Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Jedním z uchazečů je německá Puma; větší obrázek. / KMW  

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za maximálně 50 miliard Kč celkem 210 nových bojových vozidel pěchoty (BVP), která nahradí zastaralá vozidla BVP-2. Podle informací magazínu E15 lidé na MO ČR zvažují nákup dvou platforem - špičkových německých Pum pro bojové jednotky a jednoduší konkurenční pásové platformy pro podpůrné verze.

MO ČR nová BVP splatí postupně  - financování je naplánováno na roky 2019 až 2024, ale záleží na tom, na jakém splátkovém kalendáři se MO ČR s výrobcem dohodne.

Financování nákupu umožňuje současná široká politická shoda o nutnosti více investovat do obrany.

Koncem července se ministr obrany Martin Stropnický a ministr financí Ivan Pilný dohodli na navýšení obranných výdajů do roku 2020 na 1,4 % HDP a do roku 2024 na 2 % HDP. Samozřejmě je otázkou, zda dohodu vezmou za svou i příští vlády.

Co se týče ceny nových BVP, tak na nákup samotných vozidel půjde zhruba polovina vyčleněné sumy. Druhá polovina padne na provozní zázemí. Zde je nutno uvažovat opravdu komplexně - nová vozidla potřebuji špičková servisní a oprávarenské centra, kde bude možné nové stroje udržovat v provozu.

Je třeba nakoupit tisíce nových nástrojů, přípravků, manipulační techniky, měřící techniky a vytvořit také robustní sklad náhradních dílů a nastavit dodavatelské vztahy se všemi výrobci komponentů daných vozidel. Nepochybně přitom platí - čím složitější je daný stroj, tím větší počet má komponentů a tím jsou nároky na servis a údržbu větší.

Oproti BVP-2 budou nová BVP mnohem komplexnější - to si vyžádá mnohem větší počet lidí a odborníků, kteří se o provoz vozidel postarají. Dále je nutno zvážit, zda má Armáda ČR také vhodná podpůrná vozidla, zejména vozidla určená pro odtah BVP z bojiště a technická vozidla pro opravu nových BVP přímo v terénu.

MO ČR může teoreticky nakoupit nová BVP také za přispění Evropského obranného fondu EDF (European Defence Fund) . Ten byl založený 7. června a spuštěn má být na podzim letošního roku.

Evropská unie do fondu ročně pošle 5,5 miliardy euro (143 miliardy Kč). Podmínkou využití fondu je, aby se nákup vojenského materiálu se odehrával na mezistátní úrovni. V tendru na nová BVP jsou de facto pouze evropští výrobci - v případě využití fondu musí MO ČR tedy najít stát, který si nová BVP také pořídí. 

Kritéria pro čerpání financí z fondu nejlíp splňuje vozidlo Puma vzhledem k tomu, že výrobcem je čistě evropská společnost a kolem roku 2020 další vozidla Puma nakoupí i německý Bundeswehr. To časově pasuje i na plánovaný nákup nových BVP pro Armádu ČR.

Za pomocí EDF je tak teoreticky možné srazit nákupní cenu vozidel Puma na “přijatelnou úroveň.” Podrobnosti fungování EDF však nejsou známy a je otázkou, zda má MO ČR po letech neustálého zeštíhlováni dostatek odborníků, kteří budou schopni projít nepochybně složitým právním procesem schvalování EDF. Druhou neznámou je ochota německé strany - to už je ale otázka diskuzí mezi vládou v Berlíně a Praze.

Podle informací deníku E15 vozidlo Puma při nedávných testech na Libavé ukázalo technickou dominanci nad ostatními BVP.  Puma je špičkový stroj, ale také velmi komplexní, složitý a tedy drahý - jednotková cena pro Bundeswehr za holé vozidlo je 7 milionů euro, v přepočtu 184 milionů Kč. V médiích se objevila částka 250 milionů, ale v tom je započítaná cena i za vývoj, který by pochopitelně Armáda ČR neplatila. Samozřejmě podle konfigurace a výbavy roste cena (za vozidlo i zázemí) raketově nahoru nebo dolů.

