Armáda ČR kupuje nové Pandury. Jak je to s cenou?

Bojová vozidla pěchoty Pandur II. / AČR

Armáda České republiky objednala u české firmy TATRA DEFENCE VEHICLE 20 kolových obrněných vozidel velitelských-štábních (KOVVŠ) a spojovacích (KOVS) na podvozku Pandur II za více než 2 miliardy Kč (včetně DPH). Cena je bezmála o 800 milionů Kč větší, než původně odhadovaná. Kde se vzal rozdíl?

V roce 2003 vláda premiéra Vladimíra Špidly schválila nákup 240 kolových obrněných vozidel. V roce 2006 vláda Jiřího Paroubka posvětila nákup obrněnců Pandur od firmy Steyr za 23,6 miliardy Kč (199 ks + opce na 41 vozidel) v 18 modifikacích.

V roce 2007 ale vláda Miroslava Topolánka vypověděla smlouvu a ministryně obrany Vlasta Parkanová oznámila nákup pouze 107 Pandurů. Nakonec v roce 2008 ministr obrany Martin Barták podepsal smlouvu na dodání 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Armáda ČR nakonec dostala následující verze - kolové bojové vozidlo pěchoty (KBVP; 72 ks), vozidlo velitele roty (KBV-VR; 11 ks), vozidlo průzkumné s radiolokátorem (KBV-PZLOK; 8 ks), vozidlo průzkumné (KBV-PZ; 8 ks), obrněný transportér ženijní (KOT-Ž; 4 ks) a obrněný transportér zdravotnícký (KOT-ZDR; 4 ks).

Armáda ČR tedy musela oželet původně uvažované verze, jako je např. samohybný minomet nebo v úvodu zmíněné KOVVŠ a KOVS.

V roce 2013 se Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) rozhodlo doplnit flotilu 107 Pandurů o chybějících 20 vozidel KOVVŠ a KOVS. "Danými vozidly budou vybavena místa velení brigádního a praporního typu a to u jednotek, které jsou již vyzbrojeny vozidly PANDUR II 8x8," dočteme se v dokumentu Kolová obrněná vozidla velitelsko-štábní a spojovací PANDUR – nákup z roku 2013.

Předpokládaná cena zakázky byla v roce 2013 1,27 miliardy Kč s termínem dodání vozidel mezi roky 2018 až 2020.

Nyní ale MO ČR plánuje nakoupit 20 vozidel od české firmy TATRA DEFENCE VEHICLE za více 2 miliardy Kč (včetně DPH). Finální nabídku předložila česká firma začátkem záři.

Z jakého důvodu je ale cena zakázky o 800 milionů Kč větší - tedy průměrně o 40 milionů Kč za vozidlo?

Podle dokumentu předloženého vládě má navýšení ceny na svědomí především použití nejnovějších komunikačních a informačních systémů poslední generace (původní cena za komunikační/informační systémy byla navíc údajně podhodnocená), vývoj a stavba upraveného podvozku a vytvoření pracovišť pro činnost štábu v poli, které budou rozvinovány v konfiguraci s velitelsko-štábními vozidly.

„Vojáci své původní požadavky specifikovali v roce 2013. Od té doby ale došlo ke změně bezpečnostní situace ve světě, na kterou musíme reagovat nejen nákupem moderních zbraní, ale také inovací a zdokonalením výzbroje u již zahájených projektů, což je tento konkrétní případ," uvedl k navýšení ceny ministr obrany Martin Stropnický. „Technicky zhodnotit nová bojová vozidla ještě v procesu výroby je pro armádu a stát výhodnější, než vozidla modernizovat až po jejich dodání."

Původně se pro výrobu KOVVŠ a KOVS počítalo s využitím nadbytečných portugalských podvozků Pandur. TATRA DEFENCE VEHICLE je vlastníkem zmíněných portugalských podvozků, ale nemá jich dostatečné množství pro splnění zakázky Armády ČR. Navíc Armáda ČR požádala o větší balistickou a protiminovou ochranu vozidel, a také o další úpravy na konstrukci podvozku.

"Po analýze těchto podvozků provedené uchazečem se ukázalo, že rozpracované portugalské podvozky nejsou vhodné pro zástavbu požadovaných modifikací vozidel a není jich ani dostatečné množství. I přesto, že uchazeč je nyní vlastníkem daných podvozků, budou jím vyrobeny zcela nové podvozky, které budou přímo uzpůsobeny požadavkům AČR na daná speciální vozidla," dočteme se ve zprávě Informace o navýšení ceny veřejné zakázky „Kolová obrněná vozidla velitelsko-štábní a spojovací PANDUR – nákup" oproti předpokládané hodnotě veřejné zakázky.

