Armáda ČR zvolila cestu: Útočný vrtulník AH-1Z Viper a víceúčelový UH-1Y Venom

Armáda ČR zvolila cestu: Útočný vrtulník AH-1Z Viper a víceúčelový UH-1Y Venom
AH-1Z Viper s plnou výzbrojí v podobě střel Hellfire, Hydra 70 a Sidewinder. / Bell Helicopter (Zvětšit)

Armáda České republiky získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři útočné AH-1Z Viper. Cena zakázky dosahuje 14,5 miliardy Kč. Nákup Viperů a Venomů předurčil podobu českého vrtulníkového letectva na několik desítek let dopředu.

Vipery a Venomy nahradí vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171Š u 221. vrtulníkové letky operující z 22. základny vrtulníkového letectva „Biskajská“ v Naměšti nad Oslavou.

Ve výzbroji letky se nyní nachází zřejmě deset aktivně používaných Mi-24/35 (jeden nedávno havaroval) a několik vrtulníků Mi-171Š.

221. je jediná bojová letka vrtulníků Vzdušných sil České republiky určená k palebné podpoře pozemních sil.

Hlavními úkoly 221. letky jsou:

 • Přímá palebná podpora (Rotary Close Air Support, Close Combat Attack);
 • Vzdušná přeprava osob a materiálu;
 • Aeromobilní operace (vysazování skupin speciálního určení, taktické vzdušné výsadky);
 • Vzdušný vizuální průzkum;
 • Vzdušný doprovod a ochrana dopravních (speciálních) vrtulníků a vojsk na přesunu (konvoje);
 • Vyhledávání a záchrana osob v nouzi (SAR, Personal Recovery, CSAR);
 • Vzdušný zdravotnický odsun a přeprava (CASEVAC);
 • Posílení a zabezpečení  NaPoSy PVO ČR;
 • Zabezpečení zahraničních operací (např. AAT ISAF);Zabezpečení BÚU (např. BATTLE GROUPE)

V Náměšti najdeme také 222. letku se sedmi vrtulníky Mi-171ŠM s rampou (šest jich je vyhrazeno pro speciální operace) a několik Mi-171Š bez rampy. Úkolem 222. letky je především vzdušná přeprava osob a materiálu, aeromobilní operace, bojové vyhledávaní a záchrana (CSAR) nebo odsun zraněných (CASEVAC).

O vrtulníky obou letek se stará 223. letka oprav letecké techniky. Údržba strojů probíhá ve velkém hangáru TOP (technické oddělení prací) na základně v Náměšti.


UH-1Y Venom; větší foto / Bell Helicopter


Pohled z kokpitu UH-1Y Venom; větší foto / Bell Helicopter

První vrtulníky Viper / Venom piloti z 221. letky převezmou v roce 2023 a samotný výcvik pilotů a členů pozemního personálu začne pravděpodobně na konci roku 2021.

Jaký bude osud současných strojů Mi-24/35 a Mi-171Š není známo, tedy zda budou prodány (Mi-24/35) nebo přesunuty (Mi-171Š). 222. letka ale zřejmě získá Mi-171Š od 221. letky, případně budou některé Mi-171Š přesunuty k 243. vrtulníkové letce z 24. základny dopravního letectva Praha Kbely.

Pro srovnání: u americké námořní pěchoty (USMC) má operační nebo výcviková vrtulníková letka HMLA (Marine Light Attack Helicopter Squadron) 27 vrtulníků (15×AH-1Z a 12×UH-1Y). Pouze letky HMLA u rezerv USMC mají snížené počty na 18 vrtulníků (deset AH-1Z a osm UH-1Y).

Součástí nákupu Viperů a Venomů pro Armádu ČR je také komplexní provozní a výcvikový ekosystém (včetně letových simulátorů), náhradní díly a zajištění technické podpory na dva roky. Součástí nabídky byly také zbraně a munice, jako jsou kulomety M230 (7,62 mm) a GAU-21 (12,7 mm), případně rotační kulomety GAU-17A (7,62 mm). Pro Vipery Američané nabídli 14 protitankových řízených střel (PTŘS) AGM-114 Hellfire. Jaké kulomety a munici si armáda objednala se ale dozvíme až po podepsání smlouvy.

Na pořízení PTŘS Hellfire přitom můžeme názorně ukázat, jaké schopnosti Armáda ČR nákupem vrtulníků získá. Hellfire je nesčetněkrát bojem ověřená zbraň vzduch-země, která ničí nejrůznější pozemní cíle (tanky, opevnění atd.) na vzdálenost až 8000 metrů. AH-1Z unese až 16 střel Hellfire (jedna Hellfire stojí cca 100 000 dolarů).


Ukázka taktiky nasazení UH-1Y Venom

Tedy pro představu (samozřejmě značně zjednodušenou) ‒ čtveřice AH-1Z dokáže překonat vzdálenost 230 km, v této vzdálenosti pomocí svých výkonných palubních senzorů vypátrat nepřátelské tanky na vzdálenost až 20 kilometrů a pomocí střel Hellfire (4×16) zničit celý tankový prapor.

Dlužno však podotknout, že vrtulníky Viper a Venom budou vždy působit společně. Mimochodem výcvik s PTŘS Hellfire lze bez problémů provádět v českých vojenských výcvikových prostorech.

Viper může dokonce nést na koncích křídel střely vzduch-vzduch AIM-9M Sidewinder, která má Armáda ČR ve výzbroji. V letech 2022 až 2023 se přitom rozhodne o nákupu nových střel vzduch-vzduch IRIS-T nebo AIM-9X Sidewinder, protože střelám AIM-9M za čtyři až pět roků končí životnost. 

Problém ale je, že Viper střely IRST-T neumí používat, Gripen zase (zatím) nezvládne AIM-9X. Americká firma Raytheon ale minulý rok uvedla, že plánuje integraci AIM-9X na letoun JAS-39 Gripen a v této souvislosti byli zmiňováni dva nejmenovaní evropští uživatelé (ČR a Maďarsko). Dostřel AIM-9X se odhaduje až na 35 km.


UH-1Y

Nákup osmi UH-1Y a čtyř AH-1Z je pouze začátkem přezbrojení vrtulníkového letectva. Podle neoficiálních informací armáda po roce 2026, tedy po dokončení projektu nákupu nových pásových bojových vozidel pěchoty, počítá s nákupem dalších osmi vrtulníků Viper a čtyř Venomů (celkově tedy armáda získá 12 Viperů a 12 Venomů). V Náměšti by tak vznikla třetí bojová letka s vrtulníky Viper / Venom. Ostatně ekonomicky stejně silné Rumunsko kupuje právě 12 Viperů a 12 Venomů.

Samozřejmě šest let je dlouhá doba a to, co si přeje armáda, se nemusí nakonec potkat s politickou a finanční realitou České republiky roku 2026. V každém případě vzhledem k závazku vydávat 2 % HDP na obranu v roce 2024 se zatím k tomuto cíli (nákup dalších Viperů a Venomů) směřuje.

Současně je nutné si uvědomit, že další stovky milionů korun půjde v příštích letech do nákupu výzbroje, jako jsou neřízené střely Hydra 70 ráže 70 mm, (možná) laserem naváděné střely stejné ráže APKWS II nebo samozřejmě další PTŘS Hellfire. Pro Hydry 70 / APKWS II bude třeba pořídit raketnice LAU-68C/A (sedm střel) nebo LAU-61D/A (19 střel).

Nákup Viperů a Venomů také předurčil možného nástupce vrtulníků Mi-171Š. Zatímco nákup Black Hawků by zřejmě vytvořil výkonnostní strop pro české vrtulníkové letectvo, nákup UH-1Y umožní Armádě ČR podívat se po větších vrtulnících. Podle neoficiálních informací armáda upřednostňuje nákup těžších vrtulníků s rampou – ty by totiž umožnily budovanému výsadkovém pluku provádět plnohodnotné „vertikální“ aeromobilní operace.


AH-1Z při výcviku blízké letecké podpory

Pokud budeme hledat těžší vrtulník s rampou, který je zároveň bojem ověřený, moc možností nemáme. Obě podmínky splňuje Boeing CH-47F Chinook. Avšak po letošním roce americká armáda přestane kupovat nové Chinooky pro své konvenční síly, takže je otázkou, zda po roce 2030 se Chinooky budou ještě vyrábět.

V každém případě americká armáda chce průběžně modernizovat Chinooky a nechat je ve službě až do roku 2060. Důvod je prostý, i přes postupující vrtulníkový program FVL (Future Vertical Lift), Chinooky nebudou mít v americké armádě výkonnostního konkurenta po dobu dalších 30 let.

Firma Boeing na jaře testovala vrtulník Chinook s novými motory T408 od firmy General Electrics (GE). V této věci je dobré připomenout, že česká divize GE Aviation Czech zajistí kompletní servis motorů vrtulníků Venom / Viper a tedy teoreticky dokáže zajistit i servis motorů Chinooků.

Pokud se chceme podívat na evropská řešení, nabízí se vrtulníky NH90 (používá rovněž motory GE) nebo AW101. Jde o novější stroje než Chinooky, ale jsou výrazně méně bojem ověřené.

Nahlásit chybu v článku


Související články

ROZHOVOR: Keith Flail o UH-1Y Venom a AH-1Z Viper pro Armádu ČR

Minulý týden proběhla v Praze konference Combat Helicopter, kde odborníci diskutovali o nejnovějších ...

Američané schválili prodej vrtulníků UH-1Y Venom do České republiky

Ministerstvo zahraničí Spojených států v pondělí schválilo potenciální prodej 12 víceúčelových ...

Armáda ČR: UH-60M Black Hawk vs. UH-1Y Venom / AH-1Z Viper

Armáda ČR porovnává dvě americké nabídky na nové vojenské vrtulníky. V úvahu připadá UH-60M Black ...

UH-60M Black Hawk vs UH-1Y Venom / AH-1Z Viper: Jakou cestou se vydá Armáda ČR?

České ministerstvo obrany (MO ČR) posuzuje akvizici vrtulníků UH-60M Black Hawk nebo dua vrtulníků ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Sunet
  11:51 13.12.2019

  Smlouva podepsána, ani jsem moc nevěřil, že to stihnou do koce tohoto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Smlouva podepsána, ani jsem moc nevěřil, že to stihnou do koce tohoto roku.

  http://www.natoaktual.cz/venom...

  Alespoň něco se dokázalo zrealizovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  13:32 04.10.2019

  Napíšu takové shrnutí zajímavých informací které zveřejnila armáda ve svém informačním seriálu k nový vrtulníkům:
  -Mi-24/35 mají být provozovány do roku 2025
  -Počet 8+4 nemá být ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Napíšu takové shrnutí zajímavých informací které zveřejnila armáda ve svém informačním seriálu k nový vrtulníkům:
  -Mi-24/35 mají být provozovány do roku 2025
  -Počet 8+4 nemá být konečný, ovšem jaké jsou cílové počty zveřejněno nebylo.
  -České firmy se mají výrazně podílet na opravách, údržbě a případné modernizaci.
  -Výrobce garantuje podporu pro systém H-1 až do roku 2057.
  -Součástí kontraktu je i servisní smlouva na dva roky s garancí dalšího prodlužování.
  -Na nových vrtulnících bude létat 36 pilotů kteří se budou cvičeni na Viper i Venom.
  -K vrtulníkům budou nakoupeny přídavné nádrže.
  -Všechny Venomy budou mít jeřáb a vyhledávač pro pátrání a záchranu.
  https://scontent-prg1-1.xx.fbc...
  Skrýt celý příspěvek

  • petres
   16:37 04.10.2019

   Jsou věci, které naopak mít nebudou, ač by mohly:
   APKWS II - pro Venom, tyto laserem naváděné rakety nebyly ani součástí americké nabídky (pravděpodobně nebyly požadovány, protože ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jsou věci, které naopak mít nebudou, ač by mohly:
   APKWS II - pro Venom, tyto laserem naváděné rakety nebyly ani součástí americké nabídky (pravděpodobně nebyly požadovány, protože Viper)
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    18:00 04.10.2019

    Dokoupení další munice bude nezbytné. To co s vrtulníky příde bude jen základ pro přeškolení posádek. Používat APKWS oba vrtulníky zvládají.

    Dokoupení další munice bude nezbytné. To co s vrtulníky příde bude jen základ pro přeškolení posádek. Používat APKWS oba vrtulníky zvládají.

 • Scotty
  18:48 21.09.2019

  Ministr Metnar dnes na Dnech NATO znovu zopakoval že počítá s podpisem smlouvy do konce roku. NGŠ Opata řekl že podle jeho názoru je ideální cílový stav 8 Viperů a 8 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ministr Metnar dnes na Dnech NATO znovu zopakoval že počítá s podpisem smlouvy do konce roku. NGŠ Opata řekl že podle jeho názoru je ideální cílový stav 8 Viperů a 8 Venomů.
  https://www.lidovky.cz/domov/m...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   13:02 22.09.2019

   „Je to komplexní systém a my jsme za to rádi, protože tím komplexním systémem H1 jsme získali naprosto unikátní schopnost pro podporu pozemních jednotek. Názor letectva na ideální ...
   Zobrazit celý příspěvek

   „Je to komplexní systém a my jsme za to rádi, protože tím komplexním systémem H1 jsme získali naprosto unikátní schopnost pro podporu pozemních jednotek. Názor letectva na ideální poměr vrtulníků by byl určitě 12 - 12, já jsem přesvědčený o tom, že armáda naší velikosti by měla dostatečný počet osm - osm. Ale každopádně nám to otvírá možnost dalšího rozvoje vrtulníkového letectva do budoucna,“ řekl Opata.

   Uvidíme :)
   Skrýt celý příspěvek

 • Riiiederner
  23:33 10.09.2019

  No článek i diskuzy jsem si přečetl celou ,ale jestli je nákup dobrý nebo ne mně asi žádný z komentářů nepřesvědčil nebo spíše použití mixéru v boji s vysokou intenzitou mně osobně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No článek i diskuzy jsem si přečetl celou ,ale jestli je nákup dobrý nebo ne mně asi žádný z komentářů nepřesvědčil nebo spíše použití mixéru v boji s vysokou intenzitou mně osobně přijde v dnešní době dosti omezené uź podle toho co předvedli při cvičení ,ale třeba se pletu stroje jsou to dobré což o to shodnost dílů je taky určitě plus ,taky doufám že když už se to koupilo tak se i přikoupí dostatek munice a budou i peníze a moźnost přikoupit ve 2026 další ať už to alespoň stojí za to i když jsem bohužel k tomu skeptický viz gripen + nákup ch47 a neco pekneho pro lzs protože k těm mám nejblíže by bylo fajn i když to taky nevím v jakém počtu když to co teď lítají má jít opět do soukromna.
  Skrýt celý příspěvek

 • Riiiederner
  23:33 10.09.2019

  No článek i diskuzy jsem si přečetl celou ,ale jestli je nákup dobrý nebo ne mně asi žádný z komentářů nepřesvědčil nebo spíše použití mixéru v boji s vysokou intenzitou mně osobně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No článek i diskuzy jsem si přečetl celou ,ale jestli je nákup dobrý nebo ne mně asi žádný z komentářů nepřesvědčil nebo spíše použití mixéru v boji s vysokou intenzitou mně osobně přijde v dnešní době dosti omezené uź podle toho co předvedli při cvičení ,ale třeba se pletu stroje jsou to dobré což o to shodnost dílů je taky určitě plus ,taky doufám že když už se to koupilo tak se i přikoupí dostatek munice a budou i peníze a moźnost přikoupit ve 2026 další ať už to alespoň stojí za to i když jsem bohužel k tomu skeptický viz gripen + nákup ch47 a neco pekneho pro lzs protože k těm mám nejblíže by bylo fajn i když to taky nevím v jakém počtu když to co teď lítají má jít opět do soukromna.
  Skrýt celý příspěvek

 • Riiiederner
  23:33 10.09.2019

  No článek i diskuzy jsem si přečetl celou ,ale jestli je nákup dobrý nebo ne mně asi žádný z komentářů nepřesvědčil nebo spíše použití mixéru v boji s vysokou intenzitou mně osobně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No článek i diskuzy jsem si přečetl celou ,ale jestli je nákup dobrý nebo ne mně asi žádný z komentářů nepřesvědčil nebo spíše použití mixéru v boji s vysokou intenzitou mně osobně přijde v dnešní době dosti omezené uź podle toho co předvedli při cvičení ,ale třeba se pletu stroje jsou to dobré což o to shodnost dílů je taky určitě plus ,taky doufám že když už se to koupilo tak se i přikoupí dostatek munice a budou i peníze a moźnost přikoupit ve 2026 další ať už to alespoň stojí za to i když jsem bohužel k tomu skeptický viz gripen + nákup ch47 a neco pekneho pro lzs protože k těm mám nejblíže by bylo fajn i když to taky nevím v jakém počtu když to co teď lítají má jít opět do soukromna.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavel88
  16:35 06.09.2019

  Dobrý den,

  Nějak jsem nenašel, že by v nabídce od USA pro UH-1Y (té z roku 2019) byly rakety? Je to tak, že budou dodány jen s kulomety ve dveřích?
  Víte, zda neřízené raketové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den,

  Nějak jsem nenašel, že by v nabídce od USA pro UH-1Y (té z roku 2019) byly rakety? Je to tak, že budou dodány jen s kulomety ve dveřích?
  Víte, zda neřízené raketové bloky (často jsou na UH-1Y na fotkách) ubírají z počtu přepravovaných vojáků/nosnosti?

  Pořád se mluví o paritě UH a AH. Já myslím, že by bylo lepší mít více UH-1Y neboť jsou univerzálnější (lze je i vyzbrojit).
  Myslím, že pro AČR je primární přeprava + sekundárně udržení bitevních schopností a doprovod.
  Takže za mě případně 16x UH (třeba 6ks s raket, výzbrojí) + 8xAH.

  Pavel
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   22:04 06.09.2019

   Z článku som pochopil, že UH budú mať iba guľomety a bojové úlohy budú plniť AH, pre ktoré je objednaných celkovo 14 Hellfirov.

   Z článku som pochopil, že UH budú mať iba guľomety a bojové úlohy budú plniť AH, pre ktoré je objednaných celkovo 14 Hellfirov.

  • Jirosi
   10:49 07.09.2019

   "Pořád se mluví o paritě UH a AH. Já myslím, že by bylo lepší mít více UH-1Y neboť jsou univerzálnější (lze je i vyzbrojit).
   Myslím, že pro AČR je primární přeprava + sekundárně ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "Pořád se mluví o paritě UH a AH. Já myslím, že by bylo lepší mít více UH-1Y neboť jsou univerzálnější (lze je i vyzbrojit).
   Myslím, že pro AČR je primární přeprava + sekundárně udržení bitevních schopností a doprovod."

   Koupíš univerzální, ale výzbroj nikdy nesvěsíš. Jaký to má význam?
   Skrýt celý příspěvek

   • Pavel88
    22:58 08.09.2019

    "Koupíš univerzální, ale výzbroj nikdy nesvěsíš. Jaký to má význam?"

    předpokládám, že 20+ let služby budou třeba 5-10x pomáhat při povodních, požárech, evakuaci, (což Ah-1 neumí) ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Koupíš univerzální, ale výzbroj nikdy nesvěsíš. Jaký to má význam?"

    předpokládám, že 20+ let služby budou třeba 5-10x pomáhat při povodních, požárech, evakuaci, (což Ah-1 neumí) atd... a tak půjdou zbraně dolů.
    Na ostré střelby, větší civčení a moooožná boj je zase mechanici nandají.
    takže proto více UH-1

    Já bych se mírového využití v prospěch občanů ČR nezříkal...
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     16:00 11.09.2019

     Zkuste si dohledat počty nasazených strojů i při povodních zasahujících 50% CR (1997/2002). Pak zjistíte, že ty 4. to fakt nevytrhnou.

     Zkuste si dohledat počty nasazených strojů i při povodních zasahujících 50% CR (1997/2002). Pak zjistíte, že ty 4. to fakt nevytrhnou.

 • Jura99
  21:47 29.08.2019

  Za 100let existence republiky to bude nejspis prvni zbranovy system koupeny v USA (nepocitaje rucni zbrane nebo po valce nejake Dakoty a nakladni auta, coz nejsou zrovna zbrane). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za 100let existence republiky to bude nejspis prvni zbranovy system koupeny v USA (nepocitaje rucni zbrane nebo po valce nejake Dakoty a nakladni auta, coz nejsou zrovna zbrane). Jen tak dal, ted vzit z USA treba raketomety.
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   22:25 29.08.2019

   Československá samostatná obrnená brigáda mala vo výzbroji tanky M5 Stuart a Halftracky, ktoré prešli do výzbroje ČSA.

   Československá samostatná obrnená brigáda mala vo výzbroji tanky M5 Stuart a Halftracky, ktoré prešli do výzbroje ČSA.

   • Jura99
    06:05 30.08.2019

    Nejspis ale nebyly koupene v USA ale prekoupene od Britu.

    Nejspis ale nebyly koupene v USA ale prekoupene od Britu.

 • kazd
  15:25 29.08.2019

  Kdy si člověk přečte diskuzi - dělící čára není mezi ruskými trolly a zbytkem, ale mezi lidmi s vazbou na MO/AČR a zbytkem.
  Chápu určitou míru loajality, ale Stropnického taky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kdy si člověk přečte diskuzi - dělící čára není mezi ruskými trolly a zbytkem, ale mezi lidmi s vazbou na MO/AČR a zbytkem.
  Chápu určitou míru loajality, ale Stropnického taky někteří vynášeli do nebes a výsledek tristní.
  Kdo si chce sundat růžové brýle může začít s OVM, kde se sešel mozkový trust - Pavel, Vondra, Metnar.
  "Ta kritika vrtulníků, to je jako s puškou Bren..všicni kritizovali, konkurence to chtěla zničit..ted je spokojenost"
  A všichni si plácají po ramenou. Ví ti experti, že jen kritka vedla k přepracování té pušky. Jinak bychom měli šmejdy za miliardy ??
  Metnar a jeho desítky % se zakázky na vrtulníky pro český průmysl už jsou jen k smíchu.
  Takže fakt doporučuji s tou loajalitou brzdit.
  Výběr varianty 8+4 v podstatě potvrdil co se zde psalo léta
  - AČR neví co chce (Zelinka a spol. si do blogů můžou psát co chtějí) - když Šlechtová řekla, že si AČR nadefinovala nesplnitelné požadavky skákali generálové metr vysoko.
  Ve výsledku to přesně tak dopadlo - došlo k redukci transportních možností ... hlavně, že nutně nemůže být výsadek jen 8 lidí :-))
  - Argumenty, že je OK když se k Viperům nic nedokoupí a 4 ks prostě doslouží - hlavně si udržíme schopnosti.. je stejné jako postavme rychle jadernou elektrárnu, ať si udržíme schopnosti - lidé z Dukovan a Temelína jsou do důchodu. Jak vypadá udržování schopností na licenci v době generace III+ je vidět v Mochovcích. Vyhodit miliardy za 4 ks a rušit kvůli stamilionům letiště, raketomety atd- viz. historie je demence.
  - bojový význam 4 ks je nulový - to se ani nedá poslat do mise aby tady něco zůstalo, nebo leda společně s USMC - takovou závislost nasazení na třetí straně nemají ani pronajaté gripeny
  - podstata výměny ruských zbraní je udržení ekosystému, nebo rezignace na něj. 8+4 je počet, který Lomu nedovolí udělat nic, zoufalost tohoto podniku bude pokračovat, teď už i oficiálně stížnostmi AČR v novinách a lepit se to bude dotacemi. Přitom CSG startovala z nuly, už je schopna něco dělat s UH 60 a mají šanci na kooperaci s LOTN ..my se na ně budem jen zpovzdálí dívat.
  - cena neobsahuje APKWS/Hydra pro venom - takže pro ty vysněné akce podpory máme kulomety a 20mm machine guns
  - Katar kupuje 24 apache a "two thousand five hundred (2,500) AGM-114R Hellfire missiles; and twenty-five (25) Hellfire Captive Air Training Missiles (CATM) (1 per aircraft, 1 spare)" Těch cca 10 posádek viperů vzhledem k jejich současným nulovým zkušenostem s moderní PTŘS nebude v reálu s PTŘS při koupi 14 ks umět nic.
  - že se nedá nyní uzavřít opce na dalších 12 ks je nesmysl
  "The Government of Qatar has requested a possible sale of 10 MH-60R SEAHAWK Multi-Mission Helicopters, 12 MH-60S SEAHAWK Multi-Mission Helicopters with the Armed Helicopter Modification Kit, 48 T-700 GE 401C Engines (44 installed and 4 spare) with an option to purchase an additional 6 MH-60S SEAHAWK Multi-Mission Helicopters with the Armed Helicopter Modification Kit and 13 T-700 GE 401C Engines (12 installed and 1 spare) at a later date"
  FMS/DSCA je jen administrace na US straně - smlouva mezi vládami může obsahovat cokoli
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   17:28 29.08.2019

   Teda, to muselo dát práce a přitom taková blbost.

   Teda, to muselo dát práce a přitom taková blbost.

   • kazd
    10:02 30.08.2019

    pohlédnout pravdě do očí občas bolí:

    NGŠ ACR 2/18, citace
    "Bitevní vrtulník je, a teď nechci nikomu nic
    podsouvat, jednoúčelový stroj určený pouze
    pro bitvu, nic jiného se s ním ...
    Zobrazit celý příspěvek

    pohlédnout pravdě do očí občas bolí:

    NGŠ ACR 2/18, citace
    "Bitevní vrtulník je, a teď nechci nikomu nic
    podsouvat, jednoúčelový stroj určený pouze
    pro bitvu, nic jiného se s ním udělat nedá. Myslím
    si, že v našem středoevropském prostoru
    je víceúčelový vrtulník, který je možné využít
    nejen k podpoře jednotek pozemního vojska,
    ale i výsadkům speciálních sil, k doprovodům
    konvojů, k záchranným úkolům atd., právě
    tou technikou, kterou potřebujeme. Bitevní
    vrtulník patří určitě do sestav armád, ale podstatně
    větších, než je ta naše."
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     10:15 30.08.2019

     NGŠ Bečvář je už (naštěstí) minulost.

     NGŠ Bečvář je už (naštěstí) minulost.

