Armáda ČR získá izraelské protivzdušné systémy SPYDER

Armáda ČR získá izraelské protivzdušné systémy SPYDER
Model odpalovacího vozidla SPYDER na podvozku Tatra 6×6 / archív autora (Zvětšit)

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) zahajuje jednání s izraelskou stranou ohledně dodávek raketových kompletů protivzdušné obrany (PVO) SPYDER. Tuto informaci dnes přinesl na zasedání Vlády ministr obrany Lubomír Metnar.

„Protiletadlové raketové systémy tvoří společně s nadzvukovými letouny základní pilíře protivzdušné obrany. Proto je pořízení nové generace protiletadlového raketového systému schopného čelit soudobým prostředkům vzdušného napadení klíčovým strategickým projektem obrany státu a jednou z hlavních priorit probíhající modernizace AČR,“ vysvětlil Metnar s tím, že nové komplety PVO ochrání pozemní vojsko, letiště, populační a průmyslová centra, jaderné elektrárny a další důležité objekty v rámci České republiky. 

Nové izraelské komplety SPYDER od společnosti Rafael Advanced Defense Systems jsou systémy krátkého a středního dosahu, které ve výzbroji Armády ČR nahradí již zastaralé sovětské mobilní komplety 2K12 KUB. Izraelské komplety jsou účinné proti dronům, vrtulníkům, letadlům, ale také proti střelám s plochou dráhou letu nebo letecké munici vzduch-země dlouhého dosahu. 

Armáda ČR získá čtyři baterie, v každé baterii najdeme víceúčelový 3D radiolokátor, místo velení a řízení palby a čtyři mobilní odpalovací zařízení. Vozidla nesoucí střely země-vzduch mohou být přitom od místa velení a řízení baterie až deset kilometrů daleko.


Odpalovací vozidlo systému SPYDER na platformě MAN; větší foto / Rafael Advanced Defense Systems

Všechny části kompletu SPYDER podle požadavků české armády budou usazeny na podvozcích Tatra 815-7 8×8. Současně musí být zachována přepravitelnost transportními letadly C-130 Hercules, C-17 Globemaster a A-400M.

MO ČR za nákup kompletů SPYDER utratí maximálně deset miliard korun (včetně DPH). Podpis smlouvy proběhne začátkem příštího roku a zahájení dodávek v roce 2023. SPYDER v závěrečném kole porazil americko-norský systém NASAMS (National Advanced Surface to Air Missile System). 

Na projektu se má výraznou měrou podílet český průmysl ‒ MO ČR požaduje pro český průmysl minimálně 30% podíl na zakázce. Stejně tak smluvní logistickou podporu a servis po celou dobu životnosti (minimálně 20 let) musí podle požadavku MO ČR zajišťovat subjekt se sídlem v České republice.   

Nedílnou součástí nové české PVO bude také již dříve zakoupených osm izraelských radiolokátorů ELM-2084 MMR. Víceúčelové radiolokátory ELM-2084 poslouží k vytvoření základního situačního povědomí o vzdušném prostoru České republiky a částečně také k navádění střel kompletů SPYDER. Teoreticky lze střely SPYDER odpálit jen na základě dat z ELM-2084.


SPYDER

SPYDER využívá pozemní verze infračerveně naváděné rakety Python 5 krátkého dosahu a radiolokačně naváděné střely Derby středního dosahu. Původně jde o letecké střely vzduch-vzduch ‒ pozemní varianty jsou doplněny o urychlovací raketové bloky. Obě střely jsou ovládány pomocí aerodynamických ploch a lze je zamknout na cíl před odpalem (LOBL) nebo po odpalu (LOAL). 

Armáda ČR podle původních záměrů požaduje nákup střel s vlastním radiolokátorem (Derby), je ale možné, že česky SPYDER doplní i zmíněné infračerveně naváděné Python 5.

K dispozici je hned několik variant rodiny kompletů SPYDER. Verze krátkého dosahu SPYDER-SR (Short Range) má dosah jeden až 20 kilometrů, SPYDER-ER (Extended Range) dosah jeden až 40 kilometrů, SPYDER-MR (Medium Range) dosah dva až 60 kilometrů a SPYDER-LR (Long Range) pak dva až 80 km.

Není jasné, kterou variantu Armáda ČR zvolí. Podle zvolené varianty je nutné vybrat příslušný 3D víceúčelový radiolokátor baterie, což se pochopitelně odrazí na celkové ceně. 

V rámci kompletů SPYDER-SR/ER, a vzhledem k omezenému rozpočtu MO ČR, zřejmě půjde o radiolokátor ELM-2106 ATAR nebo novější ELM-2106NG od IAI (Israel Aerospace Industries). V případě varianty SPYDER-MR/LR je nutné zvážit výkonnější radiolokátory, jako například ELM-2311 C-MMR nebo ELM-2084 MS-MMR.

Stojí za zmínku, že porovnávat jednotlivé radiolokátory jen podle veřejných tabulkových hodnot je hodně ošemetné. Některé klíčové rysy radiolokátorů, jako je třeba odlišení pohybujících se cílů v blízké formaci, není možné z otevřených zdrojů žádným způsobem zjistit. Provozní schopnosti radiolokátorů se od tabulkových teoretických hodnot často odlišují a lze je skutečně ověřit jen pomocí vojskových zkoušek a přímého srovnání.


Dosah a dostup střel rodiny SPYDER

Všechny varianty využívají stejné střely Python 5 a Derby, ale různě výkonné urychlovací raketové bloky. Rozdílné urychlovací bloky vyžadují odlišné transportní a odpalovací kontejnery. Odpalovací vozidla SPYDER-SR/ER/MR/LR ale lze začlenit do stejné baterie SPYDER, tedy využívat stejné radiolokátory, místa velení a řízení palby a podpůrná (muniční, servisní) vozidla. V jedné baterii tak mohou být odpalovací vozidla SPYDER-SR i SPYDER-LR. Současně existují varianty odpalovacích vozidel pro nesení čtyř nebo osmi střel. 

Celý komplet SPYDER je vlastně flexibilní stavebnice, kterou lze nakonfigurovat podle přání zákazníka. Stejně tak lze do systému později přidat další senzory, vozidla nebo celé baterie. Pochopitelně záleží na vůli a finančních možnostech zákazníka. 

Do celého systému lze připojit i výkonnější izraelské protiraketové systémy BARAK. Ty mohou využívat stejné senzory jako SPYDER. BARAK má dosah 150 km, dostup 30 km a je schopen ničit balistické střely s dosahem do 3500 km. 

Nákupem kompletů SPYDER MO ČR zvolilo směr rozvoje české PVO na několik desítek let dopředu. Pokud to ale Česká republika s rozvojem PVO myslí vážně, částka deset miliard korun je jen počáteční investice.

EDIT: Radiolokátor s označením ELM-2048 neexistuje. Firma IAI vyrábí jen ELM-2084 MMR a ELM-2084 MS-MMR.

Zdroj: Rafael, army.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Radary Armády ČR a protivzdušná obrana NATO

V souvislosti s nákupem nových 3D radarů pro Armádu ČR nebude od věci si připomenout strukturu a ...

Litva kupuje systémy protivzdušné obrany NASAMS

Litva pokračuje s výrazným posilováním svých ozbrojených sil. Po pořízení 88 bojových vozidel ...

Protivzdušná obrana České republiky: NASAMS vs. SPYDER

Armáda České republiky (AČR) se připravuje na výměnu zastaralých protiletadlových raketových ...

Maďarsko kupuje systémy protivzdušné obrany NASAMS. Co Česká republika?

Americký velvyslanec v Maďarsku David Cornstein a maďarský ministr obrany Tibor Benkő společně ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Mejla
  19:15 07.11.2022

  Filipínské Spydery na Tatrách.
  https://twitter.com/MonteroMax...

  Filipínské Spydery na Tatrách.
  https://twitter.com/MonteroMax...

 • Scotty
  22:09 18.09.2021

  Na dnech nato byla prezentovaná podoba systému Spyder CZ. Z informačního panelu jasně vyplývá že baterii budou tvořit tři odpalovací zařízení MR a jedno SR. Také je zřejmé že v ...Zobrazit celý příspěvek

  Na dnech nato byla prezentovaná podoba systému Spyder CZ. Z informačního panelu jasně vyplývá že baterii budou tvořit tři odpalovací zařízení MR a jedno SR. Také je zřejmé že v baterii budou dva vozy CCU. Tedy přesně jak to uváděla ona "nedůvěryhodná" příloha.
  https://www.facebook.com/Minis...
  Co vy na to pane Marcus?
  Také jde informace že celková cena bude 13,7 miliardy.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   08:51 19.09.2021

   A jaké je poučení milé děti? Když víte houby, tak se aspoň netvařte že se každý den koukáte Opatovy přes rameno. :)

   A jaké je poučení milé děti? Když víte houby, tak se aspoň netvařte že se každý den koukáte Opatovy přes rameno. :)

  • mikojan29
   08:38 20.09.2021

   Máte štedrých ľudí na MO, tie ich odhady stoja za starú belú.
   Ale inak dobrý výber, sú svetová špička nielen v tejto kategórii.

   Máte štedrých ľudí na MO, tie ich odhady stoja za starú belú.
   Ale inak dobrý výber, sú svetová špička nielen v tejto kategórii.

 • Scotty
  18:21 18.07.2021

  Ministerstvo hledá dodavatele znaleckého posudku na určení přiměřenosti dohodnuté ceny. Díky čemuž je jasnější jak konkrétně bude "náš" Spyder vypadat. Je jasné že bude obsahovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Ministerstvo hledá dodavatele znaleckého posudku na určení přiměřenosti dohodnuté ceny. Díky čemuž je jasnější jak konkrétně bude "náš" Spyder vypadat.
  Je jasné že bude obsahovat 12 ks mobilního odpalovacího zařízení raket středního dosahu a 4 ks mobilního odpalovacího zařízení raket krátkého dosahu. Dále budou nakoupeny 4 radiolokátory "MADR", 4 místa velení CCU a 4 nabíjecí vozidla.
  Součástí dodávky také bude - 72 střel Derby (MR), 12 Derby (SR), 24 Python-5 (MR) a 4 Python-5 (SR).Skrýt celý příspěvek

  • Marcus
   21:34 19.07.2021

   To se mi nezdá. Z jakého zdroje vycházíte? Ta skladba souprav a raket nedává smysl!

   To se mi nezdá. Z jakého zdroje vycházíte? Ta skladba souprav a raket nedává smysl!

   • Scotty
    22:08 19.07.2021

    ...Zobrazit celý příspěvek

    https://nen.nipez.cz/SeznamPla...
    Příloha č. 4
    Proč by to nemělo dávat smysl? 96 raket pro Spyder MR a 16 pro Spyder SR. To je přesně jejich palebný průměr. Tedy součástí dodávky bude přesně počet střel na jedno plné nabití všech baterií.Skrýt celý příspěvek

    • Marcus
     11:14 22.07.2021

     Zajimavé! Jde o to že se mluví o nákupu 4 ks mobilního odpalovacího zařízení raket středního dosahu a 12 ks mobilního odpalovacího zařízení raket krátkého dosahu. Přesně opačně než ...Zobrazit celý příspěvek

     Zajimavé! Jde o to že se mluví o nákupu 4 ks mobilního odpalovacího zařízení raket středního dosahu a 12 ks mobilního odpalovacího zařízení raket krátkého dosahu. Přesně opačně než to zmiňujete vy a než je to příloze č. 4.
     Stejně tak pokud se podíváte na tom odkazu od vás na Smlouvu o dílo, tak tam se zmiňují 4 OZ MR a 12 OZ SR a ne jak to píšete vy.
     Celé to u mě budí dojem, že:
     A) Příloha č. 4 je z doby, než se zjistilo jaká je aktuální cenová nabídka na Spyder a než se pochopilo že se musí někde ušetřit.
     B) Nějaký "schopný angličtinář" na MO nepochopil pojem MR a SR, protože všujde jinde je vše udávané v opačném gardu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:44 22.07.2021

      V té smlouvě je evidentně chyba. Ostatně veškerou dokumentaci má potenciální znalec dostat až po ukončení výběru. Ostatně i v oné samotné smlouvě je příloha č. 4 označená jako ...Zobrazit celý příspěvek

      V té smlouvě je evidentně chyba. Ostatně veškerou dokumentaci má potenciální znalec dostat až po ukončení výběru.
      Ostatně i v oné samotné smlouvě je příloha č. 4 označená jako podrobná struktura ceny.Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      14:10 22.07.2021

      Já myslím že v té smlouvě rozhodně není chyba! ;) 12 OZ MR + 4 SR OZ byl původní plán nákupu z roku 2020. Z té doby zřejmě pochází i dokument označený jako příloha. Směrodatná je ...Zobrazit celý příspěvek

      Já myslím že v té smlouvě rozhodně není chyba! ;)
      12 OZ MR + 4 SR OZ byl původní plán nákupu z roku 2020. Z té doby zřejmě pochází i dokument označený jako příloha. Směrodatná je rozhodně Smlouva, nikoliv její příloha.
      Dejme tomu, že změnu na 12 OZ SR a 4 OZ MR lze chápat jako nejlepší cestu jak zajístit nákup plných 4 plrbat ( každá op 4 x OZ ) a vejít se do původně odhadované ceny.
      Řekněme: AČR a AOBP se nažere a rozpočet MO zůstane celý!Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:16 22.07.2021

      Marcus To je jen návrh smlouvy na posouzení znalcem a jak jsem psal on dostane podklady které bude oceňovat až po vysoutěžení. Vsadil bych se že ta příloha tam rozhodně není ...Zobrazit celý příspěvek

      Marcus
      To je jen návrh smlouvy na posouzení znalcem a jak jsem psal on dostane podklady které bude oceňovat až po vysoutěžení. Vsadil bych se že ta příloha tam rozhodně není náhodou nebo omylem. Rozhodně působí důvěryhodněji než jedna věta ve smlouvě.
      Pokud znáte jaký byl původní plán z roku 2020 potom jste zřejmě zaměstnanec sekce vyzbrojování. Protože "ven" rozhodně nic konkrétního nešlo.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:19 22.07.2021

      Marcus
      Mimochodem to že se nevejdou do původně odhadované ceny je už více méně jasné.

      Marcus
      Mimochodem to že se nevejdou do původně odhadované ceny je už více méně jasné.

     • Marcus
      15:37 22.07.2021

      Já netvrdím že příloha č. 4 je nedůvěryhodná. Já tvrdím že aktuálně MO pro AČR poptává to, co je ve smlouvě. To je AKTUÁLNĚ to co se bude oceňovat a to co se snad nakoupí. I z ...Zobrazit celý příspěvek

      Já netvrdím že příloha č. 4 je nedůvěryhodná. Já tvrdím že aktuálně MO pro AČR poptává to, co je ve smlouvě. To je AKTUÁLNĚ to co se bude oceňovat a to co se snad nakoupí.
      I z veřejně dostupných zdrojů jistě dohledáte, že v roce 2020 měla AČR zájem o Spyder MR nakombinovaný s SR. Tato kombinace se mediálně označovala Spyder CZ. A tato kombuinace je popsaná v té příloze. Která je buď chybou ("schopný angličtinář" na MO nepochopil pojem MR a SR), nebo má charakter pouze informativní (doufám že to je správně).
      Předpoklad, že Smlouva která jde do VŘ je špatně je hodně mimo mísu.

      Právě díky změně poměru OZ MR a OZ SR se do plánovaných 10 miliard vejdeme!!! Berte to jako jedinou složitě vyjednanou cestu jak nákup plnohodnotných 4 plrbatn dokoncit.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:54 22.07.2021

      Marcus Z žádných veřejných zdrojů se složení systému Spyder které požadovala armáda dohledat nedá. Prostě proto že nebylo nikdy zveřejněno. O tom jak bude vypadat Spyder CZ se ...Zobrazit celý příspěvek

      Marcus
      Z žádných veřejných zdrojů se složení systému Spyder které požadovala armáda dohledat nedá. Prostě proto že nebylo nikdy zveřejněno. O tom jak bude vypadat Spyder CZ se vždy jen spekulovalo. Rozhodně nikdy nikdo neřekl že to bude kombinace SR a MR případně v jakém poměru.
      Nebyl by to první případ chyby v smluvní dokumentaci. A znovu říkám je to "jen" smlouva na posudek.
      Ministr Metnar už několikrát připustil že se do původně uvedené částky nevejde. Takže buď sedíte opravdu na MO a jste s tímhle nákupem obeznámen (potom to řekněte na rovinu) nebo tu jenom spekulujete. V každém případě na odpověď už nebudeme muset snad čekat dlouho.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:06 22.07.2021

      Metnar: „Daří se nám jednání směřovat ke snížení a zreálnění ceny. Mohu ale říci, že výsledná cena bude jiná než ta, která vzešla z marketingového průzkumu. Dojde tam k navýšení, ...Zobrazit celý příspěvek

      Metnar:
      „Daří se nám jednání směřovat ke snížení a zreálnění ceny. Mohu ale říci, že výsledná cena bude jiná než ta, která vzešla z marketingového průzkumu. Dojde tam k navýšení, protože nebyla zohledněna inflace nebo spolupráce s českým obranným průmyslem,“Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      17:08 22.07.2021

      Na MO nesedím, to Vám můžu s klidným srdcem sdělit! Nevím z jakého titulu chcete zpochybňovat smlouvu, která obsahuje veškeré náležitosti a řídíte se něčím, co je pouhá příloha ...Zobrazit celý příspěvek

      Na MO nesedím, to Vám můžu s klidným srdcem sdělit!
      Nevím z jakého titulu chcete zpochybňovat smlouvu, která obsahuje veškeré náležitosti a řídíte se něčím, co je pouhá příloha nadepsaná rukou a naskenovaná! :D :D :D Ve smlouvě dokonce na přílohu č. 4 není ani žádný odkaz či citace, narozdíl od dalších příloh, pouze je v seznamu příloh. Její výklad naprosto chybí, tak proč se jí tak držíte??? Nechápu....

      Pokud by to bylo skutečně tak jak je uvedeno v příloze č. 4, tak je podle vás jsou součástí objednávky i 4 vozidla pro velení a komunikaci? A vše bude na podvozcích 8x8?
      Je to prostě jen příloha co se má ocenit, né co se nakupuje.... Nevím proč v tom vidíte takový problém že se zmení poměr MR a SR?Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      17:10 22.07.2021

      O původním záměru nákupu systému Spyder MR, nebo o tom že má být doplněn prvky SR, že je označován za Spyder CZ najdete dostatek zdrojů renomovaných i bulvárních.... Jen hledejte.

      O původním záměru nákupu systému Spyder MR, nebo o tom že má být doplněn prvky SR, že je označován za Spyder CZ najdete dostatek zdrojů renomovaných i bulvárních.... Jen hledejte.

     • Scotty
      18:01 22.07.2021

      /Spyder MR, nebo o tom že má být doplněn prvky SR, že je označován za Spyder CZ najdete dostatek zdrojů renomovaných i bulvárních/ Tak je sem dejte chytráku. Nenajdete nic ...Zobrazit celý příspěvek

      /Spyder MR, nebo o tom že má být doplněn prvky SR, že je označován za Spyder CZ najdete dostatek zdrojů renomovaných i bulvárních/
      Tak je sem dejte chytráku. Nenajdete nic konkrétního. Všude se píše o možné blíže neupřesněné kombinaci SR a MR. Což splňuje i konfigurace v oné příloze.

      /Pokud by to bylo skutečně tak jak je uvedeno v příloze č. 4, tak je podle vás jsou součástí objednávky i 4 vozidla pro velení a komunikaci? A vše bude na podvozcích 8x8?/
      Samozřejmě. Ke každé baterii musí být jedno vozidlo pro velení. To je snad jasné. Mimochodem to obsahuje i ta vámi prosazovaná smlouva. Má být umístěn v ISO kontejneru a pro převoz těchto kontejnerů armády využívá podvozky 8x8. Pravda je tam uvedeno 4x CCU CN a 4x CCU FC. Co to je a proč to tam je těžko říct. Možná to nějakým způsobem patří k sobě.

