Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

BVP Puma s odpalovacím zařízením PTŘS Spike; větší foto / KMW

V Austrálii je diskutován program „Program kontinuálního vylepšování bojových schopností BVP PUMA", který popisuje některé modernizační prvky, které jsou již ze strany výrobce tohoto vozidla, německé společnosti PSM připraveny. Australské ministerstvo obrany projevilo v nadcházejícím projektu na nové pásové BVP, známým pod označením LAND 400 Phase 3 Mounted Close Combat Capability, zájem o BVP PUMA. Australská armáda proto již nyní s pomocí výrobce pečlivě studuje vlastnosti tohoto moderního bojového prostředku 21. století.

Během svého vývoje, a i po jeho uvedení do provozu v roce 2015 je BVP PUMA neustále vylepšováno a vybavováno doplňky, aby vyhovovalo trvale vzrůstajícím a měnícím se požadavkům. Stejně jako vždy byly integrovány nejnovější dostupné technologie. V důsledku toho a díky své flexibilní konstrukční filozofii, zůstává BVP PUMA nejmodernějším a nejvhodnějším obrněným vozidlem pěchoty na světě nejen dnes, ale i do budoucna.

 

 

Menší vylepšení rozšiřující schopnosti jsou plynule integrována jak do vozidel, která jsou ve výrobě tak i do již používaných vozidel. BVP PUMA přesvědčivě předvedlo a jednoznačně prokázalo své kvality během porovnávacích testů, organizovaných AČR v červnu 2017 jako součást svého akvizičního programu pro zadání zakázky.

 

Dva v současnosti definované aktualizační balíčky pro vylepšení klíčových schopností jsou označeny jako PUMA S1 a PUMA S2 a kombinují řadu opatření ke zlepšení schopností vozidel. Tento přístup zajistí německému Bundeswehru rychlou dostupnost modernizovaných vozidel velmi úsporným a ekonomicky výhodným způsobem. Modernizační balíček označený PUMA S1 zahrnuje významné zvýšení kvality systémů C2, situační přehled, efektivitu použití atd.


Systémy C2

Nové scénáře úkolování, jako je VJTF (Very High Readiness Joint Task Force – Síly velmi rychlé reakce), vyžadují moderní a vysoce výkonné komunikační systémy umožňující efektivní mezinárodní a mnohonárodní operace. Satelitní komunikační systémy, jako je například PRC117 a moderní SDR systémy, umožňují efektivnější komunikaci během společných operací. Dnešní technologie umožňují, aby rádiové systémy byly víceúčelové, a ne vázané na konkrétní platformu. Německý Bundeswehr dosud nerozhodl, jaký SDR bude používat.

 

Nicméně řada systémů SDR již byla integrována, testována a certifikována pro BVP PUMA. Tento přístup k minimalizaci rizika je možný pouze díky otevřené IT architektuře BVP PUMA. V důsledku toho mohou být SDR systémy nainstalovány do BVP Puma bez dalšího zdržení v okamžiku, kdy bude učiněno rozhodnutí platformě. Moderní interface instalované do BVP PUMA zajišťují snadnost integrace nových technologií čímž zajistí jejich okamžité nasazení v budoucích misích.

 

Nový komunikační systém umožňuje širokou škálu paralelních datových přenosů a hlasových spojení ve prospěch sesednuté mechanizované pěchoty na úrovni četa a rota. Vylepšený komunikační systém podporuje přenos obrazu a dat pro posílenou realitu. Tato funkce je součástí systému "Gladius" - Voják 21. století, který byl německou armádou od roku 2013 nasazen v Afghánistánu. "Gladius" poskytuje každému vojákovi informace o přesné pozici vlastních jednotek (Blue Force Tracking), stejně jako informace o identifikovaných pozicích nepřítele a další informace.

 

Systém "Gladius" - Voják 21. století – je plně integrován do BVP PUMA. Sdílení dat umožňuje komunikaci s každým vojákem na základě definovaných komunikačních protokolů nezávisle na komunikačních platformách (tj. BVP, MBT, podpůrných vozidlech) nebo jednotlivých vojácích. Optimalizovaný BMS – Battle Management System – umožňuje rychlejší přenos dat a intuitivní ovládání systému.


Aktualizace situačního přehledu (SA)

Upgrade systému situačního přehledu zahrnuje vylepšení klíčových senzorů pro zbraňovou optiku a periskopy. Jedním z rysů nových senzorů je zpracování barevného obrazu v nejvyšším rozlišením a umožňuje identifikaci cílů při všech povětrnostních podmínkách a ve velkých vzdálenostech. Součástí vylepšeného SA systému k zlepšení pracovních podmínek řidiče jsou přední kamerové systémy pro denní / noční vidění a zadní kamery s nočním viděním.

Dalším plánovaným zlepšením systému 360° SA je technologie fúzního obrazu, která výrazně zlepší schopnost vidění v noci i ve dne. Tím se nejen posílí schopnosti nočního vidění pro posádku PUMA, ale fúzované snímky povedou k efektivnější průzkumné činnosti. Tato technologie umožňuje fúzování záběrů ze všech kamer do jednoho panoramatického přehledu o záběru 360°.

