Armáda ČR uvažuje o nákupu bitevních vrtulníků

Foto: WAH-64D Apache Longbow britské armády. / Public Domain
WAH-64D Apache Longbow  britské armády. / Public Domain

Během včerejší tiskové konference ministr obrany ČR Martin Stropnický shrnul významné milníky minulého roku a představil priority Ministerstva obrany ČR pro rok současný. Ministr také mluvil o nákupu nových vrtulníků. Armáda v rozporu s dřívějšími prohlášeními vážně uvažuje o nákupu bitevních vrtulníků.

V současné době slouží ve Vzdušných silách Armády ČR 17 bojových vrtulníků Mi-24V/Mi-35 a 24 dopravních vrtulníků Mi-17/171Š. Na rozdíl od strojů Mi-17, které jsou průběžně modernizovány, se s dalším provozem vrtulníků Mi-24V/Mi-35 nepočítá. Armáda plánuje nahradit vrtulníky Mi-24/35 novými typy.

„Zásadním strategickým rozhodnutím jsou vrtulníky. Pokud je (Mi-24/35 – pozn. redakce) chceme začít, co nejdříve nahrazovat , musíme začít akviziční proces ještě letos. Přesto se dostáváme k období pořizování někdy v závěru roku 2017. Jde o termín, který máme ještě pokrytý vrtulníky Mi-24/35," uvedl na tiskové konferenci ministr Stropnický.

Původně armáda uvažovala o pořízení lehčích víceúčelových vrtulníků. Jde o typy, které lze použít pro dopravní nebo pátrací účely, a v omezené míře také pro bitevní úkoly. Během tiskové konference však ministr Stropnicky uvedl, že ve hře je také nákup bitevních vrtulníků.

„Je třeba doladit strategické rozhodnutí. Nemluvím o výrobci, ale o jaký typ půjde, zda převáží představa víceúčelového vrtulníku nebo bitevního. Dnes jsme o tom měli dlouhou poradu," uvedl ministr Stropnický.

Bitevní vrtulníky jsou velmi efektivní zbraňový systém, který posune schopnosti Armády ČR na novou úroveň. Je zde však problém ceny – nejen samotných vrtulníků, ale také příslušných zbraňových systémů a také ceny za údržbu a provoz vrtulníků.

"Chceme jít cestou menšího počtu víceúčelových vrtulníků," uvedl náčelník Generálního štábu Petr Pavel na jaře minulého roku s odůvodněním, že bojové vrtulníky jsou pro armádu příliš nákladné. "Z hlediska naší armády by prostě pořízení minimálního počtu (bitevních – pozn. redakce) vrtulníků znamenalo, že bychom na to museli obětovat prostředky snad na celé letectvo."

Jednoduše řečeno, pokud nedojde k významnému navýšení rozpočtu armády, není možné o nákupu bitevních vrtulníků uvažovat. V novém bezpečnostním paradigmatu, jak v Evropě, tak na Blízkém východě, i díky součsné politické podpoře armády, je však vůle armádní rozpočet zvyšovat.

Jaká má Armáda ČR možnosti? Z čistě bitevních strojů to je samozřejmě americký Boeing AH-64 Apache, případně nejnovější deriváty vrtulníků AH-1 Cobra (např. AH-1Z Viper), evropský Eurocopter Tiger, italský Agusta A129 Mangusta nebo jihoafrický Denel Rooivalk. Čínské, ruské a indické alternativy můžeme s největší pravděpodobnosti vynechat.

Jsou i další možnosti? Armáda ČR může zvolit lehčí víceúčelový typ a jeho bitevní deriváty. V armádních kuloárech je často skloňován typ Eurocopter UH-72 Lakota, který má i svou bitevní variantu AAS-72X. V neprospěch vrtulníku ale hraje skutečnost, že bitevní varianta je ve vývoji.

Dále jde například o americký vrtulník Bell OH-58 Kiowa, resp jeho nejnovější verzi OH-58F Kiowa Warrior. Výhodou amerického vrtulníku, i jeho bojové verze, je jeho široká prověřenost v ostrých bojových podmínkách.

Výše je zatím náčrt některých cest, po kterých se Armáda ČR může vydat. Podle ministra Stropnického dojde k rozhodnuti o typu vrtulníku během dvou až tři týdnů.