      /Nevím z jakého titulu chcete zpochybňovat smlouvu, která obsahuje veškeré náležitost/
      Protože vím že v návrzích smluv smlouvách nebo zadávací dokumentaci občas udělá ministerstvo chyby. To se prostě stává. Vy myslíte že obsah té smlouvy nezpochybnitelný a já si to nemyslím. Jak to bude doopravdy uvidíme až podepíší smlouvu.

      /co je pouhá příloha nadepsaná rukou a naskenovaná!/
      Protože ta pouhá příloha obsahuje celkem podrobně rozepsané vše co by se mělo s vlastním systémem nakoupit. Jako potřeby pro údržbu, školení, výcvik operátorů, simulátor, asistenci při vojskových zkouškách nebo lodní dopravu. To není dokument který tam někdo hodil z dlouhé chvíle.

      /Je to prostě jen příloha co se má ocenit, né co se nakupuje..../
      Jeden by řekl že se má ocenit to co se nakupuje.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:46 22.07.2021

      A znovu říkám pokud opravdu VÍTE co se bude kupovat tak to řekněte na rovinu.

      A znovu říkám pokud opravdu VÍTE co se bude kupovat tak to řekněte na rovinu.

     • Marcus
      21:53 22.07.2021

      1. Chytráku? Můžete se bavit slušně? Já netvrdím jako vy, že jsem chytřejší než celé MO, kde by si nikdo nevšiml, že v tak důležité smlouvě by bylo špatně něco tak zásadního jako ...Zobrazit celý příspěvek

      1. Chytráku? Můžete se bavit slušně? Já netvrdím jako vy, že jsem chytřejší než celé MO, kde by si nikdo nevšiml, že v tak důležité smlouvě by bylo špatně něco tak zásadního jako poptávaný počet OZ a jejich typy. A já opravdu nemám čas na to Vám rok staré zdroje hledat.

      2. Asi jste si pořádně nepřečetl tu Přílohu č. 4 na kterou se tak odkazujete a mícháte tu jablka s hruškami! Nakoupí se 4 vozidla Velení a řízení palby, ale o tom nemluvím. V Příloze č. 4 jsou uvedena i 4 vozidla Velení a komunikace, která můžou (na rozdíl od všech ostatních dle přílohy č. 4) umístěna na libovolném podvozku 8x8 (Tatra už není vyžadována). Ty už vy nezmiňujete. Proč, když je podle vás Příloha č. 4 tak směrodatná?

      3. Ta smlouva na znalecký posudek je prostě takto v pořádku, má všechny náležitosti. Nevím co se Vám na ní nezdá??? Ukažte mi jedinou procesní chybu. Pokud se Vám osobně prostě jen nelíbí poměr OZ MR a SR, tak to je jen váš problém. Armáda a MO to vidí jinak, no. Ale to neznamená že je smlouva špatně! :D

      4. Tak samozřejmě ve smlouvě nejsou obsaženy technické specifikace, které obsahuje příloha č. 4. Ale počty a druhy objednaných vozidel jsou jasně uvedeny ve smlouvě. To už jsem vám jasně vysvětlil na příkladu vozidla velení a komunikace které je v příloze a přesto se nepoptává.

      5. Ocenit se má jen to co se nakupuje? I když je současný nákup z důvodu úspor ořezaný (přesně jak můžete vidět ve smlouvě), neznamená to, že se se ocení jen to co se kupuje. Aby se MO vešlo do alokované částky, něco se hold nakoupí později přímo u Retie zvlᡚt (jako se dokupovaly Pandury KOVS, KOVVŠ) a něco se dokoupí v rámci obce, která bude součástí smlouvy a bude umožňovat dokoupit až další 4 plrbat jako náplast za fiasko s RBS70NG. A to za ceny z roku 2021 s fixací do roku 2030, proto ocenit i to co se teď nenakupuje.

      P.S. Proč máte takový problém s nákupem 4 OZ MR a 12 OZ SR? Nechápu...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:33 22.07.2021

      Marcus Tak jo když myslíte... 1. Takže jenom plácáte. Rok staré zdroje nic konkrétního neuvádějí. Myslím že to víte víc než dobře. 2. Jasně jsem vám psal že jsou tam uváděny CCU ...Zobrazit celý příspěvek

      Marcus
      Tak jo když myslíte...

      1. Takže jenom plácáte. Rok staré zdroje nic konkrétního neuvádějí. Myslím že to víte víc než dobře.

      2. Jasně jsem vám psal že jsou tam uváděny CCU FC a CCU CN. Opravdu nevím co konkrétně se pod tím skrývá, ale takový odborník jako vy mi to jistě dokáže rozklíčovat Žádný popis sytému Spyder dvě rozdílné komunikační a velící jednotky neobsahuje. Já se domnívám že ty dvě položky patří k sobě.

      3. Nelíbí se mi zjevný nesoulad mezi návrhem smlouvy a její přílohou a vy to vysvětlujete velice nevěrohodně.

      5. /Ocenit se má jen to co se nakupuje? I když je současný nákup z důvodu úspor ořezaný (přesně jak můžete vidět ve smlouvě), neznamená to, že se se ocení jen to co se kupuje./
      Proč je tedy v příloze uváděn přesně opačný počet tedy proč je tam uváděn vůbec nějaký počet když jde jen o nacenění? Není v takovém případě spíš důležitější cena za jednotku? To prostě nedává smysl.
      Něco se nakoupí u Retie? Jako konkrétně co? Velice by mě zajímalo co bude Retie samostatně produkovat....
      Myslím že je každému jasné že se už nikdy nic nedokupí a dost bych se divil kdyby nějaká obce byla ve smlouvě vůbec obsažená.
      Fiasko s RBS70NG? Nepovídejte.

      Zajímavé že tu tvrdíte že se MO musí vejít do původní částky a přitom ministr (pro kterého je to velice citlivá záležitost) říká že se do té částky nevejde. Přitom kdyby po vyjednávání zůstali v původním rámci 10 miliard jistě by se tím nezapomněl pochlubit.

      Samozřejmě že chytráku. Vy tu chytračíte a na jasně položenou otázku nedokážete odpovědět. Víte JISTĚ co bude systém Spyder CZE obsahovat nebo ne? A pokud mohu žádat odpovědět jen ano-ne.Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      14:13 23.07.2021

      1. Tak to shrneme... Co přesně má SHORAD obsahovat, se ví od léta 2018 dle Dlouhodobého výhledu pro obranu 2030. Je to dohledatelné.... Že se má jednat o SPYDER-MR se ví do ...Zobrazit celý příspěvek

      1. Tak to shrneme...
      Co přesně má SHORAD obsahovat, se ví od léta 2018 dle Dlouhodobého výhledu pro obranu 2030. Je to dohledatelné....
      Že se má jednat o SPYDER-MR se ví do podzima 2020. Je to dohledatelné
      Kombinace MR a SR byl výsledke jednání s Rafaelem a jsme první kdo něco takového pořizují. Proto označení SPYDER CZE - nejedná se o čistě MR ani SR. Je to dohledatelné...
      V rámci uspor došlo na redukci. Vysledek je ve Smlouvě....

      2. Jaká je bude skladba vozidel, je čistě na požadavcích zákazníka. Jde o to že z Přílohy počet OZ berete jako bernou minci, ale počet vozidel CCU vás nechává klidným. CCU CA může obsahovat cokoliv od zajištění spojení s nadřízenými stupni či ostatními prvky PVO až po přepravu agregátu pro napájení radar a CCU FU. Je na každém zákazníkovi zda takové vozidlo zahrne do zakázky nebo jeho akvizici zajistí samostatně. Stačí?

      3. Smlouva je jasně daná a příloha, zvláště pokud na ní není konkrétní odkaz ve smlouvě je jen příloha. Nevím co víc na tom vysvětlit.

      5. Příloha prostě obsahuje původní představu o skladbě baterie Spyder pro AČR. To prostě prošlo redukcí ve snaze ušrtřit a dosáhnout, nebo se co nejvíce přiblížit hranici 10 mlrd.
      Jak co bude dělat Retia? To myslíte vážně? Jako držitel prověrky bude zastřešovat zakázku za CSG a bude hlavním integrátorem Spyderu do našich prvků PVO - RACOS je také produktem Retie, tak kdo by to měl dělat. Bude zajiŠťovat životní cyklus a bude zřejmě i dodavatelem prvků vyjmutých ze současné zakázky.

      A podle vás je výsledek pořízení RBS70NG v pořádku???

      Tak minist má zodpovědnost vůči MO a AČR a je jeho poviností hrát na to, že se nevejde a požadovat navýšení. Pokud nedopadne navýšení, dojde k ponížení zakázky. To co je v té smlouvě je zdravý kompromis který se snad přiblíží 10 mlrd. Díky usporám na střelách, OZ, přechod z 8x8 na 6x6, doprovodných vozidlech....

      Vím jistě že v současnosti v rámci kontraktu SPYDER CZE obsahuje to, co je uvedeno ve smlově. Tak to prostě je. Takže ANO, poptává se to co je ve smlouvě.
      Co se nakoupí, je věc jiná. To bude záležet na tom, na kolik se cena změní a kolik peněz ministr Metnar vybojuje. Takže NE, nevím co se v rámci SPYDER CZE nakonec nakoupí. To neví nikdo.... :DSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:52 23.07.2021

      1. /Že se má jednat o SPYDER-MR se ví do podzima 2020. Je to dohledatelné/ Proto že to tu psal VlaLang.... :) Například v ATM o měsíc později vyšlo že se bude jednat o nějakou ...Zobrazit celý příspěvek

      1.
      /Že se má jednat o SPYDER-MR se ví do podzima 2020. Je to dohledatelné/
      Proto že to tu psal VlaLang.... :)
      Například v ATM o měsíc později vyšlo že se bude jednat o nějakou blíže neupřesněnou kombinaci MR a SR. Což nezpochybňuji. Ostatně kombinaci obsahuje i ona příloha.

      /Kombinace MR a SR byl výsledke jednání s Rafaelem a jsme první kdo něco takového pořizují. Proto označení SPYDER CZE - nejedná se o čistě MR ani SR./
      Není pravda. Stejnou kombinaci koupil Vietnam.

      5. Ptám se co bude dělat Retia samostatně že to bude od ní možné posléze objednat (když ti dáváte za příklad Pandury). Myslím že oba víme že nic. Na zakázce se bude nepochybně podílet jako subdodavatel a integrátor do jejich systému velení, ale pokud se bude ještě někdy objednávat tak jen z Izraele.

      /A podle vás je výsledek pořízení RBS70NG v pořádku???/
      Jistě není úplně v pořádku že budou znovu jen vezené na Tatře.

      /Tak minist má zodpovědnost vůči MO a AČR a je jeho poviností hrát na to, že se nevejde a požadovat navýšení./
      Tak ministr je zejména pranýřován za to že se mu zdražují zakázky. Myslíte že kdyby se mu podařilo dosáhnou původně předpokládané částky že by si to nechával pro sebe? Nebo by vůbec říkal že se do té částky prostě nevejde?

      /Pokud nedopadne navýšení, dojde k ponížení zakázky./
      Metnar připustil lže k navěšení dojde. Takže?

      /Vím jistě že v současnosti v rámci kontraktu SPYDER CZE obsahuje to, co je uvedeno ve smlově./
      vs.
      /Co se nakoupí, je věc jiná. To bude záležet na tom, na kolik se cena změní a kolik peněz ministr Metnar vybojuje. Takže NE, nevím co se v rámci SPYDER CZE nakonec nakoupí. To neví nikdo.... :D/
      ???? Tady někdo obrátil dvě stránky najednou.
      Jednání je evidentně skončené takže jak to že nic nevíte když jste jinak tak dobře informován.Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      16:00 23.07.2021

      1. Kdo je Vlang a co psal nevím, ale prvotní požadavek byl na Spyder MR. Jistě najdete na to článek z nějakého odborného média. Vietnam, máte pravdu. Na ten jsem zapoměl. Ale ten ...Zobrazit celý příspěvek

      1. Kdo je Vlang a co psal nevím, ale prvotní požadavek byl na Spyder MR. Jistě najdete na to článek z nějakého odborného média.
      Vietnam, máte pravdu. Na ten jsem zapoměl. Ale ten pokud vím nenakoupil kombinované MR+SR, ale odděleně baterie MR a odděleně baterie SR. A takto je i nasazuje, nekombinuje je.
      2. Pokud se uplatní opce na další baterie, půjde to přes Rafael. Ale věci co pujdou vyrobit u nás dodá CSG a retia to bude kompletovat a zastřešovat. Někde se musí 30% získat.
      Pokud se budou nakupovat samostatně rakety, radary, pujde to přes Rafael. Něco může dodat uplně zvlášť. Právě pokud se budou dokupovat věci, které ze zakázky vypadly (FSV, CCU CN, druhé MSV na plrbat, ...) . Může to dodat přímo Retia.

      Není uplně v pořádku že bude RBS70NG na Tatře? To je hodně slabé slovo.

      Ale Metnarovi nejde o to dosáhnout 10 mlrd a kašlat na to co to udělá se zakázkou a co se koupí. To je vaše základní nepochopení. Musí se snažit získat co nejvíc peněz a to i dělá proto straší (a oprávněně).

      Druhé nepochopení je proces schválení nákupu. Pletete odbornou a politickou rovinu. MO a AČR schválilo co chce a to se ocení. To ale neznamená že se to podepíše, to rozhodují politici, ne AČR nebo MO.
      Pokud to pujde uplně nejlépe, hodně se přiblížíme 10 mlrd a nákup politici schválí.
      Pokud to půjde dobře, nepřibížíme se zase tak moc k 10 mlrd a je na ministru Metnarovi o to zabojovat a politiky přesvědčí.
      Pokud to půjde blbě, nepřibížíme se zase tak moc k 10 mlrd a politici řeknou ne a buď se zakázka zruší nebo se bude muset zase zredukovat. Což nejspíše bude znamenat snížení počtu OZ v plrbat a s tím související snížení počtu raket.
      JINÉ CESTY NEJSOU A JINAK TO NEPŮJDE A NEBUDE.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:13 23.07.2021

      /Kdo je Vlang a co psal nevím, ale prvotní požadavek byl na Spyder MR. Jistě najdete na to článek z nějakého odborného média./ VlaLang je zřejmě Vladimír Lang (samozřejmě bez ...Zobrazit celý příspěvek

      /Kdo je Vlang a co psal nevím, ale prvotní požadavek byl na Spyder MR. Jistě najdete na to článek z nějakého odborného média./
      VlaLang je zřejmě Vladimír Lang (samozřejmě bez záruky). CO tu napsal si můžete přečíst v diskuzi níž.
      Třeba v ATM 11/20 vyšel článek kde ministerstvo odpovědělo že u Spyderu CZE počítají s kombinací SR a MR. Plus zavedení všech typů používaných střel.

      /Ale ten pokud vím nenakoupil kombinované MR+SR, ale odděleně baterie MR a odděleně baterie SR. A takto je i nasazuje, nekombinuje je./
      Tím bych si nebyl tak jistý. Velící vozidla a radary kupovali snad všechny pro provoz s verzí MR. Alespoň tady nevím že by kupovali nějaké CCU s ATAR, což by člověk u baterie SR předpokládal.

      /Není uplně v pořádku že bude RBS70NG na Tatře? To je hodně slabé slovo./
      Možná ano, ale to že systém po dodání nebude mobilní se vědělo od začátku. Mluvilo se o nějaké pozdější integraci na Titus, ale to asi není na pořadu dne.

      /Ale Metnarovi nejde o to dosáhnout 10 mlrd a kašlat na to co to udělá se zakázkou a co se koupí. To je vaše základní nepochopení. Musí se snažit získat co nejvíc peněz a to i dělá proto straší (a oprávněně)./
      Muže strašit tak maximálně sebe. Je jen na MO najít potřebné peníze, další jim nikdo nedá. Tím že říká že původní předpoklad překročí opravdu nic nezíská.

      /Druhé nepochopení je proces schválení nákupu. Pletete odbornou a politickou rovinu. MO a AČR schválilo co chce a to se ocení. To ale neznamená že se to podepíše, to rozhodují politici, ne AČR nebo MO./
      No to je pouze na AČR nebo MO. Oni dojednávají kontrakt (předpokládám že ve vyjednávacím týmu sedí úředníci ze sekce vyzbrojování a někdo za armádu) a nad tím by měl stát jeden politik a to ministr obrany.

      /Druhé nepochopení je proces schválení nákupu. Pletete odbornou a politickou rovinu. MO a AČR schválilo co chce a to se ocení. To ale neznamená že se to podepíše, to rozhodují politici, ne AČR nebo MO.
      Pokud to pujde uplně nejlépe, hodně se přiblížíme 10 mlrd a nákup politici schválí.
      Pokud to půjde dobře, nepřibížíme se zase tak moc k 10 mlrd a je na ministru Metnarovi o to zabojovat a politiky přesvědčí./
      Jediní politici co o tom budou "rozhodovat" je ministr obrany a vláda ačkoli ani tam se o tom pravděpodobně hlasovat nebude. Pouze by nějaký rezort mohl podat nesouhlasné stanovisko.

      /Pokud to půjde blbě, nepřibížíme se zase tak moc k 10 mlrd a politici řeknou ne a buď se zakázka zruší nebo se bude muset zase zredukovat. Což nejspíše bude znamenat snížení počtu OZ v plrbat a s tím související snížení počtu raket./
      Opět jediný politik který by mohl říct ne je ministr obrany. Což bude záležet pouze na tom jestli najde v rozpočtu rezortu potřebné peníze.Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      13:15 26.07.2021

      Velice se omlouvám, ale debatovat o věcech typu: jestli ministr obrany si dovolí podepsat tak důležitou smlouvu sám, bez schválení vlády a politiků je opravdu debata ...Zobrazit celý příspěvek

      Velice se omlouvám, ale debatovat o věcech typu: jestli ministr obrany si dovolí podepsat tak důležitou smlouvu sám, bez schválení vlády a politiků je opravdu debata zbytečná....
      Důležité je to co jsem vám vysvětloval na začátku:

      ¨1.) Naceňuje se kombinace 4 x MR a 12 x SR jak je uvedeno ve Smlouvě na znalecký posudek. A toto je současná sestava, kterou MO a AČR poptává (a zřejmě i nakoupí)! Konec.

      2.) To co je uvedeno v příloze č. 4 je prostě jen soupis prvotní Izraelské nabídky za oněch 15 mlrd. Nemá žádnou souvislost s současným nákupem. Jednání je už uplně jinde. Konec.

      Nevím proč s tím máte takový problém, ale tak to je a to je to důležité!Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:45 26.07.2021

      Marcus Jasně jsem psal že se to bude na vládě projednávat. To u mezivládní smlouvy ani jinak nejde. Ovšem nebude se o tom na vládě (patrně) hlasovat. Žádný jiný politik do toho ...Zobrazit celý příspěvek

      Marcus
      Jasně jsem psal že se to bude na vládě projednávat. To u mezivládní smlouvy ani jinak nejde. Ovšem nebude se o tom na vládě (patrně) hlasovat. Žádný jiný politik do toho zasahovat nebude a vyjednání smlouvy opravdu jen v rukách ministra obrany.
      Nevím kdo jste a nevím odkud berete informace. Takže se nemůžete divit že vaše slovo nemám zrovna za bernou minci.
      Však snad brzy uvidíme co se bude kupovat.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:14 26.07.2021

      /Veškeré uvedené informace jsou však pouze odhadem redakce czechairforce.com a bude nutné si ještě zhruba dva měsíce počkat na konečnou dohodu a zveřejnění detailů ministerstvem ...Zobrazit celý příspěvek

      /Veškeré uvedené informace jsou však pouze odhadem redakce czechairforce.com a bude nutné si ještě zhruba dva měsíce počkat na konečnou dohodu a zveřejnění detailů ministerstvem obrany./
      Počkáme a uvidíme.Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      22:19 26.07.2021

      Tak já už to vzdávám...

      Tak já už to vzdávám...