 

Každý člen posádky může samostatně využít schopnost zoom ke zlepšení průzkumných schopností. Schopnost obrněných jednotek je posílena tím, že BVP PUMA a členové jeho osádky jsou neoddělitelným informačním a bojovým systémem ať už je osádka ve vozidle nebo sesednuta mimo vozidlo. Každý člen posádky kdykoliv aktivně plní průzkumné úkoly.

Účinnost:
Dalším důležitým zlepšením verze PUMA S1 je úspěšná integrace a následná certifikace odpalovacího zařízení PTŘS SPIKE, které je do BVP PUMA plně integrováno a není pouze přidáno k platformě. V odpalovacím zařízení PTŘS se nacházejí dvě protitankové řízené střely SPIKE LR.

Výsledkem úplné integrace PTŘS SPIKE do systému je možnost ovládání řízené střely SPIKE LR již stávajícími ovládacími prvky. Tím se zabránilo přidávání nových ovládacích prvků, terminálů a obrazovek a umožnilo snadnější ovládání velitelem a střelcem. Úspěšná kvalifikace komplexního zbraňového systému včetně integrovaného odpalovacího zařízení PTŘS SPIKE je založena na nejpřísnějších standardech zavedených v Bundeswehru a její realizace trvala zhruba dva roky.

Aktualizace PUMA S2 bude mít plně stabilizovaný MG5 (7,62 mm), který nahrazuje plně stabilizovaný MG4. PUMA S1 je již plně připravena pro stabilizovaný MG5. To umožní snadnou instalaci, jakmile bude MG5 certifikován.

Navíc je PUMA S1 připravena na TSWA (Turret-independent Secondary Weapon System). Kvalifikovaný a certifikovaný TSWA bude k dispozici v PUMA S2. TSWA umožňuje použití letální a neletální munice a umožní BVP PUMA fungovat v módu "killer-killer". Osádka bude schopna sesednout pod palebnou ochranou BVP PUMA, zatímco hlavní zbraňový systém ničí cíle v hlavním operačním prostoru.

Další vylepšení:
PUMA S1 má instalovány další bezpečnostní prvky a úpravy pro snížení detekce vozidla ve viditelném i infračerveném spektru.

Navíc je značně rozšířen rozsah taktického výcvikového vybavení, zejména pro realistický nácvik mise. Vybavení bude k dispozici v aktualizaci PUMA S1.


Závěr

PUMA S1 významně zvyšuje schopnosti současné řady BVP PUMA. Kombinace několika upgrade do dvou aktualizačních balíčků S1 a S2 probíhá v úzké spolupráci mezi uživatelem, úřadem akvizic a obranným průmyslem. Tento přístup zajišťuje rychlou a ekonomicky efektivní implementaci těchto aktualizačních balíčků, a proto i rychlejší dostupnost nejdříve modernizace PUMA S1 a následně i PUMA S2. Metoda připravenosti PUMA S1/S2 „připraven ale ne-vybaven" (fitted for but not with) pro nové technologie umožňuje plně integrovat vylepšení systému v kratším čase, s minimálními technickými riziky a efektivnějším využitím finančních zdrojů.

BVP PUMA je výsledkem vzorového partnerství mezi firmami německého obranného průmyslu Rheinmetall a Krauss-Maffei Wegmann. Konsorcium PSM, ve kterém obě skupiny mají podíl 50%, je hlavním dodavatelem BVP PUMA a je zodpovědné za vývoj, výrobu a poprodejní servis, jakož i mezinárodní prodej.

Pro úplnost ještě dodejme, že na loňských testech BVP ve Vyškově na Moravě bylo ze strany MO ČR testováno BVP PUMA zapůjčené německou armádou, které však ještě nemělo integrováno výše uvedené vybavení.

 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách německé firmy KMW (Krauss-Maffei Wegmann) v Mnichově prohlédla výrobu bojových vozidel pěchoty (BVP) Puma a dozvěděla se o projektu některé zajímavé ...

Nová ruská výsadková obojživelná vozidla BMMP

Přední ruský výrobce obrněné techniky UralVagonZavod (UVZ) pracuje na konceptu nového bojového vozidla námořní pěchoty BMMP (Bojevoj Mašiny Morskoj Pechoty). Jde o snahu poskytnout ruské námořní ...

Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila konference Future Armoured Vehicles Situational Awareness v Praze, na níž se aktéři z obranného průmyslu, ozbrojených sil a výzkumu a vývoje ...

