Armáda ČR se zajímá o španělské tanky Leopard 2A4

Foto: Španělský Leopard 2A4; větší foto / Ejército de Tierra
Leopard 2A4 na cvičení španělské armády (2014); větší foto / Ejército de Tierra 

Minulý týden navštívila česká armádní delegace španělskou vojenskou základnu u města Zaragoza. Zde si prohlédla uskladněné španělské tanky Leopard 2A4. Španělská armáda se snaží více než 50 dlouhodobě uskladněných tanků prodat zahraničnímu zájemci.

Španělské Leopardy 2A4

Španělská armáda nakoupila 108 tanků Leopard 2A4 formou leasingu z Německa v roce 1996. V roce 2006 je odkoupila za 15 milionů euro. V současné době je v aktivní službě polovina původních tanků Leopard 2A4. Od roku 2013 je 54 tanků Leopard 2A4 trvale uskladněno na vojenské základně v Zaragoze.

Mimo starších tanků Leopard 2A4 se španělská armáda opírá především o 219 nových tanků Leopard 2E (Leopard 2A6E). Výroba tanků španělské verze 2E probíhala od roku 2003 do roku 2008 ve španělské Santa Barbaře. Verze 2E má například silnější pancéřování věže a boků korby než německý Leopard 2A6.

Španělsko nabízí licenčně vyráběnou verzi tanku Leopard 2E (nicméně 50 % komponentů pochází z Německa) za cca 11 milionů euro.

Právě na základnu v Zaragoze minulý týden zavítala česká delegace, aby si prohlédla stav úložených tanků. Španělská armáda se snaží Leopardy 2A4 prodat zahraničním zájemcům několik let. Tanky si v minulosti prohlédly například delegace z Peru a Bahrajnu.

Původně plánovala španělská armáda tanky Leopardy 2A4 modernizovat na standard 2E - z modernizace nakonec kvůli nedostatku financí sešlo. Nyní je preferován prodej uložených tanků, případně jejich přestavba na speciální varianty - mostní, ženijní, atd. Španělská armáda počítá s uskladněním tanků maximálně do roku 2018.

Tanky však nejsou v perfektním stavu. V době, kdy o tanky projevovalo zájem Peru, se mluvilo o nutnosti investovat jeden milion euro do každého vozidla.

Česká delegace si podrobně prohlédla skladovací podmínky a také technický stav konkrétních vozidel. V rámci praktické ukázky byla předvedena funkčnost jednoho vozidla Leopard 2A4 - funkčnost mechanických částí, funkčnost věže a kanónu i jednotlivých elektronických palubních systémů.

Foto: Španělsky Leopard 2A4; větší foto / Ejército de Tierra

Španělsky Leopard 2A4; větší foto / Ejército de Tierra 

Leopardy pro Armádu ČR?

Podle přijaté Koncepce výstavby Armády České republiky 2025 si hodlá Armáda ČR tankové jednotky ponechat. “Vzhledem k nutnosti udržení mohutné palebné síly bude v letech 2020 – 2025 rozhodnuto o modernizaci či náhradě tanků,” dočteme se v koncepci.

V současné době Armáda ČR provozuje 30 modernizovaných tanků T-72 M4CZ u 73. tankového praporu v Přáslavicích a 93 tanků T-72M1 je v rezervě. Dlužno dodat, že modernizace tanku T-72, který svým konceptem odpovídá sovětské doktríně Studené války, postrádá smysl.

V současnosti má Armáda ČR na výběr z několika západních konstrukcí - americký M1 Abrams, francouzský Leclerc, britský Challenger 2, německý Leopard 2 a mluvilo se dokonce i o japonském Type 10.

Nejsilnější pozici v našem regionu má jednoznačně německý tank Leopard 2. Ať už to je jednoduše díky geografické i politické blízkosti Německa, nebo kvůli zavedeným tankům Leopard 2 v polské armádě.

Právě polský přístup je pro Armádu ČR silnou inspirací. Polská armáda v minulých letech nakoupila značný počet tanků Leopard 2A4 a 2A5 z německých skladů. Nyní tanky Leopard 2A4 procházejí v Polsku modernizací na standard Leopard 2PL.

V případě pořízení španělských tanků Leopard může Armáda ČR využít polské zkušenosti s provozem, ale také budované polské výcvikové a servisní zázemí. Lákavé je také zapojení českého průmyslu do servisu a případné modernizace tanků Leopard 2.

