Armáda přibírá nové záložáky. Přezbrojení Aktivní zálohy ale zpomalilo 

Armáda přibírá nové záložáky. Přezbrojení Aktivní zálohy ale zpomalilo 
Příslušník Aktivní zálohy / aktivnizaloha.army.cz (Zvětšit)

Když jde do tuhého, ať už kvůli ohrožení státu, válečnému stavu, živelní pohromě nebo pandemii, kapacity ozbrojených sil doplňují záložáci. Do roku 2030 česká armáda plánuje navýšit počet vojáků aktivní zálohy na 10 tisíc. Letos zahájila nábor k novým jednotkám a také postupné přezbrojení záložáků.

Zájem o práci v armádě v poslední době roste. Týká se to nejen profesionálních vojáků, ale i aktivní zálohy. K prvnímu říjnu letošního roku sloužilo u aktivní zálohy 3309 žen a mužů, a to u šedesátky vojenských útvarů a zařízení. V roce 2025 chce mít armáda ve svých řadách 5873 vycvičených aktivních záložáků a v roce 2030 by jejich počty měly narůst na 10 tisíc. 

Dřívější plány z roku 2015 se armádě už podařilo naplnit, a tak se teď soustředí na další rozvoj aktivní zálohy. Od roku 2018 převzala náborovou aktivitu od Krajských vojenských velitelství Agentura personalistiky AČR. Rekrutační cíle aktivní zálohy se průběžně upravují tak, aby byla vize naplněna.

Nábor záložáků je v plném proudu 

Smysluplnost aktivní zálohy je neoddiskutovatelná i v době míru. Záložačky a záložáci si totiž armáda zve na pomoc nejen v době ohrožení státu nebo, ale také v dobách přírodních katastrof nebo pandemie, které zrovna teď čelíme. 


Dokument o výcviku Aktivní zálohy

Důvody pro zapojení do aktivní zálohy jsou u každého zájemce individuální. Lidé do armádních záloh vstupují ze svého přesvědčení, že jde o dobrou věc, vnímají to jako výraz vlastenectví, naplňují touhu po dobrodružství nebo se zajímají o vojenskou techniku. Střílet z houfnice nebo jezdit tankem totiž můžete jen v armádě,“ říká Ludvík Cimburek, poradce náčelníka Generálního štábu AČR a velitel roty aktivní zálohy 601.skss. 

Jednotky aktivní zálohy jsou jak při krajských vojenských velitelstvích, tak u útvarů pozemních, vzdušných, speciálních a nyní i kybernetických sil. V současné době je tak aktivní záloha téměř u všech útvarů Armády ČR. Během loňského roku armáda nabírala nové záložačky a záložáky ke 44 jednotkám a v náboru pokračuje i letos. 

Zájem o službu je přitom velký. Loni armáda pro velký zájem navýšila počty některých pěších rot při Krajských vojenských velitelstvích. Do aktivních záloh přichází i bývalí vojáci z povolání, aktuálně jich zde působí asi deset procent,“ dodává Ludvík Cimburek. 


Co je aktivní záloha?

Funguje to ale i naopak. Služba u aktivní zálohy se pro některé lidi stává vstupní stanicí k profesionálům. Prozatím se v letošním roce rozhodlo z aktivní zálohy do profesionální armády přejít 76 vojáků. Zájemce lákají i nově vznikající útvary nebo odbornosti, jež armáda potřebuje – příkladem jsou třeba kybernetické síly nebo centra biologické ochrany. 

V letošním roce pak armáda zahájila nábor k dalším jednotkám, jako je například letecký a technický roj nebo vojenská policie. Soustředit by se měla i na nábory pro vojenské nemocnice. Důležitou oblastí v dalším rozvoji aktivní zálohy pak sehraje nově zřízené Velitelství teritoria v Táboře. Kromě jiných úkolů bude zodpovídat za řízení a koordinaci výcviku čtrnácti pěších rot aktivní zálohy při Krajských vojenských velitelstvích. 

