Armija 2018: Dodávky ruských tanků Armata a stíhaček Su-57

Su-57 se zaměřovacím kontejnerem 101KS-N; větší foto / Aleksandr Martynov; strizhi.ru přes BMPD 

Nedaleko Moskvy v těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2018. Na výstavě zástupci ruského obranného průmyslu představili plány s akvizicemi nových ruských tanků T-14 Armata a stíhaček páté generace Su-57.

Su-57

Ruské ministerstvo obrany a firma Suchoj na výstavě Armija 2018 ve středu podepsali kontrakt na dodávku prvních dvou sériových víceúčelových stíhaček Su-57. Termín dodání je mezi roky 2018 až 2020.

V současné době ruské letectvo testuje deset letuschopných prototypů, z toho tři mají avioniku odpovídající sériovému provedení a poslední létající prototyp (T-50-11) má také finální konstrukční podobu.

„První sériové letadlo Su-57 dorazí do vzdušně-kosmických sil v roce 2019. Na základě získaných výsledků testů, včetně pozitivního testování letadla v Sýrii, ministerstvo obrany Ruské federace v blízké budoucnosti plánuje akvizici 15 sériových letadel,“ uvedl na výstavě Aleksej Krivoručko, náměstek ministra obrany Ruské federace.

Podle blogu BMPD se celkový počet objednaných (před)sériových Su-57 zvyšuje na čtyři, z toho první dva stroje mají být dodány v roce 2019 a další dva v roce 2020. Dalších 11 Su-57 prvního stupně, tedy s motory AL-41F1 (převzaté ze stíhaček Su-35), získá ruské letectvo do roku 2022. Celkově 15 letounů Su-57 vytvoří jednu ucelenou bojovou letku.

Další nákupy přijdou po roce 2023, kdy mají být dostupné nové proudové motory Izdělije 30. Po roce 2023 (v případě včasného dokončení vývoje Izdělije 30) je pravděpodobný nákup další letky Su-57. Podle blogu BMPD se ale nedá očekávat skutečně masivní nákup Su-57 dříve, než po konci současného Státního vyzbrojovacího programu 2018-2027, tedy ne dříve, než letech 2028 až 2030.

V roce 2010 přitom ruské letectvo počítalo v první vlně s nákupem 60 stíhaček Su-57 (tehdy označovaných ještě jako prototyp T-50) se začátkem dodávek v roce 2015 až 2016.

V každém případě práce na programu Su-57 stále pokračují. Před týdnem na letecké přehlídce na počest 65. výročí Lukovického leteckého závodu (viz foto v úvodu) byl Su-57 poprvé spatřen s elektro-optickým zaměřovacím a průzkumným kontejnerem 101KS-N, který slouží k vyhledávání, rozpoznání a zaměření pozemních a hladinových cílů, a také k navedení palubních zbraní.


Tank T-14 Armata v čase 2:50

Armata

Při svém projevu na výstavě Armija 2018 se Krivoručko dotkl také nákupu tanků T-14 Armata a těžkých bojových vozidel pěchoty (BVP) T-15 Armata. „Pokud jde o perspektivní platformu Armata, chci zdůraznit, že již dnes máme pevnou smlouvu na dodávku 132 kusů vozidel T-14 a T-15. Prvních devět vozů bude dodáno vojákům již v roce 2018 a podle současné smlouvy ministerstvo obrany obdrží všechna objednaná vozidla do roku 2022.“

Podle komentáře blogu BMPD součástí objednávky budou jak hlavní bojové tanky T-14 a BVP T-15, tak i vyprošťovací vozidla T-16, bez kterých není možné provozovat těžkou obrněnou techniku. Již v únoru 2018 tehdejší ruský náměstek ministra obrany Jurij Borisov uvedl, že ruská armáda získá dva prapory tanků Armata (2×41 tanků včetně velitelských) a jeden prapor bojových vozidel T-15. Původně se přitom počítalo s nákupem 2300 tanků Armata do roku 2020.

Podle Alexandra Potapova, generálního ředitele firmy UralVagonZavod, v současné době je vyrobeno asi 30 vozidel Armata (tedy včetně tanků). Tyto vozidla jsme mohli vidět na Rudém náměstí při oslavě Dne vítězství a jsou také nasazeny v pilotním provozu v tankových jednotkách ruské armády.

První sériové tanky T-14 Armata dorazí v roce 2020 do výzbroje 2. gardové motostřelecké tamanské divize. Podle únorového prohlášení Jurije Borisova státní zkoušky vozidel Armata začnou v letošním roce a budou pokračovat až do konce roku 2019. „V roce 2020 dokončíme všechny nové modely [na platformě Armata - pozn. red.] a následně se rozhodneme o rozsahu sériové výroby,“ uvedl v únoru Borisov.

Krivoručko podle webu TV Zvězda také v projevu zdůraznil, že letouny Su-57 a vozidla Armata překonávají všechny zahraniční „analogy“ ve všech klíčových ukazatelích. „Chci zdůraznit, že Su-57 a Armata jsou slibné platformy pro výstavbu nových bojových jednotek v různých provedeních. Sériové dodávky budou pokračovat v rámci nových státních smluv jak v současném programovém období [2018-2027 - pozn. red.], tak v budoucím období,” shrnul akviziční plány Krivoručko.

Zdroj: BMPD, BMPD, TV Zvězda, Sputnik

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský tisk: Stíhačka Su-57 je drahá a zbytečná hračka

Člen expertní rady Státní dumy pro letecký průmysl a vedoucí komise Státní dumy pro právní ...

Ruská armáda nebude masivně kupovat tanky Armata

Podle Jurije Borisova, místopředsedy ruské vlády pro vyzbrojování, ruské ministerstvo obrany ...

Rusko modernizuje strategické bombardéry Tu-95MS

Podle ruské tiskové agentury Interfax letecká společnost Tupolev a ruské ministerstvo obrany ...

36 víceúčelových stíhaček Su-30SM pro ruské letectvo

Podle deníku Vědomosti ruské ministerstvo obrany se Sjednocenou leteckou korporací (OAK) do konce ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • shal
  19:11 27.08.2018

  Viděli jste někdo video s tím Igorkem, kde chodil? Já viděl jenom jednu ukázku od Kalašnikova, kdy to stojí u dveří jak květináč. A zrovna ten bipedální pohyb by mohl být zajímavý. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Viděli jste někdo video s tím Igorkem, kde chodil? Já viděl jenom jednu ukázku od Kalašnikova, kdy to stojí u dveří jak květináč. A zrovna ten bipedální pohyb by mohl být zajímavý. Vlastně je to na něm to nejdůležitější. Takhle to vypadá jak záběry z Legolandu.

  Host: Ten Lada koncept vypadá sice hezky, ale ta inspirace Mustangem je vážně očividná. Ale to jim těžko zazlívat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:10 24.08.2018

  Luky: no nevím, pumovnice Su-57 umožní tomu stoji pohyb v nadzvukové oblasti (i s dočasnými) s výzbrojí, jaký Su-35 prostě nemá.

  Ale její velikost a že první věc co nám ukázali, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: no nevím, pumovnice Su-57 umožní tomu stoji pohyb v nadzvukové oblasti (i s dočasnými) s výzbrojí, jaký Su-35 prostě nemá.

  Ale její velikost a že první věc co nám ukázali, odpálení křižující střely může tak trochu zpochybnit to čistokrevné zaměření pro AA.

  Je to multi role stroj a jestli to na něco rusové budou bojově využívat, tak na velmi speciální ukoly.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  16:26 24.08.2018

  to Crusader,

  "Asi příliš nerozumíte tomu, jak vzniká sériová výroba složitých strojů. ...
  Nejprve vzniknou 1-2 prototypy (to už mají u Suchoje za sebou, dokonce je údajně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Crusader,

  "Asi příliš nerozumíte tomu, jak vzniká sériová výroba složitých strojů. ...
  Nejprve vzniknou 1-2 prototypy (to už mají u Suchoje za sebou, dokonce je údajně testovali v Sýrii), ty se odladí a najede se ověřovací série (do 10 kusů). To už je sériová výroba, i když se vyrábí v řádově kusech (ověřují se výrobní postupy, vytváří se síť dodavatelů atd.), ale stále je možné cokoli na daném stroji měnit."

  Tak mi to teda vysvětli. Jak se nastaví výrobní postupy a dodavatelský řetězec, jak všechny ty podniky nakoupí technologie, naberou a vyškolí lidi bez závazných objednávek? Jak si správně nastaví kapacitu?

  Můžu začít a testovat sériovou výrobu na 2 kusech. Pokud vím, že mám vyrobit třeba 50 kusů za 3 roky. Ale nemůžu ji připravovat s objednávkou na 2 kusy, protože prostě nevím, co mám nastavovat. Mám se chystat na 5, 10, 20 kusů ročně, nebo víc?

  Pokud teď vyrábějí 2 (ve výrobě) + 2 kusy (nová objednávka) bez existujících dalších závazných objednávek, tak je to prostě kusová výroba a žádné rozjetí sériové.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:43 24.08.2018

  Host:
  jo tak tohle vypadá opravdu skvěle (za mě hlavně ta šedá).

  Robaiz:
  na tu věž jsem taky zvědavý. Přeci jen se jeden čas tvrdilo, že design věže se ještě změní (u sériové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Host:
  jo tak tohle vypadá opravdu skvěle (za mě hlavně ta šedá).

  Robaiz:
  na tu věž jsem taky zvědavý. Přeci jen se jeden čas tvrdilo, že design věže se ještě změní (u sériové verze), a zmiňován byl i kanón ráže 152 mm, ale to by asi byl jen případ verze "ničitel tanků", doslova oprášili název "Zveroboj" (za WW2 byl tak titulován ISU-152). Tak jak tak, rovněž čekám že věž projde nějakým faceliftem, třeba jen lehkým. Podvozek je skvělý, ale věž by si zasloužila trochu vyšperkovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  13:42 24.08.2018

  Robaiz
  Tak asi ten kontajner slúži na zameriavanie nejakej čupr zbrane ktorú stíhačka bežne nenosí.

