pick-up, tedy abychom zůstali u Toyoty a Fordu, Tundra a F-150. Na Tundře je mimochodem založený současný Land Cruiser (nikoliv na Hiluxu), který se tu v komentářích také objevil.

  V článku taky zaznělo, že V3Sky nahradily Tatry... to sice ano, ale valnou většinu nahradily Tactiky (810) tedy, co se podvozku týče, v podstatě modernizovaná V3S - žádná tatrovácká roura. Až teď se nakupují Forcey (815).

  Osobně sem zvědavý na militarizovanou variantu nového Defendra. A ač se Vám to asi nebude líbit, tak by mi popravdě ani moc nevadila u našich ozbrojených složek. Je to (podle videí a recenzí - ano sám sem v něm nejel, ostatně jako valná většina z nás aby jsme si udělali vlastní názor) schopný terénní vůz. Nikdo přece nečekáte, že bude zvládat nějaký šílený rock crawling, ale pokud bude vojenská verze více spartanská, tak jenom dobře - prostě přepínač 4x2/4x4/redukce/uzavěrka a hotovo a bude dál stejně schopný jako Hilux. Ano tím tvrzením opět naštvu někoho z tábora zastánců toho, že se terénní auto má kroutit. Což monokok nového LR dělat nebude, ostatně stejně jako to nedělají Tatry (s rourou) a většina upravených offroadů, které mají klec která funguje mimo jiné k zvýšení tuhosti karoserie. Pro nákup LR by hrál fakt, že se vyrábí za humny, což se o LC, Hiluxu, Tacomě, Rangeru a dalších říct nedá... což je ovšem jen jeden z mnoha faktorů a jelikož to má být pick-up, tak stejně LR pravděpodobně vypadává...
  Skrýt celý příspěvek

  • Migi
   19:40 16.09.2020

   Nový LR nemá rám, ale nosnou karoserii ergo pro vojenské použití je nevhodný....

   Nový LR nemá rám, ale nosnou karoserii ergo pro vojenské použití je nevhodný....

  • kazd
   19:52 16.09.2020

   AČR fakt baví, nejdřív hážou bomby, že komu je ve venomu zima nepatří do akce a pak seriozně diskuze jestli budou v pick up moc skrčení.
   Tyhla auta na 99,9% nikdy nepůjdou do ostré ...
   Zobrazit celý příspěvek

   AČR fakt baví, nejdřív hážou bomby, že komu je ve venomu zima nepatří do akce a pak seriozně diskuze jestli budou v pick up moc skrčení.
   Tyhla auta na 99,9% nikdy nepůjdou do ostré akce.
   Neznám nikoho kdo by jezdil v privátu v 5 na školení, team building atd. oktávkou, pašíkem ani supem. V 5 se jezdí na oběd.
   Že AČR potřebuje někam posílat v míru přesně 5 lidí, ne 4 ne 6 je nesmysl.
   Auta budou do 10 let 100 % nasazeny při povodních, lesním požáru, výbuchu ve spolaně, ochraně hranic před migranty atd.
   Jednotícím znakem těchto nasazení rozhodně není, že potřebujete někam poslat 5 maníků v plné polní.
   Jednotícím znakem je potřeba neustále někam něco převážet v malém množství - žrádlo, vodu, kanstry s naftou, elektrocentrálu, pytle na písek, lopaty, munici, pěchotní zbraně,plachty, stany, nafukovací člun, čerpadla, ochrané obleky atd.
   Máte pick up - k nezaplacení
   Máte kodiaq nebo nový defender - k ničemu
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    08:06 17.09.2020

    kazd
    AČR není privát, pokud bude v techničáku uvedeno, že je vozidlo pro 5 osob, tak jich tam 5 naskládají a nebudou se ptát na pohodlí, takhle používají i Fabie!

    kazd
    AČR není privát, pokud bude v techničáku uvedeno, že je vozidlo pro 5 osob, tak jich tam 5 naskládají a nebudou se ptát na pohodlí, takhle používají i Fabie!