Zdroj: Army.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

České letectvo má nový „prezidentský" vrtulník

Jeden ze salonních vrtulníků Mi-8S pro přepravu ústavních činitelů ze stavu 24. základny dopravního ...

GBU-12/16 Paveway II pro české stíhačky JAS-39C/D Gripen

Před časem Ministerstvo obrany ČR oznámilo pořízení 200 kusů přesně naváděné munice PGM (Precision ...

Thajsko se zajímá o česká letadla L-159 ALCA a L-39 NG

Aero Vodochody vede jednání s thajským ministerstvem obrany o náhradě thajských cvičných a bojových ...

Slovensko zvažuje nákup vrtulníků UH-60 Black Hawk

Slovensko, podobně jako Česká republika, řeší modernizaci svého vrtulníkového letectva. Slovensko ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Matesaax
  11:41 21.01.2015

  AH-1Z by byl skvělý stroj,ale prostě nějak nevěřím,že na tak drahý vrtulník se najdou finance.Myslím,že to celé skončí nákupem 12 lehčích strojů a s trochou štěstí dvoumotorových ...Zobrazit celý příspěvek

  AH-1Z by byl skvělý stroj,ale prostě nějak nevěřím,že na tak drahý vrtulník se najdou finance.Myslím,že to celé skončí nákupem 12 lehčích strojů a s trochou štěstí dvoumotorových např. A-109 či EC-645 a v horším případě jednomotorových např. Bell-407 či AS-550 Fennec.Skrýt celý příspěvek

 • petres
  10:10 21.01.2015

  Zaspekuluji si (vycházím z toho, že rozhodování je v první řadě o penězích) a vyjdu z předcházejících příspěvků ostatních. I mě se jako laikovi zdá, že zbytečně nasazujeme těžší ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaspekuluji si (vycházím z toho, že rozhodování je v první řadě o penězích) a vyjdu z předcházejících příspěvků ostatních. I mě se jako laikovi zdá, že zbytečně nasazujeme těžší stroje než by bylo na některé úkoly potřeba. To je dané tím, že lehčí prostě nemáme. Teď pominu jako kategorii samu pro sebe zajištění LZS, kde v případě generálkování 6 Sokolů je snad situace na několik let vyřešená. Jako ideální (maximum možného) na zajištění bitevních úkolů se mi pro naše podmínky jeví AH-1Z Viper. Jeho souputník UH1Y je také větší než bychom potřebovali (i když už to není "stodola" Mi171, každý má svoje výhody), spíše (i podle argumentace TF_HU) by byl vhodnější ještě menší stroj. Dám záměrně jako příklad LUH-72A (odvozený z EC145 pro USA, nejsem jistý jestli se vyrábí (a dává pracovní místa) v Evropě či USA) a to z důvodů možných finančních podmínek. Možná, pokud by vše bylo z USA, mohl by se na nákup vztahoval americký program pomoci spojencům a bylo by to o něco finančně výhodnější. Americké nabídky bude ale nyní znevýhodňovat kurz USD/Kč, kde koruna utrpěla více než Euro/Kč. Bell, výrobce AH-1, v této kategorii tuším nyní pro armádu nevyrábí, velikostí (ale ne určením pro armádu) odpovídá typ Bell 429. Takže kombinace AH-1Z + LUH-72A? (pouze řečnická otázka, na kterou mi tu z objektivních důvodů nemůže nikdo zodpovědět :-). AW139 je asi to nejuniverzálnější (velikostí, možnostmi) co je možné pro nás pořídit.Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  09:16 21.01.2015

  Kolt: tohle je fakt na hlubší analýzu, já vycházím ze situace, kdy dnes plníme úkoly pro malé stroje strojem středním. Odtud někde vychází potřeba lehčího stroje. Teoreticky ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt:

  tohle je fakt na hlubší analýzu, já vycházím ze situace, kdy dnes plníme úkoly pro malé stroje strojem středním. Odtud někde vychází potřeba lehčího stroje. Teoreticky bychom mohli říci, že jakýsi kompromis by bylo UH1, který sice není až tak lehčí od 171, ale jako protiváhu v tomto kompromisu by bylo udžení čistě bitevní schopnosti. Fakt je to několik možných variant a asi teď nemá cenu spekulovat, která z nich bude platit. Já jako osoba se na to dívám dvojím pohledem, občana a vojáka...a někdy je to těžký :-)

