Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Jedním z uchazečů je německá Puma; větší obrázek. / KMW  

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za maximálně 50 miliard Kč celkem 210 nových bojových vozidel pěchoty (BVP), která nahradí zastaralá vozidla BVP-2. Podle informací magazínu E15 lidé na MO ČR zvažují nákup dvou platforem - špičkových německých Pum pro bojové jednotky a jednoduší konkurenční pásové platformy pro podpůrné verze.

MO ČR nová BVP splatí postupně  - financování je naplánováno na roky 2019 až 2024, ale záleží na tom, na jakém splátkovém kalendáři se MO ČR s výrobcem dohodne.

Financování nákupu umožňuje současná široká politická shoda o nutnosti více investovat do obrany.

Koncem července se ministr obrany Martin Stropnický a ministr financí Ivan Pilný dohodli na navýšení obranných výdajů do roku 2020 na 1,4 % HDP a do roku 2024 na 2 % HDP. Samozřejmě je otázkou, zda dohodu vezmou za svou i příští vlády.

Co se týče ceny nových BVP, tak na nákup samotných vozidel půjde zhruba polovina vyčleněné sumy. Druhá polovina padne na provozní zázemí. Zde je nutno uvažovat opravdu komplexně - nová vozidla potřebuji špičková servisní a oprávarenské centra, kde bude možné nové stroje udržovat v provozu.

Je třeba nakoupit tisíce nových nástrojů, přípravků, manipulační techniky, měřící techniky a vytvořit také robustní sklad náhradních dílů a nastavit dodavatelské vztahy se všemi výrobci komponentů daných vozidel. Nepochybně přitom platí - čím složitější je daný stroj, tím větší počet má komponentů a tím jsou nároky na servis a údržbu větší.

Oproti BVP-2 budou nová BVP mnohem komplexnější - to si vyžádá mnohem větší počet lidí a odborníků, kteří se o provoz vozidel postarají. Dále je nutno zvážit, zda má Armáda ČR také vhodná podpůrná vozidla, zejména vozidla určená pro odtah BVP z bojiště a technická vozidla pro opravu nových BVP přímo v terénu.

MO ČR může teoreticky nakoupit nová BVP také za přispění Evropského obranného fondu EDF (European Defence Fund) . Ten byl založený 7. června a spuštěn má být na podzim letošního roku.

Evropská unie do fondu ročně pošle 5,5 miliardy euro (143 miliardy Kč). Podmínkou využití fondu je, aby se nákup vojenského materiálu se odehrával na mezistátní úrovni. V tendru na nová BVP jsou de facto pouze evropští výrobci - v případě využití fondu musí MO ČR tedy najít stát, který si nová BVP také pořídí. 

Kritéria pro čerpání financí z fondu nejlíp splňuje vozidlo Puma vzhledem k tomu, že výrobcem je čistě evropská společnost a kolem roku 2020 další vozidla Puma nakoupí i německý Bundeswehr. To časově pasuje i na plánovaný nákup nových BVP pro Armádu ČR.

Za pomocí EDF je tak teoreticky možné srazit nákupní cenu vozidel Puma na “přijatelnou úroveň.” Podrobnosti fungování EDF však nejsou známy a je otázkou, zda má MO ČR po letech neustálého zeštíhlováni dostatek odborníků, kteří budou schopni projít nepochybně složitým právním procesem schvalování EDF. Druhou neznámou je ochota německé strany - to už je ale otázka diskuzí mezi vládou v Berlíně a Praze.

Podle informací deníku E15 vozidlo Puma při nedávných testech na Libavé ukázalo technickou dominanci nad ostatními BVP.  Puma je špičkový stroj, ale také velmi komplexní, složitý a tedy drahý - jednotková cena pro Bundeswehr za holé vozidlo je 7 milionů euro, v přepočtu 184 milionů Kč. V médiích se objevila částka 250 milionů, ale v tom je započítaná cena i za vývoj, který by pochopitelně Armáda ČR neplatila. Samozřejmě podle konfigurace a výbavy roste cena (za vozidlo i zázemí) raketově nahoru nebo dolů.

Armádní plánovači také uvažují o variantě, kdy špičková Puma poslouží jako klasické BVP u bojových jednotek a druhé levnější konkurenční vozidlo se stane platformou pro podpůrné verze (ambulance, spojovací vozidlo, minomet atd.).