    • Scotty
     08:42 17.09.2020

     Jako že ráno přijdou vojáci do práce a dostanou rozkaz sednou v pěti do auta a sedět tam celý den? Člověk by čekal že tyhle auta se budou používat podle potřeby. Takže ano když ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jako že ráno přijdou vojáci do práce a dostanou rozkaz sednou v pěti do auta a sedět tam celý den? Člověk by čekal že tyhle auta se budou používat podle potřeby. Takže ano když bude potřeby někam jet v pěti tak to budou muset nějak dát, ale kolikrát se dnes jezdí vojáci v plném obsazení. Kolikrát jste potkal vojenskou Fábii s pěti vojáky?
     Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
     10:41 17.09.2020

     Tohle není o AČR ale o jednotkách potažmo o lidech, kteří jim velí. U nás auta nikdy na delší cesty plně neobsazujeme a radši jich vezmeme víc. A co jsem tak za ty léta ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tohle není o AČR ale o jednotkách potažmo o lidech, kteří jim velí. U nás auta nikdy na delší cesty plně neobsazujeme a radši jich vezmeme víc. A co jsem tak za ty léta vypozoroval, to samé se děje i jinde. Jasně najdou se případy, kdy se jede "pro rohlíky" a pár km to lidi vydrží, nebo to prostě nejde jinak, ale je to spíše minimum.
     Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:12 16.09.2020

  článek v první polovině tvrdí jak velkou chybou bude nákup militarizovaných civilních pick-upů namísto plnohotnotných vojenských řešení, aby jako řešení problému nabídli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  článek v první polovině tvrdí jak velkou chybou bude nákup militarizovaných civilních pick-upů namísto plnohotnotných vojenských řešení, aby jako řešení problému nabídli militarizované civilní SUV. To nevymyslíš, za to tě musí platit :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Gorn
  17:48 16.09.2020

  nový Defender... přednosti původní konstrukce nahrazeny PR kecy o nových technologiích, které ve skutečnosti degradují vůz na klasické SUV s jménem "legendy". A u AČR je zrovna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nový Defender... přednosti původní konstrukce nahrazeny PR kecy o nových technologiích, které ve skutečnosti degradují vůz na klasické SUV s jménem "legendy". A u AČR je zrovna tohle jméno moc daleko nedostane.

  Pokud by Land Rover Defender skutečně byl legendární offroad/SUV v moderním pojetí, tak by to bylo o něčem jiném. Vmete třeba nový Ford Bronco, výrobce sice uděla "sport" variantu alá nový Defender, ale plnohodnotná verze má ty "desítky let staré technologie a konstrukční řešení", kterými kdosi v tomhle článku opovrhuje, je krásně propracovaná a vyvolává nadšení, viz. třeba tady

  https://www.garaz.cz/clanek/le...
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  17:19 16.09.2020

  Tyhle reklamní články vůbec není důvod číst. Je to v drtivé většině čistě jen plivání na jakékoli konkurenční řešení a vyzdvihování kvalit produktu dané firmy.
  Nejhorší přitom je, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tyhle reklamní články vůbec není důvod číst. Je to v drtivé většině čistě jen plivání na jakékoli konkurenční řešení a vyzdvihování kvalit produktu dané firmy.
  Nejhorší přitom je, že LR v AČR má neskutečně špatnou pověst. Doteď dodali pouze předražené, extrémně poruchové krámy s původní cenou servisu za kterou by se nestydělo ani Bentley.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  17:11 16.09.2020

  Opět článek krerý by měl být označen jako placený firmou Land Rover. Můj intenzivní pocit že tato firma stojí za torpédováním obou pokusů o nákup nových aut se mění v jistotu. Aneb ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opět článek krerý by měl být označen jako placený firmou Land Rover. Můj intenzivní pocit že tato firma stojí za torpédováním obou pokusů o nákup nových aut se mění v jistotu. Aneb můžete si koupit co chcete, ale jen pokud to bude Defender.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   17:20 16.09.2020

   Jen taková poznámka pod čarou. Pokud by se podobný článek objevil na Security magazínu tak by mě to ani nepřekvapilo, ale myslel jsem že úroveň AN je jinde. Krize ale nejspíš ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jen taková poznámka pod čarou. Pokud by se podobný článek objevil na Security magazínu tak by mě to ani nepřekvapilo, ale myslel jsem že úroveň AN je jinde. Krize ale nejspíš začíná dopadat i sem.
   Skrýt celý příspěvek

 • 3180
  17:03 16.09.2020

  No tak jistě samonosná karoserie je tužší a odolnější... Jaká fakta poskytne autor článku? To je pr článek pro kterou firmu? Hádejte... :)

  No tak jistě samonosná karoserie je tužší a odolnější... Jaká fakta poskytne autor článku? To je pr článek pro kterou firmu? Hádejte... :)

 • Matesaax
  16:12 16.09.2020

  Tipuju, že než se shodnou jaká vozidla vlastně chtějí koupit, tak Maďaři už je budou mít v provozu..

  Tipuju, že než se shodnou jaká vozidla vlastně chtějí koupit, tak Maďaři už je budou mít v provozu..

