Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Tank T-14 Armata na výstavě Armija 2017; větší foto / Vitalij Kuzmin

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere 100 tanků T-14 Armata. Borisov tak uťal dřívější exotické spekulace o dodávkách 2300 tanků T-14 Armata do stejného data.

“Vyvíjené modely v současné době procházejí operačními testy. Máme podepsanou smlouvu na 100 jednotek (T-14 - pozn. red,), které mají být dodány do roku 2020,” řekl Borisov. 

V únoru letošního roku přitom ruská tisková agentura RIA Novosti ještě mluvila o výrobě 2300 tanků T-14 Armata do roku 2020. Již od začátku bylo ale jasné, že jde o exotickou rychlost výroby odporující reálným možnostem ruského průmyslu a ekonomiky.

Podle nových informací ruských médií, které se odvolávají na prohlášení výrobce T-14, firmy UralVagonZavod (UVZ), roční produkce T-14 při plné sériové výrobě dosáhne 120 ks ročně. Ruská armáda plánuje postupně všechny své tanky T-72, T-80 a T-90 nahradit tankem T-14 Armata - při tomto tempu výroby tak obměna ruského tankového vojska potrvá do roku 2040.

Na pásové platformě Armata vznikne také těžké bojové vozidlo pěchoty T-15 a těžké vyprošťovací vozidlo T-16. Není ale jasné, zda rychlost výroby 120 ks ročně platí pouze pro tanky, nebo pro jakoukoliv platformu Armata.

První tanky T-14 Armata získá elitní a historicky slavný 1. gardový tankový pluk z 2. gardové motostřelecké tamanské divize.

T-14 Armata v sobě spojuje několik unikátních konstrukčních řešení. V prvé řadě trojčlenná posádka sedí vedle sebe v pancéřové kapsli v přední části tanku. Takové řešení má své výhody i nevýhody. Jednoznačným plusem je zvýšení komfortu posádky, bezpečnosti (zmenšení “smrtelného” vnitřního prostoru) a zlepšení interakce mezi posádkou.

Nevýhodou je problematická boční ochrana prostoru posádky — podle ruského webu btvt.info musela být zmenšena normovaná šířka pracovního prostoru každého člena posádky, aby se všichni tři vojáci vměstanli vedle sebe a přitom pracovní prostor chránil dostatečně tlustý boční pancíř.

Šířka tanku T-14 přitom nemohla být zvětšena kvůli zachování přepravitelnosti na železničních vozech. Navíc takové řešení neumožňuje veliteli a střelci dobrý výhled do všech stran - oba členové posádky se tak při vyhledávání cílů musí spoléhat pouze na digitální přístroje.


Pohled na sedadlo řidiče a střelce T-14 Armata / btv.info 

Tank je vyzbrojen novým vysokotlakým kanónem 2A82-1M ráže 125 mm. V automatickém nabíječi se nachází 32 ks munice a dalších osm kusů je v rezervě. Tank T-14 Armata nemá koaxiální kulomet ale pouze kulomet PKTM ráže 7,62 mm v dálkově ovládané robotické stanici.

Současné tanky mají záložní jednoduché zaměřovače, které umožňují vést nouzovou palbu z koaxiálního kulometu nebo kanónu. V případě poruchy nebo vyřazení digitálních senzorů ale posádka tanku Armata nemá jak dál vést bojovou činnost.

V médiích také proběhly informace o vývoj verze tanku Armata s dělem ráže 152 mm převzatým (spolu s polohovacím a nabíjecím systémem) ze samohybné houfnice 2S35 Koalicija-SV. Není však jasné, zda jde pouze o mediální projekt firmy UVZ nebo o skutečný projekt zajímající ruskou armádu.

Otázkou je použitá munice — Armata dokáže používat nejnovější ruskou podkaliberní průbojné střely 3BM59 Sviněc-1 a 3BM60 Sviněc-2. První má jádro z wolframu, druhá je uranová a na dálku cca 2000 m má prorážet pancíř o síle odpovídající 620 až 700 mm oceli (RHAe). Web btvt.info soudí, že ve verzi pro tank Armata mohou probíjet až 800 mm RHAe.

