ASMP-A Rénové – modernizovaná francouzská jaderná střela

ASMP-A Rénové – modernizovaná francouzská jaderná střela
Rafale se střelou ASMP-A / Forces aériennes stratégiques (Zvětšit)

Francouzské ministerstvo obrany spustilo v roce 2016 program modernizace francouzské jaderné střely s plochou dráhou letu ASMP-A (Air-Sol Moyenne Portée – Amélioré). Vylepšená střela ASMP-A Rénové vstoupí do služby v letošním roce.

Francouzské jaderné odstrašující síly (Force de dissuasion nucléaire française) mají tři složky – strategické letectvo FAS (Forces aériennes stratégiques), strategické námořní síly FOST (Forces océaniques stratégiques) a jaderné námořní letectvo FANu (Force aéronavale nucléaire)

FOST tvoří čtyři jaderné ponorky třídy Le Triomphant. Každá ponorka nese 16 ponorkových balistických jaderných střel (SLBM) M51 s odhadovaným doletem až 10 000 kilometrů.

M51 pojme šest až deset samostatně naváděných jaderných hlavic TN75 o síle 150 kT – desetkrát silnější nálož, než měla jaderná puma explodující nad Hirošimou. V roce 2025 vstoupí do služby modernizovaná verze M51.3 uzpůsobená pro pronikání nejmodernější protivzdušnou obranou (PVO) protivníka.

FAS provozuje dvoumístné letouny Rafale B F3R a FANu jednomístné Rafale M F3R. Oba typy nesou pod centrálním závěsem jednu jadernou střelu ASMP-A. Rafale M s jadernou střelou může operovat z francouzské letadlové lodě Charles de Gaulle.

Rafale společně s ASMP-A nese dvě palivové nádrže (2×2000 litrů). Mimochodem tyto nádrže jsou uzpůsobeny pouze pro podzvukový let, ale mohou být po útoku odhozeny. V případě potřeby lze Rafale dotankovat z francouzských tankerů A330 MRTT.


ASMP-A

Podle Francouzů zachování letecké a námořní složky umožňuje francouzské vládě provádět odstupňovanou jadernou eskalaci / deeskalaci a poskytuje ji větší volnost politicko-diplomatického manévrování. Jasně viditelné letouny Rafale B/M se střelami ASMP-A slouží ke strategické signalizaci – tedy k mediálnímu a vizuálnímu varování protivníka, že Francie je připravena použít jaderné zbraně.

Letouny lze také velmi snadno odvolat a stáhnout, pokud dojde k diplomatickému řešení. ASMP-A jsou tedy taktickou jadernou zbraní a slouží k poslednímu varování – pokud budou Rafale se střelami ASMP-A ve vzduchu, situace je opravdu vážná. Oproti SLBM jsou ASMP-A také velmi levné – stojí „pouze“ 15 milionů euro.

Pokud všechno selže a dojde k jaderné výměně, přistoupí Paříž ke strategickému jadernému úderu pomocí odpálení M51 z ponorek Le Triomphant. Taková je tedy aspoň teorie…

Pět metrů dlouhá a 840 kilogramů vážící střela ASMP-A byla uvedena do provozu v 80. letech minulého století. Náporový motor (ramjet) udělí střele maximální rychlost až Mach 3, dolet je 500 kilometrů a přesnost v cílí je menší než deset metrů. Střela nese jadernou bojovou hlavici TN81 o síle 300 kT (20 Hirošim).

ASMP-A má několik letových trajektorií – velmi nízkou, nízkou a vysokou. Dolet 500 kilometrů platí zřejmě pro vysoký profil letu. Podle francouzské stránky RAFALE: The omnirole fighter, zřejmě nejlepšího zdroje informací o tomto letounu, je dolet ASMP-A při velmi nízkém profilu letu (kopírování terénu) snad jen 80 kilometrů.

Přesné schopnosti a parametry střely, jako u všech jaderných zbraní, jsou ale utajovány. Není ani jasný počet současných aktivních střel. Francouzský prezident Francois Hollande před sedmi lety přiznal 54 střel ASMP-A.

Díky ASMP-A Rénové si francouzské jaderné síly udrží schopnost odstrašení – tedy možnost útočit na toho nejvyspělejšího protivníka za jakýchkoliv podmínek.

ASMP-A Rénové setrvají ve výzbroji do roku 2035. Po tomto roce je nahradí jaderné střely vzduch-země čtvrté generace ASN4G (air-sol nucléaire de 4e génération). Na programu ASN4G společně pracují francouzské národní letecké výzkumné středisko ONERA (Office national d'études et de recherches aérospatiale) a společnost MBDA.

Ve hře jsou dvě varianty ASN4G:

V rámci projektu Camosis je zvažována varianta s vylepšeným náporovým motorem typu ramjet, dvojnásobným doletem a rychlostí atakující Mach 5.

Druhý projekt Prométhée zkoumá vývoj hypersonické střely (rychlost větší než Mach 5). Tuto střelu má pohánět náporový motor s nadzvukovým spalováním (scramjet).

V obou případech má jít nejen o vysoce nadzvukové střely, ale také střely schopné během letu provádět manévry. Cíl je stejný jako u běžícího programu ASMP-A Rénové – umožnit francouzskému letectvu provádět jaderné údery i proti tomu nejvyspělejšími protivníkovi.

Zdroj: Opex360, Omnirole-Rafael

Nahlásit chybu v článku


Související články

První stíhačka Rafale F3R pro Řecko

Ve středu 21. července zástupci řeckého letectva PA (Polemikí Aeroporía) na francouzské letecké ...

Francouzské letectvo kanibalizovalo 14 stíhaček Rafale

Francouzské letecké a vesmírné síly AAE (Armée de l'Air et de l'Espace) k červenci 2020 papírově ...

