Ruská Armija-2020: Miliardy za letadla a konec Armaty v roce 2040

Ruská Armija-2020: Miliardy za letadla a konec Armaty v roce 2040
Su-30 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Ruské ministerstvo obrany u státní korporace Rostec na probíhající vojenské výstavě Armija-2020 objednalo zbraně za 300 miliard rublů (3,99 miliardy dolarů). Současně ministerstvo nakoupilo velké množství střel vzduch-vzduch R-77-1 a také první bezpilotní letadla Orion.

Letadla

„Dnes jsme během Armija-2020 podepsali smlouvy na dodávky nových letadel, vrtulníků a obrněných vozidel pro různé účely, na opravy a modernizaci bojových vozidel a smlouvy pro provádění pokročilého výzkumu pro ruskou armádu. Realizace dohod umožní vybavit vojáky pokročilými zbraněmi, zlepšit taktické a technické charakteristiky již zavedených výrobků a vytvořit nezbytné vědecké a technické základy pro slibný vývoj,“ uvedl Sergej Chemezov, generální ředitel korporace Rostec.

Mezi nejvýznamnější smlouvy patří dodávky letadel Su-30SM2, Su-34, Su-35S, cvičných Jak-130 a dopravních Il-76MD-90A. Víceúčelové Su-30M2 zamíří ke vzdušně-kosmickým silám (VKS) a námořnímu letectvu. Počet objednaných letadel nebyl zveřejněn. Podle dřívějších zpráv ale Kreml nakoupí 21 Su-30SM2, 25 Jak-130 a 20 Su-35S. V případě Su-34 se v červnu mluvilo o nákupu 76 těchto výkonných stíhacích bombardérů.

Výstava Armija-2020 se stala dějištěm podepsání dohody o dodávkách lehkých vojenských transportních letadel Il-112V ‒ jedná se o první vojenský transportní letoun vyvinutý v Rusku „od nuly“ po rozpadu Sovětského svazu. Ve VKS Il-112V nahradí zastaralé An-24 a An-26.

Náměstek ministra obrany Ruska Alexej Krivoručko a šéf Spojené korporace výrobců letadel Jurij Sljusar podpesali rovněž servisní smlouvy pro podporu a prodloužení provozu flotily letadel Il-18, Il-62, Il-96, An-2, An-12, An-22, An-26, An-30, An-72, An-140 a An-148 na období let 2020 až 2022.

Dále ruské ministerstvo obrany u Uralského závodu (UZGA) zamluvilo cvičná rakouská letadla DA-42T, která se vyrábějí v Rusku a slouží pro počáteční výcvik pilotů dopravních letadel a bombardérů.

Do výzbroje ruských ozbrojených sil vstoupí také bezpilotní letadlo Orion. Nikolaj Dolženkov, šéfkonstruktér projektu Orion, odmítl uvést jakékoliv podobnosti. Podle jeho slov je ale Orion jediné velké ruské bezpilotní letadlo, které prochází státními testy. Orion má maximální vzletovou hmotnost 1000 kg a užitečnou hmotnost až 200 kg. Pro dron se vyvíjí celá paleta přesně naváděných pum i lehká řízená střela Ch-50.

Zásadní zprávou je nákup střel vzduch-vzduch středního doletu R-77-1 za 65 miliard rublů (860 milionů dolarů). Nákup umožní všechny letouny VKS vybavit moderními střelami vzduch-vzduch středního dosahu.

Jedná se o největší nákup přesné munice pro ruské letectvo vůbec. Předchozí rekord držela objednávka z roku 2015 na nákup stejných střel za 13 miliard rublů. R-77-1, na rozdíl od nejrozšířenější ruské R-27, je plně digitální střela vzduch-vzduch a lze u ní uplatnit techniku „vystřel a zapomeň“.

U střely R-27 je nutné cíl neustále ozařovat palubním radiolokátorem letadla. Naopak digitální R-77-1 zhruba 30 km před cílem zapíná vlastní radiolokátor. Udávaný dolet R-77-1 je 110 km a střela podle ruských médií umí plně vytěžit schopnosti radiolokátorů Su-35S a Su-57.


Tornado-S

Tanky

V případě pozemní techniky stojí za pozornost dodávky nových raketometů Tornado-S a raketové 122mm munice 9M22U pro raketomety Grad.

Uralvagonzavod (UVZ) opraví a modernizuje zavedené tanky T-80BV (uvádí se 50 tanků) na úroveň nových T-80BVM. Dále byla podepsána smlouva na generální opravu a modernizaci bojových průzkumných vozidel BRM-1K. Vylepšený BRM-1K má větší palebnou sílu, lepší ochranu, lepší komfort posádky a lepší mobilitu. BRM-1K je určen k provádění vojenského průzkumu, ve dne i noci, jako součást průzkumných skupin pracujících v hloubce 50 až 80 km od svých jednotek.

Co se týče nových obrněných platforem Armata, Kurganěc-25 a Bumerang, nejsou přímo z výstavy Armija-2020 žádné novinky. Před pár dny ale ruskými médií „zaburácela“ zpráva o nově vyvíjeném tanku, který po roce 2040 začne nahrazovat Armaty ve výzbroji ruské armády. Pokud je to pravda, již nyní musí začít na novém tanku intenzivní vývojové práce.

Plukovník Jevgenij Gubanov, zástupce šéfa 38. vojenského výzkumného ústavu (NIII BTVT) uvedl, že nový tank má být kloubové konstrukce. Přední sekce pojme trojčlennou posádkou a bezosádkový modul s elektrochemickým dělem střílející hypersonické projektily. Druhá motorová sekce získá pohonnou jednotku o výkonu 3000 koní. Podle Gubanova se počítá také s použitím přesně řízených střel, laserových zbraní a nejrůznějších dronů.

Myšlenka kloubových tanků je desítky let stará. Různé kloubové konstrukce se rozvíjely v Sovětském svazu i jinde. Nejznámější zástupci kloubových obrněných vozidel je švédský Bandvagn 206 a ruská rodina DT-10, DT-20 a DT-30. Funkční demonstrátor kloubového tanku UDES XX20 vznikl dokonce v 70. letech ve Švédsku.


UDES XX20; větší foto / Public Domain

Pár slov o historii Armaty. Práce na Armatě začaly v roce 2011 a tank veřejnost poprvé viděla 9. května 2015 na moskevské přehlídce. V té době ruské úřady mluvily o zavedení 2300 tanků do konce roku 2020. V červenci 2018 Jurij Borisov, místopředseda ruské vlády, uvedl, že ruská armáda Armaty nezavede do výzbroje ve velkých počtech.

UVZ podle smlouvy z roku 2018 má dodat 132 obrněnců na platformě Armata ruské armádě do konce roku 2021, ale naplnění této smlouvy je nereálné. Mimo jiné proto, že neexistuje výrobní linka ani vhodné motory. V ruském mediálním prostoru proto v poslední době zavládla jistota o drastické redukci programu Armata.

Připomeňme, že T-72 vstoupil do výzbroje v roce 1973 a stále tvoří hlavní páteř ruských ozbrojených sil. T-72 zůstanou v ruské armádě nepochybně i přes zmíněný rok 2040.

Alexej Chlopotov, majitel portálu Gur Khan attacks! a zřejmě nejznámější ruský tankový odborník, nejnovější zjištění o projektu Armata komentoval drakonicky: „Otázkou je, proč se do toho sakra nalilo tolik peněz? Obecně je příběh Armaty něco na pokraji vlastizrady a sabotáže. Za podobné případy v minulosti, bez velkých řečí, se šlo rovnou ke zdi,  ale nyní jsou za to udělovány ceny a prémie...“

Zdroj: BMPD, 2, Gur Khan Atacks!

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armija 2018: Dodávky ruských tanků Armata a stíhaček Su-57

Nedaleko Moskvy v těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2018. Na ...

Armija-2018: Přehlídka schopností ruského vojenského průmyslu

Nedaleko Moskvy v těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojensko-technické fórum Armija-2018. I ...

Armija-2019: Oslava ruské obrněné techniky

Od 25. června do 30. června probíhá tradiční vojensko-technické fórum Armija-2019 v Moskvě. Fórum ...

Armija-2019: Ruské letectvo koupilo 76 stealth letadel Su-57

Na probíhající vojenské výstavě Armija-2019 ruské ministerstvo obrany u domácího průmyslu objednalo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • JaHoDa
  20:51 01.09.2020

  Možná trochu offtopic, tak se omlouvám, ale když tady tak čtu (dlohodobě) některé příspěvky, až mi leze mráz po zádech při představě, že třeba můj soused, kterého vlastně ...Zobrazit celý příspěvek

  Možná trochu offtopic, tak se omlouvám, ale

  když tady tak čtu (dlohodobě) některé příspěvky, až mi leze mráz po zádech při představě, že třeba můj soused, kterého vlastně neznám, jen čeká na ten správný impuls a směrování země, aby mě mohl označit za prozápadního rozvraceče státu (plus všechny ty nesmyslné označení, které vznikly v posledních deseti letech) a s kvérem v rucemě mě kvapem hnal minimálně do "sběrného dvora" nebo možná jen za barák ke zdi...

  Jo jasně, je to extrémní, ale byť se mění letopočty, lidé jsou v zásadě stejní...

  Na druhou stranu mě velice těší, že je tu IMHO stále většina, která byť i většinu času mlčí, tak se ve správnou chvíli se dokáže ozvat.

  A k tomu bych dal i světové měřítko - tento týden naše státní návštěva Tajwanu - něco, co si myslím reálně nikdo ze Západu nečekal, že uděláme a o to víc jsme v jejich očích stoupli. Hned se to také projeví v oficiálních komentářích a věřím tomu, že kdyby naše zahraniční politika byla jednotná, dokázali bychom z toho vytěžit daleko víc. Jinými slovy, konečně jsme něco udělali z vlastní iniciativy, vyslali signál, a ne se jen vezli na křídlech jiných.
  Jak by asi nyní vypadaly rozhovory v zákulisí mezi čtyřma očima (kdybychom měli jiného premiéra a prezidenta) se zástupci EU...

  Tak jen můžu doufat, že to vidí i ostatní voliči, kteří nás v příštích volbách nasměrují směrem k politické a ekonomické spolupráci a partnerství a ne k patolízalství a posléze k výhružkám...Skrýt celý příspěvek

 • Lodestar
  04:39 31.08.2020

  JirkaM: A jak si vy jako internacionální socialisté - komouši představujete další rozvoj této země? Opět chcete tuto zemi dostat do kolen?

  JirkaM: A jak si vy jako internacionální socialisté - komouši představujete další rozvoj této země? Opět chcete tuto zemi dostat do kolen?

 • JirkaM
  09:34 29.08.2020

  Schopnost být schopen zvažovat dvě protichůdné věci je znakem inteligence. Schopnost absolutně věřit ve dvě věci, které si zásadně odporují, je znakem minimálně extrémní ...Zobrazit celý příspěvek

  Schopnost být schopen zvažovat dvě protichůdné věci je znakem inteligence.

  Schopnost absolutně věřit ve dvě věci, které si zásadně odporují, je znakem minimálně extrémní nepoctivosti, ale často i duševní nemoci.

  1. Takže, je Rusko je a zaostalá země se 140 milióny obyvatel a její zbrojní projekty jsou Potěmkinovy vesnice.

  2. Rusko strašný nepřítel, kterého se má EU zhruba s půl miliardou obyvatel a s USA za zády strašně bát a zbrojit.

  Tak co, kolik lidí tu je schopných věřit 1. i 2. zároveň?

  Podle mě to Rusové hrají velice dobře a při velmi omezených zdrojích (lidé, technologie, finance) si dokážou udržovat schopnost se ubránit. Nic víc a i to je dost obdivuhodné.

  Jinak z Armata vypadá, že se z ní dočasně stal technologický demonstrátor. Mohli ten projekt optimalizovat na kvalitu, finance, nebo čas - kterékoliv dvě z těch tří věci. Zjevně zjistili, že chtějí utratit méně a klidně si počkají. Za současné situace to byla moudrá volba.

  Oni si jich Rusové mohou vyrábět kolik chtějí a jsem si docela jistý, že nikomu z vás Putin nic nesliboval, takže ty řeči o porušených slibech jsou dost trapné.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   10:20 29.08.2020

   Tak teď už není blázen jen majitel blogu "Gur Khan attacks!", ale my všichni. Víš ona relativní zaostalost a agresivita vůči sousedům se navzájem naprosto nevylučují. A stejně spíš ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak teď už není blázen jen majitel blogu "Gur Khan attacks!", ale my všichni. Víš ona relativní zaostalost a agresivita vůči sousedům se navzájem naprosto nevylučují. A stejně spíš než z celkové zaostalosti tu si tu lidi utahují z rozdílu mezi tím, jak Rusko svoje zbrojní projekty prezentuje a jaké ve skutečnosti jsou. ... 2300 vyrobených Armat do roku 2020 ... 150 Su-57 sériově vyráběných od roku 2016 ... O porušeném slibu tu mluvíš až ty. Ostatní si jen utahují z jejich velkohubých prohlášení.

   Kdo tvrdí, že EU se bojí Ruska? Ruska se bojí jeho sousedé na základě špatných zkušeností s ním. Finsko a Polsko 1939, Rumunsko 1940, Gruzie 2008, Ukrajina 2014. Divíš se jim?Skrýt celý příspěvek

   • JirkaM
    14:51 29.08.2020

    O slibech se tu mluví stále. Jestli neumíš do google zadat "armata ruské sliby", je to trochu smutné, ale je to tvůj problém. Finsko a Polsko 1939, Rumunsko 1940 bojovali s ...Zobrazit celý příspěvek

    O slibech se tu mluví stále. Jestli neumíš do google zadat "armata ruské sliby", je to trochu smutné, ale je to tvůj problém.

    Finsko a Polsko 1939, Rumunsko 1940 bojovali s Komunisty, podobnými dnešním sluníčkářům. Kdybych vedle sebe měl stát s levičáckým vedením (to jsou ti co milují solidaritu, pokrok a nesnáší když má občan zbraň), taky bych zbrojil o sto šest. Mít sluníčkáře za sousedy je sice o něco lepší, než mít za sousedy německé nácky, ale ne zase o tolik.

    Gruzie 2008 - Gruzínci povzbuzovaní USáky zákeřně zaútočili na chudáky Osetijce a zaslouženě za to dostali na frak.

    Ukrajina 2014 - obyvatelé Krymu se od Ukrajiny odtrhli s velkým nadšením. Léta před 2014 každý gramotný člověk věděl, že obyvatelé Krymu jsou z Ukrajinské okupace naprosto zoufalí. Vy byste chtěl aby vám vládli Ukrajinci - nejneschopnější a nejvíce zkorumpovaný národ v Evropě? Po šesti letech "svobody" u nás stále ve velkém pracují na stavbách a čistí záchody.Skrýt celý příspěvek

    • milan00
     15:20 29.08.2020

     Sucasna ukrajinska uroven je vysledkom doterajsieho ruskeho vplyvu. Staci si porovnat Ukrajinu s Polskom, ktoremu sa podarilo z toho ruskeho vplyvu sa oslobodit a zaradit sa pod ...Zobrazit celý příspěvek

     Sucasna ukrajinska uroven je vysledkom doterajsieho ruskeho vplyvu.
     Staci si porovnat Ukrajinu s Polskom, ktoremu sa podarilo z toho ruskeho vplyvu sa oslobodit a zaradit sa pod vplyv ,,slnieckarsky’’.
     Ked zaciatkom 90. rokov boli na tom obidve krajiny rovnako.
     .
     Inac zaujimave, ze schvalujes rusku anexiu Krymu a obhajujes ju pravom Krymcanov na ich vlastny osobny vyber, v ktorom state chcu zit a do ktoreho chcu patrit,
     ked zaroven uplne ocividne ignorujes ruske bombardovanie Cecenska, ktoremu Rusi odopreli rovnake pravo.Skrýt celý příspěvek

     • JirkaM
      17:25 29.08.2020

      Poláci bývali vždycky mnohem schopnější než Ukrajici. Proto jim také Ukrajinci záviděli a za druhé světové války jich spolu s Židy a Čechy například ve Volyňi tolik sadisticky ...Zobrazit celý příspěvek

      Poláci bývali vždycky mnohem schopnější než Ukrajici. Proto jim také Ukrajinci záviděli a za druhé světové války jich spolu s Židy a Čechy například ve Volyňi tolik sadisticky vyvraždili.