  Robaiz
  Tak asi ten kontajner slúži na zameriavanie nejakej čupr zbrane ktorú stíhačka bežne nenosí.

 • gangut
  13:37 24.08.2018

  GlobeElement
  Ano, to je korektné. Hovorí sa tam o "technológii ktorá im umožní zaradiť sa do jedného radu so svetovými výrobcami elektrovozidiel ako je Tesla a vytvoriť im ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement
  Ano, to je korektné. Hovorí sa tam o "technológii ktorá im umožní zaradiť sa do jedného radu so svetovými výrobcami elektrovozidiel ako je Tesla a vytvoriť im konkurenciu". Jedná sa o technológiu modulového riadenia batérie.Stále sa tam hovorí o koncepte a technológiách Je na tom vyjadrení niečo trápne? Alebo nabubrelé?

  Presne, ten "Igorek" je len koncept pre vývoj antropomorfného pohybu. Kdo z neho spravil bojového robota? Ruská propaganda?
  Skrýt celý příspěvek

 • Robaiz
  13:24 24.08.2018

  Na obrázku vidíme suchoj s podvěšeným zaměřovacím kon ejnerem...

  Může mi někdo vysvětlit, proč to éro nemá obdobnou výbavu již integrovanou ?

  Přeci neudělám "stealth" čupr ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na obrázku vidíme suchoj s podvěšeným zaměřovacím kon ejnerem...

  Může mi někdo vysvětlit, proč to éro nemá obdobnou výbavu již integrovanou ?

  Přeci neudělám "stealth" čupr stíhač nové generace, abych mu pak pod křídlo pověsil zaměřovač...

  Jinak myslím, že jak nové súčko, tak armatu čeká ještě pěkný kus cesty, než budou tyhle mašiny pořádně vymazlený. To nic nemění na tom, že Su-57 vypadá opravdu skvěle a Rusové jsou v tomto sice o parník za USA, ale taky o parník před Evropou...

  A co se armaty (T-14) týče, nevíte někdo, jestli tahle podoba věže je již skuteně finální? Respektive, nebude přidáváno žádné dodatečné pancéřování atd? To jako jedna rána do věže a bum, je po tanku? K čemu to pak má ty různý zářezy apod.?
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  13:19 24.08.2018

  Rase, on ten "robot" vystavený na armádní výstavě vlastně není robot, je to pilotovaný stroj, uvnitř sedí chlap a řídí to.
  Takže to sice vypadá jak RoboCop, ale spíš je to něco z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase, on ten "robot" vystavený na armádní výstavě vlastně není robot, je to pilotovaný stroj, uvnitř sedí chlap a řídí to.
  Takže to sice vypadá jak RoboCop, ale spíš je to něco z Avataru.

  Tak to dopadá, když v Rusku povolíte americké filmy.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  13:12 24.08.2018

  gangut

  Je pro tebe The Guardian přijatelný zdroj?

  “This technology will let us stand in the ranks of global electric car producers such as Tesla and be their competitor,” ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gangut

  Je pro tebe The Guardian přijatelný zdroj?

  “This technology will let us stand in the ranks of global electric car producers such as Tesla and be their competitor,” RIA-Novosti quoted the Kalashnikov press office as saying.

  Pokud ne, co Novosti?
  систем, созданных компанией.
  "Эта технология позволит нам встать в один ряд с мировыми производителями электрокаров, как, например, "Тесла", и составить им конкуренцию. При создании нашей концепции мы вдохновлялись опытом мировых лидеров рынка", — добавили в концерне.  РИА Новости https://ria.ru/technology/2018...
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  12:57 24.08.2018

  Maco
  A kdo vypustil informáciu, že chcú konkurovať Tesle? Odkiaľ máte takú informáciu?
  Rase
  presne o tomto hovorím.
  Čo sú to za médiá, ktoré ste tu citovali? Akože Fox news?
  ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maco
  A kdo vypustil informáciu, že chcú konkurovať Tesle? Odkiaľ máte takú informáciu?
  Rase
  presne o tomto hovorím.
  Čo sú to za médiá, ktoré ste tu citovali? Akože Fox news?
  Čo o tom písali TASS alebo Vesti?
  Russian army robot,killer robot... Kalašnikov je koncern, v rámci ktorého rozne firmy produkujú rozne produkty. Ovci stačí spojiť kalašnikov a robot a máme na svete nového ruského bojového robota. A pritom ruská armáda intenzívne testuje autonómne bojové porostriedky trebárs Uran,u Armaty sa plánuje autonómna koncepcia. Ale nejaký koncept navlečený do retrokostýmu Star wars ktorý niekto pomenoval igorek - to je pre ovcu to správne sústo...
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  12:57 24.08.2018

  Maco
  A kdo vypustil informáciu, že chcú konkurovať Tesle? Odkiaľ máte takú informáciu?
  Rase
  presne o tomto hovorím.
  Čo sú to za médiá, ktoré ste tu citovali? Akože Fox news?
  ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maco
  A kdo vypustil informáciu, že chcú konkurovať Tesle? Odkiaľ máte takú informáciu?
  Rase
  presne o tomto hovorím.
  Čo sú to za médiá, ktoré ste tu citovali? Akože Fox news?
  Čo o tom písali TASS alebo Vesti?
  Russian army robot,killer robot... Kalašnikov je koncern, v rámci ktorého rozne firmy produkujú rozne produkty. Ovci stačí spojiť kalašnikov a robot a máme na svete nového ruského bojového robota. A pritom ruská armáda intenzívne testuje autonómne bojové porostriedky trebárs Uran,u Armaty sa plánuje autonómna koncepcia. Ale nejaký koncept navlečený do retrokostýmu Star wars ktorý niekto pomenoval igorek - to je pre ovcu to správne sústo...
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  12:56 24.08.2018

  Maco
  A kdo vypustil informáciu, že chcú konkurovať Tesle? Odkiaľ máte takú informáciu?
  Rase
  presne o tomto hovorím.
  Čo sú to za médiá, ktoré ste tu citovali? Akože Fox news?
  ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Maco
  A kdo vypustil informáciu, že chcú konkurovať Tesle? Odkiaľ máte takú informáciu?
  Rase
  presne o tomto hovorím.
  Čo sú to za médiá, ktoré ste tu citovali? Akože Fox news?
  Čo o tom písali TASS alebo Vesti?
  Russian army robot,killer robot... Kalašnikov je koncern, v rámci ktorého rozne firmy produkujú rozne produkty. Ovci stačí spojiť kalašnikov a robot a máme na svete nového ruského bojového robota. A pritom ruská armáda intenzívne testuje autonómne bojové porostriedky trebárs Uran,u Armaty sa plánuje autonómna koncepcia. Ale nejaký koncept navlečený do retrokostýmu Star wars ktorý niekto pomenoval igorek - to je pre ovcu to správne sústo...
  Skrýt celý příspěvek

 • Maco
  12:25 24.08.2018

  gangut ano je to trapne zasadzovat koncept do retrokaroserie. Obvzvlast ked vypustis ze chces konkurovat dakemu velkemu hracovi na scene.

  gangut ano je to trapne zasadzovat koncept do retrokaroserie. Obvzvlast ked vypustis ze chces konkurovat dakemu velkemu hracovi na scene.

 • Host
  12:25 24.08.2018

  Rase me sa to modre auto ale fakt páči... :) toto je síce lepšie ale to modre nieje vobec zle
  http://www.diseno-art.com/ency...

  Rase me sa to modre auto ale fakt páči... :) toto je síce lepšie ale to modre nieje vobec zle
  http://www.diseno-art.com/ency...

 • Rase
  12:20 24.08.2018

  gangut:
  tak hlavně že má být ten koncept kráčejícího robota od Kalašnikovu neprůstřelný. Níže přikládám nějaké ty odkazy. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gangut:
  tak hlavně že má být ten koncept kráčejícího robota od Kalašnikovu neprůstřelný. Níže přikládám nějaké ty odkazy.

  https://themoscowtimes.com/new...

  https://www.express.co.uk/news...

  http://www.foxnews.com/tech/20...
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  12:09 24.08.2018

  Rase
  toto je presne komentár aký by sa dal očakávať od rusofobneho trotla - pardon, trola. Vy ste obeť protiruskej propagandy, alebo jej súčasť?
  Odkiaĺ máte informácie o "ruskem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  toto je presne komentár aký by sa dal očakávať od rusofobneho trotla - pardon, trola. Vy ste obeť protiruskej propagandy, alebo jej súčasť?
  Odkiaĺ máte informácie o "ruskem kračejícim robotovy pro vojáky"?
  Informácia predžutá BBC alebo Idnes? Podľa povodného článku na RBK je to koncept pre vývoj antropomorfného pohybu. Je na tom niečo trápne alebo smiešne?
  Je niečo trápne alebo smiešne na tom, keď je nejaký koncept zastavaný do retro karosérie? Alebo snáď v karosérii a la Š 110R alebo AC Cobra by to bolo rovnako trápne? Myslím že nie.
  Viete, najvačšou zbraňou prokremelskej propagandy sú naše neprofesionálne a nedoveryhodné médiá a hneď potom komentáre ako ten váš.
  Triezvo uvažujúceho človeka to musí urážať
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:08 24.08.2018

  ještě pár perliček z Armija-2018.
  Od loňska vyvíjejí rusové i VTOL letoun (bylo by super, pokud by vnější tvar byl podobný jako u Su-57). Kalašnikov vyvíjí vlastní elektromobil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ještě pár perliček z Armija-2018.
  Od loňska vyvíjejí rusové i VTOL letoun (bylo by super, pokud by vnější tvar byl podobný jako u Su-57). Kalašnikov vyvíjí vlastní elektromobil CV-1 (obrázek dole), který bude vtělen do karosérie retro auta IŽ-21252 Kombi. Elektromobil bude mít výkon až 220 kW a dojezd až 350 km, zrychlení z nuly na 100 km/h za 6s. Vozidlem hodlají konkurovat elektromobilům od společnosti TESLA (!) ...
  ps. ještě sem můžu dát toho ruského kráčejícího robota pro vojáky, ale to už by bylo snad až moc trapné. Tak z respektu k proruským kolegům jej sem nedám.

