Chramčichin: Klauni z NATO nás neohrozí, hrozba je Čína

Ruské jednotky na Dálném východě se stále spolehají na obstarožní systémy protivzdušné obrany ZSU-23-4 Šilka / Public Domain

Aleksandr Chramčichin, zástupce ředitele moskevského Ústavu politické a vojenské analýzy, v článku „Přesuní kontingentů: Nikdo a nic nemůže ochránit Dálný východ“, zveřejněném ve vlivném ruském vojenském magazínu Vojensko-průmyslový kurýr, kritizoval stav ruské armády na Dálném východě. Podle Chramčichina vybavení ruské armády v Centrálním a Východním vojenském okruhu připomíná spíše muzeum starožitností.

Být neustále ve střehu

Ruská armáda před deseti lety zahájila rozsáhle reformy zaměřené na restrukturalizaci, modernizaci a vybavení vojáků v souladu s požadavky 21. století. Reformy přinesly Rusku zcela odlišné, pro Rusko příznivé, geopolitické postavení. Správnost reforem potvrdilo zejména úspěšné nasazení ruských sil v Sýrii.

 

 

Chramčichin však upozorňuje, že není žádný důvod ke spokojenosti. „V dnešní době je každá sféra života a geopolitická soutěž ‚závodním kolem‘: pokud nebudete šlapat, okamžitě spadnete. To se týká nejvíce vojenské sféry. A v ozbrojených silách Ruské federace je třeba mnoho změn a zlepšení,“ píše Chramčichin.
 

Rusko se musí zejména vypořádat s pomalu upadajícím potenciálem strategických jaderných sil. Armáda zavádí nové mezikontinentální střely RS-24 Jars, ale ty nedokáží plně nahradit potenciál (ničivost) vyřazovaných raket Topol, UR-100N a R-36, zvláště pokud jde o počet jaderných hlavic.

 

Chramčichin navrhuje masivní investice do ruských jaderných sil (především těch mobilních), uzavření nové rusko-americké jaderné smlouvy START 3 (výhodné pro Rusko) a odstoupení od smlouvy o nešíření jaderných raket středního doletu (INF Treaty). Cílem je, aby protivníci na západě i na východě nevěděli, kde a kolik má Rusko raket.

 

Autor v článku však zejména upozorňuje, že vojenské jednotky v Centrálním a Východním vojenském okruhu jsou vybaveny muzeální vojenskou technikou. Jde o oblasti ležící od Moskvy až ke Kamčatskému poloostrovu, stejně jako prakticky celá délka jižních hranic Ruska. Tyto jednotky nejsou schopni čelit případném útoku čínské armády, nebo útoku Spojených států a Japonska na Dálném východě.

 

Mimo článek ruského autora musíme připomenout, že velmi dlouhé ruské hranice představovaly pro Moskvu vždy velký bezpečnostní problém. Z toho důvodu Rusko vybudovalo mohutné výsadkové jednotky, které se mohou rychle přepravit na obrovské vzdálenosti. Další zárukou ruské územní integrity (což stále platí) je neustále vyhrožování jadernými zbraněmi všem potenciálním protivníkům.

 

Samozřejmě upadání potenciálu ruských jaderných sil, společně s prudkým vojenským rozvojem u možných potenciálních protivníků vyvolává v Kremlu obavy, že některý z mocenských protivníků může zkusit „štěstí“. Platí to zejména pro Čínu, které se díky rostoucímu počtu obyvatel a změnám v životním prostředí neustále (a zřejmě nezadržitelně) zmenšuje životní prostor.

 

Hrozba je Čína

„Je třeba výrazně posílit a dokončit přezbrojení vojsk Centrálního a Východního vojenského okruhu. Pokud je obrana země západně od Uralu mimořádně uspokojivá, pak všechno na východ od ní má znaménko mínus,“ píše Chramčichin.
 

Například v Západním a Jižním vojenském okruhu ruské letectvo provozuje více než 500 taktických bojových letadel, v Centrálním okruhu však pouze 100 letadel. To platí také pro pozemní jednotky, i když sám Centrální okruh, a je to dáno i jeho obrovskou územní rozlohou, která tvoří přirozené nárazníkové pásmo obrany, není přímo vojensky ohrožen.
 