      Říkávalo se, že když byla nějaká vesnice na Sibiři hnusná a špinavá, dalo se odhadout, že tam žijí Ukrajinci. A že když byla čisťounká a uklizená, žili v ní buď etničtí Němci, nebo třeba Estonci co je tam násilně přesídlili komanči.

      Krom toho, Poláci opravdu nejsou sluníčkáři. Chodí do kostela, nemají rádi migranty a sní nacionalistické sny o velké polské říši, cení si velkých rodin, neuctívají homosexuály atd.

      Problém s Čečenci je, že začali válku proti vládě a prohráli ji. Kdyby vyhráli, tak bych jim tu nezávislost docela přál stejně jako ji přeju Katalánsku, nebo třeba Moravě. Takhle to bylo celé zbytečné a prospělo to jen USákům, pro které homosexuály vraždící Saudi tu válku vyvolali.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      19:12 29.08.2020

      Jurij, proboha živého, to vás na školení v Moskvě ani nenaučili, že v češtině se nad měkkými souhláskami nedělá háček, když následuje měkké "i"?

      Jurij, proboha živého, to vás na školení v Moskvě ani nenaučili, že v češtině se nad měkkými souhláskami nedělá háček, když následuje měkké "i"?

     • milan00
      21:24 29.08.2020

      JirkaM: moj nazor je ten, ze ovela vacsi vplyv navyvoj auroven krajiny ma praveze ten faktor, ze pod koho vplyvom sa ta dotycna krajina nachadza. Staci si porovnat napr. Vychodne ...Zobrazit celý příspěvek

      JirkaM:
      moj nazor je ten, ze ovela vacsi vplyv navyvoj auroven krajiny ma praveze ten faktor, ze pod koho vplyvom sa ta dotycna krajina nachadza.
      Staci si porovnat napr. Vychodne Nemecko pod vplyvom Sovietskeho zvazu so Zapadnym Nemeckom, ktore ostalo pod vplyvom Zapadu.
      Alebo Severnu Koreu s tou Juznou.
      Ukrajina mala proste tu smolu, ze az do roku 2014 bola stale pod vplyvom Ruska.
      .
      Mimochodom, kto su to ti ,,slnieckari''?
      Obavam sa totiz, ze zrejme nechapem dobre ten pojem.
      .
      Co sa tyka Cecencov - oni vojnu proti Rusku nezacali.
      A tu prvu vojnu s Ruskom dokonca vyhrali.
      A zase - co ma USA spolocne s Cecenskom???Skrýt celý příspěvek

  • milan00
   14:46 29.08.2020

   JirkaM: Ked budes mat za suseda opiteho psychopatickeho bezdomovca, ktory ta bude nenavidiet, pravidelne sa ti vyhrazat a zaroven ktory bude agresivne napadat a bit vsetky male ...Zobrazit celý příspěvek

   JirkaM:
   Ked budes mat za suseda opiteho psychopatickeho bezdomovca, ktory ta bude nenavidiet, pravidelne sa ti vyhrazat a zaroven ktory bude agresivne napadat a bit vsetky male deti vo vasom okoli, taktiez sa ho budes bat a pre istotu sa vyzbrojis.
   Tvojej rodine dokaze totiz ublizit aj bezdomovec s obycajnym hrdzavym nozom a nemusi byt vyzbrojeny najnovsou automatickou zbranou s laserovym zameriavacom.
   .
   A Rusko ma tych starych hrdzavych zbrani dostatocne.
   .
   Je to vlastne rovnake, ako s ostatnymi teroristickymi krajinami a skupinami.
   Nezalezi na tom, ake su voci Zapadu zaostale a slabo vyzbrojene,
   podstatne je to, ako ta nenavidia a ako su schopne vyuzit kazdu aj tu najmensiu prilezitost, len aby ti mohli ublizit.Skrýt celý příspěvek

   • JirkaM
    17:36 29.08.2020

    Jestli ti rozumím, protože Rusko má hrdzavé zbraně, platí pro tebe 1 i 2 přestože je Rusů 10x míň než obyvatel zemí NATO. Co si o tom myslím jsem už psal.

    Jestli ti rozumím, protože Rusko má hrdzavé zbraně, platí pro tebe 1 i 2 přestože je Rusů 10x míň než obyvatel zemí NATO. Co si o tom myslím jsem už psal.

    • GlobeElement
     19:12 29.08.2020

     Co to je, obyvatel země NATO?

     Tohle ruské uvažování je fakt směšné.

     Co to je, obyvatel země NATO?

     Tohle ruské uvažování je fakt směšné.

     • JirkaM
      19:29 29.08.2020

      co přesně jsi nepochopil? obyvatel, země nebo NATO?

      co přesně jsi nepochopil? obyvatel, země nebo NATO?

     • GlobeElement
      19:53 29.08.2020

      Otázka je jasná, samozřejmě pro toho, kdo umí česky.

      Otázka je jasná, samozřejmě pro toho, kdo umí česky.

    • milan00
     21:15 29.08.2020

     JirkaM: obavam sa, ze si vobec nepochopil pointu mojho prikladu s bezdomovcom, pripadne dalsou teroristickou krajinou/skupinou. Ak som to napisal prilis komplikovane, ...Zobrazit celý příspěvek

     JirkaM:
     obavam sa, ze si vobec nepochopil pointu mojho prikladu s bezdomovcom, pripadne dalsou teroristickou krajinou/skupinou.
     Ak som to napisal prilis komplikovane, ospravedlnujem sa ti za to.
     Chces to vysvetlit este raz?Skrýt celý příspěvek

     • padre
      21:51 29.08.2020

      Na příkladu Ukrajiny je jasně vidět kam vede podřízenosti ,ale bohužel i spolupráce s Ruskem.Pouze k tomu ze vás Rusko okrade, vyždíme a nakonec vás pomluví a všechny vaše ...Zobrazit celý příspěvek

      Na příkladu Ukrajiny je jasně vidět kam vede podřízenosti ,ale bohužel i spolupráce s Ruskem.Pouze k tomu ze vás Rusko okrade, vyždíme a nakonec vás pomluví a všechny vaše problémy svede na vaši zaostalost.Rusko je nešťastná země,vedená neschopnou zkorumpovanou postkomunistickou klikou bez dlouhodobější vize.Jediná otázka současnosti je ,jak Ruská ekonomika zvládne pumpování peněz do tolika ohnisek napětí, kde se v současné době Rusko angažuje.Pravě v utápění financí v těchto konfliktech je klíč k současné vlně zakonzervování řady vcelku nadějných ruských zbrojních projektů.Skrýt celý příspěvek

     • JirkaM
      21:45 31.08.2020

      milan00 Možná by bylo lepší to netahat do toho příklady ze Slovenska, kterým jako Čech z jiného kulturního prostředí moc nerozumím. Jak asi můžu mít za souseda "opiteho ...Zobrazit celý příspěvek

      milan00

      Možná by bylo lepší to netahat do toho příklady ze Slovenska, kterým jako Čech z jiného kulturního prostředí moc nerozumím.

      Jak asi můžu mít za souseda "opiteho psychopatickeho bezdomovca", když bydlím v Dejvicích?

      "dalsou teroristickou krajinou" - ze zemí ze kterých sousedíte myslíš kterou? Jestli řekneš že Maďarsko, tak jsi vážně mimo. Od Maďarů byste se měli učit.Skrýt celý příspěvek

     • JirkaM
      21:51 31.08.2020

      padre Na případu Finska, nebo Estonska je vidět, že civilizovaní lidé dokážou situaci dramaticky zlepšit během pár let. Jen to chce aby to nebyla banda zkorumpovaných darebáků. ...Zobrazit celý příspěvek

      padre

      Na případu Finska, nebo Estonska je vidět, že civilizovaní lidé dokážou situaci dramaticky zlepšit během pár let. Jen to chce aby to nebyla banda zkorumpovaných darebáků.

      Různí známí občas jezdí na Ukrajinu za dobrodružstvím. Neustálé vynucování úplatků je tam na denním pořádku. Tohle slušní lidé ve slušném režimu nedělají.

      A tlumení zbojních projektů je naprosto tržní a rozumná reakce na nízké ceny ropy, které naštěstí pro Rusko postupně likvidují těžaře v USA a Severním moři.Skrýt celý příspěvek

     • milan00
      15:41 01.09.2020

      JirkaM: Ako Rus zijuci v Cechach mi samozrejme nerozumies. To inac vysvetluje aj tvoje chapanie nielen tych mojich prikladov, ale aj celkovo sveta a udalosti v nom. . Na ruskych ...Zobrazit celý příspěvek

      JirkaM:
      Ako Rus zijuci v Cechach mi samozrejme nerozumies.
      To inac vysvetluje aj tvoje chapanie nielen tych mojich prikladov, ale aj celkovo sveta a udalosti v nom.
      .
      Na ruskych forach, alebo tych konspiracnych, najdes podstatne viac ludi, s ktorymi si budes rozumiet a nebudes sa tam musiet tym padom hadat takmer s kazdym diskutujucim, ako to robis tu.
      Ten mentalny rozdiel medzi Ruskom a Europou je predsa prilis velky.
      .
      Mimochodom, lacna ropa nici najma Rusko a podobne zaostale diktatorske krajiny.
      V USA sice taziari vyhlasia jeden den bankrot a uzavru vsetky tazobne polia.
      Na druhy den vsak, uz oslobodeni od dlhov otvoria tazbu a veselo v nej pokracuju dalejSkrýt celý příspěvek

  • dusan
   18:22 30.08.2020

   Rusko nemá vôbec "obmedzené zdroje" ... má obrovské nerastné bohatstvo .... len pre info - je to 75 % ruského exportu !!! A i napriek tomu môže priemerný Rus o priemernej životnej ...Zobrazit celý příspěvek

   Rusko nemá vôbec "obmedzené zdroje" ... má obrovské nerastné bohatstvo .... len pre info - je to 75 % ruského exportu !!!

   A i napriek tomu môže priemerný Rus o priemernej životnej úrovni Slováka len snívať ...

   Kde asi robí Putin chybu ? : )Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    21:04 30.08.2020

    Těžba surovin ovšem přináší peníze jen malé skupině těžařů. Chybí přidaná hodnota - lidská práce.

    Těžba surovin ovšem přináší peníze jen malé skupině těžařů. Chybí přidaná hodnota - lidská práce.

  • major
   11:08 31.08.2020

   Dávať 2% HDP na obranu nie je zbrojenie - a väčšina štátov NATO (vrátane ČR a SR) neplní ani tento sľub, ku ktorému sa zaviazali ešte pred 20 rokmi.

   Dávať 2% HDP na obranu nie je zbrojenie - a väčšina štátov NATO (vrátane ČR a SR) neplní ani tento sľub, ku ktorému sa zaviazali ešte pred 20 rokmi.

 • milan00
  07:44 29.08.2020

  Zaujimavy iny pohlad a rusky clanok na temu Armaty. Cituje v nom zopar ruskych odbornikov, podla ktorych Uralvagonzavod - firma na pokraji bankrotu, nema odborne a technicke ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaujimavy iny pohlad a rusky clanok na temu Armaty.
  Cituje v nom zopar ruskych odbornikov, podla ktorych Uralvagonzavod - firma na pokraji bankrotu, nema odborne a technicke moznosti na to, aby dokazala vyrobit novy a najma moderny tank,
  ked ona dokonca bez zahranicnej pomoci nie je schopna ani modernej rekonstrukcie starych modelov ruskych tankov.
  A projekt Armata sluzi iba ako PR pre Putinov rezim a zaroven jeden z prostriedkov na udrzanie zamestnanosti a Putinovej popularity v jednom z priemyselnych centier Ruska, v ktorych okrem zbytocnych, nepotrebnych a zastaralych ruskych zbrani nie je co ine vyrabat.

  https://www.znak.com/2020-08-2... Skrýt celý příspěvek

 • Sidon
  04:39 29.08.2020

  Ona je to takova hra. Da se hrat sice dlouho, ale ne donekonecna. Vrchnost stavi potemkinovy vesnice pro lid. Lid se raduje, protoze vi, ze vrchnost nema rada ty, co nechodi do ...Zobrazit celý příspěvek

  Ona je to takova hra. Da se hrat sice dlouho, ale ne donekonecna. Vrchnost stavi potemkinovy vesnice pro lid. Lid se raduje, protoze vi, ze vrchnost nema rada ty, co nechodi do pruvodu jednou s lampiony, jindy s mavatky. Kdyz je takto spolecnost nastavena dlouhodobe - skutecne mnoho generaci, navic bez historicke zkusenosti s "necim jinym" a v podminkach dostatecne izolace od "neceho jineho", selektuji se poslusni poddani. Ten zbytek mizi - ve sklepech Ljubljanky, na Kole, na Sibiri, nebo, jak dnes nejcasteji, u ideoplogickych nepratel. Jenze nastava problem. Cestovani je cim dal tim levnejsi, nove potemkinovy vesnice nevydrzi napor ani docela mirneho vanku digitalni epochy a tak mame situaci, kdy polovina mladych poddanych chce nadobro opustit otcinu. Uz zije jen malo vdecnych pametniku doby, kdy se podarilo Jurije vystrelit do kosmosu, po valce bylo najednou trochu vic jidla a vodka vylecila vse. A tak se porad jeste nechava rusky lid oslepovat odlesky slunecnich paprsku zrcadlicich se na nejnovejsi mezigalakticke strele dosahujici nadsvetelne rychlosti, protoze to ani jinak neumi. Vic jak stoleti byl tvrde vychovavan a teprve puldruheho veku nezije v nevolnictvi. Nevidim ani nejmensi nadeji na zmenu, spise jen prostor pro setrvale zaostavani, strach z Ciny a pak viru v pomoc ze Zapadu.Skrýt celý příspěvek

  • PetrTechnik
   01:37 31.08.2020

   Mimochodem , často se tu operuje faktem, že mladí Rusové lidé chtějí opustit Rusko, nějaké odkazy na výzkumy by nebyly?

   Mimochodem , často se tu operuje faktem, že mladí Rusové lidé chtějí opustit Rusko, nějaké odkazy na výzkumy by nebyly?

   • Sidon
    07:29 31.08.2020

    Jak je libo: https://www.themoscowtimes.com... 53% Rusu ve veku od 18 do 24 let chce emigrovat. Bohuzel, ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak je libo:
    https://www.themoscowtimes.com...
    53% Rusu ve veku od 18 do 24 let chce emigrovat.
    Bohuzel, pruzkum mezi Zapadoevropany a Americany, kolik jich chce emigrovat do Ruska, jsem nenasel. To muzete na oplatku poskytnout vy.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     08:56 31.08.2020

     No přece všichni, dělat průzkumy je zbytečné.

