Armáda 2015: Náhled do stavu ruských ozbrojených sil

Foto: Ruští vojáci; ilustrační foto / Evgeny Vvedenskiy; CC BY-SA 4.0
Ruští vojáci; ilustrační foto / Evgeny Vvedenskiy; CC BY-SA 4.0

Před několika týdny se v Rusku uskutečnila obří vojenská výstava Armáda 2015. BBC Russian Service výstavu využila k oslovení známých vojenských komentátorů s cílem zjistit skutečné problémy ruských ozbrojených sil.

Dohledat se relevantních informací o skutečném stavu ruské armády je obtížné. Většina ruských odborných médií přináší pouze nekriticky zaměřené informace. Jednu z výjimek tvoří ruský blog Russian Defense Policy vycházející v anglickém jazyce. Blog vybírá zajímavé články z ruských médií, především konstruktivně kriticky zaměřené vůči ruské armádě.

„Armáda 2015 byla obří vojenská výstava ukazující nejnovější a největší ruské vojenské technologie a zařízení. Šlo o vlasteneckou akci určenou ke zvýšení pýchy průměrného Rusa v ozbrojené síly. Armáda 2015 nebyla zamýšlená jako diskuzní fórum o nedostatcích a obtížích ruské armády. Nicméně, ctihodná BBC Russian Service oslovila čtyři dobře známé komentátory navštěvující show právě o problémech ruské armády. Tedy o tématu, které již není snadné najít v ruských médiích," dočteme se v úvodu článku na Russian Defense Policy.

BBC Russian Service nejprve poukázala na prvního komentátora, Vjačeslava Tetikina, poslance ruské státní Dumy a člena Komunistické strany Ruské federace. Tetekin poukázal na „zálibu" Pentagonu oznamovat problémy amerických ozbrojených sil s cílem identifikovat je a najít řešení. Podle Tetikina podobná diskuze v ruských politických a vojenských kruzích chybí. Dále BBC Russian Serivice oslovila Konstantina Sivkova, Igora Korotčenka a Konstantina Bogdanova.

Komentátoři vyjmenovali několik zásadních problémů ruských ozbrojených sil:

 • Vývoj a výroba moderních zbraní trpí nedostatkem personálu a "neúplnosti materiální základny."

 • Velikost ozbrojených sil je nedostatečná a navýšení počtu je obtížné z důvodu nedostatku mužů

 • Nedokončení reforem, libovůle v rozhodování

 • Nedostatek moderních zbraní, včetně bezpilotních prostředků a pomalé přezbrojování armády

 • Potřeba velkých výdajů k dokončení reforem – není možné je zastavit, ale jsou zapotřebí velké zdroje k dokončení

Klíčový je první problém. Ruskému vojenskému průmyslu chybí kvalifikovaní pracovníci, dodavatelé součástek a komponentů. Rusko dříve tento problém řešilo nákupem u západních firem. Nyní takové nákupy nejsou možné kvůli probíhajícím sankcím.

Tetikin vyjádřil obavy, kdo bude v budoucnu vyvíjet moderní ruské zbraně. Podle Tetekina jsou schopnosti současné generace ve vojenském výzkumu a vývoji „o řad menší", než u předchozí generace.

Velikost ruské armády znepokojuje Konstantina Sivkova. Pro obranu země je údajně nutné zvětšit armádu až o 50 %. Problémem jsou také nové bezpečnostní požadavky, které vyžadují moderní vojenskou techniku – té se ruské armádě nedostává.

Igor Korotčenko naopak upozorňuje na chybějící taktické a strategické útočné bezpilotní letadla v ruské armádě. Problémem jsou také neustále se měnící priority a svévolná rozhodnutí nových ministrů obrany v oblasti nákup nových zbraní.

"Prvním a hlavním problémem je nedokončený stav vojenské reformy, která byla zahájená na konci první dekády nového tisíciletí a opakovaně měnila své cíle," říká poslední komentátor Konstantin Bogdanov. Cíle reforem měnil Serdjukov i nynější ministr obrany Sergej Šojgu.

Druhým problém je pomalé tempo přezbrojování. Bogdanov poukazuje, že řada systému měla být vyměněná již po roce 2000. K dlouho plánovanému přezbrojení dochází až nyní. „Minimálně 15 let bylo ztraceno," říká Bogdanov.

Zdržení způsobilo, že řada ruských vojenský podniků se jednoduše „dostala z formy." Během ztracených let nemohly ruské podniky dodávat „potřebné vybavení a výzbroj s požadovanými vlastnostmi a s výrobními náklady."

„Situace je nyní o něco lepší, ale na konci minulé dekády byla situace naprosto kritická," uvedl Bogdanov.

Na konec Bogdanov upozorňuje na nutnost velkých investicí do personálu a infrastruktury. Personál je nutno motivovat vstupem do armády „sladkým koláčem" - dostatečným platem. Obrovské investice jsou nutné i do vojenských infrastruktur, především v Arktidě, která stojí v popředí ruských vojenských, politických a ekonomických zájmů. Rusové nyní za velké peníze obnovují základny (nejen v Arktidě), které po roce 1990 opustili.

„Všechno to stojí obrovské peníze, a jak to vše bude vypadat v obtížných finančních podmínkách, je těžké říct. Armáda spotřebovává velké množství prostředků, ale je teprve v půli cesty a zastavit není dobrý nápad," uzavírá svůj komentář Bogdanov.

Zdroj: Russian Defense Policy

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Dva roky výcviku posádek tanků Armata

Nový ruský hlavní bojový tank T-14 Armata a těžké bojové vozidlo pěchoty T-15 Armata jsou špičkové ...

Ruská zbraň proti dronům: mikrovlnné "dělo"

Ruská Spojená korporace na výrobu přístrojů vyvinula mikrovlnou zbraň schopnou na vzdálenost několik ...

Ruské vojenské výdaje mimo kontrolu

Rusko v posledních letech masivně investuje do modernizace své armády. Ambiciozní modernizační plány ...

Jak se postavit současnému Rusku?