Problém podle Chramčichina je, že jednotky z Centrálního okruhu jsou postupně přesouvány více na západ (například k hranicím s Ukrajinou) a nové vybavení dostávají jako úplně poslední. Přesun k hranicím s Ukrajinou je podle autora správný, ale jednotky „střed“ musí získávat kompenzaci, aby mohli fungovat jako přirozená vojenská záloha pro další vojenské okruhy.
 

Situace ve Východním okruhu, co se týče moderní techniky, je rovněž neúnosná a navíc se zde nelze „vymlouvat“ na geografickou polohu. Například izolované jednotky na ostrovech Kurily, Sachalin a poloostrovu Kamčatka se nemají jak bránit proti případnému japonskému a americkému útoku.

 

Výzbroj jednotek ve Východním vojenském okruhu je například postavena na zastaralých bojových vozidlech pěchoty BVP-1 nebo na protiletadlových systémech krátkého dosahu ZSU-23-4 Šilka.  
 

Chramčichin však upozorňuje, že skutečná hrozba přichází z jihu: „Mnohem těžší bude bojovat na území (od Bajkalu po Vladivostok) proti radikálně obnovené vojenské síle Čínské lidové armády [...]. Určitě můžeme začít tím, že se zbavíme mizerné propagandistické komedie o ‚strategickém partnerství‘ s Čínou a toho, že Čína nás vůbec neohrožuje. Je to však ještě větší tabu, než nekonečné příběhy o smrtící hrozbě od impotentních [evropských - pozn. red.] klaunů z NATO.“

 

Ruský autor se ptá, zda opravdu potřebuje Rusko tak početné jednotky u evropských hranic a navrhuje, aby se přesunuly na jih proti skutečné hrozbě v podobě Číny. Na hranicích s Čínou pak autor doporučuje vytvoření nových jednotek s nejmodernější vojenskou technikou.

 

Kvantita je stejně důležitá jako kvalita

Dle Chramčichina je nutné pořizovat vojenskou techniku ve velkém množství. Války na Donbase a na Středním východě ukázaly, že klasická válka způsobuje katastrofálně velké ztráty na obrněné technice.

 

Za tuto ztracenou techniku neexistuje náhrada a tak jediným způsobem je posilování pasivní a aktivní ochrany vozidel, jako to nabízí nová platforma Armata. Chramčichin považuje zavedení tanků T-14 a bojových vozidel T-15 do výzbroje za „zásadní krok v ruské vojenské historii“. Platforma Armata vyniká především svou mimořádnou balistickou ochranou.

 

„Je nesmírně důležité poznamenat, jak ukazují zkušenosti z výše uvedených válek, kvantita je stejně důležitá jako kvalita. Vojenské techniky musí být hodně, jinak její nákup nemá žádný smysl, jak ve vojenském, tak hospodářském směru. Současná evropská praxe nákupu nové vojenské techniky v mikroskopických množstvích je hrubým a nesmyslným plýtváním peněz. Je třeba buď koupit hodně techniky, nebo nekupovat nic,“ myslí si Chramčichin.

 

Autor na jednu stranu navrhuje koupit tisíce tanků T-14 a bojových vozidel T-15, ale na druhou stranu zpochybňuje nákup bojových vozidel Kurganěts-25 a Bumerang.  „Možná jde o dobrá vozidla, ale jsou postaveny podle tradičních přístupů, které, jak již bylo uvedeno výše, vedou k obrovským ztrátám, a to jak samotných vozidel, tak i přepravovaného mužstva,“ varuje ruský autor.

 

Zbytečný Su-57

Ruské letectvo zase trápí nedostatek specializovaných (tankovací letouny, AWACS, letouny radioelektronického boje, průzkumné stroje) a dopravních letadel. Nedostatek těchto letounů snižuje účinnost bojové složky letectva. Jasně zaostává dopravní letectvo, což je podle ruského autora důsledkem zhroucení výroby civilních letadel v Rusku.

 

V Rusku je mnoho míst, kde se bez letadel nedá dostat. Problém nyní umocňuje často zmiňovaná náhrada obřích dopravních letadel An-124. Podle Chramčichina je ztráta schopností v podobě An-124 nepřijatelná, ale například podle Ruslana Puchova je vývoj nástupce An-124 v současných ruských podmínkách nemožný.
 