  • Clanek
   07:20 20.07.2021

   A ted uprimne nevim jestli se mam smat, nebo plakat. Jeden palebni prumer. Proc se vubec obtezuji s porizenim tech nabijecich vozidel? Vidim ze porizovani munice jde u ACR ve ...Zobrazit celý příspěvek

   A ted uprimne nevim jestli se mam smat, nebo plakat.
   Jeden palebni prumer. Proc se vubec obtezuji s porizenim tech nabijecich vozidel? Vidim ze porizovani munice jde u ACR ve stejnem duchu jako se nasadil u gripenu, nakoupit pocty hlavne na paradu. Uz se tesim az se ukaze kolikze te vykone navadene munice se nakoupi k caesarum. Tipuju jedno fabergeho vejce na kanon a budou to vozit a vystavovat jako nejvetsi vzacnot, ale kolonku "Zavedeni presne navadene munice 40km+" si budou moci odskrtnout.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    07:55 20.07.2021

    Ony tyhle střely nebudou jedniné co kdy Izraelci vyrobý nebo nám budou ochotní dodat. Vzhledem k tlaku na snížení ceny to mohlo dopadnout ještš mnohem hůř.

    Ony tyhle střely nebudou jedniné co kdy Izraelci vyrobý nebo nám budou ochotní dodat. Vzhledem k tlaku na snížení ceny to mohlo dopadnout ještš mnohem hůř.

 • Proxy
  15:11 03.10.2020

  Politicky nemám Izrael rád, ale co se týče raket, tak SPYDER byl můj favorit. Hard-kill a C-RAM považuji jako nevyhnutelnou budoucnost vojenské techniky a Izrael má co ...Zobrazit celý příspěvek

  Politicky nemám Izrael rád, ale co se týče raket, tak SPYDER byl můj favorit. Hard-kill a C-RAM považuji jako nevyhnutelnou budoucnost vojenské techniky a Izrael má co nabídnout.

  Ano, bylo by fajn mít to co sousedé, ale zatím skutek utek. Budu rád za komplexní raketové a radarové řešení aspoň v rámci státu, zvlášť pokud časem zvolí LYNX.Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  19:04 26.09.2020

  gratulujem k nákupu...už len dúfam,že ossr napodobní ačr v tomto smere...

  gratulujem k nákupu...už len dúfam,že ossr napodobní ačr v tomto smere...

  • Olaf
   14:00 28.09.2020

   doufám, že ossr se bude držet směru, který teď udává nákup f-16, tj. v NATO zavedený a lety prověřený systém. Z nás a naší filosofie, brát exotická a bojem nepolíbená řešení, si ...Zobrazit celý příspěvek

   doufám, že ossr se bude držet směru, který teď udává nákup f-16, tj. v NATO zavedený a lety prověřený systém. Z nás a naší filosofie, brát exotická a bojem nepolíbená řešení, si příklad nebrat.Skrýt celý příspěvek

   • Marcus
    14:51 28.09.2020

    Izraelci jsou celosvětově známí tím, že mají bojem nepolíbená řešení....

    Izraelci jsou celosvětově známí tím, že mají bojem nepolíbená řešení....

    • Olaf
     16:04 28.09.2020

     Izrael nabizi spustu kvality, ze ktere jsme my schopni vybrat zatim jen exotickou a bojove nepolibenou vez pro pandury. Ta je poruchova a deklasuje ttd pouziteho kanonu. Nemam ...Zobrazit celý příspěvek

     Izrael nabizi spustu kvality, ze ktere jsme my schopni vybrat zatim jen exotickou a bojove nepolibenou vez pro pandury. Ta je poruchova a deklasuje ttd pouziteho kanonu. Nemam duvot myslet si, ze se spyderem to bude jinak. Nebavime se o normalni armade,treba danske ale o acr.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      16:06 28.09.2020

      Spyder se používá v několika státech a byl i bojové nasazen.

      Spyder se používá v několika státech a byl i bojové nasazen.

     • Olaf
      16:51 28.09.2020

      Ano, států, ze kterých jako na potvoru ani jeden není v NATO, kde se logicky klade, nebo by se alespoň měl klást, důraz na schopnost daného systému operovat se spojenci. Spyder je ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, států, ze kterých jako na potvoru ani jeden není v NATO, kde se logicky klade, nebo by se alespoň měl klást, důraz na schopnost daného systému operovat se spojenci. Spyder je dle toho mála, co je v médiích, nám nabízen jako otevřený systém s volbou komponent a budu tedy moc mile překvapen, pokud ho naši plánovači, z nichž jistě zdaleka ne všichni jsou ruští agenti poskládají v funkční a kompatibilní zbraň.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      17:11 28.09.2020

      funkční zbraň to je, a kompatibilní bude také, jako všechny systémy, které jsme zakoupili a poměrně úspěšně nasazujeme v zahraničních misích po boku naších spojenců.

      funkční zbraň to je, a kompatibilní bude také, jako všechny systémy, které jsme zakoupili a poměrně úspěšně nasazujeme v zahraničních misích po boku naších spojenců.

     • Olaf
      17:18 28.09.2020

      jasně, jako ty pandury, kterým se po přistání v Afghánistánu kvůli nekompatibilitě utajeného spojení musely měnit radiostanice..Jako Gripeny, které dostaly Link 16 patnáct let po ...Zobrazit celý příspěvek

      jasně, jako ty pandury, kterým se po přistání v Afghánistánu kvůli nekompatibilitě utajeného spojení musely měnit radiostanice..Jako Gripeny, které dostaly Link 16 patnáct let po zavedení do službySkrýt celý příspěvek

     • skelet
      17:28 28.09.2020

      vidíš to, a vše úspěšně nasazováno. Olaf. Nechovej se jako tvůj jmenovec z pohádky.

      vidíš to, a vše úspěšně nasazováno. Olaf. Nechovej se jako tvůj jmenovec z pohádky.

     • Olaf
      17:32 28.09.2020

      Ano, vše úspěšně nasazováno, měřeno úspěšností při přehlídce dnů NATO v Ostravě jednou za rok.

      Ano, vše úspěšně nasazováno, měřeno úspěšností při přehlídce dnů NATO v Ostravě jednou za rok.

     • skelet
      17:36 28.09.2020

      wow..

      wow..

     • Marcus
      22:11 28.09.2020

      Čím to že zrovna Dánská armáda je normální? ...narozdíl od AČR samozřejmě. Že věž Samson nebyla nejlepší volba, to ví dnes uz každý. Po bitvě je každý generál. Ale v době jejího ...Zobrazit celý příspěvek

      Čím to že zrovna Dánská armáda je normální? ...narozdíl od AČR samozřejmě.
      Že věž Samson nebyla nejlepší volba, to ví dnes uz každý. Po bitvě je každý generál. Ale v době jejího zavedení jiná věž této váhové kategorie nebyla a věže řady Samson byly celosvětově úspěšné...vlastně stále jsou a to i v zemích NATO. A světe div se, země NATO úspěšně využívají spoustu Izraelské vojenské techniky. Tak proč by ne Spider? Je to špičková technologie a vždy musí být první...Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      22:16 28.09.2020

      Oprava:
      Spider je špičková technologie a vždy musí být nekdo první kdo ji zavede....

      Oprava:
      Spider je špičková technologie a vždy musí být nekdo první kdo ji zavede....

     • Olaf
      22:44 28.09.2020

      Marcus vaši otázku beru jako řečnickou, ale pro sichr připomínám, že ačr, narozdíl třeba od Dánska, je armádou bývalé ruské kolonie. Rusko tu má stále obrovský aparát (mimo ...Zobrazit celý příspěvek

      Marcus
      vaši otázku beru jako řečnickou, ale pro sichr připomínám, že ačr, narozdíl třeba od Dánska, je armádou bývalé ruské kolonie. Rusko tu má stále obrovský aparát (mimo komouše, spd a Hrad) který naše členství v západních strukturách značně komplikuje, mj. problematizováním či přímo sabotováním vojenských nákupů, nemálo o tom bylo i ve veřejných zprávách BIS.Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      23:13 28.09.2020

      Aha. Tak tento vás komentář vše vysvětluje.
      To nemá cenu... jsem tu kvůli seriózní debatě.
      Přeji hezký den.

      Aha. Tak tento vás komentář vše vysvětluje.
      To nemá cenu... jsem tu kvůli seriózní debatě.
      Přeji hezký den.

     • Olaf
      23:36 28.09.2020

      Marcus i vaše zmínka o generálech po bitvě je nemístná, protože už tehdy běžela o rcws 30 debata, ve které nemálo účastníků varovala před tím, aby taková malá armáda používala ...Zobrazit celý příspěvek

      Marcus
      i vaše zmínka o generálech po bitvě je nemístná, protože už tehdy běžela o rcws 30 debata, ve které nemálo účastníků varovala před tím, aby taková malá armáda používala neozkoušený a nikde nepoužívan systém. Nikdo nás nenutil použít takovou "váhovou kategoii", Poláci mají osádkové věže na Rosomácích a takové problémy, jako my zdaleka nemají.

      Jaká debata pro vás má, nebo nemá smysl je jistě vaše věc, taky chápu, že takhle pozdě se argumenty můžou hledat blbě..Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:21 29.09.2020

      Olaf
      Byla to nutnost pokud byla požadována plavbyschopnost. Už teď je Pandur zatížen až moc.

      Olaf
      Byla to nutnost pokud byla požadována plavbyschopnost. Už teď je Pandur zatížen až moc.

     • Marcus
      12:22 29.09.2020

      Scotty Obávám se že vysvětlovat člověku, který tvrdí jak je jsou tu "ruskými aparáty" sabotovány akvizice pro AČR, je boj s větrnými mlýny. Výběr Samsonu 30, byla tehdy jediná ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Obávám se že vysvětlovat člověku, který tvrdí jak je jsou tu "ruskými aparáty" sabotovány akvizice pro AČR, je boj s větrnými mlýny.
      Výběr Samsonu 30, byla tehdy jediná možnost. Po politické volbě GDELS, a kdy armáda požadovala plavbyschopnost strojů, nebyla tehdy jiná věž k dispozici. Druhou možností bylo změnit klasifikaci Pandurů z KBVP na OT a vybavit je věží s lehčí výzbrojí (12,7mm, 14,5mm, granátomet 40mm). Toto bylo odmítnuto.
      argumentovat že kdosi kdesi tehdy něco říkal na nějaké diskuzi je naprostý nesmysl. Na diskuzích kde se vidí všude ruští trolové se toho napovídá.

      Hold se stane, že když v jednom kuse někdo na všechno jen "pindá", tak se jednou musí náhodou trefit a pak může vykřikovat "Já to říkal!"

      Mimochodem, i věž Rosomaku byla "neozkoušený a nikde nepoužívan systém". Hold polská volba podvozku jim umožnila lepší pozici pro volbu věže.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      18:39 29.09.2020

      K té věži na Roomáku, ta je původně italská a byť s ní nejsou ty problémy co má AČR se Samsonem, tak má jiný a řekl bych zásadnější problém, nemá dodnes integrované PTŘS.

      K té věži na Roomáku, ta je původně italská a byť s ní nejsou ty problémy co má AČR se Samsonem, tak má jiný a řekl bych zásadnější problém, nemá dodnes integrované PTŘS.

     • Klimesov
      19:32 29.09.2020

      Jen se zeptám. Nejsou náhodou problémy s RCWS 30 dány spíše s neschopností ČR jí servisovat popřípadě rychleji a jednodušeji opravovat, než s nějakými vážnějšími technickými ...Zobrazit celý příspěvek

      Jen se zeptám.
      Nejsou náhodou problémy s RCWS 30 dány spíše s neschopností ČR jí servisovat popřípadě rychleji a jednodušeji opravovat, než s nějakými vážnějšími technickými problémy samotné zbraňové věže?

      To by znamenalo, že problém je spíše smluvního řádu než technického.

      Jaké konkrétní technické nedostatky ta věž má? Snad kromě poměrně malé zásoby munice do kanónu. Těch cca 200 nábojů mi připadá docela málo.Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      22:12 29.09.2020

      Klimesov Samozřejmě byl problém i s malým objemem nasmlouvaneho servisu, ale zásadní byl problém v konstrukci. RCWS 30 konstrukčně vyšla z veleúspěšného sourozence pro kanóny ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov
      Samozřejmě byl problém i s malým objemem nasmlouvaneho servisu, ale zásadní byl problém v konstrukci. RCWS 30 konstrukčně vyšla z veleúspěšného sourozence pro kanóny menší ráže (nejvíc 25mm). Problém byl že tyto věže byly pro námořnictvo. Pro pozemní použití se nehodí. Mechanismus věže muze ohrozit nejen palba lehkých zbraní, ale i větve, bláto, prach nebo odletujici kameny. Navíc se nikdy nedotáhla integrace všech zamýšlených systémů. Proto Samson II šel jinou, tradiční cestou a byl mnohem úspěšnější. Ale je otázka jestli to není furt lepší než mít Pandur OT s palebnou silou 12.7mm kulometu?Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      20:44 30.09.2020

      Marcus.
      A jo vlastně. Na tenhle konstrukční nedostatek jsem zapomněl. Její zranitelnost.

      Marcus.
      A jo vlastně. Na tenhle konstrukční nedostatek jsem zapomněl. Její zranitelnost.

   • skelet
    15:11 28.09.2020

    Spyder byl bojové nasazen Indii a úspěšně

    Spyder byl bojové nasazen Indii a úspěšně

    • Poly
     09:34 29.09.2020

     Nebyly v Indii pouze úspěšné testy? Teda pokud pominu onen pákistánský dron...

     Nebyly v Indii pouze úspěšné testy? Teda pokud pominu onen pákistánský dron...

   • Kichot
    10:40 29.09.2020

    No mě nezbývá než s Olafem souhlasit. Těch příkladů nekompatibilních řešení bylo více a pak se musely dlouze a nákladně řešit... Čímž si nemyslím , že je Spyder špatná volba, ...Zobrazit celý příspěvek

    No mě nezbývá než s Olafem souhlasit. Těch příkladů nekompatibilních řešení bylo více a pak se musely dlouze a nákladně řešit... Čímž si nemyslím , že je Spyder špatná volba, bohužel už to začlo radarem a Spyder je jen logické vyústění. Ale pokud jsme v Nato a EU patřilo by se přednostně vybírat z těchto zemí. Na druhou stranu podpoříme Izrael a to je lepší než třeba Turecko...Skrýt celý příspěvek

 • Geronimo
  13:56 26.09.2020

  Je to vynikající zbraň s velkým potenciálem. Orientace na Izrael je ta nejlepší volba. Ale proč se to dělá tak hloupě bez vojskových zkoušek tady čtu, že je uzavřen kontrakt a ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to vynikající zbraň s velkým potenciálem. Orientace na Izrael je ta nejlepší volba. Ale proč se to dělá tak hloupě bez vojskových zkoušek tady čtu, že je uzavřen kontrakt a nevíme jak ten system bude poskládaný a na tom proděláme ! Protože budem rozhodovat podle katalogu a nikoliv podle zkoušek !. Proč nekoupíme licenci od Izraelců pro naší zemi ? Všechno bychom si vyrobili vč. továrny a měli odborníky pro zbrojní průmysl. Jen tímto způsobem se získají zkušenosti. Takže technika super, ale forma jak k ní dospět a udržovat si jí, tragedie. Licence šetří budoucí náklady na modernizace, kdybychom mohli pro naší zem techniku dál vyvíjet pro naší potřebu. Tím nákupem si u nás Izrael otevřel důl na zlato....Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   14:01 26.09.2020

   K čemu by nám proboha byla licence? Na výrobu 4 baterií? Dost pochybuji že by Izrael vůbec byl ochoten tu licenci prodat.

   K čemu by nám proboha byla licence? Na výrobu 4 baterií? Dost pochybuji že by Izrael vůbec byl ochoten tu licenci prodat.

  • flanker.jirka
   14:21 26.09.2020

   Geronimo
   to co popisujete by se hodilo u jiných projektů objemnějších na dodávky

   Geronimo
   to co popisujete by se hodilo u jiných projektů objemnějších na dodávky

  • Eagle
   22:05 26.09.2020

   Dodnes nevlastníme licenci na některé komponenty rcws30 a kompletní firmware, zapomeňte že Izrael vám dá k dispozici projektovou a výrobní dokumentaci od tak sofistikovaného ...Zobrazit celý příspěvek

   Dodnes nevlastníme licenci na některé komponenty rcws30 a kompletní firmware, zapomeňte že Izrael vám dá k dispozici projektovou a výrobní dokumentaci od tak sofistikovaného zařízení.Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  13:26 26.09.2020

  Za mě spokojenost, hlavně ta opce na +4 baterie (ačkoliv se to asi nestane, protože se budou vybírat letadla a tanky). Ještě tak do toho připojit Barak. Jsem zvědavý, jak ...Zobrazit celý příspěvek

  Za mě spokojenost, hlavně ta opce na +4 baterie (ačkoliv se to asi nestane, protože se budou vybírat letadla a tanky).

  Ještě tak do toho připojit Barak.

  Jsem zvědavý, jak dopadne ve srovnání s Maďarskými NASAMS např. při střelbách v Polsku.Skrýt celý příspěvek

 • JP--
  11:20 26.09.2020

  Hmm zajímavé a link 16/22 k tomu bude?

  Hmm zajímavé a link 16/22 k tomu bude?

  • Marcus
   21:26 26.09.2020

   Link-16 a Link-11B s vysokou odolností proti rušení

   Link-16 a Link-11B s vysokou odolností proti rušení

 • Tom384
  10:51 26.09.2020

  Chtel bych se zeptat jestli je v planu koupit i neco, co by dokazalo aktivne pusobit proti iskanderum z Kaliningradu (Jak je na tom ten BARAK?), popripade proti cemukoliv ...Zobrazit celý příspěvek

  Chtel bych se zeptat jestli je v planu koupit i neco, co by dokazalo aktivne pusobit proti iskanderum z Kaliningradu (Jak je na tom ten BARAK?), popripade proti cemukoliv odpalovanemu z baltu? Jak je tento komplet pripraveny celit podobnemu utoku ktery byl podnikuty na Saudsko Arabska ropna pole?Skrýt celý příspěvek

  • logik
   23:58 26.09.2020

   Proti cruise missle to samozřejmě působit umí, akorát je problém radarový horizont, takže pokrýt tím celou ČR efektivně nejde (bylo by to drahé). Stejně jako u těch saudů....

   Proti cruise missle to samozřejmě působit umí, akorát je problém radarový horizont, takže pokrýt tím celou ČR efektivně nejde (bylo by to drahé). Stejně jako u těch saudů....

   • Tom384
    14:00 27.09.2020

    Pokryti cele CR je nesmysl. Jsem realista. Nicmene otazka je jestli by tento system dokazal ubranit alspon Dukovany, Temelin a hlavni vojenska letiste. Jedna vec je totiz dokazat ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokryti cele CR je nesmysl. Jsem realista. Nicmene otazka je jestli by tento system dokazal ubranit alspon Dukovany, Temelin a hlavni vojenska letiste. Jedna vec je totiz dokazat pusobit a druha efektivne zamezit. Napriklad co se tyce ruskych PVO systemu v Syrii ktere taky dokazi pusobit proti Tomahawkum, ale ucinnost je prinejlepsim sporna.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     14:40 27.09.2020

     Není důvod, proč by proti nim neměli být schopné zasáhnout. Rusové mají problém s radary, které je nejsou schopny detekovat. 2048 je AESA radar, kde není důvod, proč by si s nimi ...Zobrazit celý příspěvek

     Není důvod, proč by proti nim neměli být schopné zasáhnout. Rusové mají problém s radary, které je nejsou schopny detekovat. 2048 je AESA radar, kde není důvod, proč by si s nimi neporadil.Skrýt celý příspěvek

     • Tom384
      16:45 27.09.2020

      treba kvuli tomu ze strela s plochou drahou letu poleti 10m nad zemi rychlosti 900km/h a radar ji uvidi na posledni chvili. Treba ten utok na Dukovany kde to dobre znam. Raketa ...Zobrazit celý příspěvek

      treba kvuli tomu ze strela s plochou drahou letu poleti 10m nad zemi rychlosti 900km/h a radar ji uvidi na posledni chvili. Treba ten utok na Dukovany kde to dobre znam. Raketa muze letet nad plochou Dalesicke prehrady. Nad horizont se dostane az nekde u Kramolina. To je 5km od jaderky. Jak dlouho bude trvat nez ji system lockne, odpali interceptor a ten zasahne? Mel by to stihnout do 15s.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      20:32 27.09.2020

      1) Iskander nelétá 10m nad terénem. Udává se podstatně větší výška https://thaimilitaryandasianre... 2) I kdyby ...Zobrazit celý příspěvek

      1) Iskander nelétá 10m nad terénem. Udává se podstatně větší výška
      https://thaimilitaryandasianre...