T-14 Armata využívá celou řadu nových neodzkoušených ruských technologií, např. nových dotykových LCD displejů. Před ruskou armádou a ruským průmyslem tak při zavádění T-14 do výzbroje stojí dva hlavní problémy - vypořádat se s dětskými nemocemi nových technologií a zajistit dostatečnou rychlost výroby pro ruskou armádu i pro případné zahraniční zájemce.

Zdroj: RIAbtvt.info 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské cvičení Západ 2017: Ruskou válku řídí železnice

V záři se v Bělorusku uskuteční velké ruské cvičení Západ 2017. Během cvičení se do Běloruska ...

Rusko dokáže bojovat na dvou frontách

Švédská Obranná výzkumná agentura (FOI) v dokumentu Russian Military Capability in a Ten-Year ...

Armija 2017: Unikátní výstava ruské vojenské techniky

Ve dnech 22. až 27. srpna probíhá nedaleko Moskvy mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2017. ...

Ruské zbraně pro boj s terorismem

Ozbrojené síly Ruské federace se zapojily do bojových operací v Sýrii v záři 2015. Díky syrské ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jirosi
  19:00 03.09.2017

  Výhodnější je mírně zvlněná krajina, kdy z vrcholů zbraně ovládají svoje okolí.

  Výhodnější je mírně zvlněná krajina, kdy z vrcholů zbraně ovládají svoje okolí.

 • logik
  15:42 03.09.2017

  vraja: 1) kdo říká, že ta palba musí být přímá. Viz drony. Tank má sice náměr omezenej, ale na "závětrné straně kopce" může krásně střílet obloučkem. Byť to furt nebude horní ...Zobrazit celý příspěvek

  vraja:
  1) kdo říká, že ta palba musí být přímá. Viz drony. Tank má sice náměr omezenej, ale na "závětrné straně kopce" může krásně střílet obloučkem. Byť to furt nebude horní skupinou úhlů, tak na tank "za kopcem" by dostřelit měl. Samozřejmě, že houfnice by v takovém případě fungovala daleko lépe.

  2) zrovna prostor ČR není tak hornatý, aby se tam nedaly najít prostory bojiště, kde by byla možná i palba přímo. Obzvlášť pokud sevezme do úvahy, že
  a - budeme se přeci bránit (nejsme agresoři) a tedy budem moci mít tanky v připravených pozicích
  b - útočník předpokládám půjde daleko radši úvalama a nížinama, než aby šel skrz ty nejvyšší kopce

  3) A pokud to beru v širším kontextu a zapojení sil ČR do společné evropské obrany, tak Německo, Polsko i Maďarsko jsou totální placky - a opět, útočník asi nepovede hlavní nápor skrz hornaté Slovensko a Česko....

  Celé to stojí na tom, jak efektivní jsou a budou metody průzkumu. Jak moc půjde či nepůjde efektivně používat drony, vycvičené návodčí, letectvo, družice, nevímco a jak efektivní budou protiopatření. Zajímalo by mne, jak dobře todle dneska vůbec tušej Ti, co by v případě průšvihu veleli, nebo jestli by se - stejně jako dost často v předchozích válkách - hledalo správné využití techniky až "za pochodu"...Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  14:32 03.09.2017

  Rase-máte pravdu,jen jsem zvědavý jak v podmínkách střední Evropy v horském terénu,budou vést přímou palbu na ničení tanků na 7-8 km.

  Rase-máte pravdu,jen jsem zvědavý jak v podmínkách střední Evropy v horském terénu,budou vést přímou palbu na ničení tanků na 7-8 km.

