Armáda ČR získá izraelské radiolokátory EL/M-2084

EL/M 2084 MMR (Multi-Mission Radar) na podvozku tatrovky izraelské armády; větší foto / IAI

Tendr na nákup mobilních radiolokátorů středního dosahu MADR (Mobile Air Defence Radar) zná vítěze. Osm radiolokátorů EL/M-2084 Armádě ČR dodá izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries).

Původně Armáda ČR počítala s nákupem pěti radiolokátorů, později s deseti. Nakonec česká armáda získá osm izraelských radiolokátorů EL/M-2084. Cena za radiolokátory, příslušenství i za zabezpečení logistické podpory po dobu dvaceti let dosahuje 2,9 miliardy Kč. Všechny radiolokátory Armáda ČR získá mezi roky 2019 až 2021.

„Armáda získá jeden z nejmodernějších existujících radarových systémů, které používá nejen izraelská armáda, ale také další země, například Kanada. Navíc je to dobrá zpráva i pro český obranný průmysl, protože významná část výroby bude probíhat v České republice a podílet se na ní bude česká společnost,“ komentoval nákup ministr obrany Martin Stropnický.

„Obměna radiolokační techniky je pro armádu nezbytná, protože stávající technika sovětské výroby má několikanásobně překročenou životnost. Nové mobilní 3D radiolokátory výrazně přispějí k rozšíření schopností armády,“ dodal náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Josef Bečvář.

EL/M-2084 jsou radiolokátory středního dosahu s režimem detekce malorozměrných a nízkoletících cílů s možností digitálně předávat informace o poloze cíle systémům protivzdušné obrany (PVO). Izraelský radiolokátor umí sledovat nejrůznější vzdušné objekty - od klasických letadel, přes nejrůznější drony až po dělostřelecké či minometné granáty.

Izraelský radiolokátor zastupuje různé specializované systémy. Jediné zařízení v sobě sjednocuje přehledový radiolokátor, radiolokátor pro řízení letového provozu či radiolokátor PVO poskytující řízeným střelám přesné informace o poloze cíle. Kromě Izraele EL/M-2084 najdeme v kanadské a singapurské armádě.

Izraelská armáda používá radary EL/M-2084 v kombinaci s komplety PVO SPYDER-MR, Iron Dome a David's Sling. Není rozhodně bez zajímavosti, že SPYDER-MR je jedním z kandidátů na nové systémy PVO Armády ČR.

Princip fungování EL/M-2084

EL/M-2084 v rámci Armády ČR poslouží nejen ke sledování vzdušné situace nad územím ČR, ale právě také k navádění budoucích raketových systémů země-vzduch české pozemní PVO. Jediný radiolokátor tak dokáže velmi rychle objevit a ihned zaměřit nepřátelský cíl.

Izraelské radiolokátory dokáží přesně zjišťovat polohu vzdušného cíle (dostatečně přesně pro navedení raket země-vzduch) a údaje předávat kompletům PVO - odpálená střela pomocí údajů z radiolokátorů MADR letí k cíli do té doby, než zapne vlastní palubní naváděcí radiolokátor nebo infračervenou naváděcí hlavici.

Ukázková bojová situace: Armáda nasadí odpalovací vozidlo s raketami země-vzduch 100 km před EL/M-2084 v očekávaném směru útoku. Vozidlo s vypnutým střeleckým radiolokátorem bude přijímat informace jen ze vzdáleného EL/M-2084.

Při objevení nepřátelských letadel mohou střely země-vzduch ničit letadla, aniž odpalovací vozidlo vyzařováním svého střeleckého radiolokátoru odhalí vlastní pozici.

Další výhodou je lokalizace raketové, dělostřelecké a minometné (tzv. RAM) munice. V ideálním stavu EL/M 2084 určí místo odpalu RAM munice a na toto místo navede palbu vlastních zbraní.

Pět souprav radiolokátorů EL/M-2084 poskytne 24 hodin denně, sedm dní v týdnu přehled o vzdušné situaci nad územím České republiky. Další tři radary Armáda ČR vyčlení pro případy krizových situací v rámci aktivace Národního posilového systému (NaPoSy) PVO.

Trojice radarů bude v případě kritické situace, po aktivací NaPoSy, přiřazena pro obranu strategických objektů - především jaderných elektráren, chemických továren, velkých měst, atd. Při aktivací NaPoSy se mimo jiné zvýší počet vyčleněných letounů (včetně L-159 ALCA) pro ochranu vzdušného prostoru a dojde k aktivací pozemních systémů PVO.

