Armata pod drobnohledem

Foto: Hlavní bojový tank T-14 na podbvozku Armata; větší foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0
Hlavní bojový tank T-14 na podvozku Armata; větší foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0

Rusové na moskevské přehlídce představili svou nejnovější obrněnou techniku. Odborníci z celého světa tak dostali do rukou bohatý fotografický a video materiál ke studování. V dnešním článku si představíme některé zjištěné skutečnosti o nové těžké pásové platformě Armata.

Platforma Armata

Na platformě Armata vznikne celá rodina obrněných vozidel, která vytvoří jádro ruských obrněných sil. Na moskevské přehlídce jsme mohli vidět hlavní bojový tank T-14 a těžké bojové vozidlo pěchoty T-15.

Jistý je však vznik odtahového vozidla, ženijního, velitelského nebo vozidla s nejrůznějšími raketovými systémy. V delší časové budoucnosti se pravděpodobně počítá se samohybným dělem. Nová houfnice Koalice-SV však využívá podvozek tanku T-90.

Na moskevské přehlídce jsme mohli vidět 24 vozidel T-14 a T-15. Jedná se prozatím o prototypy případně o první před-sériová vozidla. Podvozek T-14 a T-15 využívá maximum shodných dílů – pohonné ústroji, blok kol, pásů, odpružení, torzní tyče, pancíř, atd. Cílem bylo maximálně zjednodušit výrobu, logistiku, údržbu i výcvik.

T-15 ArmataTěžké bojové vozidlo pěchotyT-14 na podvozku Armata; větší foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0

Přesto se vnitřní konstrukční uspořádání obou vozidel zásadně liší. Motor tanku T-14 je umístěn v zadní části, u T-15 v přední části. Motor má špičkový výkon 1100 kW (1500 koní), při trvalém zatížení 882 kW (1200 koní).

Velitel (napravo) a řidič sedí u obou vozidel vedle sebe v přední části. Střelec v tanku T-14 sedí tandemově za řidičem, v T-15 za velitelem. Na obrázcích T-14 lze zahlédnout poklop střelce za řidičem. Poklop lze otevřít jen při určitém natočení věže. V případě nouze pravděpodobně střelec dokáže uniknout z tanku také průlezem řidiče.

Vozidlo T-15 kromě posádky dokáže převést výsadek. Na rozdíl od vozidel BMP-1/2 však nemají převážení vojáci k dispozici vlastní střílny, nebo individuální průlezy a periskopy.

Armata v ruské televizi

Silný pancíř

Co se týče pancéřové ochrany, obě vozidla využívají bloky přidávaného modulového pancíře ERA (Explosive Reactive Armour) od firmy NII Stali. Na starším propagačním videu NII Stali představené ERA bloky, podobném těm, které jsme viděli na T-14, T-15 i Kurganěc-25, chránily vozidlo před tandemovou kumulativní hlavicí schopnou probít až 750 mm pancíře.

V zadní části tanku T-14 je místo ERA bloků pouze ochranná klec typu „slat". Důvodem je nutnost zajistit volný prostor pro sání, chlazení i odvod plynů motoru. V případě T-15 jsou výfukové plny odváděny přes pancéřové lamely z horní části korby a pryč od vozidla.

Odolnost vlastní pancéřové schránky není známá a veřejnost se ji v dohledné době ani nedozví. S největší pravděpodobnostní však čelní pancíř odolá jakékoliv současné protitankové munici.

T-14 Za řidičem lze spatřit periskopy a poklop střelce. Za řidičem ve věži je hlavní pozorovací přístroj střelce. Ploché útvary na bocích (alespoň některé) jsou senzory systému aktivní obrany Afganit. / Autor neznámy

Tank je rovněž vybaven aktivním systémem proti minám. Cílem je objevit a iniciovat minu v dostatečné vzdálenosti od korby vozidla.

Tank je vybavení měkkou a tvrdou aktivní ochranou. Po obou stranách věže jsou umístěny malé otočené vícenásobné odpalovací kontejnery s kouřovými granáty. Kouřové granáty dokáží vytvořit kolem tanku hustou kouřovou clonu neprostupnou pro laserové a infračervené vlny. Kouřová clona znesnadňuje navedení raket jako Hellfire, Javelin nebo Spike.

Tvrdou aktivní ochranu představuje systém Afganit (podobný systému Drozd). Pod věží u T-14 a na korbě u T-15 je po každé straně umístěno pět tubusů s antimunicí. Afganit pomocí senzorů umístěných kolem vozidla dokáže odhalit a zaměřit přilétající hrozbu a jejím směrem vypálit antimunici.