PREMIUM Srbsko vyjednává o nákupu francouzských stíhaček Rafale

Srbsko začíná přemýšlet o nástupci stíhačky MiG-29. Překvapivě, což otevřeně naznačují slova ...

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35A Lightning II k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • tombo
  21:12 31.03.2022

  Grecko dnes objednalo z Francie fregatu Averoff. Minuly tyzden objednali dalsich 6ks ...Zobrazit celý příspěvek

  Grecko dnes objednalo z Francie fregatu Averoff. Minuly tyzden objednali dalsich 6ks Rafale

  https://www.pentapostagma.gr/e...

  https://www.pentapostagma.gr/e... Skrýt celý příspěvek

 • Oliver
  22:45 25.03.2022

  Francie je poslední skutečná velmoc EU po odchodu Británie a i ta je díky škrtům slabší. Jednoznačně by bylo dobré se orientovat víc na Paříž než Berlín či Washington. První mají ...Zobrazit celý příspěvek

  Francie je poslední skutečná velmoc EU po odchodu Británie a i ta je díky škrtům slabší. Jednoznačně by bylo dobré se orientovat víc na Paříž než Berlín či Washington. První mají pořád komplex z neštěstí které způsobili a pro druhé je Evropa jen vzdálené bojiště. Pro Francii která je v tomto prostoru doma je to úplně něco jiného. Sice se v první ani druhé světové moc nevyznamenali, ale proto aby se něco takového neopakovalo postavili tuto působivou sílu na kterou si jentak někdo netroufne.
  Pro ČR by hlubší spolupráce byla jen přínosem, jak v jaderné energetice tak vojenská. Byla by super představa nechat si ty Gripeny za nějaký zůstatkový poplatek a k tomu dvě letky Rafale. To už by naše letectvo nebylo pro smích.Skrýt celý příspěvek

  • LAMP
   23:25 25.03.2022

   Však Německo teď zvyšuje armádní rozpočet nad 2 % HDP. Bude to zhruba o polovinu víc peněz než kolik utratí Francie.

   Však Německo teď zvyšuje armádní rozpočet nad 2 % HDP. Bude to zhruba o polovinu víc peněz než kolik utratí Francie.

  • petres
   07:36 26.03.2022

   Zkušenost s tím co Francie (Německo) předváděla a předvádí říká jasně, že jsou potřeba silnější vazby na USA.

   Zkušenost s tím co Francie (Německo) předváděla a předvádí říká jasně, že jsou potřeba silnější vazby na USA.

  • flanker.jirka
   12:23 26.03.2022

   Francie má stále "podivné" vztahy s Putinem jako němci, na to bych vůbec nesázel. Sice Ukrajina přebila vše ostatní, ale problém s muslimskou komunitou ve Francii existuje stále.

   Francie má stále "podivné" vztahy s Putinem jako němci, na to bych vůbec nesázel. Sice Ukrajina přebila vše ostatní, ale problém s muslimskou komunitou ve Francii existuje stále.

   • Sgt Murphy
    17:59 26.03.2022

    Bolo vidno na summite nato v Bruseli, ten malý frantík dookola 5x zopakoval že Francúzsko nemá záujem akokoľvek sa vojensky zapojiť pomoci Ukrajine a treba nájsť mierové ...Zobrazit celý příspěvek

    Bolo vidno na summite nato v Bruseli, ten malý frantík dookola 5x zopakoval že Francúzsko nemá záujem akokoľvek sa vojensky zapojiť pomoci Ukrajine a treba nájsť mierové riešenie... zrejme tým myslel "Zelenskyj, vzdaj to", lebo iné "mierové" riešenie neexistuje. 2015-2020 Francúzsko tajne dodalo elektronické systémy - stovky termokamier Catherine FC a XP, Matis STD do ruských tankoch T-72B3/B3M, T-80 BVM, T-90M a modernizáciám BVP-2/3, ďalej desiatky navigačných systémov TACAN, Sigma 95N, obrazové dispeje a HUD, helmy TopOwl stíhačkám Mig-29, SU-30, SU-35, termokamery, varovné systémy a displeje vrtuľníkom Ka-52 a Mi-28 v hodnote 152 mil. €. Nemecko samozrejme nezaostávalo a poslalo systémy v hodnote 121,8 mil. €. Kľudne môžeme predpokladať že takéto niečo sa deje aj teraz. Renault čo vlastní 68% autovazu tiež si ide svoje napriek čomukoľvek. Nemecko a Francúzsko sa nám aj Ukrajine uškŕňa do tvárí...Skrýt celý příspěvek

  • Ilawar
   17:19 26.03.2022

   Vybírat mezi Fra nebo Ger je jako z bláta do louže. Skopčáci posledních 15 let provádí politiku, která jde proti bezpečnostním zájmům ČR - např. podpora nelegální muslimské ...Zobrazit celý příspěvek

   Vybírat mezi Fra nebo Ger je jako z bláta do louže.
   Skopčáci posledních 15 let provádí politiku, která jde proti bezpečnostním zájmům ČR - např. podpora nelegální muslimské imigrace do ger/eu, likvidace JE energetiky, cíleně budovaná energetická závislost na rusácku, sabotáž pomoci Ukrajině po roce 2014...
   Nejhorší je, že skopčácká politika určuje (až na výjimky) politiku EU.

   Jediné co z Fra ještě dělá mocnost jsou JZ.
   Co se týká sofistikovaných zbraní - dodávají ořezané exportní verze. Vzhledem k tomu, že Fra má své bezpečnostní zájmy ve Středomoří, Sev. Africe a zámořských územích a státy V4 bere jako obtížné "barbary" z východu, co by udělali nejlépe kdyby drželi hubu a krok, když se baví velcí (Fra+Ger) - tak orientace na Fra je blbý nápad.