V případě bojového letectva autor navrhuje zásadně zvýšit počty. Například 134 objednaných stíhacích bombardérů Su-34 pro pokrytí obrovského ruského území nestačí, zvláště pokud budou vyřazeny strategické bombardéry Tu-22M3 bez náhrady. Další otázkou je bitevní Su-25, bez kterého nelze vést klasickou nebo protipovstaleckou válku (a bitevní vrtulník jej nenahradí). Ruská armáda proto potřebuje nové bitevní letadlo nebo dron.

 

V případě stíhačky páté generace Su-57 je podle autora klíčová otázka, kdy a v jakém množství začne sériová výroba, a zda je vůbec zavádění Su-57 nutné. „Není lepší místo toho koupit dalších dvě stě nebo tři sta Su-35S? Proč potřebujeme dvě modifikace Su-30, není snadnější udržovat jednu?“ ptá se autor.

 

Samostatným problémem je firma MiG, která ztrácí na vnitřní i vnější konkurenci. MiG-29 neumí konkurovat Su-27 a nejnovější MiG-35 je zase horší (kromě ceny) než Su-35S. Nákup 24 MiGů-35 ruským letectvem je tak pouze formální záležitost, aby se podpořil export těchto letadel. Dle Chramčichina jedinou možností pro firmu MiG je vyvinout velmi levný a jednoduchý stíhač kategorie MiG-21 nebo F-5.

 

„Ve věci námořnictva musíme najít sílu, abychom si uvědomili, že vytvoření vyvážené oceánské flotily je velmi přitažlivé z hlediska prestiže a vnějšího vlivu, ale zcela mimo ekonomickou sílu země. Nemáme alternativu k ponorkám, konstrukce nových ponorek by měla být absolutní prioritou,“ komentuje autor stav ruského námořnictva. Chramčichin navrhuje zcela opustit myšlenku stavby ruských letadlových lodí a torpédoborců, a soustředit se na stavbu lodí velikosti fregat a níže.

 

„Je třeba vyhnout se chybě, kterou Washington udělal změnou orientace americké armády na válku se slabším nepřítelem, který není schopen přiměřené reakce. A tato chyba může být plně dokončena, pokud nepřijmeme syrskou zkušenost,“ píše na závěr Chramčichin.

 

„Konečně je nutné jasně pochopit, že konstrukce výkonných moderních letadel je nemožná bez stejně pokročilé a silné vědy (obzvláště od vyčerpání sovětské vědecké základny). Musíme se okamžitě vrátit ke klasickému vzdělávání, přičemž je potřeba opustit všechny ‚Boloňské procesy‘ a ‚vzájemné uznávání diplomů‘. Domácí vzdělání musí školit odborníky pro Rusko, a ne pro Západ. Tato otázka samozřejmě není v odpovědnosti ministerstva obrany, ale armádní oddělení může ovlivnit nezbytná rozhodnutí,“ uzavírá svůj článek ruský autor.

 

Zdroj: VPK


 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko otestovalo protiraketový systém S-500 Prometej

Podle americké televizní stanice CNBC, která se odvolává na svůj nejmenovaný (!) zdroj z prostředí ...

KOMENTÁŘ: Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?

V dubnu letošního roku se uskutečnila dlouho očekávaná schůzka mezi Angelou Merkelovou a Donaldem ...

Ruslan Puchov: Rozvoj ruských vojenských schopností do roku 2027

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov, šéf moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Ruská modulární letecká munice vzduch-země Grom

Ruská korporace Taktické raketové zbraně (TRZ) pracuje na zajímavé letecké munici vzduch-země Grom. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Slavoslav
  16:45 06.07.2018

  Luky je nehovorim, ze Cina na Rusko nezoautoci. Svoj nazor som ti napisal uz predtym. Pre Cinu je vyhodnejsie si to nateraz kupit a kolonizovat za peniaze. Najma ked jedna aj v ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky

  je nehovorim, ze Cina na Rusko nezoautoci. Svoj nazor som ti napisal uz predtym. Pre Cinu je vyhodnejsie si to nateraz kupit a kolonizovat za peniaze. Najma ked jedna aj v obchode z pozicie moci. A co to znamena obchodovat s Cinanmi ked su oni v pozicii moci sa spytaj nejakeho obchodaka. AK dojde k nejakej zmene hranic tak len ak Rusko bude v stadiu vnutorneho rozpadu tak ako bolo zaciatkom 90tych.

  Jedine co hovorim, ze tvoj argument o vzajomnom obchode kde si ako vyhodu dal prave rozdielnu strukturu obchodu Cina vs Rusko v porovnani s Cina vs zvysok sveta je chybny.