T-14Tubusy s antimunicí systému Afghanit.  Na lomu věže lze spatřit dvojici malých kamer. Vícenásobný odpalovací kontejner nad věží slouží k odpalování zadýmovacích granátů. / Autor neznámy

Výzbroj

Základní výzbroj tvoří automatický kanón 2A82-1M s hladkým vývrtem ráže 125 mm. Na korbě je v dálkově ovládané věži umístěn kulomet ráže 7,62 mm. Podle fotografií se zdá, že kanón nemá koaxialní kulomet.

Na rozdíl od tanků T-72 a T-90 nemá kanón ejektor hlavně (bore evacuator), pro nucené odvádění plynů z hlavně jejím ústím. Používá se pro ochranu obsluhy proti plynům vzniklých při výstřelu. Nabíjecí prostor T-14 je oddělen od prostoru posádky, takže nucené odvádění plynů není třeba.

Na korbě je jasně patrné nezávislé pozorovací elektro-optické pouzdro velitele tanku. Na levé straně je v pancéřovém zakrytém výklenku umístěn hlavní pozorovací elektro-optický přístroj střelce.

Nad hlavní lze spatřit elektronický senzor pro měření deformací hlavně po výstřelu. Střelecký počítač pak za pomocí dalších senzorů (např. meteorologických) provádí automaticky korekce střelby.

Posádka využívá celé řady kamer osazených kolem vozidla, které dávají posádce perfektní situační povědomí o okolí. Další elektronické a senzorické vybavení však nejde z přiložených fotografií poznat.

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...

Bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25

Nová univerzální pásová platforma Kurganěc-25 nahradí v ruské armádě ikonická vozidla BMP-1/2/3. ...

Tanková munice NATO: uran vs. wolfram

Před týdnem jsme přinesli článek o údajně nedostatečně výkonné munici německých tanků. Podle původní ...

Turecká bojová vozidla PARS 4×4 a KAPLAN-20

Turecká společnost FNSS Defence Systems představila na probíhající výstavě International Defence ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • KazdiceOpice
  16:17 14.05.2015

  A slovo "porvala" ve videu nezaznelo ani jednou. Ten nazev na youtube asi nevymysleli novinari, ze? :D

  A slovo "porvala" ve videu nezaznelo ani jednou. Ten nazev na youtube asi nevymysleli novinari, ze? :D

 • KazdiceOpice
  16:14 14.05.2015

  RiMr71: tak srovnavali tam jen hmotnost a rychlost, a ze Abrams nema utomaticky nabijeni. Jsou to nepravdivy udaje?

  RiMr71: tak srovnavali tam jen hmotnost a rychlost, a ze Abrams nema utomaticky nabijeni. Jsou to nepravdivy udaje?

 • RiMr71
  15:48 14.05.2015

  ...no hlavníposleství toho videa je že Armata "porvala" Abras i Leopard a je to prostě úplně ten nejlepší tank na světě a je to prostě úplně nejlepčí!!! :D

  ...no hlavníposleství toho videa je že Armata "porvala" Abras i Leopard a je to prostě úplně ten nejlepší tank na světě a je to prostě úplně nejlepčí!!! :D

 • KazdiceOpice
  12:50 14.05.2015

  tady je videt, jak sedi posadka https://www.youtube.com/watch?...

  tady je videt, jak sedi posadka https://www.youtube.com/watch?...

 • perunBB
  12:48 14.05.2015

  T-14 Armata dostane kanón ráže 152 mm

  Více zde: http://www.militarybox.cz/news...

  T-14 Armata dostane kanón ráže 152 mm

  Více zde: http://www.militarybox.cz/news...

 • Blake
  07:26 14.05.2015

  Robit z vesmirneho vyskumu politicku agendu je fakt nechutne. V kazdom pripade, zavislost ISS na ruskych raketach je uz teraz ciastocna, Dragon nosi zasoby uz tri roky a Dragon ...Zobrazit celý příspěvek

  Robit z vesmirneho vyskumu politicku agendu je fakt nechutne.

  V kazdom pripade, zavislost ISS na ruskych raketach je uz teraz ciastocna, Dragon nosi zasoby uz tri roky a Dragon V2 sa ma testovat na orbite zhruba o dva roky. ISS nie je ani tak zavisla na ruskych raketach, ako na Sojuze, pretoze zatial nemaju cim prevazat ludi.

  Niekde som cital prieskum medzi obyvatelstvom (z ruskeho vladneho zdroja, takze bohvie, co je na tom pravdy), ze ruske obyvatelstvo podporuje zvysovanie rozpoctu pre Roskozmos a na ich vlastnej stranke zverejnovali, ze im vlada ten rozpocet aj navysuje.