     • kazd
      14:30 30.08.2019

      Tak zatím se jako blbost ukázalo pouze vaše tvrzení, že nejde použít opci.
      Že NGŠ není doživotní funkce všichni ví. Nic to na tom prohlášení a skutečnosti, že AČR neví co chce a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak zatím se jako blbost ukázalo pouze vaše tvrzení, že nejde použít opci.
      Že NGŠ není doživotní funkce všichni ví. Nic to na tom prohlášení a skutečnosti, že AČR neví co chce a co 6 měsíců u vrtulníků,BVP atd požadavky koriguje nemění.
      Skrýt celý příspěvek

    • Brakant
     11:01 08.09.2019

     Tak Amíci taky plánovali například vyřazení A-10 a nakonec je tomu jinak a už se vyrábějí nový křídla pro repase. Jsou kvůli tomu všichni ve sboru náčelníků štábů neschopní, jsou ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak Amíci taky plánovali například vyřazení A-10 a nakonec je tomu jinak a už se vyrábějí nový křídla pro repase. Jsou kvůli tomu všichni ve sboru náčelníků štábů neschopní, jsou to hlupáci? Politici taky? Ne, jsou to jenom lidi a můžou se mýlit. Mýlit se může každý, nepřizná to ale jenom blbec. Změny v záměru, v zadání, v koncepci, to prostě k armádám všeho světa patří. Původní zadání na vrtulníky bylo divnou směsicí požadavků, ovlivněnou typem Mi-24. Bylo ale třeba se od tohoto typu myšlenkově zcela odpoutat, protože nahradit ho jednou mašinou při zachování všech schopností prostě nejde. To si naštěstí odpovědní uvědomili. A dobře, že tak...
     Skrýt celý příspěvek

  • Olaf
   19:26 29.08.2019

   V souvislosti s armádními nákupy se pochopitelně mluví o neschopnosti. Začínám pochybovat, páč nakupovat dlouhodobě tak, aby to vypadalo, že zbrojíme a přitom naše bojové ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V souvislosti s armádními nákupy se pochopitelně mluví o neschopnosti. Začínám pochybovat, páč nakupovat dlouhodobě tak, aby to vypadalo, že zbrojíme a přitom naše bojové schopnosti zůstávají nicotné, je vlastně docela um.
   Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   15:59 30.08.2019

   kazd
   to sedí, věci, které nám tu politická reprezentace předvádí jsou ostudné, SaVo v OVM strašil rozpadem NATO, není to zase moc dlouho, co strašil tím, že pokud nebude XBR radar ...
   Zobrazit celý příspěvek

   kazd
   to sedí, věci, které nám tu politická reprezentace předvádí jsou ostudné, SaVo v OVM strašil rozpadem NATO, není to zase moc dlouho, co strašil tím, že pokud nebude XBR radar v Brdech, bude nutné zavést zpět prezenční vojenskou službu, radar tu není, SaVo byl minstrem a nic se nestalo :-)
   S USMC v Evropě asi moc spolupráce nebude,spíše s USAF, US Army, se Slováky, no zkrátka s těmi co si "špatně" vybrali Black Hawky a my správně vybraly Venomy :-)
   Průmyslová spolupráce nebude, maximálně servisní centrum. To je více než jisté.
   Jen jednu poznámku k PTŘS, u těch "moderních" platí to, že vstup vlivu osádky do možné chyby je minimalizován v naváděcích a sledovacích systémech, v případě kategorie "vystřel a zapomeň" je naprosto minimální. Jediné o co půjde naučit se využívat správně prostředky průzkumu a zaměřování, pak už jen stisknout tlačítko a na nic nesahat :-)
   Skrýt celý příspěvek

   • TF_HU
    09:36 31.08.2019

    Prosim vas...jak nas vlastnictvi UH1 bude limitovat ve spolupraci s UH60?

    Jak je mozne, ze doposud jsme spolupracovali s Mi171 a slo to?

    Spoluprace je spise s US Army, kam ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Prosim vas...jak nas vlastnictvi UH1 bude limitovat ve spolupraci s UH60?

    Jak je mozne, ze doposud jsme spolupracovali s Mi171 a slo to?

    Spoluprace je spise s US Army, kam vrtulniky patri. Tedy s armadnim letectvem.

    V tomto se kazd tez plete, jakasi argumentace, ze bez USMC nepujdou nase vrtulniky nasadit...nebo co. Jako proc?
    Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   09:22 31.08.2019

   Ja bych s vami souhlasil, ale detaily a pausalizovani je to, co mi vadi a s cim fakt nesouhlasim.

   Jako vojak vim co chci. Pri planovani operace vam reknu, jake schopnosti nam ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ja bych s vami souhlasil, ale detaily a pausalizovani je to, co mi vadi a s cim fakt nesouhlasim.

   Jako vojak vim co chci. Pri planovani operace vam reknu, jake schopnosti nam chybi. Muj kolega vam rekne, kolik penez to bude stat.

   Problem je opravdu politicka vule a ochota naplnit tyto potreby.

   Letectvo potrebovalo maly vrtulnik. Jako nahradu za Mi2, ktery doslouzil. Kolik let to trvalo, tento projekt tim puvodne mel byt. Obnova kategorie maleho vrtulniku. Dejme tomu 10 mld. To chteli letci. Co z toho udelala politika...

   Soubezne s tim, se resila nahrada W3A. Nakonec se rozhodlo jinak, ale mysleni, pozadavky uz maji vliv. Hlavne ta potapana media, ktera pletou vse dohromady...o terminologii ani nemluve.

   Pritom letci by "chteli" maly vrtulnik na MEDEVAC. Coz by napriklad byla prilezitost pro H145M a nakup treba samostatnych 16 ks. Dejme tomu 10 mld.

   Pak si nekdo vzpomene na BKO, kde se pise, ze Mi24/35 bude zrusen. V roce 2014 byl jeste "cas", rozhodnou se ma 2025. Datumy uz ignorujme. Protoze politicka neochota, zaclo se premyslet o potrebe PTRS, pomoci ktere bychom si vytvorili cas na rozhodnuti o bitevniku. Takze diskuze, moznosti, ceny atd zasahovaly do probihajiciho projektu. Pritom letci by chteli bitevni vrtulnik, klidne Vipery, nebo AH64 a nebo klidne AW249...sic na papire zatim. V roce 2025, nebo 2030 uz snad bude operacni. Dejme tomu 16 ks, dejme tomu 32 mld.

   Jak jsme dopadli? Misto tri projektu, ktere by udrzely a posunuly nase schopnosti dopredu v celkove vysi cca 52 mld Kc, mame to co mame. To k politicke vuli.

   Pro nas pro vojaky, dostaneme to co dostaneme, tato letka bude presto.I tak posunutim vpred, sice s kompromisy...
   Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    17:32 07.09.2019

    Tak ano, různé požadavky se "zmixovaly" dohromady, a vypsalo se výběrovko na univerzál který by je plnil pokud možno všechny naráz. To vcelku pochopitelně nevyšlo (kdyby existoval ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak ano, různé požadavky se "zmixovaly" dohromady, a vypsalo se výběrovko na univerzál který by je plnil pokud možno všechny naráz. To vcelku pochopitelně nevyšlo (kdyby existoval reálný vrtulník který by tyto požadavky úspěšně všechny plnil, byl by to hit který by kupovali téměř všichni (aspoň ti co nemají rozpočet na rozsáhlou specializaci několika typů), takže se nakonec výběrovko formálně porušilo (jasně, napřed nám hrozně vadilo že by například převážený výsadek nebyl 8 ale 7, a najednou nevadí že třetina vrtulníků bude mít kapacitu nula???) a vybrala se kombinace dvou různých (ok, částečně společné ND je hezké ale pořád jsou to dva různé typy) typů. Čili z velmi formálního přístupu k VŘ najednou obrat o 180 stupňů a najednou nevadí skoro nic hlavně že "to bude fungovat"...
    Jako kombinaci dvou typů mohli nabídnout i jiní výrobci, stačilo aspoň naznačit že je to přípustné... takhle se z toho výběrka udělal vysloveně výsměch...
    Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     15:36 08.09.2019

     Jste úplně mimo. Když do toho procesu fakt nevidíte a nerozumíte některým požadavkům, omezením a limitům, nemůžete nikdy pochopit to, co je medializováno. Nejedná se o žádný 180 st ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jste úplně mimo. Když do toho procesu fakt nevidíte a nerozumíte některým požadavkům, omezením a limitům, nemůžete nikdy pochopit to, co je medializováno. Nejedná se o žádný 180 st obrat...byl to kompromis, jak navýšit dopravní kapacitu a navíc udržet schopnost výcviku bitevního pilota...čistého bitevního pilota.

     Kteří výrobci "mohli" nebo nabídli kombinaci dvou typů? Kteří výrobci by nabídli kombinaci se 85% zaměnitelností ND?
     Skrýt celý příspěvek

    • Brakant
     21:04 12.09.2019

     Až na to, že to žádný "výběrko" nebylo... Rozhodně ho nikdo oficiálně nevyhlásil. Amíci nabídli kombinaci dvou typů sami od sebe, nikdo nemůže Italům za to, že jsou natvrdlí a na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Až na to, že to žádný "výběrko" nebylo... Rozhodně ho nikdo oficiálně nevyhlásil. Amíci nabídli kombinaci dvou typů sami od sebe, nikdo nemůže Italům za to, že jsou natvrdlí a na podobnou variantu nepřišli sami :) Ale i tak by jim to nebylo nic platný. Střední vrtulník prověřený bojem s kapacitou pro osmičlenný výsadek ve výrobním programu nemají. Tečka...
     Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:12 28.08.2019

  Čím víc nad tím koumu, tak tím víc mi přijde smysluplnější rovnou pořídit 12+12 strojů - pokud tedy MO opravdu chce tyto počty. Jasně je to pálka, ale beztak by se dala usmlouvat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čím víc nad tím koumu, tak tím víc mi přijde smysluplnější rovnou pořídit 12+12 strojů - pokud tedy MO opravdu chce tyto počty. Jasně je to pálka, ale beztak by se dala usmlouvat splátka na dvakrát, nebo tak něco. Nákup 8+4 s tím, že se někdy, jednou v budoucnu pořídí i 4+8 vidím jako hodně bláhový. Kdo ví, jaká bude tehdy vláda a jaké bude mít zájmy. Provize od Bellu jsou rozdané, tak je nebudou dávat dvakrát. Třeba se ale pletu, tak musíme počkat až bude podepsaná smlouva a co v ní bude.
  Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
   21:48 28.08.2019

   Urcite by to bylo lepsi..ale myslim ze by jim to nedovolilo MF, mají rozpočtováno na to tyhle peníze, které se ještě o trochu navýšili..ted muzou jen udelat vyhled na ten cirka ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Urcite by to bylo lepsi..ale myslim ze by jim to nedovolilo MF, mají rozpočtováno na to tyhle peníze, které se ještě o trochu navýšili..ted muzou jen udelat vyhled na ten cirka 2026 a rozplánovat tam podobny objem financi. Bylo to videt už letos kdy kuli prebyvajicicim financím chteli urychlit zakazku na 4x4 ale MF jim to stoplo.
   Je taky otázka jesli by to 2023 byli schopni USA dodat 12+12 nebo by dodávky jeli opet az do 2026..nehlede na to ze by teda bylo potřeba vyskolit a sehnat 24 posádek. Kazdopádně 12 Viperu uz je celkem obstojná palebná síla stim kolik hellfiru by mohlo být najednou ve vzduchu..to by mohli letat na sever lovit ty tankové prapory :o) snad to vyjde vse podle plánu.
   Skrýt celý příspěvek

   • TF_HU
    09:48 31.08.2019

    Nevim jak pozemni technika, ta letecka se zridka dodava vsechna v jeden cas. Ma to sve duvody. Nechci vam brat iluze...z 12 Viperu by ve vzduchu bylo asi tak 7 ks, zbytek by byl na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nevim jak pozemni technika, ta letecka se zridka dodava vsechna v jeden cas. Ma to sve duvody. Nechci vam brat iluze...z 12 Viperu by ve vzduchu bylo asi tak 7 ks, zbytek by byl na planovane udrzbe. Opet, ma to sve pravidla.
    Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   07:19 29.08.2019

   Tak to tu zminuje spousta "kritiku" resp. tech co nevedi co si o tom kseftu zatim myslet. I za me se to na stranu "dobre zrobil" prehoupne az kdyz bude jasne ze se dokoupi dalsi ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak to tu zminuje spousta "kritiku" resp. tech co nevedi co si o tom kseftu zatim myslet. I za me se to na stranu "dobre zrobil" prehoupne az kdyz bude jasne ze se dokoupi dalsi stroje. A ani netrvam na tom aby to bylo 4+8 na vyslednych 12+12. Pokud potreby ACR budou spise na 16+8 tak at se klidne veme znovu 8+4, proc ne, ale z toho dnesniho podpisu jednoduse budu mit radost az na papire pristane i ten podpis dalsi.
   Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   09:17 29.08.2019

   Pokud by zároveň došlo k okamžitému vyřazení Mi-24/35 a (asi) i části Mi-17/171, pak ano, jistě. Ale to by asi přineslo zvýšené náklady na transformaci a porušení uzavřených smluv ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pokud by zároveň došlo k okamžitému vyřazení Mi-24/35 a (asi) i části Mi-17/171, pak ano, jistě. Ale to by asi přineslo zvýšené náklady na transformaci a porušení uzavřených smluv na údržbu atd. A co pak s vyřazenými stroji, municí, náhradními díly a resursy ? Dát je do sběru nebo prodat pod cenou ? Vždyť ani Afghánistán už to nechce.
   Skrýt celý příspěvek

   • TF_HU
    09:50 31.08.2019

    Netusim, proc nekdo, stejne jako vy, pise o vyrazovani Mi171. Hrosi s tim nemaji nic spolecneho. Jejich cas jeste nenastal.

    Mi24 doletaji sve hodiny a pujdou na zem. Pak na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Netusim, proc nekdo, stejne jako vy, pise o vyrazovani Mi171. Hrosi s tim nemaji nic spolecneho. Jejich cas jeste nenastal.

    Mi24 doletaji sve hodiny a pujdou na zem. Pak na prodej.
    Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   09:46 31.08.2019

   Fakt si myslite, ze jste v tomto mysleni unikatni? Ze nikoho nic podobneho nenapada? Ze s nejakym zamyslem nejde do jednani?

   Je vam jasne, ze k nakupu vice kusu musi byt ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Fakt si myslite, ze jste v tomto mysleni unikatni? Ze nikoho nic podobneho nenapada? Ze s nejakym zamyslem nejde do jednani?

   Je vam jasne, ze k nakupu vice kusu musi byt politicka vule, musi to byt priorita vlady a ne jen te soucasne. Musi to byt koncepce prijata napric politickym spektrem. Usmevna je situace, kdy vam vladnouci strana slibuje navyseni...vy rozjedete projekty...a ta sama strana vam zacne rozpocet omezovat.

   S vojakama a jejich vojenskym umenim to nema nic spolecneho.
   Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  12:17 28.08.2019

  Osobně jsem očekával že se nakoupí Jestřáb ale protože nejsem znalec nebudu toto rozhodnutí nijak komentovat. Od lidí z letectva vím že budou rádi za cokoliv nového a k vybraným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně jsem očekával že se nakoupí Jestřáb ale protože nejsem znalec nebudu toto rozhodnutí nijak komentovat. Od lidí z letectva vím že budou rádi za cokoliv nového a k vybraným strojům se nestaví odmítavě, počkám si tedy až na letové (a další) zkušenosti našich pilotů a na to jaké úkoly jim budou na těch nových strojích přiděleny. Hovoří se o zcela nových strategiích a tak jsem docela zvědav co to bude obnášet.
  Pokud by o tom zde někdo věděl, rád si jeho příspěvek přečtu.
  Pěkný den.
  Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   09:52 31.08.2019

   Ukoly budou stejne. Zmeni se spise zpusob provedeni. Jine letove vlastnosti, novejsi elektronika, systemy atd. Byla ambice zmenit i "kariery" leteckych posadek.

   Krom 171 budou ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ukoly budou stejne. Zmeni se spise zpusob provedeni. Jine letove vlastnosti, novejsi elektronika, systemy atd. Byla ambice zmenit i "kariery" leteckych posadek.

   Krom 171 budou konecne letat tez v noci, dokonce i strilet v noci atd.
   Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  18:55 27.08.2019

  Jsme vůči sobě hrozně kritický národ. Výhodou je že by se zkritizovalo jakekoli rešení, italske, korejske atd. bud by se na něco rezignovalo, a nebo by toho bylo malo případně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsme vůči sobě hrozně kritický národ. Výhodou je že by se zkritizovalo jakekoli rešení, italske, korejske atd. bud by se na něco rezignovalo, a nebo by toho bylo malo případně moc.
  Chrudim hlási že jsou nadšení..budu brat jejich názor jako měřítko.
  Skrýt celý příspěvek

  • Olaf
   21:03 28.08.2019

   Jádro debaty tady spíš vychází z drastického rozdělení celé společnosti na příznivce Západu a Ruska. Ti první (počítám se k nim) jsou teď převážně spokojeni (podle mě dost ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jádro debaty tady spíš vychází z drastického rozdělení celé společnosti na příznivce Západu a Ruska. Ti první (počítám se k nim) jsou teď převážně spokojeni (podle mě dost předčasně a neoprávněně), druzí prosazují dosavadní trend, vytěsnit vliv USA tím jediným , co se nabízí, evropským řešením.
   Výhoda je, že na to, jak malou armádu máme, se tu uživí docela dost webů s armádní tematikou. Máme dokonce armádní magazín (škoda, že není online. Debaty, hlavně pod propagačními texty tuzemských firem, které se tváří jako odborné články, by byly jistě přínosné)
   Skrýt celý příspěvek

   • Jan Grohmann
    21:28 30.08.2019

    To už je dost oldschool dělení. Ta dělící linie se nezadržitelně přesouvá na osu USA / EU (Německo).

    To už je dost oldschool dělení. Ta dělící linie se nezadržitelně přesouvá na osu USA / EU (Německo).

    • Brakant
     15:38 01.09.2019

     To se myslím dost pletete. Ruská úderka je u nás stále velmi silná a navíc velmi "bojechtivá" až agresivní. Viz taková pitomost, jako Koněvova socha na Praze 6... Vyjeďte na venkov ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To se myslím dost pletete. Ruská úderka je u nás stále velmi silná a navíc velmi "bojechtivá" až agresivní. Viz taková pitomost, jako Koněvova socha na Praze 6... Vyjeďte na venkov a pokecejte s "average Pepou" jak to vidí. Budete asi překvapen...
     Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   23:09 28.08.2019

   Řekl bych, že největší problém, který bývá kritizován, jsou způsoby jakým politici nákupy řídí. Prakticky nic tu neproběhlo takovým způsobem, jakým se začala akvizice plánovat a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Řekl bych, že největší problém, který bývá kritizován, jsou způsoby jakým politici nákupy řídí. Prakticky nic tu neproběhlo takovým způsobem, jakým se začala akvizice plánovat a realizovat. Vrtulníky, nejdříve se šlo do soutěže, nakonec se to zvrhlo v politickou hru na verzi mezivládní dohody. Tak že reálné poměry cen a kvality techniky už nikdo nikdy reálně neposoudí, jedni se budou vymlouvat na předražené řešení z USA, druzí na to, že AW 139 není původem vojenský vrtulník.
   Mobilní radary, začalo to soutěží, tam to evidentně něčím zavánělo, tak to ministr zrušil, aby to vojenská policie mohla odložit a jede se v rámci mezivládní dohody.
   Tak že stále nějaké veletoče a kotrmelce, to nelze pochválit.
   Systém, který někdo v Praze řídí ze zákulisí asi bude hodně prohnilý.
   Skrýt celý příspěvek

   • TF_HU
    09:55 31.08.2019

    Hm

    Hm

   • Brakant
    15:40 01.09.2019

    Ten systém je především příliš komplikovaný, jak legislativně, tak organizačně. Máme špatné zákony a špatně nastavenou osu spolupráce/komunikace GŠ-MO. A kecá do toho moc lidí...

    Ten systém je především příliš komplikovaný, jak legislativně, tak organizačně. Máme špatné zákony a špatně nastavenou osu spolupráce/komunikace GŠ-MO. A kecá do toho moc lidí...

 • lemkin
  15:29 27.08.2019

  Už jsem tu AČR a MO hanil dříve (psal jsem něco o blbečcích) a pokud by to takto dopadlo - varianta 12+12 tak v zásadě neřeknu ani popel.

  Jenže je tu jedno velké jenže, ono ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už jsem tu AČR a MO hanil dříve (psal jsem něco o blbečcích) a pokud by to takto dopadlo - varianta 12+12 tak v zásadě neřeknu ani popel.

  Jenže je tu jedno velké jenže, ono totiž heslo "Víme co Chceme" u blbečků neplatí a stav 12+12 je v nejlepší dílem náhody.

  Pojďme se podívat jak se ta náhoda stala:

  AČR chce nahradit 10+ bojových vrtulníků a bázlivý generálové se bojí říct, že potřebují nový bojový vrtulník. MO na to vyhradí 5mld. a vypíše tendr na 12ks něčeho co později s ostudou nazve marketingovým průzkumem.

  Pak dojde k náhodě, kdy je náš trestně stíhaný premiér pozván na kobereček k prezidentu nejmocnější země světa a ten mu vyčiní že utrácí málo.........

  Rázem je zde nákup řešení, které by ve výsledku mělo vypadat takto - z 12ks něčeho za 5mld. je 24ks za 29mld bez výzbroje.

  No jak by asi vypadal tendr vypsaný na částku 29mld bez výzbroje, rozložený do splátek v 6 letech se zaváděním techniky dle požadavků zadavatele (podle rychlosti vyřazení Mi24/35) na dodávku koncepčního řešení ve variantě bitevník/transport.

  To už se nikdy nedozvíme. Počítám, že 3-4 výrobci by své nabídky zaslali a i vyjednávací pozice vzhledem k objemu financí by byla větší........, čili za konečnou variantu 12+12 dílem náhody asi díky, ale věta o blbečcích stále platí!
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   16:08 27.08.2019

   Jak už jsem tady psal několikrát rozhodují hlavně finance a politická vůle. Monentálně jsou finance i politická vůle k nákupu kompletního systému H-1. Ještě před rokem neřku-li v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jak už jsem tady psal několikrát rozhodují hlavně finance a politická vůle. Monentálně jsou finance i politická vůle k nákupu kompletního systému H-1. Ještě před rokem neřku-li v roce 2014 to bylo čité sci-fi. Navíc pokud vím ti blbečci tlačili jako preferovanou variantu nákup UH-1Y od doby kdy se nabídka objevila na stole.
   Vzhledem k dalším modernizačním projektům si zjevně MO nemůže momentálně dovolit utratit 29 miliard jen za vrtulníky.
   Jaké je podle vás to koncepční řešení ve variantě bitevník/transport? Respektive koncepčně lepší než kombinace AH-1/UH-1.
   Skrýt celý příspěvek

   • lemkin
    16:32 27.08.2019

    Nemám nic proti řešení AH-1/UH-1 schodnost dílů, jsou ověřené atd. Na druhou stranu jsou to staré koncepce, kde např. u UH-1 máte řešení s motorem a převodovku v prostoru posádky - ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nemám nic proti řešení AH-1/UH-1 schodnost dílů, jsou ověřené atd. Na druhou stranu jsou to staré koncepce, kde např. u UH-1 máte řešení s motorem a převodovku v prostoru posádky - byť je to motor a převodovka moderní.

    Když už se ptáte tak třeba kombinace AW249/149, první je sice teprve ve vývoji, ale Ital bude přezbrojovat a snaží se to udat i Polákovi. Čistě teoreticky by bylo možné natlačit Aero, Rayservice, Meoptu do případné výroby některých tech. celků. Ale to by nám ukázal onen zmíněný tendr, který se nekoná. Koukněte např. jak se snaží výrobci BVP.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     18:52 27.08.2019

     Tak AW-249 je zatím neopustil rýsovací prkna a AW-149 létá všehovšudy 7 kusů. Pravda dalších 25 je objednáno, ovšem jestli byl systém H-1 kritizován pro svou malou rozšířenost je ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak AW-249 je zatím neopustil rýsovací prkna a AW-149 létá všehovšudy 7 kusů. Pravda dalších 25 je objednáno, ovšem jestli byl systém H-1 kritizován pro svou malou rozšířenost je tohle vyloženě tragické.
     Navíc kupovat v praxi neověřený zbraňový systém sebou nese značná rizika.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      23:18 28.08.2019

      Dodnes takové riziko provozujeme a vychvalujeme, říká se mu Alca. :-) Zajímalo by mně, proč se snadno zavrhla možnost UH 60 a nebo S 70 (to co nabízeli poláci).

      Dodnes takové riziko provozujeme a vychvalujeme, říká se mu Alca. :-) Zajímalo by mně, proč se snadno zavrhla možnost UH 60 a nebo S 70 (to co nabízeli poláci).

     • Jirosi
      09:18 29.08.2019

      Protože, UH60/S70 + Ah-64 Mo finančně nedá.

      Protože, UH60/S70 + Ah-64 Mo finančně nedá.

    • TF_HU
     12:01 28.08.2019

     Tak až to protlačíte k Aeru a třeba do Meopty a někdo vyrobí a zavede větší počty než jen ty na papíře, můžete se s tím do tendru přihlásit. Až se někdo přihlásí, můžete z ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak až to protlačíte k Aeru a třeba do Meopty a někdo vyrobí a zavede větší počty než jen ty na papíře, můžete se s tím do tendru přihlásit. Až se někdo přihlásí, můžete z nabízeného vybírat.
     Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      12:31 28.08.2019

      Nemá cenu obhajovat neobhajitelné - resp. jediná možní obhajoba je politické hledisko demonstrovaného vazalství/vděčnosti USA, které je ale subjektivní, nepovinné a diskutabilní. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nemá cenu obhajovat neobhajitelné - resp. jediná možní obhajoba je politické hledisko demonstrovaného vazalství/vděčnosti USA, které je ale subjektivní, nepovinné a diskutabilní. :)

      Nemáme co protlačovat Meoptě či Aeru, nebyl pro to prostor, šance, nic.

      Jsem toho názoru, že chrudimáci by uvítali i S-70 ve verzi Battlehawk. Co by se bývalo bylo mohlo podařit dohodnout s našimi podniky je pouhá spekulace.
      Ale jak už tu zaznělo, bylo by to politicky vydrzlé.

