Armáda ČR získá izraelské radiolokátory EL/M-2084

EL/M 2084 MMR (Multi-Mission Radar) na podvozku tatrovky izraelské armády; větší foto / IAI

Tendr na nákup mobilních radiolokátorů středního dosahu MADR (Mobile Air Defence Radar) zná vítěze. Osm radiolokátorů EL/M-2084 Armádě ČR dodá izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries).

Původně Armáda ČR počítala s nákupem pěti radiolokátorů, později s deseti. Nakonec česká armáda získá osm izraelských radiolokátorů EL/M-2084. Cena za radiolokátory, příslušenství i za zabezpečení logistické podpory po dobu dvaceti let dosahuje 2,9 miliardy Kč. Všechny radiolokátory Armáda ČR získá mezi roky 2019 až 2021.

„Armáda získá jeden z nejmodernějších existujících radarových systémů, které používá nejen izraelská armáda, ale také další země, například Kanada. Navíc je to dobrá zpráva i pro český obranný průmysl, protože významná část výroby bude probíhat v České republice a podílet se na ní bude česká společnost,“ komentoval nákup ministr obrany Martin Stropnický.

„Obměna radiolokační techniky je pro armádu nezbytná, protože stávající technika sovětské výroby má několikanásobně překročenou životnost. Nové mobilní 3D radiolokátory výrazně přispějí k rozšíření schopností armády,“ dodal náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Josef Bečvář.

EL/M-2084 jsou radiolokátory středního dosahu s režimem detekce malorozměrných a nízkoletících cílů s možností digitálně předávat informace o poloze cíle systémům protivzdušné obrany (PVO). Izraelský radiolokátor umí sledovat nejrůznější vzdušné objekty - od klasických letadel, přes nejrůznější drony až po dělostřelecké či minometné granáty.

Izraelský radiolokátor zastupuje různé specializované systémy. Jediné zařízení v sobě sjednocuje přehledový radiolokátor, radiolokátor pro řízení letového provozu či radiolokátor PVO poskytující řízeným střelám přesné informace o poloze cíle. Kromě Izraele EL/M-2084 najdeme v kanadské a singapurské armádě.

Izraelská armáda používá radary EL/M-2084 v kombinaci s komplety PVO SPYDER-MR, Iron Dome a David's Sling. Není rozhodně bez zajímavosti, že SPYDER-MR je jedním z kandidátů na nové systémy PVO Armády ČR.

Princip fungování EL/M-2084

EL/M-2084 v rámci Armády ČR poslouží nejen ke sledování vzdušné situace nad územím ČR, ale právě také k navádění budoucích raketových systémů země-vzduch české pozemní PVO. Jediný radiolokátor tak dokáže velmi rychle objevit a ihned zaměřit nepřátelský cíl.

Izraelské radiolokátory dokáží přesně zjišťovat polohu vzdušného cíle (dostatečně přesně pro navedení raket země-vzduch) a údaje předávat kompletům PVO - odpálená střela pomocí údajů z radiolokátorů MADR letí k cíli do té doby, než zapne vlastní palubní naváděcí radiolokátor nebo infračervenou naváděcí hlavici.

Ukázková bojová situace: Armáda nasadí odpalovací vozidlo s raketami země-vzduch 100 km před EL/M-2084 v očekávaném směru útoku. Vozidlo s vypnutým střeleckým radiolokátorem bude přijímat informace jen ze vzdáleného EL/M-2084.

Při objevení nepřátelských letadel mohou střely země-vzduch ničit letadla, aniž odpalovací vozidlo vyzařováním svého střeleckého radiolokátoru odhalí vlastní pozici.

Další výhodou je lokalizace raketové, dělostřelecké a minometné (tzv. RAM) munice. V ideálním stavu EL/M 2084 určí místo odpalu RAM munice a na toto místo navede palbu vlastních zbraní.

Pět souprav radiolokátorů EL/M-2084 poskytne 24 hodin denně, sedm dní v týdnu přehled o vzdušné situaci nad územím České republiky. Další tři radary Armáda ČR vyčlení pro případy krizových situací v rámci aktivace Národního posilového systému (NaPoSy) PVO.

Trojice radarů bude v případě kritické situace, po aktivací NaPoSy, přiřazena pro obranu strategických objektů - především jaderných elektráren, chemických továren, velkých měst, atd. Při aktivací NaPoSy se mimo jiné zvýší počet vyčleněných letounů (včetně L-159 ALCA) pro ochranu vzdušného prostoru a dojde k aktivací pozemních systémů PVO.

V mírovém období trojice radarů poslouží pro výcvik a jako záloha v případě poruchy nebo poškození aktivních radarů. Radiolokátory EL/M-2084 zajistí armádě přehled o vzdušné situaci v malých výškách od 100 do 3000 m.

Samozřejmě efektivní výškový dosah EL/M-2084 je mnohem větší, ale letovou hladinu nad 3000 m sledují dva velké 3D stacionární radiolokátory FADR (Fixed Air Defence Radar) u Sokolnic a Nepolis, které tvoří páteřní radarovou síť NATO v rámci integrovaného systému protivzdušné obrany NATINADS (NATO Integrated Air Defence System).

Maximální detekční vzdálenost EL/M-2084 (pro velké cíle) je 470 km a dokáže sledovat najednou až 1100 cílů. Detekci raket, minometných a dělostřeleckých (RAM) granátů izraelský radiolokátor zvládne na vzdálenost 100 km a každou minutu dokáže předávat informace o 200 RAM cílech.

