Armáda ČR obnovuje dělostřelectvo: Houfnice DANA zůstává

TATRA TRUCKS nabízí Armádě ČR modernizovanou houfnici DANA M1 M; větší foto / TATRA TRUCKS   

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje modernizovat 33 samohybných kolových houfnic (ShKH) vz. 77 DANA ráže 152 mm a nakoupit 17 nových samohybných houfnic ráže 155 mm. Na obnovení dělostřelectva MO ČR vyčlenilo 6 miliard Kč.

Dělostřelectvo v 21. století

Na začátku 21. století, kdy západní svět bojoval v Iráku a Afghánistánu, se zdálo, že armády potřebují jen pár dělostřeleckých systémů, s kterými dokáží precizně ničit hnízda teroristů na vzdálenost několika desítek kilometrů.

Ruská anexe Krymu však potvrdila, že „konec dějin“ se nekonal a evropské státy stojí před stejnými bezpečnostními hrozbami, jako ve 20. století. Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny mezi ukrajinskou armádou na jedné straně a proruskými/ruskými jednotkami na druhé straně navíc znovu potvrdil, jak důležitou roli hraje v klasických ozbrojených konfliktech dělostřelectvo.

Podle dokumentu Land Warfare in Europe: Lessons and Recommendations from the War in Ukraine mají dělostřelectvo, raketomety a minomety na východě Ukrajiny na svědomí 70 až 85 % obětí na všech stranách. „Rozsáhlé využívání nepřímé palby na Ukrajině - ve spojení se statickou povahou bojů - přineslo zpět zákopové vedení války, dělostřelecké duely a používaní nepřímé palby k rozložení a zničení soustředěných pozemních jednotek. Jde tedy o metody, které jsme znali z evropského pozemního bojiště z počátku 20. století,“ dočteme se v dokumentu.

Dělostřelecké a raketové jednotky jsou velmi účinné i při ničení obrněné techniky nepřítele, a to i bez použití munice s koncovým navedením. Rusové například pro ničení ukrajinských jednotek využívají termobarické hlavice a masové útoky dělostřelectva – taková kombinace má drtivý účinek na ukrajinská lehce pancéřovaná vozidla BMP a BTR.

Válka na východě Ukrajiny rovněž potvrdila důležitost působení vlastního dělostřelectva proti dělostřeleckým jednotkám nepřítele. „I když dělostřelecká protipalba pouze donutí oponenta přesunout se, tak poučení z Ukrajiny zní - když se nepřátelské dělostřelectvo pohybuje, nestřílí,“ dozvídáme se dále z dokumentu Land Warfare in Europe.

Jaké nároky se tedy kladou na moderní houfnice? Především je to vysoká mobilita i velká rychlost přesunu v pokud možno skrytém modu a schopnost provádět rychlé dělostřelecké přepady spojené s co nejkratším setrváním na palebné pozici.

DANA M1 M / TATRA TRUCKS   

Dělostřelectvo Armády ČR

Schopnost Pozemních sil Armády ČR, resp. celých Ozbrojených sil České republiky  vést nepřímou palbu, je bez nadsázky tristní. Z části to je důsledkem naivních představ minulých 25 let, kdy Evropa věřila ve zmiňovaný „konec dějin“ a v „nekonečný růst a mír“.

Armáda ČR dokáže ničit cíle mimo přímou viditelnost vlastních pozemních sil de facto pouze (a to velmi omezeně) bitevníky L-159 ALCA (v blízké budoucnosti také JAS-39 Gripen), bitevními vrtulníky Mi-24 a pak především pomocí ShKH vz. 77 DANA (86 ks), tažných minometů M1982 PRAM-L ráže 120 mm (85 ks) a samohybných minometů SPM-85 PRAM-S ráže 120 mm.

Počty techniky uvedené v závorce však nelze v žádném případě brát jako počet neustále operačně připravených zbraní. Je otázkou, kolik houfnic a minometů je skutečně připraveno k nasazení. Dlužno také dodat, že raketomety RM-70 GRAD Armáda ČR v roce 2010 vyřadila bez náhrady.

Problém kupodivu nedělá munice pro dělostřelectvo. Pro ShKH vz. 77 DANA je ve skladech uloženo 60 000 kusů munice. Právě velký počet munice byl jedním z důvodů, proč MO ČR přistoupilo k modernizaci ShKH vz. 77 DANA.

Plány modernizace dělostřelectva Armády ČR se v průběhu let měnily. Nejdříve MO ČR plánovalo koupit pouze nové houfnice, později naopak pouze modernizovat houfnice DANA. Nejnovější plán počítá s modernizací 33 houfnic DANA a pořízením 17 nových houfnic ráže 155 mm NATO.

Na modernizaci houfnic DANA je vyčleněno 1,1 miliardy Kč a na nákup nových houfnic 2,5 miliardy. Zbývající 2,4 miliardy pak padnou na nákup munice a na systémy velení a řízení palby.

Armáda ČR však prozatím neupřesnila požadavky kladené na modernizované houfnice DANA a na nové samohybné houfnice. Modernizované houfnice DANA i nové houfnice však budou jistě posazeny na tatrováckém podvozku.

  Maximální rychlost houfnice DANA M1 M v terénu je 25 km/h. / TATRA TRUCKS 

Modernizovaná ShKH DANA M1 M

O modernizaci samohybných houfnic vz. 77 DANA ( Dělo Automobilní Nabíjené Automaticky vzor 77) se mluví s přestávkami několik let. Na modernizační tendr je nejlépe, vzhledem ke značné historické spojitosti s výrobou houfnic DANA, připravená kopřivnická firma TATRA TRUCKS – původní i modernizovaná houfnice DANA využívá upravený podvozek 8x8 převzatý z Tatry T815.

Právě TATRA TRUCKS vyvinula prototyp modernizované houfnice DANA . Prototyp ShKH DANA M1 M se vyznačuje upraveným podvozkem a modernizovanou nástavbou doplněnou o moderní komunikační, naváděcí a ovládací prvky.

TATRA TRUCKS funguje jako hlavní dodavatel a koordinátor programu ShKH DANA M1 M. Kopřivnická firma na modernizaci spolupracuje s českými společnostmi Excalibur Army, Retia a slovenskými MSM Martin, ZVS Nová Dubnica. Všechny jmenované firmy patří do průmyslového holdingu Czechoslovak Group (CSG). Na projektu DANA M1 M se však také podílí česká zbrojní firma STV Group patřící do holdingu STV INVEST.

„Na tomto projektu by se z našeho pohledu měly podílet i podniky mimo Czechoslovak Group, jedním z důvodů je vytíženost našich kapacit exportními zakázkami. Je to možnost pro spolupráci více partnerů v rámci českého obranného průmyslu tak, aby byl pro armádu dosažen co nejlepší poměr mezi cenou a výkonem,“ uvedl mluvčí CSG Andrej Čírtek

Excalibur Army je výrobce a realizátor nástavbových částí, Retia zase řeší systém řízení palby a systémy velení a řízení. Slovenské firmy MSM Martin a ZVS Nová Dubnica nabízí munici DN1CZ ráže 152 mm s prodlouženým dostřelem.

Pojďme si nyní představit prototyp DANA M1 M, který TATRA TRUCKS nabízí Armádě ČR. Dlužno zdůraznit, že konkrétní vylepšení a systémy modernizované houfnice DANA závisí na přání zákazníka.

Posádka má k dispozici výkonné vytápění i klimatizaci. / TATRA TRUCKS

Podvozek a kabina

Podvozek DANA M1 M získal vylepšenou hydraulickou soustavu, díky které se zkrátila doba na vysouvání/zasouvání stabilizačních podpěr na 20 sekund. Díky tomu poklesl o polovinu čas nutný k zastavení vozidla a k zahájení palby, oproti původní houfnici vz. 77 DANA - tedy naprostá klíčová vlastnost samohybných houfnic, jak nám ukazují zkušenosti z Ukrajiny. 

Nové vnější osvětlení vozidla typu BLACKOUT zajišťuje vyšší bezpečnost při jízdě v noci, v kolonách a provozu na pozemních komunikacích. Bezpečnosti jízdy pomáhají zpětné kamery a instalace přístroje pro noční vidění řidiče.

Kabina DANA M1 M má oproti originálu lepší ergonomii, vyšší pasivní bezpečnost a komfort, lepší výhled i přístrojové vybavení. Posádku chrání pancíř podle Úrovně 1 dle STANAG 4569 – proti ráži 7,62x51 mm a střepinám dělostřelecké munice ráže 155 mm (na vzdálenost 100 m).

V této souvislosti je vhodné zmínit, že mrak střepin při výbuchu dělostřelecké munice má tvar jednoduchých motýlích křídel. Nejhustší mrak střepin z exploze jde tedy do stran – pokud munice dopadne před vozidlo, tak pancíř kabiny DANA M1 M ochrání posádku před výbuchem munice ráže 155 mm i na podstatně kratší vzdálenost.

Posádka má dále k dispozici nové ergonomické sedačky, nezávislou klimatizaci a topení i výkonnější a účinnější filtroventilaci.

Modul komunikačního a velitelského systému C4I v kabině houfnice DANA M1 M.  / TATRA TRUCKS 

Pohonná jednotka

DANA M1 M nabízí zlepšení v taktické mobilitě – napomáhá tomu upravený motor s větším výkonem a lepší ovládaní vozidla.

V modernizované houfnici DANA najdeme vylepšený motor TATRA T-930 s jedním turbodmychadlem, mezichladičem stlačeného vzduchu a spojkou SACHS o průměru 430 mm.

Výsledkem je výrazné snížení provozních nákladů v rámci celého dvacetiletého životního cyklu (zejména díky nižší spotřebě paliva) a zároveň snížení emisí, nižší kouřivost, příznivější průběh výkonu a vyšší točivý moment a pružnost motoru, zvýšená manévrovatelnost v terénu a zvýšení mobility vozidla.

Upravená převodovka s poloautomatickým řazením TATRA-NORGREN umožňuje jednodušší ovládání vozidla v terénu a ve stoupáních. Dochází tak ke zvýšení jízdní dynamiky vozidla a ke snížení nároků na řidiče.

Ovládaní vozidla se výrazně zlepšilo díky novému monobloku řízení a instalací pomocného čerpadla řízení pro nouzový provoz. K dispozici jsou také nové pneumatiky Michelin s centrálním huštěním.

Modernizovaná kabina nabízí mnohem lepší ergonomii, vyšší pasivní bezpečnost a komfort, lepší výhled i přístrojové vybavení. / TATRA TRUCKS 

Zbraňová nástavba

Původní hlaveň ráže 152 mm zůstala beze změny. Díky nové munici DN1CZ ráže 152 mm (v úvodu zmíněných slovenský firem) dokáže DANA M1 M ničit cíle na vzdálenost až 25 500 m. Naproti tomu původní DANA se starší municí dostřelí na vzdálenost jen 20 000 m.

DANA M1 M tak s přehledem plní alianční STANAG normu o minimálním účinném dostřelu houfnic (min 22 000 m). Nová munice ráže 152 mm je navíc v průměru o 20 % levnější oproti munici ráže 155 mm.

Pokud se podíváme na případné protivníky, tak dostřel 25 500 m je plně konkurenceschopný. Například ruská samohybná houfnice 2S3 Akacija (ráže 152 mm) má s klasickou municí dostřel 18,5 km, 2S1 Gvozdika (122 mm) 15,3 km a hlavní samohybná houfnice ruské armády 2S19 Msta dostřelí na vzdálenost 29 km.

Pro svou obranu má posádka k dispozici zadýmovací granáty a protiletadlový kulomet NSVT ráže 12,7 mm umístěný na nové lafetě.

Hlavní změny najdeme v elektronické výzbroji. ShKH DANA M1 M získala například nový panel velitele, modernizovaný elektrohydraulický systém ovládání nástavby a byla provedená generační obměna součástkové základny.

Klíčová je instalace pomocné energetické jednotky (APU), která pohání systémy vozidla (komunikace, klimatizace, topení) při vypnutém hlavním motoru. Výsledkem je výrazné snížení provozních nákladů a zvukové demaskující stopy vozidla. 

Modernizované stanoviště mířiče. / TATRA TRUCKS 

Na přání zákazníka lze houfnici DANA M1 M vybavit nejnovějšími komunikačními prostředky (pro vnější i vnitřní komunikaci), balistickým počítačem a systémem řízení palby. Elektronické systémy houfnice DANA M1 M lze také propojit pomocí digitální sítě řízení a velení (C4I) s další technikou Armády ČR.

Bojovou hodnotu houfnice klíčově ovlivňuje systém řízení palby. TATRA TRUCKS nabízí například polský systém TOPAZ, který se osvědčil při nasazení polských houfnic DANA v Afghánistánu. Prostředek TOPAZ najdeme také v nových polských pásových samohybných houfnicích Krab.

Klíčovými prvky TOPAZ jsou komunikační systémy, počítače a příslušný software. Součástí kompletu TOPAZ je displej velitele s pohyblivou mapou, kde se zobrazují nejrůznější taktické údaje, pozice vlastních/nepřátelských sil, pozice, velikost a typ cíle, nebezpečné/bezpečné zóny podle typu techniky nepřítele, dostřel podle dostupné munice, atd.

TOPAZ dokáže také komunikovat s elektronickými prostředky předsunutých dělostřeleckých návodčích, s dalšími pozorovacími systémy či s dělostřeleckými radary. Armáda ČR by tak díky modernizovaným houfnicím DANA M1 M mohla konečně využívat dělostřelecké radary Arthur koupené za téměř 2 miliardy, pro které bez moderního palebného prostředku se soudobým systémem řízení palby nemá plnohodnotné využití.

TOPAZ je schopen také režimu salvy MRSI (Multiple Round Simultaneous Impact), kdy houfnice vypálí v rychlém sledu několik granátů, jež se pak pohybují po různých trajektoriích, ale při tom dopadnou na cíl současně. Ideální vlastnost pro potřeby dělostřeleckých přepadů.

