Armáda ČR kupuje nové Pandury. Jak je to s cenou?

Bojová vozidla pěchoty Pandur II. / AČR

Armáda České republiky objednala u české firmy TATRA DEFENCE VEHICLE 20 kolových obrněných vozidel velitelských-štábních (KOVVŠ) a spojovacích (KOVS) na podvozku Pandur II za více než 2 miliardy Kč (včetně DPH). Cena je bezmála o 800 milionů Kč větší, než původně odhadovaná. Kde se vzal rozdíl?

V roce 2003 vláda premiéra Vladimíra Špidly schválila nákup 240 kolových obrněných vozidel. V roce 2006 vláda Jiřího Paroubka posvětila nákup obrněnců Pandur od firmy Steyr za 23,6 miliardy Kč (199 ks + opce na 41 vozidel) v 18 modifikacích.

V roce 2007 ale vláda Miroslava Topolánka vypověděla smlouvu a ministryně obrany Vlasta Parkanová oznámila nákup pouze 107 Pandurů. Nakonec v roce 2008 ministr obrany Martin Barták podepsal smlouvu na dodání 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Armáda ČR nakonec dostala následující verze - kolové bojové vozidlo pěchoty (KBVP; 72 ks), vozidlo velitele roty (KBV-VR; 11 ks), vozidlo průzkumné s radiolokátorem (KBV-PZLOK; 8 ks), vozidlo průzkumné (KBV-PZ; 8 ks), obrněný transportér ženijní (KOT-Ž; 4 ks) a obrněný transportér zdravotnícký (KOT-ZDR; 4 ks).

Armáda ČR tedy musela oželet původně uvažované verze, jako je např. samohybný minomet nebo v úvodu zmíněné KOVVŠ a KOVS.

V roce 2013 se Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) rozhodlo doplnit flotilu 107 Pandurů o chybějících 20 vozidel KOVVŠ a KOVS. "Danými vozidly budou vybavena místa velení brigádního a praporního typu a to u jednotek, které jsou již vyzbrojeny vozidly PANDUR II 8x8," dočteme se v dokumentu Kolová obrněná vozidla velitelsko-štábní a spojovací PANDUR – nákup z roku 2013.

Předpokládaná cena zakázky byla v roce 2013 1,27 miliardy Kč s termínem dodání vozidel mezi roky 2018 až 2020.

Nyní ale MO ČR plánuje nakoupit 20 vozidel od české firmy TATRA DEFENCE VEHICLE za více 2 miliardy Kč (včetně DPH). Finální nabídku předložila česká firma začátkem záři.

Z jakého důvodu je ale cena zakázky o 800 milionů Kč větší - tedy průměrně o 40 milionů Kč za vozidlo?

Podle dokumentu předloženého vládě má navýšení ceny na svědomí především použití nejnovějších komunikačních a informačních systémů poslední generace (původní cena za komunikační/informační systémy byla navíc údajně podhodnocená), vývoj a stavba upraveného podvozku a vytvoření pracovišť pro činnost štábu v poli, které budou rozvinovány v konfiguraci s velitelsko-štábními vozidly.

„Vojáci své původní požadavky specifikovali v roce 2013. Od té doby ale došlo ke změně bezpečnostní situace ve světě, na kterou musíme reagovat nejen nákupem moderních zbraní, ale také inovací a zdokonalením výzbroje u již zahájených projektů, což je tento konkrétní případ," uvedl k navýšení ceny ministr obrany Martin Stropnický. „Technicky zhodnotit nová bojová vozidla ještě v procesu výroby je pro armádu a stát výhodnější, než vozidla modernizovat až po jejich dodání."

Původně se pro výrobu KOVVŠ a KOVS počítalo s využitím nadbytečných portugalských podvozků Pandur. TATRA DEFENCE VEHICLE je vlastníkem zmíněných portugalských podvozků, ale nemá jich dostatečné množství pro splnění zakázky Armády ČR. Navíc Armáda ČR požádala o větší balistickou a protiminovou ochranu vozidel, a také o další úpravy na konstrukci podvozku.

