Armáda ČR míří k nákupu vrtulníků UH-1Y Venom

UH-1Y Venom americké námořní pěchoty; větší foto / US Marine Corps

Podle deníku Právo a zdrojů Armádních novin komise odborníků Armády ČR a Ministerstva obrany ČR (MO ČR) doporučila nakoupit víceúčelové americké vrtulníky UH-1Y Venom. Armáda ČR poptává 12 vrtulníků, příslušnou výzbroj a kompletní provozní zázemí pro vrtulníky.

Armáda chce UH-1Y Venom

“Na obraně chtějí americké vrtulníky, a jejich nákup by se měl řešit během Zemanovy cesty ve Státech,” řekl Právu zdroj na ministerstvu financí. Výběr vrtulníků UH-1Y deníku Právo potvrdil také poslanec za KSČM Stanislav Mackovík a předseda branného výboru za ANO Bohuslav Chalupa.

“Jsem rád, že konečně došlo k rozhodnutí. Ty stroje nejsou vůbec špatné. A nabídka americké strany je velice dobrá, co se týče ceny i doby dodání,” uvedl Chalupa. Generální štáb Armády ČR však nechtěl informace deníku Právo nijak komentovat.

Nabídky MO ČR poslalo celkově šest společností - Sikorsky nabídl vrtulníky UH-60M Black Hawk, Airbus AS532 Cougar (H215M) a menší H145, jihokorejská KAI vrtulník KUH-1 Surion, italská AgustaWestland AW139 a firma Bell zmiňovaný UH-1Y Venom.

Komise vybrala UH-1Y Venom i přes nejvyšší cenovou nabídku. Za 12 vrtulníků UH-1Y Venom, včetně možnosti lafetace palubních kulometů a použití řízených/neřízených střel ráže 70 mm, Česká republika musí vydat více než 550 milionů dolarů (13,8 miliardy Kč).

Podle deníku Právo se jednotková cena pouze za "holý" vrtulník pohybuje pod 500 milionů Kč.

Dlužno upozornit, že není známa přesná podoba jednotlivých nabídek. Cenu zásadně ovlivňuje nejen samotný vrtulník, ale především množství a úroveň avioniky, elektroniky, komunikačních systémů, senzorů a zbraňových systémů. Klíčový je i objem náhradních dílů, délka servisní podpory, úroveň podpory výcvik atd. Do ceny musí být také započítanou provozní zázemí, což obsahuje obslužné stroje, nářadí, přípravky, manipulační systémy, systémy na doplňování paliva, atd. atd.

“Vláda Spojených států vždy nabízí kompletní balík, proto se může zdát někdy cena vyšší. Součástí kompletního balíku jsou stroje, náhradní díly na 24 – 48 měsíců, podpůrná či speciální výbava a výcvik pro letku vrtulníku,” uvedl v roce 2015 k nabídce UH-1Y pro Armádní noviny Keith Flail, viceprezident pro světový vojenský obchodní rozvoj firmy Bell.

Palubní střelci UH-1Y Venom v akci.

Armáda ČR požaduje také integraci protitankových řízených střel (PTŘS). To však žádný ze zmíněných kandidátů v základu nenabízí. Integrace PTŘS a nákup samotných střel (a opět vybudování potřebného zázemí) výjde na jednotky miliard korun.

Jen jedna laserem naváděná střela vzduch-země AGM-114R Hellfire II stojí 100 000 dolarů (2,5 milionu Kč). Je tedy otázkou, zda Armáda ČR bude trvat na integraci PTŘS.

Výhodou UH-1Y Venom je značná prověřenost vrtulníku v boji, provozní samostatnost a perfektní servisní/logistické zázemí (např. dostupnost náhradních dílů).

Ověřený bojovník UH-1Y Venom

Vrtulníky UH-1Y se zúčastnily prakticky všech konfliktů, ve kterých se Spojené státy angažovaly. Své transportní a bojové kvality prokazovaly a prokazují v Iráku a Afghánistánu.

UH-1Y Venom provozuje pouze americká námořní pěchota (US Marine Corps). Námořní pěchota využívá UH-1Y Venom nejen k transportu lidi a materiálu, ale také jako nosič neřízených (Hydra 70) nebo laserem naváděných (APKWS) raket ráže 70 mm. Na závěsné body lze připevnit také kulomety.

Vrtulníky UH-1Y dokáží působit s minimálním pozemním personálem, v náročných podmínkách a s omezenými zdroji až 90 dní - např. na palubách výsadkových lodí amerického námořnictva nebo na předsunutých základnách. Během této doby vrtulníky potřebují k provozu jen minimální logistické zázemí.