Přezbrojení aktivní zálohy se opozdilo 

Ruku v ruce se zvyšováním počtu lidí zapojených do aktivní zálohy jde i jejich postupné přezbrojování podle priorit stanovených Armádou ČR.Aktivní záloha je jako součást ozbrojených sil zahrnuta do celkového programu postupného přezbrojování. U vojáků aktivních záloh jde zejména o prostředky osobní ochrany, jako je balistická přilba, balistická vesta, výstrojní materiál a osobní zbraně – pistole a útočná puška,“ konstatuje plukovnice Magdalena Dvořáková z Kanceláře náčelníka Generálního štábu Armády ČR. 


Padákový výcvik příslušníků aktivní zálohy

U jednotek aktivní zálohy v podřízenosti Krajských vojenských velitelství pak postupně dojde k navýšení přepravních prostředků. Vojáci v aktivní záloze budou vybaveni stejným materiálem jako profesionální vojáci. Jsme jedna armáda neděláme rozdílí mezi profesionály a vojáky v záloze,“ zdůrazňuje Magdalena Dvořáková. 

Plány na přezbrojení však narušily některé okolnosti, jako byly například nevyhovují zkoušky na ochranné balistické přilby, kvůli nimž ministerstvo obrany odstoupilo od smlouvy. Uzavření nové smlouvy a další zkoušky tak zpozdily původně plánované dodávky přileb minimálně o jeden rok. Podobné zpoždění je i s nákupem útočných pušek Bren II a pistolí CZ P-10, a to kvůli stížnosti konkurence České zbrojovky u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ vysvětluje Magdalena Dvořáková.

Původní plán přezbrojení a vystrojení jednotek aktivní zálohy tak bude opožděn. Podle harmonogramu budou prioritně vybaveny nejdříve roty aktivní zálohy při bojových útvarech a následně pak roty při krajských vojenských velitelstvích.

Přilba ochranná balistická 2017 bude vydávána záložníkům už letos a do konce roku 2021 by ji měly obdržet všechny jednotky aktivní zálohy. U vest obranných balistických 2018 (VOBU II) aktuálně probíhají kontrolní zkoušky. Realizace plnění dodávek pro jednotky aktivních záloh je plánována v letech 2021 až 2025,“ uzavírá Magdalena Dvořáková.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jana Černochová: Budování armády je nekonečný proces

V české armádě jsou investice tématem už od 90. let. V posledních letech je o nich více slyšet. ...

Záložáci na Hracholuskách trénovali s vodními záchranáři

Uniformovaní muži a ženy po pás ve vodě nebo ostře řízené záchranné čluny přijíždějící na pomoc ...

Společně silnější: Americkou B-52 doprovodí české Gripeny. Formace prolétne nad celou republikou

V sobotu 19. září se na českém nebi rozduní americký bombardér B-52. Poletí přímo ze základny v ...

Armáda hlásí plno. Do základního kurzu až příští rok

O vstup do armády je stále větší zájem. Armádním personalistům se podařilo splnit letošní rekrutační ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Larry
  14:50 22.10.2020

  Co by chtěla pupkatá záložácká lůza?? Na jejich e-learningové kurzy plechové škopky stačí.

  Co by chtěla pupkatá záložácká lůza?? Na jejich e-learningové kurzy plechové škopky stačí.

  • satai
   16:49 22.10.2020

   Neblabol.

   Neblabol.

   • Larry
    20:36 22.10.2020

    Nech si kecy pro své děti. Neblabol.

    Nech si kecy pro své děti. Neblabol.