  http://www.palba.cz/album/albu...
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  10:35 24.08.2018

  Jan Grohmann
  Presne.Plus zemepisné špecifiká. Sovietska a dnes ruská technika je konštruovaná ako súčasť systému a pre použitie v konkrétnych podmienkach.Infantilné porovnávanie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann
  Presne.Plus zemepisné špecifiká. Sovietska a dnes ruská technika je konštruovaná ako súčasť systému a pre použitie v konkrétnych podmienkach.Infantilné porovnávanie TTD konkrétnych strojov má nulovú výpovednú hodnotu. Faktom je že v krajine s počtom obyvateľov ako Japonsko, s velkosťou ekonomiky ako Taliansko, s obrovskou rozlohou t.j. s obrovskými problémami s logistikou a infraštruktúrou je schopná vyvíjať a vyrábať špičkové stroje a zabezpečiť si vlastnými silami svoju obranu a veľmocenské postavenie vo svete.
  Pánové kdo to má?
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  10:32 24.08.2018

  Rusko zbrojí na válku? Tak asi každý zbrojí na válku, kvůli přehlídkám se zbraně nevyrábějí. Vzhledem k jejich situaci jim ani moc možností nezbývá a alespoň si udržují výrobní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko zbrojí na válku? Tak asi každý zbrojí na válku, kvůli přehlídkám se zbraně nevyrábějí. Vzhledem k jejich situaci jim ani moc možností nezbývá a alespoň si udržují výrobní kapacity, znalosti.

  Žádná 3WW nebude, tedy nikdo ji nechce i když se jí všude vyhrožuje, protože prachy do armády se vždy hodí.
  Když jedna strana má tohle, já to chci taky a lepší.
  Bylo by zajímavé zjistit, kdo by vyhrál. Jestli F-22 nebo Su-57, ale pochybuji, že je pozvou na Red Flag (nebo jak se to cvičení jmenuje). Varianta, že by se někde potkali 1-1 nebo letka na letku je nereálná a v nějakém proxi konfliktu také.

  Prostě na sebe rudí, modří a zelení budou házet klacky, ale dají si sakra pozor, aby se to nezvtlo.
  (Na druhou stranu by bylo zajímavé sledovat dění v situaci, kdy by USA vyhlásili Defcon 2 a Putin dal rozkaz, aby mobilní jaderné nosiče zaujali bojové postavení.)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:19 24.08.2018

  Mě trošku jako bizár přijde, že je deset let v diskuzích nejpodstatnější mít zbraňovou šachtu....a když si Rusák udělá letadlo se zbraňovou šachtou a spoustou dalších vychytávek, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě trošku jako bizár přijde, že je deset let v diskuzích nejpodstatnější mít zbraňovou šachtu....a když si Rusák udělá letadlo se zbraňovou šachtou a spoustou dalších vychytávek, krasoduchové začnou tvrdit, že je to PR nanic.
  Přitom je potřeba stále dělat vývoj, byť v mezích technologických a ekonomických možností. To mají všichni ruští konstruktéři pláchnout za hranice, případně vytvářet dvacátý derivát SU-27? To byste ocenili? Jako fakt jako?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  10:06 24.08.2018

  Pánové, zkuste se zamyslet spíše, jaká je skutečná bojová hodnota Su-57 nejen ve vztahu k ruskému letectvu, ale k celému Rusku. Jaká je jeho nasaditelnost. Kolik letounů je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, zkuste se zamyslet spíše, jaká je skutečná bojová hodnota Su-57 nejen ve vztahu k ruskému letectvu, ale k celému Rusku. Jaká je jeho nasaditelnost. Kolik letounů je letuschopných. Jak probíhá výcvik, atd. atd. Kolik stojí provoz, atd. atd.

  Nedělejte z toho bizár, zda je lepší F-22 nebo Su-57. Tohle je diskuze opravdu pro puberťáky. Letoun je součástí obrovského komplexu systémů systému a letoun sám o sobě se svými takticko-technickými parametry nic neznamená.

  Navíc lepší pilot v horším letadle vždy porazí horšího pilota v lepším letadle. Tak zkusme se prosím bavit na úrovni. Děkuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  09:56 24.08.2018

  Petr.Svetr:
  TA šmouloidní barva (IMHO tragedie, když člověk lepí modely - jde blbě sehnat namíchaná), je výsledek výzkumů, kdy se měla ukázat jako uklidňující a snižující zátěž ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petr.Svetr:
  TA šmouloidní barva (IMHO tragedie, když člověk lepí modely - jde blbě sehnat namíchaná), je výsledek výzkumů, kdy se měla ukázat jako uklidňující a snižující zátěž pilota.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  09:24 24.08.2018

  Crusader
  Někteří jsou tady na dva tábory blue x red , navzájem do sebe šijou, těm nemá cenu nic vysvětlovat, pro modráky vše co je z Ruska je podřadné a naopak.....jsou spoutání ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Crusader
  Někteří jsou tady na dva tábory blue x red , navzájem do sebe šijou, těm nemá cenu nic vysvětlovat, pro modráky vše co je z Ruska je podřadné a naopak.....jsou spoutání ideologií a schopni popřít veškeré logické argumenty ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  09:23 24.08.2018

  Ona je otázka, proč vůbec Su-57 vznikl. Reálně je to vylepšený Su-35, není to koncepčně zcela odlišný letoun jako F-22 nebo F-35. Takže podle mne je to spíše PR produkt, aby ruská ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ona je otázka, proč vůbec Su-57 vznikl. Reálně je to vylepšený Su-35, není to koncepčně zcela odlišný letoun jako F-22 nebo F-35. Takže podle mne je to spíše PR produkt, aby ruská vláda mohla lidu říci - i my máme zbraně stejně moderní, jako ti proradní Američani, ba co více, máme je lepší, protože jsou ruské.

  Jeho bojové vlastnosti nejsou o řád jinde, než u Su-35, proto armáda nespěchá s jeho nakupováním.

  F-22 byl revoluční produkt, F-35 je koncepčně úplně jiná platforma, je to systém ve kterém je letadlo jen jedním kolečkem. Otázka, VE KTERÉM VESMÍRU si F-22, navíc dle vás v Ruském provedení podřadná, poradí se čtyřmi Su-30? je úplně chybně položená. Neutkají se jen letadla, utká se jeden systém s druhým, v takovém střetnutí by ona F-35 možná ani jednou nevystřelila a čtyři Su-30 by šly k zemi, protože by na ně navedla palbu odjinud.

  Je pravda, že v konfliktech, které se skutečně odehrávají, nejsou tyto hypermoderní zbraně zapotřebí. Slouží vlastně jen k tomu, aby nedošlo k válce mezi velmocemi.
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  09:17 24.08.2018

  to je marný, to je marný, to je marný

  maco
  objednáno je nyní 15 kusů , došlo k navýšení o dva kusy z původních 13 (pravděpodobně).

  Vyjádření o sériových kusech neznamená, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to je marný, to je marný, to je marný

  maco
  objednáno je nyní 15 kusů , došlo k navýšení o dva kusy z původních 13 (pravděpodobně).

  Vyjádření o sériových kusech neznamená, že jich budou vyrábět 50, 100 nebo 1000 kusů, ale že mají výrobek (zde letadlo), u kterého došli k názoru, že splňuje všechny požadavky na něj kladené a může jít do sériové výroby.

  A ověřovací série je skutečně sériová výroba, i když se dělá jen pár kusů.
  Navíc, viděl jste někdy fotky z výroby letadel? Ty opravdu nejedou na lince jako auta ve Škodovce. Klidně si to nazývejte předsérie nebo jak chcete.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maco
  09:00 24.08.2018

  crusader, nemylte si testovaciu fazu, predseriu a plnu seriu. Dva stroje nie je seriova vyroba.

  crusader, nemylte si testovaciu fazu, predseriu a plnu seriu. Dva stroje nie je seriova vyroba.

 • crusader
  08:18 24.08.2018

  StandaBlábol
  Jestli jste to dobře četl, Rusové mají dokonce 10 kusů prototypů a nyní teprve najíždějí na ověřovací sérii (původní počet kusů ověřovací série?)

  pro admina
  nešlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlábol
  Jestli jste to dobře četl, Rusové mají dokonce 10 kusů prototypů a nyní teprve najíždějí na ověřovací sérii (původní počet kusů ověřovací série?)

  pro admina
  nešlo by upravit vkládání příspěvků aby šel příspěvek po vložení editovat?
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  08:10 24.08.2018

  StandaBlabol
  Objednala další dva kusy, nikoli dva kusy. Nikdo oficiálně neví kolik byla původní objednávka.
  Ale i kdyby to byly jen dva kusy.
  Asi příliš nerozumíte tomu, jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol
  Objednala další dva kusy, nikoli dva kusy. Nikdo oficiálně neví kolik byla původní objednávka.
  Ale i kdyby to byly jen dva kusy.
  Asi příliš nerozumíte tomu, jak vzniká sériová výroba složitých strojů. Ukážu vám to na příkladu jedné továrny v Česku, ve které se vyrábí obráběcí stroje (mimochodem, jsou tam "velmi nadšení" ze sankcí proti Rusku), kde jsem kdysi dělal konstruktéra. Cena toho stroje je řádově 10-20mil Kč (tedy několikanásobně míň než letadla).
  Nejprve vzniknou 1-2 prototypy (to už mají u Suchoje za sebou, dokonce je údajně testovali v Sýrii), ty se odladí a najede se ověřovací série (do 10 kusů). To už je sériová výroba, i když se vyrábí v řádově kusech (ověřují se výrobní postupy, vytváří se síť dodavatelů atd.), ale stále je možné cokoli na daném stroji měnit.
  Tak nevím co je k zasmání nad tím, že navýšili počet kusů v ověřovací sérii o dva, spíš jste směšný vy tím jak tomu "rozumíte".
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  06:50 24.08.2018

  to Cernakus:

  "Pánové četli jste ten článek? Ruská Armáda objednala 2 SÉRIOVÉ kusy."
  Ano četl. A dlouho jsem se tak dobře nezasmál. Zajímalo by mě, jak v Rusku definují kusovou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Cernakus:

  "Pánové četli jste ten článek? Ruská Armáda objednala 2 SÉRIOVÉ kusy."
  Ano četl. A dlouho jsem se tak dobře nezasmál. Zajímalo by mě, jak v Rusku definují kusovou výrobu, pokud tohle je sériová.