      2) I kdyby letěl těch 10m, tak ze Zeleného kopce tě uvidím i nad přehradou

      3) Pokud poletíš nad předhradou, tak nepoletíš přímo, a tedy bude času více.

      4) I kdyby bylo jen těch 15s, tak by to cvičená osádka měla bez problémů stihnout.Skrýt celý příspěvek

  • petres
   08:27 27.09.2020

   Jenže problém je, že pod názvem Iskander se skrývají 2 typy střel naprosto rozdílné konstrukce. Iskander-K je střela s plochou dráhou na rozdíl od Iskander-M, což je balistická ...Zobrazit celý příspěvek

   Jenže problém je, že pod názvem Iskander se skrývají 2 typy střel naprosto rozdílné konstrukce. Iskander-K je střela s plochou dráhou na rozdíl od Iskander-M, což je balistická střela (spíše kvazibalistická, je schopná manevrování). Oba typy se odpalují z jednoho odpalovacího zařízení. Po vypovězení Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu INF Treaty čili omezení doletu střel pod 500 km zatím tušený dolet nad 500 km se stal legálním a tím je to i náš problém. Dobrý článek zabývající se možnostmi Iskanderu vyšel i zde na AN ( https://www.armadninoviny.cz/r... )
   Právě balistický Iskander-M je ta nebezpečnější varianta, kde není jistota, že si s ní poradí interceptor ze systému Patriot, který je pokročilejší než Derby ze systému Spyder.
   Interceptor musí reagovat na dynamické manévrování s přetížením 20-30 G během počáteční a koncové části letu střely Iskander-M ve vysokých rychlostech Mach 6-7, kterých je údajně schopný. Nejsem si jist účinností Spyderu, ale ani Baraku MX proti těmto střelám. Problémem je zejména ona vysoká rychlost.Skrýt celý příspěvek

   • Tom384
    14:10 27.09.2020

    Slo mi hlavne o tu balistickou variantu. Nedavno jsem tu mel diskuzi s panem Grohmannem ohledne nutnosti mit silnou armadu ktetra nam zajisti vyjednavaci pozici proti Rusku. Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

    Slo mi hlavne o tu balistickou variantu. Nedavno jsem tu mel diskuzi s panem Grohmannem ohledne nutnosti mit silnou armadu ktetra nam zajisti vyjednavaci pozici proti Rusku. Pokud se efektivne nedokazeme ubranit Iskanderum z Kaliningradu, tak nase vyjednavaci pozice nikdy nemuze byt dobra.

    Osobne si myslim ze z technickeho hlediska je Izraelska PVO to nejlepsi co jsme si za dane penicze mohli koupit. Bohuzel z politickeho pohledu je polsky pristup daleko vyhodnejsi. Nakupem patriotu bysme si zaroven koupili spojence ktrery by nasi vyjednavaci pozici podstatne vylepsil.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     15:44 27.09.2020

     Všechno vystřelené z Kaliningradu musí nutně překonat velkou část Polska.....

     Všechno vystřelené z Kaliningradu musí nutně překonat velkou část Polska.....

     • Tom384
      16:29 27.09.2020

      To je nase vyhoda, souhlasim. I Polsko by nevedelo jestli to neleti na ne. Jenze zadnej interceptor tuhle strelu nedohoni. Jedina sance je ze ho odpalis z mista kde ma raketa ...Zobrazit celý příspěvek

      To je nase vyhoda, souhlasim. I Polsko by nevedelo jestli to neleti na ne. Jenze zadnej interceptor tuhle strelu nedohoni. Jedina sance je ze ho odpalis z mista kde ma raketa dopadnout a pak ho logicky nemusi honit, ale leti mu naproti. Takze pokud uz je raketa odpalena tak nam s tim polsko nepomuze.Skrýt celý příspěvek

     • Jecchus
      17:39 27.09.2020

      Tom384:
      A díval jste se na mapu předtím, než jste tu napsal něco v tom smyslu, že by polský interceptor něco honil? Neplete si Polsko s Běloruskem nebo Pobaltím...?

      Tom384:
      A díval jste se na mapu předtím, než jste tu napsal něco v tom smyslu, že by polský interceptor něco honil? Neplete si Polsko s Běloruskem nebo Pobaltím...?

     • flanker.jirka
      18:12 27.09.2020

      Scotty
      Patriot je schopný ničit balistické střely až ve fázi sestupu, v Polsku by jen "koukali" jak to nad nimi prosviští

      Scotty
      Patriot je schopný ničit balistické střely až ve fázi sestupu, v Polsku by jen "koukali" jak to nad nimi prosviští

     • Scotty
      18:34 27.09.2020

      flanker.jirka Záleží jak moc Rusové lhali o reálném dostřelu, ale dá se předpokládat že sestupná fáze letu nastane ještě nad Polskem. Ovšem nejefektivnější způsob ochrany proti ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Záleží jak moc Rusové lhali o reálném dostřelu, ale dá se předpokládat že sestupná fáze letu nastane ještě nad Polskem. Ovšem nejefektivnější způsob ochrany proti střelám z kaliningradské oblasti by bylo rozmístění systému THAAD v Polsku.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:53 27.09.2020

      Scotty Hodně by záleželo kde by ten Patriot v Polsku byl. PÚP proti balistickým střelám má malý, stejně jako S 300/400. Při hodnocení Iskanderu bych vycházel z tohoto ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Hodně by záleželo kde by ten Patriot v Polsku byl. PÚP proti balistickým střelám má malý, stejně jako S 300/400.
      Při hodnocení Iskanderu bych vycházel z tohoto zdroje
      https://missilethreat.csis.org...

      O Polsku se také mluví o další zemi, kde by měl být Aegis offshore.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      20:33 27.09.2020

      No nevím,ale jestli chcete tu ruskou ušmudlanou prskavku Iskander vystřelenou někde od Königsbergu začít honit až někde nad středním Polskem ,tak by snad bylo lepší tu společnou ...Zobrazit celý příspěvek

      No nevím,ale jestli chcete tu ruskou ušmudlanou prskavku Iskander vystřelenou někde od Königsbergu začít honit až někde nad středním Polskem ,tak by snad bylo lepší tu společnou PVO rovnou zrušit a ty hochy a děvčata přesunout do nějakého obnoveneho souboru písní a tanců..Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:34 27.09.2020

      padre máte ponětí o tom jak rychle a vysoko poletí balistická střela s dosahem cca 500 km? V počáteční fázi na to klasické PVO prostředky s PRO schopnostmi stačit nebudou, jediné ...Zobrazit celý příspěvek

      padre
      máte ponětí o tom jak rychle a vysoko poletí balistická střela s dosahem cca 500 km? V počáteční fázi na to klasické PVO prostředky s PRO schopnostmi stačit nebudou, jediné co zbývá je, mít k dispozii radary se schopnostmi sledovat balistické střely a při výpočtu pravděpodobného místa zásahu (probíhá obdobně jako u dělostřeleckých radarů) pak aktivovat v daném místě jednotku PVO/PRO.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      23:21 27.09.2020

      Nechci příliš polemizovat,ale vždyť ta königsberská enklava není velká jako jako Afrika a ještě k tomu je to bývalé Východní Prusko ,tak je totálně provařená.Je tam znám každý ...Zobrazit celý příspěvek

      Nechci příliš polemizovat,ale vždyť ta königsberská enklava není velká jako jako Afrika a ještě k tomu je to bývalé Východní Prusko ,tak je totálně provařená.Je tam znám každý centimetr povrchu.Na relativně malém území je namačkáno tolik výzbroje a mužiků ,že by byl hřích nesledovat ho 24/7 pomoci družic a senzorů.Ty Iskandery jsou přece pod permanentním dozorem NATO,co jiného by se taky mělo v prvni řadě sledovat.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     17:53 27.09.2020

     1) Pokud Ti jde o balistickou variantu, tak nechápu, proč píšeš o saudech, kde to byly cruise missle?

     2) Dostřel Iskandrů se odhaduje na řádově 700km (oficiálně

     1) Pokud Ti jde o balistickou variantu, tak nechápu, proč píšeš o saudech, kde to byly cruise missle?

     2) Dostřel Iskandrů se odhaduje na řádově 700km (oficiálně

  • Poly
   08:41 29.09.2020

   Docela bych sázel na Aster 30 Block 1NT SAMP/T.

   Docela bych sázel na Aster 30 Block 1NT SAMP/T.

 • janek128
  22:06 25.09.2020

  Nikde jsem nevidel zadnou zminku od nikoho kolik radove k tomu nakoupi armada raket? ... Protoze jaksi baterie bez raket je jaksi k nicemu ze :-):-):-) jinak se mi ta izraelska ...Zobrazit celý příspěvek

  Nikde jsem nevidel zadnou zminku od nikoho kolik radove k tomu nakoupi armada raket? ... Protoze jaksi baterie bez raket je jaksi k nicemu ze :-):-):-) jinak se mi ta izraelska volba libi, je sance ze to s tim jejich radarem bude fungovat :-):-):-)Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   19:29 27.09.2020

   Uvidíme, pokud půjde o verzi MR tak při 4x4 odpalovacích zařízeních a na každém lze nést 8 kusů. By to mohlo dát minimálně 128 kusů. Snad to bude ještě lepší číslo. Také půjde o to ...Zobrazit celý příspěvek

   Uvidíme, pokud půjde o verzi MR tak při 4x4 odpalovacích zařízeních a na každém lze nést 8 kusů. By to mohlo dát minimálně 128 kusů. Snad to bude ještě lepší číslo.
   Také půjde o to kolik z nich bude Derby a kolik Python?Skrýt celý příspěvek

   • Marcus
    23:06 27.09.2020

    Jako výzbroj se prozatím zvolí pouze střely s RL naváděním Derby.

    Jako výzbroj se prozatím zvolí pouze střely s RL naváděním Derby.

    • SYN_
     07:41 28.09.2020

     Tak u verze MR to celkem dává smysl, IR střely při použití na tak dlouhou vzdálenost znamená se spoléhat výhradně na LOAL. Možná třeba někdy koupí ještě SR/ER verzi pro PVO ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak u verze MR to celkem dává smysl, IR střely při použití na tak dlouhou vzdálenost znamená se spoléhat výhradně na LOAL.
     Možná třeba někdy koupí ještě SR/ER verzi pro PVO manévrujících uskupení jednotek, tam by IR Spike dával větší smysl, ve spojení s EO/IR jednotkou na odpalovacím vozidle (třeba 1:1 spolu s Derby)...Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     14:35 28.09.2020

     Marcus Tak to je ovšem tragické a vypadá to celé na nekoncepční blamáž danou nejspíše tím, že by na Pythony chyběly peníze. Ale jde pouze o mou spekulaci. Z výhodnosti výběru ...Zobrazit celý příspěvek

     Marcus
     Tak to je ovšem tragické a vypadá to celé na nekoncepční blamáž danou nejspíše tím, že by na Pythony chyběly peníze. Ale jde pouze o mou spekulaci. Z výhodnosti výběru systému s kombinací IRH a ARH střel, přitom nic lepšího než Python5 v této kategorii snad ani není.
     Otázkou je, zda by nebylo možné používat radary i z první akvizice AČR, tak že by v této akvizici Spyderu místo 4 pořídili například pouze 2 radary, zbylé dva by sdíleli letectvem a za ušetřené peníze by nakoupili více raket.
     Ale jsou to vojáci, vědí co dělají.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:13 28.09.2020

      V prvé řadě chceme nahradit Kuby, takže potřebujeme především to co umí rakety Derby. Pythony by byly jen dojemný bonus, který by byl lepší ve verzi SR

      V prvé řadě chceme nahradit Kuby, takže potřebujeme především to co umí rakety Derby. Pythony by byly jen dojemný bonus, který by byl lepší ve verzi SR

     • SYN_
      20:16 28.09.2020

      Hmhm, nebudou k mobilním odpalovačům vhodné také mobilní radary? Nejsem si jistý ale domnívám se že v původní objednávce 8ks ELM-2084 mělo jít o "převozné" varianty...? Ale na toto ...Zobrazit celý příspěvek

      Hmhm, nebudou k mobilním odpalovačům vhodné také mobilní radary? Nejsem si jistý ale domnívám se že v původní objednávce 8ks ELM-2084 mělo jít o "převozné" varianty...?
      Ale na toto bude asi rozumnější počkat až pronikne víc informací...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:33 28.09.2020

      SYN_
      Všechny EL/M-2084 jsou mobilní.

      SYN_
      Všechny EL/M-2084 jsou mobilní.

     • flanker.jirka
      21:36 28.09.2020

      skelet
      Python umí to samé co Derby, jen má v terminální fázi letu infračervené a ne radiolokační navedení. A to Python5 umí i "studené" cíle.

      skelet
      Python umí to samé co Derby, jen má v terminální fázi letu infračervené a ne radiolokační navedení. A to Python5 umí i "studené" cíle.

     • Marcus
      22:23 28.09.2020

      Přesně jak píše skelet: V první řadě musíme zavést nové technologie a veškeré zázemí a logistiku. V tuto chvíli jsou Derby dostačující. Nic vic, nic min. Už jen tím přesedáme z ...Zobrazit celý příspěvek

      Přesně jak píše skelet:
      V první řadě musíme zavést nové technologie a veškeré zázemí a logistiku. V tuto chvíli jsou Derby dostačující. Nic vic, nic min. Už jen tím přesedáme z Volhy na Ferrari.Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      22:37 28.09.2020

      Radary z první objednávky nelze jen tak přehodit jinam. Nesmysl. S nimi se počítá jinde...a vojáci vědí co dělají. Nejen budou poskytovat neustálý obraz vzdušné situace nad územím ...Zobrazit celý příspěvek

      Radary z první objednávky nelze jen tak přehodit jinam. Nesmysl. S nimi se počítá jinde...a vojáci vědí co dělají.
      Nejen budou poskytovat neustálý obraz vzdušné situace nad územím České republiky u rot v Poličce, Kříženci, Hrušovanech, Staré Vsi a Třebotovicích. Počítá se s nimi i pro NaPoSy nebo pro zahraniční nasazení a hlavně í něco musí být pro výcvik a jako záloha.
      Strakonice prostě musí mít svoje í za cenu snížení spektra střel v první dodávce.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:58 29.09.2020

      Marcus
      Není nic lepšího než výzbrojí radary v trvalém provozu a mít tak dostupnou PVO prakticky kdekoliv.

      Marcus
      Není nic lepšího než výzbrojí radary v trvalém provozu a mít tak dostupnou PVO prakticky kdekoliv.

     • Marcus
      14:18 29.09.2020

      Problém je, že místa rozmístění jednotlivých rot 262. radiotechnického praporu je dáno jednak historicky z dob ČSLA ale zejména pro přehlednost území ČR. Pro trvalé rozmístění PVO ...Zobrazit celý příspěvek

      Problém je, že místa rozmístění jednotlivých rot 262. radiotechnického praporu je dáno jednak historicky z dob ČSLA ale zejména pro přehlednost území ČR.
      Pro trvalé rozmístění PVO nedává smysl. Naprosto se to neschoduje s tím co je potřeba bránit jako např. pozemní vojsko, letiště, populační a průmyslová centra, jaderné elektrárny a další důležité objekty v rámci České republiky.

      Něco jiného by bylo osadit pozice jednotlivých rot 262. radiotechnického praporu PVO kategorie VSOHRAD, SHORAD, nebo typu C-RAM pro jejich ochranu. Ale to rozhodně není na pořadu dne, měsíce....asi ani roku. Na to nejsou kapacity - není technika ani jednotky :(Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:33 29.09.2020

      Marcus Ale i radary s první akvizice mají sloužit jako mobilní a na uvedených místech je dislokovaná další technika. Dají se tedy snadno přesunout k zájmovým ...Zobrazit celý příspěvek

      Marcus
      Ale i radary s první akvizice mají sloužit jako mobilní a na uvedených místech je dislokovaná další technika. Dají se tedy snadno přesunout k zájmovým oblastem/objetkům.
      Takhle to vypadá, že si AČR objednala Mercedes, ale bude ho používat s bídou jako Trabant. Problém je v gerontoidním a zastaralém způsobu myšlení spojené s dogmatem, že sestava a úkoly současně organizovaných jednotek tu bude na věčné časy. Musí začít přemýšlet o tom jak Mercedes správně používat, aby to bylo efektivní.
      Takto se pořídí 12 radarů s minimální zásobou střel, místo možnosti využít správně osm radarů a mít pro ně zásoby střel.Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      22:33 29.09.2020

      Nikoliv, nikoliv, nikoliv. Takže v krzi budete přesouvat radary, které zajišťují nepřetržitý prehled o vzdusne situaci ve vyskach od 100 do 3000 metrů na jiné pozice čímž ztratíme ...Zobrazit celý příspěvek

      Nikoliv, nikoliv, nikoliv. Takže v krzi budete přesouvat radary, které zajišťují nepřetržitý prehled o vzdusne situaci ve vyskach od 100 do 3000 metrů na jiné pozice čímž ztratíme na určitou dobu přehled a vytvoříte slepá místa. Super nápad.
      To co armáda dělá, dobře dělá. Mít přehledové í střelecké radary stejného výrobce a podobného typu, je správná volba. Integrace a vzájemná provázanost bude o to jednodušší. Co vymýšlíte jsou nesmysly.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:31 30.09.2020

      Marcus Vámi popsána situace by nastala v případě, že by radary ELM2084 byly jediné radary, které letectvo používá. Stav je jiný a na průzkumu vzdušného prostoru se z Vámi uvedených ...Zobrazit celý příspěvek

      Marcus
      Vámi popsána situace by nastala v případě, že by radary ELM2084 byly jediné radary, které letectvo používá. Stav je jiný a na průzkumu vzdušného prostoru se z Vámi uvedených míst podílí i jiné typy techniky. Není to tak, že by armádě po vyřazení ruské techniky nezbylo nic jiného než ELM2084. A vážně si myslíte, že by došlo k současnému pohybu všech 8 radarů na jiná místa?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      07:37 30.09.2020

      Marcus
      Vzhledem k tomu, že 99% uživatelů ELM2084 mimo Izrael používá tyto radary v kombinovaném provozu, nikoliv ve "střeleckém" režimu, to nesmysl není.

      Marcus
      Vzhledem k tomu, že 99% uživatelů ELM2084 mimo Izrael používá tyto radary v kombinovaném provozu, nikoliv ve "střeleckém" režimu, to nesmysl není.

     • flanker.jirka
      08:30 30.09.2020

      Marcus O výhodnosti jednoho typu radaru pro letectvo nejsem přesvědčen. Znamená to závislost na výrobci ze země se kterou máme s bídou přímé letecké spojení a z hlediska REB je to ...Zobrazit celý příspěvek

      Marcus
      O výhodnosti jednoho typu radaru pro letectvo nejsem přesvědčen. Znamená to závislost na výrobci ze země se kterou máme s bídou přímé letecké spojení a z hlediska REB je to naprosto špatné. Uvědomte si že tento typ radaru exportní i do zemi s pochybnymi bezpečnostními standardy v Asii a Africe, zvyšuje se nebezpečí vzniku informací o takovém systému například do Číny a Ruska.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:55 30.09.2020

      flanker.jirka
      Problém je že ta ostatní technika je muzeální a s příchodem EL/M 2084 bude vyřazena. Jediné co bude potom letectvo provozovat bude RAT-31DL a EL/M 2084.

      flanker.jirka
      Problém je že ta ostatní technika je muzeální a s příchodem EL/M 2084 bude vyřazena. Jediné co bude potom letectvo provozovat bude RAT-31DL a EL/M 2084.