V mírovém období trojice radarů poslouží pro výcvik a jako záloha v případě poruchy nebo poškození aktivních radarů. Radiolokátory EL/M-2084 zajistí armádě přehled o vzdušné situaci v malých výškách od 100 do 3000 m.

Samozřejmě efektivní výškový dosah EL/M-2084 je mnohem větší, ale letovou hladinu nad 3000 m sledují dva velké 3D stacionární radiolokátory FADR (Fixed Air Defence Radar) u Sokolnic a Nepolis, které tvoří páteřní radarovou síť NATO v rámci integrovaného systému protivzdušné obrany NATINADS (NATO Integrated Air Defence System).

Maximální detekční vzdálenost EL/M-2084 (pro velké cíle) je 470 km a dokáže sledovat najednou až 1100 cílů. Detekci raket, minometných a dělostřeleckých (RAM) granátů izraelský radiolokátor zvládne na vzdálenost 100 km a každou minutu dokáže předávat informace o 200 RAM cílech.

Izraelská armáda je naprostá špička v prostředcích elektronického boje. Dá se proto očekávat, že odolnost radiolokátorů EL/M-2084 ustat elektronické rušení nepřítele, případně maskovat své vyzařování pro stížení odhalení, bude na špičkové úrovni.

Nákupem radiolokátorů ale práce nekončí. Jednou stranou mince je mít špičkový produkt, druhou stranou mince je ho plně začlenit a propojit do současných vojenských systémů Armády ČR (další radiolokátory, velení, komunikace, elektronický boj, letectvo, atd.)  a udělat z něj opravdu efektivní vojenský nástroj.

Zdroj: Euro

Nahlásit chybu v článku


Související články

Proč se Islámský stát bojí Izraele?

Graham Allison v článku Why ISIS Fears Israel na webu National Interest popsal účinnou strategii ...

Protivzdušná obrana České republiky - čtyři kandidáti

O modernizaci české protivzdušné obrany (PVO) má zájem pět firem - Lockheed Martin, MBDA, Kongsberg, ...

Modernizace PVO Armády ČR: V roce 2018 se vybere vítěz

Redakce Armádních novin se zúčastnila briefingu na Ministerstvu obrany (MO) o modernizaci pozemní ...

Další stíhačky F-35A Lightning II pro Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil nákup dalších 17 stíhaček F-35A Lightning II pro ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Nesher
  10:07 14.11.2019

  Příběh s názvem "nákup radarů MADR pro AČR" je zřejmě u konce. MO podepíše smlouvu na dodání radarů s Izraelem ve čtvrtek 5. .12., radary budou postupně dodávány do roku ...Zobrazit celý příspěvek

  Příběh s názvem "nákup radarů MADR pro AČR" je zřejmě u konce.
  MO podepíše smlouvu na dodání radarů s Izraelem ve čtvrtek 5. .12., radary budou postupně dodávány do roku 2023
  https://www.lidovky.cz/byznys/... Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  16:22 01.02.2018

  Poslední vývoj v nákupu radarů MADR Ministryně obrany se obává, aby nedopadla jako její předchůdkyně V. Parkanová a nechá si vytvořit v pořadí již druhý znalecký posudek na téma ...Zobrazit celý příspěvek

  Poslední vývoj v nákupu radarů MADR
  Ministryně obrany se obává, aby nedopadla jako její předchůdkyně V. Parkanová a nechá si vytvořit v pořadí již druhý znalecký posudek na téma přiměřená cena, tím se celá zakázka zdrží ještě více. Je vidět, že zadání zůstalo od majitele hnutí stejné jako u předchozího ministra, tj. obrana nikoho nezajímá, důležité je neudělat průšvih a toho lze nejlépe docílit tím, že se nic velkého podepisovat nebude.
  Osobně by mě zajímalo na základě jakých informací jsou podobné posudky zpracovávány, vzhledem k tomu, že vojenská technika nejsou rohlíky čí ND do aut a její cena není běžně zveřejňována lze vycházet jen z veřejně dostupných zpráv o jiných kontraktech což musí logicky vést k min. značným nepřesnostem.
  http://zpravy.e15.cz/domaci/po... Skrýt celý příspěvek

 • petres
  11:48 16.07.2017

  Byla otázka času, kdy to přijde (v případě EL/M-2084 je to obzvlášť škoda). Další body skupině nepřidá spojení s A. Beljajevem.

  Byla otázka času, kdy to přijde (v případě EL/M-2084 je to obzvlášť škoda). Další body skupině nepřidá spojení s A. Beljajevem.