Úkolem UH-1Y Venom je mimo jiné poskytovat blízkou palebnou pdoporu (CAS) bojujícím mariňákům.

“Námořní pěchota Spojených států amerických se pyšní svou výkonností a hbitostí. Tyto principy se odráží v potřebě vrtulníků s nízkými nároky na údržbu (méně než 3 hodiny údržby na 1 letovou hodinu) a ve schopnosti poskytnout podporu i v případě omezených zdrojů,” uvedl v roce 2015 Flail.

V prostředí České republiky servis a opravy zajistí společnost LOM Praha - již v roce 2015 Bell podepsal s LOM Praha dohodu o budoucí spolupráci na poskytování servisu pro vojenské vrtulníky. V roce 2016 Bell rovněž podepsal memorandum o porozumění s českou MPI Group.

Maximální startovací hmotnost UH-1Y Venom je 8390 kg a užitečná nosnost 3020 kg (náklad, palivo). Cestovní rychlost UH-1Y Venom je 293 km/h. Bojový rádius s 990 kg užitečného nákladu je 241 km. V nákladovém prostoru najde místo 10 vojáků.

Možný nákup UH-1Y také poměrně jednoznačně vytyčuje cestu k případnému nákupu bitevních vrtulníků Bell AH-1Z Viper. Bitevní vrtulník AH-1Z má s UH-1Y 85 % stejných dílů, což výrazně snižuje nároky na logistiku, servis, údržbu a provozní zázemí. Díky velmi podobné avionice mohou posádky UH-1Y i AH-1Z využívat i stejný letový simulátor.

Zdroj: Pravo.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

TALOS: Robotizace vrtulníků začíná

Americká společnost Aurora Flight Sciences vyvinula a otestovala robotický navigační systém TALOS ...

Státní zkoušky ruského bitevního vrtulníku Mi-28NM

V letošním roce započnou státní zkoušky ruského bitevního vrtulníku Mi-28NM, vylepšené verze Mi-28N ...

OA-X: Turbovrtulová bitevní letadla pro americké letectvo?

Americké letectvo (US Air Force) hledá v rámci programu OA-X levná a komerčně dostupná bitevní ...

Bitevní vrtulníky AH-64E Apache pro USA a Saudskou Arábii

Americká armáda (US Army) podepsala s Boeingem dohodu o přestavbě a nákupu bitevních vrtulníků ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Nesher
  16:49 07.05.2019

  Tak malá změna, MO a AČR stále chtějí 12 vrtulníků. Nicméně na základě US nabídky posoudí zda chtějí jen víceúčelové stoje, tedy (12 UH 60M nebo UH 1Y) anebo zvolí kombinaci ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak malá změna, MO a AČR stále chtějí 12 vrtulníků. Nicméně na základě US nabídky posoudí zda chtějí jen víceúčelové stoje, tedy (12 UH 60M nebo UH 1Y) anebo zvolí kombinaci útočných a víceúčelových strojů, tedy 8 UH 1Y a 4 AH 1Z. O kombinace Viperu a BH snad nikdo neuvažuje.
  Cituji vyjádření MO "Stále platí, že chceme pořídit dvanáct vrtulníků. Teď se budou posuzovat varianty, co je pro armádu přínosnější a výhodnější. Zda pořídíme dvanáct víceúčelových strojů, nebo ve stejném celkovém počtu kombinaci víceúčelových a bojových strojů,“ pokračoval Sýkora."
  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/za... Skrýt celý příspěvek

 • petr.martykan
  12:03 07.05.2019

  Tak sem se dnes dočetl, že už je nejspíš rozhodnuto. https://www.novinky.cz/zahrani... I když je BlackHawk ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak sem se dnes dočetl, že už je nejspíš rozhodnuto.

  https://www.novinky.cz/zahrani...

