Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Jedním z uchazečů je německá Puma; větší obrázek. / KMW  

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za maximálně 50 miliard Kč celkem 210 nových bojových vozidel pěchoty (BVP), která nahradí zastaralá vozidla BVP-2. Podle informací magazínu E15 lidé na MO ČR zvažují nákup dvou platforem - špičkových německých Pum pro bojové jednotky a jednoduší konkurenční pásové platformy pro podpůrné verze.

MO ČR nová BVP splatí postupně  - financování je naplánováno na roky 2019 až 2024, ale záleží na tom, na jakém splátkovém kalendáři se MO ČR s výrobcem dohodne.

Financování nákupu umožňuje současná široká politická shoda o nutnosti více investovat do obrany.

Koncem července se ministr obrany Martin Stropnický a ministr financí Ivan Pilný dohodli na navýšení obranných výdajů do roku 2020 na 1,4 % HDP a do roku 2024 na 2 % HDP. Samozřejmě je otázkou, zda dohodu vezmou za svou i příští vlády.

Co se týče ceny nových BVP, tak na nákup samotných vozidel půjde zhruba polovina vyčleněné sumy. Druhá polovina padne na provozní zázemí. Zde je nutno uvažovat opravdu komplexně - nová vozidla potřebuji špičková servisní a oprávarenské centra, kde bude možné nové stroje udržovat v provozu.

Je třeba nakoupit tisíce nových nástrojů, přípravků, manipulační techniky, měřící techniky a vytvořit také robustní sklad náhradních dílů a nastavit dodavatelské vztahy se všemi výrobci komponentů daných vozidel. Nepochybně přitom platí - čím složitější je daný stroj, tím větší počet má komponentů a tím jsou nároky na servis a údržbu větší.

Oproti BVP-2 budou nová BVP mnohem komplexnější - to si vyžádá mnohem větší počet lidí a odborníků, kteří se o provoz vozidel postarají. Dále je nutno zvážit, zda má Armáda ČR také vhodná podpůrná vozidla, zejména vozidla určená pro odtah BVP z bojiště a technická vozidla pro opravu nových BVP přímo v terénu.

MO ČR může teoreticky nakoupit nová BVP také za přispění Evropského obranného fondu EDF (European Defence Fund) . Ten byl založený 7. června a spuštěn má být na podzim letošního roku.

Evropská unie do fondu ročně pošle 5,5 miliardy euro (143 miliardy Kč). Podmínkou využití fondu je, aby se nákup vojenského materiálu se odehrával na mezistátní úrovni. V tendru na nová BVP jsou de facto pouze evropští výrobci - v případě využití fondu musí MO ČR tedy najít stát, který si nová BVP také pořídí. 

Kritéria pro čerpání financí z fondu nejlíp splňuje vozidlo Puma vzhledem k tomu, že výrobcem je čistě evropská společnost a kolem roku 2020 další vozidla Puma nakoupí i německý Bundeswehr. To časově pasuje i na plánovaný nákup nových BVP pro Armádu ČR.

Za pomocí EDF je tak teoreticky možné srazit nákupní cenu vozidel Puma na “přijatelnou úroveň.” Podrobnosti fungování EDF však nejsou známy a je otázkou, zda má MO ČR po letech neustálého zeštíhlováni dostatek odborníků, kteří budou schopni projít nepochybně složitým právním procesem schvalování EDF. Druhou neznámou je ochota německé strany - to už je ale otázka diskuzí mezi vládou v Berlíně a Praze.

Podle informací deníku E15 vozidlo Puma při nedávných testech na Libavé ukázalo technickou dominanci nad ostatními BVP.  Puma je špičkový stroj, ale také velmi komplexní, složitý a tedy drahý - jednotková cena pro Bundeswehr za holé vozidlo je 7 milionů euro, v přepočtu 184 milionů Kč. V médiích se objevila částka 250 milionů, ale v tom je započítaná cena i za vývoj, který by pochopitelně Armáda ČR neplatila. Samozřejmě podle konfigurace a výbavy roste cena (za vozidlo i zázemí) raketově nahoru nebo dolů.

Armádní plánovači také uvažují o variantě, kdy špičková Puma poslouží jako klasické BVP u bojových jednotek a druhé levnější konkurenční vozidlo se stane platformou pro podpůrné verze (ambulance, spojovací vozidlo, minomet atd.).

Puma existuje právě pouze ve verzi BVP, avšak podpůrnou variantu na platformě Puma požaduje i Bundeswehr. Podpůrné varianty pro Bundeswehr mají být součástí druhého balíčku, jehož výroba začne v roce 2020.