  • Nesher
   16:56 16.09.2020

   Omyl.
   Maďaři je už mají a krom toho, že to se vyrábějí v Maďarsku v nich žádné pozitivum neshledávám, ona totiž Suzuki Vitara není pro armádu zrovna terno.
   Jinak u nás žádné dohady ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Omyl.
   Maďaři je už mají a krom toho, že to se vyrábějí v Maďarsku v nich žádné pozitivum neshledávám, ona totiž Suzuki Vitara není pro armádu zrovna terno.
   Jinak u nás žádné dohady neběží, MO jasně definovalo, že chce pick-upů a spustilo tendr.
   Skrýt celý příspěvek

  • JerzyŔ
   17:02 16.09.2020

   Vůbec nás to nemusí trápit. Pokud se jedná o služební cesty z Prostějova do Plzně pojedou vojaci/dustojnici Land rovery nebo UAZ y nebo vlakem nebo soukromým autem, na což armáda ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Vůbec nás to nemusí trápit. Pokud se jedná o služební cesty z Prostějova do Plzně pojedou vojaci/dustojnici Land rovery nebo UAZ y nebo vlakem nebo soukromým autem, na což armáda dle zákona řidiči přispěje. Pokud se týká nasazení v těžkých podmínkách, případně jako nosič nějakých zbraní, případně s možností navesit dodatecnou proti balistickou nebo proti minovou ochranu, tak s tímto se u pořizovanych vozidel nepočítá, k tomu sloužit nemají. Takže vlastně sloužit nemají k ničemu. Maji se jenom poridit. Takže cim pozdeji se pořídí, tím lépe. Ideálně nikdy. Říkám to jako daňový poplatník, který uznává, že daně státu, krajum, obcím apod. jsou nutné, potřebné a vhodné, v obecné rovině, pro zabezpečení funkcí státu kraje obce, nemyslím si, že lidi sami, soukromníci by vše potřebné pro chod spolecnosti obecne receno zajistili. Tedy i pro armádu.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    17:24 16.09.2020

    Tohle běžte říct těm vojákum kteří musí v těch UAZech a LRD jezdit. Garantuju že po svích neodejdete.

    Tohle běžte říct těm vojákum kteří musí v těch UAZech a LRD jezdit. Garantuju že po svích neodejdete.

    • Scotty
     18:41 16.09.2020

     *svých

     *svých

   • CerVus
    19:48 16.09.2020

    Beru to, když mě zaměstnavatel někam pošle a je oboustranně výhodné použít veřejnou dopravu nebo vlastní auto. Ale abych převážel materiál vlastním autem s tím, že mi zaměstnavatel ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Beru to, když mě zaměstnavatel někam pošle a je oboustranně výhodné použít veřejnou dopravu nebo vlastní auto. Ale abych převážel materiál vlastním autem s tím, že mi zaměstnavatel uhradí v lepším případě čtvrtinu nákladů je úplně mimo. A ta čtvrtina nákladů zhruba odpovídá tomu, co armáda dává a cestu vlastním autem.
    Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  15:18 16.09.2020

  Osobně bych viděl vojáky nejraději v některých z military verzí Mercedesu G nebo Toyoty Land Cruiser. Dá se na tom postavit nejen přeprava osob a materiálu, ale toyoty a mercedesy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně bych viděl vojáky nejraději v některých z military verzí Mercedesu G nebo Toyoty Land Cruiser. Dá se na tom postavit nejen přeprava osob a materiálu, ale toyoty a mercedesy používají i výsadkové jednotky ve světě, například holanďané.

  Pick upy jsou pro hipstery z václaváku na "adventure" výpravy na chaty v posázaví.
  Skrýt celý příspěvek

  • Kichot
   16:04 16.09.2020

   Pick upy jsou v terénu schopné auta. Stačí se podívat na složení servisních vozidel třeba ČEZu kde kromě G Mercedesů je plno právě pick upů... Mají svá prostorová omezení (kabina) ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pick upy jsou v terénu schopné auta. Stačí se podívat na složení servisních vozidel třeba ČEZu kde kromě G Mercedesů je plno právě pick upů... Mají svá prostorová omezení (kabina) ,ale jinak to není tak marné jak se tady snaží namluvit. (Islimi by mohli povídat) i když G-ečko nebo Land Cruisery jsou jinde. Ale zase je to otázka ceny a tím pádem množství
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    16:28 16.09.2020

    U pick upů záleží hodně na správném obutí a řidiči. Ale stále je to "lakovka" s papíru. Z dlouhdobého využívání vozidel mi MB G nebo T LC jsou bytelněji postavené.
    Poznámka na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    U pick upů záleží hodně na správném obutí a řidiči. Ale stále je to "lakovka" s papíru. Z dlouhdobého využívání vozidel mi MB G nebo T LC jsou bytelněji postavené.
    Poznámka na prostor v kabině je na místě. A to samé přeprava materiálu, pokud chtějí hardtop, tak to bude pouze na parádu a lepší poměr bude u T LC nebo MB G wagonu a materiál bude dostupný i zevnitř vozidla bez nutného vystoupení a obcházení. Výška nakládací hrany je také nižší než u pick upů.
    Skrýt celý příspěvek