  I když je BlackHawk určitě super stroj, mrzí mě ty Venomy. Když už budou nakupovat Vipery a ty mají s Venomy spousty shodných dílů, zdá se mi to logičtější nákup. Neznám přesné zadání a jak moc se Sikorsky od Bellu liší, ale nemyslím, že rozdíl v nosnosti a doletu nebude tak významný, nebo?Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   12:13 07.05.2019

   Možná by stálo za to, přečíst si diskuzi než začít něco psát. Rozhodnuto nic není, na stole jsou dvě základní nabídky, přičemž ta od Bell ve dvou variantách: 1) 12 UH 60M, nebo 2 ...Zobrazit celý příspěvek

   Možná by stálo za to, přečíst si diskuzi než začít něco psát. Rozhodnuto nic není, na stole jsou dvě základní nabídky, přičemž ta od Bell ve dvou variantách:
   1) 12 UH 60M, nebo
   2 a) 12 UH 1Y, nebo
   2 b) 12 UH 1Y + 4 AH 1Z
   Novináři to nepochopili, respektive přebírají ten nesmysl jeden od druhéhoSkrýt celý příspěvek

   • petr.martykan
    12:36 07.05.2019

    Jj, diskuzi jsem četl až po odeslání požadavku, to je recht. :D Osobně by se mi líbila varianta 2 b). Už jen kvůli těm "shodným dílům" a tomu, že s Belly máme zkušenost (nevím jak ...Zobrazit celý příspěvek

    Jj, diskuzi jsem četl až po odeslání požadavku, to je recht. :D Osobně by se mi líbila varianta 2 b). Už jen kvůli těm "shodným dílům" a tomu, že s Belly máme zkušenost (nevím jak AČR, ale Policie s Bellem létá). Tak se necháme překvapit. Já v letectvu sloužil ještě za doby delfínů, Mi2 a Su25 které se akorát vyřazovaly. Teď už pilotuji max. 810ku...:DSkrýt celý příspěvek

 • kazd
  10:37 07.05.2019

  ty čtyři AH-1Z jsou myšleny jako doplnění k dříve schváleným Venomům. Aby mohl Bell udělat nabídku proti UH60 (=odlišit se čistě bitevním strojem) Jinak by to vypadalo, že ...Zobrazit celý příspěvek

  ty čtyři AH-1Z jsou myšleny jako doplnění k dříve schváleným Venomům. Aby mohl Bell udělat nabídku proti UH60 (=odlišit se čistě bitevním strojem)
  Jinak by to vypadalo, že administrativa někomu nadržuje.
  Takže z US je nabídka - kombinace Venom+Viper neboUH60Skrýt celý příspěvek

  • kazd
   10:42 07.05.2019

   Což krásně ukazuje jak mohl vypadat tendr, kdyby na MO dělali svou práci dobře. Nákup VIper+Venom totiž linkuje dopředu vývoj a není to takové... "bitevní možná někdy kolem r. ...Zobrazit celý příspěvek

   Což krásně ukazuje jak mohl vypadat tendr, kdyby na MO dělali svou práci dobře.
   Nákup VIper+Venom totiž linkuje dopředu vývoj a není to takové... "bitevní možná někdy kolem r. 2025, teď koupíme venom, pak se uvidí" jak plácá poslední roky MO a AČR.
   Jestli to koupit je jiná věc, ale aspoň to dává na stůl nějaké nabídky a tak to mělo být od začátku.Skrýt celý příspěvek

 • kisam
  09:07 07.05.2019

  Ponuky američanov na UH-60M a ...Zobrazit celý příspěvek

  Ponuky američanov na UH-60M a AH-1Z:
  https://www.dsca.mil/major-arm...
  https://www.dsca.mil/major-arm...

  Ten blackhawk je snáď úplne v plnej výbave, keď také niečo kúpite tak veľký klobúk dole. Nie ako tie naše mierové holubice :) Ceny by som sa nebál, dsca vždy nadhodnocuje, reálna cena bude okolo 500 miliónov.

  Na palbe zrovna prebieha zdesenie že chcete kúpiť kombo blackhawk + viper, ale v ponukách jasne stojí že máte záujem buď o blackhawk alebo o UH-1Y/AH-1Z. Až tak padnutí na hlavu u vás zas nie sú:)Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   09:52 07.05.2019

   Dalsi v rade krystalicky cistych nakupu ...Zobrazit celý příspěvek

   Dalsi v rade krystalicky cistych nakupu MO
   https://ekonomicky-denik.cz/sk...

   On i ten BH nakonec bude vyhra.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   10:33 07.05.2019

   Jinak pokud by klapnul nakup tech fantastickych 4, slovy ctyr, kusu AH-1Z, pak je docela usmevne nejen mnozstvi vrtulniku, ale i to mnozstvi poptavane munice (14ks hellfire). PS: ...Zobrazit celý příspěvek

   Jinak pokud by klapnul nakup tech fantastickych 4, slovy ctyr, kusu AH-1Z, pak je docela usmevne nejen mnozstvi vrtulniku, ale i to mnozstvi poptavane munice (14ks hellfire).
   PS: Cena 23mld je ponekud desiva. Snad to pujde vyrazne nize.
   https://www.idnes.cz/zpravy/za... Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    10:39 07.05.2019

    Ten článek je splácanina, USA nabízí toto:
    12 UH 60m nebo 12 UH 1Y nebo 12 UH 1Y + 4 AH 1Z.
    Je na nás co si vybereme.