  "VE KTERÉM VESMÍRU si F-22, navíc dle vás v Ruském provedení podřadná, poradí se čtyřmi Su-30?"
  Na cvičeních Red Flag F-22 běžně dávaly F-15 při stejné i větší početní převaze. A o tom je rozdíl mezi generacemi. Pokud to Su-57 nezvládá, tak k čemu je a proč ho vyvíjeli?

  "na válku s USA, která se nezadržitelně blíží"
  Kdo ví, co je to strategie MAD, tak chápe, že válku USA (NATO) x Rusko nikdo nechce. K té může dojít leda nějakým strašným omylem. A historky, jak chtějí američtí imperialisté rozpoutat 3. světovou slýchám už do školních let. Tak nějak nechápu, proč se to zemi s nejsilnější armádou na světě za těch 70 let od začátku studené války ještě nepodařilo, když o to tak stojí. USA asi budou ti nejneschopnější váleční štváči pod sluncem.

  "dokud bude letadlo 4,5 generace čtyřikrát levnější než letadlo 5 generace, tak nákup toho dražšího letounu efektivní NENÍ. "
  Takový rozdíl v ceně je mezi generacemi běžný a přesto všichni vyvíjejí a kupují novější a novější letadla.

  "Pro Rusko je projekt Su-57 hlavně o udržení a rozvoji vývojových kapacit."
  A proč je teda udržují a rozvíjejí, když je lepší kupovat starší a levnější zbraně? Proč investují do vývoje něčeho, co je v reálném konfliktu zbytečné?

  "Navíc až se bude opravdu válčit, tak zapomeňte na nějakou 5. generaci. I Američani se sakra rychle vrátí ke 4. možná i třetí s některými prvky 4. Proč? Protože ve válce potřebujete rychle nahrazovat ztráty"
  Jenže Američani dokáží vyrábět 5. generaci rychleji, než Rusové 4. Srovnej si objednávky a výrobu Su-30/35 a F-35.Takže můžou vyrobit a nasadit víc F-22 a F-35 než Rusové starých Sůček a Migů. Tím pádem mají technologickou i početní výhodu. Nějak mi uniká geniálnost té Ruské strategie nákupu 4. generace.
  Skrýt celý příspěvek

 • overitzda0
  01:20 24.08.2018

  Rád se zapojim do diskuse.
  Kolik f22 může proti Rusku nasadit Česká republika?
  Proč by měla americká armáda nasazovat proti Rusku f22 v Evropě?
  Jak to že tý vožralý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rád se zapojim do diskuse.
  Kolik f22 může proti Rusku nasadit Česká republika?
  Proč by měla americká armáda nasazovat proti Rusku f22 v Evropě?
  Jak to že tý vožralý degenerovani mužíci mají letoun plus mínus 5 generace, když tady čtu o tom že vůbec ale vůbec nic neumí?
  Proč není program Evropského letounu 5 generace alespoň trochu diskutován mezi evropskými lídři?
  Jak to je to tedy s Ruskem, budeme válčit nebo ne? Neříkejte mi, že se k tomu nepřibližujeme.
  Jak na posun ve vývoji ruských letounů reaguje Česká armáda? Nebo nám stačí poslat mladý chlapi do Afghánistánu a nad posilováním ruské armády mávnout rukou..... Co naše proti letadlová obrana? Nemůžeme se na alespoň něčem domluvit s Francií nebo Izraelem.
  Než mě tady označíte za bolševika, rád by si v týdnu kdy si připomínáme sovietskou invázii něco přečetl o České proti letadlové obraně... Všichni se tady tváří jako USAF bylo české...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  00:41 24.08.2018

  Cernakus: a kdy má ta válka USA-RF vypuknout, když tady tak argumentujete?
   
  Já jen abych si koupil včas popkorn a kokakolu... Pane Grohmanne, je tohle ještě seriozní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: a kdy má ta válka USA-RF vypuknout, když tady tak argumentujete?
   
  Já jen abych si koupil včas popkorn a kokakolu... Pane Grohmanne, je tohle ještě seriozní zpravodajský server nebo místo, kam se chodí ukájet puberťáci se svými válečnými představami?
   
  Puberťákům nedokážeme vstup zabránit. Admin
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  23:56 23.08.2018

  Pánové četli jste ten článek? Ruská Armáda objednala 2 SÉRIOVÉ kusy. Žádné nedokončené prototypy. Dva prototypy které už mají jsou dokonce už ve finální, tedy sériové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové četli jste ten článek? Ruská Armáda objednala 2 SÉRIOVÉ kusy. Žádné nedokončené prototypy. Dva prototypy které už mají jsou dokonce už ve finální, tedy sériové podobě.

  Ano, množství je nízké, ale UVĚDOMUJETE si, že to éro stojí opravdu balík i v Rusku? Nedávno objednali 36 kusů Su-30SM za zhruba 60 miliard rublů. Tyhle dva kousky budou stát ruskou státní pokladnu téměř 13 miliard rublů. Tedy poměr 4:1, pokud dobře počítám.
  A ptáme se, milí rusofóbové, VE KTERÉM VESMÍRU si F-22, navíc dle vás v Ruském provedení podřadná, poradí se čtyřmi Su-30? V tomto našem totiž nemá reálnou šanci.

  A o tom to je. Rusové nezbrojí proto, aby se mohli internetoví diskutéři ukájet, ale na válku s USA, která se nezadržitelně blíží. S omezenými zdroji musí zbrojit efektivně a dokud bude letadlo 4,5 generace čtyřikrát levnější než letadlo 5 generace, tak nákup toho dražšího letounu efektivní NENÍ.

  Navíc až se bude opravdu válčit, tak zapomeňte na nějakou 5. generaci. I Američani se sakra rychle vrátí ke 4. možná i třetí s některými prvky 4. Proč? Protože ve válce potřebujete rychle nahrazovat ztráty a udržovat techniku v polních podmínkách. To se neslučuje s překomplikovanou cintlivkou kterou vyráběli z 350 subdodavatelských továren po celých USA ruční montáží, jako je F-22.

  A že těch 170 raptorů, co má USA zhebne do týdne od začátku války, na to si můžete vsadit.

  Pro Rusko je projekt Su-57 hlavně o udržení a rozvoji vývojových kapacit. Šance, že nakoupí 100 Raptorski za cenu 400 modernizovaných dvacetsedmiček byla nízká od ohlášení projektu.

  A dtto platí pro Armatu. I když je to o generaci dál, než má kdokoliv jiný na světě, tak to neznamená, že ve válečném konfliktu nahradí 3-4 modernizované T-90ky, které stojí stejně.

  Ostatně, proč i v USA začínají uvažovat o obnově F-15? Protože s Raptory a možná i Ligthningy třetí světovou vyhrát nepůjde. Ono se totiž ukazuje, že všechny ty supersrandy, jako tvarový stealth, LPI AESA radary, supercruise, interní pumovnice a modulární architektura jsou dobré tak na machrování, ale v reálném "full scale" konfliktu si svou přemrštěnou složitost neobhájí.

  Takže prosím, už žádné cancy, že Su-57 není hotový. Nebo, že se to táhne. Na rozdíl od Vás, Rusáci moc dobře vědí, co je nejefektivnější zbrojení.

  Já taky nekritizuji, že F-22 se zařízl po cca stovce sériových kusů (zbytek byly předsérie), protože nevidím do karet americkým plánovačům, proč se rozhodli zahodit 70 miliard USD v programu a nesnížili tak kusovou cenu Raptora z příšerných 450 miliónů dolarů (rozpočtené náklady vč. vývoje) na nějakou rozumnější částku a místo toho špekulují jak poslat do Raptorových vod Ligthinga a nebo dokonce obnovit výrobu starých Eaglů. Ale asi k tomu měli lepší důvod, než si mnozí myslíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  22:16 23.08.2018

  fenri
  Add motory: to je samozřejmě nesmysl, co říkáte. Spousta slavných letadel v prvních iteracích nad konkurenty výkonem nečněla. Su-57 s 41 není hůř motorizovaný, než jiné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  Add motory: to je samozřejmě nesmysl, co říkáte. Spousta slavných letadel v prvních iteracích nad konkurenty výkonem nečněla. Su-57 s 41 není hůř motorizovaný, než jiné stroje. Stejně, jako na tom byl Spitfire Mk. I a II., stejně jako na tom byly první Mustangy a tak bych mohl pokračovat dlouho. Spousta letadel během svého vývoje X-krát vyměnila motory. Nikdo se nad tím nepodivuje. Spousta letadel (hlavně civilních) se souběžně dělá s různými motory (objednáte si, co chcete). Podle vás ale Su-57 s počátečním motorem není hotový Su-57. Evidentní kravina.