Provoz dvou pásových platforem ale z hlediska logistiky a výcviku není vůbec šťastné řešení.  Jde to také proti logice ostatních armád, které chtějí sjednocením platforem v maximální míře snižovat náklady za logistiku.

Na celou věc se dá dívat také i jako na výhodný politický obchod s Německem - což v současné době opravdu nemusí být na škodu a toto hledisko musí být také prozkoumáno.

Při úvahách o tom, jaké vozidlo pořídit, se nelze dívat pouze na jednotlivou techniku, ale na celou schopnost armády. Je tedy otázkou, zda nakoupit špičkové Pumy, nebo méně technicky komplexní konkurenty a ušetřené miliardy investovat do výcviku, náboru dalších vojáků, nákupu bezpilotních letadel nebo např. do budování lehké třetí bojové brigády. Cílem je zvyšování bojeschopnosti české armády (obranyschopnosti ČR), nikoliv pouze nákup vozidel.

V každém případě nákup podobně složité techniky musí předcházet komplexní vojenské simulace, kdy ony jediné dokáží nastínit, jak se daný typ vozidla zachová v daném bojovém konfliktu. Bez uspořádaní komplexních bojových her jsou diskuze o nejvhodnějším kandidátovi téměř věštění z křišťálové koule.

Nezapomeňme ale na základní pravidlo vedení boje:”Lépe vycvičený voják v horší vojenské technice vždy porazí hůře vycvičeného vojáka v lepší vojenské technice.”

Zdroj: E15

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

BVP pro Armádu České republiky: Sedm kandidátů

Sedm společností projevilo zájem dodat Armádě České republiky pásová bojová vozidla pěchoty (BVP). ...

IDET 2017: Zetor Engineering představí BVP Wolfdog

Brněnská designérská a vývojová společnost Zetor Engineering cílí na vojenský průmysl. Při vývoji ...

IDET 2017: Bojová vozidla pěchoty pro Armádu ČR

Po dvou letech se v Brně opět otevřely brány mezinárodního vojenského veletrhu IDET 2017 ...

S Hizballáhem v zádech: Libanon získá americká BVP Bradley

Americká armáda daruje Libanonu 36 špičkových bojových vozidel pěchoty (BVP) Bradley M2A2 v hodnotě ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 8
 • petres
  11:05 08.06.2018

  Že bychom skutečně kupovali Pumy? Ruský troll už pod všemi články o Pumě trolí, nekrmit :-)

 • lalalik
  10:59 08.06.2018

  to mi řekněte, kdo by to sakra chtěl? Pro boha: https://www.defensenews.com/la...

 • Jara
  21:05 10.01.2018

  Jsou známy, nebo takhle budou někdy zveřejněny výsledky testú?
  Nechci spekulovat o favoritovi tendru(jestli k nějakému vůbec dojde....) v tom bude hrát roli spoustu parametru, ale opravdu by mě zajímalo jak moc strašně deklasovala puma ostatní uchazeče ?

 • petres
  17:21 14.11.2017

  Pokud by se obchod uskutečnil ve zmíněném rozsahu bylo by to pro ČR zajímavé

  http://zpravy.e15.cz/byznys/pr...

 • Valda1(valda)
  13:42 13.11.2017

  Rase:
  Ano maximalka udávána stejná. To je de facto ale taková nic neříkající hodnota.
  Rozhodující je akcelerace za jak dlouho se na tu 70 dostane. V boji v kontaktu s nepřítelem nerozhodují jen balistická ochrana a palebna síla bvp nebo tanku. Vozidlo musí být taky schopné rychle manevrovat měnit směr couvat atd. A často ve ztužených podmínkách bahno Písek...
  To znamená ze puma kromě moderní konstrukce nejlepší ochrany a skvěle palebne síly má před současnými bvp další důležitou výhodu kterou ji dává její skvělý motor MTU V10 série 8900 myslím

 • Rase
  12:06 13.11.2017

  valda:
  tak maximálku má mít 70 km/h, což je stejné jako Puma a CV90.