Izraelská armáda je naprostá špička v prostředcích elektronického boje. Dá se proto očekávat, že odolnost radiolokátorů EL/M-2084 ustat elektronické rušení nepřítele, případně maskovat své vyzařování pro stížení odhalení, bude na špičkové úrovni.

Nákupem radiolokátorů ale práce nekončí. Jednou stranou mince je mít špičkový produkt, druhou stranou mince je ho plně začlenit a propojit do současných vojenských systémů Armády ČR (další radiolokátory, velení, komunikace, elektronický boj, letectvo, atd.)  a udělat z něj opravdu efektivní vojenský nástroj.

Zdroj: Euro

Nahlásit chybu v článku


Související články

Proč se Islámský stát bojí Izraele?

Graham Allison v článku Why ISIS Fears Israel na webu National Interest popsal účinnou strategii ...

Protivzdušná obrana České republiky - čtyři kandidáti

O modernizaci české protivzdušné obrany (PVO) má zájem pět firem - Lockheed Martin, MBDA, Kongsberg, ...

Modernizace PVO Armády ČR: V roce 2018 se vybere vítěz

Redakce Armádních novin se zúčastnila briefingu na Ministerstvu obrany (MO) o modernizaci pozemní ...

Další stíhačky F-35A Lightning II pro Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil nákup dalších 17 stíhaček F-35A Lightning II pro ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Nesher
  10:07 14.11.2019

  Příběh s názvem "nákup radarů MADR pro AČR" je zřejmě u konce.
  MO podepíše smlouvu na dodání radarů s Izraelem ve čtvrtek 5. .12., radary budou postupně dodávány do roku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Příběh s názvem "nákup radarů MADR pro AČR" je zřejmě u konce.
  MO podepíše smlouvu na dodání radarů s Izraelem ve čtvrtek 5. .12., radary budou postupně dodávány do roku 2023
  https://www.lidovky.cz/byznys/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  16:22 01.02.2018

  Poslední vývoj v nákupu radarů MADR
  Ministryně obrany se obává, aby nedopadla jako její předchůdkyně V. Parkanová a nechá si vytvořit v pořadí již druhý znalecký posudek na téma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poslední vývoj v nákupu radarů MADR
  Ministryně obrany se obává, aby nedopadla jako její předchůdkyně V. Parkanová a nechá si vytvořit v pořadí již druhý znalecký posudek na téma přiměřená cena, tím se celá zakázka zdrží ještě více. Je vidět, že zadání zůstalo od majitele hnutí stejné jako u předchozího ministra, tj. obrana nikoho nezajímá, důležité je neudělat průšvih a toho lze nejlépe docílit tím, že se nic velkého podepisovat nebude.
  Osobně by mě zajímalo na základě jakých informací jsou podobné posudky zpracovávány, vzhledem k tomu, že vojenská technika nejsou rohlíky čí ND do aut a její cena není běžně zveřejňována lze vycházet jen z veřejně dostupných zpráv o jiných kontraktech což musí logicky vést k min. značným nepřesnostem.
  http://zpravy.e15.cz/domaci/po...
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  11:48 16.07.2017

  Byla otázka času, kdy to přijde (v případě EL/M-2084 je to obzvlášť škoda). Další body skupině nepřidá spojení s A. Beljajevem.

  Byla otázka času, kdy to přijde (v případě EL/M-2084 je to obzvlášť škoda). Další body skupině nepřidá spojení s A. Beljajevem.

 • Nesher
  11:40 16.07.2017

  Celá zakázka se prodlužuje (i s požadovaným nastavením obchodu na úrovni vláda-vláda to zřejmě nebude tak jednoduché) a co je nejhorší, Retia má problém s bezpečnostní prověrkou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celá zakázka se prodlužuje (i s požadovaným nastavením obchodu na úrovni vláda-vláda to zřejmě nebude tak jednoduché) a co je nejhorší, Retia má problém s bezpečnostní prověrkou bez níž celý projekt padá. Ona celá CSG zřejmě kvůli napojení na rusko-slovenského partnera a občas podivné obchody vzbuzuje zájem tajných služeb. http://www.euro.cz/byznys/zbro...
  Skrýt celý příspěvek

 • Alpacino36
  12:02 22.12.2016

  JiriR- Daj mi prosím zdroj odkiaľ máš tieto tvoje informácie o CEZ. Lebo mi to je záhadou.

  JiriR- Daj mi prosím zdroj odkiaľ máš tieto tvoje informácie o CEZ. Lebo mi to je záhadou.

 • asdf
  11:39 22.12.2016

  JiriR > Poloz si otazku takto? Mat system s, podla tebe hodnotou CEZ 0.25, alebo mat system s hodnotou 0.0 prd. Neverim, ze na Slovensku by sa nieco ako moderna S300 kupovala, ak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JiriR > Poloz si otazku takto? Mat system s, podla tebe hodnotou CEZ 0.25, alebo mat system s hodnotou 0.0 prd. Neverim, ze na Slovensku by sa nieco ako moderna S300 kupovala, ak by na Slovensku nebola.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  11:04 22.12.2016

  Neřekl jsem, že je slovenský S300 na nic. Hodnota CEZ se ale u něj pohybuje na hodnotě zhruba 0,25, moderní systémy jsou na hodnotě 0,96. Více to nechci rozebírat.