  No a nad poznamkou "hlupe projekty, ktore skumaju, ci kamen je kamen" sa da len pokrutit hlavou, tak isto by mohol niekto cherrypicknut, ze Rusi skumaju nejaky hlupy sex gekonov vo vesmire a ze to svedci o urovni ruskej elektroniky (zhruba take argumenty tu citam na oboch stranach). Rovnako hlupe je, ked niekto hodnoti uspesnost, ci vyspelost vesmirnej agentury podla mnozstva vypustenych navigacnych satelitov.

  Ze Kornieko (zly vychodny Rus) a Kelly (zly zapadny American) budu rok na ISS spolupracovat na vyskume nespomenie nikto, co?

  V kazdom pripade, ako napisal semtam, hovori sa tu o "istej technickej urovni", pretoze nikto z vas nevie, ci su v tej Armate, alebo v Sojuze tranzistory, alebo elektronky. Kym sa tu nenajde niekto, kto vie realne kus ruskej elektroniky porovnat so zapadnym, je to bezpredmetna debata, ako ked sa pred nedavnom hadalo, ci bude Armata na pochode zahalena, alebo odhalena.Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  03:30 14.05.2015

  Deortc: Precitajte si nieco o ruskom vesmirnom programe. Pisete same hluposti. To ze neustale vypustaju nove vojenske satelity to vam asi uslo. Buduju aj glonas co je obdoba gps. ...Zobrazit celý příspěvek

  Deortc:
  Precitajte si nieco o ruskom vesmirnom programe. Pisete same hluposti. To ze neustale vypustaju nove vojenske satelity to vam asi uslo. Buduju aj glonas co je obdoba gps. Maju nove rakety, lode aj raketove motori. Ruska vesmirna agentura patri medzi absolutnu spicku v dobyvaniu vesmiru.(rusko,usa,cina,india). Teraz stavaju novy kosmodrom. Maju menej financi, ktore davaju di iss, stavby kosmodromu, vyvoju rakiet. Na niake hlupe projekty ktore skumaju ci kamen je kamen nedavaju peniaze. Ked dokaze vypustit vlastnu druzicu aj iran tak to dokaze aj ruske ked chce. Vo vesmire je tusim iba 1 teleskop a ten uz konci.
  Ked rusove dokazu postavit satelit tak dokazu postavit kvalitny tank s vyspelou elektronikou.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:33 13.05.2015

  Deortc Na ISS a její moduly jste asi zapomněl. Já vím jsou závislý na sovětských motorech, jinak by Rusko nepotřebovali a ty moduly co vlastní Rusko by šlo také bez Ruska. ...Zobrazit celý příspěvek

  Deortc

  Na ISS a její moduly jste asi zapomněl. Já vím jsou závislý na sovětských motorech, jinak by Rusko nepotřebovali a ty moduly co vlastní Rusko by šlo také bez Ruska. Škoda, že jste nevysvětlil ty národnosti.
  Bohužel vám unikl radar Voroněž to by k vašemu oboru mohlo být bližší. A co se týče prostředků PVO Rusko tomhle oboru hájí stále prvenství. I Armata ať neodbočujem od tématu je známkou jisté technické úrovně. Píši jisté, protože nic konkrétního není známo. Ovšem je velmi pravděpodobné, že se dovede do konce. technický potenciál na to Rusko má. V čem se jim i daří je jaderný průmysl, raketové technologie atd. Mozkové kapacity jak jste sám zmínil, také umí vychovat. Nezlobte se na mě, ale zaostalá země vypadá úplně jinak.Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  22:17 13.05.2015

  to "semtam Datum: 13.05.2015 Čas: 16:27" Nejen teleskopů, ale jakéhokoliv jiného civilního vesmírného výzkumu - meziplanetárních družic, vesmírných průzkumných vozidel, nových ...Zobrazit celý příspěvek

  to "semtam Datum: 13.05.2015 Čas: 16:27" Nejen teleskopů, ale jakéhokoliv jiného civilního vesmírného výzkumu - meziplanetárních družic, vesmírných průzkumných vozidel, nových kosmických lodí, apod..... prostě cokoliv, jakýkoliv civilní vesmírný výzkum.
  Já vám ušetřím práci - je to obdobně jako s těmi vesmírnými teleskopy - nula! Dokonce i Indii kolem Marsu poletuje sonda. Japonsko má výborný vědecký vermírný program - třeba Hajabuza. Čína také. O USA by se samozřejmě dalo psát hodně dlouho.... Avšak Rusko se ale této "zábavy" vůbec nezúčastní. Je zcela mimo hru. Nemá na to ani finanční ani vědecké zázemí. Kde by je také vzalo, když schopní lidé Rusku ukazují záda. Rusko mělo za posledních 25 let i pár nositelů Nobelovy ceny za fyziku a tuším, že taky i chemii. Co mají všichni ti ocenění "Rusi" společného je, že žijí a bádají v USA, Velké Británii, Německu, Izraeli..... nikoliv v Rusku. Tož tak.