Shrnutí

Modernizace DANA M1 M posunuje české houfnice na úroveň potenciálních protivníků z Ruska a zároveň splňuje normu STANAG ohledně účinného dostřelu.

Velkou výhodou je finanční a organizační nenáročnost projektu, oproti nákupu nových samohybných houfnic. Armáda ČR může využít stávající logistické/servisní zázemí a také dostatek znalého technického personálu. Případné opravy lze navíc provádět na území České republiky.

Je také nutné si uvědomit klad obrovského množství munice ráže 152 mm nacházející se ve skladech Armády ČR. Cena nová munice ráže 155 mm bez problému přesáhne 1000 dolarů za kus (podle výrobce, množství objednaných kusů, rychlosti dodávek, atd.). Za nákup adekvátního množství nové munice by tak Armáda ČR musela vynaložit desítky milionů dolarů.

Takticko-technická data houfnice DANA M1 M

DANA M1 M 

Ráže

152 mm

Hmotnost munice

43,56 kg

Počáteční rychlost munice

693 m/s

Délka dráhy munice v hlavni

4908 mm

Automatická rychlost palby

4 ran/min

Manuální rychlost palby

2 ran/min

Dostřel munice DN1CZ ráže 152 mm

25 500 m

Minimální dostřel

4600 m

Náměr hlavně

-4°až +70°

Odměr hlavně při nepřímé palbě

±45°

Posádka

5 mužů

Max rychlost na zpevněné cestě

80 km/h

Dojezd (50% po polních cestách)

600 km

Spotřeba na pevné cestě

65 l na 100 km

Spotřeba v terénu

80 l až 178 l na 100 km

Spotřeba oleje motoru

4,2 % ze spotřebovaného paliva

Rozměry (d×vך)

11 156 mm × 3350 mm x 3000 mm

Hmotnost s 60 kusy munice

30 221 kg

Prázdná hmotnost

27 278 kg

Výkon pomocné jednotky AUP

7,5 kW

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku


Související články

Francouzské dělostřelecké systémy pro indickou armádu

Francouzská společnost Nexter podala finální nabídku ve výši jedné miliardy Euro do indického tendru ...

Modernizace dělostřelectva Armády ČR. Jaký je plán?

Minulý týden proběhla médií informace o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) modernizovat samohybné ...

Kontejnerový minomet Nemo od finské Patrie

Finská Patria představila kontejnerový minomet Nemo Container ráže 120 mm. Nemo Container unikátním ...

Ukrajinské dělostřelectvo pod ruským kyberútokem

Ukrajinští operátoři houfnic D-30 od roku 2013 používají nezávisle vyvinutou mobilní aplikaci ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Nesher
  14:36 05.02.2018

  Ne má jich cca 50, plus další, které jsou uložené. otázka v jakém stavu.

  Ne má jich cca 50, plus další, které jsou uložené. otázka v jakém stavu.

 • Flader
  14:28 05.02.2018

  Koľko húfnic momentálne AČR vlastne aktívne prevádzkuje? Je to len tých 33 kusov?

  Koľko húfnic momentálne AČR vlastne aktívne prevádzkuje? Je to len tých 33 kusov?

 • Nesher
  14:21 05.02.2018

  Já snad začnu doufat, že na té "konspirativní" teorii my na Slovensko prodáme Husara/Patriota a na oplátku koupíme Zuzany 2 něco bude. :-)
  Mám spíše strach, že je to další díl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já snad začnu doufat, že na té "konspirativní" teorii my na Slovensko prodáme Husara/Patriota a na oplátku koupíme Zuzany 2 něco bude. :-)
  Mám spíše strach, že je to další díl ANOFERT cirkusu jak nevyrobit byť i jen náznak skandálu a zůstat tak populární. Protože ten kdo nic nedělá, také nemůže nic zkazit a vzhledem k tomu, že majitel hnutí ve zbrojním průmyslu nepodniká, není důvod proč něco riskovat. Takhle kdyby MO dávalo dotace na chov koz či ovcí, to by bylo jiné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:16 05.02.2018

  Za prvé bych se chtěl omluvit, zde přítomným Slovákům za moje “ navážení” ohledně zavedení starého kanónu na nová KBVP. Je videť, že i u nás je možná stejná absurdita a používáme i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za prvé bych se chtěl omluvit, zde přítomným Slovákům za moje “ navážení” ohledně zavedení starého kanónu na nová KBVP. Je videť, že i u nás je možná stejná absurdita a používáme i stejné argumenty o zásobách staré munice, která ve skladech “hnije” vic jak 40 let.
  Jestli chceme jít touhle cestou modernizace armády, tak se nám to nikdy nepodaří....
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:49 05.02.2018

  No, ... pozitívne je, že zatiaľ asi v ani jednej variante nezavrhli nákup nových húfnic kalibru NATO, len sa nedokážu rozhodnúť v akých počtoch ...

  No, ... pozitívne je, že zatiaľ asi v ani jednej variante nezavrhli nákup nových húfnic kalibru NATO, len sa nedokážu rozhodnúť v akých počtoch ...

 • Clanek
  13:13 05.02.2018

  No pokud by to opravdu vedlo k nakupu nove techniky (alespon v tom zamyslenem pocte modernizovanych DANA, anebo jeste lepe v pocte alespon o 50% vyssim) tak tomu zatleskam. Bohuzel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No pokud by to opravdu vedlo k nakupu nove techniky (alespon v tom zamyslenem pocte modernizovanych DANA, anebo jeste lepe v pocte alespon o 50% vyssim) tak tomu zatleskam. Bohuzel tohle je ta mene pravdepodobna varianta. Pravdepodobneji se bude kolem houfnic zase jen kecat a v takovem pripade ano, i tech jen 33 jen zmodernizovanych dan v jen sovetske razi by byvalo bylo vic nez nic.
  Skrýt celý příspěvek

 • 3RMO
  12:58 05.02.2018

  Jako v pohádce...odvolávám co jsem slíbil a nařizuji...
  https://www.euro.cz/byznys/ces...

  a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jako v pohádce...odvolávám co jsem slíbil a nařizuji...
  https://www.euro.cz/byznys/ces...

  a pak po sestavení nové vlády bude nový ministr objednávat praky protože kamení máme dost a zadarmo!
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:18 12.04.2017

  Taky si myslím, že pokud ona nová houfnice bude něco ve stylu hodně faceliftované Evy, tak reálně hrozí, že bude mít nějaké dětské nemoci. Jinak to ani nejde. Navíc mají být dodány ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taky si myslím, že pokud ona nová houfnice bude něco ve stylu hodně faceliftované Evy, tak reálně hrozí, že bude mít nějaké dětské nemoci. Jinak to ani nejde. Navíc mají být dodány do roku 2022, což není zase až tak moc času na nějaký super vývoj a výrobu 17ti kusů. Plán MO, že Dany by mohly být přebírány už příští rok je hodně ujetý, to si možná tak zajistí firmy, které to za CSG vyrobí.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  20:11 12.04.2017

  Ta modernizace je podle mne hra o čas, aby český výrobce měl možnost přijít s něčím konkurenceschopným v ráži 155 mm a těch 17 kusů bude ověřovací serie ala BREN 1 (berte to jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ta modernizace je podle mne hra o čas, aby český výrobce měl možnost přijít s něčím konkurenceschopným v ráži 155 mm a těch 17 kusů bude ověřovací serie ala BREN 1 (berte to jako černý humor). Dělostřelecké oddíly integrované v brigádách, bych bral jako krok vpřed. Doufám, že jejich místo v Jincích v budoucnu zaujmou raketometné oddíly.
  Skrýt celý příspěvek

 • Aldus
  19:51 12.04.2017

  Vím, že tu v diskuzi byli i zastánci modernizace, ale tohle je přesně, co se stát nemělo. Proč? Protože v tom vidím peníze vyhozené a ne ušetřené. Ty Dany se měly modernizovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vím, že tu v diskuzi byli i zastánci modernizace, ale tohle je přesně, co se stát nemělo. Proč? Protože v tom vidím peníze vyhozené a ne ušetřené. Ty Dany se měly modernizovat dávno nebo už je teď vyřadit a nahradit novými, jak bylo plánováno původně, já si prostě nepomůžu.
  Jsou různé tendence rozpočet armády v příštích letech navýšit, tak pořád doufám, že snad peníze na původní nákup budou, ale evidentně tohle směřuje k podpisu ještě před volbami, aby nebylo návratu.
  Než armáda první moderní houfnici uvidí, uběhne stejně pěkných pár let, během kterých tu munici, která má být příčinou, může vesele vystřílet a uvolnit sklady pro 155mm. Dávno nebyla situace ve světě tak vyhrocená a my máme čas šetřit takhle blbým způsobem.
  Konec článku vyznívá, jakoby vedle pluku v Jinci, měly mít brigády své vlastní (integrální) dělostřelectvo. To ale při počtu 17 nových a 33 supermoderních houfnic sotva bude pravda.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  10:25 12.04.2017

  Potvrzeno
  http://zpravy.e15.cz/byznys/pr...

  ve zkratce
  " Nákupčí začnou jednat s firmou o modernizaci 33 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Potvrzeno
  http://zpravy.e15.cz/byznys/pr...

  ve zkratce
  " Nákupčí začnou jednat s firmou o modernizaci 33 kusů samohybných houfnic Dana za více než 1,5 miliardy korun, jiného dodavatele neosloví.
  Ještě na podzim ministerstvo předpokládalo, že renovace houfnic vyjde na 1,1 miliardy. Současná kalkulace je vyšší i kvůli DPH a není konečná. „Je potřeba připočítat nákup systémů řízení palby, který bude řešen samostatnou zakázkou. A dále pořízení GPS přijímačů a radiostanic od americké vlády,“ uvedl úředník, který je s podrobnostmi zakázky obeznámen. Jen přijímače a radiostanice by měly stát přes 50 milionů.
  Ministerstvo počítá s dodávkami v letech 2018 až 2020.
  Kromě Tatry by se do projektu mohla zapojit STV Group Martina Drdy, která repasovala totožný typ houfnic pro Poláky. Profitovat by mohla také státem vlastněná munička Explosia, která se slovenskou firmou ZVS Holding vyrábí moduly na prodloužení doletu nábojů.
  Kromě modernizace houfnic ráže 152 milimetrů počítá ministerstvo s investicí do 17 nových děl ráže NATO 155 milimetrů. Podle předběžných odhadů by měla stát 2,5 miliardy, další dvě miliardy spolkne munice. Zatímco vylepšené Dany střílejí na vzdálenost pětadvacet kilometrů, děla s ráží větší o tři milimetry čtyři desítky kilometrů. Moderní artilerii má mít česká armáda do roku 2022. Prioritně bude houfnicemi vyzbrojen 13. dělostřelecký pluk a později mechanizované brigády."
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:40 11.04.2017

  kazd: díky za info, zase to bude další průšvih podobně jako T-72M4CZ - předražená a nekompatibilní modernizovaná mašina, která vznikla jen kvůli zásobám staré munice - paráda. S ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd: díky za info, zase to bude další průšvih podobně jako T-72M4CZ - předražená a nekompatibilní modernizovaná mašina, která vznikla jen kvůli zásobám staré munice - paráda. S tím předáním zakázky dál, je to docela vtipné, přeci jen se zdá, že už nemá smysl jim dávat žádné jiné zakázky, než jsou nové náklaďáky.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  20:54 11.04.2017

  zítřejší E15 - Dany zmodernizuje Tatra, cena o skoro půl miliardy vyšší než bylo očekáváno, tatra to předá dál poněvadž nemá kapacitu, SŘP není obsahem zakázky, stejně jako další ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zítřejší E15 - Dany zmodernizuje Tatra, cena o skoro půl miliardy vyšší než bylo očekáváno, tatra to předá dál poněvadž nemá kapacitu, SŘP není obsahem zakázky, stejně jako další vybavení se bude řešit = platit samostatně

  prostě pokud se jim navýší rozpočet oni ho utratí stejně blbě jako ten nízký ...
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  22:26 08.02.2017

  https://www.seznam.cz/zpravy/c...

  se musí vidět
  - ministr nechce opakovat T72 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://www.seznam.cz/zpravy/c...

  se musí vidět
  - ministr nechce opakovat T72 M4CZ, ale navrhuje modernizaci DANY
  - má pocit, že se NĚKDO snaží aby se nenakupovalo
  - na vrtulníky už má 15 nebo 18 sezení, on to nepočítá (HA, HA), ministr je od toho aby sehnal peníze...
  - hlavně se bojí aby nemusel jít k soudu

  proboha, řekl tomu člověku někdo, že on je ministr?
  Že stěžovat si po 3,5 letech, že na ministerstvu někdo pracuje proti němu je výraz jeho neschopnosti?
  Že tady nikdy nebyl nikdo odsouzen nebo stíhán za běžný nákup, ale za rozkrádačky při opravách a překombinovaných krádežích jako CASA, co šla přes x firem a ještě přes barter.

  Kdybych psal nějakou práci v oboru psychologie, tak to použiji jako ukázku člověka, který se třese a neví kudy kam.
  Vsadím se, že i kdyby ANO vyhrálo volby tak se odklidí zpátky někam do diplomacie, kde hlavně nebude muset rozhodovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  14:55 07.02.2017

  Maximus, i tak by se na to dalo dívat. Já mám jen obavu, aby pak a) byly peníze na vůbec nějaké houfnice; b) nekoupily v rámci "unifikace" i ty zbylé expediční.

  Mmchd, Německo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maximus, i tak by se na to dalo dívat. Já mám jen obavu, aby pak a) byly peníze na vůbec nějaké houfnice; b) nekoupily v rámci "unifikace" i ty zbylé expediční.