Armádní plánovači také uvažují o variantě, kdy špičková Puma poslouží jako klasické BVP u bojových jednotek a druhé levnější konkurenční vozidlo se stane platformou pro podpůrné verze (ambulance, spojovací vozidlo, minomet atd.).

Puma existuje právě pouze ve verzi BVP, avšak podpůrnou variantu na platformě Puma požaduje i Bundeswehr. Podpůrné varianty pro Bundeswehr mají být součástí druhého balíčku, jehož výroba začne v roce 2020.

Provoz dvou pásových platforem ale z hlediska logistiky a výcviku není vůbec šťastné řešení.  Jde to také proti logice ostatních armád, které chtějí sjednocením platforem v maximální míře snižovat náklady za logistiku.

Na celou věc se dá dívat také i jako na výhodný politický obchod s Německem - což v současné době opravdu nemusí být na škodu a toto hledisko musí být také prozkoumáno.

Při úvahách o tom, jaké vozidlo pořídit, se nelze dívat pouze na jednotlivou techniku, ale na celou schopnost armády. Je tedy otázkou, zda nakoupit špičkové Pumy, nebo méně technicky komplexní konkurenty a ušetřené miliardy investovat do výcviku, náboru dalších vojáků, nákupu bezpilotních letadel nebo např. do budování lehké třetí bojové brigády. Cílem je zvyšování bojeschopnosti české armády (obranyschopnosti ČR), nikoliv pouze nákup vozidel.

V každém případě nákup podobně složité techniky musí předcházet komplexní vojenské simulace, kdy ony jediné dokáží nastínit, jak se daný typ vozidla zachová v daném bojovém konfliktu. Bez uspořádaní komplexních bojových her jsou diskuze o nejvhodnějším kandidátovi téměř věštění z křišťálové koule.

Nezapomeňme ale na základní pravidlo vedení boje:”Lépe vycvičený voják v horší vojenské technice vždy porazí hůře vycvičeného vojáka v lepší vojenské technice.”

Zdroj: E15

Nahlásit chybu v článku


Související články

BVP pro Armádu České republiky: Sedm kandidátů

Sedm společností projevilo zájem dodat Armádě České republiky pásová bojová vozidla pěchoty (BVP). ...

IDET 2017: Zetor Engineering představí BVP Wolfdog

Brněnská designérská a vývojová společnost Zetor Engineering cílí na vojenský průmysl. Při vývoji ...

IDET 2017: Bojová vozidla pěchoty pro Armádu ČR

Po dvou letech se v Brně opět otevřely brány mezinárodního vojenského veletrhu IDET 2017 ...

S Hizballáhem v zádech: Libanon získá americká BVP Bradley

Americká armáda daruje Libanonu 36 špičkových bojových vozidel pěchoty (BVP) Bradley M2A2 v hodnotě ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • petres
  11:05 08.06.2018

  Že bychom skutečně kupovali Pumy? Ruský troll už pod všemi články o Pumě trolí, nekrmit :-)

  Že bychom skutečně kupovali Pumy? Ruský troll už pod všemi články o Pumě trolí, nekrmit :-)

 • lalalik
  10:59 08.06.2018

  to mi řekněte, kdo by to sakra chtěl? Pro boha: https://www.defensenews.com/la...

  to mi řekněte, kdo by to sakra chtěl? Pro boha: https://www.defensenews.com/la...

