Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

BVP Puma s odpalovacím zařízením PTŘS Spike; větší foto / KMW

V Austrálii je diskutován program „Program kontinuálního vylepšování bojových schopností BVP PUMA", který popisuje některé modernizační prvky, které jsou již ze strany výrobce tohoto vozidla, německé společnosti PSM připraveny. Australské ministerstvo obrany projevilo v nadcházejícím projektu na nové pásové BVP, známým pod označením LAND 400 Phase 3 Mounted Close Combat Capability, zájem o BVP PUMA. Australská armáda proto již nyní s pomocí výrobce pečlivě studuje vlastnosti tohoto moderního bojového prostředku 21. století.

Během svého vývoje, a i po jeho uvedení do provozu v roce 2015 je BVP PUMA neustále vylepšováno a vybavováno doplňky, aby vyhovovalo trvale vzrůstajícím a měnícím se požadavkům. Stejně jako vždy byly integrovány nejnovější dostupné technologie. V důsledku toho a díky své flexibilní konstrukční filozofii, zůstává BVP PUMA nejmodernějším a nejvhodnějším obrněným vozidlem pěchoty na světě nejen dnes, ale i do budoucna.

 

 

Menší vylepšení rozšiřující schopnosti jsou plynule integrována jak do vozidel, která jsou ve výrobě tak i do již používaných vozidel. BVP PUMA přesvědčivě předvedlo a jednoznačně prokázalo své kvality během porovnávacích testů, organizovaných AČR v červnu 2017 jako součást svého akvizičního programu pro zadání zakázky.

 

Dva v současnosti definované aktualizační balíčky pro vylepšení klíčových schopností jsou označeny jako PUMA S1 a PUMA S2 a kombinují řadu opatření ke zlepšení schopností vozidel. Tento přístup zajistí německému Bundeswehru rychlou dostupnost modernizovaných vozidel velmi úsporným a ekonomicky výhodným způsobem. Modernizační balíček označený PUMA S1 zahrnuje významné zvýšení kvality systémů C2, situační přehled, efektivitu použití atd.


Systémy C2

Nové scénáře úkolování, jako je VJTF (Very High Readiness Joint Task Force – Síly velmi rychlé reakce), vyžadují moderní a vysoce výkonné komunikační systémy umožňující efektivní mezinárodní a mnohonárodní operace. Satelitní komunikační systémy, jako je například PRC117 a moderní SDR systémy, umožňují efektivnější komunikaci během společných operací. Dnešní technologie umožňují, aby rádiové systémy byly víceúčelové, a ne vázané na konkrétní platformu. Německý Bundeswehr dosud nerozhodl, jaký SDR bude používat.

 

Nicméně řada systémů SDR již byla integrována, testována a certifikována pro BVP PUMA. Tento přístup k minimalizaci rizika je možný pouze díky otevřené IT architektuře BVP PUMA. V důsledku toho mohou být SDR systémy nainstalovány do BVP Puma bez dalšího zdržení v okamžiku, kdy bude učiněno rozhodnutí platformě. Moderní interface instalované do BVP PUMA zajišťují snadnost integrace nových technologií čímž zajistí jejich okamžité nasazení v budoucích misích.

 

Nový komunikační systém umožňuje širokou škálu paralelních datových přenosů a hlasových spojení ve prospěch sesednuté mechanizované pěchoty na úrovni četa a rota. Vylepšený komunikační systém podporuje přenos obrazu a dat pro posílenou realitu. Tato funkce je součástí systému "Gladius" - Voják 21. století, který byl německou armádou od roku 2013 nasazen v Afghánistánu. "Gladius" poskytuje každému vojákovi informace o přesné pozici vlastních jednotek (Blue Force Tracking), stejně jako informace o identifikovaných pozicích nepřítele a další informace.

 

Systém "Gladius" - Voják 21. století – je plně integrován do BVP PUMA. Sdílení dat umožňuje komunikaci s každým vojákem na základě definovaných komunikačních protokolů nezávisle na komunikačních platformách (tj. BVP, MBT, podpůrných vozidlech) nebo jednotlivých vojácích. Optimalizovaný BMS – Battle Management System – umožňuje rychlejší přenos dat a intuitivní ovládání systému.


Aktualizace situačního přehledu (SA)

Upgrade systému situačního přehledu zahrnuje vylepšení klíčových senzorů pro zbraňovou optiku a periskopy. Jedním z rysů nových senzorů je zpracování barevného obrazu v nejvyšším rozlišením a umožňuje identifikaci cílů při všech povětrnostních podmínkách a ve velkých vzdálenostech. Součástí vylepšeného SA systému k zlepšení pracovních podmínek řidiče jsou přední kamerové systémy pro denní / noční vidění a zadní kamery s nočním viděním.

Dalším plánovaným zlepšením systému 360° SA je technologie fúzního obrazu, která výrazně zlepší schopnost vidění v noci i ve dne. Tím se nejen posílí schopnosti nočního vidění pro posádku PUMA, ale fúzované snímky povedou k efektivnější průzkumné činnosti. Tato technologie umožňuje fúzování záběrů ze všech kamer do jednoho panoramatického přehledu o záběru 360°.