  Mmchd, Německo se s námi chce podělit o nějakou kapacitu svých A400, tam by se už měla vlézt i velká houfnice, ne? Tedy, ne že bych se na Německo chtěl po posledním vývoji až tak spoléhat....
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  00:59 07.02.2017

  To KOLT: A co se na to dívat třeba tak, že pro teritoriální obranu bude pro příští dekádu či dekádu a půl stačit modernizovaná DANA a primárně pro plnění spojeneckých závazků a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To KOLT: A co se na to dívat třeba tak, že pro teritoriální obranu bude pro příští dekádu či dekádu a půl stačit modernizovaná DANA a primárně pro plnění spojeneckých závazků a zahraniční mise by sloužila lehká EVA?

  DANA by byla po ukončení životnosti prezentované modernizace nahrazena moderní (doufám že čs. původu) "těžkou" kanónovou houfnicí na kolové platformě 8X8 ve standartní NATO ráži s dlouhou hlavní minimálně v poměru 1:1. Ve výsledku by pak AČR měla 50 moderních dělostřeleckých systémů systémů v ráži 155 mm na dvou platformách ("ultimátní" 8X8 a "expediční" 6X6), které se vhodně doplňují.

  Na Panduru by spíš bylo vhodné mít 120 mm minomet jako je RAK či NEMO.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:39 06.02.2017

  Souhlas, jenže já bych Evu taky moc nechtěl, ta je podle mě expediční záležitostí, což je pro nás druhořadé (takže třeba někdy později, ale rozhodně ne teď). Vulcano bude asi taky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlas, jenže já bych Evu taky moc nechtěl, ta je podle mě expediční záležitostí, což je pro nás druhořadé (takže třeba někdy později, ale rozhodně ne teď). Vulcano bude asi taky pěkně drahá sranda, ne? A dá se používat i v jiných systémech? Respektive jak je případně složité je na to upravit? Ohledně hlavně – pokud nám nevadí vzpěry u houfnice na tatrováckém podvozku, proč by nám měly vadit na Panduru? Chápu snahu je pokud možno nepoužít, ale neviděl bych je jako nějaký průšvih.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:34 06.02.2017

  Pro lepsi predstavu, tak Eva ma 12 naboju v automatu a dalsich dvanact se musi doplnit rucne. Bohuzel nevim, zda ma Porcupine nekde dalsi munici, asi ale nee. Vim jen tech patnact ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro lepsi predstavu, tak Eva ma 12 naboju v automatu a dalsich dvanact se musi doplnit rucne. Bohuzel nevim, zda ma Porcupine nekde dalsi munici, asi ale nee. Vim jen tech patnact ve vezi (v automatu). Preci jen Evu obsluhuji tri (vs dva u italu). Muzu jen odhadovat, ale u klasicke munice bude dostrel asi horsi nez u delsich hlavni. Ta munice Vulcano bude patrne velice dobra. Delsi hlaven by uz asi podvozek Centaura (bez vzper) nezvladl, proto ta kratka hlaven
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:39 06.02.2017

  Rase, což o to, je to pěkné. Tu malou zásobu munice bych tedy také viděl jako nevýhodu. Hlavně mi ale není jasné, jak by to mohlo střílet stejně daleko (se stejnou municí) jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase, což o to, je to pěkné. Tu malou zásobu munice bych tedy také viděl jako nevýhodu. Hlavně mi ale není jasné, jak by to mohlo střílet stejně daleko (se stejnou municí) jako AGM, která má hlaveň 52 délek. Na druhou stranu je otázka, jak moc by bylo složité tu hlaveň prodloužit. O tom nic netuším (tedy, je mi jasné, že to nebude jak u pušky :-) ).
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:10 06.02.2017

  KOLT: on to takovy prcek neni, navic dostrel s munici Vulcan od OTO Melara, je vic jak 60 km. Ona tahle vez je velice podobna modulu AGM - rovnez bezosadkova, jen tvar vic na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: on to takovy prcek neni, navic dostrel s munici Vulcan od OTO Melara, je vic jak 60 km. Ona tahle vez je velice podobna modulu AGM - rovnez bezosadkova, jen tvar vic na vozidla (AGM funguje i na zemi). Jedine minus vidim v 15ks munice ve vezi. Dost by me zajimala cena oproti AGM, preci jen nemecka kvalita je draha.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  17:49 06.02.2017

  ten leteky prevoz by něměl být určující..pokud by chtěli nekam dostat pandury a nebo dany ve vetším množství, tak ty letadla pomalu půjdou na udržbu..a vozit to nekam po jednom mi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ten leteky prevoz by něměl být určující..pokud by chtěli nekam dostat pandury a nebo dany ve vetším množství, tak ty letadla pomalu půjdou na udržbu..a vozit to nekam po jednom mi prijde k nicemu.

  stredni východ a afrika..idealni vlakem do Terstu..nalozit na lod a je to v rádu dní.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:45 06.02.2017

  Rase, když to má krátkou hlaveň :-/ Já bych to až tak moc neřešil, v podstatě bych vybíral a) technologii z ČR/SR, pokud bude aspoň rozumně kvalitní, se slušnými výkony a v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase, když to má krátkou hlaveň :-/ Já bych to až tak moc neřešil, v podstatě bych vybíral a) technologii z ČR/SR, pokud bude aspoň rozumně kvalitní, se slušnými výkony a v inteligentní cenové hladině; b) věž z Kraba, pokud se bude dát umístit i na kolový podvozek; c) AGM/Donar, který je hodně modulární co do podvozku, ale holt poměrně těžký, vysoký a asi i drahý; d) cokoliv nepříliš exotického (max. Izrael), co by poskytovalo patřičné schopnosti za rozumný peníz

  Každopádně bych upřednostnil automatizaci a výkon před přepravitelností vzduchem. AGM obsluhují dva vojáci ve slušně pancéřované kabině, nabíjení je plně automatické, což je podle mě jednoznačné plus.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:55 06.02.2017

  KOLT:
  Tady mě napadá italská Porcupine, což je houfnice ráže 155 mm L/ 39 na kolovém podvozku (jako Centauro). Na nějaký hodně posílený podvozek Panduru (nebo se stabilizací) by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:
  Tady mě napadá italská Porcupine, což je houfnice ráže 155 mm L/ 39 na kolovém podvozku (jako Centauro). Na nějaký hodně posílený podvozek Panduru (nebo se stabilizací) by asi usadit šla. Na Tatrovácký podvozek taky a hlavně na pásovém podvozku (nové BVP?) by byla hodně pěkná. Je docela lehká - i s podvozkem pod 25 t a jen dvojčlenná osádka

  https://topwar.ru/uploads/post...
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  11:02 06.02.2017

  Ještě mne napadá toto: Kde je také dostatek 152mm houfnicové munice a co to pro nás v perspektivě znamená? Kolový podvozek je výhodou nejen z hlediska manévrovatelnosti, ale i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě mne napadá toto: Kde je také dostatek 152mm houfnicové munice a co to pro nás v perspektivě znamená? Kolový podvozek je výhodou nejen z hlediska manévrovatelnosti, ale i pohyblivosti při poškození. Tam, kde pásy po jakémkoli poškození stojí, tam kola mohou jet dále. To platí jak v oblastech s pevným povrchem (hustou silniční sítí), tak na písku, pouze kamenitý terén favorizuje pásy...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:01 06.02.2017

  Je otázka, zda potřebujeme houfnici přepravitelnou ve středních letadlech (KC-390, Herkules). Spíš bych se klonil k závěru, že ne. Respektive, pokud by existovala jednotná věž, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je otázka, zda potřebujeme houfnici přepravitelnou ve středních letadlech (KC-390, Herkules). Spíš bych se klonil k závěru, že ne. Respektive, pokud by existovala jednotná věž, dostatečně kvalitní, která by byla osaditelná kupříkladu na podvozek Tatra 6x6, 8x8 a Pandur 8x8, proč ne. Jinak bych se tím ale nenechal omezovat.

  marfolodej, máme k dispozici An-124, který nepatří přímo NATO, ale Strategic Airlift Interim Solution. Ten by měl uvézt vcelku jakoukoliv houfnici. Nicméně jasně, není jen náš...
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  10:46 06.02.2017

  ->marfolodej: Já bych z faktu, že NATO má transportní letadlo na DANU zpozorněl...

  ->marfolodej: Já bych z faktu, že NATO má transportní letadlo na DANU zpozorněl...

 • pjek
  10:44 06.02.2017

  Nebýt "ruské anexe Krymu", tak by snad nebylo co modernizovat, natož o čem psát. DANA je solidní konstrukce a její největší hendikep - čas z pochodové do palebné pozice je díky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nebýt "ruské anexe Krymu", tak by snad nebylo co modernizovat, natož o čem psát. DANA je solidní konstrukce a její největší hendikep - čas z pochodové do palebné pozice je díky výměně hydraulického systému již zanedbatelný. Takže základní podmínka reakční doby je splněna. Další podmínkou je samotná dělostřelecká část. Aby se vůbec ekonomicky takovéto systémy vyplatily, musí být palebný systém nábojově multifunkční, tj. musí umět pracovat s klasickou municí i se střelami, jak to předvádějí obdobné ruské systémy. ČR nikdy nebude potřebovat ke své obraně "tisíc hlavní", ale aktivní diplomacii s miliony neohrožených obránců vlasti jako záštitou. DANA je proto cílena spíše na export než na pojíždění ze skladu na cvičný palpost. Jelikož pro mnohé zbrojaře stále ještě peníze nesmrdí, někdo by se měl starat o to, aby jednou z hlavní DAN nelétaly projektily na naše hlavy.
  Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  08:11 06.02.2017

  mno, by mě zajímalo, proč se řeší přepravitelnost vzduchem? AČR má něco co unese jakoukoliv houfnici, která se ve světě používá? Nevím o tom a hvězdné plány ala KC-390...no to bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mno, by mě zajímalo, proč se řeší přepravitelnost vzduchem? AČR má něco co unese jakoukoliv houfnici, která se ve světě používá? Nevím o tom a hvězdné plány ala KC-390...no to bude za moc moc let a pak už to ani nebude třeba...tady je jen vidět, jak moc je to všechno koncepční...
  PS: že NATO letadlo má je pro mě druhotné...
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  16:21 03.02.2017

  Na IDETu prezentovaná EVA byl velmi raný prototyp a finální verze by měla být výrazně propracovanější, takže bych ji rozhodně nezatracoval ;-).

  Výraznější zásahy do konstrukce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na IDETu prezentovaná EVA byl velmi raný prototyp a finální verze by měla být výrazně propracovanější, takže bych ji rozhodně nezatracoval ;-).

  Výraznější zásahy do konstrukce DANy nemají vzhledem k věku systémů moc smysl - nejpozději za 10 - 15 let od této modernizace se začne pracovat na jejím nahrazení moderním systémem. Pokud se výrazně zhorší geopolitická situace v Evropě, tak i dříve.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  14:07 03.02.2017

  jura99: neměla Ondava jen částečně spalitelnou nábojku? Ale možná se mi to už plete. Nicméně Konštrukta na svých stránkách uvádí, že náboj 152mm EOFd "Dana" je určen jak pro Danu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jura99: neměla Ondava jen částečně spalitelnou nábojku? Ale možná se mi to už plete. Nicméně Konštrukta na svých stránkách uvádí, že náboj 152mm EOFd "Dana" je určen jak pro Danu, tak pro Ondavu
  http://www.kotadef.sk/vyskum-a...
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  13:03 03.02.2017

  Tady se možná trochu pletou dvě různé věci. Jedna věc je Ondava s úplně jiným brzdovratným ústrojím, kolébkou, typem nábojnice- navíc pokud si pamatuji tak k tomu dostřelu 32 km ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady se možná trochu pletou dvě různé věci. Jedna věc je Ondava s úplně jiným brzdovratným ústrojím, kolébkou, typem nábojnice- navíc pokud si pamatuji tak k tomu dostřelu 32 km patřil náboj s odpařováním dnové dutiny, ale celospalitelný.
  Druhá věc je, kdyby se k DANA vyrobila delší hlaveň co by to udělalo s dostřelem starého dálkového granátu a co by to udělalo s dostřelem DN1CZ. Pokud se argumentuje 60k staré munice. Nemíchal bych ale ty dvě věci dohromady.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  12:59 03.02.2017

  Ta slovenská továrna nedělá hlavně pro zuzanu a evu? Možná, že strnad plánuje vývoj nějaké délší hlavně pro modernizaci dan, ale to mě přijde jako něco co se asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ta slovenská továrna nedělá hlavně pro zuzanu a evu? Možná, že strnad plánuje vývoj nějaké délší hlavně pro modernizaci dan, ale to mě přijde jako něco co se asi nevyplatí.
  Rychlost přípravy ke střelbě atd. není to dáno spíše podvozkem a rychlostí rozbalení/zabalení vzpěr? Tím pádem by se tohle u evy vyřešilo hozením na nový podvozek. Jinak eva na podvozku tatra 8x8 s tou novou kabinou mě přijde jako ideál, ale jestli má eva nějaké omezení ohledně rychlosti či kadence tak to chce ještě promyslet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:46 03.02.2017

  Ondava neni Dana jen s delsi hlavni. Pouziva celospalitelnou nabojku, takze to je vlastne Zuzana v kalibru 152mm. Zuzana/Eva je do jiste miry neprodejna, konkurence je znacna. Tim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ondava neni Dana jen s delsi hlavni. Pouziva celospalitelnou nabojku, takze to je vlastne Zuzana v kalibru 152mm. Zuzana/Eva je do jiste miry neprodejna, konkurence je znacna. Tim ze CSG koupili fabriku na hlavne, maji cosi za lubem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:55 03.02.2017

  skelet:
  u té Evy bych to chápal, ale co chceš použít ze Zuzany?
  ps. je vůbec potřeba aby byla ta nová houfnice přepravitelná vzduchem, přeci jen T815-7 8x8 s pancéřovou kabinou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet:
  u té Evy bych to chápal, ale co chceš použít ze Zuzany?
  ps. je vůbec potřeba aby byla ta nová houfnice přepravitelná vzduchem, přeci jen T815-7 8x8 s pancéřovou kabinou by byla hodně cool
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  09:42 03.02.2017

  Charlie: vůbec bych se nedivil, kdyby ta nová 155mm houfnice byl kříženec Zuzky a Evika ;)

  Charlie: vůbec bych se nedivil, kdyby ta nová 155mm houfnice byl kříženec Zuzky a Evika ;)

 • skelet
  09:35 03.02.2017

  JiriR: Tak za prvé je přepravitelnost letadlem dána podvozkem. Pod Evu dali výškrab toho co našli v Konštruktě na skladě. Dá se dost dobře předpokládat, že další prototypy a hlavně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JiriR: Tak za prvé je přepravitelnost letadlem dána podvozkem. Pod Evu dali výškrab toho co našli v Konštruktě na skladě. Dá se dost dobře předpokládat, že další prototypy a hlavně případné sériové kusy nebudou na podvozku Tatra 815 6x6.1R VVN, který se už nevyrábí, ale bude na podvozku T815-7 6x6 nebo 8x8. No a za druhé Eva je přepravovatelná letecky.