Zpráva také mluví o požadavku posílení elektrické soustavy KOVVŠ a KOVS pomocí napájecí jednotky (APS), a o doplnění podvozku o stabilizační vzpěry včetně jejich ovládání.

"Celá konstrukce podvozkové části musí být tomu uzpůsobena a zpevněna. Toto má dopad na náklady spojené s vývojem a konstrukcí vozidel včetně nákladů na provedení náročných testů," dočteme se ve zprávě.

Dále nově armáda získá zmíňené mobilní pracoviště štábu pro KOVVŠ. Díky tomu může systémy KOVVŠ, při stacionárním použití, využít širší okruh příslušníků štábu praporu, pluku nebo brigády.

Průměrná jednotková cena KOVVŠ je tedy nově 102 milionů Kč (včetně DPH; původně 54 milionů Kč), KOVS 98 milionů (původně 67 milionů Kč) a jednotková cena celkově šesti mobilních pracovišť štábu 12,5 milionu Kč. Dále budou pořízeny doplňky katalogů dílů za 6 milionů Kč a kurzy pro školení specialistů za 2,6 milionů Kč - vše včetně DPH.

Jak již proběhlo médií, MO ČR je připraveno i přes navýšení s TATRA DEFENCE VEHICLE uzavřít smlouvu na dodávky KOVVŠ a KOVS. V AČR vozidla nahradí zastaralá velitelská pracoviště na podvozku nákladního automobilu Praga V3S a celkově výrazně rozšíří možnosti velení a spojení štábu praporu, pluku nebo brigády.

"Předkládaná veřejná zakázka tedy napravuje rozhodnutí předchozí vlády, přijaté v souvislosti s omezeným finančním rámcem, vyvolaným probíhající krizí, a realizuje potřebu armády na přestavbu míst velení. Předkládaný materiál nebyl předkládán do Pracovní skupiny pro transparentní veřejné zakázky, neboť neobsahuje informace o veřejné zakázce, které spadají do kompetence pracovní skupiny," dočteme se v souhrnu na konci vládní zprávy.

K podpisu smlouvy dojde v následujících měsících, dodávky KOVVŠ a KOVS jsou plánovány na roky 2019 a 2020.

Zdroj: Tiskové oddělení MO ČR

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polsko-český projekt končí? Poláci chtějí vlastní BVP Borsuk

Polské ministerstvo obrany podle informací Defence24 uvolnilo další finance na vývoj domácího ...

CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?

Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...

Armáda ČR získá izraelské radiolokátory EL/M-2084

Tendr na nákup mobilních radiolokátorů středního dosahu MADR (Mobile Air Defence Radar) zná vítěze. ...

TATRA TRUCKS splnila dodávku pro AČR tři měsíce před termínem

Kopřivnická automobilka TATRA TRUCKS dokázala splnit zakázku pro Armádu ČR více než tři měsíce před ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  12:32 11.01.2017

  Jura99:
  Neviem ako teraz, ale krátko pred voľbami sa 8x8 posunulo v rebríčku priorít OSSR za 4x4, takže Corsac ešte aspoň rok-dva nie je aktuálny.

  Jura99:
  Neviem ako teraz, ale krátko pred voľbami sa 8x8 posunulo v rebríčku priorít OSSR za 4x4, takže Corsac ešte aspoň rok-dva nie je aktuálny.

 • marfolodej
  12:25 11.01.2017

  PS: a klidně se na mě zlobte, já nějak neksousnu, že nemáme Patrie :-(

  PS: a klidně se na mě zlobte, já nějak neksousnu, že nemáme Patrie :-(

 • marfolodej
  12:25 11.01.2017

  to Rase:
  ha, už si mi to vypsal, díky...

  to Rase:
  ha, už si mi to vypsal, díky...