 

Každý člen posádky může samostatně využít schopnost zoom ke zlepšení průzkumných schopností. Schopnost obrněných jednotek je posílena tím, že BVP PUMA a členové jeho osádky jsou neoddělitelným informačním a bojovým systémem ať už je osádka ve vozidle nebo sesednuta mimo vozidlo. Každý člen posádky kdykoliv aktivně plní průzkumné úkoly.

Účinnost:
Dalším důležitým zlepšením verze PUMA S1 je úspěšná integrace a následná certifikace odpalovacího zařízení PTŘS SPIKE, které je do BVP PUMA plně integrováno a není pouze přidáno k platformě. V odpalovacím zařízení PTŘS se nacházejí dvě protitankové řízené střely SPIKE LR.

Výsledkem úplné integrace PTŘS SPIKE do systému je možnost ovládání řízené střely SPIKE LR již stávajícími ovládacími prvky. Tím se zabránilo přidávání nových ovládacích prvků, terminálů a obrazovek a umožnilo snadnější ovládání velitelem a střelcem. Úspěšná kvalifikace komplexního zbraňového systému včetně integrovaného odpalovacího zařízení PTŘS SPIKE je založena na nejpřísnějších standardech zavedených v Bundeswehru a její realizace trvala zhruba dva roky.

Aktualizace PUMA S2 bude mít plně stabilizovaný MG5 (7,62 mm), který nahrazuje plně stabilizovaný MG4. PUMA S1 je již plně připravena pro stabilizovaný MG5. To umožní snadnou instalaci, jakmile bude MG5 certifikován.

Navíc je PUMA S1 připravena na TSWA (Turret-independent Secondary Weapon System). Kvalifikovaný a certifikovaný TSWA bude k dispozici v PUMA S2. TSWA umožňuje použití letální a neletální munice a umožní BVP PUMA fungovat v módu "killer-killer". Osádka bude schopna sesednout pod palebnou ochranou BVP PUMA, zatímco hlavní zbraňový systém ničí cíle v hlavním operačním prostoru.

Další vylepšení:
PUMA S1 má instalovány další bezpečnostní prvky a úpravy pro snížení detekce vozidla ve viditelném i infračerveném spektru.

Navíc je značně rozšířen rozsah taktického výcvikového vybavení, zejména pro realistický nácvik mise. Vybavení bude k dispozici v aktualizaci PUMA S1.


Závěr

PUMA S1 významně zvyšuje schopnosti současné řady BVP PUMA. Kombinace několika upgrade do dvou aktualizačních balíčků S1 a S2 probíhá v úzké spolupráci mezi uživatelem, úřadem akvizic a obranným průmyslem. Tento přístup zajišťuje rychlou a ekonomicky efektivní implementaci těchto aktualizačních balíčků, a proto i rychlejší dostupnost nejdříve modernizace PUMA S1 a následně i PUMA S2. Metoda připravenosti PUMA S1/S2 „připraven ale ne-vybaven" (fitted for but not with) pro nové technologie umožňuje plně integrovat vylepšení systému v kratším čase, s minimálními technickými riziky a efektivnějším využitím finančních zdrojů.

BVP PUMA je výsledkem vzorového partnerství mezi firmami německého obranného průmyslu Rheinmetall a Krauss-Maffei Wegmann. Konsorcium PSM, ve kterém obě skupiny mají podíl 50%, je hlavním dodavatelem BVP PUMA a je zodpovědné za vývoj, výrobu a poprodejní servis, jakož i mezinárodní prodej.

Pro úplnost ještě dodejme, že na loňských testech BVP ve Vyškově na Moravě bylo ze strany MO ČR testováno BVP PUMA zapůjčené německou armádou, které však ještě nemělo integrováno výše uvedené vybavení.

 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách německé firmy KMW (Krauss-Maffei Wegmann) v ...

Nová ruská výsadková obojživelná vozidla BMMP

Přední ruský výrobce obrněné techniky UralVagonZavod (UVZ) pracuje na konceptu nového bojového ...

Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila konference Future Armoured Vehicles Situational ...

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se každé dva roky představují novinky v oblasti obranných ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 2 z 3
 • alexa123
  05:32 15.06.2018

  Luky
  ... tě nechápu...

  Asi sa zle vyjadrujem. Takže aby bolo jasne aké sú moje myšlienkové pochody - aká je úloha vozidiel s podvozkom a korbou západných BVP s plnohodnotným kanónom 120mm prípadne aj 130mm?