 • Nesher
  11:40 16.07.2017

  Celá zakázka se prodlužuje (i s požadovaným nastavením obchodu na úrovni vláda-vláda to zřejmě nebude tak jednoduché) a co je nejhorší, Retia má problém s bezpečnostní prověrkou ...Zobrazit celý příspěvek

  Celá zakázka se prodlužuje (i s požadovaným nastavením obchodu na úrovni vláda-vláda to zřejmě nebude tak jednoduché) a co je nejhorší, Retia má problém s bezpečnostní prověrkou bez níž celý projekt padá. Ona celá CSG zřejmě kvůli napojení na rusko-slovenského partnera a občas podivné obchody vzbuzuje zájem tajných služeb. http://www.euro.cz/byznys/zbro... Skrýt celý příspěvek

 • Alpacino36
  12:02 22.12.2016

  JiriR- Daj mi prosím zdroj odkiaľ máš tieto tvoje informácie o CEZ. Lebo mi to je záhadou.

  JiriR- Daj mi prosím zdroj odkiaľ máš tieto tvoje informácie o CEZ. Lebo mi to je záhadou.

 • asdf
  11:39 22.12.2016

  JiriR > Poloz si otazku takto? Mat system s, podla tebe hodnotou CEZ 0.25, alebo mat system s hodnotou 0.0 prd. Neverim, ze na Slovensku by sa nieco ako moderna S300 kupovala, ak ...Zobrazit celý příspěvek

  JiriR > Poloz si otazku takto? Mat system s, podla tebe hodnotou CEZ 0.25, alebo mat system s hodnotou 0.0 prd. Neverim, ze na Slovensku by sa nieco ako moderna S300 kupovala, ak by na Slovensku nebola.Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  11:04 22.12.2016

  Neřekl jsem, že je slovenský S300 na nic. Hodnota CEZ se ale u něj pohybuje na hodnotě zhruba 0,25, moderní systémy jsou na hodnotě 0,96. Více to nechci rozebírat.

  Neřekl jsem, že je slovenský S300 na nic. Hodnota CEZ se ale u něj pohybuje na hodnotě zhruba 0,25, moderní systémy jsou na hodnotě 0,96. Více to nechci rozebírat.

 • Alpacino36
  10:54 22.12.2016

  A odkiaľ máš všetky tieto údaje ked vieš povedať, že systém je nanič. Aby si vedel tieto údaje potrebuješ mať na slovensku previerky Prísne tajné.

  A odkiaľ máš všetky tieto údaje ked vieš povedať, že systém je nanič. Aby si vedel tieto údaje potrebuješ mať na slovensku previerky Prísne tajné.

 • JiriR
  10:51 22.12.2016

  Mno..vše to jsou parametry, kdy skutečnost v daném čase porovnávám s optimem a jedná se o součin čísel od 0-1. Dostupnost: prostoje a poruchy vyvolané…Výkonnost: ztráta rychlosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Mno..vše to jsou parametry, kdy skutečnost v daném čase porovnávám s optimem a jedná se o součin čísel od 0-1. Dostupnost: prostoje a poruchy vyvolané…Výkonnost: ztráta rychlosti reakce, dále dosah atd..Kvalita : radioelektronická protiopatření, schopnost útočit na více cílů atd..Skrýt celý příspěvek

 • Alpacino36
  10:35 22.12.2016

  Co znamená kvalita. Výkonnosťou súhlasím,modernizácia je nutná a dostupnosťou si tiež neviem čo myslel.

  Co znamená kvalita. Výkonnosťou súhlasím,modernizácia je nutná a dostupnosťou si tiež neviem čo myslel.

 • JiriR
  10:15 22.12.2016

  No, sice hezké, ale absolutně mino. Systém (S 300) může být suprový, ale, (OII): Celková efektivita zařízení= dostupnost x výkonnost x kvalita. Budu stručný.

  No, sice hezké, ale absolutně mino. Systém (S 300) může být suprový, ale, (OII): Celková efektivita zařízení= dostupnost x výkonnost x kvalita. Budu stručný.