    • Kichot
     16:41 16.09.2020

     Není to o moc větší lakovka než G-ečko. Rám , motor, převody, odpružení je podobné. Jde o tu velikost kabiny a spíš na výšku a délku než na šířku. Hard top se dá sundat. Díky rámu ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Není to o moc větší lakovka než G-ečko. Rám , motor, převody, odpružení je podobné. Jde o tu velikost kabiny a spíš na výšku a délku než na šířku. Hard top se dá sundat. Díky rámu to pobere spoustu nástaveb atd. A ta velká ložná plocha v základu taky není od věci. Jako vozidlo pro logistiku proč ne. Sice nenadchne ,ale spoustu služby udělá..
     Skrýt celý příspěvek

    • JaHoDa
     20:22 16.09.2020

     "U pick upů záleží hodně na správném obutí a řidiči. Ale stále je to "lakovka" s papíru."

     Vy ale očividně vůbec nevíte o čem mluvíte. Není Vám pak trapné sem psát takové ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "U pick upů záleží hodně na správném obutí a řidiči. Ale stále je to "lakovka" s papíru."

     Vy ale očividně vůbec nevíte o čem mluvíte. Není Vám pak trapné sem psát takové nepodložené nesmysly ?

     Doslova celý svět kupuje zmíněné mid-size pickupy pro kombinaci vlastností jako je odolnost, trvanlivost, hospodárnost, užitkovost, průchod terénem, použitelnost v běžném provozu na silnici a tak dále.

     Navíc se zdá, že ten typ auta je dokonce předimenzovaný na požadavky AČR, nicméně to znamená jen menší provozní trable, méně servisu a ještě více spolehlivosti.

     Zkrátka tyhle auta jsou dělané na tvrdou práci v jakýchkoliv podmínkách a ne jen na parádu a popojíždění po asfaltu. Prodejní čísla mluví za sebe.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:25 16.09.2020

      Ano, celý svět si kupuje pick up vozítka, které se po 10 letech hodí do šrotu. Při dlouhodobějším použití mimo vozovku jdou podvozky, spojky, korby do kytek. Je to vyráběné jako ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano, celý svět si kupuje pick up vozítka, které se po 10 letech hodí do šrotu. Při dlouhodobějším použití mimo vozovku jdou podvozky, spojky, korby do kytek. Je to vyráběné jako spotřebni zboží.
      Skrýt celý příspěvek

     • JaHoDa
      23:33 16.09.2020

      "Ano, celý svět si kupuje pick up vozítka, které se po 10 letech hodí do šrotu. Při dlouhodobějším použití mimo vozovku jdou podvozky, spojky, korby do kytek. Je to vyráběné jako ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Ano, celý svět si kupuje pick up vozítka, které se po 10 letech hodí do šrotu. Při dlouhodobějším použití mimo vozovku jdou podvozky, spojky, korby do kytek. Je to vyráběné jako spotřebni zboží."

      Opakuji, očividně nevíte o čem mluvíte. Argumenty dále netřeba.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      23:38 16.09.2020

      Ranger, Hilux nejsou SUV. Jsou to terénní pickupy určené pro těžkou práci . Obavy můžeme mít třeba z Amaroku, ale tyhle vozy jezdí po Africe, latinské Americe, Asii a Austrálii. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ranger, Hilux nejsou SUV. Jsou to terénní pickupy určené pro těžkou práci . Obavy můžeme mít třeba z Amaroku, ale tyhle vozy jezdí po Africe, latinské Americe, Asii a Austrálii. Často v podmínkách, které zná AČR leda z misi nebo terénního polygonu. Konstrukčně se od toho Géčka liší jen tím, že mají korbu. Verze LC je akorát blbu vzdornější, ale nikde není psáno, že se s ní Dajbych nepřihlásí.
      Skrýt celý příspěvek

    • Brakant
     12:39 22.09.2020

     V čem konkrétně je MB G bytelnější než třeba Toyota Hilux nebo Ford Ranger? Viděl jste někdy ty auťáky třeba zespodu? Třídu G už některé armády nahrazují právě pick-upy.

     V čem konkrétně je MB G bytelnější než třeba Toyota Hilux nebo Ford Ranger? Viděl jste někdy ty auťáky třeba zespodu? Třídu G už některé armády nahrazují právě pick-upy.