      Stejně tak s Gustou Westlandů.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      13:32 28.08.2019

      hraješ si na liberálního demokrata, ale soutěže ti smrdí

      hraješ si na liberálního demokrata, ale soutěže ti smrdí

     • Luky
      14:04 28.08.2019

      @TFHU - poznámka o liberálním demokratovi byla na Jirosiho příspěvek, který zmizel :)

      @TFHU - poznámka o liberálním demokratovi byla na Jirosiho příspěvek, který zmizel :)

     • skelet
      15:59 28.08.2019

      Luky dovolím si lehce připomenout, že Chrudimáci jsou "náklad". Uživatelem bude 221."tygří" vrtulníková letka. A co jsem vypozoroval, tak ti z vize Battlehawk extra odvázaní ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Luky dovolím si lehce připomenout, že Chrudimáci jsou "náklad". Uživatelem bude 221."tygří" vrtulníková letka. A co jsem vypozoroval, tak ti z vize Battlehawk extra odvázaní nebyli.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:09 28.08.2019

      Luky: Také na to hledím. :(
      Ale opravdu, které řešení bylo v soutěží porovnatelné?
      Kdo nabízel vojenský bojová vrtulník, se vším co k tomu patří?

      Když jeden nabídne tank, druhý ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Luky: Také na to hledím. :(
      Ale opravdu, které řešení bylo v soutěží porovnatelné?
      Kdo nabízel vojenský bojová vrtulník, se vším co k tomu patří?

      Když jeden nabídne tank, druhý osobní auto z kulometem, opravdu je potřeba dělat soutěž?
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      09:02 29.08.2019

      vždyť je to pořád dokola - nabízelo se před pál lety na požadavek za pět, šest miliard....od té doby nikdo nic nepoptával

      vždyť je to pořád dokola - nabízelo se před pál lety na požadavek za pět, šest miliard....od té doby nikdo nic nepoptával

     • Jirosi
      09:17 29.08.2019

      Luky: Jako, že kdyby jsme dali poptávku, tak by pro nás vojenský typ do "5.let" vyvinuly, zalétaly, a zavedly do výroby?

      Luky: Jako, že kdyby jsme dali poptávku, tak by pro nás vojenský typ do "5.let" vyvinuly, zalétaly, a zavedly do výroby?

     • Luky
      11:18 29.08.2019

      @Jirosi
      to už jen trollíš..

      @skelet
      teď jen můžu hádat nakolik to byl jednotný názor nebo co za ním bylo....zda by jim vadil i UH-60 nebo jim na Battlehawku (který je samozřejmě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @Jirosi
      to už jen trollíš..

      @skelet
      teď jen můžu hádat nakolik to byl jednotný názor nebo co za ním bylo....zda by jim vadil i UH-60 nebo jim na Battlehawku (který je samozřejmě již vyvinut) vadila absence některých citlivých technologií...?
      Kažopádně pod tématem o průmyslové spolupráci jsem ho uvedl z toho důvodu, že se dělá u sousedů a předpokládám, že do UH-60M by Meoptu ani ostatní firmy nepustili.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:23 29.08.2019

      Luky
      Armáda by jsme žádný Battlehawk nekupovala (to je jen marketingová značka výrobce). Nakupoval by se ozbrojený UH-60M. Nic víc, nic míň.

      Luky
      Armáda by jsme žádný Battlehawk nekupovala (to je jen marketingová značka výrobce). Nakupoval by se ozbrojený UH-60M. Nic víc, nic míň.

     • skelet
      17:33 29.08.2019

      Líbila se jim představa, jak s velkou a minimálně chráněnou krávou útočí s Hellfire na dobře chráněné tankové kolony :)

      Líbila se jim představa, jak s velkou a minimálně chráněnou krávou útočí s Hellfire na dobře chráněné tankové kolony :)

     • Luky
      18:46 29.08.2019

      @Scotty ...protože z politických důvodů ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @Scotty ...protože z politických důvodů nepoptala
      https://www.armadninoviny.cz/b...
      http://interactive.rotorandwin...
      @skelet
      Tomu nerozumín...na 10+km (až 25km) je Battlehawk velmi malý, ještě navíc za kopcem a nemusí se vůbec přiblížit, aby ty Sosny a Tungusky odpáral (ani nemusí nikam vyskakovat). Tak konkrétně v PT boji by byl dost v pohodě a i menší, než jejich současná stodola Mi-24.
      ˇMinimálně chráněný...lol...no jasně :-D Jednou je to tank, napříště....

      Už prosím nereagujte a nenuťte mě odpovídat, fakt mě to nebaví. Oba píšete jen o poslední fázi a volbě z politicky zúženého výběru. Tam už není mimo počty a transportní kapacity moc co rozporovat. Fakt hrozný překvápko, že by někdo z Náměště rád Viper. Pokud možno celou letku nebo dvě. To je asi tak dobrá zpráva, jako když důchodcovi řeknou, že mu zvednou na Silvestra důchod o 120%.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:29 29.08.2019

      "Tak konkrétně v PT boji by byl dost v pohodě a i menší, než jejich současná stodola Mi-24."

      Ale skrytý útok na kolonu je jen jedna z mnoho schopností požadovaných po stroji. Ta ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Tak konkrétně v PT boji by byl dost v pohodě a i menší, než jejich současná stodola Mi-24."

      Ale skrytý útok na kolonu je jen jedna z mnoho schopností požadovaných po stroji. Ta nejdůležitější je eskort transportů na místo výsadku. Transport nemůžeš krýt z 10km. Za tím musíte až nad přistávací zónu.
      Potom tam musíš zajisti oblast, tak dlouho jak bude chráněný v citlivé pozici. A teprve po jeho odletu se stáhnout. Na to boční střelci opravdu nestačí, proto se na začátku vymysleli "bitevní vrtulníky"!
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:37 29.08.2019

      Tak Luky ono na tebe de facto nemá cenu reagovat. Buď tu tlačíš hodně lehký Wildcat nebo Battlehawk. Nic proti nim, jsou to fajn stroje, ale u obou je tam velké ale .. jeden je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak Luky ono na tebe de facto nemá cenu reagovat. Buď tu tlačíš hodně lehký Wildcat nebo Battlehawk. Nic proti nim, jsou to fajn stroje, ale u obou je tam velké ale .. jeden je malučký a hodil by se jako náhrada W-3, a druhý je zase "kolumbijský".
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      21:04 29.08.2019

      @Skelet
      pochop, že já už teď vůbec nic netlačím.....jen reaguji (na různé nesmysly, zejména mě dostal ten, že nic jiného neexistuje, nemohlo být jinak)

      Co se týče H1, tak ta mi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @Skelet
      pochop, že já už teď vůbec nic netlačím.....jen reaguji (na různé nesmysly, zejména mě dostal ten, že nic jiného neexistuje, nemohlo být jinak)

      Co se týče H1, tak ta mi technicky nevadí. Pokud ale budou z jedné letky dvě, tak mě jako občana/daňového poplatníka totálně sere, že bez pořádnýho výběrka.

      Mohli si přeci udělat procentuelní kritéria, ve kterých by dali větší váhu bitevní roli, sdílení dílů, začínat na V....o pár procentních bodů by porazil Bell konkurenci, a nikdo by nemohl říci ani popel
      Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      09:56 31.08.2019

      Tak jak na tom je Meopta...mi staci srovnat zamerovace

      Tak jak na tom je Meopta...mi staci srovnat zamerovace

    • Brakant
     10:19 29.08.2019

     Nějak nevidím ty motory v prostoru osádky. Ať se dívám, jak se dívám, vidím je tam, kde jsou u většiny konvenčních vrtulníků, tedy nad přepravním prostorem. Respektive jsou za ním, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nějak nevidím ty motory v prostoru osádky. Ať se dívám, jak se dívám, vidím je tam, kde jsou u většiny konvenčních vrtulníků, tedy nad přepravním prostorem. Respektive jsou za ním, což je výhoda třeba při nepovedené autorotaci, když se utrhnou z lože a propadnou do nákl. prostoru... Tak jak se to stalo u Mi-24 na Borech při zpackaném nácviku přistání na jeden motor. Doplatil na to palubní technik Josef Šašák - mladý kluk krátce po škole, budiž mu země lehká... No a reduktor je u UH-1Y taky tak nějak tam, kde má u konvenčního vrtulníku být, tedy hned pod rotorovou hlavou.
     Skrýt celý příspěvek

     • KOLT
      19:03 29.08.2019

      Úplně blbě se zeptám – co je tedy vlastně v prostoru mezi střelci? A proč novější vrtulníky jsou prostorově řešené tak, aby tam tenhle „zavázející vystupek“ nebyl?

      Úplně blbě se zeptám – co je tedy vlastně v prostoru mezi střelci? A proč novější vrtulníky jsou prostorově řešené tak, aby tam tenhle „zavázející vystupek“ nebyl?

     • petres
      21:13 29.08.2019

      V tom prostoru jsou zejména palivové nádrže - tři z celkem pěti (zbylé dva jsou pod podlahou) a ještě se dají místo raketnic přidat dva přídavné tanky.
      Dobrý popis stroje je např. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V tom prostoru jsou zejména palivové nádrže - tři z celkem pěti (zbylé dva jsou pod podlahou) a ještě se dají místo raketnic přidat dva přídavné tanky.
      Dobrý popis stroje je např. zde:
      https://thaimilitaryandasianre...
      Skrýt celý příspěvek

     • KOLT
      11:59 30.08.2019

      petres, díky moc!

      petres, díky moc!

   • flanker.jirka
    23:15 28.08.2019

    Scotty
    Pouze politika, finance nehrají roli, když přijde nařízení z Moskwingtonu, tak se rozkaz splní. Je to velká ostuda, za komančů jsme si, díky embargům, moc vybírat nemohli, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Scotty
    Pouze politika, finance nehrají roli, když přijde nařízení z Moskwingtonu, tak se rozkaz splní. Je to velká ostuda, za komančů jsme si, díky embargům, moc vybírat nemohli, nyní nám tvrdí, že jsme demokratická, svobodná a suverenní země, a až podezřele často se politici možnosti výběru dobrovolně vzdávají. A to údajně ve prospěch ČR.
    Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     09:20 29.08.2019

     Začínám si myslet, že byste nejraději koupil Kamov Ka-52 :-)).

     Začínám si myslet, že byste nejraději koupil Kamov Ka-52 :-)).

    • Scotty
     15:27 29.08.2019

     Jistě, proto máme armádu plnou americké výzbroje a zbraní......

     Jistě, proto máme armádu plnou americké výzbroje a zbraní......

    • Brakant
     11:05 08.09.2019

     Vy byste měl aspoň občas opírat svá tvrzení o nějaká fakta. Bylo by to opravdu lepší...

     Vy byste měl aspoň občas opírat svá tvrzení o nějaká fakta. Bylo by to opravdu lepší...

  • TF_HU
   11:58 28.08.2019

   Lemkine

   příspěvky jako ten váš, je ukázkou toho, jak málo o tom víte. Je to ukázka jen vašeho názoru, bez znalosti konkrétních informací. Ve vašem komentáři vidím (nevím zda ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Lemkine

   příspěvky jako ten váš, je ukázkou toho, jak málo o tom víte. Je to ukázka jen vašeho názoru, bez znalosti konkrétních informací. Ve vašem komentáři vidím (nevím zda úmyslné, nebo fakt jen neznalost) ignorování základních rozdílů, procesů a výsledků.

   Pro vás to napíšu jinak...

   Původně 12 ks za nějakých cca 5 mld Kč znamenal projekt na malé, slovy MALÉ vrtulníky.
   Pak, došlo k nějakému záblesku někde mezi GŠ AČR a MO ČR, našly se nějaké volné peníze a začaly spekulace. Varianty s tzv. plus šest...což měla být náhrada za dosluhující W3A. Ve stejné době, v souvislosti s 12 ks víceúčelových vrtulníků, si někdo vzpomněl...zase někde mezi GŠ AČR a MO ČR...že nám končí i Mi24/35 a bylo by dobré alespoň udržet schopnosti. Takže jedním projektem nákupu jsme chtěli řešit více potřeb. Já tomu říkám takový klasický český improvizační um.

   Na tom jsem vám jenom chtěl demonstrovat jak vypadá rozdíl, mezi vojenskou potřebou a politickým rozhodováním. Projekt, jeho podmínky a finance se určitě několikrát měnily, přizpůsobovaly potřebám a politické vůli.

   Moc generálů v Armádě nemáme, za VzS síly též ne, takže já si myslím, že byste mohl být daleko adresnější a zkusit označit přímého "viníka" toho, co tu sám kritizujete.

   Takže...například termín marketingový průzkum jde asi za politickou reprezentací.

   Nevím, kde jste přišel k 24ks za 29 mld...to už předjímáte opakovaný nákup stejných vrtulníků? Já bych se držel toho, co zatím bylo oznámeno, ale ještě nesplněno. Tedy rozhodnutí pořídit kombinaci UH/AH v poměru 8/4 ks.

   Bylo vybráno z toho, co bylo nabídnuto. Z poslední uvedené dvojice to nakonec asi bude to více "vojenská" řešení.

   Vždy mě pobaví, když vojáky označí za "blbečky" někdo, kdo svým komentářem odhalí vlastní neznalost armádního prostředí.
   Skrýt celý příspěvek

   • lemkin
    19:27 28.08.2019

    Ano předjímám, pokud by totiž zůstalo u 8/4 a jakože se to může na krásně stát, tak dle vašeho popisu improvizačního umu (který je bohužel realitou), si dovolím Vás jako obhajitele ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ano předjímám, pokud by totiž zůstalo u 8/4 a jakože se to může na krásně stát, tak dle vašeho popisu improvizačního umu (který je bohužel realitou), si dovolím Vás jako obhajitele oněch poměrů vedoucích k improvizačnímu umu označit za blbečka společně s některými pány v AČR a MO......., bez urážky. Stav 8/4 by totiž byl nejdražším řešením, které navíc neřeší vůbec nic............, vlastně ano nemusela by se k němu kupovat žádná výzbroj.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:50 28.08.2019

     Proč by se k 8/4 nemusela kupovat žádná výzbroj?

     Proč by se k 8/4 nemusela kupovat žádná výzbroj?

    • TF_HU
     22:19 06.09.2019

     lemkine...vy neumíte číst?

     Já neobhajuji nějaký improvizační šum, pako. Já jen vysvětluji, že požadavky AČR se mohou lišit od toho co si představuje politická repre. Takže ...
     Zobrazit celý příspěvek

     lemkine...vy neumíte číst?

     Já neobhajuji nějaký improvizační šum, pako. Já jen vysvětluji, že požadavky AČR se mohou lišit od toho co si představuje politická repre. Takže pokaždé, když politici nejsou ochotni zvolit komplexní řešení přichází ke slovu kompromis. My jej prostě musíme udělat, protože současná technika jde do prdele a my prostě potřebujeme na něčem létat a plnit úkoly, které nám ti politici zadali. Z nabízeného byl tohle asi ten nejlepší kompromis.

     Jasně, že bychom chtěli letku AH64E a k tomu letku UH60M, nebo třeba rovnou FVL...ale civil jako vy ve vládě se vždy zapotí, když má obhájit výdaje na obranu.
     Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    23:22 28.08.2019

    TF-HU
    Přesně ve věci financí je vždy zakopán pes. Politici oznámí, že to bude za nějakou maximální sumu a pak se nestačíme divit. Nějaký průzkum trhu a reálné zhodnocení situace ...
    Zobrazit celý příspěvek

    TF-HU
    Přesně ve věci financí je vždy zakopán pes. Politici oznámí, že to bude za nějakou maximální sumu a pak se nestačíme divit. Nějaký průzkum trhu a reálné zhodnocení situace absolutně chybí.
    Jediné jak eliminovat pohádky výrobců o tom jak jsou skvělí lze jedině reálnými testy v místních podmínkách. Zatím se na to u všeho rezignovalo, možná se to změní s BVP.
    Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     22:21 06.09.2019

     flankere.jirko...ale dělá, vy to jen nevidíte. Básníte si tu svoje pohádky a čtet média, které neznají ani vojenskou terminologii. Dost často je to o lidech, pohádkáři jako vy by ...
     Zobrazit celý příspěvek

     flankere.jirko...ale dělá, vy to jen nevidíte. Básníte si tu svoje pohádky a čtet média, které neznají ani vojenskou terminologii. Dost často je to o lidech, pohádkáři jako vy by měli sami rezignovat...
     Skrýt celý příspěvek

 • Jiří Vojáček
  09:40 27.08.2019

  Upozorňuji, že MO neobjednává žádné přilbové zaměřovače TopOwl.

  Upozorňuji, že MO neobjednává žádné přilbové zaměřovače TopOwl.

  • strikehawk
   09:44 27.08.2019

   To jsem přesně čekal......14 ks Hellfire , žádné TopOwl a zdejší US Hujeři vyskakují jak čertíci.....

   To jsem přesně čekal......14 ks Hellfire , žádné TopOwl a zdejší US Hujeři vyskakují jak čertíci.....

   • juhelak
    10:00 27.08.2019

    Můžes prosim dát odkaz na tu smlouvu? Chci si taky přečíst co v ní je.

    Můžes prosim dát odkaz na tu smlouvu? Chci si taky přečíst co v ní je.

  • Scotty
   10:01 27.08.2019

   V tom případě nám prozraďte co se skrývá pod položkou Helmet Mounted Displays.

   V tom případě nám prozraďte co se skrývá pod položkou Helmet Mounted Displays.

   • Jiří Vojáček
    10:22 27.08.2019

    Možná se špatně dívám, ale já tam žádnou položku "Helmet Mounted Displays" nevidím. Naopak ve schvalovacím dokumentu pro Bahrajn i pro Pákistán jsou ty přilby explicitně ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Možná se špatně dívám, ale já tam žádnou položku "Helmet Mounted Displays" nevidím. Naopak ve schvalovacím dokumentu pro Bahrajn i pro Pákistán jsou ty přilby explicitně uvedeny.

    Česká republika:
    https://www.dsca.mil/major-arm...

    Bahrajn:
    https://www.dsca.mil/major-arm...

    Pákistán:
    https://www.dsca.mil/major-arm...
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     10:51 27.08.2019

     Ty jsou v nabídce UH-1Y. Zjevně nedávali už jednou schválenou položku i do druhé nabídky (žádný konkrétní počet tam není uveden).

     Ty jsou v nabídce UH-1Y. Zjevně nedávali už jednou schválenou položku i do druhé nabídky (žádný konkrétní počet tam není uveden).

 • juhelak
  08:40 27.08.2019

  S tou objednávkou munice to nevidím tak špatně. Objednáno je to společně s dodáním strojů. I ta munice má nějakou zivotnost. V prvním roce asi víc těch Hellfire potrebovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S tou objednávkou munice to nevidím tak špatně. Objednáno je to společně s dodáním strojů. I ta munice má nějakou zivotnost. V prvním roce asi víc těch Hellfire potrebovat nebudou..to bude spis na výcvik aby si zvykli letat v plným osazením. Pokud bude kazdorocne v rozpočtu něco zbývat tak mohou vždy dokoupit..dodavky budou rychle a zivotnost bude o to delší.

  Snad casem vyjde i nějaké srovnání Viperu s ostatními bitevníky na trhu. Docela by mě zajímalo jestli je to spis nejaky kompromisní light vrtulník, nebo budeme mit technologickou špičku. Na AH 64 asi nemá ale to uz je i jina cenova kategorie.
  Skrýt celý příspěvek

  • Brakant
   11:34 27.08.2019

   Záleží jaký parametr porovnáváme. Viper je plnohodnotný bitevník, žádný "light" šidítko. Je o něco rychlejší než Apache, na druhou stranu má max. přetížení + 2,5 g, Apache má až + ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Záleží jaký parametr porovnáváme. Viper je plnohodnotný bitevník, žádný "light" šidítko. Je o něco rychlejší než Apache, na druhou stranu má max. přetížení + 2,5 g, Apache má až + 3,5 g a tedy i větší letovou obálku. Pro srovnání, Mi-24 má max + 1,8 g a vůbec nemůže do mínusu. AH-1Z má - 0,5 g, Apache nevím,ani jak je to u nich se statickým a dynamickým dostupem, bylo by třeba gůglit...
   Skrýt celý příspěvek

  • Luky
   13:26 27.08.2019

   Trošku light asi bude ve smyslu pancéřování, ale to dle mě není velký problém (možná trochu u bočních skel?). Se zálohováním a ochranou důležitých systémů na tom bude slušně.

   Když ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Trošku light asi bude ve smyslu pancéřování, ale to dle mě není velký problém (možná trochu u bočních skel?). Se zálohováním a ochranou důležitých systémů na tom bude slušně.

   Když působí při zemi a nouzově sedne, posádka většinou přežije.
   K zemi jdou většinou všechny stroje, co to koupí manpadem...tady je šance, že druhý motor v nouzovém režimu dotahne stroj do bezpečí. Ale většinou se stejně mixerům všechno splaší ještě v luftu, je to docela debilní vynález :)

   Jinak hadrový Hurricane je považován za odolnější stroj, než duralový Spitfire :)....to jen, že mi tu někteří často předhazují lásku k "papírákům". :)
   Skrýt celý příspěvek

   • Luky
    13:53 27.08.2019

    Kdysi jsem někde viděl video, kde mariňácká Whiskey bohorovně kroužila nad takovým tím klasickým afgánským dvorem se sadem. Byla v levém náklonu a pilot to krz boční polykarbonát ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Kdysi jsem někde viděl video, kde mariňácká Whiskey bohorovně kroužila nad takovým tím klasickým afgánským dvorem se sadem. Byla v levém náklonu a pilot to krz boční polykarbonát koupil od borce s pkm (krčil se pod stromem)....myslím, že střelec pak stroj dotáhl na základnu.
    Už to asi nenajdu, neb s internety moc neumím.
    Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    13:56 27.08.2019

    Zase on je rozdíl to dostat "manpad", než když by to šlo k zemí pokaždé když tom někdo práskne z automatu na zdař bůh.

    Zase on je rozdíl to dostat "manpad", než když by to šlo k zemí pokaždé když tom někdo práskne z automatu na zdař bůh.

    • Luky
     14:03 27.08.2019

     To jsou takové tvoje pocity, že všechny víceúčelové stroje (tj. nespecializované bitevní vrtulníky) jdou k zemi pokaždé, když po nich někdo nazdařbůh vystřelí z koloniální ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To jsou takové tvoje pocity, že všechny víceúčelové stroje (tj. nespecializované bitevní vrtulníky) jdou k zemi pokaždé, když po nich někdo nazdařbůh vystřelí z koloniální kulovnice, kdežto monofunkce se jiskří v ohňostroji odrážejících se střel všech ráží, zatímco si jejich osádky v klidu vyhledávají cíle....
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:09 28.08.2019

      Tohle nemá nic společného s tím co sem napsal...
      Vojenské stroje nevznikli z důvodů, že by někdo měl spoustu peněz co je potřeba utratit.
      Kdežto militarizované civily vznikly ze ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tohle nemá nic společného s tím co sem napsal...
      Vojenské stroje nevznikli z důvodů, že by někdo měl spoustu peněz co je potřeba utratit.
      Kdežto militarizované civily vznikly ze snahy si z balíku peněz na vojenské stroje ukousnout. Konkurují cenou, nikoliv výkony!
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      13:47 28.08.2019

      Co jsi napsal?
      Třeba tohle:
      "Bez bitevních vrtulníků bychom přišli o schopnost operovat mimo území z ohrožením. To už si můžeme skutečně koupit civilní stroje."

      Co je na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Co jsi napsal?
      Třeba tohle:
      "Bez bitevních vrtulníků bychom přišli o schopnost operovat mimo území z ohrožením. To už si můžeme skutečně koupit civilní stroje."

      Co je na UH60/S-70i nevojenského?
      Ne naptám se a ani nechci slyšet odpověď
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      13:55 28.08.2019

      Teda ta tvoje věta je celkem těžko pochopitelná (nemyslím překlep/autokorekci).
      Přišli bychom o schopnost operovat mimo ohroženou oblast. hmmm fakt tomu dává smysl až druhá ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Teda ta tvoje věta je celkem těžko pochopitelná (nemyslím překlep/autokorekci).
      Přišli bychom o schopnost operovat mimo ohroženou oblast. hmmm fakt tomu dává smysl až druhá věta.
      Po rozluštění tvého sdělení se domnívám, že bez čistého bitevníku to můžou vše být čistí civilové a je to jedno. Vyspělý postoj.

      Vůbec ti nedochází, že existuje kategorie víceúčelového vojenského vrtulníku, jako UH-60, Lynx... atd. které jsou navíc ryze vojenské (vznikly od prototypu pro armádu). S tou čistotou je to ale velmi komické, protože i civilní odvozeniny od UH60, UH1 existují a jsou úspěšné. Paradoxně nejryzejší je právě Lynx, protože se v civilu neujal. Tímhle pseudoargumentem bych tě mohl utýrat, ale nejsem idiot.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:19 28.08.2019

      Ano, UH-60 je vojenský vrtulník!
      Ale operuje v kooperaci ah-64. Plánujeme koupit Ah-64... Ne!

      Lynx má jiný účel bojového nasazení. Ten je právě nejvíce podobný druhému řešení od ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano, UH-60 je vojenský vrtulník!
      Ale operuje v kooperaci ah-64. Plánujeme koupit Ah-64... Ne!

      Lynx má jiný účel bojového nasazení. Ten je právě nejvíce podobný druhému řešení od AgustaWestland. Tedy ani jeden není určená k doprovodu multifunkčních vrtulníků. I když to určitě mohou dělat, fyzikálně jim nic nebrání.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      12:30 29.08.2019

      Dovol abych ti podesáté připomenul, že poptáván byl víceúčelový (tedy stěžejní transport!) stroj v počtu 12ks!

      Kdyby byly poptávané dvě letky - jedna víceúčelová, druhá čistě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Dovol abych ti podesáté připomenul, že poptáván byl víceúčelový (tedy stěžejní transport!) stroj v počtu 12ks!