 • Rase
  16:08 02.09.2017

  Kozlus: Mno v americký kanón XM360 má mít s konvenční municí efektivní dostřel až 8 km. Ruský 2A82-1M má umožnit přesnou palbu do vzdálenosti až 7 km. Německý L55A1 není moc znám, ...Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus:
  Mno v americký kanón XM360 má mít s konvenční municí efektivní dostřel až 8 km. Ruský 2A82-1M má umožnit přesnou palbu do vzdálenosti až 7 km. Německý L55A1 není moc znám, ale odhadem možná taky těch 7 km. Ty vzdálenosti jsou opravdu divoké, a se speciální municí ještě o dost delší) ale je fajn mít co nejvyšší rezervu výkonu.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  15:39 02.09.2017

  Než začnú padať kilometre, asi by nebolo od veci lokalizovať bojisko a terén.

  Než začnú padať kilometre, asi by nebolo od veci lokalizovať bojisko a terén.

 • Kozlus
  15:34 02.09.2017

  Pokud jsou stejne podminky, tak mame APS oba a pak me nic nerozpuli. O tom je cela ta debata. O APS.

  Rase: Ale jaka bude nicivost toho projektilu na tech 5 km?

  Pokud jsou stejne podminky, tak mame APS oba a pak me nic nerozpuli. O tom je cela ta debata. O APS.

  Rase: Ale jaka bude nicivost toho projektilu na tech 5 km?

 • Jirosi
  15:12 02.09.2017

  Kozlus: Tak buď jsou stejné podmínky a můžeme se bavit o výhodách zbraně / pancíře, nebo nejsou. Ale to pak natolik ovlivňuje výsledek že to nemá cenu řešit.

  Kozlus: Tak buď jsou stejné podmínky a můžeme se bavit o výhodách zbraně / pancíře, nebo nejsou. Ale to pak natolik ovlivňuje výsledek že to nemá cenu řešit.

 • Rase
  15:03 02.09.2017

  Přeci jen moderní tank s vysokotlakým kanónem, může vést palbu na cca 5 km nebo víc. S pomocí dronu má ještě větší šanci zasáhnout cíl i mimo dohled. BVP s PTŘS toho sice taky ...Zobrazit celý příspěvek

  Přeci jen moderní tank s vysokotlakým kanónem, může vést palbu na cca 5 km nebo víc. S pomocí dronu má ještě větší šanci zasáhnout cíl i mimo dohled. BVP s PTŘS toho sice taky hodně dokáže (opět s dronem) ale přeci jen raketa je o dost pomalejší než střela z tanku a taky dražší (navíc jich je jen omezený počet). Oproti MBT má BVP díky rychlopalnému kanónu (ideálně s časovanou municí) větší šanci zničit dron nepřítele - na větší vzdálenost oproti kulometu na věžičce. Osobně bych asi radši seděl v BVP, kvůli multifunkčnosti (zvládne zatopit i vrtulníku), rozhodně bych se ale nechtěl dostat do hledáčku střelce v tanku :DSkrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:33 02.09.2017

  Kozlus: Jenže v tom je ten problém zatím co se ty snažíš zničit jeho "sub systém", on zatím vystřelil něco co ti ten tvůj stroj "rozpůlí".

  Kozlus: Jenže v tom je ten problém zatím co se ty snažíš zničit jeho "sub systém", on zatím vystřelil něco co ti ten tvůj stroj "rozpůlí".

 • Kozlus
  14:17 02.09.2017

  Tvuj vlastni scenar: "Debata byla zda je lepší 120 nebo 30 na oslepení. Pokud nepřítele oslepíš muže ti to pomoc, ale pokud máš/má ve vzduchu dron, jiné vozidlo co dodá tvoje ...Zobrazit celý příspěvek

  Tvuj vlastni scenar:
  "Debata byla zda je lepší 120 nebo 30 na oslepení. Pokud nepřítele oslepíš muže ti to pomoc, ale pokud máš/má ve vzduchu dron, jiné vozidlo co dodá tvoje souřadnice. Tak ti to je k ničemu. "Vyjedeš z poza nerovnosti, vystřelíš s schováš se. U 30mm jsi nepřitele oslepil u 120 je mrtvej" . Pokud měl lepší povědomí on, jak jsi vyjel, tak jsi to koupil a nemusíš to řešit."