  K té munici, na tu nejsem odborník, ale munice je dělená, takže dostřel bude především ovlivňovat nábojka. Obé se řešilo v rámci projektu ONDAVA.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deutschmann
  09:20 03.02.2017

  Tak Evu nemůžeme brát jako hotový výrobek. Když ji ukázali, tak přiznali že má za sebou pouze 3 výstřely a že je to takový demonstrátor, ale že na tom pracují. Otázkou je s čím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak Evu nemůžeme brát jako hotový výrobek. Když ji ukázali, tak přiznali že má za sebou pouze 3 výstřely a že je to takový demonstrátor, ale že na tom pracují. Otázkou je s čím přijdou na další výstavě, protože prý vzbudila velký rozruch a zájem.

  Charlie: vzhledem k tomu že se většinou vystřelí cca 8x a mění se stanoviště, tak bych tak malou zásobu munice nekritizoval.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  09:05 03.02.2017

  Nedávno mě docela pobavil, jak jeden slovenský autor, porovnával houfnice mimo jiné Eva, Caesar, Nora, Archer, Atmos- měl tam parametry- délka, šířka, hmotnost, rychlost, osádka. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nedávno mě docela pobavil, jak jeden slovenský autor, porovnával houfnice mimo jiné Eva, Caesar, Nora, Archer, Atmos- měl tam parametry- délka, šířka, hmotnost, rychlost, osádka. Parametry: kadence, rychlost zaujetí bojové pozice, pancéřování, schopnosti sřp, letecká mobilita- tam neměl! : 1. miesto – hůfnica Eva, - ojedinelá v našom regióne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deutschmann
  08:48 03.02.2017

  Pánové, mám na Vás dotaz. Kolik stojí hlaveň pro houfnici?
  Tady tuto informaci jsem nikde nemohl najít.
  Díky.

  Pánové, mám na Vás dotaz. Kolik stojí hlaveň pro houfnici?
  Tady tuto informaci jsem nikde nemohl najít.
  Díky.

 • JiriR
  08:34 03.02.2017

  Pokud by se při výběrovém řízení setkaly např. Eva a např. Caesar na podvozku Tatra 815 8x8 dopadlo by to podobně jako v případě Vegy a Titus. Dá se očekávat, že by Eva nabídla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by se při výběrovém řízení setkaly např. Eva a např. Caesar na podvozku Tatra 815 8x8 dopadlo by to podobně jako v případě Vegy a Titus. Dá se očekávat, že by Eva nabídla vyšší cenu a horší vlastnosti, tým od SVOS byl taky hodně překvapený -)). Někdo tady zmínil pásový podvozek – jasně, ten by byl nejlepší, ale co cena a letecká přeprava? Prodloužení hlavně u 152 DANA alias reaktivace projektu Ondava- to si fakt myslíte že se stávající munici by to dostřelilo o 14 km dál ? To asi těžko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  08:08 03.02.2017

  Ono ta neustále zmiňovaná EVA - je to takovej kočkopes, tahle kategorie byla myšlená pro lehký expediční jednotky někam do Afriky, my potřebujeme nové houfnice zařaditelné do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono ta neustále zmiňovaná EVA - je to takovej kočkopes, tahle kategorie byla myšlená pro lehký expediční jednotky někam do Afriky, my potřebujeme nové houfnice zařaditelné do mechanizovaných svazků.

  Má to omezenej odměr, v nabíjecím automatu jen 12 nábojů, příprava ke střelbě 2 minuty a zpátky do pochodovky 1 minutu (což je stejně jak u starých vz.77)... defakto je to šul-nul s Danou (něco lepší, něco horší). Jo, nakoupit by se jich pár mohlo pro expediční mise, ale není to zbytečnej luxus? To je lepší koupit pořádný, plnotučný kusy a jednou za čas si pronajmout toho Ruslana, když už bysme je chtěli někam poslat na výlet.

  Prodloužení hlavně - nejde jen vyměnit lauf, musí se i přepracovat uložení (delší hlaveň znamená větší hmotnost a zpětný ráz) a nabíječ, netuším jak to u Ondavy bylo s municí (jestli "papala" starou Daňáckou, nebo potřebovala novou). Každopádně škoda že se Ondavy nestihly vyrobit, byly by konkurenceschopné i dnes (dostřel až 32km už není vůbec špatný).

  Zuzana, jedině Zuzana... :)
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  07:34 03.02.2017

  Tryskac: narážel jsem na CSG, což je sice již nadnárodní firma, ale "naše" :)
  Stran podvozku, zatím se v souvislosti s novými houfnicemi mluvilo jen o podvozcích 8x8. Ostatně na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tryskac: narážel jsem na CSG, což je sice již nadnárodní firma, ale "naše" :)
  Stran podvozku, zatím se v souvislosti s novými houfnicemi mluvilo jen o podvozcích 8x8. Ostatně na podvozku T815-7 8x8 se už v prototypu prohání Caesar, Atmos, T5-52. Jediné co se na něm z nových houfnic neprohání je AGM, Archer a Eva. Přičemž podvozek Evika byla vlastně výškrab skladů výrobce, takže bych ho nebral jako referenci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  06:38 03.02.2017

  To tryskac: Pocul si niekedy o CZECHOSLOVAK GROUP? ;-)

  To tryskac: Pocul si niekedy o CZECHOSLOVAK GROUP? ;-)

 • tryskac
  23:48 02.02.2017

  ad Skelet: Operovat tím, že díky modernizacím Dan se pomůže našemu průmyslu je nesmysl. Protože ten náš průmysl je schopen dodat Zuzanu1/2 a Evu. ....republiky sa formalne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad Skelet: Operovat tím, že díky modernizacím Dan se pomůže našemu průmyslu je nesmysl. Protože ten náš průmysl je schopen dodat Zuzanu1/2 a Evu. ....republiky sa formalne rozdelili v roku 1993. Potom je asi lepsie a vystiznejsie drzat sa striktne faktografie a nie nejakych dojmov a emocii. Aj ked je pravda ze hospodarstva oboch krajin su prepojene, casto tak, ako keby k ziadnemu rozdeleniu neprislo. Potom je smutne, ked mi kolegovia - ceski - hovoria, ze nerozumeju, ze hovor radsej anglicky... not a problem at all.
  A este jeden osobny postreh. Sam vnimam Zuzanu(2) , Dany ako uzatvoreny pribeh, ktory neponuka nijake zasadne zvysenie kvality. Vo svetle velkeho dosahu (40+km) v stredoeuropskom priestore nie je problem vyberat teren, kde sa bezny terenny 6x6 podvozok bez problemov dostane. Ak by bola poziadavka na maximalnu priechodnost pri doprevadzani tankov, tak samozrejme je vhodnejsie umiestnit vezu na pasovy podvozok...
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  23:33 02.02.2017

  modernizacia Dany vymenou hlavne, inym balistickym pocitacom atd sa volalo Ondava. Jej vyvojom vznikla Zuzana. Pisalo sa, ze spominanymi upravami sa zvysi dostrel na 32km. Moze sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  modernizacia Dany vymenou hlavne, inym balistickym pocitacom atd sa volalo Ondava. Jej vyvojom vznikla Zuzana. Pisalo sa, ze spominanymi upravami sa zvysi dostrel na 32km. Moze sa zdat, ze nie je podstatne ci ma zbran dosah 20, 25, alebo dokonca 40km, ale zdanie moze lahko klamat. Okrem protibaterijnej palby, kde je efekt zrejmy je podstatna aj presnost, ktora asi nebude najvyssia pri palbe na maximalnu vzdialenost. Co sa tyka tej zvlastnej (nie zrovna estetickej) kabiny Zuzany2 (navrhovala to zena, ale to snad nie je podstatne), bola sledovana najma zvysena balisticka odolnost. Hadam sa im to podarilo a netreba zabudat, ze Zuzana2 ma 3 clennu osadku, t.z. 1 vodic a 2 clenovia osadky sa pravdepodobne vezu vo vezi.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:42 02.02.2017

  Marthy, přesně to mě napadlo s ohledem na kritizovaný nízký dostřel. O kolik by modernizaci prodražilo osazení nové, delší hlavně. Nemusela by nutně být 52 ráží, stačila by třeba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy, přesně to mě napadlo s ohledem na kritizovaný nízký dostřel. O kolik by modernizaci prodražilo osazení nové, delší hlavně. Nemusela by nutně být 52 ráží, stačila by třeba 47. Nebo by to znamenalo další nákladné zásahy do konstrukce (jiné brzdovratné zařízení, atp.)?
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  21:12 02.02.2017

  Hm,nakolik by modernizaci Dany prodražila modernizace/prodloužení hlavně děla?Pokud by to nebylo finančně a časově příliš náročné tak by to určitě významně zvýšilo bojové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hm,nakolik by modernizaci Dany prodražila modernizace/prodloužení hlavně děla?Pokud by to nebylo finančně a časově příliš náročné tak by to určitě významně zvýšilo bojové schopnosti našeho dělostřelectva.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  13:32 02.02.2017

  Takže všechno je to zase o tom, že nejsme schopný dát ekvivalent 2% HDP na zbrojení...

  Kdyby ano, mohla se 152mm munice prodat a koupit nějaký systém NATO v rozumných počtech s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže všechno je to zase o tom, že nejsme schopný dát ekvivalent 2% HDP na zbrojení...

  Kdyby ano, mohla se 152mm munice prodat a koupit nějaký systém NATO v rozumných počtech s rozumným dostřelem.

  Achjo...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:46 02.02.2017

  MALI: oponovat si můžeme jak chceme, vzhledem k tomu, že CSG je mimojiné dodavatelem hlavní a podvozků pro Zuzku a Evika, tak je to pomalu fifty, fifty.
  Stále více si myslím, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MALI: oponovat si můžeme jak chceme, vzhledem k tomu, že CSG je mimojiné dodavatelem hlavní a podvozků pro Zuzku a Evika, tak je to pomalu fifty, fifty.
  Stále více si myslím, že armádě jde i o rychlost, s tím že jí bylo naznačeno, že po nákupu BVP, vrtulníků, radarů a dalších, prostě mimo rozpočet už nic nedostane. Tak to řeší tímto.. co vlastně dostane AČR se neví, ví se jen co před drahnou dobou představila CSG na IDETu.
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  12:06 02.02.2017

  To Charlie, 02.02.2017,11:18:
  No, právě že to, co je na fotce z kabiny DANY je počítač ETC ze SŘP ASPRO, který je tam víceméně "namašlen" a který je v AČR, jak jste správně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Charlie, 02.02.2017,11:18:
  No, právě že to, co je na fotce z kabiny DANY je počítač ETC ze SŘP ASPRO, který je tam víceméně "namašlen" a který je v AČR, jak jste správně podotkl, díky zanedbání "morální údržby" (už víc, než 20 let) totálně zastaralý a nevyhovující. Cestou je buď ten SŘP ASPRO totálně modernizovat (což je díky jeho prvotní verzi v podstatě nákup nového), nebo je zcela nahradit úplně novým SŘP. Ale to je jen jedna část problému. Důležité je to, aby byl tento SŘP funkčně datově propojen s ASVŘ PozS AČR. Máte plnou pravdu v tom, že toto není zcela parketa výrobce / dodavatele dělostřeleckého systému (ten by na to měl být jen připraven), nicméně článek (a následná diskuze k němu) se zabývá jen podvozkem (v žádném případě jeho modernizace nezatracuji), dále dostřelem děla a neřeší se to, kam to dělo má střílet, zd bude dělo autonomní, nebo ne atd.
  Zmínka o systému TOPAS mi pak připadá jako kolorit - co by všechno bylo případně možné, kdyby...... (to někdo zaplatil, aby se to předělalo podle potřeb AČR - přesně tohle se totiž událo před cca 25 lety se systémem ASPRO a pak jsme se divili....). Cena takového plně funkčního systému je totiž dosti vysoká a jeho implementace do armády není otázkou jednoho roku.
  Je zde však i jedna pozitivní možnost - a to, že se při té modernizaci DAN v předstihu zavede funkční SŘP s funkčním napojením na ASVŘ AČR a pak se transformuje do nových 155 mm děl NATO. Jen aby se na to opět nezapomnělo, nebo lépe: aby na to byly plánovány peníze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  12:06 02.02.2017

  To sgtlk: Zkusil jsi si zistit, kolik by stal servis toho delostreleckeho systemu, ktery je zalozen na dumperu Volvo A30D po dobu zivotnosti systemu (na Tatru to nejde jednoduse ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To sgtlk: Zkusil jsi si zistit, kolik by stal servis toho delostreleckeho systemu, ktery je zalozen na dumperu Volvo A30D po dobu zivotnosti systemu (na Tatru to nejde jednoduse nainstalovat) o kolik by stala vic doprava a o co slozitejsi by byla 30 t systemu vs. napr. EVA v pripade nutnosti nasadit tento system v zahranici, kolik penez by slo nazpet z dani v pripade porizeni cs. systemu a kolik pracovnich prilezitosti tim bylo vytvoreno???
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  12:05 02.02.2017