  Neřekl jsem, že je slovenský S300 na nic. Hodnota CEZ se ale u něj pohybuje na hodnotě zhruba 0,25, moderní systémy jsou na hodnotě 0,96. Více to nechci rozebírat.

 • Alpacino36
  10:54 22.12.2016

  A odkiaľ máš všetky tieto údaje ked vieš povedať, že systém je nanič. Aby si vedel tieto údaje potrebuješ mať na slovensku previerky Prísne tajné.

  A odkiaľ máš všetky tieto údaje ked vieš povedať, že systém je nanič. Aby si vedel tieto údaje potrebuješ mať na slovensku previerky Prísne tajné.

 • JiriR
  10:51 22.12.2016

  Mno..vše to jsou parametry, kdy skutečnost v daném čase porovnávám s optimem a jedná se o součin čísel od 0-1. Dostupnost: prostoje a poruchy vyvolané…Výkonnost: ztráta rychlosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mno..vše to jsou parametry, kdy skutečnost v daném čase porovnávám s optimem a jedná se o součin čísel od 0-1. Dostupnost: prostoje a poruchy vyvolané…Výkonnost: ztráta rychlosti reakce, dále dosah atd..Kvalita : radioelektronická protiopatření, schopnost útočit na více cílů atd..
  Skrýt celý příspěvek

 • Alpacino36
  10:35 22.12.2016

  Co znamená kvalita. Výkonnosťou súhlasím,modernizácia je nutná a dostupnosťou si tiež neviem čo myslel.

  Co znamená kvalita. Výkonnosťou súhlasím,modernizácia je nutná a dostupnosťou si tiež neviem čo myslel.

 • JiriR
  10:15 22.12.2016

  No, sice hezké, ale absolutně mino. Systém (S 300) může být suprový, ale, (OII): Celková efektivita zařízení= dostupnost x výkonnost x kvalita. Budu stručný.

  No, sice hezké, ale absolutně mino. Systém (S 300) může být suprový, ale, (OII): Celková efektivita zařízení= dostupnost x výkonnost x kvalita. Budu stručný.

 • Alpacino36
  09:50 22.12.2016

  Akože väčšina z vás nemá tušenia čo systém S300 dokáže a už vôbec neviete ako pracuje, na strelbách v Bulharsku ho nedokázali zarušiť ani americké stíhačky. Píšete tu samé bludy, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Akože väčšina z vás nemá tušenia čo systém S300 dokáže a už vôbec neviete ako pracuje, na strelbách v Bulharsku ho nedokázali zarušiť ani americké stíhačky. Píšete tu samé bludy, hádate su tu o dosahu radarov, čo je síce dôležitý parameter radaru ale vôbec to nie je iba o dosahu.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  08:59 22.12.2016

  S300: „Nedávno“ jednal Robert Fico v Rusku, mimo jiné zmínil, že se bude slovenský S300 modernizovat, otázkou je jak to s tímto projektem vypadá teď v souvislosti s bezpečnostní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S300: „Nedávno“ jednal Robert Fico v Rusku, mimo jiné zmínil, že se bude slovenský S300 modernizovat, otázkou je jak to s tímto projektem vypadá teď v souvislosti s bezpečnostní situací. Ten S300 Vám bude na obtíž, je to stejné jako migem29, popř. Dana u nás. Někdy je lepší mít nic anebo odborníky odepsaný systém bez možnosti modernizace. (a schopné lidi)
  Skrýt celý příspěvek

 • vladimír
  08:25 22.12.2016

  S 300 PMU modernizovaný už bol asi 10- 15 rokov dozadu Rusmi. Ten krám nám zostal ešte z čias rozdelenia federácie ak sa nemýlim. Commanerov SL ako som sa dočítal bolo vyrobených ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S 300 PMU modernizovaný už bol asi 10- 15 rokov dozadu Rusmi. Ten krám nám zostal ešte z čias rozdelenia federácie ak sa nemýlim. Commanerov SL ako som sa dočítal bolo vyrobených 17 ks a to hlavne okolo roku 2007. V roku 2008 nemecký Rheinmetall a BAE Systems urobili dohodu, podľa ktorej mal Rheinmetall pre potreby Nemeckej armády vyrobiť 6 ks tohto radaru. Commander SL je zavedený iba vo Veľkej Británii a Nemci majú 6 týchto radarov. Nikde inde zavedené nie sú. Tie tri čo sa majú vyrobiť v prevažnej miere u nás u Aliteru, by mala byť už vylepšený radar oproti tým vo VB. Ale aj tak si myslím, že sa malo urobiť nejaké zmysluplnejšie riešenie vo vzťahu k PVO.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  07:44 22.12.2016

  Commander SL není špatná volba. Slováci mají S300, který chtějí modernizovat a Igly. Slovensko vzhledem ke svému tvaru a východním sousedům potřebuje přehledový radar dalekého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Commander SL není špatná volba. Slováci mají S300, který chtějí modernizovat a Igly. Slovensko vzhledem ke svému tvaru a východním sousedům potřebuje přehledový radar dalekého dosahu, pokud možno z velké části vyrobený u nich doma (fa: Altier), což přesně Commander splňuje. Prostě Francouzi nedovolí výrobu jinde, Izrael se etabloval u nás atd..rozhodli se dobře, i když časem budou litovat, že ten S300 mají.
  Skrýt celý příspěvek