   Před 2. rusácko-Ukrajinskou válkou bych řekl, že v dovozu zbraní bychom se měli orientovat na USA, Izrael, popř. Jap. + J.K.
   O vhodnosti dovozu zbraní z Izraele už si teď moc jistý nejsem, maximálně kompletní licenční výroba. Aby nás nemohli tak snadno hodit přes palubu v případě, že bychom jim svým jednáním narušovali vztahy s rusáckem.

   Garantem bezpečnosti v Evropě jsou od roku 1945 USA, takže orientace jednoznačně na ně + spolupráce s okolními státy.
   A nebýt připos.aní a státům, které jdou proti bezpečnostním zájmům ČR to dát jednoznačně najevo.Skrýt celý příspěvek

   • TF_HU
    20:27 27.03.2022

    V tom zápalu boje se vám tam objevují nesmysly...

    V tom zápalu boje se vám tam objevují nesmysly...

    • Ilawar
     21:15 28.03.2022

     např.

     např.

   • Oliver
    22:31 27.03.2022

    vzhledem k okolnostem spíš jako dostat se z mírného deště (SRN) do polojasna. Ad USA - pro ty jsme jen vzdálená země kde když něco bouchne tak se nic neděje. Jednoduše kdo sdílí ...Zobrazit celý příspěvek

    vzhledem k okolnostem spíš jako dostat se z mírného deště (SRN) do polojasna. Ad USA - pro ty jsme jen vzdálená země kde když něco bouchne tak se nic neděje. Jednoduše kdo sdílí daný geografický prostor se chová mnohem rozvážněji než kdo je za oceánem. Polsko se intenzivně orientuje na USA - až tak že ho zbytek důležitých členů EU začíná nesnášet. Pokud se někdo EU snaží rozvracet tak Rusko je až na druhém místě...Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     11:02 29.03.2022

     EU se spolehlivě rozvrací sama svým chováním a činy. Na to fakt nepotřebují Poláky. Ono je pěkný když je na koho všechno shodit, ale trocha sebereflexe by neškodila.

     EU se spolehlivě rozvrací sama svým chováním a činy. Na to fakt nepotřebují Poláky. Ono je pěkný když je na koho všechno shodit, ale trocha sebereflexe by neškodila.

  • Danik
   11:09 29.03.2022

   Tohle je se obávám ta chyba, které se tolik lidí dopouští. Francii, Německu, Španělsku a většině západní Evropy je její východní část naprosto ukradená. Větší zájem než tyto státy ...Zobrazit celý příspěvek

   Tohle je se obávám ta chyba, které se tolik lidí dopouští. Francii, Německu, Španělsku a většině západní Evropy je její východní část naprosto ukradená. Větší zájem než tyto státy tu má USA a tím i Británie. Taky je to teď pěkně vidět na Ukrajině. Američané mají zájem, aby východní Evropa byla silná, protože tento region, když bude silný znamená, že US nebude muset vynakládat takové prostředky na odstrašení Ruska a může se vesele věnovat svým palčivějším problémům v Pacifiku.

   Bližší svazky s Polskem, Slovenskem, Rumunskem, Pobaltím, Ukrajinou a Skandinávií s pomocí z USA je myslím nejlepší cesta pro ČR.Skrýt celý příspěvek

 • tombo
  14:42 25.03.2022

  Dnes v Grécku - Rafale, Mirage 2000, F16 BL52 a F4 Phantom

  https://twitter.com/g_mastropa...

  Dnes v Grécku - Rafale, Mirage 2000, F16 BL52 a F4 Phantom

  https://twitter.com/g_mastropa...

  • IS-3
   15:03 25.03.2022

   Aneb když se to s obranou myslí vážně.

   Aneb když se to s obranou myslí vážně.

   • Scotty
    20:31 25.03.2022

    Aneb když si děláte sbírku snad veškeré dostupné vojenské techniky.

    Aneb když si děláte sbírku snad veškeré dostupné vojenské techniky.

    • Torong
     20:36 25.03.2022

     A my ji máme víc?

     A my ji máme víc?

  • IS-3
   15:04 25.03.2022

   Aneb když se to s obranou myslí vážně.

   Aneb když se to s obranou myslí vážně.

 • Desertfremen
  12:27 25.03.2022

  NA Francúzoch sa mi páči ich nezávislosť od USA, čo je v prípade akéhokoľvek vojenského konfliktu veľmi dôležité. Ich vojenský premyslel je plne sebestačný v dôležitých zbraňových ...Zobrazit celý příspěvek

  NA Francúzoch sa mi páči ich nezávislosť od USA, čo je v prípade akéhokoľvek vojenského konfliktu veľmi dôležité. Ich vojenský premyslel je plne sebestačný v dôležitých zbraňových systémoch.
  Majú vlastné stíhačky (Rafale), vlastnú lietadlovú loď (Charles de Gaulle), vlastný tank (Leclerk), vlastné útočné pušky (Famas) , vlastné nukleárne ponorky s vlastnými IBCM raketami, vlastné jadrové taktické aj strategické hlavice..atd....ktorá krajina v Európe sa týmto môže pochváliť?
  Myslím že Francúzi sú jediní.
  Jediní ktorí sa tu nespoliehajú na "ochranu" USA a idú si svoju nezávislú politiku.Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
   12:51 25.03.2022

   no frantici sa stale vidia ako "le grande nation" a podarilo sa im udrzat a rozvijat vlastne zbrojne kapacity aj po 89 kvoli ochrane zaujmov v Afrike a juznej Amerike. inak sa mi ...Zobrazit celý příspěvek

   no frantici sa stale vidia ako "le grande nation" a podarilo sa im udrzat a rozvijat vlastne zbrojne kapacity aj po 89 kvoli ochrane zaujmov v Afrike a juznej Amerike. inak sa mi zda, ze vyrobca famasu skrachoval a kvoli zatvoreniu fabriky francuzi planuju pre armadu nakupit HK416.Skrýt celý příspěvek

   • Flader
    14:15 25.03.2022

    HK už istý čas nakupujú.