Nákup starších tanků ze Španělska je dobrým odrazovým krokem od přechodu ze sovětské tankové techniky na západní. Po vybudování potřebného zázemí a získání potřebných zkušeností s provozem a servisem je pak možné v budoucnu uvažovat o modernizaci nebo o nákupu modernějších variant.

Otázkou je samozřejmě technický stav španělských tanků a finanční náročnost jejich uvedení do provozu. V případě nákupu 54 starších tanků, a investice milion euro do každého z nich, je nutno jen do oprav investovat 1,5 miliardy Kč.

Nesmíme také zapomenout, že k tankům je nutno přiřadit patřičná vyprošťovací, ženijní nebo mostní vozidla. Například nosnost českého mostního tanku MT-55A je 50 tun, bojová hmotnost tanku Leopard 2A4 je 55 tun.

Bude třeba také vybudovat školící, výcvikové (pro posádky tanků i techniků), servisní a oprávarenské zázemí (náhradní díly, obslužná technika, nástroje, přípravky, atd.). Rovněž je třeba nakoupit dostatečný počet munice pro tankový kanón ráže 120 mm.

I tak jde o zlomek ceny oproti nákupu nových tanků a navíc zlomek ceny, který musí ČR zaplatit za přechod od sovětské tankové techniky na západní - tedy kroku, kterému se ČR tak nebo tak nevyhne. 

Je zde i reálná možnost sdílet všechny tyto požadavky s polskou stranou. Právě s polskou stranou ČR zvažuje nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Nákup a provoz stejné tankové techniky by tak byl dalším logickým krokem.

Názor Armádních novin

Nákup tanků Leopard 2A4 je pro Armádu ČR nejlepším možným řešením, jak si udržet a rozvíjet tankové vojsko. Španělské tanky Leopard 2A4 nabízejí skvělý poměr mezi výkonem a cenou. Ne vždy je nutné kupovat jen tu nejmodernější (nejdražší) techniku se spoustou originálních (drahých) řešení - viz. kauzy nákupů vozidel Pandur, Dingo a letadel CASA.

Je však třeba příjmout rozhodnutí v dohledné době. Španělsko je jednou z posledních zemí, které nabízí k odprodeji starší tanky Leopard 2.   

Zdroj: Ejército de Tierra

Nahlásit chybu v článku


Související články

IDET 2015 – ve znamení modernizace Armády ČR

Až do čtvrtku probíhá v areálu brněnského výstaviště mezinárodní výstava obranných technologií IDET ...

Tank Leopard 3: Německo a Francie společně?

Německo oznámilo oficiální zahájení koncepčních prací na novém hlavním bojovém tanku Leopard 3. Dle ...

Daniel Koštoval: Vedoucí role Polska a modernizační projekty Armády ČR

Státní tajemník Ministerstva obrany ČR Daniel Koštoval poskytl rozhovor polskému vojenskému magazínu ...

Modernizace polských tanků Leopard 2A4 má zelenou

Minulý týden německá firma Rheinmetall a polská Bumar podepsali dohodu o modernizaci polských tanků ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Arassuil
  21:05 07.08.2016

  Rase: Co vím, tak je Švédi měli jen pronajaté a po uplynutí pronájmu (okolo roku 2013) se vracely zpět do Německa. Co s nimi ovšem udělali Němci netuším... Přeci jen Strv 121 už ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Co vím, tak je Švédi měli jen pronajaté a po uplynutí pronájmu (okolo roku 2013) se vracely zpět do Německa. Co s nimi ovšem udělali Němci netuším... Přeci jen Strv 121 už tehdy nebyl kdovíjak moderníSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:17 07.08.2016

  U ojetého tanku, pokud neprovedeš pořádný repas, tak je dražší servis (častější atd.). Co se provozu týče, tak nevim, ale nový motor by měl být úspornější než starý (jediný rozdíl ...Zobrazit celý příspěvek

  U ojetého tanku, pokud neprovedeš pořádný repas, tak je dražší servis (častější atd.). Co se provozu týče, tak nevim, ale nový motor by měl být úspornější než starý (jediný rozdíl je ve váze, což ale záleží na výbavě).
  2A4 jsou dneska hodně zastaralé. 2A5 nikdo neprodává a u nových strojů, je standart 2A6 nebo 2A7(+).
  U nového stroje se dá zařídit leasing, offsety atd. u ojetého ne. Navíc časy kdy Němci prodávali Leopardy (2A4) za cenu šrotu, a kdy se nizozemci zbavovali moderních Leopardů, jsou pryč. Netušíte co udělali švédi s cca 100 tanky Strv 121 (2A4) ? Vyřadili, sešrotovali?Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  19:11 07.08.2016