Téměř rok a půl se na Ukrajině odehrává scénář, který na svém počátku málokdo předpokládal. Konflikt ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • maria
  04:14 07.04.2016

  Buy original Passport, Drivers license, ID card, IELTS ,visa, birth certificate, school diplomas,marriage certificate,US Green card ((documentslinkup@gmail.com)) and many other documents.
  Contact us:………… www.documentslink.com...
  Apply for real register Passport, Visa, Driving License,ID CARDS,marriage certificates,diplomas etc. for sell. Passport,citizenship,ID cards,driver license,diplomas,degrees,certificates service available. Tourist and business visa services available to residents of all 50 states and all nationalities Worldwide. We are unique producers of Authentic High Quality passports, Real Genuine Data Base Registered and unregistered Passports and other Citizenship documents.We can guarantee you a new Identity starting from a clean new genuine Birth Certificate, ID card, Driver’s License,Passports, Social security card with SSN, credit files, and credit cards, school diplomas, school degrees all in an entirely new name issued and registered in the government database system. We use high quality equipment and materials to produce authentic and counterfeit documents.All secret features of real passports are carefully duplicated for our Registered and unregistered documents. We are unique producer of quality false and Real documents.We offer only original high-quality Registered and unregistered passports,driver´s licenses,ID cards,stamps,Visa, School Diplomas and other products for a number of countries like:USA,Australia, Belgium,Brazil,Canada,Italian,Finland,France,Germany,Israel,Mexico, Netherlands,South Africa,Spain,United Kingdom, etc.

  CONTACT OUR SUPPORTERS
  Website>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> www.documentslink.com...
  Contact us on>>>>>>>>>>>>>>>>> documentslinkup@gmail.com
  General Support>>>>>>>>>>>>>>> info@documentslink.com
  Call us on>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>+237690948318
  whatsapp number>>>>>>>>>>>>>>>>>+237690948318
  SKYPE:……………… linkupdocuments

  ORDER ANY UNIVERSAL DOCUMENTS YOUR OF NEED
  PASSPORTS
  ID card
  Social security card
  Drivers Licenses
  Canada Cards
  United States Cards
  Student Cards
  International Cards
  Private Cards
  Adoption Certificates
  Baptism Certificates
  Birth Certificates
  Death Certificates
  Divorce Certificates
  Marriage Certificates
  Custom Certificates
  High School Diplomas
  G.E.D. Diplomas
  Home School Diplomas
  College Degrees
  University Degrees
  Trade Skill Certificates
  Validate SSN Number
  US green cards
  Counterfeit dollars/euro
  Spy Products
  Voice Changers
  Listening Devices
  Invisible Ink
  DMV Record Inquiry
  Background Check
  Investigate Anyone
  Registered and unregistered passport of all countries. Visas, biometric passport, degrees, drivers license,I.D cards.Training certificates M GCSE, A-levels,High School Diploma Certificates,GMAT,MCAT,and LSAT Examination Certificates,Novelty Birth, Marriage and Death Certificates Novelty Passports and New Identity Packages,Replicated,Real Degrees/Diplomas from most post-secondary institutions from around the world (we have over 3000 templates on file) all designed to look 100% identical to the original.Custom Printing (if we do not already have the template on file – simply email us a copy and we can make any alterations/modifications as per your directions).second, citizenship, identity, identification, documents, diplomatic,nationality, how to, where to, get, obtain, buy, purchase, make,build a passport, id British, Honduras, UK, USA, us Canada, Canadian, foreign, visa, Swiss, card, ids, document

  BUY REAL DOCUMENTS
  our contacts include ex private investigators, consulates, high ranking government personnel's and experienced seasoned experts, we have solid connections with higher personnel's on all areas of real register documents and passport change in these Countries who are linked to the passport agency in each of these countries and with the help of their connections, all our clients demanding any citizenship document or passport from any countries are 100% assured as well as guaranteed of receiving very high quality real genuine registered documents that can never be identified as fake!! Not even an expertise custom official or machine can ever dictate the document as fake since the document is no different from Real government issued! All our real genuine data base Registered citizenship documents have your personal data registered in the data base system and 100% machine readable. Feel free to get the additional detailed information about our services. Sincerely hope to find a way to cooperate with you. If any of these products interest you, please feel free to contact us. We will give you our best price upon receival of your detailed inquiry.
  SKYPE:…………………. linkupdocuments

 • maria
  04:06 07.04.2016

  Kúpiť originálne pas, vodičský preukaz, občiansky preukaz, IELTS, VISA, rodný list, školské diplomy, sobášny list, americký Zelená karta ((documentslinkup@gmail.com)) a mnoho ďalších dokumentov.
  Kontaktujte nás: ............ www.documentslink.com...
  Žiadať o skutočnej registrov cestovných dokladov, víz, vodičský preukaz, preukazy totožnosti, sobášne listy, diplomy atď na predaj. Pas, občianstvo, preukazy totožnosti, vodičský preukaz, diplomy, tituly, certifikáty služba. Turistické a obchodné vízovej služby sú k dispozícii pre obyvateľov zo všetkých 50 štátov a všetkých národností po celom svete. Sme jedinečné výrobcovia notárskych pasov vysoko kvalitné, ozajstné nefalšované dátová základňa registrovaných aj neregistrovaných cestovné pasy a iné občianstvo documents.We vám zaručí novej identity počnúc čisté nové originálne rodný list, občiansky preukaz, vodičský preukaz, pasy, sociálne zabezpečenie kariet s SSN, úverové súbory a kreditných kariet, školských diplomov, školských stupňov všetko v úplne novým názvom vydané a evidované v databázovom systéme vlády. Používame kvalitné vybavenie a materiály na výrobu autentickej a falšovaných documents.All tajné znaky reálnych pasov sú starostlivo duplicitné pre našich registrovaných a neregistrovaných dokumentov. Sme jedinečná výrobca kvalitných falošné a nehnuteľný documents.We ponúkajú iba originálne kvalitné registrovaných a neregistrovaných pasy, vodiča, preukazy, preukazy, pečiatky, Visa, Školské Diplomy a ďalšie produkty pre rad krajín, ako je: USA, Austrálii , Belgicko, Brazília, Kanada, talianska, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Izrael, Mexiko, Holandsko, Južná Afrika, Španielsko, Veľká Británia, atď.