 • Valda1(valda)
  11:01 13.11.2017

  Jenom ještě k Britskému AJAXU, ano má špičkovou věž s úžasným 40mm CTAS kanonem.
  A také korbu ascood trochu prekopali. Zda se mi ale ze podcenili jednu věc mobilitu a manevrovatelnost. Jejich ajax když je na něm naveseno veškeré pancéřování váží 42tun. Motor však zůstal a dává asi 800 koni.
  Co z toho plyne ? V reálném boji to podle například pumy bude jen dobre pancéřovaný cíl.
  Britové vždy trochu podceňování mobilitu s schopnost manevrovat jejich mechanizovanych jednotek (tanky chieftain,challenger jsou toho důkazem)

 • Tecka
  10:27 13.11.2017

  Panowie ,powoli... zza horyzontu wyłania się PESCO

 • Valda1(valda)
  10:03 13.11.2017

  To ze Na ASCODU Britové postavily AJAX nic neznamená, ten nám nikoho nenabízí nebo se pletu ???
  Z toho co je známo hodnotíme to co CSG nabízí AČR a to nevypadá vůbec dobre.
  V duchu dobrých tradic csg byl vybrán proste levný dostupný podvozek a na to se posadila levná dostupná věž, jak to muže asi dopadnout co ????
  Jednoduše, nekvalitní stroj s minimální bojovou hodnotou.
  Všem musí být jasné ze to je nejhorší možná varianta

 • Rase
  08:59 13.11.2017

  Když u švýcarů vyhrálo CV90, prodloužili podvozek a hodně ho překopali. Když u britů vyhrál ASCOD, překopali to na Ajax. Pokud je vůle, dá se cokoliv překopat do podoby čehokoliv. Jsou to peníze na víc a trvá dost dlouho, než se postaví finální prototyp, všechno se vyzkouší atd. Možná je tak tedy lepší koupit vozidlo v již zavedené verzi a mít to bez čekání.
  Ten ascod je tak verze 33 nebo 35, byl už v dánském tendru, teď jen má věž a facelift masky. V našem tendru jelo GDELS nejspíš na nízkou cenu

 • petres
  07:30 13.11.2017

  IS-3
  Jestli nebude problém v tom, jakou verzi (o generaci starší) nám GDELS na rozdíl od Britů nabízí? Místo ironie si spíš si doplňte znalosti o konkrétních nabízených typech (např. i Puma se našich zkoušek účasnila se současnou verzí, nám nabízí novější).

 • IS-3
  00:07 13.11.2017

  Kdyby britská armáda tušila, jací jsou tu skvělí odborníci, tak by si jistě ASCOD po poradě s Vámi vůbec nepořizovala...

 • Valda1(valda)
  20:12 08.11.2017

  Informace z testu známy zatím nejsou. Nedá se však čekat nic jiného než že puma zvítězila s velkým náskokem ve všech ohledech.
  1.Puma ( bez konkurence)
  2.CV90 (rozumný stroj, osvědčená volba mnoha armad)
  3.lynx (zbytečně dráha lowcost varianta pumy.!)
  .
  .
  .... ascod ( šrot zadarmo drahý!!!)

  Takhle nějak se to nechá očekávat, vlastně přesně takhle to bude.

 • Rase
  22:44 02.11.2017

  Talvi:
  Zatím nic veřejně dostupného. Do konce roku bude všechno tajné a odborníci budou vyhodnocovat získané informace atd. Snad začátkem roku budeme znát nějakou oficiální zprávu, snad i nejlepší vozidlo. Tohle ale musí vybrat nová vláda. Pak bude i trvat, než bude podepsaná smlouva. Dodám, že to může být podobné, jako s radary. Tam se taky už pěkně dlouho zná vítěz, ale ještě na MO nedokázali podepsat konečnou smlouvu...
  Pokud MO řekne že chce jen zavedená vozidla, odpadá Lynx. ASCOD neoslnil a CV90 byl v dřívějších tendrech hodnocen dost rozpačitě - viz švýcarsko a německo (zde byl zkoumán ještě před vývojem Pumy). Puma má zas jiné mouchy, záleží na konceptu AČR. Osobně si myslí že síly jsou poměrně vyrovnané a žádné z vozidel není nějak extra špatné, nebo jasným vítězem. Netroufám si spekulovat a tak radši počkejme na rozhodnutí ministerstva. Přeci jen ti budou vybírat z jiných kritériií než armáda, nebo my tady doma za stolem.

 • Talvi
  18:49 02.11.2017

  Nějaké nové zprávy o průběhu testů nebo jejich vyhodnocení ?

 • ALCR
  14:04 19.10.2017

  Puma může být nejlepší BVP současnosti, jenže je to je jen BVP s jedním druhem věže a kvůli atypickému umístění motoru atd. musí mít věž umístěnou mimo střed a ta věž musí mít kvůli vyvážení přesně danou váhu, proto na současnou PUMU nic jiného neposadíte.