"Po analýze těchto podvozků provedené uchazečem se ukázalo, že rozpracované portugalské podvozky nejsou vhodné pro zástavbu požadovaných modifikací vozidel a není jich ani dostatečné množství. I přesto, že uchazeč je nyní vlastníkem daných podvozků, budou jím vyrobeny zcela nové podvozky, které budou přímo uzpůsobeny požadavkům AČR na daná speciální vozidla," dočteme se ve zprávě Informace o navýšení ceny veřejné zakázky „Kolová obrněná vozidla velitelsko-štábní a spojovací PANDUR – nákup" oproti předpokládané hodnotě veřejné zakázky.

Zpráva také mluví o požadavku posílení elektrické soustavy KOVVŠ a KOVS pomocí napájecí jednotky (APS), a o doplnění podvozku o stabilizační vzpěry včetně jejich ovládání.

"Celá konstrukce podvozkové části musí být tomu uzpůsobena a zpevněna. Toto má dopad na náklady spojené s vývojem a konstrukcí vozidel včetně nákladů na provedení náročných testů," dočteme se ve zprávě.

Dále nově armáda získá zmíňené mobilní pracoviště štábu pro KOVVŠ. Díky tomu může systémy KOVVŠ, při stacionárním použití, využít širší okruh příslušníků štábu praporu, pluku nebo brigády.

Průměrná jednotková cena KOVVŠ je tedy nově 102 milionů Kč (včetně DPH; původně 54 milionů Kč), KOVS 98 milionů (původně 67 milionů Kč) a jednotková cena celkově šesti mobilních pracovišť štábu 12,5 milionu Kč. Dále budou pořízeny doplňky katalogů dílů za 6 milionů Kč a kurzy pro školení specialistů za 2,6 milionů Kč - vše včetně DPH.

Jak již proběhlo médií, MO ČR je připraveno i přes navýšení s TATRA DEFENCE VEHICLE uzavřít smlouvu na dodávky KOVVŠ a KOVS. V AČR vozidla nahradí zastaralá velitelská pracoviště na podvozku nákladního automobilu Praga V3S a celkově výrazně rozšíří možnosti velení a spojení štábu praporu, pluku nebo brigády.

"Předkládaná veřejná zakázka tedy napravuje rozhodnutí předchozí vlády, přijaté v souvislosti s omezeným finančním rámcem, vyvolaným probíhající krizí, a realizuje potřebu armády na přestavbu míst velení. Předkládaný materiál nebyl předkládán do Pracovní skupiny pro transparentní veřejné zakázky, neboť neobsahuje informace o veřejné zakázce, které spadají do kompetence pracovní skupiny," dočteme se v souhrnu na konci vládní zprávy.

K podpisu smlouvy dojde v následujících měsících, dodávky KOVVŠ a KOVS jsou plánovány na roky 2019 a 2020.

Zdroj: Tiskové oddělení MO ČR

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polsko-český projekt končí? Poláci chtějí vlastní BVP Borsuk

Polské ministerstvo obrany podle informací Defence24 uvolnilo další finance na vývoj domácího ...

CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?

Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...

Armáda ČR získá izraelské radiolokátory EL/M-2084

Tendr na nákup mobilních radiolokátorů středního dosahu MADR (Mobile Air Defence Radar) zná vítěze. ...