 • Alpacino36
  09:50 22.12.2016

  Akože väčšina z vás nemá tušenia čo systém S300 dokáže a už vôbec neviete ako pracuje, na strelbách v Bulharsku ho nedokázali zarušiť ani americké stíhačky. Píšete tu samé bludy, ...Zobrazit celý příspěvek

  Akože väčšina z vás nemá tušenia čo systém S300 dokáže a už vôbec neviete ako pracuje, na strelbách v Bulharsku ho nedokázali zarušiť ani americké stíhačky. Píšete tu samé bludy, hádate su tu o dosahu radarov, čo je síce dôležitý parameter radaru ale vôbec to nie je iba o dosahu.Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  08:59 22.12.2016

  S300: „Nedávno“ jednal Robert Fico v Rusku, mimo jiné zmínil, že se bude slovenský S300 modernizovat, otázkou je jak to s tímto projektem vypadá teď v souvislosti s bezpečnostní ...Zobrazit celý příspěvek

  S300: „Nedávno“ jednal Robert Fico v Rusku, mimo jiné zmínil, že se bude slovenský S300 modernizovat, otázkou je jak to s tímto projektem vypadá teď v souvislosti s bezpečnostní situací. Ten S300 Vám bude na obtíž, je to stejné jako migem29, popř. Dana u nás. Někdy je lepší mít nic anebo odborníky odepsaný systém bez možnosti modernizace. (a schopné lidi)Skrýt celý příspěvek

 • vladimír
  08:25 22.12.2016

  S 300 PMU modernizovaný už bol asi 10- 15 rokov dozadu Rusmi. Ten krám nám zostal ešte z čias rozdelenia federácie ak sa nemýlim. Commanerov SL ako som sa dočítal bolo vyrobených ...Zobrazit celý příspěvek

  S 300 PMU modernizovaný už bol asi 10- 15 rokov dozadu Rusmi. Ten krám nám zostal ešte z čias rozdelenia federácie ak sa nemýlim. Commanerov SL ako som sa dočítal bolo vyrobených 17 ks a to hlavne okolo roku 2007. V roku 2008 nemecký Rheinmetall a BAE Systems urobili dohodu, podľa ktorej mal Rheinmetall pre potreby Nemeckej armády vyrobiť 6 ks tohto radaru. Commander SL je zavedený iba vo Veľkej Británii a Nemci majú 6 týchto radarov. Nikde inde zavedené nie sú. Tie tri čo sa majú vyrobiť v prevažnej miere u nás u Aliteru, by mala byť už vylepšený radar oproti tým vo VB. Ale aj tak si myslím, že sa malo urobiť nejaké zmysluplnejšie riešenie vo vzťahu k PVO.Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  07:44 22.12.2016

  Commander SL není špatná volba. Slováci mají S300, který chtějí modernizovat a Igly. Slovensko vzhledem ke svému tvaru a východním sousedům potřebuje přehledový radar dalekého ...Zobrazit celý příspěvek

  Commander SL není špatná volba. Slováci mají S300, který chtějí modernizovat a Igly. Slovensko vzhledem ke svému tvaru a východním sousedům potřebuje přehledový radar dalekého dosahu, pokud možno z velké části vyrobený u nich doma (fa: Altier), což přesně Commander splňuje. Prostě Francouzi nedovolí výrobu jinde, Izrael se etabloval u nás atd..rozhodli se dobře, i když časem budou litovat, že ten S300 mají.Skrýt celý příspěvek

 • vladimír
  06:44 22.12.2016

  Slovensko plánovalo pred pár rokmi kúpiť 5 radarov s dosahom 260km spolu s ČR, oni vtedy chceli 8 kusov, ale nakoniec to dopadlo tak, že bývalý minister Glváč zrazu začal z toho ...Zobrazit celý příspěvek

  Slovensko plánovalo pred pár rokmi kúpiť 5 radarov s dosahom 260km spolu s ČR, oni vtedy chceli 8 kusov, ale nakoniec to dopadlo tak, že bývalý minister Glváč zrazu začal z toho nákupu pod rôznymi zámienkami cúvať. Aj keď v tomto článku sa síce píše radaroch s dosahom 470 km ja si stále však myslím , že ČR kúpila radary s dosahom 260 km. Lebo normálnym sedliackym rozumom vzaté načo by im bolo pre tak malé územie 8 radarov s dosahom 470 km? Ak by chceli mať pod kontrolou územie ČR tak stačí AČR predsa iba 5 radarov, z toho 1 - 2 ks do zálohy. Oni sa rozhodli asi vybudovať okolo nich PVO, čo je múdre a efektívne. Ale za 14,6 mil. USD sa radar s takýmto dosahom aj tak nedá kúpiť. Kanada kúpila v roku 2015 radary v počte 10 kusov ELM 2084, tedá také ako ČR, za 186 mil. USD, ako oni tvrdia s dosahom 470 km. Tento nákup pre veľkosť územia v počte 10 ks dáva zmysel a aj tá cena sa blíži k 20 mil. USD, za čo sa zvyknú predávať radary s dosahom okolo 470 km. Tam to má vyrábať Rheinmetall Canada. Čo sa týka Slovenska ja osobne si myslím, že Commander SL je asi tá najhoršia voľba z toho čo ja na trhu a tá cena tiež nie je nič moc a sú aj lepšie možnostiSkrýt celý příspěvek