  Kontaktujte našu podporovatelia
  Webové stránky >>>>>>>>>>>>>>>>>>>> www.documentslink.com...
  Kontaktujte nás na >>>>>>>>>>>>>>>>> documentslinkup@gmail.com
  General Support >>>>>>>>>>>>>>> info@documentslink.com
  Zavolajte nám na >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> + 237690948318
  WhatsApp číslo >>>>>>>>>>>>>>>>> + 237690948318
  Skype: .................. linkupdocuments

  Objednať nejaké UNIVERSAL dokumentáciu, vaše potreby
  PASY
  občiansky preukaz
  Sociálne zabezpečenie karty
  vodičské preukazy
  Kanada karty
  Spojené štáty karty
  študent Cards
  medzinárodná karty
  súkromné karty
  prijatie Certifikáty
  krst Certifikáty
  rodné listy
  úmrtné listy
  rozvod Certifikáty
  sobášne listy
  vlastné certifikáty
  High School Diplomy
  G.E.D. diplomy
  Home Školské Diplomy
  college Stupne
  vysokoškolským vzdelaním
  Obchod Zručnosť Certifikáty
  Overenie SSN číslo
  USA zelenej karty
  Falšované dolárov / euro
  špionážne produkty
  hlasové meniče
  odpočúvacie zariadenie
  Invisible Ink
  DMV Record Dopyt
  kontrola pozadia
  vyšetrovať Ktokoľvek
  Registrované a neregistrované pas zo všetkých krajín. Víza, biometrický pas, stupňa, vodičský preukaz, číslo cards.Training certifikáty M GCSE, A-levels, maturitu certifikáty, GMAT, MCAT, a LSAT skúšobné certifikáty, novosť narodenia, sobášnych a úmrtných listov Novinka pasy a nová identita Balíky, replikované, Real ° / Diplomy z väčšiny post-druhotné inštitúcie z celého sveta (máme viac ako 3000 šablón v súbore) navrhnuté tak, aby vyzerať 100% identická s original.Custom tlač (ak už nemáte šablónu na súboru - jednoducho napíšte nám kópiu a môžeme vykonávať žiadne zmeny / úpravy podľa vašich smeroch) .second, občianstvo, identita, identifikácia, dokumenty, diplomatických, národnosť, ako, kde, dostanete získať, nakupujú, nákupu, vyrobiť, vybudovať cestovný pas, id britský, Honduras, Veľká Británia, USA, us Canada, Canadian, zahraničné, víza, švajčiarsky, karty, id, dokument

  Predaj pravých DOKUMENTY
  naše kontakty zahŕňajú ex súkromných detektívov, konzuláty, vysoko postavený vládny personálne a skúsenému skúsených odborníkov, máme pevné spojenie s vyššími personálnymi o všetkých oblastiach real evidenčných dokladov a zmeny pasovej v týchto krajinách, ktoré sú spojené s pasovou agentúry v každej z týchto krajín a pomocou ich spojenie, všetci naši klienti náročné akékoľvek občianstvo preukazu alebo pasu zo všetkých krajín so 100% istotu, rovnako ako zaručená prijímanie veľmi vysokej kvality v reálnom skutočné registrovaných dokumentov, ktoré nemôžu byť nikdy identifikované ako falošný !! Ani odbornosť zvyk úradníka alebo stroj môže niekedy diktovať dokument ako falošný, pretože dokument sa nijako nelíši od skutočných vláda vydala! Všetky naše skutočná originálne Databáza Registrovaní občianstvo dokumenty majú svoje osobné údaje uložené v databáze systému a 100% strojovo čitateľné. Neváhajte a získať ďalšie podrobné informácie o našich službách. Úprimne dúfam, že nájsť spôsob, ako spolupracovať s vami. Ak sa niektorý z týchto produktov vás zaujímajú, neváhajte nás kontaktovať. Dáme vám naše najlepšiu cenu na receival svojho podrobného skúmania.
  SKYPE: ...................... linkupdocuments

 • Hammer
  19:19 10.08.2015

  Ctihodní ruští komentátoři se všemožně vyhýbají jít se svou analýzou ruských obranných sil na samou dřeň, protože by mohli zmizet, nechtěně spolknout něco jedu na krysy nebo být rozstříleni na procházce po Moskvě či jiném městě.
  Kdyby rovnou řekli, že v ruské armádě panuje šikan nejhrubšího zrna, chlastá se jako o život a vše se rozkrádá v neuvěřitelném rozsahu, museli by vzápětí říct, že stejně jako VS před třiceti lety by sice mohli vyrazit k nějakému útoku kamkoliv, ale daleko by proti ani ne silnějšímu jako spíše vzdálenějšímu protivníkovi ani nedojeli.
  Na vojně nám Rusáky vychvalovali až do nebes zrovna jako tady někteří diskutující, ale sotva přišli na útvar, spadla nám brada hrůzou až na zem. V jediných hadrech, špinaví, smrdící jak psí kšíry, podvyživení, narvaní jak dělnický autobus, střelby s nima bez legrace o život a nikdo nevěděl zrovna čí a kdy....
  Nikdo z nich nevěděl, co to je kakao, když jsme jim je při službě v kuchyni uvařili na tajňocha (byli v tak ubohém stavu, že jsme si řekli, že jim něco dáme) nechtěli to vypatlanci pít, protože by v tom mohl být jed ze západu, až když náš mazák zařval, jestli nechtějí dostat přes tlamu jednoho zvedl nohama nad zem, dali si říct. Chleba znali a když na něj měli půl centimetru másla a centimetr marmelády, cpali se jak propuštění vězni. Pořád hleděli kde je na ně šitá bouda a až to dopili a dojedli a nikdo z nich se nevyvalil, úplně změkli a říkali "spasíba". To už jsme je posílali ke všem čertům. Už nikdy nic nedostali, to byli magoři, to se nedá popsat. Všichni se od nich drželi co nejdál. Otřes, otřes, otřes. Ti jsou tak zmasírovaní tou jejich propagandou, že se s nima nedá ani domluvit, aby si vzali to kakao.

 • Rase
  09:34 03.08.2015

  Hagedorn:
  Ty počty techniky neznamenají co máme mít, ale je to maximum techniky které můžeme mít (ten mantinel vznikl jako reakce na počty techniky po studené válce). Ostatní státy mají obdobné mantinely a také jich nedosahují. Je tam udaný maximální počet tanků (spadaly tam i BVP-1), BVP, letounů, helikoptér atd.

 • Krtoun
  05:18 03.08.2015

  Vrata: co má tento příspěvek společného se stavem Ruské armády?

 • Hagedorn
  23:50 28.07.2015

  Nevím co se tu řeší naše armáda má co dělat aby plnila vymysli NATO. Pochybuju že by NATO přiběhlo na pomoc zrovna nám. NATO nemá prostředky aby zastavilo Rusko v postupu pokud by se Rusak rozhodl jít do útoku. Šéf NATA zestárnul o pár let jen když zjistil co má rusák na Krymu natož co má všeobecně. Měly by jsme se začít starat trochu sami o sebe a nespoléhat na ochranu NATA. Ekonomika u nás roste a přitom naše armáda je v žalostném stavu jak po stránce technické tak po stránce mužstva. Četl jsem tabulku naplněnosti stavu naší armády podle NATA. Je hrozivá při nasazení i všech kuchařů a všeho šrotu co by se kde našlo nemáme ani třetinu např. max.počet obrněných vozidel v plné bojeschopnosti na náš stát je okolo 1350kusu máme ani ne 400 a to tak polovina bude v horším tech.stavu..