 • vladimír
  06:44 22.12.2016

  Slovensko plánovalo pred pár rokmi kúpiť 5 radarov s dosahom 260km spolu s ČR, oni vtedy chceli 8 kusov, ale nakoniec to dopadlo tak, že bývalý minister Glváč zrazu začal z toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slovensko plánovalo pred pár rokmi kúpiť 5 radarov s dosahom 260km spolu s ČR, oni vtedy chceli 8 kusov, ale nakoniec to dopadlo tak, že bývalý minister Glváč zrazu začal z toho nákupu pod rôznymi zámienkami cúvať. Aj keď v tomto článku sa síce píše radaroch s dosahom 470 km ja si stále však myslím , že ČR kúpila radary s dosahom 260 km. Lebo normálnym sedliackym rozumom vzaté načo by im bolo pre tak malé územie 8 radarov s dosahom 470 km? Ak by chceli mať pod kontrolou územie ČR tak stačí AČR predsa iba 5 radarov, z toho 1 - 2 ks do zálohy. Oni sa rozhodli asi vybudovať okolo nich PVO, čo je múdre a efektívne. Ale za 14,6 mil. USD sa radar s takýmto dosahom aj tak nedá kúpiť. Kanada kúpila v roku 2015 radary v počte 10 kusov ELM 2084, tedá také ako ČR, za 186 mil. USD, ako oni tvrdia s dosahom 470 km. Tento nákup pre veľkosť územia v počte 10 ks dáva zmysel a aj tá cena sa blíži k 20 mil. USD, za čo sa zvyknú predávať radary s dosahom okolo 470 km. Tam to má vyrábať Rheinmetall Canada. Čo sa týka Slovenska ja osobne si myslím, že Commander SL je asi tá najhoršia voľba z toho čo ja na trhu a tá cena tiež nie je nič moc a sú aj lepšie možnosti
  Skrýt celý příspěvek

 • PeterMM
  18:39 21.12.2016

  Stirling ja som primárne nenarážal na to,že ten slovenský nákup bude drahý ale na fakt,že SR ide obstarávať rl stredného dosahu a plánuje kúpiť jednúčelový prehľadový rl namiesto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stirling ja som primárne nenarážal na to,že ten slovenský nákup bude drahý ale na fakt,že SR ide obstarávať rl stredného dosahu a plánuje kúpiť jednúčelový prehľadový rl namiesto obstarania multifunkčných rl.Ja chápem tvoje rozhorčenie nad predraženými nákupmi v ACR ale je fakt,že ACR je v podstate vcelku moderne vyzbrojená.Ešte možno delostrelecké systémy ale to sa určite plánuje.A na druhú stranu pozri na OSSR.Radšej nekomentujem.Takže môj názor je ,že by sme mali obstarávať v prvom rade efektívne.A tie radary sú pre mňa dobrým príkladom.Keď dnes firmy ponúkajú multifunkčné prístroje overené v praxi , a pokryjú niekoľko spôsobilostí, ktoré v armáde absentujú tak si myslím, že efektívne uvažujúci človek si obstará radšej MMR.A myslím si,že to zníži aj náklady na prevádzku,minimálne nižšou potrebou osádok oproti jednoúčelovým strojom.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:30 21.12.2016

  Mno menších věcí a munice se nakupuje dost a myslím že i chytře (tady ty vesty: http://palba.cz/viewtopic.php?... ) jen to nejsou tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mno menších věcí a munice se nakupuje dost a myslím že i chytře (tady ty vesty: http://palba.cz/viewtopic.php?... ) jen to nejsou tak vysoké částky a moc se o tom nemluví. Tahle vláda by měla schválit ještě nákupy 12 nových vrtulníků, 20 Pandurů, 62 vozidel Titus a také modernizace 33 houfnic Dana. servis vrtulníků Mi (i Mi-35) atd. Uznávám ale, že se jedná spíš o normalizaci současného stavu a jeho racionalizaci. Velké nákupy mají přijít až později, což je tak trochu škoda.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  17:58 21.12.2016

  PeterMM: moc bych chtěl v duchu souhlasit, ale nejde to. Však předražených nákupů má AČR za sebou také hodně. Takže se uvidí jak to nakonec dopadne.
  Ve finále je dost dobře ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PeterMM: moc bych chtěl v duchu souhlasit, ale nejde to. Však předražených nákupů má AČR za sebou také hodně. Takže se uvidí jak to nakonec dopadne.
  Ve finále je dost dobře možné, že slovenská armáda poptávala jiný typ radaru a ten si také pořídí.
  Jsem s tímto výběrem spokojen na druhou stranu pořád ve mě převažuje pocit, že za tohle volební období se mohlo udělat daleko více kór když jsou pro to ideální podmínky (vyrovnaný rozpočet, ekonomika roste, rusové na krymu a ukrajině, teroristé v sousedních zemích...). Místo nakupovaní aspoň munice, spotřebního materiálu či např. obnova vozového parku MO vrací nevyčerpané peníze.:(
  Skrýt celý příspěvek

