Armáda pomáhá lidem, lidé pomáhají armádě

Armáda pomáhá lidem, lidé pomáhají armádě
Krajské vojenské velitelství Ostrava převzalo ochranné pomůcky pro vojáky nasazené na hranicích / army.cz (Zvětšit)

Kromě lékařů, zdravotních sester, vědců v laboratořích, policistů nebo hasičů se v první linii ocitli i vojáci. Ti posílili například policejní hlídky u hranic a s plnou vervou se pustili i do zásobování a rozvozu zdravotnického materiálu. Jejich aktivita nezůstala bez odezvy, a tak se v posledních dnech a týdnech setkávají s řadou milých gest. Lidé jim přináší kávu, občerstvení nebo čerstvě ušité roušky.

Do boje s koronavirem byla nasazena i armáda, která má v současné době plné ruce práce. V pohybu jsou především logistici, kteří už najezdili desítky tisíc kilometrů a převezli stovky tun nákladu. Po celé České republice rozvážejí zdravotnický materiál, přepravují ubytovací kontejnery nebo zajištují pohonné hmoty pro vojáky sloužící u hranic. 

Několikrát už také vyložili velkokapacitní letoun Ruslan, který do Česka přivezl ochranný a zdravotnický materiál. A zdá se, že podobně jako nasazení lékařů, policistů nebo dalších složek integrovaného záchranného systému, ani aktivita armády nezůstala bez povšimnutí. 

Čokoláda a klobásy pro vojáky

V Plzeňském kraji se vojáky rozhodla potěšit například Petra Šůchová, která vyrábí čokoládové lanýže, jež jsou v regionu známé jako Rokycanské kuličky. Připravila proto několik krabic s cukrovinkami, které si v jejím obchodě vyzvedli zástupci Krajského vojenského velitelství v Plzni a odvezli je vojákům a policistům nasazeným na hraničních přechodech v západních Čechách.

Nebyla ale jediná. Ve chvíli, kdy majitel Udírny Plzák v ulici zaznamenal muže v uniformách, kteří si odnášeli krabice s čokoládovými lanýži, přispěchal i on se svým darem a vojákům věnoval vyuzené klobásy. „Je neskutečné, kolik je mezi vámi skvělých lidí,“ komentoval na sociálních sítích tato gesta prap. Marek Boháč. 


Noví rekruti bez roušek nenastoupí / army.cz

Roušky pro vojáky

Vojáci se v boji s koronavirem ocitli v první linii, a tak patří k nejohroženějším skupinám. Je jasné, že do terénu nemůžou bez roušek, a těch je stále nedostatek. Tři stovky dvouvrstvých roušek s možností vkládání filtru nebo alespoň papírového kapesníku ušila pro vojáky z Krajského vojenského velitelství Ostrava firma Vestibul Interier. Společnost se běžně zabývá designem a architekturou, ale po vyhlášení nouzového stavu změnila své firemní zázemí na šicí dílnu.  

Z Vysoké školy báňské, konkrétně z katedry obrábění, montáže a strojírenské metrologie zase ostravské velitelství darem získalo deset kusů ochranných štítů, které vojákům v terénu rovněž přijdou vhod. 

„Velmi si této pomoci vážíme, roušky využijeme pro vojáky, kteří jsou nasazeni při ochraně státních hranic s Polskou a Slovenskou republikou. Další roušky a ochranné štíty budou použity pro odběrové týmy, které budou v Moravskoslezském kraji nasazeny v dalším týdnu,“ uvedl plukovník Jaroslav Medek, které krajskému velitelství šéfuje. 


Vojáci 533. praporu bezpilotních systémů věnovali 21 tisíc Kč nadaci, jež šije roušky. / 53pluk.army.cz

Armáda vrací gesta zpět

Do pomoci se armáda zapojuje i jinak než rozvážením materiálu, hlídáním hranic nebo zřizováním odběrových míst. Ani vojáci, kteří se zatím nedostali do terénu, nezůstávají lhostejní. Příkladem jsou příslušníci 533. praporu bezpilotních systémů z Prostějova. Ti zorganizovali finanční sbírku na nákup materiálu potřebného k výrobě ochranných roušek a obnos ve výši 21 tisíc korun pak věnovali nadaci Šijeme roušky. Ta šije roušky přednostně pro nemocnice, sociální pracovníky nebo organizace pečující o nejvíce ohrožené skupiny obyvatel. 