    HK už istý čas nakupujú.

    • lorgarius
     19:07 25.03.2022

     mas pravdu, pozeram ze MAS zatvoril fabriku v 2002 a to je uz 20rokov. HK416F nakupuju uz od 2017. ale ten cas leti mal som pocit, ze to bolo mozno 3 mozno 4 roky dozadu co som ...Zobrazit celý příspěvek

     mas pravdu, pozeram ze MAS zatvoril fabriku v 2002 a to je uz 20rokov. HK416F nakupuju uz od 2017. ale ten cas leti mal som pocit, ze to bolo mozno 3 mozno 4 roky dozadu co som niekde cital o ukonceni vyroby a nahradzovani FAMASU v armade.....Skrýt celý příspěvek

  • meyla
   13:22 25.03.2022

   Francie je nazávislá v čem? Pokud se na evropském kontinentě odehraje střet velkých rozměrů (tedy například pokud by Putin chtěl pokračovat dále na západ), Francie - a stejně tak ...Zobrazit celý příspěvek

   Francie je nazávislá v čem? Pokud se na evropském kontinentě odehraje střet velkých rozměrů (tedy například pokud by Putin chtěl pokračovat dále na západ), Francie - a stejně tak jakákoliv jiná evropská země - nebude schopná případné mašinérii čelit bez NATO (tedy bez USA). Letadlová loď (btw. s americkou technologií katapultu či AWACS) jim nebude moc platná. Frantíci mají akorát tak koule na to neustále okopávat kotníky Američanům a v případě potřeby si zaválčit v Africe (od konce ww2 to udělali bez souhlasu OSN 71x) - tam ty jejich průměrné (byť soběstačně vyrobené) zbraně stačí. Proč nemá Slovensko např. Rafale, nýbrž ty "prokleté" F-16? Co je špatného na tom koupit to nejlepší, co potřebujete? Francouzská armáda moc na výběr nemá - prostě co Frantíci vyrobí, armáda musí koupit... fakt vynález století... ale hlavně že jsou nezávislí na těch "zlotřilých" USA, co už je hned nadvakrát za nemalých obětí osvobodily, že?Skrýt celý příspěvek

   • tombo
    14:05 25.03.2022

    Slovensko dopytovalo jednomotorovy stroj preto objednalo 'prekliatu' F16 a nie Rafale. Mali by ste ist prednasat do Grecka alebo do Indie, ze ten Rafale je priemerny stroj a ze im ...Zobrazit celý příspěvek

    Slovensko dopytovalo jednomotorovy stroj preto objednalo 'prekliatu' F16 a nie Rafale. Mali by ste ist prednasat do Grecka alebo do Indie, ze ten Rafale je priemerny stroj a ze im staci F16.Skrýt celý příspěvek

    • meyla
     18:09 25.03.2022

     nebo třeba do Srbska, ne? Všude v těchto zemích to smrdí (francouzskou) korupcí, ale to je jistě spíše věc názoru). Nikde jsem neřekl, že je F-16 lepší, napsal jsem, ýe je normální ...Zobrazit celý příspěvek

     nebo třeba do Srbska, ne? Všude v těchto zemích to smrdí (francouzskou) korupcí, ale to je jistě spíše věc názoru). Nikde jsem neřekl, že je F-16 lepší, napsal jsem, ýe je normální si při nákupu svobodně vybrat. SK si vybralo to, co potřebovalo, francouzská armáda si vybrat nemůže, musí mít svůj (non-stealth a předražený) Rafale... četl jste, co jsem přesně napsal?Skrýt celý příspěvek

     • tombo
      18:44 25.03.2022

      Chorvatsko objednalo Rafale a nie Srbsko. Nakup Rafale v Grecku nemal s korupciou nic spolocne, pri najmensom podozreni by ich komunista Tsipras zozral. Otazka je ci bol cisty ...Zobrazit celý příspěvek

      Chorvatsko objednalo Rafale a nie Srbsko. Nakup Rafale v Grecku nemal s korupciou nic spolocne, pri najmensom podozreni by ich komunista Tsipras zozral. Otazka je ci bol cisty nakup F16 na Slovensku, ten nakup presadzovala proruska SNSka znama mnohymi korucnymi kauzami. India je skorumpovana, o tom nikto nepochybuje, ale kupili to nejlepsie co bolo na trhu. Indii sa osvedcili stare Mirage 2000 a Rafale sluzi ako protivaha cinskym strojom 5gen.

      Rafale sice nie je predavany ako stroj stealth, ale ma velmi maly RCS. Vyhodou je naopak EW system Thales Spectra. Su dohady ze vysiela k radarom pozmenene signaly. Ja na tom nevidim nic zle ze Francuzi kupuju vlastne vybavenie, ked je svetovej urovne a je on zaujem. F35 je o nieco lepsi stroj, ale nie vo vsetkom.Skrýt celý příspěvek

     • Pirat49
      21:58 25.03.2022

      F 16 bola zvolena len z jedineho dovodu , a to najdhsej dodacej doby. Pocas ktorej sa o 29tky bude starat ruska firma a ta velmy rada zaplati aj nejake to ,,vsimne,,. Nezabudajme ...Zobrazit celý příspěvek

      F 16 bola zvolena len z jedineho dovodu , a to najdhsej dodacej doby. Pocas ktorej sa o 29tky bude starat ruska firma a ta velmy rada zaplati aj nejake to ,,vsimne,,. Nezabudajme kto vtedy riadil OSSR , kto sedel vo vlade a ake boli okolnosti zvolenia tohto stroja . Slovac ma vecsinou pamet ako akvariova rybka...bohuzial.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      23:09 25.03.2022

      Pirat49... tak k tomu tvojmu tvrdeniu by som rád videl relevantné podklady, tj. dodacie doby Gripen vs F-16 vs F-35 vs Rafale vs Eurofighter alebo mile rád to napíšem zateba lebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Pirat49... tak k tomu tvojmu tvrdeniu by som rád videl relevantné podklady, tj. dodacie doby Gripen vs F-16 vs F-35 vs Rafale vs Eurofighter alebo mile rád to napíšem zateba lebo si napísal úplnú chujovinu a hovno o tom nákupe vieš...