  Doplním ..ono bys měl k té aretaci, započítat i odaretování, protože se svěšenými podpěrami můžeš těžko jet. Takže ten kritický čas oproti Caesar je vlastně dvojnásobný. Dana m1m ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Doplním ..ono bys měl k té aretaci, započítat i odaretování, protože se svěšenými podpěrami můžeš těžko jet. Takže ten kritický čas oproti Caesar je vlastně dvojnásobný. Dana m1m 13 x 2- 26 sec, oproti Dana 33 x 2- 66 sec – Caesar dokáže pálit rychlostí až 8 ran / min……
  Skrýt celý příspěvek

 • sgtlk
  11:36 02.02.2017

  K tem penezum, jestli ACR ma nebo nema na nove. Nevim, na kolik vyjde Zuzana2/Eva, ale tady jsou dostupne ceny dvou zahr. favoritu, o kterych se mluvilo v dobe, nez nekdo prisel s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K tem penezum, jestli ACR ma nebo nema na nove. Nevim, na kolik vyjde Zuzana2/Eva, ale tady jsou dostupne ceny dvou zahr. favoritu, o kterych se mluvilo v dobe, nez nekdo prisel s touhle myslenkou na polo-modernizaci DAN
  ARCHER = 4,166M USD
  http://www.army-guide.com/eng/...
  CAESAR = 5,425M USD ( zprumerovano )
  http://www.army-guide.com/eng/...
  Samozrejme zalezi, co si k tomu ACR vse objedna, ale odpichnout se od toho muzeme.
  Vynasobte x50, pro ARCHER ( mum favorit ) me to vychazi cca. 5,2MLD CZK - rozlozeno do vice let. Kolik ze to letos ACR vratila do rozpoctu, protoze je nebyla schopna vycerpat?
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  11:34 02.02.2017

  Jsem hodně zvědav, s jakou municí přijdou Poláci, kteří začali vyvíjet novou munici 152 mm a jestli budou schopni při výrobě nové, recyklovat starou. Jinak ta úprava stabilizačních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem hodně zvědav, s jakou municí přijdou Poláci, kteří začali vyvíjet novou munici 152 mm a jestli budou schopni při výrobě nové, recyklovat starou. Jinak ta úprava stabilizačních podpěr Dana m1m, která zkrátila dobu stabilizace na polovinu tj.20 sec, jakožto klíčová součást- viz. článek- líbí se mi jak má stabilizaci řešenou Ceasar, tam jsou použity dvě ocelové desky, které se sklopí během 7 sec (33 % času Dana m1m), plošně stabilizují na násobně větší ploše a navíc při pohybu částečně chrání zadní pneu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  11:22 02.02.2017

  To sgtl: Co se na to divat i z hlediska domacich firem, ktere potrebuji jeste urcity cas na dokonceni EVY, ktera by byla z rady duvodu velmi vhodna pro nasi armadu - NATO raze, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To sgtl: Co se na to divat i z hlediska domacich firem, ktere potrebuji jeste urcity cas na dokonceni EVY, ktera by byla z rady duvodu velmi vhodna pro nasi armadu - NATO raze, mobilita i vcetne schopnosti transportu vlastnimi letadly (pokud to dopadne dobre s akvizici KC390) a samozrejme podpora domaciho zbrojniho prumyslu. Ten ma u nas nejen tradici, ale umoznuje to zachovani ci dokonce rozvoj vyrobnich kapacit, prinese to pracovni mista pro kvalifikovane sily a produkce vyrobku s vysokou pridanou hodnotou (kam zbrane nepochybne patri) ma pro nas stat mnohem vetsi vyznam nez podpora montoven pro nekvalifikovanou silu, ktere vyhledove stejnak zrusi nastup Prumyslu 4.0.

  Jde take si stanovit, proti cemu ci komu se budeme muset branit v pristich 15 ci 20 letech - jsou to opravdu prvosledove jednotky RF, kdy by bylo docela jedno, jestli mame o jednu ci dve delostrelecke baterie mene.

  Spise nam hrozi hybridni zpusob boje s uplne jinymi pozadavky na vyzbroj, pocty vojaku i jejich vycvik.

  Samozrejme musime mit i dostatecne kapacity pro plneni spojeneckych zavazku i smysluplne zahranicni mise - zde ma smysl moderni, mobilni a NATO kompatibilni kanonove houfnice.

  Pokud jde o ochranu uzemi naseho statu, tak vetsi prioritu nez mnozstvi baterii 155mm houfnic (pri existenci modernizovanych DAN) ma PVO, dovyzbrojeni letectva o dostatecne mnostvi A-A a A-G munice, penetrace pechoty dostatecnym mnozstvim modernich pancerovek, PTRS, komunikacnich a pozorovacich systemu, balistickou ochranou, doplneni soucasnych AZ o dostatecny pocet rychle pouzitelnych "rezervistu", etc..
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  11:18 02.02.2017

  Mali: ale vždyť nové systémy řízení palmy má DANA M1M také k dispozici. No a když je zákazník (armáda) nebude chtít, tak je to chyba výrobce?

  Je faktem, že armáda po nákupu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mali: ale vždyť nové systémy řízení palmy má DANA M1M také k dispozici. No a když je zákazník (armáda) nebude chtít, tak je to chyba výrobce?

  Je faktem, že armáda po nákupu Arthurů moc do dělostřelectva neinvestovala a v současnosti je náš systém řízení palby (ASPRO) beznadějně zastaralý, ale zase někde se začít musí, takže snad to vezmou za správný konec.

  Pokud jde o nový typ - mě by se nejvíc líbila Zuzana 2 s "klasickou" kabinou - ten jednomístný slovenský typ ala G6 je trochu klaustrofobický... Pzh2000 by byly moc fajn, ale ty nebudou levné a AGM je prostě hnus fialovej :/ navíc radši bych dal vydělat slovákům než němcům (a bude to nejspíš i levnější).
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  11:03 02.02.2017

  To Skelet, 10:52:
  trošku bych vám k poslednímu příspěvku oponoval:
  1. modernizací DAN se právě pomůže CSG (otázkou je, nakolik je CSG český průmysl)
  2. Zuzana i Eva jsou veskrze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Skelet, 10:52:
  trošku bych vám k poslednímu příspěvku oponoval:
  1. modernizací DAN se právě pomůže CSG (otázkou je, nakolik je CSG český průmysl)
  2. Zuzana i Eva jsou veskrze slovenské (ne české).....
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  10:56 02.02.2017

  to Lukas:
  odpověď na váš dotaz si najdete na otevřeném webu:http://www.13dp.army.cz/organi...

  k článku:
  Položím si základní otázku: "k čemu je nám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Lukas:
  odpověď na váš dotaz si najdete na otevřeném webu:http://www.13dp.army.cz/organi...

  k článku:
  Položím si základní otázku: "k čemu je nám dělostřelectvo?" Jednoduchá odpověď: k ničení protivníka (v případě děl typu DANA k ničení protivníka v nějaké hloubce a to převážně nepřímo střelbou).
  K tomu, abychom splnili toto zadání, musíme mít možnost mít v prostoru konfliktu děla, k nim příslušnou munici - to znamená, že děla musí být mobilní;
  dále (když už tam ta děla máme) musí být schopna na tohoto protivníka tu munici vystřelit, a zasáhnout jej;
  pak musí být ta děla schopna rychlé změny palebného postavení.

  Zamýšlená modernizace (tak jak je popisována v článku) však v podstatě řeší jen ten příjezd a odjezd. Je totiž orientována jen na vozidlo.
  Neřeší zbraň jako takovou (což by však byl problém - byl by to v podstatě nový děl. systém - již bylo dostatečně diskutováno), munici řeší částečně (zde jen nepodstatné zvýšení max. dálky střelby, nicméně je třeba vidět, že při zachování původního děla se zázraky dělat nedají), ale tvrzení o konkurenceschopnosti modernizované DANY uváděné v článku mi připadá jako tendenční; účinnost jejího nasazení by však zvýšila například přesná munice, kterou zatím vůbec v AČR nemáme (na principu GPS nebo laseru).
  Popisovaná modernizace však především vůbec neřeší to, jak obsluha děla dostane palebný úkol, neřeší systémové zapojení modernizované DANY do vyššího systému velení, neřeší spojení, vůbec neřeší SŘP - vše je v úrovni: "na přání zákazníka může být". Věta o propojení systémů nové DANY v rámci architektury C4I ukazuje jen to, že se buď někdo "upsal" (písmenko sem, písmenko tam), nebo, že je úplně mimo. Takže pokud nebudou dořešeny tyto otázky (zatím jde jen o mlhavé sliby a nástin možností řešení - ve smyslu rčení: "slibem nezarmoutíš"), tak bude z hlediska AČR celá modernizace k ničemu - pouze odčerpá peníze z jejího rozpočtu. Pardon, jeden efekt to mít bude - zlepší se životní a pracovní podmínky obsluhy v kabině podvozku.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:52 02.02.2017

  Operovat tím, že díky modernizacím Dan se pomůže našemu průmyslu je nesmysl. Protože ten náš průmysl je schopen dodat Zuzanu1/2 a Evu. Takže to vypadá, že po čem jde AČR je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Operovat tím, že díky modernizacím Dan se pomůže našemu průmyslu je nesmysl. Protože ten náš průmysl je schopen dodat Zuzanu1/2 a Evu. Takže to vypadá, že po čem jde AČR je požadované celkové množství houfnic, a zřejmě dodané v co nejkratším čase.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:47 02.02.2017

  sgtlk: Budeme doufat, že Babiše nepovozí v Šakalovi :D

  chlmcan: k té mobilitě, Danu nedáš do letadla, Evu už ano. Neupínal bych se ani k té ceně, přeci jen pokud by byl zájem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sgtlk: Budeme doufat, že Babiše nepovozí v Šakalovi :D

  chlmcan: k té mobilitě, Danu nedáš do letadla, Evu už ano. Neupínal bych se ani k té ceně, přeci jen pokud by byl zájem nakoupit všechny houfnice nové, vždycky může jít ministr na vládu a požádat o extra peníze. Osobně ten mantinel beru jen jako výmluvu, když i na ty vrtulníky se nějaké finance navíc našly (původně prošel jen Eurocopter, teď se může vrátit i Augusta).
  Osobně za tím vidím to, že CSG chce mít trumf v podobě modernizačního balíčku hofnic DANA, které jsou zavedené u armády ČR. Všechno je to jen marketing jak lépe zpropagovat modernizaci, o kterou tak nějak nebyl zájem. Navíc těch pár miliard na modernizaci Dan nás zase až tak bolet nebude a časem je můžeme přeposlat dál (prodat za "pár peněz" jako L-159). Ve výsledku bude stejně těch nových houfnic 50, jen to půjde na etapy. Nejprve 17 a až se dovychytají mouchy, dokoupí se další. V zahraničí se nic kupovat nebude, to je snad jasné, tak čekám jen něco jako Eva 2
  Skrýt celý příspěvek

 • chlmcan
  10:21 02.02.2017

  kazd:
  - k cene municie nesuhlasim, cena za skladovanie bude rovnaka ci mame staru municiu alebo novu. Ked by sme chceli kompletne nahradit staru za novu tak mi to vychadza na 1 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazd:
  - k cene municie nesuhlasim, cena za skladovanie bude rovnaka ci mame staru municiu alebo novu. Ked by sme chceli kompletne nahradit staru za novu tak mi to vychadza na 1 mld. - to co musime zaplatit navyse.
  - ked uvazujeme ze 17 novych bude stat 2.5 mld a 33 modernizovanych 1.1mld tak mi vychadza ze keby se nemodernizovali ale kupovali len nove tak kupime tak max 17+8 takze max 25 novych.


  obecna otazka. v com je modernizovane dany ovela horsie ako nove hufnice? Mobilita rovnaka, elektronika rovnaka (jedna z podmienok aby modernizovane dany a nove hufnice boli elektronicky natom rovnako).
  Z toho mi vypliva ze z hladiska trenovania a zachovania schopnosti je to uplne narovnako - ci strielam na strelnici na 15km ci na 30km je uplne jedno (za predpokladu ze elektronika je rovnaka), dolezite je aby trenovali. Potom je imho lepsie ked mam 48 posadok a nie len 24.

  z hladiska realneho konfliktu mi tiez pride lepsie mat 16 + 32 hlavni ako "len" 24. Myslim si ze 32 dan bude lepsie ako 8 novych.

  Ano suhlasim ze ideal by bolo mat 48 novych hufnic, otazka vsak znie ako spravime co najviac muziky za 6 mld. bohuzial evidentne 10 ci 20 mld neni k dispozicii ked chceme nahradzovat aj inu techniku (radary, pvo, bvp atd..)
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  10:08 02.02.2017

  A jak wygląda dywizjon (batalion) artylerii?
  17 wozów czyli
  2 baterie po 8 wozów + 1 (szkolny)

  A 3 bateria? Nie ma? Na RM-70?

  A jak wygląda dywizjon (batalion) artylerii?
  17 wozów czyli
  2 baterie po 8 wozów + 1 (szkolny)

  A 3 bateria? Nie ma? Na RM-70?

 • sgtlk
  09:36 02.02.2017

  To Maximus - nemyslim si, ze je ACR tak bohata, aby mohla kupovat levne veci aneb levne kupujes = dvakrat kupujes.

  To kazd - souhlas, trefne napsano.

  btw vzpomene si nekdo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Maximus - nemyslim si, ze je ACR tak bohata, aby mohla kupovat levne veci aneb levne kupujes = dvakrat kupujes.