Pomocnou ruku podali i armádní psychologové. Pro řadu lidí může být zvládání nouzového stavu, karanténa a minimum sociálního kontaktu velmi stresové. Proto armáda zřídila Vojenskou linku psychologické pomoci (973 255 140), kam lidé mohou volat v běžné pracovní dny i o víkendech, a to od sedmi ráno do půlnoci.

 „Všem, kdo zatelefonují, jsme připraveni poradit, jak zvládat samotu i stres v tomto nelehkém období. Stres oslabuje imunitu a v tom chceme pomoci,“ uzavírá plukovnice Helena Sováková z Agentury vojenského zdravotnictví, která s myšlenkou linky psychologické pomoci přišla.

Nahlásit chybu v článku


Související články

ÚVAHA: Na jakou válku se má Armáda ČR připravit?

Dříve, než se pustíme do případných úvah o vyzbrojení české armády, je potřeba definovat možné ...

Armáda ČR: 18 000 vojáků a 38 000 záložníků

Jak jsme ukázali v úvaze „Na jakou válku se má Armáda ČR připravit?“, armáda musí být ...

Aktivní záloha – střelci nebo spíše řidiči?

Tradičně si záložní armádu, tedy u nás Aktivní zálohu, představujeme jako pěšáky ‒ střelce z ručních ...

Armáda se postavila koronaviru. Vojáci hlídají hranice a rozváží materiál

S khaki rouškou přes ústa vojáci pomáhají při hraničních kontrolách a rozváží zdravotnický materiál. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • kazd
  11:53 08.04.2020

  Tak jestli chce armáda pomoct, tak ji dám tip.
  Okamžitě dát znovu na stůl poptávku na biz jet.
  Během několika měsíců můžeme mít 2 za cenu původně plánovaného jednoho.

  Tak jestli chce armáda pomoct, tak ji dám tip.
  Okamžitě dát znovu na stůl poptávku na biz jet.
  Během několika měsíců můžeme mít 2 za cenu původně plánovaného jednoho.

  • skelet
   12:03 08.04.2020

   to není tip pro armádu, ale pro ministerstvo financí, které peníze na bizjet z obrany vysálo.

   to není tip pro armádu, ale pro ministerstvo financí, které peníze na bizjet z obrany vysálo.

   • kazd
    12:51 08.04.2020

    Co to zase pisete za blbosti. Nikdo nikomu nic nevzal. ACR standardne pozdavky mimo (prilis uzke)a MO zpraseny ...Zobrazit celý příspěvek

    Co to zase pisete za blbosti. Nikdo nikomu nic nevzal. ACR standardne pozdavky mimo (prilis uzke)a MO zpraseny tendr.
    https://ct24.ceskatelevize.cz/... Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     13:07 08.04.2020

     Ministerstvo financí vzalo obraně 2.9 miliardy což si mimo jiné vynutí odložení nákupu biz jetu. Což je v konečném důsledku dobře, protože na seznamu nutných nákupů pro armádu je ...Zobrazit celý příspěvek

     Ministerstvo financí vzalo obraně 2.9 miliardy což si mimo jiné vynutí odložení nákupu biz jetu. Což je v konečném důsledku dobře, protože na seznamu nutných nákupů pro armádu je biz jet až někde úplně dole. Vlevo.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     13:08 08.04.2020

     máte staré info, pak píšete.. blbosti
     https://www.denik.cz/ekonomika...

     máte staré info, pak píšete.. blbosti
     https://www.denik.cz/ekonomika...