 • PeterMM
  18:39 21.12.2016

  Stirling ja som primárne nenarážal na to,že ten slovenský nákup bude drahý ale na fakt,že SR ide obstarávať rl stredného dosahu a plánuje kúpiť jednúčelový prehľadový rl namiesto ...Zobrazit celý příspěvek

  Stirling ja som primárne nenarážal na to,že ten slovenský nákup bude drahý ale na fakt,že SR ide obstarávať rl stredného dosahu a plánuje kúpiť jednúčelový prehľadový rl namiesto obstarania multifunkčných rl.Ja chápem tvoje rozhorčenie nad predraženými nákupmi v ACR ale je fakt,že ACR je v podstate vcelku moderne vyzbrojená.Ešte možno delostrelecké systémy ale to sa určite plánuje.A na druhú stranu pozri na OSSR.Radšej nekomentujem.Takže môj názor je ,že by sme mali obstarávať v prvom rade efektívne.A tie radary sú pre mňa dobrým príkladom.Keď dnes firmy ponúkajú multifunkčné prístroje overené v praxi , a pokryjú niekoľko spôsobilostí, ktoré v armáde absentujú tak si myslím, že efektívne uvažujúci človek si obstará radšej MMR.A myslím si,že to zníži aj náklady na prevádzku,minimálne nižšou potrebou osádok oproti jednoúčelovým strojom.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:30 21.12.2016

  Mno menších věcí a munice se nakupuje dost a myslím že i chytře (tady ty vesty: http://palba.cz/viewtopic.php?... ) jen to nejsou tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Mno menších věcí a munice se nakupuje dost a myslím že i chytře (tady ty vesty: http://palba.cz/viewtopic.php?... ) jen to nejsou tak vysoké částky a moc se o tom nemluví. Tahle vláda by měla schválit ještě nákupy 12 nových vrtulníků, 20 Pandurů, 62 vozidel Titus a také modernizace 33 houfnic Dana. servis vrtulníků Mi (i Mi-35) atd. Uznávám ale, že se jedná spíš o normalizaci současného stavu a jeho racionalizaci. Velké nákupy mají přijít až později, což je tak trochu škoda.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  17:58 21.12.2016

  PeterMM: moc bych chtěl v duchu souhlasit, ale nejde to. Však předražených nákupů má AČR za sebou také hodně. Takže se uvidí jak to nakonec dopadne. Ve finále je dost dobře ...Zobrazit celý příspěvek

  PeterMM: moc bych chtěl v duchu souhlasit, ale nejde to. Však předražených nákupů má AČR za sebou také hodně. Takže se uvidí jak to nakonec dopadne.
  Ve finále je dost dobře možné, že slovenská armáda poptávala jiný typ radaru a ten si také pořídí.
  Jsem s tímto výběrem spokojen na druhou stranu pořád ve mě převažuje pocit, že za tohle volební období se mohlo udělat daleko více kór když jsou pro to ideální podmínky (vyrovnaný rozpočet, ekonomika roste, rusové na krymu a ukrajině, teroristé v sousedních zemích...). Místo nakupovaní aspoň munice, spotřebního materiálu či např. obnova vozového parku MO vrací nevyčerpané peníze.:(Skrýt celý příspěvek

 • PeterMM
  16:28 21.12.2016

  Pri tomto nákupe je opäť raz dobré vidieť ako je slovenská armáda pozadu za tou českou. Chytrí českí bratia kúpia 8 ks multifunkčných radarov za cca 15 mil €/kus a asi "menej ...Zobrazit celý příspěvek

  Pri tomto nákupe je opäť raz dobré vidieť ako je slovenská armáda pozadu za tou českou. Chytrí českí bratia kúpia 8 ks multifunkčných radarov za cca 15 mil €/kus a asi "menej chytrí" Slováci kúpia 3ks jednoúčelových radarov s približne rovnakým diaľkovým dosahom použiteľné len na prehľad o vzdušnej situácii v cene cca 20 mil €/ks. Pritom každému kto o tom aspoň niečo vie je asi zrejmé, že skôr či neskôr sa musia tým pádom nakúpiť rl pre PVO(MANPAD ale aj prípadne novoobstarané systémy PVO) a delostrelectvo. Čo bude stáť ďalšie desiatky miliónov eur. Odhadujem potrebu pre armádu SR na cca 6 MM radarov, čo pri českej cene 15 mil €/ks znamená náklady asi 90 mil €.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3