Puma existuje právě pouze ve verzi BVP, avšak podpůrnou variantu na platformě Puma požaduje i Bundeswehr. Podpůrné varianty pro Bundeswehr mají být součástí druhého balíčku, jehož výroba začne v roce 2020.

Provoz dvou pásových platforem ale z hlediska logistiky a výcviku není vůbec šťastné řešení.  Jde to také proti logice ostatních armád, které chtějí sjednocením platforem v maximální míře snižovat náklady za logistiku.

Na celou věc se dá dívat také i jako na výhodný politický obchod s Německem - což v současné době opravdu nemusí být na škodu a toto hledisko musí být také prozkoumáno.

Při úvahách o tom, jaké vozidlo pořídit, se nelze dívat pouze na jednotlivou techniku, ale na celou schopnost armády. Je tedy otázkou, zda nakoupit špičkové Pumy, nebo méně technicky komplexní konkurenty a ušetřené miliardy investovat do výcviku, náboru dalších vojáků, nákupu bezpilotních letadel nebo např. do budování lehké třetí bojové brigády. Cílem je zvyšování bojeschopnosti české armády (obranyschopnosti ČR), nikoliv pouze nákup vozidel.

V každém případě nákup podobně složité techniky musí předcházet komplexní vojenské simulace, kdy ony jediné dokáží nastínit, jak se daný typ vozidla zachová v daném bojovém konfliktu. Bez uspořádaní komplexních bojových her jsou diskuze o nejvhodnějším kandidátovi téměř věštění z křišťálové koule.

Nezapomeňme ale na základní pravidlo vedení boje:”Lépe vycvičený voják v horší vojenské technice vždy porazí hůře vycvičeného vojáka v lepší vojenské technice.”

Zdroj: E15

Nahlásit chybu v článku


Související články

BVP pro Armádu České republiky: Sedm kandidátů

Sedm společností projevilo zájem dodat Armádě České republiky pásová bojová vozidla pěchoty (BVP). ...

IDET 2017: Zetor Engineering představí BVP Wolfdog

Brněnská designérská a vývojová společnost Zetor Engineering cílí na vojenský průmysl. Při vývoji ...

IDET 2017: Bojová vozidla pěchoty pro Armádu ČR

Po dvou letech se v Brně opět otevřely brány mezinárodního vojenského veletrhu IDET 2017 ...

S Hizballáhem v zádech: Libanon získá americká BVP Bradley

Americká armáda daruje Libanonu 36 špičkových bojových vozidel pěchoty (BVP) Bradley M2A2 v hodnotě ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Tecka
  16:33 04.09.2017

  Tak,prototyp w przyszłym roku

  Tak,prototyp w przyszłym roku

 • Tecka
  15:36 04.09.2017

  Podobno poziom prototypu ale nie chce zmyślać. Zawieszenie pneumatyczne ,MTU itd jak juz pisaliśmy . Taki "rosomak" na gąsienicach z dużym zapasem na dodatkowe opancerzenie,jutro ...Zobrazit celý příspěvek

  Podobno poziom prototypu ale nie chce zmyślać. Zawieszenie pneumatyczne ,MTU itd jak juz pisaliśmy . Taki "rosomak" na gąsienicach z dużym zapasem na dodatkowe opancerzenie,jutro napewno bedzie wiecej https://mobile.twitter.com/Mil... Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:55 04.09.2017

  Jsem hodně zvědavý v jaké fázi už je Borsuk, ale i nefunkční model 1:1 by byl velký nářez. Ta věž vypadá hodně dobře, ale dřív představený RUAG mi přijde lepší - byl i na ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsem hodně zvědavý v jaké fázi už je Borsuk, ale i nefunkční model 1:1 by byl velký nářez. Ta věž vypadá hodně dobře, ale dřív představený RUAG mi přijde lepší - byl i na Andersovi, pokud vím. Bylo by faj, až budeme mít nová BVP, nakoupilo MO věže z Polska - nějaké ty minomety RAK a věže s kanónem ráže 120 mm - takový balíček na podvozky nového BVP .))Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  10:57 04.09.2017
 • Tecka
  10:54 04.09.2017

  Nie wiem czy było,nowe wizualizacje Borsuka a w metalu podobno jutro ?
  https://i.imgur.com/lJ4WtHZh.j...
  https://i.imgur.com/Ic7wIBqh.j...

