Armija 2018: Dodávky ruských tanků Armata a stíhaček Su-57

Su-57 se zaměřovacím kontejnerem 101KS-N; větší foto / Aleksandr Martynov; strizhi.ru přes BMPD 

Nedaleko Moskvy v těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2018. Na výstavě zástupci ruského obranného průmyslu představili plány s akvizicemi nových ruských tanků T-14 Armata a stíhaček páté generace Su-57.

Su-57

Ruské ministerstvo obrany a firma Suchoj na výstavě Armija 2018 ve středu podepsali kontrakt na dodávku prvních dvou sériových víceúčelových stíhaček Su-57. Termín dodání je mezi roky 2018 až 2020.

V současné době ruské letectvo testuje deset letuschopných prototypů, z toho tři mají avioniku odpovídající sériovému provedení a poslední létající prototyp (T-50-11) má také finální konstrukční podobu.

„První sériové letadlo Su-57 dorazí do vzdušně-kosmických sil v roce 2019. Na základě získaných výsledků testů, včetně pozitivního testování letadla v Sýrii, ministerstvo obrany Ruské federace v blízké budoucnosti plánuje akvizici 15 sériových letadel,“ uvedl na výstavě Aleksej Krivoručko, náměstek ministra obrany Ruské federace.

Podle blogu BMPD se celkový počet objednaných (před)sériových Su-57 zvyšuje na čtyři, z toho první dva stroje mají být dodány v roce 2019 a další dva v roce 2020. Dalších 11 Su-57 prvního stupně, tedy s motory AL-41F1 (převzaté ze stíhaček Su-35), získá ruské letectvo do roku 2022. Celkově 15 letounů Su-57 vytvoří jednu ucelenou bojovou letku.

Další nákupy přijdou po roce 2023, kdy mají být dostupné nové proudové motory Izdělije 30. Po roce 2023 (v případě včasného dokončení vývoje Izdělije 30) je pravděpodobný nákup další letky Su-57. Podle blogu BMPD se ale nedá očekávat skutečně masivní nákup Su-57 dříve, než po konci současného Státního vyzbrojovacího programu 2018-2027, tedy ne dříve, než letech 2028 až 2030.

V roce 2010 přitom ruské letectvo počítalo v první vlně s nákupem 60 stíhaček Su-57 (tehdy označovaných ještě jako prototyp T-50) se začátkem dodávek v roce 2015 až 2016.

V každém případě práce na programu Su-57 stále pokračují. Před týdnem na letecké přehlídce na počest 65. výročí Lukovického leteckého závodu (viz foto v úvodu) byl Su-57 poprvé spatřen s elektro-optickým zaměřovacím a průzkumným kontejnerem 101KS-N, který slouží k vyhledávání, rozpoznání a zaměření pozemních a hladinových cílů, a také k navedení palubních zbraní.


Tank T-14 Armata v čase 2:50

Armata

Při svém projevu na výstavě Armija 2018 se Krivoručko dotkl také nákupu tanků T-14 Armata a těžkých bojových vozidel pěchoty (BVP) T-15 Armata. „Pokud jde o perspektivní platformu Armata, chci zdůraznit, že již dnes máme pevnou smlouvu na dodávku 132 kusů vozidel T-14 a T-15. Prvních devět vozů bude dodáno vojákům již v roce 2018 a podle současné smlouvy ministerstvo obrany obdrží všechna objednaná vozidla do roku 2022.“

Podle komentáře blogu BMPD součástí objednávky budou jak hlavní bojové tanky T-14 a BVP T-15, tak i vyprošťovací vozidla T-16, bez kterých není možné provozovat těžkou obrněnou techniku. Již v únoru 2018 tehdejší ruský náměstek ministra obrany Jurij Borisov uvedl, že ruská armáda získá dva prapory tanků Armata (2×41 tanků včetně velitelských) a jeden prapor bojových vozidel T-15. Původně se přitom počítalo s nákupem 2300 tanků Armata do roku 2020.