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se každé dva roky představují novinky v oblasti obranných technologií z celého světa. Z českého hlediska k těm nejzajímavějším letos určitě patřily dvě nové ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 9 z 14
 • petres
  08:17 14.06.2018

  Zde je již foto s vyměněným modulem (údajně lze vyměnit za 8 h) velitelsko štabním se zbraňovou stanicí. Má zvýšenou střechu (výška zadních dveří zůstává), takže i zdravotnická verze by neměl být problém.

  http://www.forte.jor.br/2018/06/13/eurosatory-2018-rheinmetall-revela-o-lynx-kf41-veiculo-de-combate-de-ultima-geracao/

 • petres
  07:02 14.06.2018

  Ještě obrazová informace o tom, jak je řešena modulárnost Lynxu. Na rozdíl od Boxeru, kde modul tvoří ucelený "kontejner" Lynx má modul, který tvoří střecha, na které je navěšeno vybavení. Zajímalo by mne jestli pro verze KF31 a KF41 lze použít totožné moduly.
  http://www.defence24.pl/eurosatory-2018-premiera-ciezkiego-lynxa

  Jinak přesné rozměry verze KF41 jsou 7,83x3,75x3,04 m dle informací přímo na stánku Rheinmetallu na Eurosatory.

 • Pavka
  22:49 13.06.2018

  Díky všem za reakce a myšlenky. Ona ale i ta Puma znatelně povyrostla co se týče schopností proti tomu co zde bylo předváděno. Pravda ta by vyrostla zřejmě tak jako tak, ale opravdu mi to připadá jako snad poprvé, kdy nám je nabízeno asi to skutečně nejlepší zboží a technologie na trhu v dané kategorii a je jen na nás jestli si to nakonec pořídíme nebo ne. Z jiných zakázek a ostatně i z této na počátku jsem měl neodbytný pocit, že nám většina společností často zcela bezostyšně nabízela pouze výběhový "šrot", přestože měla v katalogu již mnohem lepší produkty.

 • MALI
  22:03 13.06.2018

  To Petres:
  lidi od Rhm naznačovali výkon motoru, uváděli rozměry, lepší pancéřování, dejme tomu i některé dílčí parametry věže, ale jinak byli tajemní jako Hrad v Karpatech - žádné obrázky ani souhrnné informace - odhalení přišlo skutečně až včera na Satory - a jako celek je to z jejich strany příjemné překvapení.

  To Pavka:
  ....není těžké uhádnout, že GD a BAE získali pocit, že jim německá konkurence (obě vozidla) poněkud znatelně "ujíždí", Rheinmetall svůj KF41 avizoval už loni, BAE to, co nabízí s CV-90MkIV vyvíjí už delší dobu a jak už zde napsal Flader, 210 ks zase není tak malá zakázka.., přičemž je třeba mít na paměti, že výsledek našeho tendru může ovlivnit ostatní zákazníky.

  To Jirosi:
  osobně si nemyslím, že Puma byla o řád výše, než ostatní, technicky však byla dobrá. Ale nebyla ve všem nejlepší.

 • Jirosi
  21:24 13.06.2018

  Pavka: Nestalo se vůbec nic, jen jeden výrobek "Puma". Byl o řád výše než ostatní. Tedy buď to můžou vzdát, nebo si nechat od CR zaplatit vývoj, který stejně musí dělat.

 • Flader
  21:24 13.06.2018

  Tak ono 210 kusov nie je práve malá zákazka.

 • Pavka
  21:12 13.06.2018

  Dokázal by mi někdo vysvětlit co se událo v posledních pár měsících, že se všichni zájemci o tuto zakázku AČR začali z ničeho nic předhánět kdo dodá lepší a modernější techniku? Já jsem byl už přesvědčen, že se bude vybírat z toho "šrotu" co byl představen před rokem s tím, že to ještě byla plná palba, ze které se mělo radikálně ořezávat.

  Jako jsem připraven uvěřit tomu, že se naší malé zemičky těm nadnárodním korporacím nakonec zželelo a nabízí nám to z čistého altruismu. Ale rozhodně nejsem připraven uvěřit tomu, že zapracovala naše politická reprezentace, nebo nedejbože sekce akvizic AČR a MO ČR.

 • petres
  20:50 13.06.2018

  MALI
  posunul Rheinmetall vývoj Lynxe (KF41) tam, kam sliboval před rokem při zkouškách BVP? Věděli jste v jaké podobě (zejména Lance 2) ho v 2018 představí nebo je to (příjemné) překvapení?

 • Jirosi
  20:03 13.06.2018

  segal7: Která jiná varianta, kterou požaduje ARC používá věž pro kterou je vyosený prstenec Pumy nevhodný?

 • MALI
  20:01 13.06.2018

  To segal7:
  mírné upřesnění: na Satory 20180 neměl být Lynx v minometné verzi, ale Lynx KF41 (= těžký Lynx, který má mít ještě o stupeň lepší pancéřovou odolnost, než KF31) - a také tam byl včera dopoledne odhalen (mimochodem, v kamufláži AČR), je z toho zatím jen nic neříkající video z veletrhu, pak existuje propagační video na: https://www.youtube.com/watch?v=v3L2lYopbLc
  a dále existují nějaké fotky a na konci fotek i základní TTD bojové verze KF41 - ty jsou na ruskojazyčném: https://andrei-bt.livejournal.com/869123.html;

Stránka 9 z 14