TATRA TRUCKS splnila dodávku pro AČR tři měsíce před termínem

Kopřivnická automobilka TATRA TRUCKS dokázala splnit zakázku pro Armádu ČR více než tři měsíce před ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • cejkis
  21:37 11.01.2017

  Spíše čekám, že 800 mil je cena podvozků, které nakoupili a stojí plonkové na betonové ploše. Jako u letadel CASA, tam se pro změnu kompenzovala ztráta z prodeje L159 v servisní ...Zobrazit celý příspěvek

  Spíše čekám, že 800 mil je cena podvozků, které nakoupili a stojí plonkové na betonové ploše. Jako u letadel CASA, tam se pro změnu kompenzovala ztráta z prodeje L159 v servisní smlouvě. Nemám na to důkaz, ale nikdo mi to nevymluvíte.Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  20:44 11.01.2017

  CSG má zjevně k dispozici neupřesněné množství podvozků Pandur II ve specifikaci pro portugalskou armádu, které však nebyly odebrány, přestavbou těchto vozidel vznikl například ...Zobrazit celý příspěvek

  CSG má zjevně k dispozici neupřesněné množství podvozků Pandur II ve specifikaci pro portugalskou armádu, které však nebyly odebrány, přestavbou těchto vozidel vznikl například Corsac nebo samohybný minomet, který byl několikrát prezentován. Tato vozidla se však odlišuji od těch, které máme my. A tak se to místo těchto "použitých" postaví na nových, stejných jako máme.Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  20:26 11.01.2017

  předpokládaný rozsah veřejné zakázky z hlediska pořizovaného sortimentu a charakteru jednotlivých druhů zboží. Průměrná jednotková cena vozidel (včetně DPH) na platformě PANDUR je ...Zobrazit celý příspěvek

  předpokládaný rozsah veřejné zakázky z hlediska pořizovaného sortimentu a charakteru jednotlivých druhů zboží. Průměrná jednotková cena vozidel (včetně DPH) na platformě PANDUR je pro
  KOVVŠ kalkulována ve výši 54,15 mil. Kč (6 ks) a cena pro
  KOVS ve výši 67,25 mil. Kč (14 ks).
  Předpokládané náklady na vozidla celkem jsou 1 266,4 mil. Kč.
  http://www.mocr.army.cz/assets...

  Já se stále nemohu dopátrat toho, co konkrétně přineslo zdražení z výše uvedené ceny na 100 mil Kč za jeden pandur.
  O jaké top komunikační a informační systémy poslední generace se jedná a jaké komunikační systémy tam mely být původně před zdražením...?Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  19:26 11.01.2017

  Naše nearmáda nepotřebuje top komunikační vybavení za přemrštěné ceny. Vyhozený prachy. To spíš potřebujem ty minomety na Pandurech. Všechny štábáky by stačilo mít na ...Zobrazit celý příspěvek

  Naše nearmáda nepotřebuje top komunikační vybavení za přemrštěné ceny.
  Vyhozený prachy.
  To spíš potřebujem ty minomety na Pandurech. Všechny štábáky by stačilo mít na Tatrovkách.
  Čemu chtěj velet , když nemáme tankový vojsko, nemáme dělostřelectvo, atd atd
  Titusů je objednáno jak pro tři naše armády a teď ještě tohle.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:48 11.01.2017

  gorn: cena vozidla netvoří hlavní položku, takže by cenově nejspíš nic moc neřešilo osadit střeva třeba na Tatru, abyste byl spokojenej, že to je podobné V3S. Rovněž není moc dobré ...Zobrazit celý příspěvek

  gorn: cena vozidla netvoří hlavní položku, takže by cenově nejspíš nic moc neřešilo osadit střeva třeba na Tatru, abyste byl spokojenej, že to je podobné V3S. Rovněž není moc dobré demaskovat velení na první pohled jiným vozidlem. S tím počtem obyvatel, třeba Čína asi netrpí nedostatkem, ale myslel jsem to tak, že je škoda plýtvat životy pro jakési šetření, viz. ukrajinský konflikt, kde zpočátku vojáci neměli žádnou balistiku, pokud si ji nekoupili soukromě. Při počtech techniky v AČR a její životnosti je pro náš rozpočet celkem jedno, jestli je pořizovací cena 100 nebo 200mil.Kč/ks, takže než holý stroj, raději koupit s maximální soudobou výbavou, peníze jsou. Rovněž by bylo dobré rozproudit domácí výrobu zbraní, ve které jsme bývávali velmocí (ve třicátých letech dokonce na 1.místě ve vývozu na světě).Skrýt celý příspěvek

