Armáda ČR uvažuje o nákupu bitevních vrtulníků

Foto: WAH-64D Apache Longbow britské armády. / Public Domain
WAH-64D Apache Longbow  britské armády. / Public Domain

Během včerejší tiskové konference ministr obrany ČR Martin Stropnický shrnul významné milníky minulého roku a představil priority Ministerstva obrany ČR pro rok současný. Ministr také mluvil o nákupu nových vrtulníků. Armáda v rozporu s dřívějšími prohlášeními vážně uvažuje o nákupu bitevních vrtulníků.

V současné době slouží ve Vzdušných silách Armády ČR 17 bojových vrtulníků Mi-24V/Mi-35 a 24 dopravních vrtulníků Mi-17/171Š. Na rozdíl od strojů Mi-17, které jsou průběžně modernizovány, se s dalším provozem vrtulníků Mi-24V/Mi-35 nepočítá. Armáda plánuje nahradit vrtulníky Mi-24/35 novými typy.

„Zásadním strategickým rozhodnutím jsou vrtulníky. Pokud je (Mi-24/35 – pozn. redakce) chceme začít, co nejdříve nahrazovat , musíme začít akviziční proces ještě letos. Přesto se dostáváme k období pořizování někdy v závěru roku 2017. Jde o termín, který máme ještě pokrytý vrtulníky Mi-24/35," uvedl na tiskové konferenci ministr Stropnický.

Původně armáda uvažovala o pořízení lehčích víceúčelových vrtulníků. Jde o typy, které lze použít pro dopravní nebo pátrací účely, a v omezené míře také pro bitevní úkoly. Během tiskové konference však ministr Stropnicky uvedl, že ve hře je také nákup bitevních vrtulníků.

„Je třeba doladit strategické rozhodnutí. Nemluvím o výrobci, ale o jaký typ půjde, zda převáží představa víceúčelového vrtulníku nebo bitevního. Dnes jsme o tom měli dlouhou poradu," uvedl ministr Stropnický.

Bitevní vrtulníky jsou velmi efektivní zbraňový systém, který posune schopnosti Armády ČR na novou úroveň. Je zde však problém ceny – nejen samotných vrtulníků, ale také příslušných zbraňových systémů a také ceny za údržbu a provoz vrtulníků.

"Chceme jít cestou menšího počtu víceúčelových vrtulníků," uvedl náčelník Generálního štábu Petr Pavel na jaře minulého roku s odůvodněním, že bojové vrtulníky jsou pro armádu příliš nákladné. "Z hlediska naší armády by prostě pořízení minimálního počtu (bitevních – pozn. redakce) vrtulníků znamenalo, že bychom na to museli obětovat prostředky snad na celé letectvo."

Jednoduše řečeno, pokud nedojde k významnému navýšení rozpočtu armády, není možné o nákupu bitevních vrtulníků uvažovat. V novém bezpečnostním paradigmatu, jak v Evropě, tak na Blízkém východě, i díky součsné politické podpoře armády, je však vůle armádní rozpočet zvyšovat.

Jaká má Armáda ČR možnosti? Z čistě bitevních strojů to je samozřejmě americký Boeing AH-64 Apache, případně nejnovější deriváty vrtulníků AH-1 Cobra (např. AH-1Z Viper), evropský Eurocopter Tiger, italský Agusta A129 Mangusta nebo jihoafrický Denel Rooivalk. Čínské, ruské a indické alternativy můžeme s největší pravděpodobnosti vynechat.

Jsou i další možnosti? Armáda ČR může zvolit lehčí víceúčelový typ a jeho bitevní deriváty. V armádních kuloárech je často skloňován typ Eurocopter UH-72 Lakota, který má i svou bitevní variantu AAS-72X. V neprospěch vrtulníku ale hraje skutečnost, že bitevní varianta je ve vývoji.

Dále jde například o americký vrtulník Bell OH-58 Kiowa, resp jeho nejnovější verzi OH-58F Kiowa Warrior. Výhodou amerického vrtulníku, i jeho bojové verze, je jeho široká prověřenost v ostrých bojových podmínkách.