  Stejně by bylo hezké zjistit náklady na provoz/servis modernizovaných A5 a nových A7. Co jsem někde četl, tak rozdíl to je celkem velký. Takže když se tu rozvíj debaty nad tím ...Zobrazit celý příspěvek

  Stejně by bylo hezké zjistit náklady na provoz/servis modernizovaných A5 a nových A7. Co jsem někde četl, tak rozdíl to je celkem velký. Takže když se tu rozvíj debaty nad tím jestli se vyplatí modernizované A5 za polovinu ceny A7, tak by se do toho mělo započíst i to, že A7 bude mít přinejmenším o 1/3 dražší provoz. Navíc jich budeme schopni pořídit nižší počty. Nejspíše jen jako náhradu t-72m4 ve stejných počtech.
  Ta A5 je dobrá startovní volba. Navíc se dá do budoucna ta technika promíchat pokud přikoupíme nové kusy.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  14:54 07.08.2016

  CerVus: Ano, mas pravdu. Ale nejakej podobnej prebytek byl pouzit na uhradu casti splatek za Gripeny, tak by slo udelat neco podobnyho i v pripade, ze koupime tanky na splatky. To, ...Zobrazit celý příspěvek

  CerVus: Ano, mas pravdu. Ale nejakej podobnej prebytek byl pouzit na uhradu casti splatek za Gripeny, tak by slo udelat neco podobnyho i v pripade, ze koupime tanky na splatky. To, ze MO zustane 4 miliardy nevycerpano, je uz vec druha.
  Tady teda pisou, ze se nevycerpalo 1,5mld a je rozepsano, o co slo: http://www.mocr.army.cz/inform... Kde jsem vzal ty 4 mld uz nevim.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  14:22 07.08.2016

  Kozlus: až na to, že ty peníze se vrátily do státní kasy. AČR nemá žádný účet kam přesunuje penze co zbyly. Většinou po tom následuje pokrácení rozpočtu o danou částku i do dalšího ...Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: až na to, že ty peníze se vrátily do státní kasy. AČR nemá žádný účet kam přesunuje penze co zbyly. Většinou po tom následuje pokrácení rozpočtu o danou částku i do dalšího roku. Holt když je ministerstvo nevyužije, proč by mělo dotat tolik i další rok.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:58 07.08.2016

  Ještě k těm španělským Leopardům. Pokud je chtěli prodat třeba za 4-5mil.euro (odhadem) + minimálně 1 milion vycházelo pouhé rozpohybování. Další nezbytná modernizace na úroveň ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k těm španělským Leopardům. Pokud je chtěli prodat třeba za 4-5mil.euro (odhadem) + minimálně 1 milion vycházelo pouhé rozpohybování. Další nezbytná modernizace na úroveň (2A6/7) by vyšla třeba jednou tolit (třeba 5 mil. nebo víc), tak to už vážně dává spíš smysl nakoupit, za tuhle cenu, nové Leopardy 2A7, nebo hledat jinde.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:26 02.08.2016

  Třeba se čeká na integraci zbraňových systémů do EC, aby to jakože zacálovali ostatní a nebylo to na nás....?

  Třeba se čeká na integraci zbraňových systémů do EC, aby to jakože zacálovali ostatní a nebylo to na nás....?

 • kazd
  21:21 02.08.2016

  vypadá to, že (i můj) názor, že španělské tanky by bylo něco jako nultý krok přezbrojení z T72 je potvrzen. Cena asi neseděla, tak se nultý krok vypustí. Každopádně kvituju, že ...Zobrazit celý příspěvek

  vypadá to, že (i můj) názor, že španělské tanky by bylo něco jako nultý krok přezbrojení z T72 je potvrzen. Cena asi neseděla, tak se nultý krok vypustí.