  To kazd - souhlas, trefne napsano.

  btw vzpomene si nekdo, kdy se zacalo mluvit nikoli o nakupu novych houfnic, ale o nutnosti modernizace DAN? Podle me to bylo po teto udalosti.
  http://stavebniserver.com/clan...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:12 02.02.2017

  Gloton:
  AČR nie je úplne najslabšia ani len v rámci V4. Napr. Maďarsko má iba 12 modernizovaných D-20 a potom už iba 82mm a 60mm mínomety. A prakticky žiadne funkčné vrtuľníky. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gloton:
  AČR nie je úplne najslabšia ani len v rámci V4. Napr. Maďarsko má iba 12 modernizovaných D-20 a potom už iba 82mm a 60mm mínomety. A prakticky žiadne funkčné vrtuľníky. Popri niekoľkých funkčných T-72 iba niekoľko stoviek BTR-82/BTR-82A. Ostatnú techniku ani narátam. ;)

  S nukleárnymi zbraňami je ten problém, že ich buď nemožno použiť kvôli medzinárodnej verejnej mienke (ani nehovoriac o nasadení proti nepriateľským jednotkám na vlastnom území), alebo ich vlastníctvo vyvolá preventívny nukleárny úder. Od preventívneho úderu možno hocikoho odradiť, iba vlastníctvom, takého množstva hlavíc, ktoré nebude možné všetky naraz zničiť, čo by si však pre krajinu veľkosti ČR žiadalo doslova likvidačné náklady. Pre krajiny našej veľkosti nemajú atomovky zmysel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  08:55 02.02.2017

  Co zkusit se na to divat pragmaticky - Dany jako docasne "Low cost" reseni primarne pro obranu uzemi CR a vycvik. Modernizace dava take cas CSG k dovyvoji EVY, coz jako mobilni 6x6 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co zkusit se na to divat pragmaticky - Dany jako docasne "Low cost" reseni primarne pro obranu uzemi CR a vycvik. Modernizace dava take cas CSG k dovyvoji EVY, coz jako mobilni 6x6 platforma s NATO razi je vhodna pro plneni spojeneckych zavazku i mezinarodnich misi - v pripade potreby by sla odtransportovat i KC390, o ktere se vazne uvazuje pro nasi armadu.

  Pokud by byl skutecny zajem poridit neco s dostrelem pres 40 km, tak je moznost poridit raketomety Vampir (modernizovane RM-70) a k tomu ziskat licenci na polske rakety M-21 Feniks HE s dostrelem 42 km. Bylo by to reseni v porovnani s delostreleckymi systemy levnejsi a byla by to cesta jak zacit delat neco s Polaky. Urcite by se naslo neco z ceske zbrojni produkce, co by zase vyuzili nasi severni sousedi. Spolecne projekty nam bohuzel moc nejdou, ale licencovane sdileni technologii by mohla byt cesta.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  08:51 02.02.2017

  4 Kazd
  "Mohlo se jít formou ala soutěžni dialog. "

  Soutěžní dialog již v zákoně není.

  4 Kazd
  "Mohlo se jít formou ala soutěžni dialog. "

  Soutěžní dialog již v zákoně není.

 • jsk1
  08:39 02.02.2017

  Nejvetší problémem jsou ruští agenti na MO..jinak se to už vysvětlit nedá! Stále je zde úporná snaha nebýt kompatibilní s NATO: Těch 60000ks munice 152 je jak starých? Jedná se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejvetší problémem jsou ruští agenti na MO..jinak se to už vysvětlit nedá! Stále je zde úporná snaha nebýt kompatibilní s NATO: Těch 60000ks munice 152 je jak starých? Jedná se zřejmě o uplně obyčejné OF granáty, žádní submunice, o koncoveém navedení ani nemluvě.
  A logistika? Budeme mít dvě ráže 152/155 obě na nepásovém podvozku, opravdu to jeden nevymyslí..
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  08:29 02.02.2017

  Jeník David
  To vysvětlení je v celku jednoduché, MO ( ostatně jako většina orgánů státní správy) nemá dostatek kvalitních lidí kteří by akvizice v takovém rozsahu a relativně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jeník David
  To vysvětlení je v celku jednoduché, MO ( ostatně jako většina orgánů státní správy) nemá dostatek kvalitních lidí kteří by akvizice v takovém rozsahu a relativně omezeném čase dokázali připravit a uřídit. To je ostatně i důvod neustálých změn ve vyzbrojovací sekci MO, viz čerstvý přesun D. Koštovala na jinou funkci. Stropnický má v duchu "velké protikorupční revoluce", která vynesla Babiše k moci jediné zadání, žádný skandál. Čímž ostatně neustále omlouvá svoji neschopnost vyčerpat rozpočet, děláme to pomalu, ale čistě, přesně dle hesla jeho zaměstnavatele " všici kradnů, jen já čerpáme, nejvíc henten Kalousek" Další problém je, že těch peněz skutečně zase tolik není, navíc se blíží volby a novou houfnicí potencionální voliče zrovna neoslníte.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  08:21 02.02.2017

  Jenikdavid:

  Důvod je prozaický - řeči o podpoře armády a dostatku financí jsou NEHORÁZNÉ KYDY. Jestli existuje nějaký státní sektor, který dokáže kdykoliv utratit cokoliv, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenikdavid:

  Důvod je prozaický - řeči o podpoře armády a dostatku financí jsou NEHORÁZNÉ KYDY. Jestli existuje nějaký státní sektor, který dokáže kdykoliv utratit cokoliv, tak je to obrana (vojáci). Kdykoliv slyším Stropnického řeči o tom, že armáda je prioritou, tak se mi otvírá kudla v kapse. Stačí se podívat na velikost státního rozpočtu = důchody sežerou 400 mld., obrana méně než 50 mld.

  Realita je taková, že kydy nic nestojí a letos jsou volby = soudruzi vychcánci z ČSSD a soudruzi makáči z ANO mají úplně jiné priority = koupit si volYče. Vojáků je pár desítek tisíc a můžete jim zavřít huby rozkazem = na vojáky se kašle a občanstvo se ukecá mediálními žvásty o členství v NATO.

  Otázka priorit je jasně vidět na obranných rozpočtech Litevců a Estonců = skokové nárůsty o 10% ročně a stejně těch peněz není dostatek.

  Někdo dole zmínil Zaorálka. To je další s máslem na hlavě, co by měl být zticha a šoupat nohama... Ten by za pár hlasů armádu klidně zrušil:

  "A on mi na to řekl: Já jsem si myslel, že to bude nějaká koule s obsluhou dva lidi, jako takové ty radary co už tady máme," popsal. "Samozřejmě chudák premiér nepobral do hlavy všechno," dodal bezelstně Zaorálek a v sále se o zval smích."

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/chudak-...
  Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  05:56 02.02.2017

  Nesher

  Máte pravdu a zároveň je to přesně to, čemu nerozumím. Na jedné straně mají vojáci jasnou představu o tom, co by potřebovali, ale to jim úředníci seškrtají a na druhou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  Máte pravdu a zároveň je to přesně to, čemu nerozumím. Na jedné straně mají vojáci jasnou představu o tom, co by potřebovali, ale to jim úředníci seškrtají a na druhou stranu ti samí úředníci pak řeknou, že skokově navyšovat rozpočet armády je nesmysl, protože by to stejně nedokázali utratit. Dokázal by to někdo rozumně vysvětlit nebo z nás jen dělají idioty ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  03:36 02.02.2017

  Můžeme se tu dohadovat a teoretizovat jak budeme chtít, ale faktem je ten, že taková Dana M1 M nám bohatě stačí.
  Beztak s tím budou střílet jen na cvičáku, a možná maximálně někde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Můžeme se tu dohadovat a teoretizovat jak budeme chtít, ale faktem je ten, že taková Dana M1 M nám bohatě stačí.
  Beztak s tím budou střílet jen na cvičáku, a možná maximálně někde na misi na ručníkáře bez možnosti obrany proti nim, takže taky jako na střelnici. Dostřel 20km tedy v pohodě a munice plný sklady.
  Cokoliv dražšího je pro nás beztak škoda. Kdyby k něčemu jo zapeklitýmu tady v Evropě došlo, tak budeme bojovat jedině jako malá pidisoučást NATO a ve variantě, že bychom se poštěkali i sami v NATO a se svými sousedy, by z naší strany na žádnou válku stejně nedošlo. Jsme široko daleko nejslabší a stejně vždy raději "stáhneme ocasy", než riskovat pobití 1/3 populace a zdevastování všech měst.
  Kdyby měla mít naše armáda a obrana opravdu smysl pro případ opravdové války a obrany naší vlasti, museli bychom se přiblížit armádě Izraele co do výzbroje i branné povinnosti. To se ale nikdy nestane, takže nám stačí "hračky" ve výzbroji. Vše ostatní by byly vyhozené prachy, protože by to stejně při těch počtech co máme/budeme mít nestačilo téměř na nic, byť bychom měli to nejmodernější a nejdražší.....leda bychom měli i jaderné zbraně a byli připraveni je použít.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  01:31 02.02.2017

  Stropnickej si muze avizovat co chce, ale je to asi tak vsechno. Ten blb je jen herec hrajici ministra obrany a je totalne neschopnej utratit to, co ma uz ted. Maximalne se naoko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stropnickej si muze avizovat co chce, ale je to asi tak vsechno. Ten blb je jen herec hrajici ministra obrany a je totalne neschopnej utratit to, co ma uz ted. Maximalne se naoko dohodnou o navyseni rozpoctu (mimo to navysovani na 1,4%) a pak to potichu vrati zpatky a rekne, ze nevi, za co by utracel. Jako letos. Jako loni.
  Skrýt celý příspěvek

 • Bodie
  00:11 02.02.2017

  Na kolik by nás přišel nákup a provoz 96 PzH 2000 (3 prapory po 24 ve službě, 6 na výcvik a záloha) a tak 66 HIMARSu (2 prapory po 24, zbytek na výcvik a záloha)?

  Na kolik by nás přišel nákup a provoz 96 PzH 2000 (3 prapory po 24 ve službě, 6 na výcvik a záloha) a tak 66 HIMARSu (2 prapory po 24, zbytek na výcvik a záloha)?

 • Aldus
  23:46 01.02.2017

  Stropnický avizoval, že bude jednat s Babišem o větším navýšení rozpočtu v dalších letech, tak chci pořád věřit, že se to zastaví a nakoupí 49 nových houfnic, jak se plánovalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stropnický avizoval, že bude jednat s Babišem o větším navýšení rozpočtu v dalších letech, tak chci pořád věřit, že se to zastaví a nakoupí 49 nových houfnic, jak se plánovalo původně.
  Říká se, že Češi jsou mistři improvizace, ja si myslím, že tady improvizace není na místě. Dany se měly modernizovat dávno nebo už vůbec. Prostě myslím, že se ty peníze musí přidat a koupit klukům nejen nové houfnice, ale i raketomety.
  Aneb jak to nedávno trefně komentoval Zaorálek: "Škoda, že bylo potřeba Trumpa, aby nám připomněl, že my Evropané nejsme tak chudí, aby nám obranu museli platit Američané ..."
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  22:49 01.02.2017

  To je zase akce MO..absolutně nekoncepční, nelogické

  - máme zásoby munice, no a co ? Ty jsou dávno zaplacené. Jejich dopad na cash flow je negativní díky skladování, nikoli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je zase akce MO..absolutně nekoncepční, nelogické

  - máme zásoby munice, no a co ? Ty jsou dávno zaplacené. Jejich dopad na cash flow je negativní díky skladování, nikoli pozitivní
  - logika je stejná jako tvrdit, že nejdříve z BRENU vystřílíme staré zásoby pro Vz58 a pak ho začneme používat na ráži NATO
  - kolik munice bylo vystříleno na DANACH průměrně za rok, kolik je životnost hlavně atd..
  - je naivní si myslet, že modernizované DANY nevyvolají požadavek na modernizované střelivo. Zmiňovaná úspora 20 % oproti NATO je velmi diskutabilní

  Takže tvrdit, že zásoby munice podporují modernizaci DANY je velmi pofidérní

  - ty zbylé nemodernizované DANY budou co ? nechá si je AČR, takže budeme mít tři typy - DANY, DANY M1M a nové NATO houfnice? DN1CZ munici (pokud vůbec) bude osádka M1M používat určitě jinak než v nemodernizované (pokud vůbec) DANE, dále munice ráže NATO.... logistický zmatek nad zmatek

  Takže správný postup MO měl být
  - určit konverzní faktor. Podle mého je 1:4 až 1:6 podle toho, co nového z NATO by se pořizovalo
  faktor počítán jako (cena prodeje nemodernizovaných DANA+rozpočet modernizace na M1M) : cena nové NATO houfnice
  tzn. nová houfnice je 4 až 6 dražší než modernizace.
  Dalo by se určit poměrně přesně díky prodeji do Gruzie.

  Faktor u munice bude někde za 1:100, ale vzhledem k avizovaným 60 000 na skladě je to v podstatě jedno.

  Ve výsledku jsme tak mohli mít za staré DANY cca 14 nových NATO houfnic + kupovaných 17 = 31 ks, ale nových, plně kompatibilních NATO, s preací por český průmysl (minimálně podvozky), rychlost střelby, dostřel atd.. a poměrně rychle.
  Bez logistických nesmyslností a rizika vývoje M1M, které tu je.

  Ano je třeba podporovat český průmysl.
  Mohlo se jít formou ala soutěžni dialog.
  Dát do výběrového řízení podmínku protiúčtu starých DAN a ať se Strnad ukáže. Ať si je zmodernizuje a prodá, ale na vlastní riziko.
  Kdyby byl výsledek dialogu nula, tak pak se můžou dělat takové tanečky jako je popsáno v článku.