  Dovolim si i nadale nesouhlasit. Su-57 je jednoznacne hur motorizovany nez jeho protejsek, coz neni nic jineho nez F-22 (no a s rychlosti s jakou se finalni verze Su-57 skutecne objevi to mozna stihne i evropsky next gen). To ero bylo od zacatku zamysleno s novymi motory, kde i podle samotne ruske strany ma jit o generacni skok (snad mi ted nezacnete tvrdit ze pujde o skok rovnou do 6. generace a petku uz Rusove maji). Soucasne motory jsou spoluduvodem nezavadeni Su-57, neukonceni projektu a nezaceti seriove produkce. Tohle nelze s Mustangem a Spitfirem srovnavat ani proto nahore napsane, ani proto ze se zde bavime o vyvoji v case miru vs. o tom co se vyvijelo za plnych boju behem nejkravavejsiho konfluktu historie. Trosku jiny rezim, nemyslite?
  Takze ne, za evidentni kravinu i nadale povazuji vasi snahu to nejak okecat. Su-57 zkratka byl zamyslen s novymi motory, drak/avionika je hotova driv nez motory, tak testuji alespon to co muzou, ale hotove letadlo to proste neni. Kdyz dobre tak to tomu dopreju oznaceni betaverze. Verze 1.0 bude az s Izdělije 30 (a nakolik i ta bude bojove pouzitelna je taky s otaznikem, argumenty co postnul shania povazuji i ja za naprosto relevantni a ze je zbytek Su-57 jiz hotovy teda neverim ani omylem).
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  22:09 23.08.2018

  Jara:
  Ad Izolonvanost Ruska, oni za to moc nemohou co byjste jim poradil na jedné straně Čína na druhé NATO a držet Rusko pohromadě taky není jen tak.

  Jara
  A co vám vadí na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara:
  Ad Izolonvanost Ruska, oni za to moc nemohou co byjste jim poradil na jedné straně Čína na druhé NATO a držet Rusko pohromadě taky není jen tak.

  Jara
  A co vám vadí na motorech ze Su35??? Že nemohou být na stroji 5 generace? Absence Supercruise F35 tuto vlastnost snad má? Hmm.... ty motory jsou dobré ikdyby u nich zůstalo, ale vyvíjejí se silnější, tady prostě Rusům není co hanit

  Ad 1)
  Samozrejme ze si za svou izolovanost mohou Rusove jen sami, svym pricinenim. To ze je z jedne strany NATO jeste donedavna nic neznamenalo. Dokud se Rusko jevilo jako demokraticka zem respektujici sve sousedy a nevyhrozujici tu jednomu tu druhemu, nebyl problem aby s nimi spolupracovali jak americke tak predevsim evropske firmy. Zvlaste pak Nemci vzdy preferovali i preferuji se s Ruskem domluvit, rozvyjet obchod, spolecne vzkvetat. V tehle evrope si sveho nepritele najde jen ten kdo si jej sam udela. A presne to se stalo. Demokraticke Rusko si z NATO udelalo nepritele samo svymi ciny posledni doby, ktere vyustili az v sankce mirici prave a predevsim na vojensky material, vojenskou spolupraci. Nevim v jake realite je v tom Rusko nevine, naopak, kdo chce kam...

  Ad 2)
  Motory z Su-35 se parametrove nevyrovnaji jinym motorum letadel 5. generace. Priznava to vedeni ruskeho letectva samo (jak uz tu nekdo uvedl, mimojine tim ze Su-57 hromadne nezavede), priznava to vyrobce, ktery se je ani nesnazil zakrytovat a ktery na novych motorech odzacatku projektu pracuje, neb meli byt od zacatku Su-57 nedelitelnou soucasti, a nakonec to priznavate i vy sam kdyz si na pomoc sve argumentaci zavolate F-35. Proc probuh furt nekdo citi potrebu plest F-35 s Su-57? Fenriho chapu, ten nesrovnaval letadla ale projekty, delku vyvoje atd., ale kdyz zacneme mluvit o parametrech tak snad nebudeme porovnavat dvoumotorak pro vybojovani vzdusne nadvlady s jednomotorovou nahradou A-10, F-16 atd. To taky muzeme zacit porovnavat pandura s armatou (vzdyt je to oboje obrnenec) a jine perly patrici nekam na Zena a zivot, ale snad ne sem. Takze ne, to ze jednomotorova F-35 supercruise neumi neospravedlnuje to, ze to neumi Su-57, ani castecne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maco
  21:33 23.08.2018

  Nad fenriho argumentami neostava nic ine len sa zabavat.... 1,4mld cinanov urcite dnom aj nocou nerobia nic ineho len kopiruje daky hlupy motor a 140milionov rusov vitazi nad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nad fenriho argumentami neostava nic ine len sa zabavat.... 1,4mld cinanov urcite dnom aj nocou nerobia nic ineho len kopiruje daky hlupy motor a 140milionov rusov vitazi nad vsetkym...

  aj minule sa mi pacili prirovnanie ako su americania neschopni a vsetko okopirovali od najdokonalejsich rusov lebo maju ubohu uroven skolstva... Hej lebo v Rusku je kazdy minimalne raketovy vedec ktory zaviedol novu fyzikalnu teoriu...
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:31 23.08.2018

  Fenri, Jara,

  nevím, proč nás přesvědčujete, že staré motory vlastně nejsou problém. Přesvědčovat by jste měli Ruské letectvo. To totiž odmítá Su-57 objednávat a zavádět do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri, Jara,

  nevím, proč nás přesvědčujete, že staré motory vlastně nejsou problém. Přesvědčovat by jste měli Ruské letectvo. To totiž odmítá Su-57 objednávat a zavádět do výzbroje a radši počká dalších min. 6 let. A oficiální vysvětlení je, že čekají na verzi s novým motorem.

  Mimochodem, Mustang i Spitfire jsou pěkný příklad. První verze měli slabší motory, v případě Mustangu to byl naprosto jiný typ motoru a Merlin z něj pak udělal úplně odlišné letadlo. Ale to nebránilo, aby ty první verze byly vyráběny ve velkých sériích a úspěšně nasazeny. Což se zdá, u Su-57 nehrozí. A 4 - 15 letadel za 6 let opravdu není série ani v dnešních podmínkách, nesrovnávám čísla s letadly z 2.sv.v.
  Skrýt celý příspěvek

 • janusinko
  21:23 23.08.2018

  fenri:
  Určite nie, pretože niekto za fakty vydáva aj to, čo s realitou nemá vôbec nič spoločné. Mimochodom, netušil som, že sa na vývoji stíhačiek podieľa celé obyvateľstvo danej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Určite nie, pretože niekto za fakty vydáva aj to, čo s realitou nemá vôbec nič spoločné. Mimochodom, netušil som, že sa na vývoji stíhačiek podieľa celé obyvateľstvo danej krajiny, toľko kvalifikovaných inžinierov a človek o tom ani nevie :)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:15 23.08.2018

  janusinko: co jsou to reálná fakta? A co jsou nereálná fakta? Nejsou fakta z definice reálná? A reálná fakta jsou podle vás to, chcete slyšet?

  Shania: 1.4 mld číňanů není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  janusinko: co jsou to reálná fakta? A co jsou nereálná fakta? Nejsou fakta z definice reálná? A reálná fakta jsou podle vás to, chcete slyšet?

  Shania: 1.4 mld číňanů není schopno okopírovat přes dvacet let starý ruský motor. A ano, 330 mil Američanů, spolu s Izraelci, Brity, Turky, Nory, Australany, Španěly, Italy... vyvine o něco komplikovanější letoun a něco rychleji, než necelých 150 mil. Rusů. Fakt vám to přijde jako takový super úspěch a Su-57 jako propadák, či neúspěch?
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:13 23.08.2018

  Ak to zostručníme, tak Su-57 sa dostane v zaujímavých počtoch výzbroje RF v čase, keď už budú Amíci mať minimálne technologický demonštrátor ďaľšej generácie strojov a F-22 sa už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ak to zostručníme, tak Su-57 sa dostane v zaujímavých počtoch výzbroje RF v čase, keď už budú Amíci mať minimálne technologický demonštrátor ďaľšej generácie strojov a F-22 sa už pomaly budú zberať do dôchodku. A bez masívnejšieho zavedenia strojov 5.generácie nebudú môcť Rusi efektívne navrhovať 6. generáciu.


  Skrátka nie je šanca ani teoreticky, že Rusko čo i len zníži náskok USA pri vývoji moderných bojových strojov.
  Skrýt celý příspěvek

 • janusinko
  20:55 23.08.2018

  Pre fenri: Jara:
  ale aj ostatných, odporúčam tento článok, na základe ktorého si snáď už dajú reálne fakty do uceleného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pre fenri: Jara:
  ale aj ostatných, odporúčam tento článok, na základe ktorého si snáď už dajú reálne fakty do uceleného kontextu.
  http://www.armadninoviny.cz/ru...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  20:07 23.08.2018

  Fenri: vůbec se nesnaž porovnavat Su-57 s F-35, ten rozsah a požadavky na ty programy jsou velmi rozdílné... A jen komplexita C a hlavně B verze je kapitola sama o sobě..


  A k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: vůbec se nesnaž porovnavat Su-57 s F-35, ten rozsah a požadavky na ty programy jsou velmi rozdílné... A jen komplexita C a hlavně B verze je kapitola sama o sobě..


  A k těm zpožděním, trošku kontextu: Originální plán byl první let v 2006, IOC B/A/C v 2010/11/12, realita 2015/16/19

  A teď ten kontext, vývoj všech moderních strojů trval 18-20 let a to jestě s velmi rozdílnými schopnostmi v IOC (nemluvě o tom že IOC je pro každý stát něco jiného).
  Takže u JSF to byl velmi otimistický plán (který se začal měnit téměř okamžitě) i kdyby šlo jen o jednu variantu stroje a požadavky na steoj by měli konzervativní a ty se navíc neměnili...V podstatě něco jak bylo u Super Hornetu, kde to stihli jen pro to, že block 1 lítal s avionikou z Hornetu...