 • PeterMM
  16:28 21.12.2016

  Pri tomto nákupe je opäť raz dobré vidieť ako je slovenská armáda pozadu za tou českou. Chytrí českí bratia kúpia 8 ks multifunkčných radarov za cca 15 mil €/kus a asi "menej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pri tomto nákupe je opäť raz dobré vidieť ako je slovenská armáda pozadu za tou českou. Chytrí českí bratia kúpia 8 ks multifunkčných radarov za cca 15 mil €/kus a asi "menej chytrí" Slováci kúpia 3ks jednoúčelových radarov s približne rovnakým diaľkovým dosahom použiteľné len na prehľad o vzdušnej situácii v cene cca 20 mil €/ks. Pritom každému kto o tom aspoň niečo vie je asi zrejmé, že skôr či neskôr sa musia tým pádom nakúpiť rl pre PVO(MANPAD ale aj prípadne novoobstarané systémy PVO) a delostrelectvo. Čo bude stáť ďalšie desiatky miliónov eur. Odhadujem potrebu pre armádu SR na cca 6 MM radarov, čo pri českej cene 15 mil €/ks znamená náklady asi 90 mil €.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  23:23 19.12.2016

  Doufám, že to nebude jako s Arthury. Kdy dobrý systém v podmínkách ČR je švejkovina.

  Doufám, že to nebude jako s Arthury. Kdy dobrý systém v podmínkách ČR je švejkovina.

 • juhelak
  10:09 19.12.2016

  http://www.ceskenoviny.cz/zpra...

  clanek o tom co by se dalo ocekávat příští předvolební rok. 25 miliard na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://www.ceskenoviny.cz/zpra...

  clanek o tom co by se dalo ocekávat příští předvolební rok. 25 miliard na nákupy je celkem dobrá suma. Skoda žwe při tech slevách na vrtulníky nekoupi nakonec víc kusů. O titusech bylo ticho snad to nevyšumí a fakt příští rok budou...trochu mi tam ještě chybí nějaké minomety..
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  08:18 19.12.2016

  Myslím, že výber je viac než dobrý, ak v ČR vyberú ešte Spydery, tak je to špičkové riešenie. Izrael má špičkové zbraňové systémy. Konečne nejaké výberové konanie, ktoré niekto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že výber je viac než dobrý, ak v ČR vyberú ešte Spydery, tak je to špičkové riešenie. Izrael má špičkové zbraňové systémy. Konečne nejaké výberové konanie, ktoré niekto neodflákol a dal si záležať! Dúfam, že ak na SK obstarajú nové prehľadové radary (Commander SK je asi najpravdepodobnejší víťaz), tiež to bude krok vpred.
  Skrýt celý příspěvek

 • vladimír
  10:30 17.12.2016

  Ja sa tu nechcem s nikým hádať, ale IAI má pri ELM 2084 uvedený dosah v námorných mílach 260 nm, ale u radaru s dlhým dosahom ELM 2288 má uvedený dosah už v kilometroch, 480 km. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja sa tu nechcem s nikým hádať, ale IAI má pri ELM 2084 uvedený dosah v námorných mílach 260 nm, ale u radaru s dlhým dosahom ELM 2288 má uvedený dosah už v kilometroch, 480 km. Nejde tu náhodou o preklep u tých nm?
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  09:36 17.12.2016

  vladimír, máš pravdu, že u MMR radarů je dosah 470 km neobvyklý. Ale ELM 2084 je rodina radarů, našel jsem zmínku o třech typech (bez bližšího rozlišení). Každopádně i ve videu od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vladimír, máš pravdu, že u MMR radarů je dosah 470 km neobvyklý. Ale ELM 2084 je rodina radarů, našel jsem zmínku o třech typech (bez bližšího rozlišení). Každopádně i ve videu od výrobce jsou uvedeny dvě provedení - Medium range - anténa čtvercová, Long Range - anténa obdelníková. Nejsou k nim ale uvedeny konkrétní parametry. Už to, že ELM 2084 slouží pro systémy s rozdílným dosahem jako jsou Iron Dome, Spyder MR a David's Sling napovídá možná různá provedení.
  Skrýt celý příspěvek

 • vladimír
  07:37 17.12.2016

  ELM 2084 je MMR, multi-mission radar, o tom sa píše aj na webovej stránke výrobcu tohto radaru.
  Konkurenčné MMR radary napr. Thales GM 200 má dosah 250 km, od Saabu Girafe 4A má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ELM 2084 je MMR, multi-mission radar, o tom sa píše aj na webovej stránke výrobcu tohto radaru.
  Konkurenčné MMR radary napr. Thales GM 200 má dosah 250 km, od Saabu Girafe 4A má dosah 280 km. Výrobca ELM 2084 píše vo svojej brožúre v špecifikácii, že dosah ELM 2084 je 260 nm. Prečo u pozemného MMR radaru uvádza dosah v námorných mílach ja neviem, ale každopádne u MMR radarov je dosah 470 km neobvyklý. Dosah 470 km je skôr typický pre radary dlhého dosahu ako u MMR.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:47 16.12.2016