 • ardz
  18:00 11.07.2015

  ale ale. Zasa rozprávka o vyvolaní 2 sv. vojny ZSSR?

  Holt spejeme k multipolárnemu svetu

 • RiMr71
  17:43 11.07.2015

  ...tak třeba udělají společnou vojenskou přehlídku, jak Němci s Rusákama v Brestu, na oslavu vyvolání světové války.
  Tím chci říct - moc bych si od toho jejich spojenectví nesliboval..

 • ardz
  13:17 11.07.2015

  martinius a ešte treba pripomenúť že krajiny v šanghajskej organizácii mávajú spoločné vojenské cvičenia takže možno očakávať že po včerajšom vstupe indie a pakistanu aj ony sa budú zúčastňovať spoločných vojenských cvičení

 • ardz
  13:15 11.07.2015

  stroup na propagandu ktorou ste zaperlil slovami - Popravdě, pokud by v Polsku vládl diktátor, pokud by vládl pomocí kultu osobnosti, pokud by za vše špatné mohl "vnější nepřítel", pokud by byla politická opozice v podstatě zlikvidována, pokud by Polsko sem tam zabralo kousek svého "historického" území, pokud by v Polsku hrozila dlouhodobá ekonomická krize, pokud by i přesto Polsko horečně zbrojilo, pokud se tamní vládce panicky bál "revoluce", pokud by polské politické špičky vyhrožovaly sousedům...
  Pak ano, bylo by možné že nás Polsko napadne...
  môže skočiť tak nanajvýš človek trpiaci pokročilým štádiom rusofóbie.

  rimr mňa na rozdiel od vás zaujíma vecná geopolitika a keď má niekto iný názor ako propaganda washingtonu a bruselu tak vy tiež neviete nič iné ako konšpirovať? Ja som na slovensku doma a nezvažujem emigráciu nikam.

 • RiMr71
  12:36 11.07.2015

  Ardz - vy tady v tomto státě, který je členem toho zločinného NATO, které je podle vás tak důležité vojensky vyvážit, nebo ještě lépe převážit (i kdyby šlo o takový jako vámi zmiňovaný nesourodý babylon), musíte ale hrozně trpět....!
  Aby edošlo k mýlce - nikoho nikam neposílám, ale nezvažoval jste emigraci do nějakého východního ráje?

 • ardz
  11:00 11.07.2015

  martinius india, čína či rusko sú v BRICS tam ide o obchodné vzťahy + v euroázijskej únii

 • martinius
  10:44 11.07.2015

  Osobně mám pocit, že tyto pakty mají čistě hlavně obchodní význam. Jako skutečnou vojenskou spojeneckou sílu, bych tento pakt moc neviděl.

 • ardz
  22:53 10.07.2015

  Pred asi 2 hodinami začal v Ufe slávnostný vstup Indie a Pakistanu do SCO. Momentálne je tak v SCO 8 krajín v ktorých žije 3 miliardy ľudí. Je to väčšia vojenská sila ako NATO. Šanghajská organizácia pre spoluprácu síce nie je priamo definovaná ako vojenský pakt, ale ako protiváha západným alianciám. Ďalšie 4 krajiny sú pozorovateľmi. Dodnes aj india a pakistan boli pozorovateľmi.

 • Vrata
  16:16 10.07.2015

  pardon - misto 9% dovozu z Ciny ma byt 11% ve 3 vete od konce.

 • Vrata
  16:10 10.07.2015

  fenri: ja jsem nic nevytrhoval z kontextu. Ta veta, kterou jsem po vas citoval je vase a je presna a navic neni v rozporu se zbytkem textu, kde jsem ji vzal. Mozna jste to myslel jinak nez napsal, ale to je vase chyba, ne moje.

  Jinak, jak napsal Kolt, nikdo z nas nevi, co vsechno vlastne zahrnuji ona cisla o dovozu, takze nikdo z nas nevi, kolik se toho fakticky dovazi. Takze vase tvrzeni o 90% je ono Koltem uvedene vareni z vody - z 5% udaje o dovozu tezko udelate 90% dovozu.
  Ja osobne samozrejme nevim, kolik procent nebo desitek procent z celkove ceny zbozi u nas prodaneho je pridano v Cine, ale tech 90% to proste neni. Vyssi podil Ciny muze byt u obleceni a elektroniky hracek a kuchynskeho nadobi ale je zanedbatelny treba u potravin, nabytku, automobilu, stavebniho materialu, pravdepodobne chemie (cistici prostredky, kosmetika). Ani u tech odevu a elektroniky nemusi byt zdaleka vsechno dovazeno z Ciny, odevy a obuv mohou byt z Bangladese, Vietnamu a Indie, elektronika muze mit radu komponent z jinych zemi (Singapur, Malaysie, USA ...). Ja jsem se do tohoto problemu pokusil dnes odpoledne vtahnout kolegy - u potravin si vzpomneli, ze se k nam dovazi hmota na vyrobu cokolady (asi kakaove maslo) ale to kakao se mozna do Ciny dovazi.

  Jinak k vasemu souveti
  "2012 dovoz z Číny (tj. nikoliv v číně vyrobené zboží, ale přímý dovoz): 305 mld. Kč305 mld. Kč. Je-li podle Vrat podíl Číny jen něco přes 5%, pak by byl roční dovoz do ČR skoro 6 bilionů Kč. Jenže dovoz byl v témže roce jen 2.7 bilionu. "

  - no to by znamenalo, ze v roce 2012 nebyl dovoz z Ciny 6% ale 9% dovozu, stale vam tam chybi 80% k vasim cislum. Jak vite, ze v techto vyrobcich primo dovezenych z Ciny nejsou komponenty, materialy a know-how/design z jinych zemi? Neni mozne, ze v roce 2012 byl dovoz z Ciny vyssi nez v roce, o kterem jsem referoval ja?

 • logik
  22:44 09.07.2015

  Fenri - vy jste začal tvrdit, že z číny je 90% zboží.
  Tedy NA VÁS je buďto tento napadnutý údaj něčím doložit, anebo říci, sorry, to je jen můj názor, že to tak je, ale doložit to neumím a tak to beru zpět.

  A ne s tím operovat jako s faktem do té doby, než se to někomu podaří vyvrátit. Právě provádíte jeden z klasických faulů v argumentaci.