Podle Alexandra Potapova, generálního ředitele firmy UralVagonZavod, v současné době je vyrobeno asi 30 vozidel Armata (tedy včetně tanků). Tyto vozidla jsme mohli vidět na Rudém náměstí při oslavě Dne vítězství a jsou také nasazeny v pilotním provozu v tankových jednotkách ruské armády.

První sériové tanky T-14 Armata dorazí v roce 2020 do výzbroje 2. gardové motostřelecké tamanské divize. Podle únorového prohlášení Jurije Borisova státní zkoušky vozidel Armata začnou v letošním roce a budou pokračovat až do konce roku 2019. „V roce 2020 dokončíme všechny nové modely [na platformě Armata - pozn. red.] a následně se rozhodneme o rozsahu sériové výroby,“ uvedl v únoru Borisov.

Krivoručko podle webu TV Zvězda také v projevu zdůraznil, že letouny Su-57 a vozidla Armata překonávají všechny zahraniční „analogy“ ve všech klíčových ukazatelích. „Chci zdůraznit, že Su-57 a Armata jsou slibné platformy pro výstavbu nových bojových jednotek v různých provedeních. Sériové dodávky budou pokračovat v rámci nových státních smluv jak v současném programovém období [2018-2027 - pozn. red.], tak v budoucím období,” shrnul akviziční plány Krivoručko.

Zdroj: BMPD, BMPD, TV Zvězda, Sputnik

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský tisk: Stíhačka Su-57 je drahá a zbytečná hračka

Člen expertní rady Státní dumy pro letecký průmysl a vedoucí komise Státní dumy pro právní ...

Ruská armáda nebude masivně kupovat tanky Armata

Podle Jurije Borisova, místopředsedy ruské vlády pro vyzbrojování, ruské ministerstvo obrany ...

Rusko modernizuje strategické bombardéry Tu-95MS

Podle ruské tiskové agentury Interfax letecká společnost Tupolev a ruské ministerstvo obrany ...

36 víceúčelových stíhaček Su-30SM pro ruské letectvo

Podle deníku Vědomosti ruské ministerstvo obrany se Sjednocenou leteckou korporací (OAK) do konce ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • shal
  19:11 27.08.2018

  Viděli jste někdo video s tím Igorkem, kde chodil? Já viděl jenom jednu ukázku od Kalašnikova, kdy to stojí u dveří jak květináč. A zrovna ten bipedální pohyb by mohl být zajímavý. ...Zobrazit celý příspěvek

  Viděli jste někdo video s tím Igorkem, kde chodil? Já viděl jenom jednu ukázku od Kalašnikova, kdy to stojí u dveří jak květináč. A zrovna ten bipedální pohyb by mohl být zajímavý. Vlastně je to na něm to nejdůležitější. Takhle to vypadá jak záběry z Legolandu.

  Host: Ten Lada koncept vypadá sice hezky, ale ta inspirace Mustangem je vážně očividná. Ale to jim těžko zazlívat.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:10 24.08.2018

  Luky: no nevím, pumovnice Su-57 umožní tomu stoji pohyb v nadzvukové oblasti (i s dočasnými) s výzbrojí, jaký Su-35 prostě nemá. Ale její velikost a že první věc co nám ukázali, ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: no nevím, pumovnice Su-57 umožní tomu stoji pohyb v nadzvukové oblasti (i s dočasnými) s výzbrojí, jaký Su-35 prostě nemá.

  Ale její velikost a že první věc co nám ukázali, odpálení křižující střely může tak trochu zpochybnit to čistokrevné zaměření pro AA.

  Je to multi role stroj a jestli to na něco rusové budou bojově využívat, tak na velmi speciální ukoly.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  16:26 24.08.2018

  to Crusader, "Asi příliš nerozumíte tomu, jak vzniká sériová výroba složitých strojů. ... Nejprve vzniknou 1-2 prototypy (to už mají u Suchoje za sebou, dokonce je údajně ...Zobrazit celý příspěvek

  to Crusader,

  "Asi příliš nerozumíte tomu, jak vzniká sériová výroba složitých strojů. ...
  Nejprve vzniknou 1-2 prototypy (to už mají u Suchoje za sebou, dokonce je údajně testovali v Sýrii), ty se odladí a najede se ověřovací série (do 10 kusů). To už je sériová výroba, i když se vyrábí v řádově kusech (ověřují se výrobní postupy, vytváří se síť dodavatelů atd.), ale stále je možné cokoli na daném stroji měnit."