 • Funin
  16:46 11.01.2017

  Když vidiím ty debaty a to haló ohledně nákupu 20 Pandurů, tak jsem zvedavej co se bude dít až bude MO vybírat a kupovat pásové BVP

  Když vidiím ty debaty a to haló ohledně nákupu 20 Pandurů, tak jsem zvedavej co se bude dít až bude MO vybírat a kupovat pásové BVP

 • Gorn
  16:19 11.01.2017

  juhelak: počítáte špatně, viz. článek a diskuze- vozidla s podobnou výbavou atd. v první sérii nebyla, maximálně vozidlo velitele roty, velitelitelství praporu má ovšem naprosto ...Zobrazit celý příspěvek

  juhelak: počítáte špatně, viz. článek a diskuze- vozidla s podobnou výbavou atd. v první sérii nebyla, maximálně vozidlo velitele roty, velitelitelství praporu má ovšem naprosto odlišné požadavky. Podobné články v "běžném" tisku většinou porovnávají průměrnou cenu viz. Portugalské PandurySkrýt celý příspěvek

 • juhelak
  14:58 11.01.2017

  Gorn: to porovnání ceny sem bral z článku z E15, kde psali o porovnání vozů s podobnou výbavou..počítám že i v první sérii byli velitelsko štábní verze. Nemám čas to v praci hledat ...Zobrazit celý příspěvek

  Gorn: to porovnání ceny sem bral z článku z E15, kde psali o porovnání vozů s podobnou výbavou..počítám že i v první sérii byli velitelsko štábní verze. Nemám čas to v praci hledat :)Skrýt celý příspěvek

 • Gorn
  14:52 11.01.2017

  Jura99: Tak jednak má každý stát omezený počet obyvatel, když už si chcete hrát na to co je a co není argument, a druhak je Váš přístup "jen to nejlepší" vhodný maximálně pro dopis ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: Tak jednak má každý stát omezený počet obyvatel, když už si chcete hrát na to co je a co není argument, a druhak je Váš přístup "jen to nejlepší" vhodný maximálně pro dopis ježíškovi, reálně se takhle investovat nedá. Ten skok přes dvě generace je naprosto normální, generační obnova techniky je v ČR vzácná, důležitý je ten skok z náklaďáku na obrněné vozidlo a následně snaha zvýšit ochranu toho obrněného vozidla nad zavedený standard.

  Nicméně pokud nechcete slyšet o nahrazování V3S tak můžu argumentovat tím na jakých platformách se velitelská a spojovací vozidla staví v zahraničí a jak správný hospodář hledí v první řadě na techniku na frontě a ten zbytek se řeší "levněji" - třeba Izrael, který vyrábí ty vaše skvělé Namery, používá a používal spoustu druhořadé techniky (např. M3 Half-track)Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:44 11.01.2017

  Ještě k tomu pancéřování od VVU Brno. Našel jsem, že dokončují práce na projektu PANDUR L4 (2015 - 2017) Který se týká zvýšení ochrany KBVP PANDUR II na úroveň K4 dle normy STANAG. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k tomu pancéřování od VVU Brno. Našel jsem, že dokončují práce na projektu PANDUR L4 (2015 - 2017) Který se týká zvýšení ochrany KBVP PANDUR II na úroveň K4 dle normy STANAG. Zpracování předběžného a konečného projektu, výroba a zkoušky prototypu, vypracování výrobní, provozní a průvodní dokumentace.
  letos tedy mají finišovat (!)
  Stejně tak letos finišují s vylepšenou aktivní ochranou (AO-II)Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:14 11.01.2017