  Nie wiem czy było,nowe wizualizacje Borsuka a w metalu podobno jutro ?
  https://i.imgur.com/lJ4WtHZh.j...
  https://i.imgur.com/Ic7wIBqh.j...

 • Tecka
  20:33 01.09.2017

  Jan Grohmann
  Dziekuje :)

  Jan Grohmann
  Dziekuje :)

 • Tecka
  18:44 01.09.2017

  Kolejna ciekawostka : https://m.facebook.com/photo.p... To Jan ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolejna ciekawostka : https://m.facebook.com/photo.p... To Jan Grohmann... Czy byłaby możliwość założenia TAG dla MSPO ? Bedzie tego sporo w tym roku
   
  Z MSPO 2017 přineseme reportáž. JGSkrýt celý příspěvek

 • Tecka
  18:05 01.09.2017

  To Rase
  Poza tematem...ciekawostka, na MSPO bedzie można zobaczyć 8x8 120mm i 6x6 Spike NLOS
  https://mobile.twitter.com/Rem...

  To Rase
  Poza tematem...ciekawostka, na MSPO bedzie można zobaczyć 8x8 120mm i 6x6 Spike NLOS
  https://mobile.twitter.com/Rem...

 • Tecka
  14:24 01.09.2017

  Tak to dla OT (WOT) zamowienia ida z puli sf wiec jest szybciej ale tez tylne drzwi dla zamówień dla WL . Jest to sposób na ominięcie biurokracji i ciągnących sie w nieskończoność ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak to dla OT (WOT) zamowienia ida z puli sf wiec jest szybciej ale tez tylne drzwi dla zamówień dla WL . Jest to sposób na ominięcie biurokracji i ciągnących sie w nieskończoność procedurSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:06 01.09.2017

  Tecka: u nás to vypadá spíš na univerzální maskovací vzor, no uvidíme zda s něčím přijdou. Tedy pokud to chápu dobře, tak PGZ nabízí vzor MAPA na uniformy Teritoriální Obrany. ...Zobrazit celý příspěvek

  Tecka:
  u nás to vypadá spíš na univerzální maskovací vzor, no uvidíme zda s něčím přijdou.
  Tedy pokud to chápu dobře, tak PGZ nabízí vzor MAPA na uniformy Teritoriální Obrany. Chcete mít stejný maskovací vzor jak pro armádu tak i TO nebo se mají lišit ?Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  13:17 01.09.2017

  A tutaj,dalej w temacie MAPA. System "dromader" ,ktory zobaczymy na MSPO. Na dole artykułu jest pare zdjec
  http://www.milmag.pl/news/view...

  A tutaj,dalej w temacie MAPA. System "dromader" ,ktory zobaczymy na MSPO. Na dole artykułu jest pare zdjec
  http://www.milmag.pl/news/view...

 • Tecka
  13:10 01.09.2017

  Tak,słyszałem o projekcie nowego kamuflażu dla ACR ale ostatnio chyba troche ciszej na ten temat,jak piszesz . Wiadomo w jakim kierunku to miałoby pojsc, na przykład : rozne wersje ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak,słyszałem o projekcie nowego kamuflażu dla ACR ale ostatnio chyba troche ciszej na ten temat,jak piszesz . Wiadomo w jakim kierunku to miałoby pojsc, na przykład : rozne wersje dla pór roku ,cos oddzielnego dla SF ?
  A tu juz oficjalnie na str PGZ ,jesli to przejdzie to mozna sie spodziewać zamowienia dla WOT, WL na kilkadziesiąt tysięcy sztuk ,podobno chęci są ale ile w tym prawdy...?
  http://i.imgur.com/DQVULAzh.jp...
  http://i.imgur.com/A0cxlodh.jp...
  http://i.imgur.com/RZhaiV5h.jp...
  http://i.imgur.com/4Ovto8wh.jp... Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:02 01.09.2017

  Tecka: Pokud jde o AČR, tak neoficiálně mají první zkušební kusy Nového polního stejnokroje, přijít na konci roku 2017 a pozemní síly by měly být kompletně vybaveny do roku 2020. ...Zobrazit celý příspěvek