      Dvojmotorové stroje boli vyradené z dôvodu takmer dvojnásobne vysokej ceny letových hodín. Aj keď Rafale je krásne lietadlo so super výkonmi.

      Dodanie Gripenu by trvalo dlhšie ako F-16 lebo sme nemali k dispozícii ani jedného pilota spĺňajúceho požiadavky na preškolenie z US strany, navyše nám neponúkli pokročilý výcvik vzdušného boja, boj voči pozemným cielom, pvo, cielom na vodnej hladine a tankovania za letu. Navyše Gripen C je oproti F-16 Blk. 70/72 systémami zastaralá stíhačka (zbraňové systémy, AESA radar, systém elektronického boja ViperShield)

      Jednotková cena za F-35 sa síce približuje cenovke F-16, ale systémová cena (náhradné diely, servis počas celej životnosti strojov, cena letových hodín atď.) niekoľko násobne prevyšuje cenu F-16 (čo je dôvod prečo USAF "renovuje" flotilu svojich F-16... takže na ne máme zabezpečenú servisnú podporu počas celej životnosti (čo od SAABu sa nemôžeme spoliehať...) aj keď F-35 je jednoznačne bojovou hodnotou niekoľkonásobne cennejší stroj než F-16, otázka či by to náš rozpočet ešte utiahol...

      F-16 preto bol zo všetkých hľadísk (dostupnosť servisu počas celej životnosti stroja, kompatibilita so spojeneckými vojskami keďže naši najsilnejší spojenci Poľsko a USAF lieta a bude lietať s F-16 ešte veľmi dlho, výcvik pilotov a personálu, integrácia najnovší h zbraňových systémov, ekonomické hľadisko) najlepší výber.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      12:44 26.03.2022

      Tombo System Theles Spectra či malý RCS sa nemôže merať so systémom Barracuda či RCS F-35A.. Prakticky vo všetkom podstatnom je Rafale horšou stíhačkou ako F-35, bodka. Svedčia ...Zobrazit celý příspěvek

      Tombo

      System Theles Spectra či malý RCS sa nemôže merať so systémom Barracuda či RCS F-35A..
      Prakticky vo všetkom podstatnom je Rafale horšou stíhačkou ako F-35, bodka.

      Svedčia o tom predaje a ani jedno víťazstvo Rafale kde bol v tendri F-35 a sa tu už udiali tendre vo Švajčiarsku a Finsku - nezávislých štátov na NATO/USA (do veľkej miery, nie absolútne)..Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      12:52 26.03.2022

      Pirat49 Pri kúpe novej stíhačky treba počítať vždy s dodacou dobou cca 5 rokov. Hlavne ak kupuješ také malé zanedbateľné množstvo na celkovom plánovanom či už dodanom počte ...Zobrazit celý příspěvek

      Pirat49

      Pri kúpe novej stíhačky treba počítať vždy s dodacou dobou cca 5 rokov.
      Hlavne ak kupuješ také malé zanedbateľné množstvo na celkovom plánovanom či už dodanom počte stíhačiek.

      F-16 ako taká má jedny z najrýchlejších dodacích dôb v nevojnovom stave a už v novembri sme mali vyškolených pilotov. Dnes sa pravdepodobne sa dokončuje výcvik naších vlastných leteckých inštruktorov F-16.

      To všetko pred dodaním prvej stíhačky.

      Dodnes ČR nemá vycvičených všetkých pilotov na všetky tipy misií na Gripenoch - kvôli rozdielnemu prístupu výcviku v USA a vo Švédsku. Proste v USA má vedieť pilot všetko day one.

      O 2 roky budeme mať stíhačky doma. Kupujeme to minimálne na 30 rokov.Skrýt celý příspěvek

     • Desertfremen
      16:25 28.03.2022

      Darkstyle: Robíš zo "Stealth" zbytočnú modlu a preceňuješ to. Ak by došlo na dogfight tak by F35 moc šancí proti Rafale nemal. Rafale je dvojmotorová stíhačka s s ...Zobrazit celý příspěvek

      Darkstyle: Robíš zo "Stealth" zbytočnú modlu a preceňuješ to.
      Ak by došlo na dogfight tak by F35 moc šancí proti Rafale nemal.
      Rafale je dvojmotorová stíhačka s s manevrovatelnostou uplne niekde inde ako F35Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      17:31 28.03.2022

      To by ho ten Rafal nejdříve musel najít na radaru, aby se dostal dostatečně blízko na dogfight. A pilot F35 by musel být hluchy, slepí a blbý, aby nereagoval ma varování systému ...Zobrazit celý příspěvek

      To by ho ten Rafal nejdříve musel najít na radaru, aby se dostal dostatečně blízko na dogfight.
      A pilot F35 by musel být hluchy, slepí a blbý, aby nereagoval ma varování systému na blížícího se protivníka.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      06:52 29.03.2022

      Lenže pokiaľ nedôjde na kanóny (čo na 99% nedôjde), tak F-35 nemusí vôbec dostávať manévrami nepriateľské lietadlo do HUD zameriavača ako vo filme Top Gun z 80. rokov chlapci :) ...Zobrazit celý příspěvek