      Kdyby byly poptávané dvě letky - jedna víceúčelová, druhá čistě útočná, Gusta by nám nabídl i čistě útočnou!
      Ty bys pak byl první, komu by nemohl vadit militarizovaný civil ve víceúčelové letce, neb z tvých prohlášení plyne, že by se mohlo klidně jednat o civilní verzi nastříkanou na zeleno!
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      12:40 29.08.2019

      A ještě malá poznámka pod čarou - v tom tebou postnutým filmu (díky) se čistě útočný Apache moc nevyznamenal....myslím, že kromě slepého přeletu nad řídkým lesem, který byl plný ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A ještě malá poznámka pod čarou - v tom tebou postnutým filmu (díky) se čistě útočný Apache moc nevyznamenal....myslím, že kromě slepého přeletu nad řídkým lesem, který byl plný Tálibů...mu došlo palivo a pak ještě předvedl v závěru naprosto zbytečný přelet neeliminovaného cíle. Takhle se hloupě přibližovat na 20m k špatně vyzbrojeným trhanům s RPG je super taktika.
      Ale to je filmová řeč a zkratka...
      Skrýt celý příspěvek

     • Brakant
      11:15 08.09.2019

      Není to tak dlouho, co jsem se probíral starším článkem z Australian Aviation na téma zranitelnosti vrtulníků (autor Dr. Carlo Kopp). V podstatě z toho vyplývá, že vrtulník je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Není to tak dlouho, co jsem se probíral starším článkem z Australian Aviation na téma zranitelnosti vrtulníků (autor Dr. Carlo Kopp). V podstatě z toho vyplývá, že vrtulník je jedním z nejzranitelnějších prostředků na bojišti. Pomalý let, hlučnost... Neexistuje spolehlivá ochrana, pouze kombinace tří správných opatření: vhodný typ pro danou misi, vhodná taktika nasazení a maximální zabezpečení po stránce průzkumu situace, REB, pasivních a aktivních prostředků ochrany. Pokud bude někdo s Apachem nebo Viperem lítat jako blbec nad partičkou ručníkářů, co mají pod hábitem Manpady, tak bude mít smůlu, i kdyby na tom měl o tunu pancéřování navíc. Stále větší pozornost je věnována balistické odolnosti rotoru (zvlášť s trendem rostoucí plnosti rotorového disku) a v tomto ohledu jsou mašiny H-1 naprostá špička...
      Skrýt celý příspěvek

 • Olaf
  20:45 26.08.2019

  Koukám, že na slavném mostě mezi Západem a Východem je opět živo, lépe řečeno velká sranda. Jestli těch 14 hellfirů není hoax, máme tu ještě větší pakárnu než 24 Amraamů pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koukám, že na slavném mostě mezi Západem a Východem je opět živo, lépe řečeno velká sranda. Jestli těch 14 hellfirů není hoax, máme tu ještě větší pakárnu než 24 Amraamů pro Gripeny.

  Prostě, ty schopnosti, vrtulníkové přepravní, ba bitevní letectvo budou jen na papíře. S reálným bojovým nasazením se ani náhodou nepočítá.
  Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   21:17 26.08.2019

   Schopnost můžete mít a nemusí to znamenat zrovna operační nasazení. Nikdo se asi v Armádě netají tím, že ty čtyři ks jsou primárně k udržení schopnosti...výcviku a bude se čekat na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Schopnost můžete mít a nemusí to znamenat zrovna operační nasazení. Nikdo se asi v Armádě netají tím, že ty čtyři ks jsou primárně k udržení schopnosti...výcviku a bude se čekat na rozhodnutí v 2025 (nebo kdy to definuje ten KVAČR).

   Stále tak nějak nechápu, co mají ty neustálé pošklebky jako změnit, nebo dokázat.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    21:31 26.08.2019

    Těmihle pošklebky se snaží někteří dokázat jací jsou odborníci a lidé co o tom rozhodují neschopní blbci. Protože každý přece ví že na rozdíl od toho co se vybralo je varianta XY ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Těmihle pošklebky se snaží někteří dokázat jací jsou odborníci a lidé co o tom rozhodují neschopní blbci. Protože každý přece ví že na rozdíl od toho co se vybralo je varianta XY kvalitnější, úspornější nebo výhodnější (nehodící se škrtněte).
    Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    21:50 26.08.2019

    Jinak tady je diskuze ještě docela dobrá. Teď jsem si přečetl komentáře na Facebooku a to je teprve síla. Třeba debata pánů Kotrby a Koláře mi otevřela nové obzory....

    Jinak tady je diskuze ještě docela dobrá. Teď jsem si přečetl komentáře na Facebooku a to je teprve síla. Třeba debata pánů Kotrby a Koláře mi otevřela nové obzory....

   • Olaf
    23:57 27.08.2019

    rozvedu to:
    Americké vrtulníky nakupuje na nátlak Donalda Trumpa nejvíce proruská garnitura, jaká tu od revoluce byla (proruský prezident, premiér, důvěrník STB, jehož vládu drží ...
    Zobrazit celý příspěvek

    rozvedu to:
    Americké vrtulníky nakupuje na nátlak Donalda Trumpa nejvíce proruská garnitura, jaká tu od revoluce byla (proruský prezident, premiér, důvěrník STB, jehož vládu drží komouši).
    Přitom Jsme stát, který se v minulosti, a to i za vcelku prozápadních vlád nákupu čehokoliv amerického bránil jako čert kříži (jasně, krom Amraamů). Stále není podepsáno a v tomo politickém brajglu do nákupu někdo snadno hodí vidle.

    I pokud smlouva bude, potom je mi smutno z legračních počtů vrtulníků a výzbroje (pokud těch 14 hellfirů není kec) Navazuje se jen na dlouhodobý trend plnění jen těch úplně minimálních požadavků na fungování armády, postačujících akorát k tomu, že nás nevyrazí z NATA. Nejen pod silným ruským tlakem, ale i z vlastní nepoučitelnosti si hrajeme na "udržení schopností". Stav kdy vlastně nemáme armádu, ale jen malé skanzeny moderní západní armády, 14 stíhaček, teď budou 4 bitevní vrtulníky. Že se budou dokupovat, další kusy vrtulníků a munice, tomu nemůžu po zkušenosti s téměř nulovou výzbrojí pro Alky a Gripeny věřit.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
     10:15 28.08.2019

     Tak pobrečel jste si pěkně. Už je líp?

     Tak pobrečel jste si pěkně. Už je líp?

     • Medvedzig
      13:59 28.08.2019

      Ved napisal ,pravdu aspon viete preco sa musela CSFR rozbit!Znicit komplet priemysel, vyvoj, vyskum, skolstvo! Kto nema na vlastnu armadu musi zivit cudziu - okupacnu! Nepoucili sa ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ved napisal ,pravdu aspon viete preco sa musela CSFR rozbit!Znicit komplet priemysel, vyvoj, vyskum, skolstvo! Kto nema na vlastnu armadu musi zivit cudziu - okupacnu! Nepoucili sa z vlastnej historie, hold musia si ju opat zopakovat!!!
      Skrýt celý příspěvek

     • Olaf
      15:21 28.08.2019

      Fajn, dáte dohromady podmět s přísudkem. Odtud už je jen kousek k úvaze. Jednou to, věřím, dáte..

      Fajn, dáte dohromady podmět s přísudkem. Odtud už je jen kousek k úvaze. Jednou to, věřím, dáte..

     • Bernis
      22:59 28.08.2019

      Nazvat Olafův názor "brekotem" mohou snad jen pro-kremelští užiteční idioti, šikujicí se v poslední době pod praporem "konzervatismu" nového typu - rozuměj - ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nazvat Olafův názor "brekotem" mohou snad jen pro-kremelští užiteční idioti, šikujicí se v poslední době pod praporem "konzervatismu" nového typu - rozuměj - ovčáčkovsko-bolševickém "konzervatismu".
      Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      07:25 29.08.2019

      Tohle je, jak to rict tak nejak slusne, neprofesionalni. Podobne reakce bych cekal nekde v bravicku, ale takhle infantilne reagovat a shazovat vlastni praci tady... ? Zvlastni.

      Tohle je, jak to rict tak nejak slusne, neprofesionalni. Podobne reakce bych cekal nekde v bravicku, ale takhle infantilne reagovat a shazovat vlastni praci tady... ? Zvlastni.

 • lalalik
  20:12 26.08.2019

  Tak jen jedna oprava, i když by jich bylo potřeba povícero - "ekonomicky podobné Rumunsko" objednalo 21 Venomů a 24 Viperů...

  Tak jen jedna oprava, i když by jich bylo potřeba povícero - "ekonomicky podobné Rumunsko" objednalo 21 Venomů a 24 Viperů...

  • Rase
   20:17 26.08.2019

   nemá se náhodou do Rumunska přesunout celá výrobní linka po tom, co dodělají to co mají rozdělané? Přeci jen ten počet už dává smysl k něčemu takovému a Američanům to může být ...
   Zobrazit celý příspěvek

   nemá se náhodou do Rumunska přesunout celá výrobní linka po tom, co dodělají to co mají rozdělané? Přeci jen ten počet už dává smysl k něčemu takovému a Američanům to může být šumák, jelikož ti se už chystají na novou generaci vrtulníků, které nahradí jak všechny UH-60 tak i UH-1 a AH-1 (a další).
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:55 26.08.2019

    Pokud by došlo na tento krok, tak to musíme co nejdříve koupit, aby to pak náhodou nebylo levnější :-D jako renaulty pod značkou Dacia.

    Pokud by došlo na tento krok, tak to musíme co nejdříve koupit, aby to pak náhodou nebylo levnější :-D jako renaulty pod značkou Dacia.

  • Jan Grohmann
   09:41 27.08.2019

   Rumunsko ještě nic neobjednalo.

   Rumunsko ještě nic neobjednalo.

   • strikehawk
    09:48 27.08.2019

    Byl byste tak laskav pane śefredaktore a domluvil si rozhovor s některým s pánů z MO nebo GŠ aby nám vysvětlily proč nejsou nakoupeny relevantní počty výzbroje , přilbové ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Byl byste tak laskav pane śefredaktore a domluvil si rozhovor s některým s pánů z MO nebo GŠ aby nám vysvětlily proč nejsou nakoupeny relevantní počty výzbroje , přilbové zaměřovače TopOwl a proč je výběr takový jaký je a zda AČR skutečně plánuje objednávku fáze II, která doplní naprosto nedostatečné stavy AH-1Z a UH-1Y do alespoň trochu smysluplného počtu?
    Děkuji
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     10:53 27.08.2019

     Pro nahrazení 10 ks je nedostatečný počet 12 ks, asi jen u vás doma.

     Pro nahrazení 10 ks je nedostatečný počet 12 ks, asi jen u vás doma.

    • xardas
     12:01 27.08.2019

     Ještě není podepsaná smlouva, takže co reálně MO/AČR nakoupí nikdo z nás neví. A schválené nabídky od USA na Venomy je položka - Helmet Mounted Displays.

     Ještě není podepsaná smlouva, takže co reálně MO/AČR nakoupí nikdo z nás neví. A schválené nabídky od USA na Venomy je položka - Helmet Mounted Displays.

 • RiMr71
  17:59 26.08.2019

  ...často se ve zdejších diskuzích u podobných témat diskutuje stylem:

  A: "mohli bychom mít Mk3"
  B: "Mk3 je strašně drahá, na to nemáme peníze, teď máme Mk1 a v pohodě nám to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...často se ve zdejších diskuzích u podobných témat diskutuje stylem:

  A: "mohli bychom mít Mk3"
  B: "Mk3 je strašně drahá, na to nemáme peníze, teď máme Mk1 a v pohodě nám to stačí"
  A: "tak dobrá, tak bychom mohli mít Mk2"
  B: "Ale Mk2 je zastaralá, svět už frčí na Mk5"
  A: "Ale Mk5 je třikrát dražší než Mk3 která je podle vás drahá?"
  B: "Počkejme na Mk10, ta bude řízená dronem, řízeným robotem z Marsu"
  A: "Ale ta bude nejdřív za dvacet let, co do té doby? Nehledě na to že bude strašlivě drahá."
  B: "Nejste schopni pořád nic vybrat. Naše armáda je sto let za opicema s Mk1 a nikdo s tím nic nedělá!"
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   18:39 26.08.2019

   C: Mk.1-10 je příliš zavazující, musíme nakoupit jinde a lépe!

   C: Mk.1-10 je příliš zavazující, musíme nakoupit jinde a lépe!

  • Luky
   21:45 26.08.2019

   napraví to až MkUltra...

   napraví to až MkUltra...

 • Brakant
  17:44 26.08.2019

  No, nevím, H-1 team myslím nebude nahrazovat Mi-171š. Jednak je to technicky nemožné, jednak se s těmi 171š počítá až k horizontu 2035. Mašiny pro SOATU navíc procházejí už třetím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, nevím, H-1 team myslím nebude nahrazovat Mi-171š. Jednak je to technicky nemožné, jednak se s těmi 171š počítá až k horizontu 2035. Mašiny pro SOATU navíc procházejí už třetím upgrade a budou to po ní jedny z nejvymazlenějších Mi-171, jaké ve světě létají... H-1 nahrazují Mi-24/35, dostane je 221. tygří letka. KLuci se už jistě těší na moderní techniku a MFD! :) Další věc: pro CH-47F je plánován Block 2 s výrobou po roce 2020 se zmíněnými výkonnějšími motory T408 a řadou dalších vylepšení a optimalizací pro přepravu JLTV. Po roce 2025 je naplánována výroba Block 3, opět s dalším "posílením" motorů a pod. Nedovedu si představit, že by se tak náročný a nákladný vývoj dělal s tím, že se to bude vyrábět jen nějakých 5 - 6 let. I když to nebude kupovat americká armáda, zahraničních klientů bude dost a dost. A konkurent víceméně žádný. Koncepce Chinooku navíc poskytuje několik výhod, mezi které patří malá citlivost na centráž nebo na boční vítr, což je obojí pro transportní vrtulník dobře. Podle mě budou favoritem pro náhradu těch Mi-171š po roce 2035. O CH-53 v jakékoli verzi nemá cenu fantazírovat, bude to buď CH-47F Block 2 nebo 3, případně MH101. NH90 je výrazně menší a unit cost je skoro stejná jako u CH-47...
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  17:09 26.08.2019

  Moc nerozumím zmínce v článku, že Venom a Viper budou vždy působit spolu. Proč? Pokud bude Viper útočit proti tomu zmíněnému tankovému praporu, k čemu mu tam Venom bude?

  Dobře, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Moc nerozumím zmínce v článku, že Venom a Viper budou vždy působit spolu. Proč? Pokud bude Viper útočit proti tomu zmíněnému tankovému praporu, k čemu mu tam Venom bude?

  Dobře, zaplatíme desátek za ochranu za drahý systém dvou vrtulníků, které navíc pořídíme v minoritních počtech s min. výzbrojí, ale mě by zajímalo, jak naše armáda dokáže najít cíle, na které ty 1-2 letuschopné vipery pošle? Tj. mít dobrý přehled cca 150-250 km daleko nad nepřátelským územín. Poslat cíl tak hluboko do nepřtelského území znamená, že ten cíl musí být dostatečně hodnotný. Dokážeme ho v reálném čase vůbec najít?
  A proč bude posílat jednotky vrtulníků s raketami za statisíce USD na blízké cíle, když Donbas ukázal, že dělostřelectvo a raketové vojsko způsobuje nejvíce škod a do 40 km je to cenově zdaleka nejvýhodnější nástroj. A hlavňová výzbroj Venomu také znamená, že bude na dostřel z druhé strany...

  Zpátky k průzkumu - kde má armáda aspoň pár moderních dronů pro střední a vyšší výšky, aby na ty 200 km cíle našla? Kde je armáda schopna se ubránit útoku pár dronů v manévrovém boji? A čím?

  Chápu, že se vševojsková armáda po devastaci v devadesátých letech nedá vybudovat najednou. Ale přijde mi, že MO je spíše finanční Klondajk, než že by tam byl nějaký dlouhodobý cíl, jak zlepšit obranyschopnost státu. Takže jako technický fanda, ano vrtulníky jsou to pěkné, ale i jako laikovi je mi jasné, že z celkového pohledu na armádu to nejsou efektivně vynaložené peníze. Ale z eráru krev neteče a tak se dobře utrácí.
  Skrýt celý příspěvek

  • tryskac
   17:19 26.08.2019

   Ad útok na tankovy prapor: naozaj si myslíte, že tankovy prápor bude čakať až ho 4ks vrtuľníkov rozstrielaju ako Nemcov pri Avranches? Pri tak malom počte útočníkov bude riziko ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ad útok na tankovy prapor: naozaj si myslíte, že tankovy prápor bude čakať až ho 4ks vrtuľníkov rozstrielaju ako Nemcov pri Avranches? Pri tak malom počte útočníkov bude riziko zničenia vrtuľníkov enormne - vid akcia zachytena vo filme Blachhawk down - podotýkam, že vtedy tie škody napáchali somalski povstalci so RPG7 a porovnajte cenu vrtuľníku a danej strely.
   Skrýt celý příspěvek

   • jj284b
    17:26 26.08.2019

    tak ono bude hrat velku rolu ake PTRS budu tie vrtulniky schopne odpalovat... ak pojde o Fire-and-Forget navadzanie, tak aj 4 AH-1Z dokazu napachat obrovske skody na postupujucej ...
    Zobrazit celý příspěvek

    tak ono bude hrat velku rolu ake PTRS budu tie vrtulniky schopne odpalovat... ak pojde o Fire-and-Forget navadzanie, tak aj 4 AH-1Z dokazu napachat obrovske skody na postupujucej pozemnej technike s minimalnym rizikom... staci do oblasti nepriamo odpalit 8 riadenych striel na vrtulnik a tankovy prapor bude minulostou...
    Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     09:22 27.08.2019

     Tak urcite. Mechanizovana brigada sa bude pohybovat bez PVO brigadnej urovne. Su to proste uplni blbci.

     Tak urcite. Mechanizovana brigada sa bude pohybovat bez PVO brigadnej urovne. Su to proste uplni blbci.

     • liberal shark
      10:09 27.08.2019

      A bitevní vrtulníky budou útočit bez nějaké předchozí operace SEAD. Jsou to prostě úplné blbci :-).

      A bitevní vrtulníky budou útočit bez nějaké předchozí operace SEAD. Jsou to prostě úplné blbci :-).

     • Luky
      13:02 27.08.2019

      Tak SEAD pravděpodobně nebude moc účinný proti IČ systémům. Jinak v minulosti docházelo i k tomu, že právě vrtulníky prováděly SEAD před příletem bitevních letadel.

      Tak SEAD pravděpodobně nebude moc účinný proti IČ systémům. Jinak v minulosti docházelo i k tomu, že právě vrtulníky prováděly SEAD před příletem bitevních letadel.

   • Jirosi
    17:26 26.08.2019

    Mnohem lepší obrázek nasazení vrtulníku v místě ohrožení:
    https://www.csfd.cz/film/29705...
    https://youtu.be/U547t3pw8tI?t...

    Mnohem lepší obrázek nasazení vrtulníku v místě ohrožení:
    https://www.csfd.cz/film/29705...
    https://youtu.be/U547t3pw8tI?t...

   • RiMr71
    17:49 26.08.2019

    "Pri tak malom počte útočníkov bude riziko zničenia vrtuľníkov enormne - vid akcia zachytena vo filme Blachhawk down"

    ...a to byly Blackhawky v plné výbavě, teď si vemte, že by se ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Pri tak malom počte útočníkov bude riziko zničenia vrtuľníkov enormne - vid akcia zachytena vo filme Blachhawk down"

    ...a to byly Blackhawky v plné výbavě, teď si vemte, že by se v takové situaci ocitly nevyzbrojené BH které si prý taky "někdo" pořídil jako "zbraňový systém"...
    Skrýt celý příspěvek

    • tryskac
     18:24 26.08.2019

     No vidite, mate pravdu. Len podotýkam, že proti zásahu vrtuľníku vo vise, pri zlanovani, by nepomohla ani svätá voda (ta teda možno áno).
     Druhá vec, ako AH1 vyhľadáva ciele pre ...
     Zobrazit celý příspěvek

     No vidite, mate pravdu. Len podotýkam, že proti zásahu vrtuľníku vo vise, pri zlanovani, by nepomohla ani svätá voda (ta teda možno áno).
     Druhá vec, ako AH1 vyhľadáva ciele pre svoje Hellfire? AH64D, E ma radar, má niečo také aj AH1?
     Ja vidim rolu AH1 najmä ako ozbrojený doprovod iných vrtuľníkov, kde môže byt ozaj užitočný. Len potom je otazka, či to ozaj nie je priveľký luxus...
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:34 26.08.2019

      Luxus by to byl pokud by existovalo levnější plnohodnotné řešení?

      Luxus by to byl pokud by existovalo levnější plnohodnotné řešení?

     • Scotty
      19:08 26.08.2019

      Četl jsem že i Viper může používat radar Longbow z AH-64. Ovšem USMC tyto radary na svých Viperech nepoužívá. Viz:
      It can be equipped to carry a version of the Apache’s AN/APG-78 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Četl jsem že i Viper může používat radar Longbow z AH-64. Ovšem USMC tyto radary na svých Viperech nepoužívá. Viz:
      It can be equipped to carry a version of the Apache’s AN/APG-78 Longbow fire control radar system, called the Cobra Fire Control Radar, which would give the Viper a much more formidable punch against armor formations, especially in bad weather. Although the USMC has not integrated the system on their 'Zulus,' when equipped with it the AH-1Z can also employ the AGM-114L millimeter-wave radar guided Hellfire missile.
      https://www.thedrive.com/the-w...

      Viper používá Hellfire které jsou naváděné pomocí ozařování cíle laserovým paprskem. Radarem je naváděna pouze jedna modifikace střely Hellfire. Konkretně jsou pro AH-1Z integrovány střely AGM-114 A/B/C/F.
      Skrýt celý příspěvek

     • petres
      19:37 26.08.2019

      Minulý rok byla na AH-1Z odzkoušena i střela JAGM, jako budoucí náhrada Hellfire

      Minulý rok byla na AH-1Z odzkoušena i střela JAGM, jako budoucí náhrada Hellfire

     • flanker.jirka
      23:31 26.08.2019

      Radar je výhodou za snížené viditelnosti, mají delší dosah než termovize, k tomuto závěru dospěli rusové při nasazení KA 52 v Sýrii, ale je pravdou, že jejich termovize nedosahují ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Radar je výhodou za snížené viditelnosti, mají delší dosah než termovize, k tomuto závěru dospěli rusové při nasazení KA 52 v Sýrii, ale je pravdou, že jejich termovize nedosahují kvality toho co má AH 1 nebo AH 64.
      Luxus to možná bude, pokud by absence radarů na vrtulníku byla nepřekonatelná, tak jím jsou již dávno vybaveny všechny nové typy.
      Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      07:54 27.08.2019

      To: flanker jirka
      Na druhou stranu zapnout radar na moderním bojišti je jako rozsvítit svíčku v saloonu plném banditů :-).

      To: flanker jirka
      Na druhou stranu zapnout radar na moderním bojišti je jako rozsvítit svíčku v saloonu plném banditů :-).

   • Nesher
    19:38 26.08.2019

    Pánové, přestaňte se prosím koukat na youtube videa ze cvičení Štít, Vltava či jak si ty bolševické kratochvíle jmenovaly. Taktika západních vrtulníků skutečně nemá nic společného ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pánové, přestaňte se prosím koukat na youtube videa ze cvičení Štít, Vltava či jak si ty bolševické kratochvíle jmenovaly. Taktika západních vrtulníků skutečně nemá nic společného s tím co z těch videí znáte. Tj. roj Mi 24 přelétající čelní sled útočících "hodných" a útočící neřízenými raketami na první pásmo obrany "zlých" a to ve výšce cca 150 metrů a za dne. Tam je opravdu otázka velmi krátkého času kdy se nějaký imperialista trefí.
    Západní taktika je trochu jiná, na postupující tankový prapor bude útočit několik spolupracujících vrtulníků, z max. dálky, budou se krýt za budovami, v lesních průsecích a za jinými terénními překážkami, možnost zaměření budou omezovat tím, že mimo krytí (např. nad dům za kterým se kryje) se vrtulník "vyhoupne" jen na nezbytně nutnou dobu pro zaměření a odpálení raket a pak rychle, při zemi a krytý, pryč. Mogadišo a BH bych do toho netahal. Jednak to byla spíš policejní operace, kdy transportní BH vysazovaly v nepřehledném městském terénu SoF a pak je ze vzduchu podporovaly. Asi jen někdo kdo prodělal lobotomii by tímto způsobem nasadil transportní vrtulníky proti tankovému praporu.
    Skrýt celý příspěvek

    • Packal
     07:37 27.08.2019
    • Gibon
     09:27 27.08.2019

     Amici sa svoje AH64 bali vytiahnut do Srbska.

     Amici sa svoje AH64 bali vytiahnut do Srbska.

     • Nesher
      10:00 27.08.2019

      Jo, údajně se nejvíce báli našich ještěrek a přitom AH 64A pár let před tím neváhali nasadit proti Iráku. Na pohádky nevěřím :-)

      Jo, údajně se nejvíce báli našich ještěrek a přitom AH 64A pár let před tím neváhali nasadit proti Iráku. Na pohádky nevěřím :-)

     • Luky
      10:55 27.08.2019

      Poušť je ideální střelnice (mimo města).

      Poušť je ideální střelnice (mimo města).

     • skelet
      11:01 27.08.2019

      zapomněl jsi dodat, že je to ideální střelnice pro obě strany :)
      Zalesněné prostory jsou pro vrtulníky samozřejmě rizikovější, a jak je vidět tak je pro svou kampaň Amíci ...
      Zobrazit celý příspěvek

      zapomněl jsi dodat, že je to ideální střelnice pro obě strany :)
      Zalesněné prostory jsou pro vrtulníky samozřejmě rizikovější, a jak je vidět tak je pro svou kampaň Amíci nepotřebovali. Tak proč zbytečně riskovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      11:11 27.08.2019

      Je to ideální střelnice pro toho, kdo vidí a dostřelí dál.

      Je to ideální střelnice pro toho, kdo vidí a dostřelí dál.

     • skelet
      11:32 27.08.2019

      Což mohou být obě strany. Neb ten vrtulník se tam taky nemá kam schovat.

      Což mohou být obě strany. Neb ten vrtulník se tam taky nemá kam schovat.

     • Luky
      12:30 27.08.2019

      Důležitý je mnohem větší přehled pro útočníka, který má navíc zdrcující leteckou převahu i průzkum (když se mu hodí, zaútočí letecky nebo tankovou převahou).

      Většina systémů byly ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Důležitý je mnohem větší přehled pro útočníka, který má navíc zdrcující leteckou převahu i průzkum (když se mu hodí, zaútočí letecky nebo tankovou převahou).