     No přece všichni, dělat průzkumy je zbytečné.

 • JirkaM
  16:34 28.08.2020

  Člověk co si svůj blog pojmenuje "Gur Khan attacks!" mi nepřipadá úplně duševně zdravý. Vývoj Armaty měl pro Rusko zásadní význam bez ohledu na to kolik se jich ...Zobrazit celý příspěvek

  Člověk co si svůj blog pojmenuje "Gur Khan attacks!" mi nepřipadá úplně duševně zdravý.

  Vývoj Armaty měl pro Rusko zásadní význam bez ohledu na to kolik se jich vyrobí.

  Například šéf Suchoje vysvětloval význam vývoje Suchoj Su-47 Berkut. Lidé si udrží schopnost konstruovat stíhačky jen tak, že je budou konstruovat. Nejde sedět někde 40 let, čekat až dá někdo povel a pak úspěšně vyvinout moderní letadlo a s tanky je to podobné.Skrýt celý příspěvek

  • JirkaM
   16:35 28.08.2020

   napřed minutu nic a pak se to postne dvakrát

   napřed minutu nic a pak se to postne dvakrát

  • StandaBlabol
   17:19 28.08.2020

   Skvělá psychologická analýza jen podle názvu, o kterém vůbec netušíš, jak vznikl. Aneb jak shodit blogera, který píše něco, co se mi nelíbí. Když chceš lidi učit konstruovat a ...Zobrazit celý příspěvek

   Skvělá psychologická analýza jen podle názvu, o kterém vůbec netušíš, jak vznikl. Aneb jak shodit blogera, který píše něco, co se mi nelíbí.

   Když chceš lidi učit konstruovat a zkoušet nové technologie a postupy, takže můžeš vyvíjet demonstrátory. Nebo jinou techniku, kterou armáda chce. Rusko potřebuje obměnit spoustu kolové i pásové techniky. A nenecháš je roky vyvíjet "sériový" tank, kterého budeš "vyrábět tisíce kusů". A který pak v tichosti odpískáš.

   Ano, určitě se toho na něm spoustu naučili. Ale s obrovskými náklady na projekt a výsledek je ve srovnání s jejich megalomanskými prohlášeními prostě trapný.Skrýt celý příspěvek

   • JirkaM
    23:29 28.08.2020

    Z názvu, nebo z nicku se dá poznat hodně. Viď Stando? Název "Gur Khan attacks!" se samozřejmě dá vysvětlit i jinak než duševní nemocí. Třeba pokud je autorovi 12 let, je ten ...Zobrazit celý příspěvek

    Z názvu, nebo z nicku se dá poznat hodně. Viď Stando?

    Název "Gur Khan attacks!" se samozřejmě dá vysvětlit i jinak než duševní nemocí. Třeba pokud je autorovi 12 let, je ten název docela přiměřený.

    "Když chceš lidi učit konstruovat a zkoušet nové technologie a postupy, takže můžeš vyvíjet demonstrátory." - sériové tanky, demonstrátory, nebo cokoliv mezi tím.

    Trapné jsou výsledky vojenského průmyslu České Republiky, nebo třeba Polska. Výsledky Rusů jsou naopak docela působivé.Skrýt celý příspěvek

    • milan00
     14:57 29.08.2020

     Prioritou Polska a Ciech nie je zit v strachu a paranoji pred neexistujucim nepriatelom, zaroven sa nehraju na svetove supervelmoci a neminaju na svoju obranu 20-25% prijmov z ich ...Zobrazit celý příspěvek

     Prioritou Polska a Ciech nie je zit v strachu a paranoji pred neexistujucim nepriatelom,
     zaroven sa nehraju na svetove supervelmoci a neminaju na svoju obranu 20-25% prijmov z ich statneho rozpoctu.Skrýt celý příspěvek

     • JirkaM
      18:00 29.08.2020

      Na utrácení za obranu Rusové dávají 3.9% HDP. Když se podíváš na mapu, pochopíš proč. A ve srovnání s dramaticky větší ekonomikou USA, kde dávají na obranu 3.4% mi to spíš připadá ...Zobrazit celý příspěvek

      Na utrácení za obranu Rusové dávají 3.9% HDP. Když se podíváš na mapu, pochopíš proč. A ve srovnání s dramaticky větší ekonomikou USA, kde dávají na obranu 3.4% mi to spíš připadá jako docela skromné.

      Ty výdaje v % z příjmů jsou dost neobvyklá metrika. Kde to bereš? Nevymyslel sis to?

      Krom toho, zbrojní průmysl jim i dost vydělává, takže to je taková podpora ekonomiky. U nás zase dáváme dotace firmám, co na orné půdě postaví montovnu, ve které pak zaměstnají Poláky a Mongolce.Skrýt celý příspěvek

     • milan00
      21:12 29.08.2020

      JirkaM: ja som nepisal o percentach HDP, ale o percentach z konkretnych prijmov statneho rozpoctu. Tuto statistiku najdes kdekolvek pomocou Google. . Otazka na teba - preco ty a ...Zobrazit celý příspěvek

      JirkaM:
      ja som nepisal o percentach HDP, ale o percentach z konkretnych prijmov statneho rozpoctu.
      Tuto statistiku najdes kdekolvek pomocou Google.
      .
      Otazka na teba - preco ty a zaroven Rusi porovnavate Rusko pravidelne s USA - krajinou, ktora nema s Ruskom prakticky absolutne nic spolocne?
      Porovnavat tie dve je podla mna to iste, ako porovnavat Albansko s Nemeckom.
      .
      Na mapu som sa inac pozrel a dovod takych sioalenych vydajov som stale nenasiel.
      Ak mas na mysli strach Ruska z Ciny - to by sa dalo pochopit.
      Ibaze, Cina sa neboji ruskych konvecnych zbrani, ale iba jadrovych.
      A na tie stacia Rusom podstatne mensie peniaze.
      .
      Zbrojny priemysel a najma jeho abnormalne vysoke naklady dokazali znicit a rozlozit Sovietsky zvaz.
      Za ktorym Rusi tak smutia.
      Tvoj nazor na ceske dotacie ti neberiem.
      Ich vysledkom je vsak ekonomika a krajina s 3x vyssou zivotnou urovnou, ako je Rusko.
      Ked prave Cechy sa stali pre Rusov jednou z najziadanejsich cielovych krajin emigracie.Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  16:34 28.08.2020

  Člověk co si svůj blog pojmenuje "Gur Khan attacks!" mi nepřipadá úplně duševně zdravý. Vývoj Armaty měl pro Rusko zásadní význam bez ohledu na to kolik se jich ...Zobrazit celý příspěvek

  Člověk co si svůj blog pojmenuje "Gur Khan attacks!" mi nepřipadá úplně duševně zdravý.

  Vývoj Armaty měl pro Rusko zásadní význam bez ohledu na to kolik se jich vyrobí.

  Například šéf Suchoje vysvětloval význam vývoje Suchoj Su-47 Berkut. Lidé si udrží schopnost konstruovat stíhačky jen tak, že je budou konstruovat. Nejde sedět někde 40 let, čekat až dá někdo povel a pak úspěšně vyvinout moderní letadlo a s tanky je to podobné.Skrýt celý příspěvek

  • milan00
   08:02 29.08.2020

   To je vysvetlenie skor pre tych jednoduchsich ludi. Ti ostatni to beru skor tak, ze pokial nejaka statna firma z nejakej chudobnej krajiny ako je Rusko, dokaze najst volnych ...Zobrazit celý příspěvek

   To je vysvetlenie skor pre tych jednoduchsich ludi.
   Ti ostatni to beru skor tak, ze pokial nejaka statna firma z nejakej chudobnej krajiny ako je Rusko, dokaze najst volnych niekolko desiatok miliard dolarov na to, aby vyvinula a vyrobila novu hypermodernu stihacku 5. generacie, co okrem nej dokazu iba Americania,
   v tom pripade by ta chudobna krajina nemala mat ziadne problemy s kupou nejakych tych stihaciek aspon za zopar miliard dolarov,
   pripadne ich masovy predaj do zahranicia.Skrýt celý příspěvek

   • JirkaM
    18:55 29.08.2020

    Jednoduchší chudí lidé platí daně a nechají zadlužit svůj stát, aby jejich vláda koupila drahé hračky z druhého konce světa. Ty hračky se nedají dál prodat aby se nekonkurovalo ...Zobrazit celý příspěvek

    Jednoduchší chudí lidé platí daně a nechají zadlužit svůj stát, aby jejich vláda koupila drahé hračky z druhého konce světa. Ty hračky se nedají dál prodat aby se nekonkurovalo výrobci, náhradní díly půjdou koupit jen pokud se bude USA nepřetržitě podlézat a pokud ty náhradní díly nebude USA potřebovat víc a za 30 let ty zbraně budou úplný šrot.

    Pokud jsou ti lude opravdu hodně hloupí, tak si ani nevšimnou, že jejich vláda podepsala, že bude ručit za Řecké dluhy.

    Naopak použít peníze z prodeje ropy na dotaci vývoje špičkových technologií mi připadá velice chytré, tím spíš že vyspělé zbraně dobře prodávají do zahraničí. 3.9% HDP na obranu mi v takovém případě dává větší smysl než u nás.Skrýt celý příspěvek

    • milan00
     21:01 29.08.2020

     priznam sa, ze tvojim prvym dvom odstavcom vobec nerozumiem. Mozem ta poprosit o ich vysvetlenie a zaroven logiku, vzhladom k pointe mojho predchadzajuceho prispevku? Dopredu ...Zobrazit celý příspěvek

     priznam sa, ze tvojim prvym dvom odstavcom vobec nerozumiem.
     Mozem ta poprosit o ich vysvetlenie a zaroven logiku, vzhladom k pointe mojho predchadzajuceho prispevku?
     Dopredu vdaka.
     .
     Co sa tyka posledneho odstavcu:
     tzv. ,,sunk costs'', ktore zahrnaju vyvoj lietadla - vyskum a vyvoj prvej stihacky 5.generacie F-22 stal Americanov 24.3 miliardy dolarov.
     Samozrejme, v Rusku to bude podstatne lacnejsie.
     Ibaze, ziadna firma, ani krajina na tomto svete, si nedovoli utopit take miliardy na vyskum a vyvoj bez toho, aby ten vyskum a vyvoj nepriniesol konkretny vysledok vo forme konkretneho produktu.
     Presne naopak - po investovani tak vysokej sumy do vyskumu a vyvoja sa kazda krajina snazi vyrobit co najviac kusov toho konkretneho produktu, aby sa co najviac rozlozila ciastka investovana do vyskumu a vyvoja.
     .
     Rusko ma, alebo vlastne malo, hotoveho konkretneho zakaznika - Indiu, pripraveneho okamzite nakupit najskor 200, neskor menej kusov Su-57, ked taketo mnozstvo by uz dokazalo Rusom zabezpecit navratnost investovanych penazi plus nejaky zisk.
     Ibaze, India od tohto projektu odstupila, kedze podla nej Su-57 nesplna kriteria stihacky 5. generacie a zaroven zastavila financovanie toho projektu.
     Na ktorom sa dovtedy podielala a to aj vcitane vyvoja a vyskumu.
     Na druhy den Rusi oznamili ukoncenie projektu Su-57.
     Neskor toto ich rozhodnutie zmenili.
     .
     Pointa zostava teda stale rovnaka - su Rusi vobec schopni drzat krok so Zapadom a dokazu vyrobit stihacku 5. generacie?Skrýt celý příspěvek

  • satai
   12:08 29.08.2020

   Jenomže oni už dávno tu schopnost očividně dávno nemají. Sotva splácají prototyp, ale vyrábět už nezvládají.

   Jenomže oni už dávno tu schopnost očividně dávno nemají. Sotva splácají prototyp, ale vyrábět už nezvládají.

   • JirkaM
    14:59 29.08.2020

    Jde jim to s Armatou pomalu. O důvod víc proč je pro ně dobře, že aspoň začali. A těžko říct, jestli mají problém s výrobou, nebo jestli třeba zjistili, že pro tank ze kterého ...Zobrazit celý příspěvek

    Jde jim to s Armatou pomalu. O důvod víc proč je pro ně dobře, že aspoň začali.

    A těžko říct, jestli mají problém s výrobou, nebo jestli třeba zjistili, že pro tank ze kterého nejde vystrčit hlavu poklopem na věži, potřebují mnohem lepší kamery, přístroje pro noční vidění a atd. než ty co mají teď. Nejspíš teď mají spoustu zajímavých problémů k řešení a vypadá to, že mají na jejich řešení čas.Skrýt celý příspěvek

    • satai
     15:14 29.08.2020

     Ano, když nestihneš termín, řekni, že máš alespoň spoustu zajímavých problémů k řešení, takže vlastně cajk.

     Ano, když nestihneš termín, řekni, že máš alespoň spoustu zajímavých problémů k řešení, takže vlastně cajk.

     • JirkaM
      18:03 29.08.2020

      Já třeba měl v plánu být schopný udělat do 3 měsíců 30 schybů. Naprosto jsem selhal, udělám jich jen pár, ale jsem moc rád, že jsem před těmi 3 měsíci aspoň začal. Oni by ty ...Zobrazit celý příspěvek

      Já třeba měl v plánu být schopný udělat do 3 měsíců 30 schybů.

      Naprosto jsem selhal, udělám jich jen pár, ale jsem moc rád, že jsem před těmi 3 měsíci aspoň začal.

      Oni by ty Armaty samozřejmě vyrobit zvládli, kdyby utratili opravdu hodně peněz a smířili se se spoustou nedokonalostí. Naštěstí pro ně dostali rozum a vykašlali se na to. Tohle si může dovolit USA s F-35, protože na jako jediní mají.Skrýt celý příspěvek

     • satai
      18:17 29.08.2020

      Dohnat, předehnat!
      Udržet krok.
      Neztratit stopu...

      Dohnat, předehnat!
      Udržet krok.
      Neztratit stopu...

     • GlobeElement
      19:14 29.08.2020

      Shybů, Jurij, shybů.

      Jestlipak víš, co to je?

      Shybů, Jurij, shybů.

      Jestlipak víš, co to je?

     • JirkaM
      19:33 29.08.2020

      GlobeElement Díky, osobního korektora jsem vždycky chtěl. Hodil by se mi i někdo kdo by mi leštil boty a cestou do auta nade mnou držel deštník. Hezké asi bývalo i žehlení novin, ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement

      Díky, osobního korektora jsem vždycky chtěl. Hodil by se mi i někdo kdo by mi leštil boty a cestou do auta nade mnou držel deštník.

      Hezké asi bývalo i žehlení novin, ale to se dělalo v době, kdy tiskařská barva špinila a existovali novináři, co měli úroveň.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      19:55 29.08.2020

      Patrně nevíš, co to je korektor.

      Není to jediné slovo, jehož význam ti uniká.

      Patrně nevíš, co to je korektor.

      Není to jediné slovo, jehož význam ti uniká.

 • RiMr71
  13:24 28.08.2020

  "Podle jeho slov je ale Orion jediné velké ruské bezpilotní letadlo, které prochází státními testy. Orion má maximální vzletovou hmotnost 1000 kg a užitečnou hmotnost až 200 ...Zobrazit celý příspěvek

  "Podle jeho slov je ale Orion jediné velké ruské bezpilotní letadlo, které prochází státními testy. Orion má maximální vzletovou hmotnost 1000 kg a užitečnou hmotnost až 200 kg."