 • Jara
  21:05 10.01.2018

  Jsou známy, nebo takhle budou někdy zveřejněny výsledky testú? Nechci spekulovat o favoritovi tendru(jestli k nějakému vůbec dojde....) v tom bude hrát roli spoustu parametru, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsou známy, nebo takhle budou někdy zveřejněny výsledky testú?
  Nechci spekulovat o favoritovi tendru(jestli k nějakému vůbec dojde....) v tom bude hrát roli spoustu parametru, ale opravdu by mě zajímalo jak moc strašně deklasovala puma ostatní uchazeče ?Skrýt celý příspěvek

 • petres
  17:21 14.11.2017

  Pokud by se obchod uskutečnil ve zmíněném rozsahu bylo by to pro ČR ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by se obchod uskutečnil ve zmíněném rozsahu bylo by to pro ČR zajímavé

  http://zpravy.e15.cz/byznys/pr... Skrýt celý příspěvek

 • Valda1(valda)
  13:42 13.11.2017

  Rase: Ano maximalka udávána stejná. To je de facto ale taková nic neříkající hodnota. Rozhodující je akcelerace za jak dlouho se na tu 70 dostane. V boji v kontaktu s nepřítelem ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Ano maximalka udávána stejná. To je de facto ale taková nic neříkající hodnota.
  Rozhodující je akcelerace za jak dlouho se na tu 70 dostane. V boji v kontaktu s nepřítelem nerozhodují jen balistická ochrana a palebna síla bvp nebo tanku. Vozidlo musí být taky schopné rychle manevrovat měnit směr couvat atd. A často ve ztužených podmínkách bahno Písek...
  To znamená ze puma kromě moderní konstrukce nejlepší ochrany a skvěle palebne síly má před současnými bvp další důležitou výhodu kterou ji dává její skvělý motor MTU V10 série 8900 myslímSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:06 13.11.2017

  valda:
  tak maximálku má mít 70 km/h, což je stejné jako Puma a CV90.

  valda:
  tak maximálku má mít 70 km/h, což je stejné jako Puma a CV90.

 • Valda1(valda)
  11:01 13.11.2017

  Jenom ještě k Britskému AJAXU, ano má špičkovou věž s úžasným 40mm CTAS kanonem. A také korbu ascood trochu prekopali. Zda se mi ale ze podcenili jednu věc mobilitu a ...Zobrazit celý příspěvek

  Jenom ještě k Britskému AJAXU, ano má špičkovou věž s úžasným 40mm CTAS kanonem.
  A také korbu ascood trochu prekopali. Zda se mi ale ze podcenili jednu věc mobilitu a manevrovatelnost. Jejich ajax když je na něm naveseno veškeré pancéřování váží 42tun. Motor však zůstal a dává asi 800 koni.
  Co z toho plyne ? V reálném boji to podle například pumy bude jen dobre pancéřovaný cíl.
  Britové vždy trochu podceňování mobilitu s schopnost manevrovat jejich mechanizovanych jednotek (tanky chieftain,challenger jsou toho důkazem)Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  10:27 13.11.2017

  Panowie ,powoli... zza horyzontu wyłania się PESCO

  Panowie ,powoli... zza horyzontu wyłania się PESCO

 • Valda1(valda)
  10:03 13.11.2017

  To ze Na ASCODU Britové postavily AJAX nic neznamená, ten nám nikoho nenabízí nebo se pletu ??? Z toho co je známo hodnotíme to co CSG nabízí AČR a to nevypadá vůbec dobre. V ...Zobrazit celý příspěvek

  To ze Na ASCODU Britové postavily AJAX nic neznamená, ten nám nikoho nenabízí nebo se pletu ???
  Z toho co je známo hodnotíme to co CSG nabízí AČR a to nevypadá vůbec dobre.
  V duchu dobrých tradic csg byl vybrán proste levný dostupný podvozek a na to se posadila levná dostupná věž, jak to muže asi dopadnout co ????
  Jednoduše, nekvalitní stroj s minimální bojovou hodnotou.
  Všem musí být jasné ze to je nejhorší možná variantaSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:59 13.11.2017