  • Mbelda
   17:43 22.10.2020

   E-learning je blbost, která má opodstatnit 18tis. za 7 odcvičených dní... Plechovka klidně, ale nemusí to být vzor od Stalinových vojáků, kdyby aspoň na hlavě ergonomicky ...Zobrazit celý příspěvek

   E-learning je blbost, která má opodstatnit 18tis. za 7 odcvičených dní... Plechovka klidně, ale nemusí to být vzor od Stalinových vojáků, kdyby aspoň na hlavě ergonomicky fungovala...Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    20:40 22.10.2020

    Místo nesmyslů ala e-learning , povolat zálohy, nafasovat roušky a ochranné prostředky a alou do špitálů. Co mám info od sester z jedné FN (opět používají naše firemní auta ...Zobrazit celý příspěvek

    Místo nesmyslů ala e-learning , povolat zálohy, nafasovat roušky a ochranné prostředky a alou do špitálů. Co mám info od sester z jedné FN (opět používají naše firemní auta atd....) potřebují silné paže pro polohování ležáků na kyslíku a vetilátorech. Není se čeho bát je to jen chřipečka.
    Medici a studentky zdravotních škol už nastupují. Záložákům se to započítá jako cvičení.Skrýt celý příspěvek

 • Mbelda
  21:57 21.10.2020

  No uvidíme, zatím nováčci fasovali "pytel na hady", protože batohy nejsou. Pistole vz82 taky žádná hitparáda a helmy už aby byly, plechovka stojí jen za bolest hlavy.

  No uvidíme, zatím nováčci fasovali "pytel na hady", protože batohy nejsou. Pistole vz82 taky žádná hitparáda a helmy už aby byly, plechovka stojí jen za bolest hlavy.

  • Rase
   09:26 22.10.2020

   Na tohle MO přiláká určitě velké množství vojáků...

   Na tohle MO přiláká určitě velké množství vojáků...

 • CerVus
  13:31 21.10.2020

  Ony byly někde v rámci COVIDu nebo záplav povoláni příslušníci aktivních záloh?

  Ony byly někde v rámci COVIDu nebo záplav povoláni příslušníci aktivních záloh?

  • satai
   14:07 21.10.2020

   2013 pomahali pri povodnich.

   2013 pomahali pri povodnich.

   • Dusanh
    15:10 21.10.2020

    Ano, a byl to naprosto dokonalý případ nekompetentnosti při použití (jakýchkoli) záloh. Původně tam vůbec žádné být neměly (jako ostatně vždy), ale někdo to přes nějaké známosti ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, a byl to naprosto dokonalý případ nekompetentnosti při použití (jakýchkoli) záloh. Původně tam vůbec žádné být neměly (jako ostatně vždy), ale někdo to přes nějaké známosti vytelefonoval. Jenže se ukázalo, že povolat příslušníky roty KVV Ústeckého kraje, když jsou povodně v Ústeckém kraji, a mnozí příslušníci AZ jsou sami povodní postižení, není ani trochu dobrý nápad. Fakt nechápu, proč - když už - tam nemohli být povoláni záložníci z jiných (nezasažených) krajů.
    Ale samozřejmě se to později hodilo vysokým funkcionářům jako zdůvodnění, proč není tak snadné AZ povolat: "Zkusili jsme to při povodních 2013 a polovina lidí nemohla." Viz Vrbětice.Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
     16:01 21.10.2020

     Mě šlo primárně o tu zmínku s pandemií a s tím co se dělo nebo spíše nedělo během první vlny v reálu. AČR opět ukázala svou neschopnost využití záloh. Někde v Karlovarském kraji ...Zobrazit celý příspěvek

     Mě šlo primárně o tu zmínku s pandemií a s tím co se dělo nebo spíše nedělo během první vlny v reálu. AČR opět ukázala svou neschopnost využití záloh. Někde v Karlovarském kraji domov důchodců potřeboval pomoct, tak tam poslali vojáky tatrou z Vyškova a nikoho ani nenapadlo využít místní záložáky, které stát s velkou pravděpodobností stejně tou dobou dotacemi platil. Zrovna tak mohli pomáhat policii na hranicích. Na to nebylo potře mít zbraně ani speciální výstroj. Vše se pak mohlo započítat do výcviku. Teď zase nemocnice v Náchodě požádala o pomoc AČR a ta tam poslala tuším deset lidí bez zdravotnického výcviku. To pod sebou polní nemocnice nemá záložáky se zdravotnickým vzděláním? Mimo to to ukázalo, jak zoufalá je koncepce zdravotnického zajištění v rámci běžných jednotek AČR, kde žádná taková funkce neexistuje a kurzy, které tu odbornost alespoň suplovaly byly zrušeny.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:15 21.10.2020