  Vracíme se do 90 let - zakázky štábní informační systém, T72M4CZ atd...
  Tvrdit po tom co odsouhlasili Strnadovi na Padurech (ceny, termíny), že uvedené je nějaký promyšlený a ambiciózní projekt je výsměch.
  Navíc se nám začíná půlit armáda - tanky, dělostřelectvo, vrtulníky atd.. část se nějak poflikuje (nazve se to modernizací) zbytek je v původním stavu a někde rezne
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:06 01.02.2017

  Petr M
  Vždyť ano, těch nových má být ( doufejme) 17, to není zase takový rozdíl.

  Petr M
  Vždyť ano, těch nových má být ( doufejme) 17, to není zase takový rozdíl.

 • Petr M
  22:02 01.02.2017

  KONCEPCE VÝSTAVBY ARMÁDY ČESKÉ REPUBLIKY 2025
  Dělostřelectvo dosáhne schopnosti přímé a všeobecné palebné podpory vojsk na požadovanou vzdálenost dostřelu 40 km a přesného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KONCEPCE VÝSTAVBY ARMÁDY ČESKÉ REPUBLIKY 2025
  Dělostřelectvo dosáhne schopnosti přímé a všeobecné palebné podpory vojsk na požadovanou vzdálenost dostřelu 40 km a přesného koncového navedení střel na cíl.

  http://www.acr.army.cz/assets/...

  otázkou je, na kolik by vyšel nákup cca 20 nových houfnic např. Archer, které by splňovaly koncepci.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:30 01.02.2017

  PetrM, souhlas, ale dá se na to koukat i z dobré stránky - vypadá to, že se aspoň nějaké zahraniční houfnice koupí, takže aspoň výhledově je perspektiva, že se postupně přesunem na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PetrM, souhlas, ale dá se na to koukat i z dobré stránky - vypadá to, že se aspoň nějaké zahraniční houfnice koupí, takže aspoň výhledově je perspektiva, že se postupně přesunem na modernější vybavení. Chvíli to vypadalo, že se jen zmodernizují Dany a armáda si na dvacet let "odškrtne" kolonku dělostřelectvo....

  Serrafin:
  - je si třeba uvědomit, že na ukrajině se bojovalo se zbraněma z doby krále klacka. Pokud bude naše armáda OPRAVDU potřeba, pak tomu tak rozhodně nebude. (A jinak je tomu vlastně jedno....)

  - a musíš také počítat s tím, že s klesajícím dostřelem klesají i další podstatné vlastnosti houfnice, především rychlost projektilu (a tedy jak snížení momentu překvapení při instalovaných dělostřeleckých radarech, tak i schopnost překonat případnou aktivní obranu) a jeho přesnost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  20:58 01.02.2017

  Petr M
  Důvodem modernizace Dan není ani tak podpora domácího průmyslu, ale úplně prozaický nedostatek peněz.
  Když po letech půstu došlo k tomu, že se bude konečně modernizovat, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petr M
  Důvodem modernizace Dan není ani tak podpora domácího průmyslu, ale úplně prozaický nedostatek peněz.
  Když po letech půstu došlo k tomu, že se bude konečně modernizovat, MO vyzvalo vojáky ať definují své představy ohledně modernizace, ti tak učinili, bohužel problém nastal ve chvíli kdy se seznam vrátil zpět na MO a někdo začal počítat. Když se dopočítal, tak zjistil, že tolik peněz prostě není a nebude a vyzval vojáky ať se vrátí zpět na zem a celé to předělají a tohle je výsledek.
  Místo původně preferovaných UH-1Y je náhle favoritem EC-145m, místo 50 nových děl jich bude jen 17 (nebo možná jen 10), Mi-24 bude ve výzbroji ještě 10 let atd.
  Detaily zde: http://www.euro.cz/politika/ce...
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  20:00 01.02.2017

  Posílení dělostřelectva vidím pozitivně, ovšem v dostřelu ve srovnání s konkurencí hodně zaostává. Sice si někteří myslí, že dostřel není podstatný, ale já myslím že podstatný je, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Posílení dělostřelectva vidím pozitivně, ovšem v dostřelu ve srovnání s konkurencí hodně zaostává. Sice si někteří myslí, že dostřel není podstatný, ale já myslím že podstatný je, ale nebudu nikomu jeho názory vyvracet.

  Nová Ruská houfnice 2S35 dostřelí s klasickou municí 40 km, s poháněným projektilem až 70 km.
  Švédska houfnice FH‑77BW L52 Archer dostřel s klasickou municí 40km, s projektilem Excalibur 60 km
  DANA M1 M dostřel s municí DN1CZ 25,5 km...

  Samozřejmě zde důležitou roli hraje podpora domácího průmyslu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  19:15 01.02.2017

  Jura 99:-podivej se na energii dopadu a ukaz me houfnici 152 vykonejsi jak 155!! Jak destruktivite tak dostrelem.

  Jura 99:-podivej se na energii dopadu a ukaz me houfnici 152 vykonejsi jak 155!! Jak destruktivite tak dostrelem.

 • lemkin
  18:37 01.02.2017

  Počty v zásadě malé, ale aspoň něco. Mě by spíš zajímalo, jak to vypadá se znovu zavedením raketometů. Přeci jen naše schopnost teritoriální obrany je hodně malá.

  Počty v zásadě malé, ale aspoň něco. Mě by spíš zajímalo, jak to vypadá se znovu zavedením raketometů. Přeci jen naše schopnost teritoriální obrany je hodně malá.

 • cejkis
  17:39 01.02.2017

  5 lidí ? Na co ?

  5 lidí ? Na co ?

 • cejkis
  17:39 01.02.2017

  Jak se u této verze nastavuje azimut a elevační úhel ? Dělá to samo podle přijmutých souřadnic z ASPRO ?

  Jak se u této verze nastavuje azimut a elevační úhel ? Dělá to samo podle přijmutých souřadnic z ASPRO ?

 • liberal shark
  17:29 01.02.2017

  Ten postup vypada rozumne. Az budou zasoby munice 152 mm spotrebovany, muze se prechod na 155 mm dokoncit a Dany prodat na vychod. Delostrelectvo je nejlevnejsi a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ten postup vypada rozumne. Az budou zasoby munice 152 mm spotrebovany, muze se prechod na 155 mm dokoncit a Dany prodat na vychod. Delostrelectvo je nejlevnejsi a nejspolehlivejsi zpusob dopravy munice na cil. Jeho dulezitost se prokazala v Gruzii, Afghanistanu i na Donbase.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:40 01.02.2017

  Nejvetsi slabina je jinde. Aby to melo smysl, mel by se upgrade a nakup odehrat tak do roka, dvou. Nase MO se v tom bude placat zase leta a leta.

  Nejvetsi slabina je jinde. Aby to melo smysl, mel by se upgrade a nakup odehrat tak do roka, dvou. Nase MO se v tom bude placat zase leta a leta.

 • Deutschmann
  16:28 01.02.2017

  marfolodej:
  Všechno jde, ale musela by se vyměnit hlaveň, brzdovratné ústrojí, mechanizmus pohybu hlavně, nabíjecí automat (155 mm nemá nábojky, ale prachové náplně), mechanizmus ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marfolodej:
  Všechno jde, ale musela by se vyměnit hlaveň, brzdovratné ústrojí, mechanizmus pohybu hlavně, nabíjecí automat (155 mm nemá nábojky, ale prachové náplně), mechanizmus výběru prachových náplní pro MRSI střelbu a podavač náplní. Nová delší hlaveň bude těžší, takž možná i posílení některých komponentů.
  Takže vlastně by nezůstalo téměř nic.

  Indové mění hlaveň a brzdovratné ústrojí, zbytek zůstává stejný.
  Skrýt celý příspěvek

 • Serrafin
  15:54 01.02.2017

  Charlie má pravdu, max. dostřel se zdá není až tak podstatný. Důležitější bude schopnost správné určení cíle, navedení na cíl, rychlého zahájení přepadu a pak rychlý přesun do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie má pravdu, max. dostřel se zdá není až tak podstatný. Důležitější bude schopnost správné určení cíle, navedení na cíl, rychlého zahájení přepadu a pak rychlý přesun do další pozice. Tedy modernizace komunikace a palebných počítačů. Pro vycvik posádek pak možnost časté střelby s ostrou municí a modernim dělosteleckým systémem. Tohle má šanci modernizovaná DANA splnit. Jestli to zní bude lítat 20km nebo 25km, či dokonce 50km neni podstatné, ostatne někde na netu jsem četl, že průměrná vzdálenost nepřímé dělostřelecké palby v Donbase byla 15km. A cena jedné rány 155mm na 50km s koncovým navedením bude také asi nesmyslná.Jen ohlídat aby to bylo plně kompatibilní s Arturem , Harrisem , atd. proste průzkumné prostředky a velení.
  Jo a ještě aby neměli posadky v mobilech nějakej vychytaný navaděcí či demaskující software. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  15:32 01.02.2017

  borci to mě vysvětlete, Indové upgradujou kanony M-46 ráže 130mmm tuším za pomoci Izraele na 155mm...myšlenka...pokud to jde ze 130 na 155 proč by to nešlo ze 152 na 155? Jasný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  borci to mě vysvětlete, Indové upgradujou kanony M-46 ráže 130mmm tuším za pomoci Izraele na 155mm...myšlenka...pokud to jde ze 130 na 155 proč by to nešlo ze 152 na 155? Jasný střeva veže by bylo třeba taky vyměnit. Anebo to ti Indiáni udělaj tak, že na šasi kanonu daj novej lauf?
  Skrýt celý příspěvek

 • Bazinga20
  15:27 01.02.2017

  v Afghánistánu asi nehrozila zas tak moc nějaká odvetná palba nepřátelského dělostřelectva... Pokud by mělo dojít ke konfrontaci s moderně vybaveným protivníkem tak je dostřel se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  v Afghánistánu asi nehrozila zas tak moc nějaká odvetná palba nepřátelského dělostřelectva... Pokud by mělo dojít ke konfrontaci s moderně vybaveným protivníkem tak je dostřel se starou municí malý.
  Skrýt celý příspěvek

 • len-on17
  15:09 01.02.2017

  Ten maximální dostřel by mohli vyzkoušet od hranic na bratislavský hrad a ustřelit tu umaštěnou sciento palici kiškovi!
  Že jó, židáčku, mazáčku, grohmánnku!

  Ten maximální dostřel by mohli vyzkoušet od hranic na bratislavský hrad a ustřelit tu umaštěnou sciento palici kiškovi!
  Že jó, židáčku, mazáčku, grohmánnku!

 • Charlie
  14:57 01.02.2017

  Klucí to s tou municí musíte brát ve světle reálných hodnot - modernizovaná Dana budem mít deklarovaný max dostřel těch 25km novou municí (který se nakoupí stovky či spíš pár tisíc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Klucí to s tou municí musíte brát ve světle reálných hodnot - modernizovaná Dana budem mít deklarovaný max dostřel těch 25km novou municí (který se nakoupí stovky či spíš pár tisíc kusů), ale tu přece nemusíte používat na každou palebnou úlohu - ve spoustě případů stačí stará munice s menším dostřelem (u houfnic s dělenou prachovou náplní se taky mění počet prachových složí podle palebné úlohy).

  Podstatné je to, že na cvičeních můžou pálit ostošest starýma "uloženkama" a jednou za rok i picnout pár "dálkovejch".

  Poláci nasazovali Dany v Afghánu a taky jim dostřel 20km nevadil.

  Já to vidím tak, že 155mm se pořizuje kvůlivá zahraničí (aby se tam nemusela tahat extra munice) a pro postupný přechod.

  Mimochodem jak se tu řeší 155mm varianta - Zuzana (2) je hotová dlouhé roky a dostala i L52 hlaveň, stačí je objednat a dodat nejnovější variantu SŘP. A nejspíš nebude dražší než AGS a jiné.

  http://forum.valka.cz/topic/vi...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:50 01.02.2017

  Pepin Nešpor: ráže 155mm není "výkonější" než 152mm, ty tři milimetry nehrají roli. Dostřel dělá délka hlavně a moderní munice vyrobená pro 155mm. DANA má krátkou hlaveň 37ráží, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pepin Nešpor: ráže 155mm není "výkonější" než 152mm, ty tři milimetry nehrají roli. Dostřel dělá délka hlavně a moderní munice vyrobená pro 155mm. DANA má krátkou hlaveň 37ráží, zatímco třeba Zuzana 2 má hlaveň dlouhou 52 ráží. Předělat na 155mm DANA nejde, 155mm NATO je granát s celospalitelnou hnací nábojkou v textilním vaku (ta se dá skládat ze segmentů a mj. regulovat dostřel), zatímco houfnice 152mm pro DANU (upravená sovětská D-20) má mosaznou nábojku. Přestavba je totéž co výroba nové věže.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:45 01.02.2017

  Pokud bude ta nová houfnice něco mezi Evou (nabíjení) a ATMOSem (el.systémy), samozřejmě na vymazleném tatrováckém podvozku s čtyřdveřovou kabinou, tak proč ne. Akorát se mohlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud bude ta nová houfnice něco mezi Evou (nabíjení) a ATMOSem (el.systémy), samozřejmě na vymazleném tatrováckém podvozku s čtyřdveřovou kabinou, tak proč ne. Akorát se mohlo rovnou koupit 50 vozidel s tím, že ty modernizované Dany by se postupně obměňovaly právě za nové houfnice ráže 155mm. V mobilizačních skladech pro případ potřeby, by jim to slušelo rozhodně víc. On ten modernizační balíček má smysl spíš pro export než pro AČR. Přeci jen taková Gruzie a další provozovatelé, by mohli mít zájem (když je uvidí u naší armády v praxi).
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  12:31 01.02.2017