  Každopádně kvituju, že nyní se dělá něco ohledně techniky končící 2020 -25.
  O to víc je nepochoptelné to, co zde kritizuji, že ohledně vrtulníků se nedělá nic, i když končí ve stejném období..Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:13 02.08.2016

  Na ty splatky by to bylo fajn. Tusim, ze loni zbylo v rozpoctu cca 4 miliardy nevycerpano a tim by se dalo cca 10 tanku zalepit :) Ale chtelo by to pockat na to nove 120mm delo, to ...Zobrazit celý příspěvek

  Na ty splatky by to bylo fajn. Tusim, ze loni zbylo v rozpoctu cca 4 miliardy nevycerpano a tim by se dalo cca 10 tanku zalepit :) Ale chtelo by to pockat na to nove 120mm delo, to je fakt.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:57 02.08.2016

  Uznávám, beru zpět. Kdo ví, co za ně Španělé chtěli. Nový stroj bude asi vhodnější, akorát si nemáme moc z čeho vybírat. Můžeme si jen nechat od španělů složit Leopard 2CZ dle ...Zobrazit celý příspěvek

  Uznávám, beru zpět.
  Kdo ví, co za ně Španělé chtěli. Nový stroj bude asi vhodnější, akorát si nemáme moc z čeho vybírat. Můžeme si jen nechat od španělů složit Leopard 2CZ dle přání. V ideálním případě bysme se přidali k Bulharům, kteří chtějí taky nové Leopardy.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:42 02.08.2016

  Rase a jak víš, že pan Koštoval něco nepochopil? Ty znáš cenu repase, modernizace a odkupní cenu? ;) Dá se dost předpokládat, že on ano

  Rase a jak víš, že pan Koštoval něco nepochopil? Ty znáš cenu repase, modernizace a odkupní cenu? ;) Dá se dost předpokládat, že on ano

 • Rase
  20:19 02.08.2016

  Tedy jedinou možností jsou nové Leopardy. Abramsy by na tom totiž byly podobně jako tyhle uložené 2A4 a nic jiného není. V tomto případě počítám s hodně malým počtem 30-50 ks. ...Zobrazit celý příspěvek

  Tedy jedinou možností jsou nové Leopardy. Abramsy by na tom totiž byly podobně jako tyhle uložené 2A4 a nic jiného není. V tomto případě počítám s hodně malým počtem 30-50 ks. Cenově budou úplně někde jinde, ale bylo by to skvělé (snad rovnou i s vysokotlakým kanónem - je zhruba jedno jestli se vyrobí starý typ L55 nebo nový).
  Pan Koštoval nepochopil, že tyhle ojeté tanky, budou i po masivní repasi pořád levnější než nové stroje. Na druhou stranu nový stroj je nový stroj a lepší investicí do budoucna.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  20:01 02.08.2016

  Tak tyhle tanky kupovat nebudeme - www.e15.cz...

  Tak tyhle tanky kupovat nebudeme - www.e15.cz...

 • skelet
  10:52 01.08.2016

  Luky: o tom nic nevím, ale co jsem někde četl, tak se začíná upozorňovat na fakt, že se k nim už nevyrábějí náhradní díly. Ale stupeň vážnosti netuším. Má reakce byla čistě na ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: o tom nic nevím, ale co jsem někde četl, tak se začíná upozorňovat na fakt, že se k nim už nevyrábějí náhradní díly. Ale stupeň vážnosti netuším. Má reakce byla čistě na uživatele "pjek". Víceméně v obdobné situaci jsou Britové s jejich WAH-64D, kterým taky docházejí náhradní díly k elektronice. Je to zkrátka obecný problém nových zbraní, kde už izolačka, pájka a kladivou nepomůžou.
  Cervus: pro naši armádu určitě, ale pak bych tomu raději říkal stíhač tanků nebo vozidlo palebné podpory. Psal jsem to již jinde.. dokážu si představit, že Leopardy 2Cz by se za pár let osadily kanóny 120L55A1, přičemž staré kanóny 120L44 by se umístily do upravených věží XC8 od Cockerillu. Tyto věže by se osadily na stávající podovozky T-72, a po kompletním přezbrojení na nové BVP, by se tyto věže přemístily na nově vyrobené podvozky odvozené od BVP.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:08 01.08.2016

  Skelet
  Oni jako těm našim Téčkům po deseti letech vyhořely střelecké počítače?

  ptám se jen na tu elektroniku, nic tím nesleduju ke vztahu k Leo

  Skelet
  Oni jako těm našim Téčkům po deseti letech vyhořely střelecké počítače?

  ptám se jen na tu elektroniku, nic tím nesleduju ke vztahu k Leo

 • CerVus
  09:41 01.08.2016

  Tak mě napadá, že jediná udržitelná podoba t-72 by byla v podobě nahrazení celé věže něčím moderním. A i tak by to byl takový paskvil protože to nikdo nedělá a korba by stejně ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak mě napadá, že jediná udržitelná podoba t-72 by byla v podobě nahrazení celé věže něčím moderním. A i tak by to byl takový paskvil protože to nikdo nedělá a korba by stejně potřebovala celá předělat.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  08:21 01.08.2016