  Armáda ČR dle mého názoru potřebuje kvalitní, univerzální a modulární podvozek třeba na CV90 posadíte všechny možné druhy věží od klasických až po tankové, minometné, protiletecké, raketové atd. S ženijními, sanitními, velitelskými, spojovacími atd. verzemi taky není u CV90 problém, dokonce lze podvozek i prodloužit. Tohle současná verze PUMA nabízená armádě ČR prostě neumí a ani umět nebude.

 • Rase
  12:48 27.09.2017

  Tak podle deníku E15. Má MO vyčleněno na nákup 210 pásových transportérů - 53,6 miliardy, dodávky 2020 až 2025 - tak to vypadá na Pumu, ostatní by byly levnější. Nebo bylo něco setsakramentsky drahé.

  Náhrada tanků T-72 - 11,6 miliardy, dodávky 2018 až 2020. Vypadá to na pořízení cca 30-40 ti Leopardů 2A7EU nebo 100 ojetých Leclerců. Tohle je cena očividně bez zázemí a munice, jen za holou techniku. Pár miliard by stála jen munice ráže 120 mm a o vybudování zázemí se ani nezmiňuju (!)

 • Rase
  07:51 06.09.2017

  Kdo neviděl Pumu na výstavě IDET 2017, může ji již za pár dní vidět na Dnech NATO v Mošnově u Ostravy. Akce probíhá ve dnech 16. a 17. září 2017. Bude zde ve statické ukázce spolu s Leopardem 2 atd.

 • Tecka
  10:26 05.09.2017

  Pływa chociaz juz teraz nie musi..wojsko zmieniło zdanie. Cale szczescie budowa modułowa wiec bedzie mozna dobrać osłonę pod życzenie MON . Napewno wiecej info bedzie dzisiaj i kolejne zdjecia

 • Rase
  10:09 05.09.2017

  Paráda, vypadá fakt docela dobře, mohl by snad umět i plavat. Pěkné.

 • Tecka
  09:53 05.09.2017
 • Tecka
  16:33 04.09.2017

  Tak,prototyp w przyszłym roku

 • Tecka
  15:36 04.09.2017

  Podobno poziom prototypu ale nie chce zmyślać. Zawieszenie pneumatyczne ,MTU itd jak juz pisaliśmy . Taki "rosomak" na gąsienicach z dużym zapasem na dodatkowe opancerzenie,jutro napewno bedzie wiecej https://mobile.twitter.com/Mil...

 • Rase
  13:55 04.09.2017

  Jsem hodně zvědavý v jaké fázi už je Borsuk, ale i nefunkční model 1:1 by byl velký nářez. Ta věž vypadá hodně dobře, ale dřív představený RUAG mi přijde lepší - byl i na Andersovi, pokud vím. Bylo by faj, až budeme mít nová BVP, nakoupilo MO věže z Polska - nějaké ty minomety RAK a věže s kanónem ráže 120 mm - takový balíček na podvozky nového BVP .))

 • Tecka
  10:57 04.09.2017
 • Tecka
  10:54 04.09.2017

  Nie wiem czy było,nowe wizualizacje Borsuka a w metalu podobno jutro ?
  https://i.imgur.com/lJ4WtHZh.j...
  https://i.imgur.com/Ic7wIBqh.j...

 • Tecka
  20:33 01.09.2017

  Jan Grohmann
  Dziekuje :)

 • Tecka
  18:44 01.09.2017

  Kolejna ciekawostka : https://m.facebook.com/photo.p... To Jan Grohmann... Czy byłaby możliwość założenia TAG dla MSPO ? Bedzie tego sporo w tym roku
   
  Z MSPO 2017 přineseme reportáž. JG

 • Tecka
  18:05 01.09.2017

  To Rase
  Poza tematem...ciekawostka, na MSPO bedzie można zobaczyć 8x8 120mm i 6x6 Spike NLOS
  https://mobile.twitter.com/Rem...

 • Tecka
  14:24 01.09.2017

  Tak to dla OT (WOT) zamowienia ida z puli sf wiec jest szybciej ale tez tylne drzwi dla zamówień dla WL . Jest to sposób na ominięcie biurokracji i ciągnących sie w nieskończoność procedur

 • Rase
  14:06 01.09.2017

  Tecka:
  u nás to vypadá spíš na univerzální maskovací vzor, no uvidíme zda s něčím přijdou.
  Tedy pokud to chápu dobře, tak PGZ nabízí vzor MAPA na uniformy Teritoriální Obrany. Chcete mít stejný maskovací vzor jak pro armádu tak i TO nebo se mají lišit ?