  Nic viac za tym nehladaj.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  16:42 06.07.2018

  Semtam ja som nikde nenapisal, ze ten prepad je len a len dosledkom sily jendotlivych reprodukcnych rocnikov. Len som ti poukazal ako ten trend vypada v skutocnosti. Tabulka z ...Zobrazit celý příspěvek

  Semtam

  ja som nikde nenapisal, ze ten prepad je len a len dosledkom sily jendotlivych reprodukcnych rocnikov. Len som ti poukazal ako ten trend vypada v skutocnosti. Tabulka z 2015 co si sem dal je z najlepsieho roku za poslednych 28 rokov a aj tam su tie cisla vo vacsine husto obycanych oblasti v minuse.

  k sile populacnych rocnikov som hovoril o tom ako pravdepodobne ovplyvnia trend do buducna. A opravnene sa domnievam, ze ked budes mat zrazu najblizsich 10-15 rokov v reprodukcnom veku polovicne mnozstvo ludi oproti predchadzajucemu obdobiu, ze sa to na pocte novych porodov prejavi.

  Teda ak Rusi nahodou nebudu ako kralici a v rozpore s trendom vo vyspelom svete si nepovedia, ze velka rodina je cool a nezacnu preferovat mnohodetne rodiny s dvojnasobnym poctom deti ako mali posledne roky.

  a pre Rusko je dolezite aj tak to kolko ludi bude mat celkovo a tam je fakt jednoznacny. Od 92 heho stratilo Rusko v pomere narodeny/mrtvy 13 429 858 obyvatelov. To je pokles populacie keby sa do Ruska nikto nepristahoval ani z neho neodstahoval.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:34 06.07.2018

  * Oprava Čtvrtá?

  * Oprava Čtvrtá?

 • Jirosi
  16:32 06.07.2018

  gangut: "Ale možno to budú nútení urobiť. Ukrajinci neustále porušujú mierovú dohodu." A co mají dělat čumět na to jak jim Rusové ukradli část státu. Kde se vytvoří trvalá ...Zobrazit celý příspěvek

  gangut: "Ale možno to budú nútení urobiť. Ukrajinci neustále porušujú mierovú dohodu."

  A co mají dělat čumět na to jak jim Rusové ukradli část státu. Kde se vytvoří trvalá enkláva? Za sladké sliby Ruska... Nevšiml jsme si, že by jim někdo vracel jaderné zbraně. Protože dohoda o celistvosti hranic byla porušena. Celkem by mě pobavilo, kdyby jim těch 8000 kusů měli Rusové vrátit.

  Luky:" Čína, která se chová spíš politicky než vojensky agresivně, zaútočí na nukleární velmoc, aby mohla levněji těžit. Obětuje politickou i možnou vojenskou podporu Ruska"

  Stále ignorace historie? Proč po třech válkách na Sibiři mezi dvěma nukleárními velmocemi nemohla vzniknout třetí?
  Od přebraní moci svedla válku skoro ze všemi svými sousedy. To mi zrovna jako stát dělající spíše diplomacii před silou moc nepříjde.....Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:09 06.07.2018

  Slavoslav Počkej, ty si ty čísla upravuješ jak chceš, to, že v letech 2016 a 2017 je propad porodnosti, tak to nemá nic společného s ročníky. Porodnost neovlivňuje ani tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav

  Počkej, ty si ty čísla upravuješ jak chceš, to, že v letech 2016 a 2017 je propad porodnosti, tak to nemá nic společného s ročníky. Porodnost neovlivňuje ani tak generační zastoupení jako společenské poměry. V 90. letech byla nízká porodnost, ne proto, že by byla početně slabá generace, ale kvůli společenským poměrům. Tak dávat rovnítko mezi porodností v početní síle generace, není u lidí přesný a dokonce může docházet i k opačným jevům. lidé nejsou králíci.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:06 06.07.2018

  @Slavoslav Pokud se bavíme o útoku na Sibiř za účelem životního prostoru a ovládnutí surovinové základny (tedy větší rozlohy země, ne například malý proužek pod Vladivostokem ...Zobrazit celý příspěvek