Výše je zatím náčrt některých cest, po kterých se Armáda ČR může vydat. Podle ministra Stropnického dojde k rozhodnuti o typu vrtulníku během dvou až tři týdnů.

Zdroj: Army.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

České letectvo má nový „prezidentský" vrtulník

Jeden ze salonních vrtulníků Mi-8S pro přepravu ústavních činitelů ze stavu 24. základny dopravního ...

GBU-12/16 Paveway II pro české stíhačky JAS-39C/D Gripen

Před časem Ministerstvo obrany ČR oznámilo pořízení 200 kusů přesně naváděné munice PGM (Precision ...

Thajsko se zajímá o česká letadla L-159 ALCA a L-39 NG

Aero Vodochody vede jednání s thajským ministerstvem obrany o náhradě thajských cvičných a bojových ...

Slovensko zvažuje nákup vrtulníků UH-60 Black Hawk

Slovensko, podobně jako Česká republika, řeší modernizaci svého vrtulníkového letectva. Slovensko ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • TF_HU
  08:31 26.04.2015

  Left..Nene.

  Left..Nene.

 • Left
  23:12 06.04.2015

  Teď jsem na ten rozhovor koukal a říkal jsem si, že je vhodné zde opět otevřít debatu. Kolega petres byl ale rychlejší. Na druhou stranu já jsem některé pasáže pochopil trochu ...Zobrazit celý příspěvek

  Teď jsem na ten rozhovor koukal a říkal jsem si, že je vhodné zde opět otevřít debatu. Kolega petres byl ale rychlejší. Na druhou stranu já jsem některé pasáže pochopil trochu jinak.

  Mluví o Sokolech - shrnuto: máme 2 generálkované, řeší se, jestli generálkovat další nebo rovnou pořídit nové západní stroje
  pokračuje: "U těch dalších typů vrtulníků - a musím podotknout, že je to nákladné, čili to rozhodnutí je obrovské - tam musíme taky v rámci měsíců vlastně rozhodnout kudy půjdeme dál, protože i od toho rozhodnutí (...) Vždycky ten vzduch je nejdražší, ale mi ho máme jako tradiční kapacitu a myslím si, že to je dobře ho zachovat tu schopnost, určitě to je dobré a v té koncepci to tak taky nepochybně bude zmíněno."

  Na mě to rozhodně nepůsobí tak, že je rozhodnuto, že se půjde cestou víceúčelových. Naopak se mi zdá, že je stále možnost bitevních vrtulníků otevřená. Stropnický dokonce zdůrazňuje zachovávání schopnosti, přestože je to nákladné.

  To je přesně to, co jsem zde již ve spoustě komentářů kritizoval - když nenavážeme na bitevní vrtulníky (jejichž posádky máme na velmi solidní úrovni), tak o tu schopnost již pravděpodobně navždy přijdeme. Ano vím, že v případě pořízení nových by to nebyly závratné počty, ale jde o to si tu schopnost alespoň zachovat. Naše armáda totiž už mnoho schopností ztratila a další jsou jen otázkou času (tanky, long-range PVO...).

  Osobně tedy pevně věřím, že MO a AČR nakonec udělají správné rozhodnutí a budeme v bitevních vrtulnících pokračovat, jelikož je to typ prostředku, jehož význam ještě v budoucnu poroste. Mimo to je to samozřejmě i otázka prestiže. Vím, že je to nákladné a stojí to za to! BTW lze přeci využít i ty 4mld, co se minulý rok neutratily.
  Osobně tedy stále držím palce AH-1Z Viper, jelikož to není zástupce superdrahých a obrovských létajících tanků jako Apache a zároveň nejde o nějakou militarizovanou rychlokvašku. Věřím, že tento stroj bychom si mohli dovolit - provozní náklady by tam měly být nižší než u Mi-24/35, takže nevím, proč bychom so Vipery nemohli dovolit, když Mi-24/35 provozujeme... (Ano, náklady spojené se zaváděním nového stroje nejsmou malé, ale i přesto)Skrýt celý příspěvek

