Armija 2018: Dodávky ruských tanků Armata a stíhaček Su-57

Su-57 se zaměřovacím kontejnerem 101KS-N; větší foto / Aleksandr Martynov; strizhi.ru přes BMPD 

Nedaleko Moskvy v těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2018. Na výstavě zástupci ruského obranného průmyslu představili plány s akvizicemi nových ruských tanků T-14 Armata a stíhaček páté generace Su-57.

Su-57

Ruské ministerstvo obrany a firma Suchoj na výstavě Armija 2018 ve středu podepsali kontrakt na dodávku dalších dvou sériových víceúčelových stíhaček Su-57. Termín dodání je mezi roky 2018 až 2020.

V současné době ruské letectvo testuje deset letuschopných prototypů, z toho tři mají avioniku odpovídající sériovému provedení a poslední létající prototyp (T-50-11) má také finální konstrukční podobu.

„První sériové letadlo Su-57 dorazí do vzdušně-kosmických sil v roce 2019. Na základě získaných výsledků testů, včetně pozitivního testování letadla v Sýrii, ministerstvo obrany Ruské federace v blízké budoucnosti plánuje akvizici 15 sériových letadel,“ uvedl na výstavě Aleksej Krivoručko, náměstek ministra obrany Ruské federace.

Podle blogu BMPD se celkový počet objednaných (před)sériových Su-57 zvyšuje na čtyři, z toho první dva stroje mají být dodány v roce 2019 a další dva v roce 2020. Dalších 11 Su-57 prvního stupně, tedy s motory AL-41F1 (převzaté ze stíhaček Su-35), získá ruské letectvo do roku 2022. Celkově 15 letounů Su-57 vytvoří jednu ucelenou bojovou letku.

Další nákupy přijdou po roce 2023, kdy mají být dostupné nové proudové motory Izdělije 30. Po roce 2023 (v případě včasného dokončení vývoje Izdělije 30) je pravděpodobný nákup další letky Su-57. Podle blogu BMPD se ale nedá očekávat skutečně masivní nákup Su-57 dříve, než po konci současného Státního vyzbrojovacího programu 2018-2027, tedy ne dříve, než letech 2028 až 2030.

V roce 2010 přitom ruské letectvo počítalo v první vlně s nákupem 60 stíhaček Su-57 (tehdy označovaných ještě jako prototyp T-50) se začátkem dodávek v roce 2015 až 2016.

V každém případě práce na programu Su-57 stále pokračují. Před týdnem na letecké přehlídce na počest 65. výročí Lukovického leteckého závodu (viz foto v úvodu) byl Su-57 poprvé spatřen s elektro-optickým zaměřovacím a průzkumným kontejnerem 101KS-N, který slouží k vyhledávání, rozpoznání a zaměření pozemních a hladinových cílů, a také k navedení palubních zbraní.


Tank T-14 Armata v čase 2:50

Armata

Při svém projevu na výstavě Armija 2018 se Krivoručko dotkl také nákupu tanků T-14 Armata a těžkých bojových vozidel pěchoty (BVP) T-15 Armata. „Pokud jde o perspektivní platformu Armata, chci zdůraznit, že již dnes máme pevnou smlouvu na dodávku 132 kusů vozidel T-14 a T-15. Prvních devět vozů bude dodáno vojákům již v roce 2018 a podle současné smlouvy ministerstvo obrany obdrží všechna objednaná vozidla do roku 2022.“

Podle komentáře blogu BMPD součástí objednávky budou jak hlavní bojové tanky T-14 a BVP T-15, tak i vyprošťovací vozidla T-16, bez kterých není možné provozovat těžkou obrněnou techniku. Již v únoru 2018 tehdejší ruský náměstek ministra obrany Jurij Borisov uvedl, že ruská armáda získá dva prapory tanků Armata (2×41 tanků včetně velitelských) a jeden prapor bojových vozidel T-15. Původně se přitom počítalo s nákupem 2300 tanků Armata do roku 2020.

Podle Alexandra Potapova, generálního ředitele firmy UralVagonZavod, v současné době je vyrobeno asi 30 vozidel Armata (tedy včetně tanků). Tyto vozidla jsme mohli vidět na Rudém náměstí při oslavě Dne vítězství a jsou také nasazeny v pilotním provozu v tankových jednotkách ruské armády.

První sériové tanky T-14 Armata dorazí v roce 2020 do výzbroje 2. gardové motostřelecké tamanské divize. Podle únorového prohlášení Jurije Borisova státní zkoušky vozidel Armata začnou v letošním roce a budou pokračovat až do konce roku 2019. „V roce 2020 dokončíme všechny nové modely [na platformě Armata - pozn. red.] a následně se rozhodneme o rozsahu sériové výroby,“ uvedl v únoru Borisov.