      Lenže pokiaľ nedôjde na kanóny (čo na 99% nedôjde), tak F-35 nemusí vôbec dostávať manévrami nepriateľské lietadlo do HUD zameriavača ako vo filme Top Gun z 80. rokov chlapci :) vraví sa tomu AN/AAQ-37 DAS a F-35 môže vďaka nemu strieľať AIM-9X kľudne za svoj chrbát, keďže má 360° pokrytie. Ak na teba letí raketa, ktorá zvláda manévre s preťažením vyše 70 g, tak je celkom jedno aké manévre zvláda tvoje lietadlo...Skrýt celý příspěvek

    • tombo
     19:14 26.03.2022

     @Darkstyle pri F35 treba zvážiť aj to že zatiaľ nemá integrovaný Meteor a bude asi len pre F35B, lebo to požaduje Velka Britania. Kým nie je Amraam Block D je Meteor game changer. ...Zobrazit celý příspěvek

     @Darkstyle pri F35 treba zvážiť aj to že zatiaľ nemá integrovaný Meteor a bude asi len pre F35B, lebo to požaduje Velka Britania. Kým nie je Amraam Block D je Meteor game changer. Ďalšia vec je nosnosť internych zavesnikov, s podvesenou výzbrojou a alebo prídavnými nádržami je F35 taky isty stealth ako Rafale.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      08:05 27.03.2022

      Meteor bude integrovaný počas block 4. Ten sa práve testuje.. Predsa len je Rafale staršia stíhačka. Či máš Meteor alebo C7 amraam je vlastne jedno pre ČR/Slovensko - Rusko nemá ...Zobrazit celý příspěvek

      Meteor bude integrovaný počas block 4. Ten sa práve testuje..
      Predsa len je Rafale staršia stíhačka.

      Či máš Meteor alebo C7 amraam je vlastne jedno pre ČR/Slovensko - Rusko nemá nič lepšie a máš lepšiu zbraň..

      D-čko má dokončiť testovanie tento rok.. schválené nákupy týchto striel má už rada krajín.
      Napríklad my keby sme ho chceli tak by sme podľa mňa mohli mať 2025-26..

      Rafale s prídavnými nádržami má podobný dolet s podobnou výzbrojou ako F-35A bez podvesenia.
      Neporovnavaj jablká s bruškami.

      Prečo by si s F-35A lietal s podvesenou výzbrojou?
      Keď dnes interné vieš mať 4x Amraam, pri block 4 6x..
      Čím všetkým musíš podvesiť Rafale, aby si mal ten istý druh situacneho povedomia ako pri F-35A? Ako to ovplyvní nosnosť a dolet?Skrýt celý příspěvek

     • tombo
      21:13 27.03.2022

      @darkstyle mam na to iny nazor. Sú to dva stroje inej kategorie a majú rôzne schopnosti. Izrael ma F35 ale dopytuje ťažné kone typu F15, podobne USAF. Bude Meteor integrovany na ...Zobrazit celý příspěvek

      @darkstyle mam na to iny nazor. Sú to dva stroje inej kategorie a majú rôzne schopnosti. Izrael ma F35 ale dopytuje ťažné kone typu F15, podobne USAF. Bude Meteor integrovany na F35A? Ja si myslim ze len na F35B. Dolet 2,220 km a 3,700 km je podobný? 4 (6) Amraamy sú na interných závesoch sú iste skvele, ale Rafale ma 14 závesných bodov. Bomby Hammer sa umiestňujú na zavesnik pod krídlom 3. Príklad - Rafale uvezie naraz 2 1200kg strely Scalp EG s plochou drahou letu, k tomu 3 prídavné nádrže a 4 strely AA.Skrýt celý příspěvek

     • tombo
      20:56 28.03.2022

      @Badysak v teoretickom súboji BVR F35 objaví Rafale o niečo skôr, koli nižšiemu RCS a o chlp lepšiemu radaru. Ak otvorí interne zavesniky aby mohol vypáliť Amraam bude hneď ...Zobrazit celý příspěvek

      @Badysak v teoretickom súboji BVR F35 objaví Rafale o niečo skôr, koli nižšiemu RCS a o chlp lepšiemu radaru. Ak otvorí interne zavesniky aby mohol vypáliť Amraam bude hneď odhalený a Rafale môže páliť Meteor. Meteor ma väčšiu no-escape zone ako Amraam, ma pohon Ramjet. Je vec názoru ktorý stroj by tento súboj vyhral, myslím že by to záviselo hlavne od schopnosti pilota.

      Co sa týka dogfight, tam ma Rafale jednoznačne navrch.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      07:08 29.03.2022

      Počkaj si na F-35 s AIM-260 JATM, tá tú tvoju Rafale s Meteorom strčí do vrecka. Inak, o koľko zvýši F-35 svoju čelnú RCS keď otvorí interné závesníky, vypáli raketu a znovu ich ...Zobrazit celý příspěvek

      Počkaj si na F-35 s AIM-260 JATM, tá tú tvoju Rafale s Meteorom strčí do vrecka. Inak, o koľko zvýši F-35 svoju čelnú RCS keď otvorí interné závesníky, vypáli raketu a znovu ich zavrie? Nemyslím si že to bude stačiť aby Rafale "uzamkla" F-35.

      Rafale má navrch v dogfighte jedine ak dôjde na kanóny. AN/AAQ-37 DAS F-35 má 360° pokrytie a AIM-9X dokáže vyše 70 g manévre, to si Rafale príliš neškrtne hoci by si jej primontoval trysky s meniteľným vektorom ťahu.Skrýt celý příspěvek

     • Desertfremen
      14:40 29.03.2022

      sgt. Murphy: Nechcem ti kaziť radosť ale aj Rafal vie odpáliť raketu "cez rameno" , to znamená nemusí za vzdušným cieľom natočiť nos lietadla. Každé stealth lietadlo je stealth ...Zobrazit celý příspěvek

      sgt. Murphy: Nechcem ti kaziť radosť ale aj Rafal vie odpáliť raketu "cez rameno" , to znamená nemusí za vzdušným cieľom natočiť nos lietadla.