 • Tecka
  13:17 01.09.2017

  A tutaj,dalej w temacie MAPA. System "dromader" ,ktory zobaczymy na MSPO. Na dole artykułu jest pare zdjec
  http://www.milmag.pl/news/view...

 • Tecka
  13:10 01.09.2017

  Tak,słyszałem o projekcie nowego kamuflażu dla ACR ale ostatnio chyba troche ciszej na ten temat,jak piszesz . Wiadomo w jakim kierunku to miałoby pojsc, na przykład : rozne wersje dla pór roku ,cos oddzielnego dla SF ?
  A tu juz oficjalnie na str PGZ ,jesli to przejdzie to mozna sie spodziewać zamowienia dla WOT, WL na kilkadziesiąt tysięcy sztuk ,podobno chęci są ale ile w tym prawdy...?
  http://i.imgur.com/DQVULAzh.jp...
  http://i.imgur.com/A0cxlodh.jp...
  http://i.imgur.com/RZhaiV5h.jp...
  http://i.imgur.com/4Ovto8wh.jp...

 • Rase
  12:02 01.09.2017

  Tecka:
  Pokud jde o AČR, tak neoficiálně mají první zkušební kusy Nového polního stejnokroje, přijít na konci roku 2017 a pozemní síly by měly být kompletně vybaveny do roku 2020. Podle jiných informací, by měl být nový polní stejnokroj vyvzorován až do konce roku 2020. Paralelně s projektem nového polního stejnokroje, se již delší dobu pracuje na projektu s názvem "Nový maskovací design", zkráceně NOMAD. Jisté je, že na relevantní výstupy práce týmu, které by bylo možné publikovat, je nutné si zatím počkat.

 • Rase
  21:53 30.08.2017

  Tecka:
  wow, tak takhle má vypadat moderní maskáč (!) doufám že něco takového ukuchtí i pro AČR, akorát tady to bude něco zastaralého, jen s jinými barvami - třeba jako MIMIK od CZUB...

 • Tecka
  20:50 30.08.2017

  To Rase
  Wiem,że to całkowicie poza tematem ale jak dla mnie świetna wiadomość ! MAPA trafia do wojska na testy i to juz na serio do tego ma szanse stać sie maskowaniem dla systemu TYTAN .
  https://mobile.twitter.com/Rem...

 • Jirosi
  19:44 30.08.2017

  CerVus: Problém je že to jsou demonstrátory nikoliv hotová vozidla.

 • CerVus
  19:32 30.08.2017

  Luky: No, toho se v našem případě dá i bát. Pomohli jsme vyvinout Bren do použitelné podoby a máme z toho 20tisíc kusů předsériové verze. Máme Pandur II, který když se kupoval, tak padaly slova, že je budeme dále prodávat. No můžeme, ale nikdo je nechce. Neprůstřelné vesty si necháváme dělat speciální za speciální ceny. Naše LR byl speciální - co kus to orginál. Já už se opravdu bojím čistě "České cesty".
  Mě se ten malý Švédský tank fakt líbí. Tam se třeba s variantou Ghost snaží o to minimalizovat nedostatky v ochraně tím že na povrchu může promítat různé tepelné vzory a tím zmást protivníka. Už na něm několik let pracují, takže v současné variantě vychytávají detaily. Nemusí řešit dětské nemoci nové platformy. Polsko na jeho platformě vlastně přišlo s Andersem a PL-01. Na trhu podle mě narazil na stejný problém jako před lety americký Stingray 2. Ten přišel ve špatnou dobu, kdy se rozprodávaly přebytky studené války. A státy co tanky chtěly, si je do nedávna za slušné peníze pořizovaly.

 • Jirosi
  19:01 30.08.2017

  Maximus: To že armáda má problémy víme všichni. Pokud jsi chcete něco ujasňovat tak jsi spíše ujasňujte jak jsme se do těch problémů dostaly, případně jak se jim vyhnout. A opět se neutopit v projektech na které nemáme, ani prostředky, ani vůli je dotáhnout (T72, L159). Teď se tu bavíme o vozidle palebné podpory ze které ho by se mohla vyklubat velice rychle podobná černá díra.

 • PavolR
  15:05 30.08.2017

  Ešte jeden parameter tu neodznel, a to počet členov posádky tanku. Leopardy v dnešnej konfigurácii majú o jedného člena viac než T-72M4cz ... Pravda, po vyvinutí bezposádkovej veže by to išlo zraziť aj na troch.

 • Luky
  14:08 30.08.2017

  CerVus...však zatím nikdo neřekl, že je CV90 mimo hru, tohle můžou být body pro něj

  Nadruhou stranu něco pomoci vyvinout nemusí být jen mínus. V širším kontextu se dá získat.