  Tak mi to teda vysvětli. Jak se nastaví výrobní postupy a dodavatelský řetězec, jak všechny ty podniky nakoupí technologie, naberou a vyškolí lidi bez závazných objednávek? Jak si správně nastaví kapacitu?

  Můžu začít a testovat sériovou výrobu na 2 kusech. Pokud vím, že mám vyrobit třeba 50 kusů za 3 roky. Ale nemůžu ji připravovat s objednávkou na 2 kusy, protože prostě nevím, co mám nastavovat. Mám se chystat na 5, 10, 20 kusů ročně, nebo víc?

  Pokud teď vyrábějí 2 (ve výrobě) + 2 kusy (nová objednávka) bez existujících dalších závazných objednávek, tak je to prostě kusová výroba a žádné rozjetí sériové.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:43 24.08.2018

  Host: jo tak tohle vypadá opravdu skvěle (za mě hlavně ta šedá). Robaiz: na tu věž jsem taky zvědavý. Přeci jen se jeden čas tvrdilo, že design věže se ještě změní (u sériové ...Zobrazit celý příspěvek

  Host:
  jo tak tohle vypadá opravdu skvěle (za mě hlavně ta šedá).

  Robaiz:
  na tu věž jsem taky zvědavý. Přeci jen se jeden čas tvrdilo, že design věže se ještě změní (u sériové verze), a zmiňován byl i kanón ráže 152 mm, ale to by asi byl jen případ verze "ničitel tanků", doslova oprášili název "Zveroboj" (za WW2 byl tak titulován ISU-152). Tak jak tak, rovněž čekám že věž projde nějakým faceliftem, třeba jen lehkým. Podvozek je skvělý, ale věž by si zasloužila trochu vyšperkovat.Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  13:42 24.08.2018

  Robaiz
  Tak asi ten kontajner slúži na zameriavanie nejakej čupr zbrane ktorú stíhačka bežne nenosí.

  Robaiz
  Tak asi ten kontajner slúži na zameriavanie nejakej čupr zbrane ktorú stíhačka bežne nenosí.

 • gangut
  13:37 24.08.2018

  GlobeElement Ano, to je korektné. Hovorí sa tam o "technológii ktorá im umožní zaradiť sa do jedného radu so svetovými výrobcami elektrovozidiel ako je Tesla a vytvoriť im ...Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement
  Ano, to je korektné. Hovorí sa tam o "technológii ktorá im umožní zaradiť sa do jedného radu so svetovými výrobcami elektrovozidiel ako je Tesla a vytvoriť im konkurenciu". Jedná sa o technológiu modulového riadenia batérie.Stále sa tam hovorí o koncepte a technológiách Je na tom vyjadrení niečo trápne? Alebo nabubrelé?

  Presne, ten "Igorek" je len koncept pre vývoj antropomorfného pohybu. Kdo z neho spravil bojového robota? Ruská propaganda?Skrýt celý příspěvek

 • Robaiz
  13:24 24.08.2018

  Na obrázku vidíme suchoj s podvěšeným zaměřovacím kon ejnerem... Může mi někdo vysvětlit, proč to éro nemá obdobnou výbavu již integrovanou ? Přeci neudělám "stealth" čupr ...Zobrazit celý příspěvek

  Na obrázku vidíme suchoj s podvěšeným zaměřovacím kon ejnerem...

  Může mi někdo vysvětlit, proč to éro nemá obdobnou výbavu již integrovanou ?

  Přeci neudělám "stealth" čupr stíhač nové generace, abych mu pak pod křídlo pověsil zaměřovač...