  BTW, vedle je AW139, která byla prezentována i u nás.Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  08:51 21.01.2015

  semtam: jenom na vysvetlenou. Muj bod cislo 2. neni primo utok na Lukyho ale moje sebeobrana. Luky mi totiz napsal, ze bych mel necim konkretnim k veci prispet do diskuse. No a ja ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam: jenom na vysvetlenou. Muj bod cislo 2. neni primo utok na Lukyho ale moje sebeobrana. Luky mi totiz napsal, ze bych mel necim konkretnim k veci prispet do diskuse. No a ja jsem mu pokusil vysvetlit, proc to nedelam.A pak jsem sklouzl ke konstatovani, ze rada komentaru (a ted to myslim obecne pro vsechny clanky na AN) mi prijde dejme tomu "ochotnicka". Samozrejme, ja nikomu nezakazuji zde diskutovat proto, ze neni clen generalniho stabu, ale na druhou stranu snad mohu v tomto smeru pronest vlastni nazor, ne?

  Jinak, zda se, ze vsichni chronicti diskuteri dnes bojuji na clanku o Ruskem vyzbrojovani.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  00:59 21.01.2015

  TF_HU: Napsal jsem to blbě. Myslel jsem tím, že pokud bychom vůbec nekoupili lehké vrtulníky, byli bychom nuceni používat i pro jejich roli vrtulníky těžší, které obecně mívají ...Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU: Napsal jsem to blbě. Myslel jsem tím, že pokud bychom vůbec nekoupili lehké vrtulníky, byli bychom nuceni používat i pro jejich roli vrtulníky těžší, které obecně mívají větší náklady na provoz. To by bylo v případě Vámi zmíněných variant e a f, stejně jako v případě nějaké kombinace UH/AH-1 nebo různých BH. Pak by asi bylo potřeba udělat analýzu (pokud už není), zda se vyplatí pořídit nějaké malé množství lehkých vrtulníků, nebo zda by tato varianta vyšla dráž než místo nich létat těžší (ony by to tedy asi byly střední, ať už UH-1, BH, stávající Mi-171 nebo ještě něco jiného).

  Ale přiznávám, že už je dneska nějak pozdě, tak jsem se možná ani tentokrát nevyjádřil moc jasně... ale je to jedno, jsou to pouze spekulace, z pár týdnů pravděpodobně uvidíme, jak se MO rozhodlo, pak se budeme moct bavit konkrétněji.Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  00:20 21.01.2015

  Souhlasím s TF_HU,pokud by došlo k nákupu UH-1,tak už žádný lehký stroj nikdo kupovat nebude.Ono zas není třeba mít vše.Napadá mě Belgie,která ač má silné taktické letectvo,tak co ...Zobrazit celý příspěvek

  Souhlasím s TF_HU,pokud by došlo k nákupu UH-1,tak už žádný lehký stroj nikdo kupovat nebude.Ono zas není třeba mít vše.Napadá mě Belgie,která ač má silné taktické letectvo,tak co se týká vrtulníků,tak má pouze lehké A-109 a k nim pouze 4 nové NH-90.Co se týká počtu,tak myslím,že se koupí spodní hranice počtu,tedy těch 12 kusů.Např.Madarsko mělo v plánu také pořídit použité UH-1 od Američanů,ale nepřišlo jim to výhodné.Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  22:33 20.01.2015

  Kolt..nerozumím. Když něco nepořídím, nemá to náklady na provoz. Já se držím toho, že byl plán pořizovat 12+6...v těchto počtech se mělo jednat o lehký typ, nebo typy. Tyto ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt..nerozumím. Když něco nepořídím, nemá to náklady na provoz.
  Já se držím toho, že byl plán pořizovat 12+6...v těchto počtech se mělo jednat o lehký typ, nebo typy. Tyto vrtule měly být posílením transportních možností, ne náhradou za bitevníky.

  Nemůžeme se bavit o ceně provozu, když nemáme žádné údaje ke srovnání, že? (myslím zde v diskuzi)Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:02 20.01.2015

  Díky za odpověď. Nepořídit ovšem malé vrtulníky by v tom případě mohlo AČR vyjít poměrně draze s ohledem na provoz, ne?