 • Luky
  14:05 30.08.2017

  A to jsem nakousl jen část problému - pořízení věci a její provozování...pak je ještě to zázemí, které k tomu potřebuju
  Proto jsou jednotkové ceny systému stíhačky třeba 150 - 200 miliard a ne těch 50-70 za stroj. Cˇili se u menších sérii vyplácí leasing, nebo větší servis za hranicemi. O tom byl článek pojednávající o sdílených LEO.

  Teď jsou v první řadě bevka. Možnost tanku je dle mě velký + a jeden takový prapor se bude hodit vždycky, to se v brigádě rozpustí bez problémů, i kdyby se časem kupoval MBT, nebo něco úplně jinýho. Zázemí bude na všechno jedno.

 • Tecka
  13:52 30.08.2017

  Koszt zakupu zaawansowanego technicznie uzbrojenia to wierzchołek gory lodowej. Bardzo optymistycznie to 20% to koszt zakupu a cala reszta to eksploatacja ,czyli na przykład , wydajemy 2 miliardy $ a caly cykl użytkowania to 8 miliardów $ . Brać kupować nie żałować ;)

 • CerVus
  13:34 30.08.2017

  Luky: Dobře, ale vezmi v potaz, že pokud nepořídíme jako IFV cv90, tak budeme platit i testovat vývoj celého středního tanku. Nikdo krom Švédů na něm skutečně nepracuje. Všichni to jen mohou vyrobit, ale nikdo to ve skutečnosti neudělal. Švédský stojí 9-10mil euro což je dvojnásobek ceny IFV. Taky se může stát se si vybereme Lynxe/Pumu, necháme si na jejich podvozku vyrobit 100 středních tanků a dostaneme se na na cenu 13-15mil euro za kus. A pak se budeme modlit, aby si ten tank koupil ve větších počtech i někdo další, aby následná modernizace zase nešla jen z našeho rozpočtu. Výhoda lepardů je v jejich počtech. A to píšu jako zastánce CV90120t.
  Co se kalkulace týče tak jsem jen narazil na porovnání Abrams vs Leopard a nějakém webu v USA a tam kupodivu bylo více zastánců leoparda. Co si z toho pamatuju Abrams má mít o nějakých 20% vyšší náklady na provoz a musí častěji do servisu vinou použitého motoru a nedá se na něho namontovat delší dělo z 2A7.

 • Luky
  13:11 30.08.2017

  CerVus
  bylo by fajn odborně vyčíslit náklady pořizovací vs životní cyklus něčeho...tak co já třeba slyšel:
  dálnice - pořízení 20% 50tiletého cyklu
  stíhačka - 30% ?
  BVP - ?
  tank - ?

  Taky záleží na složitosti systému, kdy často složitější věci mají dokonce poměrově vyšší náklady na udržení provozu (např. dálnice ve velehorách,tunely)
  Až to někdo pravdivě napíše, můžeme se fundovaně bavit o hospodárnosti.
  Samozřejmě obrovskou roli hraje i intenzita výcviku, střeleb....ale to je základní předpoklad efektivity systému, ne plus navíc (i když simulátor lecos dožene, ale taky něco stojí a nemůže být jen simulátor).
  Problémem internetových diskuzí je právě to, že si lidi někde vygůglí výrobní/zánovní/repasovanou cenu a začnou počítat ....

 • Luky
  13:00 30.08.2017

  jako já mám téčka celkem rád, ale oni tam nemají ani klimu a když bylo to cvičení v Německu, koukal jsem na fotky, myslím bylo 30+ ve stínu....mi přijde, když máš techniku, ve který se nedá moc vydržet, že je to trochu handicap

  může se říci, že je to tuží, no mě spíš přijde, že taková situace může omezit bojeschopnost víc, než vyšší silueta (která je navíc vybavena špičkovými senzory)

  mimochodem pro Jirosi:
  Izraelci si pochvalují omezené transportní schopnosti svých tanků a já psal o čtvrtém operátorovi něčeho a nastínil možnost mixované čety, která by ve výsledku počty opravdu šetřila...ale to se člověk musí bavit s otevřenou hlavou a ne se snahou někoho "nachytat"