 • fenri
  21:31 09.07.2015

  OK, podívate se na cedulku u hadrů - Čína, Bangladéš, Vietnam..., podíváte se na elektroniku (třeba když jí rozeberete) Čína. Podíváte se na výrobce solárních panelů: Čína...
  Pohraničí je plné zkrachovalých textilek. Nezkrachovaly na dovozu skotských plédů ani německých lederhosen s padacím mostem... Jenže pokud sem doveze německá firma textil, je to součástí obchodní bilance s Německem. Bez ohledu na to, že ten textil je vyroben v Číně. aspol.
  A
  Ne, nevím, jakou metodikou je to počítané a myslím, že to neví ani Vrata, který ji tu prezentuje. A hlavně myslím, že je to vachrlaté:
  -2012 dovoz z Číny (tj. nikoliv v číně vyrobené zboží, ale přímý dovoz): 305 mld. Kč. Je-li podle Vrat podíl Číny jen něco přes 5%, pak by byl roční dovoz do ČR skoro 6 bilionů Kč. Jenže dovoz byl v témže roce jen 2.7 bilionu. Něco je špatně. A znovu: i ten americký iPhone je vyroben v Číne. A ještě jednou znovu: byla řeč o DOVEZENÉM SPOTŘEBNÍM ZBOŽÍ. Takže asi ne o zbraních, komoditách, technologiích.
  Nicméně vrátil bych se back to roots:
  1.) údaj o tom, kolik zboží má nějaké země Stanyk doma o té zemi nesvědčí vůbec nic.
  2.) Vrata nepostřehl, že je debata o DOVOZECH, tj. jeho vykřikování o tom, jak má český sporák a šindel je trochu mimo.

 • KOLT
  20:08 09.07.2015

  feni: A vy víte, jakou metodou je ten dovoz počítaný? Mně sice také přijde, že tam má Čína podezřele málo. Nicméně bez znalosti metodiky o tom nehodlám vynášet žádné soudy. Vašimi slovy, vaříte z vody ;-)

 • fenri
  18:11 09.07.2015

  Vrata: dost se pletete, jen si to neumíte připustit-ta debata už nějaký čas bežela o věcech z DOVOZU, tedy MIMO ČR. Chápete slovo dovoz? Chcete ho vysvětlit?
  Nebo úmyslně vytrhujete jednu větu z kontextu?
  Těch 6% jsem rozebral už jednou: ne vše dovezené z Německa je v Německu vyrobené. Fakt věříte tomu, že se HP vyrábějí v Palo Altu? A Adidasky v Bavorsku?

 • Vrata
  16:32 09.07.2015

  fenri: to, na co jsem reagoval neznelo " 90ti % MIMO Českého zboží" ale znelo to cituji vas:

  "Ano, 90% procent věcí, co dnes používáme je z Číny, jsou proto ostatní ekonomiky špatné? Je Čína ve skvělé ekonomické kondici?"

  Vy tam zadne "MIMO Ceskeho zbozi" nemate. Chapete?

  Navic, Ja jsem vam v predchozim prispevku vypsal dovozy do Ceska ze zahranici a ty z Ciny tvori pouze cca 6% z celkoveho dovozu - vy jste z toho udelal 90% a trvate na tom. Chapete?

  Jinak co se tyce Evropskych veci vyrabenych mimo Evropu - jak vite, ze boty Adidas se vyrabi jen v Cine? Co kdyz se jich vice vyrabi treba ve Vietnamu? Tricek se vice dovazi z Bangladese? Co se tyce vnitrnich soucastek, tak stejne jako plati, ze v Evropskych vyrobcich mohou byt Cinske prvky je to i naopak - v Cinskych mohou byt komponenty Evropske i komponenty z dalsich statu.

 • fenri
  11:31 09.07.2015

  Vrata: stále nechápete: hovořil jsem o 90ti % MIMO Českého zboží! Chápete? Tj. vezmete nákupy, z toho škrtnete ty české a z toho ZBYTKU se bavím o 90% Je slovo MIMO tak těžké?
  Jinak ta čísla jsou dost mimo. Když se sem dovezou boty Adidas, bude to asi přes německou centrálu a bude to německé zboží. Ovšem z drtivé většiny bude vyrobeno v Číně nebo Vietnamu. Když se prodají počítače HP, nebude to bráno jako obchod s Čínou. Bez ohledu na fakt, že drtivá většina komponent a všeho na Packardech je z Číny.

 • Vrata
  10:13 09.07.2015

  fenri: ja jsem do zahlavi sveho prispevku napsal:


  "fenri - 90% veci na nasem trhu je z Ciny.

  No, ja nesleduji stitky "made in .." na tom co kupuji, ale: ....."
  Tedy diskutoval jsem vase tvrzeni, ze "90% veci na nasem trhu je z Ciny". Jeste jednou, ja jsem nediskutoval primo vas prispevek ale jen toto jedno vase tvrzeni. Rozumite mi, nebo me budete presvedcovat, ze vite lepe nez ja, na jake tema jsem mluvil?

  Jinak, k dovozum do CR za rok 2013 (CIA world factbook):

  30.2% Nemecko, 8.2% Polsko, 7.2% Slovensko, 5.8 % Cina, 5.6% Holandsko, 5.1% Rusko, 4.2% Rakousko...

  Ja vam klidne verim, ze u vas doma mate 90% veci z Ciny a zbyvajicich 10% z Ruska ale u nas doma to tak neni.
  A navic, podle vyse zminenych cisel, podil Cinskeho zbozi na Ceskem trhu nemuze byt vetsi nez onech 5.8%. To ma do vasich 90% hodne, hodne daleko.

  Jinak, neni logicky fail psat o tom, ze domaciho zbozi nakupuji za desitky procent kdyz mi napisete ze Cinskeho je u nas 90%. Pro vysvetleni: kdyby bylo Cinskeho zbozi 90%, tak ostatniho zbozi muze byt jen 10%, tedy Ceskeho zbozi MAXIMALNE 10% a nemohlo by se tedy jednat o DESITKY procent, jak jsem se snazil ve vyctu demonstrovat.

 • fenri
  07:10 09.07.2015

  Stanyku, díky za hodnotný a vůbec ne osobní příspěvek. Nicméně přesvědčuji pouze Vrata, že při debatě o zboží vyrobeném mimo ČR je nelogické ohánět se Morou či českým stavebním materiálem. Nic, co byste byl schopen pochopit.