  Ale tak já chápu, proč se to kupuje odděleně. Nakupovat cokoliv s dnešními zákony je na palici (já z područí státního plánování už sice před nějakou dobou vypadl, ale znám tam dost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale tak já chápu, proč se to kupuje odděleně. Nakupovat cokoliv s dnešními zákony je na palici (já z područí státního plánování už sice před nějakou dobou vypadl, ale znám tam dost lidí, jejichž historky mě čím dál více naplňují hrůzou, už ani kancelářské potřeby v řádu desetikorun si nemůžou dojít koupit do papírnictví...). Nezbývá než doufat, že skutečně dobře zmákly požadavky, takže omezení vyplývající z pořízení konkrétního systému (jedno jakého) při následném výběru náhrady za KUBy bude minimální. Uvidíme za pár let.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  19:32 16.12.2016

  vladimir: ten Commander SL je přehledový radar, takže neumí navádět rakety a vyhodnocovat trajektorie odpálených střel. Výběr ELM2084 mi přijde rozumný, když se to propojí s PLŘS, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vladimir: ten Commander SL je přehledový radar, takže neumí navádět rakety a vyhodnocovat trajektorie odpálených střel. Výběr ELM2084 mi přijde rozumný, když se to propojí s PLŘS, bude to bomba :-).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  19:26 16.12.2016

  Vladimir: ne že bych vám nepřál radar s delším dosahem než bude mít AČR, ale námořní míle vždy dosud byla 1852m, takže 256*1,852=474,11m. :-)

  Vladimir: ne že bych vám nepřál radar s delším dosahem než bude mít AČR, ale námořní míle vždy dosud byla 1852m, takže 256*1,852=474,11m. :-)

 • vladimír
  17:24 16.12.2016

  Ja som si tento článok pozornejšie prečítal a porovnal s inými zdrojmi, napr. web. stránkou výrobcu tohto radaru a v článku nielen tu ale aj iných českých novinách to čo je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja som si tento článok pozornejšie prečítal a porovnal s inými zdrojmi, napr. web. stránkou výrobcu tohto radaru a v článku nielen tu ale aj iných českých novinách to čo je napísané nie je všetko kóšer. Vy ste kúpili radar typu MMR, multy mission radar tieto sa aj predávajú približne za túto cenu ako ste kúpili vy aj u iných výrobcov a jeho dosah nie je ako je uvádzané v článku 470 km ale iba 350 km, alebo 260nm, ako sa píše aj na stránke výrobcu. Slovensko kupuje od BAE Systems mobilný radar dlhého dosahu Commander SL a aj tá cena 24 mil.EURO sa dá ešte prehltnúť, s dosahom 470 km. Izraelská firma IAI , ktorá vyrába ELM 2084, vyrába takýto typ radaru pod označením ELM 2288. s dosahom 480 km, ako je to tam uvádzané.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:26 16.12.2016

  oceňuju, že se kupuje od Izraelců, ti jednak umí a jednak mají bojové zkušenosti. Jinak zase úspěch Strnada z CSG, když Retia bude stavět až 30% zakázky.

  oceňuju, že se kupuje od Izraelců, ti jednak umí a jednak mají bojové zkušenosti. Jinak zase úspěch Strnada z CSG, když Retia bude stavět až 30% zakázky.

 • stirling
  13:10 16.12.2016

  HonzaH: tuším, že se tu psalo, že zatím je požadavek na 25 km výškového dosahu, ale to je hudba budoucnosti, takže se to nejméně třikrát změní. Možná izraelci doplní nějakou raketu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  HonzaH: tuším, že se tu psalo, že zatím je požadavek na 25 km výškového dosahu, ale to je hudba budoucnosti, takže se to nejméně třikrát změní. Možná izraelci doplní nějakou raketu do spyderu, která udělá i těch 25km do výšky.
  No každopádně gratulace MO, že konečně bylo schopné také něco většího vybrat a nakoupit i když smlouva ještě není podepsána. Oceňuji, že se myslí v pořizovací ceně i na dlouholetý provoz.
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  11:30 16.12.2016

  Vzhledem k tomu, že radar bude od Izraelců, vypadá to, že velkým favoritem na systém středního dosahu je Spyder - MR. Zajímala by mne ale jedna věc. U Spyderu je psáno, že má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k tomu, že radar bude od Izraelců, vypadá to, že velkým favoritem na systém středního dosahu je Spyder - MR. Zajímala by mne ale jedna věc. U Spyderu je psáno, že má výškový dosah "pouze" 16km. Je to ale dostatečné, když např. odstup je u:
  F-16 18,5km
  Mirage2000 17km
  Typhoonu cca 20km
  Rafale cca 17km
  Mig-29 18km
  Su-27 19km
  u T50 se očekává myslím 20km?
  Je mi jasné, že s výzbrojí bude ten dostup nižší, ale bude nižší o tolik?
  Skrýt celý příspěvek

 • vladimír
  11:30 16.12.2016

  Pre armádu SR sa nikdy nič normálne nekupovalo. Tie radary Commander SL sú porovnateľné s tými ELM-2084. Slovenská firma Aliter ho má vlastne vyrobiť spolu s ďalšími slovenskými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pre armádu SR sa nikdy nič normálne nekupovalo. Tie radary Commander SL sú porovnateľné s tými ELM-2084. Slovenská firma Aliter ho má vlastne vyrobiť spolu s ďalšími slovenskými firmami a z BAE Systems má sem prísť vlastne iba konštrukcia antény. Tak to páni z firmy Aliter napísali, pred hodinou som to niekde čítal, ale neviem teraz napísať kde.
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  11:19 16.12.2016