  V ranné fazi programu se tyky např. zjistilo, že F-35B bude mít problém s váhou, speciální team (SWAT) dostal váhu pod kontrolu, znamenalo to zpoždění programu velký dopad na všechny tři verze (tady např. B verze dostala menší pumovnici). A původní plány z počátků JSF už byli několikrát upraveny.

  Takže v 2010 padlo rozhodnutí program restrukturalizovat, naplanovali se nové termíny, rozpočty a naprostá většina z těch hlavních byla splněna.

  B verze měla přednost ve vývoji, jako nejvíc komplexní varianta.

  Při tom všem je to nejvíce testovaný stroj vůbec (a to s velkým rozdílem), protože se tu nejedná o stovky, ale tisíce vyrobených kusů, takže každá maličkost, nad kterou by jinde mávli rukou tu může nakonec stát (ať už v extra nákladech a nebo naopak ušetří) miliony/miliardy. Při tom objemu i malé zefektivnění výroby, udržby, spotřeby motorů znamená velké peníze.

  Su-57 je dle mého názoru tam kde byla F-35 v 2008-2010. Absolutně neexistuje aby s pár prototypy dokázali na řadu problémů vůbec přijít, v podstatě mají jen jeden dva reprezentativní stroje. Motory jsou fakt až to poslední.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:45 23.08.2018

  Clanek: pokud se bavím o efektivitě vývoje, tak mě to zajímá. Za vývojem F-35 stojí cca 1 mld lidí. Za vývojem J-20 je cca 1.4 mld lidí. Za vývojem Su-57 stojí cca 140 mld. lidí. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: pokud se bavím o efektivitě vývoje, tak mě to zajímá. Za vývojem F-35 stojí cca 1 mld lidí. Za vývojem J-20 je cca 1.4 mld lidí. Za vývojem Su-57 stojí cca 140 mld. lidí. Efektivita je o poměru cena/výkon. Vývoj Su-57 bude trvat možná o dva, tři roky déle, než vývoj F-35. S desetinou lidí, po rozpadu průmyslu atd...

  Add motory: to je samozřejmě nesmysl, co říkáte. Spousta slavných letadel v prvních iteracích nad konkurenty výkonem nečněla. Su-57 s 41 není hůř motorizovaný, než jiné stroje. Stejně, jako na tom byl Spitfire Mk. I a II., stejně jako na tom byly první Mustangy a tak bych mohl pokračovat dlouho. Spousta letadel během svého vývoje X-krát vyměnila motory. Nikdo se nad tím nepodivuje. Spousta letadel (hlavně civilních) se souběžně dělá s různými motory (objednáte si, co chcete). Podle vás ale Su-57 s počátečním motorem není hotový Su-57. Evidentní kravina.

  RimR.: no, vzhledem k tomu, že už nyní mají Raptornych 10, tak bych se nebál, že za pár let jich nebudou mít víc, než má letadel ČR či Rakousko (pokud bude nějaké mít) a to jim na přehlídky jistě stačit bude.

  Petr.svetr - barva je kombinací toho, že moc nehází odlesky a stíny a zároveň má údajně udržovat bdělost a pozornost víc, než tmavé kokpity.
  Máte tu fotku s nýty? A nejde jen o prototyp třeba k pevnostním či jiným zkouškám. RAM totiž Su-57 má mít.
  Mimochodem pro Clanka - větčí přínos třicítek nad 41 možná bude v tom, že jsou kratěí a tudíž se jejich oběžná kola lépe schovají v kanálech. U 30 koukají.
  Skrýt celý příspěvek

 • petr.svetr
  19:02 23.08.2018

  Dle mého názoru se nejedná o letoun 5.generace,pohledově vypadá skutečně pěkně,ale na fotografiích (zde na stránkách) je vidět povrch letadla,který nýtovaný a bez RAM povrchu,což ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dle mého názoru se nejedná o letoun 5.generace,pohledově vypadá skutečně pěkně,ale na fotografiích (zde na stránkách) je vidět povrch letadla,který nýtovaný a bez RAM povrchu,což je u stealth letadla podle mě vážný problém.To že bude mít nové motory později je celkem jedno ,stejně mu přidaj jen pár procentíček výkonu navíc.

  Nevíte proč mají ruská letadla ty kokpity takovou divnou "šmoulovou " modrou barvu ?
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:11 23.08.2018

  ...tak snad jich budou mít dost aspoň na přehlídky, protože při tomto množství je ty "podřadné analogy" umlátí obaly od klíčů kabiny...

  ...tak snad jich budou mít dost aspoň na přehlídky, protože při tomto množství je ty "podřadné analogy" umlátí obaly od klíčů kabiny...

 • flanker.jirka
  17:55 23.08.2018

  Ná této mašině jsou zajímavé řídící plochy, velká sklopná část strejku, plovoucí směrovky a jejich použití i pro na výpomoc výškovek.
  A asi jedinou věcí, kterou současné letadla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ná této mašině jsou zajímavé řídící plochy, velká sklopná část strejku, plovoucí směrovky a jejich použití i pro na výpomoc výškovek.
  A asi jedinou věcí, kterou současné letadla podobného účelu převyšuje, mají být AESA antény, které s aktivním radarem pokryjí 360° ...z toho plyne i použití AA střel všemi směry, bez ohledu jaký systém navedení střely mají.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:33 23.08.2018

  Jara: Je F35 konkurentem Su57, nebo je to F22....

  Viz: "Asi proto že F35 je primárně bitevník a SU57 letoun vzdušné nadvlády"

  Jara: Je F35 konkurentem Su57, nebo je to F22....

  Viz: "Asi proto že F35 je primárně bitevník a SU57 letoun vzdušné nadvlády"

 • Jara
  17:32 23.08.2018

  Clanek
  Ad Izolonvanost Ruska, oni za to moc nemohou co byjste jim poradil na jedné straně Čína na druhé NATO a držet Rusko pohromadě taky není jen tak.

  Clanek
  Ad Izolonvanost Ruska, oni za to moc nemohou co byjste jim poradil na jedné straně Čína na druhé NATO a držet Rusko pohromadě taky není jen tak.

 • Jara
  17:30 23.08.2018

  Clanek
  A co vám vadí na motorech ze Su35??? Že nemohou být na stroji 5 generace? Absence Supercruise F35 tuto vlastnost snad má? Hmm.... ty motory jsou dobré ikdyby u nich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek
  A co vám vadí na motorech ze Su35??? Že nemohou být na stroji 5 generace? Absence Supercruise F35 tuto vlastnost snad má? Hmm.... ty motory jsou dobré ikdyby u nich zůstalo, ale vyvíjejí se silnější, tady prostě Rusům není co hanit
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  16:36 23.08.2018

  Absolutni cisla fenri by vas mela nechat chladnym, dulezita je zde relativita, neb i 10x drazsi program F-35 muze byt pro jednoho vzhledem k jeho bohatstvi levnejsi, nez 10x ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Absolutni cisla fenri by vas mela nechat chladnym, dulezita je zde relativita, neb i 10x drazsi program F-35 muze byt pro jednoho vzhledem k jeho bohatstvi levnejsi, nez 10x levnejsi program Su-57 pro druheho (kdyz nemam penize na vcasne dokonceni vyvoje, na zavedeni). Kdyz tedy mluvite o smart resenich, z pohledu dnesniho Ruska se zda, ze onim smart resenim melo byt se do Su-57 vubec nepoustet.

  Ano, letadlo, ktere je deklarovano jako 5th gen, od zacatku je planovany s novymi motory, takove letadlo by k sobe melo vazat nejake vlastnosti a nejake vykony (i vzhledem ke konkurenci) a pokud tu vykonovou cast ma dosahovat az s novym motorem lze jej povazovat za hotove, wait for it, az s tim novym motorem. Do te doby je to jen z nouze cnost, kde sice muzu zalitavat drak, avioniku atd, ale jde o provizorium (stejnou z nouze cnost predvadi Cina kdyz neni schopna okopirovat ani to nejmodernejsi co ma Rusko dnes). Pokud se vas z nejakeho duvodu dotklo, ze si dovolim pochybovat jen o Rusku tak ne, pochybuju stejne i o Cine a vlastne i o evrope (tam ale ne pro neschopnost zvladnout technologii jako takovou, ale spis pro naslednou neschopnost ji zaplatit a zavest). Jednoduse po konci studene valky jsou to jen americani, kteri si nenechali ujet vlak.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  16:31 23.08.2018

  Za mě dává Armata smysl. 130 kusů za 5 let stačí na vyzbrojení několika praporů. Můžou je pomalu vyrábět a testovat ve službě. A postupně přezbrojovat aspoň elitní jednotky. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za mě dává Armata smysl. 130 kusů za 5 let stačí na vyzbrojení několika praporů. Můžou je pomalu vyrábět a testovat ve službě. A postupně přezbrojovat aspoň elitní jednotky. Vzhledem k tomu, jak dlouho je ve službě současná generace techniky je klidně můžou vyrábět příštích 20 - 30 let.

  Ale začít "sériovou" výrobu Su-57 objednávkou 2 kusů je ... netradiční. 2 už mají objednané, předpokládám, že jsou to původní prototypy 11. a 12., které už nejsou třeba a budou dokončeny v sériovém provedení. A možná objednají ještě 9 na dobu prvních 6ti let.