 • marfolodej
  12:24 11.01.2017

  to Rase:
  tak nevím teda kde je špek, ale Portugalci maj i 30mm kanony...???
  Ale maj i ty kulometný jako OT...čert se v rom vyznej :-(

  to Rase:
  tak nevím teda kde je špek, ale Portugalci maj i 30mm kanony...???
  Ale maj i ty kulometný jako OT...čert se v rom vyznej :-(

 • Rase
  12:17 11.01.2017

  Petr M: akorát drtivá většina jich byla jen KOT s kulometem, když to pak zprůměruješ vyjde jednotková cena hodně malá. Cekem 364 mil.EURO za 260 vozidel Pandur II 115 KOT ...Zobrazit celý příspěvek

  Petr M:
  akorát drtivá většina jich byla jen KOT s kulometem, když to pak zprůměruješ vyjde jednotková cena hodně malá. Cekem 364 mil.EURO za 260 vozidel Pandur II

  115 KOT (12.7mm kulomet - manuální)
  10 KOT (dálkově ovládaný kulomet)
  32 KBVP (30mm kanón)
  15 s PTŘS (TOW)
  33 minomet (120mm)
  33 podpůrné vozidlo (120mm)
  55 ostatní vozidla

  Očekávám, že pokud by přišla objednávka na neplavoucí Pandur v konfiguraci KOT (jen s kulometem) byla by cena CSG taky do 40 mil./ksSkrýt celý příspěvek

 • Petr M
  11:52 11.01.2017

  HonzaH: Potrugalské Pandury nemají jen kulomety, ale i jinou výzbroj 30mm canon, 105mm kanon, TOW, 120mm minomet a další ...Zobrazit celý příspěvek

  HonzaH: Potrugalské Pandury nemají jen kulomety, ale i jinou výzbroj
  30mm canon, 105mm kanon, TOW, 120mm minomet a další varianty
  .
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  jen pro info.
  Dánové koupili loni Piranha V za 53 mil. za kus včetně podpory servisu, školení na 15let.

  Poláky vyjdou rosomaci ješte levněji,

  např. KBVP
  Patria AMW nebo piranha V + izraelská vež RVS by vyšla taky cena kolem 50mil za kus.

  Za jakou cenu nakupuje čr nemusím zmiňovat...Skrýt celý příspěvek

 • niko
  11:44 11.01.2017

  Jura99: Corsac nebol OSSR objednany. Takze v tomto to urcite nebude.

  Jura99: Corsac nebol OSSR objednany. Takze v tomto to urcite nebude.

 • Jura99
  11:33 11.01.2017

  Nákup je v pořádku, je dobře že se kupuje technika na nejvyšší úrovni, nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci a nejsme tak početní, abychom plýtvali životy vojáků. Spíš mě ...Zobrazit celý příspěvek

  Nákup je v pořádku, je dobře že se kupuje technika na nejvyšší úrovni, nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci a nejsme tak početní, abychom plýtvali životy vojáků. Spíš mě zaráží, že se to dlouho vleče. Doufal bych, že těch 20ks už je vyrobeno. Dost možná, že bylo, ale změnily se na Corsac pro OSSR? No a hned objednat zbylých 70 dalších Pandurů, když se výroba tak vleče nebo ty minomety dát na Titus.Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  11:22 11.01.2017

  marfolodej: Tak postav jeden český Pandur s 30 mm kanónen a PTŘS proti třem portugalským Pandurům s kulomety. Reálně ... kdo bude vítěz?

  marfolodej: Tak postav jeden český Pandur s 30 mm kanónen a PTŘS proti třem portugalským Pandurům s kulomety. Reálně ... kdo bude vítěz?

 • Rase
  11:02 11.01.2017

  marfoloděj: zaprvé má blbá čísla a zadruhé porovnáváš portugalský KOT s kulometem, oproti našim KBVP s věží, kanónem, PTŘS, schopností plavby a lepší elektronikou. To všechno ...Zobrazit celý příspěvek

  marfoloděj:
  zaprvé má blbá čísla a zadruhé porovnáváš portugalský KOT s kulometem, oproti našim KBVP s věží, kanónem, PTŘS, schopností plavby a lepší elektronikou. To všechno zvedá cenu na cca dvojnásobek.

  Z mého pohledu docela dobrá zpráva, že se vozidla nemusela modernizovat až dodatečně. Jinak vozidla budou osazena protimnovými sedačkami, které vymysleli u VVU BRNO. Očekávám, že balistickou ochranu posílí i onen vyvíjený pancíř. Tak uvidíme. Jinak obdobným vývojem si prošel i polský Rosomák, tak je fajn, že byla vylepšena i původní konstrukce Panduru II - posílený podvozek, korba atd.