 • CerVus
  12:53 30.08.2017

  Maximus: Já se na to snažím koukat i z ekonomického pohledu. Pokud vidím, že repasovaný leopard 2 vyjde na polovinu ceny středního tanku na podvozku IFV, tak to i přes druhotné náklady na zázemí pro ně považuju, za dobrý nápad. Je to navíc platforma rozšířená u našich spojenců okolo s možností dalších modernizací, jejichž vývoj nemusíme platit. Pokud se to sveze s pořízením německých IFV, tak to také dává smysl. Kdyby stejné IFV vybrali v Polsku, tak ještě více.
  Zrušení bojových vrtulníků? Proč ne pokud se pořídí LOH a modernizují L159, aby ty dva stroje mohly kooperovat na moderním bojišti. Pořízení UH-1 nebo jiného středního vrtulníku podobných rozměrů se mi ale nelíbí protože to prostě není LOH ani když na něj budeme koukat z kilometru. Takže celá ta náhrada v konečném důsledku není logická.
  Naše PVO je k smíchu to tu víme všichni. RBS je dobrý na odstrašení vrtulníků a že by si moderní letadla neporadila se 40 let starým KUBem se mi nechce věřit. Dobré to je tak na sestřelování dopravních letadel.
  Modernizace DAN je kravina. To bylo lepší každý rok pořídit několik kusů nové techniky. Jenže to naráží na klasický problém AČR: Na drahý servis peníze jsou, ale na pořízení nového vybavení ne.
  Neprůstřelné vesty: Proč se pořizují ty nejtěžší verze vest? Nedá se v tom potom ani pořádně pohybovat a ty kraviny z toho každý ihned sundává. To že vesty stojí 50tisíc za kus je další wtf. Proč se místo toho nepořizují nosiče plátů s balistickými vložkami, které vyjdou na třetinu? A proč se u nás vesty prodávají po expiraci překupníkům i když jsou v dobrém stavu a nejsou uskladněny pro případ nouze. Očividně na Ukrajinském bojišti slouží dobře.
  Ale takovýchto věcí je tu víc. V podstatě do jakékoli skříně se v armádě kopne, tak tam vyskočí kostlivci. 15 let je armád pod financovaná a je vedena nekompetentními lidmi. A očividně se to nezlepší ani v po dalších volbách.
  pardon na offtopic

 • Jura99
  12:35 30.08.2017

  Maximus: vidíte svět ideálně a on takový přitom nikdy nebude. To by se jinak nerekonstruovaly za miliardy kasárna, vzápětí opuštěná, nekupovalo 72 bitevníků, vzápětí naložených do dusíku, nezadávala modernizace T72 v počtu 350ks, vzápětí redukovaná na 30, nenakupovaly Pandury v počtu 200ks, vzápětí s výpovědí podepsané smlouvy a redukcí na 100ks a tak by se dalo pokračovat. Jen připomínám, že tato neideální rozhodnutí jistě padla po zralých úvahách, v duchu vašeho příspěvku či v duchu bílé knihy, která ještě v roce 2013 neviděla široko daleko žádného nepřítele a boj na území republiky byl na desítky let vyloučený. Takže když se chovají/chovali političtí a armádní odborníci jako když nakupují cosi do rodiny, ponechte stejnou možnost uvažování i nám obyčejným :). Takže za mě nakoupit L2A6, když budou a když nebudou tak lehce vylepšit T-72M novým SŘP a ochranou. Tím by byl na úrovni M4CZ, s výjimkou pohonu, a kvalitní SŘP by z něj mohl udělat hrozivou zbraň, že by se i fenriho T-90 třásla strachem.

 • Pavka
  11:09 30.08.2017

  Maximus: Já myslím že vaše zamyšlení je hodnotné a tak nějak všichni doufáme že AČR všechno uvedené bere v potaz. Jenže toto je veřejná diskuze k článku u které se tak nějak počítá že se dřív nebo později strhne ve strašlivý flejm při kterém se alespoň já často pobavím některými vtipnými příspěvky a zároveň se dozvím mnoho zajímavých informací od odborníků přímo z dané oblasti. Tudíž já tuto diskuzi shledávám podle obecných standardů jako naprosto v pořádku a především kladně hodnotím že se daří ji alespoň rámcově držet souvislost s původním tématem.

  Až se objeví nové informace třeba k vrtulníkům, tak budu opět velmi rád, když pan Grohmann či pan Sedláček, jejichž práce si velice vážím, opět sepíší všechny dostupné informace do článku a obyčejná laická veřejnost, do které se řadím i já, se bude moci v diskuzi opět k tématu obrazně řečeno porvat a nenechat na nikom a ničem nit suchou. Také doufám že mnozí zde přispívající odborníci, jejichž práce si rovněž vážím, se dokáží i v budoucnu přes tyto laické myšlenky přenést a vydrží nás i nadále poučovat či upozorňovat že "takhle to skutečně nepůjde/nefunguje".