      Každé stealth lietadlo je stealth do tej doby dokým nezapne vlastný radar. Akonáhle zapne palubný radar tak sa prezradí. A bez zapnutia palubného radaru nevystrelí raketu BVR. Preto hovorím, Stealth nie je zárukou toho že ťa protivník neobjaví (viď zostrelenie F117 v Srbsku v roku 1999) robí sa znej zbytočná modla. Naviac stealth neznamená že si skutočne stealth, napr. Rafal na určitú vzdialenosť vidí na radare (niekoľko desiatok km) aj "stealth" lietadlá.

      Už aj v USA prišli na to že stealth nie je všetko -program F15X a modernizácia 600 ks F16 je toho dôkaz.

      Najlepší priklad je teraz vojna na Ukrajine - Ukrajincké stíhačky čelia prečísleniu asi 5:1 a sú technicky o generáciu horšie stroje (radar+zbranové systémy), a aj tak to pre Rusov nie je jednoduché a nezískali vzdušnú nadvládu a vedia s Rusmi aj cez tento hendikep bojovať.Skrýt celý příspěvek

     • BobDylan
      15:56 29.03.2022

      Desertfremen: 1. To, že Rafale nájde F-35 na desiatky kilometrov je pekné, ale F-35 ho uvidí na >100km. 2. F-15 je modernizované pre 2 dôvody. Lebo tým letkám treba obmeniť ...Zobrazit celý příspěvek

      Desertfremen:
      1. To, že Rafale nájde F-35 na desiatky kilometrov je pekné, ale F-35 ho uvidí na >100km.
      2. F-15 je modernizované pre 2 dôvody. Lebo tým letkám treba obmeniť lietadlá skôr než by sa zaviedli F-35 resp. FA-XX, a preto, že Boeing si nákup ďalších strojov, ktoré ani vojaci nechcú vie vylobovať (viď nákupy Super Hornetov).Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      16:21 29.03.2022

      Rafale tiež vie vystreliť raketu "off boresight", ale nie 360° ako F-35. "Vidieť" neznamená ešte vedieť uzamknúť cieľ na radare a vedieť naň naviesť raketu. V praxi ak F-35 ...Zobrazit celý příspěvek

      Rafale tiež vie vystreliť raketu "off boresight", ale nie 360° ako F-35.

      "Vidieť" neznamená ešte vedieť uzamknúť cieľ na radare a vedieť naň naviesť raketu. V praxi ak F-35 zameria Rafale tak vďaka výstražnému systému bude môcť pilot Rafale vykonať proti opatrenia, ale nebude mať najmenšie potuchy kto ho zameral. Výhoda stealth vo vzdušnom súboji je, že F-35 si vyberie čas aj miesto kde na teba zaútočí a ty sa to dozvieš už príliš neskoro. Rafale môže detekovať F-35 na určitú vzdialenosť, na ktorú pilot Rafale už bude po smrti alebo visieť na padáku po katapultáži.Skrýt celý příspěvek

   • BobDylan
    15:55 25.03.2022

    1. Každá armáda veľkého štátu kupuje PRIMÁRNE to, čo sa v danej krajine vyrába. Preto rusi lietajú na SU a MiG, nemci na Eurofighteroch a večne pokazených vrtuľníkoch od airbusu a ...Zobrazit celý příspěvek

    1. Každá armáda veľkého štátu kupuje PRIMÁRNE to, čo sa v danej krajine vyrába. Preto rusi lietajú na SU a MiG, nemci na Eurofighteroch a večne pokazených vrtuľníkoch od airbusu a američania menia Bradley a M113 už dekády.

    2. Ruskú "mašinériu" neprecenujte. 200 Francúzskych Rafale by si celé tie Vzdušno-komické (áno, komické) sily podalo za týždeň a potom spolu s bojovými vrtuľníkmi a dronmi rozsekávali T-72ky dokým by rusom nedošli branci.

    3. USA oslobodili Francúzsko len počas 2. svetovej vojny, v 1. svetovej sa udržali.

    4. Francúzske zbrane, že sú "priemer"? To fakt je podľa Vás Leclerc, EBRC Jaguar, Rafale, Mistral, MMP, trieda ponoriek Le Triomphant... priemer?

    A ešte 5. Slovensko kúpilo F-16, pretože sa hľadali stíhačky, ktoré sa dajú kúpiť a prevádzkovať relatívne lacno. Preto sa vyberalo medzi jednomotorovými lietadlami 4. generácie a nie dvojmotorovými alebo F-35.Skrýt celý příspěvek

    • meyla
     18:21 25.03.2022

     1. Nezpochybňuji, ale není to pravidlem (třeba Británie). 2. Rusy nepřeceňuji, ale ani nikdy nepodceňuji. 200x Rafale jsem v akci nikdy hromadně neviděl, ale viděl jsem jejich ...Zobrazit celý příspěvek

     1. Nezpochybňuji, ale není to pravidlem (třeba Británie). 2. Rusy nepřeceňuji, ale ani nikdy nepodceňuji. 200x Rafale jsem v akci nikdy hromadně neviděl, ale viděl jsem jejich výkony v Libyi - tedy kdyby měly čím střílet, mohlo to být ještě lepší. 3. Přínos USA ve Velké válce byl pro Francii naprosto klíčový, stejně jako americký deštník za studené války. 4. Pokud něco není nejlepší na světě (a je to současně příšerně drahé), tak je to prostě na druhém až třetím místě, tedy blízko průměru. 5. Vždyť o tom mluvím, SK si mohlo vybrat a to je v pořádku, co není v pořádku je francouzská povinnost kupovat vlastní předražené stroje. 7. Stačí si jen přečíst CElĚ, co jsem napsal a nereagovat jen na něco, můj příspěvek byl PRIMÁRNĚ o tom, že Francie NENÍ nezávislá a uvedl pár příkladů.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      12:57 26.03.2022

      Vysoká cena je daň za malo-sériovosť.