  Fakt někdo věří tomu, že to letadlo je hotové, povedlo se a ruské letectvo o něj stojí?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:21 23.08.2018

  Clanek: když se podíváte kolik set milionů lidí stojí za F-35 a kolik za Su-57 a kolik vše stalo, nelze se ubránit dojmu, že efektivita a smart řešení není na straně F-35. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: když se podíváte kolik set milionů lidí stojí za F-35 a kolik za Su-57 a kolik vše stalo, nelze se ubránit dojmu, že efektivita a smart řešení není na straně F-35. Mimochodem to, že Su-57 změní motor znamená, že není hotový? Mustang s Allisonem nebyl Mustang a byl jím až s Merlinem?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:20 23.08.2018

  Clanek: když se podíváte kolik set milionů lidí stojí za F-35 a kolik za Su-57 a kolik vše stalo, nelze se ubránit dojmu, že efektivita a smart řešení není na straně F-35. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: když se podíváte kolik set milionů lidí stojí za F-35 a kolik za Su-57 a kolik vše stalo, nelze se ubránit dojmu, že efektivita a smart řešení není na straně F-35. Mimochodem to, že Su-57 změní motor znamená, že není hotový? Mustang s Allisonem nebyl Mustang a byl jím až s Merlinem?
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  16:04 23.08.2018

  @Jara
  Ad prvni odstavec, tim jen poukazujete na tu izolovanost Ruska, ale o te jsem psal. Ze je na to Rusko samo, za to si muze leda samo. V Rusku maji kapitalizmus uz treti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Jara
  Ad prvni odstavec, tim jen poukazujete na tu izolovanost Ruska, ale o te jsem psal. Ze je na to Rusko samo, za to si muze leda samo. V Rusku maji kapitalizmus uz treti dekadu, eknomicky myslet a pocitat se za tu dobu jiste naucili, maji tedy stejnou moznost jako USA prijit na to ze ani velmoc nemuze delat vsechno sama. Tim spis ne velmoc eknomicky tak "silna" jako Rusko.

  Ad druhy odstavec, tuhle hloupost tu razite dlouhodobe. Za me amerika evropsky letecky prumysl spis zachranuje, nenici. F-35 se tady montuje, takze aniz bychom si vyvoj 5th gen plne zaplatili, umime si ji postavit. Dal nas nikdo nenuti k tomu to nakupovat, stejne jako nas evropany nikdo nenutil nakupovat F-16 v minulosti. Ze si sami neumime postavit ero, ktere se nam hodi, no to tezko hazet na americana. (Svedsko neni spojenec, proto jej opomijim). A ze si to v domacich zakazkach "pohlida" boeing proti Airbusu (treba tankery), to neni dukaz o nicem. I v ramci jedne aliance rozhoduje lobbing, prirozena vec ze si domaci vyrobce domaci trh ohlida, stejne jako to delaji evropske zbrojovky na svem pisecku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  15:57 23.08.2018

  Jirosi
  Asi proto že F35 je primárně bitevník a SU57 letoun vzdušné nadvlády a mimochodem to gro je ve způsobu zpracování/třídění těch informací senzoricky vybavit letoun dnes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi
  Asi proto že F35 je primárně bitevník a SU57 letoun vzdušné nadvlády a mimochodem to gro je ve způsobu zpracování/třídění těch informací senzoricky vybavit letoun dnes problém není.......
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:57 23.08.2018

  Jara: Stejně jako to dříve dělalo typy F-86, F4-Phantom II, atd. Těch evropanům prodali daleko více než "F35".

  Jara: Stejně jako to dříve dělalo typy F-86, F4-Phantom II, atd. Těch evropanům prodali daleko více než "F35".

 • Jirosi
  15:54 23.08.2018

  Pokud je hlavní devizou 5.generace senzorové vybavení. K čemu pak potřebují ten "101KS-N".

  Že by se na něco v integraci zapomnělo?

  Pokud je hlavní devizou 5.generace senzorové vybavení. K čemu pak potřebují ten "101KS-N".

  Že by se na něco v integraci zapomnělo?

 • Jara
  15:53 23.08.2018

  Clanek
  Když máte toho sportovního ducha, tak se zamyslete nad obrovskými sumami peněz investovaných do F35 a absurdně velkým dodavatelským řetězcem (USA,UK,Turecko) oproti tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek
  Když máte toho sportovního ducha, tak se zamyslete nad obrovskými sumami peněz investovaných do F35 a absurdně velkým dodavatelským řetězcem (USA,UK,Turecko) oproti tomu je SU57 “garážovka” domnívám se že na to Fenri narážel .... to že marine corps a UK chteli STOVL je nepodstatné ....

  Ad. F35 hodně lidí se tady ohání přímými nákupy zbraní, místo podpory domácího průmyslu a proti F35 tady nikdo neřekne ani slovo, kdy US politicky protlačí svůj zbrojní program napříč celým NATO a snaží se tak cíleně politicky zničit evropské letectví a to nikomu nevadí..... nevím “odpůrci” jaký větší příklad politické státní podpory průmyslu by jste chtěli, tak kritizujete!
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  15:04 23.08.2018

  @fenri
  Su-57 se nedela ve trech verzich, nedela se jako STOVL coz spolu s XY pozadavky ruznych slozek USA samotnych a dalsich partneru cely projekt sakra komplikovalo. Proti tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @fenri
  Su-57 se nedela ve trech verzich, nedela se jako STOVL coz spolu s XY pozadavky ruznych slozek USA samotnych a dalsich partneru cely projekt sakra komplikovalo. Proti tomu je Su-57 krasne primocary, stejne jako primocary byl F-22.
  Argumentace F-35 je proto licha, jsou to jablka a hrusky, ale protoze me rodice vedli ke sportovnimu duchu tak tedy projednou jablka a hrusky porovnejme:

  F-35
  prvni let 2006, dnes (12 let pozdeji) jich 300+ lita, vyrabi se rychlosti temer 100ks za rok, vyrabi se davno predavno s konecnym motorem a co se ladi je z vetsi casti avionika (netvarme se ze Rusko tohle resit nebude muset, bude).

  Su-57
  prvni let 2009, dnes (9 let pozdeji) neni k dispozici jedine definitivni letadlo, a vyhled je takovy, ze nebude ani tech 12 let (2021-2022) po prvnim letu... A musim se opakovat, to se bavime o vyrazne jednoduchsim projektu.

  Pokud tedy neco program F-35 dokazuje, a to i kdyz jde o program X krat zdrzeny, predrazeny a komplikovany, tak leda to, ze to Rusku s Su-57 solidne hapruje. Tedy presny opak toho, co jste chtel svym kometem dokazat.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:30 23.08.2018

  Clanek - mě to tedy přijde jako analog F-35. 20 let od zahájení vývoje po dosažení nějakých iniciálních schopností. A to za sebou USA neměly rozpad státu, hospodářský kolaps a měly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek - mě to tedy přijde jako analog F-35. 20 let od zahájení vývoje po dosažení nějakých iniciálních schopností. A to za sebou USA neměly rozpad státu, hospodářský kolaps a měly za sebou už vývoj minimálně jedné špičkové stealth stihačky.
  Obecně si tedy myslím, že vývoj a zavedení F-22 je prodigy, jen převzácný případ toho, kdy všechno frčelo podle plánu (i lépe) a výsledkem je parádní produkt. U F-35 se to už zdaleka nepovedlo, resp. je to spíš běžné, co do lhůt, průšvihů, zdržení... a vývoj F-35 (s odstupem daným 10 lety+ v "nikde") sledují Rusové. Navíc pro ně je to první stroj této generace (pokud nepočítám demonstrátory jako Berkut či MiG 1.44) a stavěný z trosek výrobní a dodavatelské základny.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  14:17 23.08.2018

  Su-57, vyvoj (ne od nuly, cerpalo se z praci jeste v SSSR) zapocal 2002. Dnes, 15 let po te letaji jen prototypy, s tim, ze prvni letka bude k dispozici v 2022 (optimisticke, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Su-57, vyvoj (ne od nuly, cerpalo se z praci jeste v SSSR) zapocal 2002. Dnes, 15 let po te letaji jen prototypy, s tim, ze prvni letka bude k dispozici v 2022 (optimisticke, ale budis). Tahle prvni letka ale bude dosazeni cile tak napul, precijen, se starymi motory... Takze se zavadenim skutecneho, kompletniho Su-57, se nezacne driv nez v roce 2023 (znovu, budme optimisti a verme, ze v tom case jiz novy motor bude ve stavu seriove produkce), ale nejspis opet jen 1 letka. S realnymi nakupy, cti "vsadi se na padesatsedmicku a uz se nebude kupovat petatricitka ve vetsich poctech" pak nejspis az po 2027. Tedy odhadem v case, kdy budou americani naplno slapat do 6 generace, evropa to o sobe bude tvrdit a Cina, no, kdo skutecne vi co Cina... ale rozhodne bych je nepodcenoval.
  Nemuzu si pomoct, ale je zjevne ze propast se stale zvetsuje a zvetsuje. Cernakus a dalsi si to muzou do ruzova malovat jak chteji, ale je stale ocividnejsi ze s vysichanim vyvojove zakladny z casu sovetskeho svazu to bude mit izolovane Rusko stale tezsi a tezsi. Lito mi ho neni, nakonec, za tu svou izolovanost si muze leda samo. Jako evropanovi mi ale silne Rusko nevadi, naopak, hodi se i nam. Silne Rusko chci mit jak proti Cine, tak proti nasi evropske politicke reprezentaci, u ktere mam casto pocit ze kdyby mohla, tak armadu snad zrusi uplne a ze nas nikdo nenapadne zabezpeci nejakou sikovnou smernici. Dokud Rusko strasi zbranemi tak alespon zachvevy zdraveho rozumu a pudu sebezachovy zustavaji v evrope zachovany, co je fajn.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  13:59 23.08.2018

  J-20 s motory válčí, na suchý nadzvuk to nedá. Ale obecně jsem psal o 5G strojích, zušenosti i náskok se snadno nesmaže.

  @astora, 23ka byla ve srovnání s 16Ačkem ve výhodě, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  J-20 s motory válčí, na suchý nadzvuk to nedá. Ale obecně jsem psal o 5G strojích, zušenosti i náskok se snadno nesmaže.