  KOLT: Když to je těžký. Když MO udělá výběrko a sesype víc věcí dohromady (puška, optika, granátomety, nůž, ...), tak se to tady nikomu nelíbí a vyslouží si kritiku (a podle mne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: Když to je těžký. Když MO udělá výběrko a sesype víc věcí dohromady (puška, optika, granátomety, nůž, ...), tak se to tady nikomu nelíbí a vyslouží si kritiku (a podle mne oprávněně). A když to dohromady nesesypou, tak je to taky špatně.
  Každopádně, každý, kdo má trochu zkušenosti s výběrovými řízeními ve státním, tak ví, jaký je to neuvěřitelný vopruz. Jak zákony definují hromady protichůdných požadavků, jejich splnění je často na hranici legality. Vůbec se tedy nedivím, že kupují pouze radary a nekombinují to s ničím jiným. Mimochodem, požadavků na ty radary bylo dost, některé z nich i takové, které logicky propojily nákup s uvažovaným nákupem systému pro PVO. Kdyby to byl ale balík dohromady, výrazně by se MO zúžil manévrovací prostor, snížil se počet všech kombinací a nakonec bychom možná koupili dražší a méně vhodné řešení, než teď.
  Já osobně jsem hlavně rád, že MO konečně vysoutěžilo něco významného a schopnosti AČR se výrazně zvýší. A s izraelskou technikou nemám problém už vůbec.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:12 16.12.2016

  vladimír:
  Mno o ceně může rozhodovat víc faktorů (množstevní sleva, možná jiné podmínky na porovoz atd.), ale vyšší ceně bych se nedivil, BAE obecně vyrábí drahou techniku. Nebude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vladimír:
  Mno o ceně může rozhodovat víc faktorů (množstevní sleva, možná jiné podmínky na porovoz atd.), ale vyšší ceně bych se nedivil, BAE obecně vyrábí drahou techniku. Nebude ten radar od BAE, spíš radarem dlouhého dosahu ?
  http://www.baesystems.com/en/p...
  Přeci jen Slováci možná mají jiné požadavky než AČR
  Skrýt celý příspěvek

 • vladimír
  11:01 16.12.2016

  No dobre počítam?. Tak ARČ kupuje 8 radarov za 2,9 miliardy Kč. alebo 107,4 mil EURO alebo jeden kus za dajú 13,43 mil. EURO. Tu čítam že Slováci idú kupovať od kamarátov z BAE ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No dobre počítam?. Tak ARČ kupuje 8 radarov za 2,9 miliardy Kč. alebo 107,4 mil EURO alebo jeden kus za dajú 13,43 mil. EURO. Tu čítam že Slováci idú kupovať od kamarátov z BAE Commander SL ? 3 radary porovnateľné s tými českými za 72 mil. EURO alebo 24 mil EURO za kus? No nejako drááááááááááho no nie?
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  10:30 16.12.2016

  podle mě to rozdělili kuli zjednodušení, třebaby to výběrko trvalo ještě déle a dodávky také. No pokud izraelci začnou vyrábět až po podpisu smlouvy ( v polovině 2017) tak to asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  podle mě to rozdělili kuli zjednodušení, třebaby to výběrko trvalo ještě déle a dodávky také. No pokud izraelci začnou vyrábět až po podpisu smlouvy ( v polovině 2017) tak to asi tak dlouho trvat bude. Na sklad to asi nedělají.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  00:01 16.12.2016

  Koupě náhrady KUBů dohromady s radary MADR samozřejmě dává naprosto dokonalý smysl. Proto se to pořizuje ve dvou oddělených tendrech. Ministerstvo obrny, no ne? :-/

  Koupě náhrady KUBů dohromady s radary MADR samozřejmě dává naprosto dokonalý smysl. Proto se to pořizuje ve dvou oddělených tendrech. Ministerstvo obrny, no ne? :-/

 • Aldus
  22:26 15.12.2016

  Mně ten termín 2019-21 přijde dost pozdě, to se fakt dřív než za 2 roky stihnout nedá? Přitom první peníze na to mají odejít už příští rok.
  V roce 2021 už je potom čas začít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mně ten termín 2019-21 přijde dost pozdě, to se fakt dřív než za 2 roky stihnout nedá? Přitom první peníze na to mají odejít už příští rok.
  V roce 2021 už je potom čas začít nahrazovat KUBy, tak jestli se to nemělo sfouknout dohromady a příp. i s antidron systémem, co se též plánuje ...
  Skrýt celý příspěvek

 • markus223
  17:01 15.12.2016

  Mám otázku. Je to dobře, že AČR pořídí tyto radiolokátory ? Tedy jestli je to dobrá volba ? Zrovna v radiolokátorech se moc nevyznám. :-)

  Mám otázku. Je to dobře, že AČR pořídí tyto radiolokátory ? Tedy jestli je to dobrá volba ? Zrovna v radiolokátorech se moc nevyznám. :-)

 • Rase
  11:49 15.12.2016

  Je zajimavé, že nejnižší cenu nabídli Francouzi, kteří mají v čechách taky docela slušnou loby, probíhat tendr dřív, patrně by vyhráli oni. Velkým posunem oproti dřívějšku, je už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je zajimavé, že nejnižší cenu nabídli Francouzi, kteří mají v čechách taky docela slušnou loby, probíhat tendr dřív, patrně by vyhráli oni. Velkým posunem oproti dřívějšku, je už jen to, že nejnižší cena rozhodovala jen z 60%, zbylých 40% šlo na technické parametry. Oproti francouzskému Thalesu musel být ten kvalitativní náskok Elty asi opravdu výrazný (!) Zajimavý je i fakt, že nabídku od SAABu zabil fakt, že výměna zbroží (zbraní) se švédskem hraje hodně v náš neprospěch (pronajímáme Gripeny ale švédové od nás nic moc nekupují). Celkově mi přijde, že u této zakázky si lidé od MO zaslouží hodně velké plus, už jen za to, že hodnotili ekonomický aspekt (obchodní výměna) a nešli jen po nějnižší ceně, ale i užitné hodnotě. Navíc většinu nákladů na nákup radarů zamázlo zvýšení rozpočtu MO (co si vzpomínám, tak to dělalo cca 5 mld.).
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  10:53 15.12.2016

  To leviathan: U nas to zatial vyzera na radar od BAE systems, do ktoreho ma Aliter technologies vyrabat antenne moduly.