  Safra, já si zase nedal pokoj a diskuzi zapleveluji offtopic tématem - jestli to pomůže, tak se omlouvám a sám se na sebe za to zlobím. :-pSkrýt celý příspěvek

 • Blake
  19:24 13.05.2015

  Charlie, pet.rok, vdaka za objasnenie. Co som hladal, tak som narazil hlavne na informaciu, ze je 2A72 lahsi a ma omnoho menej suciastok, preto ma zaujimalo, ci nasli nove ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie, pet.rok, vdaka za objasnenie. Co som hladal, tak som narazil hlavne na informaciu, ze je 2A72 lahsi a ma omnoho menej suciastok, preto ma zaujimalo, ci nasli nove riesenie, alebo dokazali vyrazne odlahcit 2A42.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  16:27 13.05.2015

  Deortc Tak jinak, teleskopů hádám asi 0. Kolik jich ve světě vzniklo netuším, ale závratné číslo to nebude. Asi mi dáte za pravdu, kdyby na výzkum dali víc peněz, tak jim k ...Zobrazit celý příspěvek

  Deortc

  Tak jinak, teleskopů hádám asi 0. Kolik jich ve světě vzniklo netuším, ale závratné číslo to nebude. Asi mi dáte za pravdu, kdyby na výzkum dali víc peněz, tak jim k teleskopu moc nechybí, aby to mohli realizovat. Vědeckou základnu mají stále na slušné úrovni, oslabenou krizí v 90. letech.

  Vaše poznámka ohledně národností je jako co? To by USA neměli zhola nic...Skrýt celý příspěvek

 • Oleg
  15:28 13.05.2015

  charlie, blake, pet.rok: o vývoji a schopnostech 2A42 pojednává mj. i tento článek: http://www.valka.cz/clanek_140... "První dávka urazila protiletadlový kulomet a ...Zobrazit celý příspěvek

  charlie, blake, pet.rok: o vývoji a schopnostech 2A42 pojednává mj. i tento článek:

  http://www.valka.cz/clanek_140...

  "První dávka urazila protiletadlový kulomet a odhodila ho 15 m za tank. Druhá dávka zapálila nádrže na blatnících. Třetí dávka roztrhala sudy na zádi a nafta se rozlila po motorovém prostoru. Plameny spálily gumová těsnění, hořící nafta zalila motor a ten začal hořet. Tank nechali uhasit, ale nastartovat se ho nepodařilo. Navíc se zjistilo, že jeden průbojný náboj se zaryl mezi korbu a věnec věže a zablokoval ji. Pro tank musel přijet tahač."Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  14:05 13.05.2015

  charlie, blake:
  ak sa o to blizsie zaujimate tak dobry a podrobny popis 2A42 je v publikacii "Popelinsky&Kodes: Strelecka a raketova vyzbroj letadel ISBN 80-206-0531-2"

  charlie, blake:
  ak sa o to blizsie zaujimate tak dobry a podrobny popis 2A42 je v publikacii "Popelinsky&Kodes: Strelecka a raketova vyzbroj letadel ISBN 80-206-0531-2"

 • pet.rok
  12:51 13.05.2015

  charlie, blake: co sa tyka automatickych kanonov 30mm 2A42 a 2A72: obidva kanony toho maju viac spolocneho ako rozdielneho, rovnake hlavne, rovnake strelivo, zhodny balisticky ...Zobrazit celý příspěvek

  charlie, blake: co sa tyka automatickych kanonov 30mm 2A42 a 2A72: obidva kanony toho maju viac spolocneho ako rozdielneho, rovnake hlavne, rovnake strelivo, zhodny balisticky vykon

  prvy menovany je povodne letecky kanon, ma navyse automaticke vyhadzovanie nabojnice po zlyhani vystrelu, trochu nizsi spatny raz (40-50 vs. 60 kN), dve rychlosti strelby, vyssiu hmotnost (115 vs 84 kg) a vdaka vyssej zlozitosti je drahsi.
  2A72 je uprava na len na pozemne pouzitie, kde odstranenim niektorych nepotrebnych vlastnosti dosiahli zjenodusenie a zlacnenie.Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  12:18 13.05.2015