  Ale ted je me to jasny. Cela ta debata okolo palby 30mm na tank tu byla okolo zniceni APS a ne jen oslepeni tanku. A ty sis vsiml jen toho oslepeni.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  13:55 02.09.2017

  Kozlus: Můžeš mi ocitovat z čeho vycházíš ? Nejsem jsi vědom, že bych někde takovou blbost psal. Tohle už je podruhé co mi přisuzuješ něco co sem nenapsal.

  Kozlus: Můžeš mi ocitovat z čeho vycházíš ? Nejsem jsi vědom, že bych někde takovou blbost psal. Tohle už je podruhé co mi přisuzuješ něco co sem nenapsal.

 • PavolR
  06:46 02.09.2017

  Jirosi: Ale po vypálení strely garantujem, že ešte pekných pár sekúnd náboj v komore nebude a zatiaľ nie je čím iným viesť paľbu na ďalšieho zameraného protivníka.

  Jirosi: Ale po vypálení strely garantujem, že ešte pekných pár sekúnd náboj v komore nebude a zatiaľ nie je čím iným viesť paľbu na ďalšieho zameraného protivníka.

 • Jirosi
  22:58 01.09.2017

  PavolR: Pokud očekáváte boj, máte náboj v komoře. Takže tohle není o času přebití on prostě doměří a je po tobě. On nemusí přebíjet, ty jsi mrtvý. Přebíjet musíš ty a krom toho ty ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: Pokud očekáváte boj, máte náboj v komoře. Takže tohle není o času přebití on prostě doměří a je po tobě. On nemusí přebíjet, ty jsi mrtvý. Přebíjet musíš ty a krom toho ty tvoje 30 mají delší dobu letu.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:10 01.09.2017

  Jirosi: Aké plytvanie času? Automatický kanón vypáli tak 5-6 rán za sekundu, zatiaľ čo nabitie hlavného kanónu trvá niekoľko sekúnd. využíva sa práve že čas, počas ktorého by bol ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi:
  Aké plytvanie času? Automatický kanón vypáli tak 5-6 rán za sekundu, zatiaľ čo nabitie hlavného kanónu trvá niekoľko sekúnd. využíva sa práve že čas, počas ktorého by bol inak tank bojaneschopný...Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  22:04 01.09.2017

  Ciekawostka UWZ przedstawił koncepcje nowych modułów bojowych - odpowiednik plutonu oraz kompani. W module "plutonowym" obok 1-2 czołgi T-14, 1-2 BWP (TBMP) T-15 oraz 1-2 wozy ...Zobrazit celý příspěvek

  Ciekawostka
  UWZ przedstawił koncepcje nowych modułów bojowych - odpowiednik plutonu oraz kompani.
  W module "plutonowym" obok 1-2 czołgi T-14, 1-2 BWP (TBMP) T-15 oraz 1-2 wozy szturmowe z armatami 152mm (UM -ударные машины)

  W module kompanijnym - tak samo - mix czołgów BWP i UM + BMOP (Боевая машина огневой поддержки) - czyli BMP-T oraz pojazdy przeciwlotnicze (SPAAG) i dowodzenia.
  Wszystko na cięzżiej platformie "Armata"

  Rosjanie prawdopodobnie będą modernizowali T-80 - w tym T-80B1
  Wiec prawdopodobnie pojawia się kolejne "hybrydy" T-80UE-1, oraz T-80B, które mają być modernizowane na wzór T-72B3 (czyli Sosna U, nowa łączność, może Relikt)

  Takich wozów może pojawić się ok. 500 sztuk.
  To nie mało - zwłaszcza jeśli Rosjanie zamontują stabilizacje 2E42-4 oraz armaty 2A46M5, oraz ERA ReliktSkrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:57 01.09.2017