     • Marcus
      09:17 30.09.2020

      Já jsem klidný člověk, ale když plácáte jeden nesmysl za druhým.... Takže když by jsme koupili NASAMS máme americký radiolokátor AN/MPQ-64 Sentinel F1 a znamená to závislost na ...Zobrazit celý příspěvek

      Já jsem klidný člověk, ale když plácáte jeden nesmysl za druhým....

      Takže když by jsme koupili NASAMS máme americký radiolokátor AN/MPQ-64 Sentinel F1 a znamená to závislost na výrobci z druhé strany světa, noo. To nevadí????

      Přestaňte plácat nesmysly o zemích s pochybnymi bezpečnostními standardy v Asii a Africe. Kdo to je? Singapůr??? Ten ma 2084. Nebo Indie? Ta je má v námořnictvu uplně jiné verze. Naprosté nesmysly. Se podívejte jaké země užívají například švédský Girafe.

      A zajímavé že Izraelské radary nevadí Finům? Ti by se měli bát rusů, ne?

      A co Kanada nebo Itálie, členové NATO jsou stejně hloupí jako my?

      Kanada která je s nimi v rámci systému NORAD propojena s protivzdušnou obranou USA a je s nimi připojena do systému velení a řízení protivzdušné obrany celého NATO.

      Itálské radary z Elty jsou vybaveny integrovanými datalinky podle norem NATO a jsou plně kompatibilní s radarovou i komunikační a datovou sítí systému velení a řízení NATO. Účastní se s ními i cvičení NATO. A je to divné, ale taky bez problémů.

      Chápu, že jste v Blesku, securitymagazínu, e15.cz nebo na jiném bulváru četl skandální články o Izraelských radarech, ale to jen kluci z Omnipolu mají dlouhé prsty a dělali vš pro to aby zakázku na radary zjískala jejich strana.

      Jsem rád že v Armádě jsou odborníci, co vidí dál a ne vy!Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      09:47 30.09.2020

      Scotty Armáda pro potřeby protivzdušné obrany kromě RAT-31DL a EL/M 2084 bude mít i nadále ST-68U-CZ a možná i RL-4AS (ale ten je původně civilní, není odolný proti rušení a také ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Armáda pro potřeby protivzdušné obrany kromě RAT-31DL a EL/M 2084 bude mít i nadále ST-68U-CZ a možná i RL-4AS (ale ten je původně civilní, není odolný proti rušení a také zřejmě brzo zkončí).
      Podle původních plánů by si armáda měla po vyřazení KUBů ponechat i radiolokátory SURN-CZ.

      Toliko k závislosti na jednom radaru. Totální nesmysl.....
      Navíc má k dispozici i data z nových RPL-2000.
      Perličkou na dortu budou pasivní systémy Věra-NG.
      A co je často opomíjeno, tak armáda má přístup i k tzv. multiradarové informaci od Řízení letového provozu ČR, která je tvořena kombinací primárních, sekundárních a pasivních radaru.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:00 30.09.2020

      K čemu bude dobré nechávat ve službě ST-68U-CZ a STURN-CZ? Vždyť, i přes dílčí modernizace, jsou oba zastaralé a proti novým radarům nenabízí nic navíc.

      K čemu bude dobré nechávat ve službě ST-68U-CZ a STURN-CZ? Vždyť, i přes dílčí modernizace, jsou oba zastaralé a proti novým radarům nenabízí nic navíc.

     • Marcus
      12:43 30.09.2020

      SURN-CZ LZE podle armády lze využít pro výcvik nebo jako klamné radiolokační cíle maskující práci skutečných radiolokátorů pro případ krize. ST-68U-CZ není tak starý (jediný ...Zobrazit celý příspěvek

      SURN-CZ LZE podle armády lze využít pro výcvik nebo jako klamné radiolokační cíle maskující práci skutečných radiolokátorů pro případ krize.

      ST-68U-CZ není tak starý (jediný mobilní třídimenzionální a prošel rozsáhlou modernizací) a jeho provoz není tak problematický jako P-37 nebo PRV-17. V současnosti je využíván pro posílení radiolokačního přehledu u objektů vysoké důležitosti v případě nějaké krize. A pro to se s ním zžejmě počítá i nadále.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:14 30.09.2020

      Marcus Porovnávání Xband radaru Sentinel a ELM 2084 v S band je Vámi viděno zjednodušeně. Sentinel by nevyhovoval z hlediska dosahů pro průzkum vzdušného prostoru, už jen protože ...Zobrazit celý příspěvek

      Marcus
      Porovnávání Xband radaru Sentinel a ELM 2084 v S band je Vámi viděno zjednodušeně. Sentinel by nevyhovoval z hlediska dosahů pro průzkum vzdušného prostoru, už jen protože toto frekvenční pásmo je nevhdné, tak že by při výběru NASAMS závislost na jednom producentovi nevznikla. (a ani nemohla, protože ELM 2084 s primární funkcí průzkumu byly vybrány dříve). Naopak by použití Sentinelu v Xband více vyhovovalo GBAD a měli bychom radary ve více frekvenčních pásmech, což přináší lepší práci v podmínkách REB.
      Výběr Sentinelu by nebyl tolik citlivý ani na logistiku, protože není nutnost provozovat jej v nepřetržitém provozu, existuje více uživatelů v EU a NATO v Evropě, tak že lze sdílet logistiku.
      V případě ELM 2084, jde o špičkový radar, který vyhovuje všem složkám armády, včetně toho, že může plnohodnotně nahradit i Arthur. Ale v případě provozu 24/7 je takový systém zranitelnější na logistiku.
      V případě uživatelů si musíte najít řadu dalších Etiopie, Azerbajdžán, Vietnam, Chile.
      Finsko pořizuje radary k dělostřelectvu, budou plnit stejnou funkci jako Arthury u nás.
      Kanada je pořídila také k pozemním silám jako dělostřelecký radar. Do Norad mají připojené pouze radary od RCAF, ne dělostřelcké radrary pozemních sil.
      Itálie má miniawacs, protože na wedgetail peníze neměli a pozemní radary mají své. Zde se jedná o systém pro mise podobně jako GBAD, žádný základní průzkum prostoru.
      V žádném vámi jmenovaném státě tak není 100% závislost systému průzkumu a PVO na jednom dodavateli.
      ...a Indie je nemá pouze na lodích ;-) další zákazníky musíte složitě dohledávat, protože se jimi IAI nechlubí veřejně.

      Proč mi předkládáte to co se řešilo někde v tisku? Píšu snad něco z toho? Mám s tím nějaký problém?
      Pane, ten radar je špičkový přístroj, který i přes starší datum počátku vývoje snese srovnání se vším novým.
      S takovým osočováním jděte na novinky a zkuste si zjistit, co kdo koupil a jak to používá.

      ...zmiňujete švédskou konkurenci, ani těm peníze nesmrdí, tak že dodávají zbraně kde komu. V tomto případě jde, ale o zemi na žebříčku výše než Izrael, členové EU a PFP, kteří mají vysoký kredit i s dodávkami radarů pro US NAVY.

      Máte pravdu, že armádní odborníci vědí co dělají. Nic to nemění na faktu, že pokud bude PVO systém a průzkum potenciálně závislý na jednom zahraničním typu radaru od jednoho výrobce a pouze v jednom frekvenčním pásmu, tak je větší pravděpodobnosti problému než v případě diverzifikace.
      A máte pravdu, že to co předvádí nej-h-různější weby v desinformačních kampaních je na pováženou, ale vyprošuji si, aby jste mně řadil mezi ty, kteří jim podléhají.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:20 30.09.2020

      Marcus Vy nepoznáte rozdíl mezi Sentinelem v Xband a ELM 2084 v S band a jejich určení. A chcete tu posuzovat odolnost a schopnosti radarů v REB??? Prosím Vás, vybírejte si lepší ...Zobrazit celý příspěvek

      Marcus
      Vy nepoznáte rozdíl mezi Sentinelem v Xband a ELM 2084 v S band a jejich určení. A chcete tu posuzovat odolnost a schopnosti radarů v REB???
      Prosím Vás, vybírejte si lepší zdroje informací.

      Když už víte, že existují i české radary, některé nové a jak píšete, nejspíše i připojené do systémů. Tak pak Vám asi dojde, proč by teoreticky nevadilo ani současné přesunutí ELM 2084 na jiná stanoviště. Jednoduše, proto co tu ke konci uvádíte.
      Tak jaké zase nesmysly?

      Možná by Vás mohlo zajímat, že Retia stále pracuje na systémech Surn pro USA, kde je používají k výcviku. A nebojte, nemám to ze žádného Vámi uvedeného webu.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:08 30.09.2020

      Marcus Najděte mi tady něco o Noradu? https://canadianarmytoday.com/... nebo tady něco o ...Zobrazit celý příspěvek

      Marcus
      Najděte mi tady něco o Noradu?
      https://canadianarmytoday.com/...

      nebo tady něco o PVO
      https://en.globes.co.il/en/art... Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     16:59 28.09.2020

     Marcus
     Vy sedíte na ministerstvu nebo na GŠ že máte takové informace?

     Marcus
     Vy sedíte na ministerstvu nebo na GŠ že máte takové informace?

    • flanker.jirka
     12:31 29.09.2020

     Marcus Za takové situace Derby chápu. Financí na zbyt. Ale napadá mne jiné logické řešení. Měli pořídit Spyder k těm jednotkám které tu zmiňujete, když budou mít radary v ...Zobrazit celý příspěvek

     Marcus
     Za takové situace Derby chápu. Financí na zbyt.
     Ale napadá mne jiné logické řešení. Měli pořídit Spyder k těm jednotkám které tu zmiňujete, když budou mít radary v nepřetržitém provozu. Při rozdělení odpalovacich systémů mezi všech 8 kusů dostanete rázem krytí na 8 místech v česku a řídit by je mohli stejně jako natinamds.Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      12:57 29.09.2020

      Spydery se nedají pořídit jednotkám, které mají dostat první radary. Mícháte bojové a nebojové jednotky. První radary dostanou jednotky 26. pluku velení, řízení a průzkumu s ...Zobrazit celý příspěvek

      Spydery se nedají pořídit jednotkám, které mají dostat první radary. Mícháte bojové a nebojové jednotky.
      První radary dostanou jednotky 26. pluku velení, řízení a průzkumu s velitelstvím ve Staré Boleslavi. Přesněji budou používány jednotlivými rotami radiolokačního průzkumu 262. radiotechnického praporu. Pro tyto radary by už měla běžet příprava kompletně nové a potřebné infrastruktury v areálech jednotlivých rot, tak aby bylo vše připraveno na dodávky nových radarů a také aby se konečně zlepšily pracovní podmínky obsluh, které v nepřetržiém provozu v využívají i již nevyhovující objekty ještě z dob Varšavské smlouvy.
      To je trochu mimo 25. protiletadlový raketový pluk ve Strakonicích.

      Prostě rakety se můžou dokoupit poměrně rychle jindy, nyní je priorita zavést novou techniku, vystavět systém velení a řízení, integrovat ho a konečně posunout PVO do 21. století.Skrýt celý příspěvek

     • Marcus
      14:20 29.09.2020

      Asi jsem to dal na špatné místo v konverzaci: Problém je, že místa rozmístění jednotlivých rot 262. radiotechnického praporu je dáno jednak historicky z dob ČSLA ale zejména pro ...Zobrazit celý příspěvek

      Asi jsem to dal na špatné místo v konverzaci:

      Problém je, že místa rozmístění jednotlivých rot 262. radiotechnického praporu je dáno jednak historicky z dob ČSLA ale zejména pro přehlednost území ČR.
      Pro trvalé rozmístění PVO nedává smysl. Naprosto se to neschoduje s tím co je potřeba bránit jako např. pozemní vojsko, letiště, populační a průmyslová centra, jaderné elektrárny a další důležité objekty v rámci České republiky.

      Něco jiného by bylo osadit pozice jednotlivých rot 262. radiotechnického praporu PVO kategorie VSOHRAD, SHORAD, nebo typu C-RAM pro jejich ochranu. Ale to rozhodně není na pořadu dne, měsíce....asi ani roku. Na to nejsou kapacity - není technika ani jednotky :(Skrýt celý příspěvek

 • Poly
  21:26 25.09.2020

  MR a k tomu ELM-2084 MS-MMR, to by bylo moc moc pěkné.

  MR a k tomu ELM-2084 MS-MMR, to by bylo moc moc pěkné.

 • VlaLang
  21:11 25.09.2020

  Čtyři a půl roku práce... dnes je čas slavit. :)
  A odpověd do diskuse: 1) ano, MR, 2) ano, je tam opce +4

  Čtyři a půl roku práce... dnes je čas slavit. :)
  A odpověd do diskuse: 1) ano, MR, 2) ano, je tam opce +4

  • VlaLang
   21:14 25.09.2020

   PS: 2084 :-)

   PS: 2084 :-)

   • Scotty
    21:47 25.09.2020

    Budou se kupovat čtyři kusy nebo se použijí ty dva "nadpočetné" z už podepsaného kontraktu?

    Budou se kupovat čtyři kusy nebo se použijí ty dva "nadpočetné" z už podepsaného kontraktu?

    • VlaLang
     21:54 25.09.2020

     4 ks. 2084. Tato dodávka smluvně nemá nic společného s akvizicí 2048.

     4 ks. 2084. Tato dodávka smluvně nemá nic společného s akvizicí 2048.

     • Scotty
      22:53 25.09.2020

      OK, díky.

      OK, díky.

  • IS-3
   21:21 25.09.2020

   Díky!

   Díky!

  • flanker.jirka
   21:24 25.09.2020

   slušná práce

   slušná práce

  • petres
   21:38 25.09.2020

   + 4 baterie nebo odpalovací zařízení?

   + 4 baterie nebo odpalovací zařízení?

   • VlaLang
    21:44 25.09.2020

    až + 4 Baterie, s fixovanou cenou roku 2021, dodávka musí být zahájena nejpozději do konce roku 2030.

    až + 4 Baterie, s fixovanou cenou roku 2021, dodávka musí být zahájena nejpozději do konce roku 2030.

    • flanker.jirka
     14:23 26.09.2020

     máme rok 2020, oni jsou schopni fixovat cenu po dobu 10 let!? To vypadá, že nynější cena je napálená.

     máme rok 2020, oni jsou schopni fixovat cenu po dobu 10 let!? To vypadá, že nynější cena je napálená.

     • Scotty
      14:33 26.09.2020

      Nebo opravdu stojí o to aby získali prvního uživatele ze států NATO.

      Nebo opravdu stojí o to aby získali prvního uživatele ze států NATO.

     • flanker.jirka
      10:06 27.09.2020

      Scotty Jsou to obchodníci, vědí co dělají a že se jim to musí vrátit v podobě zisku. Sázet na to, že si ČR vybere bez pořádné soutěže jejich systém a díky tomu se strhne lavina ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Jsou to obchodníci, vědí co dělají a že se jim to musí vrátit v podobě zisku. Sázet na to, že si ČR vybere bez pořádné soutěže jejich systém a díky tomu se strhne lavina zemí v NATO a EU, které si to pořídí nelze. Konkurence a politické lobby je v tomto ohledu jinde v Evropě velmi silná.
      Z mého pohledu by bylo zajímavější pokud by k takovému výběru došla AČR po podrobnějším testování a zkouškách.
      (zkuste se zeptat kolikrát byli zainteresovaní lidé podívat na testy v Izraeli a kolikrát nebyli jinde u konkurence, ačkoliv byli konkurencí zváni)Skrýt celý příspěvek

    • emca
     16:21 26.09.2020

     Chce to číst pozorně: Podpis smlouvy proběhne začátkem příštího roku a zahájení dodávek v roce 2023

     Chce to číst pozorně: Podpis smlouvy proběhne začátkem příštího roku a zahájení dodávek v roce 2023

     • flanker.jirka
      10:08 27.09.2020

      ale rozhodně si je někdo vybral podle nabídkové ceny z letošního roku, nebo si je MO ČR vybralo a pak se budou hádat o ceně?

      ale rozhodně si je někdo vybral podle nabídkové ceny z letošního roku, nebo si je MO ČR vybralo a pak se budou hádat o ceně?

   • petres
    21:46 25.09.2020

    ještě poprosím o odpověď (jestli lze na toto odpovědět) - ty ELM-2084 jsou součástí té původní dodávky tuším na 8 ks radarů nebo jsou to další kusy?

    ještě poprosím o odpověď (jestli lze na toto odpovědět) - ty ELM-2084 jsou součástí té původní dodávky tuším na 8 ks radarů nebo jsou to další kusy?

    • VlaLang
     21:53 25.09.2020

     Jsou to další kusy. Akvizice 2048 je již locknutá.
     Ty 2084 MS-MMR berte prosím na 90%, máme tam ještě jednu neznámou...

     Jsou to další kusy. Akvizice 2048 je již locknutá.
     Ty 2084 MS-MMR berte prosím na 90%, máme tam ještě jednu neznámou...

     • petres
      21:58 25.09.2020

      Díky moc za informace

      Díky moc za informace

     • Scotty
      22:52 25.09.2020

      Neznámou spíš technickou nebo finanční?

      Neznámou spíš technickou nebo finanční?

     • flanker.jirka
      23:24 25.09.2020

      a není náhodou první akvizice také 2084? Vážně by měly být nové radary pro Spyder ve verzi MS MMR??? Ty jsou doplněny o další senzory a systémy, to nebude moc levné, uvidíte na ...Zobrazit celý příspěvek

      a není náhodou první akvizice také 2084?
      Vážně by měly být nové radary pro Spyder ve verzi MS MMR??? Ty jsou doplněny o další senzory a systémy, to nebude moc levné, uvidíte na odkazu
      https://www.iai.co.il/p/elm-20... Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:12 27.09.2020

      Scotty jednou z referencí často také bývá, zda nabízený systém používá armáda v zemi výrobce, což případ Spyderu není. Izraelská armáda používá jiné systémy. Což je s podivem, ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      jednou z referencí často také bývá, zda nabízený systém používá armáda v zemi výrobce, což případ Spyderu není. Izraelská armáda používá jiné systémy. Což je s podivem, pokud uvážíme kolik "obnošených" Pythonu a Derby musí díky častému používání mít k dispozici, protože letecké rakety mají určitou životnost, podobně jako letadlo.
      Je možné, že tyto rakety pak nabízí levně pro uživatele Spyderu.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:14 27.09.2020

      Scotty
      ... technickou neznámou snad ne, to by svědčilo o nedostatku při posuzování před odsouhlasením výběru

      Scotty
      ... technickou neznámou snad ne, to by svědčilo o nedostatku při posuzování před odsouhlasením výběru

     • Scotty
      10:19 27.09.2020

      flanker.jirka
      Tak obecně se spíš požaduje zavedení do armády. Většinou bývá první ta domácí, ale nemusí to platit vždy.

      flanker.jirka
      Tak obecně se spíš požaduje zavedení do armády. Většinou bývá první ta domácí, ale nemusí to platit vždy.