      Většina systémů byly samohybné, příp. tažené M53/59 Praga, ZSU-57-2, ZSU-23-4, ZU-23-2, ZGU-1, ZPU-1, ZPU-2, ZPU-4, S-60, 61-K, KS-19, Type 63, PLDvK vz 53, M55 a k tomu okolo Gardy nějaké SA-8, 9 a 13

      V drtivé většině případů nic, co by cca 6km Hellfire nemohl oddělat. Navíc Poušť není úplně bez překážek a taky starší samy měly omezenou minimální elevaci. AH-64 vysící 2 stopy nad zemí pro ně není cíl. Jde hlavně o přehlednost.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:45 27.08.2019

      Apache visící 2 stopy nad zemí bude mít prd a ne přehled. A bude odkázán na jiné zdroje, stejně jako protivník. Ta poušť poskytuje stejné přednosti a nedostatky pro obě strany. Je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Apache visící 2 stopy nad zemí bude mít prd a ne přehled. A bude odkázán na jiné zdroje, stejně jako protivník. Ta poušť poskytuje stejné přednosti a nedostatky pro obě strany. Je jen na nich, jak je využijí ve svůj prospěch.
      Zkrátka a dobře v první válce v Zálivu mělo NATO větší ztráty, než v "obtížném" terénu Srbska. Tedy nepaušalizovat ;)
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:00 27.08.2019

      Hlavně ve válkách v zálivu podporovali pozemní operace, ta v Srbsku neproběhla.

      Hlavně ve válkách v zálivu podporovali pozemní operace, ta v Srbsku neproběhla.

     • Luky
      14:13 27.08.2019

      Áčkový Apache bude mít v té výšce prd přehled, ale jelikož se bude jednat o vydrilovanou posádku USAREUR s kamarádskou OH-58 (mimo dalších zdrojů výš), nebude mu to vadit. Jinak si ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Áčkový Apache bude mít v té výšce prd přehled, ale jelikož se bude jednat o vydrilovanou posádku USAREUR s kamarádskou OH-58 (mimo dalších zdrojů výš), nebude mu to vadit. Jinak si poskočí klidně i sám, když má proti sobě technologii sedumdesátých a osumdesátých let a může si rychle slízt...stejně většinou útočili na zakopané jednotky, často ještě přeorané shora......s nepaušalizací souhlasím.
      Ano obecně poušť poskytuje nedostatky a přednosti pro obě strany, ale já měl na mysli záliv 91, kde si troufnu říci, že hráli do karet spojencům.
      On i ten sovětský tank s horší hlavní měl na dálku ATGM, o které si Iráčani mohli nechat zdát.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:06 27.08.2019

      já mluvím o "91"

      já mluvím o "91"

  • Jirosi
   17:22 26.08.2019

   Ty hlavně nechápeš jak se nasazují vrtulníky.
   Představa jak si pilot volá proti palbě ze země o podporu dělostřelectvo nebo raketomet :)))

   Ty hlavně nechápeš jak se nasazují vrtulníky.
   Představa jak si pilot volá proti palbě ze země o podporu dělostřelectvo nebo raketomet :)))

   • Argonaut.CZ
    17:26 26.08.2019

    nepsal jsem, že si pilot volá raketomet. Narážel jsem na to, že na blízké cíle je levnější dělostřelectvo, než vrtulníky. pokud tedy cíle dokáží najít.

    nepsal jsem, že si pilot volá raketomet. Narážel jsem na to, že na blízké cíle je levnější dělostřelectvo, než vrtulníky. pokud tedy cíle dokáží najít.

    • Jirosi
     18:06 26.08.2019

     Ano, v ideálním případě je to levnější. Ale po započítaní všech přidružených nákladů to je krapet jinak.

     Ano, v ideálním případě je to levnější. Ale po započítaní všech přidružených nákladů to je krapet jinak.

   • liberal shark
    08:03 27.08.2019

    No, takový preventivní dělostřelecký přepad za účelem potlačení PVO bych si představit uměl :-).

    No, takový preventivní dělostřelecký přepad za účelem potlačení PVO bych si představit uměl :-).

    • Jirosi
     10:35 27.08.2019

     Jedna věc je potlačit PVO 5-10-15 km daleko
     Druhá potlačit pěšáka 0- 1-2 km daleko.

     Jedna věc je potlačit PVO 5-10-15 km daleko
     Druhá potlačit pěšáka 0- 1-2 km daleko.

  • TF_HU
   17:23 26.08.2019

   Prosim. Prectete si neco o nasazeni vrtulnikoveho letectva v operacich ACR. Zkuste aspon ukoly zakladny. Zkuste se take zamyslet nad tim, ze bychom mohli pusobit v alianci...atd.

   Prosim. Prectete si neco o nasazeni vrtulnikoveho letectva v operacich ACR. Zkuste aspon ukoly zakladny. Zkuste se take zamyslet nad tim, ze bychom mohli pusobit v alianci...atd.

   • Argonaut.CZ
    17:40 26.08.2019

    obecně mám problém neustálou argumentací jakoukoli aliancí. Historie nemá moc precedentů, kdy takové aliance zafungovaly. Povinností ACR a vojáků je odpovědnost primárně vůči ...
    Zobrazit celý příspěvek

    obecně mám problém neustálou argumentací jakoukoli aliancí. Historie nemá moc precedentů, kdy takové aliance zafungovaly. Povinností ACR a vojáků je odpovědnost primárně vůči vlastní zemi. A to platí pro každý stát a armádu.

    Nicméně kdyby aliance fungovaly, bylo by asi zájmem maximálně unifikovat a zjednodušit logistiku. Toho v rámci středoevropského prostoru takto nedosáhneme, i když stejně to může být naopak důvod, že tuto unifikaci z nějakého důvodu, např. nezávislosti, nechceme.

    Logika mého příspěvku před tím bylo poukázání na to, že několik vrtulníků v armádě, která nemá v dobré kondici od dělostřelestva, PVO, ... je zkrátka potěmkiáda. a v tomto případě docela drahá.
    Skrýt celý příspěvek

    • Brakant
     17:47 26.08.2019

     Historie, ta velmi nedávná, až současnost má takových precedentů habaděj. Součinnost našich Mi-171 s US jednotkami v Afghoši třeba...

     Historie, ta velmi nedávná, až současnost má takových precedentů habaděj. Součinnost našich Mi-171 s US jednotkami v Afghoši třeba...

    • TF_HU
     17:56 26.08.2019

     To je prave ono. Zatim co vy su tu placate sva teoreticka jatra, ja vam rikam, jak to funguje v realu.

     Nase vrtulniky, FACove a dalsi jsou v ramci operace "napojeni" na zdroje, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To je prave ono. Zatim co vy su tu placate sva teoreticka jatra, ja vam rikam, jak to funguje v realu.

     Nase vrtulniky, FACove a dalsi jsou v ramci operace "napojeni" na zdroje, kde k informacim je pristup. Vrtulnik...armadni letectvo...je primarne platformou, ktera plni ukoly podpory pozemnich jednotek. Strategicky utok...coz je ukol vzdusnych sil...plni uplne jina platforma.
     Skrýt celý příspěvek

     • Argonaut.CZ
      18:21 26.08.2019

      pánové, nic proti, ale oháníte se funkční aliancí, kdy se bojuje z pohledu USA, tak nás na druhé straně světa (viz příklad Afganistán). chleba se láme při ochraně vlastního území a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      pánové, nic proti, ale oháníte se funkční aliancí, kdy se bojuje z pohledu USA, tak nás na druhé straně světa (viz příklad Afganistán). chleba se láme při ochraně vlastního území a tam 4 vipery situaci nezachrání. A pokud se v "Kábulu bojuje za Prahu", tak jich je málo. Ale to je již nadsázka.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:33 26.08.2019

      ArgonautCZ: ty vrtulníky slouží k ochraně těch transportních! At už UH, nebo Mi.
      Na to je jich dost.

      ArgonautCZ: ty vrtulníky slouží k ochraně těch transportních! At už UH, nebo Mi.
      Na to je jich dost.

     • TF_HU
      21:23 26.08.2019

      Argonaute, prosím...nemluvte o něčem o čem toho moc nevíte. Aliance není jen USA, ano v Afghánistánu hrají prim, ale na cvičeních se nejedná jen o USA. Prosím vás, naše jednotky ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Argonaute, prosím...nemluvte o něčem o čem toho moc nevíte. Aliance není jen USA, ano v Afghánistánu hrají prim, ale na cvičeních se nejedná jen o USA. Prosím vás, naše jednotky vyčleněné pro NATO cvičí společně, včetně C2 atd. Tady nikdo netvrdí, že 4x Viper spasí svět. Narážel jste na schopnost zjišťovat cíle, působit na ně. Stačí datalink a když máte správné kódy, dostanete "live feed" třeba z AH64, nebo UAV nad vámi...atd. Už dnes tohle naší JTAC provádí a cvičí...
      Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    21:17 26.08.2019

    ¨Máte k tomu nějaký pěkný odkaz, ať vynecháme nějaké politické články?

    ¨Máte k tomu nějaký pěkný odkaz, ať vynecháme nějaké politické články?

  • Brakant
   17:57 26.08.2019

   Chlape, nikdo neříká, že se bude na všechno, co se pohne, pálit Hellfirama, kdes na to přišel? Věř tomu, že Economy of War něco říká i našemu GŠ. Jeden Hellfire má udávánu cenu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Chlape, nikdo neříká, že se bude na všechno, co se pohne, pálit Hellfirama, kdes na to přišel? Věř tomu, že Economy of War něco říká i našemu GŠ. Jeden Hellfire má udávánu cenu přes 100 000 USD, to si každej dvakrát rozmyslí, než to na tu mašinu navěsí. Jsem zvědav, jestli budou aspoň jednou nějaké ostré střelby. I s těmi Šturmy to bylo na Mi-24 tak jednou za dva roky a ty byly myslím o dost levnější. BTW - Polákům shnily ve skladech za hranici životnosti a museli je vyhodit! Docela legrace :) AH-1Z je v podstatě od toho, aby zajišťoval krytí výsadku v situaci, kdy je nejzranitelnější - přiblížení na přistání, výsadek a vzlet. S Mi-24 je jednou z možností působení dvojice - jeden s výsadkem a menším podvěsem zbraní, druhý bez výsadku, ale plně vyzbrojený (v závislosti na n.m.v a teplotách). Kombinace UH-1/AH-1 má jedinou nevýhodu - že v případě poškození UH-1 nemůže vzít AH-1 výsadek nebo kolegy piloty na palubu. Ale v případě 2x UH-1 + 1 x AH-1 je to vyřešeno. Samozřejmě je tady možnost působit i čistě v bitevní sestavě dvou nebo více AH-1, ale s tím se při počtu čtyř kusů asi zatím krom nácviku nikdo pouštět nebude...
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    18:02 26.08.2019

    Je otázkou, komu by ten "micro" výsadek stačil. Kolik je ten menší výsadek 4?

    Je otázkou, komu by ten "micro" výsadek stačil. Kolik je ten menší výsadek 4?

  • skelet
   18:17 26.08.2019

   stran úderných schopností na tom bude lépe, než-li Mi-24. Ty prostě nevidí už vůbec.
   AGM-114 nemusí navádět jen AH-1Z, ale prakticky kdokoliv kdo má laserový značkovač. Ostatně s ...
   Zobrazit celý příspěvek

   stran úderných schopností na tom bude lépe, než-li Mi-24. Ty prostě nevidí už vůbec.
   AGM-114 nemusí navádět jen AH-1Z, ale prakticky kdokoliv kdo má laserový značkovač. Ostatně s takovým nasazením se u Hellfire počítalo. AH-64/AH-1 přiletí vypálí Hellfire, který bude navádět někdo jiný (OH-58D, pěšák apod.), zatímco tento zdrhá do bezpečí.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    21:20 26.08.2019

    to jako i značkovačem na pušce? Nebo JTAC?

    to jako i značkovačem na pušce? Nebo JTAC?

  • flanker.jirka
   21:02 26.08.2019

   Argonaut
   Ve Venomu bude Rožánek z ČT aby zachytil tu slavnou událost :-)

   Argonaut
   Ve Venomu bude Rožánek z ČT aby zachytil tu slavnou událost :-)

  • Dzin
   09:45 27.08.2019

   Ovšem už od dob Hanibala platí ve strategická zásada, že ochrana vlastního území není možno chápat jako boj na vlastním území, ale předsunout obranu co nejdále od něj a ideálně na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ovšem už od dob Hanibala platí ve strategická zásada, že ochrana vlastního území není možno chápat jako boj na vlastním území, ale předsunout obranu co nejdále od něj a ideálně na území protivníka. Díky tomu, že jsme součástí NATO a EU tak máme obranu předsunutou daleko od svého území. Ovšem k tomu potřebujeme mít armádu nasaditelnou mimo vlastní území.

   Nákup zmíněných vrtulníků je proto krok správným směrem, protože jejich vlastnictví je jedním z předpokladů takového nasazení. Ano, je třeba i další věci, ale nemůžeme argumentovat stylem, že když je nemáme, není dobré nakupovat něco jiného. Vždy je třeba někde začít.
   Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    10:13 27.08.2019

    To není zdaleka jediná výhoda našeho členství v NATO. Ostatní státy za nás zařizují strategickou vrstvu obrany - kosmos, moře, jaderné odstrašení, strategické letectvo, špionáž ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To není zdaleka jediná výhoda našeho členství v NATO. Ostatní státy za nás zařizují strategickou vrstvu obrany - kosmos, moře, jaderné odstrašení, strategické letectvo, špionáž atd. Postavit solidní konvenční armádu je to nejmenší, co pro společnou bezpečnost můžeme udělat.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     10:41 27.08.2019

     Konvenční armáda pro boj v Evropě, pro boj mimo jednotka speciálních sil ze schopností přesunu vlastními prostředky.

     Konvenční armáda pro boj v Evropě, pro boj mimo jednotka speciálních sil ze schopností přesunu vlastními prostředky.

 • apache
  16:27 26.08.2019

  Pamatuji si, jak jsem tu pod jiným článkem nějaký ten rok zpátky psal svůj názor na věc a vyslovil přání, aby byly pořízeny Venomy a alespoň minimální počet 4 kusů Viperů. Tehdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pamatuji si, jak jsem tu pod jiným článkem nějaký ten rok zpátky psal svůj názor na věc a vyslovil přání, aby byly pořízeny Venomy a alespoň minimální počet 4 kusů Viperů. Tehdy jsem nevěřil tomu, že by k tomu mohlo opravdu dojít, tipoval jsem spíš v úspěch nějakého evropského civilně-vojenského kočkopsa, protože bude zkrátka za nejnižší cenu. Mám velkou radost, jak tendr nakonec dopadl a že schopnost armády nasadit ryzí bitevní vrtulníky bude zachována.
  Skrýt celý příspěvek

  • Brakant
   17:59 26.08.2019

   Jsme dva!

   Jsme dva!

 • Proxy
  15:54 26.08.2019

  " Podle neoficiálních informací armáda po roce 2026, tedy po dokončení projektu nákupu nových pásových bojových vozidel pěchoty, počítá s nákupem dalších osmi vrtulníků Viper a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  " Podle neoficiálních informací armáda po roce 2026, tedy po dokončení projektu nákupu nových pásových bojových vozidel pěchoty, počítá s nákupem dalších osmi vrtulníků Viper a čtyř Venomů (celkově tedy armáda získá 12 Viperů a 12 Venomů)."

  Pokud to tak nakonec bude, hodnotil bych současné rozhodnutí o dost lépe. Poměr 1:1 dává víc smysl.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   16:03 26.08.2019

   Tak oni ty Vipery nejsou určené jen k doprovodu Venomů, ale svoje služby by poskytovali pro všechny operace v rizikovém prostředí. Potom se na jednou zjistí, že i těch 12 je málo.

   Tak oni ty Vipery nejsou určené jen k doprovodu Venomů, ale svoje služby by poskytovali pro všechny operace v rizikovém prostředí. Potom se na jednou zjistí, že i těch 12 je málo.

   • liberal shark
    08:05 27.08.2019

    Letecké jednotky USMC mají poměr 15:12 ve prospěch Viperů. Asi právě proto, že mají více úkolů.

    Letecké jednotky USMC mají poměr 15:12 ve prospěch Viperů. Asi právě proto, že mají více úkolů.

    • Jirosi
     10:43 27.08.2019

     To bude tím, že oni kryjí obojživelný výsadek na pobřeží :)

     To bude tím, že oni kryjí obojživelný výsadek na pobřeží :)

     • liberal shark
      10:41 28.08.2019

      A odrážejí tankové útoky na předmostí :-).

      A odrážejí tankové útoky na předmostí :-).

  • JP--
   16:10 26.08.2019

   Přesně takle je jich málo. No uvidíme počkáme a snad to klapne.

   Přesně takle je jich málo. No uvidíme počkáme a snad to klapne.

  • Lukas
   17:04 26.08.2019

   Tylko jak się chce kupować to robi się umowa ramową - i deklaruje że po 2026 "możliwość rozszerzenia umowy o kolejne maszyny"

   Tylko jak się chce kupować to robi się umowa ramową - i deklaruje że po 2026 "możliwość rozszerzenia umowy o kolejne maszyny"

   • Scotty
    19:16 26.08.2019

    Kupujeme vrtulníky přes program FMS. Při využití tohoto programu není možné dát do smlouvy opci na další stroje.

    Kupujeme vrtulníky přes program FMS. Při využití tohoto programu není možné dát do smlouvy opci na další stroje.

    • liberal shark
     10:14 27.08.2019

     Ani pro to nevidím důvod - nezískali bychom tím žádnou slevu ani rezervaci kapacit.

     Ani pro to nevidím důvod - nezískali bychom tím žádnou slevu ani rezervaci kapacit.

 • chalupab
  15:54 26.08.2019

  Kdybych do toho mohl mluvit, prosazoval bych nákup 12 kusů UH-1Y místo avizovaných 8 - i za cenu snížení objemu finančních prostředků určených na nová BVP.

  Navíc - a říkám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kdybych do toho mohl mluvit, prosazoval bych nákup 12 kusů UH-1Y místo avizovaných 8 - i za cenu snížení objemu finančních prostředků určených na nová BVP.

  Navíc - a říkám bohužel - jsem nezazaznamenal žádný pokus o meziresortní dohodu Ministerstva obrany, Ministertstva Vnitra, financí a spravedlonosti - respektive PČR, respektive URNA apod. o společném nákupu UH-1Y (a jejich společném využívání ve prospěch zvýšené kvality bezpečnosti občanů).

  .....nákupem vrtulníků pro AČR jsem se zabýval již v roce 2015 jako místopředseda Výboru pro obranu a předseda Podvýboru pro nákupy, akvizice a inovace AČR - spolu s kolegy jsme celý proces hodnotili velmi negativně.
  V roce 2016 jsem se zde, na stránkách SECURITY vyjádřil k nákupu vrtulníků, mimo jiné, takto:

  "Jsem toho názoru, že ČR by měla pro potřeby AČR pořídit „vrtulníky“ jako systém, ne jako „stroje“ a to systém, který je ověřen ve skutečném boji, s existující výcvikovou a logistickou základnou, vypracovanou bojovou taktikou atd. Jinými slovy „bojový systém“ dvou typů vrtulníků, které efektivně využívají vzájemné synergie svého bojového určení a schopností: tedy vrtulník primárně určený pro přepravu osob plně vybavených k boji na zemi, a vrtulníků primárně vybavených pro proti-vzdušnou a proti-pozemní obranu těchto, takto přepravovaných osob, nejvhodněji v poměru 2 : 1. Uvědomuji si vyšší ekonomickou náročnost takové akvizice (respektive pořizovacích nákladů), nicméně platí staré pořekadlo: „nejsem tak bohatý, abych si mohl pořizovat levné věci“ (nakonec zjistím, že to, co jsem si pořídil v první chvíli levněji, je v konečném efektu citelně dražší (např. při započítání potřebných doplňkových úprav, celého životního cyklu, logistiky atp.). Osobně jsem přesvědčen, že výše uvedený systém 2 typů je nanejvýš účelný, v konečném efektu hospodárnější a především plně zajišťující onu schopnost, kterou bych při obraně teritoria očekával především. A obrana je o obraně, ne o „jako obraně“.
  Podle informací které mám k dispozici, tuto mou představu splňuje unikátní koncepce vrtulníků UH1 a AH1, kde je cca 80% náhradních dílů totožná, nemluvě o zcela kompatibilní elektronice a komunikačních technologií. Možná existuje i jiná obdobná koncepce, ale o žádné takové v tuto chvíli nemám povědomí."

  A nyní po dlouhých 4 letech je tedy snad konečně rozhodnuto :-) .....
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   16:06 26.08.2019

   nač by byl PČR UH-1Y, když vlastní vrtulník podobné velikosti, a to 412?
   Pokud je mi známo, tak vnitro chce větší vrtulníky, než je 412/UH-1Y. Tedy ono sdílení kapacit se ...
   Zobrazit celý příspěvek

   nač by byl PČR UH-1Y, když vlastní vrtulník podobné velikosti, a to 412?
   Pokud je mi známo, tak vnitro chce větší vrtulníky, než je 412/UH-1Y. Tedy ono sdílení kapacit se teoreticky může spíše týkat Mi-171ŠM.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   17:07 26.08.2019

   Jeste se primlouvam za ministerstvo zemedelstvi a socialnich veci. Misto praskovacich letadel a k vozeni duchodcu na rekreaci. To je hrozne chybna snaha, chtit aby to melo funkci ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jeste se primlouvam za ministerstvo zemedelstvi a socialnich veci. Misto praskovacich letadel a k vozeni duchodcu na rekreaci. To je hrozne chybna snaha, chtit aby to melo funkci jak hodinky s vodotryskem. A snizovat penize na BVP? Jen to ne...
   Skrýt celý příspěvek

  • Brakant
   18:01 26.08.2019

   UH-1Y má asi trojnásobnou cenu letové hodiny oproti 412 , pro policii by to byla naprosto nesmyslná volba.

   UH-1Y má asi trojnásobnou cenu letové hodiny oproti 412 , pro policii by to byla naprosto nesmyslná volba.

   • Jirosi
    18:40 26.08.2019

    Ale přece nechcete slevu zadarmo?

    Ale přece nechcete slevu zadarmo?

   • SYN_
    19:19 07.09.2019

    Venom by snad mohl připadat v úvahu pro útok na nějakou skupinu opevněných těžce vyzbrojených teroristů, jinak je to pro policii evidentní overkill...

    Venom by snad mohl připadat v úvahu pro útok na nějakou skupinu opevněných těžce vyzbrojených teroristů, jinak je to pro policii evidentní overkill...

  • TF_HU
   21:26 26.08.2019

   No, dobře, že nemluvíte :-)

   No, dobře, že nemluvíte :-)

  • liberal shark
   08:07 27.08.2019

   A máme pro ně osádky a peníze na provoz ? Nelze zapomínat na to, že Mi-24/35 ještě nebyly vyřazeny.

   A máme pro ně osádky a peníze na provoz ? Nelze zapomínat na to, že Mi-24/35 ještě nebyly vyřazeny.

   • Jirosi
    14:17 27.08.2019

    Nové vrtulníky nebyli dodány, kde je problém?

    Nové vrtulníky nebyli dodány, kde je problém?

    • liberal shark
     10:44 28.08.2019

     To byla odpověď těm, kdo si tu stěžují na malý počet nových vrtulníků. Nějakou dobu budou koexistovat s Mi-24/35 , takže přidat najednou 24 kousků by ani nemělo smysl, protože by s ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To byla odpověď těm, kdo si tu stěžují na malý počet nových vrtulníků. Nějakou dobu budou koexistovat s Mi-24/35 , takže přidat najednou 24 kousků by ani nemělo smysl, protože by s nimi neměl kdo lítat.
     Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  15:26 26.08.2019

  Plány sú jedna vec, realita druhá. Keď sa pozrieme na argumentáciu pri nakúpe strojov C295, tam bolo povedané, že kúpite menší stroj a neskôr sa kúpia stroje strednej veľkosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Plány sú jedna vec, realita druhá. Keď sa pozrieme na argumentáciu pri nakúpe strojov C295, tam bolo povedané, že kúpite menší stroj a neskôr sa kúpia stroje strednej veľkosti (C130, KC390). Teraz, mnoho rokov neskôr sledujeme realitu v ktorej sa plány rozplynuli ako para nad hrncom a pritom KC390 ma objednávok už rel dosť, stačí sa pozrieť na Portugalsko. Preto si myslím, že argument v prospech x1 verzie, že sa do kúpi Chinook je minimálne sporný. Len pozorovanie.
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   15:33 26.08.2019

   Chinook zatím nepotřebujeme, protože je v plánu používat dalších 15let Mi-171 v počtu 15kusů.

   Chinook zatím nepotřebujeme, protože je v plánu používat dalších 15let Mi-171 v počtu 15kusů.

  • Jura99
   17:08 26.08.2019

   C295 je absolutne ok. Vetsi stroj asi neni akutni, jinak by se resil.

   C295 je absolutne ok. Vetsi stroj asi neni akutni, jinak by se resil.

   • liberal shark
    08:08 27.08.2019

    Vždycky se dá objednat od NATO nebo Volga-Dněpr.

    Vždycky se dá objednat od NATO nebo Volga-Dněpr.

 • strikehawk
  13:50 26.08.2019

  Člověk je na jednu stranu rád, že se konečně něco pohnulo ale vidím bohužel opět více otázek než odpovědí :

  1 ) 4 ks AH-1Z - takový počet je pro obranu nepodstatný resp téměř k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Člověk je na jednu stranu rád, že se konečně něco pohnulo ale vidím bohužel opět více otázek než odpovědí :

  1 ) 4 ks AH-1Z - takový počet je pro obranu nepodstatný resp téměř k ničemu. Pokud to má být jen první fáze přezbrojení z Mi-24 bylo by žádoucí aby MO nebo GŠ zveřejnil časový plán doplnění těchto 4 ks dalšími a plánovaný cílový stav ( 8, 12, 16 ks ??? ) resp obecně plány na stav vrtulníkového letectva např do roku 2030. Plány a úvahy našeho GŠ a MO a jejich tutlání překonává dalece to co zveřejňuje MO RF a ti fakt nikdy nebyli moc sdílní ( řečeno diplomaticky )

  2 ) 8 ks UH-1Y - opět nedostatečný počet a nedostatečná kapacita. Cílový stav nebo potřeby? Opět ticho. Původně bylo specifikováno 12 ks lehkých až středních vrtulníků najednou stačí 8 ks - z užšího výběru s nejmenší kapacitou

  3 ) Absolutně mě chybí širší koncepce a vysvětlení jak do toho zapadá nákup 4+8 ks AH-1Z/UH-1Y. Uvědom me si prosím, že pro státy velikosti ČR je využitelnost bitevních vrtulníků pro obranu vysoce sporná. Řada států velikosti ČR rezignuje na bitevní vrtulník a místo toho buduje přiměřeně silné stíhací letectvo - viz Finsko, Švýcarsko, Švédsko ….. a rozhodně se nejedná o státy které by na obranu dávaly malé prostředky a nemohly si to dovolit

  4 ) marketingově zdůrazňovaná logistická výhoda shodnosti obou typů značně bledne když si uvědomíme, že oba typy používají rozdílné modifikace motorů T700-GE-701D / T-700 GE 401C . Nebo jsou snad zaměnitelné a záměna v obou typech je schválená výrobcem?