  @Slavoslav

  Pokud se bavíme o útoku na Sibiř za účelem životního prostoru a ovládnutí surovinové základny (tedy větší rozlohy země, ne například malý proužek pod Vladivostokem kvůli přístupu k Japonskému moři z nějakého velmi důležitého důvodu - ale to by bylo lepší se dohodnout, ne?) - Čína, která se chová spíš politicky než vojensky agresivně, zaútočí na nukleární velmoc, aby mohla levněji těžit. Obětuje politickou i možnou vojenskou podporu Ruska proti USA a Japonsku (spory o Kurily) za rozbombardovaná těžební pole, zamořenou a težko kolonizovatelnou zemi s množstvím tvrdého, nepřátelského obyvatelstva a partyzánskými sklony...jak říkám, vlhké sny s tím, jak jsou karty nyní rozdány. A samozřejmě, že o tom mnoho lidí sní, protože by taková situace oslabila rusy na západě.
  To už by se opravdu mělo bát Mongolsko a Kazachstán.....pak až někdy Rusko.
  Jak už jsem psal, jiná situace by nastala při čínském spojenectví s USA a nějakým tím poňoukáním...ale to je pro vás přeci nepředstavitelné, protože vy hoši víte, kteří jsou hodní a modří a kteří zlí a rudí.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  15:00 06.07.2018

  semtam nepletiem, porodnost v Rusku prudko poklesla zaciatkom 90tych, potom pozvolna stupala az kulminovala s takmer 2 milionmi v 2015. V 2016 prisiel pokles a v 2017 pomerne ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  nepletiem, porodnost v Rusku prudko poklesla zaciatkom 90tych, potom pozvolna stupala az kulminovala s takmer 2 milionmi v 2015. V 2016 prisiel pokles a v 2017 pomerne prudky prepad na 1,7 miliona

  a to sa teraz do reproduktivneho veku dostavaju slabe rocniky z 90 tych rokov takze bude len horsie co znamena koniec trendu zvysovania porodnosti

  A pre Rusko je to obzvlast v kontexte clanku problem pretoze sa vyludnuje najma vychodna cast skade mlady i ked je tam vyssia porodnost odchadzaju na zapad kde tak kompenzuju negativnu porodnostSkrýt celý příspěvek

 • gangut
  14:50 06.07.2018

  Jirosi Vidím, že máte tú správnu ideologickú prípravu. Takže svoju inváziu. Takže teoreticky, keby teraz poslali na Donbas regulérne jednotky, tak sa vlastne nič nemení. Mám ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi
  Vidím, že máte tú správnu ideologickú prípravu.
  Takže svoju inváziu. Takže teoreticky, keby teraz poslali na Donbas regulérne jednotky, tak sa vlastne nič nemení. Mám pravdu?
  Ale možno to budú nútení urobiť. Ukrajinci neustále porušujú mierovú dohodu. Skúste sledovať trebárs unian.ua . Každý deň sa tam chvália svojimi úspechmi. Koľko zabili separov, koľko zničili BVP a bunkrov, koľko oslobodili územia - naposledy obsadili dedinu Zolotoje 2. Proste brnkajú rusom po nose.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:46 06.07.2018

  Slavoslav V pohodě, ono v tolika mapkách už aby se prase vyznalo :), já taky jsem si to musel ještě jednou prolézt, už v tom mám taky bordel. Ano, v ne ruských regionech je ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav

  V pohodě, ono v tolika mapkách už aby se prase vyznalo :), já taky jsem si to musel ještě jednou prolézt, už v tom mám taky bordel.

  Ano, v ne ruských regionech je růst obyvatelstva vyšší, ale ono je to dáno věkovou skladbou. Jenže a budu se opakovat, jsou to regiony s nízkým počtem obyvatel. Celková porodnost se ale všude zvýšila oproti minulosti a ten trend tam je.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:42 06.07.2018

  Slavoslav Pleteš si dva pojmy, přírůstek obyvatelstva s porodností. Když po válce porodnost v Rusku atakovala 3 mil. lidí a poté se postupně snižovala k cca 2 mil., aby klesla ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav

  Pleteš si dva pojmy, přírůstek obyvatelstva s porodností. Když po válce porodnost v Rusku atakovala 3 mil. lidí a poté se postupně snižovala k cca 2 mil., aby klesla v 90 letech na 1 a čtvrt a nyní se blíží ke 2 mil. lidí, tak je snad jasné, že vyšší mortalita se musí projevit. Rok 2017 sice vymazal přirozený přírůstek, budu hnusnej, ale pro celek je to přínos, než ztráta. Proč asi...