     • flanker.jirka
      11:21 27.09.2020

      Scotty Vidím rozdíl v tom, že to zavede domácí armáda a v tom, že to prodají někam do "Afriky." Obvzláště v případě Izraele by reference na používání vlastní armádou dávali větší ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Vidím rozdíl v tom, že to zavede domácí armáda a v tom, že to prodají někam do "Afriky." Obvzláště v případě Izraele by reference na používání vlastní armádou dávali větší kredit a naopak, nepoužívání i přes to, že mají opravdu velké množství Pytonů a Derby k použití může budit podezření.
      Takhle to vypadá, že Spyder je dobrý, ale dobrý jen pro export. Tím nechci snižovat kvalitu systému jako takového, ale systém který sami nechtějí používat klidně může být vybaven "back doors" z hlediska bezpečnosti.Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      13:14 27.09.2020

      Tak ona nad nimi zatím drží Amerika ochranou ruku (finance, dodávky, důvěra)....zatím je nic nenutí, používat je v AA roli (jen Python a to i vedle 9X). Kdyby se ale něco změnilo, ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak ona nad nimi zatím drží Amerika ochranou ruku (finance, dodávky, důvěra)....zatím je nic nenutí, používat je v AA roli (jen Python a to i vedle 9X). Kdyby se ale něco změnilo, mohou v případě většího průšvihu přejít na válečnou výrobu a držet letectvo na vlastní výzbroji.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      15:01 27.09.2020

      flanker: "ale systém který sami nechtějí používat klidně může být vybaven "back doors" z hlediska bezpečnosti." Tak kdyby tam chtěli dát backdoor, tak tam dají "umělý" a ne že to ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker:
      "ale systém který sami nechtějí používat klidně může být vybaven "back doors" z hlediska bezpečnosti."
      Tak kdyby tam chtěli dát backdoor, tak tam dají "umělý" a ne že to něco nebude umět.

      Luky:
      "Izraelci jsou známí tím, že i americké systémy si přizpůsobují či doplňují vlastní technikou (F-16I apod). Tedy opravdu se z toho dá odvodit, že americké rakety jim nabízí něco více, než jejich vlastní výroba.

      Vzhledem k tomu, že podle všeho agilita i seeker těch raket je obecně považováno za výborný, zřejmě problém bude v dostřelu - obzvlášť u pozemního odpalu, kde dostřel podstatně klesá.
      Proto vyvinuly Iron dome - oni potřebují pokrýt v podstatě celý svůj prostor, a tam je dostřel Spyderu naprosto nedostatečný - Spyrder má parametry sloužit max jako bodová obrana.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:34 27.09.2020

      logik to máte trochu pomotané, Iron dome je primárně určen jako C-RAM a dosah má cca do 15 km. Účinný dostřel Střel Derby a Python je řešen startovacím urychlovacím stupněm ve ...Zobrazit celý příspěvek

      logik
      to máte trochu pomotané, Iron dome je primárně určen jako C-RAM a dosah má cca do 15 km. Účinný dostřel Střel Derby a Python je řešen startovacím urychlovacím stupněm ve verzích MR a LR. Ještě se liší samotná raketa, při modernizaci Pythonu a Derby se použily delší raketové motory v samotné střele.
      Tady na odkazu je foto se střelami, zleva doprava: Stunner z David sling, Derby s boosterem (MR nebo LR verze, Python s boosterem (MR nebo LR), dále Derby a Python bez boosteru, verze SR a ER se liší delkou raketového motoru ve střele a konečně vpravo je Tamir ze systému Iron dome.
      http://www.sps-aviation.com/st... Skrýt celý příspěvek

     • logik
      23:44 27.09.2020

      Já jsem na mnoha místech našel max range pro iron dome 70km.

      Já jsem na mnoha místech našel max range pro iron dome 70km.

     • Stana99
      09:23 28.09.2020

      Můžete zde prosím někdo sdílet odkaz na radar 2048? Já o něm na stránkach IAI nenašel žádnou zmínku. Mají tam jen různé verze el/m 2084. I dle starého článku zde se měly kupovat ...Zobrazit celý příspěvek

      Můžete zde prosím někdo sdílet odkaz na radar 2048? Já o něm na stránkach IAI nenašel žádnou zmínku. Mají tam jen různé verze el/m 2084. I dle starého článku zde se měly kupovat 2084 jako MADR: https://www.armadninoviny.cz/a... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:30 28.09.2020

      Stana99
      To je evidentně překlep.

      Stana99
      To je evidentně překlep.

     • flanker.jirka
      21:40 28.09.2020

      Stana99 už jsem se tu jich na to ptal, evidentně jde o překlep, na webu IAI Elta nebo Rafaelu nic takového není. A i předchozí akvizice je na ELM 2084. Asi je to mezi těmi ...Zobrazit celý příspěvek

      Stana99
      už jsem se tu jich na to ptal, evidentně jde o překlep, na webu IAI Elta nebo Rafaelu nic takového není. A i předchozí akvizice je na ELM 2084. Asi je to mezi těmi profesionály samej amatér.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:44 28.09.2020

      logik
      to co se často u Iron dome uvádí jako dosah až 60 nebo 70 km je hodnota max. dostřelu balistického objektu, na který se působí. Samotný dosah Tamiru je cca 15 km.

      logik
      to co se často u Iron dome uvádí jako dosah až 60 nebo 70 km je hodnota max. dostřelu balistického objektu, na který se působí. Samotný dosah Tamiru je cca 15 km.

     • logik
      13:55 29.09.2020

      Pokud je to tak, tak pak Ok - ale píšou to všude. Nicméně, vzhledem k tomu, jak levnej je Tamir proti Pythonu, tak mi to přijde jako logické vysvětlení, tak dík za info.

      Pokud je to tak, tak pak Ok - ale píšou to všude. Nicméně, vzhledem k tomu, jak levnej je Tamir proti Pythonu, tak mi to přijde jako logické vysvětlení, tak dík za info.

     • SYN_
      07:29 30.09.2020

      Tak dává to smysl když je Tamir 90kilová raketa aby neměla skoro trojnásobný dosah jako třeba 100kilový CAMM (25km)... taky se Tamir doposud používá téměř výhradně proti ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak dává to smysl když je Tamir 90kilová raketa aby neměla skoro trojnásobný dosah jako třeba 100kilový CAMM (25km)... taky se Tamir doposud používá téměř výhradně proti nemanévrujícím cílům...Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
   22:22 25.09.2020

   Tohle je radost číst :-)

   Tohle je radost číst :-)

  • Jan Grohmann
   22:40 25.09.2020

   Dobrá práce!

   Dobrá práce!

  • liberal shark
   06:04 26.09.2020

   Dobrá práce :-).

   Dobrá práce :-).

  • segal7
   14:14 26.09.2020

   Skvělá volba, zvláště jestli ten radar bude ve verzi MS, chci se zeptat - počítá se s raketami Derby ER a Python 5 také do výzbroje stíhacího letectva?

   Skvělá volba, zvláště jestli ten radar bude ve verzi MS, chci se zeptat - počítá se s raketami Derby ER a Python 5 také do výzbroje stíhacího letectva?

   • VlaLang
    17:59 26.09.2020

    To nevím, spíš si myslím že ne - letectvo hledá obecně all-american řešení. :)

    To nevím, spíš si myslím že ne - letectvo hledá obecně all-american řešení. :)

   • flanker.jirka
    19:00 26.09.2020

    integrace Pythonu a Derby bude drahá a asi nemá smysl do takové věci investovat, pokud nebudeme vědět jakým směrem se letectvo povede po roce 2027. Rozhodně jsou k dispozici ...Zobrazit celý příspěvek

    integrace Pythonu a Derby bude drahá a asi nemá smysl do takové věci investovat, pokud nebudeme vědět jakým směrem se letectvo povede po roce 2027.
    Rozhodně jsou k dispozici minimálně stejné a v některých parametrech i lepší střely jako Amraam, AIM 9X, IRIS T a Meteor, které Gripen bude mít integrovány u ostatních uživatelů, tak že by integrace u nás nebyla náročná.Skrýt celý příspěvek

 • xstandis
  20:36 25.09.2020

  Dobrá volba, doufám, že časem přibudou i další baterie. U izraelských zbraní se mi líbí, že jsou konstruované zejména pro boj a ne pro export

  Dobrá volba, doufám, že časem přibudou i další baterie. U izraelských zbraní se mi líbí, že jsou konstruované zejména pro boj a ne pro export

  • flanker.jirka
   21:29 25.09.2020

   zrovna Spyder je pro export, samotný Izrael jej nepoužívá

   zrovna Spyder je pro export, samotný Izrael jej nepoužívá

 • Lukas
  20:27 25.09.2020

  Ciekawy wybór... Kupić 4 baterie Spyder MR na Tatrze - jako SHORAD dla sił powietrznych... A potem kupić 2 baterie Spyder SR - ale na "nowym BVP" - jako SHORAD dla wojsk lądowych ...Zobrazit celý příspěvek

  Ciekawy wybór...
  Kupić 4 baterie Spyder MR na Tatrze - jako SHORAD dla sił powietrznych...
  A potem kupić 2 baterie Spyder SR - ale na "nowym BVP" - jako SHORAD dla wojsk lądowych (mobilne systemy - jak Kub czy OSA-AKM)

  Jakby jeszcze kupić 2 baterie Barak to byłby niezły "system"Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:33 25.09.2020

   V USA jdou cestou MSHORAD přímo na Strykerech a ...Zobrazit celý příspěvek

   V USA jdou cestou MSHORAD přímo na Strykerech a BMP.
   https://www.armyrecognition.co...

   za mně toto je cesta jak dostat air defense přímo k jednotkám s podobnou balistickou ochranou a systémy i proti dronům. V této kategorii aktuálně končí v AČR S10M a bude nahrazena převozitelnými RBS 70 NGSkrýt celý příspěvek

   • Lukas
    21:54 25.09.2020

    Tak tylko taki system jak amerykański MSHORAD (klasa - VSHORAD ) to pojazd który towarzyszy awangardzie batalionowej grupy taktycznej... System podobny do Spyder-SR (SHORAD) służy ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak tylko taki system jak amerykański MSHORAD (klasa - VSHORAD ) to pojazd który towarzyszy awangardzie batalionowej grupy taktycznej...

    System podobny do Spyder-SR (SHORAD) służy natomiast do osłaniania większego zgrupowania (brygada / grupa kilku batalionowych grup taktycznych)

    Ja wiem, że obecnie w ACR brygada zmechanizowana nie ma dywizjonu przeciwlotniczego.
    Ale trzeba rozważyć problem "osłony wojsk".Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     23:25 25.09.2020

     Brigáda protiletadlový oddíl nemá, ale Brigádní úkolové uskupení (což je formace s níž půjde AČR do případné operace) pochopitelně ano.

     Brigáda protiletadlový oddíl nemá, ale Brigádní úkolové uskupení (což je formace s níž půjde AČR do případné operace) pochopitelně ano.

    • flanker.jirka
     23:31 25.09.2020

     Lukas To odpovídá současné organizaci AČR, má jeden pluk GBAD VSHORAD a SHORAD a v případě potřeby jej poskytne, podobně to je s dělostřelectvem, brigády mají u sebe pouze ...Zobrazit celý příspěvek

     Lukas
     To odpovídá současné organizaci AČR, má jeden pluk GBAD VSHORAD a SHORAD a v případě potřeby jej poskytne, podobně to je s dělostřelectvem, brigády mají u sebe pouze minomety, ale samohybné houfnice Dana, nově i Caesar budou u dělostřeleckého pluku bokem k dispozici.
     Dříve to bylo tak, že systémy 2K121 KUB,, OSA AKM, S10 byly u pozemních sil přímo. A u letectva a PVO byly pouz S 75 Volchov, S 125 Neva a S 200 Vega, které byly zrušeny bez náhrady.
     Tak že činnost podpory brigády s GBAD budou provádět Spydery, které se nyní pořizují.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      08:33 26.09.2020

      Ja to rozumiem - konsolidacja systemów przeciwlotniczych w "większych" jednostkach. Podobnie zrobiła Bundeswehra, podobnie mają Amerykanie. Ale 4 baterie (16 wyrzutni) to trochę ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja to rozumiem - konsolidacja systemów przeciwlotniczych w "większych" jednostkach.
      Podobnie zrobiła Bundeswehra, podobnie mają Amerykanie.

      Ale 4 baterie (16 wyrzutni) to trochę za mało by zrealizować wszystkie zadania...

      Dlatego zastanawiam się nad ewentualnym pozyskaniem kolejnych systemów...
      Taki Spyder-SR mógłby być taką nowoczesną "OSA-AKM" - dzięki głowicy FLIR każda wyrzutnia mogłaby autonomicznie działać w trybie "pasywnym".
      Zasięg do osłony wojsk lądowych jest wystarczający...Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      09:05 26.09.2020

      Lukas Však zřejmě proto má připravovaný kontrakt obsahovat opci na další 4 baterie. Musíš si uvědomit, že AČR je relativně malá (spousta Poláků má pořád tendenci ji srovnávat s WP, ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      Však zřejmě proto má připravovaný kontrakt obsahovat opci na další 4 baterie. Musíš si uvědomit, že AČR je relativně malá (spousta Poláků má pořád tendenci ji srovnávat s WP, přičemž jim nedochází, že Polsko má 3,5 více obyvatel). Takže i počty techniky musí odpovídat počtu lidí. Cílový stav AČR je 30 000 profi vojáků a cca 8000 členů AZ.
      Ostatně proto má AČR jinou strukturu, kdy brigáda je jen základní kostra na níž vzniká bojové uskupení, tedy taková stavebnice. Dělostřelci, PLO, k logistici, průzkum, chemici, ženisté, letectvo....., to vše se doplňuje do funkčního celku dle povahy operace.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      10:22 26.09.2020

      Pro Nesher - ja wiem że ACR to nie CSLA (która była silniejsza niż LWP- szczególnie w latach 80) Ale policz ile zadań musi realizować obrona przeciwlotnicza. Nawet zakładając, że ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Nesher - ja wiem że ACR to nie CSLA (która była silniejsza niż LWP- szczególnie w latach 80)

      Ale policz ile zadań musi realizować obrona przeciwlotnicza.
      Nawet zakładając, że ACR szykuje się wyłącznie do wojny koalicyjnej (w ramach NATO) to część systemów przeciwlotniczych będzie cały czas w kraju...
      Te 4 baterie pozwolą na osłonę najważniejszych obiektów w kraju...
      Gdzie tu miejsce na osłonę wojsk...


      Mam nadzieje, że kontrakt będzie zawierał opcje.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      11:56 26.09.2020

      Lukas Situace v ČR není ideální pro udržení schopností armády, o některé jsme bez náhrady přišli. V Polsku je to jiné, viděl jsem i pokus o modernizaci OSA AKM o střely IRIS-T, ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      Situace v ČR není ideální pro udržení schopností armády, o některé jsme bez náhrady přišli. V Polsku je to jiné, viděl jsem i pokus o modernizaci OSA AKM o střely IRIS-T, Ukrajina s Běloruskem zase modernizovala systém o nové rakety, nazývají to Stilet a zvýšili dosah až na 20 km.
      Ale v ČR se OSA AKM zrušila a byla nahrazena systémem RBS 70, což je z hlediska působení neporovnatelné. Systémy S 125 S 75 a S 200 byly vyřazeny bez náhrady.

      K počtu 4 baterií, ano, je to zoufale málo, upozornil jsem na to v jednom s komentářů níže, kde se odvolávám na politické prohlášení ministra, který řekl co vše budeme schopni bránit, prostě neumějí počítat.
      Osobně považuji za chybu oddělení dělostřelectva a PVO od pozemních jednotek, protože velitelé pozemních jednotek ztrácejí schopnosti efektivněji tyto složky pro svou potřebu řídit a velet jim.
      Ideální by pro ně bylo právě doplnit systémy, jako MSHORAD přímo na kolové OT Pandur a nově kupované podvozky BVP.
      Když se podíváte na akvizici radarů ELM 2084, tak ČR je asi jediná země, která tyto multimission radary koupila zprvu pro základní průzkumné funkce bez air defense systému. Protože jinde ve světě se prodávají se systémy Spyder a Barak, vyjímkou je Kanada, kde zatím slouží jako čistě dělostřelecké radary.

      Máme co dohánět, bohužel, nikdo u nás se nesnažil už jednou pořízený majetek v podobě už pořízené techniky o to vytěžit z ní maximum a případně ji modernizovat, jako se tomu děje u vás s PVO systémy nebo i plánovaná modernizace Mi 24 (a to máte mnohem starší vrtulníky, než naše Mi 35).Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:38 26.09.2020

      Jaký má smysl pokoušet se udělat modernizaci na starých podvozcích Osy, když je nový podvozek v podstatě marginální částka v ceně celého systému? Navíc stejně jako u Mi-24 je to ...Zobrazit celý příspěvek

      Jaký má smysl pokoušet se udělat modernizaci na starých podvozcích Osy, když je nový podvozek v podstatě marginální částka v ceně celého systému? Navíc stejně jako u Mi-24 je to pouze prezentace možností a k nákupu ještě nedošlo.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      12:50 26.09.2020

      Lukas Podle toho co tady tvrdí plk. Lang (ředitel vojskového průzkumu a elektronického boje MO) tedy je pokud je to on, tak se s opcí na další 4 kompletní baterie ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas

      Podle toho co tady tvrdí plk. Lang (ředitel vojskového průzkumu a elektronického boje MO) tedy je pokud je to on, tak se s opcí na další 4 kompletní baterie počítá.

      Flanker
      Já bych byl s modernizací starých ruských klumprů za použití moderní západní součastkové základny a technologií velmi opatrný. Většinou to končí velmi drahým průměrným systémem. A používat ruské (východní) komponenty pro nás nic neřeší.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      13:44 26.09.2020

      Pro flanker.jirka Propozycja integracji IRIS-T na OSA-AKM to tylko "koncpet" przemysłu - przemysłu który chce sprzedać pocisk... Nasze OSA-AKM już raz były modernizowane - ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro flanker.jirka
      Propozycja integracji IRIS-T na OSA-AKM to tylko "koncpet" przemysłu - przemysłu który chce sprzedać pocisk...
      Nasze OSA-AKM już raz były modernizowane - standard SA-8P "Żądło" (Sting) - oznaczał integracje z nowym, krajowym systemem dowodzenia i kierowania, wymiana elementów łączności, częściową cyfryzacją oraz pasywacją systemu poprzez dodanie kanału pasywnego (głowica FLIR)
      Zrobiono to już kilkanaście lat temu...
      To właśnie te systemu na ćwiczeniach Victory Strike "rozgromiły" amerykański batalion AH-64 (wspierany baterią M270)

      Dalsza modernizacja rozbija się o brak sensownej (tj. taniej) rakiety...
      Wstawianie drogiego naprowadzanego na podczerwień IRIS-T do radiokomendowego SA-8 ma taki sam sens jak instalacja na czołgu T-55 armaty 130mm.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:32 26.09.2020

      Scotty OSA AKM nebyl pouze podvozek, ale systém zahrnující radar, IFF, střelecký radar a rakety. V době kdy se vyřazoval patřil k tomu nejmladšímu co jsme měli. A vzhledem k tomu, ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      OSA AKM nebyl pouze podvozek, ale systém zahrnující radar, IFF, střelecký radar a rakety. V době kdy se vyřazoval patřil k tomu nejmladšímu co jsme měli. A vzhledem k tomu, že jej lze nyní vybavit střelami o dosahu až 20 km (což je podobné s 2K12KUB mohla být jeho modernizace zvažována.
      Ten systém byl naprosto mobilní, dokonce uměl plavat a celé to fungovalo na jednom vozidle. Baterie měla 4 vozidla, tak že oproti baterii KUBu mohla postřelovat současně 4 cíle na místo jednoho.
      Tím, že každé vozidlo mělo svůj vlastní přehledový radar dávalo možnost je použít i samostatně.
      Samozřejmě, dnes, v době nějakých 15 let po vyřazeníí systému to smysl nemá.