  To leviathan: U nas to zatial vyzera na radar od BAE systems, do ktoreho ma Aliter technologies vyrabat antenne moduly.

 • Luky
  10:43 15.12.2016

  Moc pěkný.
  Na videu mě zaujal sestřel bílého Apache (UN? :) a trajektorie letu střel - nízká s "loftem" před zásahem cíle (ale to je asi věc těch SAMů).
  Každopádně co si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Moc pěkný.
  Na videu mě zaujal sestřel bílého Apache (UN? :) a trajektorie letu střel - nízká s "loftem" před zásahem cíle (ale to je asi věc těch SAMů).
  Každopádně co si pamatuji, tak izrael je mistr datalinků a rozjímání nad efektivitou ŘS. Jeho AA střely by například měly být schopny měnit kolizní kurz na základě přepnutí z kokpitu stíhačky. U SA střel se nastavovaly různé profily letu už u starších sovětských systémů (jedna střela napadala vrchem, jiná spodem atd.). Izraelské střely by ale měly být schopné toto měnit za letu - např. pilot odpálí střelu na unikající cíl, který provede "dragování" s velkými zatáčkami do stran (táhlá S, která si vyžádá opakovaný vysoký nadběh pronásledující rakety a tím i ztrátu energie).... útočící pilot by měl být schopen přepnout raketu na "pure pursuit" čili čistý kolizní kurz, pokud přečte nepřítele a odhadne, že bude kličkovat....případně může vypustit druhou střelu v odlišném režimu...pecka. Proto taky mají jejich střely ve srovnání s konkurencí tak dlouhou dobu hoření.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  10:30 15.12.2016

  Nějak mi vypadl zdroj citace:
  http://zpravy.e15.cz/domaci/mo...

  Co by mě zajímalo je to, že u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nějak mi vypadl zdroj citace:
  http://zpravy.e15.cz/domaci/mo...

  Co by mě zajímalo je to, že u Elta Systems EL / M-2084 Multi-Mission Radar jsou uváděny 3 verze (lze to poznat i z foto systému, kde na některých snímcích je anténa většínou obdelníková a na některých čtvercová (méně často), co konkrétněji (chápu, že tyto informace budou vždy omezené) AČR kupuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  10:18 15.12.2016

  Dobrá zpráva, která již týden prosakovala, je tedy oficiálně potvrzena.
  Doplním, že cena 2,9 mld Kč je bez DPH (proto ten rozdíl proti původně uváděné ceně 3,5 mld Kč).

  Něco o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrá zpráva, která již týden prosakovala, je tedy oficiálně potvrzena.
  Doplním, že cena 2,9 mld Kč je bez DPH (proto ten rozdíl proti původně uváděné ceně 3,5 mld Kč).

  Něco o tom, jak probíhal závěr výběru:
  "Podle infoirmací E15 se výsledky soutěže snažil v posledních týdnech ovlivnit švédský Saab, který byl údajně ochoten snížit cenu.
  Na rozdíl od Izraelců by však se Švédy nebylo možné jednat o detailech kontraktu a také užší vojenské spolupráci na mezivládní úrovni, jak česká strana požadovala. Švédský radar navíc ještě není v plném operačním nasazení švédské armády, což byl další z požadavků.
  Do Vánoc by se mělo začít hovořit o podobě smluv, podepsány by měly být v polovině příštího roku, řekl ministr. První část radarů by měla mít armáda k dispozici v roce 2019, ke kompletní obměně by pak mělo dojít nejpozději v roce 2021, uvedl Stropnický."
  Z
  Skrýt celý příspěvek

 • vladimír
  10:16 15.12.2016

  Pri výbere radaru pre armádu SR by sa malo prihliadať na to, kto sem posiela miliardy na stavbu diaľnic, mostov , obnovu škôl, atď a dáva prácu tisícom ľudí.Takže by mal by byť od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pri výbere radaru pre armádu SR by sa malo prihliadať na to, kto sem posiela miliardy na stavbu diaľnic, mostov , obnovu škôl, atď a dáva prácu tisícom ľudí.Takže by mal by byť od európskeho výrobcu. Slovensko by malo aspoň raz prejaviť aspoň trocha solidarity a dať prácu ľuďom v Europe a nie iba žobrať a brať.
  Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  09:34 15.12.2016

  Nie je tu nejaky insider, co by mal info o priebehu slovenskeho tendra na radary MADR?

  V akom stave su slovenske radary typu FADR?

  dik

  Nie je tu nejaky insider, co by mal info o priebehu slovenskeho tendra na radary MADR?

  V akom stave su slovenske radary typu FADR?

  dik