  gorn: že to nahrazuje V3S není argument. Je to prostě skok přes dvě generace a balistická ochrana není nikdy dostatečná pro stát s omezeným počtem obyvatel. Kdyby bylo na mě, ...Zobrazit celý příspěvek

  gorn: že to nahrazuje V3S není argument. Je to prostě skok přes dvě generace a balistická ochrana není nikdy dostatečná pro stát s omezeným počtem obyvatel. Kdyby bylo na mě, kupoval bych jenom nejdražší, nejlepší a nejúčinnější zbraně s maximálně ochranou posádky (např. izraelské Namery). Jinak Tatra má údajně podepsanou smlouvu na Pandury s Indonésií, detaily a počty neznám, ale možná dali Indonésii ve výrobě přednost.

  Ty Portugalské mají podivně malou přepravní kapacitu viz. valka.cz kde píšou 3+4osobySkrýt celý příspěvek

 • niko
  13:56 11.01.2017

  PavolIR: Tak Pandur urcite minimalne rok nebude temou dna pre OS SR. Typujem, ze tento rok objednaju a buducy rok zacnu robit. Ale hlavne aj ked bude, tak je planovana jeho vyroba ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR: Tak Pandur urcite minimalne rok nebude temou dna pre OS SR. Typujem, ze tento rok objednaju a buducy rok zacnu robit. Ale hlavne aj ked bude, tak je planovana jeho vyroba v MSM na Slovensku. Takze cesku vyrobnu linku by to nemalo ovplivnit vobec.Skrýt celý příspěvek

 • Gorn
  13:46 11.01.2017

  juhelak: a určitě porovnáváte porovnatelné? Je to jen tip, ale řekl bych že za to 40% snížení může spíš absence drahé výzbroje (30mm, PTŘS) a většiny přehledové/zaměřovací ...Zobrazit celý příspěvek

  juhelak: a určitě porovnáváte porovnatelné? Je to jen tip, ale řekl bych že za to 40% snížení může spíš absence drahé výzbroje (30mm, PTŘS) a většiny přehledové/zaměřovací elektroniky a optiky. Obecně totiž platí že hračky pro velitele a střelce tvoří většinu ceny obrněných vozidel, samozdřejmě dodatečná spojovací technika a elektronika pro velitelská vozidla taky něco stojí, ale zdaleka to není na stejné úrovni.

  Rase: je hezké že o to je nějaký zájem, ale ten systém je prapodivný. Pokud CSG/TATRA/Strnad evidují poptávku po nějakém produktu tak ho mají na vlastní riziko vymyslet a uvést na trh. Součastný systém kdy VVU Brno udělá produkt, AČR si ho zaplatí a otestuje a následně to soukromý subjekt začne prodávat do zahraničí přece není úplně vpořádku. Neříkám že je to nějaký podvod, konspirace atd. prostě je to jen špatně.
  Ona celá zakázka působí tak že platíme modernizaci Panduru pro další zákazníky, když si do nebojových vozidel která nahrazují V3S cpeme nový pancíř atd.Skrýt celý příspěvek

 • chlmcan
  13:42 11.01.2017

  a tak som nasiel este jednu stranku - http://www.w54.biz/showthread.... uplne posledny prispevok. podla neho sa zda ze portugalsko ...Zobrazit celý příspěvek

  a tak som nasiel este jednu stranku - http://www.w54.biz/showthread....
  uplne posledny prispevok. podla neho sa zda ze portugalsko dostalo naspet 55 mil, takze konecne cena bola cca 300 mil eur za 188 pandurov. Z toho len 35 bolo v bojovej konfiguracii (30 s 30mm kanonom a 5 s TOW raketami.)