      Co se týká polského návrhu modernizace, systém měl mít možnost používat jak původní střely vedené radiovým způsobem, tak IRIS-T s infrasamonavedením
      https://www.flickr.com/photos/... Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:35 26.09.2020

      Nesher Jak jsem psal Scottymu, dnes už to smysl nemá, ale v době kdy se modernizoval KUB a S10 byla jiná situace a jen díky modernizaci se KUB udržel tak dlouho. Když se podíváte ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Jak jsem psal Scottymu, dnes už to smysl nemá, ale v době kdy se modernizoval KUB a S10 byla jiná situace a jen díky modernizaci se KUB udržel tak dlouho.
      Když se podíváte na vozidlo S 10, tak to dnes je nahrazeno v Rusku systémem SOSNA, který má shodný způsob činnosti a navedení jako RBS 70.
      https://www.armyrecognition.co... Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:40 26.09.2020

      Lukas děkuji za upřesnění, podle mně smysl má smysl osadit systém i raketou IRIS-T, tehdy šlo o to, že mělo jít o rakety integrované pro stíhače a měly jít odpalovat ze stejného ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      děkuji za upřesnění, podle mně smysl má smysl osadit systém i raketou IRIS-T, tehdy šlo o to, že mělo jít o rakety integrované pro stíhače a měly jít odpalovat ze stejného závěsu, aby se daly použít jak pro letadlo, tak GBAD.
      Výhodu takového řešení lze spatřovat v tom, že systém pak může současně působit na více cílů, protože IRIS-T je kategorie fire and forget.
      Pokud vím, tak na SA 8P mělo dojít i k zlepšení detekčních schopností a ECCM u radaru.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:46 26.09.2020

      Nesher Já bych ty systémy "krumplem" nenazýval, ještě nevíme zda to samé zacházení po tak dlouhou dobu vydrží nově pořizované systémy. Musíte si uvědomit, že šlo o zastaralé ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Já bych ty systémy "krumplem" nenazýval, ještě nevíme zda to samé zacházení po tak dlouhou dobu vydrží nově pořizované systémy.
      Musíte si uvědomit, že šlo o zastaralé systémy již v roce 1985, kdy se ČSSR pomalu zaobírala nahrazením za systémy BUK, TOR a S 300.

      ...uvidíme co vydrží nově pořizovaná technika a kolik její provoz bude stát.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      15:24 26.09.2020

      Pro flanker.jirka Integracja z IRIS-T nie ma sensu... Tak zmodernizowany system może tylko teoretycznie korzystać zamienni z starych radiokomendowych rakiet (brak resursu dla ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro flanker.jirka
      Integracja z IRIS-T nie ma sensu... Tak zmodernizowany system może tylko teoretycznie korzystać zamienni z starych radiokomendowych rakiet (brak resursu dla rakiet 9M33).
      A do strzelania IRISami nie potrzeba połowy "wyposażenia" standardowej wyrzutni (niepotrzebny jest radar kierowania ogniem i inne elementy)

      W PL pracuje się nad rakietą z kombinowanym naprowadzaniem (IR + laser).
      Docelowo rakieta ma trafić na zmodyfikowane POPRADy
      I takie "zmodyfikowane Poprady" maja być funkcjonalnym następcą SA-8.
      https://i.ytimg.com/vi/LEnJhrQ... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:30 26.09.2020

      flanker.jirka Ovšem co z toho zůstane po modernizaci na nové střely? Obávám se že pouze ten kolový podvozek. To už vyjde Polákům lépe vytvořit SHORAD na podvozku Rosomaku případně ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Ovšem co z toho zůstane po modernizaci na nové střely? Obávám se že pouze ten kolový podvozek. To už vyjde Polákům lépe vytvořit SHORAD na podvozku Rosomaku případně Borsuku.
      Ostatně jak psal Lukas byla to jen nabídka která se nerealizovala.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:57 26.09.2020

      Scotty znovu se opakuji, je rok 2020 a nemá smysl tak staré systémy řešit, to bylo aktuální možná v roce 2000. A už vůbec ne v Polsku, které má větší objem financí na obranu. Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      znovu se opakuji, je rok 2020 a nemá smysl tak staré systémy řešit, to bylo aktuální možná v roce 2000. A už vůbec ne v Polsku, které má větší objem financí na obranu.
      Pokud se uskuteční dodávky avizovaných systémů, tak by bylo dobré řešit VSHORAD opravdu mobilní pro krytí jednotek a C-RAM. Abychom na nejnižší úrovni měli vlastní systémy integrované do vlastních systému C4ISR. Protože bez propojení hrozí problém se správnou identifikací cílů a hrozí fiasko střelby na to na co střílet nechceme. ...příkladů z poslední doby je dost Ukrajina, Syrie, ÍránSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:00 26.09.2020

      flanker.jirka
      Na to stačí systém který dokáže číst civilní odpovídače.

      flanker.jirka
      Na to stačí systém který dokáže číst civilní odpovídače.

     • flanker.jirka
      20:47 26.09.2020

      Scotty Nestačí, jak se o tom mohli přesvědčit íránci, když jim amíci sundali civilní letadlo, které mělo správně nastavený kód a nahlášený letový plán. A co v případě letícího ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Nestačí, jak se o tom mohli přesvědčit íránci, když jim amíci sundali civilní letadlo, které mělo správně nastavený kód a nahlášený letový plán.

      A co v případě letícího objektu bez zapnutého odpovídače?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:06 26.09.2020

      flanker.jirka
      Tam ovšem nebyl problém v technice , ale v operátorovy který vyhodnocoval výstupy z radaru. Po technické stránce žádná chyba nenastala.

      flanker.jirka
      Tam ovšem nebyl problém v technice , ale v operátorovy který vyhodnocoval výstupy z radaru. Po technické stránce žádná chyba nenastala.

     • Nesher
      10:07 27.09.2020

      Flanker Jsou to klumpry a to, že vydržely tak dlouho na tom nic nemění. A ohledně dlouhověkosti západních systémů bych strach neměl, když si uvědomíš jak dlouho některé systémy ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Jsou to klumpry a to, že vydržely tak dlouho na tom nic nemění. A ohledně dlouhověkosti západních systémů bych strach neměl, když si uvědomíš jak dlouho některé systémy sloužily respektive ještě slouží, tak je to s východní produkcí zcela srovnatelné.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:09 27.09.2020

      Nesher Uvidíme jak to bude u novějších systémů, které jsou na HW a SW bázi do které nás výrobci nepustí. U starých systémů jako byly například Hawk, OSA, Kub, Roland, Něva, to bylo ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Uvidíme jak to bude u novějších systémů, které jsou na HW a SW bázi do které nás výrobci nepustí.
      U starých systémů jako byly například Hawk, OSA, Kub, Roland, Něva, to bylo jiné více HW se dalo nahrazovat jiným a případné modernizace tak byly na dostupných technologiích.
      Přirovnal bych to k tomu jak šlo opravit starý elektromechanický telefon s všude dostupnými součástkami a jak je složitější opravit nový mobilní telefon, kde jsme v případě opravy závislí na součástkách mimo Evropu.
      V některých oborech jsme prostě zaostali a i elektrotechnická produkce pro AČR od "renomovaných" českých firem je plná krabiček s komponenty od komunistů z Číny.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:54 27.09.2020

      Ázerbájdžánský (turecký) dron vs. arménská OSA 1:0.
      https://twitter.com/ConflictsW...

      Ázerbájdžánský (turecký) dron vs. arménská OSA 1:0.
      https://twitter.com/ConflictsW...

     • flanker.jirka
      17:42 27.09.2020

      Scotty "chyba operátora" a jsme u toho, většina chyb v identifikaci začíná chybami operátorů,. Když už tu dáváte video z toho jak naši turečtí bratři ve zbrani jedou řezat arménce, ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      "chyba operátora" a jsme u toho, většina chyb v identifikaci začíná chybami operátorů,.
      Když už tu dáváte video z toho jak naši turečtí bratři ve zbrani jedou řezat arménce, jako kdysi. Tak stojí za zmínku, že Azerbajdžán má také radary ELM 2084 se systémem Barak 8ER.
      A máte tam špatné skore :-D asi nemáme všechny informace, ale je to minimálně 1:1
      https://defbrief.com/2020/07/1... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:28 27.09.2020

      flanker.jirka Tak podle toho videa je to 3:0 a operátoři v těch Osách patrně neměli tušení že se kolem nich něco pohybuje. Zarušení jejich radarů mají Ázerbájdžánci patrně dobře ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Tak podle toho videa je to 3:0 a operátoři v těch Osách patrně neměli tušení že se kolem nich něco pohybuje. Zarušení jejich radarů mají Ázerbájdžánci patrně dobře zvládnuté.
      Mimochodem v komentářích se spekuluje že útočil dron Bayraktar TB-2.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:49 27.09.2020

      Scotty TB 2 se v celku osvědčily v Libyi, dokáží na cíle jako je OSA nebo Pantsir použít střely z pozice Stand off, tak že i když by je viděli, tak jsou pro sestřel moc daleko a ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      TB 2 se v celku osvědčily v Libyi, dokáží na cíle jako je OSA nebo Pantsir použít střely z pozice Stand off, tak že i když by je viděli, tak jsou pro sestřel moc daleko a pak už jen záleží na tom, zda je PVO prostředek schopný sestřelit malou řízenou střelu odpálenou z dronu, což podle záběrů evidentně schopen není.
      Zřejmě si celou ofenzívu Azerbajdžán dobře naplánoval. Arménie je proti nim, navíc s podporou turků, prakticky bezbraná. Smutné je, že se do takové země dostávají zbraně i z ČR oklikou přes Izrael. ...peníze hold nesmrdí nikomuSkrýt celý příspěvek

     • Nesher
      08:51 28.09.2020

      Flanker Jenže jedním ze zásadních požadavků na takový systém je, aby něco trefil a ne jen dlouho vydržel. Zrovna v tom Spyderu toho z Číny asi moc nebude. Pokud chceš něco takového ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Jenže jedním ze zásadních požadavků na takový systém je, aby něco trefil a ne jen dlouho vydržel. Zrovna v tom Spyderu toho z Číny asi moc nebude. Pokud chceš něco takového modernizovat, tak potřebuješ někoho kdo tomu rozumí, taková firma v ČR není a nikdy ani nebyla.Skrýt celý příspěvek

 • Eagle
  20:01 25.09.2020

  V článku to zní jako hotová věc. Uvidíme jaká bude chuť až skončí covid.

  V článku to zní jako hotová věc. Uvidíme jaká bude chuť až skončí covid.

 • Miroslav
  19:59 25.09.2020

  Mám otázku pre zasvätených.

  Prečo musí byť odpaľovacie vozidlo v max. 10 km vzdialenosti? To je problém komunikovať s radarom či veliteľským vozom na väčšiu vzdialenosť?

  Mám otázku pre zasvätených.

  Prečo musí byť odpaľovacie vozidlo v max. 10 km vzdialenosti? To je problém komunikovať s radarom či veliteľským vozom na väčšiu vzdialenosť?

 • faraonamumu
  19:14 25.09.2020

  Zapojení českého průmyslu by mělo být minimálně 30% Mám dotaz: Je reálné, že se české firmy zapojí i jinak, než dodáním podvozku a servisem, nebo to podle vašeho odhadu bude stačit ...Zobrazit celý příspěvek

  Zapojení českého průmyslu by mělo být minimálně 30% Mám dotaz: Je reálné, že se české firmy zapojí i jinak, než dodáním podvozku a servisem, nebo to podle vašeho odhadu bude stačit na těch 30%?Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   20:46 25.09.2020

   České firmy se můžou zapojit například do servisu raket, radiolokátory může kompletovat Retia a určitě se najdou i další možnosti.

   České firmy se můžou zapojit například do servisu raket, radiolokátory může kompletovat Retia a určitě se najdou i další možnosti.

   • faraonamumu
    23:02 25.09.2020

    To máte pravdu, já to myslel spíš tak, jestli těc 30% neudělá "jen" podvozek, kabina a servis..

    To máte pravdu, já to myslel spíš tak, jestli těc 30% neudělá "jen" podvozek, kabina a servis..

    • Scotty
     23:15 25.09.2020

     V deseti miliardách určitě ne.

     V deseti miliardách určitě ne.

   • flanker.jirka
    20:56 26.09.2020

    jen aby někoho nenapadlo vytvářet pro osvědčený systém vlastní C2 nebo jiný zázračný kontejner na bázi "převaděče spojitosti" od VTUL a Retie.
    Rafael to má propacované.

    jen aby někoho nenapadlo vytvářet pro osvědčený systém vlastní C2 nebo jiný zázračný kontejner na bázi "převaděče spojitosti" od VTUL a Retie.
    Rafael to má propacované.

 • Luky
  18:49 25.09.2020

  Gripen(nejlépe E, ale i C) vyzbrojený trojicí IRIS-T, Derby, Meteor je mým dlouhodobým favoritem. Dnes zveřejněná volba mě moc těší, byť tam ta souvislost být nemusí. Python je ...Zobrazit celý příspěvek

  Gripen(nejlépe E, ale i C) vyzbrojený trojicí IRIS-T, Derby, Meteor je mým dlouhodobým favoritem.
  Dnes zveřejněná volba mě moc těší, byť tam ta souvislost být nemusí.
  Python je skvělá střela, ale IR složku možná ani armáda pořizovat nebude.....Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   20:04 25.09.2020

   Proč se omezovat, pod druhé křídlo bych poděsil ještě Sidewinder, AMRAAM a A-Darter. Aby byla pořádná pestrost a dostatek rozdílných dodavatelů.

   Proč se omezovat, pod druhé křídlo bych poděsil ještě Sidewinder, AMRAAM a A-Darter. Aby byla pořádná pestrost a dostatek rozdílných dodavatelů.

   • Luky
    20:21 25.09.2020

    Nikoli, ale pokud by byla cena podstatně lepší a spolehlivost A-Darterů vysoká, dokázal bych si je místo IRIS-T představit....Derby je perfektní malá-střední hmotnostní kategorie, ...Zobrazit celý příspěvek

    Nikoli, ale pokud by byla cena podstatně lepší a spolehlivost A-Darterů vysoká, dokázal bych si je místo IRIS-T představit....Derby je perfektní malá-střední hmotnostní kategorie, použitelná na spoustu vzdáleností, dražší Meteor je top, kdežto Amraam velmi drahá střela s dlouhou dodací lhůtou a z nestabilní země. Pro M Sidewinder se už hledá pomalu náhrada a množství Amraamů moc zavazující není.
    Z Derby by se mohla stát taková ta běžnější munice pro letectvo i PVO.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     21:54 25.09.2020

     Meteor je top, co se týče motoru. Co se týče seekeru, na tom podle všeho příliš dobře není, protože radši ho budou nahrazovat seekerem od Japonců, jestli se to teda povede. A ...Zobrazit celý příspěvek

     Meteor je top, co se týče motoru. Co se týče seekeru, na tom podle všeho příliš dobře není, protože radši ho budou nahrazovat seekerem od Japonců, jestli se to teda povede.

     A ohledně dodací lhůty - tak fakt by mne zajímalo, na základě čeho tvrdíš, že ji má meteor nějak výrazně lepší.

     Ne, že bych tvrdil, že AMRAAM je lepší raketou než Meteor, každá má svoje silné stránky, jen je fakt úžasný pozorovat, jak u jedný Tě zajímaj jen pozitiva, zato u druhý jen negativa, která si navíc cucáš z prstu.Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      09:33 27.09.2020

      Sám si cucáš svý rozumy z prstu. Každý zbraňový systém se vylepšuje, to není známka zaostalosti, ba naopak. Mluvit o zaostalosti kvůli plánům na další vývoj seekeru ve spolupráci s ...Zobrazit celý příspěvek

      Sám si cucáš svý rozumy z prstu. Každý zbraňový systém se vylepšuje, to není známka zaostalosti, ba naopak. Mluvit o zaostalosti kvůli plánům na další vývoj seekeru ve spolupráci s Japonskem, je čirá demagogie.
      Ty tady dlouhodobě vedeš kampaň proti Gripenu a kolikrát tu např. zaznělo, že nejsou naše, takže omezení v nasazení. Přitom když nakoupíš Amraamy, tak tam se zavazuješ k jejich použití po souhlasu s USA. Na výzbroj jsou stejná omezení a to nikdo nezdůrazňuje. Přitom USA jsou tímto proslulé. Evropsko-Japonská spolupráce je chytrý krok, proč do něčeho brát amerického konkurenta, když ti to pak bude bojkotovat? Vývoj zbraní je hodně o politice, s kým jít do holportu a s kým ne.
      O dodacích lhůtách na Amraam bylo napsáno dost, najdi si to. Zbytek v postu níže (Metorů nemusí být mnoho)..Skrýt celý příspěvek

     • logik
      11:51 28.09.2020

      "Každý zbraňový systém se vylepšuje, to není známka zaostalosti, " Ano, VYLEPŠUJE. Pokud tedy místo VYLEPŠOVÁNÍ vlastního systému - a to jednoho z klíčových systémů - ten vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

      "Každý zbraňový systém se vylepšuje, to není známka zaostalosti, "
      Ano, VYLEPŠUJE. Pokud tedy místo VYLEPŠOVÁNÍ vlastního systému - a to jednoho z klíčových systémů - ten vlastní systém zahodím a místo toho hledám seeker v zahraničí, tak to něco o kvalitě svědčí.
      Jaký by měla mít důvod aby konsorcium kolem MBDA připravilo o práci své vývojové týmy a připravilo se o část zisku z prodeje "nových Meteorů", když ne ten, že Japonský seeker je podstatně lepší, než ten současný, a tedy že ten současný nepatří ke špičce?

      "Evropsko-Japonská spolupráce je chytrý krok"
      Já nic proti té spolupráci nemám, naopak. V současné situaci je to velmi rozumný krok. Jen se prostě na situaci dívám realisticky: při tom, jak málo dává nyní Evropa na zbrojení, prostě ani nemůže utáhnout všechen zbrojní vývoj, takže je naprosto přirozené, že ne ve všech oblastec je na špičce.

      "Ty tady dlouhodobě vedeš kampaň proti Gripenu"
      Ne, já nevedu kampaň proti Gripenu. Opakovaně tu razím teorii, že pokračování Gripenů je jedna z variant, jejíž výhodnost bude stát na tom, kolik REÁLNĚ bude ta varianta stát.

      Jen tady velmi často opravuji nekritické fandy Gripenu, kteří vymýšlí fantasmagorie jako Gripen se šesti AtA raketama na křídlech: když v reálu v ostré akci létají třeba i neozbrojení, aby aspoň trochu prodloužili svoji výdrž, vyvracím mýty o údajné superlacinosti Gripenů, pro které neexistuje reálný podklad, a upozorňuji na to, že to, že je Gripen "malej a lehkej" není zadarmo, nýbrž to s sebou nese ne nepodstatné nevýhody - jak uznává i jeho výrobce, který ho v následující verzi zvětšuje.
      Tedy, stejně jako u Meteorů, nevytahuji pouze výhody daného řešení, ale upozorňuji i na nevýhody. Kdybych byl podobnej fanda do americkejch řešení, jako ty do Gripenu, tak se tady s Tebou hádám, že Meteor nemá oproti AMRAAMu žádnou reálnou kinmatickou výhodu.Skrýt celý příspěvek

   • Luky
    20:29 25.09.2020

    Mimochodem Indiáni je myslím loni vybrali jako náhradu Adderů pro své nejen SU-30...

    Mimochodem Indiáni je myslím loni vybrali jako náhradu Adderů pro své nejen SU-30...

    • logik
     21:41 25.09.2020

     Hezký teorie, ale - jednak je ekonomickej nesmysl provozovat více než dva typy AtA raket, - jednak je dobrým zvykem nosit rakety po dvojicích, a tedy v rozumný konfiguraci (tzn. ...Zobrazit celý příspěvek

     Hezký teorie, ale
     - jednak je ekonomickej nesmysl provozovat více než dva typy AtA raket,
     - jednak je dobrým zvykem nosit rakety po dvojicích, a tedy v rozumný konfiguraci (tzn. se dvěma nebo třema bagy) se ti to jaksi na Gripen C ani nevejde....Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      09:58 27.09.2020

      Pokud se bavíme o Gripenu C, je přese všechny tvoje teorie navěšení s centrálním bakem naprosto normální a operačně použitelná konfigurace. Pro Céčko pak máš pro A-A 6 zbraňových ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud se bavíme o Gripenu C, je přese všechny tvoje teorie navěšení s centrálním bakem naprosto normální a operačně použitelná konfigurace.
      Pro Céčko pak máš pro A-A 6 zbraňových bodů.

      Standardně se pro baterii Spyderů (4-6 odpalovačů) nakupuje alespoň 75 raket. Při čtyřech bateriích by měla armáda nakoupit alespoň 300 raket, pokud budou další 4 baterie v budoucnu, jedná se o počet 600 střel, spíš 1000.