Krivoručko podle webu TV Zvězda také v projevu zdůraznil, že letouny Su-57 a vozidla Armata překonávají všechny zahraniční „analogy“ ve všech klíčových ukazatelích. „Chci zdůraznit, že Su-57 a Armata jsou slibné platformy pro výstavbu nových bojových jednotek v různých provedeních. Sériové dodávky budou pokračovat v rámci nových státních smluv jak v současném programovém období [2018-2027 - pozn. red.], tak v budoucím období,” shrnul akviziční plány Krivoručko.

Zdroj: BMPD, BMPD, TV Zvězda, Sputnik

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruský tisk: Stíhačka Su-57 je drahá a zbytečná hračka

Člen expertní rady Státní dumy pro letecký průmysl a vedoucí komise Státní dumy pro právní ustanovení týkající se rozvoje vojensko-průmyslového komplexu Ruské federace Vladimír Guteněv uvedl, že ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57. Podle Guteněva se ruské letectvo zaměří na vývoj stíhačky šesté generace a na úderné drony. Letouny Su-57 Rusko nabídne zahraničním zákazníkům.

Ruská armáda nebude masivně kupovat tanky Armata

Podle Jurije Borisova, místopředsedy ruské vlády pro vyzbrojování, ruské ministerstvo obrany neplánuje „masivně nakupovat“ tanky T-14 Armata ani jinou nově vyvinutou obrněnou techniku. Důvodem jsou velké pořizovací a provozní náklady. Ruská armáda peníze raději využije pro modernizaci stávající obrněné techniky.

Rusko modernizuje strategické bombardéry Tu-95MS

Podle ruské tiskové agentury Interfax letecká společnost Tupolev a ruské ministerstvo obrany podepsalo dohodu o vývoji modernizované verze Tu-90MS označované jako Tu-95MSM. Jde vlastně o další etapu modernizace na standard Tu-95MSM, která začala v roce 2013. 

36 víceúčelových stíhaček Su-30SM pro ruské letectvo

Podle deníku Vědomosti ruské ministerstvo obrany se Sjednocenou leteckou korporací (OAK) do konce roku uzavře dohodu ohledně dodávek 36 víceúčelových stíhaček Su-30SM. Pokud se tak stane, půjde o největší jednorázový kontrakt ruských ozbrojených sil v roce 2018.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 8
 • shal
  19:11 27.08.2018

  Viděli jste někdo video s tím Igorkem, kde chodil? Já viděl jenom jednu ukázku od Kalašnikova, kdy to stojí u dveří jak květináč. A zrovna ten bipedální pohyb by mohl být zajímavý. Vlastně je to na něm to nejdůležitější. Takhle to vypadá jak záběry z Legolandu.

  Host: Ten Lada koncept vypadá sice hezky, ale ta inspirace Mustangem je vážně očividná. Ale to jim těžko zazlívat.

 • Shania
  18:10 24.08.2018

  Luky: no nevím, pumovnice Su-57 umožní tomu stoji pohyb v nadzvukové oblasti (i s dočasnými) s výzbrojí, jaký Su-35 prostě nemá.

  Ale její velikost a že první věc co nám ukázali, odpálení křižující střely může tak trochu zpochybnit to čistokrevné zaměření pro AA.

  Je to multi role stroj a jestli to na něco rusové budou bojově využívat, tak na velmi speciální ukoly.

 • StandaBlabol
  16:26 24.08.2018

  to Crusader,

  "Asi příliš nerozumíte tomu, jak vzniká sériová výroba složitých strojů. ...
  Nejprve vzniknou 1-2 prototypy (to už mají u Suchoje za sebou, dokonce je údajně testovali v Sýrii), ty se odladí a najede se ověřovací série (do 10 kusů). To už je sériová výroba, i když se vyrábí v řádově kusech (ověřují se výrobní postupy, vytváří se síť dodavatelů atd.), ale stále je možné cokoli na daném stroji měnit."

  Tak mi to teda vysvětli. Jak se nastaví výrobní postupy a dodavatelský řetězec, jak všechny ty podniky nakoupí technologie, naberou a vyškolí lidi bez závazných objednávek? Jak si správně nastaví kapacitu?

  Můžu začít a testovat sériovou výrobu na 2 kusech. Pokud vím, že mám vyrobit třeba 50 kusů za 3 roky. Ale nemůžu ji připravovat s objednávkou na 2 kusy, protože prostě nevím, co mám nastavovat. Mám se chystat na 5, 10, 20 kusů ročně, nebo víc?