  co ma este zaujalo ze ich bojove vozidlo ma vo vezi 2 ludi. Vie niekto cca porovnat rozdiel v cene ceskej a portugalskej vezi? Nasiel som len cenu pre cesku:
  In February 2006 General Dynamics European Land Systems (Steyr) selected the RCWS-12.7 and RCWS-30 weapon stations to equip Czech Republic's Pandur II armored vehicles under a $120 million contract awarded to Rafael.
  zdroj: http://www.deagel.com/Weapon-S...

  ked spravne pocitam tak len vezicka nas vysla na tolko co stal cely portugalsky pandur ;-)Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:06 11.01.2017

  Ta rychlost výroby je opravdu blbá, mohli rovnou objednat 100 Pandurů v různých verzích (minomet atd.) Gorn: Myslím že rozdíl v ceně té nové sedačky od VVU Brno, oproti té ...Zobrazit celý příspěvek

  Ta rychlost výroby je opravdu blbá, mohli rovnou objednat 100 Pandurů v různých verzích (minomet atd.)

  Gorn:
  Myslím že rozdíl v ceně té nové sedačky od VVU Brno, oproti té původní, co by se tam stejně musela dát (nechat vyrobit v portugalsku, rakousku nebo jinde u GDLS atd.) je marginální. Navíc ty sedačky právě testují maďaři pro vlastní vozidla. Zájem mají i poláci a Italové. Budou jimy osazeny i ty nové Titusy a patrně i nová BVP. Mě to přijde v pohodě. Navíc drahá je jen výroba forem a věcí k výrobě. Pak už je jedno, jestli posvařuješ rám pro 100, nebo 1000 sedaček... zase tak hi-tech výrobek to není :D Když to přeženu, tak jen rám, polstrování a nějaké panty.

  http://palba.cz/viewtopic.php?... Skrýt celý příspěvek

 • chlmcan
  12:56 11.01.2017

  otazka k portugalskym pandurom. Na webe som nasiel info typu ze nie vsetky pandury sa dodali, problem bol s kvalitou a rychlostou dodavok takze portugalska vlada ukoncila ...Zobrazit celý příspěvek

  otazka k portugalskym pandurom. Na webe som nasiel info typu ze nie vsetky pandury sa dodali, problem bol s kvalitou a rychlostou dodavok takze portugalska vlada ukoncila zmluvu.
  podla tohoto clanku - http://www.janes.com/article/6... a https://en.wikipedia.org/wiki/... sa zda ze nakoniec dostali len 166+22 takze dokopy 188 pandurov za povodnu cenu kontraktu (arbitraz sa ukoncila dodanim tych extra 22 pandurov "zadarmo"). Takze sa mi zda ze povodna cena bola vyrazne podhodnotena.

  Zaroven sa nedodali pandury v minometnej verzii, 105mm podporna verzia bola sucast opce (33 pandurov za 140 mil eur), tie tiez nemaju.

  podla https://en.wikipedia.org/wiki/... sa zda ze nakoniec dostali len tieto pandury:
  105 Infantry Carrier Vehicle with 12.7mm machine gun
  7 Infantry Carrier Vehicle with 12.7mm machine gun installed in RWS turret
  16 Command Vehicle
  7 Recovery Vehicle
  8 Medical Evacuation
  5 Anti-tank Guided Missile – variant with TOW ITAS
  30 Infantry Fighting Vehicle – variant with SP30 turret with 30mm gun.
  6 Signals
  4 surveillance.

  Takze ta cena za portugalske pandury mi nepride ako relevantna :-( Ma prosim niekto viacej informacii? Ja len ze v kazdej diskusii k pandurom sa vytiahne cena za portugalsku verziu ale malokedy sa uz clovek dozvie ze vlastne kontrakt nedopadol ako mal, ze len 35 pandurov z 188 je v "bojovej" vybave atd..Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  12:52 11.01.2017

  Gorn: ted sem to ještě pročítal..u těch velitelsko štábních by měla být ta nová cena zhruba o 40% nižší než kolik stála v té původní serii s tím že bude modernějsí. Pokud je v ...Zobrazit celý příspěvek

  Gorn: ted sem to ještě pročítal..u těch velitelsko štábních by měla být ta nová cena zhruba o 40% nižší než kolik stála v té původní serii s tím že bude modernějsí.
  Pokud je v plánu dokupovat další stroje tak v dalších serii už ten náklad na vývoj bude rozmělněný a budou opět levnější.
  A pokud sem dobře četl Raseho články, tak o tu sedačku je zájem jako o komponentu do objednávek nových bvp dalších států, tak by se náklady na vývoj mohli MO vrátit.