  • Jura99
   16:36 16.09.2020

   Nejraději bych je viděl ve dvou typech vozidla, jedno civilnější a druhé terénnější. Valná část úkolů se děje v míru či v týlu a na silnici či lehkém terénu. Např. nyní při koroně ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nejraději bych je viděl ve dvou typech vozidla, jedno civilnější a druhé terénnější. Valná část úkolů se děje v míru či v týlu a na silnici či lehkém terénu. Např. nyní při koroně jezdit UAZem nebo Defenderem není nic moc, ale i Land Crusier by byl zbytečný luxus. Takže klidně jako ta civilnější a levnější verze pickup např. Toyota Hilux a k tomu ten Land Crusier, ať je to od jedné značky.
   Skrýt celý příspěvek

   • Kichot
    16:56 16.09.2020

    Souhlas i když i teď jsou osobní škodovky hojně používané, ale to je přeci jen jiná kategorie pro jiné účely. Zrovna dneska jsem viděl kolonu u Mošnova kdy doprovod dělal Uaz a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Souhlas i když i teď jsou osobní škodovky hojně používané, ale to je přeci jen jiná kategorie pro jiné účely. Zrovna dneska jsem viděl kolonu u Mošnova kdy doprovod dělal Uaz a Octavia. Chudáci kluci v uazu...
    Skrýt celý příspěvek

    • JerzyŔ
     17:36 16.09.2020

     Kichote, v uazech oproti oktavek nejsou chudaci. Kdyz se oprostim od nalepek zastaralý, ruský/sovětský , tak ano, je to starý stroj, žere vice nez lehký náklaďák, ale prostorove ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Kichote, v uazech oproti oktavek nejsou chudaci. Kdyz se oprostim od nalepek zastaralý, ruský/sovětský , tak ano, je to starý stroj, žere vice nez lehký náklaďák, ale prostorove je to velmi účelně navržené vozidlo. Pro řidiče a spolujezdce srovnatelně s oktavkou, pro zadní sedadla jednoznačně pro UAZ. Kdo mě chce kritizovat, ať se sveze obojím. Já jsem jel obojím, vpředu i vzadu. Pak ještě i úplně vzadu jsou sklopne sedačky u UAZu , ty nejsou moc pohodlné , v kufru Oktavky samozrejme ne. Oktavka má klimu , UAZ tehdy samozrejme ne , jestli byly v současnosti sloužící UAZy klimou dovybaveny , netuším. UAZ projel neuveritelnym terenem
     dal se shodit z letadla spolu s PT bezzakluzovym kanonem, ktery pak tahal atd
     Podle mě něco jako UAZ z úsporným motorem a dalšími vymoženosti současné doby by pokryly potřeby jak pro odvoz generála z Plzně do Olomouce po dálnici, tak pro družstvo s PT nebo PL systémem nebo jinými co mě nenapadaji nebo pro podle potřeby přepravu družstva s vybavením nebo menšího nákladů a tak
     Toto není propagace UAZ, ať to je klidně jiná firma, pokud toto a další splní .
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:10 16.09.2020

      V Oktávce mají například daleko větší šanci že když někam jadou tak se dostanou tam i zpět. Také deformační zóna nekončí u zadního nárazníku. O pohodlí pro posádku se ani nemusíme ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V Oktávce mají například daleko větší šanci že když někam jadou tak se dostanou tam i zpět. Také deformační zóna nekončí u zadního nárazníku. O pohodlí pro posádku se ani nemusíme bavit.
      To auto je prostě veterán. Hodí se pro reenactment ČSLA, ale ne pro službu v 21. století.
      Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      09:34 17.09.2020

      Zkuste se zeptat kluků u armády co v tom jezdí ;-) Třeba švagr je v armádě 10 rokem, ale bohužel se jeho hodnocení Uazu a Defíků nedá zveřejnit pro velké množství sprostých slov... ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zkuste se zeptat kluků u armády co v tom jezdí ;-) Třeba švagr je v armádě 10 rokem, ale bohužel se jeho hodnocení Uazu a Defíků nedá zveřejnit pro velké množství sprostých slov... Co hodně chválí je Iveco a to jak po stránce uživatelské, tak spolehlivosti..
      Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    08:11 17.09.2020