  Určitě vidíš, že v tabulce je znát vyšší porodnost cca od roku 2005. To, že je i vyšší mortalita je přirozené, když po válce byl baby boom. Důležitý údaj je ta porodnost.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  14:31 06.07.2018

  semtam edit tak aj mapka etnicity je z 2010 a mapka porodnosti je z 2009 takze si mal pravdu ale ani ta z 2015 nieje dovodom na radost z pohladu Ruska a etnickych Rusov. ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  edit

  tak aj mapka etnicity je z 2010 a mapka porodnosti je z 2009 takze si mal pravdu

  ale ani ta z 2015 nieje dovodom na radost z pohladu Ruska a etnickych Rusov. Stale rastu neruske regiony a vies ako to je s populacnym rastom. Najskor su tie prirastky male v celkovom pocte, ale neskor ...Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  14:25 06.07.2018

  Luky ten argument s obcohodm je skor v tvoj neprospech. Co ma z logickeho hladiska vacsi zmysel? Zautocit na stat kde aktivne vyvazam a zarabam na tom, alebo na stat s ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky

  ten argument s obcohodm je skor v tvoj neprospech.

  Co ma z logickeho hladiska vacsi zmysel? Zautocit na stat kde aktivne vyvazam a zarabam na tom, alebo na stat s ktoreho dovazam suroviny za ktore musim platit a mal by som ich po uspesnej vojjne zadarmo?

  A ako som ti pisal Cina si dava set sakra pozor, aby na tych surovinach nebola zavisla takze hrozba znicenia produktovodov by ju nezastavila. Ostatne to, ze sa obbchoduje v juanoch (priznam sa, ze som to netusil) dokazuje kto hra v tom vztahu prve husle. Som si totiz pomerne isty, ze Rusko by viac uvitalo keby sa zvoje suroviny dostavalo "tvrdsiu" menu a nie juanSkrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:25 06.07.2018

  Gangut:"Udalosti na Ukrajine, národnostný útlak v pobaltí a súčasný ekonomický a politický tlak má len Rusko provokovať. A potom stačí málo . Neviem, či sledujete , čo sa deje ...Zobrazit celý příspěvek

  Gangut:"Udalosti na Ukrajine, národnostný útlak v pobaltí a súčasný ekonomický a politický tlak má len Rusko provokovať. A potom stačí málo . Neviem, či sledujete , čo sa deje teraz na Donbase. Je len otázkou času, kedy bude Rusko nútené zareagovať."

  To je jak z Hitlerova projevu z 30.let.
  Jak by mělo Rusko reagovat na svoji vojenskou invazi do cizího státu?Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  14:22 06.07.2018

  semtam ehm, tabulka ktoru som dal je az do roku 2017. Jedine plusove roky boli 2013 az 2015. 2016 bol da sa povedat nula a 2017 spolahlivo negoval tie plusove roky a pridal ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  ehm, tabulka ktoru som dal je az do roku 2017. Jedine plusove roky boli 2013 az 2015. 2016 bol da sa povedat nula a 2017 spolahlivo negoval tie plusove roky a pridal dalsich par desiatok tisic do minusu.

  data ktore davam z 2010 su narodnostne zlozenie podla scitania obyvatelstva kedze to je rok kedy prebehlo naposledy. Ako je to tam s etnicitou som ti daval na priklade zo Slovenska

  mapka zastupenia porodnosti a etnicity sa mi zda ze je zas z roku 2015 a tam to vychadza, ze regiony kde maju Rusi majoritu su v minusovych cislach co sa porodnosti tykaSkrýt celý příspěvek

 • gangut
  14:19 06.07.2018

  StandaBlabol Ano, vlhký sen o konflikte Hitlera so Stalinom, ktorému bolo obetované Československo a Poľsko a dopadlo to nemeckým útokom na západ. A keby Hitler vo svojom ...Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol
  Ano, vlhký sen o konflikte Hitlera so Stalinom, ktorému bolo obetované Československo a Poľsko a dopadlo to nemeckým útokom na západ. A keby Hitler vo svojom stihomame nenapadol Sojuz, ktovie ako by to skončilo.
  Rusko je v sučastnosti viac ohrozované na západe. Rusko netúži expandovať na západ. Načo. Najvačšia krajina na svete s počtom obyvateľov ako Japonsko a s v podstate nevyčerpateĺnými zdrojmi surovín.A už to nieje sojuz, ktorý sa snažil šíriť ideológiu. Západ sa snaží Rusko destabilizovať a oslabiť to je fakt. Udalosti na Ukrajine, národnostný útlak v pobaltí a súčasný ekonomický a politický tlak má len Rusko provokovať. A potom stačí málo . Neviem, či sledujete , čo sa deje teraz na Donbase. Je len otázkou času, kedy bude Rusko nútené zareagovať.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  13:55 06.07.2018