  Díky za odpověď. Nepořídit ovšem malé vrtulníky by v tom případě mohlo AČR vyjít poměrně draze s ohledem na provoz, ne?

 • TF_HU
  21:15 20.01.2015

  Kolt...tohle si netroufám odhadnout. Osobně si myslím, že pokud bychom nakonec pořídili tuto kombinaci, na malé vrtulníky už by nedošlo. Jak jsem napsal níže, když se nad tím ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt...tohle si netroufám odhadnout. Osobně si myslím, že pokud bychom nakonec pořídili tuto kombinaci, na malé vrtulníky už by nedošlo.

  Jak jsem napsal níže, když se nad tím člověk zamyslí, vychází z toho více možných variant...taky to může být uplně jinak, než sám odhaduji...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:40 20.01.2015

  TF_HU: Pokud bychom se rozhodli koupit zmiňované UH-1 (část ozbrojenou) s tím, že bychom časem dokoupili AH-1 (nebo bychom je rovnou koupili také), zůstala by tedy potřeba koupit ...Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU: Pokud bychom se rozhodli koupit zmiňované UH-1 (část ozbrojenou) s tím, že bychom časem dokoupili AH-1 (nebo bychom je rovnou koupili také), zůstala by tedy potřeba koupit nějaké malé stroje. Jen by to mohlo být v menším množství (cca 6 ks) a mohly by být menší než Sokoly, klidně i jednomotorové. Chápu správně? Jaký typ by se pak nabízel? Jen by mě zajímal Váš názor. Je to v rovině spekulací, tedy skutečně neočekávám nic "oficiálního" :-)

  Jinak musím přiznat, že pokud by již nebyly investovány takové prostředky do Mi-171, myšlenka Blakhawků/Battlehawků by mi nepřišla tak špatná. Sice to nejsou plnokrevné bitevníky, ale zas tak špatné také nejsou. Tahle varianta je v tuto chvíli ovšem asi pasé.Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  19:43 20.01.2015

  Left, jestli se nepletu, jsou uzemňovány a baleny jakmile dolétají hodiny do generálek. Nepamatuji se přesně, ten počet, ale myslím, že více je již uloženo.

  Left, jestli se nepletu, jsou uzemňovány a baleny jakmile dolétají hodiny do generálek. Nepamatuji se přesně, ten počet, ale myslím, že více je již uloženo.

 • TF_HU
  19:40 20.01.2015

  RiMr71: ...kategorie lehkých vrtulníků ve VzS citelně chybí. Už dlouhodobě...představte si, že máte balíčkovou službu a vozíte je kamionem, nebo taxík a vozí lidi ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: ...kategorie lehkých vrtulníků ve VzS citelně chybí. Už dlouhodobě...představte si, že máte balíčkovou službu a vozíte je kamionem, nebo taxík a vozí lidi autobusem.
  (příklad)Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  18:36 20.01.2015

  Ze 17 nove porizenych MI-24 jich v soucasne dobe leta jen 12,ostatni se nepouzivaji z duvodu postupneho ukoncovani provozu tohoto typu.

  Ze 17 nove porizenych MI-24 jich v soucasne dobe leta jen 12,ostatni se nepouzivaji z duvodu postupneho ukoncovani provozu tohoto typu.

 • Left
  17:37 20.01.2015

  Omlouvám se za repost pro TF_HU TF_HU: "už dlouho neprovozujeme všechny 24, které máme.." To myslíte z aktuálního počtu vlastněných 17 kusů, anebo máte na mysli postupné ...Zobrazit celý příspěvek

  Omlouvám se za repost pro TF_HU
  TF_HU: "už dlouho neprovozujeme všechny 24, které máme.."
  To myslíte z aktuálního počtu vlastněných 17 kusů, anebo máte na mysli postupné vyřazování z minulých let?