    Ten článek je splácanina, USA nabízí toto:
    12 UH 60m nebo 12 UH 1Y nebo 12 UH 1Y + 4 AH 1Z.
    Je na nás co si vybereme.

    • petres
     11:22 07.05.2019

     Dle tohot článku: https://defence-blog.com/news/... to vypadá na 4 ks AH-1Z s příslušenstvím ...Zobrazit celý příspěvek

     Dle tohot článku:
     https://defence-blog.com/news/...
     to vypadá na 4 ks AH-1Z s příslušenstvím (např. celých 14 ks Hellfire :-) za 205 mil. USD
     +
     12 ks UH60M s příslušenstvím (nedefinováno) za 800 mil. USD
     což cca odpovídá těm zmiňovanám 23 mld. Kč celkemSkrýt celý příspěvek

     • Nesher
      11:46 07.05.2019

      Protože to novináři, tradičně, pomotali. Stačí si přečíst ty dokumenty pro US Kongres co sem postnul Kisam. Je to buď 12 UH 60M (půjde do kongresu na schválení) nebo 12 UH 1Y (už ...Zobrazit celý příspěvek

      Protože to novináři, tradičně, pomotali.
      Stačí si přečíst ty dokumenty pro US Kongres co sem postnul Kisam.
      Je to buď 12 UH 60M (půjde do kongresu na schválení) nebo 12 UH 1Y (už bylo schváleno v roce 2017) nebo 12 UH 1Y (už bylo schváleno) + 4 AH 1Z (půjde do kongresu na schválení).
      V těch dokumentech se jednoznačně píše, že buď Sikorski nebo Bell (ne obojí), cituji " The Czech Republic is considering either the UH-60M or the UH-1Y/AH-1Z to replace its aging Mi-24 helicopters."Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      11:51 07.05.2019

      Jinak 575 mil USD za Venomy (maximální cena, realita je vždy signifikantně nižší) + 205 mil. za Vipery (opět maximum možného) dělá 17,9 mld. CZK. Nebo 12 UH 60M v plné palbě za 800 ...Zobrazit celý příspěvek

      Jinak 575 mil USD za Venomy (maximální cena, realita je vždy signifikantně nižší) + 205 mil. za Vipery (opět maximum možného) dělá 17,9 mld. CZK. Nebo 12 UH 60M v plné palbě za 800 mil., tj cca 18,4 mld. CZK.
      Nelze to sčítat nebo je to buď jedno nebo druhé.Skrýt celý příspěvek

     • kisam
      13:00 07.05.2019

      Nesher presne tak.

      Nesher presne tak.

    • Clanek
     11:53 07.05.2019

     V tehle epopeji se uz predvedlo tolik veletocu, ze to co USA nabizi bych nechal stranou a na vysledek si proste pockal. Zatim to totiz vypada, ze ta "splacanina" je asi stejne ...Zobrazit celý příspěvek

     V tehle epopeji se uz predvedlo tolik veletocu, ze to co USA nabizi bych nechal stranou a na vysledek si proste pockal. Zatim to totiz vypada, ze ta "splacanina" je asi stejne (ne)realna jako predeslych 10 verzi toho co se bude nakupovat, od koho, za kolik, proc a kdy...Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:32 08.05.2019

    4ks AH-1Z mají nejspíš dva motivy: a) za strany USA nabídkou nepřekročit celkový počet poptávaných strojů (12ks), ale nabídnout přesto kombinaci bojového a transportního stroje. ...Zobrazit celý příspěvek

    4ks AH-1Z mají nejspíš dva motivy:
    a) za strany USA nabídkou nepřekročit celkový počet poptávaných strojů (12ks), ale nabídnout přesto kombinaci bojového a transportního stroje. Nabídka je 8ks UH-1Y a 4ks AH-1Z
    b) ze strany AČR to může být elegantní přechod na jiný typ bitevního vrtulníku z Mi-35, který dosud není dolétaný, tím že se koupí malý počet moderních strojů pro zabezpečení výcviku a později se dokoupí zbytek po vyřazení Mi-35Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  10:59 11.06.2018

  It has been confirmed that the US Marine Corps has taken delivery of its final UH-1Y Venom. Although UH-1Y deliveries are now complete, with no further orders planned, ...Zobrazit celý příspěvek

  It has been confirmed that the US Marine Corps has taken delivery of its final UH-1Y Venom.

