Německá armáda za bojová vozidla Puma zaplatí dvojnásobek

Německá armáda za bojová vozidla Puma zaplatí dvojnásobek
Puma / KMW (Zvětšit)

Německé ministerstvo obrany počítalo s tím, že za prozatím objednaných 350 bojových vozidel pěchoty (BVP) Puma a související vybavení utratí 2,9 miliardy euro. Podle posledních zpráv se ale náklady za program Puma vyšplhají na 5,989 miliardy euro.

Celkově Bundeswehr požaduje nákup 560 BVP Puma. Prozatím bylo objednáno 350 vozidel a dodáno 269 (březen 2019). Dodávky 350 Pum začaly v červnu 2015 a skončí v srpnu roku 2020.

Další objednávka bude tedy podepsána na 210 vozidel, ale prozatím není určen začátek dodávek. Stále sloužící BVP Marder ale z aktivní služby Bundeswehru odejdou mezi roky 2025 až 2030.

Zároveň Bundeswehr hodlá za stovky milionů euro modernizovat Pumy (ze zmíněné série 350 vozidel). Modernizace se dotkne především posílení situačního povědomí posádky i výsadku (nové senzory, barevné monitory, atd.) nebo instalace protitankových řízených střel Spike LR. Počítá se také s instalací dálkově ovládaného granátometu ráže 40 mm.

Pumy mají také získat posílené síťové schopnsoti, aby mohly působit s německým vojákem budoucnosti IdZ-ES (Infanteriest der Zukunft – Erweitertest System), lépe známého pod názvem Gladius.

Navíc se počítá s extra modernizací 41 vozidel Puma pro alianční Síly velmi rychlé reakce VJTV (Very High Readiness Joint Task Force), a to do roku 2023.

Puma je obecně považována za špičkové BVP, které ale je třeba řádně zaplatit. V souvislosti s chystanou objednávkou dalších 210 Pum se o stav projektu začali zajímat také poslanci Bundestagu.

Matthias Höhn, z levicové strany Die Linke (v roce 2017 získala 9,2 % hlasů; strana mimo jiné podporuje vystoupení Německa z NATO), v souvislosti s modernizacemi a nákupem dalších Pum, zaslal německému ministerstvu dotaz, ohledně skutečných nákladů na nákup 350 vozidel Puma. Podle ministerstva obrany nákup 350 vozidel přijde německé daňové poplatníky na 5,989 miliard euro (152,8 miliard Kč). Jde o dvojnásobné náklady, s kterými se původně počítalo před 17 lety, kdy projekt Puma započal.

Samozřejmě v této částce je započítáno vybudování provozního a výcvikového ekosystému, nákup náhradních dílů, zmíněné modernizace atd. 

Höhn uvedl, že kvůli dvojnásobnému nárůstu je nákup vozidel Puma „jednou z největších plánovacích chyb ministerstva obrany“ a obvinil německé ministerstvo obrany z plýtvání veřejnými prostředky. Ministerstvo ale namítá, že v posledních letech došlo k růstu cen a vyvstaly také nové požadavky kladené na BVP Puma a Bundeswehr.

V každém případě BVP Puma zaznamenalo první exportní úspěch, a to v Maďarsku. Informace o koupi německých tanků Leopard 2A7, samohybných houfnic PzH 2000 a bojových vozidel pěchoty Puma začaly prosakovat v maďarských médiích na jaře letošního roku. Další informace o zájmu Maďarska o Pumy (a také transportéry Boxer) se objevily na konci června, kdy maďarská vojenská delegace v Německu diskutovala o „plné integraci“ maďarské armády s Bundeswehrem.

Dodejme, že poté, co se Ursula von der Leyenová stal předsedkyní Evropské komise, její místo na ministerstvu obrany převzala Annegret Kramp-Karrenbauer. Ta se nechala slyšet, oproti dřívějším zdráhavým odpovědím německých politiků, že Německo musí dosahnout 2% výdajů na obranu, nejlépe do roku 2024.

Avšak podle platných plánů v roce 2020 Německo vydá na obranu pouze 1,37 % HDP a v roce 2023 má dokonce dojít k poklesu na 1,25 % HDP. Nízké vojenské výdaje Německa jsou pod trvalou palbou kritiky amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Puma se společně s BVP ASCOD, CV90 a Lynx účastní také českého tendru na nákup 210 nových bojových vozidel pěchoty. Puma je sice nativně vybaveno pouze bezosádkovou věží a místem pro šestičlenný výsadek, ale výrobce PSM přislíbil, že pro český tendr nabídne Pumu s osádkovou věží a osmičlenným výsadkem, jak požaduje Armáda ČR. 

Zdroj: Spiegel

Nahlásit chybu v článku


Související články

BVP Puma pro Armádu ČR - průmysl, výcvik, cena a spolehlivost

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje za nakup 210 nových bojových vozidel pěchoty (BVP) a dalších ...