     • kazd
      14:08 08.04.2020

      Informace mám jako vždy správné:-) Bohužel vůbec nechápete situaci. Změna rozpočtu je střelba od boku, nikdo neví zda bude třeba na MPSV více o 15 nebo 5 nebo 30 mld. Stejně tak MO ...Zobrazit celý příspěvek

      Informace mám jako vždy správné:-)
      Bohužel vůbec nechápete situaci.
      Změna rozpočtu je střelba od boku, nikdo neví zda bude třeba na MPSV více o 15 nebo 5 nebo 30 mld.
      Stejně tak MO dalo max.2,9 mld a samo vytipovalo na čem upoří. Proč je tam biz jet viz. předchozí odkaz.
      Jinými slovy v květnu může být další změna rozpočtu.
      Já říkám (když jsme tady byli poučováni jak MO a AČR umí jednat jak v Maďarsku) poptejte provozovatele biz jetu.
      Zejména ty s větší kapacitou, kteří jsou chybějící letadlo schopni vykrýt a potřebují teď nutně CF.
      V květnu/červnu, pokud se obnoví výroba, běžte na vládu a dejte to tam. To co jsme chtěli máme s 40% úsporou, chceme pustit zpět část stopnutých prostředků (třeba proto, že MPSV nebude potřebovat tolik) něco vyškrábneme (třeba přesunem platby za breny na leden) atp.
      A když vám to vláda neschválí (nákup v řádu stovek milionů ) tak kolem toho udělejte PR - mohli jsme ušetřit, ale nejde to.
      Tomuto bych zatleskal.
      Mít v AČR x PR specialistů a na základnách tiskové mluvčí a nebýt schopen takové akce, která nic nestojí a vymlouvat se oni nám z MF vzali peníze . Takhle se to prostě nedělá.
      Co tady obhajujete je, že se tlak na sektor vůbec nevyužije naskočí se zase zpět do stejného kolečka a budem číst jak všichni ví co chtějí.
      Takže dejte to znovu na stůl.
      Třeba to nevyjde, ale aspoň bude čerstvá info jak se vyvíjí ceny a nové rozpočtování bude o to snažší.Skrýt celý příspěvek

     • kazd
      14:20 08.04.2020

      BTW: kdyby si někdo myslel, že to tak nefunguje. Když vstoupili Rumunsko a Bulharsko do EU a začali do stavebnictví proudit obrovské dotace, nebyli schopni výrobci strojů (jeřáby ...Zobrazit celý příspěvek

      BTW: kdyby si někdo myslel, že to tak nefunguje. Když vstoupili Rumunsko a Bulharsko do EU a začali do stavebnictví proudit obrovské dotace, nebyli schopni výrobci strojů (jeřáby atd.) pokrýt poptávku.
      Zástupci výrobců začali objíždět stavební firmy v ostatních zemích kde nebyl takový boom a nabízeli, že jejich ojeté stroje dají do Rumunska a za 6M až vyrobí jim místo toho dají nový za nějaký směšný doplatek. Takže trh takto opravdu funguje, akorát je to teď opačně.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      14:30 08.04.2020

      informace máte jako vždy správné, jen jste netušil, že nákup bizjetu je u ledu :))

      informace máte jako vždy správné, jen jste netušil, že nákup bizjetu je u ledu :))

     • Scotty
      15:12 08.04.2020

      Jestli se bude měnit rozpočet MO, doufejme tedy že ne, tak rozhodně ne směrem nahoru. V současné situaci, kdy se hraje o klíčové modernizační projekty, by byl nákup letadla pro ...Zobrazit celý příspěvek

      Jestli se bude měnit rozpočet MO, doufejme tedy že ne, tak rozhodně ne směrem nahoru. V současné situaci, kdy se hraje o klíčové modernizační projekty, by byl nákup letadla pro převoz politiků výsměch. Naopak doufám že si užijou pár letů v C-295 aby pochopili jek to dopadá když se šetří na investicích.Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  10:40 08.04.2020

  Sounáležitost je důležitá a já si všech takových lidí velice vážím, vyhrát můžeme jen společně když si budeme pomáhat navzájem.

  Sounáležitost je důležitá a já si všech takových lidí velice vážím, vyhrát můžeme jen společně když si budeme pomáhat navzájem.

Načítám diskuzi...