  Jediné co mi vadí je ta rychlost výroby. Tatra nemá zádnou jinou zakázku na pandury..jen tuhle..a bude dělat 20 vozů bezmála tři roky..ještě že SVK nic neobjednalo to by na to čekali déle než kdyby si ted objednali F35 :))Skrýt celý příspěvek

 • Gorn
  12:44 11.01.2017

  Add Cena- je tu drobný problém efektivity- VVU Brno vynalezl kolo, pardon "protiminové sedačky", a teď to někdo bude muset v malé sérii vyrobit. Samozdřejmě největší vtip je ...Zobrazit celý příspěvek

  Add Cena- je tu drobný problém efektivity- VVU Brno vynalezl kolo, pardon "protiminové sedačky", a teď to někdo bude muset v malé sérii vyrobit. Samozdřejmě největší vtip je konstrukce vozidla, která musela být přepracována. Pro "sérii" 20 kusů jsou rozsáhlé modifikace prostě problém, časová náročnost výroby takových unikátů a jejich cena roste naprosto neúměrně k hodnotě takových modifikací.
  Racionální přístup by pochopitelně byl adaptovat existující řešení. Pokud na trhu neexistuje sedačka která by vyhovovala požadavkům AČR, tak by asi bylo vhodné udělat v AČR nějaké personální změny. Víceméně to samé lze aplikovat pro veškerou výbavu- pokud na trhu existuje cenově dostupné řešení tak nemá smysl hledat vlastní (ano, můžeme preferovat české produkty, ale náklady na vývoj ať si nesou soukromé firmy).
  U vozidla je situace trochu jiná, ale zase nechápu proč je potřeba u velitelských a spojovacích vozidel hnát ochranu nad existující standard. Obzvláště v kontextu toho že vozidla nahrazují V3S je tohle prostě nepochopitelné.Skrýt celý příspěvek

 • Katz
  12:39 11.01.2017

  "Z jakého důvodu je ale cena zakázky o 800 milionů Kč větší - tedy průměrně o 40 milionů Kč za vozidlo?" 40 000 000 CZK = 1 480 330,11 EUR Kurz zo dňa: 10.1.2017 EUR 1 = ...Zobrazit celý příspěvek

  "Z jakého důvodu je ale cena zakázky o 800 milionů Kč větší - tedy průměrně o 40 milionů Kč za vozidlo?"

  40 000 000 CZK = 1 480 330,11 EUR
  Kurz zo dňa: 10.1.2017
  EUR 1 = 27,021 CZK

  A ak si dobre pamätám 18ks modernizovaných pásových BVP-2, s najväčšou pravdepodobnosťou BVP-M2 SKCZ alias IFV Šakal bolo vyobstarávaných za 27 mil EUR tj. 1 500 000 EUR na kusSkrýt celý příspěvek

 • juhelak
  12:38 11.01.2017

  no je to vlastně druhá serie..nedokazu říct jestli je pandur uz za zenitem nebo je to porad moderni vuz..celkem to navýšení ceny beru. nechce se mí to počítat ale oproti první ...Zobrazit celý příspěvek

  no je to vlastně druhá serie..nedokazu říct jestli je pandur uz za zenitem nebo je to porad moderni vuz..celkem to navýšení ceny beru. nechce se mí to počítat ale oproti první serii je pořád snížení ceny v desítkách procent. Tak aspoň tak.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3