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách německé firmy KMW (Krauss-Maffei Wegmann) v ...

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program kontinuálního vylepšování bojových schopností BVP ...

ROZHOVOR: Nákup BVP PUMA a modernizace českého průmyslu

Armáda České republiky připravuje nákup minimálně 210 pásových bojových vozidel, většinu ve verzi ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • pificek
  16:26 25.07.2019

  Puma, ascod. To je přece jedno. U nás stejně z nich třetinu odrovná žeska s feldou. Třetina bude v servisu na pravidelné prohlídce. No a ta poslední třetina bude čekat na munici.

  Puma, ascod. To je přece jedno. U nás stejně z nich třetinu odrovná žeska s feldou. Třetina bude v servisu na pravidelné prohlídce. No a ta poslední třetina bude čekat na munici.

  • rabl
   18:54 25.07.2019

   pificek jak jste přišel na třetinu ,podle vás jsou 4x pandur ze 107x pandur třetina? ohledně té nehody bylo už napsáno velmi mnoho ,ale stále se najdou tací kteří si myslí že ...Zobrazit celý příspěvek

   pificek jak jste přišel na třetinu ,podle vás jsou 4x pandur ze 107x pandur třetina? ohledně té nehody bylo už napsáno velmi mnoho ,ale stále se najdou tací kteří si myslí že jsou vtipní že? byla to chyba nedodržení vzdálenosti mezi sebou a ten první to strhl aby nezabil ženu s dítětem v autě, pustte si na youtube jak takové situace řeší třeba v ruskuSkrýt celý příspěvek

   • pificek
    10:40 26.07.2019

    Ale jo. V cinizmu celé situace .... Vůbec nezpochyňuji rozhodnutí těch vojáků. Bojová technika je z principu věci spotřební zboží, životy ne. Odborná diskuze pod takovýmito články ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale jo. V cinizmu celé situace ....
    Vůbec nezpochyňuji rozhodnutí těch vojáků. Bojová technika je z principu věci spotřební zboží, životy ne.
    Odborná diskuze pod takovýmito články je k smíchu. Zejména po shlédnutí "The Pentagon wars". Kdyby z toho byla jen třetina pravda tak ....A na českém písečku to bude spíše krát 3.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:22 25.07.2019

  Tak už se Maďaři rozhoupali k nákupu Pum a Boxerů? Tak nějak jsem to bral jako takovou polooficiální šuškandu, ale u Maďarů člověk nikdy neví. Pak by už zbývalo jen zavést pěchotní ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak už se Maďaři rozhoupali k nákupu Pum a Boxerů? Tak nějak jsem to bral jako takovou polooficiální šuškandu, ale u Maďarů člověk nikdy neví. Pak by už zbývalo jen zavést pěchotní systém Gladius a mají "hotovo".
  ps. tak nějak jsem si říkal, zda 8x8 nekoupí spíš od Turků, ale jo, Boxeru se aktuálně velmi daří, pokud jde o export. Jen škoda, že ho na Slovensku tak vykopli.

  Pokud jde o Pumu pro AČR, tak si nejsem jistý, zda verze CZ bude moct využít vývoje a modernizací Pumy pro BW. Přeci jen půjde o dost jiné vozidlo. Kvůli delší korbě bude muset být upravený motor (snad jen přečipovat), osádková věž taky může obsahovat jiné komponenty atd. atd. Maďaři šli na to chytře, že mají zájem o to, co už je zavedené u Bundeswehru a neexperimentují. Jsem fakt zvědavý, jak bude ta "Puma CZ" vypadat - tak nějak se ale obávám, že MO už má vybráno a PSm se účastní jen do počtu.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   17:03 25.07.2019

   Ano, je to lepší řešení. Jen vyměníš vysílačky popisky na CZ a jedeš ....
   Ale tam by se těžko dělal tunel...

   Ano, je to lepší řešení. Jen vyměníš vysílačky popisky na CZ a jedeš ....
   Ale tam by se těžko dělal tunel...

  • Ableton
   17:04 25.07.2019

   Not sure if a NATO member is "allowed" to buy anything from Turks these days :)
   Wouldn't be surprised if that deal was cancelled.

   Not sure if a NATO member is "allowed" to buy anything from Turks these days :)
   Wouldn't be surprised if that deal was cancelled.

   • Riiiederner
    22:21 25.07.2019

    Tursk are still not Russians you can know that if you read news ...even usa say that they are still important member of nato

    Tursk are still not Russians you can know that if you read news ...even usa say that they are still important member of nato

 • Jara
  16:05 25.07.2019

  No tak pojďte trolové csg šup šup pomlouvat, ASCOD jede!

  No tak pojďte trolové csg šup šup pomlouvat, ASCOD jede!

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2