Armáda ČR kupuje munici pro pancéřovky RPG-7

Armáda ČR kupuje munici pro pancéřovky RPG-7
RPG-7 / Foto: praporčík Michal Hubálek, AČR (Zvětšit)

Ministerstvo obrany ČR v květnu uzavřelo rámcovou smlouvu v hodnotě 500 milionů korun na dodávku munice od české firmy STV Group pro pancéřovky RPG-7. Smlouva zahrnuje protipancéřovou, protipěchotní i cvičnou munici. Prvních 13 000 granátů bylo objednáno v červenci.

Konstrukce RPG-7 pochází z 50. let minulého století. Přes své stáří jde o lehkou, kompaktní, spolehlivou a účinnou zbraň. Ostatně v době jejího širokého nasazení v 60. letech byla označena za nejlepší protitankovou zbraň na světě a americká armáda uvažovala o zavedení amerického ekvivalentu do výzbroje. Klíčovou předností RPG-7 je možnost použití nábojů s větším kalibrem, než je kalibr hlavně pancéřovky. Existuje tak velký prostor pro výrobu specializované munice.

Ostatně nesmrtelnost RPG-7 dokazuje americká firma AirTronic US, která vyrábí moderní verzi PSRL-1 (Precision Shoulder-Fired Rocket Launcher-1). Ta je mimo jiné zavedena v ukrajinské armádě.

Také v české armádě RPG-7 ještě nějaký čas zůstane. Ostatně kromě toho, že jde o výzbroj našich protivníků (což může dělat problémy s rozpoznáním vlastní – cizí), není příliš důvodů takto účinnou zbraň stahovat z výzbroje.

Česká rámcová smlouva zahrnuje nákup čtyř typů munice – PG-7VM2, TB-7VM, OFG-7V4 a cvičné PG-7VM PRACTICE-T – od STV Group. Tato česká společnost je významným vývozcem pancéřovek RPG-7 a příslušné munice.

„Munice pro RPG-7 je jedním z našich exportně úspěšných artiklů i díky celosvětovému rozšíření této řady zbraní. V posledních letech jsme tak vyvezli k devadesáti tisícům nábojů, kdy mezi naše dlouhodobé zákazníky, kromě českých ozbrojených sil, patří nejen armády dalších více než šesti zemí, ale také alianční agentura NSPA, která naše výrobky dodává dalším koncovým uživatelům. K úspěchům na zahraničních trzích STV GROUP a.s. pomáhá především vysoká kvalita munice ve spojení s konkurenceschopnou cenou a schopností flexibilně reagovat na specifické požadavky zákazníků,“ uvedl pro Armádní noviny Mikuláš Klang, tiskový mluvčí STV Group.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Nová pancéřovka Carl-Gustaf M4

Švédská firma Saab představila nejnovější generaci víceúčelové bezzákluzové protitankové zbraně ...

Maďarská armáda dále posiluje: Modernizace vrtulníků Mi-24 a obří nákup pancéřovek Carl Gustav

Maďarské ozbrojené síly pokračují v masivní modernizaci své bojové techniky a výzbroje. Maďarské ...

Polsko hledá 150 000 pancéřovek. Šanci má česká RPG-75

Polsko v rámci programu Grot hledá nové lehké jednorázové protipancéřové granátomety. V plánu je ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.