  Jinak myslím, že jak nové súčko, tak armatu čeká ještě pěkný kus cesty, než budou tyhle mašiny pořádně vymazlený. To nic nemění na tom, že Su-57 vypadá opravdu skvěle a Rusové jsou v tomto sice o parník za USA, ale taky o parník před Evropou...

  A co se armaty (T-14) týče, nevíte někdo, jestli tahle podoba věže je již skuteně finální? Respektive, nebude přidáváno žádné dodatečné pancéřování atd? To jako jedna rána do věže a bum, je po tanku? K čemu to pak má ty různý zářezy apod.?Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  13:19 24.08.2018

  Rase, on ten "robot" vystavený na armádní výstavě vlastně není robot, je to pilotovaný stroj, uvnitř sedí chlap a řídí to. Takže to sice vypadá jak RoboCop, ale spíš je to něco z ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase, on ten "robot" vystavený na armádní výstavě vlastně není robot, je to pilotovaný stroj, uvnitř sedí chlap a řídí to.
  Takže to sice vypadá jak RoboCop, ale spíš je to něco z Avataru.

  Tak to dopadá, když v Rusku povolíte americké filmy.Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  13:12 24.08.2018

  gangut Je pro tebe The Guardian přijatelný zdroj? “This technology will let us stand in the ranks of global electric car producers such as Tesla and be their competitor,” ...Zobrazit celý příspěvek

  gangut

  Je pro tebe The Guardian přijatelný zdroj?

  “This technology will let us stand in the ranks of global electric car producers such as Tesla and be their competitor,” RIA-Novosti quoted the Kalashnikov press office as saying.

  Pokud ne, co Novosti?
  систем, созданных компанией.
  "Эта технология позволит нам встать в один ряд с мировыми производителями электрокаров, как, например, "Тесла", и составить им конкуренцию. При создании нашей концепции мы вдохновлялись опытом мировых лидеров рынка", — добавили в концерне.  РИА Новости https://ria.ru/technology/2018... Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  12:57 24.08.2018

  Maco A kdo vypustil informáciu, že chcú konkurovať Tesle? Odkiaľ máte takú informáciu? Rase presne o tomto hovorím. Čo sú to za médiá, ktoré ste tu citovali? Akože Fox news? ...Zobrazit celý příspěvek

  Maco
  A kdo vypustil informáciu, že chcú konkurovať Tesle? Odkiaľ máte takú informáciu?
  Rase
  presne o tomto hovorím.
  Čo sú to za médiá, ktoré ste tu citovali? Akože Fox news?
  Čo o tom písali TASS alebo Vesti?
  Russian army robot,killer robot... Kalašnikov je koncern, v rámci ktorého rozne firmy produkujú rozne produkty. Ovci stačí spojiť kalašnikov a robot a máme na svete nového ruského bojového robota. A pritom ruská armáda intenzívne testuje autonómne bojové porostriedky trebárs Uran,u Armaty sa plánuje autonómna koncepcia. Ale nejaký koncept navlečený do retrokostýmu Star wars ktorý niekto pomenoval igorek - to je pre ovcu to správne sústo...Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  12:57 24.08.2018

  Maco A kdo vypustil informáciu, že chcú konkurovať Tesle? Odkiaľ máte takú informáciu? Rase presne o tomto hovorím. Čo sú to za médiá, ktoré ste tu citovali? Akože Fox news? ...Zobrazit celý příspěvek

  Maco
  A kdo vypustil informáciu, že chcú konkurovať Tesle? Odkiaľ máte takú informáciu?
  Rase
  presne o tomto hovorím.
  Čo sú to za médiá, ktoré ste tu citovali? Akože Fox news?
  Čo o tom písali TASS alebo Vesti?
  Russian army robot,killer robot... Kalašnikov je koncern, v rámci ktorého rozne firmy produkujú rozne produkty. Ovci stačí spojiť kalašnikov a robot a máme na svete nového ruského bojového robota. A pritom ruská armáda intenzívne testuje autonómne bojové porostriedky trebárs Uran,u Armaty sa plánuje autonómna koncepcia. Ale nejaký koncept navlečený do retrokostýmu Star wars ktorý niekto pomenoval igorek - to je pre ovcu to správne sústo...Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  12:56 24.08.2018