    Jura99
    Dva druhy vozidel by také bylo řešení. Ale tam už bych jedno z nich viděl například VW Transporter nebo Caravelle, kde se dá přepravit až 8 osob nebo vézt více nákladu, při ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jura99
    Dva druhy vozidel by také bylo řešení. Ale tam už bych jedno z nich viděl například VW Transporter nebo Caravelle, kde se dá přepravit až 8 osob nebo vézt více nákladu, při vyjmutí sedaček a instalace přepážky. Existují i úpravy, kde se po vyjmutí sedaček dají do vozidla upevnit dvě nosítka pro zraněné. Ale je to vozidlo max. na polní nebo lesní cesty, ne do terénu.
    Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   17:34 16.09.2020

   flanker.jirka
   A co Land Cruiser pick-up? Ten je taky pro hipstery, ale s normální karoserií je pro tvrdý chlapy?
   Jinak doppručuji někdy mrknout jaká auta nakupují třeba lesáci nebo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   flanker.jirka
   A co Land Cruiser pick-up? Ten je taky pro hipstery, ale s normální karoserií je pro tvrdý chlapy?
   Jinak doppručuji někdy mrknout jaká auta nakupují třeba lesáci nebo stavební firmy. Pick-up je tam zastoupen v nemalé míře.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    22:32 16.09.2020

    Land cruiser pro military použití má upravy, které z něj dělají trochu jiný vůz, tím mám na mysli i provedení pick up, na nich se nosí i kanony nebo minomety.
    Pokud bude AČR ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Land cruiser pro military použití má upravy, které z něj dělají trochu jiný vůz, tím mám na mysli i provedení pick up, na nich se nosí i kanony nebo minomety.
    Pokud bude AČR používat pick upy stejně jako UAZy tak je po deseti létech budou muset vyměnit.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:04 16.09.2020

     Tak určitě.

     Tak určitě.

    • flanker.jirka
     08:13 17.09.2020

     Scotty
     Jak tu někdo výše zmiňoval rozdíl v šasi, LC je postaven na rámu Toyoty Tundra, což je bytelnější "náklaďák"

     Scotty
     Jak tu někdo výše zmiňoval rozdíl v šasi, LC je postaven na rámu Toyoty Tundra, což je bytelnější "náklaďák"

 • Kichot
  15:07 16.09.2020

  Chce se mi blejt velebnosti. Každý terénem jen lehce políbený člověk ví , že pevný rám je základ! A jestli někdo chtěl ušetřit tak je to Land Rover s nový pseudo Defíkem, neboť to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chce se mi blejt velebnosti. Každý terénem jen lehce políbený člověk ví , že pevný rám je základ! A jestli někdo chtěl ušetřit tak je to Land Rover s nový pseudo Defíkem, neboť to proč se odvrátili od rámu jsou VÝROBNÍ náklady.... Hnus totok. Zkuste do takového auta dát byť jen střešní okno, do roka nezavřete dveře
  Skrýt celý příspěvek

 • JerzyŔ
  15:05 16.09.2020

  sataii, a ostatni, my si myslíme, jak jsme chytří, jak jsme odhalili reklamu, ale ve skutečnosti jsme úplně blbí. Jasně že to je reklama a chytrý nebude čekat, že to bude mit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sataii, a ostatni, my si myslíme, jak jsme chytří, jak jsme odhalili reklamu, ale ve skutečnosti jsme úplně blbí. Jasně že to je reklama a chytrý nebude čekat, že to bude mit oznaceni reklamy, a pochopil "redakce". Nemá cenu se nad tím vzrusovat. Pan Grohmann vytvořil tento web jako fanda, ale taky musí z něčeho žít a platit slozenky a autory článků a tak. To nemyslím pejorativne. Ty mu nějak prispivas? Já ne, a přes výhrady jsem rád za tento web, darovanemu koni na zuby nehled . Časopisy, kde jsou články kvalitnější, stojí skoro stovku, knihy 5 stovek. I tak neodolam a koupím si. Takže výrobce si udělá PR, je to jeho blbost, jakým způsobem sestaví článek, ale nam tim predplati jiný,
  kvalitni clanek o tech argentinskych tancich, správce webu bude aspoň trochu podpořen. A my se muzeme do krve v diskusích hádat. Do krve na konečcích prstů rozedranych zurivym klikání do klávesnice. Vše je tak, jak to býti má.
  Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
   15:26 16.09.2020

   Myslím, že nikdo neupírá panu Grohmanovi a AN vydělávat na reklamách a PR článcích. Ale tyto mají být podle toho taky řádně označené.

   Myslím, že nikdo neupírá panu Grohmanovi a AN vydělávat na reklamách a PR článcích. Ale tyto mají být podle toho taky řádně označené.

  • satai
   15:27 16.09.2020

   Reklama ma byt jasne oznacena. Tecka.

   A ze neni je i v rozporu s deklarovanymi pravidly Armadnich novin: https://www.armadninoviny.cz/o...

   Reklama ma byt jasne oznacena. Tecka.

   A ze neni je i v rozporu s deklarovanymi pravidly Armadnich novin: https://www.armadninoviny.cz/o...