  5 ) 14 ks Hellfire - to je snad vtip? To není ani plná výzbroj pro vsechny AH-1Z (4x8=32)

  zatím mě to dává v součtu další kontroverzní nákup který armádě odčerpá spoustu financí ale zvýšení bojových schopností a obranyschopnosti je diskutabilní
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   14:13 26.08.2019

   1) Není, umožní těm ostatním provádět výsadky a nakládky v zóně z ohrožením.

   2) 12 lehkých vs 8 středních, to zase tak blbě? Krom toho, zcela ignorujete, že část z těch 12 by byla ...
   Zobrazit celý příspěvek

   1) Není, umožní těm ostatním provádět výsadky a nakládky v zóně z ohrožením.

   2) 12 lehkých vs 8 středních, to zase tak blbě? Krom toho, zcela ignorujete, že část z těch 12 by byla zatížena zbraněmi, aby kryla neefektivně ty zbývající!

   3) Můžeme se bavit o změně koncepce celé armády. Ale dokud tu máme speciály a jednotky ze schopností výsadku, potřebujeme je tam mít jak dostat. Potom je musí mít co ochránit.

   4) Víte jak moc se ty dvě varianty od sebe liší, nebo jen střílíte do vzruchu?

   5) Napřed argument zbytečnou investicí, o par řádku níž by měla být investice ještě větší..
   Když už tak 4x8, na druhém závěsu máte neřízené střely.

   Všechny vaše otázky nejsou vůbec podstatné pro výběr stroje.
   Skrýt celý příspěvek

   • strikehawk
    14:56 26.08.2019

    4) tak jsou zaměnitelné nebo ne? Je možno požít modifikaci použitou v AH-1Z pro UH-1Y a naopak?

    Ani jedna z vašich odpovědí není uspokojující. Na argument proč zrovna naše armáda ...
    Zobrazit celý příspěvek

    4) tak jsou zaměnitelné nebo ne? Je možno požít modifikaci použitou v AH-1Z pro UH-1Y a naopak?

    Ani jedna z vašich odpovědí není uspokojující. Na argument proč zrovna naše armáda řeší jako prioritní nákup bitevních vrtulníků a přitom má početné i výkonnostne poddimenzovane letectvo (nic proti Jas-39 problém je ve schopnostech a výzbrojí) neodpovídáte vubec. Srovnatelné armády jdou na to opačně....důvod je nasnade
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:07 26.08.2019

     4) To by jste si měl zjistit, ale proč si něco studovat. Stačí vypouštět bubliny..
     http://www.fi-powerweb.com/Eng...

     Protože, naše armáda se kdysi v 90.letech ...
     Zobrazit celý příspěvek

     4) To by jste si měl zjistit, ale proč si něco studovat. Stačí vypouštět bubliny..
     http://www.fi-powerweb.com/Eng...

     Protože, naše armáda se kdysi v 90.letech rozhodla vyrábět vlastní bitevník.
     Vyráběli vlastní bitevník ve Fin, Svy ci jinde?
     Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:26 26.08.2019

      Itálie

      Itálie

     • Jirosi
      15:39 26.08.2019

      Do které kategorii spadá Italie:
      a) Podobný počet obyvatel
      b) Podobné DHP

      Do které kategorii spadá Italie:
      a) Podobný počet obyvatel
      b) Podobné DHP

     • skelet
      15:43 26.08.2019

      Jirosi to mi je celkem putna :)

      Jirosi to mi je celkem putna :)

     • Jirosi
      16:08 26.08.2019

      Pak je otázka proč si se držet tak při zemi...
      Rusko, USA, UK, FRa, atd., taky mají vlastní bitevníky...

      Pak je otázka proč si se držet tak při zemi...
      Rusko, USA, UK, FRa, atd., taky mají vlastní bitevníky...

     • skelet
      16:20 26.08.2019

      Jirosi kolik států naší velikosti má (mělo) vlastní letecký průmysl, který byl schopen vyvinout bitevník? Švédsko, Argentina a žádný jiný mě nenapadá.
      Švédsko bitevníky nemělo v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi kolik států naší velikosti má (mělo) vlastní letecký průmysl, který byl schopen vyvinout bitevník? Švédsko, Argentina a žádný jiný mě nenapadá.
      Švédsko bitevníky nemělo v podstatě nikdy (od vyřazení Lansenů) a vždy jelo na nadzvucích, tudíž pro to nemá tradici. Argentina si bitevník vyvinula, používá ho a když jí to finance dovolují, tak vyvíjí jeho nástupce (jde jí to kvůli financím, ale jde to).
      Takže jediný neruský bitevník, který se v té době vyráběl byl AMX (Itálie) a Hawk 200 (Velká Británie).
      Trošku jste pozapomněli, že původně mělo být objednáno 24 letounů Gripen, což zarazil Špidla po povodních. Jako kompromis se pronajalo 14 Gripenů, a zhruba od roku 2014 se opět mluví o nutnosti pořízení dvou letech Gripenů.
      Tedy Vaše "rozhodla vyrábět vlastní bitevník" je silně zavádějící a demagogická. Protože nebýt povodní 2002 a Špidly máme dnes minimálně 24 letounů Gripen a X-letounů L-159.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:34 26.08.2019

      Moje reakce byla na porovnání z Svy/Fin.
      Svy = F-18 30 ks, F-5 63 ks
      Fin = F-18 61 ks

      CR = Jas 14(24) ks, L-159 24(72) ks
      Povodně, nepovodně, větší počet Gripenu brzdily, a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Moje reakce byla na porovnání z Svy/Fin.
      Svy = F-18 30 ks, F-5 63 ks
      Fin = F-18 61 ks

      CR = Jas 14(24) ks, L-159 24(72) ks
      Povodně, nepovodně, větší počet Gripenu brzdily, a brzdí výdaje na L-159.
      Swe = Jas 100 ks, tady je vidět ta nesmyslnost výroby letounu v malém státě bez odbytu...
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      16:47 26.08.2019

      Přání otcem myšlenky.
      Ono je to takové populární házet to na program L-159, nicméně výroba L-159 byla ukončena v roce 2003. Tedy žádné finance armádě v době (chystaného) nákupu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Přání otcem myšlenky.
      Ono je to takové populární házet to na program L-159, nicméně výroba L-159 byla ukončena v roce 2003. Tedy žádné finance armádě v době (chystaného) nákupu Gripenů nepohlcovala. Naopak se podařilo přesvědčit vládu o nákupu 24 nadzvukových stíhacích letounů. Tedy vůle a zdroje na to TEHDY byly.
      Tedy nikoliv program L-159, ale neochota politiků do armády dávat peníze je tím, co je za praktickou neexistencí bojového letectva.
      Naopak v rámci toho se ukázala L-159 a lízačka Gripenu jako požehnání, protože to našim pilotům umožnilo se vylítat na moderní technice + přinejmenším Gripeny nebyly (nemohly být) omezovány finančními škrty. Což se naopak nepodařilo u zbývající techniky, která byla seškrtána případně zrušena.
      Problém letectva AČR jsou politici, nikoliv L-159.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:35 26.08.2019

      Jeden stát má 93 ks, druhý 61, a vy tu básníte o 24!
      Vám ale nedochází, že pro něj je i těch 24 ks málo. A víc jich být nemohlo, protože L-159?

      Jeden stát má 93 ks, druhý 61, a vy tu básníte o 24!
      Vám ale nedochází, že pro něj je i těch 24 ks málo. A víc jich být nemohlo, protože L-159?

     • skelet
      18:11 26.08.2019

      Jirosi nevšiml jsem si, že by jsme měli ekonomiku porovnatelnou se Švýcarskem nebo Finskem :)
      Naše armáda počítala s celkem 108 bojovými letouny, z toho 36 nadzvukovými.
      Vláda v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi nevšiml jsem si, že by jsme měli ekonomiku porovnatelnou se Švýcarskem nebo Finskem :)
      Naše armáda počítala s celkem 108 bojovými letouny, z toho 36 nadzvukovými.
      Vláda v době, kdy se platily faktury za L-159 hodlala zakoupit 24 nadzvukových bojových letounů. Tedy sumasumárum předpokládalo se, že v roce 2005 bude mít naše armáda 96 bojových letounů. Přičemž bojové kapacity L-159 i Gripenů měly být na výrazně vyšší úrovni, než máme dnes (respektive dnes se na tuto úroveň Gripeny dostávají)
      A teď k těm počtům. Na přelomu století byl požadavek armády z 36 na 24 ořezán kvůli celkové bezpečnostní situaci (bo NATO). A který stát naší ekonomické síly a velikosti má tebou udávané počty nadzvukové techniky?
      Rakousko - 18 letounů
      Slovensko - 12 letounů
      Maďarsko - 14 letounů
      BUlharsko - 15 letounů (+12 podzvukových)
      Rumunsko - 37 letounů
      Chorvatsko - 12 letounů

      Tedy naše současné nadzvukové letectvo není oproti srovnatelným státům nijak početně ochuzené, a naše letectvo jako celek je dokonce nadprůměrně početné.
      Pochopitelně druhá letka nadzvuků chybí, ale to není problém L-159. Ty škrty v rozpočtu přicházely v době, kdy už byly L-159 dávno zaplacené, případně už i odprodané.
      Chceš-li více nadzvuků, tak kontaktuj svého poslance a senátora
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:25 26.08.2019

      Můj názor je že po nákupu AH-1Z by bylo logické tento stroj budovat jako hlavní platformu pro vzdušnou podporu pozemních sil. Už proto že disponuje výzbrojí a pozorovacími ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Můj názor je že po nákupu AH-1Z by bylo logické tento stroj budovat jako hlavní platformu pro vzdušnou podporu pozemních sil. Už proto že disponuje výzbrojí a pozorovacími přístroji o kterých se L-159 může jen zdát. Nemluvě o systému vlastní ochrany. V tom případě by se logicky museli dokoupit další stroje.
      Stávající L-159 by bylo ideální přestavět na cvičně bojovou verzi T2 a používat je primárně pro výcvik pilotů nadzvukových letadel. Přestavbou na dvojmístnou verzi by se nenásilně snížil jejich počet a uspořené prostředky by šli do provozu bitevních helikoptér.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:31 26.08.2019

      Scotty: ono to k tomu i spěje.

      Scotty: ono to k tomu i spěje.

     • Jirosi
      18:48 26.08.2019

      Skelet: Stále se mi snažíš vyvracet myšlenku někoho jiného.
      Myslím, že nemáme ekonomiku srovantelnou z Svy ani Fin, ani Ita, ani Slo, atd.

      L-159 se všemi schopnostmi co se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: Stále se mi snažíš vyvracet myšlenku někoho jiného.
      Myslím, že nemáme ekonomiku srovantelnou z Svy ani Fin, ani Ita, ani Slo, atd.

      L-159 se všemi schopnostmi co se plánovali, by byla jen koule u nohy nadzvuku. Bez jeho doprovodu by se nemohla odlepit z letiště.
      Pokud by se jich provozovalo skutečně těch 24+72 ks :))), kdo by to asi zaplatil....
      Povodně tu byli naposledy před 17.lety...
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:56 26.08.2019

      Jirosi: ty tady vytahuješ nesmyslnost L-159, počty nadzvuků jinde. Takže se přu s tebou. To že tady plantáš není můj problém.

      Jirosi: ty tady vytahuješ nesmyslnost L-159, počty nadzvuků jinde. Takže se přu s tebou. To že tady plantáš není můj problém.

  • skelet
   15:33 26.08.2019

   ad 5) 14ks Hellfire je uveden v celkovém balíčku "aby vyšla cena". Je jen na nás kolik munice nakoupíme, či nenakoupíme.

   ad 5) 14ks Hellfire je uveden v celkovém balíčku "aby vyšla cena". Je jen na nás kolik munice nakoupíme, či nenakoupíme.

  • RiMr71
   15:35 26.08.2019

   ...chybí vám tam bod šest, případně sedm, pro vás až průhledně ty nejdůležitější:

   6) jde o americké stroje

   7) nejde o ruské stroje

   ...chybí vám tam bod šest, případně sedm, pro vás až průhledně ty nejdůležitější:

   6) jde o americké stroje

   7) nejde o ruské stroje

  • TF_HU
   17:29 26.08.2019

   Nic nechybi. Vse je, to ze k tomu nema cestu kazdej civil, nebo neni vse na siti je uplne bezne.

   Pocty jsou jake jsou, je to kompromis a doufam, ze bude nasledovat dalsi kolo v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nic nechybi. Vse je, to ze k tomu nema cestu kazdej civil, nebo neni vse na siti je uplne bezne.

   Pocty jsou jake jsou, je to kompromis a doufam, ze bude nasledovat dalsi kolo v duchu KVACR.

   Hlavnim ukolem 4x Viper nebude nekde bojovat, ale udrzet vycvik a schopnosti bitevniho vrtulnikoveho letectva. Tecka.
   Skrýt celý příspěvek

  • Brakant
   18:10 26.08.2019

   S těmi motory sis to popletl, varianta -701D pohání BH. UH-1/AH-1 mají stejné motory a celkově 84 % shodných dílů a komponent (zdroj: Bell). To je podstatně víc, než sdílejí ...
   Zobrazit celý příspěvek

   S těmi motory sis to popletl, varianta -701D pohání BH. UH-1/AH-1 mají stejné motory a celkově 84 % shodných dílů a komponent (zdroj: Bell). To je podstatně víc, než sdílejí Mi-17/171 a Mi-24. Hellfire - jeden stojí přes 100 000 USD, pro počáteční akvizici to stačí, nejdeme válčit s Rusem...
   Skrýt celý příspěvek

   • petres
    18:44 26.08.2019

    Je otázka, kdo to popletl (materiály výrobce uvádějí u obou typů GE T-700 GE 401C ). Nemám zatím vysvětlení pro schválené znění nabídky americkým Kongresem:
    AH-1Z
    - (4) AH-1Z ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Je otázka, kdo to popletl (materiály výrobce uvádějí u obou typů GE T-700 GE 401C ). Nemám zatím vysvětlení pro schválené znění nabídky americkým Kongresem:
    AH-1Z
    - (4) AH-1Z attack helicopters
    - eight (8) T700-GE-701D engines (installed)
    ...
    UH-1Y
    - twelve (12) UH-1Y utility helicopters
    - twenty-five (25) T-700 GE 401C engines (twenty-four (24) installed, one (1) spare)
    ...
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     10:46 27.08.2019

     C / D
     D je vylepšená verze C z větší životností, v podstatě ideál pro naše potřeby.

     C / D
     D je vylepšená verze C z větší životností, v podstatě ideál pro naše potřeby.

     • petres
      18:07 27.08.2019

      to vím, je i o něco výkonnější a cenový rozdíl není tak velký (myslím, ale nejsem si tím jistý, že 401C má zvýšenou odolnost proti mořské vodě). Ale zmiňuji to proto, že mít dvě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to vím, je i o něco výkonnější a cenový rozdíl není tak velký (myslím, ale nejsem si tím jistý, že 401C má zvýšenou odolnost proti mořské vodě). Ale zmiňuji to proto, že mít dvě verze motoru v těchto našich konkrétních typech mi nepřijde nejlepší řešení. Jednotně motory ve verzi 701D bych viděl raději. Předpokládám mj., že v případě nouze a rychlé potřeby tuto verzi mohou spojenci v Evropě nabídnou (AH-64, UH-60M).
      Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:24 26.08.2019

  Vítězné H-1 combo je schopný, krásný a drahý systém, který nesplňuje veřejně prezentované požadavky soutěže, která mu byla šitá na míru.
  Bravo! :D

  Dává smysl jedině tehdy, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vítězné H-1 combo je schopný, krásný a drahý systém, který nesplňuje veřejně prezentované požadavky soutěže, která mu byla šitá na míru.
  Bravo! :D

  Dává smysl jedině tehdy, pokud se bude v budoucnu nákup opakovat.
  Prý a údajně se tak stane.
  Až se tak stane, bude naše republika disponovat letkou specializovaných bitevních strojů starší koncepce - tj. s odpalem za přímé viditelnosti. Ve světě je trend odpalovat protitankové střely s navedením dronu, případně v N-LOS. Jiný protitankový boj s pomocí vrtulníku nedává na evropském bojišti vysoké intenzity smysl.

  Celá letka AH-1V s odpovídající výzbrojí dle mě není finančně obhajitelná. Možná tak dokoupení 4 Venomů a dvou Viperů (bez toho je to příliš málo). Jinak to bude finanční šílenost, která odporuje všemu, co jsme z úst generálů vč. Opaty dosud slyšeli.
  -------------------
  Při pohledu na páreček vrtulníků se nemohu ubránit pocitu, že ne 85% ale nejméně 97,89% dílů je zcela schodných:
  http://1gr.cz/fotky/lidovky/19...
  Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   14:52 26.08.2019

   Presne, u starsiho clanku jsem daval dokumenty Armady CR, ktere jsou v primem rozporu s planovanym nakupem. Uz se tesim az se vsechny materialy - dle nakupu - updatujou. :D

   Presne, u starsiho clanku jsem daval dokumenty Armady CR, ktere jsou v primem rozporu s planovanym nakupem. Uz se tesim az se vsechny materialy - dle nakupu - updatujou. :D

   • Scotty
    15:20 26.08.2019

    Tak nám ty dokumenty které jsou v přímém rozporu s tímto nákupem ukažte. Je ovšem potřeba si uvědomit že finanční možnosti armády se postupem času měnily. Tím se logicky měnily i ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak nám ty dokumenty které jsou v přímém rozporu s tímto nákupem ukažte. Je ovšem potřeba si uvědomit že finanční možnosti armády se postupem času měnily. Tím se logicky měnily i dostupné typy které si armáda mohla dovolit nakoupit.
    Skrýt celý příspěvek

   • TF_HU
    17:35 26.08.2019

    Zadny primy rozpor nevidim. Z nabizeneho se vybrat ten lepsi, ten co umozni kompromis i vzhledem k bitevnikum...

    Zadny primy rozpor nevidim. Z nabizeneho se vybrat ten lepsi, ten co umozni kompromis i vzhledem k bitevnikum...

    • ruleta
     18:46 26.08.2019

     Chlapi delate si ze mne srandu? Tapetuji:

     #VimeCoChceme

     Těžko mohu být označen za ruského trolla, přesto tomuto rozhodnutí vůbec nerozumím.

     Ve všech dokumentech armády ČR se ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Chlapi delate si ze mne srandu? Tapetuji:

     #VimeCoChceme

     Těžko mohu být označen za ruského trolla, přesto tomuto rozhodnutí vůbec nerozumím.

     Ve všech dokumentech armády ČR se hovoří o víceúčelových vrtulnících s parametry jako přeprava vojáku, materiálu, schopnost se účastnit CASEVAC a také spolupráce s IZS.

     1)V modernizačních projektech Armáda ČR výhradně hovoří o víceúčelových vrtulnících.

     - "Pořízením víceúčelových vrtulníků (náhrada Mi-35/24V) ",
     - "Letecká služba pátrání a záchrany a bojová záchrana osob;",
     - "Letecký odsun raněných – CASEVAC;",
     - "Přeprava min. 8 vojáků (pozemní síly) s výstrojí a výzbrojí;", (...)

     http://www.acr.army.cz/assets/...

     2)Ve výhledu do roku 2025 hovoří o tom, že se musí teprve do roku 2024 rozhodnout o potřebě pořízení bitevních vrtulníků.

     " do roku 2024 rozhodnout o potřebě pořízení bitevních vrtulníků "

     http://www.acr.army.cz/assets/...

     3)V dlouhodobém výhledu 2030 se pro jistotu o bitevních vrtulnících vůbec nehovoří.

     "Vrtulníkové letectvo bude nenahraditelnou součástí AČR a klíčovým příspěvkem pro zahraniční mise. Vrtulníkové letectvo bude rozvíjeno k plnění širokého spektra operačních úkolů včetně
     úkolů ve prospěch speciálních sil a integrovaného záchranného systému. Hlavní část bude tvořena středními transportními vrtulníky a víceúčelovými vrtulníky. "

     http://www.acr.army.cz/assets/...

     4)Samotný Venom tyto parametry chtěné armádou nesplňuje, například - má pouze miniguny a kulomety. Viper z logiky věci už vůbec ne (přeprava, víceúčelovost atp.).

     5)V reálu bude připravených k operačnímu použití kolik Viperů - 2?
     Naprosto marginální množství. Totální luxus pro naší armádu. Pokud jde o zachování bitevních vrtulníků a výcviku, pilotů atp. , tak pak je na místě otázka - proč součástí není opce na pořízení dalších?

     A stejně i dalších 6-10 strojů - je naprostá marginálie, když se podíváme na naše možné ohrožení. V době životnosti těchto vrtulníků to bude jen a výhradně Ruská Federace s vyspělou PVO. Tj. v rámci hypotetického konfliktu bychom měli mnohem lepší příspěvěk v podobě víceúčelových vrtulníků v dostatečném množství než pár uzeměných bitevníků.

     Budujeme si tady elitu o počtu "10" bitevníkových pilotů a ani nemáme řádnou PVO anebo pozemní armádu obecně.

     6) Vůbec nerozumím novinářům, že tyto zjevné rozpory v rámci vlastní dokumentace nikdo nerozporuje s ministrem.


     TF_HU
     Omlouvám se, ale vaše příspěvky k mým námitkám nevidím. Nekonzistentnost dokumentů a rozhodnutí, nekonzistentnost chtěných parametrů, množství - poptávají 12 ks s přepravní kapacitou 8 vojáků - teď dostanou 8 s 8, to ty 4 x 8 chybět nebudou? Potom se asi můžu ptát na jakém základě došel někdo k číslu 12, když teď je OK číslo 8. Kde je opce? a další.

     Obecně jsem rád, že budete mít své hračky, že bude nová technika.


     Armada CR se proste roky tvari, ze hleda x-ks viceucelovych vrtulniku, tvari se, ze o bitevnich bude teprve rozhodovat a zamysleni chce delat do roku 2024 a pak "najednou" je vsechno jinak.

     Dalsi vec je - ze v clanku je naznacen dalsi vyvoj - ktery je postaven na jedna pani povidala, neni tu zadny politicky konsensus, zadana transparence, zadna strategie.

     FAKT to nevidite, ze to co maj na webu je uplne neco jineho nez planovany nakup???
     Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:03 26.08.2019

      UH-1Y může nosit neřízené protizemní rakety i řízené protizemné rakety. Tak co nesplňuje?

      UH-1Y může nosit neřízené protizemní rakety i řízené protizemné rakety. Tak co nesplňuje?

     • ruleta
      19:30 26.08.2019

      Ano, mohou. Muzete mi je nalezt v te konkretni nabidce co poskytl Kongres pro nas? Nic takove tam neni.

      Ano, mohou. Muzete mi je nalezt v te konkretni nabidce co poskytl Kongres pro nas? Nic takove tam neni.

     • Scotty
      19:33 26.08.2019

      ruleta
      Kombinace Viper/Venom splňuje naprosto všechny požadavky které jste vypsal. Vojáci mohli těžko předpokládat že dostanou takové finanční prostředky které budou stačit na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ruleta
      Kombinace Viper/Venom splňuje naprosto všechny požadavky které jste vypsal. Vojáci mohli těžko předpokládat že dostanou takové finanční prostředky které budou stačit na nákup kompletního systému H-1 (navíc jistě nepředpokládali že bude tento nákup politicky preferovanou variantou).
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:33 26.08.2019

      Ano, mohou. Tečka. Tedy splňuje podmínky. Tečka
      Jestli nakoupíme APKWS je čistě jen na nás (neřízené střely už ve výzbroji máme). Nemusí se to nakoupit hned, ale později. Ty ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano, mohou. Tečka. Tedy splňuje podmínky. Tečka
      Jestli nakoupíme APKWS je čistě jen na nás (neřízené střely už ve výzbroji máme). Nemusí se to nakoupit hned, ale později. Ty vrtulníky to zkrátka umožňují.
      Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      20:07 26.08.2019

      Neni to pravda - ze je to jenom na nas. Je to jenom na strane USA jestli budou ochotni toto prodat a opet schvalit. Nehlede na to, ze se bavime o dalsich milionech (desitek, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Neni to pravda - ze je to jenom na nas. Je to jenom na strane USA jestli budou ochotni toto prodat a opet schvalit. Nehlede na to, ze se bavime o dalsich milionech (desitek, stovek) navic.

      V ramci modernizacnich projektu se nehovori o "mohou", ale co maji mit. "Raketová výzbroj: Protizemní řízené střely, neřízené rakety a laserem naváděné rakety;".

      Scotty, predpokladam, ze chapete.

      Chtel bych univerzalni dopravni prostredek, ktery bude jezdit, letat, plavit se...a vy mi nabidnete auto, lod a letadlo a nazvete to system Vozidlo-1.

      Samozrejme mozna veskera diskuze v armade uz probehla a vsechno je cajk, jenom zapomeli sve strategicke dokumenty updatovat pro danove poplatniky.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:20 26.08.2019

      Ruleta jakože nám Amíci odmítnou dodat APKWS, když nám prodaly Hellfire? Taky dobrý :)

      Ruleta jakože nám Amíci odmítnou dodat APKWS, když nám prodaly Hellfire? Taky dobrý :)

     • ruleta
      21:16 26.08.2019

      Ne. Jakoze to bude byrokraticky dlouhe a drahe, nad ramec dohodnute castky. A z logiky veci kdyby to bylo mozne uz ted - proc to tan neni? Protoze Viper.

      Ne. Jakoze to bude byrokraticky dlouhe a drahe, nad ramec dohodnute castky. A z logiky veci kdyby to bylo mozne uz ted - proc to tan neni? Protoze Viper.