  Maco A kdo vypustil informáciu, že chcú konkurovať Tesle? Odkiaľ máte takú informáciu? Rase presne o tomto hovorím. Čo sú to za médiá, ktoré ste tu citovali? Akože Fox news? ...Zobrazit celý příspěvek

  Maco
  A kdo vypustil informáciu, že chcú konkurovať Tesle? Odkiaľ máte takú informáciu?
  Rase
  presne o tomto hovorím.
  Čo sú to za médiá, ktoré ste tu citovali? Akože Fox news?
  Čo o tom písali TASS alebo Vesti?
  Russian army robot,killer robot... Kalašnikov je koncern, v rámci ktorého rozne firmy produkujú rozne produkty. Ovci stačí spojiť kalašnikov a robot a máme na svete nového ruského bojového robota. A pritom ruská armáda intenzívne testuje autonómne bojové porostriedky trebárs Uran,u Armaty sa plánuje autonómna koncepcia. Ale nejaký koncept navlečený do retrokostýmu Star wars ktorý niekto pomenoval igorek - to je pre ovcu to správne sústo...Skrýt celý příspěvek

 • Maco
  12:25 24.08.2018

  gangut ano je to trapne zasadzovat koncept do retrokaroserie. Obvzvlast ked vypustis ze chces konkurovat dakemu velkemu hracovi na scene.

  gangut ano je to trapne zasadzovat koncept do retrokaroserie. Obvzvlast ked vypustis ze chces konkurovat dakemu velkemu hracovi na scene.

 • Host
  12:25 24.08.2018

  Rase me sa to modre auto ale fakt páči... :) toto je síce lepšie ale to modre nieje vobec zle
  http://www.diseno-art.com/ency...

  Rase me sa to modre auto ale fakt páči... :) toto je síce lepšie ale to modre nieje vobec zle
  http://www.diseno-art.com/ency...

 • Rase
  12:20 24.08.2018

  gangut: tak hlavně že má být ten koncept kráčejícího robota od Kalašnikovu neprůstřelný. Níže přikládám nějaké ty odkazy. ...Zobrazit celý příspěvek

  gangut:
  tak hlavně že má být ten koncept kráčejícího robota od Kalašnikovu neprůstřelný. Níže přikládám nějaké ty odkazy.

  https://themoscowtimes.com/new...

  https://www.express.co.uk/news...

  http://www.foxnews.com/tech/20... Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  12:09 24.08.2018

  Rase toto je presne komentár aký by sa dal očakávať od rusofobneho trotla - pardon, trola. Vy ste obeť protiruskej propagandy, alebo jej súčasť? Odkiaĺ máte informácie o "ruskem ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  toto je presne komentár aký by sa dal očakávať od rusofobneho trotla - pardon, trola. Vy ste obeť protiruskej propagandy, alebo jej súčasť?
  Odkiaĺ máte informácie o "ruskem kračejícim robotovy pro vojáky"?
  Informácia predžutá BBC alebo Idnes? Podľa povodného článku na RBK je to koncept pre vývoj antropomorfného pohybu. Je na tom niečo trápne alebo smiešne?
  Je niečo trápne alebo smiešne na tom, keď je nejaký koncept zastavaný do retro karosérie? Alebo snáď v karosérii a la Š 110R alebo AC Cobra by to bolo rovnako trápne? Myslím že nie.
  Viete, najvačšou zbraňou prokremelskej propagandy sú naše neprofesionálne a nedoveryhodné médiá a hneď potom komentáre ako ten váš.
  Triezvo uvažujúceho človeka to musí urážaťSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:08 24.08.2018

  ještě pár perliček z Armija-2018. Od loňska vyvíjejí rusové i VTOL letoun (bylo by super, pokud by vnější tvar byl podobný jako u Su-57). Kalašnikov vyvíjí vlastní elektromobil ...Zobrazit celý příspěvek