  Pokud teď vyrábějí 2 (ve výrobě) + 2 kusy (nová objednávka) bez existujících dalších závazných objednávek, tak je to prostě kusová výroba a žádné rozjetí sériové.

 • Rase
  13:43 24.08.2018

  Host:
  jo tak tohle vypadá opravdu skvěle (za mě hlavně ta šedá).

  Robaiz:
  na tu věž jsem taky zvědavý. Přeci jen se jeden čas tvrdilo, že design věže se ještě změní (u sériové verze), a zmiňován byl i kanón ráže 152 mm, ale to by asi byl jen případ verze "ničitel tanků", doslova oprášili název "Zveroboj" (za WW2 byl tak titulován ISU-152). Tak jak tak, rovněž čekám že věž projde nějakým faceliftem, třeba jen lehkým. Podvozek je skvělý, ale věž by si zasloužila trochu vyšperkovat.

 • gangut
  13:42 24.08.2018

  Robaiz
  Tak asi ten kontajner slúži na zameriavanie nejakej čupr zbrane ktorú stíhačka bežne nenosí.

 • gangut
  13:37 24.08.2018

  GlobeElement
  Ano, to je korektné. Hovorí sa tam o "technológii ktorá im umožní zaradiť sa do jedného radu so svetovými výrobcami elektrovozidiel ako je Tesla a vytvoriť im konkurenciu". Jedná sa o technológiu modulového riadenia batérie.Stále sa tam hovorí o koncepte a technológiách Je na tom vyjadrení niečo trápne? Alebo nabubrelé?

  Presne, ten "Igorek" je len koncept pre vývoj antropomorfného pohybu. Kdo z neho spravil bojového robota? Ruská propaganda?

 • Robaiz
  13:24 24.08.2018

  Na obrázku vidíme suchoj s podvěšeným zaměřovacím kon ejnerem...

  Může mi někdo vysvětlit, proč to éro nemá obdobnou výbavu již integrovanou ?

  Přeci neudělám "stealth" čupr stíhač nové generace, abych mu pak pod křídlo pověsil zaměřovač...

  Jinak myslím, že jak nové súčko, tak armatu čeká ještě pěkný kus cesty, než budou tyhle mašiny pořádně vymazlený. To nic nemění na tom, že Su-57 vypadá opravdu skvěle a Rusové jsou v tomto sice o parník za USA, ale taky o parník před Evropou...

  A co se armaty (T-14) týče, nevíte někdo, jestli tahle podoba věže je již skuteně finální? Respektive, nebude přidáváno žádné dodatečné pancéřování atd? To jako jedna rána do věže a bum, je po tanku? K čemu to pak má ty různý zářezy apod.?

 • GlobeElement
  13:19 24.08.2018

  Rase, on ten "robot" vystavený na armádní výstavě vlastně není robot, je to pilotovaný stroj, uvnitř sedí chlap a řídí to.
  Takže to sice vypadá jak RoboCop, ale spíš je to něco z Avataru.

  Tak to dopadá, když v Rusku povolíte americké filmy.

 • GlobeElement
  13:12 24.08.2018

  gangut

  Je pro tebe The Guardian přijatelný zdroj?

  “This technology will let us stand in the ranks of global electric car producers such as Tesla and be their competitor,” RIA-Novosti quoted the Kalashnikov press office as saying.

  Pokud ne, co Novosti?
  систем, созданных компанией.
  "Эта технология позволит нам встать в один ряд с мировыми производителями электрокаров, как, например, "Тесла", и составить им конкуренцию. При создании нашей концепции мы вдохновлялись опытом мировых лидеров рынка", — добавили в концерне.  РИА Новости https://ria.ru/technology/20180823/1527087784.html

 • gangut
  12:57 24.08.2018

  Maco
  A kdo vypustil informáciu, že chcú konkurovať Tesle? Odkiaľ máte takú informáciu?
  Rase
  presne o tomto hovorím.
  Čo sú to za médiá, ktoré ste tu citovali? Akože Fox news?
  Čo o tom písali TASS alebo Vesti?
  Russian army robot,killer robot... Kalašnikov je koncern, v rámci ktorého rozne firmy produkujú rozne produkty. Ovci stačí spojiť kalašnikov a robot a máme na svete nového ruského bojového robota. A pritom ruská armáda intenzívne testuje autonómne bojové porostriedky trebárs Uran,u Armaty sa plánuje autonómna koncepcia. Ale nejaký koncept navlečený do retrokostýmu Star wars ktorý niekto pomenoval igorek - to je pre ovcu to správne sústo...

Stránka 1 z 8