  Tecka:
  Pokud jde o AČR, tak neoficiálně mají první zkušební kusy Nového polního stejnokroje, přijít na konci roku 2017 a pozemní síly by měly být kompletně vybaveny do roku 2020. Podle jiných informací, by měl být nový polní stejnokroj vyvzorován až do konce roku 2020. Paralelně s projektem nového polního stejnokroje, se již delší dobu pracuje na projektu s názvem "Nový maskovací design", zkráceně NOMAD. Jisté je, že na relevantní výstupy práce týmu, které by bylo možné publikovat, je nutné si zatím počkat.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:53 30.08.2017

  Tecka: wow, tak takhle má vypadat moderní maskáč (!) doufám že něco takového ukuchtí i pro AČR, akorát tady to bude něco zastaralého, jen s jinými barvami - třeba jako MIMIK od ...Zobrazit celý příspěvek

  Tecka:
  wow, tak takhle má vypadat moderní maskáč (!) doufám že něco takového ukuchtí i pro AČR, akorát tady to bude něco zastaralého, jen s jinými barvami - třeba jako MIMIK od CZUB...Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  20:50 30.08.2017

  To Rase Wiem,że to całkowicie poza tematem ale jak dla mnie świetna wiadomość ! MAPA trafia do wojska na testy i to juz na serio do tego ma szanse stać sie maskowaniem dla systemu ...Zobrazit celý příspěvek

  To Rase
  Wiem,że to całkowicie poza tematem ale jak dla mnie świetna wiadomość ! MAPA trafia do wojska na testy i to juz na serio do tego ma szanse stać sie maskowaniem dla systemu TYTAN .
  https://mobile.twitter.com/Rem... Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:44 30.08.2017

  CerVus: Problém je že to jsou demonstrátory nikoliv hotová vozidla.

  CerVus: Problém je že to jsou demonstrátory nikoliv hotová vozidla.

 • CerVus
  19:32 30.08.2017

  Luky: No, toho se v našem případě dá i bát. Pomohli jsme vyvinout Bren do použitelné podoby a máme z toho 20tisíc kusů předsériové verze. Máme Pandur II, který když se kupoval, tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: No, toho se v našem případě dá i bát. Pomohli jsme vyvinout Bren do použitelné podoby a máme z toho 20tisíc kusů předsériové verze. Máme Pandur II, který když se kupoval, tak padaly slova, že je budeme dále prodávat. No můžeme, ale nikdo je nechce. Neprůstřelné vesty si necháváme dělat speciální za speciální ceny. Naše LR byl speciální - co kus to orginál. Já už se opravdu bojím čistě "České cesty".
  Mě se ten malý Švédský tank fakt líbí. Tam se třeba s variantou Ghost snaží o to minimalizovat nedostatky v ochraně tím že na povrchu může promítat různé tepelné vzory a tím zmást protivníka. Už na něm několik let pracují, takže v současné variantě vychytávají detaily. Nemusí řešit dětské nemoci nové platformy. Polsko na jeho platformě vlastně přišlo s Andersem a PL-01. Na trhu podle mě narazil na stejný problém jako před lety americký Stingray 2. Ten přišel ve špatnou dobu, kdy se rozprodávaly přebytky studené války. A státy co tanky chtěly, si je do nedávna za slušné peníze pořizovaly.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:01 30.08.2017

  Maximus: To že armáda má problémy víme všichni. Pokud jsi chcete něco ujasňovat tak jsi spíše ujasňujte jak jsme se do těch problémů dostaly, případně jak se jim vyhnout. A opět se ...Zobrazit celý příspěvek

  Maximus: To že armáda má problémy víme všichni. Pokud jsi chcete něco ujasňovat tak jsi spíše ujasňujte jak jsme se do těch problémů dostaly, případně jak se jim vyhnout. A opět se neutopit v projektech na které nemáme, ani prostředky, ani vůli je dotáhnout (T72, L159). Teď se tu bavíme o vozidle palebné podpory ze které ho by se mohla vyklubat velice rychle podobná černá díra.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  15:05 30.08.2017

  Ešte jeden parameter tu neodznel, a to počet členov posádky tanku. Leopardy v dnešnej konfigurácii majú o jedného člena viac než T-72M4cz ... Pravda, po vyvinutí bezposádkovej veže ...Zobrazit celý příspěvek

  Ešte jeden parameter tu neodznel, a to počet členov posádky tanku. Leopardy v dnešnej konfigurácii majú o jedného člena viac než T-72M4cz ... Pravda, po vyvinutí bezposádkovej veže by to išlo zraziť aj na troch.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 20