  Although UH-1Y deliveries are now complete, with no further orders planned, deliveries of the type’s sister aircraft, the AH-1Z Viper, are set to continue until 2022.Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  13:57 25.01.2018

  jako že by se tam podepsali na jedné staně všichni ministři americké vlády a na druhé zase naší :-))) ? Nesmysl Stropnického v podobě vláda vláda je jen jeden ze způsobů jak ...Zobrazit celý příspěvek

  jako že by se tam podepsali na jedné staně všichni ministři americké vlády a na druhé zase naší :-))) ?
  Nesmysl Stropnického v podobě vláda vláda je jen jeden ze způsobů jak obejít výběrové řízení, resp. vyloučit nehodící se uchazeče a nenést osobní odpovědnost. Dobře to řekla Šlechtová "hned jsem oznámila ať za mnou s JŘBU nechodí", to je podobný případ.
  Pokud je to tajné nebo specifické jde to na výjimku, zbytek je prostě prasárna ale Stropnický.
  Samozřejmě, že do 31.1. žádnou specifikaci na stůl Bečvář nedá, protože neexistuje. Koncepce je blábol, ze kterého lze vydedukovat deset protichůdných variant. Doposud prosáknuté specifikace armády mají podobu zmińované sci-fi na které se prostě VŘ s nějakým konkurenčním počtem nabídek udělat nedá.
  Je to jen manažerská nášlapná mina na další ztrapnění Bečváře po radarech další v pořadí.
  BTW : x krát jsme tu psal, že PVO nelze rozsekat na prvočinitele a pak je nějak připojit "kabelem :-)" na RACCOS. Bohužel jsem se opět nepletl.Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  13:43 25.01.2018

  Rase dovoluji si tvrdit, že režim vláda - vláda není to samé co termín zakázka. Opravte mě, ale pokud se nepletu, jednalo by se o mezivládní dohodu a tu by nepodepisoval ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  dovoluji si tvrdit, že režim vláda - vláda není to samé co termín zakázka. Opravte mě, ale pokud se nepletu, jednalo by se o mezivládní dohodu a tu by nepodepisoval ministr, ale vláda. Tedy slova o zakázkách neodpovídají realitě. Otázkou je jak daleko byli...s přípravou. Vzhledem k tomu, že kongres schvaloval prodej...asi to nedělal pro pěkný voči...Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:36 25.01.2018

  Pořád jsem se Stropnického zastával, že to není snadné všechno připravit atd. ale kdyby za něco stál tak ty zakázky podepíše sám a né že je nástupci předá s mašličkou "jen ...Zobrazit celý příspěvek

  Pořád jsem se Stropnického zastával, že to není snadné všechno připravit atd. ale kdyby za něco stál tak ty zakázky podepíše sám a né že je nástupci předá s mašličkou "jen podepsat" (aby byl z obliga kdyby něco). To bylo trapné a měl odejít hned když zjistil že na ten post nemá koule... čtyři roky klidu na nákupy a reformy neměl žádný jeho předchůdce a dost možná že ani jeho nástupce. Opravit jím způsobené škody bude taky trvatSkrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:33 25.01.2018

  Rozkaz zněl jasně, hlavně žádná problematická zakázka, jsme přece hnutí, které nedopustí korupci...

  Rozkaz zněl jasně, hlavně žádná problematická zakázka, jsme přece hnutí, které nedopustí korupci...

 • mikojan29
  13:27 25.01.2018

  Flader

  Ktorý je teraz "expert" na obranu (aj na teplú vodu)... :-D

  Flader

  Ktorý je teraz "expert" na obranu (aj na teplú vodu)... :-D

 • Flader
  13:21 25.01.2018

  Asi to isté, čo u nás kedysi minister Galko ...

  Asi to isté, čo u nás kedysi minister Galko ...