      Vysoká cena je daň za malo-sériovosť.

  • Poly
   13:48 25.03.2022

   Je nezávislá do velikosti své ekonomiky. Státy, které prohrály 2SV

   Je nezávislá do velikosti své ekonomiky. Státy, které prohrály 2SV

   • Poly
    13:59 25.03.2022

    omylem jsem vložil nedokončený příspěvek, pokračuji: Státy, které prohrály 2SV, nemají atomovku a obvykle nejsou tak soběstačné. Ale i to se někde mění. Japonsko na podobné cestě. ...Zobrazit celý příspěvek

    omylem jsem vložil nedokončený příspěvek, pokračuji:

    Státy, které prohrály 2SV, nemají atomovku a obvykle nejsou tak soběstačné. Ale i to se někde mění. Japonsko na podobné cestě. Vlastní vývoj letounu je asi to zásadní.

    Francie sice je soběstačná, ale ujišťuji vás, že by frantíci byli moc rádi kdyby Rafale bylo steahl Rafale. Některé jejich vlastní výrobky jsou díky tomu strašně drahé. Takový Leclerc žije jen díky faktu, že UAE rozhazuje prachy a je jim jedno kolik co stojí a navíc chtějí diverzifikaci dodavatelů. Berou od Číny až po USA.Skrýt celý příspěvek

  • Mortles
   13:50 25.03.2022

   Jinak když se v našem prostředí mluví o "expediční armádě" tak Francouzská je právě taková. Oni jsou velmi dobře schopní se do týdne sebrat, přepravit někam do Afriky a vystřílet ...Zobrazit celý příspěvek

   Jinak když se v našem prostředí mluví o "expediční armádě" tak Francouzská je právě taková. Oni jsou velmi dobře schopní se do týdne sebrat, přepravit někam do Afriky a vystřílet pár vesnic a nastolit klid, čímž ochrání vlastí zájmy v oblasti a zavážou si místní vládu. Ale na konflikt vysoké intenzity bych se s nimi příliš nespoléhal: stačí se podívat na jejich vlastní inventář.

   Jinak ano, hodně francouzů se vidí jako historickou velmoc, která udržuje koloniální říši jinými prostředky. To, že pak třeba doma jim to neklape tak, jak by chtěli (jinak vtipný, teorie sociálního vyloučení z osmdesátých let - odtamtud je výraz nepřizpůsobivý, který byl myslen ironicky, naopak lidi v ghetech se prostředí přizpůsobují ohromně dobře a pak to tak vypadá - je z Francie), no to je cena za globální zájmy.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   15:58 25.03.2022

   No ta nezávislost byla vidět, když se s Anglánama rozhodli sesadit Kaddafiho. Po třech dnech náletů jim došla munice.

   No ta nezávislost byla vidět, když se s Anglánama rozhodli sesadit Kaddafiho. Po třech dnech náletů jim došla munice.

  • bubamara
   19:34 25.03.2022

   Myslím, že až tak jednoznačné to není. I Francie je plně zapojena do NATO, od roku 1995 i do jeho vojenských sturktur. Jako velmoc samozřejmě chce prosazovat svoje zájmy a chce ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslím, že až tak jednoznačné to není. I Francie je plně zapojena do NATO, od roku 1995 i do jeho vojenských sturktur. Jako velmoc samozřejmě chce prosazovat svoje zájmy a chce prosperitu pro svůj zbrojní průmysl. Ale jakkoliv je spolupráce ve zbrojní oblasti výhodná (náklady jsou astronomické), není jednoduchá ať už kvůli rozdílným zájmům, nebo jen představám o požadovaných parametrech. Typický je Rafale. Francie jej vyvinula proto, že se s dalšími evropskými partnery neshodla na podobě stíhačky nové generace. Ostatní dali přednost těžšímu Eurofighteru.

   V jiných případech ale spolupráce fungovala, např. evropský bitevní letoun SEPECAT Jaguar. Jiné věci, které Francii chyběly, dodali spojenci: stíhačky Crusader, AWACS Hawkeye apod. Četl jsem také, že s jaderným programem Američané Francii pomáhali už od 70. let. A cena za něj nebyla malá. Třeba francouzské námořnictvo bylo od šedesátých let chronicky podfinancované, protože prioritu měly atomovky a náklady se nedaly sdílet. Ale je to jejich cesta.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   20:30 25.03.2022

   Proto jim Američani zatrhli export střel které využívají americké technologie?

   Proto jim Američani zatrhli export střel které využívají americké technologie?

  • Torong
   20:40 25.03.2022

   Ale no tak... Volali Amíky dva dny po tom, když zaútočili na prakticky bezbrannou Libyi, protože neměli munici ani odpovídající podporu AWACS a tankovacích letadel. USA tehdy tohle ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale no tak... Volali Amíky dva dny po tom, když zaútočili na prakticky bezbrannou Libyi, protože neměli munici ani odpovídající podporu AWACS a tankovacích letadel. USA tehdy tohle dobrodružství nechtěla, ale zasáhla, protože by to Francouzsko Italské "tažení" dopadlo velmi trapně.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   23:30 30.03.2022

   ...naposled ta jejich nezávislost byla vidět v Lybii brepto... :)

   ...naposled ta jejich nezávislost byla vidět v Lybii brepto... :)

Načítám diskuzi...