  ...tak na to soudruhovi možná skočí tak doma soudružka manželka, když jí říká "éto ó́čeň velké ďjélo" ale ostatním je akorát k smíchu.

  Rusové povýšili oficiální lež a lhaní na zcela nové grádusy !Skrýt celý příspěvek

  • Lodestar
   16:11 28.08.2020

   Jsem celkem zvědavý na různé epické byliny, které budou doprovázet ten tankový Ikarus, co nahradí Armatu, jakou svět neviděl.

   Jsem celkem zvědavý na různé epické byliny, které budou doprovázet ten tankový Ikarus, co nahradí Armatu, jakou svět neviděl.

  • Sokrates
   17:28 28.08.2020

   Nie že by som chcel robiť advokáta ruským médiám, pretože tie skutočne dosť zavádzajú. Ale Orion je v súčasnosti skutočne jediné veľké ruské bezpilotné lietadlo, ktoré podstupuje ...Zobrazit celý příspěvek

   Nie že by som chcel robiť advokáta ruským médiám, pretože tie skutočne dosť zavádzajú. Ale Orion je v súčasnosti skutočne jediné veľké ruské bezpilotné lietadlo, ktoré podstupuje štátne skúšky. Prečo by to malo byť klamstvo?Skrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    18:46 28.08.2020

    ...a podle jakého parametru je "velké"? Podle toho, že to rus napsal? Pokud je Orion s 200 kg užitečného zatížení "velký", tak kam pak spadá Reaper s cca 1,7 tuny užitečného ...Zobrazit celý příspěvek

    ...a podle jakého parametru je "velké"? Podle toho, že to rus napsal?

    Pokud je Orion s 200 kg užitečného zatížení "velký", tak kam pak spadá Reaper s cca 1,7 tuny užitečného zatížení?Skrýt celý příspěvek

    • Sokrates
     19:11 28.08.2020

     Aha, už rozumiem, ako si to myslel. :-) Z tohto uhlu pohľadu sa to môže zdať ako zavádzanie, ale z ruského ani nie. Je to skôr otázka názvoslovia a ich kategorizácie. A v zmysle ...Zobrazit celý příspěvek

     Aha, už rozumiem, ako si to myslel. :-) Z tohto uhlu pohľadu sa to môže zdať ako zavádzanie, ale z ruského ani nie. Je to skôr otázka názvoslovia a ich kategorizácie.
     A v zmysle toho, že Rusko doteraz vyrábalo iba Zaly, Elerony a Orlany s hmotnosťou do 18 kg a rozpätím krídel cca 3 m, je Orlan o hmotnosti 1 tony a s rozpätím 16 m skutočne veľké lietadlo.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      19:27 28.08.2020

      Sokrates Dron s rozpětím 16m a hmotností jedné tuny rozhodně malý není. Ano, není největší, ale je dost velký na to, aby se mohlo o něm říct, že je velký. To, co to předvádí ...Zobrazit celý příspěvek

      Sokrates

      Dron s rozpětím 16m a hmotností jedné tuny rozhodně malý není. Ano, není největší, ale je dost velký na to, aby se mohlo o něm říct, že je velký.

      To, co to předvádí RiMr je daleko za hranou zdravého myšlení. A teď budu za Rusáka, jen proto, že nemám problém označit pojmem "velký" dron, jež má rozpětí 16m a váhu 1 tuny.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      19:50 28.08.2020

      :) semtame nevím proč se vzrušuješ
      ty jsi tu za rusáka kvůli stovkám svých dřívějších příspěvků

      :) semtame nevím proč se vzrušuješ
      ty jsi tu za rusáka kvůli stovkám svých dřívějších příspěvků

     • semtam
      19:59 28.08.2020

      Jan Padesátýpátý

      Tak u tebe, co řeší jen Rusáky a jinak nikdy nic věcnýho nenapíše to sedí.

      Jan Padesátýpátý

      Tak u tebe, co řeší jen Rusáky a jinak nikdy nic věcnýho nenapíše to sedí.

     • Sokrates
      20:29 28.08.2020

      semtam: Ja teda neviem, či majú Rusi kategorizáciu UAV podľa hmotnosti, ale ak áno, tak za skutočne veľký sa bude dať označiť asi až S-70 Ochotnik. V tomto zmysle by bol potom ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam: Ja teda neviem, či majú Rusi kategorizáciu UAV podľa hmotnosti, ale ak áno, tak za skutočne veľký sa bude dať označiť asi až S-70 Ochotnik. V tomto zmysle by bol potom Orion a Altius (ak vôbec vývoj pokračuje) v kategórii "stredne ťažké". Kategóriu "ľahké" by potom tvorili Korzar a Katran, ale pri nich tiež netuším, či vývoj nejak napreduje, ale ide len o makety určené na vojenské prehliadky. Nakoniec by zostali už typy "vypúšťané z ruky" ako sú rôzne verzie Zala, Eleronu a Orlanu. Ale ťažko povedať, do akých tried si to zaradia Rusi.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      20:39 28.08.2020

      Sokrates Promiňte, ale řešit jestli je něco co je velký opravdu velký je pod mojí úrovní. Nějaké pevné kategorie dronů neexistují. Vzhledem k tomu, že drony jsou zpravidla malé a ...Zobrazit celý příspěvek

      Sokrates

      Promiňte, ale řešit jestli je něco co je velký opravdu velký je pod mojí úrovní.
      Nějaké pevné kategorie dronů neexistují.
      Vzhledem k tomu, že drony jsou zpravidla malé a cca do 5 m rozpětí (spíše méně), tak dron s 16m je prostě velký.

      To, že se tady bude hejtit každé hovénko, jen aby se dotyční ukázali, jako kabrňáci začíná být značně retardované.Skrýt celý příspěvek

 • PetrTechnik
  10:36 28.08.2020

  Těch 132 Armat , stejně nemají kde vyrobit. Nová výrobní hala, kde má stát linka na výrobu, má jen vybetonované patky na sloupy. Pokud by opravdu chtěli Armatu vyrábět, tak při ...Zobrazit celý příspěvek

  Těch 132 Armat , stejně nemají kde vyrobit. Nová výrobní hala, kde má stát linka na výrobu, má jen vybetonované patky na sloupy. Pokud by opravdu chtěli Armatu vyrábět, tak při ruském systému plánování , dokončí tak 2025 halu a možná v 2028-30 by mohli začít sjíždět první kusy - teoreticky.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   11:14 28.08.2020

   Oni ich proste nechcú. Preto nemajú žiadne zázemie pre výrobu. Už teraz majú vo výzbroji 3 typové rady tankov a množstvo derivátov (ešteže vyradili T-64). Zaviesť Armatu a ešte v ...Zobrazit celý příspěvek

   Oni ich proste nechcú. Preto nemajú žiadne zázemie pre výrobu. Už teraz majú vo výzbroji 3 typové rady tankov a množstvo derivátov (ešteže vyradili T-64). Zaviesť Armatu a ešte v malých počtoch je logistický a ekonomický nezmysel.Skrýt celý příspěvek

   • PetrTechnik
    11:57 28.08.2020

    On Armatu nechce nikdo, protože jim bohatě dostačuje T90. Ta má ještě velký potenciál k modernizaci a je na ní nová výrobní linka. Proto se začalo mluvit o nástupci Armaty., ...Zobrazit celý příspěvek

    On Armatu nechce nikdo, protože jim bohatě dostačuje T90. Ta má ještě velký potenciál k modernizaci a je na ní nová výrobní linka. Proto se začalo mluvit o nástupci Armaty., připravují si doma půdu na to , jak v tichosti Armatu opustit. Ono se jim možná povede vyrobit pár desítek kusů a vytvoří nějakou elitní jednotku, ale pro ruské poměry je Armata zbytečně složitá a drahá. Je pro ně lepší poslat do boje dvě T90 než jednu Armatu. Co je pro ně důležitější je ponorková flotila, v rámci floty ta nejdůležitější. Ani tu letadlovou loď nepotřebují, jen kvalitní lodě pro protiponorkový boj. Zato Su-57 je větší průser, s tím si budou muset nějak poradit. Letectvo je pro ně otázkou ubránitelnosti země.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     15:21 28.08.2020

     Ta (T-90) má ještě velký potenciál k modernizaci... to musíš myslieť snáď len ako vtip...

     Ta (T-90) má ještě velký potenciál k modernizaci... to musíš myslieť snáď len ako vtip...

     • balm
      17:03 28.08.2020

      Teoreticky se mohou obrátit na Thales a modernizovat pozorovací a palebný elektrooptický systém Catherine (to co mají dnes je z roku 1994 - 96). A když k tomu koupíš v Číne veliké ...Zobrazit celý příspěvek

      Teoreticky se mohou obrátit na Thales a modernizovat pozorovací a palebný elektrooptický systém Catherine (to co mají dnes je z roku 1994 - 96). A když k tomu koupíš v Číne veliké LCD, potáhneš sedačky, natřeš interiér a přidáš "3D" nátěr, "3D" maskovací síť a vyměníš žárovky ... může z toho být moderně vzhlížející tank s ohromeným domácím publikem.

      Pro Su-57 nakupovali v Itálii, Číně a Německu. Stroje pro výrobu pouzder sháněli v Lucembursku a Francii. "Všechno ostatní" je domácí produkce např.: kovová pouzdra. Celá ta sláva je založená na SkyWardu.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      11:35 29.08.2020

      balm
      nyní mají kupovat od české CSG nějakého výrobce obráběcích strojů. Asi, aby si mohli šít roušky :-)

      balm
      nyní mají kupovat od české CSG nějakého výrobce obráběcích strojů. Asi, aby si mohli šít roušky :-)

  • flanker.jirka
   11:33 29.08.2020

   PetrTechnik
   "Těch 132 Armat , stejně nemají kde vyrobit. "
   tak že ty co doposud vyrobili si objednali na ebay?

   PetrTechnik
   "Těch 132 Armat , stejně nemají kde vyrobit. "
   tak že ty co doposud vyrobili si objednali na ebay?

   • satai
    13:59 29.08.2020

    On je rozdil sroubovat Armatu nekde pred zemljankou a vyrabet neco v dostatecnem mnozstvi.

    On je rozdil sroubovat Armatu nekde pred zemljankou a vyrabet neco v dostatecnem mnozstvi.

    • flanker.jirka
     21:47 29.08.2020

     Na dostatečné množství jim jednoduše chybí finance. Jenže jsou tak velkohubí, že dál budou kalit vodu :-)

     Na dostatečné množství jim jednoduše chybí finance. Jenže jsou tak velkohubí, že dál budou kalit vodu :-)

 • fotr
  07:42 28.08.2020

  Další z vlhkých Ruských snů.......... Stále přicházejí s oznámením dalších a dalších ,,senzačních,, projektů o kterých je jasné že je nedokážou realizovat. Na většinu nemají ...Zobrazit celý příspěvek

  Další z vlhkých Ruských snů..........
  Stále přicházejí s oznámením dalších a dalších ,,senzačních,, projektů o kterých je jasné že je nedokážou realizovat. Na většinu nemají potřebné technologie ani odborníky a i když něco dotáhnou do stádia prototypu, masové nasazení nehrozí.
  I kdyby toho nějak zázrakem dokázali vyrobit větší počty, kdo by tu složitou techniku u jednotek udržoval v provozu když nezvládají udržovat ani ty současně používané na stanovených % bojeschopnosti.Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  06:50 28.08.2020

  Zaujímavé, že ruské ministerstvo obrany nezverejnilo počty nakupovanej leteckej techniky. Dalo by sa to ešte pochopiť pri systéme Orion, ale pri stíhačkách alebo transportných ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímavé, že ruské ministerstvo obrany nezverejnilo počty nakupovanej leteckej techniky. Dalo by sa to ešte pochopiť pri systéme Orion, ale pri stíhačkách alebo transportných strojoch Il-76MD-90A je to pomerne neštandardné.
  Na druhú stranu zverejnili informáciu o dvoch objednaných Il-112V, čo budú evidentne len ďalšie letuschopné prototypy určené na testovanie (a možno v budúcnosti zaradené k jednotkám). Zdá sa, že k rozbehnutiu sériovej výroby lietadla, ktoré potrebujú v počte aspoň 100 kusov a ktoré má nahradiť An-26, je ešte ďaleko.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:18 27.08.2020

  Na stránce zbiam.pl zmiňují, že onen nový tank by využíval řadu řešení, která jsou v současné době ve velmi rané fázi vývoje. ETC dělo by mělo umožnit vrhat munici mnohem vyšší ...Zobrazit celý příspěvek

  Na stránce zbiam.pl zmiňují, že onen nový tank by využíval řadu řešení, která jsou v současné době ve velmi rané fázi vývoje. ETC dělo by mělo umožnit vrhat munici mnohem vyšší rychlostí než standardní typy, konkrétně by měly ETC kanóny výrazně překročit úsťovou rychlost 2000 m/s, což má umožnit účinnější boj proti obrněným cílům. Pomocná výzbroj má být vertikální raketomet s dosahem až 12 km, umístěný v zadní části vozidla. Důležitým prvkem ochrany být elektromagnetický generátor impulsů, který bude schopen poškodit naváděcí systémy PTŘS, ale také laserových zbraní.

  http://zbiam.pl/czy-powstanie-...

  Koncept je to jistě zajímavý, ale už mi to celé přijde poněkud přestřelené. Technologie i koncepty jsou docela známé, ale když si uvědomíme, jaké jsou v Rusku problémy se zaváděním nových konstrukcí, tak by asi bylo lepší navázat na konstrukci T-90 a rozjet sériovou výrobu upravené (pokročilejší) verze. Přeci jen jde o slušný a exportně oblíbený tank, jehož výroba je zavedená a nejsou s ním problémy. Oproti tomu T-14 je jeden velký problém a v případě onoho budoucího tanku to nebude lepší, spíš horší.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   21:33 27.08.2020

   Je to naprosto mimo realitu. Přijde mi, že Putin má rád moderní hračky a atak se ruští konstruktéři snaží nějak se mu zavděčit. I když je to blbost. Něco jako když Hitler měl rád ...Zobrazit celý příspěvek

   Je to naprosto mimo realitu.

   Přijde mi, že Putin má rád moderní hračky a atak se ruští konstruktéři snaží nějak se mu zavděčit. I když je to blbost.

   Něco jako když Hitler měl rád těžké tanky a tak Německo vyvíjelo supertěžká monstra, nepraktická, drahá, v boji spíše na obtíž, ale vůdce měl radost.

   Tyhle ruské vize jak ze Star Treku jsou za současných technologických možností k ničemu. Výsledkem bude drahý, poruchový, snadno zničitelný a finančně nedostupný paskvil.Skrýt celý příspěvek

   • achi67
    10:43 28.08.2020

    Rozhodně ta paralela s Wnuderwaffen z konce války je zajímavá, tehdy přestože výroba jen stěží stačila uspokojovat požadavky armády, plánovaly se lepší a ještě senzačnější ...Zobrazit celý příspěvek

    Rozhodně ta paralela s Wnuderwaffen z konce války je zajímavá, tehdy přestože výroba jen stěží stačila uspokojovat požadavky armády, plánovaly se lepší a ještě senzačnější zbraně...Skrýt celý příspěvek

  • balm
   22:49 27.08.2020

   Neřešil bych to, protože minimálně 15 let vyhlašují výrobu vlastních polovodičových čipů a elektrooptických systémů a stále se neobejdou bez importu. Většinu pokročilé průmyslové ...Zobrazit celý příspěvek

   Neřešil bych to, protože minimálně 15 let vyhlašují výrobu vlastních polovodičových čipů a elektrooptických systémů a stále se neobejdou bez importu. Většinu pokročilé průmyslové základny a technologií dováží (platební morálka drhne).