 • MALI
  22:46 14.06.2018

  To Rase:
  1. věž KF41: díval jsem se pořádně na věž tanku TAM - z toho to asi nebude, nebude ani z Marder Medium Tank - asi to bude nová konstrukce, ale neviděl jsem žádnou fotku, jen počítačovou simulaci - takže nakonec to může být cokoliv; ta věž se 120 mm kanónem, co nám ji nabízelo BAE se mě osobně líbila víc - nejvíc by se mi asi líbila kombinace té věže od BAE a podvozku KF41
  2. korbu u toho VPP asi snižovat neplánují - aspoň to tak nevypadalo, ostatně to ani nepředpokládají BAE ani GD - asi jde o to, že by dost vzrostla cena protože pak by se měnila celá koncepce vozidla z důvodu relativně vysokého motoru, který by musel jít dozadu (viz indonésko-turecký počin středního tanku, nebo M8 AGS) - byla by to otázka počtu vyrobených/prodaných kusů a rentability vývoje;
  3. proto se mi jako pro AČR přitažlivější jeví počkat na bezosádkovou věž se 130 mm kanónem (jak už zde někdo psal - nemusí nám být líto nespotřebované 120 mm munice, protože ji ve skladech nemáme) s osádkou věže pěkně dole v pancéřované korbě. Za osádkou věže zbude v korbě místo pro další munici, výsadek, nebo do budoucna pro operátory bojových UGV, které v boji mohou "nastavovat svůj krk" namísto osádky VPP (ta bojová UGV mohou být klidně na bázi přepracovaných skladových T-72M, vybavených robotickými aplikačními kity, nebo to mohou být zcela nové bojové stroje, něco, jako ruský Uran-9).

  To KOLT:
  ...no, nutnost těžkých minometů na praporní úrovni zatím nikdo nezpochybnil, jen nikomu asi nedochází nezbytnost toho pásového podvozku pro minomety, co budou u 7.mb (resp, asi dochází, ale nikdo to nechce dát do oficiálního požadavku - nedostatek odvahy - to je problém některých našich důstojníků na GŠ)...

  To Jara:
  optimální ráže kanónu BVP je těžká otázka - z hlediska palebné síly bych se určitě přiklonil k ráži 35 mm, navíc, když už je ten kanón například ve věži Lance primárně osazen (i když u Wotanu 35 si nejsem jistý, zda je možná jeho konverze na 50 mm Supershot - výrobce to neuvádí a osobně si myslím, že tento náboj by asi kvůli své délce ani neprošel pásovody věže Lance - náboje jsou v ní totiž umístěny nastojato - stejně, jako v Pumě). Mimochodem. Supershot se zatím obchodně nechytil ani v ráži 30/40 mm. Proti tomuto jde ovšem v AČR sekce logistiky, která zarputile nechce mít v AČR dvě různé ráže kanónů BVP. Takže je preferována ráže 30 mm (30x173), má to sice něco do sebe, ale Já bych přesto šel na kanón v ráži 35 mm (35x228).

 • Jara
  21:53 14.06.2018

  Po eurosatory je asi jasné že Němci jsou v současnosti lídry v obrněné pásové technice,Puma je špička a to kam Rheinmethal posunul Lynx KF 41 je prostě pecka, byl jsem hlavně pro pumu, ale nyní se zdá že ani jedna Německa volba nebude nemůže být špatná ..... BAE se snaží z CV 90 vyždímat co se dá a GDELS se zmohl jen na osazeni izraelské věže být špičkové,všem musí být ale jasné že Němci hrajou jinou ligu vlastně když se podívám na lynx kf 41 zdá se mi že jde o úplně jiný sport :))

 • Jara
  21:43 14.06.2018

  Mali
  Diky za rychlé shrnutí, jaký kanón by jste u nového českého BVP preferoval vy? Věž LANCE 2 je osazená kanoném Wotan ? Je tedy možnost zvolit ráži 35 mm? A je možné německy kanón wotan 35 konvertovat na 50 mm supershoot podobně jak to proklamuje bushmaster u své 35 ?

 • Rase
  21:14 14.06.2018

  KOLT:
  tak ono vozidlo palebné podpory stejně nepoveze výsadek, tak je zbytečné mít tak vysoko těžiště. navíc pokud bude stejný podvozek, motor, převodovka a vnitřní vybavení jako BVP, tak výška korby ani nemusí být stejně vysoká a pořád se bude jednat o "jednotnou" platformu. Je to jenom plechařina, tak o nic nejde - u ambulance se korba zas zvyšuje a je to taky OK.

 • KOLT
  21:08 14.06.2018

  MALI, furt doufám, že někomu dojde, že ty minomety jsou potřeba. Ale asi jsem naivní :-/ Uvidíme, hodně bude záležet na tom, jaká bude za těch cca 7-10 let ekonomická a bezpečnostní situace.

  Rase, také by mě zajímalo, zda dojde ke snížení korby u VPP. Přišlo by mi to logické, ale na druhou stranu by to snižovalo výhody dané sdílenou platformou.

 • Rase
  19:17 14.06.2018

  MALI:
  pokud jde o to věž, tak jsem hodně zvědavý. Pokud jde o vnější tvar, tak podle vašeho popisu to může být ve výsledku klidně i něco jako má argentinský TAM 2IP (viz odkaz dole). Ten tvar vznikl jen díky tvaru bloků přídavného pancéřovaní. Argentinský střední tank TAM je obecně hodně zajímavý. Přeci jen podvozek má v Marderu (to Lynx taky) a taky pochází od Rheinmetallu. Vlastně si umím velice dobře představit, že výrobce použije stejnou filosofii při té budoucí konstrukci. Tedy snížit korbu Lynxe, osadit věží s kanónem Rheinmetall L55A1 (vysokotlaká stodvacítka co zavádí BW). Za mě rozhodně skvělá volba. Nějaký nízkotlaký kanón bych viděl hodně nerad, jelikož nemůže použít nejmodernější munici. Navíc zpětný ráz je hodně snížený, tak by neměl být problém s otřesy.

  http://www.obramba.com/wp-cont...