 • KOLT
  13:18 25.01.2018

  sgtlk, pravdu díte. Nicméně v případě tendru na vrtulníky a v případě radarů k tomu má paní ministryně docela dobré důvody. V prvním případě to, že celý ten výběr je naprosto ...Zobrazit celý příspěvek

  sgtlk, pravdu díte. Nicméně v případě tendru na vrtulníky a v případě radarů k tomu má paní ministryně docela dobré důvody. V prvním případě to, že celý ten výběr je naprosto pochybný – neustále se měnící zadání a vyčleněné prostředky, účast výrazně rozdílných strojů atd. V případě radarů je pak problém, že bez certifikace nebo jak se to jmenuje nám budou k téměř ničemu. Osobně bych to také nepodepsal, pokud bych neměl jistotu, že je budeme moci skutečně plnohodnotně zapojit do existujících informačních systémů.

  Holt paní Černochová měla pravdu – Co tam ten chlap ty čtyři roky dělal?!?Skrýt celý příspěvek

 • sgtlk
  12:35 25.01.2018

  Nevim kam, tak treba sem. https://www.novinky.cz/domaci/... Pokud to tak je, tak sest let je v p....i. A kdo videl ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevim kam, tak treba sem.
  https://www.novinky.cz/domaci/...

  Pokud to tak je, tak sest let je v p....i. A kdo videl debatu tech dvou dam v nedeli na Prime, tak tusi, ze to neni posledni zruseny tender. Obavam se o BVP, MADRy jsou s velkym otaznikem, schvalene nakupy RBS, Titus, modernizace houfnic ( ne ze by mi to tady vadilo ) Bude jeste zabava, k smichu to ale nebude.Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  16:53 15.05.2017

  petres

  ..zkoušelo se více. Jeden z posledních návrhů byl zkoušet kanon 20 mm ze zadní části 171 po odebrání vrat k podpoře jedněch sil. Takový mini AC130 :-)

  petres

  ..zkoušelo se více. Jeden z posledních návrhů byl zkoušet kanon 20 mm ze zadní části 171 po odebrání vrat k podpoře jedněch sil. Takový mini AC130 :-)

 • petres
  14:15 15.05.2017

  Koukal jsem na stránkách ZVI (výrobce kanonu Plamen), že snaha umístit jej na vrtulníky vznikla již dříve (2009-2010) u typů Mi-24 a EC-645.

  http://www.zvi.cz/cz/novinky/...

  Koukal jsem na stránkách ZVI (výrobce kanonu Plamen), že snaha umístit jej na vrtulníky vznikla již dříve (2009-2010) u typů Mi-24 a EC-645.

  http://www.zvi.cz/cz/novinky/...

 • petres
  13:11 15.05.2017

  TF_HU tak tu životnost také chápu (že se týká hlavně), byť to na stránkách uvedeno jako životnost bez uvedení ...Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU
  tak tu životnost také chápu (že se týká hlavně), byť to na stránkách uvedeno jako životnost bez uvedení podrobností.
  http://www.zvi.cz/vyrobni-prog...

  Využiji dotazu Deutschmanna (a vašeho souhlasu s odpovědí) a trochu bych to rozšířil. Myslíte si, že naše vrtulníkové letectvo je schopné plnit všechny úkoly (v návaznosti na ostatní útvary armády a jejich potřeby), které by se u moderní vševojskové armády desetimilionového státu předpokládaly? Nebo by měly být některé schopnosti posíleny či nabyty (návaznosti na možné typy)?Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  12:53 15.05.2017

  petres

  může jít o životnost hlavně. Kadence je velká, ale v praxi se dle mě nepoužívá. Je nastavena menší i vzhledem k nesené zásobě munice.

  petres

  může jít o životnost hlavně. Kadence je velká, ale v praxi se dle mě nepoužívá. Je nastavena menší i vzhledem k nesené zásobě munice.

 • TF_HU
  12:32 15.05.2017

  Deutschmann

  Pokusím se...

  Deutschmann

  Pokusím se...

 • petres
  10:53 15.05.2017

  To je docela zajímavá zpráva. Pokud vím, svého času se uvažovalo u AH-1 o možnosti nosit GAU-22/A (což je 4 hlavňová verze GAU-12/U, která je použitá u F-35), u UH-1 se pokud vím ...Zobrazit celý příspěvek

  To je docela zajímavá zpráva. Pokud vím, svého času se uvažovalo u AH-1 o možnosti nosit GAU-22/A (což je 4 hlavňová verze GAU-12/U, která je použitá u F-35), u UH-1 se pokud vím nic podobného nepoužívá.
  Zaráží mne životnost kanonu Plamen. Na stránkách výrobce je uvedeno 6 000 výstřelů. Přitom uvádí: Kadence - nízká 780 ± 50 min-1, Kadence - vysoká 2 600 ± 100 min-1. To je to opravdu kanon na pár minut střelby?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 30