   Exportní, ale i domácí verze tanku T-90 se neobejde bez Thales, u kterého nakupují dávno překonané systémy ... jinak by jezdili ještě s petrolejkou.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  18:02 27.08.2020

  A zase Armata... Armata by sa zavádzať nemala vôbec, ani v malých počtoch. Nie je na to dôvod. Ruská vojenská doktrína je postavená na kvantite obrnených jednotiek. Buď by ...Zobrazit celý příspěvek

  A zase Armata...

  Armata by sa zavádzať nemala vôbec, ani v malých počtoch. Nie je na to dôvod. Ruská vojenská doktrína je postavená na kvantite obrnených jednotiek. Buď by Armata musela byť zavedená v obrovských počtoch (min 3000), na čo nie sú peniaze alebo by bola zavedená v počtoch malých a to nedáva žiaden zmysel. Zbytočne by to len zaťažilo už tak ťažkú logistiku kvôli veľkému počtu typových radov ruských tankových jednotiek. Ako demonštrátor na ktorom sa môže ďalej pracovať a ktorý udržuje technologický krok s konkurenciou je to fajn.

  Čo sa lietadiel týka, je to logický krok. SU-57 je v podobnom postavení ako Armata. Je to krásny stroj a možno bude aj dobrý ale nikto ho nechce. Nie sú na to peniaze. Rodina SU-27 tu bude ešte dlho. Ak bude prebiehať neustála a poctivá modernizácie, bude im to plne stačiť aj bez SU-57.Skrýt celý příspěvek

  • satai
   18:04 27.08.2020

   A doktrina je prirodni zakon, se kterym se neda nic delat?

   A doktrina je prirodni zakon, se kterym se neda nic delat?

   • Miroslav
    18:10 27.08.2020

    To netvrdím. Ale tá doktrína vychádza z prírodných resp. geografických podmienok. USA vsádzajú na silné námorníctvo lebo im stačí uchrániť pobrežie. Bolo by rozumné meniť doktrínu ...Zobrazit celý příspěvek

    To netvrdím. Ale tá doktrína vychádza z prírodných resp. geografických podmienok. USA vsádzajú na silné námorníctvo lebo im stačí uchrániť pobrežie. Bolo by rozumné meniť doktrínu tak, že začnú masívne stavať obrnené jednotky keď ich v podstate nepotrebujú?Skrýt celý příspěvek

    • satai
     18:22 27.08.2020

     Geograficke podminky jsou jenom jeden ze vstupu...

     Geograficke podminky jsou jenom jeden ze vstupu...

     • GlobeElement
      20:16 27.08.2020

      Naprosto zásadní. Asi se shodneme, že pro ČR je zbytečné budovat námořní loďstvo, když nepřítel nepřijede po moři. Pro Rusko je zásadní zastavit nepřítele, který se rozjede po ...Zobrazit celý příspěvek

      Naprosto zásadní.

      Asi se shodneme, že pro ČR je zbytečné budovat námořní loďstvo, když nepřítel nepřijede po moři.

      Pro Rusko je zásadní zastavit nepřítele, který se rozjede po pláních sahajících od Karpat až k Uralu. Rusko není ohraničeno horami, jako my a historicky muselo vždycky nepřítele zastavit na široké frontě hluboko ve vnitrozemí. Proto potřebuje těžkou kavalerii, které dokáže rychle vytvořit obrannou linii nebo se opět rychle přesunout a prorazit nepřátelskou obranu.

      USA naproti tomu, podobně jako Británie, mají potenciální nepřátele za mořem. Podstatou jejich obrany je vůbec nepustit nepřítele na své území. K tomu potřebuje námořnictvo a letectvo.

      K úplné porážce nepřítele pak samozřejmě potřebuje pozemní síly, takže má obrněné jednotky, stejně jako Rusko má své námořnictvo, ale poměr kusů je jasný - Rusko má asi 20 000 tanků, USA asi 5 000. Rusko má asi 3 miliony lidí v armádě, USA 2 miliony. Rusko má 4x více kusů dělostřelectva, než USA.

      Ale USA mají skoro 14 000 bojových letadel, kdežto Rusko 4 000. Rusko nemá žádnou letadlovou loď, USA 11 s jaderným pohonem. Malých letadlových lodí mají USA 20, Rusko jednu.

      Vyvážené je to u nosičů jaderných zbraní, ale to nejsou zbraně, které by měly být reálně použity, je to součást jaderného odstrašení.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      21:36 27.08.2020

      Ja si myslím, že GE to rozpísal veľmi pekne a keby som mohol, dám mu hneď 5

      Ja si myslím, že GE to rozpísal veľmi pekne a keby som mohol, dám mu hneď 5

     • GlobeElement
      22:11 27.08.2020

      Miroslave, 5, to není moc hezká známka.

      Miroslave, 5, to není moc hezká známka.

     • Miroslav
      22:57 27.08.2020

      Dal som tam ikonu palec hore ale teraz zisťujem, že tu ikony nejak neplatia

      Dal som tam ikonu palec hore ale teraz zisťujem, že tu ikony nejak neplatia

     • Jan Padesátýpátý
      23:41 27.08.2020

      @GlobeElement

      Rusko už dávno nepotřebuje těžkou kavalerii na vytvoření obranné linie. Rusko dává přednost překvapivému útoku.

      @GlobeElement

      Rusko už dávno nepotřebuje těžkou kavalerii na vytvoření obranné linie. Rusko dává přednost překvapivému útoku.

     • Jan Grohmann
      08:59 28.08.2020

      GlobeElement. Rusko nemá rozhodně 20 000 tanků. Na papíře možá ano, ale jde o počty, které přinejlepším zahrnují vše, od prorazlých vraků až po aktivní stroje. Nejlepší odhad je ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement. Rusko nemá rozhodně 20 000 tanků. Na papíře možá ano, ale jde o počty, které přinejlepším zahrnují vše, od prorazlých vraků až po aktivní stroje.

      Nejlepší odhad je zřejmě od Jarosla Wolskieho - https://www.armadninoviny.cz/p...

      125 ks T-90;
      337 ks T-90A;
      30 ks T-80U-E1;
      155 ks T-80U;
      300 ks T-80BV;
      200 ks T-80BV (přibližný počet, jde o plánovaná vozidla);
      180 ks T-72B3M;
      860 ks T-72B3;
      750 ks T-72BA;
      1400 ks T-72BV / T-72B / T-72AV.

      Celkově asi 4400 tankůSkrýt celý příspěvek

     • achi67
      10:54 28.08.2020

      Čistě prakticky Rusko také nemá na euroasijském kontinentu potřebu silných pozemních jednotek, teda pokud nepočítá s tím, že na ně zaútočí EU nebo síly NATO. Podle klasického ...Zobrazit celý příspěvek

      Čistě prakticky Rusko také nemá na euroasijském kontinentu potřebu silných pozemních jednotek, teda pokud nepočítá s tím, že na ně zaútočí EU nebo síly NATO. Podle klasického předpokladu, že pro úspěšný útok je třeba přečíslit nepřítele minimálně třikrát jsou tyhle možnosti i teoreticky mizivé. A než by se čínské pozemní síly dohrabaly do evropské části... Nerostné bohatství Sibiře bude vlivem oteplování nedostupné, ze stejného důvodu dojde i ke omezení produktovodů přes roztávající permafrost. Jedinou technický a ekonomickou těžbou ropy a plynu bude pobřežní šelf, kde budou pozemní síly jaksi neužitečné. Narozdíl od raketově posilujícího čínského námořnictva, například. Je to čistě jen moje úvaha.Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      11:32 28.08.2020

      to achi67, to jako, že když není půda zamrzlá, tak se nedá těžit ropy a plyn. Ani stavět produktovody? A jak to potom dělají Američani, Saudové, nebo jak se plyn dopravuje z Ruska ...Zobrazit celý příspěvek

      to achi67,

      to jako, že když není půda zamrzlá, tak se nedá těžit ropy a plyn. Ani stavět produktovody? A jak to potom dělají Američani, Saudové, nebo jak se plyn dopravuje z Ruska do Evropy? Není to spíš naopak? Že rozmrzlá půda těžbu usnadní a zlevní??Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      11:37 28.08.2020

      to Jan Grohmann, jenže to jsou jen tanky v aktivní službě. Další tisíce a tisíce budou v uloženkách. Třeba na Ukrajinu (v době, když se ještě tvářili, že se tam neangažují) ...Zobrazit celý příspěvek

      to Jan Grohmann,

      jenže to jsou jen tanky v aktivní službě. Další tisíce a tisíce budou v uloženkách. Třeba na Ukrajinu (v době, když se ještě tvářili, že se tam neangažují) dodávali opolčencům T-62. A Asadovi taky. A dokázali to velmi rychle, takže ty uložené tanky nebudou nějaké zrezivělé vraky. Jasně, že to jsou zastaralé typy, ale mají je.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     19:18 27.08.2020

     USA pomerne masívne obrnené jednotky už majú... a odkiaľ máš, že ich nepotrebujú, mi je tiež záhadou, keďže obe mocnosti, s ktorými USA súperia, ich majú tiež viac než dosť...

     USA pomerne masívne obrnené jednotky už majú... a odkiaľ máš, že ich nepotrebujú, mi je tiež záhadou, keďže obe mocnosti, s ktorými USA súperia, ich majú tiež viac než dosť...

     • Miroslav
      20:26 27.08.2020

      Americká armáda má početne dosť obrnenej techniky, avšak na svoju veľkosť a silu jej rozhodne nemá toľko, koľko by si mohli dovoliť. USA dlhodobo budujú námorné a expedičné sily ...Zobrazit celý příspěvek

      Americká armáda má početne dosť obrnenej techniky, avšak na svoju veľkosť a silu jej rozhodne nemá toľko, koľko by si mohli dovoliť. USA dlhodobo budujú námorné a expedičné sily podporené silným letectvom. Tanky rozhodne v USA nepatria medzi priority. V časoch keď sme boli vo Varšavskej zmluve mala ČSĽA početne viac tankov ako celá americká armáda. Prečo asi?

      Obrnené jednotky používajú len na projekciu sily. Na svojom území ich napadne kto? Kanada? Alebo sa cez Mexiko prevalí Venezuela? Vylodí sa v Miami Kuba? To asi nie...Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      21:36 27.08.2020

      Vtip je v tom, že armáda je primárně určena k obraně vlastního území. Takovou si ji každá země vybuduje. No a logicky pak svou útočnou taktiku přizpůsobuje takové armádě, jakou ...Zobrazit celý příspěvek

      Vtip je v tom, že armáda je primárně určena k obraně vlastního území. Takovou si ji každá země vybuduje.

      No a logicky pak svou útočnou taktiku přizpůsobuje takové armádě, jakou má.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      22:35 27.08.2020

      Miroslav: Nerozumieš tomu ani trochu... USA si vždy budovalo silné letectvo ako hlavnú bojovú podporu pozemných vojsk na úkor počtu tankov a delostrelectva už od 2. svetovej vojny. ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: Nerozumieš tomu ani trochu... USA si vždy budovalo silné letectvo ako hlavnú bojovú podporu pozemných vojsk na úkor počtu tankov a delostrelectva už od 2. svetovej vojny. Palebná sila tisíca tankov ti je na nič, keď ich všetky zničíš zo vzduchu...Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      23:01 27.08.2020

      Sgt Murphy: Ty máš nejakú psychickú poruchu alebo čo? Citujem ťa: ,,USA si vždy budovalo silné letectvo ako hlavnú bojovú podporu pozemných vojsk na úkor počtu tankov a ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy: Ty máš nejakú psychickú poruchu alebo čo?

      Citujem ťa: ,,USA si vždy budovalo silné letectvo ako hlavnú bojovú podporu pozemných vojsk na úkor počtu tankov a delostrelectva"

      A teraz zásadná otázka je, že čo iné som ja tvrdil? Áno, USA protežujú letectvo a námorníctvo na úkor mechanizovaných síl. Veď to píšem celý čas.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      01:20 28.08.2020

      Miroslav: Budem ťa citovať, lebo to je ako retardovanému... "Obrnené jednotky používajú len na projekciu sily. Na svojom území ich napadne kto? Kanada? Alebo sa cez Mexiko ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: Budem ťa citovať, lebo to je ako retardovanému...

      "Obrnené jednotky používajú len na projekciu sily. Na svojom území ich napadne kto? Kanada? Alebo sa cez Mexiko prevalí Venezuela? Vylodí sa v Miami Kuba? To asi nie..."

      Ty tvrdíš, že USA nebuduje mechanizované jednotky, pretože USA nemajú nepriateľa na domácej pôde. Lenže, to je ten zásadný rozdiel môjho a tvojho tvrdenia - USA nebuduje početné mechanizované jednotky pretože neplánujú nasadiť tanky voči tankom, ale plánujú ničiť početné mechanizované zoskupenia protivníka svojim letectvom. F-35 dokáže niesť 24 bômb SDB II naraz, takže pokiaľ nepriateľ nebude mať vybudovanú vzdušnú nadvládu nad bojiskom (čo nebude, pretože USAF je najpočetnejšie letectvo na svete...), tak o svoje mechanizované jednotky na bojisku veľmi rýchlo príde a je jedno, či to bude na Európskom bojisku voči Rusku alebo Tichomorskom bojisku voči Číne.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      02:07 28.08.2020

      "Útočící vlna osmi F-15E tak může teoreticky při jednom náletu zastavit postup celé ruské tankové brigády (94 tanků, 37 ...Zobrazit celý příspěvek

      "Útočící vlna osmi F-15E tak může teoreticky při jednom náletu zastavit postup celé ruské tankové brigády (94 tanků, 37 BVP)."

      https://www.armadninoviny.cz/p...

      Už vieš, prečo USA nemusí budovať také masívne mechanizované jednotky?

      Ešte mi vysvetli...

      "Keď potrebuješ ubrániť 20 miliónov štvorcových kilometrov z každej strany otvorenej krajiny, tak asi ťažko s flotilou lietadloviek. Bez delostrelectva a obrnencov to proste nejde."

      Tak takú volovinu som už dlho nepočul.

      Premiestniť tisíce tankov za krátky čas na tak obrovskej ploche neobývanej pustiny, tajgy, močiarov, stepi... a následne ich zásobovať palivom, muníciou, jedlom... je takmer nemožné, ako si predstavuješ, že by to akože spravili? Premiestniť také množstvá tankov, bvp, ženijných vozidiel a vybudovať logistické zabezpečenie bez ciest a železníc by im trvalo mesiace, možno roky, ak by to vôbec bolo možné. Keby Čína začala vojensky obsadzovať Sibír, ako by tie jednotky tam dostali? Lietadlami? RF nemá početnú flotilu C-17 ako USAF, takže asi ťažko. Vlakom? Žiadne železnice tam nevedú a ak áno, tak ich je veľmi málo a každý dopravný uzol by bol prv zničený, než by po ňom bol čo by len jeden tank premiestnený. Cestami? Po vlastnej ose? Na tisíce kilometrov Asi ťažko.