      A tam právě mířila moje poznámka. Jedna věc je porovnávat nějakou papírovou schopnost ve sterilním prostředí a druhá věc jsou opravdové operační možnosti.
      Na Gripen a to i Céčkový jde v pohodě navěsit 4 Meteory + 2x IR. Jenže pro většinu misí je Derby dostačující a ideální. Lehčí střela váží míň, má svižnou akceleraci, je levnější. Je obrovský gap mezi IR a ekonomicky použitým Meteorem, signál IR nemáš klidně na pár kiláků.
      Např. Frantíci došli k tomu, že po Magic + Super530 začali dělat MICA radar + IR. Určitě skvělá střela, naprosto postačující pro většinu úkolů, ale papírově ten dosah neoslní a v určitém prostředí nemusí dostačovat. Proto nejnovější Rafale umí Meteor, oni to samozřejmě takto plánovali.
      Takže já si dokážu představit, že i pro AG mise, případně AA se dvěma baky by Gripen běžně nosil 4 Derby, případně 2x na wingtipu + 4x na zdvojeným (schválně nepíšu o E). AG doprovod by si místo AG dal Meteory.

      Meteor je skvělá střela na vybojování vzdušný převahy před "merge". Pak už spíš překáží. V přehledným prostředí, když na sebe letí dva roje (a maj třeba i GCI) ti Meteor vyhraje střet. Bohatě stačí, když má každý letadlo dva. okud už se promíchají a dostanou se blíž, bohatě stačí Derby nebo Derby + IR.

      Když si jednoduše představím, že má armáda kolem tisíce střel (Derby), stačí pak už jen cca 100-200 IR a třeba 75-150 Meteorů. A máš REÁLNĚ vyzbrojený letectvo. Byl by zločin tu kompatibilitu nevyužít.

      Samozřejmě, že v případě IR by smysl dávala i 9X, když ji bude umět Viper. Ale k Viperům se možná vůbec nebudou brát, případně budou zadrátovaný a mohly by se dostat až na nějaké specifické misi s Amíkama. Pro běžné intervence a AG moc potřeba nebudou.
      Takže i pro Flankera a Scottyho - moje poznámka právě mířila na operační použitelnost a zkoncováním s demovýzbrojí.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      22:43 27.09.2020

      "je přese všechny tvoje teorie navěšení s centrálním bakem naprosto normální a operačně použitelná konfigurace." Ano, na mise, kde stačí dolet. Což znamená mít buďto navíc tankery, ...Zobrazit celý příspěvek

      "je přese všechny tvoje teorie navěšení s centrálním bakem naprosto normální a operačně použitelná konfigurace."
      Ano, na mise, kde stačí dolet. Což znamená mít buďto navíc tankery, anebo letiště blízko fronty a tedy podstatně zranitelnější. Navíc i tak zcela jistě na některé mise budeš potřebovat více bagů, tedy budeš muset cvičit piloty na více konfigurací (s různými AtA raketami), vzrůstá tedy riziko chyby ze strany pilota.

      Švédové nejsou blbí, a když přidávaj Ečku jak hardpointy, tak množství paliva, tak vědí proč. Všichni dneska se snaží montovat na letadla CFT. Proto švédové většinou létají se dvěma bagy. Asi jsou blbí, protože přeci stačí létat na misi s jedním bagem....

      Proto naši piloti nad Lybií létali dokonce v druhm stroji bez AMRAAMů, aby aspoň trochu vylepšili výdrž letadla:
      http://czechairforce.com/news/...
      A ty sníš o konfiguracích se 6xAtA.....


      "Takže já si dokážu představit, že i pro AG mise, případně AA se dvěma baky by Gripen běžně nosil 4 Derby, případně 2x na wingtipu "
      No, a podle mne je to blbost. Protože letadlo je příliš drahé než abys ho ohrozil tím, že mu nedáš do výzbroje to nejlepší, co máš. Letadlo s 4xderby bude proti letadlům s moderní BVR raketou defakto bezbranné.


      "Meteor je skvělá střela na vybojování vzdušný převahy před "merge". Pak už spíš překáží. "
      ???? Pokud budu bojovat a budu mít meteory, tak je především blbost nechat k jakémukoli merge dojít. Proč dělat tak riskantní krok, když dostřel meteoru mi umožňuje efektivně vést boj z dálky s malým rizikem pro mne samotného. Ve výsledku bude výrazně levnější vyplýtvat pár meteorů v BVR souboji, než ztrácet stroje, když se budu snažit přiblížit na dostřel Debry.

      "Když si jednoduše představím, že má armáda kolem tisíce střel (Derby)"
      A k čemu. S protivníkem, který má moderní BVR rakety Ti jsou Derby na nic. Jdeš dolů dřív, než se dostaneš na jistej dostřel. Max je budeš masivně plýtvat v defenzivní střelbě na velkou a tedy neúčinnou vzdálenost. Todle by byla možná taktika, kdybychom si mohli dovolit ztrácet letadla. Ale těch budeme mít ještě méně, než samotných střel.
      Pokud by byly peníze na 1000 derby, tak by bylo daleko rozumnější koupit 200 dalších meteorů.Skrýt celý příspěvek

    • Luky
     19:48 28.09.2020

     Jsi úplně mimo a mě si s tebou nebaví povídat (zamiluj se do někoho jinýho). Tohle už tu bylo, prostě se zaměříš na jednu věc a všechno k ní začneš stahovat - a na to ti zase ...Zobrazit celý příspěvek

     Jsi úplně mimo a mě si s tebou nebaví povídat (zamiluj se do někoho jinýho). Tohle už tu bylo, prostě se zaměříš na jednu věc a všechno k ní začneš stahovat - a na to ti zase řeknu, že dycky najdeš větší rybu s větším doletem...ale kdyby naši měli F-15, tak zase zjistí, že budou létat draze spoustu misí s poloprázdným letadlem. Jasně vojáci by využili i F-15 nebo SU-27, ale je to tak jak to je. Na jeden bak běžně vidím 5 dogfajtů. Ty ani nevíš, že naši v Africe s Gripcema vůbec nebyli...to jsou Švédský poznatky, oni tam létali průzkum...fajn, létali ho za nějakých podmínek a zvládli to. Ale to vůbec nebylo předmětem.

     Takže si mysli co chceš, jen ti řeknu, že v armádě neměli samý pikenýry a i ti pikenýři měli na boku kratší meč. Ano, kdybys jim prozradil své tajemství, že si nikoho nemají pouštět k tělu (protože je to chyba), tak by určitě své meče odevzdali a ušetřili by... jen to nikoho nenapadlo.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      21:31 28.09.2020

      Takže tvrdíš, že my budeme létat jiné mise, než švédi? Na základě čeho? "Ano, kdybys jim prozradil své tajemství, že si nikoho nemají pouštět k tělu " Ano, hodí se mít lehkou ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže tvrdíš, že my budeme létat jiné mise, než švédi? Na základě čeho?

      "Ano, kdybys jim prozradil své tajemství, že si nikoho nemají pouštět k tělu "
      Ano, hodí se mít lehkou záložní zbraň. Ovšem pouze pro případy, kdy nestačíš dostatek protivníků zabít tou dlouhou zbraní a protivníci se tak dostanou na vzdálenost, kdy "dlouhá zbraň" je již příliš dlouhá.
      Ovšem vzdálenost, na kterou je "Meteor příliš dlouhý", již jdou použít "WVR" rakety - a naopak vzdálenost, na kteoru již nejdou použít Iris-T, tak na tuto vzdálenost jsou Meteory naprosto bez problémů použitelné.

      Takže pokud na letadlo místo meteorů navěsíš derby, tak nic nezískáš, jen omezíš možnost letadla zasahovat na delší vzdálenosti proti více cílům. Tvůj příklad tedy nesedí. To, co tady hlásáš je ne vybavit pikenýry krátkou zbraní. Ale polovině pikenýrů dát píky s o metr kratším ratištěm, že to bude levnější.

      "Na jeden bak běžně vidím 5 dogfajtů. "
      Jo, ve snu a pak se probudíš s rukou v nočníku :-)
      Vážně: na leteckym dnu možná - ale jaksi letecký den je hodně daleko od toho, co se dneska reálně od letadel vyžaduje a jak se nasazují: pokud se letadlo dostane do dogfightu, tak to znamená, že se něco po.....

      Česká letadla vážně hrozí nasadit buďto v nějakém asymetrickém zahraničním konfliktu alá Lybie, kde je výdrž zpravidla klíčová. Anebo v nějaké hnusné globální válce, kde budou muset bejt letiště hodně daleko od fronty, protože takovej iskander má dolet 500km+. Ukaž mi jedinýho výrobce stíhacích letadel, který v nových verzích letadla neprodlužuje dolet. To jako tvrdíš, že jsou všichni blbí, a dělaj něco, co není potřeba. Dělá to SAAB, dělá to Lockheed s CFT na F-16, dělá to Boeing s F-15 (tou, s kterou budem prý létat prázdnou). Ale je to blbost, to se jen všichni pomátly.
      Anebo se české potřeby tolik liší od všech ostatních?

      PS: Jediné, v čem máš pravdu, že ta Lybie se týkalá švédů, to jsem v rychlosti napsal blbě. Ale to, že jediné, co jsi k tomu dokázal napsat je oprava té mé chyby je jen další důkaz, že podstatu toho argumentu vyvrátit neumíš.Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      18:01 29.09.2020

      Pochop konečně, že já nemám žádný zájem rozvíjet tebou nastolená témata, které si nelogicky řetězíš. Nezajímáš mě. Takže naposledy - pokud mám ve výzbroji několik set střel, je ...Zobrazit celý příspěvek

      Pochop konečně, že já nemám žádný zájem rozvíjet tebou nastolená témata, které si nelogicky řetězíš. Nezajímáš mě.

      Takže naposledy - pokud mám ve výzbroji několik set střel, je dobré, když je může použít i letectvo. Pokud má letectvo 24 Aim-120 a polovina z nich zasáhne cíl, sestřelí 12 letadel (spíš 6 proti stíhačům). Pokud z dvou set střel čtvrtina až polovina zasáhne, může sundat 50-100 letadel. Munice je fajn věc.
      Ostatní se mi nechce vysvětlovat, protože o AA boji nemáš bližší představu. V průběhu let jsem ti musel vysvětlovat základní věci, nebudu ztrácet čas vysvětlováním, proč je Derby (všechny AA verze) velmi dobře bojově použitelná AA střela. Nemusíš tomu věřit, to je tvoje věc, ale do toho mě netahej.

      Já velmi často dogfajty našich letců sleduju a světe div se, na jeden vzlet to u hranic opravdu většinou dělá cca 5 střetů (desítky pozorování za 15 let). To je realita, žádné vlhké sny.

      Opět, nebudu rozvíjet tvoje téma, že Gripen C nestačí. Založ si na to blog a zkus to vysvětlit celýmu světu a AČR, mě je to jedno. Dle mě nám GripenC stačí a tím spíš GripenE. Nemusíš se mnou souhlasit, ale přestaň mě s tím otravovat.

      Z podstaty mise Švédové v severní Africe nepotřebovali Céčka nějak moc vyzbrojovat, demonstrovali zároveň nasazení v podmínkách, které nejsou ideální. Kdybychom tam byli my, měli bychom třeba jiný mandát, naši letci by létali vyzbrojení a užívali by služeb tankerů...Skrýt celý příspěvek

     • logik
      23:19 29.09.2020

      Luky: sorry, spoustu chytrejch řečí, ale argument si nepochopil. Samozřejmě, že při cvičení dogfightů kupodivu dojde k dogfigtu. A kupodivu když naši vojáci cvičej, tak neletěj za ...Zobrazit celý příspěvek

      Luky: sorry, spoustu chytrejch řečí, ale argument si nepochopil.
      Samozřejmě, že při cvičení dogfightů kupodivu dojde k dogfigtu. A kupodivu když naši vojáci cvičej, tak neletěj za hranice, takže si hrajou na malinkatym pískovišti.

      To ale fakt ani náhodou není jedinej důkaz toho, že v reálném vzdušném boji budou probíhat rutině dogfighty, nebo že se v reálném konfliktu bude cílový prostor "na dohled" od letiště.

      "měli bychom třeba jiný mandát, naši letci by létali vyzbrojení a užívali by služeb tankerů"
      A třeba by nám také narostla velká zelená tykadýlka. Gripeny tam byly používány pro průzkum, tedy v roli, která má nejmenší nároky na nosnost letadla. V jaký jiný roli by tam ten gripen teda působil konkrétně?
      A i v této roli radši z wingmana sundali AtA výzbroj, aby vydrželi déle ve vzduchu.

      A že by to šlo vyřešit tankerama? Jistě by to šlo. Jen jaksi - když už ten tanker k dispozici vůbec mám - tak provoz toho tankeru stojí nemalé peníze, za které můžu třeba koupit ty meteory, na kterých šetříš. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě.....

      " nebudu ztrácet čas vysvětlováním, proč je Derby (všechny AA verze) velmi dobře bojově použitelná AA střela."
      Jojo, klasika. Docházejí argumenty a nastupuje povýšenost. Navíc, proč se vyjadřuješ tak vágně? Řekni natvrdo, co vlastně tvrdíš: Považuješ rakety Derby v BVR souboji za stejně schopné jako např. Amraam D? Pak vysvětli např. to, proč je izraelci nepoužívají, když jsou jejich domácí?
      Anebo souhlasíš se mnou, že mají podstatně kratší dostřel než rakety Amraam či Meteor, tedy že mají i podstatně kratší no-escape zónu. A že to znamená, že Amraamem mohu druhého ohrozit ze vzdálenosti, kdy on se na mne může leda kouat?

      Samozřejmě, když jeden druhýho překvapí atd. atd.... - ale budeš stavět naše letectvo tak, že se bude bát jít do rovného souboje?

      "pokud mám ve výzbroji několik set střel, je dobré, když je může použít i letectvo."
      Zaprve, buďto je použiješ pro letectvo, nebo pro PVO. Nemůžeš s nimi počítat pro obě role. Ušetříš maximálně rezervu, kterou můžeš převádět.

      A zadruhé, s tím počtem letadel co máme - a i co mají potenciální protivníci je kravina přemýšlet nad stovkama a stovkama střel. V životě je v konfliktu nebudeme potřebvoat. Potřebujeme střely, které sundají cizí letadla dřív, než je sundají nám.
      Když nám sundaj letadla, protože se šetřilo na munici, tak je Ti fakt jedno, že máš sklad plnej raketek....

      Může mít smysl si zaplatit integraci a mít derby jako zálohu, když dojdou výkonnější rakety, ta integrace nebude zrovna levná. Ale kriplit letadla v ostrym konfliktu méně výkonnou raketou je IMHO kravina. Za to riziko, že nám někdo to letadlo sundá, to fakt nestojí ani náhodou.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      06:07 30.09.2020

      Izraelci používají na svých stíhačkách F-15 běžně kombinaci AMRAAM, Derby a Sidewinderů. Každá z těchto střel má své přednosti. Co se týká porovnání AMRAAM a Derby, tak AMRAAM vede ...Zobrazit celý příspěvek

      Izraelci používají na svých stíhačkách F-15 běžně kombinaci AMRAAM, Derby a Sidewinderů. Každá z těchto střel má své přednosti. Co se týká porovnání AMRAAM a Derby, tak AMRAAM vede nad Derby jen dostřelem, což je samozřejmě plus. Derby zase vede výrazně v manévrovacích schopnostech a "seeker" je také kvalitnější (minimálně ve srovnání s u nás zavedenou AIM-120 C-5). Cena také mluví pro Derby.

      Pro naše JAS-39 C/D by nebylo na škodu zjistit cenu integrace Derby (minimálně u Saabu se o tom uvažovalo a snad i začalo svého času i pracovat) a zakoupené rakety z pozemních systémů "olétat" na našich Gripenech a po vypršení omezených letových hodin je vracet k pozemním systémům.

      Ještě větší smysl by dávalo smysl pořídit k pozemním systémům i Python 5, který je navíc do JAS - 39 C/D již intergrováný, jako náhradu našich zastaralých Sidewinderů.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      07:44 30.09.2020

      Tak ano, v tom bych nějakou myšlenku viděl, ale nebude to letecké použití "rezervy" (společné pro obě použití) kazit rozdíl mezi střelami s boosterem a bez něj? Neboli, přesně ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak ano, v tom bych nějakou myšlenku viděl, ale nebude to letecké použití "rezervy" (společné pro obě použití) kazit rozdíl mezi střelami s boosterem a bez něj? Neboli, přesně které verze střel jde navěsit i na křídlo (bez větších úprav)?Skrýt celý příspěvek

     • logik
      14:27 30.09.2020

      maximus: Máš nějaký důkaz, že Izraelci opravdu rutině používají Derby? Např. tady (vím, wiki) o tom mlčí. https://en.wikipedia.org/wiki/... Že to nenavěsí jen občas ...Zobrazit celý příspěvek

      maximus:
      Máš nějaký důkaz, že Izraelci opravdu rutině používají Derby? Např. tady (vím, wiki) o tom mlčí.
      https://en.wikipedia.org/wiki/...
      Že to nenavěsí jen občas na letadlo, aby si dělali propagaci?

      V každém případě, i kdyby, tak na F-15 se to v pohodě vejde. Kdybychom měli F-15ku nebo i F-16, která to unese bez problémů, tak by to mohlo být rozumné (otázka je furt jak moc se musí upravit rakety při přechodu PVO-letectvo, kolik by stála integrace a nakolik by to zkomplikovalo výcvik, cvičit piloty na více raket). Na Gripen C se ale dostatečný počet BVR raket a bagů a ještě Derby prostě nevejde.
      Izraelci možná věší derby K AMRAAMům, zcela jistě ale nezbavují své stíhače schopnosti zasáhnout vzdálený cíl tím, že by AMRAAMy sundali, jak tu navrhuje Luky.

      Srovnání se seekerem v AMRAAMu C-5 je pak mimo, bavíme se o raketách na nové stíhače, což doufám fakt nebude tadle stará verze. Ale i tak by mne zajímalo, na základě čeho tvrdíš, že má Derby lepší seeker - byť tím, že je novější, se to dá čekat. A ano - Derby je levnější. Ovšem právě celou dobu vysvětluju, že vzhledem k počtu našich letadel je pitomost šetřit na raketách.

      PS: Pak je ještě otázka, které derby - my asi budeme mít jen klasické derby, nikoli Derby-ER, které se začínají výkonem k AMRAAMům aspoň blížit.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:01 26.09.2020

   Co v tomto případě řešíte? S bídou má AČR zastaralé verze AIM 9 a naprosto nedostatčný počet AIM 120, který se z našeho Gripenu ještě ani nestřílel. ...dá se pokračovat třeba ...Zobrazit celý příspěvek

   Co v tomto případě řešíte? S bídou má AČR zastaralé verze AIM 9 a naprosto nedostatčný počet AIM 120, který se z našeho Gripenu ještě ani nestřílel.
   ...dá se pokračovat třeba blamáží ohledně kanonvé munice pro 27 mm kanon Gripenu, kdy byla AČR ráda za přebytky z Německa.Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  18:10 25.09.2020

  Jestli jsem si to tedy přečetl správně, tak ty MR by dávaly docela smysl, ne? Protože pak budou muset koupit radar, který zvládne i ty LR. Pak by šly v průběhu času dokoupit i ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestli jsem si to tedy přečetl správně, tak ty MR by dávaly docela smysl, ne? Protože pak budou muset koupit radar, který zvládne i ty LR.

  Pak by šly v průběhu času dokoupit i ty LR varianty, když už máme radar, který to zvládne.

  Přijde mi to jako rozumná taktika vůči poslancům, MF a vůči voličům.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:26 25.09.2020

   ELM 2084 zvládne i BARAK MX ve verzi s dosahem 150 km, tak že s LR do 80 km problém mít nebude.

   ELM 2084 zvládne i BARAK MX ve verzi s dosahem 150 km, tak že s LR do 80 km problém mít nebude.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2