  Když u švýcarů vyhrálo CV90, prodloužili podvozek a hodně ho překopali. Když u britů vyhrál ASCOD, překopali to na Ajax. Pokud je vůle, dá se cokoliv překopat do podoby čehokoliv. ...Zobrazit celý příspěvek

  Když u švýcarů vyhrálo CV90, prodloužili podvozek a hodně ho překopali. Když u britů vyhrál ASCOD, překopali to na Ajax. Pokud je vůle, dá se cokoliv překopat do podoby čehokoliv. Jsou to peníze na víc a trvá dost dlouho, než se postaví finální prototyp, všechno se vyzkouší atd. Možná je tak tedy lepší koupit vozidlo v již zavedené verzi a mít to bez čekání.
  Ten ascod je tak verze 33 nebo 35, byl už v dánském tendru, teď jen má věž a facelift masky. V našem tendru jelo GDELS nejspíš na nízkou cenuSkrýt celý příspěvek

 • petres
  07:30 13.11.2017

  IS-3 Jestli nebude problém v tom, jakou verzi (o generaci starší) nám GDELS na rozdíl od Britů nabízí? Místo ironie si spíš si doplňte znalosti o konkrétních nabízených typech ...Zobrazit celý příspěvek

  IS-3
  Jestli nebude problém v tom, jakou verzi (o generaci starší) nám GDELS na rozdíl od Britů nabízí? Místo ironie si spíš si doplňte znalosti o konkrétních nabízených typech (např. i Puma se našich zkoušek účasnila se současnou verzí, nám nabízí novější).Skrýt celý příspěvek

 • IS-3
  00:07 13.11.2017

  Kdyby britská armáda tušila, jací jsou tu skvělí odborníci, tak by si jistě ASCOD po poradě s Vámi vůbec nepořizovala...

  Kdyby britská armáda tušila, jací jsou tu skvělí odborníci, tak by si jistě ASCOD po poradě s Vámi vůbec nepořizovala...

 • Valda1(valda)
  20:12 08.11.2017

  Informace z testu známy zatím nejsou. Nedá se však čekat nic jiného než že puma zvítězila s velkým náskokem ve všech ohledech. 1.Puma ( bez konkurence) 2.CV90 (rozumný stroj, ...Zobrazit celý příspěvek

  Informace z testu známy zatím nejsou. Nedá se však čekat nic jiného než že puma zvítězila s velkým náskokem ve všech ohledech.
  1.Puma ( bez konkurence)
  2.CV90 (rozumný stroj, osvědčená volba mnoha armad)
  3.lynx (zbytečně dráha lowcost varianta pumy.!)
  .
  .
  .... ascod ( šrot zadarmo drahý!!!)

  Takhle nějak se to nechá očekávat, vlastně přesně takhle to bude.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:44 02.11.2017

  Talvi: Zatím nic veřejně dostupného. Do konce roku bude všechno tajné a odborníci budou vyhodnocovat získané informace atd. Snad začátkem roku budeme znát nějakou oficiální ...Zobrazit celý příspěvek

  Talvi:
  Zatím nic veřejně dostupného. Do konce roku bude všechno tajné a odborníci budou vyhodnocovat získané informace atd. Snad začátkem roku budeme znát nějakou oficiální zprávu, snad i nejlepší vozidlo. Tohle ale musí vybrat nová vláda. Pak bude i trvat, než bude podepsaná smlouva. Dodám, že to může být podobné, jako s radary. Tam se taky už pěkně dlouho zná vítěz, ale ještě na MO nedokázali podepsat konečnou smlouvu...
  Pokud MO řekne že chce jen zavedená vozidla, odpadá Lynx. ASCOD neoslnil a CV90 byl v dřívějších tendrech hodnocen dost rozpačitě - viz švýcarsko a německo (zde byl zkoumán ještě před vývojem Pumy). Puma má zas jiné mouchy, záleží na konceptu AČR. Osobně si myslí že síly jsou poměrně vyrovnané a žádné z vozidel není nějak extra špatné, nebo jasným vítězem. Netroufám si spekulovat a tak radši počkejme na rozhodnutí ministerstva. Přeci jen ti budou vybírat z jiných kritériií než armáda, nebo my tady doma za stolem.Skrýt celý příspěvek

 • Talvi
  18:49 02.11.2017

  Nějaké nové zprávy o průběhu testů nebo jejich vyhodnocení ?