 • MALI
  18:29 14.06.2018

  To Jara:
  německý kanón MK-30, nebo BK27 a jejich dřívější konstrukce, stejně jako konstrukce fy. Oerlikon (nyní součást skupiny Rheinmetall) mají klasický pohon spalnými plyny (stejně, jako třeba 2A42 u BVP-2), konstrukce fy. ATK "Bushmaster" využívá externího pohonu (elektromotorem). Ale i Rheinmetall má nyní kanóny s externím elektrickým pohonem - je to řada kanónů Wotan (30/35), na druhou stranu, jejich vynikající revolverový kanón KDG je zase poháněný plynem (ale to je vlastně konstrukce Oerlikonu).

 • Jara
  18:12 14.06.2018

  Mali
  Někde jsem se dočetl, že Němci u středních ráží kánonu využívají zpětného odběru plynů pro pohon nabíjení zatímco kanony bushmaster jsou elektrické .... je to pravda?

 • tomas.kotnour
  18:00 14.06.2018

  @MALI:

  Dobře, děkuji. Zkusím zasondovat ještě jinde, co se vojákům nelíbilo po těch proběhnutých vojskových zkouškách.

 • MALI
  17:40 14.06.2018

  To tomas.kotnour:
  ...no, je to tady sice poněkud OT, tak alespoň krátce: nevím, kdo co chce, ale podle mých informací má vyprošťovák Pandur vytáhnout a odtáhnout, případně ještě tak zvednout na vidlici a odjet s ním. Informaci o požadavku nakládání na podvalník jsem nikde nezachytil. A i kdyby, podle mého názoru, není ve specifikaci, která je přílohou smlouvy. Jak píšete, to by pak už musel mít jiný podvozek. Ony od útvarů někdy chodí požadavky úplně mimo fyzikální zákony, nebo alespoň mimo realitu.

 • Luky
  17:32 14.06.2018

  alexa

  Tě nechápu...ptáš se, proč se nevyrábí tanky s větší ráží než BVP (při rozhovoru o nové 130mm). Já ti odpovím, že bude i tank 130mm, je to primárně tankový kanon.
  Teď se nevyrábí se 130 mm ani jedno, tank bude určitě, tank na podvozku BVP taky, když bude zákazník..

  Že už existují BVP podvozky s tankovými kanony nikdo nerozporuje. Pak taky existují BVP podvozky s kanony tankových ráží, ale s nižšími tlaky (zatím obvyklejší)...

 • tomas.kotnour
  17:25 14.06.2018

  MALI, když mluvíte o té komunikaci MO a GŠ, je pravdou, že vojáci chtějí, aby ty nové vyprošťováky zvedly a hodily na podval Pandur? Protože taková ruka má necelých 12 tun, místo současných skoro 8 a to už bych řešil podvozkem 10x10.

 • MALI
  16:37 14.06.2018

  To Rase:
  Tu podobnost věže KF41 se 120 mm TK s věží Leo2 jsem myslel jen jako vizuální - šlo mi o to, že to bude klasická dvoumístná věž, připomíná mi věž Leo2 se zkosenými boky, čelní pancíř je zase zkosený do stran, ale pravděpodobně je jejich konstrukce, nepřipomíná mi věže jiných výrobců (i když kdoví) v žádném případě jsem tím nemyslel, že by na podvozek Lynxu posadili věž z tanku Leo2.
  Výhody APS pro přežití osádky si na GŠ uvědomují, teď půjde o to, aby si je uvědomili také na MO.

 • Rase
  16:07 14.06.2018

  MALI:
  tak samozřejmě že i já bych byl pro to, aby měla všechna nová BVP jak soft-kill tak i hard-kill systém. Snad si výhody uvědomují jak na GŠ tak i MO a nebude se škudlit. Když zmiňujete tu věž z Leo 2, tak doufám že to nebude něco takového. Přeci jen už je hodně zastaralá i pokud jde o uložení munice a podobně. Věž z Leclercu mi přijde v tomhle mnohem dál. Obě jsou ale dost těžké a spíš bych čekal něco jako jordánský Falcon nebo americká věž z demonstrátoru M1 TTB. Vlastně si ani neumím představit, jak moc by musela být ona věž z Leopardu překopaná, aby šla použít - pak už by to ale nebyla "věž z leopardu". Doufám tedy že ste to myslel jen hodně obrazně.

 • alexa123
  15:48 14.06.2018

  Jirosi

  Som si toho vedomý a absolútne s tebou súhlasím. Nechcel by som v tom sedieť v nepriateľskom tyle a čakať na pomoc vševojskovej armády. Chcel som tým iba povedať, že BVP s tankovým kanónom už existuje.

 • Jirosi
  15:43 14.06.2018

  alexa123: Ano, vyrábějí se pro výsadkové a obojživelné jednotky. Ale u těch je všem jasné.Že jejich výdrž na bojišti je v rámci dnů, nebo dojde k totální likvidaci. Tedy jsou plně závislé na těch 70t monstrech, že je z toho vysekají.