  Kozlus: první se začal o tomhle systému bavit PavolR. Já sem jen odpovídal že takový systém může použít i protivník. A pak se z výhody oslepení stává velice rychle nevýhoda ...Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: první se začal o tomhle systému bavit PavolR. Já sem jen odpovídal že takový systém může použít i protivník. A pak se z výhody oslepení stává velice rychle nevýhoda zbytečného plýtvání času, zatím co tě nepřítel zničí.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:55 01.09.2017

  I když by ten 120 SABOT nedokázal prorazit pancíř posádka bude po jeho zásahu více otřesena, než když ji pocukruješ 30. To asi jo, jenze to pocukrovani ocese senzory a oslepi ...Zobrazit celý příspěvek

  I když by ten 120 SABOT nedokázal prorazit pancíř posádka bude po jeho zásahu více otřesena, než když ji pocukruješ 30.

  To asi jo, jenze to pocukrovani ocese senzory a oslepi celej tank. Co udela ta 120? Kam budes mirit? Na senzory ne, ale nekam, kde bude sanci prostrelit pancir a znicit tank. Jenze APS.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:54 01.09.2017

  Nikde som netvrdil, že treba hneď začať "oslepovaním". Hovorím o možnosti kropiť nasledujúci cieľ, a brániť mu vypáliť na mňa, kým môžem znova páliť z hlavnej zbrane. Medzi životom ...Zobrazit celý příspěvek

  Nikde som netvrdil, že treba hneď začať "oslepovaním". Hovorím o možnosti kropiť nasledujúci cieľ, a brániť mu vypáliť na mňa, kým môžem znova páliť z hlavnej zbrane. Medzi životom a smrťou môžu byť zlomky sekundy.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:50 01.09.2017

  Jirosi, pokud tady vytahujes system, ktery me umozni to, ze strilim na vozidlo odhalene a dostatecne presne zamerene, jinym nez mym vozidlem, tak taky musis predpokladat, ze to ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi, pokud tady vytahujes system, ktery me umozni to, ze strilim na vozidlo odhalene a dostatecne presne zamerene, jinym nez mym vozidlem, tak taky musis predpokladat, ze to pozidlo ma APS schopne zneskodnit podkaliberku, takze zadny Jedna rana ze 120 a je hotovo. Na tehle technologicke urovni ma i system schopny odklonit/zneskodnit zvrchu utocici rakety. Co s nim teda budes delat? Vycerpat zasobu protistrel APS, nebo si nekolikrat flusne BVP (ktery se tam stejne nekde bude poflakovat) a ocese mu elektroniku munici, proti ktereym APS nezareaguje? Navic, kdyz se bavime o tehle technologicke urovni protivniku, tak nejspis muzes na to UAV zapomenout, protoze bude hodne brzo sestreleno.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:33 01.09.2017

  Už dnes není problém vybavit drony senzory které dokáží sledovat cíle daleko za maximálním dostřelem 30mm kanónů. Aktivní ochrana co dokáže zničit rpg/heat nebude mít žádný problém ...Zobrazit celý příspěvek

  Už dnes není problém vybavit drony senzory které dokáží sledovat cíle daleko za maximálním dostřelem 30mm kanónů. Aktivní ochrana co dokáže zničit rpg/heat nebude mít žádný problém s "pomalu" letícím kamikadze dronem.

  Ano, na bojišti je více vozidel(techniky). Takže mnohem větší cenu má zůstat skryt před nepřítelem až do chvíle kdy ho zničíš. Než riskovat jeho "oslepení" zatím co ostatní tě zničí. Většina vojenských systémů měla vždy za cíl zničit protivníka, jeho zranění/poškození byl jen druhotný efekt toho když se nepovedlo přímé zničení. I když by ten 120 SABOT nedokázal prorazit pancíř posádka bude po jeho zásahu více otřesena, než když ji pocukruješ 30.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 5