  Nějaké nové zprávy o průběhu testů nebo jejich vyhodnocení ?

 • ALCR
  14:04 19.10.2017

  Puma může být nejlepší BVP současnosti, jenže je to je jen BVP s jedním druhem věže a kvůli atypickému umístění motoru atd. musí mít věž umístěnou mimo střed a ta věž musí mít ...Zobrazit celý příspěvek

  Puma může být nejlepší BVP současnosti, jenže je to je jen BVP s jedním druhem věže a kvůli atypickému umístění motoru atd. musí mít věž umístěnou mimo střed a ta věž musí mít kvůli vyvážení přesně danou váhu, proto na současnou PUMU nic jiného neposadíte.

  Armáda ČR dle mého názoru potřebuje kvalitní, univerzální a modulární podvozek třeba na CV90 posadíte všechny možné druhy věží od klasických až po tankové, minometné, protiletecké, raketové atd. S ženijními, sanitními, velitelskými, spojovacími atd. verzemi taky není u CV90 problém, dokonce lze podvozek i prodloužit. Tohle současná verze PUMA nabízená armádě ČR prostě neumí a ani umět nebude.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:48 27.09.2017

  Tak podle deníku E15. Má MO vyčleněno na nákup 210 pásových transportérů - 53,6 miliardy, dodávky 2020 až 2025 - tak to vypadá na Pumu, ostatní by byly levnější. Nebo bylo něco ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak podle deníku E15. Má MO vyčleněno na nákup 210 pásových transportérů - 53,6 miliardy, dodávky 2020 až 2025 - tak to vypadá na Pumu, ostatní by byly levnější. Nebo bylo něco setsakramentsky drahé.

  Náhrada tanků T-72 - 11,6 miliardy, dodávky 2018 až 2020. Vypadá to na pořízení cca 30-40 ti Leopardů 2A7EU nebo 100 ojetých Leclerců. Tohle je cena očividně bez zázemí a munice, jen za holou techniku. Pár miliard by stála jen munice ráže 120 mm a o vybudování zázemí se ani nezmiňuju (!)Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  07:51 06.09.2017

  Kdo neviděl Pumu na výstavě IDET 2017, může ji již za pár dní vidět na Dnech NATO v Mošnově u Ostravy. Akce probíhá ve dnech 16. a 17. září 2017. Bude zde ve statické ukázce spolu ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdo neviděl Pumu na výstavě IDET 2017, může ji již za pár dní vidět na Dnech NATO v Mošnově u Ostravy. Akce probíhá ve dnech 16. a 17. září 2017. Bude zde ve statické ukázce spolu s Leopardem 2 atd.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  10:26 05.09.2017

  Pływa chociaz juz teraz nie musi..wojsko zmieniło zdanie. Cale szczescie budowa modułowa wiec bedzie mozna dobrać osłonę pod życzenie MON . Napewno wiecej info bedzie dzisiaj i ...Zobrazit celý příspěvek

  Pływa chociaz juz teraz nie musi..wojsko zmieniło zdanie. Cale szczescie budowa modułowa wiec bedzie mozna dobrać osłonę pod życzenie MON . Napewno wiecej info bedzie dzisiaj i kolejne zdjeciaSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:09 05.09.2017

  Paráda, vypadá fakt docela dobře, mohl by snad umět i plavat. Pěkné.

  Paráda, vypadá fakt docela dobře, mohl by snad umět i plavat. Pěkné.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 20