 • Jirosi
  15:39 14.06.2018

  Maximus: " (proto je nesmysl mluvit o vozidle palebne podpory na podvozku moderního IFV jako o lehkém tanku, když to váží stejně jako T-72)."

  Až do té doby kdy si vedle sebe postavíte ty vozidla..
  Lynx: výška 3,2m
  T72: výška 2,2m

  Asi není dobré porovnávat nejnovější vozidlo s 40. let starým tankem... To by bylo, aby to nevyšlo.

 • alexa123
  15:33 14.06.2018

  ... jinak se nevyrábějí zatím ani ta BVP...takže vlastně pozadu není nikdo nebo oba ...


  Niečo by sa predsa len našlo

  http://www.armadninoviny.cz/ru...

 • alexa123
  15:20 14.06.2018

  Maximus

  Nerozumieme sa. OK, plnohodnotné 120mm kanóny t.j. kanóny dnešných tankov sa môžu montovať na dnešné západné IFV. Ich palebná sila bude rovnaká ako u tankov s dvojnásobnou hmotnosťou. Ak je to tak, tak načo sa vyrábajú tanky, ktoré nemajú väčšiu palebnú silu ako kanónové IFV?

 • MALI
  15:15 14.06.2018

  To petres:
  jednotlivé výměnné moduly by měly být u Lynxu optimalizovány pro dané verze, takže podle mých informací nejdou přehazovat mezi KF31 a KF41, což je i logické.

  To Rase:
  verze věže s kanónem 120 mm bude spíš vypadat jako věž Leo 2 vybavená automatickým nabíjecím zařízením kanónu (tedy pokud se něco nezmění) a měla by být do roku 2025 k prodeji; AČR neplánuje obměnu tanků dřív, než po roce 2025
  verze se 130 mm TK (což je záležitost vzdálenější budoucnosti - po roce 2025) má mít bezosádkovou věž.
  Hard-Kill systémy se teď už montují do všeho, co má trochu perspektivu, myslím si, že AČR nezůstane pozadu, ale myslet si, že až bude potřeba tak APS někdo rychle nakoupí do zahraniční mise, nebo až bude "nepřítel před branami" je totální omyl. APS se musí nakoupit hned při pořízení vozidel, jinak tam nebude vůbec a když se vezme cena toho nového BVP a k tomu cena životů těch vojáků vevnitř, tak žádný APS není drahý. Konkrétně Rhm nabízí do Lynxu APS od Diehlu, ale může tam podle jejich tvrzení dát klidně i jiný - třeba Iron-Fist; dá se instalovat nahoru na věž (tak jak to ostatně měl CV90-CZ na IDET 2017, nebo jak to má ASCOD na Satory 2018).

  To KOLT
  obávám se, že s těmi samohybnými praporními minomety na podvozcích nových BVP nám to bohužel opět nevyjde.

  To Alexa:
  Lynx KF41 by měl mít v provedení v jakém je na Satory odolnost K6, ta se dá ještě čelně zvýšit (bude mít tedy zcela určitě vyšší pancéřovou odolnost, než T-72 i se všemi přídavnými pancíři), pokud bude osazen TK ráže 130 mm a bude mít SŘP se senzory, který má už teď věž Lance 2, klidně si troufne i na T90 - a vůbec bych se o něj v tom boji nebál.

 • Maximus
  14:48 14.06.2018

  To Alexa123: Trochu si doplňte rozhledy :-). Plnohodnotny 120 mm kánon od RUAG lze montovat na vozidla od 20 tun a je také potřeba brát do úvahy, ze současné západní IFV jsou hmotnostně úplně jinde než "plechovky" BVP 1/2 (proto je nesmysl mluvit o vozidle palebne podpory na podvozku moderního IFV jako o lehkém tanku, když to váží stejně jako T-72). Chystaný tankový kánon ráže 130 mm od Rm se má bez problému vejít tam, kam se vesla standardní "stodvacitka", takže nic technicky nezvládnuteho.

  Navíc pro Lynx Rm plánuje vlastní bezosadkovou věž a moc bych se nedivil, kdyby toto řešení vycházelo z konceptu připravovaného pro "eurotank".

 • segal7
  13:23 14.06.2018

  Já jsem to pochopil tak, že ten APS může být ve schránce na druhé straně věže ( vypadá stejně jako ta na PTŘS)

  Rase - to si myslím je hlavně o tom jak bude vypsáné výběrové řízení, pokud to bude jedna z podmínek, tak ho budou mít integrovaný všichni

 • Panmates
  12:53 14.06.2018

  Strojový překlad stránek LYNX FK 41

  Systémy modulárního přežití Lynxu poskytují zákazníkům bezprecedentní flexibilitu, aby se dokázali vyrovnat s celou řadou hrozeb, s nimiž se potýkalo celé spektrum konfliktů. Balistické balíčky a balíky na ochranu důlních zbraní lze snadno vyměnit, a to i v terénu, pokud je to potřeba, zatímco bylo zohledněno celé spektrum hrozeb včetně ochrany střechy proti kazetové munici. Lynx KF41 s Lance 2.0 byl navržen nejen pro pasivní a reaktivní systémy, ale i pro aktivní ochranný systém, který porazil granáty poháněné raketami a protiraketové řízené střely.

  https://rheinmetall-defence.co...