  Sorge-227: moderne zadymovacie granaty su multispektralne a dokazu prekryt ciel v infracervenom a viditelnom pasme a aerosoly s kovovym prachom aj proti milimetrovemu radaru. ...Zobrazit celý příspěvek

  Sorge-227: moderne zadymovacie granaty su multispektralne a dokazu prekryt ciel v infracervenom a viditelnom pasme a aerosoly s kovovym prachom aj proti milimetrovemu radaru. Vsetky tieto pasma sa vyuzivaju na navadzanie striel takze uspesne zakrytie tanku zo strany prilietajucej strely vyrazne zvysuje jeho sancu na prezitie.Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  12:11 13.05.2015

  Charlie: ok uz chapem. ja som zase zle pochopil blake-a :)

  Charlie: ok uz chapem. ja som zase zle pochopil blake-a :)

 • Sorge-227
  12:03 13.05.2015

  http://sturgeonshouse.ipbhost.... Preco ma na lavej strane veze taku dieru? Ta nova hufnica ma asi kulomet riadeny ...Zobrazit celý příspěvek

  http://sturgeonshouse.ipbhost....

  Preco ma na lavej strane veze taku dieru? Ta nova hufnica ma asi kulomet riadeny radarom. K comu je dobe mat tolko dymovych granatov na vozidle. T 14 aj T 15 maju 24 horizontalne a 24 vertikalne dymovych granatov. Boli uz niekde v boji pouzite dymove granaty proti strele navadenom laserom? Aky iny ucel to ma?Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  10:10 13.05.2015

  Já nějak nechápu, proč se u občanů SSSR řeší co byli? Je úplně lhostejné, jestli ten dotyčný byl Ukrajinec, bělorus, Rus, nebo třeba Tatar - všechno to byli Sověti. Mocenský ...Zobrazit celý příspěvek

  Já nějak nechápu, proč se u občanů SSSR řeší co byli? Je úplně lhostejné, jestli ten dotyčný byl Ukrajinec, bělorus, Rus, nebo třeba Tatar - všechno to byli Sověti.

  Mocenský aparát zahrnoval občany všech jednotlivých republik a prorůstal od posledního kolchozu někde na Ukrajině až do ÚV KSSS a bylo mu uplně jedno, jestli je ten který papaláš tamten nebo onen.

  Stalin byl Gruzínec a to stejně nebrání určitým Rusům, aby ho nezbožnovali jako největšího hrdinu.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  09:42 13.05.2015

  Docela jsem se pobavil hlavně nad sprcháčem, to myslím jasně ilustruje stav ruského průmyslu.:) Jinak si opravdu není v čem lhát, současné rusko je velice zaostalé. Jediné co ...Zobrazit celý příspěvek

  Docela jsem se pobavil hlavně nad sprcháčem, to myslím jasně ilustruje stav ruského průmyslu.:) Jinak si opravdu není v čem lhát, současné rusko je velice zaostalé. Jediné co dokáží na slušné úrovni jsou zbraně a i tam jsou samozřejmě závislý na dovozu ze zahraničí. Ohledně procesorů, myslím že hodně zemí nějaký vytvořila a mohlo to i na papíře vypadat dobře, ale neprosadilo se to tak je to k ničemu. Rusko je největší evropská země jak do počtu obyvatel tak samozřejmě rozlohou a o to je více smutné v jakém stavu je jeho průmysl viz nedávné porovnání, že snad i ČR dokáže vyprodukovat 2x tolik obráběcích strojů.
  Pokud jde o Stalina tak ten byl všechno jen ne rus, ale jak se jedná o významného technika, tak se na kořeny nehledí, prostě se cítil být rus tak je to rus jak poleno.:o)Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  08:29 13.05.2015

  pet.rok: ten dojem, že píšete o 2A72 vznikl tak, že jste odpovídal Blakeovi, který se na rozdíl mezi 2A42 a 2A72 o pár postů před tím ptal: Blake Datum: 12.05.2015 Čas: 11:15 ...Zobrazit celý příspěvek

  pet.rok: ten dojem, že píšete o 2A72 vznikl tak, že jste odpovídal Blakeovi, který se na rozdíl mezi 2A42 a 2A72 o pár postů před tím ptal:

  Blake Datum: 12.05.2015 Čas: 11:15
  Ked uz sme pri tom, najde sa tu niekto, kto by vedel popisat rozdiel medzi 2A42 a 2A72? Je to pokracovanie vyvoja, alebo uplne iny kanon pouzivajuci rovnaku municiu?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 7