   • JerzyŔ
    15:57 16.09.2020

    ale jo kluci, úplně s vámi souhlasím. Ale ve svém věku to poněkud prechazim . Vnímám to tak, že jsou i horší věci. Došel jsem svým mentalnim vývojem, a trvalo mi to dlouho, že ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ale jo kluci, úplně s vámi souhlasím. Ale ve svém věku to poněkud prechazim . Vnímám to tak, že jsou i horší věci. Došel jsem svým mentalnim vývojem, a trvalo mi to dlouho, že "redakce AN" je kód pro "řádné označení reklamy" a že se tím nebudu ve svém nitru rozrusovat. Snad bych ještě v tomto smyslu zkritizoval jednu vec: PR pro bezpilotni prostředek zpred pár dny byl přestože PR vynikající článek plný technických informací a zajímavosti z vývoje a zkoušek a certifikací a tak. Takové články se vyskytují i ve výše uvedených drahých časopisech. Ale zde tento článek, nebo ty o ASCODu, no škoda mluvit, o ničem, několikrát do měsíce opakovane. Na jinem mozna ne, ale na tom se asi shodneme.
    Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:32 16.09.2020

   Mě nijak nevadí reklama pod "Redakce AN", protože jsem si to už dávno dal jako synonymum pro reklamu. Trochu mě ale zaráží ty argumenty proti pickupům, sice reklama je reklama, ale ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Mě nijak nevadí reklama pod "Redakce AN", protože jsem si to už dávno dal jako synonymum pro reklamu. Trochu mě ale zaráží ty argumenty proti pickupům, sice reklama je reklama, ale zde si defendeři dělají medvědí službu.
   Skrýt celý příspěvek

 • Aja1984
  14:56 16.09.2020

  Dostanou nějakou koncernovou dvoumístnou mini-mrdku na baterky co se nesmí ani namočit a budou rádi, protože jenom ta splňuje Bruselské limity a dostane dotační požehnání. Na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dostanou nějakou koncernovou dvoumístnou mini-mrdku na baterky co se nesmí ani namočit a budou rádi, protože jenom ta splňuje Bruselské limity a dostane dotační požehnání. Na nějaký pořádný Ford Ranger mohou asi zapomenout. (/Vtip)
  Skrýt celý příspěvek

 • JaHoDa
  14:47 16.09.2020

  Co se týče kombinace odolnosti v terénu, jízdních vlastností na silnici a nějakého rozumného pohodlí, tak není IMHO lepší varianta než nejrozšířenější pickupy na světě - Ranger a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se týče kombinace odolnosti v terénu, jízdních vlastností na silnici a nějakého rozumného pohodlí, tak není IMHO lepší varianta než nejrozšířenější pickupy na světě - Ranger a Hilux.

  Co se týče práce v terénu, stačí se podívat do Austrálie, Afriky nebo Jižní Ameriky, v čem tam tyhla auta makaj. Jakékoliv SUV (právě díky výše zmíněným "moderním zlepšovákům") půjde okamžitě do kopru.

  Jízda na silnici - do 130km/h absolutně v pohodě, auta drží směr, hluk v klidu - bude ale hodně záležet na pneu.
  Při plném obsazení (případně i zatížení "kufru") se navíc ztrácí poskakování na listových pružinách na nerovnostech.
  Nikdo ale nečeká, že se v tom pojede stejně jako v Mercedesu S.

  Nicméně i dlouhé cesty kolem 1500 km po dálnici a člověk není nijak zvlášť otlačen, unaven, s bolestmi zad nebo něčeho více než v běžném osobáku.

  Poslední věc - místo na zadních sedačkách - pokud si sednu sám za sebe (184 cm), mám stále dost místa před koleny. Místa je pro 4, 5 už budou namačkaní rameny. Vybavení pak musí být samozřejmě vzadu.

  Zkušenosti z Fordu Ranger r.v. 2016.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  14:43 16.09.2020

  Toto video nemá chybu - hlavne tie vzduchovky :-)
  link: https://www.youtube.com/watch?...

  Ale vážne, hlavne ten záver stojí za to!

  Toto video nemá chybu - hlavne tie vzduchovky :-)
  link: https://www.youtube.com/watch?...

  Ale vážne, hlavne ten záver stojí za to!

 • flanker.jirka
  14:41 16.09.2020

  Stále si ještě někdo troufne říct "jsme armáda, víme co chceme?"

  Stále si ještě někdo troufne říct "jsme armáda, víme co chceme?"