  Také děkuji za vyjasnění variant - myslím, že už by někteří mohli pochopit, že některé jejich argumenty jsou poněkud mimo.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:40 20.01.2015

  RiMr Můj příspěvek jste vůbec nepochopil. Zkuste si ho přečíst ještě jednou. Pokud se vám nelíbí pokrytectví, tak si zameťte před vlastním prahem. K tomu dovolávání se adminovi ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr

  Můj příspěvek jste vůbec nepochopil. Zkuste si ho přečíst ještě jednou. Pokud se vám nelíbí pokrytectví, tak si zameťte před vlastním prahem. K tomu dovolávání se adminovi o smazání jste se dovolával jednou na AN vy. Už nevím ke komu, ale bylo to něco s Hitlerem nebo něco takového. Já jsem se nikdy k něčemu takovému neponížil, protože mi to příde vrcholně trapné. (dodávám, aby nedošlo k mýlce)

  Pokud usilujete, aby tu probíhala jakási soudružská diskuze, tak doufám, že jste v menšině. Asi jste si nevšimnul, ale mnozí z nás i když se v něčem neshodnou, tak zase v jiné oblasti zase ano. Tot všeSkrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:16 20.01.2015

  A někoho posílat do "recta" je v rámci pravidel, ano? Když jsem nějakému blábolivému rusofilovi napsal, že píše hovadiny (nebo pitomosti, už přesně nevím) - T-50 a plazma, ...Zobrazit celý příspěvek

  A někoho posílat do "recta" je v rámci pravidel, ano?

  Když jsem nějakému blábolivému rusofilovi napsal, že píše hovadiny (nebo pitomosti, už přesně nevím) - T-50 a plazma, dvouhlavňové Armaty modelované v opensource modeleru atd, tak se mohli mravokárci ZBLÁZNIT nad úrovní diskuze, výzvy adminovi k mazání a banu a ukřižování blablabla...

  Tady někdo napíše takové hajz-oviny a ejhle, přesně ve stylu "jsoudruh trochu přestřelil, ale je náš" (tím nikoho neoznačuju za rusofila blabla aby zas nedošlo k mýlce), neděje se nic...

  Nic nového pod SLuncem, obvyklá pokrytecká měřítka.

  Ale k tématu - na co potřebujeme ty "lehké" vrtulníky? Neměly být náhodou náhradou za polské Sokoly, které jak jsem pochopil byly protaženy?Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  11:03 20.01.2015

  Vrata Nemůžu mluvit za Lukyho, ale nezdá se vám, že to trochu také přeháníte? To, že někdo není třeba vojákem z povolání, neznamená, že nemůže zde říct svůj názor. Hlavně v ...Zobrazit celý příspěvek

  Vrata

  Nemůžu mluvit za Lukyho, ale nezdá se vám, že to trochu také přeháníte? To, že někdo není třeba vojákem z povolání, neznamená, že nemůže zde říct svůj názor. Hlavně v armádě máte spoustu odborností. Když třeba povím, že jsem příslušníkem 7.MB, tak je to velmi široký pojem. Můžu být třeba jen úředníkem, řidičem, atd. Luky je podle toho co napsal pravděpodobně OSVČ.

  Když vám povím, že jsem armádní profesionál a napíšu vám nějakou hloupost, či polopravdu, tak mi to hned zbaštíte? A když civil, napíše na dané téma něco jiného, tak má proti mě automaticky mylný výklad?

  I v armádě má mnoho lidí na různé věci odlišný pohled. Proto ty neustálé změny priorit. I když bych řekl, že na MO je to hlavně o prosazení svého vlivu, než o skutečných potřebách.

  Internetová diskuze má svá omezení a ne vždy se dokážete úplně přesně vyjádřit. Je někdy lepší požádat přispěvatele o konkretizaci, než hned reagovat a navíc zde předpokládám vyšší stupeň znalostí vojenské problematiky než třeba jinde.Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  09:53 20.01.2015

  Luky napsal 19.1.15, 17:01 RiMR, petres, Vrata: možna by stačilo povylézt z TF_HU rekta a přijít s nějakým konstruktivním komentářem. Něco, co se týká vámi preferovaných ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky napsal 19.1.15, 17:01

  RiMR, petres, Vrata:
  možna by stačilo povylézt z TF_HU rekta a přijít s nějakým konstruktivním komentářem. Něco, co se týká vámi preferovaných vrtulníků, nebo jejich výzbroje a proč.