     • skelet
      21:37 26.08.2019

      A jak to všichni dělají, když jim munice dojde? :)

      A jak to všichni dělají, když jim munice dojde? :)

     • TF_HU
      21:38 26.08.2019

      Dívejte, já vám nerozumím. Já jsem tady v debatách několikrát upozorňoval na to, že se některé podmínky mohli změnit. To vzhledem k tomu jak se objevovaly nové potřeby...W3A a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Dívejte, já vám nerozumím. Já jsem tady v debatách několikrát upozorňoval na to, že se některé podmínky mohli změnit. To vzhledem k tomu jak se objevovaly nové potřeby...W3A a Mi24/35...když se najednou ukázaly peníze, které by třeba pan ministr mohl použít. Pokud se nepamatujete, mluvilo se několikrát o různých variantách.

      Zásadní novinkou ve zpracovávaných TTP byl požadavek na PTŘS, kterou nikdo nedokázal nabídnout jako...ready...tedy bez nějaké další integrace, která by navyšovala cenu. Opravdu, bereme vrtulník, který má všechny schopnosti, které požadujeme...UMÍ JE...jestli nakoupíme munici hned, nebo v nějakém dalším kroku je jen technikálie, vrtulník schopnosti nabízí, munice a senzory jsou integrovány.

      Už jsem jednou psal, že se letectvo na zmíněné kusy dívá jako na kompromis. Takový kompromis dává smysl, pokud platí ta podmínka v KVAČR, že o novém bitevníku se rozhodne v dalších letech. Těchto 4x Viper jsou tedy na překlenutí a udržení schopnosti. Lze to udělat, protože mašiny mají 85 % shodu dílů, tedy držíte ND jako na 12x Venom s drobnými ks ND specifickými pro Viper. Pokud by se v 2030 rozhodlo o jiné platformě AH1 se dolétá a nebo zůstane u letky kde plní úkoly SOATU. Například.

      Většinu informací čerpáte z médií, uvnitř to dost často bylo trochu jinak. Vzhledem ke svým zkušenostem se tak domnívám.

      V současné době, piloti 221 létají 10 ks Mi24, teď dostanou 8x UH1 takže létat mohou všichni...navíc dostanou 4x Venom, tedy na specifický výcvik bude prostředek a prostor. Těch 8ks Venom zvýší přepravní schopnosti VzS...tak nevidím problém. Jak jsem řekl, za předpokladu, že budování těch schopností bude pokračovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      22:05 26.08.2019

      TF_HU

      Tak samozrejme, ze toto reseni je lepsi nez nic. A samozrejme, ze ti interni budou radi, protoze konecne budou letat a letat na modernich masinach. Proti tomu nemam ani ...
      Zobrazit celý příspěvek

      TF_HU

      Tak samozrejme, ze toto reseni je lepsi nez nic. A samozrejme, ze ti interni budou radi, protoze konecne budou letat a letat na modernich masinach. Proti tomu nemam ani zbla.

      Pokud se podminky meni, melo by to byt zachyceno v dokumentech. Pokud na armade CR jsou dokumenty z let 2016 - 2018 a nereflektuji soucastnost - tak at se prvne updatuje a pak at se nakupuje.

      A pokud existuje strategie na dalsi nakup, tak at je tato strategie transparentni a vyjednana. Protoze hrozi, ze pristi vlady tyto dalsi vydaje sundaji.
      Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      00:04 27.08.2019

      Já chápu, že vás štve, že na webu nebo v médiích nejsou ty nejaktuálnější dokumenty, zápisy z jednání komise atd., ale ne všechno je veřejné, že...

      Já chápu, že vás štve, že na webu nebo v médiích nejsou ty nejaktuálnější dokumenty, zápisy z jednání komise atd., ale ne všechno je veřejné, že...

     • Brakant
      07:23 27.08.2019

      AČR, potažmo MO nikdy nevyhlásili žádný tendr. Prostě zveřejnili, co by chtěli, aby ty mašiny uměly, udělali si průzkum trhu, dostali nějaké nabídky a když zjistili, co se nabízí a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      AČR, potažmo MO nikdy nevyhlásili žádný tendr. Prostě zveřejnili, co by chtěli, aby ty mašiny uměly, udělali si průzkum trhu, dostali nějaké nabídky a když zjistili, co se nabízí a jaké jsou možnosti, tak své požadavky na základě toho upravili a rozhodnutí o bitevních mixérech uspíšili. Nechápu, co je na tom za problém, takové dokumenty nejsou betonová zeď...
      Skrýt celý příspěvek

     • Aja1984
      13:30 27.08.2019

      Pokud se koukneme na vámi zmiňovaný bod 1. je tahle akvizice jediným rozumným řešením: "..... (náhrada Mi-35/24V)" Neexistuje jiná přijatelná varianta (snad krom Apache variant a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pokud se koukneme na vámi zmiňovaný bod 1. je tahle akvizice jediným rozumným řešením: "..... (náhrada Mi-35/24V)" Neexistuje jiná přijatelná varianta (snad krom Apache variant a ruského Mi-28), jenž by byla plnohodnotnou náhradou Hindu. A v podmínkách v jakých operují naší vojáci, tak při přepadení patroly kdesi v horách dokáže i jediný Viper rozhodnout o životech vojáků na zemi, tak buďme rádi, že máme hned čtyři. Nemyslete si, že budeme nasazovat vrtulníky v obrovských konfliktech proti obrněným brigádám, v reálu budou rozhánět ručníkáře v horách kdesi na blízkém východě pomocí organického integrovaného autokanónu.
      Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   15:32 26.08.2019

   "Ve světě je trend odpalovat protitankové střely s navedením dronu"
   ...ajaj, zas ty hvězdné války a drony... můžeš mi Luky prozradit, který z nabízených a/nebo tebou věčně ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "Ve světě je trend odpalovat protitankové střely s navedením dronu"
   ...ajaj, zas ty hvězdné války a drony... můžeš mi Luky prozradit, který z nabízených a/nebo tebou věčně protěžovaných zbraňových systémů (Lynx, EU voňavky) tento koncept boje nabízí a má ho zavedený?
   Pokud žádný - která země je prosím pěkně s digitálním bojištěm pro které tak horuješ nejdál a kde je tedy operační nasazení tebou zmiňovaného konceptu "digitální bojiště-vrtulník-operátor-dron-střela" v dohledné době nejpravděpodobnější?
   Děkuji...
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    15:41 26.08.2019

    Záleží zda věříš, že se muže Su-57 i vznášet :)

    Záleží zda věříš, že se muže Su-57 i vznášet :)

   • liberal shark
    18:10 26.08.2019

    To ještě neumí ani AH-64E, možná jednou ...

    To ještě neumí ani AH-64E, možná jednou ...

   • Luky
    23:00 26.08.2019

    @RiMr71
    Na celý tendr se dá podívat z více úhlů. Lze se na něj podívat technokraticky a doslovně naplňovat požadavky neáktuálních a zmatených proklamací nebo třeba ...
    Zobrazit celý příspěvek

    @RiMr71
    Na celý tendr se dá podívat z více úhlů. Lze se na něj podívat technokraticky a doslovně naplňovat požadavky neáktuálních a zmatených proklamací nebo třeba "holisticky".
    Snažím se o ten celostnější přístup, tedy probrat si to celé v čase, jak a kde potřeba strojů vznikla a kam směřovat. Pak se dá kombinovat a zábavně spekulovat (jsou tu nejen lobbisti, ale i hobbisti).

    Z pohledu spíš technokrata:
    Mnou protěžované stroje S-70M/UH-60 umí vedle tradičních PTŘS Spike-ER také pokročilé Spike-NLOS (s dosahem 25 a více kilometrů). Spike-NLOS se odpaluje mimo zorný úhel na cíl, z krytu a pokud je potřeba i z velké dálky. Když mám například hodně roztáhlou krajinu s hřebeny vzdálenými přes 8km, nemusí vrtulník vletět do údolí s rozvinutou divizí Ruské federace, jejíž systémy Tor, Tunguska, Sosna, Pancíř případně starší Osa nebo Strela atd. z něho udělají páchnoucí vrak plný seškvařených kostí.
    Vrtulník vybavený zmíněnou izraelskou střelou by zcela splnil uveřejněné požadavky na slušnou přepravní kapacitu. Takový stroj by exceloval v protitankovém boji a zároveň nesnižoval přepravní možnosti letky. Jeho nevýhodou by byly v určitých ohledech menší eskortní schopnosti. Také by se vzdaloval původní potřebě LUH.

    Vzhledem k tomu, že ze třech posuzovaných US kombinací vyšla vítězně 8xVenom + 4xViper a někteří dost možná správně podotkli, že další nákupy už nebudou, dovolil jsem si jít proti doslovnému znění stejně neaktuálního pdf a vrátit se více k LUH. To proto, že některé z LUH, pro které je v plné polní problém dostát požadavku na 8 vojclů, se v tuctu blíží přepravní kapacitě osmi Venomů.
    Ano, lehké víceúčelové stroje s H-force nebo např. víceúčelový Lynx nemají takové schopnosti a únosnost jako specializované útočné helikoptéry bez výsadku, mají ale plně skleněné kokpity i HMSD. H-145 je velmi malý a mrštný stroj, který se vejde do kdejakého průseku nebo mítiny, Lynx je velmi obratná stíhačka schopná neuvěřitelných prvků vysoké pilotáže. Oba jsou skvělé stroje. Britové mají velmi zajímavé vysokorychlostní střely, EC díky modulárnímu systému H-force pravděpodobně implementuje lecos (odhaduju, že teď má Eurospike, ale nebudu hledat). Jejich výhodou je menší spotřeba i provozní náročnost a sedí na původní potřebu chybějícího LUH. Jeden by jim odpustil absenci nejmodernějších prvků protitankového boje, když je jejich težiště v ozbrojeném průzkumu.

    My jsme ale vybrali specializovanou útočnou helikoptéru top třídy.
    Do ní patří profláklý Apache, který už v 80tých letech cvičil a praktikoval taktiku Hunter - killer. Pro pilota naložené helikoptéry je nejkrytičtějším okamžikem výskok nad terén s vyhledáváním maskovaných cílů na pozadí stromů, křovin a země. Takový vrtulník zahlédnou široko daleko. Po jeho prvním úspěšném zásahu cíle a odhalení, se stane prioritním terčem. Proto mu kořist vyhledávala lehce naložená Kiowa. Tento koncept už zastaral a cíle budou vyhledávat drony (dřívější Shorad měly omezené reakční časy i elevace a další tech. omezení).
    Podotýkám, že u bitevního vrtulníku v horké oblasti, kde postupují mechanizované síly se jedná o jiný případ než zaměřování cílů návodčím pro Alcu. Vrtulníky budou pravděpodobně zasahovat na místech bez zahnízděného návodčího. Budou často měnit pozice, přesouvat se, aby se nestaly kořistí za překážky mířící airburst munice či dělostřelby.
    Ve chvíli, když by se kupovala celá letka specializované útočné helikoptéry s drahou výzbrojí, očekával bych schopnosti skrytého odpalu. Vyzbrojení výkonnými Fire-and-forget AT střelami je samozřejmě velký pokrok, ale i u nich je potřeba výskok a vyhledání cíle.

    Já ale nikdy netoužil po AH-64E u AČR. AH-1Z mi přijde pro nás lepší, lehčí i hezčí :)
    Na eskortní úkoly i podporu je více než dobrá. Když by se ale utrácelo za celou letku s vizí boje proti tankům, mělo by se investovat i do systému bezpilotního průzkumu (myslím, že teď může Venom dělat kiowu).
    Skrýt celý příspěvek

    • Luky
     23:14 26.08.2019

     Kiowa i Longbow mají EO, případně radar nad vrtulníkem.
     H1 systém to má v čumáku, případně na křídle. Mariňáci se asi musí vejít do podpalubí a u pobřeží se stejně neskryjí....

     Kiowa i Longbow mají EO, případně radar nad vrtulníkem.
     H1 systém to má v čumáku, případně na křídle. Mariňáci se asi musí vejít do podpalubí a u pobřeží se stejně neskryjí....

  • skelet
   15:44 26.08.2019

   Luky, který to bod nesplňuje H-1 nesplňuje?

   Luky, který to bod nesplňuje H-1 nesplňuje?

  • TF_HU
   17:34 26.08.2019

   Kde ve svete je to trend? V Polsku? Vsadim se, ze to zvladne i Viper, kdyz to umi i ALCA. Je to jenom o zpusobu navedeni. Nejsem az takovy expert, ale zobrazit data z UAV a strilet ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kde ve svete je to trend? V Polsku? Vsadim se, ze to zvladne i Viper, kdyz to umi i ALCA. Je to jenom o zpusobu navedeni. Nejsem az takovy expert, ale zobrazit data z UAV a strilet na ten cil umime uz dnes...
   Skrýt celý příspěvek

   • Luky
    23:06 26.08.2019

    Tento trend je hlavně funkční a používaný v Izraeli, počítá se s ním v USA (určitě i jinde).
    V Izraeli to používají, protože v uplynulých dekádách navzdory rozšířené propagandě ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tento trend je hlavně funkční a používaný v Izraeli, počítá se s ním v USA (určitě i jinde).
    V Izraeli to používají, protože v uplynulých dekádách navzdory rozšířené propagandě často bojovali s velmi inteligentním a vynalézavým protivníkem a nemohly si dovolit velké ztráty.
    USA ví, že bez toho nemají v budoucnu proti vyspělému protivníkovi šanci. S vyspělým protivníkem ale už nebojují dekády, tak je to tolik netlačí.
    Skrýt celý příspěvek

   • Luky
    13:09 27.08.2019

    Jinak učitý mezistupeň, tj vyhledávací/naváděcí soustava nad rotorovou hlavou je rozšířená úplně všude.
    ------
    Je hezké si myslet, že Rusáci jsou ožralá howada, útočící stylem ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jinak učitý mezistupeň, tj vyhledávací/naváděcí soustava nad rotorovou hlavou je rozšířená úplně všude.
    ------
    Je hezké si myslet, že Rusáci jsou ožralá howada, útočící stylem URÁÁÁ, ale i oni od osumdesátek vyvíjeli a využívají taková zařízení na svých bitevních vrtulnících.
    Mimochodem je celkem zajímavé, že kde ve světě působí Rusák, vytvářejí se taktické kotle, blbě funguje komunikace a tak nějak to vázne....
    Skrýt celý příspěvek

 • Filda
  13:20 26.08.2019

  Ja bych to nevidel nijak katastrofalne, vime, co je tech 14 raket zac? 14 "ostrych", cast vyukovych, cast cvicnych, cast ostrych? Nebo 14 ostrych a set vycvikove munice? Vi to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja bych to nevidel nijak katastrofalne, vime, co je tech 14 raket zac? 14 "ostrych", cast vyukovych, cast cvicnych, cast ostrych? Nebo 14 ostrych a set vycvikove munice? Vi to nekdo? To mnozstvi mi vcelku koreluje s poctem kusu munice, urcene k seznameni se s novou zbrani, vyuce a vycviku pripravy zbrane, naveseni atd atd..

  Armada pocita s nakladnou zbrani, kterou Hellfire bezesporu je. Dalsi nakup raket je bez diskuze. Resurs munice navesene a "letane" na masine neni buhvijaky, a to u jakekoliv prskavky..
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  13:00 26.08.2019

  Bez bitevních vrtulníků bychom přišli o schopnost operovat mimo území z ohrožením. To už si můžeme skutečně koupit civilní stroje.

  Bez bitevních vrtulníků bychom přišli o schopnost operovat mimo území z ohrožením. To už si můžeme skutečně koupit civilní stroje.

 • flanker.jirka
  12:58 26.08.2019

  Pan Grohman se trochu rozvášnil, zatím je dostupná informace o pořízení 14 střel Hellfire a už nám tu píše o ničení tankových praporů. ...trochu přibrzděte. Snad bude na munici do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pan Grohman se trochu rozvášnil, zatím je dostupná informace o pořízení 14 střel Hellfire a už nám tu píše o ničení tankových praporů. ...trochu přibrzděte. Snad bude na munici do kanonu pro AH1 Z.
  Skrýt celý příspěvek

  • DolphinXXL
   13:19 26.08.2019

   Dovolil bych si se autora zastat, jen popsal hypotetické schopnosti vrtulníků. Tak buď máte problém s pochopením psaného textu, nebo nutkavou potřebu si rejpnout .......

   Dovolil bych si se autora zastat, jen popsal hypotetické schopnosti vrtulníků. Tak buď máte problém s pochopením psaného textu, nebo nutkavou potřebu si rejpnout .......

  • skelet
   15:06 26.08.2019

   20mm munici používá L-159

   20mm munici používá L-159

  • RiMr71
   15:27 26.08.2019

   Píše se v článku "Tedy pro představu (samozřejmě značně zjednodušenou) ‒ čtveřice AH-1Z dokáže překonat vzdálenost 230 km...atd..."
   pro rudý závoj vzteku nejsi zřejmě číst a/nebo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Píše se v článku "Tedy pro představu (samozřejmě značně zjednodušenou) ‒ čtveřice AH-1Z dokáže překonat vzdálenost 230 km...atd..."
   pro rudý závoj vzteku nejsi zřejmě číst a/nebo chápat psaný text v závorce...
   ...a to ještě autor nepsal o tom, že by ty tanky byly nejspíš ruské. To by tě už úplně vyzlobínkovalo! :)
   Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   09:52 27.08.2019

   Článek nečtou jen afghánským větrem ošlehání bojovníci.

   Článek nečtou jen afghánským větrem ošlehání bojovníci.

 • SofF
  12:53 26.08.2019

  žádný důvod k radosti, bohužel. Kdyby šlo vše podle původního plánu tak se nemusí kupovat druhá várka. A někde se na to musí vzít dodatečné peníze se kterými se nepočítalo. Takže v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  žádný důvod k radosti, bohužel. Kdyby šlo vše podle původního plánu tak se nemusí kupovat druhá várka. A někde se na to musí vzít dodatečné peníze se kterými se nepočítalo. Takže v rámci nové daně se na to složí většina občanů.
  Je vůbec otázka zda tyto už postarší stroje potřebujeme, varianta s Black Hawk když už američany by postačila, nechystáme se přece na "operace vysoké intenzity". Co zmůžou helikoptéry v případném větším konfliktu, lepší by bylo mít tři letky plně vyzbrojených Gripenů se špičkovou PVO a raketomety. Takto se vyhází miliardy za sekundární zbraň a nebude na důležitější.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   13:06 26.08.2019

   Výsadková jednotka založená na Gripenech, raketách PVO, případně raketometech je :)))

   Výsadková jednotka založená na Gripenech, raketách PVO, případně raketometech je :)))

  • Scotty
   14:34 26.08.2019

   SofF
   První let Venomu 20. prosince 2001, Viperu 8. prosince 2000. Nevím tedy co si přestavujete pod starším strojem. Pro srovnání AW139 první let 3. února 2001.

   SofF
   První let Venomu 20. prosince 2001, Viperu 8. prosince 2000. Nevím tedy co si přestavujete pod starším strojem. Pro srovnání AW139 první let 3. února 2001.

  • Luky
   23:42 26.08.2019

   Gripenů by stačily klidně dvě letky.
   Na výsadky BH nebo něco středního s H-force + menší množství LUH, pak dostatek velkých.
   Ušetřené prachy nacpat do pěchoty a PVO.

   Je to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Gripenů by stačily klidně dvě letky.
   Na výsadky BH nebo něco středního s H-force + menší množství LUH, pak dostatek velkých.
   Ušetřené prachy nacpat do pěchoty a PVO.

   Je to hovadina dobrá hlavně do misí. Neekonomický, politický projekt (a to mám vrtulníky moc rád)
   Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  12:43 26.08.2019

  Dobré shrnutí. Teď se jen můžeme modlit, aby se to přezbrojení vrtulníkového letectva v tom našem hysterickém blázinci opravdu podařilo realizovat. Jisto je, že komančové a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobré shrnutí. Teď se jen můžeme modlit, aby se to přezbrojení vrtulníkového letectva v tom našem hysterickém blázinci opravdu podařilo realizovat. Jisto je, že komančové a eurosvazáci půjdou do vrtule :-).
  Skrýt celý příspěvek

 • Kelvin
  12:38 26.08.2019

  Nevím jak Viper, ale Venom nemá odmrazovací systém, není to pro naše podnebí důležitá věc? Nebo se pletu?

  Nevím jak Viper, ale Venom nemá odmrazovací systém, není to pro naše podnebí důležitá věc? Nebo se pletu?

  • skelet
   12:41 26.08.2019

   Venom fachá do -32°C. Nemá odmrazování rotorových listů, ale US Marines cvičí i ve stejném, respektive drsnějším podnebí, než je naše (státy New York, New Jersey, Wisconsin apod.). ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Venom fachá do -32°C. Nemá odmrazování rotorových listů, ale US Marines cvičí i ve stejném, respektive drsnějším podnebí, než je naše (státy New York, New Jersey, Wisconsin apod.).
   Plus Bell 412 a 212 se používá v Kanadě, Grónsku.. zřejmě to mají ošéfované.
   V nejhorším se přesunou zpátky do Přerova, kam armáda stejně chce (opět)
   Skrýt celý příspěvek

   • Warnost
    12:49 26.08.2019

    Nějaký odkaz k tomu, že by armáda chtěla zpátky do Přerova?

    Nějaký odkaz k tomu, že by armáda chtěla zpátky do Přerova?

    • kazd
     14:31 26.08.2019

     Do Prerova jdou pokusne vrtulniky z ClV LOM. Tim se uvolni pardubice kde Acr uz neco stavi... Pravdepodobne pro vrtule z kbel na podpru chrudimaku.

     Do Prerova jdou pokusne vrtulniky z ClV LOM. Tim se uvolni pardubice kde Acr uz neco stavi... Pravdepodobne pro vrtule z kbel na podpru chrudimaku.

    • skelet
     15:10 26.08.2019

     naposledy o tom oficiálně uvažovala v roce 2016 (pravda je to už delší doba, ale co není může být)

     naposledy o tom oficiálně uvažovala v roce 2016 (pravda je to už delší doba, ale co není může být)

    • TF_HU
     17:39 26.08.2019

     ...jednotka UAV...

     ...jednotka UAV...

  • liberal shark
   12:44 26.08.2019

   Nevšiml jsem si, že USMC nějak zanedbávala operace na Aljašce :-).

   Nevšiml jsem si, že USMC nějak zanedbávala operace na Aljašce :-).

 • Charlie
  12:27 26.08.2019

  Jen podotýkám, že zmiňované NH90 či AW-101 jsou výkonostně zhruba na úrovni toho Mi-17 (což je u třímotoráku AW-101 dost podivné, ale má vělkou prázdnou hmotnost - o 2,5t víc než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen podotýkám, že zmiňované NH90 či AW-101 jsou výkonostně zhruba na úrovni toho Mi-17 (což je u třímotoráku AW-101 dost podivné, ale má vělkou prázdnou hmotnost - o 2,5t víc než Mi-17), Chinook je trochu jinde...
  Skrýt celý příspěvek

  • Charfi
   13:06 26.08.2019

   Vlastně vůbec nevím proč je v článku zmiňována NH90, když by to velikostně nebyl absolutně žádný posun od Mi171š. Mi17 a NH90 jsou čistokrevní zástupci MUH. Minimálně co se týče ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Vlastně vůbec nevím proč je v článku zmiňována NH90, když by to velikostně nebyl absolutně žádný posun od Mi171š. Mi17 a NH90 jsou čistokrevní zástupci MUH. Minimálně co se týče velikosti vnitřního prostoru je AW101 o řád výš, mezi MUH a HUH.
   Skrýt celý příspěvek

   • Brakant
    10:41 29.08.2019

    Přesně tak. Problémem NH90 je, že to je spolupráce tří výrobců, kteří se snažili vytvořit dokonalý stroj pro hromadu uživatelů a tak, aby to splňovalo co možná nejvíc nejrůznějších ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Přesně tak. Problémem NH90 je, že to je spolupráce tří výrobců, kteří se snažili vytvořit dokonalý stroj pro hromadu uživatelů a tak, aby to splňovalo co možná nejvíc nejrůznějších standardů. Výsledkem je přetechnizovaný stroj, sice opravdu zajímavý co do technologií (kompozity v konstrukci, plný čtyřkanálový Fly-by-Wire) ale jak do toho kecalo asi milion lidí, tak se na to nabalovala hromada konstrukčního balastu. Výsledkem je drahý stroj, který třeba sice má rampu, ale tak malou, s tak malým otvorem, že jím nelze naložit ani naloženou paletu. Navíc má ta rampa dost nízké povolené zatížení a ani nákladový prostor není na vnější rozměry nijak velký. Výhodou je vysoká míra balistické tolerance.
    Skrýt celý příspěvek

  • Brakant
   10:47 29.08.2019

   AW101 má tři motory hlavně kvůli námořním operacím, nešlo primárně o co největší únosnost, ale o to, aby i s poruchou jednoho motoru bezpečně doletěl i s plným nákladem. Je to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   AW101 má tři motory hlavně kvůli námořním operacím, nešlo primárně o co největší únosnost, ale o to, aby i s poruchou jednoho motoru bezpečně doletěl i s plným nákladem. Je to dobrý stroj, myslím, že jako náhrada Mi-171 v budoucnu OK...
   Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  12:21 26.08.2019

  Osobne si týmto obchodom nie som celkom istý. Myslím, že ekonomicky by bolo výhodnejšie bojové mašiny nahradiť ľahšími militarizovanými vrtuľníkmi ako napríklad AW-109 alebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobne si týmto obchodom nie som celkom istý. Myslím, že ekonomicky by bolo výhodnejšie bojové mašiny nahradiť ľahšími militarizovanými vrtuľníkmi ako napríklad AW-109 alebo prípadne ešte UH-60 ktoré môžu sekundárne pôsobiť aj napríklad pri evakuácii, výsadkových alebo záchranných operáciách. Na transportné úlohy zase nikdy Venom nenahradí Mi-8/17. NH-90 je drahý a nemá nakladaciu rampu. Ideálna kombinácia pre mňa AW-109/UH-60 + AW-101. Prevádzka takého malého počtu strojov je nezmysel a vytvára tlak na ČR aby kupovali ďalšie stroje za každú cenu. Taktiež ČR bude musieť kúpiť tretí druh vrtuľníkov na transport čo opäť zvyšuje finančné nároky.
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   12:35 26.08.2019

   Venom nenahrazuje Mi-171, ale doplňuje jej. Takže přepravní kapacita vzroste, nikoliv klesne.

   Venom nenahrazuje Mi-171, ale doplňuje jej. Takže přepravní kapacita vzroste, nikoliv klesne.