  Stropnický dost kritizoval původní nákup jen vozidel 8x8, kdy by se armádě hodily i lehčí vozidla 6x6Skrýt celý příspěvek

 • Left
  10:58 11.01.2017

  Je to docela komedie, že od roku 2013 se kupuje 20 Pandurů... V této souvislosti by bylo dobré se podívat na Stropnického slova z roku ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to docela komedie, že od roku 2013 se kupuje 20 Pandurů...

  V této souvislosti by bylo dobré se podívat na Stropnického slova z roku 2015:
  http://www.ceskatelevize.cz/iv...
  v čase 39:15 - 40:44

  Plán byl pořídit je "do dvou, tří let", což 2018-20 tak úplně není, že.
  Plus je taky vtipná Stropnického dnešní obhajoba, která původní plán de facto shazuje ještě do působnosti předchozí Nečasovy vlády, ačkoli ještě v tom roce 2015 původní záměr hájil a v přiloženém rozhovoru se chlubil, jak sníží jednotkovou cenu.

  Nicméně bych rád od MO slyšel nějaké konkrétnější představy o doplnění počtu Pandurů na původně zamýšlenou úroveň, jak o tom Sobotka po jednání vlády mluvil - teď je otázka, jestli tím myslí 199 nebo 240. Nicméně pokud to půjde tímhle tempem, tak je pořídíme někdy v roce 2060...Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  10:50 11.01.2017

  předražený až beda a ještě mě bude někdo opíjet rohlíkem, jak je to super. Takže portugalci nakupili jedno vozilo za 35mega a my za jedno dáváme 120mega??? To je ale sranda :D ...Zobrazit celý příspěvek

  předražený až beda a ještě mě bude někdo opíjet rohlíkem, jak je to super.
  Takže portugalci nakupili jedno vozilo za 35mega a my za jedno dáváme 120mega???
  To je ale sranda :D
  A hlavně nepište, že naše pandury sou plně to nej ve světě a oproti portugalským daleko lepší.
  Reálně pánové....1 CZ pandur versus 3 portugalské....kdo je vítěz?Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  10:39 11.01.2017

  a o tom českém pancíři pro pandur taky nikde nic..to bude tajný jako ten Americky co mají ve svých tancích? Obecně..zakázky pomalé a výroba ještě pomalejší..20 vozidel dělat 3 ...Zobrazit celý příspěvek

  a o tom českém pancíři pro pandur taky nikde nic..to bude tajný jako ten Americky co mají ve svých tancích? Obecně..zakázky pomalé a výroba ještě pomalejší..20 vozidel dělat 3 roky..Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:28 11.01.2017

  No s pravdepodobnostou hraniciacou s istotou tvrdim, ze upravy podvozku na novych ceskych Panduroch su v podstate uprava podvozku na variantu Corsac.

  No s pravdepodobnostou hraniciacou s istotou tvrdim, ze upravy podvozku na novych ceskych Panduroch su v podstate uprava podvozku na variantu Corsac.

 • CerVus
  10:24 11.01.2017

  Kdyby to neplavalo, tak to je o nějakých 150 mega levnější.

  Kdyby to neplavalo, tak to je o nějakých 150 mega levnější.

 • stirling
  10:19 11.01.2017

  Díky za článek, škoda, že nejsou známé podrobné specifikace podvozku, pro porovnání se stávajícím pandurem. Vymlouvají se na to, že dlouho trvá výběr, aby bylo vše ok a když se ...Zobrazit celý příspěvek

  Díky za článek, škoda, že nejsou známé podrobné specifikace podvozku, pro porovnání se stávajícím pandurem.
  Vymlouvají se na to, že dlouho trvá výběr, aby bylo vše ok a když se pak podepíše smlouva tak výroba pouhých 20 ks bude tvrat další 2-3 roky??? No kde to jsme... Při tomhle tempu už měli rovnou objednat i ty minomety stejně by je dodali tak 2023 a aspoň by mohla být nějaká množstevní sleva.Skrýt celý příspěvek

 • Padousek
  10:11 11.01.2017

  A co výzbroj těch pandurů? Je nějaké info? Předpokládám že asi nebudou mít 30 mm kanón, tak snad aspoň dostanou kulomet jako ženijní varianta.

  A co výzbroj těch pandurů? Je nějaké info? Předpokládám že asi nebudou mít 30 mm kanón, tak snad aspoň dostanou kulomet jako ženijní varianta.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3