 • Maximus
  10:30 30.08.2017

  Někteří diskutující si představují nákup klíčových zbraňových systémů stejně jednoduše jako rodinného nákup osobního auta. Tak tomu ovšem v reálu není a ani by být nemělo. Těch faktorů je tam celá řada, nejen vojenských, ale i ekonomických, politických i sociálních.

  Rovněž mi uniká chápání některých diskutujících, kteří vidí jenom ty "svoje" tanky, ale nedokáží chápat armádu jako celý komplex zbraňových systémů, které mají různou hodnotu v různých situacích a které se synergicky doplňují.

  Už od II. WW je zřejmé, že pozemní mechanizovaná armáda bez pvo v konfliktu s nepřítelem disponující dostatečně početným letectvem tahá za výrazně kratší provaz.

  Jaké jsou naše schopnosti pvo ? 14 pronajatých Gripenů plus 24 AMRAMů a kolem stovky postarších Sidewinderů, pozemní systémy tvoří 16 RBS-70 a pak už jen sbírka muzeálních kousků jako je 2K12 Kub-M2 a 9K35 Strela-10M, které patří do Lešan a ne na bojiště 21. století.

  Někdo obhajuje tanky tím, že se přece osvědčily v bojích na Ukrajině, ale je potřeba také dodat že 70, resp. 80 % nepřátelských ztrát způsobilo dělostřelectvo. Jaký je stav AČR? Bude se modernizovat 33 samohybných kolových houfnic (ShKH) vz. 77 DANA ráže 152 mm s maximálním dostřelem novou municí DN1CZ dokáže vést palbu na vzdálenost "až" 25,5 km a plánuje se "výhledově" nakoupit 17 nových samohybných houfnic ráže 155 mm. Minomety až na několik výjimek máme zděděny ještě z dob ČSLA. Raketomety vyřazeny bez náhrady (chybí mi tu článek o tom, že CSG je schopno modernizované Grady ala Vampir vyrobit od novoty a naše zbrojovky s muničkami mají vlastními silami do nich vyvinuté rakety s dostřelem 40 km+).

  Jak dopadl program L159? Po mnoha letech se kupuje 180 kusů řízené protizemní munice a slovy "čtyři" kontejnery Litening III (to vše spíš pro Gripeny), ale plánovaná integrace řs Brimstone, které by výrazně posílily naše schopnosti ničit pozemní obrněné cíle, typicky tanky, je odloženo na nikdy.

  Tanečky kolem pořízení kolem LUH jen zastírají fakt, že Mi24/35 bez modernizace a nových PT raket na moderním bojišti nemají příliš velkou hodnotu.

  Co schopnosti pěšáků bojovat s tanky - máme sice CG a Javeliny, ale v jakých počtech? Co jinak? RPG-7 s původní municí a PTŘS opět z dob ČSLA. Samozřejmě se může ozvat někdo, že máme SPIKE na Pandurech, ale opět kolik jich máme a jak moc se s nimi cvičí? (Vzhledem k ceně a nedostatku se necvičí ostré střelby a když už se náhodou vystřelí procházející rakety, tak to skončí velmi velmi tristně)

  Jaká je penetrace moderními pozorovacími prostředky jako jsou noktovizory a termovize u běžných bojových jednotek či jen jaká dostupnost běžné výstroje a vybavení odpovídající tomu, co je běžné u vojáků v moderních armádách. Jak vypadá realita a vize "český voják pro 21. století"?

  V brzké době se budou nahrazovat konečně UAZy a LR, což vzhledem k množství vozů nebude malá položka.

  Jak máme funkční systém budování aktivních záloh a rezerv, které by byly schopné doplnit naši malou profesionální armádu, která v prostředí hybridních válek nemá absolutně šanci splnit svoji hlavní roli a tou je ochrana vlastního teritoria.

  To je jen krátký výčet problémů, které mají pro obranyschopnost podobný či spíše mnohem větší význam než zde diskutovaná +- stovka tanků.

  Pro někoho je asi příjemné se rozplývat nad tím, co všechno by si nakoupil, kdyby mohl a neměl finanční limity. AČR i přes plánovaný nárůst rozpočtu MO má zděděný obrovský vnitřní dluh na technice i vybavení a i kdyby ČR dávala na armádu 4% HDP, tak by to trvalo řadu let, než by jsme se dostali ke stavu, který by jsme mohli s jistou nadsázkou označit za "ideální". Sorry jako :-))).

Stránka 1 z 8