  No je to zajimavy clanek. Je skoda ze nepredelaji na 155 bylo byto perfektni a ani by nemusely kopovat novy.Zasoba munice by se prodala na vychod. Skoda ze srovnavaji vychodni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No je to zajimavy clanek. Je skoda ze nepredelaji na 155 bylo byto perfektni a ani by nemusely kopovat novy.Zasoba munice by se prodala na vychod. Skoda ze srovnavaji vychodni delostrelecke prostredky. Radeji by meli cumet do budoucna! Raze 155 je efektivnejsi a vykonejsi s pomocnym zarizeni dostrel i pres 50km. Zda se me to jako vyhozeni penez skrze dostrel!! Posunout se z 20 na 25,5km zadna slava!
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:28 01.02.2017

  marfolodej: umíme to udělat, dokonce se to dělá a dokonce se to i exportovalo. Jmenuje se to Zuzana, respektive Zuzana 2. Ale dávat nvoou věž na starý podvozek nedává smysl. To už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marfolodej: umíme to udělat, dokonce se to dělá a dokonce se to i exportovalo. Jmenuje se to Zuzana, respektive Zuzana 2. Ale dávat nvoou věž na starý podvozek nedává smysl. To už dává větší smysl dát nový lauf ráže 152mm s délkou 47mm ráží.
  Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  12:04 01.02.2017

  Jto Jura99: vím, že je třeba předělaz i automat. Ale fakt mi nejde do hlavy...my nejsme schopní to udělat? To nemáme strojírenství a inženýry na takové úrovní, aby toto zvládli? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jto Jura99: vím, že je třeba předělaz i automat. Ale fakt mi nejde do hlavy...my nejsme schopní to udělat? To nemáme strojírenství a inženýry na takové úrovní, aby toto zvládli? Budeme kupovat nové cizí? Proč nevyužít naše zkušenosti a znalosti? Proč cpát peníze ven? Toto nechápu. UŽ SME FAKT TAK SLABÍ, ŽE TO NEDOKÁŽEME UDĚLAT? Pokud ne, jasný, koupíme cizí, ale už nikdy nebudeme schopní nic takového udělat. nebudou kapacity, nebudou zkušenosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:26 01.02.2017

  marfolodej: to co píšete je nesmysl, DANU nepředěláte na Zuzanu výměnou hlavně. Zuzana má celospalitelnou munici a prostě jiný nabíjecí automat. Jakýkoliv zásah do mechaniky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marfolodej: to co píšete je nesmysl, DANU nepředěláte na Zuzanu výměnou hlavně. Zuzana má celospalitelnou munici a prostě jiný nabíjecí automat. Jakýkoliv zásah do mechaniky znamená vyměnit celou věž, což zase nedává smysl ji posadit na starý podvozek z DANY. Takže s chocholouškem nemáte pravdu, nápad na modernizaci DANY vůbec není špatný, pokud bude mít DANA stejný nebo kompatibilní systém řízení palby s novou houfnicí, bude to dobrý stroj za málo peněz.
  Skrýt celý příspěvek

 • Voodoo
  11:26 01.02.2017

  Arccos: Díky za info.

  Arccos: Díky za info.

 • Thanos
  11:15 01.02.2017

  Dle mého dobré řešení. Za slušné peníze využijeme max z DANY a vystřílíme uskladněnou munici. Na nových houfnicích se postupně vytrénujeme a vše vychytáme pro plynulí přechod. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dle mého dobré řešení. Za slušné peníze využijeme max z DANY a vystřílíme uskladněnou munici. Na nových houfnicích se postupně vytrénujeme a vše vychytáme pro plynulí přechod. Potom už jen dokoupíme do ideálního stavu alespoň 50ks a budu tu považovat za úspěšný projekt.
  Skrýt celý příspěvek

 • sgtlk
  11:12 01.02.2017

  Pridavam se k JirimuR ohledne munice. Jestlize zvyseni dostrelu modernizovane houfnice DANA M1 M na 25,5km ( a tedy splneni normy STANAG ) je zajisteno pouze a jenom novou munici ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pridavam se k JirimuR ohledne munice. Jestlize zvyseni dostrelu modernizovane houfnice DANA M1 M na 25,5km ( a tedy splneni normy STANAG ) je zajisteno pouze a jenom novou munici typu DN1CZ ( kupodivu z produkce EXCALIBUR ARMY viz link ),
  http://www.excaliburarmy.com/e...
  pak by me zajimalo, jaky ze to typ delostrelecke munice raze 152mm v poctu onech 61k ks ma vlastne ACR ulozeno ve skladech. Pokud to nejsou prave DN1CZ, ale puvodni, pak dostrel modernizovane DANY nebude 25,5km, nebude ani 22km dle STANAG, ale bude pod 20km viz dostrel nemodernizovane DANY, protoze hlaven zustane stejna ( pokud ACR nechce nakupovat novou munici 152mm, nebo tu puvodni upravovat, cimz by padl oficialni duvod pro modernizaci houfnic na M1 M )
  Protoze dle vyjadreni ministra i NGS je hlavnim duvodem pro modernizaci stavajicich houfnich raze 152mm prave velke mnozstvi zasob ve skladech, ktere se musi vystrilet.
  https://www.novinky.cz/domaci/...
  Jestli to nahodou neni tak, ze z nas zase na MO delaji blbce.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  11:08 01.02.2017

  Topaz podle mě není špatný, dokonce si myslím, že je to vynikající systém navíc osvědčený v boji. Problém je v tom, že ho vyrábí jiný stát a ze zkušenosti víme, že při exportu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Topaz podle mě není špatný, dokonce si myslím, že je to vynikající systém navíc osvědčený v boji. Problém je v tom, že ho vyrábí jiný stát a ze zkušenosti víme, že při exportu musíš požádat o souhlas Polska no a to je v řadě věcí náš konkurent- to je ten problém. CSG má nadstandardní vztahy s Izraelem a Retia má celkem obstojný vývojový tým- takže někam tak mířím.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:57 01.02.2017

  JiriR: to co píšeš je zajímavé, ale předpokládáš boj u nás což doufám nenastane a jako člen nato se případně budeme bránit, ale mimo naši republiku, takže ukrajina je naopak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JiriR: to co píšeš je zajímavé, ale předpokládáš boj u nás což doufám nenastane a jako člen nato se případně budeme bránit, ale mimo naši republiku, takže ukrajina je naopak výborný studijní materiál. Jinak nevím, proč srovnávat naše elitní jednotky s nějakým polovojenským uskupením.
  Ještě jsem nepochopil proč podle tebe je topaz jako špatný a co je naopak tedy dobré?
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  10:49 01.02.2017

  Dulezity je soucet. ACR se evidetne rozhodla, ze ten spravny pocet je 50ks samohybnych houfnic a jestli slozeni ted bude 33 modernizovanych dan a 17 novych, nebo jiny je asi jedno. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dulezity je soucet. ACR se evidetne rozhodla, ze ten spravny pocet je 50ks samohybnych houfnic a jestli slozeni ted bude 33 modernizovanych dan a 17 novych, nebo jiny je asi jedno. Naopak by mi vubec nevadilo kdyby byl pomer pro ted jeste horsi, treba 10:40, protoze vse co se bude modernizovat ted bude v zaloze slouzit jeste peknych par let a ve vysledku mit v budoucnu prvosledovych 50 houfnic 155mm a v zaloze 40 modernizovanych DANA je jeste lepsi nez to k cemu to speje ted: 50+32. Tak ci onak jakykoliv nakup 155mm houfnice je dobry, jednou provzdy to nasmeruje CR spravnym smerem a do budoucna se logicky uz budou prikupovat jen 155mm houfnice nehlede na to kolik 152mm munice lezi po skladech.
  Jak uz tu nekdo poznamenal, zasadni bude aby to co se v razi 155mm koupi dnes bylo pokud mozno co nejvic kompatibilni s tim jak se bude modernizovat DANA, system palby atd.

  Pokud tedy k tomu co se v clanku popisuje i skutecne dojde, ja zatleskam.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  10:45 01.02.2017

  Dobrý článek, díky autore.
  1) Překvapila mně velmi vlažná reakce CSG na tuto zakázku ve vztahu k STV group.
  2) Náboje DN1CZ- mají se vyrábět moduly na prodloužení dostřelu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý článek, díky autore.
  1) Překvapila mně velmi vlažná reakce CSG na tuto zakázku ve vztahu k STV group.
  2) Náboje DN1CZ- mají se vyrábět moduly na prodloužení dostřelu stávající munice 152- jak jsem slyšel, anebo se jedná o zcela nově vyrobenou munici. Nová munice 152 nedává ekonomický smysl.
  3) Ukrajinská lekce a zpětná vazba: Na východní Ukrajině to přece bylo tak, že silnější protivník vnutil svou vůli velmi slabému soupeři, který nebyl schopen oponovat, kdyby bylo na místě Ukrajiny Německo anebo Francie bylo by to přece úplně jiné. Naše T72m4 s termokamerou nejsou ukrajinské T62, našich 90 bvp2 s noční úpravou nejsou ukrajinské BVP, naše Gripeny a L159 nejsou ukrajinské mig29, naše 601. není jejich pluk Azov, mimochodem jejich příslušnící umí velmi dobře tancovat, když se opijí. My s Rusy nikdy pohraniční konflikt s pomocí menšin mít nebudeme. Jediný nás může v pohraničí přečíslit je Německo a Polsko. Takže doufám, že se MO připravuje spíše takto.
  4) Topaz- Dana slouží v Polsku, Slovensku, Gruzii, Libyi, několika afrických státech- chudší země poptávají jednoduší sřp, bohatší poptávají komplexnější- co má vlastně dělat Retia- jenom integraci, např. izraelský APU? Co nabídne CSG chudším státům, na sřp je velká přidaná hodnota- polský TOPAZ je chyba. Nu myslím, že bod 4 souvisí s bodem 1.
  Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  10:35 01.02.2017

  ...proč si bude armáda komplikovat logistiku dvěma druhy munice a dvěma druhy vozidla!!!
  Je problém, frknout na danu 155 houfnici. Slováci to dokázali. Ani není potřeba tam dávat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...proč si bude armáda komplikovat logistiku dvěma druhy munice a dvěma druhy vozidla!!!
  Je problém, frknout na danu 155 houfnici. Slováci to dokázali. Ani není potřeba tam dávat kanon jako kjáva, stačí klidně 155/39...výrobců je dost...jen navázat spolupráci a jedu.

  ...alianci to stačí..no jo, ale jak dlouho....třeba to za rok zvednou na 30km a my co???

  ...že rusové ma takový a makový..rus má i daleko lepší...

  Hlavně ža tam bude super klimatizace....

  Omlouvám se, tady toto rozhodnutí mě fakt s...!!! Chocholouška na ně....
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  10:32 01.02.2017

  Cóż, może 17 używanych PzH 2000 z Niemiec lub Holandii
  Bo nowe haubice np. Caesar (na Tatrze 8x8) będzie drogie.

  A prócz haubice trzeba kupić nowoczesną amunicje, pojazdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cóż, może 17 używanych PzH 2000 z Niemiec lub Holandii
  Bo nowe haubice np. Caesar (na Tatrze 8x8) będzie drogie.

  A prócz haubice trzeba kupić nowoczesną amunicje, pojazdy logistyczne i wsparcia, systemy rozpoznawcze (drony, radary artyleryjskie i pogodowe + wozy rozpoznawcze)
  Skrýt celý příspěvek

 • Deutschmann
  10:30 01.02.2017

  Bazinga20
  Ono je i není.
  Je to divné mít dvě velmi podobné ráže (logistika apodobně).

  Není to divné když budeme potřebovat nasadit dělostřelectvo mimo území ČR. Do budoucna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bazinga20
  Ono je i není.
  Je to divné mít dvě velmi podobné ráže (logistika apodobně).

  Není to divné když budeme potřebovat nasadit dělostřelectvo mimo území ČR. Do budoucna se na tuto ráži přejde úplně.

  Rozložení předpokládám - 16 ks Jince a 1 ks Vyškov
  Modernizované DANA - 32 ks Jince a 1 ks Vyškov

  cena modernizované DANA je 33,4 mil
  cena nové houfnice je 147 mil

  Otázkou je na kolik bude DANA softwarově vybavena pro komunikaci s velením a Arturem.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:28 01.02.2017

  Určitě je důležité kolik to bude stát a co v ceně bude viz poznámka o tom, že si zákazník určí. Největší slabinu vidím v rychlosti střelby tuším, že 4 rány za minutu je spíše málo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Určitě je důležité kolik to bude stát a co v ceně bude viz poznámka o tom, že si zákazník určí. Největší slabinu vidím v rychlosti střelby tuším, že 4 rány za minutu je spíše málo a slabá balistická ochrana i nová velká kabina od tatry má L2. Jinak obecně tento poslední model (část modernizovat a část nakoupit novou), mě osobně dává smysl jen škoda, toho poměru, měli to udělat půl na půl (tedy počet modernizovaných by mohl zůstat, ale nakoupit jednou tolik nových než plánují). Jsem zvědav co ty nové 155 budou zač, ale myslím, že favorit je jasný - podvozek a kabina tatra + věž ze zuzana2/eva?
  Hlavně, aby měla modernizovaná a nová stejný komunikační systém, balistický počítač a systém řízení palby.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  10:26 01.02.2017

  Voodoo: APU je Auxiliary Power Unit.

  Voodoo: APU je Auxiliary Power Unit.

 • Voodoo
  10:25 01.02.2017

  Technický poznámka. Neřekl bych, že se dá pomocná energetická jednotka v případě pozemních vozidel označit jako APU (Aircraft Power Unit).

  Technický poznámka. Neřekl bych, že se dá pomocná energetická jednotka v případě pozemních vozidel označit jako APU (Aircraft Power Unit).

 • Bazinga20
  09:25 01.02.2017

  Není nákup jen 17 kusů v ráži 155mm skoro o ničem...? Množství spíše demonstrativní než s nějakou zásadní bojovou hodnotou...

  Není nákup jen 17 kusů v ráži 155mm skoro o ničem...? Množství spíše demonstrativní než s nějakou zásadní bojovou hodnotou...