 • Rase
  11:45 14.06.2018

  KOLT:
  Asi ano, možná by nebylo špatné mít tu opci i vyšší než jen 50%.

  Ještě mě napadla nevýhoda Lynxe a tou je absence systému aktivní ochrany - tedy zda je vůbec kam dát. Puma má MUSS a bude mít i hard-kill, CV90 má Iron Fist, který integrují pro Holanďany a i ascod má mít APS v izraelské věži. Jen Lynx nemá nic, ale záleží zda ten systém budeme vůbec chtít. On jakýkoliv APS hodně zvedá výslednou cenu, zabírá vnitřní prostor ale dle mého je potřeba s ním výhledově taky počítat. Třeba v případě vyslání vozidel na misi, aby šlo APS dokoupit a osadit

 • alexa123
  11:32 14.06.2018

  U Lynxu se uvažuje o 130 mm kanónu

  To je čo za šialený nápad inštalovať takýto veľký kaliber do vozidiel kategórie BVP? Neskutočne by ma zaujímalo, čo bude úlohou takýchto vozidiel. Stretný boj s ťažko pancierovanými tankami? Toto by urobil iba samovrah so super životnou poistkou. Ak teda nie, tak čo?

 • KOLT
  11:23 14.06.2018

  Rase, to je v pohodě, stejně se to u nás dřív řešit nebude. Tou dobou budeme v lepším případě dostávat poslední BVP, takže můžeme využít opci a přikoupit další podvozky pro VPP a minomety.

 • Rase
  09:46 14.06.2018

  Maximus:
  problém je v tom, že jde o to, kdy konkrétně by AČR chtěla / bude řešit náhradu za tanky. Předpokládám že v první fázi Rheinmetall vezme klasickou věž Cockerill 105/120 a vnější tvar upraví ve stealth stylu jako je u Lance 2. Tedy tohle v pohodě můžou představit už příští rok. Pokud jde o ráži 130 mm, tak tam už bude potřeba fungl nová věž a tak i její vývoj bude trvat delší čas. On i ten kanón ještě není připravený k sériové výrobě - tohle tedy bude ještě nějaký čas trvat a ani bych se nedivil, kdyby bylo vozidlo připraveno třeba až v roce 2025. Sem taky spíš pro to počkat si až na ráži 130 mm, ale počítejme s tím že to nebude hned.

 • Maximus
  09:26 14.06.2018

  To Rase: U Lynxu se uvažuje o 130 mm kanónu, který bude pravděpodobně i pro nový "Eurotank". Pro AČR, která nemá žádné zásoby 120 mm tankové NATO munice by přechod z pro nás obsolentní východní ráže 125 mm přímo na perspektivní NATO ráži 130 mm byl proto mnohem jednodušší. Nemusíme se ohlížet na cenu nespotřebované tankové munice ve skladech :-).

 • Rase
  08:29 14.06.2018

  Z letošního Eurosatory mě docela dost zklamalo BAE, přeci jen ono CV90 Mk.IV mohlo být představeno lépe než jen jiným polepem. Zklamalo mě i PSM, které by si konečně mohlo sehnat vlastní Pumu a pěkně ji vymazlit - než pořád vozit jen vozidlo půjčené od Bundeswehru se kterým nic nemůžou dělat. Překvapili mě u GDELS jak hodně těží zajímavé technologie od Izraelců (což je v pohodě). Rheinmetall v mých očích aktuálně přeskočil Pumu a je vidět že opravdu hodně makají. Hodně se mi líbí ono stealth tvarování trupu. předpokládám že ona veze s kanónem ráže 120 mm bude vypadat jako polský projekt PL-01:

  http://tanki-v-boju.ru/wp-cont...

 • petres
  08:17 14.06.2018

  Zde je již foto s vyměněným modulem (údajně lze vyměnit za 8 h) velitelsko štabním se zbraňovou stanicí. Má zvýšenou střechu (výška zadních dveří zůstává), takže i zdravotnická verze by neměl být problém.

  http://www.forte.jor.br/2018/0...

 • petres
  07:02 14.06.2018

  Ještě obrazová informace o tom, jak je řešena modulárnost Lynxu. Na rozdíl od Boxeru, kde modul tvoří ucelený "kontejner" Lynx má modul, který tvoří střecha, na které je navěšeno vybavení. Zajímalo by mne jestli pro verze KF31 a KF41 lze použít totožné moduly.
  http://www.defence24.pl/eurosa...

  Jinak přesné rozměry verze KF41 jsou 7,83x3,75x3,04 m dle informací přímo na stánku Rheinmetallu na Eurosatory.

 • Pavka
  22:49 13.06.2018

  Díky všem za reakce a myšlenky. Ona ale i ta Puma znatelně povyrostla co se týče schopností proti tomu co zde bylo předváděno. Pravda ta by vyrostla zřejmě tak jako tak, ale opravdu mi to připadá jako snad poprvé, kdy nám je nabízeno asi to skutečně nejlepší zboží a technologie na trhu v dané kategorii a je jen na nás jestli si to nakonec pořídíme nebo ne. Z jiných zakázek a ostatně i z této na počátku jsem měl neodbytný pocit, že nám většina společností často zcela bezostyšně nabízela pouze výběhový "šrot", přestože měla v katalogu již mnohem lepší produkty.