      Svojí AZ má teď jen Těchonín. To jsou nepřekvapivě také doktoři a zdravotníci kteří teď pracuji ve svých nemocnicích. AZ by mely nastupovat tam kde armádní kapacity nestačí. ...Zobrazit celý příspěvek

      Svojí AZ má teď jen Těchonín. To jsou nepřekvapivě také doktoři a zdravotníci kteří teď pracuji ve svých nemocnicích. AZ by mely nastupovat tam kde armádní kapacity nestačí. Opravdu byla na jaře, nebi i teď, je využita kapacita profesionálních jednotek na plno? Co je špatného na tom že VZP pomáhají tam kde je potřeba?Skrýt celý příspěvek

     • Mbelda
      21:36 21.10.2020

      Souhlasím s vámi. Asi bych to viděl takto. Vytvořit 15.pěší do té posbírat lidi napříč AZ z celé ČR, kteří mohou či popřípadě jsou na podpoře, a používat je tak, jak jste popsal.

      Souhlasím s vámi. Asi bych to viděl takto. Vytvořit 15.pěší do té posbírat lidi napříč AZ z celé ČR, kteří mohou či popřípadě jsou na podpoře, a používat je tak, jak jste popsal.

     • Scotty
      21:53 21.10.2020

      Mbelda
      Nazval bych to Task force covid, ale aspoň to bude první jednotka která bude dokonale promořená.

      Mbelda
      Nazval bych to Task force covid, ale aspoň to bude první jednotka která bude dokonale promořená.

     • Mbelda
      17:49 22.10.2020

      Scotty
      Pořád lepší než e-learning. Je to stejné riziko, jako pro kohokoliv jiného.
      Berte to jako jenom mou myšlenku. :-)

      Scotty
      Pořád lepší než e-learning. Je to stejné riziko, jako pro kohokoliv jiného.
      Berte to jako jenom mou myšlenku. :-)

     • Scotty
      18:32 22.10.2020

      Ještě e-learning nikdo nevyzkoušel a už je to blbost. Super.
      Před měsícem tu záložáci brečeli že nedostanou peníze. Teď armáda přišla s kompromisním řešením a zase špatně.

      Ještě e-learning nikdo nevyzkoušel a už je to blbost. Super.
      Před měsícem tu záložáci brečeli že nedostanou peníze. Teď armáda přišla s kompromisním řešením a zase špatně.

     • CerVus
      15:08 23.10.2020

      Scotty: Však ona to blbost je. Na útvary, které jsou většinou částečně uzavřené a kam se nevpouští ten kdo tam není vyloženě potřeba se budou pouštět lidé z venčí jen aby si tam na ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Však ona to blbost je. Na útvary, které jsou většinou částečně uzavřené a kam se nevpouští ten kdo tam není vyloženě potřeba se budou pouštět lidé z venčí jen aby si tam na PC naklikali stupidní testy. To už je 100x lepší jím dát nějakou smysluplnou práci v souvislosti s COVIDem. I kdyby měli v nemocnicích pomáhat jako lapiduchové.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:17 23.10.2020

      CerVus
      Proč by měli kvůli e-learningu chodit na útvary?

      CerVus
      Proč by měli kvůli e-learningu chodit na útvary?

     • CerVus
      18:05 23.10.2020

      Protože se uvádělo, že se mají přihlašovat do systému, který také využívají příslušníci AČR. Vím, že unob má e-learning přístupný na webu. Jenže to je čistě věc unobu a útvary ho ...Zobrazit celý příspěvek

      Protože se uvádělo, že se mají přihlašovat do systému, který také využívají příslušníci AČR. Vím, že unob má e-learning přístupný na webu. Jenže to je čistě věc unobu a útvary ho nevyužívají. Drtivá většina armádních počítačů je připojena na armádní intranet, kam se zvenčí dostat jen tak nedá.
      Takže buď se bude využívat systém unobu a je špatně tiskové prohlášení nebo se ti lidé musí dostat k počítačům, které jsou napojené na intranet.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:36 23.10.2020