 • fenri
  07:09 09.07.2015

  To Vrata: zkuste si přečíst, co jste napsal 16:38 7.7. Píšete tam o ČESKÉM stavebním materiálu, MORA sporácích atd. V diskuzi o tom, co NENÍ z Česka je to prostě irelevantní. Je to těžké pochopit? Bavíme-li se o zboží, které není z Česka psát seznamy toho, co jste z Česka koupil je prostě mimo. Netuším, co je na tom k nepochopení. Je to prostě jen logický fail.
  Nicméně: doufal jsem, že bude pochopeno, o čem můj příspěvek byl. Ne o tom, zda je z Číny 70 či 90% spotřebního zboží (a ano, měl jsem tam nasypat i Bangladéš, Vietnam apod.), ale o tom, že údaj o tom, kolik spotřebního zboží máte doma z té které země a kolik ho nemáte nesvědčí vůbec o ničem. Kolik toho máte z Kanady, z Izraele, Švýcarska, Lucemburska, Norska, Bruneje...? Můžete to vypsat, když už jste se tak pěkně rozepsal o vašich nákupech?

 • Stanyk
  19:47 08.07.2015

  Fenri ..... Tak koukam, že kdyz jsem se po padesáti příspěvcích vrátil do diskuse, stále tu presvedcujete ostatní, že ostatní jsou mimo a nechápou vás. To o něčem svědčí. Ale preji Vám krásný letní vlahyvlahy večer.

 • Vrata
  16:34 08.07.2015

  fenri: k vasemu poslednimu prispevku:

  ja (Vrata) jsem nemluvil o tom, "co ČESKÉHO (jsem) si koupil", ale diskutoval jsem vase tvrzeni,ze 90% zbozi na nasem trhu je z Ciny.

  Takze jeste znovu to pro vas shrnu:

  Vezmu-li to v peneznim oceneni, tak pro vydaje nasi domacnosti je Cinske zbozi zrejme marginalni, prevazuje zbozi ze zapadni evropy vcetne Ceska.
  Doplnil jsem to o fakt, ze v oblasti prodeje automobilu zde v Cesku Cinske zbozi proste neni a dale informaci, ze v nasi domacnosti neni zadne Ruske zbozi krome zemniho plynu a benzinu v aute.
  Co se tyce Ceskych vyrobku, hodne jsem treba investoval do stavebnich materialu. Vice jak polovina z nize zminene investice byla do drevenych oken ze Slavony, vyrobku ciste Ceskeho a v Cesku vyvinuteho. Stejne tak vetsina stavebnich materialu je v Cesku vyrabena, i kdyz nekdy v licenci nebo ji mozna vyrabi Ceske pobocky Evropskych firem (Knauf, Weber, Baumit,.....).

 • semtam
  22:45 07.07.2015

  Přesně jak píše Superme, souhlas.

  A pro ty kdo nekriticky vzhlížejí k NATO, EU či pod. zamyslete se jestli Vaše myšlení není úplně stejné, jako se píše v tomto článku o ruském nekritickém stylu pohlížení na armádu. I když tak horké to zase nebude. Kdyby neviděli nedostatky, tak by ruská armáda neprodělávala tak zásadní obměnu struktury i technologické změny.

  A dále pro ty pro koho je zárukou demokracie a bezpečnosti členství v NATO a EU, plus US základna v zemi. Tak se podívejme na Kosovo, tato země pomalu všechno má, sice jen tak na půl, ale vše pod hlavičkou NATO a EU. Jenže je tato země na samotném chvostu Evropy. Jak ekonomicky, tak i bezpečnost je bídná.

  Pokud chcem stát jaký prosperuje a má velkou bezpečnost , tak samotné členství tyto věci neovlivní. Ten klíč je úplně někde jinde.

 • Superme
  22:15 07.07.2015

  stroup - Víte, Vy - ale nejenom Vy - vidíte vše negativní, ale nic pozitivní, protože buď si ty informace nechcete zjistit, nebo je nechcete vidět.

  Pobavte se s někým, kdo tam byl. Jestli se tam cítil v bezpečí nebo naopak nebezpečí, jestli to byla ta zaostalá země, kde vládne tvrdou diktátorskou rukou ten zlý Putin. Kdyby jste chtěl, zjistil by jste si, že i když jsou tzv. "západní sankce", tak v Rusku otevírají své nové fabriky i Americké nebo Německé firmy. Zajímavé, že?

  Můžete si o Rusku myslet své, ale nemyslete si, že náš systém je dokonalý. Není! V mnoha oblastech není, stejně jako ten Ruský!

 • semtam
  22:12 07.07.2015

  hurvo

  A co to má s NATO společného? Nebo si myslíte, že v NATO se platí Eurem :D

  Kdyby i Makedonie byla v NATO, tak také nemá nyní velký předpoklad pro investování. Řecko také ne. Tak třeba z jiho Balkánských zemí se nabízí Černá Hora, Srbsko a Bulharsko. Ani Kosovo i když platí Eurem není země pro investory výhodná a to má podporu NATO i americkou základnu.

 • hurvo
  22:07 07.07.2015

  samozrejme cierna hora, lebo pouziva euro .

 • fenri
  22:06 07.07.2015

  Nesher: nevím, podle čeho soudíte, že si s Vratem nerozumíme. Byla debata o tom, jaké zboží KROMĚ ČESKÉHO si kdo kupuje. Pan Vrata to chtěl rozseknout vyjmenováváním toho, co ČESKÉHO si koupil. Myslím, že to sám v pohodě vzápětí pochopil.
  S panem Stanykem nebylo nedorozumění. Pouze šlo o spor, zda lze Putina hodnotit podle toho, kolik ruských věcí si pan Stanyk koupil. IMHO je to zcela irelevantní.

 • semtam
  22:02 07.07.2015

  hurvo

  Velmi jednoduše si to představujete, takové Rakousko není členem NATO a vůbec to jeho ekonomiku neovlivňuje. Zásadní je, jaké daná země si udělá ekonomické prostředí.
  Když jsme u toho členství.

  Kdo by investoval raději v Černé Hoře a kdo v Albánii, jakožto členské země NATO. Lepší určitě bude Černá Hora.

 • hurvo
  21:56 07.07.2015

  jeden taky co chranil slovakov a zaujmy slovakov tu uz bol, vysvitlo ze ich chranil hlavne v chorvatsku na jachte. Takisto rusi maju jedneho co chrani rusov a zaujmy rusov, dufam ze ich nepride chranit do karlovych varov.