 • MALI
  22:03 13.06.2018

  To Petres:
  lidi od Rhm naznačovali výkon motoru, uváděli rozměry, lepší pancéřování, dejme tomu i některé dílčí parametry věže, ale jinak byli tajemní jako Hrad v Karpatech - žádné obrázky ani souhrnné informace - odhalení přišlo skutečně až včera na Satory - a jako celek je to z jejich strany příjemné překvapení.

  To Pavka:
  ....není těžké uhádnout, že GD a BAE získali pocit, že jim německá konkurence (obě vozidla) poněkud znatelně "ujíždí", Rheinmetall svůj KF41 avizoval už loni, BAE to, co nabízí s CV-90MkIV vyvíjí už delší dobu a jak už zde napsal Flader, 210 ks zase není tak malá zakázka.., přičemž je třeba mít na paměti, že výsledek našeho tendru může ovlivnit ostatní zákazníky.

  To Jirosi:
  osobně si nemyslím, že Puma byla o řád výše, než ostatní, technicky však byla dobrá. Ale nebyla ve všem nejlepší.

 • Jirosi
  21:24 13.06.2018

  Pavka: Nestalo se vůbec nic, jen jeden výrobek "Puma". Byl o řád výše než ostatní. Tedy buď to můžou vzdát, nebo si nechat od CR zaplatit vývoj, který stejně musí dělat.

 • Flader
  21:24 13.06.2018

  Tak ono 210 kusov nie je práve malá zákazka.

 • Pavka
  21:12 13.06.2018

  Dokázal by mi někdo vysvětlit co se událo v posledních pár měsících, že se všichni zájemci o tuto zakázku AČR začali z ničeho nic předhánět kdo dodá lepší a modernější techniku? Já jsem byl už přesvědčen, že se bude vybírat z toho "šrotu" co byl představen před rokem s tím, že to ještě byla plná palba, ze které se mělo radikálně ořezávat.

  Jako jsem připraven uvěřit tomu, že se naší malé zemičky těm nadnárodním korporacím nakonec zželelo a nabízí nám to z čistého altruismu. Ale rozhodně nejsem připraven uvěřit tomu, že zapracovala naše politická reprezentace, nebo nedejbože sekce akvizic AČR a MO ČR.

 • petres
  20:50 13.06.2018

  MALI
  posunul Rheinmetall vývoj Lynxe (KF41) tam, kam sliboval před rokem při zkouškách BVP? Věděli jste v jaké podobě (zejména Lance 2) ho v 2018 představí nebo je to (příjemné) překvapení?

 • Jirosi
  20:03 13.06.2018

  segal7: Která jiná varianta, kterou požaduje ARC používá věž pro kterou je vyosený prstenec Pumy nevhodný?

 • MALI
  20:01 13.06.2018

  To segal7:
  mírné upřesnění: na Satory 20180 neměl být Lynx v minometné verzi, ale Lynx KF41 (= těžký Lynx, který má mít ještě o stupeň lepší pancéřovou odolnost, než KF31) - a také tam byl včera dopoledne odhalen (mimochodem, v kamufláži AČR), je z toho zatím jen nic neříkající video z veletrhu, pak existuje propagační video na: https://www.youtube.com/watch?...
  a dále existují nějaké fotky a na konci fotek i základní TTD bojové verze KF41 - ty jsou na ruskojazyčném: https://andrei-bt.livejournal....

 • segal7
  18:41 13.06.2018

  Souhlas se Skeletem.

  Jirosi - už na Eurosatory měl být Lynx v minometný verzi - sice to nestihli, ale vyvíjejí...
  plánují i vozidlo palebné podpory, puma podle jejích zástupců ne...taky ta
  vyosená věž...

 • Dušan
  18:23 13.06.2018

  Já osobně vidím Pumu na prvním místě ve výběru pro naše nová BVP. Na druhém vidím Lynx. PUMU upřednostňuji, protože je odzkoušená a certifikovaná v každém detailu a je garantováno, že bude fungovat a dobře fungovat a jakmile se vyrobí první vozidla, může je AČR prakticky hned používat a zahájit výcvik. Lynx proto, že je zcela nový a modulární a pokud ho koupíme, nevidím problém jej provozovat dalších 40 + let s možností rozšíření na více verzí bez velkých komplikací.
  To, že pochází obě BVP z Německa bych se určitě nebál, naopak je to výhoda kvality a spolehlivosti dodávek od ND počínaje po velké konstrukční celky konče a také možnosti vysokého podílu na výrobě a vývoji. To nám bohužel u CV-90 nebo ASCOD nehrozí.