  • JerzyŔ
   15:33 16.09.2020

   Nevím, proč tě minusujou. Chceme takové auta, ne nechceme, chceme takové, pak zas onake. Mají nahradit UAZy a LandRovery, ale do terénu moc nepojedou. A hned řádově tisícovka ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nevím, proč tě minusujou. Chceme takové auta, ne nechceme, chceme takové, pak zas onake. Mají nahradit UAZy a LandRovery, ale do terénu moc nepojedou. A hned řádově tisícovka kusů. Co teda ty auta mají dělat? Vozit řidiče a vysokého důstojníka na jednání z Vyskova do Prahy? A mezitím pri různých příležitostech tři, čtyři, pět vojáků bude převážet z kasáren na misi do Estonska, v nákladovém prostoru svoje věci, vybavení, případně nějakou náhradní součást, o kterou poprosila jednotka již na místě jsoucí? A tímto pickapem se následně domů vrátí stridana trojice, čtveřice, pětice vojáků? No proč ne, ale nebude pak těch pick up ů trochu moc? Jeden na 20 lidí včetně občanských pracovníků? Já su hloupý, ale když si dám dvě a dvě dohromady, taky v tom nevidím nějakou ujasnenot, co vlastně chceme a proč.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    22:36 16.09.2020

    Potrefená husa nejvíc kejhá

    Potrefená husa nejvíc kejhá

 • kazd
  14:40 16.09.2020

  Bože to je slátanina.
  Výhody pick up oproti SUV ve verzi kodiaq a spol. se ukáží při prvním trochu akčnějším nasazení jako jsou např. povodně.
  Prostor a jízdní vlastnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bože to je slátanina.
  Výhody pick up oproti SUV ve verzi kodiaq a spol. se ukáží při prvním trochu akčnějším nasazení jako jsou např. povodně.
  Prostor a jízdní vlastnosti kategorie pick up jsou naprosto v pořádku, což dokumentují historie, prodeje a využití na US trhu, kde s přehledem plní funkce jak v lehkém terénu tak na dálnicích.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:35 16.09.2020

  Reklamní článek, jenž si má kopnout do pickupů, takže kdo že to z potenciálních uchazečů pickupy nevyrábí ? :-) Podle obsahu článku to vypadá, že se probral výrobce či dealer ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Reklamní článek, jenž si má kopnout do pickupů, takže kdo že to z potenciálních uchazečů pickupy nevyrábí ? :-) Podle obsahu článku to vypadá, že se probral výrobce či dealer nového defenderu a jde na to s tezí, že pickup s rámem je zastaralý koncept jako PV3S :-). Je to zajímavé, jak se uchazeči v tendrech snaží, ASCOD na to jde přes elevaci kanonu, defender zjevně tvrdí výhodu samonosné karoserie před "zastaralým" rámem.
  Skrýt celý příspěvek

 • satai
  14:15 16.09.2020

  Clovek vidi "Redakce AN" a hned zacne byt zvedavy, kdo to platil tentokrat...

  Clovek vidi "Redakce AN" a hned zacne byt zvedavy, kdo to platil tentokrat...

  • Apex
   14:33 16.09.2020

   Mě většinou přejde chuť to číst a vůbec ten článek rozkliknout. Avšak bohužel to mnohdy stejně udělám.

   Mě většinou přejde chuť to číst a vůbec ten článek rozkliknout. Avšak bohužel to mnohdy stejně udělám.

   • Apex
    14:44 16.09.2020

    Například jako teď.

    Například jako teď.

  • Sgt Murphy
   14:33 16.09.2020

   Už ako som prečítal prvú debilitu "do armády má jako nový vojenský „automobil osobní terénní“ zamířit malý civilní náklaďák" sa mi niečo nezdalo no a keď hneď za tým nasledovalo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Už ako som prečítal prvú debilitu "do armády má jako nový vojenský „automobil osobní terénní“ zamířit malý civilní náklaďák" sa mi niečo nezdalo no a keď hneď za tým nasledovalo "při jejich navrhování a výrobě používají desítky let staré technologie a konstrukční řešení. Především jde o tzv. nosný rám" ... Mi to bolo hneď jasné :D Land Rover sa tu snaží pretlačiť tie svoje šroty silou mocou :D ďalej čítať ani nebolo treba.
   Skrýt celý příspěvek

  • JerzyŔ
   14:39 16.09.2020

   Ale clanek zacal dobre, z hlediska PR profesionálně. Analýzou a projednáním o situaci v oblasti vozů těchto kategorií, technicky zcela erudovane a bez politických pokriveni a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ale clanek zacal dobre, z hlediska PR profesionálně. Analýzou a projednáním o situaci v oblasti vozů těchto kategorií, technicky zcela erudovane a bez politických pokriveni a neutrálně vůči jednotlivým výrobcům. Ale další část článku - no nedalo jim to...
   Skrýt celý příspěvek