  Kedze sa u nas 40 rokov budovalo hovno, tak potrebujeme pri zveladovani ekonomiky pomoc zvonka. Taky US Steel by asi tazko investoval do nejakej fabriky v kosiciach keby nemal zaruku toho ze sme normalna stabilna a civizovana krajina. A clenstvo v NATO a EU je znamkou toho ze sme splnili iste kriteria potrebne pre vstup.

  Pokial by sa v 98 nezmenilo smerovanie slovenska tak sme mohli skoncit ako moldavsko odkial usli vsetci mladi, doteraz by nam tu bacoval lenon a vyrabali by sa u nas asi iba licencne kalachy.

 • semtam
  21:56 07.07.2015

  stroup

  Asi úpal, ale se Supermem nehovoříte.
  Horečné zbrojení je trošku nadsázka. To by už od vlády Putina museli mít komplet novou armádu. Což z daleka nemaj. Ukr. krize je složitější i z historického pohledu.

  Opozice je zlikvidována. "Vůdce" se bojí revoluce. A NATO je zásadní pro ekonomiku. Tohle zní jako čistá demagogie.

  NATO ač jsem rád, že jsme jeho členy i přes některé jeho prapodivné činy určitě nemá pro ekonomiku nějaký zásadní vliv.

  Jako investor bych určitě investoval v Rumunsku než v Moldavsku a NATO s tím nemá nic společného. Pokud bych měl investovat buď na UA ne v Rusku, tak raději v Rusku, protože situace v UA je pro investování značně nepříznivá.

  NATO sice poskytuje jakýsi tabulkový pocit bezpečí, ale opět rozhoduje jak si samotná země v bezpečnosti vede. Kdybych třeba v minulosti investoval na severním Kypru, asi by se mi to moc nevyplatilo...

 • Clanek
  21:53 07.07.2015

  Samozrejme ze clenstvi v NATO ma pozitivni dopad na ekonomiku. Neudela to z bankrotujiciho statu stat prosperujici, ani naopak, ale pokud bude nejaka firma zvazovat investici ve dvou statech kde jeden bude v NATO a druhy ne, jinak si budou podobne, tak si pravdepodobneji zvoli ten v NATO, kvuli stabilite kterou NATO (stejne jako EU, ktera jeste ve vetsi mire) nabizi. Ve svych vyjadrenich to napsalo nespocet ekonomu, analytiku a jinych, chtelo by se rict nepodstatnych lidi. Jenze oni podstatni jsou, oni formuji ruzne ratingy, predpovede ktere ikdyz plavou na vode tak dopad na trh a chovani investoru mit budou.

  Jinak ardz je kouzelny, jako obvykle :D
  tak ono neni v zajmu Slovenska a Slovaku aby v SR fungovali firmy, aby lidi meli praci, aby se nekam posouvala zivotni uroven atd,? Ono je to vlastne vykoristovani, ti zli zli zahranicni investori, zli

 • stroup
  21:39 07.07.2015

  ardz: O jaderné válce zde vůbec nemluvím, opět můžeme sáhnout k příkladu z historie.
  Existují ničivé, strašlivé zbraně, na obranu proti nim jsou vynakládány obrovské prostředky, je cvičeno nejen vojsko ale i civilní obyvatelé, obrovské zásoby těchto zbraní mají všechny bojující strany, mají je přímo na frontě nebo v těsné blízkosti ní, jejich nasazení je možné ihned... Přesto ani jedna z bojujících stran tyto zbraně nikdy nepoužije (až na dvě, v podstatě náhodné, výjimky) a to i když stojí před totální porážkou... Chemické zbraně v druhé světové válce nebyly použity.
  Stejnou analogii by šlo očekávat u zbraní jaderných.

 • stroup
  21:33 07.07.2015

  A ještě dodám, členství v NATO má kladný vliv na ekonomiku státu.. NATO, ať se vám to líbí či ne, je zárukou určité stability. A stabilita přeje investicím.. Budete raději investovat v Rumunsku, nebo v Moldávii, Ukrajině, Rusku?
  Nemůžeme vliv NATO na ekonomiku přeceňovat, ale také bychom ji neměli (jak to děláte vy) zcela pomíjet...

 • ardz
  21:30 07.07.2015

  stroup konšpirovať možno o čomkoľvek aj o tom, že je možnosť, že jadrovú vojnu čoskoro začnú USA.

  hurvo pre investorov je clenstvo v nato zarukou urcitej stability krajiny, maju vacsiu istotu ze ich investicia nevyjde nazmar?
  Potom prečo sme v NATO? Nie kvôli záujmom Slovenska a Slovákov, ale aby chránili investície západných korporácií

  Čiže to je výhra keď neútočí NATO na vlastných členov. Ale na iné krajiny keď útočí tak to je v pohode nie?

 • stroup
  21:28 07.07.2015

  Supreme: Popravdě, pokud by v Polsku vládl diktátor, pokud by vládl pomocí kultu osobnosti, pokud by za vše špatné mohl "vnější nepřítel", pokud by byla politická opozice v podstatě zlikvidována, pokud by Polsko sem tam zabralo kousek svého "historického" území, pokud by v Polsku hrozila dlouhodobá ekonomická krize, pokud by i přesto Polsko horečně zbrojilo, pokud se tamní vládce panicky bál "revoluce", pokud by polské politické špičky vyhrožovaly sousedům...
  Pak ano, bylo by možné že nás Polsko napadne...

 • semtam
  21:06 07.07.2015

  stroup

  Dobrá, ale toto můžeme říct úplně o každém. Co když nás napadnou třeba Poláci. Můžou mít třeba také nějaký pro nás nepochopitelný důvod. Z vašeho komentáře by to bylo zcela logické.

  hurvo

  Ale to co píšete nemá opět z ekonomikou nic společného. Dokonce si protiřečíte, že Irsko s Švýcarskem jsou daleko a v tom případě by Finsko a Švédsko byly skomírající ekonomiky, což nejsou. Znovu ČLENSTVÍ V NATO NEMÁ VLIV NA EKONOMIKU STÁTU.

  Že mělo Podněstersko pomoc od 14. armády je fakt. Tak ale nepřekrucujte, že si Podněstersko nechala Ruská armáda. To je podstatný rozdíl.

 • hurvo
  20:55 07.07.2015

  Grecko je clenom NATO , nie zakladajucim ale rozhodne dost dlho. To ze ich ekonomika je mrtva je ale skor dosledok striedania socialistov a komunistov pri moci.
  Svedsko a Finsko vyjadrili v poslednej dobe zaujem sa clenmi NATO stat, preco asi :D

  a Svajciarsko a Irsko su dost daleko od Ruska nato aby ich stabilita bola ohrozena vojnovym konfliktom.