      RF má v aktívnej službe aktuálne cca. 4400 tankov. 2249 tankov z toho sú z toho moderné T-72B3/B3M a T-80/90.

      https://www.armadninoviny.cz/r...

      Nie, naozaj ich nieje 20 tisíc ako tvrdí GlobeElement. A jedinou možnou cestou, ako neprísť o svoje tankové vojsko je vymyslieť rozumnú cestu, ako ich postupne, udržateľne (nie draho v cene armaty), v dlhodobom časovom režime (možno aj 20 rokov, po malých sériách) nahradiť, možno menším množstvom ale modernejšej techniky s lepšími bojovými charakteristikami ako T-72/80/90.

      A snažiť sa namiesto početných pozemných vojsk viac investovať do letectva, ktoré je na tak obrovských plochách RF omnoho flexibilnejšie a schopné rýchlejšej reakcie zastaviť resp. spomaliť postup nepriateľa.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:46 29.08.2020

      Sgt Murphy - " Premiestniť tisíce tankov za krátky čas na tak obrovskej ploche neobývanej pustiny, tajgy, močiarov, stepi... a následne ich zásobovať palivom, muníciou, jedlom... ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy - " Premiestniť tisíce tankov za krátky čas na tak obrovskej ploche neobývanej pustiny, tajgy, močiarov, stepi... a následne ich zásobovať palivom, muníciou, jedlom... je takmer nemožné, ako si predstavuješ, že by to akože spravili? "

      GE: Správně je to složité a právě proto musíš mít tanků hodně, abys je přesouvat nemusel. Abys měl po celém svém území rozmístěno dost sil, které jsou samy o sobě schopny potenciálního útočníka zastavit.

      Ony letadla jsou moc fajn, ale praxe ukázala, že bez pozemního vojska válku nelze vyhrát. Tank má tu výhodu, že může na určené lokalitě působit dlouho, kdežto letadlo jen pár minut.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      14:20 30.08.2020

      Rusko má mechanizované jednotky rozmiestnené tam, kde sú podmienky na nasadenie ťažkých mechanizovaných jednotiek - teda tam, kde je terén na nasadenie takých jednotiek a kde ich ...Zobrazit celý příspěvek

      Rusko má mechanizované jednotky rozmiestnené tam, kde sú podmienky na nasadenie ťažkých mechanizovaných jednotiek - teda tam, kde je terén na nasadenie takých jednotiek a kde ich môžu zásobovať v prípade takého nasadenia. Ale tvoja úvaha že ich budú mať nasadené všade po celej hranici je teda úplne mimo. Napríklad medzi 36. mechanizovanou brigádou v Borzyi a 38. mechanizovanou brigádou v Belogorsku je 850 km neprestupnej tajgy, hôr, vodných tokov. Na obsadenie takého územia je potreba početnej ľahkej pechoty podporenej letectvom, ťažké mechanizované jednotky si tam ani neškrtnú. Mesto Ulan Ude "stráži" 5. tanková brigáda a 37. mechanizovaná brigáda, pretože tam sú podmienky na nasadenie takých jednotiek, avšak najbližšie jednotky západne je 900 km vzdialená 55. mechanizovaná brigáda (horská) pri Kyzyle, ktorá tanky vo výzbroji nemá a prečo by aj áno, leží hlboko medzi rozľahlými horami, kde ťažké mechanizované jednotky nieje možné nasadiť. Avšak základňu tam má letectvo. Ďalšími najbližšími jednotkami západne je 850 km vzdialená 74. a 35. mechanizovaná brigáda pri Novosibirsku a ešte viac na západ 1400 km vzdialená 90. tanková divízia pri Chelyabinsku. Rusko vie, že také obrovské plochy je len ťažko ubrániť, preto má po celej hranici rozmiestnené letecké základne a raketové vojsko a mechanizovanými jednotkami sú bránené len určité "oporné" body. Avšak pokiaľ by došlo k masívnemu útoku Číny na juhovýchod Ruska, tak mechanizované jednotky by tam Rusko premiestňovalo len veľmi logisticky a časovo obtiažne pričom by podľa tvojej logiky boli byť nasadené na územia, kde sú ťažké mechanizované jednotky len ťažko a obmedzene nasaditeľné a ľahká pechota chránená PVO s podporou letectva a raketového vojska zohrá oveľa dôležitejšiu úlohu.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      14:38 30.08.2020

      "Ony letadla jsou moc fajn, ale praxe ukázala, že bez pozemního vojska válku nelze vyhrát." Budeš mať veľmi obmedzený rozhľad, pretože letectvo znamená nielen stíhacie a ...Zobrazit celý příspěvek

      "Ony letadla jsou moc fajn, ale praxe ukázala, že bez pozemního vojska válku nelze vyhrát."

      Budeš mať veľmi obmedzený rozhľad, pretože letectvo znamená nielen stíhacie a bombardovacie letectvo, ale tiež transportné lietadlá schopné rýchleho transportu a výsadku jednotiek a ich zásobenia na veľmi dlhé vzdialenosti, od ľahkej pechoty po ťažké mechanizované jednotky, systémy protivzdušnej obrany a raketové systémy, bojové helikoptéry a tiež transportné helikoptéry, schopné rýchleho presunu ľahkej pechoty po veľkých plochách alebo v obtiažne dostupnom teréne.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      15:10 30.08.2020

      Ale ty ruské mechanizované jednotky střežící jednotlivé body rusko - čínského pohraničí a mezi kterými jsou stakilometrove mezery tam nevisí ve vzduchoprazdnu.Mezi nimi je na území ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale ty ruské mechanizované jednotky střežící jednotlivé body rusko - čínského pohraničí a mezi kterými jsou stakilometrove mezery tam nevisí ve vzduchoprazdnu.Mezi nimi je na území Ruské federace za zády pohraničničních vojsk RF rozptýlen milion čínských ,velmi pracovitých ,snaživých a odolných čínských přistěhovalců.Lehka pěchota,dopravní vrtulníky,raketomety ,atd to je všechno moc pěkné,otázkou je jestli by to v případě krize stačilo.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      18:57 30.08.2020

      Murphy, sorry, ale logicky, pokud někde nejsou podmínky pro nasazení ruských mechanizovaných jednotek, nejsou ani pro nasazení mechanizovaných jednotek nepřítele, takže je tam ...Zobrazit celý příspěvek

      Murphy, sorry, ale logicky, pokud někde nejsou podmínky pro nasazení ruských mechanizovaných jednotek, nejsou ani pro nasazení mechanizovaných jednotek nepřítele, takže je tam nemusí mít ani Rusko.

      Logika je tato - mám velkou zemi, musím ji chránit celou,t takže musím mít možnost zasáhnout kdekoliv, kde mne nepřítel může napadnout. Co na tom nechápeš?

      A že jsou i přepravní letadla? Ok, a co z toho? Je to jen další metoda, jak dostat na místo pozemní vojsko, protože jen pozemní armáda skutečně ovládá území.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      20:34 30.08.2020

      GlobeElement: "Správně je to složité a právě proto musíš mít tanků hodně, abys je přesouvat nemusel. Abys měl po celém svém území rozmístěno dost sil, které jsou samy o sobě ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement:

      "Správně je to složité a právě proto musíš mít tanků hodně, abys je přesouvat nemusel. Abys měl po celém svém území rozmístěno dost sil, které jsou samy o sobě schopny potenciálního útočníka zastavit."

      "Murphy, sorry, ale logicky, pokud někde nejsou podmínky pro nasazení ruských mechanizovaných jednotek, nejsou ani pro nasazení mechanizovaných jednotek nepřítele, takže je tam nemusí mít ani Rusko."

      ... Tak najprv s Miroslavom tvrdíte, že tých tankov Rusku treba tisíce, aby s nimi bránili každý jeden kilometer svojho územia, ale keď vám oponujem, že tie mechanizované jednotky nie sú všemohúce, tak mi oponuješ, že to je logické? ... Neviem ty si retardovaný, alebo čo?

      "Ony letadla jsou moc fajn, ale praxe ukázala, že bez pozemního vojska válku nelze vyhrát."

      "A že jsou i přepravní letadla? Ok, a co z toho? Je to jen další metoda, jak dostat na místo pozemní vojsko, protože jen pozemní armáda skutečně ovládá území."

      Tak najprv lietadlá netreba, ale keď zistíš, že existuje aj transportné letectvo, tak je to fajn metóda transportu? Neviem, ty máš pocit že mi všetko musíš negovať aj ca cenu že si sám sebe serieš do huby alebo čo?Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      20:45 30.08.2020

      Ty jsi fakt jak malé děcko. Pro tvou informaci - Rusko má všechny druhy z´braní. Má letadla. Má tanky. Má pěšáky. Má přepravní letouny, jaderné ponorky, cvičené delfíny. Ale - ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty jsi fakt jak malé děcko.
      Pro tvou informaci - Rusko má všechny druhy z´braní. Má letadla. Má tanky. Má pěšáky. Má přepravní letouny, jaderné ponorky, cvičené delfíny.

      Ale - protože je to velká vnitrozemská země, jsou pro ní prioritou pozemní jednotky. Takže i tanky (proč asi tak mají tanky jiné země, přemýšlel jsi nad tím?).

      Tanky jsou pořád účinnou zbraní. Prokázaly to i na Ukrajině nebo v Sýrii. A proto je Rusko potřebuje. A protože má velké území - a nemůže armádu rychle přemístit z místa na místo, není to Česká republika nebo Slovensko - musí mít těch armád víc, na různých místech. Kapišto? A proto i těch vojáků musí mít hodně, a i těch tanků.

      A jelikož přezbrojit všechny ty tanky na něco nového, lepšího, je drahé, a není to úplně potřeba, tak to neudělá. Chtělo by, to je jasné, ale je to příliš drahé. Nu a proto je bude (ty stávající tanky) vylepšovat, ale nebude je měnit, dokud nebude muset.

      A nebo dokud nebude ropa ze 200 USD barel, aby na to mělo přebytek peněz.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      22:13 30.08.2020

      "Pro tvou informaci - Rusko má všechny druhy z´braní." A ja snáď tvrdím, že ich nemá, alebo čo to píšeš za voloviny? "A proto i těch vojáků musí mít hodně, a i těch tanků" No a ...Zobrazit celý příspěvek

      "Pro tvou informaci - Rusko má všechny druhy z´braní." A ja snáď tvrdím, že ich nemá, alebo čo to píšeš za voloviny?

      "A proto i těch vojáků musí mít hodně, a i těch tanků" No a ja niekde tvrdím, že veľkú armádu Rusko nepotrebuje, alebo čo?

      "A jelikož přezbrojit všechny ty tanky na něco nového, lepšího, je drahé, a není to úplně potřeba, tak to neudělá."

      Ja to ti to znovu rád zopakujem, namiesto výroby Armaty alebo "sci-fi" tanku poprípade nie lacných modernizácií stoviek starých tankov po ďalších 20 rokov alebo nákupu nových T-90M sa je potreba orientovať na udržateľný spôsob náhrady starých tankov novým. A tebe stále nedochádza jeden fakt že tie tanky raz aj tak budú musieť niečím nahradiť, ten problém sa nedá neustále tlačiť pred sebou, staré tanky nie sú permanentné riešenie a čím skôr začnú nahrádzať a budú menej financií míňať na nezmysly tým lepšie, pretože bude to pre nich menšia finančná záťaž.

      A vývoj NATO tanku novej generácie, ktorý má nahradiť Leo, Challenger a Leclerc s kanónom 130/140 mm, to ti asi tiež ušlo, no nevadí, v tejto problematike si sa už ukázal, že veľký prehľad nemáš.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      09:03 31.08.2020

      No jo, Murphy, jenomže náhrada tanku (a obecně jakékoliv techniky) je strategické a obtížné rozhodnutí. V situaci, kdy technologie poskočily kupředu, je jednoduše riskantní a ...Zobrazit celý příspěvek

      No jo, Murphy, jenomže náhrada tanku (a obecně jakékoliv techniky) je strategické a obtížné rozhodnutí. V situaci, kdy technologie poskočily kupředu, je jednoduše riskantní a potenciálně ekonomicky nesmyslné vyvinout a vyrábět o něco lepší klasický tank, když potenciální nepřátelé vyvíjejí drony a autonomní systémy. Je přece blbost vyrobit tisíce "T´100" o něco málo překonávajících Leoparda a zjistit, že nepřítel začíná vyrábět o generaci vyspělější tank, proti kterému je "T100" něco jako Spitfire proti Me262.

      Rusko chtělo Armatu. O generaci vyspělejší tank. Ale náklady jsou vyšší, než potenciální přínos, tak ji odložilo k ledu.

      Ono je něco jiného přezbrojit armádu jakou máme my, kde stačí stovka tanků a něco jiného armádu Ruska, kde jich jsou tisíce a desetitisíce.Skrýt celý příspěvek

   • balm
    22:50 27.08.2020

    S enormními náklady a dostatkem času (20 - 25 let) možná.

    S enormními náklady a dostatkem času (20 - 25 let) možná.

 • JaHoDa
  17:56 27.08.2020

  "Před pár dny ale ruskými médií „zaburácela“ zpráva o nově vyvíjeném tanku, který po roce 2040 začne nahrazovat Armaty ve výzbroji ruské armády." Tak zrovna této zprávě bych i ...Zobrazit celý příspěvek

  "Před pár dny ale ruskými médií „zaburácela“ zpráva o nově vyvíjeném tanku, který po roce 2040 začne nahrazovat Armaty ve výzbroji ruské armády."

  Tak zrovna této zprávě bych i věřil. Nahradit kloubovým traktorem s pásem 10-15 kousků prototypu Armat, které budou v té době v provozu, snad zvládnou...Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:54 27.08.2020

  Nový T-80BVM sa naposledy veľmi nepredviedol .... https://defence-blog.com/news/... A to v ...Zobrazit celý příspěvek

  Nový T-80BVM sa naposledy veľmi nepredviedol ....

  https://defence-blog.com/news/...

  A to v celku za ideálnych podmienok a ani nie za pohybu ...

  Vzhľadom na to, že išlo o súťaž, tak sotva tam poslali úplných začiatočníkov s nepripraveným tankom.

  Nechcem tým úplne zatracovať tento typ, ale evidentne teoretické hodnoty sú veľmi vzdialené realite a to vrátene tej cvičnej.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  16:21 27.08.2020

  Cize rusi po klone M1 TTB chcu pokracovat klonom UDES XX20.

  Cize rusi po klone M1 TTB chcu pokracovat klonom UDES XX20.

 • Sgt Murphy
  16:04 27.08.2020

  "Přední sekce pojme trojčlennou posádkou a bezosádkový modul s elektrochemickým dělem střílející hypersonické projektily. Druhá motorová sekce získá pohonnou jednotku o výkonu 3000 ...Zobrazit celý příspěvek

  "Přední sekce pojme trojčlennou posádkou a bezosádkový modul s elektrochemickým dělem střílející hypersonické projektily. Druhá motorová sekce získá pohonnou jednotku o výkonu 3000 koní. Podle Gubanova se počítá také s použitím přesně řízených střel, laserových zbraní a nejrůznějších dronů."