 • Tesil
  17:49 13.06.2018

  Řekům cpali Němci zbraně horem dolem.Leopardů provozovali více než BW.Mimo to byly ještě ponorky atd.
  Pak se zjistilo,že Řecko je v řiti, banky v Německu začaly kvičet nastartovaly tím vytvoření záchranných balíčků a po schválení jim stouply akcie o desítky procent.A byli to právě Němci kdo nejvíce na Řeky tlačil.
  Všichni chválili Řeky za jejich výdaje na zbrojení a oni přitom zbrojili hlavně kvůli dalšímu členu aliance Turecku.
  Nic proto Němcům,ale každý bude nakonec bránit hlavně své zájmy.V případě další ekonomické krize se to projeví v automobilovém průmyslu.Určitě omezí provoz zahraničních poboček.Ale to platí obecně.

 • skelet
  17:46 13.06.2018

  Jirosi: on má ten Lynx aspoň studii OT, z kterého jdou ty další verze vyvinout. Puma nemá ani to ;)
  Pokud to budeme brát na kusy, tak vede CV90, a Puma je furt někde dole.

 • Jirosi
  17:35 13.06.2018

  A když jsme té politiky, jak si pomůžeme když zvolíme někoho jiného z Evropy?

  Vážně si tu někdo mysli, že by Španělé, Švédové, atd. Šli do ekonomického sporu z Německem k vůli ČR a kontraktu za 50 mld, ze kterých už mají stejně většinu doma?

 • logik
  17:34 13.06.2018

  fenri:
  "Vaše argmenty jsou argumenty těch, co ve 20. letech tvrdili, že v Evropě už žádná válka nebude."

  Argumenty lidí ve 20. letech byly, že nikdo tak "šílenej" už nebude. Tedy to byly argumenty založené na "lidskosti". Naše argumenty jsou založené na "penězích". Tedy jde o naprosto jiné argumenty, to, že mezi ně dáváš rovnítko nemá sebemenší opodstatnění.

 • logik
  17:31 13.06.2018

  fenri: "provázanost nezvyšuje bezpečnost"
  V předchozím postu jsem konkrétně doložil, čím konkrétně to bezpečnost zvyšuje. Bavit se s člověkem, co ignoruje co druhý píše a jen dokolečka opakuje své, nemá smysl.

  maximus:
  "Pouze upozorňuji na fakt, že k ekonomické a politické závislosti by jsme neměli přidávat závislost vojenskou."
  Ano - a já jsem v předchozím příspěvku rozebral důvody, proč ta vojenská "závislost" ve skutečnosti problém není. Tak prosím polemizuj s argumenty a ne jen opakuj své tvrzení bez vyvrácení protiargumentů.
  Ta vojenská "závislost" ve skutečnosti problém není, protože

  a) vojensky samostatní reálně nebudeme
  b) když se na nás vykašle Německo, tak se na nás může vykašlat i někdo jiný
  c) někoho jiného to ale bude pro menší provázanost bolet daleko méně, takže pravděpodobnost vykašlání je daleko větší
  d) když začne být Německo otevřeně nepřátelské, tak nás "nezávislost" stejně nezachrání

  ovšem ta "závislost" bude mít i podstatné plusy (viz c), jednak (což jsem minule nepsal) umožní i společnou lepší obranu proti případnému třetímu nepříteli.

  "Proto s Němci spolupracujme, budujme dobré vztahy, ale jejich vůle nechť není nikdy nad zájmy a potřebami občanů naší republiky."
  Ale přesně to jsem psal ve svém příspěvku. V tomto ve sporu nejsme. Tak proč to píšeš jako reakci na mne???

  PS: "závislost" dávám naschvál do uvozovek, protože ve skutečnosti
  Když nás nás Němci budou chtít zničit, zničí nás. Takže závislí na nich jsme tak jako tak.
  Když se budem chcít bránit třetímu, tak pro nás to, jestli máme BVP z Německa nebo nevímodkud podstatnou změnou nebude.

  Jirosi: +1

 • fenri
  17:30 13.06.2018

  Jára: tak nebojte. Já se bojím a celkem dobře vím proč a potvrzených důvodů jsou desítky, ba stovky. Váš důvod je kdyby. ne, vážně, vaše argmenty jsou argumenty těch, co ve 20. letech tvrdili, že v Evropě už žádná válka nebude.
  Dívejte se dopředu. Německo se mění a nemění se ke svobodnějšímu, tolerantnějšímu a méně se vměšujícímu do okolí.

 • Jirosi
  17:25 13.06.2018

  Skelet: Lynx co představil jen verzi BVP/ vetší BVP? Ve stavu vyrobený jeden kus, vyrobený jeden prototyp k dnešku?

 • Jara
  17:24 13.06.2018
  Oblíbený příspěvek

  Fenri
  Vojenskou techniku a její prodej používá jako páku na ty co jí kupuji úplně každý .....

  Já se opravdu nebojím závislosti na Německu, celá Evropa je dnes na sobě politicky a ekonomicky závislá,nějaký vojenský střet je v Evropě nereálný bez fatálních důsledku na ekonomiku všech evropských státu jednoduše by to znamenalo konec života jak ho známe a to co by následovalo by určitě nebylo něco jako střety armád ale spíše pouliční boj rabování a tak .....
  Ono i ztráta kapitálu , který u nás německé firmy mají by mohlo Němce srazit na kolena ta závislost je vzájemná a proto se není čeho bát

Stránka 2 z 3