 • petres
  11:24 06.04.2015

  Trochu oživím diskuzi V dalším rozhovoru z minulého týdne s ministrem Stropnickým zaznělo něco málo i o vrtulnících (3:10 - 4:25 min ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu oživím diskuzi
  V dalším rozhovoru z minulého týdne s ministrem Stropnickým zaznělo něco málo i o vrtulnících (3:10 - 4:25 min rozhovoru)
  http://www.ceskatelevize.cz/ct...
  Překvapuje mne, že kolem Sokolů ještě není definitivně jasno jestli modernizovat nebo nahradit, jak jsem si myslel po tomto článku:
  http://zpravy.e15.cz/domaci/po...
  Jak již tady zaznělo, tak je prakticky jisté, že s úvahami o bitevních vrtulnících je definitivně konec a rozhodnutí je víceúčelový.
  Podle toho, jak jsou zmiňovány termíny, tak odhaduji, že tak do léta by mělo být vyhlášeno výběrové řízení a tím známé konkrétní požadavky na schopnosti tohoto vrtulníku (případně celého obchodu).Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:21 24.03.2015

  Dík.
  Tak sice mě osobně se takové řešení nelíbí, ale hlavně aby to zase příští ministr nesmetl ze stolu a nezavelel "soudruzi, jinak!"

  Ať už se to někam hne..

  Dík.
  Tak sice mě osobně se takové řešení nelíbí, ale hlavně aby to zase příští ministr nesmetl ze stolu a nezavelel "soudruzi, jinak!"

  Ať už se to někam hne..

 • Luky
  16:15 20.03.2015

  citace: Podle Martina Stropnického však již je rozhodnuto. "Už jsme se dohodli s generálním štábem na těch víceúčelových. Kolik nových strojů Česko pro své vojáky zakoupí, zatím ...Zobrazit celý příspěvek

  citace:
  Podle Martina Stropnického však již je rozhodnuto. "Už jsme se dohodli s generálním štábem na těch víceúčelových.
  Kolik nových strojů Česko pro své vojáky zakoupí, zatím ministr neupřesnil. "Musíme to mít spočítáno tak, jak nám budou dobíhat Mi-24 a 35," zdůraznil...
  Náčelník generálního štábu Petr Pavel však již dříve hovořil o potřebě asi šestnácti nových strojů....
  "Vrtulníky patří k jedné z našich specializací v rámci Aliance, takže tuto schopnost si určitě chceme nejen udržet, ale i ji rozvíjet," poznamenal ministr Stropnický.

  http://www.ceskatelevize.cz/ct... Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  19:18 26.02.2015

  Vracím se k tomuto tématu - jak jsem pochopil, je případný nákup nějakých bitevních vrtulníků už definitivně pasé?

  Vracím se k tomuto tématu - jak jsem pochopil, je případný nákup nějakých bitevních vrtulníků už definitivně pasé?

 • martin
  18:50 25.02.2015

  zlatý Mi 35!

  zlatý Mi 35!

 • Luky
  15:07 18.02.2015

  asi tak před rokem jsem dal na youtube tuto špičkovou simulaci nasazení OH-58
  https://www.youtube.com/watch?...

  kdyby to snad mohlo pomoci při rozhodování.... :D

  asi tak před rokem jsem dal na youtube tuto špičkovou simulaci nasazení OH-58
  https://www.youtube.com/watch?...

  kdyby to snad mohlo pomoci při rozhodování.... :D

 • CerVus
  19:38 17.02.2015

  I Armády co ty KW mají ve výzbroji je nahrazují těžšími stroji. A to se týká i USA kde budou jednotky přezbrojeny na tuším že AW 169. Jižní Korea si vyvíjí vlastní náhradu a ...Zobrazit celý příspěvek

  I Armády co ty KW mají ve výzbroji je nahrazují těžšími stroji. A to se týká i USA kde budou jednotky přezbrojeny na tuším že AW 169. Jižní Korea si vyvíjí vlastní náhradu a Thajsko je vyměnilo za AW109Power.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  19:32 17.02.2015