  ... A ja som si začal myslieť, že Rusi konečne dostali rozum... Do konca nevedeli dotiahnuť ani projekt Armata, avšak po "najlepšom tanku, ktorý svet nevidel", príde ešte lepší, tak si dávajme bacha... Netuším, kto môže uveriť týmto báchorkám...Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   16:13 27.08.2020

   Rád by som sa napríklad dozvedel v akom štádiu je Kurganets a Boomerang, a oni namiesto toho prinesú správu o tomto novom "fantastickom" tanku a modernizácii vozidiel na podvozku ...Zobrazit celý příspěvek

   Rád by som sa napríklad dozvedel v akom štádiu je Kurganets a Boomerang, a oni namiesto toho prinesú správu o tomto novom "fantastickom" tanku a modernizácii vozidiel na podvozku BVP-1 zo 70. rokov... to je prosto márne...Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   16:17 27.08.2020

   Bude par prototypov a potom uznaju ze stale postacuje T90 M2M3M4MS ;)

   Bude par prototypov a potom uznaju ze stale postacuje T90 M2M3M4MS ;)

   • Miroslav
    18:07 27.08.2020

    T-90 im plne postačuje. T-72 ako druhosledové tiež. Nie je to žiadna výhra ale majú ich v takých počtoch, že sa ich v podstate nedá zbaviť. Ťažká voľba.

    T-90 im plne postačuje. T-72 ako druhosledové tiež. Nie je to žiadna výhra ale majú ich v takých počtoch, že sa ich v podstate nedá zbaviť. Ťažká voľba.

    • Sgt Murphy
     19:14 27.08.2020

     T-72/80/90 jednoznačne nedostačuje, je na to viac dosť dôvodov a Rusi to vedia tiež. Problém je v tom, že namiesto udržateľného riešenia, vždy zvolia ako ich náhradu také ...Zobrazit celý příspěvek

     T-72/80/90 jednoznačne nedostačuje, je na to viac dosť dôvodov a Rusi to vedia tiež.

     Problém je v tom, že namiesto udržateľného riešenia, vždy zvolia ako ich náhradu také chujoviny, ako Armata (alebo budúci futuristický "dvojdielny" super tank s laserom a elektromagnetickým delom napr.)Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      20:33 27.08.2020

      Dôvod je jednoduchý. Na také početnú výmenu akú by potrebovali nemajú zdroje a vzdať sa pozície tankovej jednotky (podľa počtov) nechcú. Musia variť z toho, čo majú. Teda T-72 + ...Zobrazit celý příspěvek

      Dôvod je jednoduchý. Na také početnú výmenu akú by potrebovali nemajú zdroje a vzdať sa pozície tankovej jednotky (podľa počtov) nechcú. Musia variť z toho, čo majú. Teda T-72 + T-80 + nejaká tá pozvoľná evolúcia systémov. Preto im to postačuje, lebo im to postačovať musí. Inú možnosť nemajú.

      Prečo hľadáš vždy problém tam, kde nie je?Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      21:39 27.08.2020

      A čím bys chtěl nahradit 20 000 aktuálně sloužících tanků? Něčím desetkrát dražším? Rusko velké tankové sbory potřebuje. Musí být schopno bránit obrovské území s téměř ...Zobrazit celý příspěvek

      A čím bys chtěl nahradit 20 000 aktuálně sloužících tanků?

      Něčím desetkrát dražším?

      Rusko velké tankové sbory potřebuje. Musí být schopno bránit obrovské území s téměř nekonečnými hranicemi. 1000 supertanků to nezvládne, to je lepší 20 000 starých, ale pořád účinných.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      21:43 27.08.2020

      GE: Dnes ideš jak píla :-) môj osobný advokát...

      GE: Dnes ideš jak píla :-) môj osobný advokát...

     • GlobeElement
      22:13 27.08.2020

      Miro, ale těch mínusů, co schytám...

      Miro, ale těch mínusů, co schytám...

     • Sgt Murphy
      22:57 27.08.2020

      GlobeElement: Asi máš problém porozumenia písanému textu. Píšem - udržateľného riešenia, tak to logicky zrejme nebude niečím 10x drahším, než T-90... Aj tým 20 tisícom tankom raz ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement: Asi máš problém porozumenia písanému textu. Píšem - udržateľného riešenia, tak to logicky zrejme nebude niečím 10x drahším, než T-90... Aj tým 20 tisícom tankom raz životnosť skončí, čím skôr ich začnú nahrádzať, tým lepšie, sto rokov im asi repasované T-72/80/90 neposlúžia logicky aj keby ich mali pol milióna.

      Problém T-72/80/90 je uloženie munície, palebná sila a veľkosť bojového priestoru osádky. Západný koncept smeruje k zväčšeniu palebnej sily silnejším kanónom a nahradením nabíjača automatom. Tým istým by sa malo uberať aj Rusko - vezmem podvozok T-80, predĺžim korbu o jedno pojazdové koleso, do veže hodím automat oddelený od posádky pancierovou prepážkou ala Leclerc a mám vystarané a pokiaľ viem, taký koncept už aj (obyekt 640 aka black eagle). Jediným problémom potom bude kvalita motorov v dostatočnom výkone a optoelektronických prístrojov, ktoré sa vyrovnajú tým západným, pretože s nimi majú najväčšie problémy. Určite sa jedná o lacnejšie riešenie, než celá armata a nový "sci-fi" tank.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      23:11 27.08.2020

      Kašľať na mínusky. Keď potrebuješ ubrániť 20 miliónov štvorcových kilometrov z každej strany otvorenej krajiny, tak asi ťažko s flotilou lietadloviek. Bez delostrelectva a ...Zobrazit celý příspěvek

      Kašľať na mínusky. Keď potrebuješ ubrániť 20 miliónov štvorcových kilometrov z každej strany otvorenej krajiny, tak asi ťažko s flotilou lietadloviek. Bez delostrelectva a obrnencov to proste nejde.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      23:20 27.08.2020

      Sgt Murphy: Tvoja teória nie je nesprávna akurát v súčasných podmienkach nerealizovateľná. Rusko si proste nemôže dovoliť poslať 10-15 tisíc tankov a začať ich masívne nahrádzať ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy: Tvoja teória nie je nesprávna akurát v súčasných podmienkach nerealizovateľná. Rusko si proste nemôže dovoliť poslať 10-15 tisíc tankov a začať ich masívne nahrádzať hoci lacným tankov typu T-72 NG.

      Veď oni nie sú sprostí. Vedia to isté čo vieme všetci, že je to len prežívanie ale ak nechcú robiť kompromisy, nič iné im neostáva. Raz ich to dobehne ale zatiaľ sa im darí ako tak tento problém tlačiť pred sebouSkrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      23:21 27.08.2020

      Takže čo, budú ich podľa teba repasovať donekonečna, lebo ich potrebujú veľa??? Čo to ako tliachaš za sprostosti? Nieje lepšie vyrobiť tank s lepšími bojovými charakteristikami za ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže čo, budú ich podľa teba repasovať donekonečna, lebo ich potrebujú veľa??? Čo to ako tliachaš za sprostosti? Nieje lepšie vyrobiť tank s lepšími bojovými charakteristikami za cenu T-90 dnes a postupne ďalších 20 rokov ním nahrádzať celú tankovú flotilu, než ten istý krok spraviť o 20 rokov v čase, keď sa im bude už tých 20 tisíc nastokrát repasovaných T-72/80/90 rozpadať pod rukami resp. budú vyrábať tie isté tanky donekonečna alebo čo???Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      23:35 27.08.2020

      Ja vôbec nechápem o čo ti vlastne ide. Áno, to čo píšeš je ideálne riešenie ale na to riešenie nemajú zdroje. Čo je na tím nepochopiteľné? Majú 2 možnosti, obe pre nich ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja vôbec nechápem o čo ti vlastne ide. Áno, to čo píšeš je ideálne riešenie ale na to riešenie nemajú zdroje. Čo je na tím nepochopiteľné? Majú 2 možnosti, obe pre nich neprijateľné...

      1/ zbaviť sa starých tankov a postupne nahrádzať.
      2/ Udržovať súčasný stav a donekonečna repasovať kým to pôjde

      Tretia možnosť je vyradiť staré tanky a nahrádzať ich v rovnakých počtoch novými. To je síce ideálna možnosť avšak z ekonomického hľadiska neprijateľná.

      Ty stále píšeš dookola to isté, ideálny stav. Ale pochop už konečne, že Rusko si ten ideálny stav dovoliť nemôže.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      00:53 28.08.2020

      Takže ty navrhuješ repasovať tie tanky donekonečna, kým sa rozpadnú a potom ich nenahradiť ničím, lebo na sériovú výrobu tak obrkvského počtu strojov v tak krátkom čase nebude ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže ty navrhuješ repasovať tie tanky donekonečna, kým sa rozpadnú a potom ich nenahradiť ničím, lebo na sériovú výrobu tak obrkvského počtu strojov v tak krátkom čase nebude zrojov už vôbec.

      Aha, no to je veľmi logické uvažovanie..Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      02:27 28.08.2020

      Tvoj zásadný problém je, že sa zameriavaš na niečo, čo ti úplne zatemňuje rozum. Ja nič nenavrhujem ! A ani som nenavrhoval ! Taktiež nehodnotím, či je ich rozhodnutie správne ...Zobrazit celý příspěvek

      Tvoj zásadný problém je, že sa zameriavaš na niečo, čo ti úplne zatemňuje rozum. Ja nič nenavrhujem ! A ani som nenavrhoval ! Taktiež nehodnotím, či je ich rozhodnutie správne alebo nie !!! Dokonca som to niekoľkokrát napísal, že to problém ktorý tlačia pred sebou a raz ich dobehne.

      Ja celý čas len analyzujem a pomenúvam vzniknutú situáciu. Nič viac. Ak už toto nepochopíš, tak ťa proste prehlásim za provokatéra. Ako my na Šariši hovoríme: ,,Baviš šaľenoho"

      teraz napíšem, že sa rozhodli repasovať T-72 a ty mi zas začneš nadávať prečoSkrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      12:04 28.08.2020

      Áno, máš pravdu -navrhujem ja - namiesto výroby Armaty alebo "sci-fi" tanku poprípade nie lacných modernizácií stoviek starých tankov po ďalších 20 rokov sa orientovať na ...Zobrazit celý příspěvek

      Áno, máš pravdu -navrhujem ja - namiesto výroby Armaty alebo "sci-fi" tanku poprípade nie lacných modernizácií stoviek starých tankov po ďalších 20 rokov sa orientovať na udržateľný spôsob náhrady starých tankov novým.

      To ty tu furt melieš dookola ako retardovaný svoje "t-90 im plne postačuje, t-72 ako druhosledová tiež".

      A nedochádza ti jeden fakt že tie tanky raz aj tak budú musieť niečím nahradiť, ten problém sa nedá neustále tlačiť pred sebou, staré tanky nie sú permanentné riešenie a čím skôr začnú nahrádzať a budú menej financií mínať na nezmysly tým lepšie.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     20:00 29.08.2020

     Murphy, otázka nahrazení staršího typu tanku novým není tak jednoduchá. Oni to chtěli udělat, ale nahrazovat to jen o něco lepším tankem je neekonomické, ten rozdíl musí být fakt ...Zobrazit celý příspěvek

     Murphy, otázka nahrazení staršího typu tanku novým není tak jednoduchá. Oni to chtěli udělat, ale nahrazovat to jen o něco lepším tankem je neekonomické, ten rozdíl musí být fakt znát. Většina zemí okolo nemá nic, s čím by se nemohl utkat T-72 a jeho verze.
     Takže když nový typ, pak hodně nový. Ale to je drahé. Navíc musím nahradit pokud možno všechny tanky, abych neměl složitou logistiku. A to je ještě dražší.

     Pak z toho logicky vyplyne, že dokud nebude mít potenciální nepřítel, například Čína, něco lepšího, než klony T-55 či T-72, nebudu se do výroby nového tanku pouštět.

     Asi bys taky nechtěl draze nahradit tisíce starších tanků něčím, co bude za deset let zase zastaralé a musels to nahrazovat zas.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      12:28 30.08.2020

      "Většina zemí okolo nemá nic, s čím by se nemohl utkat T-72" - wtf??? Na najnovšie verzie Leo/Leclerc/Abrams sa nedoťahuje ani T-90M, nie to ešte T-72. To nemôžeš myslieť ...Zobrazit celý příspěvek

      "Většina zemí okolo nemá nic, s čím by se nemohl utkat T-72" - wtf???

      Na najnovšie verzie Leo/Leclerc/Abrams sa nedoťahuje ani T-90M, nie to ešte T-72. To nemôžeš myslieť vážne...

      GE: vidím že tankovej technike sa príliš nerozumieš, hlavne že máš ku všetkému niečo povedať... (facepalm)

      Čína má vo výzbroji najnovšie tri typy tankov, Type 99A, ktorý sa vyrovná T-90M, Type-96A/B, ktorý sa vyrovná T-72B3/B3M/T-80BVM a ľahký tank Type 15. Všetky majú v počtoch, ktoré prečíslia Ruskú armádu na východnej hranici. Pokiaľ by sa im chcelo Rusko vyrovnať v počte, museli by stiahnuť všetky jednotky zo Západu, čo je nereálne.

      Rusko nepotrebuje "super najlepší najdrahší tank", Rusko potrebuje tank, ktorý sa vyrovná novej generácii tankov vyvíjaných na západe. Teda potrebuje zväčšiť vežu, aby do nej zmestili panoramatický pozorovací prístroj veliteľa (ktorý sa zmestí len do veže T-90M) a zväčšiť kanón, na ktorý ale potrebujú nový tank, pretože do nabíjacieho automatu T-72/80 nezmestia ani najnovšie podkaliberné 125 mm strely.

      Ako plus budú mať tank, ktorým budú môcť "vyrovnať score" v Čínskom prečíslení.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:19 30.08.2020

      Jenomže to je ekonomicky nedosažitelné. Čínské moderní tanky nejsou lepší, než ruské. Ty Leo nejsou v počtech, které by Rusko ohrožovaly. Rusko nemusí akutně řešit náhradu ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenomže to je ekonomicky nedosažitelné.

      Čínské moderní tanky nejsou lepší, než ruské. Ty Leo nejsou v počtech, které by Rusko ohrožovaly. Rusko nemusí akutně řešit náhradu současných tanků novými, když už, tak takovými, které potenciální soupeře výrazně překonají. Ale to je ekonomicky mimo možnosti.

      A zároveň platí, že Rusko potřebuje hodně tanků, aby pokrylo hranice - jak jsi sám uvedl, přepravit na vzdálenost tisíců km armádu je obtížné. Mít tisíc supertanků na západě je k ničemu, když útok přijde z východu několik tisíc km daleko.

      Takže, rozumné řešení je modernizovat, co mám, dokud potenciální nepřítel nepřijde s něčím, co mne donutí přezbrojit, nebo pokud se nezačnu topit v penězích, takže mi výdaj na přezbrojení nebude vadit.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      16:54 30.08.2020

      Opakujem, tie T-72/80/90 sa nebudú dať repasovať donekonečna, takže buď budú nahrádzať staré T-72/80/90 novou výrobou tých istých tankov (pokiaľ chcú sa vyrovnať kvalite západu, ...Zobrazit celý příspěvek

      Opakujem, tie T-72/80/90 sa nebudú dať repasovať donekonečna, takže buď budú nahrádzať staré T-72/80/90 novou výrobou tých istých tankov (pokiaľ chcú sa vyrovnať kvalite západu, tak aspoň T-90M, čo tiež nieje najlacnejší tank) alebo v cca. tej istej cene môžu vyrábať nové tanky s lepšími bojovými charakteristikami.