  @astora, 23ka byla ve srovnání s 16Ačkem ve výhodě, ale taky jen v některých odhledech. V boji BVR ano(Ačko nebylo vybaveno radarem pro řízené střely tehedejších AIM-7), manévrovým spíš naopak, snad leda MLD a leda s novou výzbrojí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  13:50 23.08.2018

  Astor: A nemá být cena a tím pádem i větší počet provozované techniky výhodou východních zbraní?

  Astor: A nemá být cena a tím pádem i větší počet provozované techniky výhodou východních zbraní?

 • astor
  13:37 23.08.2018

  Bejvoč
  Je úsměvné stále dokola poslouchat ty řeči o podřadné sovětské, potažmo ruské výzbroji. Je třeba si uvědomit, že tam, kde útočí Západ, útočí většinou v masívním přečíslení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bejvoč
  Je úsměvné stále dokola poslouchat ty řeči o podřadné sovětské, potažmo ruské výzbroji. Je třeba si uvědomit, že tam, kde útočí Západ, útočí většinou v masívním přečíslení obránce a obvykle proti slabšímu a hůře vycvičenému protivníkovi. Na rovnocenného protivníka si různé západní koalice netroufnou, proto proti nim používají různé formy hybridních válek od podpory různých disentů po dodávky zbraní různým teroristickým formací (DAESH,UCK např.) Třeba v takovém Vietnamu byla ruská letecká technika vzhledem k absolutní vzdušné převaze poměrně efektivní, stejně tak, jako MiG-23 v Afghánistánu pilotovaný profíkem dokázal dokázal sundat pákistánskou F-16.
  Skrýt celý příspěvek

 • janusinko
  13:36 23.08.2018

  lemkin:
  Až na to, že Su-57 vychádza z veľkej časti zo Su-35 (bol tu o tom aj článok), a teda Su-57 nemožno považovať za plnohodnotnú stíhačku 5. generácie, skôr 4++. Tempest bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lemkin:
  Až na to, že Su-57 vychádza z veľkej časti zo Su-35 (bol tu o tom aj článok), a teda Su-57 nemožno považovať za plnohodnotnú stíhačku 5. generácie, skôr 4++. Tempest bude rozhode plnohodnotná 5. generácia.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:36 23.08.2018

  Náskok- jak v čem....není to tak dlouho, kdy si US army stěžovala na vlastní zaostávání v pozemním REB a spojařině vlivem dlouhodobého soustředění se na ručníkáře.
  Takže v tomhle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Náskok- jak v čem....není to tak dlouho, kdy si US army stěžovala na vlastní zaostávání v pozemním REB a spojařině vlivem dlouhodobého soustředění se na ručníkáře.
  Takže v tomhle a v obrněncích USA žádný náskok nemá (spíš propad). Budou "jen" upgradovat stávající konstrukce, příp. doplní SHORAD. USA vede v letectvu a na moři.
  Evropa má v letectví špičkové technologie, nové obrněnce, přiměřené moderní loďstvo, střely, PVO.
  Pro Evropany je to jen otázkou priorit, vyoutsourcované USA na zbrojení stojí, Rusové zbrojí aby jim ostatní neutekli a ochránili svoje bohatství.
  V čem dost ztrácíme jsou JZ, ale mít co mají Amíci a Rusáci by bolo choré. Vedou v tom, protože jsou oba praštění (resp. je to dědictví uhnuté minulosti).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  13:35 23.08.2018

  Číňané jedou s J20 hodně na oko..... už jen na motorech ztrácejí nad USA a Ruskem ...nemají ani obdobu motorů ze Su35, takže bych to s tou jejich vyspělostí tak neprožíval.

  Číňané jedou s J20 hodně na oko..... už jen na motorech ztrácejí nad USA a Ruskem ...nemají ani obdobu motorů ze Su35, takže bych to s tou jejich vyspělostí tak neprožíval.

 • Míša
  13:31 23.08.2018

  Dále bych pro lemkina doplnil, že je tu dračí J-20. Je otazný, kdo ho má lepšího, to ukáže až střet, ale zkušenost mi něco napovídá.

  Evropa se probouzí, to souhlas, ač má kde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dále bych pro lemkina doplnil, že je tu dračí J-20. Je otazný, kdo ho má lepšího, to ukáže až střet, ale zkušenost mi něco napovídá.

  Evropa se probouzí, to souhlas, ač má kde brát, viz. níže.
  Skrýt celý příspěvek

 • BarryGold
  13:21 23.08.2018

  lemkin: Řekl bych tak 10-15let před Evropu, 15-20let před zbytkem světa. 30 let za USA.
  Evropa má zatím stále k dispozici americkou pojistku, tj. může nakoupit u Američanů. Rus ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lemkin: Řekl bych tak 10-15let před Evropu, 15-20let před zbytkem světa. 30 let za USA.
  Evropa má zatím stále k dispozici americkou pojistku, tj. může nakoupit u Američanů. Rus takto pojištěný není.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  13:15 23.08.2018

  Analogem Rusové rozumí předpokládaný protějšek zaváděného zbrojního komplexu. Není to žádná novořeč, tento termín používají přinejmenším od padesátých let, kdy tón vývoje určovaly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Analogem Rusové rozumí předpokládaný protějšek zaváděného zbrojního komplexu. Není to žádná novořeč, tento termín používají přinejmenším od padesátých let, kdy tón vývoje určovaly hodné západní demokratické státy a ty zlé státy hledaly prostředky, jak se těm hodným postavit a čím. O tom, zda je schopen Su-57 schopen se postavit F-35 nemám v úmyslu spekulovat. Na druhou stranu Rusové často dokázali, že dokáží efektivně pracovat s dostupnými prostředky tak, že si to mysl uhlazeného západního salónního vojenského teoretika nikdy nedokázala představit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  13:07 23.08.2018

  lemkin: ad Armata: Co chcete ostatně u tanku nového vymýšlet, že. Se současnými technologiemi to musí mít kanón, věž, motor, převodku, pásy, místo pro posádku. Armata především ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lemkin: ad Armata: Co chcete ostatně u tanku nového vymýšlet, že. Se současnými technologiemi to musí mít kanón, věž, motor, převodku, pásy, místo pro posádku. Armata především řeší největší bolístku ruských tanků, a to je munice uložena v prostoru posádky, kdy prakticky každá penetrace znamená zkázu tanku a posádky.

  V současné době neexistují technologie, pro skutečně revolučně nový tank, který bude využívat nový typ pohonu (elektrický), nový lehký pancíř nebo využívat jiné typy hlavních zbraní. Je třeba počkat na průlom v materiálovém inženýrství a na pořádné baterie.

  Jsem zvědav, co Němci předvedou u Leopardu 3, zda bude stát ještě na starých principech, nebo čekají na nějaký technologický průlom.
  Skrýt celý příspěvek

 • Bejvoč
  13:02 23.08.2018

  To alexa123: To jsou tyto ukazatele:
  1) Rozdíl mezi slibovaným množstvím a skutečně dodaným množstvím.
  2) Papírové uvedení 27.generace, byť ve skutečnosti jde o generaci sotva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To alexa123: To jsou tyto ukazatele:
  1) Rozdíl mezi slibovaným množstvím a skutečně dodaným množstvím.
  2) Papírové uvedení 27.generace, byť ve skutečnosti jde o generaci sotva třetí.
  3) Náš stroj je nejlepší na světě, byť ve všech válkách kde byl nasazen dostal od západních strojů na prdel, ale to bylo způsobeno vždy nekvalitní posádkou.
  4) Prezentací úspěchů vlastních zbraní videy staženými z videoher.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  12:50 23.08.2018

  ... že letouny Su-57 a vozidla Armata překonávají všechny zahraniční „analogy“ ve všech klíčových ukazatelích.

  Čo sú to tie kľúčové ukazatele?

  ... že letouny Su-57 a vozidla Armata překonávají všechny zahraniční „analogy“ ve všech klíčových ukazatelích.

  Čo sú to tie kľúčové ukazatele?

 • Bejvoč
  12:35 23.08.2018

  A co Igorek (https://ekonomika.idnes.cz/rus... Igorek Potěmkin, ten neukázali?? :-D

  A co Igorek (https://ekonomika.idnes.cz/rus... Igorek Potěmkin, ten neukázali?? :-D

 • lemkin
  12:30 23.08.2018

  Myslete si co chcete, ale já těm ruským klukům fandím, i když to jsou chvastouni :)

  SU-57 je pěkné letadlo, kdo jiný krom USA má takové? Jsem zvědavý za jak dlouho bude ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslete si co chcete, ale já těm ruským klukům fandím, i když to jsou chvastouni :)

  SU-57 je pěkné letadlo, kdo jiný krom USA má takové? Jsem zvědavý za jak dlouho bude ve vzduchu Tempest, nebo ta Eurověc (Dassault Éra umí). Čili pozadu nejsou :-)

  Ona ta Armata - říkají že je revoluční, ale je to v zásadě nový stroj na starém principu. U tanků bohužel není žádná nová koncepce. Podvozek- 1lauf-věž. On i ten nový Eurotank bude: Podvozek-1laufjednokolikmm-remoteturret. Čili pozadu nejsou :-)

  Řekl bych tak 10-15let před Evropu, 15-20let před zbytkem světa. 30 let za USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  11:06 23.08.2018

  ad poslední odstavec - "analog" je zcela specifická a velmi proměnlivá kategorie zbrojní techniky - lze do ní zahrnovat (nebo vyřazovat) úplně cokoliv. Takže zase "novořeč".

  ad poslední odstavec - "analog" je zcela specifická a velmi proměnlivá kategorie zbrojní techniky - lze do ní zahrnovat (nebo vyřazovat) úplně cokoliv. Takže zase "novořeč".