  Oh-58 je jednomotorový čistě průzkumný vrtulník. Jestli vyberou tenhle tak to je snížení bojových schopností o další úroveň. Na trhu najde pár zajímavějších a hlavně ...Zobrazit celý příspěvek

  Oh-58 je jednomotorový čistě průzkumný vrtulník. Jestli vyberou tenhle tak to je snížení bojových schopností o další úroveň.
  Na trhu najde pár zajímavějších a hlavně dvoumotorových kousku, když už chtějí víceúčelový. Nejlépe vychází stejně Indický Hal Rudra. Ten je alespoň vybavený otočným 20mm kanonem, což naprosté většině konkurentů chybí.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:45 17.02.2015

  Pořád bych mnohem raději repasovanýho Rysa, než militarizovanýho Bella.

  Pořád bych mnohem raději repasovanýho Rysa, než militarizovanýho Bella.

 • Helioss
  18:35 17.02.2015

  No takže pokud se rozhodlo o použití multifunkční stroje, tak v článku se píše prakticky jen o dvou typech, buďto Eurocopter UH-72 Lakota, případně potom Bell OH-58 Kiowa.Případně ...Zobrazit celý příspěvek

  No takže pokud se rozhodlo o použití multifunkční stroje, tak v článku se píše prakticky jen o dvou typech, buďto Eurocopter UH-72 Lakota, případně potom Bell OH-58 Kiowa.Případně jejich různé verze.
  Doufám, že to nejsou veškeré možnosti, které by byli.
  Myslím, že jsem v článku zahlédl i jiné.Skrýt celý příspěvek

 • Left
  19:00 16.02.2015

  Tak to je teda fakt super, že nebudou bitevní vrtulníky... Rezignovali jsme na další schopnost naší obrany. Ach jo... Pro mě je to docela zklamání - začínal jsem si totiž myslet, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak to je teda fakt super, že nebudou bitevní vrtulníky... Rezignovali jsme na další schopnost naší obrany. Ach jo...
  Pro mě je to docela zklamání - začínal jsem si totiž myslet, že se na MO nakonec pro bitevní vrtulník rozhoupou nejen vzhledem k přebytku 4mld z minulého roku, změně bezpečnostní situace a optimističtějšímu rozpočtovému výhledu. Už jen to, že nerozhodli za proklamované 2 týdny ve mě budilo naděje, že se nakonec rozhodnutí mění. Bohužel ne.
  Prostě a jednoduše přicházíme o další schopnost, kterou AČR již nikdy mít nebude. Příště bude následovat PVO, tanky, dělostřelectvo ... a z AČR zbude policie s několika Pandury (a bez uniforem, abych nezapomněl).

  To petres: Někde jsem četl, že jich lítá 12 (17 je celkem v majetku). TF_HU by nám to ale asi řekl přesněji.Skrýt celý příspěvek

 • petres
  14:24 16.02.2015

  No letuschopných je tuším od roku 2014 10 ks, zbytek je již údajně trvale uzemněn. Jak jsem psal, nevím jaký je současný stav zásob neřízených střel pro Mi-24, možná, že zásoby se ...Zobrazit celý příspěvek

  No letuschopných je tuším od roku 2014 10 ks, zbytek je již údajně trvale uzemněn. Jak jsem psal, nevím jaký je současný stav zásob neřízených střel pro Mi-24, možná, že zásoby se rovnají 0, pak dejme tomu...Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  14:21 16.02.2015

  17 vrtuľníkov MI-24/35, 720 rakiet... asi 42 rakiet na vrtuľník, pričom ako píšete, nebudú vyradené zajtra. Mne to pripadá ako rozumný počet.

  17 vrtuľníkov MI-24/35, 720 rakiet... asi 42 rakiet na vrtuľník, pričom ako píšete, nebudú vyradené zajtra. Mne to pripadá ako rozumný počet.