      Rusko nepotrebuje západnú tankovú školu "predbehnúť", pretože to sa im ani nikdy nepodarí, musia sa ju však aspoň snažiť "dobiehať", či už výkonmi munície, sile pancierovania alebo kvalite elektronických pozorovacích systémov a výkonmi motorov.

      "Ty Leo nejsou v počtech, které by Rusko ohrožovaly..." tak to si pekne mimo.

      Rusko má v aktívnej službe cca. 4400 tankov , avšak z toho len 1640 moderných tankov T-90A, T-90M, T-80BVM a T-72B3/B3M schopných ako konkurovať najmodernejšej západnej technike:

      - 337 T-90A
      - 62 ks T-90M
      - 200 T-80BVM
      - 180 T-72B3M
      - 860 T-72B3

      ... Ostatné staršie verzie by boli len "lacná potrava" pre tanky NATO.

      NATO má k dispozícii:
      - Polsko: 250 ks Leo 2A4/2A5 z toho prebieha dodanie 142 ks Leopard 2PL, 232 tanků PT-91
      - Česko: 30 ks T-72M4CZ
      - Maďarsko: prebieha dodanie 44 ks Leo 2A7
      - Nemecko: prebieha modernizícia 205 ks Leo 2A7, 104 ks Leo 2A6
      - Dánsko: prebieha dodanie 44 ks Leo 2A7
      - Francúzsko: prebieha modernizácia 200 ks Leclerc XLR a ďalších 206 ks uložených starších Leclerc
      - Veľká Británia: výhľadovo zníženie počtu tankov na 148 ks modernizovaných Challenger 2
      - USA: - v aktívnej službe 943 ks M1A2 SEPv2, 370 ks M1A1, prebieha dodanie a vstup do aktívnej služby 325 ks M1A2C (SEPv3) s tým, že prvá mechanizovaná brigáda ABCT (87 tankov) by mala prezbrojená do konca 2021
      ... do roku 2031 sa počíta s prezbrojením všetkých 11x ABCT armády na tanky M1A2C/D rýchlosťou 1 brigáda/rok a prezbrojenie 5x ABCT národnej gardy na M1A2v2 medzi rokmi 2023-25.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      17:09 30.08.2020

      Yup... a zabudol som na 219 ks Španielskych Leo 2E a 37 Portugalských Leo 2A6. Teda... Keď si to spočítaš, tak NATO počtami najmodernejšej techniky tú aspoň ako tak modernú ...Zobrazit celý příspěvek

      Yup... a zabudol som na 219 ks Španielskych Leo 2E a 37 Portugalských Leo 2A6.

      Teda...

      Keď si to spočítaš, tak NATO počtami najmodernejšej techniky tú aspoň ako tak modernú Ruskú prevyšuje. Ostatné ruské tanky sa nakŕmia "podkalibroviek" alebo ich zničí vrtuľníkové/bombardovacie letectvo, ak k takému konfliktu raz dôjde.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      19:08 30.08.2020

      Murphy, ty jsi jak umanutý. Rusko se nebojí útoku ze západu, tam hrozí atomovým úderem. Představa, že na Rusko útočí portugalské Leopardy, je natolik bizarní, že nenapadla ani ...Zobrazit celý příspěvek

      Murphy, ty jsi jak umanutý.

      Rusko se nebojí útoku ze západu, tam hrozí atomovým úderem. Představa, že na Rusko útočí portugalské Leopardy, je natolik bizarní, že nenapadla ani Putina.

      A ano, bylo by fajn mít lepší zbraně, než jakýkoliv nepřítel. Jenomže je to drahé. Mimochodem, to přesně měla být Armata, lepší tank, než jakýkoliv jiný. Jenomže její dokončení a výroba je mimo ekonomické možnosti Ruska.

      Takže si ruská vláda sedla ke stolu a řekla si - s kým reálně se utkají naše tanky? Se Sýrií, Iránem, Irákem, Kyrgystánem? S Gruzií, Ukrajinou? Eventuálně s Tureckem na zapřenou? OK, na to stačí T-72 a jeho klony (T-80 a T-90 jsou odvozeny od T-72, takže je beru jako jeho klony). Utkáme se s Británií? Proč by to Británie dělala? S Německem? Ani nemáme společné hranice. S USA? Ty zajímá Asie. Útok ze západu nehrozí, a kdyby, máme Iskander a uděláme bu-bu-bu.
      Portugalsko je fakt vůbec nenapadlo.

      Takže - když jde o obranu území Ruska, v tuto chvíli současné tanky stačí. Modernější, výkonnější by byly lepší, ale taky by to něco stálo, je to nutné? Ne., není.

      K expedičním akcím taky současné zbraně stačí. K útoku na západ ne, ale pokud nebude Rusko útočit, nové tanky nepotřebuje (navíc by riskovalo jadernou válku). K válce s Čínou stačí, navíc by útočit musela Čína a ta má další nepřátele, například Indii.

      Já na místě Ruska bych se choval stejně, jako Rusko. Modernizoval bych současné typy, dokud nepřijde někdo s něčím, co mne donutí obměnit celý tankový arzenál.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      20:58 30.08.2020

      Budem ťa citovať... - "Pro Rusko je zásadní zastavit nepřítele, který se rozjede po pláních sahajících od Karpat až k Uralu." - "Vtip je v tom, že armáda je primárně určena k ...Zobrazit celý příspěvek

      Budem ťa citovať...
      - "Pro Rusko je zásadní zastavit nepřítele, který se rozjede po pláních sahajících od Karpat až k Uralu."
      - "Vtip je v tom, že armáda je primárně určena k obraně vlastního území. Takovou si ji každá země vybuduje."

      Tiež tvoje vyjadrenia...
      - "Rusko se nebojí útoku ze západu, tam hrozí atomovým úderem."
      - "...s kým reálně se utkají naše tanky? Se Sýrií, Iránem, Irákem, Kyrgystánem? S Gruzií, Ukrajinou? Eventuálně s Tureckem na zapřenou? OK, na to stačí T-72 a jeho klony."

      ... Neviem, máš ty nejakú poruchu???Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      21:09 30.08.2020

      Ne, nemám poruchu. Podívej se na mapu Ruka. Je to pláň. Na ní se vždy odehrávaly všechny války. Rusko potřebuje armádu, která na té pláni nepřítele zastaví a porazí. Jistěže má i ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne, nemám poruchu. Podívej se na mapu Ruka. Je to pláň. Na ní se vždy odehrávaly všechny války. Rusko potřebuje armádu, která na té pláni nepřítele zastaví a porazí.

      Jistěže má i jiné zbraně, ale tisíce kilometrů ve vnitrozemí je ti jakákoliv jiní zraň, než pozemní, málo platná. A zatím je nejsilnější pozemní zbraní tank. A protože je ta pláň obrovská a hranice dlouhé, musí jich mít hodně.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      21:12 30.08.2020

      ... Ja som o tom, že budú Portugalské Leopardy útočiť na Rusko nič nepísal, len som porovnal tankové počty NATO ako protiváhu vojskám RF. Nič viac. To, že "zlé vojská NATO sa ...Zobrazit celý příspěvek

      ... Ja som o tom, že budú Portugalské Leopardy útočiť na Rusko nič nepísal, len som porovnal tankové počty NATO ako protiváhu vojskám RF. Nič viac. To, že "zlé vojská NATO sa rozbehnú do Ruska od Karpát po Ural" si vytiahol ty. A vysvetli mi, prečo by sa akože mali tie naše tanky valiť do Ruska?

      ... Takže keď píšeš že tie Ruské tanky sú určené na obranu vlastného územia, tak sa ťa spýtam, ako podľa teba teda útočí na Rusko Sýria, Irán, Irak, Kyrgystan, Gruzínsko, Ukrajina?Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      21:16 30.08.2020

      ... Alebo sa už začínaš zamotávať vo vlastných tvrdeniach, ktoré jedno vylučuje to druhé?

      ... Alebo sa už začínaš zamotávať vo vlastných tvrdeniach, ktoré jedno vylučuje to druhé?

     • Sgt Murphy
      21:39 30.08.2020

      "Představa, že na Rusko útočí portugalské Leopardy, je natolik bizarní, že nenapadla ani Putina." Aha, no tak počkať, čo to trepeš za hlúposti? Lavrov, Putin ďalší predsa majú ...Zobrazit celý příspěvek

      "Představa, že na Rusko útočí portugalské Leopardy, je natolik bizarní, že nenapadla ani Putina."

      Aha, no tak počkať, čo to trepeš za hlúposti? Lavrov, Putin ďalší predsa majú každú chvíľu nejaké tvrdenia, že NATO Enhanced Forward Presence v Pobaltí a základňa USA v Poľsku je provokácia, stupňuje napätie, ohrozuje mier a stabilitu atď. Takže to v tom Rusku nemyslia v skutočnosti vážne? A načo majú tie Iskandery v Kaliningrade?

      "A zatím je nejsilnější pozemní zbraní tank. A protože je ta pláň obrovská a hranice dlouhé, musí jich mít hodně."

      Tak im stačia atómovky alebo treba tisíce tankov? Teraz z tvojich tvrdení neviem, čo z toho.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      10:07 31.08.2020

      Murphy: "To, že "zlé vojská NATO sa rozbehnú do Ruska od Karpát po Ural" si vytiahol ty. " GE: Ne, Murphy, to jsem nepsal. Psal jsem, že na těch pláních musí Rusko zastavit ...Zobrazit celý příspěvek

      Murphy: "To, že "zlé vojská NATO sa rozbehnú do Ruska od Karpát po Ural" si vytiahol ty. "

      GE: Ne, Murphy, to jsem nepsal. Psal jsem, že na těch pláních musí Rusko zastavit nepřítele, ne že tím nepřítelem bude NATO. To sis tam dosadil ty. A protože vycházíš z mylného předpokladu, docházíš k mylným závěrům.

      Proti zemím sdruženým v NATO Rusko obranu nepotřebuje, protože ty na Rusko útočit nebudou. Ale jelikož Rusko trpí paranoidním strachem, vyzbrojilo se a hrozí atomovými zbraněmi - toho sis fakt nevšiml?

      Reálně Rusko hrozí zapojení do konfliktů menší úrovně v postsovětských republikách či jejich okolí a tam současná výzbroj stačí - tanky i letadla. Ryze teoretický střet v Evropě, například v Bělorusku nebo na Ukrajině, by taky zvládlo se současnými tanky, protože jsou dostatečně dobré, většina evropských zemí má spíš horší a Rusko má množstevní převahu.

      Myšlenka, že se všechny státy NATO sjednotí a zaútočí na Rusko je kravina a ví to i Rusové.

      A pokud podle tebe na Rusko nikdo nezaútočí, k čemu má vůbec armádu?Skrýt celý příspěvek

  • Hawk
   19:47 27.08.2020

   A to ještě vyvíjí letoun 6. generace, takže ani Su-57 nebude potřeba. Jsou to čímaním ti Ivani.

   A to ještě vyvíjí letoun 6. generace, takže ani Su-57 nebude potřeba. Jsou to čímaním ti Ivani.

 • satai
  15:58 27.08.2020

  Mohl by mi nekdo objasnit potencialni vyhody kloubove konstrukce u tanku zejmena s posadkou vepredu a motorem vzadu?

  Mohl by mi nekdo objasnit potencialni vyhody kloubove konstrukce u tanku zejmena s posadkou vepredu a motorem vzadu?

  • Lukash
   16:12 27.08.2020

   Ostrejsie vyberie zakrutu :D

   Ostrejsie vyberie zakrutu :D

  • Conquer
   16:40 27.08.2020

   Asi, aby ked ten motor vybuchne, nezabilo posadku :)

   Asi, aby ked ten motor vybuchne, nezabilo posadku :)

  • dusan
   17:14 27.08.2020

   Predpokladám, že to bude hlavne o zložitosti a tým nákladovosti daného systému.

   V histórii sa o tomto systéme "meditovalo" viac, ale každý to nakoniec zavrhol.

   Predpokladám, že to bude hlavne o zložitosti a tým nákladovosti daného systému.

   V histórii sa o tomto systéme "meditovalo" viac, ale každý to nakoniec zavrhol.

  • History
   17:50 27.08.2020

   Já z toho cítím trochu “cimrmanovštiny” a vzpomenu Vraždu v salonním coupé... “ Často zmate inspektor Trachta soupeře tím, že se k němu blíží ve stoji o napjatých pažích, takže ...Zobrazit celý příspěvek

   Já z toho cítím trochu “cimrmanovštiny” a vzpomenu Vraždu v salonním coupé...
   “ Často zmate inspektor Trachta soupeře tím, že se k němu
   blíží ve stoji o napjatých pažích, takže zločinec ho má v první chvíli za odraz ve
   vodě a střílí vysoko nad něj.”Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   18:25 27.08.2020

   Co vím tak Švédi s tím experimentovali, protože taková konstrukce dává tanku docela výjimečné jízdní vlastnosti v těžkém terénu, má to dobrou stabilitu i průchodnost, navíc měli ...Zobrazit celý příspěvek

   Co vím tak Švédi s tím experimentovali, protože taková konstrukce dává tanku docela výjimečné jízdní vlastnosti v těžkém terénu, má to dobrou stabilitu i průchodnost, navíc měli munici uloženou v zadním voze, tedy oddělenou od osádky, dále ušetření váhy ten UDES XX20 vážil v prototipu cca 25 tun, dále pak celkově menší rozměry než mají klasické tanky.
   Ale konstrukce je sama o sobě docela složitá na výrobu, tím i drahá, složitá na provoz, náchylná na poruchy či poškození a celkově to vypadá, že pro tank se taková konstrukce nejspíš nehodí. Ale kdo ví co k tomu Rusáky vede, že přemýšlejí zrovna o tomhle.Skrýt celý příspěvek

   • balm
    14:49 30.08.2020

    Švédsko k experimentování a vývoji unikátních řešení se neuchýlilo dobrovolně. Ekonomika, technologické možnosti a geografické podmínky. Tak vznikl i jejich unikátní S-Tank ...Zobrazit celý příspěvek

    Švédsko k experimentování a vývoji unikátních řešení se neuchýlilo dobrovolně. Ekonomika, technologické možnosti a geografické podmínky. Tak vznikl i jejich unikátní S-Tank (Stridsvagn 103), který se uměl zahrabat a zcela postrádal věž. Stejně tak vznikl Jas-39 s obracečem tahu, sklápěcí svislou ocasní plochou a další unikátní projekty.

    Samozřejmě, kdo jiný disponuje dlouhodobými zkušenostmi, než právě Rusko? Například VITYAZ DT-30 a jeho další varianty, využívají prakticky stejný princip. DT-30 představuje symbol odolnosti a průchodnosti v nejdrsnějších podmínkách.Skrýt celý příspěvek

  • achi67
   19:40 27.08.2020

   To řešení je během ústupu rozhodně bezpečnější pro osádku...

   To řešení je během ústupu rozhodně bezpečnější pro osádku...

  • Jura99
   07:43 28.08.2020

   Nejspíš bude v přívěsném vozíku zdroj energie, něco jako sovětský mobilní telefon :-). Už před 110 lety Porsche zkonstruoval vojenské tahače jako benzíno-elektrické "vlaky", kde ...Zobrazit celý příspěvek

   Nejspíš bude v přívěsném vozíku zdroj energie, něco jako sovětský mobilní telefon :-). Už před 110 lety Porsche zkonstruoval vojenské tahače jako benzíno-elektrické "vlaky", kde byl motorový vůz se spalovacím motorem a dynamem a napájel další přípojný vůz či vozy s elektromotory.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...