  Slavoslav Demografie a přirozený přírůstek je dlouhodobá věc. Z mapky porodnosti či přirozeného přírůstku poznáš sice kde se rodí nejvíc dětí a kde je příbytek a úbytek lidí v ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav

  Demografie a přirozený přírůstek je dlouhodobá věc. Z mapky porodnosti či přirozeného přírůstku poznáš sice kde se rodí nejvíc dětí a kde je příbytek a úbytek lidí v průměru.

  Dáváš tabulku z roku 2009, dám jsem tabulku z roku 2015 a sám uvidíš, že čísla se zvyšují. Ohledně mortality se není čemu divit, protože poválečné ročníky začínají umírat, protože byli cca o 1/3 silnější než během dalších desetiletí.

  https://ru.wikipedia.org/wiki/...

  Proto, když třeba Čečensko má jednu z největších porodností, tak z celkového počtu 146 mil. lidí se jedná o marginální záležitost.

  Ach ano, největší přírůstek mají na svědomí přistěhovalci, ale to mají v každé evropské zemi. Navíc Rusko si přilepšilo o další 2 mil. lidí (Krym).Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  13:46 06.07.2018

  Gangute, To byla ironie? Vlhky sen o konfliktu China - Rusko, stejne jako byl sen o valce mezi Hitlerem a Stalinem? A vsichni vime, jak to dopadlo? No pokud ja vim, tak to ...Zobrazit celý příspěvek

  Gangute,

  To byla ironie? Vlhky sen o konfliktu China - Rusko, stejne jako byl sen o valce mezi Hitlerem a Stalinem? A vsichni vime, jak to dopadlo?

  No pokud ja vim, tak to skoncilo valkou mezi temito dvema diktatory. A byla vubec nejkrvavejsi v lidskych dejinach.

  A nevim, proc tu vsichni predhazuje nejake vlhke sny. Proste jen debatujeme o tom, ze ohrozeni pro Rusko muze byt mnohem vice na Vychode nez na Zapade. Nevim o nikom, kdo tu napsal, ze to Rusku preje nebo tu valku chce.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  13:45 06.07.2018

  Luky: To by fungoval jen v případě, že by ty suroviny neleželi na území které hodlám dobít, nebo měli jinou alternativu kam dodávat. Což jasně dokazuje to, že museli přistoupit na ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: To by fungoval jen v případě, že by ty suroviny neleželi na území které hodlám dobít, nebo měli jinou alternativu kam dodávat. Což jasně dokazuje to, že museli přistoupit na obchody v Juanech...Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:42 06.07.2018

  Jirosi, vytváříš hloupé analogie, nečteš druhé. Moje argumentace se opravdu netočí pouze na obchodě...navíc ten obchod, o kterém píšete vy je spíš čínský vývoz, který je silný do ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi, vytváříš hloupé analogie, nečteš druhé.
  Moje argumentace se opravdu netočí pouze na obchodě...navíc ten obchod, o kterém píšete vy je spíš čínský vývoz, který je silný do všech zemí světa. Ani USA ani Japonsko nedodávají do Číny v zásadním množství startegické suroviny.
  Prohlédněte si někdy mapu, alespoň jednou.
  -------
  Jediná Ruská propaganda, kterou sleduji, je ta, kterou mi servírujete tady.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  13:39 06.07.2018

  Jo a pro info. tu jadernou bombu jim pomohli vyvinout kluci ze SSSR... Gangut: "Rusko aj Čína sú kapitalistické štáty, nemajú potrebu šíriť svoju ideológiu ale zlepšovať ...Zobrazit celý příspěvek

  Jo a pro info. tu jadernou bombu jim pomohli vyvinout kluci ze SSSR...

  Gangut: "Rusko aj Čína sú kapitalistické štáty, nemajú potrebu šíriť svoju ideológiu ale zlepšovať ekonomiku a zisky"

  To je problém té definice, oba dva státy jsou předně totalitní. Proto právě šíří svojí silou... Krym, Ostrovy v Jihočínském moří, atd..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 9