 • petres
  14:10 16.02.2015

  Tak mi to nedá a ze zmiňovaných LN jsem dám citaci z článku ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak mi to nedá a ze zmiňovaných LN jsem dám citaci z článku (http://www.lidovky.cz/obrana-c... ze 14.2, který se týká nakupu mj. munice ... "dalších 720 neřízených raket bude určeno pro vrtulníky Mi-24." Vím, že se tyto vrtulníky nebudou vyřazovat zítra, ani nevím jaký je současný stav zásob neřízených střel pro Mi-24, ale přeci jenom nedaly se tyto finance využít pro letectvo lépe než investováním do vyřazovaného typu, protože předpokládám, že tyto střely do nového vrtulníku západní provenience nepůjdou použít?Skrýt celý příspěvek

 • petres
  13:53 16.02.2015

  12.2. "Po důkladném zvážení všech variant jsme se rozhodli jít cestou pořízení víceúčelových vrtulníků, uvedl ministr obrany Stropnický pro LN."

  12.2. "Po důkladném zvážení všech variant jsme se rozhodli jít cestou pořízení víceúčelových vrtulníků, uvedl ministr obrany Stropnický pro LN."

 • juhelak
  13:03 16.02.2015

  K diskuzi. Na twitteru MO bylo před pár dny informováno, že se rozhodli jít cestou víceúčelových namísto bitevních.

  K diskuzi. Na twitteru MO bylo před pár dny informováno, že se rozhodli jít cestou víceúčelových namísto bitevních.

 • kazd
  20:57 15.02.2015

  K řešeným počtům AH UH, Jednak někteří jedinci ještě nedávno tvrdili, že pouze univerzální, žádné bitevní. Teď pomalu ti samí budou tvrdit, že bitevních bude málo. Podstatné je ...Zobrazit celý příspěvek

  K řešeným počtům AH UH,
  Jednak někteří jedinci ještě nedávno tvrdili, že pouze univerzální, žádné bitevní. Teď pomalu ti samí budou tvrdit, že bitevních bude málo.

  Podstatné je však něco jiného. Ukázat jak katastrofální práci odvedli ti, co tři roky tvrdí jak je třeba vyřadit Mi 24 bez náhrady, protože se náhrada nedá ufinancovat.
  Dá se ufinancovat a snesitelně.

  Je to psychologicky stejné jako s Gripeny. Na záčátku x rádobyodborníků proti, protože si stíhače kooperovat v NATO neuměli při svých znalostech končících u MIG 21 ani představit.
  Teď po zkušenostech na Islandu a Pobaltí ti samí tvrdí, že je potřeba Gripeny přikoupit :-))Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  20:44 15.02.2015

  Už mě to plácání TF HU chybělo. Na rozdíl od Vás uvádím konkrétní, lehce ověřitelné argumenty. Sokol neumí to co MI 24, ani Mi 17 ani Belly resp. EC. Tedy ani v jedné ze tří ...Zobrazit celý příspěvek

  Už mě to plácání TF HU chybělo.
  Na rozdíl od Vás uvádím konkrétní, lehce ověřitelné argumenty.
  Sokol neumí to co MI 24, ani Mi 17 ani Belly resp. EC. Tedy ani v jedné ze tří hlavních specializací vrtulníků v ČR není konkurenceshopný svými výkony a naopak cenou je nejdražší. Pokud tvrdíte jak armáda lítá a všichni sedí na zemi uveďte příklady.
  Můžete uvést konkrétně chyby v článku v E15?
  V podstatě tvrdíte, že nejlepší auto je škoda 120, kterou si necháte každých pět let vyvařit a po 100 tis. km zgenerálkovat motor. Co to auto neumí, plavat ?

  To, že plácáte a reálně nic o struktuře a výkonech vrtulníků v ČR nic nevíte, ukazuje nejen vaše absolutní neznalost toho co se děje v Pardubicích viz. diskuze níže, ale i narážky na Kbely, kde taktéž nic netušíte.
  Kroužení sokola nad Kbely si můžete zkontrolovat prakticky každé pondělí nebo úterý.
  Opět konkrétní argument / údaj z mé strany a naprosto smyšlené plácání z vaší.

  Fascinuje mě, že lidé, kteří toho vědí nejméně mají vždycky tendenci stanovovat strategie a chtít rozhodovat.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 24