  ještě pár perliček z Armija-2018.
  Od loňska vyvíjejí rusové i VTOL letoun (bylo by super, pokud by vnější tvar byl podobný jako u Su-57). Kalašnikov vyvíjí vlastní elektromobil CV-1 (obrázek dole), který bude vtělen do karosérie retro auta IŽ-21252 Kombi. Elektromobil bude mít výkon až 220 kW a dojezd až 350 km, zrychlení z nuly na 100 km/h za 6s. Vozidlem hodlají konkurovat elektromobilům od společnosti TESLA (!) ...
  ps. ještě sem můžu dát toho ruského kráčejícího robota pro vojáky, ale to už by bylo snad až moc trapné. Tak z respektu k proruským kolegům jej sem nedám.

  http://www.palba.cz/album/albu... Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  10:35 24.08.2018

  Jan Grohmann Presne.Plus zemepisné špecifiká. Sovietska a dnes ruská technika je konštruovaná ako súčasť systému a pre použitie v konkrétnych podmienkach.Infantilné porovnávanie ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann
  Presne.Plus zemepisné špecifiká. Sovietska a dnes ruská technika je konštruovaná ako súčasť systému a pre použitie v konkrétnych podmienkach.Infantilné porovnávanie TTD konkrétnych strojov má nulovú výpovednú hodnotu. Faktom je že v krajine s počtom obyvateľov ako Japonsko, s velkosťou ekonomiky ako Taliansko, s obrovskou rozlohou t.j. s obrovskými problémami s logistikou a infraštruktúrou je schopná vyvíjať a vyrábať špičkové stroje a zabezpečiť si vlastnými silami svoju obranu a veľmocenské postavenie vo svete.
  Pánové kdo to má?Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  10:32 24.08.2018

  Rusko zbrojí na válku? Tak asi každý zbrojí na válku, kvůli přehlídkám se zbraně nevyrábějí. Vzhledem k jejich situaci jim ani moc možností nezbývá a alespoň si udržují výrobní ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko zbrojí na válku? Tak asi každý zbrojí na válku, kvůli přehlídkám se zbraně nevyrábějí. Vzhledem k jejich situaci jim ani moc možností nezbývá a alespoň si udržují výrobní kapacity, znalosti.

  Žádná 3WW nebude, tedy nikdo ji nechce i když se jí všude vyhrožuje, protože prachy do armády se vždy hodí.
  Když jedna strana má tohle, já to chci taky a lepší.
  Bylo by zajímavé zjistit, kdo by vyhrál. Jestli F-22 nebo Su-57, ale pochybuji, že je pozvou na Red Flag (nebo jak se to cvičení jmenuje). Varianta, že by se někde potkali 1-1 nebo letka na letku je nereálná a v nějakém proxi konfliktu také.

  Prostě na sebe rudí, modří a zelení budou házet klacky, ale dají si sakra pozor, aby se to nezvtlo.
  (Na druhou stranu by bylo zajímavé sledovat dění v situaci, kdy by USA vyhlásili Defcon 2 a Putin dal rozkaz, aby mobilní jaderné nosiče zaujali bojové postavení.)Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:19 24.08.2018

  Mě trošku jako bizár přijde, že je deset let v diskuzích nejpodstatnější mít zbraňovou šachtu....a když si Rusák udělá letadlo se zbraňovou šachtou a spoustou dalších vychytávek, ...Zobrazit celý příspěvek

  Mě trošku jako bizár přijde, že je deset let v diskuzích nejpodstatnější mít zbraňovou šachtu....a když si Rusák udělá letadlo se zbraňovou šachtou a spoustou dalších vychytávek, krasoduchové začnou tvrdit, že je to PR nanic.
  Přitom je potřeba stále dělat vývoj, byť v mezích technologických a ekonomických možností. To mají všichni ruští konstruktéři pláchnout za hranice, případně vytvářet dvacátý derivát SU-27? To byste ocenili? Jako fakt jako?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4