  U T-72M4Cz je třeba si uvědomit několik věcí 1) poslední kusy T-72M4Cz byly dodány před deseti lety 2) armádě byl posledních deset let dost krácen rozpočet 3) v Bílé knize páně ...Zobrazit celý příspěvek

  U T-72M4Cz je třeba si uvědomit několik věcí
  1) poslední kusy T-72M4Cz byly dodány před deseti lety
  2) armádě byl posledních deset let dost krácen rozpočet
  3) v Bílé knize páně Vondry a Marhoula se počítalo s tím, že tanky se touhle dobou budou postupně likvidovat bez náhrady.
  Co z toho plyne?
  Výrobce střeleckého systému určitě nebude vyrábět elektronické komponenty, ke kterým stejně už nesežene součástky, jelikož byly vyvinuty v elektronickém pravěku. Armáda neměla za co koupit tyto komponenty do foroty a následně jim bylo řečeno, že stejně půjdou do hutí.
  Sumasumárum jediný kdo nese zodpovědnost za nedostatek náhradních dílů pro T-72M4Cz jsou politici, i když i představa, že nějaký elektronický systém se bude vyrábět více jak 15let.. holt zbraně čeká permanentní modernizace elektronické výbavy.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:13 31.07.2016

  Nenapadá mě jediný důvod, proč by si ČR nemohlo dovolit provozovat 50 libovolných MBT (třeba i Abramsy). Co se T-72 týče, tak evropské státy, které je provozují, s nimi do budoucna ...Zobrazit celý příspěvek

  Nenapadá mě jediný důvod, proč by si ČR nemohlo dovolit provozovat 50 libovolných MBT (třeba i Abramsy). Co se T-72 týče, tak evropské státy, které je provozují, s nimi do budoucna nepočítají. Poláci je už dál modernizovat nehodlají, Bulhaři chtějí nakoupit nové Leopardy atd. Rumuni chtěli v 90.letech vyrábět vlastní tank (v podstatě Leopard 2, z čehož sešlo z ekonomických důvodů). T-72 sice v armádách ještě dlouho vydrží, ale to je spíš z ekonomických důvodů. Pokud si troufáme provozovat 200 nových BVP, není problém ani nějakých 50 tankůSkrýt celý příspěvek

 • pjek
  12:54 31.07.2016

  Leasing je pronájem, nikoli koupě. Udržené palebné síly je prostřednictvím prioritně hlavňově vyzbrojených tanků poněkud problematické. Základním kriteriálním parametrem je poměr ...Zobrazit celý příspěvek

  Leasing je pronájem, nikoli koupě. Udržené palebné síly je prostřednictvím prioritně hlavňově vyzbrojených tanků poněkud problematické. Základním kriteriálním parametrem je poměr ceny k bojovým vlastnostem, nikoli k výkonu. Posuzování koncepce T-72 (po poněkud zpackané modernizaci vzhledem k nedostupnosti řídícího palebného systému) jako reliktu studené války je diletantské ve světle úspěšného kontinuálnícho vývoje ruských T-64, T-72, T-80 a T-90 a jejich nasazení v těžkých bojových podmínkách. U Leopardů 2A4 je důležité, v jakém stavu se v uskladnění nacházejí, jaké náklady si vyžádá nezbytná modernizace (viz 2APL) a hlavně jaké budou náklady na dobu předpokládané životnosti v ročním vyjádření oproti současným T-72 M4CZ. Levné pořízení neznamená levný provoz a údržbu. Ve světle zejména ruského vývoje je vůbec otázkou, zda něco takového jako těžké tanky vůbec vlast potřebuje.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:52 30.07.2016

  Luky: Vím jen že to bylo cvičení v Hohenfelsu: Sabre Junction II nebo Allied Spirit. Něco zmiňují tady, ale myslím že se to řešilo i v jiných vláknech (ty jsem ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  Vím jen že to bylo cvičení v Hohenfelsu: Sabre Junction II nebo Allied Spirit. Něco zmiňují tady, ale myslím že se to řešilo i v jiných vláknech (ty jsem nenašel):
  http://palba.cz/viewtopic.php?...

  Víc asi tady (ATM):
  http://www.atmonline.cz/archiv... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 8