  Nie podnestersko si za podpory 14. armady prisvojil rodinny klan Šerif a ruske MC su iba jeho garantom udrzania sa pri moci.

 • stroup
  20:53 07.07.2015

  Supreme: a jaký měl důvod k útoku Hitler? Jaký Stalin v Zimní válce? Jaký třeba Bush při druhé válce v zálivu?
  Chápete že reálné důvody (tak jak je vnímáte) nemají na vypuknutí války mnohdy žádný vliv?
  Vy nevidíte důvod proč by Rusko zaútočilo, já, na základě historie, tvrdím že Rusko (Putin) může mít svůj vlastní důvod, nám nepochopitelný. A to stačí.. Já netvrdím že Rusko válku na sto procent někde začne, já tvrdím že ta možnost tu je a je třeba s ní počítat.
  Můžeme si stokrát říkat že válka je ekonomický i politický nesmysl, že by to bylo pro Rusko sebevražda.. Že Rusku přeci stačí Krym a jinak je to mírumilovná země... A po stoprvé budou jejich tanky v Pobaltí..

 • semtam
  20:12 07.07.2015

  hurvo

  A co Řecko? Země, která má členství v NATO. Dále Finsko, Švýcarsko, Irsko, Švédsko. Tyto země nejsou v NATO a pro jejich ekonomiku nemá členství jakýkoliv význam. NATO prostě není hlavní ani střední měřítko pro investory. Je to tak a ne jinak.
  Podněstersko není území, které si přivlastnili ruský vojáci. Vaše informace si nejspíš vymýšlíte.
  A hlasy v USA, že by se na NATO vykašlali jsou úsměvné. Přece by v Evropě nechtěli ztratit vliv, který mu NATO zaručuje. A navíc riskovat, že by Evropa jednoho dne mohla převýšit USA, kdyby byla samostatná.

 • hurvo
  20:00 07.07.2015

  pre investorov je clenstvo v nato zarukou urcitej stability krajiny, maju vacsiu istotu ze ich investicia nevyjde nazmar. Clenstvo v nato neznamena ze krajina je zrazu bohata ale urcite by som sa pozrel na ekonomiku pred a po vstupe.
  Take podnestersko je entita ktoru si zriadili ruski vojaci ktori odmietli odist z uzemia moldavska (vlastne rumunska) po tom co sa skoncila okupacia sovietskym zvazom. Podnestersko existuje len z vole a penazi ruska a tam skutocne ziadny investor nepride.

  V nato mame presne taky vplyv akou mierou sa podielame na jeho fungovani. Taki rumuni a hlavne poliaci boli na rovnakej startovacej ciare ako my.
  Pozivanie bezpecnostnych zaruk bez schopnosti priespievat ze podla mna prizivnictvo a podryvanie principu fungovania aliancie. V US je dost hlasov ktore maju chut sa na europu presne kvoli tomu vysrat .

 • semtam
  19:57 07.07.2015

  Oprava Rusko by mohlo zaútočit, kdyby se cítilo silně ohroženo. Ale tento útok by v současnosti určitě nebyl primárně veden na ČR či SK.

 • semtam
  19:55 07.07.2015

  stroup

  Ano dějiny jsou plné válek a i současnost. A války se vedli a vedou proč? Vždy k tomu musel být nějaký důvod. Válka nevzniká z ničeho tak a ani ze setrvačnosti.
  Právě z minulosti a zkušeností současnosti nevidím jediný reálný důvod proč by mělo Rusko útočit a co víc, jeho rétorika ani tak nevypadá. Doufám, že nebudeme řešit věty vytržené z kontextu...
  A mnohokrát v historii se i stalo, že nepřítel vpadl do země a nebyl to zrovna ten, od jakého se to čekalo, ale úplně jiný... A z historie víme, že spojenectví není všespásné. Docela složité, že ano...

 • stroup
  19:46 07.07.2015

  Semtam: ve svém příspěvku níže v diskuzi píšete, cituji: "Rusko nemá vojenské kapacity na nějaký rozsáhlejší konflikt. Nebo má, ale horečně by ho ždímal. Dále tu chybí důvod a zisk, proč by mělo (Rusko) napadat třeba země EU? Chybí tu jediný reálný důvod..."
  A já Vám na příkladu z minulosti, tedy na příkladu který je podložen důkazy, ukázal že všechny vaše otázky a námitky (důvod, kapacity...) jsou dějinami vyvráceny, že ani chybějící reálný důvod, ani omezené vojenské kapacity...atd. nejsou nic co by bránilo zaútočit.
  Vaše námitka, opět Vás cituji :" Tak tomu jste nasadil korunu. Tento argument slouží jen tehdy, když neexistuje žádný jiný racionální argument. A toto zaklínadlo jaké jste napsal se dá použít na každého. Jak Šalamounské..." je ale kupodivu pravdivá, každý kdo se octne v podobné situaci má tuto možnost (útok) a chybějící racionální argumenty nejsou na závadu..
  Je důležité znát historii, a nejen znát ale v rámci možností se z ní poučit..
  Dějiny jsou plné válek (války jsou dějiny, války dějiny tvoří a formují...) a je dobré vědět jaké pohnutky vedly agresory k tomu aby zaútočili. A v rámci možností se z toho poučit a pokusit se vyvarovat chyb kterých se dopustili naši předci.

 • semtam
  19:37 07.07.2015

  hurvo

  Mícháte jabka a hrušky. S tím Podněsterskem jste trošku víc mimo, tam je úplně jiný problém. Víte investoři se koukají na víc specifik dané země a členství NATO není zrovna top. To by nejchudší země Evropy nemohla být v NATO.

  Je pravdou, že se takzvaně vezeme v misích či operacích. Protože nejsme hlavními aktéry a ani jimi nemůžeme být, protože na světové dění máme pramalý vliv. Můžete mi prosím vysvětlit blíže to příživnictví? Jak z NATO tyjem apod?

  S tou symbolikou jste stále přinejlepším na čtýru. A od zastánce čs. legií bych víc očekával větší zájem o naše země, než slepé oprašování NATO. Tím nechci říct, že NATO je zbytečné, ale to už bych se zde po několikáté opakoval.

 • Superme
  19:27 07.07.2015

  Nesher - 1) Vy také nedáváte žádné pádné argumenty, žádné odkazy nic.. proč bych měl já?

  2) Je to naprosto mimo hlavní téma tohoto článku.

Stránka 1 z 3