      CerVus Jestli jsem pochopil správně co bylo prezentováno tak to pojede přes stránky vojenské akademie. Přihlašovat se tam budou přes hesla co dostanou příslušníci AZ na mail. To ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus
      Jestli jsem pochopil správně co bylo prezentováno tak to pojede přes stránky vojenské akademie. Přihlašovat se tam budou přes hesla co dostanou příslušníci AZ na mail. To opravdu nevypadá na nutnost připojení k intranetu.
      http://www.acr.army.cz/informa... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:44 23.10.2020

      CerVus Tak jsem se zkusil dostat na adresu co uvádí ve videu a jde to naprosto bez problému. Tedy chození někam kde se dá přihlásit k síti AČR opravdu nebude ...Zobrazit celý příspěvek

      CerVus
      Tak jsem se zkusil dostat na adresu co uvádí ve videu a jde to naprosto bez problému. Tedy chození někam kde se dá přihlásit k síti AČR opravdu nebude nutné.
      https://eduweb.vavyskov.cz/... Skrýt celý příspěvek

   • Mbelda
    17:59 22.10.2020

    Já jsem pomáhal v Plaňanech. Ale de facto jako dobrovolník za stravu a nocleh. Ubytování ve školní tělocvičně, strava ve školní jídelně, jen večeře u hasičů. Nebylo nás úplně málo, ...Zobrazit celý příspěvek

    Já jsem pomáhal v Plaňanech. Ale de facto jako dobrovolník za stravu a nocleh. Ubytování ve školní tělocvičně, strava ve školní jídelně, jen večeře u hasičů. Nebylo nás úplně málo, ale skloubit to s prací a rodinou není sranda. Tam to šlo, tam si na nás vzpomenou.Skrýt celý příspěvek

  • Jirka_Zlín
   14:30 21.10.2020

   V roce 2001, při povodních, jsem je viděl v Písku, když nás tam poslali z Hlučína uklízet... Stáli tam vedle nás při rozkazu. Sice jsem jich viděl nanejvýš 10, ale byly tam.

   V roce 2001, při povodních, jsem je viděl v Písku, když nás tam poslali z Hlučína uklízet... Stáli tam vedle nás při rozkazu. Sice jsem jich viděl nanejvýš 10, ale byly tam.

   • Jirka_Zlín
    14:30 21.10.2020

    byli .)

    byli .)

    • CerVus
     15:46 21.10.2020

     Zoufale tu chybí možnost editace alespoň v první minutě po odkliknutí příspěvku. Člověk píše větu, někdo ho vyruší, větu dokončí trochu jinak, nepřečte si to po sobě, odklikne a ...Zobrazit celý příspěvek

     Zoufale tu chybí možnost editace alespoň v první minutě po odkliknutí příspěvku. Člověk píše větu, někdo ho vyruší, větu dokončí trochu jinak, nepřečte si to po sobě, odklikne a nejradši by si kvůli chybce nafackoval.Skrýt celý příspěvek

  • Mbelda
   11:53 25.10.2020

   Dneska jsem reagoval, zda mohu nastoupit. Tak uvidíme, co z toho bude, takhle nás sčítali i na jaře.

   Dneska jsem reagoval, zda mohu nastoupit. Tak uvidíme, co z toho bude, takhle nás sčítali i na jaře.

 • Dusanh
  13:17 21.10.2020

  "Smysluplnost aktivní zálohy je neoddiskutovatelná i v době míru. Záložačky a záložáci si totiž armáda zve na pomoc nejen v době ohrožení státu nebo, ale také v dobách přírodních ...Zobrazit celý příspěvek

  "Smysluplnost aktivní zálohy je neoddiskutovatelná i v době míru. Záložačky a záložáci si totiž armáda zve na pomoc nejen v době ohrožení státu nebo, ale také v dobách přírodních katastrof nebo pandemie, které zrovna teď čelíme. "

  Smysluplnost téhle věty nechápu. Realita je totiž zcela jiná.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...