  Vrata: pokud narážíte a překrucujete můj příspěvek, kdy jsem napsal" Za funkční armádu považuju armádu nezávislou na spojencích. Nemusí být jako ČSLA, ale nesmí být závislá na dodávce munice nebo jiných jednotkách hned zkraje konfliktu." přečtěte si to ještě jednou, možná víckrát...
  Možná pak pochopíte, že tam není nic proti spojencům ani nic proti tomu, nakupovat u nich výzbroj. Ale spoléhat na to, že po vypuknutí konfliktu budeme odkázáni na dodávky základní munice je SMĚŠNÉ. 100X SMĚŠNÉ, HLOUPÉ, TUPÉ


  Mily Luky, odpovim po castech na vas komentar:
  1. Prestante laskave nadavat. Ja vam take nikdy nenapsal, ze koukate z rekta Putinovi i kdyz to tak vypada.
  2. Konstruktivni komentar: necitim se byt vsemu rozumicim broukem Pytlikem tak, jako valna cast diskutujicich na teto konkretni diskusi. Kdyz mam pocit, ze nic konkretniho noveho nemohu prinest tak do diskuse nevstupuji. Nejsem totiz ani dustojnikem letectva, ani clenem generalniho stabu, dokonce nemam s armadou profesne vubec nic spolecneho. Zde se probira par veci, ktere by zrejme sly shrnout do nekolika bodu, ale zde pritomni to neustale omilaji dokola a dokola. Mne by zajimalo. kolik z diskutujicich jsou armadni profesionalove – dustojnici letectva nebo pozemniho vojska s dostatecnym rozhledem a skutecnymi znalostmi misto informaci posbiranych po internetu. Mimochodem, vy jste vojak?
  3. Napsal jste vetu: " Za funkční armádu považuju armádu nezávislou na spojencích.“ To je jednoznacne receno a ja mohu jenom tusit, jestli to souvisi s nasledujici vetou nebo ne. Mozna jste to tak nemyslel, mozna to dava smysl az s onou druhou vetou, ale kazdopadne je v tom pripade vase prvni veta blbe formulovana a chyba je na vasi strane. Mel jste tedy napsat neco jako " Za funkční armádu považuju armádu nezávislou na spojencích na dodavkach munice v zacatku konfliktu.“ Ja na vasem miste bych se omluvil za spatnou formulaci, vy vynadate protistrane.Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  08:26 20.01.2015

  Už nebudu reagovat na všechno, jen bych připomněl, že se jednalo o celkem 12+6 strojů, z toho tedy vychází: a) 12 lehkých se schopností výzbroje a 6 lehkých HEMS (nemusí se ...Zobrazit celý příspěvek

  Už nebudu reagovat na všechno, jen bych připomněl, že se jednalo o celkem 12+6 strojů, z toho tedy vychází:

  a) 12 lehkých se schopností výzbroje a 6 lehkých HEMS (nemusí se jednat o jeden typ)
  b) 12 lehkých a 6 HEMS (jeden typ)
  c) 18 lehkých s výzbrojí (protože W3A bude provozován dál)
  d) 12 bitevních a 6 lehkých (protože W3A bude provozován dál)
  e) 12 bitevních (protože W3A provozován dál)
  f) 18 bitevních (protože W3A bude provozován dál)

  Toto jsou varianty jen z mého pohledu, nebavím se o typech, a neříkám, že by kažeá varianta naplnila všechny cíle. Jsou to jen možnosti, které mohou být zváženy za různých podmínek, které se mohou neustále měnit. Jak je vidno odpoví vám to na některé úvahy nad heliporty atd...

  Nezlobte se, ví ke komu mluvím, palba a manévr jsou základ, zjednodušeně řečeno, nevidím potřebu abych se tu o taktice rozepisoval nějak více...nemíním tu zabřednout do nějakých pitomých reakcí...Skrýt celý příspěvek

 • memo
  23:57 19.01.2015

  Že opět někdo oprášil zapomenutý Project Winchester? Že by se opět vyjednávalo o prodeji Rooivalků do ČR a naopak prodeji L-39/59/159 do JAR?

  Že opět někdo oprášil zapomenutý Project Winchester? Že by se opět vyjednávalo o prodeji Rooivalků do ČR a naopak prodeji L-39/59/159 do JAR?

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 24