   • Miroslav
    12:47 26.08.2019

    Teraz... ale Mi-8/17 bude treba nejak nahradiť čiže budete musieť kúpiť tretí typ (o čom som aj písal). Predpokladám, že víťazom bude Stallion čo bude pre českého daňového ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Teraz... ale Mi-8/17 bude treba nejak nahradiť čiže budete musieť kúpiť tretí typ (o čom som aj písal). Predpokladám, že víťazom bude Stallion čo bude pre českého daňového poplatníka ďalšia rana. Je to len môj názor. Môžem sa mýliť. My zatiaľ máme 9 BH s opciou na ďalších 9. Objednané boli aj Bell-429 v počte 9 ks ale po havárii jedného z letky MV sa to nejak zastavilo (chvalabohu). Teraz sa začína hovoriť čím budú nahradené Mi-čka. Verím, že to bude práve AW-101. Prevádzkovať 3 alebo dokonca 4 druhy vrtuľníkov v malých počtoch je hlúposť.

    Mimochodom, včera dorazili do prístavu v Nemecku ďalšie 2 BH. Možno sú už aj na ceste do Prešova
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     13:00 26.08.2019

     Miroslav
     V ČR stále čekáme, že si Andyho Babiše dojede ze Slovenska sanitka se svěrací kazajkou a už ho nikdy neuvidíme :-D
     Dostanete k němu grátis i pana popelníčka.

     Miroslav
     V ČR stále čekáme, že si Andyho Babiše dojede ze Slovenska sanitka se svěrací kazajkou a už ho nikdy neuvidíme :-D
     Dostanete k němu grátis i pana popelníčka.

     • Miroslav
      13:06 26.08.2019

      Len si ho nechajte. A ani za neho nič nechceme. Eštebákov, udavačov a prezliekačov kabátov máme v hojnom počte aj tu doma bez nutnosti reimportu

      Len si ho nechajte. A ani za neho nič nechceme. Eštebákov, udavačov a prezliekačov kabátov máme v hojnom počte aj tu doma bez nutnosti reimportu

    • KOLT
     13:06 26.08.2019

     Stallion to nebude zcela určitě, vždyť je dražší než Gripen... Chinook je strop toho, co by si AČR mohla pořídit.

     Stallion to nebude zcela určitě, vždyť je dražší než Gripen... Chinook je strop toho, co by si AČR mohla pořídit.

     • SYN_
      06:31 09.09.2019

      Ano, rozumně vzato ano, ale donedávna by Venom proti BH taky nikdo nefavorizoval...

      Ano, rozumně vzato ano, ale donedávna by Venom proti BH taky nikdo nefavorizoval...

     • KOLT
      18:53 09.09.2019

      Venom byl favorizovaný docela dlouho, BH původně vůbec nebyl ve výběru :-)

      Venom byl favorizovaný docela dlouho, BH původně vůbec nebyl ve výběru :-)

    • Nesher
     13:06 26.08.2019

     Četl si to vůbec? Tohle je opravdu jenom začátek (samozřejmě se spousta věcí může pokazit), ale pokud to půjde dle plánu, tak cílový stav je 16 Venomů, 8 Viperů v Náměšti + 4-5 ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Četl si to vůbec? Tohle je opravdu jenom začátek (samozřejmě se spousta věcí může pokazit), ale pokud to půjde dle plánu, tak cílový stav je 16 Venomů, 8 Viperů v Náměšti + 4-5 kusů velkých vrtulníků v Praze a k nim (a to je můj dohad) 5-6 civilních vrtulníků pro dopravu VIP, SAR a LZS opět ve Kbelích (ideálně Bell 412). Tj. maximálně 4 typy, přičemž Venom a Viper se díky velké shodnosti dílů dají považovat takřka za jeden.
     Dnes máme 15 Mi 171 (ve dvou variantách), 10 Mi 24V (Mi 35), 10 W3A, 5 Mi 17 a 2 Mi8S.
     Takže se situace spíše zlepší (v nejhorším nezhorší), bojová hodnota naroste o jeden řád.
     Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     15:17 26.08.2019

     Mi-171 je v plánu provozovat skoro dalších 15let. A tyto vrtulníky bude doplňovat nově UH-1.
     Takže ve hře je jen jak pokračovat při hledání nástupce W-3 a Mi-17. Tedy jestli to ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Mi-171 je v plánu provozovat skoro dalších 15let. A tyto vrtulníky bude doplňovat nově UH-1.
     Takže ve hře je jen jak pokračovat při hledání nástupce W-3 a Mi-17. Tedy jestli to bude:
     1) rozšíření flotily UH-1Y za W-3 a převzetí úkolů Mi-17 vrtulníky Mi-171 (což má za následek, že AČR nebude moct provádět LZS)
     2) nakoupení vrtulníků H145 (H135/412EPI) za W-3 a nákup 4 těžkých vrtulníků (NH-90/S-92/CH-47/AW101) za Mi-171
     3) nakoupení vrtulníků H145 (H135/412EPI) za W-3 a převzetí úkolů Mi-17 vrtulníky Mi-171
     4) mix bodu 1 a 3

     tak jako tak transportní možnosti AČR vzrostou, včetně palebné síly.
     Skrýt celý příspěvek

     • Brakant
      08:10 27.08.2019

      No, ten mix "těžkých vrtulníků", máš dost zeširoka! :) NH-90, proboha jen to ne! To je Eurofighter s rotorem - všechny problémy v bleděmodrém, včetně šílené ceny. A hlavně je to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No, ten mix "těžkých vrtulníků", máš dost zeširoka! :) NH-90, proboha jen to ne! To je Eurofighter s rotorem - všechny problémy v bleděmodrém, včetně šílené ceny. A hlavně je to proti CH-47 poloviční éro, úplně jiná kategorie!
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:03 27.08.2019

      tak ze široka je i ona nabídka (a to mi tam vypadla H225m a v budoucnu Valor/Defiant). Jinak s NH90 souhlasím

      tak ze široka je i ona nabídka (a to mi tam vypadla H225m a v budoucnu Valor/Defiant). Jinak s NH90 souhlasím

    • Brakant
     08:06 27.08.2019

     Stalliony se kupovat nebudou, nepotřebujeme je a jsou pekelně drahé - jak na akvizici, tak na provoz. Nové CH-47F nebo AW/EH101. Favorizuji ty Chinooky (i proto, že tenhle typ mám ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Stalliony se kupovat nebudou, nepotřebujeme je a jsou pekelně drahé - jak na akvizici, tak na provoz. Nové CH-47F nebo AW/EH101. Favorizuji ty Chinooky (i proto, že tenhle typ mám fakt rád!). Provozování 3 - 4 typů se nevyhneme, pokud mají být zachovány všechny schopnosti, které dnes armáda má - dnes máme tři základní typy: Mi-17/171, Mi-24, W-3A (Enstromy pro výcvik nepočítám...). V budoucnu to budou zřejmě UH-1Y, AH-1Z, CH-47F a k tomu jedna mašina, která nahradí Sokoly pro běžný transport osob a menšího nákladu, MEDEVAC (ad hoc nebo jako LZS - podle toho, jak se to u nás rozsekne ohledně zapojení AČR do systému "Kryštof", SAR a součinnost AČR s ostatními složkami státu). Vůbec bych se nezlobil, kdyby to byly AW149M, třeba i nějaké kusy pro VIP přepravu. Když vezmu vysokou míru kompatibility UH-1/AH-1, tak jsou to vlastně 3,5 typu, což je podle mě únosné.

     BTW: Docela by mě zajímalo, jak to dneska na letišti v Prešově vypadá, kdysi, před 35 lety, jsem tam absolvoval své první armádní seskoky.
     Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      11:11 27.08.2019

      Brakant: Vzhľadom na to, že mám 4 mesačné mrňa sa už na Sliač tak skoro nedostanem ale s deckami chodím na posádkové dní na základňu v Prešove lebo to mám kúsok z Bardejova. Asi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Brakant: Vzhľadom na to, že mám 4 mesačné mrňa sa už na Sliač tak skoro nedostanem ale s deckami chodím na posádkové dní na základňu v Prešove lebo to mám kúsok z Bardejova. Asi pred mesiacom som tam bol. Veľa sa toho nezmenilo akurát miesto mixu Mi-8/17 + Mi-24 je tam teraz Mi-27 + UH-60. Na stojanke som narátal myslím 12 Mičiek a vtedy tam boli 4 BH. Včera prileteli ďalšie 2. Premeškal som Spartana ale stihol som Migi. S rodinkou sa dá celkom slušne zabaviť. Srdečne pozývam na budúci ročník :-)
      Skrýt celý příspěvek

     • petres
      18:22 27.08.2019

      Opomíjíte ještě jeden typ, který může být potenciálním kandidátem místo Mi-171 a to je H-92 (nemyslím S-92, mezi nimi jsou obdobné rozdíly jako mezi UH-60 a S-70 plus významný ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Opomíjíte ještě jeden typ, který může být potenciálním kandidátem místo Mi-171 a to je H-92 (nemyslím S-92, mezi nimi jsou obdobné rozdíly jako mezi UH-60 a S-70 plus významný rozdíl ve výkonu motoru ve prospěch vojenského typu H). Pro taktické výsadky, obzvlášť v našem zalesněném a zastavěném terénu ta velikost také bude hrát svou roli. USMC má také mezi UH-1Y a CH-53 jeden typ, a to V-22 (ten je také mimo naše možnosti, ale velikostně cca odpovídá H-92 nebo AW-101).
      Přesto do Kbel bych 4 ks CH-47F viděl rád. (na okraj schopnosti CH-47 ve velmi kopcovitém terénu, kdy je možné přiblížit se pouze sklopenou rampou k zemi a přední část je ve vzduchu, díky jeho dvou rotorovému uspořádání jsou efektní i praktické).
      Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      15:03 28.08.2019

      Stallion je původně speciální vrtulník na tahání námořních odminovacích tralů. To opravdu nebrat.

      Stallion je původně speciální vrtulník na tahání námořních odminovacích tralů. To opravdu nebrat.

     • skelet
      16:18 28.08.2019

      Stallion je původně těžký nákladní vrtulník, z kterého se vyvinul MH-53 pro tažení odminovacích tralů. Pozor na to ;)

      Stallion je původně těžký nákladní vrtulník, z kterého se vyvinul MH-53 pro tažení odminovacích tralů. Pozor na to ;)

    • liberal shark
     10:19 27.08.2019

     Ano, po vyřazení Mi-17/171 bude nutno koupit třetí typ vrtulníku - Chinook nebo AW-101 nebo třeba Valor.

     Ano, po vyřazení Mi-17/171 bude nutno koupit třetí typ vrtulníku - Chinook nebo AW-101 nebo třeba Valor.

     • Brakant
      11:43 27.08.2019

      Chlape, neblázni s Valorem, jednak to bude drahý a taky moc malý na náhradu Mi-17/171. Mně se ty tiltrotory moc nezamlouvají, potřebuje to hrozně moc místa na zemi. Mnohem víc se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Chlape, neblázni s Valorem, jednak to bude drahý a taky moc malý na náhradu Mi-17/171. Mně se ty tiltrotory moc nezamlouvají, potřebuje to hrozně moc místa na zemi. Mnohem víc se mi líbí koncepce Defiantu...
      Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      13:40 28.08.2019

      to Brakant
      Pokud to bude mít srovnatelnou nosnost a vnitřní prostor jako Chinook, tak by ta vyšší rychlost za úvahu stála.

      to Brakant
      Pokud to bude mít srovnatelnou nosnost a vnitřní prostor jako Chinook, tak by ta vyšší rychlost za úvahu stála.

     • Brakant
      21:16 12.09.2019

      Liberal Shark: to nebude, SB›1 Defiant je mašina s přepravní kapacitou jen o něco málo větší než v případě UH-60. Ale totéž Valor, ten nabídne stejnou kapacitu. Chinooky by měly ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Liberal Shark: to nebude, SB›1 Defiant je mašina s přepravní kapacitou jen o něco málo větší než v případě UH-60. Ale totéž Valor, ten nabídne stejnou kapacitu. Chinooky by měly lítat až do 2050, takže jim se zatím nástupce nechystá...
      Skrýt celý příspěvek

  • Strategist
   12:44 26.08.2019

   Modernizované Mi 171 budou složit po boku Venomů a Viperů a budou okolo roku 2030 nahrazeny jiným transportním vrtulníkem, např. Chinook nebo Blackhawk

   Modernizované Mi 171 budou složit po boku Venomů a Viperů a budou okolo roku 2030 nahrazeny jiným transportním vrtulníkem, např. Chinook nebo Blackhawk

   • Miroslav
    12:52 26.08.2019

    BH nemôže plnohodnotne nahradiť Mi-8/17. BH je univerzál. Zvláda trochu bojové operácie, trochu prepravné a trochu transport ale nič poriadne. Som v tom mal možnosť sedieť a ten ...
    Zobrazit celý příspěvek

    BH nemôže plnohodnotne nahradiť Mi-8/17. BH je univerzál. Zvláda trochu bojové operácie, trochu prepravné a trochu transport ale nič poriadne. Som v tom mal možnosť sedieť a ten priestor tam by som prirovnal ku kupé vo vlaku. Akurát, že vo vlaku sa môžeš postaviť.
    Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     13:08 26.08.2019

     Reálně buď CH 47 nebo AW 101. Nic jiného asi na trhu nebude.

     Reálně buď CH 47 nebo AW 101. Nic jiného asi na trhu nebude.

    • TF_HU
     17:43 26.08.2019

     Vzhledem.k ukolum jake plnime, muze BH v klidu nahradit Mi171...

     Cargo ukoly by mel plnit jiny typ, v soucasne dobe chybejici...

     Vzhledem.k ukolum jake plnime, muze BH v klidu nahradit Mi171...

     Cargo ukoly by mel plnit jiny typ, v soucasne dobe chybejici...

     • Brakant
      08:16 27.08.2019

      Většinou s tebou souhlasím, ale v tomhle ne, pořizovat k Venomu ještě BH by byl nesmysl. Ten rozdíl v nosnosti/kapacitě není zas tak velký. S UH-1 armáda získává to, co dosud ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Většinou s tebou souhlasím, ale v tomhle ne, pořizovat k Venomu ještě BH by byl nesmysl. Ten rozdíl v nosnosti/kapacitě není zas tak velký. S UH-1 armáda získává to, co dosud velikostně neměla - větší než W-3A, menší než Mi-17/171. Po dolétání Hipů to bude muset být určitě něco s rampou, co je nahradí a nic mezi tím nebude třeba kromě efektivního a komfortnějšího středního typu pro běžné nebojové úkoly.
      Skrýt celý příspěvek

  • Charfi
   12:57 26.08.2019

   NH-90 rampu má. Provozovat tři víceúčelové vrtulníky je efektivnější? Viper + Venom = skoro jeden typ + jeden větší transportní (CH47/AW101)... Nemůžu říct, že jsem z toho úplně ...
   Zobrazit celý příspěvek

   NH-90 rampu má. Provozovat tři víceúčelové vrtulníky je efektivnější? Viper + Venom = skoro jeden typ + jeden větší transportní (CH47/AW101)... Nemůžu říct, že jsem z toho úplně nadšenej, ale smysl to docela dává. Ovšem za předpokladu, že to bude 12 a 12.
   Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  11:56 26.08.2019

  Konečně nákup aspoň nějaké techniky do AČR! Bravo jen tak dál .
  Doufám že v blízkém budoucnu dokoupi aspoň ještě ze pár mašin Venonu , Viperu (6+8)a určité i těžší typ vrtulníku. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Konečně nákup aspoň nějaké techniky do AČR! Bravo jen tak dál .
  Doufám že v blízkém budoucnu dokoupi aspoň ještě ze pár mašin Venonu , Viperu (6+8)a určité i těžší typ vrtulníku.
  Vždyť i naši "vrtulnikari" už se těší páč opravárenský podnik LOM ve Kbelích mají velké problémy s náhradními díly na ruské mašiny a v Náměšti nad Oslavou to už razantně dáli najevo i Babišovi a mají toho plné zuby.
  Skrýt celý příspěvek

 • Filda
  11:39 26.08.2019

  Ať už se mi výběr líbí nebo ne, je to krok kupředu. Já jenom doufám, že nezkrachuje i ten budoucí nákup dalších strojů. Představa, že zůstanou tyto počty mě trochu straší...

  Ať už se mi výběr líbí nebo ne, je to krok kupředu. Já jenom doufám, že nezkrachuje i ten budoucí nákup dalších strojů. Představa, že zůstanou tyto počty mě trochu straší...

 • tryskac
  11:39 26.08.2019

  Mňa by zaujímalo, prečo, keď je všetko jasné a dohodnuté, nebola so všetkou slávou podpísaná zmluva. Či sa čaká na zásah prozretelnosti aby sa to cele mohlo ešte zopár krát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mňa by zaujímalo, prečo, keď je všetko jasné a dohodnuté, nebola so všetkou slávou podpísaná zmluva. Či sa čaká na zásah prozretelnosti aby sa to cele mohlo ešte zopár krát prehodnotiť, odložiť, potazmo zrušiť. Stačí zopár telefonátov na hrad a.... :)
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   12:07 26.08.2019

   Pokue budeme vycházet z toho co říká ministr Metnar tak se řeší ještě nějaké detalily smlouvy.
   Že s tohodle nákupu vláda nevycouvá je už teď téměř jisté.

   Pokue budeme vycházet z toho co říká ministr Metnar tak se řeší ještě nějaké detalily smlouvy.
   Že s tohodle nákupu vláda nevycouvá je už teď téměř jisté.

  • Poly
   12:20 26.08.2019

   Ty už dávno proběhly. Ruská pátá kolona na Hradě za to, že nijak moc neprudí, něco bude chtít. Samotný nákup těch několika kousků techniky není žádný velký politický závazek. Ale ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ty už dávno proběhly. Ruská pátá kolona na Hradě za to, že nijak moc neprudí, něco bude chtít. Samotný nákup těch několika kousků techniky není žádný velký politický závazek. Ale jako protislužba velezrádci, taková komunistická 5G síť a nebo ruský jaderný blok, to jsou jiné pecky...
   Skrýt celý příspěvek

   • Radim
    12:27 26.08.2019

    Je zajímavé, že ta údajná "ruská kolona" a "velezrádce" je pro federalizovanou EU... Nevylezl jste náhodou z jandova glutea maxima?

    Je zajímavé, že ta údajná "ruská kolona" a "velezrádce" je pro federalizovanou EU... Nevylezl jste náhodou z jandova glutea maxima?

    • Jirosi
     12:41 26.08.2019

     Je rozdíl něco říct "jsme pro federalizovanou EU"
     A něco skutečně dělat, což jsou všechny ty ostatní věci.

     Je rozdíl něco říct "jsme pro federalizovanou EU"
     A něco skutečně dělat, což jsou všechny ty ostatní věci.

    • liberal shark
     12:48 26.08.2019

     Víte, občas si myslím, že myšlenka federalizované Evropy vlastně není v žádném rozporu s přáním ruské páté kolony :-).

     Víte, občas si myslím, že myšlenka federalizované Evropy vlastně není v žádném rozporu s přáním ruské páté kolony :-).

     • Jirosi
      14:03 26.08.2019

      To si říkám taky, jen v EU zatím chybí Rusko jako vůdcovský stát :))))

      To si říkám taky, jen v EU zatím chybí Rusko jako vůdcovský stát :))))

     • liberal shark
      08:23 27.08.2019

      To jirosi
      1) Ruští šachisti vždycky uvažovali hodně dlouho dopředu.
      2) Ta nepřehledná změť nezávislých "státečků" v Evropě pro ně vždycky představovala problém.
      3) Centralizovaný ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To jirosi
      1) Ruští šachisti vždycky uvažovali hodně dlouho dopředu.
      2) Ta nepřehledná změť nezávislých "státečků" v Evropě pro ně vždycky představovala problém.
      3) Centralizovaný (polo)totalitní stát se dá snadno ovládnout tím, že zlikvidujete nebo infiltrujete jeho mocenské centrum. To věděl už Hérodotos, když srovnával antické Řecko s Perskou říší. Dokázal to Alexandr a i Rusáci to umí velmi dobře :-(.
      Ergo nejednotná, rozmanitá a rozhádaná Evropa je vlastně bezpečnější než jednotná říše s centrálním politbyrem v Bruselu, potažmo v Paříži a Berlíně, které jsou infiltrovány Moskvou už dnes.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:52 27.08.2019

      LS: Skutečnost je poněkud jiná, Rusko a UK hrají stejnou hru. "Rozděl a panuj"

      Oni potřebují 1000 států kde mohou vyvíjet nátlak a salámovou metodou je přetahovat na svoji stranu, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      LS: Skutečnost je poněkud jiná, Rusko a UK hrají stejnou hru. "Rozděl a panuj"

      Oni potřebují 1000 států kde mohou vyvíjet nátlak a salámovou metodou je přetahovat na svoji stranu, aby okopávali kotníky velkým.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      13:33 27.08.2019

      @liberal shark
      ...tuto tezi o slabých federacích potvrzuje zejména globální moc USA za války severu proti jihu.
      Ale jinak ti celkem rozumím. Jsou mi sympatičtí vlastenečtí ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @liberal shark
      ...tuto tezi o slabých federacích potvrzuje zejména globální moc USA za války severu proti jihu.
      Ale jinak ti celkem rozumím. Jsou mi sympatičtí vlastenečtí Texasané, nesnášející vše, co jim vnucují federálové.
      Skrýt celý příspěvek

 • IS-3
  11:36 26.08.2019

  "Ekonomicky stejně silné Rumunsko.." ??

  "Ekonomicky stejně silné Rumunsko.." ??

  • tomas.kotnour
   11:40 26.08.2019

   Obě země mají hdp pohybující se někde okolo 220 - 230 mld. $.

   Obě země mají hdp pohybující se někde okolo 220 - 230 mld. $.

   • IS-3
    11:45 26.08.2019

    Nejsem si zcela jist, jestli se takto posuzuju ekonomická síla, ale dobře. :)

    Nejsem si zcela jist, jestli se takto posuzuju ekonomická síla, ale dobře. :)

    • Miroslav
     12:08 26.08.2019

     Existuje viacero ukazovateľov výkonu ekonomiky. 2 najhlavnejšie sú celkový HDP a HDP na hlavu. Rumunsko má nižšie HDP na hlavu ale má viac obyvateľov čiže celkové HDP sa tým pádom ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Existuje viacero ukazovateľov výkonu ekonomiky. 2 najhlavnejšie sú celkový HDP a HDP na hlavu. Rumunsko má nižšie HDP na hlavu ale má viac obyvateľov čiže celkové HDP sa tým pádom môže vyrovnať. Obe krajiny sú tak približne rovnako bohaté ale rumuni majú nižšiu životnú úroveň
     Skrýt celý příspěvek

  • DolphinXXL
   11:44 26.08.2019

   Tak když srovnáš HDP, tak jsme na tom opravdu skoro totožně. Na obyvatele je ovšem HDP Rumunska oproti nám poloviční ........

   Tak když srovnáš HDP, tak jsme na tom opravdu skoro totožně. Na obyvatele je ovšem HDP Rumunska oproti nám poloviční ........

   • SYN_
    06:50 09.09.2019

    Pro nákup vojenské techniky ovšem HDP na hlavu nebude rozhodující, spíš absolutní čísla...

    Pro nákup vojenské techniky ovšem HDP na hlavu nebude rozhodující, spíš absolutní čísla...

 • Arthur
  11:33 26.08.2019

  Zaujímavá kombinácia, avšak dať "o 6,5 miliardy více než by stálo italské řešení nabízené společností Leonardo v podobě vrtulníků AW139M."

  zdroj: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímavá kombinácia, avšak dať "o 6,5 miliardy více než by stálo italské řešení nabízené společností Leonardo v podobě vrtulníků AW139M."

  zdroj: https://www.securitymagazin.cz...

  Len tak pre zaujímavosť 6 500 000 000 CZK = 252 241 064,85 EUR tj. ak to premietnem na drobné MOSR SR obstaralo celkovo deväť viacúčelových vrtuľníkov UH-60M Black Hawk (síce "holé") za 261 miliónov amerických dolárov, a to prostredníctvom amerického vládneho programu FMS (261 000 000 USD = cca 235 878 897,42 EUR).

  Z pohľadu hodnoty za peniaze ste mohli mať mnohem víc vrtulníkov aby bol vlk sýty aj koza celá tj. aj američania by dostali aj italové a hlavne ČR by získalo více...
  Skrýt celý příspěvek

  • DolphinXXL
   11:39 26.08.2019

   Vlk by se možná nažral, ale logistika by zaplakala .........

   Vlk by se možná nažral, ale logistika by zaplakala .........

  • IS-3
   11:56 26.08.2019

   Zmilitarizovanej civilní vrtulník, to už je skoro jako Blackhawk bez zbraňovejch systémů. :)

   Zmilitarizovanej civilní vrtulník, to už je skoro jako Blackhawk bez zbraňovejch systémů. :)

  • Warnost
   12:06 26.08.2019

   Hlavně žádné odkazy na Security magazín, protože ten web musel dostat od Leonarda nasypáno neuvěřitelně peněz.

   Hlavně žádné odkazy na Security magazín, protože ten web musel dostat od Leonarda nasypáno neuvěřitelně peněz.

  • skelet
   12:32 26.08.2019

   Securitymagazin..
   "které nesplňují některé z požadavků, především nemají řízené protizemní střely"
   lež (navíc AW139M je neumí zcela určitě)
   "6,5 miliardy více než by stálo italské ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Securitymagazin..
   "které nesplňují některé z požadavků, především nemají řízené protizemní střely"
   lež (navíc AW139M je neumí zcela určitě)
   "6,5 miliardy více než by stálo italské řešení nabízené společností Leonardo v podobě vrtulníků AW139M"
   ještě nikdo nikde neuvedl jestli Leonardo dal cenu kusovou nebo systémovou
   Skrýt celý příspěvek

  • Strategist
   12:47 26.08.2019

   14,5 miliardy je maximální cena schválená kongresem, výsledná cena může být nižší a hlavně zahrnuje taky munici což není úplně levná záležitost.

   14,5 miliardy je maximální cena schválená kongresem, výsledná cena může být nižší a hlavně zahrnuje taky munici což není úplně levná záležitost.

   • Riiiederner
    23:23 10.09.2019

    Strategist
    nezahrnuje jen těch 14 hellfirů ? Nejake naboje do palubnich zbrani už taková pálka nebudou.

    Strategist
    nezahrnuje jen těch 14 hellfirů ? Nejake naboje do palubnich zbrani už taková pálka nebudou.